Nationale Spaar- en Emissiebank DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. Voornaamste Nieuws DONDERDAG 15 DECEMBER 1927 1 f40." EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. PIJLTJES 3% pCt. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16731 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. MR. A. S. MIEDEMA. Niet uitsluitend luxe stad. Geert kunstmatige bevordering der indus trie. Naast luxe en industrie, ook streven naar vestiging van groot- aón.inlstratiën in Haarlem. An dere factoren- HUWELIJKSLESSEN. DE NIEUWE R.K. KERK TE ZANDVOORT. Een ge'dleening van 150.000. De opstalrechten in den Haarlemmermeerpolder. Radio en Tram. EXPLOSIE IN EEN KOLEN MIJN TE WHITE HAVON. Vier dooden. De vacatures Ort en Sipkes in den Hoogen Raad. De leerverplichting voor het zevende leerjaar. Het natuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven. De landarbeiderswet. Noodlanding militair vliegtuig. Een langzame rechtspraak. Hoe er soms gestudeerd wordt. Koningstraat 10 Haarlem. PATER TIMMERMANS, t Pastoor M. Th. v. d. Drift, t De politie houdt vol. Telegrafisch Weerbericht. (Direct ingaande) Bijkantoor nassaulaan 18 Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdag van 59"» uur. Voor een rijwielbelasting van f 2. per jaar. De instelling van een Postraad. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ctj per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 14 regels 60 ct. p. .plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regel. Wie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QAflA Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f nCf) hij een ongeval met f OCIÏ legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UuU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; 1 «Ju." doodelijken afloopI AuU. bij verlies van een hand, f 125.- bij verlies van een f Cl) r: 1 JU»" bij 'n breuk van een voet of een oog; -1 lint," duim of wijsvinger; 1 <1U." been of arm; bij verlies v. een andere vinger. INLEIDING. Sinds 1 Mei j.I. is de grensuitbreiding van het oude Haarlem een feit. Daarmede is de toekomstige ontwikkeling van de nü, volgens het aantal inwoners, vijfde stad des lands, een actueel vraagstuk geworden. Terecht schreven B. en W. van Haarlem in hun toelichting op de begrooting van de ge meente Haarlem, dienst 1928, dan ook het volgende: „Een belangrijke vraag, die ons bij de voorbereiding van deze begrooting bezig heetf gehouden is deze, langs welken weg onze gemeente zich in de toekomst zal die nen te ontwikkelen. Met name zal uw Raad binnen afzien- baren tijd te beslissen hebben of de haven plannen, die bij den opzet van de grens wijziging een belangrijke rol hebben ge speeld, tot ui'voering zullen worden ge bracht, Wij zullen u bij dé behandeling der gemeentebegrooting een voorstel doen, om in overleg met de Kamer van Koophandel en Fabrieken een gemengde commissie te benoemen, die omtrent dit belangrijke vraagstuk een rapport zal uitbrentfen." Terecht, hoewel velen onzer stadgenooten een onderzoek naar de beste wijze van ont plooiing onzer vergroote stad vreemd moet toeschijnen. Immers, zoo redeneeren deze medeburgers, het gemeentebestuur van Haarlem heeft tal van argumenten' aange voerd, waarom z.i. grensuitbreiding noodig was. Men mag dus aannemen, dat het wist waarom het vergroote gebied noodig was. Toch is een onderzoek naar de beste toe komst van Haarlem niet overbodig, v/ant in den gedachtengang van de voorstanders der annexatie stond indertijd wel als voornaam ste motief om grensuitbreiding aan te vra gen, op den voorgrond, de overtuiging dat het oude Haarlem geen enkele mogelijkheid.meer bood om zich te ontplooien. Het beschikbare terrein was ongeveer geheel volgebouwd. Waar het verlangen naar zulk een onder zoek in breede kringen bleek,te bestaan, meenden wij goed te doen een enquête hier over te houden onder tot oordeelen bevoegde personen, in de hoop, dat u:t de botsing der meeningen, een voor Groot-Haarlem vrucht bare conclusie