ONZE VROUWENRUBRIEK AnMD HUWELIJKSGELUK. CORSAGES. JONGENSPAKJES I RECEPTEN. PUISTIES. ZIEKENVERPLEGING IN HUIS Patronen naar Maat. DIVANKUSSEN. ANEMOON, ta AANleN Cl jCATHARINA, 1 X NELLY, Overname oit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. Er gaat bijna geen week voorbij, zon der dat men hoort van een nieuwe ver loving of van een pas gesloten huwelijk in de daarvoor passende enthousiaste bewoordingen over de zoo goed bijeen komende karakters en de vurige liefde van het jonge paar. Maa' er gaat ook bijna geen week voorbij, dat men niet hoort van een verbroken engagement, of van een huwelijk, waar de liefde reeds het venster is uitgevlogen en van eendracht geen sprake meer is. Het laatste verhaal gewoonli'k gedaan op den daartoe meest gebruikelijk en toon. vol afkeuring of deernis en ook wel met de fluisterstem van op schandaaltjes be tasten. vol begeerige nieuwsgierigheid Als men luisteren wil naar al die ge schiedenissen van veelbelovend geluk, dat tot tragedie is geworden, dan voelt men er zich droevig door gestemd wor- den Het „waarom" en waardoor" d-ingt zich naar voren. Duizend vragen zou men beantwoord willen zien Hebben die menschen, wier gevoelens zoozeer overeenkwamen, dat zij een band durfden sluiten, elkaar dan in wer- kep'kbeid niet lief gehad, of waar is ande-s die liefde opeens gebleven? Verschillende redenen worden er gege ven. soms zoo nietig en oppervlakkig, dat men het een geluk moet noemen, dat een verloving verbroken werd. die niet tegen zulke kleine schokjes was bestand Want de gevolgen van een huwelijk zouden in zuil een geval niet te overzien zijn geweest. Somtijds weet men geen reden; heet het eenvoudig: we voelen niets meer voor elkasr of wel; het begint roe te ve-velen. En men moet zeggen, dat het gelukkig is, dat het gebrek aan liefde bijtijds werd ontdekt en er nog geen onverbreekbare band was gesloten. Maar toch wiizen het ge mak en de luchthartigheid, waarmee een eensgegeven woord terug wordt ge geven en genomen, erop, dat er een g-oot gebrek aan ernst bestond bij het aangaan van de verbintenis Over liefde wordt dikwijls zoo pla gend en gekscherend gesproken; de romantische, maar meest de financieele zijde wordt bekeken, en veelal wordt vergeten, dat voor duurzame liefde voor namelijk de ziel geraadpleegd moet wo-den ln het dagelijksche leven, dat voor de meeste menschen weinig variatie bied' wordt alles een gewoonte, zelfs de prachtigste illusies worden, zoodra ze in vervulling zijn gegaan, heel gewoon, M alles waar men aan gewend is, lijkt flfets brzonders meer. Dan komt de Hoveling aankloppen Men begint onte- ••tfcn te worden en verwijt ee-st zich- •P. dat men niet beter over zijn leven heeft beschikt en dan anderen, dat zij •iets bijdragen om het aangenamer te maken. Van verwijten komt men tot •uzietjes, tot tranen, tot mokken, tot een heele serie onaangenaamheden, die alle het geluk ondermijnen, de kloof steeds dieper maken en eindetijk leiden tot de d-oevige bekentenis, dat men een onher stelbare fout heeft begaan, zich in de liefde heeft vergist. Een verloving en een huwelijk, aange gaan op grond van physieke aantrekking en uit materialistische beweegredenen, kan onmogelük wart lie'de en geluk aanbrengen. Zooveel jonge menschen ontmoeten elkaar op een feestje of va- •antiereisie, zij voelen zich tot elkander aangetrokken, raken ve-liefd, verl-ofd en getrouwd in een ommezien van tüd Zij weten alles van eikaars uiterliike Omstandigheden, doch hebben er niet aas gedacht ook het innerlük eens goed bezien; het is onvermijdelijk: het fiasco kan niet uitblijven. Liefde op het eerste gezicht is verbazend romantisch, eoch ve'flauwt gewoonlük met den tijd Om elkander te waardee'en en lief te hebben, is noodi<*. dat men elkaar door en door kent, en daarom is een ove'- baaste verloving