UIT DEN OMTREK. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. BEVERWIJK. R. K. S. V. „D. E. M." Beverwijk. HEEMSTEDE. 'CK M. D. M.I»» - W. M. Mei. man A. J. G. v. der Steur De opcenten der personeele bel asting. Het voorstel ten Broeke aangenomen. De algemee ne beschouwing over de gemeente - begrooting. ZANDVOORT. AERDENHOUT. VIJFHUIZEN. De koopman en de schooljeugd. Een kwajongensstreek. De koopman B. al hier is Dinsdag de dupe geworden van een kwajongensstreek. Terwijl hij zich op een der wegen in de Haarlemmermeer even bij een klant ophield en zijn met een paar honden be spannen karretje, waarin wat galanterie-arti kelen waren geborgen, onbeheerd voor de woning stond, zagen een paar schooljongens kans, ongemerkt de ijzeren spieën uit de as vóór de wielen te verwijderen. Toen de man geen kwaad vermoedende weer verder reed en zelf op het wagentje had plaats genen en, liep plotseling een der wielen van de as af. Door den onverwachten schuinen stand van den wagen maakte de koopman natuurlijk tot groot vermaak van de onbezonnen jongens, die op eenigen afstand het gebeurde gadesloegen een rare salto mortale over den weg. Hij wist echter weer „op de been" te ko men en het wiel weer op deugdelijke wijze aan de as te bevestigen, maar in plaats van ook even naar het andere wiel te kijken, reed de man maar weer lustig verder. Het duurde echter niet lang of ook het an dere wiel liep van den wagen en weer kwam B. over den weg te rollen, thans eerst bemer kende, dat hij het slachtoffer was geworden van deze edele daad der jeugd. Buiten zich zelt van woede liet hij z'n „spul letjes" in den steek en zette de jongens een eind achterna om hen eens flink af te straffen. Maar het lukte hem niet ze te pakken te .krijgen, waarna hij mistroostig weer naar zijn hondenkarretje terugkeerde na lang tobben wist hij dit weer in berijdbaren toestand te brengen. Paardenmarkt. De winterpaarden- markt, Dinsdag te Hoofddorp gehouden, was slecht bezocht. Aangevoerd waren 18 werk paarden, waarvan de prijzen varieerden van f 120.- tot f 250.- en 5 hitten, prijzen f 70 tot f 170.-. Handel matig. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. In het gymnastieklokaal naast de R. K. school aan den Spaarnwouderweg alhier, zal op den tweeden Kerstdag een feestvergadering wor den gehouden door de St. Joseph-gezellen- vereeniging aldaar. Alsdan zal de inwijding plaats hebben van het vaandel der vereeni ging. De bijeenkomst zal worden opgeluis terd door een godsdienstig tooneelspel. Aangenomen. Naar wij vernemen heeft Mej. A. Vromans, benoemd tot gemeente- verloskundige ter standplaats Rijk alhier (va- cature-v. d. Jagt), deze benoeming aangeno men. Haar infunctietreding is bepaald op 1 Ja nuari a.s. Burgerlijke Stand van 9 tot 12 December Geboren: Reijer Adrianus, z. van A. P. Kauffman en P. van der Vlugt; Geerlruida, d. van S. Zijp en M. van Vliet; Christiaan, 7. van M. van den Heuvel en J. van Wijk; Manus Johan, z. van J. Rodenburg en Pb. Bokhorst; Aart Barte, z. van J, W. Kooij- man en J. C. Kooijman; Wilhelmina, There- sia Francisca, d. van J. H. Hoogervorst en A. B. A. Leunenburgh; Petronella Cornelia Maria, d. van G. Smid en Th. C. M. Jans- sens; Theodorus Hendrikus, z. van H. J. Bouman en H. J. Jansen; Bastiaan, z. van N. van der Linden en A. van Vliet; Leven loop d. van J. Roodenburg en T. A. Schuurman. Overleden: Teunis Deugd, 5 mnd, z. van J. Deugd en G. Hemelaar; Alida Loozer, 56 jaar, geh. met J. G, Vervloed. Dieistal. Door zekere W. v. B.f wo nende alhier, is bij de politie aangifte ge daan, dat ten zijne nadeele is ontvreemd een hoeveelheid timmergereedschap op het terrein van den sluisbouw. De politie doet hiernaar onderzoek. Ook werd aangifte gedaan op het politie bureau door een zekeren P. de G., wo nende alhier, dat in den afgeloopen nacht van zi n woning een viertal ruiten zijn ver-1 brijzeld, ook hiernaar doet de politie on- derzoek. India I—D. E. ML I 1—8. Op een vrijwel bespeelbaar veld stellen beide elftallen zich op D. E. M. is direct in den aanval, welke een goal oplevert. Spoedig daarna weer een aanval, de linksbinnen krijgt een bal toe gespeeld en doelpunt onhoudbaar. Ind'ia is hierdoor niet ontmoedigd; zij trekken ten aanval en maken een tegenpunt. Nu wegen beide partijen gelijk op; het spel gaat dan ook op en neer. Uit een voorzet van links weet de rechtsbuiten van D. E, M, te doelpunten. De stand is nu 13 D. E. M. komt steeds meer opzetten, baar voorhoede speelt zeer vlug en tac tisch. Nog eenige aanvallen en het is rusten. Na rust is D. E. M. niet meer te houden en zij sluiten India geheel in. De gasten zijn steeds in den aanval en brengen den stand op 18. Als scheidsr C. Smit, die uitstekend leidde, het einde aankondigd, heeft D. E. M. zich dan ook bovenaan geplaatst. srevonden voorwerpen, Terug te beko men bij H. Goedhart, Res Novaplein 4, jcbooltasch; A van