Binnenlandscli Nieuws. Gemengd Nieuws. STATEN GENERAAL. Eerste Kamer. De wijziging en aanvulling van de Provinciale wet. STATEN GENERAAL. Tweede Kamer. SINT BERNULPHUS GILDE. Najaarsvergadering te Utrecht. De benoeming van een hoofdinspecteur voor de Scheepvaart. Rijksontvanger geen raadslid. Een vergadering van Nederlandsche visschers te Dieppe. Een federatie van Nederlandsche Schoenfabrieken. De corruptie in het gasbedrijf. Op de Caracollen-jacht. Tot bevordering der vrijwillige dienstneming. Het drama in de Waalhaven te Rotterdam. Een spitsdolfijn bij Kijkduin aangespoeld. r 1 Een driftig arrestanï. Door de duisternis misleid. De firma, die een lading kocht, welke niet bestond. Aanslag op een caféhouder te 's-Hertogenbosch. Hij wenschte de Koningin te spreken. In de vergadering der Eerste Kamer wer den zonder hoofdelijke stemming verschillen de wetsontwerpen, zooals tot instelling van een Postraad, tot onteigening ten behoeve van uitbreiding van het stationsemplace ment Arnhem, van de los- en laadgelegen- beid op het stationsemplacement Bovenkars- pel-Grootebroek en aan het stationsempla- cement Assen, goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van de pro- vmciale wet. De heer Mendels (S. D. A. P.) verklaart zich tegenstander van het aanhangige ont werp De heer VAN LANSCHOT (R.K.) betoogt, dat de heer Mendels een conservatieven rol speelde, toen hij het behoud van het be- bestaande interpellatierecht der Provinciale Staten bepleitte. Spr. vraagt zich evenwel af, of het interpellatierecht wel in de pro vinciale wet thuisbehoort. Het is ook gelukkig te achten, dat het lid maatschap der Staten vereenigbaar is met dat der Kamer. Zoo kan de heer Mendels, wanneer hij te Haarlem zijn zin niet krijgt, datzelfde hier nog eens probeeren. De heer RINK (V.B.) is het niet geheel eens met de beschouwingen van den minis ter, in de schriftelijke stukken, betreffende den verantwoordingsplicht van Ged. Staten tegenover Prov. Staten ten aanzien van het toezicht op de Gemeentebesturen. Niettemin al spr. voor het ontwerp stemmen, omdaf hij de andere wijzigingen op prijs stelt. De heer VAN EMBDEN (V. D.) vermag aan. ,c'e staatsrechtelijke beschouwingen ten opzichte van de onderhavige wet slechts een beoerkte waarde toe te kennen. Een lichtpunt in de redeneering van den minister is, waar hij zegt, dat, indien deze wet wordt aangenomen, het interpellatierecht der Prov, Staten niet langer is gewaar- borgd," dat het toch niet is uitgesloten. Spr. zal tegenstemmen, omdat, wanneer het ontwerp verworpen wordt, het goede element erin later wel tot stand komt, ter wijl dan het kwade althans is gekeerd. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) wil in zooverre met de critiek op het ont werp door den heer Mendels uitgeoefend meegaan, als noodig is om te erkennen, dal de minister niet geheel consequent is ge- wccst De heer VERKOUTEREN (C.-H.) heef! eenig bezwaar tegen de benaming provinciale wet. Het is hier geen provinciale wet, doch een provinciënwet of iets dergelijks. Men kan wel spreken van provinciale verorde ningen, maar niet van dito wetten. In zijn antwoord dankt de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer KAN, de heeren, die hem steunen en zegt, met den heer Mendels reeds op de academie te heb ben kennis gemaakt. Na de rede, door den heer Mendels in de Prov. Staten van Noord-Holland gehouden, heeft de heer Vos daarover geschreven en ongeveer gezegd, dat het betoog van den heer Mendels van logica was gespeend. Spr Heeft nu den heer Mendels gehoord en wil gaarne de helderheid van den betoogtrant van dezen algevaardigde erkennen, al aan vaardt hij niet diens conclusie. Ook met ziin vroegeren chef, den heer Rink, verschil) spr. van meening. Verder acht spr. den eersten pijler, dien de heer Rink omver wilde werpen, nog ge heel onaangetast. Voor het overige is ook Thorbecke van meening, dat de provinciale autonomie wel mag gelden voor huishoude lijke maatregelen op eiden terrein, doch nim mer voor de uitvoering van wetten van hel centraal rfezag. Wat den naam provinciale wet aangaat, refereert spr. zich weder aan Thorbecke, die toch ook een groot taalkenner was. Het initiatief tot opheffing van het inter- pellaHererht is genomen door Gedep. Staten vau Zuid-Holland. Besloten wordt niet te repliceeren. De stemming zal hedenmorgen half elf plaats hebben. Nadat enkele kleinere wetsontwerpen ziin goed^Aeurd wordt de vergadering tot heden verdaagd. gekondigd. Ten aanzien van het beleid van den minister sluit spr. zich aan bij hetgeen dr. De Visser zeide bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting. Het verheugd spr. dat de minister een open oog heeft voor de zedelijke belangen van de militairen. Over de ontwapening zal spr, niet veel zeggen, nu in het vorige voorjaar daarover principieel is gesproken bij het voorstel Ter Laan. Slechts wil hij wijzen op de ge varen, die speciaal van den kant van Rus land dreigen. Als deze kolos, tot de tan den gewapend, eens naar het Westen kwam opzetten, misschien zouden dan de heeren Ter Laan c.s. naar de wapenen grii pen om eigen land en vrijheid te verdeui gen. Dan zou de nuchtere werkelijkheid gaan boven de propagandistische leer, In zijn antwoord zegi^ de MINISTER VAN OORLOG, de heer LAMBOOY, dat de re geering volkomen haar plicht beseft, om de ontwapening internationaal te helnen bevorderen. Daarnaast is het kabinet vol komen homogeen in de gedachte, dat een voldoende weermacht voor ons land nood zakelijk is. Spr. staat nog op het stand punt, dat in 1914 door de heele volksver tegenwoordiging is ingenomen. De inzet, die toen betaald is, is volkomen gerecht vaardigd geweest. We hebben daarmee voor ons land den vrede gekocht. Hadden wij dit niet gedaan, dan zou ons land zijn verwoest. De MINISTER meent, dat wij met een betrekkelijk geringe bewapening voldoen de veiligheid kunnen verkrijgen. Wij moe ten speciaal op verdediging zijn ingericht De sociaal-democraten willen nu geen actie voeren voor dienstweigering, maar willen in tijden van ernstig gevaar de re geering naar de keel grijpen, blijkens de redevoering van den heer van Zadelhoff. Als dat zoo is, laten de heeren dan weten, dat de regeering ten krachtigste alle rechts middelen zal toepassen, die haar ten dien ste staan. Maar spr. heeft het vertrouwen, dat in tijden van gevaar, het hart van alle Nederlanders gelijk zal kloppen. Hier breekt spr. zijn rede af, die hij heden zal voortzetten. In de vergadering der Tweede Kamer stelde gisteren, naar aanleiding van een ingekomen adres van eenige mobilisatie- slachtoffers, waarin geklaagd wordt over afwijzing van hun verzoeken, om uitkee- TinSL °,r bet departement, de heer K. I ER LAAN (S.D.A.P.) voor, dit adres in Handen te stellen van den minister van Oorlog, om inlichtingen. Namens de commissie voor de verzoek schriften had de heer SURING (R.K.) voor gesteld ait adres voor kennisgeving aan te nemen, Het voorstel van de commissie voor de verzoekschriften werd aangenomen met 67 tegen 24 stemmen. Naar aanleiding van een adres ran de N.V. Commercieele Bank te 's-Gravenhage, Houdende verzoek om schadevergoeding voor onrechtmatige naasting van peul vruchten, of wel arbitrage, stelt de heer BJJLEVËLD (A.R.) namens de commissie voor de verzoekschriften voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VERAART (R.K.) komt hier tegen op. het voorstel van de Commissie voor de verzoekschriften wordt hierna aangeno men met 49 tegen 41 stemmen. Na de stemming over het wetsvoorstel- Albarda en het opmaken van de nomina tie \oot den Hoogen Raad wordt de be handeling van de begrooting van Oorlog voortgezet. De heer OUD (V.D.) betoogt, dat natio nale entwapening een kwestie is, die ieder land voor zichzelf moet beoordeelen, De fout van Nederland is, dat het nog steeds de grooten blijft navolgen in dien zin, dat het er op na wil houden een oorlogsweer- raaebt. Daarmee wordt geen verandering gebracht in onzen toestand van weerloos heid. Spr. beveelt voor ons land een poli- tieleger aan. De aanval, in het Voorloopil Verslag op den minister gedaan uit den A.R. hoek en van den Vrijheidsbond, acht spr. onrede lijk. Speciaal de organisatie van de infan terie acht bij veel beter dan die was onder den heer van Dijk. Met de cavalerie i» het geval hetzelfde. 1 De beer K. TER LAAN (S.D.A.P.) be-1 toogt, dat wij nooit verder zullen komen dan tot een schijnleger, dat nergens toe in staat zal zijn. Bovendien zullen de aan vallen in een komenden oorlog uit de lucht komen. De heer TILANUS (C.H.) zegt, de mili tair-technische onderwerpen te zullen be spreken bij de wetsontwerpen dienaan gaande, die èf zijn ingediend, óf zijn aan- Het Sint Bernulphus Gilde hield Woens dagmiddag in Hotel Pays-Bas zijn najaars vergadering. Deze vrij druk bezochte ver gadering handelde hoofdzakelijk over de bouw, de inrichting (in verband met de klokken) en het picturale schoon van de kerktorens. Daartoe was tevens een ten toonstelling georganiseerd, waar leden-ar chitecten hun ontwerpen en afbeeldingen van uitgevoerde werken exposeerden. Sprekers voor deze zeer belangrijke ver gadering waren; de heer Prosper Verheij- den, secretaris