en een overhaast hu- welük heel zeker uit den booze Het is toch de heele toekomst, of, beter gezegd, de eeuwigheid, die er mee is gemoeid Want als men samen op weg gaat, moet* men sarren ook de gevaren trotsee-en tot het einde toe. En daar men tevoren niet weet, wat men zal ontmoeten, moet men op alles zün voor bereid, mag niet de een worden een hinderpaal voor den ander, en moet men aus bi'gevolg on elkaar kunnen vertrouwen en wederzijds ste'k zijn om te kun'en leiden en steunen, al naar ge lang dit ncodig zal zijn. Men onde-neemt toch ook niet met pea wildvreemde een langen moeilijken wandeltocht. zonder zich tevoren te verzekeren, of het gezelschap wel in alle opzichten passend voor u is. Hoe- yeel te meer dan als het gaat om den levenstocht, waarvan het eeuwig heil .afhangt. Niet alleen wordt het tijdelijk ^j'.uk in de waagschaal gelegd, de rust Inplaats van een bouquetje kleine bloempjes, zooals dezen zomer gedragen werd, is thans het nieuwste, één groote bioem te dragen, harmonieerend e Dij het eostuum. Op bontmantels ziet men veel de groote chrysant, met haar vele omgekrulde blaadjes, kunstig gemaakt van zijde of •rêpe Georgette Op avondtoilets worden op den schou der of in de ziide eveneens groote fraaie Noemen gedragen, en de tevredenheid gedurende het leven geriskeerd door een ondoordacht huwe lijk, maar, wat veel erger is, men loopt gevaar zijn eeuwig doel niet te bereiken, omdat men niet beantwoo-dt aan de plichten, door het huwelrk gesteld. Vóór alles moet er dus gezien worden naar de gesteldheid van de ziel, voordat men zich bindt en waarschiinlijk zullen velen, door bun gevoelens misleid, daar aan niet genoeg aandacht schenken Men derkt en verwacht imm"rs zoo graag het beste en mooiste van dengene dien men liefheeft, liefheeft in dien zin, drt het hart in boeien is geslagen. Dat lijkt wel voo" ieder en telkens weer een wondere gebeurtenis, maar het is op zich zoo zuiver natuurlijk, dat er niets bijzonders aan is. Het is allen heel moeilijk en eischt ernstige studie, om liefde van liefde te kunnen onder scheiden en zelfs dan nog, als men van zichzelf overtuigd betfint te raken, is het geval soms bedrieglük, omdat men zoo gaa~ne gelooft wat men wenscht. Als men zün eigen inzichten ziet, zuiver en onberekend, als men in zich weet de liefde, zooals ze zijn moet, oprecht en opofferend, de ware liefde, rein van ziel voor ziel, de liefde, die voert tot God, dan wil men zoo gaa'ne gelooven, dat het voorwerp dier liefde waardig is, al die gevoelens deelt, met die zelfJe in tenties is bezield en dat men te zarren't -ein geluk zal vinden, dat alleen moge lijk is door de sterke macht van die liefde, die zich boven het aardsche ver heffen kan. En hier is wel een waar schuwing noodig, omdat het begin van een fout soms ligt in het gelooven en vertrouwen in een ander, die zulk een liefde niet waard is. Niemand is vol maakt en gelukkig zijn velen voor ver betering vatbaa-, maar toch mag men niet blind zün voor eikaars fouten en zeker niet trachten weg te redeneeren, wat degelijk bestaat, in het overmoedig en lichtvaardig vertrouwen, dat liefde dat alles veranderen en ve'beteren kan. Beter is het tijdig te wikken en te wegen, dan te laat te moeten bekennen, dat men elkaar overschat heeft. En vooral moet dit gelden op het gebied van den godsdienst. Toch is juist dat het gevaarlijk terrein, omdat er zooveel nuances van vroomheid bestaan tnsschen een kwezel en een ongeloovige. En men heeft er zooveel verontschuldigingen voor gereed, die te pas of te onpas ,wor- den aangevoerd. De grondslag voor een echt gelukkig huwelijk is echter alleen te vinden in geloof en godsdienstzin. Men kan de maat van het geluk gerust daaraan afmeten en daarom op dat punt vooral mag men niet te optimistisch en toegeeflijk zijn. Aan een Katholieke man of