Buitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN KERSTNUMMER 1927 KATHOLIEKE ILLUSTRATIE heHnn^- iat zstuurshervorming in Duitschland. Brandgevaar te Liverpool. Het Poolsch-Litausch accoord. De onlusten in Zevenburgen. Britsche troepen in China GEM. BUIT. BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De reputatie der Nederlandsche eieren in Duitschland. Het vervoer van melk per tankwagen. HEDEN VERSCHENEN „DE AANBIDDING" UIT ONZE OOST. De Indische Volksraad. VERKEER EN POSTERIJEN. De Posterijen, Telegrafie en Telefonie. KUNST EN KENNIS. In me mor tam Jan Louis Pisuisse. J. M. Bach. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. naar het engelsch. Rijkskanselier Marx heeft de minister presidenten der Duitsche landen uitgenoo- digd tot deelneming aan een in Januari te houden conferentie nopens de bestuurs- hervorming Volgens het „Berl Tag." heeft de rijks kanselier ziin uitnoodiging, voorzien van een uitvoerige toelichting, op alle drie de punten der agenda. Ten opzichte van punt 1 houdt de brief zich bezig met constitutioneele kwesties, de bevoegdheden en de verdeeling der functies tusschen het rijk en de landen Er wordt gewezen op de noodzakelijkheid ecner wijziging der bepalingen in de grond wet betreffende de verhouding tusschen rijk en landen en tusschen de landen onder ling. In verband hiermede wijst dr. Marx op de financieele mt eihjkheden in enkele landen, welke zonder ingrijpende maatrege len moeilijk kunnen worden opgeheven. Overigens moeten de historische tradities zooveel mogelijk bewaard blijven. Wal punl 2, maatregelen ter waarborging eener politiek van bezuiniging betreft, somt de rijkskanselier de wettelijke en be stuursmaatregelen op, welke moeten wor den genomen legen hel overgroote aantal uitgaven, zoowel locpende als buitenge wone voor eenmaal. De positie van den minister van financiën in het kabinet en die der regeering tegenover het parlement in kwesties, welke uitgaven betreflen, wordt onderzocht. De rijkskanselier acht het nood zakelijk te onderzoeken of niet een be perking der uitgaven kan worden verkregen door wettelijke bindende maatregelen van principieelen aard. Hieibij is gedacat aan een vetorecht voor den mmistei van finan ciën, dat alleen doar een bepaalde parle mentaire meerderheid kan worden opgehe ven. Inzake punt 3. bestuurshervorming in het rijk en de landen, verlangt dr Marx een uniform en gemeenschappelijk optreden. Hij wijst op de noodzakelijkheid eener eco nomische aaneensluiting en eener aanpas sing der bestuursorganisatie bij het econo mische leven Ten slotte bevat dc brief van den rijks kanselier een en ander over de enclave kwestie en een betere grensregeling tus schen de landen. Liverpool wordt met een grooten brand bedreigd. Het olieschip „Seminole" is n.l. op een bank in de rivier de Mersey in tweeën gebroken, waardoor achtduizend ton benzine wegstroomde. De vloeistof drijft af naar de stad Liver pool. De politie is opgeroepen om langs de oevers te patrouilleeren en de bevol king te beletten, vuur in het water te werpen. Tot nog toe is geen brand uitgebroken. Het troepentransportschip „Californië" is als voorzorgsmaatregel vetsleept teneinde de landing van twaalfhonderd soldaten uit Bombay en passagiers te vergemakkelijken. Er worden pogingen gedaan om een voor raad olie aan boord van de „Seminole" te lossen. Het rooken is langs de geheele rivier streng verboden. Stoomiorries worden van de ponten geweerd wegens het gevaar van springende vonken. Verscheidene schepen zijn uit de gevaarlijke zóne verwijderd. De brandweer heeft brandslangen ter lengte van duizenden meters langs de steigers en kaden uitgelegd voor geval van nood. Intus- schen wordt geloofd dat het gevaar spoedig geweken zal zijn Antifascistisch blad in Frankrijk verboden. Het Fransche ministrrje van binnenland- sche zaken deelt mee, dat de ministerraad de verspreiding er den verkoop van de te Parijs verschijnende „Corriere degli Italian!" verboden heeft In een nummer van het blad stond als motto de volgende zin: „Het is noodzakelijk dat een man sterft, opdat het vaderland gered wordtDeze uitlating vormt, naar de meening van het ministerie van binnenlandsch? zaken, een ophitsing tot moord. De positie ven Wolderaaras. De „Times" had verleid, dat Litauen zou geweigerd hebben de op initiatief van den Raad °van den Volkenbond ingestelde con trolecommissie te ontvangen. Het Fransche departement van buitenlandsche zaken spreekt dit bericht tegen. De Fransche, de Engelsche en de Italt- aansehe militaire attaché te Warschau had den alleen maar opdracht den Poolschen kant van de Poolsche-I.itausche grens te in- specteeren Een dergelijke inspectie moest aan den Litauschen kant geschieden door de geallieerde