I I Bfo If KASSIER EN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN Ma na-Stichting V erkeers.onge vallen. BE FLORES-FILM CHE0ULK0ERSEN Amsterdamsche Beurs G. F. H. PASTOOR - HAARLEM HERINGA WUTHRICH W lederen middag van 2tot3 uur Polikliniek. Philip's Radio - Toestellen Agenda 16 December TOONEEL. De Kleine Ttieresia van Lisieux. De Zetel van Bloem bollencultuur. Rector C. Vis. Besmettelijke ziekte. HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Zakagenda. VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. UITBREIDING DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADE FABRIEK. Sneeuwval* Inbraak. m- Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Tegen elkaar gebotst. „Voor Eer en Deugd." Twistende jongens. Cultuur Maatschappij „Pagottan."' SHANKARA. Verlof Drankwet. Tentoonstelling K. en O. De straatweg HaarlemAlkmaar. INGEZONDEN. Diefstal van een geldkistje en sieraden. De aardolie-overeenkomst in Indië. De interneering van dr. Tjipto. Een assistent door een Chineeschen koeliè aangevallen. De radio-telefonische verbinding NederlandIndië. De strijd in China. EEN WEESHUIS TE QUEBEC VERBRAND. Veertig kinderen vermist. Een ongeval in een der voorsteden van Warschaa. Opheffing van Chinee-che gezantschappen. De bemiddelingspogingen in hel. Duitsche arbeidsconflict. DE SPA4RNEBANK, Haarlem - Amsterdam DE SPAARNEBANK Haar 1 em - Amsterdam. Scheepvaart 1 i If N 1 A 1 Sociëteit „St. Bavo". Algemeene verga dering L, T. B., 11 uur. R K. Vrouwen- bond, kwart voor 8 uur. Haarlem's Ge mengd Koor, 8 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur, Spoor- en Tramperso neel, 8 uur. Tramcursus, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezeliengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg. Mij. tot Bevordering der Toonkunst, „Berlinér Trio", 8 uur. Tooneelspel van Jules Verstraete Op Zaterdag 17 December a.s. 8 uur en Zondag 18 December a.s. 2 en 8 uur zul len in de Stadsschouwburg voorstellingen worden gegeven van „De Kleine Theresia van Lisieux," Tooneelspel door Jules Ver straete en wel door het ensemble van het Trianon Theater te 's-Gravenhage, in welk Theater bovengenoemd tooneelstuk on langs gedurende 14 achtereenvolgende da gen is ongevoerd. De buitengewone Mati- née die Zondagmiddag 2 uur gegeven wordt zal tegen verminde-de prijzen toeganke^ lijk, doch geheel gelijk aan de avondvoor stelling zijn. In bovengenoemd tooneelstuk dat Zater dag en Zondag in den Stadsschouwburg te Haarlem wordt opgevoerd worden de hoofdrollen vervuld doors de dames Grc- tha Meyer, Corrie Heenngs, Betsy Schoo- nenberg, Nelly van Velsen, Marie Coucke enz. en de heeren Ko. v. Sprinkhuysen, Peter Hanzen, Willem Grelinger, Nico Smit enz. Het tooneelstuk wordt door orgelmu ziek gearrangeerd door de bekende com ponist Willem van der Meer geïllustreerd. De zangnummers worden door een dames koor en een solo zangeres vervuld. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" meldt dat het in het voornemen van het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor BI. Cult, ligt om het in aanbouw zijnde Beurs gebouw op den namiddag van den 19den December voor afgevaardigden en leden der Algemeene Vereeniging ter bezichtiging te stellen Hyt spreekt vanzelf dat bet gebouwen- comp'ex tegen dien dag nog ver van gereed zal zijn. De poging van den aannemer om het met Kerstmis gereed te hebben is niet gelukt Het zal nog een heele toer worden om op 1 Februari, het bij de gunning be paalde tijdstip, het werk op te leveren. Maar dat neemt niet weg, dat op den dag der Algemeene Vergadering een globale indruk van afmetingen en ruimte-verdeel» mogelijk zal ziin. Het weer moet meewerken want regendicht zal bet ook dan nog niet zijn. Wat intusschen de bezoekers niet ver hinderen moge om te komen. Want een der gelijk bouwwerk in aanbouw is altijd een interessant gezicht, vooral als het de eigen woning betreft. -33 We