van de Briandschool te Mechelen, Prof. Dr. Ir. Stan Leurs, docent aan de Hoogeschool te Gent, en de Nij- meegsche kunstschilder Eugène Lücken. Opening. De vergadering stond onder presidium van den deken van het Gilde, pastoor Boog- mans uit Haarlem. De deken heette voor eerst allen hartelijk welkom, in het bijzon der de sprekers van dezen middag, de hee ren Prosper Verheijden, Stan Leurs en Eu gène Lücker en herdacht daarna de twee overleden leden van het gilde Mgr, van Schaik en Mgr. van den Heuvel. De mede- deelingen van het bestuur (ze werden niet geheel in agenda-volgorde gegeven) handel den allereerst over de aanbieding van het „Gildeboek" aan Z. Em. Card. W. van Ros- sum. Medegedeeld werd dat het boek aan Z, Em. was toegezonden. Aangaande een voorgestelde schifting der leden in kunstenaars en belangstellende leden, werd geadviseerd en beter geacht geen selectie toe te passen. Besloten werd, dat art. 4, Ib der statuten, handelend ovet dit onderwerp, door het bestuur gewijzigd zou mogen worden. Alhoewel niet gebleken is, dat het Sint Bernulphus Gilde, in zake het Dr. Cuypers-convté, opzettelijk veront- achtzaamd is, werd besloten toch geen zit ting in dit comité te nemen. Eerste spreker van dezen middag was de heer Prosper Verheijden. die een inleiding hield over: „Vorm en in richting vaq den toren als klokkendrager." Deze lezing werd evenals de andere twee door lichtbeelden verduideliikt. Aan deze inleid ng ontleenen wij het volgende. In eerste instantie, in grondbe ginsel is de toren de klokkendrager. Daar om bevat de toren den klokkenstoel, het belfort. Voor elke torenbouwer rijzen de problemen in verband met de taak der klokken. Het luiden der klok is een pro bleem op zich zelf. Het geschiedde en ge schiedt veelal nog door treden der klok ot het trekken door middel van het klokke- zeel. In den tegenwoordigen tijd wordt dikwijls electrisch geluid, h<'ertegen zijn ge-n bezwaren wanneer de klojc ,vrjf *dt z9n slingeringen volbrengen kan, dit is een ver- c.schte in verband met de klok zoowel als voor de schoonheid van het luiden. Het inspannende van het klokkenluiden beeft men eertijds trachten te vervangen door het schommelpunt lager te stellen. Het re sultaat is ecn lichter beweging maar te vens 'n kleiner zwaai, dus minder intens geluid. Door de grootte van de klok ont staan veel nieuwe problemen. Dc bouw van den toren en den klokkestoel moet èn den toren èn de klok laten „leven". Daarna wordt 't belfort vrij van den toren gebouwd en brengt het 't gewicht van de zware klokken op een lagen, zwaarder gebouwd deel van den toren over, waardoor de to ren gaaf blijft en door de trillingen niet ontwricht. Het belfort mag daarom met te gen de torenwanden stooten, en door het zware werk wat het te verduren heeft, wordt van de constructie van het meestal bouten belfort veel geëischt. Daarbij komen de weersinvloeden, die door de noodzake lijk open toren hun vernielsrd werk aan het hout voltrekken. Men heeft daarom de laatste jaren staal geprobeerd; 't heeft voordeelen, maar nog is men te onbekend met de invloeden van de trillingen op een stalen belfort, dat nu reeds een oordeel zou kunnen worden uitgesproken. In den Ant- werpschen Maria-toren wordt 'n constructie in ijzer beton beproefd en door de kleine ruimte is dat daar de een'g mogelijke op lossing. Het ijzer-beton eischt minder plaats, 's minstens even stevig en 't teunpunt in den toren kan lager liggen De toren dient de klanken vrij uit te laten, vandaar dë open toren met de galmborden. In de toekomst zullen in verband met de weersinvloeden en de schade dus, op duurdere electrische machinerieën waar schijnlijk torens getouwd worden, die na gebruik gesloten kunnen worden. Het carillon is de groei van de voorslag n kort waarschuwingsspel) van drie en vier noten tot de klokkenspelen van drie en meer octaven. De tegenwoordige toren spitsmodellen groeiden uit 3e noodzakelijk heid, de kleine speelklokjes, met hun lich ter geluid, open en hoog te plaatsen. De primitiefste en tevens een der slechtste plaatsingen is in de vensters, (die vensters die op de voornaamste straat uitzagen). Vandaar de luchtige bouw van de klokke- torens, gracieus en practisch. Toch bleek deze torenbouw niet de meest practische te zijn, ze deden de klokkenklanken niet tot hun recht komen, door overheersching van de buitenst liggende en otbreken van een tot eenheid mengen van de geluids massa. Jef Denijn heeft een droger manier aan bevolen, recht en hoekig, maar die het ge luid tot zijn recht laat komen en tevens vei bindingen gemakkelijker