vrouw past een Katholieke gezel of gezellin voor het leven, en daarin voora] moet de overeenkomst van denken en voelen wo-den gezocht. Niet of de een graag kaartspeelt of liever naar de cinema gaat, zal gewicht in de schaal leggen, maar wel of men overeenstemt in de dingen, die het diep innerli'k bet-effen, want daarvan hangt het af, of de een voor den ander een steun kan wezen. Als de eensgezindheid ontbreekt in die ernstige zaken en men van levensopvat ting verschilt, als vooj den een onver schillig is, wat de ander als heilig en van hoogste waarde beschouwt, dan moeten er immers oogenb!ikken komen, dat dit gebrek aan eensgezinde gevoe lens piinlijk wordt, ja zelfs gaat knagen als een onophoudelük schrijnend leed. Het geluk van het huweÜ'k berust op de saamgedeelde vreugde en het saam- gedeelde leed, doch men draagt het leven immers niet samen, als men in de voor naamste punten van meening ve-sch:lt. En hierbij hoeft men niet alleen te denken aan een gemengd huwelük. doch, zelfs als beide partijen Katholiek zijn, is het mogelük, dat er een hemelsbreed verschil bestaat in godsdienstige gevoe lens, en dikwijls is daarvoor de liefde erg kortzichtig. Velen, die geen seconde zouden denken over een huweÜ'k met iemand van een ander geloof, zijn niet voorzichtig genoeg, als het gaat om een verbintenis met lauwe, z.g. „b-eede" Katholieken. De naam van Katholiek is dan de dekmantel, maar men vergeet, dat een verwaarloosde godsdienst niet plotseling de genaden en troost brengen zal, als men er zelf nooit iéts voor over heeft. Ook met een lauw, slechts naam- Katholiek riskeert men zün eigen kost bare geloofsove-tuiging, hoewel velen zoo graag het tegendeel gelooven en verwachten, dat hun voorbeeld den an^er zal meesleepen. Meestal denkt men daarb'i niet aan de menschelüke natuur, die tot het kwade is geneigd en aan de irensche- b'ke zwakheid, die zoo spoedig tot een sleur en tot verwaarloozing overhelt, te meer nog, als men inplaats van aanmoe diging te ontvangen, van overdiiving wordt beschuldigd. De eigen wil is vee'al niet ste-k genoeg om zichzelf staande te houden, hoe kan men dan verwach ten, drt zij sterk genoeg zün zal voor twee, als er geen medewerking is. Door de natuurli'ke liefde en aantrekkings kracht geleid, ziet men de dingen soms zooveel moo'er drn ze ziin, men gaat dan met zichzelf 'ed<>oee'en om alles maar mooi te praten. Vol ijver en goe den wil kan m"n hef zelfs gaan beschou wen als een door God opgelegde taak om een afgedwaalde ziel weer terug te voeren. Die onderneming bliift steeds gevaar lijk, omdat mén nooit met zekerheid zeggen kan, of die taak werkeliik van God komt of slechts door het verlangend ha~t als plicht werd beschouwd. Bekee- ringswe-k is van hemelsche gerade af- hankelük, woorden baten weinig, goed voorbeeld en gebed zün krachtiger mid- de'en, maar op de allereerste plaats is ieder voor eigen ziel verantwoordelük. Het leven mag men wagen, maa- als hét om d' zaligheid gaat, is men verolicht eerst eigen ziel te redden. Fn sle-h1.' als aan beide zijden bestaat het diepe geloof en de ware godsdienstzin, die dus als vanzelf leiden tot overeenkomst Van vrome gevoelens en een zelfde levens beschouwing, zal men met tamelijke zekerheid mogen zeggen, dat de verbin tenis gelukkig zal worden en zegen zal brengen voor de toekomst. Dit is het zwakke punt, de oorzaak van de verb~oken ve-loving en het be treurenswaardige huwél'ik. Omdat ze zün aangegaan op te losse gronden, omdat de liefde niet is getoptri aan de vroomheid en men te luchtig of te overmoedig heenglüdt over de bezwaren, die in den eersten lief des tijd zoo onbelangr"k sche nen, m~ar later eno me hinJ-'"a1en blüken; die eerst het ,;'deli;k gel-k in den weg staan, doch late r;et meer te verwijderen ziin en de ziel belemmeren ión eigen zaligheid te we-ken. ue ernst van den stap, die beslissend is voor het aardsche leven en het eeu wige leven beide, dient wel met groo- te-e^ zorg te worden overwogen, dan menig maal het geval is in de dramati sche verhalen van liefde en ontrouw, die we tegenwoordig meer daa ons lief fs, i« hoorei krijgen.