Weleerw. heer C. Vis, die vroeger kapelaan was van de parochie van St. Jo hannes dn Dooper, en na zijn herstel dan laatsten tijd zijn intrek geftomen had bij de Eerw. Zusters van het St, Veronica-Gesticht aan 't Spaarne, is benoemd tot Rector aan het nieuwe R.K, Ziekenhuis te Goes. Toen kapelaan Vis om gezondheidsrede nen de parochie van den H. Joannes den Ddoper geruimen tijd geleden verliet, zul len de parochianen niet gedacht hebben, dat dit tijdelijk heengaan een definitief zou worden. Het is er toch van gekomen en, na nog eenigen tijd in Haarlem vertoefd te hebben gaat hij nu naar een nieuwen werkkring in Goes. Zijn vele vrienden zul len hem met gemengde gevoelens zien ver trekken. In de week van 4 tot en met 10 De cember hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van buiktyphus voorgedaan in één gezin. Voordracht van Karei van de Woestijne over Poëzie. Gisteravond hield de dichter Karei vau de Woestijne in Hotel den Hout een voor dracht over „Poëzie" voor de leden van den Haarlemschen Kunstkring. Na een kort inleidend woord van den heer Roorda, voorzitter der vereeniging, begon spr. met zich op geestige wijze te verontschuldigen ever zijn wel wat over haaste toestemming, cm over het begrip poëzie te spreken, daar men dezen avond evenmin tot een juiste definitie zou kunnen komen van „poëzie". Hierop hield spr. een geestige voordracht van een zeer negatiefkarakter, waarin hij trachtte duidelijk te m,n,ken, wat poëzie niet is en hij kreeg daarbij voldoende gelegenheid zijn rede te verluchten met de meeningen van anderen, veelal geleerden, wier naieve inzichten op het gebied poë zie de aanwezigen in een genoeglijk ironi sche bui brengen. Sor. besloot ziin voordracht met de me-' dedeeüng, dat de poëzie dezen avond, evenzeer als anders, haar geheim zal be waren en om ten slotte duidelijk te maken wat poëzie wél is, leest spr. eenige ge dichten /voor uit de drie bundels, waarvan de twee eerste reeds het licht zagen en de laatste weldra geoublicecrd zal worden. De dichter onderscheidt in zijn werk drie pbasen, die uitdrukking vinden in de drie bundels. De orde der gedichten is zuiver chronologisch; als zoodanig vormen de drie bundels één geheel. De eerste bundel geeft den mensch, de tweede den mensch. die God zoekt, hem vindt, opstandig is en zich ten slotte aan hem overgeeft, en in den derden bundel is de bevrediging te vinden, die nog streeft paar de mystieke vereeniging. Aan het einde bracht de heer Roorda -idank »it naam van alle aanwezigen. Van de Stoom,vaartmij. „Rotterdamsche Lloyd" ontvingen wij een zakagenda voor 1928, in handig formaat en practisch uit gevoerd. Het boekje bevat verschillende nuttige gegevens. POGING TOT INBRAAK. De rechtbank behandelde he-<en de zaak tegen G. J. v. d. B., beschuldigd van poging tot inbraak in de woning van J. v. d. M. in de Witte Heerenstraat te Haarlem. Verdachte had van een familie lid van v, d. M. gehoord dat er geld in huis was, ongeveer 700.dat toebe hoorde aan de vereeniging „Onderling Genoegen". Hij trachtte door inklimming in het perceel te komen, waartoe hij een steekbeitel, een bos sleutels en een pak groene zeep had meegenomen. De sleutals pasten niet in het slot van de deur, waar om v, d. B. op de binnenplaats over den muur trachtte te klimmen. De waakhond hoorde hem echter en sloeg aan, waardoor de bewoonster van de bovenverdieping op merkzaam werd en uit het raam keek. Daar zij alleen in het huis was. riep zij om hulp. Een agent van politie hoorde haar en kwam juist bij het huis, toen v, d. B. weer over den muur klom. Hij werd gearresteerd en naar het politiebureau ge bracht. De verdachte bekende de poging tot inbraak in den avond van 13 November gedaan te hebben. Een reden kon hij niet opgeven; hij verdiende altijd, zoodat hij het ook niet uit armoede deed. Hij zeide verder alleen het geld te willen nemen, waarvan hij wist waar het stond. De Officier van Justitie vroeg