Bakel, Rijksstraatweg G 42, Santpoort, mctorhandscboen; S. J. Assendelft, Molenwerfslaan 38, rijwielbel-s- tingmerk; P. van der Zon, Kerklaan 109, paar heeren glacé handschoenen; Weijers, iepenlaan 28, blauwe duif; H, J. Nijenhuis, Overboschlaan 2, heeren-polsbandhorloge en een zakmes; L. Sluiters, Meerweg 31, hand mof; De Bel, Dr. Cuijperlaan 3, wit schor tje; C. van Poeken, Kruisweg 286, Haar lemmermeer, motorhandschoen; A. War- fnerdam, Bomeostraat 43, glacé heeren- handschoen; J W. van Bragt, Meer en Bosch, een portemonnaie; C. Koning, Raad huisstraat 89,. bond (spaniel); W. Kluen, Raadhuisstraat 46, hond (spaniel); Van der Weiden, Bleekersvaartweg 7, reisdeken; L. var) der Putten, Binnenweg 171, portempn- naie' Paris, Valkenburgerplein 10, zwarte poes'; A. van Nassau. Kruisweg 202, Haar- Immermeer, vulpotlood; H. Baume.ster, Meerweg 9, dames- en kinderhandschoen; Bureau van politie, Raadhuisstraat^ hand warmer, accukistje, huissleutel, R. K. kerk boekje, paar zwarte ws-nten 'wl"" krans. Kantoor Gemeente Reiniging, Wip- ptrplein, lakstempel. Burgerl. Stand, Ondertrouwd: P. Meijer en Planie - Th. Verdonkschot en M. S Geboren: C. Kulk-Kerkmar BeerthuizenTiggelixan, d. Gisterochtend kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester. Afwezig waren Wethouder Dunnebier en de heer Krijger. Benoeming. Tot onderwijzeres worden benoemd de dames A. J. Backer van Ommeren, te Arnhem en J. H. A. E. Bocckers, te 's-Gravenhage, De benoemnig van den heer J. Hooge- veen wordt, overeenkomstig zijn verzoek, ingetrokken. De personeele belasting. Aan de orde is hierna het voorstel van rjotl kTrt-v l.„ rl 0 J, t van opcenten op de personeele belasting en het prae-advies daarop van B. en W. Ook nu ontspon zich weer een uitge breide discussie. De heer VERMEULEN handhaaft zijn mcening. dat het alles toch maar bij schat tingen blijft. Spr. voorziet dat het voor stel van B. en W. de kleine aanslagen het zwaarst zal treffen en dat moet volgens spr. vooralsnog vermeden worden. Wan neer straks het resultaat der herschattin gen bekend zal zijn. kan alles worden her zien. Spr. betoogt dat het niet noodig is om het in de vorige vergadering genomen besluit weer te herroepen. Slechts behoeft aan een kleine formaliteit te worden vol daan, om de oude verordening voor een jaar weer te doen gelden. De -heer GROENEVELD betoogt, dat men geen slag in de lucht mag do-en. Het voorstel-Ten Broeke voorkomt dat en daar om bepleit spr. krachtig aanneming van dit voorstel. De wethouder, de heer NIJSSEN wijst er op, dat de raming van den inspecteur te Amsterdam te laag is gebleken te zijn. Het blijven altijd ramingen, R. en W. heb ben geen bezwaar tegen het voorstel-Ten Broeke, omdat men ook daarbij nog aan den veiligen kant blijft. Men raamt van dit voorstel een lagere opbrengst van f 1400.en dat is voor B. en W. geen bezwaar geweest. Na nog eenige discussie wordt hei voorstel-Ten Broeke aangenomen met 13 tegen 10 stemmen. Het voorstel bedoelt: 1. in te trekken het besluit, van den 29en November j.l., waarbii op voorstel van het lid, den heer F. P. Vermeulen, beslo ten werd thans niet ovetr te gaan tot hel wijzigen van de bestaande verordening, maar die voor het jaar 1928 nog te be stendigen; 2. vast te stellen het besluit zooals dit in concept door B. en W. is voorgesteld, met dien verstande, dat voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare buur- waarde niet hooger is dan f 250.de heffing zal zijn 85 opcenten; 3. B. en W. uit te noodigen, zoodra de opbrengst van het nieuw voorgestelde ta rief in 1928 met eenige zekerheid bekend is, den Raad hiervan mededeeling te doen en eventueel aan den Raad een voorstel te doen tot herziening van het tarief. DE GEMEENTE-BEGROOTING. Algemeene beschonwingen. Hierna opent de voorzitter de gelegen heid tot het houden van algemeene be schouwingen. De heer SLUITER wil even terugzien op de laatste welboudersverkiezingen. De C.-H. fractie heeft aan de samenstelling van dit college medegewerkt omdat het in de bestaande omstandigheden de beste op lossing was. Nu echter een der leden af wezig is en de raad op het voorstel der fractie om deze plaats tijdelijk aan te vul len, niet wenschte in te gaan, kan zij de verantwoording niet meer dragen. Spr. vraagt of B. en W. al steun gevraagd hebben aan de Provincie voor werkloos heidsbestrijding. Voorts dringt spr. aan op rankoop van gronden, vooral in Umuiden; voor dat deze weggekocht zijn. Spr. bepleit de beschikbaarstelling van de 5000, welke uitgetrokken zijn voor het voorbereidend onderwijs, om Je Be staande, niel-gesubsieerde bewaarscholen, die erom verzoeken. De heer HOMBURG, de wethoudersver kiezing besprekende, zegt, dat er reden is om verwondering uit te spreken over de manier, waarop de bezetting der 4 zetels geschiedde. Deze bezetting is zeker niet in overeenstemming met den wensch der kie zers. Persoonlijke antipathie m.a.g geen in vloed uitoefenen. De A.