Verkeers-ongevallen, VE ALGEMEENE VERGADE RING VAN HET R.K. WERK LIEDENVERBOND IN NEDERLAND. De tweede dag. RECHTSZAKEN. Uit pure baldadigheid zijn evenmensch vermoord. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS Door een trein aangereden. Lindbergh te Mexico City aangekomen. De Fransch-ïtaliaansche betrekkingen. De lagere inkomstenbelasting. ZweedschFinsch handelsverdrag. Boerderij te Assen afgebrand. SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN. UIT DEN OMTREK. Een driftige chauffeur. Aanrijding te Bloemendaal. Botsing. LIJNDEN. VIJFHUIZEN. De jaarvergadering van den Nederl. Honkbalbond. GEMENGD NIEUWS. Doodelijk ongeluk te Groot-Ammers. VRAGEN BUS® LUCHTVERKEER. De taal der lucht, de taal van het vertrouwen. MARKTNIEUWS. Na de huishoudelijke vergadering, die om streeks een uur duurde werd Woensdag 14 December dt, den vcrigen dag geschorste vergadering van het R. K. Werkliedenver bond in het tS. Jozefgebouw te Utrecht her vat en kwam allereerst aan de orde een voorstel van den R. K, Bouwvakarbeiders- bcnd om het Verbordsbest-'ur op te dra1"" na overleg met de bestaande commissie, me voorstellen t»e komen, waarvan di aan neming en uitvoering den gesalarieerde der R. K. Arbeidersbeweging een enbezorgden ouden dag zal waarborgen. Overeenkomstig het advies van het Ver- bondsbestuur werd het voorstel in dezen zin aangenomen, dat het Verbondsbestuur in overleg met de bedoelde commissie zal na gaan of inderdaad de tijd voor oplossing van deze kwestie reeds gekomen is. Eveneens werd op voorstel van den R. K. Bonv/vakarbeidersbónd besloten dat het R.' K. Werkliedeneverbond in overieg met de R.K. Kamerfractie er bij de Reg. op aan dringen, dat zoo spoedig mogeliik tot steun der groote gezinnen een Rijkskindertoeslag in het leven worde geroepen. Nadat nog de vergadering zich vercenigde met de conclusies der reeds eerder gepubli ceerde rapporten over de uitvoering der Ongevallen en Invaliditeitswet en over het cadeaux- en afbetalingssysteem in den kleinhandel, kwam aan de orde de inleiding van Prol. Drs. H. Kaag, over onze economische politiek, ter verdediging van de navolgende conclu- siën. Ie Vrijheid van ruilverkeer waarborgt noch nationaal noch internationaal een ma ximum volkswelvaart. 2e. Het is mogelijk door ingrijpen van den Staat of andere georganiseerde machten het economisch leven in een bepaalde richting te beïnvloeen 3e. Vrijheid van ruilverkeer bestaat thans nérgens en de tendenz gaat in de richting var. een verdere beperking van de vrije prijsvorming met name tengevolge van de ontwikkeling van het trust- en kartelwezen. 4e. Gewenscht is een ordening van het economisch leven in eerste instantie natio naal, in tweede instantie internationaal. 5e Er bestaat een eng verband tusschen de handelspolitiek en de economische poli tiek in het algemeen, met r.ame de sociale Wetgeving er. de geld- en bankpoliti :k. 6e. Nederland heeft zich gedurende de laatste decennia in toenemende mate ont wikkeld tot een industrieele natie. 7. In verband met de toeneming van de bevolking moet deze tendenz worden toe gejuicht; zij zal ook in toekomst voortgang vinden, wanneer kunstmatige invloeden, met name protectionistische maatregelen in het buitenland, haar niet tegenwerken. 