wegens poging tot diefstal door middel van in klimming 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger vestigde de aandacht op het feit dat verdachte door een ander tot de misdaad is aangesooord, n.l. door het familielid dat over het geld had ge sproken. Bovendien is verd. nog nooit veroordeeld, waarom pl. de clementie van de rechtbank in riep. Ondertrouwd: 14 December; A. J. Leurs en H. C. Terreehorst. W. L. Kok en M. J. G. Roosloot. G. J. Maerten en A. v. d. Manakker. F. J. Bottelier en A. A. Teeu- wen. Getrouwd; 14 December. W. Kulk en W. M. Wagenaar. A. J. Hartman en J. Be- nink, A. W. Rietbergen en C. Honing, M. J. Boesmans en M. A. Koelemeijer. W. Faas en J. A. Sleeboom. Geboren: 11 December: z. van E. G. C. Sacharow-Schumann. 12 Dec. z, v. J. M. Jan senv, Deursen. i. van M. v. Kasteel Wormgoor. z. van G. J. LipsBies. 13 December, z. van J. C. de Gelderv. Wijn gaarden. d. van G. RinckerHendriks. 14 December, z. van A. W. Medemblik Duistermaat. z. van E. P. v. Herwaarde Herben. d. van J. Warnersv. d. Berg. z. van M, KremerSchouten. Overleden; 13 December: L. L, Stikker Stel, 73 j„ Billitonstraat. P. W. F. Hiet- brink, 67 j., Oranjestraat. T. M. A„ 24 d„ d. van J. H. J. Stommel, Kleverlaan. M. 1. v, d. Drift, 45 j„ Rijksstraatweg. HL. Goossens, 58 j., Prinsen Bolwerk. •JIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 De Hacrlemsche Sloom verf fabriek aangekocht, Naar wij vernemen zijn de terreinen der Haarlemsche Stoomverffabriek aan het Noorder Buitenspaarne aangekocht door de N. V. Droste's Cacao- en Cho-oladefa- briek, ter u'tbreiding van dit bedrijf. Het is wel zeker, dat de Haarlemsche Stoomverffabriek te Haarlem gevestigd blijft, doch nog onzeker op welke plek van Haarlem het nieuwe bedrijf zal worden ge- I vestigd. Hoewel zij reeds lang dreigde, is toch eerst gisteravond de eerste sneeuw geval len. Bedeesd en schuchter dwarrelden kleine, waterige vlokjes omlaag, de straten spoedig een vuil aanzien gevende. Maar ook hier bleken de kleintjes één groote te ma ken, want langzaam aan werd een wi'te wade over de stad gespreid, vooral pp die wegén, waar geen druk verkeer was. Het Was echter te verwachten, dat de fijne sneeuw niet tot een dik „pak" zou uit dijen. En zoo was het cok. De sneeuwval hield niet aan en zoo had de gemeente hedenmorgen niet veel werk, om den sneeuwboel op te ruimen. Er behoefden zelfs geen sneeuwruimers aangenomen te worden; men ken het met eigen personeel af. Van morgen in de vroegte heeft men zand en zout gestrooid op de bruggen, hoofdwegen en geasphal'eerde straten, om de gladheid tegen te gaan. Later begon men met het sneeuwruimen zelf. In den afgeloopen nacht heeft men zich door opschuiving van een raam, toegang verschaft tot de woning van jhr. F. F. v, B.. Baan 19. Een rijwiel en 2 portemonnaie's inhoudende een gering bedrag aan geld, werden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Het Bestuur heeft met leedwezen verno men, dat door drukke praktijk Dr. R. C. Venema geen tijd meer vinden kon om als medisch leider der Brigade op te treden. Getracht is, Dr. Venema op zijn besluit terug te doen komen, maar het mocht niet baten. De Brigade heeft zeer veel te dan ken aan haar medischen leider en zegt hiervoor openlijk dank. Met genoegen meldt het Bestuur, dat de heer H. Veen, arts, Kleine Houtweg 49, zich bereid verklaard heeft, de taak van Dr. Venema over te nemen. Het Bestuur van het Roode Kruis was wederom zoo wel willend het gebouw Kenaustraat 9 ter be schikking te stellen voor de medische cur sussen, die zullen aanvangen op Woens dag 4 Januari, 's avonds 9 uur. Alle cursis ten worden op dat uur verwacht. Van het Bestuur van den Ned, Bond tot het Redden van Drenkelingen werd bericht ontvangen, dat het eerste Bondsexamen in 1928 wordt gehouden in de le helft van Februari in de Zweminrichting de Regentes, den Haag, Eerstvolgende oefenavond in Stoop's Bad op Maandag 19 