-R. fractie had een rechtsche meerderheid in het college ver wacht en zij verwondert er zich over, dat de C.-H. en R.-K, fracties daartoe niet hebben medegewerkt. Het is de oorzaak geworden, dat de samenwerking tusschen de rechtsche groepen verbroken is. De A.-R. fractie wil tot herstel der sa menwerking meewerken, wanneer e C.-H. en R.-K. fractie den wil daartoe te kennen geven. Spr. behandelde hierna het kampeeren en bepleit de stichting van een vast ge. bouw, hetgeen wenschelijker IS. bi) °ns klimaat, dan de tent-bewoning. Een der gelijk gebouw zal zeker rendabel te ma en zijn. Spr. zal straks bij de begrooting een voorstel doen tot verhooging der njwte toelagen. De heer VISSER bespreekt de 1«s,c verkiezingen. De striid ging tegen de D. A. P. Men heeftin die dagen weinig positiefs over gemeente-politiek kunnen lezen. Speciaal wat de rechtsche groepen gedaan hebben, hoorde men niet. Men heelt geschréven; „een man van orde stemt niet op de S.D.A.P." Spr. citeert eenige deel en uit de brochure van den S.D A.P.'er den heer Albarda, waaruit zou blijken, dat men er nog niet in geslaagd is, om- het econo misch peil weer te brengen op dat van 1913. Ziet men daarbij, wat nog voor leger en vloot uitgegeven wordt in Europa, dan is het volgens spr. met de „orde nog treurig gesteld. De scheuring in de S.D.A.P. besprekende, zegt spr., dat het eigenaardig is, dat de groep-Schilling zich uitsluitend richt tegen *e S.D.A P. Wanneer zij builen de S.D.A.P. staan, is dat hun eigen schuld. De heer Schilling steil er overigens ook geen prijs op. had met een stel „bedriegers en verraders" Het is van kwaad tot erger geworden. Voortdurènd schold de heer Schilling op de leiding in de S.D.A.P. Daarbij haar niet opbouwend. Het was er op gericht, om de leiding in een valsch daglicht te stellen en zelf als redder der S.D.A.P. op te treden. Wanneer hij zelf nu wat hard aangepakt wordt, moet hij niet roepen, dat hij ver ongelijkt wordt. De S.D.A.P. heeft alles over haar kant laten gaan, omdat zij meende, daarbij in het belang der arbeiderspartij te handelen. De heer Schilling staat op het standpunt, dat alles, w-at in het belang der arbeiders gebeurde, moest geschieden tot meerdere eer en glorie van hem zelf. Dat kon niet anders dan tot een breuk leiden. Deze breuk is niet meer te beelen; de groep- Schilling stelt er overigens ook geen pnjsop Spr. onderwerpt hierna de houding van den heer Schilling aan uitvoerige critiek, alsook de houding der andere leden van üeze groep. Vervolgens behandelt spr. den uitslag der verkiezingen en concludeert, dat de kiezers zich hebben uitgesproken tegen de politiek welke de laatste jaren hier is ge voerd. De rechtsche meerderheid is er nog wel, doch de glorie is verdwenen. Dc sterkte dier groepen is boven óie van de sterkte der kiezers. Zij hebben 52 pCt. van het aantal kiezers, terwijl zij 56 pCt. van het aantal raadszetels bezetten. Spr. betoogt, dat nog uit niets blijkt, op welke manier de wethouder van soci al e zaken zijn taak wil opbouwen. Het college van B. en W. is geen weerspiege ling van den raad. Wat zoo juist van C.-ti.- zijde over het ontbreken van den heer Dunnebier gezegd is, bewijst wel, dat er geen wethouder in B. en W. is. Men heeft de S. D. A. P. buiten het college gelaten. Men heeft niet aan de fractie willen over laten, wie haar in 't college zou vertegen woordigen. Dat is het groote bezwaar ge weest, waarop het overleg is afgebroken. Spr. kan zich niet voorstellen, dat dc heer Roelse zooveel op zijn kerfstok had, dat hij ongeschikt was voor wethouder. De toekomstige gemeente-politiek be sprekende, zegt spr., dat de beteekenis voor het particulier initiatief op het ter rein van de armenzorg steeds minder wordt. Op andere gebied is het precies zoo. De gemeenschapstaak zal zich te dien opzichte dan ook moeten uitbreiden. Spr. behandelt hierna de financieele positie der gemeente en berekent, dat n 1920 de schuldenlast der gemeente ruim 1.230.500 bedroeg, bij een inwonersaan tal van ongeveer 31.000. Ten opzichte van andere, soortgelijke gemeenten, nam Velsen geen ongunstige positie in. Immers, Helder b.v., met ongeveer 30.000 inwoners had een schuldenlast van 2.163.575.—. Veie ge meenten van ongeveer de grootte van Vel sen, waren boven de 2 millioen. Spr. vraagt, of B. en W. m^enen dat een arbeidsbeurs levensvatbaarheid heeft. Spr. meent van wel. In de practijk zal blijken, dat zij in een behoefte voorziet. Ten opzichte van het scheppen van ar beidsgelegenheid kijken B. en W. te vee. naar IJmuiden. De industrieën moeten zich ook in andere deelen der gemeente kun nen vestigen. Spr. vraagt wat de uitlating in de me morie van antwoord, ten opzichte van het critiseeren, aanvallen en in een verkeerd daglicht stellen door sommige leden, heelt te beteekenen. Spr. wenscht hieromtrent klaarheid te hebben. Spr. had een andere houding van B. en W. verwacht, omtrent het toelaten van niet- raadsleden tot de fractie-vergaderingen ten raadhuize. B. cn V7, hadden d<» S.