kan getrokken worden. Deze conclusie zullen onze stadsbestuur ders moeten nemen en de behandeling van de gemeentebegrooting is daarvoor zeer ge schikt. Vandaar, dat wij deze enquête juist nu houden. Op 6 December toch werd de begrooting behandeld in de afdeelingen van den Raad en begin Januari komt zij in de publieke raadsvergadering. Belangrijk zal natuurlijk de bespreking van het belastingpercentage zijn; belangrijk de Waag of er al of niet veel winst uit de ge meentebedrijven aan de gemeentekas ten- goede moet komen: belangrijk ook kunnen de besprekingen van vele posten der be- grooting worden, maar het vaststellen van een goede lijn voor het gemeentelijk beleid zal wel het voornaamste moeten wezen. Staat die gedragslijn eenmaal vast, dan zal het nemen van besluiten over andere aangelegenheden zeer vergemakkelijkt wor den. De gestelde vragen. Wij hebben ons de vrijheid veroorloofd aan verschillende notabelen in Haarlem het volgende verzoek met toelichting te verzen den: „De redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant", verzoekt U beleefd, haar Uw zienswijze te willen mededeelen over deze vraag: op welke wijze kan de toekomst van het vergroote Haarlem ten goede worden be vorderd? Door de voorstanders van grenswijziging is immer betoogd, dat uitzetting der grenzen van Haarlem noodig was voor de goede en natuurlijke ontwikkeling van Noord-Hollands' hoofdstad. Nu die grensuitbreiding een feit is geworden, meende de redactie der „N. H. Crt.", aan verschillende tot oordeelen be voegde personen, de vraag te moeten voor leggen of de bloei en de toekomst van het nieuwe Haarlem op bijzondere wijze kan worden bevorderd. Zij hoopt dat de uitkomst van deze enquête niet alleen interessant zal zijn, maar ook daadwerkelijk zal bijdragen tot den bloei van onze woonstad en zoo mo gelijk van deze geheele streek. Om Uwe gedachten eenigszins te oriënlee- ren, veroorlooft zij zich tl mede te deelen welke vragen zij U, t>ij gunstige beschikking op haar verzoek, zou willen stellen. Het zijn de volgende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe stad te maken? Of meent 0 dat uitbrending ran de iudus- trie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den, om onze stad bloeiend en financieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden (Haarlem-luxe-stad of' Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zjjn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" Over gebrek aan belangstelling hebben wij tot ons genoegen, niet te klagen gehad. Wel warén'er verschillende ingezeten'èn, die, hoe wel sympathiseerend met de enquête, be zwaar hadden te antwoorden. De een, omdat hij binnenkort geroepen wordt zijn meening over dit vraagstuk in een publiek lichaam uit te spreken, de ander, omdat hij zich incom petent achtte, een derde om andere te res pecteeren motieven, maar nog meerderen hebben met genoegen aan onze enquête deel genomen. Wij publiceeren hunne antwoorden bijna onverkort, maar de overvloed van co- pie is zoo groot, dat wij dit niet in één num mer van onze courant kunnen doen. De lees baarheid zal intusschen slechts winnen bij publicatie in opeenvolgende nummers. Sommige antwoorden werden ons schrifte lijk verstrekt, andere zijn de weergave van mondelinge gesprekken, die wij met onze zegslieden hadden. De volgorde der antwoor den is willekeurig en houdt dus geen ver band met de waardeering van het antwoord of het prestige van den persoon, die ze uit spreekt. Hieronder volgt de eerste der publicaties. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, directeur der N.V. Haarlemsche Hypotheekbank, de heer Mr. A. S. Miedema, schrijft ons: In beléefd antwoord op de mij door u ge- stelde vragen, meen ik u het volgende te móeten antwoorden: lo. „Méént u, dat Haarlem's toekomst het beste verzekerd wordt met ér naar te stre- yen van Haarlem-een luxe-stad te maken? Haarlem uitsluitsnd luxe-stad te maken, zou een niet te verwezenlijken streven zijn. Men zal zich moeten beperken tot het aan trekkelijk maken der stad voor luxe-men- schen en tot het zorgen, dat deze niet afge schrikt cf verjaagd worden. 