militaire attachés te Kowno Deze inspecties hebben aan beide kanten van de grens zonder incidenten plaats ge had. De militaire attachés hebben aan weerskanten geen enkele militaire voor bereiding geconstateerd. Zij hebben rap port uitgebracht over hun missie, die daar mee geëindigd is. De binnenlandsche politieke toestand in litauen is, nadat tijdelijk een zekere ont- inning was ingetreden, naar de „Voss. Ztg." wordt gemeld opnieuw met electrici- teit geladen De partijen hadden, terwijl Woldemaras te Genève (je belangen des lands verdedigde, een soort godsvrede, ge sloten en met gespannen verwachting de resultaten tegemoetgezien. Thans, nu deze bekend zijn, is de toestand opnieuw ver scherpt. Alie partijen zijn verontwaardigd over de voorwaarden, welke Woldemaras te Genève heeft aanvaard. Men meent, dat door de opheffing van den oorlogstoestand de afstand van Wilna feitelijk is bezegeld en dat Polen geleidelijk ook zijn wenschen tot het aanknoopen van consulaire en di plomatieke betrekkingen vervuld zal zien. De hoop, door den oorlogstoestand het ge bied van Wilna economisch te ruïneeren en aldus Polen lot de teruggaaf te dwingen is althans definitief verijdeld. Het groote rechtsche blok door chr., de mocraten en ook de linksche oppositie wil len Woldemaras noodzaken een regeering der groote coalitie te vormen. Het streven Woldemaras ten val te brengen vindt thans ook steun bij het leger, dat tot dusver dc sterkste pijler van diens regiem was. Er bestaat volgens den correspondent geen twijfel, of de strijd om de macht zal opnieuw met groote hevigheid ontbranden en daarbij zou het chr. dem. blok de meeste' kans op de overwinning hebben. Valsche munterij. In verband met de ontdekking van een valschemunterscomplot zijn te Angora 15 personen gearresteerd. Zij zouden in relatie staan met een internationaal complot. Strafmaatregelen. Naar aanleiding van de onlusten in Oradea Mare (Groot-Wardein) heeft de re geering besloten den prefect van het de parlement Bihor en de politieprelecten van Oradea Mare en Cluj (Klausenburg) van hun functie te ontheffen. Er zullen 113 studenten en burgers voor den krijgsraad worden gedaagd. De regeering heeft een crediet van vijf millioen toegestaan voor het herstel der be schadigde synagogen. Een poging der studenten om te Boeka rest een algemeene staking uit te lokken is mislukt. Met ingang van heden zullen alle univer siteiten worden gesloten. Naar de „Köln. Ztg." meldt, is de leger bevelhebber van Klausenburg, generaal Pap. van rijn functie ontheven daar hij zijn troepen eerst bevel gegeven heeft van de wapens gebruik te maken toen de studenten de stad reeds hadden verlaten. Volgens een te Klausenburg verschijnend Hongaarscb blad heeft generaal Mosoin, de militaire bevelhebber van Zevenbergen, dc meeste schuld aan het uitbreken der onlus ten. Hij wilde de studenten voor zich win nen en wist van de regeering te verkrijgen, dat het congres te Gross-Wardein werd ge houden. Acht studenten, die te Klausenburg waren gearresteerd, maar weer vrijgelaten, zijn thans te Boekarest opnieuw aangehouden. In den Roemeenschen Senait heeft de Klausenburger hoogleeraar Boila de regee ring geïnterpelleerd over de plunderingen. Hij zeide, met eigen oogen zes verwoeste synagogen te hebben gezien De minister van binnenl. zaken Duca ant woordde, dat het gebeurde een schande, een donkere bladzijde was in de geschiedenis der studentenwereld. Hij sprak er ziin leed wezen over uit en beloofde bestraffing van alle schuldigen. BOEKAREST, 14 Dec. (V. D.) De Re- genlschaosraad heeft heden den voorzitter van de Joodsche Vereeniging. den afgevaar digde Fildermann, in audiëntie ontvangen en hem gemachtigd tot de verklaring, dat de Regenlschapsraad het optreden der studen ten ten sterkste veroordeelt en naar aanlei ding daarvan maatregelen zal nemen. De staatsgreep in Kanton. Een Noorsch schip beschoten. Het Noorsche stoomschip „Gran" zou door jonken bij Whampoa aan een levendig geweervuur zijn onderworpen. Niemand werd gewond, ofschoon het schip verscheidene keeren werd geraakt. Te Kong-Moon is een zeeliedenstaking begonnen. Comm. King, de financieele secretaris van het departement van oorlog, diende giste ren in het Lagerhuis een wetsontwerp in. strekkende tot het goedkeuren van een crediet van 3-OCO.OOO pd. str. om gedurende het huidige financieele jaar de extra-kos ten te bestrijden, voortspruilend uit het gebruik van extra-troepen in China. Ia bijzonderheden tredend omtrent de samenstelling der strijdmacht, die naar China werd gezonden, zeide hij dat de tegenwoordigheid dezer troepen ongetwij feld doeltreffend is geweest. Wanneer de vermindering, waartoe in Juli werd beslo ten, is geschied, zal de sterkte van de in China