-D. frac- tie moeten verzoek, om er in 't vervolg van af te zien. Spr, meent voorts, dat het college zich niet had moeten uitspreken over 't „Velser Weekblad". B. en W. hadden te dien op zichte neutraal moeten blijven. Thans heb ben zij getoond geen zaken van personen te kunnen onderscheiden. De heer MAAS, sprekende namens de R.-K. Raadsfractie, behandelt in 't kort de verkiezingen. De R.-K. meenden tegen de maanden lange voorbereiding en niet altijd eerlijke campagne der S.D A.P.. door middel van het „Velser Weekblad", eenige zakelijke artikelen als verweer te moeten schrijven. Da.t schrijven zou worden ontzenuwd, maar tot op heden is men het antwoord schul dig gebleven. Voor ons een reden te meer te veronderstellen, dat wij het juist gezien hadden, aldus spr. De wethoudersverkiezing zou ook n ae^i van den tijd kunnen vullen. Spr. meen dat deze zaak voldoende bii de leden zoo wel als de burgerij bekend is, om hier nog veel over te zeggen. Er zijn bij de verdee ling der zetels teleurgestelden en wat wij vei wachtten, is geschied, zoo zelfs, "f men niet altijd critiek uitoefent om d- zaak of om een of andere voordracht, doel: om den persoon. De R.-K. raadsfractie wenscht opnieuw weer onder de aandacht van het College ie brengen het strandvraagstuk. Zij zal na vragen cm het kampeeren te verbieden. maar ze wenscht wel voldoende maatrege len op het strand zelf. Dit wordt, naar 9e meening van de fractie, niet in de hano gewerkt door verkaveling van het stram- en het verhuren van kleine stukjes. Ten opzichte van de storting der gas- winst in de gemeentekas, staat de fract'e op hetzelfde standpunt, n 1. d,at, wanneer gasprijsverlaging gelijk staat met verhooging van den hoofdelijken omslag, zij zich daar tegen zal verklaren. Wanneer men echter verneemt, dat men niet tegen storting der winst in de gemeentekas zou zijn, als die gelden werden besteed voor sociale maat regelen, dan maakt dit voor spr. geen ver schil, imdat het bedrag, dat wordt U1* gegeven voor sociale voorzieningen, dat der gaswinst verre overtreft en neg gr°°" ter zal worden, naarmate de plannen van den wethouder voor sociale zaken verwe zenlijkt werden. De fractie juicht toe de we rkzaamheden van het College inzake de grondpolitiek. Het Onderwijs in onze gemeente wordt, naar de meening van de fractie, behoorlijk r stelselmatig goed verzorgd. Op velerlei gebied is er voor de inwo ners elk wat wils. Als er dus in nan zin geen reden tot ontevredenheid be hoeft te bestaan, wil dat niet zeggen, da. men nu op ziin lauweren gaat rusten. En kele vergaderingen terug is nog overduide lijk gebleken de noodzakelijkheid der voor zieningen op het gebied van het voorbe- eidend ondervüs. Ei is thans een post van 10.000 hier voor uitgetrokken en de fractie vertrouwt, dat een billijke verdeeling werdt tot stand (cbracht en rekening wordt gehouden me. -jllc» richtingen, ook voor die scholen, die zich steeds zonder subsidie hebben moeten behelpen. .ui gïn woord \an lof wj| de fractie het College, en ia het bijzonder dsn wethouder van Onderwijs, niet onthouden, voor het loyaal opgezette plan tot het geven van ondeiwijs ^aanvoiwassenen, watt gezien t ins rein op. Wat zal onze -gemeente een der gelijke klassebezetting gaan kosten aan boventallige onderwijzers, als wij berekenen, dat wij lang niet aan een dergelijke be zetting toe zijn en het de gemeente nu reeds circa een halve ton kost. Dan vra gen wij ons af, is dat op den duur wel te betalen, wordt er niet te veel gevraagd uitsluitend voor ouderwijs. Over de sociale voorzieningen wenscht de fractie ook een enkel woord te spreken. Er is den laatsten tijd heel wat stof over opgewaaid en zelfs door menschen, van j wien men anders mocht verwachten. Wij voor ons, aldus spr., hebben bij de instelling van dit departement de overtui ging gehad, dat er voor dezen wethouder geen werk gezocht behoefde te worden, omdat onze veelomvattende ge meente vanzelfsprekend werk aan den winkel was en wanneer men sociale voor zieningen treft, dan meent onze fractie, da', dergelijke zaken een speciale voorberei ding behoeven en stelselmatig moet wor den opgebouwd en dan zoo te verstaan, dat ze omvatten alle klassen en lagen der be volking. Wanneer wij zien, d.a.t het zuiver .nko- nien der bewoners van Velsen in de laat ste 2 jaar is gestegen met 2'A millioen gulden, dat het inkomen 19261927 1 mil lioen meer is dan van 19251926, dan stemt dit hoopvol en al -s het deels te danken aan den bevolkingsaanwas, anderzijds is het een gevblg van de vestiging van kapi taalkrachtige personen en gunstige resulta ten uit de ondernemingen. Wanneer we dan door een dergelijke vooruitgang dhden kunnen stellen, die de gansche bevolking ten goede komen, dan :s dat voor een niet onbelangrijk