2o. „Meent u, dat uitbreiding van de indu strie een der middelen moet zijn, dig het gemeentebestuur van Haarlem moet aan wenden, om onze stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken?" Het komt mij niet gewenscht voor, dat hier kunstmatig industriën gepoot worden, op hoop van zegen. Maar wil een gezonde industrie hier een kans wagen, dan moge de gemeente tegemoetkomend optreden. Hei scheppen van kostbare handelsterreinen, havenwerken en dergelijke in de verwach ting: dan komt de industrie wel, heeft reeds elders tot groote teleurstellingen geleid er tot blijvende zware druk op de gemeenten 3o. „Is wellicht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem luxe- en Haarlem industrie-stad) naar uwe meening noodig?' Eene derde mogelijkheid dunkt mij nog beter. Den Haag is beter gebaat door de tal- rijke administratis n, die daar gevestigd zijn dan door de ook daar beperkte industrie Naar ik meen, zou Haarlem zeer gebaat zijn, wanneer naast lpxe ®n industrie pok enkele groote administratiën zich hier vestigden. 4o. Meent u, dat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Een lage belasting zal de aantrekkelijk heid voor Haarlem zeker verhoogen, vooras wanneer een al te scherpe progressie ver valt, die nu de luxe-menschen afschrikt. Doch ook zij, die niet tot de luxe-menschen kunnen worden gerekend, maar vrij zijn m de keuze van woonplaats, zullen lichtei blijven of komen. Evenwel is de lage belasting niet hel eenige criterium. De aanwezigheid van zeei goede en velerlei onderwijsinrichtingen, de nabijheid van meerdere academiesteden, met goede spoorverbindingen, de nabijheid var schoone latuur zijn alle factoren, die m vloed oefenen op de keuze van Haarlem a.s woonstad. '),Mr A. S. Miedema, directeur der Haarlemsche Hypotheekbank, lid der Projf- Staten van .Noord-Holland voor den Vrij heidsbond, lid van den Voogdijraad en vele vereenigingen in Haarlem, is hier ter stede een bekende persoonlijkheid. Nog klinken de schoten van het Rem- brandtple'n ons in de ooren; nog vent men boven de grauwe aarde der kuilen, welke de verstijfde lijken der slachtoffers bevat, met de brochures, over wat de aanleiding tot en wie de grootste schuld aan deze drievoud - ge misdaad draagt.... of thans weer staan de bladen vol met de rechtbank-verslager van een officier, die één vergif niet vol doende achtte en meer injecties noodig meende, om met voldoende zekerheid zijn vriend en wapenbroeder het levenslicht uil te blazen.... of kolommen druks komen onder pnze oogen over den kapper, die rijn benauwende en doodwekkende duimen zette op den s'rot van haar ,met wie hij een maal voor het altaar knielde en aan w*e hij eeuwig trouw beloofde.... Gij, die deze kort opeenvolgende drama's gelezen hebt, weet wat van dit alles de rampzalige oorzaak is. Voelt gij allen het goed, hoe hier gruw zaam gewroken wordt, de afwijking van de door God zelf gegeven huwelijkswetten? Z:et ge ze voor ulichtzinnige pers, lichtzinnig tooneel, bioscoop en cabaret, de slachtoffers van uw vergif, die gij zoo vaak niet uw zondigen gijn en spot in woord en beeld, hebt geïnfecteerd? Zij waren niet de eersten, zij zullen de laatsten niet zijn; zij zullen er blijven, zoo lang er geen overheid is, die san uw heil loos bedrijf paal en perk stelt. Het R. K. Kerkbestuur der parochie van de H. Agatha te Zandvoo t, wenscht met machtiging van Zijne Heiligheid Paus Pius XI en van Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid Monseigneur A. J. Callier. Bisschop van Haarlem, een geldleening aan te gaan, groot 150.000,— waarvan de opbrengst zal worden aangewend ter financiering van den bouw der nieuwe kerk. Van de in 1920 gesloten 5pCt. geldlee ning, groot 125000.