maakt Deze nieuwe beiaardiers missen die poëzie van de oude renaissance klokketorens, maar door hun beteren bouw zerhoogen ze de poëtische waarde van hel carillon zelt. Spreker sprak aan het slot den wensch uit, dat bij voorkomende gevallen van zijn woor den geprofiteerd zou kunnen worden. Inleiding door Prof, Dr. Ir. Sfan Leurs, uit Gent, over „De ontwikkeling van den torenbouw in Noord- en Zuid-Nederland, zijn estbetischen en kunsthistorische betee- kenis." Spreker begon zijn lezing (aan de hand van zéér mooie lichtbeelden) niet de op merking dat een van de karakteristieken van Nederland en België o.a. de torens waren. De torenbouw neemt ongeveer de elfde eeuw in de Nederlanden een aanvang, behalve in het Noorden, waar de klokke- süe! de middeleeuwen door bleef. Vrijwel steeds werd de toren aan den westkant van de kerk gebouwd, in Vlaanderen stonden de torens meestal op de kruising van m:ddel- en zijschepen. Deze middentorens komen tot in Brabant voor. Brabant (het historisch Brabant n.l.) bezit meest zeer monumentale torens, behalve op het platteland, waar ze meestal betrekkelijk sober en klein zijn. Toch is die soberheid voor de schoonheid; door de goede proporties (verhouding Van kerk tot toren en de verhoudingen van de torendeelen) zijn ook deze torens dik wijls monumenten van bouwkunst. In slechts enkele torens toonen de Bra- bantsche architecten 'n voorliefde voor versiering. Oorspronkelijk had de Brabantsche toren een achtkantige bovenbouw, staande op een vierkant voetstuk. Soms is deze overgang geleidelijk in den achthoek als uit het vier kant gegroeid, 'n Interessant voorbeeld is de Bredasche toren, 'n veel verbeterde co- pie van de Sint Bavo te Gent. De Mechelsche Sint Romboutstoren heeft tot voorbeeld gediend voor de torens van Zierikzee en Antwerpen, Hoewel geen van beide voltooid zijn (de Mechelsche is J4, de Zierikzeesche van het oo-spronkelijk plan) doet speciaal de Mechelsche «iet fragmentarisch aan; ze is nu zelfs harmoni scher met de kerk In sommige gevallen kwam men tot een onsymmetrische oplossing die harmonisch (Antwerpen) en onharmonisch (Straatsburg) kon uitvallen. Spreker wees op bet breken van de ver ticale lijn door ballustrades, een invloed van de Renaissance op de laat-Gothiek. Noord-Nederland vond zijn voorbeeld hoofdzakelijk in den Utrech'^chen domtoren Deze is heel anders opgevat, n.l. meer ro- maansch dan gothisch, 'n additie van ele menten; door goede oplossing werd de toren toch een schoon geheel. West-Vlaanderen heeft zeer veel mooie torens, monumentaal soms, zeer sober dik wijls; allen vertoonen een sterk Brabant- schen invloed. Het meest opmerkelijk in de Kempische torens zijn de blindnissen. Daarna sprak de inleider eenige oogen- blikken over den profanen toren, 't belfort, de burcht der stad. De oudste Belforts zijn geïnspireerd op de wachttorens der burch ten (blijkens weergang met vier hoektorensl. Jammer genoeg bleef er geen tijd over de Renaissance- en Barok-forens te bespreken. De heer Eugène Lucker, kunstschilder te Nijmegen, sprak over: ,„Het picturale element in de kerktorens." Deze inleiding, vrijwel geheel gehouden aan de hand van lantaamplaat es van eigen etsen en naar foto's, had 't groote bezwaar, op zich verslagen, waarschijnlijk zeer ondui delijk en misschien misverstaan te worden. We zullen daarom van een verslag af moeten zien. Het zwaartepunt in spreker's betoog was het aanloonen, dat subjectiel alles pittoresk zijn kan, maar dat over het algemeen het picturale element niet gebom den is aan architectonisch schoon, maar dat dit laatste dikwijls zelfs een bezwaar Nadat de deken van het gilde de spre kers bedankt had, werd deze goed geslaag de vergadering beëindigd- De tentoonstelling. In twee nevenzalen was een tentoon- toonstelling georganiseerd van werk van le den van het St. Bernulphus Gilde. In een der zalen lagen een serie origi- neele afdrukken van etsen van Eugène Lücker. Tevens was hier een monstrans- ontwerp tentoongesteld met een uitneem- bare custode. Daardoor geeft deze mon strans vorm aan het dubbele doel expositie en benedictie. Een tweede zaal gaf „Toren-architectuur' ingezonden was werk van de architecten: H. van Beers, R'dam; Jos. Bekkers, A'dam; P. Buskcns, R'dam; Jos. Cuyoers, A'dani! J. van Dongen, Apeldoorn; H. van Eijden, Bussum; J. Hardeveld, A'dam; A. Krophol ler, den Haag; J. y, d. Laan. Leiden; Jos. Margry, R'dam; P. Pieters, A'dam; Wolter te Riele, Utrecht; G. Simons, den Haag; Jan Stuyt den Haaö: H. Thunissen, den Haag; H W. Valk, 's-Bosch; H. de Vries, R dam; Jos. Wielders, Sittard. Verder