^. Deze week alléén modelletjes voor kleine jongens, een volgenden keer komen onze kleine meisjes aan de beurt. Ik heb dit juist gedaan, opdat Moeder meer verscheidenheid ziet en dus gemak kelijker kan kiezen. Iedere moeder vindt het prettig, haar kind leuk te kleeden en Zij kan dit zeker mei veel liefhebberij en geringe kosten bereiken, ja, zelfs kunnen we die grappfg- kleine jongensbroekjes vaak nog heel goed maken uit een gedeeltelijk afge dragen rok of mantel. Koopen we het nieuw, dan nog be hoeven de uitgaven daarvoor niet groot te zijn. We hebben in de meeste gevallen maar weinig stof noodig. Voor broekjes en pakjes wordt vaak rib-fluweel genomen. No 1. Is een blousje en broekje voor den leeftijd van 2 tot 6 jaar. Het broekje maken we van fluweel of stof, het heeft van voren een aardigen vorm en is van achteren recht. Het blousje kunnen *e maken van flanel: lich'-blauw, rose, crème, 81» <f andere keuren. Bij een zw*rt fluweel broekje staat een licht-blauw flanellen blousje snoezig en bij 'n bruin broek'e 'n bei^e kleur bliuse. Broek en blouse worden met kamp en knoopsgaten bevestigd. No. 2. Aardig pakje voor den leeftijd van iy2 tot 3 jaar Het blousje heeft twee aparte schouder- stukjes en van voren een breede, platte plooi, die er een eindje wordt ingestik'. Het modelletje hangt verder voor en achter ruim neer. Kraagje en manchetjes zijn geschulpt en bewerkt met den flanelsteek. We kunnen aan het broekje een voering- lijfje zetten, doch eenvoudiger is het, door den bovenkant een elastiek te halen. No. 3. Pakje van stof of rib-fuweel, leeftijd 3 tot 6 jaar. De voorpanden zijn ver over elkaar gesloten, met vier knoopen. Broekje en jasje zijn aan elkaar beves tigd met knoop en knoopsgaten. No. 4. Fluweel pakje met korte inge- rette mouwtjes, voor den leeftijd van 2 tot 5 jaar. Het pakje is eenigszins op zij gesloten met een rij knoopen. Een smal ceintuur tje dient voor afwerking. Kraagje en manchetjes zijn van batist. ANEMOON. Groentesoep (4 pers.). 1 flinke kalfspoot 1 ®ns rundergehakt 30 gr. rijst zout soepgroenten van het seizoen maggi-aroma. Bereiding: Zet de gehakte kalfspoot op met 1% L. kokend water en zout en laat ze een paar uur zachties koken. Neem de bee- nen er uit. Maak de groente schoon, kook het selderijgroen en voeg alles bij de bouillon; eveneens de gewasschen rijst. Kook dit ongeveer uur. Maak in dien tijd het gehakt smekelijk aan met peper, zout, noot. iets melk en wat beschuitkruim en laat ze het laatste kwartier in de soep gaarkoken. Mask ze op smaak »f met zout en maggi- aroma (een restje bruin van jus er in is zeer smakelijk) en roer er, vóór het opdoen, de fijngehakte peterselie door. Deensche rijst (4 pers.). 1 L. melk 100 gr. riist 50 gr. suiker 100 gr. bitterkoekjes iets zout. Bereiding: Breng de melk met iets zout aan de kook, doe er de gewaschan rijst bij en kook ze gaar. Roer er dan voorzichtig met een houten lepel de suiker door. Zorg, dat de massa vrij dun is. Leg in een vuurvasten schotel laag om laag de rijst en de bitterkoekjes. Zorg, dat de bovenste laag uit rijst bestaat. Zet den schotel in oer, warmen oven, tot ze van boven heel licht bruin is. Wafergrnel (4 peVs 75 gr. parelgort 1 A L. water 80 a 100 gr. suiker 7 d.L. bessensap 60 gr. krenten 60 gr. sultanen stukje pii-kaneel c:troenschilletje. Bereiding: Wasch de gort en zet ze met het kou de water een nacht te weeken. Zet ze den volgenden dag op rolt het week- watei, pijpk-neel en citroenschil. Laat dit samen zachtjes koken gedurende 1 lA uur. Maak