8e De economische politiek zij gericht op «en vermeerdering van werkgelegenheid en kapitaalsinvestatie binnen de nationale grenzen 9e. Het i® gewenscht de economische weerloosheid van ons land cp te heffen door een reorganisatie van onze tariefwetgeving Op deze inleiding, waarin de spreker zich deed kennen als een sterk voorstander van een handelsprotectie en daarvan niet slechts aan de hand der geschiedenis, maar ook in verband met op het cogenb'ik waar neembare feiten en met aanwiizingen voor de toekomst de dringende noodzakelijkheid trachtte aan te toonen, vclgde een uitge breide en interessante gedachtenwisseling. 3Ï. De geestelijke adviseur pastoor van Schaick, brengt eerst dank aan den voor zitter van het Verbond en aan het geheele Verbond voor de hulde hem gebracht bij zijn benoeming tot Kanunnik van het Metro- politaan Kapittel. Dan komend tot de inlei ding van prof Kaag zegt spr. dat het strijd punt tusschen vrijhandel en protectie waar bij men de beginselen getrokken heeft, nim mer zijn instemming gehad heeft Volgens spr. «s dit vraagpunt geen beginselkwestie, dcch zuiver een doelmatighsidsvraagpunt. Niet alleen om de zaak objectief te kun nen behandelen, maer ook in het Landsbe lang zullen wij goed doen er het principe buiten te houden. Spr hoopt dat 't Verbond zich in dat z g principe niet zal verstarren en eenzijdig de zaak zal bezien. Nu deen de principieele protectieman- schen verkeerd als zij wel protectie willen voor artikelen van de industrie en niet vco- die van der Landbouw Spr. hoopt dat als het Verbond de protectionistische vlag zal gaan hijschen dat men het dan ever de ge- heele linie zal doen. Maar wat zal het gevolg zijn als we pro tectie gaan gkrijgen zoowel voor artikelen van onze industrie als van onzen landbouw? Uitvoerig gaat spr. dit na. Spr. heeft deze enkele dingen slechts wil len zeggen, om het Verbond te waarschu wen tegen een overijld besluit. De heer v. Welie (Metaalbewerkersbcnd) zegt dat verschil van inzicht tusschen vrij handel (Engeland) en protectie (Duitschland) geleid heeft tot geschillen, ja zelfs de oor zaak althans een der oorzaken genoemd kan worden van den wereldoorlog Nu na den oorlog zien we zelfs het sterke vrijhandels land (Engelandj gedeeltelijk in protectionis tische richting gaan. Niet den vrijhandel van een enkel land tusschen allerlei landen die het p otectio- nisme aanhangen, doch de algeheelc gelei delijke vrijhandel, zooals ook gestrdbfd wordt naar de algeheele geleidelijke ontwa pening. De heer SERRARENS (Verbondsbestuur) gelooft niet dat in deze geheele vergadering er iemand is d e over de geheele linie pro tectie wil, doch wel veelt men voor protec tie die ten deel heft dat onze industrie zoo sterk mogelijk worde uitgerust om de concurrentie met andere landen te kunnen volhouden. Spr. zou gaarne weten hce de inleider denkt over een internationaal toezicht op trust en kartels. De heer NIJKERK (Verbondsbestuur) vraagt of het niet buitengewoon gevaarlijk is vcor ons kleine land, om hier het protec tionisme als beginsel te gaan huldigen en in toepassing te brengen. Spr. vreest dat bij een sterke iinvoering der protectie het middel erger is dan de kwaal. Voor spr. is daarom vrijhandel het incest gewenschte ideaal. De heer LOERAKKER (Landarbeiders- bond) waarschuwt tegen het al te lichtvaar dig aannemen van de cijfers in „Leering en Leiding gepubliceerd en dcor pastoor v Schaick hier aangehaald. Ook waarschuwt hij tegen het scheiden van de arbeidersbe volking in 2 groepen van de landbouwende cn de industrieele bevolking Zoowel het een als het anaer zou tot verkeerde conclusie kunnen leiden. Ongetwijfeld is er op het oogenblik een verschuiving van landarbeiders naar de in dustrie en dat komt ornaat er op het platte land een overccntplsd van werkvolk is. Pastoor v. Schaick zegt, wel dat dit beier zal worden als de