December, 8 uur. Gistermorgen omstreeks 11 uur, zijn twee auto's op het kruispunt Leidschevaart Leidschestraat tegen elkaar gebotst. Van n eenzn auto werd het rechter voorspotbord beschadigd, terwijl van den anderen de linker treeplank afgereden werd en een portier ingedrukt werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de St. Josephkerk is gisteravond etn plechtig Lof gehouden" voor de leden van Voor Eer en Deugd," waaronder de jaarlijk- sche opdracht plaats vond. Het Lof werd gecelebreerd door den Weleerw. Heer A. J. Boks, directeur van „Voor Eer en Deugd. Pastoor N. Aanstoots, van Haarlèmmerliede hield een prachtige predikatie, waarin hij de schoonheid der H. Deugd uiteenzette. Met den lofzang „Te Deum," „Tantum Ergo" en zegen met het Allerheiligste, werd de plechtigheid, welke vrij goed bezocht was, beëindigd. Gisterenmiddag omstreks kwart over 12; kregen twee jongens van 13 en 14 jaar twist met elkander. Daarbij kreeg J. V. een auw; waardoor hij kwam te vallen en zijn linker been brak. Door een wielrijder werd de jon gen naar zijn woning gebracht. Op advies van den dokter, is hij later naar het St; Eli sabeth's Gasthuis vervoerd. In de heden te Haarlem gehouden Buiten gewone Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Cultuur Maatschappij „Pagottan," werd het voorstel tot wijziging der statuten met algemeene stemmen aan genomen. Tevens werd in deze vergadering nog medegedeeld, dat het bestuur besloten had vanaf 19 December a.s., een interim-dividend van 10 of 50.per aandeel, over boek jaar 1927/28, ter beschikking van aandeel houders te stellen. Ingevolge de wijziging der statuten, wor den, de werkzaamheden der maatschappij uitgebreid en gaat zij zich ook bezighouden met het vestigen en exploiteeren van sui kerfabrieken op Java- en het in cultuur brengen van~gronden in Indië. Het boekjaar, voorheen loopende van 30 April1 Mei, is gewijzigd in een kalender jaar. De zetel der maatschappij, wordt ver plaatst van 's Gravenha.ge naar Bloemen- daal. Merkwaardig veel belangstelling was er voor den a"ond van Shankara. In de kleine zïal van het Concertgebouw was de toe loop zoo groot, dat a?n enkelen de toegang moest worden geweigerd. Shankara alias Fr tz Guttmann heelt een uiteenzetting gegeven van het ontstaan van 'l spiritisme, waarvoor 't jaar 1848 als be- g'n is aan te merken. Vo'gens Guttmann is Amerika de bakermat van 't spiritisme. In zijn verder betoog, ondersteund Met lichtbeelden, deed h:j zien, dat 't wezen van al deze spiritistische trucs op bedróg en handigheid berustte. Bewegende tafels worden bewogen, zwevende Lchamen heb ben een heusch steunpunt, boe vernuftig een en ander ook gecamoufleerd wordt. Materialisatie en teleplasma werden op de zelfde wijze door den spreker ontmaskerd. In het tweede gedeelte van den avond kwam de heer Smit, voorzitter van de Haarlemsche vereeniging van Spiritisten in debat, dat een oogen'blik rumoerig werd. Shankara zal op 30 December a.s. terug komen, om nog verder zijn betoog en zijn slel'ingen te demonstreeren. Nog werden door hem. enkele telepathische proeven gedaan. Twint'g procent van de opbrengst vin den avond van gisteren is door Shankara bestemd voor Haarlemsche atme kinderetr. Het schijnt hem meer te doen te zijn ver. schijmselen op spiritistisch en telepathisch gebied tot de juiste proporties terug te bren gen, dan geldelijk voordeel te behalen. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Korenstra, te Haarlem, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudende» drank, anderen dan sterken drank, vóór gebruik ter plaatse van verkoop in de bi- nedenlokaliteit van het perceel aan dc Spiegelstraat no. 7. vat: In het „Huis voor Ouders", school 4 aan de Botermarkt wordt 'n expositie gehouden die meer 't karakter heeft van een demon stratie en openbare les en welke vóór ouders onderwijzers, en jeugdleiders en2 zeer veel nuttigs en leerzaams biedt. Dé tentoonstelling is georganiseerd door K. en O. Vereenigd tot Bevordering van het onderwijs in Kinderverzorging en Opvoe ding, die lezingen, tentoonstellingen en cur sussen organiseert op hygiënisch en op? voedkundig gebied De tentoonstelling die thans aan de Boter markt wordt gehouden demonstreert op overtuigende wijze hoe met weinig kosten en eenvoudig materiaal in den huiselijke» kring op het gebied van huisvlijt resultaten kunnen worden bereikt, die van groote pae- dagogische waarde moeten zijn, terwijl ge- duld en zin voor schoonheid opgewekt wer den en de kinderen er toebracht worden niet te koopen wat met weinig kosten ge maakt kan worden. Zoo kan men hier oj. leeren en bewonderen, hoe met zeer een voudig materiaal als enkele latjes, gebruikte garenklosjes, kegels, gekleurd vloe.papier e d. een aardige en orgineele versiering van een Kersttafel kan worden gemaakt. Ver schillende versieringen en gebruiksvoor werpen, als fraai bewerkte doosjes, bakjes eierenstelletjes enz, gemaakt van serpenti nes, oude blikken busjes en lucifersdoozen getuigden van een goeden smaak en zin voor humor en orginaliteit, Vooral wordt de indruk bevestigd dat van dit werk een goede invloed uitgaat cp de kinderen. Bé ouders zullen, gezien de verrassende resul taten, geen moeite hebben, hun kinderen tot beoefening van dit soort van huisvlijt të brengen. Op de tentoonstelling is een afdeelidg kirdermuziek, speelliedjes, rei- en volks dansen, voor welk laatste de vereeniging propaganda maakt. De tentoonstelling is 15 en 17 December geopend van 2 tot 4 en van 8 tot half tien. Men is begonnen met het rooien van dg boofflenf die staan op den Rijksstraatweg tusschen Oud-Schoten en Santpoort. Dë mooie laan zal dus als slachtoffer van héï verkeer vallen. Jf" Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De BEN-HUR der werkelijkheid, 'n Heerlijk 1 stel; oorspronkelijk leven bij 'n onbeschaafd volk. Vertooningen van ZONDAG 18 DECEMBER tot en met WOENSDAG 21 DECEMBER in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw, Begijnestraat te 8 uur 's avonds. Entree 75 ct. en 50 ct. Plaatsbespreking a 10 ct. aan het gebouw. MATINEE oo ZONDAG 18 en V/OENSDAG 21 DECEMBER, te 2'A uur. Entree voor volwassen 50 of 30 ct. Voor kinderen 30 of 15 ct. Koopt tijdig Uw kaarten van de Dames- Zelatricen, die ze U komen aanbieden. ANNEXATIE EN STRAATBELASTING, (Ingezonden). De gemeente Haarlem telt thans vele nieuwe bewoners, die gedwongen binnen hare grenzen zijn beland. Velen hebben zich voor 1 Mei reeds, maar ook daarna, aan de usurpatie weten te onttrekken, zij hot met verlies op on roerend goed en uit anderen hoofde door vertrekken geleder,; anderen zijn nog niet zoo gelukkig geweest zich van de overwel diging vrij te maken. De zeer vele ledige huizen en voorts <*>e nog zonder ontruimd *e zijn voorzien van bordjes „te koop" en „le hnur", zoowel in oud-Haarlem zelf als in het vroegere Noord- Heemstede, zijn even vele stomme getuigen van den slechten toestand in deze ge meente en van de gewelddaad, die plaats had. Naast al deze openlijke getuigen van ledige en geannonceerde huizen zijn er nog vele waarvan dit om allerlei redenen (bijv. nog eenige huurjaren) nog niet openlijk blijkt, doch die inderdaad verlaten worden, zoodra er maar kans daarvoor is. De voorgezegde exodus is een feit en deze gaat nog steeds voort. Het onrecht in het bijzonder aan Heem stede en vooral Noord-Heemsteders be gaan, die alléén door de annexatie werden getroffen uit begeerte naar des naasten goed, immers om geen enkele, mogelijk soms geldige, reden (expansie, bouwruimte, slecht beheer in een naburige gemeente) was deze geboden, teekent zich reeds scherp af in feiten. Maar toch is de usurpator met dat alles niet tevreden. Haarlem tracht hare nieuwe bewoners thans reeds te treffen met een van hae zegeningen, namelijk door tegen alles in een aanslag te doen op hen in den vorm van heffen van