in dien tijd de kren ten en de sultanen schoon, door ze met bloem bestrooid op een grove zeef te leggen. Wrijf ze over de oppervlakte, waardoor de steeltjes afbreken en er door vallen. Wasch ze vervolgens een paar keer in lauw water. voeg ze dan met de suiker bij de gort en laat alles nog 3A uur, onder af en toe roeren, koken, tot de watergruel gebonden is. Neem pijpkaneel en citroenschil er uit en voeg daarna het bessensap toe. Trommelkoek (4 pers.) 200 gr. bloem 1 ei ruim VA d.L. lauwe melk 20 gr. gist 5 gr. zout 75 gr. krenten 75 gr. sultanen Bereiding. Maak een gistbeslag. Doe hiervoor het meel in een kom, maak in het mid den een kuiltje, breek hierin het ei, doe er de gist bij, die met wat suiker of lauwe melk vloeibaar geroerd is. .Voeg een gedeelte van de overige lauwe melk toe. Roer nu, vanuit het kuiltje beginnend, met een houten lepel het omringende meel bij de vloeistof. Vermeng daarna alles tot een stevig be slag. Besla de massa flink, roer de rest van de melk er dan door. Laat het be slag op een lauwe plaats dichtgedekt rijzen gedurende ongeveer uur. Maak in dien tijd de krenten en sultanen schoon. Roer ze, als het beslag gerezen is, met het zout er door. Doe de massa in een warmen puddingvorm, die met boter is ingewreven (ook het deksel) en met paneermeel bestrooid is. Vul den vorm voor Vt deel. Kook den trom melkoek zachtjes 2 uur in een pan met water. Zorg. dat het water een paar vingers breed onder den sluitings- rand van den vorm staat. Vul het ver dampte water af en toe bij. Neem, als de trommelkoek gaar is, het deksel er af en zet hem even in den oven, om van de kanten wat los te trekken. Keer hem op een verwarmd bord. Geef er stroopsaus of Voter en suiker bij. Filosoof (pl.m. 6 pers.), pl.m. 4C0 gr. koud vleesch 500 gr. koude aardappelen uien pl.m. 2 d.L. bruin van jus met water verdund pl.m. 2 d.L. melk pl.m. 30 gr. vet van jus of boter laurierblad zout kruidnagel noot. Bereiding: Fruit de gesnipperde ui in het boter. Zorg dat ze licht van \J ne> rf ntVPri^««4. vet kl de boter. Zorg dat ze licht van blijven. Voeg de verdunde jus toe, rierblad en kruidnagel. Snijd het vle in stuk'es of hak het fijn en stoof in de uienmassa. Maak van de aardanpelen een lijke puree met melk en maak :ak af met zout en iets noot. vuurvasten schotel, laag om vleesch en de aardappelen, of :ur lau- vleesch het smake- sma een het - vleeschmassa moet vrij vochtig Zorg, dat de bovenste laag uit r pelen bestaat. M~ak den schotel paneermeel en kluitjes boter of en laat hem ^in den oven door e warm en bruin worden (pl.m. Leg op laag, (De ziin.) aardap- af met jusvet _i door uur). en Aardappelsoep (4 pers.). 700 gr- aardappelen (ongeschild ge wogen) 5/4 L. water 50 gr. boter pl.m. 2 preien beetje melk fijngehakte peterselie peper zout. Bereiding: Maak de prei schoon, sninper ze en fruit ze in de helft van de beter. Zorg, dat de kleur licht bü'ft. Voeg het wa ter toe en zout. Laat hierin de geschil de en in stukken gesneden aardanpelen goed zacht koken, pl.m. 20 minuten. Wrijf ze door een p-ardeharen zeef en vermeng ze met het vocht, waarin ze zijn gaargekookt. Laat de soen koken, tot ze geli kmatig gebonden is. Maak ze af met fiingeh'kte peterselie, de rest der boter in kluitjes verdeeld en peper, die op een lepel met een weinig soep aangemengd moet worden en een scheutje melk. Presenteer er dobbel steentjes brood bij, die in boter zijn ge- ^ruij^ Je hebt van die benijdenswaardige menschen, d:e je nooit van z'n leven betrapt op puistjes langs neus óf kin, en andere stumpers. die altijd „vól zitten" De mees'en van ons bewande len den gulden middenweg: 'n heele poos zijn we gaaf en glad, en op morgen worden we wakker met zoo'n ontsierend bultje. Daar ook zoo'n onge luk zelden alleen komt, volgen er ge woonlijk binnen enkele dagen nóg een