to ren-ontwerpen van Dr. P. Cuyoers, en Al fred Tepe, 'n groote teekening van de Dom oren-restauraties en een aantal mte ressante fo'o's van de klokkengieterij van Gillet en Johnston te Croydon. Het Corr. Bur. meldt, dat tot hoofdin specteur voor de scheepvaart zal worden benoemd de gepensionneerde vice-admiraal C' Fvru oud-commandant van de Marine te Willemsoord. in 't belang van de schoenindustrie hier te lande, en van hen, die als werkgever oi werknemer in dezen tak van nijverheid werkzaam zijn." Onder de middelen worden genoemd: „het voeren van gedachtenwisseling en zoo noo dig actie over zoodanige wetsontwe-pen, welke de schoenindus rie of het arbeids vraagstuk betreffen, het doen houden van lezingen, het collectief optreden bij ten toonstellingen, voorts het adviseeren in zake arbeidsvoorwaarden, zoo noodig het plegen van overleg met werkliedenbonden en het onder'ing bespreken van door zoo danige bonden aan de orde gestelde onder- we-pen en gedane verzoeken alsook het beroidde'end optreden in arbe'dsconflicten; en verder het gezamenlijk behandelen van andere zaken van soortgelijken aard en strekkng". Met a'gemeene stemmen werden de con cept-statuten en het concept-huishoudelijk -eglement goedgekeurd, terwijl alle aanwe zigen zich staande de vergadering als lid opgaven. De federatie zal geleid worden door het federatiebestuur, waarin zoowel vertegen- woo-digers der leden-vereenigingen als de direct-aanges'.otenen zullen zitting hebben. De Raad van State heeft ongegrond ver klaard het beroep van den raad van Zun- dert tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit de heer Antonissen niet toegelaten is als lid van den raad, op grond dat hij als Rijksontvanger geacht moet worden' te zijn „ambtenaar met het ontvangen van gelden der gemeente belast." welke functie onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap. In ten te Dieppe gehouden vergadering van Nederlandsche visschers werd de vol gende motie aangenomen: „De vergadering van Hollandsche zee- visschers, gehouden te Dieppe in Frankrijk op Zaterdag 10 December 1927 onder leiding der hoofdbesturen van den Christelijken Zeeliedenbond in Nederland, den Centraion Bond van Transportarbeiders en den R K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius"; kennis genomen hebbende van het ant woord der Reeders-vereenigingen te Vlaar- dingen en Maassluis dato 27 October 1927; gehoord de mededeeüngen der besturen; spreekt haar groote teleurstelling uit over bet zeer onvoldoende antwoord der werk gevers; spreekt als haar oordeel uit dat hernieuw de monstering op de oude voorwaarden tot steeds grooter wordende ontstemming zal leiden; dringt er bij de betrokken zeevisscherij op aan bij monstering voor de beugvis- scherij, niet voor langer tijd te monste ren dan tot het einde der beugvaart; roept alle zeevisschers op zich inm'd- -oui ^J3}s ooz soijesiue^jo annnq m sjap gelijk te vereenigen; geeft den besturen opdracht alle maat regelen te nemen die tot inwilliging der gestelde verlangens zullen kunnen leiden. Te Tilburg had dezer dagen de oprich tingsvergadering p-aats van de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten. De commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Henri Mannaerts, Tilburg voor- zilter; J. C. Spapens, Waalwijk; Chr. Ves- ers, Kaatsheuvel; 1. Koosen. Oisterwijk en mr. B. J. M. van Spaendonck. Tilburg, had aan de bestuurstafel plaats genomen. De opzet der ^de-atie is een band te vormen tusscben al e Nederlandsche schoen fabrikanten en wel op federa.ieven grond slag- Als doel der vereemging wordt in de sta tuten aangegeven: „doo- het onderhouden van een geregeld overleg tusschen de schoenfabrikanten en hunne plaa'selijke en gewestelijke organisaties werkzaam te zijn Te Amersfoort. Aan het einde van de raadsvergadering der gemeente Amersfoort, deed de burge meester dier gemeente den Raad mede- deeling van het volgende voorstel inzake de corruptie aan de gasbedrijven: Onder wederaanbieding van de, om advies in handen gestelde, adressen in zake cor- rup'ie in de gasindustrie, waarbij wordt ver zocht: a. tot het benoemen van een com missie; b. tot de onmiddellijke stopzetting der subsidie aan de Vereeniging van Gas fabrikanten; hebben wij de eer U mede te deelen, dat voer het instellen van een com missie van onderzoek geen reden bestaat en wij geen aanleiding hebben gevonden U voor te stellen het subsidie aan de Ver eeniging van Gasfabrikanten in te trekken. Ons- is bij onderzoek gebleken, dat zich Hij de gasfabriek te Amersfoort één geval heeft