straatbelasting over een gedeelte van het jaar 1927, De nieuwe bewoners, d w.z. de eigenaars van onroerend goed. sinds 1 Mei door de annexatie in Haarlem gekomen, werden in November plots verrast met een aanslag in de straatbelastirg, gebaseerd op de cij fers van de belastbare waarde, zooals deze op 1 Januari 1927 in de leggers van het Kadaster bekend was. De eerste fout hierbij is al dadelijk, dat een aanslag naar de belastbare waarde op 1 Januari 1927, toen de perceelen nog Heemstede warep, onjuist is. Immers, de waarde van perceelen in Noord-Heemstede, thans Haarlem geworden en vooral van de grooterc is, doordat zij onder Haar lem zijn gekomen, enorm gedeprecieerd. Destijds is de waardevermindering voor de perceelen van Noord-Heemstede dcor overgang in Haarlem op tenminste zeven millioen gulden met veel zorg gecalculeerd De belastbare waaide moet dus herzien worden. Hel verlies in bun onroerend goed door Haarlem, tengevolge van de annexatie &an hfoord-Heemsteders toegebracht, is dus zeer ernstig en het is dan ook meer dan ongehoord om voot den grondslag van den aanslag de waarde vóór annexatie aan te nemen. Dit aldus wat de becijfering betreft. Maar er' is meer; De aanslag zelf is ten eenenmale ongefundeerd en onrechtmatig. Bij Noord-Heemsteders heeft het gevoel, zooals men 't daar hoort uitdrukken: „Wij zijn gestolen om verder bestolen te worden"' en de juistheid van dat gevóel, wordt al dadelijk scherp geïllustreerd door de poging tot aanslaan in straatbelasting over het tijdvak van 1927 na 1 Mei. De verordening van Haarlem van 22 Augustus 1922, regelende deze belasting, zegt toch in art. 1 dat in deze gemeente (Haarlem) een stra^tbelasting wordt gehe ven wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen. Artikel 2 bepaalt, dat belastingplichtig ziin degenen, die krachtens bezit of eenig ander zakelijk recht bet genot van die eigendommen, bedoeld in artikel 1, hebben; voorts, dat als genot hebbende wordt aan gemerkt: hij, die op 1 Januari van het dienst jaar (loopende vooi deze belasting van 1 Januari tot 1 Januari) als zoodanig in de kadastrale leggers is aangewezen. Het artikel bepaalt verder dat voor nieuwgebouwde .en herbouwde eigendom men, die op 1 Januari van bet dienstjaar nog niet tot bewoning of gebruik geschikt zijn, de genothebbende zooveel twaalfde gedeelten van den geheelen aanslag over een vol jaar verschuldigd js als na het be woonbaar zijn of in gebruik nemen van die perceelen volle maanden nog niet zijn ver streken. Men zou zoo zeggen als normaal mensch: en dus is het daarmede uit. Na tuurlijk zi;n dus geannexcerden voor 1927 vrij van dezen belasting. Zóó vernam men ook steeds vóór de annexatie. Elke rechter zal dit dan ook tenslotte zoo uitmaken. Desniettegenstaande probeert het gemeente-besluut waarin drie der wethouders en de^ secretaris zelfs Meester in de Rechten zijn, toch maar deze be lasting aan boord te krijgen. Zooicts nu is ongehoord, zulk een poging namelijk of de ongelukkigen, wier eigen dommen door de annexatie zijn gedepre cieerd en die door zooiets als „onteigening zonder schadevergoeding" binnen de greep van den usurpator zjjn gekomeni maar klakkeloos zullen betalen wat zeker niet naar regelen van Recht van hen gevraagd mag worden. Men redeneert en dit is des te erger dat het innen dezei belasting zoude berusten op het annexatie-wetje zelf In dat wetje komt een bepaling voor, dat Haarlem haar verordeningen kan toe passelijk verklaren op geannexeerd gebied Haarlem haastte zichterecht overigers dit aldus te verzorgen. Maar daarmede is deze belastingkwestie niet in orde, zoo als vanzelf spreekt Alleen is daarmede ook de verordening op straatbelasting toepasselijk geworden op het nleuv,%„ gebied; in casu dus vanaf 1 Januari 1928 Natuurlijk niet over het doel van 1927 vanaf 1 Mei tot en met 31 December. In die verordening tcch word! geëischt voor belastingplicht over 1927, dat belas tingplichtige