—, staat nog een be drag van 117.500,— ui'. In dit verband word) er op gewezen, dat deze leening in dertijd werd aangegaan ten behoeve van de parochiale school. Rente en aflossing zijn gedekt door subsidies. De nieuwe geldleening draagt 5 pCt, rente 's jaars, betaa'baar halfjaarlijks op den 2den Januari en den lsten Juli van ieder jaar. Zij is verdeeld in 125 obligaties k 1000 en 50 oblgaties a 500. In ieder jaar, te beginnen in 1933, zal 2.500,worden afgelost, zoodat de lee- r.ing in uiterlijk 60 jaar zal zijn gedelgd. Het Kerkbestuur behoudt zich het recht voor, de aflossingen te vergrooten of de geheele leening te allen tijde a pari af te lossen. De uitlotingen zullen plaats hebben in de maand December, voor het eerst in 1932, terwijl de uitgelote stukken op 2 Januari d.a.v. betaalbaar zullen zijn. De inschrijving op deze leening is vanaf Mandag 19 December a.s. tegen den koers van 98)4 pCt. opengesteld bij de firma F. Th. Everard, te Amsterdam en Haarlem. Zoóals bekend, wordt reeds geruimèn tijd een actie gevoerd tegen bet besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder tot verhooging der opstalrechten. Een vereeni- ging van opstalhouders werd opgericht, die met haar rechtskundigen adviseur Mr. Hage- meier uit Haarlem, pogingen in het werk stelt om dit besluit ongedaan te maken. Op Vrij dag 16 December a.s. des avonds te 7 uur, zal weer een ledenvergadering plaats heb ben in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. In deze bijeenkomst zal Mr. Hagemeier o.m. mededingen doen over hot overhandigen der ter zake samengestelde rapporten. N. Z. H. T. Bij wijze van proef is op een der motor rijtuigen der ceintuurbaan, welke tevens loopen op de lijnen StationBloemendaal en StationOverveen, geplaatst een nieuw type Radiobeugel, welke weder geheel afwijkt van de reeds in bedrijf zijnde Fischersleep- jtukken. Is laatstgenoemde geheel van plaatijzer met een vrij breed contactvlak, bij het nu geplaatste sleepstuk, systeem „Van Viersen," :s het sleepstuk vervaardigd uit zink en be- staaat uit twee opstaande platen zink van pl.m. 8 m.M. dikte, waartusschen zich een vetgroef bevindt. Het geheel is ingesloten in een buis vcYi aluminiumplaat, waarin een as loopt, waarop het sleepstuk draaibaar is :en opzichte van den beugel zelf. Afwachten is nu de boodschap, voor wat betreft de be drijfszekerheid en de duurzaamheid van dezen sleeper en niet te vergeten de sto ringvrijheid voor de radio-liefhebbers. In elk geval zullen deze, bij onvoldoende bruikbaarheid, zich wel laten hooren. Het nieuwe sleepstuk heeft als voordeel, dat de zinken contactplaten spoedig ver wisseld kunnen Worden en aanmerkelijk goedkooper zuilen zijn dan de plaatijzeren r ischersleepstukken. Met belangstelling zien we de resultaten van deze nieuwe proef tegemoet. LONDEN, 15 Dec. Vier mijnwerkers hebben den dood gevonden als gevolg van een explosie in een kolenmijn te White Havon in Northumberland. De ontploffing had in t onderste gedeelte en op drie mijlen van de stad plaats. Een 340-tal ar beiders bad juist de schacht verlaten en 190 anderen waren op weg, om aan den arbeid te gaan brand, die een gevolg was van de explosie, woedt nog voort. Voordrachten, door de Tweede Kamer opgemaakt. Gisteren heet de Tweede Kamer twee voordrachten opgemaakt voor de vervulling van twee raadsheer-vacutures in den Hoogen Raad der Nederlanden. Voor vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van Dr ts Urt werd als no 1 op de voordracht geplaatst Dr. W. A. van Woudenberg Hamstra, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam met 66 van de 80 uitgebrachte stemmen; als no. 2 Dr. A. H M. J. van Kan, hoogleeraar te Batavia met 43 "an de 70 uitgebrachte stemmen en als no 3 I)r R. W. J. C. de Menthon Bake met 54 van 58 uitgebrachte Voor de vacature ontstaan door de be noeming van Mr. Sipkes tot raadsheer in het Haagsche Hof plaatste de Tweede Ka mer als no. 1 op de voordracht Dr. F. Kra nenburg, kantonrechter te Amsterdam met 62 van de 68 uitgebrachte stemmen, als no, 2 Dr, A. H. M. J van Kan, hoogleeraar te Batavia met 34 van de 63 uitgebrachte stemmen en als no. 3 Dr. R W. J C. de Menthon Bake met 44 van