deel te dan ken aan de gevoerde politiek der laatste jaren door de Christelijke partij'en in den raad. Spr, beantwoordt hierna den heer Vis ser en wijst er op, dat men in de groote conferentie voor den wereldvrede het ka tholieke element uitsluit, zoodat dit aan l herstel van het economisch peil niet kan meewerken. Spr. betoogt, dat het particulier initiatief goed is. Men heeft nog weinig in zi-'n na deel kunnen zeggen. Intusschen geeft spr. toe, dat het gemakkelijker is de particuliere zak dicht te houden en riemen te snijden van andermans leer. Er is gezegd, dat het particulier initiatief op het gebied van ar menzorg van minder beteekenis wordt. Maar is daarbij wel eraan gedacht, dat in bijna alle lagen der bevolking van over heidswege een druk op de schouders is gelegd, door belastingverhooging, enz. en dat de manier van ondersteuning, vergele ken bij vroeger, hemelsbreed verschilt. Spr. is van meening, dat d3 particuliere milddadigheid niet behoeft plaats, te maken voor overheidsbemoeiing. Voor spr. is het nog altijd regel, dat de overheid er is voor het algemeen welzijn en aanvullend beheert te werken ten opzichte van het particulier initiatief. Spr. noodigt den heer Visser uit, eens cijfers te noemen ten opzichte van de T. B.C.-bestrijding. De heer V. heeft cijfers ge geven over armenzorg, doch spr. meent, dat men niet enkel met getallen moet ko men, die in de kraam te pas komen. De heer DALMEYER licht toe, welke houding hij in dezen raad, als lid der jong ste fractie, zal aannemen. Al voelt spr. zich verplicht zijn steun aan het college, aan welks samenstelling hij heeft medegewerkt, niet te onthouden, hij behoudt zich toch 'iet recht van critiek voor. Voortgaande bespreekt spr. de collectivi teit van het college. Hieromtrent moet toch een deugdelijke verklaring van B. en W. kunnen verkregen worden. Wa,t het voorstel der soc.-dem. fractie tot gasprijsverlaging betreft, merkt spr. op, lat hij daartegen geen bezwaar heeft, mits men maar aantoont, waar de ,40,000, welke die verlaging zal kosten, gevonden kan worden, om het gat in de begroo'ing te dichten. Dit nu hebben de voorstellers nagelaten, terwijl het tcch behoorlijk is, dat, wanneer men het eene wil, weer het andere er tegenover stelt. Spr. merkt hierna op, dat de commissie voor de oeververbinding haar eerste ver gadering nog moet houden. Spr. behandelt hierna het systeem van wegenbelasting en betoogt, dat de grint wegen belangrijk meer aan onderhoud heb ben gekost, dan het geval zou' geweest rijn, indien een ander systeem van bedek king was toegepast. Spr. zou voorts nog een keer een lans willen breken voor de openbare leeszaal. Met de jaarlijksche memoriepostcn schiet men niets op. De basis waarop vervolgens subsidies wor den verleend acht spr. onjuist. Het gevolg ervan is, dat, een zooveel en de ander zoo veel procent subsidie krijgt. Er moet regel maat zijn. Nu is het mogelijk dat het eer.e .aar zooveel en het andere jaar zooveel ge geven wordt. Spr. betwijfelt tenslotte, of er in 't geheel der begrooting wijzigingen mogelijk zijn. Den financieelen toestand der gemeente be sprekende, wijst spr. er op, dat de stijging der inkomsten gelijken tred houdt met dc stijging van het aantal ingezetenen. Groote bedragen voor extra uitgaven houdt men niet over. Het gemiddelde inkomen is inder daad gestegen, doch dat is dank zij de ves- tiging van slechts enkele personen met zeer hooge inkomens. Laat men de inkomens bo ven de 10.000 er buiten, dan is het ge middelde inkomen zelfs gedaald. Rekent men Je hoogere inkomens erbij, dan stijgt het gemiddelde inkomen inderdaad, doch spr. wijst er op, dat men die hoogere inkomens niet al die extra dingen alleen mag laten betalen. Wat de voorstellers der S. D. fractie be treft, spr. betoogt dat de gemeente Velsen, met een arbeiders bevolking van 95 pet. deze dingen niet zelf kan doen. Ten slotte zouden de kosten gevonden moeten worden in belastingverhooging en Jan betalen de menschen het toch zeL. Hier moet het particulier initiatief werken en de overheid aanvullend. Wat aangaat hetgeen de heer Visser over Jen wethouder van sociale aangelegenheden heelt dezegd: spr. herinnert «raan, cat de heer Visser indertijd heel anders heeft ge sproken Toen kon deze zich heel goed ver- lenigen'met het nieuwe departement, wan neer alles gebeurde, wat spr. er destijds van voorstelde. Spr. wijst er op, dat niet alles tegelijk aangevat kan worden, want dan be- -eiiri men juist niets. Wat de breuk in de partij betreft, wan. neer men veronderstelt, dat de groep Schil ling van een herstel afzüclig staat, vergist men zich. Als men echter den heer Visser un riuiifcijfer der deelnemers en Iriéemstels,al komt zeggen, dat de groep Schilling er zeker de kroon op het werk zet en de toch niet voor voelt, dan weet spr. niet, noodza akelijkheid demonstreert van dit oli- Wat den scholenbouw aangaat, kan de fr ictie wel toezeggen mede te kunnen wer ken daar, waar nood.g tot stichting over te gaan. Doch ook op dit terrein moet men praclisch blijven en niet alleen om wille der propaganda scholen bouwen. Zou zjjn, dan zal de fractie voor deze per dozijn of per gr0S stellen om te besteden. Een alinea in de memorie van antwoord heeft spr. echter getroffen en spr zou deze niet zoo maar zonder meer willen onder schrijven. Het betreft de Uasse-bezettmg van 25 a 26 leerlingen b)j voldoende schoo.