op 1 Januari 1927 in Haarlem, genot hebbende van een perceel was. K Dit geval doet zich natuurlijk niet voor hij alle bestaande perceelen in het ge annexeerde gebied, die op 1 Januari ini*- mers niet in Haarlem waren gelegen. In de verordening op de straatbelasting is het geval van annexatie niet voorzien, dat spreekt ook vanzelf. Men moet den rechter niet trachten de menschen iets te laten betalen, waarop geen recht bestaat. Eigenaars van perceelen in het ge" annexeerde gebied zul'en dus goed doen onmiddellijk bij den gemeenteraad van Haarlem te reclameeren tegen dezen on- rechtmatigen aanslag en mocht die Raad onzer nieuwe gemeente geen recht willen verschaffen, dan de reclame voort te zet ten. Boven dien Raad zijn er nog Rechters in Nederland. Haarlem, 14 December 1927. VAN HARDENBROEK. Naschrift der Redactie. Het is te be grijpen, d,r,t inzender on'stemd is over de grenswijziging van Groot-Haarlem, zooals ook blijkt aan den aanhef van het inge zonden stuk. Het is te hopen, dat de pessimistische kijk van inzender, op het vertrek der door hem bedoelde inwoners, niet bewaarheid wordt. Dit zou de financieele positie van Haarlem maar slechter maken. Wij hebben goed vertrouwen, dat die meening v.an in zender niet door de feiten gedekt woa-dt. Ontdaan nu van alle franje, komt het be zwaar van inzender hierop neer, dat het gemeentebestuur van Haarlem straatbelas ting van de nieuwe Haarlemmers over het tijdvak van 1 Mei 1927 tot 31 December 1927 heft. Betoogd wordt, dat deze heffing onrecht matig is, omdat de nieuwe Haarlemmers op 1 Mei 1927 nog niet vielen onder de Haar lemsche verordening. Naar ons bleek, ter bevoegder plaatse, is het gemeentebestuur vsn Haarlem van mee ning, dat zij er wel onder vallen. Wanneer sommige personen een andere opvatting in deze hebben, dan, zoo meent het gemeente bestuur van Haarlem, moeten zij maar re clameeren, opdat in hoogste instantie kan worden uitgemaakt, welk standpunt juist is. Wij onderschrijven dus dringend den raad, welke inzender geeft, om tegen den aan slag te reclameeren. Indien liet gemeentebestuur van Haarlem het nu eens heeft willen „probeeren" om deze belasting te heffen, dan moeten wij daar toch ernstig tegen opkomen. De gulden stelregel; In dubiis abstiné; in twijfel ont houd u, had hier moeten worden toegepast, alleen al uit de overweging, dat een tege moetkomende houding het gemis aan inkom sten uit dezen hoofde wel zou hebben goed gemaakt. AMSTERDAM, 15 Dec. Op 2 Juni j.l. heeft de vierde kamer der rechtbank een 23-ja.rigen timmerman en een 29-jarigên steenzetter veroordeeld resp. tot een jaar en vier maanden en twee jaren gevange nisstraf, terzake diefstal van een kistje met 840 en sieraden uit perceel Korte Leidschedwarsstraat 91, gepleegd op 9 Ja nuari j.l. Het Gerechtshof alhier, heeft heden in deze zaak arrest gewezen. Het legde den timmerman eveneens één jaar en vier maanden gevangenisstraf op en sprak den timmerman vrijt. De advocaat-généraal bad tegen, den timmerman één jaar gevangenisstraf ge- eischt en vrijspraak voor den steenzetter gevorderd, omdat hij niet bewezen achtte dat deze man een actief aandeel in het gebeurde genomen had. BATAVIA, 15 Dec. De Volksraad heeft bij de behandeling van de olie-over eenkomst met de Bataafsche een motie Aay, waarin op zekere voorwaarden wordt aangedrongen, verworpen. Het ontwerp wordt aangenomen met 46 tegen 3 stemmen. Een andere motie-Aay werd ingetrokken naar aanleiding van een moie Stokvis waarin de regeering wordt uitgenoodigd spoedig maatregelen te treffen tot verla ging of afschaffing van den accijns en in voering van een uitvoerrecht. De motie wordt in de voorjaarszitting behandeld. BATAVIA. Het staat thans vast, dat Dr. Tjipto op Banda geïnterneerd zal wor den MEDAN, 15 Dec. Een Chineesche koe lie heeft op de onderneming Kwala. Granpo den assistent Dimost aangevallen met een parang en hem een houw in den hals toe- gebracht. Dimost, die heel veel bloed ver- loren heelt, is naar het hospitaal overge- bracht. De oorzaak van het gebeurde ligt in de aanmerking, die Dimost op het werk van den koelie gemaakt had. Een succesvolle proefneming. WELTEVREDEN, 15 Dec - De derde proefneming met de radiotelefoon voor persdoeleinden, waarbij de hoofdvertegen woordiger van het Ned.