achtergebleven strijdmacht, tezamen met de garnizoenen, acht infanterie-batil- jons bedragen, waarvan er vijf te Sjanghai met de vereischte artillerie zullen worden geslationneerd. Het is onmogelijk, zoo zeide hij, de toe komst te voorspellen, doch de i1" wordt steeds nauwlettend gadegeslagen. De geheele Britsche strijdmacht kan met worden teruggetrokken vóór dat de regee ring in China verzekeren kan dat zij n slaat en geneigd is den Britschen onder danen de vereischte bescherming te ver- leenen. Sprekende over de onlusten en de be roering onder de burgerbevolking, zeide King dat de troepen onder zeer moeilijke omstandigheden met de grootste takt en zelfbeheersching zijn opgetreden, en de hoogste tradities van het Britsche leger hoog gehouden hebben. Ondanks de onvol maakte levensomstandigheid en de weinige Gelegenheid tot training en ontspanning is de tucht onder de troepen uitmuntend ge weest. Hun gezondheid was over het alge meen bevredigend, met uilzondering van het voorkomen van longontsteking In de eerste bezetting. Het Lagerhuis heeft met 242 tegen 103 stemmen de aanvullende credieten voor de Britsche troepen goedgekeurd. Slachtoffers der vijandelijke lucht aanvallen. In het Lagerhuis deelde de onderminister vcor de luchtvaart, in antwoord op een vraag, mede, dat er gedurende den oorlog ■n Groot-Britlanni? 1117 burgers door de duitsche luchtstrijdkrachten werden ge dood. De Duftsche ambtenaars-salarissen. Iet wetsvoorstel betreffende de ambte naars-salarissen is hedenavond in den Rijks dag volgens de redactie van Het regeerings- ontwerp met 33353 stemmen, met 16 danco stemmen in derde lezing, en daar mede definities aangenomen. Tegen het wetsvoorstel stemden de com munisten. de ecrnomische partij en de Beiersche boerenbond. Het Vlootprogram der Vereenigde Staten, Wilbur, de minister van Marine, heeft he den het Congres zijn vloolbouwprogram voorgelegd, welks kosten op 700 millioen dollar wordt geraamd en voorziet in den bouw van 25 lichte kruisers, negen torpedo jagers, 32 duikbooten en vijf moederschepen voor vliegtuigen. In geval van het bijeenroepen eener internationale conferentie voor de beper king der vlootbewapening zou de president femachtigd ziin den bouw te schorsen. In een brief aan den Speaker Longworth zegt Wibur, dat hij er door den „director of budget" van in kennis is ge steld, dat de voorgestelde wetgevende maatregelen niet in conflict ziin met het iinancieel program van den president. Wilbur raamt de kosten der verschillen de eenheden als volgt; lichte kruisers, 17 milioen dollars elk, torpedojagers en duik booten 5 millioen elk, moederschepen voor vliegtuigen 19 millioen elk. 30TSING TUSSCHEN D.-TREIN EN EEN LOCOMOTIEF. In West-Duitschland gingen geruchten om trent een spoorwegongeluk. Daaromtrent wordt van de directie der spoorwegen vernomen, dat de D.-trein no. 1, Jie op de lijn KeulenBerlijn rijdt, op het station Essen-West gisterenochtend om hali negen op een locomotief is gereden, doch niet ontspoorde. Een reiziger werd licht gekwetst. Na ver wisseling van locomotief kon de trein verder gaan. EEN NIEUWE ONTSNAPPING. Gisteren maakten wij melding van het ont snappen van vijf gevangenen uit het tucht huis te Sonnenburg bij Küstrin aan de Odpr. Thans hebben volgens de „Voss. Ztg." op nieuw vijf misdadigers, die nog lange tucht- buisstraf.en voor den boeg hadden, kans ge nen uit te breken, en wel uit de gevangenis Wnrtenburg bij Koningsbergen in Oost-Prui sen. Dit is hetzelfde luchthuis waar in Sep tember van verleden jaar een opstand onder le gevangenen uitbrak, dien de bewaarders liet konden onderdrukken, zoodat de Schu- ao er aan te pas moest komen. Bij het on derzoek, dat de minister van justitie naar het gebeurde deed instellen, bleek, dat de Gevangenen met hun muiterij alleen het doel hadden gehad den minister at lent te maken op de onhoudbare toestanden in deze inrich ting; waar nog voorwereldlijke toestanden seerschen. Men brengt het uitbreken der vijf gevan genen ook thans weer in verband met deze 'oestanden, waarin dus blijkbaar no* geen verandering is gebracht. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Gisterenavond reed in BerlijnSchóne- berg een autobus tegen een taxi, welke te gen een lantaarn geworpen en totaal ver nield werd. De drie inzittenden en twee voorbijgangers geraakten onder de overblijf selen van de taxi, waarover de autobus in volle vaart heenreed. De brandweer moest worden gealarmeerd, die de vijf min of meer zwaar gewonden uit hun moeilijke positie verloste en naar bet ziekenhuis bracht. De bestuurder van de bus zakte op straat van schrik bewusteloos ineen. DE GEBRUIKELIJKE VRIJSPRAAK. Een Parijsche naaister had dezen zomer haar man, een chauffeur, met een revol verschot gedood. Na het drama had zij er kend, veikeerd te hebben gehandeld en haar daad diep te betreuren, welke daad zij dezer dagen voor dc Parijsche jury her haalde. Nog geen jaar getrouwd, had het echtpaar uit elkaar moeten gaan om een eind te maken aan dageiijksche scènes. Op uitnoodiging der vrouw zelf was de chauf feur in de echtelijke woning gekomen om ziin spullen weg te halen. Er otstond op nieuw twist en de vrouw had toen met den revolver van haar man, welk wanen rij ge houden had, dezen doodgeschoten op het oogenbl'k dat hij met zijn valies in de hand zou heengaan. Na een roerend pleidooi van haar advo caat (zoo melden de Fransche bladen) heeft de jury haar vrijgesproken. LENINGRAD IN HET US. De haven van Leningrad is door het ijs afgesloten. De Russische koopvaardijvloot zal gedurende den winter gebruik maken van de haven van Riga. KINDEREN ZONDER OUDERS. In dc asyls en jeugdkolonies bevinden zich nu in de Sovjet-Unie pl.m 200.000 daklooze kinderen. De meesten hunner we ten niet, waar hun ouders nu wonen. Het Centrale Uitvoerende Comité publiceert daarom van tijd tol ti;d lijsten met de na men der kinderen in de hoop, dat de ou ders zich over bun kinderen zullen ontfer men. Er zijn reeds 25 lijsten gepubliceerd. Bij eiken naam wordt vermeld, waar het kind verpleegd wordt. Bij het groote aan tal analphabeten en het naar verhouding zeer geringe aantal menschen. die kranten lezen, is het succes van deze publicatie na tuurlijk zeer gering, MOTORBRKAS GEZONKEN. Een motorbarkas van een Chineesche fa briek is op de Rangoonrivier in aanvaring gekomen met een stoombarkas. De motor barkas met zeventien Chineesche passag'ers aan boord, zonk. Zeven Chineezen werden gered. Onder de slachtoffers waren kinde ren en verwanten van de- fabrieks-eigenaar- Het waren kalkeieren. Eenige weken geleden memoreeiden wij hetgeen een Duitsch vakblad kenbaar naakte aangaande klachten over uit Neder land in Duitschland uitgevoerde eieren, Naar aanleiding daarvan komt het week blad „de Kruidenier" tot de conclusie, dat hel kalkeieren zijn geweest, gele/erd door kleine Ned. kooplui, die tegenwoordig met een kleinen vrachtauto de grens overgaan, onj de Duitsche consumenten direct ta be dienen. Wij ontleenen thans nog het volgende aan „De Kruidenier": De door het „Zentralverband" bedoelde eieren, zijn kalkeieren geweest en een beetje vakman kan deze soort wel van versche eieren onderscheiden. Erger maakt het de „vakman", die aan het woord is .Zijne betrouwbaarheid en geloofwaardigheid mogen in ander opzicht boven allen twijfel verheven zijn, in het onderhavige geval is hij er van A tot Z naast, Hoe kan hij zijne bewering, dat Nederland in concurrentie met de andere produceerende landen de voornaamste le verancier is geworden, overeen doen stemmen met het alom gesignaleerde be drog? En wat zegt een verbruik van 5COO eieren per week bij een jaarlijkschen uitvoer van ca. 700 millioen stuks. Er worden zeer zeker minder versche eieren verhandeld. Dergelijke qualiteits- verschil doet zich toch bij elk product voor, waarvan tengevolge van onregelma tige productie een gedeelte bewaard wordt voor den tijd van schaarschte. De buitenlandsche importeur betaalt de eieren echter niet, dan nadat hij voldoen den tijd gehad heeft, om de qualiteit te kunnen beoordeelen, en ieder exporteur weet, dat reclames steeds in het nadeel van den afzender uitvallen. Deze weten schap werkt veel doeltreffender, om voor prima qualiteit te zorgen, dan welke regee- ringsmaatregel ook. Volgens „vakman" knoeit de handelaar, de veiling, de boer. Er ontbreekt nog een schakel in den ketting, n.l. de kip. Of verdenkt „vakman de kip er van, dat deze koelhuiseieren legt, met te zeg gen: „hoeveel koelhuiseieren tusschen de versche gelegd worden enz." Er komt in het betoog een klacht voor, die de ontstemming van den zegsman zal veroorzaken. Deze: „Maar al zijn ze wèl goed, dan zijn ze veel duurder dan die, enz." Het Nederlandsche ei is voor menigeen te duur. De oorzaak van dit te duur zijn kan toch onmogelijk het gevolg zijn van de minder waardige qualiteit. Eenige dagen geleden wees het orgaan van den F. N. Z. er op, dat de groote Lon- densche melkinrichting, de „United Dai ries", tankwagens in gebruik had genomen voor het vervoer van melk per spoor. Aangaande deze tankwagens verneemt bet blad thans, dat zij een inhoud hebben van 3000 gallons of circa 13.530 liter. De besparing, die door het vervoer met deze tankwagens verkregen wordt, blijkt wel hieruit, dat voor het vervoer van de totale hoeveelheid melk, die jaarlijks door de Engelsche spoorwegen getransporteerd wordt, een trein van 2333 mijlen lengte zou noodig zijn, welke lengte echter bij gebruik van tankwagens tot 689 verminderd zou worden. Het