voorgedaan, waarbij een onbeduidend bedrag aan geld, als fooi, in ontvangst was genomen, waartegenover echter nog stond het verrichten van eenige diensten voor de betrokken firma; betrokkene is daarover berispt. Dit geval van minde; belang, daargelaten, zijn wij van oordeel, dat er niet de mins'e ongerustheid behoeft te bestaan, over min- gewenschte toestanden bij de gasfabriek. Wij hebben de eer U voor te stellen het adres voor kennnisgeving aan te nemen. Eenige discussie onts'ond over het onder b genoemde. Een voorstel over de voor- loopige stopzetting der subsidie werd in stemming gebracht en met 13 tegen 9 stem men aangenomen, zoodat de subsidie aan de Vereeniging van Gasfabrikanten door de gemeente Amersfoort voorloopig niet meer zal worden uitgekeerd. Te Apeldoorn? Naar de „Tel." verneemt, staat ook de gasfabriek in de gemeente Apeldoorn ver meld in de door de justi'ie in beslag ge nomen boeken van de firma Gautzch te Amsterdam. Lemsterland. Naar verluidt zou de directeur der gas- fabriek te Lems'erland zich ook aan cor- ruptie hebben schuldig gemaakt. Een Limburgsche lekkernij. Nu de caracollen-jacht weer als afgeloo- pen kan worden beschouwd, een enkel woo d over dit zonder.inge wild, dat in ons land, buiten Zuid-L mburg haast niet is gekend, schrijit de N. V. Ct, Iedere streek heeft zoo haar aparte spij zen, gerechten waarvoor men elders den neus ophaalt, doch die ter plaatse als lek kernij gelden. Het noorden aet bijv. weinig schapen- vleesch; het Zuiden daarentegen veel. Hier zijn velen verzot op „reifbesöpke", rapen soep met schapenbout, in Holland voelt men voor d.t kostje minder. Een speciaal Zuidelijk gerecht zijn en blijven: caraco len, hetgeen van Dale ver- dietscht met Kronkelslakken. Slappen eten dus! Schrikt er niet van, gij die niet ingewijd zijt in de verwikkelingen die dit scho teltje den liefhebber biedt. De kenners zijn er dol op. Onder oude, dichte hagen, in de bos- schen en onder afgevallen loof overwinte ren de die~t.es. Soms zinken ze bij deze bezigheid in den grond weg, Gedu-ende deze rustperiode spinnen ze hun poortjes met een slijmachtig vlies, dat spoedig hard wordt, dicht. Want de cara- collen zijn huisjesslakken; ze leven graag op vocht gen bodem, doch wanneer de onder grond te nat word', kruipen ze wel eens tegen boomstammen op. In hun gesloten tijd moeten ze worden gevangen. Aangezien ze dan niet meei eten, het eten zich bovendien heeft omge zet in eigen substantie, hebben ze van zelf een louteringsproces ondergaan. Alleen gesloten slakken zijn geschikt voor consumptie. Deze gesch:edt als volg de caracollen" worden een keer grondig afgekookt. Hierna haalt men ze uit de schelpen, poetst de „huisjes" goed uit, doet de slakken er weer in en legt er boter en pe erselie op. Zoo liggen ze geëtaleerd in de delicaies- senwinkels, met tientallen naast elkaar op een schotel. De lekkerbek die ze genieten wil, heeft ze enkel maar te roosteren. Daarna worden ze heet uit het huisje gegeten, dat meestal, om de vingers niet te branden, met een speelkaart wordt vastgehouden. De caracollen beginnen duur te worden. Evera's de jacht op kikkerbilletjes nog een zuidelijke lekkernij de „kwakvor- schen" op sommige plaatsen bijna heeft uil- geroeid, zieb we de caracallen met uitmoor ding bedreigd. Voor den oorlog brachten Be'gische boeren ze hier ter markt aan, 2 tot 3 franken de honderd; nu betaalt men er een paar gulden voor terwijl ze, geprepa reerd tot 3 cent per stuk kosten. Er zijn ook boeren, die des zomers slak ken gaan rapen; dan zijn ze gemakkelijker te vinden, omdat ze aanhoudend met huis en al verhuizen. Ze worden dan in een grooten kuil samengebracht en tot het najaar wat gevoerd, wat men „opzetten" noemt. Wanneer ze gesloten zijn, komen ze ter markt. In den zomer zijn de carcollen vrijwel on geschikt om gegeten te worden. Dan moe ten ze minstens drie maal worden afge kookt. Men doet ze, mobiel zijnde, soms ook wel in potten; wanneer ze geen voedsel vinden, gaan ze vanzelf aan een soort win- erslaap beginnen, waarin het zuiveringspro ces ontstaaN In de vrije natuur ontwaken ze bij de eerste warme regens in het voorjaar. Het lijkt velen een raar soort eten. Maar hoorden we niet spreken van mieren e en in Afrika, van het verorberen van zwaluw- nestjes in Azië? Allemaal maar n kwestie van smaak. We hebben hier menschen ge kend groote uitzonderingen! die met welgevallen meikevers aten en meelwormen, Misschien waren het dezelfden, die bun neut ophalen voor garnalen. Want die zijn in het jniden niet erg in tel. Een aantal werkgevers, in Nederland, heeft aan