- ruimte. Hier gaan We een gevaarlijk ter- nict wet daarop te antwr»or(ieni De heer DE NOBEL bespreekt de kwes- t'e der annexatie van de kanaalbooten door Amste-dam. Deze zaak is vo'gens spr. de overweging ten vo'le waa"d. Amsterdam heeft reeds groote belangen in deze ge meente en naar baar stem wordt in regee- ringsk 'ingen alirht eerder gelu sterd. Dit en ook de tegenwerking van den Rijkswa terstaat, we ke bij verschillende zaken wordt ondervonden, doet de vraag rijzen, of de tijd nog niet aangebro' ru *s °m deze belangrijke zaak arn te snijden. Zij be hoort eerst g-ondig te worden ondeTzoch' en kan daarna in het publiek gebracht worden, Spr. behandelt hierna de economische ontwikkeling der gemeente en wijst er op dat zij wel de lasten der groo e induslr'eën aan de overzijde vau het kanaal hebben (zooals het Hoogovenbedrijf) maar weinig lusten. De kwestie der oeve-verbinding is dan ook zeer urgent geworden. Er moet iendelijk eens wat gedaan worden, om meer contact te krijgen. Spr. wijst er op, dat spec'aal in het nieuw geannexeerde gedeelte talrijke indus trie-terreinen liggen. Uitvorig beh.-ndelt spr. hierna den uif- slag der verkiezingen en dc verdeeling der wethouderszetels. Spr. zal afwachten of de groep-Schilling b- de democraten gerekend kunnen worden; voo alsnog is spr. gedesil lusioneerd. Wat de gasprijspolitiek betreft, sp-. be toog; dat een verlaging zeer zeker tot een vergrooting ven het debiet zal leiden. Het onderwijs eischt. tenslotte een herzie ning over de gehee'e linie. De heer VERMEULEN behandelt weer eens de raadsverkiezingen en de wethou- dersverkiezing, Dit co lege is geen weer spiegeling van den gemeenteraad. Er had behooren te komen een rechtsche meerder heid, die de verantwoordelijkheid voor een rchtsch be'eid kon dragen. De houd'ng van de C. H. fractie begrijpt sp-. niet. Zij zegt, zoolang als onze verte genwoordiger ziek is, kunnen wij de verant- woorde'i/kheid nie'; dragen. Spr. betoogt, dat de verantwoordelijkheid samen gedra gen moet wo-den. Spr, verklaart, dat de A. R. fractie geen georganiseerde oppositie zal voeren tegen over dit college Jüe zaak is dat de A. R. ihans geïsoleerd staan en zelfstandig iedere zaak op zich zelf zulien bcoordeelen, Spr. constateert vervolgens dat er meer collectiviteit in het college is dan vroeger. Maar meer nog moet doorgevoerd worden, dat de leden van het college allen van de algemeene zaken grondig op de hoogte zijn. Spr. bepleit hierna het gescheiden hou den van arbeidsbemiddeling en beroeps keuze. Wat dit laatsfce betreft, hoopt spr., dat, behalve de neutrale, ook de beide an dere richtingen, welke op dit gebied werk zaam zijn, gelijkelijk zuilen worden behan deld. Ook deze spr. vestigt de aandacht op de gelegenheid om industrieën te vestigen in het geannexeerde gedeelte, en, wanneer er scheepvaartaangelegenheden in 't spel zijn, aan 't zijknaal B. In ieder geval moet de ge meente iets doen. Spr. besluit zijn beschouwingen met een persoonlijk woord, waarbij hij erkent dat ei bij rechts tekortkomingen zijn geweest. Doch de tekortkomingen zijn het grootst daar, waar de idealen het meest verheven zijn. Spr. hoopt dat het den voorzitter gege ven mag zijn, de goede samenwerking in den raad te behouden en dat aan het eir.d dezei "-jarige periode gezegd kan worden, dat dat deze raad ten zegen is geweest voor de gemeente. De heer GROENEVELD zegt, dat men 't onder de S. D. over de verdeeldheid der rechtsche partijen heeft gehad. Spr. hrinnert met betrekking hiermede aan het bekende spreekwoord van de pot en den ketel. Spr. valt hierna een heer Vermeulen aan, die over de christelijke principieele poli tiek heeft gesproken. Door de A.R. is, voi- chris'.elijke politiek gevoerd. Wel kwam gens spr., in 't geheel geen principieele van den heer Vermeulen een voortdurende campagne tegen den heer Vermeulen een voortdurende campagne tegen den heer Dawbier, waarvan alle itadsleden den in druk hebben ontvangen van een persoon lijke hetze, een christen onwaardig. Spr. betoont hierna dat de beroepskeuze heel goed met de arbeidsbemiddeling is sa men te koppelen. Samenwerking tusschen de richtingen bestaat elders reeds lang. De VOORZITTER acht het onjuist, dat de C.H. fractie zich onttrekt aan de ver antwoordelijkheid, nu hnu wethouder tijde lijk afwezig is, Spr. zal niet ingaan op de invitatie van den heer Visser om de leden te noemen, die in het