de 63 uitgebrachte stemmen. IIMU Het initiatief-voorstel Albarda verworpen. Gisteren is het wetsvoorstel-Albarda in zake de leerverplichting voor het zevende leerjaar vandaag door de Tweede Kamer verworpen met 5239 stemmen. Vóór stemden. de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de Vrijheidsbond en de heer Arts (R.K.V.P.). Neemt de eerste plaats in Europa in, In een interview, dat een correspondent van de „United Newspaper Information Ser vice", waaraan c.a. zijn aangesloten de „New York Herald", „Chicago Tribune" en „Le Matin", een dezer dagen hield met prof. Artus H. Compton uit Chicago, den win naar van den Nobelprijs voor natuurkunde 1927, sprak deze de meening uit, dat het natuurkundig laboratorium van de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken de eerste plaats inneemt in Europa en dat het hét eenige laboratorium is, dat op één lijn staat met die van de twee groote Amerikaansche maatschappijen, de General Eliectric Comp. en de Western Electric Comp. Door de Eerste Kamer aangenomen. Gisteren heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring. Eveneens werd z. h s. aangenomen het wetsontwerp houdende bepalingen betref fende den voor pensioen geldigen dienst tijd van de bemanning van Hr. Ms. kruiser „Sinistra" tijdens hét verblijf t? Shanghai en .wijziging van de wet van 14 Juli 1904. Woensdagmiddag landde vlak voor Wijk aan Zee, dus bij den Zwaanweg (strand- paal 52) een vliegtuig, gemerkt D 22. De vlieger kwam van Amsterdam en was op weg naar De Kooiji Bij Egmond lag een dikke mistbank, zoodat hij zich niet meer kon oriënteeren en keerde daarom terug. Nadat de rijks-veldwachter als wacht bij het vliegtuig was geplaatst, werd benzine gehaald; de luitenant-vlieger ging den in- wendigen mensch wat versterken. Even later kwam er een bericht, via Egmond aan Zee; bij het hoofd van de kustwacht te Wijk aan Zee, van den volgenden inhoud: „Verzoek aan officier-vl eger Moes te wil len melden, dat hij te Wijk aan Zee moei blijven, omdat het weer niet goed is. Vlieg kamp De Kooij". Het hóófd der Kustwacht te Wijk aan Zee haastte zich naar het strand, doch de lui e- nant-vlleger was reeds opgestegen. De mist was niet dik en het was stil weer, terwijl het vliegtuig niet was bescha digd. Eenige nieuwsgierigen waren getuigen van; de vlotte opstijging. Men schrijft ons; Het is nu twee jaar geleden dat op den Heerenweg een loopknecht van de firma L. door een autobus werd aangereden en hevig gewond naar het gasthuis werd ver voerd, De betrokken loopknecht werd hier eenige weken verpleegd en daarna als in valide naar huis gezonden waarna hij nog zeer geruimen tijd onder behandeling bleef. Vanzelfsprekend is het gezin door dit ongeluk ernstig gedupeerd daar de kostwin ner voor het gezin, niet meer tot werken in staat bleek te zijn en het gevolg is dan ook van het ongeluk, dat het betrokken ge zin nu al dien tijd moet zien rond te ko men van de uitkeering, die het Burgerlijk Armbestuur aan beboefrigen verstrekt. Een ieder zal bet zich kunnen indenken wat een vreeselijk iets of het moet zijn, als men zelf voor zijn gezin heeft unne zptgen, en men dan plotseling door e na latigheid van een ander zirh tot hei B. A. moet wenden. Het behoef dan ook geen nader etoog meer, dat het betrokken ge zin, dat al reeds tijdens de verpleging in het ziekenhuis achterop was geraakt, dit ""Daa^evenwel vast kwam te staan dat de autobusbestuurder schuldig was aan deze aanrijding, werd deze spoedig na de aan rijding veroordeeld, doch zoo spoedig de veroordeeling voor den autobusbestuurder kwam, zou het niet gaan met den eiscb tot schadevergoeding door den aangereden loopknecht gesteld. De schuldenlast van de aanrijding is be wezen, de verzekeringmaatscbappij heeft al reeds in het Gasthuis een vergoeding wiilen geven, de ondernemer der autobus heeft nóg steeds aandeelen in één der belangrijk ste autobuslijnen in den omtrek, dus alle maal feiten, die spreken in het belang van den eisch tot schadevergoeding, doch