den Minister van Oorlog een request gestuurd, waarin wordt gezegd: dat zij doordrongen zijn van het besef, dat ter handhaving van den internationalen vrede, ook de Nederladsche staat moet kunnen beschikken over een weermacht, welker samenstelling waarborgen biedt voor haar deugdelijkheid; dat de loting, zooals die op het oogen- blik wordt toegepast, niet bevorderlijk is voor de gewenschte samenstelling der weer macht, omdat zij; a. elementen in het leger brengt, die door den tegenzin uit hoofde van persoonlijke, politieke of ethische over wegingen, waarmede zij hun dienstplicht vervullen, ontbindend werken op de kracht van het leger; b jongelieden uitsluit, die er prijs op zouden stellen hun dienstplicht te vervullen; dat zij meenen, dat dit nadeel van de loting beperkt kan __worden door te bevor deren, dat door vrijwillige diens'neming bij de militie zich een weermacht ontwikkelt, die haar kracht ontleent aan 3e gezonde opvattingen van jongelieden, die meer op bouwende begrippen ten opzichte van de bestaansnoodzaak en het doel van de weer macht hebben; dat zij bereid zijn hun volle medewerking te geven aan den opbouw van een weer macht als bovenbedoeld, door: le. hun invloed aan te wenden, dat jonge- De twee gezochte Hagenaars zijn aangehouden. Gisteren heeft de politie te Gorinchem aangehouden H. P. en K. M., de twee Ha genaars, die verdacht worden betrokken te zijn bij den dood van de Duitsche dienst bode, wier lijk in de Waalhaven te Rot terdam in een duivenhok drijvende werd gevonden. Zij worden heden naar Den Haag over gebracht. Dezer dagen kwam bij Prof. Dr. E, D. van Oort, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, uit Kijk duin het bericht binnen, dat aldaar een dol fijn was aangespoeld. Onmiddellijk begaf prof. Van Oort zich derwaarts, en het bleek hem daar, dat bet exemplaar er een was van een der zeldzaam voorkomende doifijnsoorten. n.l. een spiis- dolfijn (Mesoplodon bidens), die hoofdzake lijk wordt aangetroffen in het noordelijk ge deelte van den Atlantis' hen Oceaan en in de Middellandsche Zee. De aangespoelde visch moet 's morgens nog in leven zijn geweest, terwijl vermoed wordt, dat zij door de zuiging van de kust naar het strand is getrokken. Kleine bloe dende verwondingen aan de staartvin wijzen er op, dat het beest, door het slaan met lieden, zooals hierboven aangeduid, vrij willig aan de mi'itie deelnemen; 2e. bij het ontslaan van vacatures in hun bedrijven aan die sollicitanten de voorkeur geven, die in den vorm van vrijwillige dienstneming bij de militie, een persoonlijk offer aan de gemeenschap hebben gebracht; 3e. aan bij hen te werk gestelden, die vrijwillig voor de militie onder de wapenen moe'en komen, hetzij voor eerste oefening, hetzij voor herhalingsoefeningen, te waar borgen: a. dat zij daarvan geen geldelijk nadeel zullen ondervinden; b. dat de tijd, dien zij onder de wapenen moeten door brengen, niet zal worden afgetrokken van hun verlof; dat naar hun meening het vooroefenings- ins'.ituut van den Vrijwilligen Landstorm, de aangewezen oefenschool is voor deze vrijwilligers; dat van regeeringswege, ter verwezen lijking van dit streven, bij wettelijke be paling zou moeten worden vastgelegd, dat deze vrijwilligers in mindering komen van het jaarlijks benoodigd con'ingent; weshalve zij de eer hebben Uwe Excel lentie te verzoeken wel die maatregelen te willen treffen, die kunnen strekken tot be vordering van de vrijwillige dienstneming. zijn slaart tegen den bodem der zee, ge. tracht heeft, de volle zee weer te bereiken. De groote moeilijkheid was. den dolfijn die geheel gaaf aan het strand was geko men, heelhuids naar Leiden te krijgen. Het beest is 4% meter lang en het weegt onge veer 500 K.G. Pogingen om het direct te doen transporteeren mislukten Daarbij kwam, dat de practijk heeft geleerd, dat zoodra dergelijke groote visschen aanspoe len, belangs'ellendan ze niet onaangetast laten. Prof. Van Oort is vol lof over de wijze, waarop de Haagsche commissaris van politie, tot wien hij zich wendde, zijn hulp heeft aangeboden door direct een wacht bij den Dolfijn te plaatsen. Werklieden aan de hoofden van Delf land hebben het dier. dat ongeveer één ki lometer ten zuiden van Kijkduin lag, naar den straatweg gesleept, vanwaar het per vrachtauto uit Leiden naar het Museum van Natuurlijke Historie is vervoerd, waar het in geheel ongeschonden staat is aange komen Dit is, naar het „Vad." meldt, het derde met zekerheid geconstateerde exemplaar van deze soort, dat aan onze kust gevangen is. Het eerste exemplaar spoelde levend aan in