voorloopig aangeduid worden als degenen, die stelselmatig de voorstellen van het college aanvallen en becriliseeren. De raad noemt ook de leden niet, die in het verslag B. en W. aanvallen. De wethouder, de heer NIJSSEN beant woordt de verschillende sprekers. Wat de s- (isidie-regel betreft, spr. wijst er op, dat Rijk en provincie gemakkelijk één lijn kunnen trekken, omdat zij voor speciale doeleinden subsidie verstrekken. De gemeente kan dat niet en moet aller eerst beoorderlen het nuttig effect en dc omstandigheden, waaronder de subsidie ge vraagd wordt. Daarbij zal blijken dat de een aan 50 pCt. en de ander aan 10 pCt. genoeg heeft. Wat de heer Dalmeyer over de financiën der gemeente gezegd heeft, kan spr. onder schrijven, Spr. haalt het prae-advies van Wethou der Wibaiit teAmsterdam aan voor den gasprijspolitiek. Deze vindt de beste be stemming van de bedrijfswinstan; ze te bestemmen als gewone inkomsten der ge meente, Daar magen de S. D. hier wel re kening mee houden. Spr. houdt er zeer gaarne rekening mede. Hij wil practisch poliiibk voeren. Er zijn beschuldigingen tegen spr. geuit doch in 't openbaar wil man spr. niet te woord staan. Spr. heeft de heer Lande- weerd aangezocht voor aansluiting bij zijn groep; men zou den heer L. weer wethou- oer gemaakt hebben. Dat is verklaard en daaruit blijkt wat anders dan dc meerdere eer en glorie van Schilling. Spr. gaat op dit chopiter door, herhaal delijk geinterumpeerd door leden van de S. D.-fractie. De verderfelijke politiek der S.D A.P. is geweest de onderwijspolitiek van h:ar fractie. Die heeft de S.D.A.P. stemmen ge kost. Wat de Wethoudersverkiezing betreft, herinnert spr. eraan, dat destijds ook de candidaat der C. H, niet aanvaard is, De S.D.A.P. moet dus niet zoon hoogen toon aanslaan, nu 't zelfde haar overkomt. De heer Visser heeft gezegd, dat de fi nanciën er gunstig voor staan. Dat zal ech ter veranderen, wanneer men de wen- schen van den heer V. inwilligt. De stichting van een arbeidsbeurs ver keert in een vergevorderd stadium. De op richting kan spoedig tegemoetgezienwor- den. Spr. merkt voorts op, dat thans reeds bli,kt, uit het talrijke bezoek aan spr, als wethouder voor scc'a'.e aangelegenheden, van hoeveel beteekenis dit departement is, Spoedig zal dan ook blijken, dat er veel werk voor deze afdeeling is. De heer Vermeulen repliceert en zegt niet in te zulien gaan op de persoonlijkhe den, door den heer Groeneveld naar voren gebracht. De heer Visser handhaafde zijn meening, dat het particulier initiatief op het errcin der Armenzorg en ook T.b.c.-bcsrijcing teruggaat in beteekenis. De heer Maas betoogde hierop nog eens dal het particulier initiatief goed werkt en dat, van wat de T.b.c.-beslrij'jing betreft thans zelfs de moderne arbeidersbeweging een steentje gaat bijdragen voor de sana- toriumverplegiug, waarmede zij op de dwa lingen haars weegs terugkomt. De heer Sluiters wees er vervolgens met nadruk op, dat het particulier initiatief niet in cijfers is uit te drukken, zooals ce heer Visser gedaan beeft. Wie zal zeggen hoeveel de christelijke naastenliefde waarbij de linkerhand n et weet wat de rechterhand doet in stilte bijdraagt. Het feit juist, da de overhand meer bijdraagt, is een bewijs, dat de ar- beidskring, welke het particulier in'tiafief zich gevormd heeft, zóó groot wordt, dat de overheid meer moet helpen. Verschillende andere leden repliceeren. De VOORZITTER zegt ten aanzien van het „Velser Weekblad", dat hij de S.-D. niet begrijpt. Het blad staat altijd vol insi- nuaties en dat vindl spr. zoo laag bij den grond en van zoo weinig beschaving ge tuigend, dat hij aanvankelijk niet kon ge- logven, dat een onderwijzer het schreef. Intusschen is 't het orgaan van de S. D. A. P. en spr. stelt de fractie ervoor aan sprakelijk. Nadat nog verschillende leden gerecli- ceerd hebben, worden de algemeene be schouwingen gesloten. Dc begroot;ngen. De begrooting van het gr-indbedri'f wordt goedgekeurd, evenals de begrooling voor het waterleidingsbedrijf. Bij dé begrooting voor d"o reinigings dienst zegt de heer VERMEULEN, tegen aanschaffing van een 2e auto-sproriwagen te zijn. De aanschaffing var» een 2de auto voor ophalen van vuilnis wil spr. nog aan houden. De heer TEN BROEKE adviseert den sproeiwagen tevens in te richten voor transportwagen. De heer MAAci acht den sproeiwagen noodig. Thans wordt niet anders gesproeid dan op de hoofdverkeerswc'en en spr. meent, dat het over de geheele gemeente moet gebeuren. Alle inwoners hebben ge lijke rechten. Het voorstel-Vermeulen, om niet tot de aanschaffing over te fcaan, wordt hierna verwo-pen. De begrooting wordt goedgekeurd. Da vergadering werdt hierna verdaagd tot Woensdagavond 7 uu. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Kook-demonstratie. Dinsdagmiddag heeft in de grrote zaal van Zomerlust een demonstratie plaats gehad in het electrisch koken, baken en braden. Deze demonstratie geschiedde in samenwerking van de Zand- voortsche afdeel'ng der Ned. Huisvrouwen vereeniging en de PiE.N. Het was én voor de Vereeniging én voor het Electrisch be- driif een groot succes. Mevr. Roersch van Bloemendaal wist op zeer boeiende en prettin'e wijze haar gehoor te boeien bij haar bakdemonstratie. Vol gens berekenig kost een menu van vier a vijf personen, berrid in den electrischen oven, ongeveer 10 cent. Mevr. Roersch liet zien, hoe gemakkelijk schelvisch, wor telen, aardappelen kalfslapnen en brood- schotelt'es in een oogenblik gaar waren. Verder leende de even zich uitstekend tot het vervaardigen van heerlijke gebakjes en cakes. In de pauze bood het P.E.N, den bezoek sters een kopje thee aan, waarbij de ver vaardigde gebakjes als overtuigend bewijs werden rondgedeeld. Een attentie, die in den smaak viel bij de dames. De heer Ir. Emclc demonstreerde het heet- water apparaat. De gemakkelijke wijze van behandelen, de goedkcope manier om altijd warm water is voorraad te hebben en de geringe kosten aan dit groote voordeel ver bonden, deed hij duidelijk uitkomen. Verder demonstreerde mevr. Roersch nog een electrische huishoudmetor. De motor verrichtte het werk van de handen bij broodsnijden, koffiemalen, messen slijpen en vleeschmalen. Verder waren er nog tal van handige en practische instrumenten. De heer Leonhardt demonstreerde stof zuigers, zeilwrijver en zelfs de electrische waschmachine. Met recht mocht mevr. Roersch zeggen, dat de zaal van Zomerlust een toekomst beeld gaf. Helaas een toekomstbeeld. Want met de dure tarieven zijn al 'd e nuttige en noodige instrum-vten die het leven van de huisvrouw veraangenamen en ve gemakke- lijken neg builen het bereik van hen, die deze dingen het meest noodig hebben. Te recht vroeg een der aanwezige dames of het P.E.N. niet ken zorgen voor lager tarief. Het applaus, der aanwezigen liet voldoende hcoren, hoe deze vraag aller wensch ver tolkte. Het was een prachtig (Seslaagde middag, die toonde, dat het P.E.N. aan den tech- nischen kant alle zorg besteedt. Aan den practischen kant hapert het. Door mevrouw Denckers werd de verga dering gesloten. Hij wil meer zien. Men schrijft ons: Een zeer gezien inwoner uit Aerdenhout, evenwel niet iemand, die het eerste le venslicht in dit schoonie Tuindorp heeft gezien, maar nochtans iemand, die gewend is verder te zien dan zijn neus lang is, zonder iemand naar de oogen te zien, waar mee evenwel niet gezegd is, dat hij op geen geld behoeft te zien of ziende blind is, vervoegde zich dezer da4en bij ons, met de klacht, die wel niet hierop n»er- kwam, dat hij geen hand voor ooCen kon zien, maar toch een, die gezien de niet geh"e! af te keuren zienswijze van dén man, die wel eens onder de oogen mag worden ge zien. De wensch, die h"m als 't ware uit de oogen was te zien, behelsde 't niet uit kunnen zien vanaf ons „Acrdenhoutsche koDie" vanwege de zienderoogen zmh ont wikkelende heesters en boomen rondom het uitzichtplateautje. Nu zal niemand van hem kunnen zeggen, dat hij vanwege de boom~n het bosch niet zKt, nmar aangezien hij steeds iemand pleegt te zijn met een voor- uitzienden blik en me' een ha If oog vaak meer ziet dan een ander met twee, zonder dat hij de pretent'e heeft een helderziende te zijn, noch zie ia schuldig maakt aan in een mug een olifant te zier. ever.min lij dende is aan bij- of verz'endheid, zoo zou hij toch gaarne zier, dat het plantsoentoe- z'ch wide inz:en, dat 't geen pas geeft, de boomen en heesters rondom het Kopje, dat gemaakt is voor hen, die gaarne ver van zich af zien, maar te laten groeien en daarom zal het pl-.ctsocnto3z:cht bij dezen man zeer in aanz'en rijzen, inhien het spoe- dig zal zien, dat t dezen wensch onder de 00£en heeft gezien, zoodat hij de omgeving spoedig weer u:t geheel andere oogen zal zien en t door de vingers zaJ zien, dat 't plantsoentoezicht in dezen onvoorzieren, maar toch zeker niet ongezienen planten groei niet eerder heeft voorzien Komt er in afzienbaren tijJ geen verandering, dan is 't te voorzien, dat hij zegt: Tot ziens. Personalia. De heer L. H. v. d. Woude, leerlmg der Middelbare Technische School, Amsterdam, is ais ass. Werktuigkundige naar Amerika (Florida) vertrokken. „Ons Genoegen". Na een tijd van diepen rust van de ijsclub „Ons Genoegen" beginnen er nu weer teeken te komen dic op nieuw leven wijzen. Vrijdag 13 een be stuursvergadering gehouden, waar het pro gramma is vastgesteld voor een algemeene ledenvergadering, die op Maandag a's- za' worden gehouden. Naar het schi!nt zal deze vergadering neg al belangrijk zijn en de clou vaJI dezea avond zal ongetwüfeld de grat;s verloting zijn, die onder de leden zal worden gehou den, waar voor aardigo prijzan, w.o. zells een electrische lamp, zal worden disponibel gesteld. De opkomst belooft daarom weer groot te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11