of twee, tot we ons zelf tamelijk „moltig" vinden. Dan verdwijnen ze met z'n allen weer.... tol wederziens! Ik bedoel nu niet de chronische „vet- wormpjes" met hun zwarte kopjes, die geen eigenlijke puistjes zijn, maar de acuut-op'redende, eenigszins pijnlijke bultjes, eerst rood en u'tgebrcid, dan zich toespitsend tot 'n wit kopje, dat sommige menschen al ijd voor 'n spiegel staan uit te drukken. Onsmakelijke gevalletjes van 't begin tot het einde. Bloem van zwavel en nog verschillen de andere middelen voor inwendig gebruik worden sterk aanbevolen ter voorkoming van deze narigheidjes door bloedzuivering maar die liggen niet zoo op mijn terrein. Ik houd me, zco- als mijn naam al aanduidt, gewoonlijk bezig met het uiterlijke alleen. En n<: is er een heel een'O idig middeltje, dat bijna niemand kent, en dat het euvel zooal niet heelemaal voorkomt, dan toch in de kiem verstikt en onzicht baar maakt. D t is niets meer of min der dan doodgewone salicyl-spiritus in vrij straffe oplossing, 't Vocht is ietwat kostbaar, maar met een neel klein fleschje van 'n paar dubbeltjes, komt tl onbepaalden lijd toe. Laat 't nooit op uw wasch'af el ontbreken. Zoodra u een opkomend bultje voelt dreigen, stip* 9 dat, zoo vaak u maar in de buurt .«ril 't fleschje komt, met de natgemaak'e kurk even aan; 's avonds vóór het slapen gaan wat uitvoerig. Het puistje verdroogt dan vanzelf en kan niet Ivxn- komen, de roodheid verdwijnt, en lot een hatelijk rüp kopje komt het nooit. Hoe vaker u stipt, hoe eerder u 't kwijt bent. 't Middel is eenvoudig onfeilbaar. Misschien prikt of jeukt 't even, maar dit kan niets geen kwaad. Sommige menschen gaan in hun waar deering van dit middel zóó ver, dat ze eiken avond hun heele gezicht er mee wrijven. De huid wordt daardoor spie gelglad en fijn. en de puistjes kunnen zich eenvoudig niet vormen. Maar toch is dat allerminst aan te raden. De poriën worden geheel afgesloten en dich'gebeten en de huid wordt abnor maal droog, wat het ontstaan van rim peltjes bevordert. Laat u hiertoe nooit verleiden Maar 't voorzichtig en plaatselijk aanstippen blijft een onschadelijk red middel, dat u niet genoeg op prijs kunt stellen en waarvoor u me, bij gelegen heid van 'n partijtje of schouwburg avond, nog wel eens dankbaar zult zijnl EVA. EEN PRAATJE OVER MEDICIJNEN. Geneesmiddelen worden op verschil lende wijzen toegediend, en wel: lste plaats door den mond 2de per rectum 3de door de huid 4de onder de huid 5de door de longen (inhalatie). In de meeste gevallen zal de verzorg ster den patiënt, die thuis wordt ver pleegd alleen de drankjes, pillen en poe- ders mogen toedienen door den mond. Ook de huid zal zij mogen verzorgen met de diverse geneesmiddelen (zalven etc.). In enkele gevallen clvsmata met medi cijnen per rectum en inhalaties met men thol, eucalyptusolie, dennennaaldenolie enz. door de longen. Maar de injecties zullen haar niet toe vertrouwd worden, omdat de toediening hiervan nauwkeurigheid en groote steri liteit vereischt en de geheele behandeling van voorbereiding en materiaal en inspui ten zelf, zéér nauw luisterd. Zelfs voor de geroutineerde verpleegster is 't toe dienen eener injectie altijd een zéér ern stig werk. Medicijnen worden in verschillende hoeveelheden voorgeschreven: De dosis is vaak: 1 of 2 eetlepels, 1 paplepel, thee- of eierlepel of 'een aan tal druppels in een of andere vloeistof (water, melk, wijn, soep, enz.). Een eetlepel wordt geschat op 15 gram een paplepel wordt geschat op 8 gram een thee- of eierl. wordt geschat op 4 gram. Een bierglas rekent men op 180 gram. Een wijnglas rekent men op 80 gram. En nu moet ik er op wijzen, dat 't in geven van medicijnen moet geschieden: lste plaatsstipt op tijd 2de plaats zeer nauwkeurig en in de juiste voorgeschreven hoeveelheid. Dus geen paplepel geven als 't een eet- of eierlepel moet zijn en omgekeerd. 