z.g. „deadweight" (doode ge wicht) bij de heen- en terugreis wordt door het in gebruik nemen van tankwagens te- ruggebracht tot 27.5 pet. van het doode gewicht, dat bij het vervoer in melkkannen getransporteerd moet worden. De tanks, die thans in gebruik zijn ge nomen, bestaan uit staal, inwendig door glasemail bedekt. Dit materiaal wordt in 't geheel niet aangetast door melk en is jus ook vo.komen onschadelijk. De tanks zijn zeer gemakkelijk te reinigen. Zij wor den eerst met koud water afgespoeld en VAN DE Omslag in drie kleurendruk naar een schilderij van HERMAN MOERKERK Vijf kunstplaten en bijna 100 schitte rende reproducties van de beste voortbrengselen der schilder-, tee- ken- en lotokunst. PRIJS PER EXEMPLAAR 70 CTS. Ook verkrijgbaar bij de agenten Katholieke Illustratie en bij den Boekhandel. -Toezen ding per post volgt onmiddellijk na ontvangst van 80 cents per postwissel. Voor het buitenland is de prijs 1.Het ver dient aanbeveling nog heden te bestellen. N, V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM. geboend. Daarna worden zii met heet water nagespoeld en ten slotte met oververhitte stoom gesteriliseerd. Van veel belang is ook de temperatuur der melk tijdens het transport. Ten einde bij warm weer verwarming te voorkomen, zijn de tanks geïsoleerd door een kwiklaag van twee inch (ruim 5 c.M.) dikte. Hier omheen is een dunne stalen mantel aange bracht, Terwijl nu de temperatuur der melk bij de vulling 38 gr. F. bedraagt, stijgt de temperatuur gedurende het vervoer bij warm weer hoogstens 1 gr. F. Men ver wacht, dat het vervoer van melk per spoor in melkkannen in Engeland spoedig tot het verleden zal behooren. De aardolie-voorstellen. Aneta seint uit Batavia: In den Volksraad heelt bij de behandeling van de aardolie- voorstellen de directeur van Gouvernements- bedrijven, de heer de Jongh, den nadruk ge legd op het economische belang van de voor stellen. Spr. wees erop, dat de overeenkomst gelijk is aan die, welke destijds met de Koloniale Petroleum Maatschappij gesloten is. Van om- kooping door de Koninklijke van een amb tenaar is geen sprake. Spr, ontkent, dat bij de N. I.A.M. onregelmatigheden zijn voorge komen. De heer Aay (N.I.V.B.) dient een motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd de totstandkoming van de overeenkomsten pas te bevorderen nadat overeenstemming met ie Bataafsche bereikt zal zijn ten aanzien "an een prijzenpolitiek van aardolie-pro ducten. Wat ze opbrachten in November. Vanwege het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie wordt het volgende medege deeld: De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand November i.l. opgebracht resp. 3 606.283, 555.054 en 1.160.180 tegen 3.805.969, 585.444 en 1.112.984 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste elfmaanden van 1927 resp. 42.155.744, r 6.353.538 en 20.042.304 tegen 43,223.799 f 6.098.064 en 19.259.883 in 1926. terwijl de ramirg over elf maanden voor 1927 be- Hep, resn. 41.538.749, 5.989.500 en f 19.000.850. Mevrouw Dora Scbramade uit Rotterdam, heeft het initiatief genomen tot het vormen van een voorloopig coro'té, om gelden bij een te b-engen voor een gedenksteen van Jean Louis Pisuisse. In het voorloopige comité hebben reeds zitting genomen: mevrouw Anto net e van Dijk, J. H. Speenhoff. Max Louis Blitz en Men stelt zich voor een boekje uit te ge ven met por'retten en herinneringen van Jean Lo:s Pisuisse. De opbrengst van die uitgave zou dan bestemd kunnen worden voor een herinneringssteen, die, zoo mo gelijk, op het Rembrandtp.ein in Amster dam zal worden geplaatst. mak W<AMSTERDAH"l~4 D"'Jee: =°3 ve.tte kalverenf kW. f 1.06—1.20, se kW. f.Sgr™*, kw. f c'.80-0.92 per' Kg! levend gewicht. 41 nuchtere kalveren 12—20, 720 VRIJDAG, 16 DECEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. T2.35a Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 5.307.15 Dinermuziek door het A.N.R.O.-orkest J. v. Buggenum., bariton. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje door Jac. Wellerman, Burgemeester van Krabbendijke: Onze ie tencultuur en onze beetwortelsuikerindustrie 7.45 Politieber. 8.10 Les vanwege het Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart C.A.M.G. van Kasteel: Verzekering in de binnenvaart. 8.3s Kamermuziek door het Haagsche strijkkwartet, Sam Swaap, ie viool, A. Poth, 2e viool, Jean Dovert, alt-viool. Ch. v. Isterdael, cello. 1. Kwartet op 18 no. 1 Beethoven. 2. Quartotto in Re Maggiore, Reraoighi. 10 uur Persber. 10.10 3. Quartetto No, KVII, Mozart. HUIZEN, 1840 M. (na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 Con cert door het Trio Winkels, P. Lustcnhouwer, piano, (leider), 34 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mei. Do. Twaalfhoven. 