tot op dit oogenblik is er volgens den advo caat, die deze kwestie in handen heeft nog geen uitkomst in t zicht. Dit loopt nu al twee jaar zoo. Ook de gemeente Haarlem (in verband met de uitkeering van het Bur gerlijk Armbestuur) heeft er belang bij, dat er uitkomst kome. Het is wel geen vlugge rechtspraak! Niet lang geleden stond er in 't „Geïll. Zondagsblad" van de „N. H. Ct." een pren tje, met het bovenschrift: „Hoe we onze jongelui van 1618 jaar 's avonds thuis houden". Het plaatje stelde voor een huis kamer, waarin een soort van leeuwenkooi geplaatst was. Een jongmensch, beantwoor dende aan den bovengen oemden leeftijd, zat of liever stond achter de tralies, op de manier van een om een versnapering be delenden chimpansee, roet de handen om de tralies geslagen. Aan dit pLaatje werd ik dezer dagen herinnerd door het bezoek van een on geveer 17-jarig jongmensch. Deze jonge man zat voor zijn examen, maar met een zeker onderdeel had hij nogal moeite. Hoe lang en hoe vaak hij daar al op had zitten te ploeteren, dat wist hij zelf niet, maar door het verdere verloop van het gesprek kwam toch de gedachte bij mij op: „waar haalde je den tijd vandaan, om „zoo vaak" en „zoo lang" to zitten ploeteren? Vooral dat „zitten" wilde er bij dat be drijvige jonge mensch bij mij niet in, Znfin, doel van 't bezoek was 't verzoek, of ik hem bij dat zoo loog en zoo vaak beploe- terde onderdeel van 't examengedeelte eens helpen wilde. „O, met alle pezier," loog ik, want ik voorzag maar dit doet ook niets ter zake. „Zeg dan maar eens, welke avonden je dan eens bij mij zoudt kunnen komen." „Ja, ziet u, dat is nu juist niet zoo ge makkelijk," was 't antwoord, ,want ik heb 't nog al druk. 's Maandags heb ik van 8 uur tot 'n uur of half 11 repetitie van onze „Band" (Jazz Band), 's Dinsdagsavonds moet ik naar den danscursus. 's Woensdags avonds houd ik Heyer vrij voor mijn eigen ontspanning, omdat mijn vriendinnetje dan ook vrij is. Maar Donderdagavond, komt t u dan uit? Dan ben ik in den regel vrij." „Dat treft nu toch ongelukkig," rooest ik tot antwoord geven, «want dan ben ik zelf van 710 uur bezet. Maar s Vrijdags ben ik vrij, als jij 't nu ook bent, dan zijn we klaar," „Hè, dat is nu jammer," vertelde des jcngelings teleurgestelde gezicht. En ik zou werkelijk medelijden met hem gekregen hebben, as hij er niet op had laten vol gen; „maar den Vrijdagavond wou ik graag vrij houden, om mijn werk te ma ken voor mijn les van Zaterdagmiddag. Neen, Vrijdagsavonds zal moeilijk gaan.' „Dan blijft er alleen de Zaterdagavond over," was ons beider besuit. „Hoewel ik den Zaterdagavond graag vrij houd voor mij en mijn gezin," was mijn eigen tegenwer ping. „Maar als -'t niet ander» kan, nu, dan moet ie 'sZaterdagsavonds maar komen. Dus afgesproken op Zaterdagavond 8 uur ol half 8, net zoo je wilt," „Maar dan a.s. Zaterdagavond nog niet, want dan heb ik een fuif vzun de" (volgde een naam van een zwemvereeniging, waar meneer noodzakelijk bij moest zijn). b „Welnu, dan Zaterdaag over een week, stelde ik voor. Da's goed," kwam er eindelijk en reeds wilde ik aan de conferentie een einde ma- ken, toen de ploeterende student opmerkte, „och, hè, dat zou ik haast vergeten, maar Zaterdag over een week heb ik een fun van (volgde de naam van een tooneelver- eeniging), Nog was m'n geduld niet ten einde en stelde ik voor Zaterdag over 14 dagen. „Dat is nog zoo ver vooruit. Dan moet ik 'eens even mijn agenda nazien," en na eenig zoeken bleef de wijsvinger van de rechterhand bij den gezochten datum ste ken en als resultaat van de vondst kwam er- dacht ik wel, kan niet, want dan heb ik een fuif van" ('k weet 't niet meer). „Over den daaropvolgenden Zaterdag avond zullen we maar niet praten" zei ik, „want dan is 't Oudejaarsavond. Dus zul len we maar wachten tot 't nieuwe jaar. „Als u er dan maar rekening mee houdt, dat er den eersten Zaterdagavond in 't nieuwe jaar een fuif is van (al weer een andere vereeniging). En da-n zal er wel gauw een bal zijn van de