-lndisch Persbureau ..Anetn" gedurende drie kwartier het hoofdkantoor in Indië heeft toegesproken, is wederom een succes geweest Ondanks het snelle dicteeren kwam 75 pCt. van het gesprokene uitnemend'-over, terwijl de rest ondanks den ongunstigen tijd van uitzen ding eveneens werd ontvang?n Deze proefneming heeft aangetoond da,t Holland in Indië het duidelijkst wordt ver staan te 8.20 uur (Javasche tijd). Kanton heroverd, Honderden communisten gearresteerd. PEKING, 15 December. De onderdruk king van den communisten-ops'and wordt bevestigd. Verscheidene honderden personen zijn te Kanton gearresteerd. Hieronder be vinden zich vijf Russen. Velen dezer arres tanten zullen gefusilleerd worden. Het communisme in China is, na den val van Kan'on geenszins den kop ingedrukt. Te Shanghai trachten de aanhangers van het communisme een wederopneming in het Kwo-Mintang te bewerkstelligen. Tsjang Kai Tjek eiseht van hen in verband hier mede, dat zij met Moskou zullen breken. Te Quebec is, naar gemeld wordt, een weeshuis door brand verwoest. Er wordt een 40-tal kinderen vermist. Men vreest het ergste. WARSCHAU, 15 Dcc. In een der War- schausche voorsleden is bij het opblazen van een oud gebouw een ernstig ongeval plaats gevallen. De dynamietpatroon ging te vroeg af, met het gevolg dat twee werk lieden levensgevaarlijk gewond werden. WEENEN, 15 Dec. De Chineesche re- geering heelt uit bezuinigingsoogpunt be sloten Het gezantschap te Weenen op te heffen. Behalve het Weensche, zullen nog drie andere gezantschappen hi Europa wor den opgeheven. DUSSELDORF, 15 Dec. Naar gemeld wordt zijn de bemiddelingspogingen inzake het groote arbeidsconflict hedenochtend hervat. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat hedenmiddag of -avond een arbilrale uitspraak zal volgen. Indien hedenmiddag nog geen resultaten ziin bereikt, zal een belangrijk aantal ontslag aanzeggingen plaats hebben. MEDEGEDEELD ^OOR DONDERDAG 15 DECEMBER. Bieden Laten Berlijn 59.05 59.10 Parijs 9.72 9.76 Brussel 34.59 34.64 12.C7J 12.08 Zünch 47.74 47.81 Rome 13.40 13.46 Madrid 41.21 41.28 i® ten en 34.80 35.— New-York (cable) 2.47 2.47f Praag 7.31 7.37 Warschau 27.— 29.— Kopenhagen 66.27 66.37 Oslo 65.77 65.87 Stockholm 66.70 66.80 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 15 DECEMBER. Middenkoersen van gisteren. Heden opening Slaat jieeningen. b% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4H Nederl 1917 t% N. indië 1923 D N.-Iud. 19261: Banken. Koloniale Bank Ir,disc be Bank Cert Handel Mij Retc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Oude Philips industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Lige. Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon* Olie Rubber. A dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silao V I C. O Allied Hull. Amerika Ll)n ditc. Gem. Eigend Holl Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaar» V.ij Nederland Rotterd Lloyd Sr beepvaart-Unie Marine comm. Marine preL Suiker. H V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Labak. Deli Batavia Cude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacilic Wabash Prolongatie 100%e !0]1/j6 99*1/is 101J 97*%* 27 If 177 173 174 2291 383i 116% I50£ 512 103%6 147| 310 1371 140 1 325J 193" 352 320% 252 323f 156% 2C5 110! I 100%, 101 b 99"/16 ioi y9b 97%, 270 176 174 174!» 103 805! 434 127i 176*%, 162 568f 469 259; 496| 144 b 194% 66 137 140 328 350-1J 3221 252" 323 158 203! 110 80 77 75 96! 222 b 194 40f 807 435 127 177 1 160 b £65 469 258 496

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2