45 uur N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 56 N.C.R.V. concert. 66.45 spreker N.C.R.V. 6.457.30 K.R.O. Kerkgeschiedenis, door Prof. W. Nolet uit Warmond. 7.30 V.P.R.O. 9 uur V.P.R.O.- berichten. 9.10 V.P.R.O. Daarna persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solis ten (bas, bariton, cello, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orgelconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Con cert. 3.50 Lezing. 4.10 „Richard 2", door de Radio- Players. 5-505 Concert. 5.20 Tuinpraatje. 5.15 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoop-bespreking. 7.35 Mendelssoh's pianomuziek. 7-35' Mr. Ervine: Modern drama. 8.05 Mr. Maine: Next weeks music- program. 8.20 Nationaal Symphonieconcert o.l. van van G. Toys, R. Henderson, bariton, Symphonie-orkest (om 9.20 Nieuwsber.) 10.35 Nieuwsber. 10.40 „Punch and Judy," van de Giberne Sievking. L. White, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" X750 M. 10.5011 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.5055*55 Muzikaal en literair-programma. 8.5011.20 Dansmuziek, Or kestmuziek. LANQENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 3.50 Kerstliederen. 4.354.50 Gramofoonmuziek. 5.20—6.20 Eigen piano-composities van Walter Nie mann. 7.35 Concert Werag-orkest, Mia Neuzitzer, Thoenisse, sopraan, B. Fittmann, viool. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 1.40—7.05 Le zingen en lessen, 7.20 Mozart-concert. Drie concert- aria's door Maria Ivogün, sopraan. 9.5011.50 Man- dol iueconcert, HAMBURG, 395 M. 3*35 Orkestconcert en zang. 4.20 „Doornroosje", sprookje. 5.20 Concert. 6.20 Con cert. 7.20 Mecklenburgsche avond. 10.50—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 569 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.35 Celloconcert. 9.05 Voorlezing. 9-20 Orkestconcert, 9.50 Voorlezing. 10.1010.15 Orkestconcert. varkens. Hollandsche Overz. en Geldersche ie kw. vleesch- varkens 7374 (een prima varken boven not.) Hollandsche 2e kw, 7172, vette varkens 7172 ct. per Kg. siachtge- wicht. WOERDEN, 14 Dec. Kaas. Ter markt waren 138 par tijen. Prijzen: Goudsche ie soort f5055» Rijksmerk ie soort f 5558, 2e soort f 5153, zware f 58 Handel vlug. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Dec. Vee. Aanvoer 1268 st. hoornvee, 559 biggen 11 zeugen, 108 schapen en lamme ren, 52 kalveren. Prijzen: kalfkoeien f 210360, kalfvzzr- zen f200340, magere ossen en koeien f 120225» vette ossen en koeien ie kw. 52 ct. per lA Kg. 2e kw. 46 ct., pi ken f90—170, zeugen f 55—75» biggen f 1.25—1.50 per week, schapen f 1830» lammeren f 1622. Handel in ie kwaliteit vet vee goed prijshoudend. Ove rigens handel niet geheel prijshoudend. MAASTRICHT, 14 Dec. Botermijn. Aanvoer 182.740 Kg. Hoogste priis f 2.19, middenpriis f 2.13» 'laagste f 2. ENKHUIZEN, 13 Dec. Heden is hier de haringprijs aanmerkelijk gestegen. De eerste marktprijs voor reep- haring, 5000 stuks, bedroeg f 6.85—7 (markt van gisteren f 4.70—6) per tal, Hoekschar 700 pond, gold f 7.75—xo.25 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 Dec. Van de loggers, welke dit sei zoen aan de haringvlsscherij deelnamen, heeft reeds een deel deze visscherij beëindigd, 90m thans voor de treil- visscherij te worden gereedgemaakt. Waarschijnlijk zul len de eerste schepen na de Kerstdagen zee kiezen. IJMUIDEN, 13 Dec. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreillers: IJ.M. 48a (Schiedijk) met f 4572; IJ.M. 149 (Victor) met f 2753J IJ.M. 120 (J. T. Cremer) met f 1038; IJ.M. 129 (Sham rock) met f 4900; IJ.M. 58 (Amplitudo) met f 4645; IJ.M. 13 (Christina Catharina) met f 5101; IJ.M. 36 (Proef) met f 4761; IJ.M. 150 (Kamperduin) met f 4484»* IJ.M. 65 (Vrania) met f 2774; IJ.M. 50 (Simon) met f 3319» IJ.M. 94 (Peter D.) met f 4639»* IJ.M. 26 (Witte Zeel met f 3983; IJ.M. 177 (Emma) met f 4283; IJ.M. 1$ (Elie Chenevierre) met f 2786; IJ.M. 417 (Derika VUl met f 5230 en de zeillogger K.W. 172 (Gebroeders) ai f 466 aan besomming. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDEBARANn u/ia v. Rott. te San Nicolas. ALGENIB 16/12 v. Quebec te Rott. verwacht. At.PHA 13/12 Fernando Noronha gep., Rott. n. B. Ayres. AMSTERDAM tankb. 11/12 v. Rott. te Baton Rouge. ARY SCHEFFER 12/12 v. Rott. te Havre. BARENDRECHT 13/12 v. Alicante te Constantinopet. BATAVIER II I4'I2 v.ra. 12 u. 40 v. Rott. tc Gravesend. BEVERWIJK 13/12 v. Rott. te Genua. CALANDPLEIN 13/13 600 mijl v. Kaap Henny, Rott. n. Baltimore. CALEDONIA 14/12 v. Middlesbro n. Rott. DUBHE 19/13 v. Rott. te Port Arthur verwacht. EEM 14/12 Brunsbiittel gep. Hudiksvale n. Rott. IMANUEL ms. 13/12 v. Apenrade te HoJtenau. LARENBËRG 13/12 v. Marseille te Hornillo. MAAS 13 '12 v. Rott. te Las Palmas. NOORDSTER ms. 13'ia v. Odense te Holtenau. PARKHAVEN'13/12 v. Puerto Pedro te Liverpool. SCHOUWEN I3'I2 v. Port Pirie te Antwerpen. STAD ZAANDAM 13/12 v. Blyth n. Bordeaux. SULTAN V. LANGKAT 13/12 Constantinopel gep. Bir kenhead n. Constanza. THEANO I3'i2 v. Dublin n. Belfast. WIERINGEN 14/12 Fernando Noronha gep. Villa Co» stitucion n. Leitb. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KANGEAN (thuisr.) 13/12 V. Genua. SALEIER (thuisr.) 13/13 v. Hamburg n. Amst. VONDEL (uitr.) 13/12 v. Algiers. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.) X3/I2 Bahia. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ADONIS 13/12 v. Tarragona te Malaga. AJAX I3't2 v. Venetië n. Triest. AMSTERDAM 12/12 v. Callas n. Pisco. CLIO I3'i2 v. Candia n. Algiers. EUTERPE 13/12 V. Musel n. Oporto. GANYMEDES 13/12 v. Malta n. Piraeus. GERDA VETH v. Amst. n. Cadiz, pass. 13/12 Sagres. HECTOR Charleston n. Oarhus, pass. 12/12 Land's End, ILOS 13T2 v. Setubal n. Lissabon. MINERVA 13/12 v. Bourgas n. Varna. PERSEUS 13/12 v. Vigo n. Amst. STRABO I3<i2 v. Kooenhagen n. Stettin. VAN RENSSELAER (thuisr.) 14/12 Plymouth fu Havre VESTA 14/12 v. Rott. te Amst. ZEUS 13/12 v. Cadix n. Ceuta. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) 13/12 v. Genua n. Marseille. RIETFONTEIN (thuisr.) 13/12 te Duinkerken. ZENADA (thuisr.) 12/12 v. Kaapstad n. Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA LIJN. RIJNDAM 14/12 v. Rott. bn. New York, v.m. JuntfaW VOLENDAM New York n. Rott. pass. 13/12 Scilly. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KIELDRECHT (uitr.) 13/12 te Rangoon. KOUDEKERK (uitr.) pass. 13/12 Fcfrim. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 13/12 Vlissingen n. Aptm HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK (thuisr.) 14/12 te Bremen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HAARLEM 14/12 v. Amst. n. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI Brisbane n. Rott, 13/12 v. Port Said. MENADO (thuisr.) pass. 13/12 Quessant. SIANTAR (uitr.) 13/12 v. Port Said. SLAMAT (uitr.) 13/12 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ^LGORAB (thuisr.) pass. I3'I2 Quessant. ALHENA (thuisr.) 13/12 Rio Janeiro. WAALDIJK 13/12 Bremen n. Amst. (Verb.) ZIJLDIJK (uitr.) 13/12 cv. Santos. 8. Wat is dat voor een ding? vroeg Sir Felix driftid. 1 's een stukje papier, waar de naam van mijn gestorven meester oo staat, ant woordde Benson, na een korte aarzeling. Toen Mf. Carrasford was gestorven, moest ik al llin Pameren naki'ken en daaronder vond ik toevallig een chèque van 290, ten behoeve van u gelrokken en door u geëndosseerd. Het leek mij vreemd dat Mr Carrasford die chèoue zou hebben ge- houden, of liever het zou vreemd gesche- nen hebben, indien ik mti niet een ge,prek u rvvitr/4 Irantoor van Mr. Carrasford had afgeluisterd. U kunt u m'sschten henn- teren, dat mijn kamer naast de zijne Jag maar ik geloof niet, dat u of Mr Carras rrd wist. dat ik u kon afluisteren. Sir Felix wendde zijn oogen van den u akken bUk van dezen schurk af en vroet rtreng: Nou wat zou dat? Wat dat zou. Sir Felix, zeide Benson langzaam, heel natuurliik. heb ik die che- jue. vooral de endossementen eens goec nagekeken en ik Zag, dat het niet het schrift van Mr. Carrasford was. maar een zeer goede pabootsiné daarvan. Het waf een kna?pe uitgevoerde vervalsching. U ziet. dat ik het schrift van Mr. Carrasford goed kon. Toen ik de chèque gevonden had en de endossementen had onderzocht, haastte ik mij al de andere naoieren van Mr. Carrasford te doorsnuffelen en ik vond een brief van u. Sir Felix kon bijna met meer ademha len, zijn handen klemden zich vast opeen In dezen brief bekende u de verval sching en vroeg u Mr. Carrasford om ver giffenis. Deze was geschreven, voor het gesprek in het privé-kantoor, dat jk af luisterde. Een oogenblik heerschte er een benau wende stilte, dan zeide Sir Felix: Je wenscht mij verdacht te maken, Benson. Pas op. fn het geheel met, munheeri Ik denk er zelfs niet aan, zeide Benson, en hi- deed net of hij erg verontwaardigd was Ik wil u alleen die chèaue en dien brie' 'eruggfgeven. Natuurlijk weet u zelf wel hoe of u het best den ouden dienaar van uv. overleden vriend kunt helpen...... Geef mij je adres, zeide Sir Felix. I! zal bij je komen. Maar ik waarschuw je Indien je mij nog eens op straat aanspreekt of een enkele bedreiging durft uiten, dan geef ik de zaak in handen der politie. Nooit zal ik zoo iets meer doen, Sir Felix, zeide de schurk vleiend. Hu schreef zijn adres met een stompje potlood op een vies stukje papier en gnf het aan Sir Felix. Hier is het. Misschien kunt u morgen wel komen. Om een uur of twee, zou dat gaan? Sir Felix knikte ja, stond een oogenblik bewegenloos als een