'k Herinner me nog altijd een wacht uit m'n verpleegsterstijd, toen de zaal- zuster 8 van de 12 patiënten cascara (vloeibaar op doktersadvies moest toe dienen en ik den geheelen nacht op zaal met 't bekende „meubel" van den eenen patiënt naar den anderen holde om den volgenden morgen bij navraag tot de conclusie te komen, dat de zaalzuster overdag inplaats van de goede dosis (1 paplepel) een Hinken overloopenden eet lepel aan baar patiënten had toegediendl De arme stakkers deden geen oog dicht dien nacht 't had z'n uitwerking niet gemist. Moeten de medicijnen geschud worden voor 't gebruik, houd dan den vinger goed op de stop om morsen te voorko men. 't Neerzetten der kurkjes moet steeds geschieden met den natten kant naar boven. Moet ge druppels toedienen, doe 't nauwkeurig, een druppel te veel vooral, maar ook een druopel te weinig kan ernstige gevolgen hebben. Druppelflesch- jes zijn 't geschikste. Niet_ alleen verdient 't aanbeveling, met 'tjjingeven van medicijnen uiterst precies te zijn, om 't vertrouwen van den zieke in den dokter, in de verzorg ster en in de medicijnen te behouden. (Dit is de halve genezing van den zieke!) maar 't is ook van 't grootste belang de werking der meerijnen na te gaan, ten einde eventueele opmerkingen, verande ringen in den toestand van den patiënt aan den arts te kunnen mededeelen. Een volgende maal zal ik u iets ver tellen over die werking der medicijnen, wat we er alzoo bij kunnen opmerken, hoe we sommige medicijnen moeten toe. dienen en tevens zal ik dan de „mond- verzorging" van uw patiënt met u be spreken. CORMA r. TLAM—TEEPE. Het Patronenkantoor, Postbus no. 1, Haarlem. PRIJZEN DER PATRONEN: No. 1. 0.90. No. 2. 0.90. No. 3. 0.90. No. 4. 0.90. De gezelligste tijd van den dag is wel haast het thee-uurtje s avonds en voor al deao lange winteravonden v9?r Kerst*ós, wanneer de geheele familie thuis is, geschaard oir den open haard, waar het vuur een fantas'isch schijn sel verspreidt. Niet denkende aan de koude buiten, zich behaagli.k voeler.d in de gemakkelijke fauteuils, hoort men spreken over het nieuws van den dag, vertelt ieder zijn wederwaardig heden. Af en toe valt er een stilte en geniet ieder op zün eigen manier van de rustige, droomerige sfeer, waarin je niets anders hoort, dan het regelmatig getik van de klok en het knetteren van de houtblokken, die de grilligste vormen vertocnen. Een heel gewoon en toch zoo'n on misbaar voorwerp is wel een kussen. Hoeveel kussens kun ie niet gebruiken?, Ik voor mij heb er nooit genoeg. De teekening geeft een divankussen. Op het middenstuk kan men een versie ring aanbrengen, zooals men op de tee kening ziet. Men kan dit motief, waar van een deel op ware grootte gegeven is, borduren of schabloneeren. Borduurt men dit patroon, dan kan men het beste den platten borduursteek toepassen en uitroeren met bijv. kunstwol. Het ge heel is een üoorloopend patroon. Het laatste moiielje rechts wordt ook recht hoekig afgemaakt. Op de teekening is het begin al met een stippellijn c aan gegeven. terwijl lijn d, tot aan den rand Jammei ue oe^en„ii««, ais ue vrouw des huizes, denkende aan haar verstel- mand, een te beginnen of een af te ma ken handwerk, energiek oprijst en het electrisch licht aanflapt. Ieder zoekt nu zijn avondbezigheid op. Vooral zoo tegen Kerstmis heeft ieder het extra druk met de noodige ca deautjes en is het geen Kerstmis, dan is het voor de diverse verjaardagen of bruiloften, toe doorloopt. De twee zijstukken zijn ruim aan het nüddenstuk gezet en de afscheiding wordt met een koord afge maakt. Deze twee zijstukken kan men laten eindigen in een toeL Inplaats van dat men het middenstuk borduurt, kan men voor dat stuk ook een mooi lapje brocaat nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 12