Zuiderzee maar droog is en de heideontginning verder gevorderd is Maar dat is de toekomstmuziek we moeten nu werk hebben voor onze menschen en die Is slechts te zoeken in de industrie en daar om zal spr. en bond iederen protectionis- tischen maatregel, die dient om de Neder- Jandsche industrie te bevorderen toejuichen ook in het belang der land- en tuinarbei- ders. Prof. Kaag, daarop het woord verkrijgend, is het r.iet met pastoor v. Schaick eens, dat het vraagstuk van protectie en vrijhandel ,-c-en principieele kwestie zou zijn. Spr. be schouwt ze wel als principieel en daardoor slaan we lrnrecht tegenover de liberalen, Ciie zich uitsluitend cp opportunistische 'ronden op vrijhandelsstandpunt stellen. Do conclusie van pastoor v. Schaick acht spr. gevaarlijk. Dan komt spr. tot de handelspolitiek voor iandbouwartikelen, de z.g. graanrechten. Hij onderstreept, wat te dien aanzien door den heer Loerakker, een man van de practijk, r1ezegd is en legt cr den nadruk on, dat de beschermende rechten \oor de industrie ook ten goe-'e komen aan den landbouw. Spr. erkent de gevaren, die uit een sterk door gevoerde protectie kunnen voortvloeien en daarom is hij. er dan ook, vooral voor ons 'and, tegen, cat hier z.g. vechttarieven zou den worden ingevoerd. Fct beste zou na tuurlijk de internationrde handel gediend zijn TT,et een internationale ordening, doch zoo lang Wr. niet hebben c'e Vereenigde Staten van Europa, zal dit wel in alle perfectie niet mogelijk zijn. En zoolang die er niet is, zullen we goed doen de nationale orde ning zoo goed mogeli'k te hebben. Toch zal de internationale ordening in het oog ge houden moeten, worden, b.v. door interna tionaal toezicht op de trusts en kartels. Ou dit terrein en ook op menig ander ge bied, in het belang van een zoo goed mo- geliike internationale verhouding, zal men te Genève goed werk kunnen doen. Nauw verband met het vraagstuks als trusts en kartels, is dat van de dumping. Dumpingspractijken doen zich niet alleen voor op internationaal, doch ook op nati onaal gebied cn zoolang we die internati onale dumpings niet kunnen bestri'den, zul len we goed doen door de na'ionale dum pings (tijdèli'ke lagere pri'zen voor speciale producten, die een c! rodere fabrikant op bepaalde plaatsen „erin" wil hebben) zoo sterk mogeli'k tegen te gaan. Met den heer S er ra r ens is spr. het eens, dat algemeen gestreefd moet worden naar interna'.ionale invoering van sociale maat regelen. Dat men echter daarmede er zijn zou, moet spr. ontkennen, al geeft hij toe, dat de internationale ordening er mede ge baat zou zijn. Op voorstel van den voorzitter werd niet gerepliceerd. Voorts meende de voorzitter, dat deze vergadering goed dc-et met geen definitieve bcslising inzake de hording, die het Ver bond in deze za-lc zal innemen, en zich te bepalen tct het aannemen dézer s'ellin- 'gen voor kennisgeving, wat evenwel niet wegneemt, dat door de inleiding van prof. Kaag het inzicht in deze materie bii velen zal verruimd zün en gaarne brengt bij na mens Verbondsbes'tror en vergadering prof Kaag hartelijk dark voor de moeite, die bö zich in het belang der Arbeidersbeweging gegeven heeft. Daar van de rondvraag geen gebruik ge maakt werd, werd met een kort dankwoord 'e vergadering gesloten en gepauzeerd, al vorens de Vakbondsvérgadering een aan vang nam. bedrag van enkele guldens behoeven te worden geheven en daarboven het tarief geleidelijk te worden opgevoerd totdat het bij een belastbaar inkomen van 4030 ge lijk zou kemen met het thans door de Re- gecring voorgestelde. In