September 1896 bij St. Maartensdijk op Tholen. Een landbouwer, die 1 et vond,' be groef het. Dank rij de bemoeiingen van de heeren J G. Sloff te Bergen op Zoom en A. B. van Deinse te Rotterdam werd het in Januari 1923 opgegraven en aan 't mu seum te Leiden ten geschenke gegeven. Het niet vergane en bijna volledige skelet is hans in dit museum te vinden. Het tweede exemplaar spoelde half Sep tember 1911 aan in Hoek van Holland. Het werd gefotografeerd en werd daarna weer in zee geworpen. In een café in de Willemstraal te Utrecht werd op verzoek van de Haagsche politie een zwerver aangehouden. De man werd overgebracht naar den hulppost aan het Vredenburg. Zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, trok hij een mes en ging daarmede de agenten te lijf. Een wor steling ontstond, waarbij de m,aJï zichzelf vrij ernstig aan een der handen verwond de. Hii moest onder behandeling worden rfesteld van den geneeskundigen dienst. Vervolgens is hij, naar de „Tel" verneemt, ter beschikking gesteld van den commis saris van de tweede afdeeling, wegens mis drijf tegen het leven gericht. Te Leiden is een hoogbejaarde dame, door de duisternis misleid, te water gelno pen. Toen rij op het droge gebracht werd, wa ren de levensgeesten reeds geweken. Eenlgen tijd geleden heeft de politie te Brussel twee Armeniërs gearresteerd, die denkbeeldige graanladingen verkochten in ruil voor soli3e bankpapier. Zij leverden nagemaakte connossementen en consulaire facturen. Dergelijke oplichtingen haalden zij in Zwitserland en België uit en waren van plan ook in Duitschland hun practijkea te volvoeren. Het was tot dusverre niet bekend, dat het tweetal, van wie er één Vemian heet, cok te Amsterdam geopereerd heeft Een firma te Amsterdam werd er dan ook, naar de „Tel." verneemt, de dupe van. Het vorige jaar had Vemian reeds ge tracht met haar tot zaken te komen, dit was toen niet gelukt. Een paar maanden geleden wist hij door billijke offerten en mooie monsters een zaak tot stand te brengen fn tarwe-afval. Alles werd met zeer veel kennis van zaken door bem be handeld. De transactie kwam tot stand op Duitsch-Nederlandsch contract, verzegeld» monsters en betaling te Amsterdam, 80 van het factuurbedrag tegen connossemen ten en het restant zou betaald worden bij finale factuur, na ontvangst der goederen. De partij werd enkele weken geleden aan gediend als te zijn verladen per s.s. „Jessu more", een boot van de Johnston Line. Toen nu de connossementen, waar niets bijzonders aan te zien was, werden gepre senteerd, belde de kooper de agenten der reederij op en het bleek, dat het s.s, „Jess- more" inderdaad van Braila gestoomd was. De stukken werden, volgens overeenkomst, betaald. Bij aankomst van de boot in Ant werpen, bleek de partij niet aan boord te ziin en vernam men daar. dat er valsche connossementen geproduceerd moesten zijn, waardoor reeds enkele firma's voor aanzienlijke bedragen benadeeld waren. Natuurlijk ging men toen vermoeden ook bedrogen te zijn, wat spoedig bleek juist te zijn. Op het telegrafisch verzoek om het be drag niet uit te betalen, volgde bericht, dat het geld reeds geïncasseerd was. Een telegram aan het adres van Vemian in Bu dapest kwam onbestelbaar retour, zoodat de betrokken firma de conclusie kon trek ken, dat zij gedupeerd was. Gisteravond is op den caféhouder N., te 's Hertogenbosch, een aanslag gepleegd. Te ongeveer negen uur kwam er iemand in het café, die sterken drank wensch te te ge bruiken. Aangezien hii echter al onder den invloed was, weigerde de heer N. den man dit te verstrekken. Hij zette hem buiten de deur. De man trok 3aarop een revolver en loste een schot, dat de ruit verbrijzel de, den waard door de rechter mouw ging. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die den da3er arresteerde. De man, die een groot bedrag aan geld bij zich had, weiger de te zeggen, wie hij was. Uit het onderzoek is intusschen, naar de „Tel." verneemt, komen vaat te staan, dat hij uit Budel afkomstig is. Aan het station Apeldoorn, zoo meldt men aan de „Msb.", arriveerde mei den tr*fo uit Zwolle een 18-jarig jongmensch, dat een taxi aanriep naar het Koninklijk Paleis. Den portier verzocht hij om een onderhoud met H.M de Koningin. De por tier vond het gewenscht de politi- op te bellen, die den jongeman met :'n taxi naar het politiebureau vervoerde. Bij onder zoek bleek, dat hii he) ouderiijk huis was ontvlucht uit vrees voor zijn buurman, die hem telkenmale bedreigde. De politie heeft hem naar de ouderlijke woning teruggen bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7