standbeeld, en ging heen zonder een woord te zeggen. Een ooosje later wandelde hij weer terug naar de balzaal. Juist toen hij binnentrad danste hem een paartje voorbij. Het yas zijn dochter Kate en de zoon van zijn gestor ven vriend, wiens naam hij had vervalscht Het noodlot had Sir Felix als mikpunt uitgekozen. De wraakgodin, die scheen te slapen, was plotseling ontwaakt en volgde zijne voetstappen. HOOFDSTUK HL Een schaduw van het verleden, Kate danste nog een keertje met Mr. Carrasford, en weer zaten ze hierna lan gen tijd samen gezellig te praten. Geduren de dit tweede onderhoud liet hij zich toe vallig ontvallen, dat hij nog ongetrouwd was. Hij trachtte Kale op allerlei manieren over haar levenswijze, haar ismaak, haar kleine vooroordeelen uit te hooren, maar i over zich zelf sprak hij weinig. Toen Lady Summers Kate vertelde, dat Mr. Stanley Carrasford knap en slim was, had zij waarheid gesproken, zooals we zullen zien. Nou, een knappe man kan zich buitengewoon goed aan vrouwen voor doen en Carrasford had dan ook groot succes bij Kate, Hij wist, dat hij bij haar niet met onverstandige vleierijtjes of on zinnige complimentjes moest aankomen. Door een kleine zinspeling op haar leven te Eastley, begreep hij, dat ze een „buiten meisje" was, en hij sprak met haar over sport en allerlei liefhebberijtjes in het buitenleven; over deze onderwerpen kon hij goed vertellen, want hij was zelf een goed sportman en hield dol veel van het buitenleven. Zooals ik reeds zeide, sprak hij weinig over zich zelf; maar hij zeide toch wel zooveel, dat Kate begreep, dat hij hard werkte in de politiek en er geen spel letje van maakte. Het vage wantrouwen als het ten minste wantrouwen kan genoemd worden waarm >de zij hem had beschouwd, toen ze hem voor het eerst zag, was langzamer- hand verdwenen door zijn aangename ma nieren en de kameraadschap, die dadelijk tusschen twee sportliefhebbers ontstaat. Toen Kate wegging, zside hij met die pen eerbied, dat hij zich gelukkig gevoel de met haar kennis gemaakt te hebben en vroeg haar of hij haar eens mocht bezoe- K- Graag, zeide Kate dadelijk. Mijn va der zal blij lijn als u komt. Hij heeft zoo weinig vrienden; werkelijk we hebben eigenlijk buiten de wereld geleefd. O, daar heb je mijn vader: nou, vaarwel; en weg liep ze naar haar vader Sir Felix. Arm vadertje, zeide zij, U zult wel vermoeid zijn en u dood-verveeld hebber Zij gingen naar den auto. Sir Felix zonk in zijn boekje en onderdrukte een zucjrt. Ik hoop, dat je je vermaakt hebt. zeide hij werktuigelijk. Vader, het is heerlijk geweest! ant woordde zij en greep zijn hand. Ik wist niet dat een bal zoo verrukkelijk kon zijn; ik heb zeer goede partners gehad; en al len waren ze vriendelijk tegen mi). Lady Summers komt ons een bezoek brengen... en oh, vader even hield ze op heb u Mr, Stanley Carrasford gezien, een van mijn partners? Sir Felix kroop nog dichter in rijn hoekje en wendde zijn gezicht van haar af. Ja, zeide hij, ik geloof het wel. Een flinke, knappe heer. Weet u wel, ik ben met hem nog bij u geweest, u liet toen mijn waaier vallen. Hij is gebroken maar dat hindert niet. Ik kan hem we! weer laten maken. Hij moet gebroken zijn, toen ik hen- Uet vallen, zeide Sir Felix, Ja vadertje. Mr. Stanley Carrasford was een van de aangenaamste mannen, die ik vanavond ontmoet heb. Hij was zeer amusant en zeer belangstellend; ik bedoel, dat hij sprak over dingen, die interessant waren. Het is een uitstekend sportliefheb ber. Hij vroeg of hij ons eens mocht be zoeken. En wat...., vroeg Sir Felix viug bijna scherp. Ik zeide hem, dat we zeer bfij zou zouden zijn, indien hij eens kwam. Voora u ook. Dat is toch zoo, waar vadertje? Sir Felix was een oogenblik stil; hl Ironste zijn wenkbrauwen, zijn lippen beei den. Ja, zeide hij, zonder klank in zijl slem. Natuurlijk moet men tegenwoqrdij een beetje oppassen met- kennismaken Het is tegenwoordng een andere tijd al vroeger; fcet is een beetje te gemengd, ti ingewikkeld. Men ontmoet tegenwoordi( in de hoogere kringen menschen, die a eigenlijk niet thuis behooren. O, maar Mr. Carrasford toch wel vadertje! zeide Kate. Lady Summers, dii hem aan mij voorstelde, kent hem zca goed. Zij sprak van hem „als de man, dii naam zal maken"; ik denk, dat zij bedoel de in de politiek; want hij is lid van ha Lagerhuis. Daar weet ik allemaal niets van, zei de Sir Felix langzaam. Maar indien Ladj Summers voor hem instaat, dan is hij zoni der twi'fel onberispelijk. Toch zou ik op passen bij het kiezen van vrienden, indiel ik jou was, Kate. Het is al aardig als met zoo even in het voorbijgaan kennis maakt maar ik zou op mijn hoede zijn tegen on gewenschte vertrouwelijkheden. (Wordt vrvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6