zijn antwoord op bovenstaande opmer kingen zegt de Minister dat een vermin dering van het tot dusver laags'.e bedrag van aanslag practisch geen bezwaar op levert, daar inderdaad in bijna alle gemeen ten dit bedrag ingevolge een gemeentelijke heffing, op het aanslagbiljet? wordt ver hoogd. Overigens herinnert de Minister er aan, dat de onderstelling, als zou de ontworpen verlaging de grootste vermindering brengen voor die aangesla^cncn, te wier aanzien een zoodanige vermindering het minst nrodig is, niet juist is Immers, de aangebrachte ver mindering is voor allen dezelfde. Zij zou dit niet zijn indien b.v. de aangeslagene, die 1 betaalt en hii, die 1003 verschuld'''d is, beiden met 1 in hun aanslag werden verlaagd Imme-s de één zou dan voortaan volkomen vrijdom genieten, de ander zou feitelijk geen verlaging ontvangen. Intusschen is de Minister, al is het ont werp technisch juister dan een, waarin over de geheele l<nie de vermindering met pre cies één viiiae p'aats heeft, bereid aan een gemaakte opmerking tegemoet te kemen, door voor alle inkomens juist 23 pCt. lager te gaan dan t bestaande tarief. Een daar toe strekkende Nota van Wijziging verge zelt,het Veisiig. Bij hot mondeling overleg verklaarde een minderheid in de Commissie met ingeno menheid kennis genomen van 's Minis ters bereidheid, den kinderaftrek vcor kin deren boven het vierde eenigszins "te ver- hoogen. De meerderheid der Commissie gaf te kennen, dat zij zich met een verhooging van den kinderaftrek als die. waartoe de Mi nister zich bereid verklaard heeft, niet zou kunnen vereemgcii. Het drama te Maastricht. cog op de kap. Plotseling kreeg hij echter meerdere klappen op zijn hoofd, waarna, hij ineen zakte. Later heeft hij vernomen, dat men hem naar „Bronovo" heeft gebracht, waar hij eerst den volgenden morgen tot bewustzijn is gekomen. Getuige legt een medische verklaring over, waaruit blijkt, dat zijn gezichtsvermogen tot op 1/3 is ver minderd. Verdachte verklaart, dat hij op 18 Aug. j.l, opzettelijk eenige klappen aan v. d. Bergh heeft gegeven.Welk motief verdachte daarvoor had, weet hij niet, want hij was zeer opgewonden, aangezien hij geschrokken ■was en bang was geweest, dat zijn wagen zou worden beschadigd. De officie- van Justitie, mr. Rijkens, achtte het optreden van verdachte hoogst onbehoorlijk. Spr. vroeg schuldigverklaring wegens zware mishandeling en vcroordeelïng tct een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. van Heeften, achtte hier een voorwaardelijke veroordeelirg zeer op haar plaats, zoo ncodig met een langen proeftijd en desnoods met bijzondere voor waarden. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. (Voor den inhoud van deze rubriek steli de Redactie zich niet verantwoordelijk.! SINTERKLAASFEEST VOOR DE KIN DEREN DER WERKLOOZEN. M. de Redacteur, Mag ik nogmaals uwe gastvrijheid inroe pen, ditmaal vcor een verantwoording van de ingekomen gelden ten bate van het Sinter klaasfeest voor de 1 inde-en der werkloozen Ingekomen collecte f 2I9.C6 B. v.d. B. f 10.-A. B. G. f 0.30 J. P. f 5.-J. D. W. f 1.- Fam. R. f 2.- M. H. f 1.- Mr. B. j persoonlijke interventie van Poincaré toe te het verdwijnen van den hond, totdat uit Haarlem de oplossing kwam van het raad sel, Bij opening van den goederenwagen te Haarlem was de hond uit den wagen ge sprongen en gevlucht. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat Vos kans had ge zien de kist te vrebreken om zoo in vrij heid te komen. Nu is naar alle richtingen getelegrafeerd of de hond gezien is. ROTTERDAM, 15 December. Giste ren is bij het afblazen van stoom van een locomotief de machinist P. van Ble-kum op het rangeerterrein bij het station D. P. door een naderenden trein, welke hij r.iet bemerkte aangereden. De man kreeg een wervelfractuur, hij is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Reuter seint uit Mexico City; Lindbergh is hier aangekomen. Er heeft groote ongerustheid geheerscht toen Lindbergh 2ó uren na zijn vertrek uit Washington" nog niet aangekomen was. De Amerikaansche vlieger werd echter spoe dig gezien boven het vliegveld Val Buena, waar hij te 8.39 uur (Greenwich-tijd) onder onbeschrijfelijk enthousiaste tooneelen daalde. LONDEN, 15 Dec, De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat het initiatief voor ve;betering der Fransch-ïtaliaansche betrekkingen aan Onmiddellijk na de pauze had een Vakbondsvergadering 'laats.- (Het Verbond «bestuur met de ver tegenwoordigers der Vakbonden dus zonder die der Diocesane 5fondsorganisaties.) Ook deze vergadering stond ender lei ding van den Verbondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruijn. Na- de openingsrede kwam allereerst aan Je orde een voorstel van het Verbondsbe stuur, om te besluiten ,dat de „angesloten benden van militair personeel vrij zullen zijn van de verpl'rh'ing tot aansluiting bij het reservefonds. Na een korte toelichting van den voorzitter over de motieven, die tot indiening van dit voorstel hebben ge- 'cid, werd het zonder nadere d'scussie aan genomen, waarna in behandeling kwamen ''e door de Vakbonden ingediende voorstel- len. Zoo werd aan het Verbondsbestuur op dracht gegeven, nogmaals, desgewenscht in overleg met de R.-K, Kamerfractie, bij de -eo'eering aan te dringen op wetteli'ke re- jel'ng van de werkloosheidsverzekering. Een geanimeerde discussie werd gevoerd over het in het Zuiden des lands in slage rijen en bakkerijen veelvuldig voorkomend intern en-stelsel. Besloten werd, dat bet bestuur bij de re- geerirg zal aandringen op een scherper eontróle bij de Arbeidsinspectie. Nadat nog enkele zaken van meer „dmi- nisfcratieven aard besproken waren, werd e vergadering gesloten. Een wijziging van het ontwerp wordt voorgesteld Mondeling en schriftelijk overleg. De Commissie van voorbereiding, in wier handen het wetsontwerp tot verlaging van het tarief der inkomsMnbelast'ng en wijzi ging van art 2*!3a der Gemeentewet en van art. 126 quinquies der Provinciale Wet is ge steld, heeft aan den Minister van Financi'n een verslag doen toekomen houdende de opmerking?»., waartoe het afdeelingsonder- zoek en de besprekingen in het midden der Commissie haar aanleiding hadden gegeven. Op dat verslag is dcor den Minister van Financiën een antwoord ingezond-n, waar na tusschen dien Minister en de Commissie een mondeling overleg plaats had. Door de regeering is bij de commissie een Nota van Wijziging ingezonden, welke aan dit verslag is toegevoegd. Het volgende is aan het verslag ontleend; Men meende zich bij de behandeling te moeten beperken, tot de vraag of, aange nomen dat een verlaging van de inkomsten belasting gewenscht is, hetgeen in het ont- werp wordt voorgesteld, voldoet aan de eischen, welke aan een zoodanige verlaging moeten worden gesteld. Verscheidene leden meenden deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Andere leden stelden tegenover deze be schouwingen, dat de thans voorgestelde regeling het voordeel heeft, dat zij vcor de gemeenten geen schade medebrengt, omdat deze daarbij de door haar geheven opcen ten of, voorzoove - z-'j een eigen inVmri-n- belasting