dansclub. En dan ja, dan beginnen al gauw de balmasqué's, is Toen was m'n geduld ten eindè en 'k gaf den ploeteraar den raad zich dan maar goed op 't dansen toe te leggen. Dan was de kans groot, 't nog eenmaal tot dans- eeraar te brengen. De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp tot instel ling van een Posfraad aangenomen, Behan deld werd verder het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der Provinciale wet. Het initiatieivoorstel-Albarda inzake de invoering van den zevenjarigen leerplicht is door de Tweede Kamer verworpen met 52 tegen 39 stemmen. Oprichtingsvergadering van de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten. De opbrengst der Posterijen. Telegrafie en Telefonie in November 1927, Door bet Kamerlid Hiemstra is een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Rijwielbelasting, strek kende om de belasting te verlagen tot 2 per jaar. De vacatures in den Hoogen Raad; twee voordrachten van de Tweede Kamer. Tot hoofdinspecteur van de scheepvaart zal eerstdaags benoemd worden de heer C. Fock. Te Utrecht heeft het St. Bernulphusgilde zijn winterbijeenkomst gehouden. De algemeene vergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland- Het drama in de Waalhaven te Rotter dam; de twee Hagenaars, die gezocht wer den, zijn te Gorinchem aangehouden. Plannen tot bestuursbervorming in Duitschlacd, Na de studenten-onlusten in Zevenbor gen; 113 personen voor den Krijgsraad. Valschemunters-complot in Angora ont dekt; 15 personen gearresteerd. Monarchistisch complot te Lissabon ont dekt. Het wetsontwerp tot verhooging der amb tenaarssalarissen in den Duitschen Rijks- dag aangenomen. Het Briische Lagerhuis keurt de rupple- toire credieten voor de Britsche troepen in China goed. Zie verder laatste nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPGAVE VAN J. J. WEPER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14. Toen Pater Timmermans, die sedert kor ten tijd ongesteld was, zich gisterenmiddag te Venlo naar den dokter wilde begeven, zakte hij op straat plotseling ineen en overleed eenige oogenblikken daarna. I ater T„ die den ouderdom van 48 jaar bereik te' was een bekende figuur op missiege bied. In 1917 keerde hij, na jarenlange af wezigheid, in ons land uit Brazilië terug. Gisteren had Pater T. nog te Venlo, waar op het oogenblik een H. Missie gehouden wordt, gepreekt. Het stoffelijk overschot van den Zeer Eerw. Heer Pastoor M. Th. van der Drift zal hedenavond 6 uur vanuit de Maria- stichting overgebracht worden naar de pa rochiekerk van den H Bavo in voormalig Oud-Schoten, Om 7 uur beginnen daar de Metten, gecelebreerd door den Zeereerw. Heer P. J, J. M v. d. Pavoordt Morgenochtend half 10 vangen de Lauden aan, waarbij waarschijnlijk agens is de Zeer eerw. Heer Pastoor J. Th. Lagerweij, uit Amsterdam, vroeger pastoor te Den Burg (Texel), bij wien Pastoor v. d. Drift kape laan is geweest. De plechtige Requiemmis zal gecele breerd worden door den Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, die ook de lijkrede zal houden. Door een rijksveldwachter uit De Rijp is in een logement alhier, E. H. E. aan gehouden, verdacht van diefstal met braak, in 1921 te Leimuiden gepleegd. Hij is aan de justitie overgeleverd. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te Jan May en. Laagste barometerstand 754,9 m.M. te Brussel. Verwachting: ma'ige, Oostelijke tot N.-O. wind; meest gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog eenige sneeuw, lichte tot ma tige vorst. NIJMEGEN HAARLEM. Op artikel 1 van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Rijwiel-belasting heeft het Tweede Kamerlid Hiemstra een amendement ingediend, beoogende de belas ting op de rijwielen op 2. per jaar te stellen. Door de Eerste Kamer goedgekeurd. Gisteren heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming, bet wetsontwerp goed gekeurd: Instelling van een postraad voor het Staatsbedrijf van de P. T. en T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1