heffen, het tarief dier belasting kunnen verhoogen. Enkele leden gaven als hun meening te kennen, dat het voorgestelde tarief met een te laag belastingbedrag aanvangt. De laag ste aanslag 0.75 bedragen. De betrek kelijke hooge administratiekosten wettigen het opleggen van zulke kleine aanslagen niet. Daarom vonden deze leden aanleiding den door andere leden geuiten wensch te steunen dat de laagst-belastbare som van 833 op 1200 zal worden gebracht. Naar hun meening zou dan van deze 1200 een Do behandeüag voor de rechtbank. De Maastrichtsche rechtbank heeft, zoo- els wij gisteren reeds meldden, behandeld de zaak tegen den 28-jarigen lijndrijvcr G, C. te Maastricht. Aan verdachte werd, aldus de Tel., ten laste gelegd, dat hij in den avond van 29 Sept. j.l. uit pure baldadigheid of brood dronkenheid den 17-jarigen slagersknecht. Moerman® met groote kracht een slag met een mes op het voorheofd heeft toege bracht, ten gevolge waarvan de schedel werd doorboord en het mes in de hersenen doordrong, Moerman is bijna onmiddellijk daarna overleden. Verdachte ontkende het feit. Volgens zijn verklaring- is hij wel den dag vóór en den dag na den moord in het gezelschap van den oorspronkelijk mede-verdachte thans hoofdgetuige; D, geweest. Op den dag van den moord zegt hij bij S. te hebben gewerkt tot 9.30 uur 's avonds. Get, S. verklaarde echter pertinent, dat de verdachte op 29 Sept. niet bij hem in dienst is geweest. Hij heeft hem na Wcens dag niet meer gezien tot Vrijdagmiddag. Get. D. heeft daarna een omstandig ver haal van wat cp den bewusten dag ge schiedde. Toen hij en C. Moermans op een rijwiel tegenkwamen, had hij C, hooren zeggen; ,Jou moet ik eens hebben. C. had daarna M, met de linkerhand vastgegrepen en hem met een mes een slag toegebracht. Get. is teen gevlucht en later voegde verdachte zich wederom bij hem. Pres.: Er was jullie toch al eerder een wielrijder tegengekomen, waarom heeft C. dien dan niats gedaan. Get. D.: Die was blijkbaar te groot voor verdachte, zoodat hij dien niet durfde aan te vallen Een 12-tal getuigen wordt daarna nog gehoord, die allen het tweetal op den be wusten avond in de omgéving van den Can- nerweg hebben gezien, waaronder een'gen die den verdachte pertinent herkenden. De toegevoegde verdediger, mr. Kamps uit Heerlen had een viertal getuigen a dé charge opgeroepen, waaronder Dr. Taco Kuyper uit Heerlen, d:e als zijn meening te kennen gaf dat zich volgens hem en b:j ver dachte en bij den hoofdgetuige ziekelijke af- •Wj'kingen voordoen. Het O M. waargenomen door mr. dr. Kneepkens, noemde het standpunt, dat Dr. Kuyper inneemt, niet juist. Spr. wees er op. dat het meermalen voorkomt dat een aan slag wordt gepleegd alleen uit baldadigheid en zender dat men het slachtoffer kent, De ten laste gelegde doodslag is z.i. wet- t'g en overtuigend bewezen. Spr. eischt ten slotte zooals gemeld vercordceling van ver dachte tct een gevangenisstraf van 15 jaren. De verdediger, mr. Kamps bepleitte ver volgens een onderzoek naar de verstande lijke vermogens van verdachte en den hoofdgetuige. Hij achtte het ten laste ge legde niet bewezen, te meer daar alles be rust op de verklaringen van den eenen ge tuige (Ddie oorspronkelijk mede ver dacht was, Op grond daarvan vroeg hij vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling van ziin cliënt. Nadat dit laatste door de rechtbank was afgewezen, werd de uitspraak op 27 dezer bepaald. v.d. B. f 10.- Kan en Tien f 2.50 Joh. E. P f 5.- Mej. G. f 0.50 samen f 256.36. Verder Kwamen nog giften in van Mej. Brandt een bezending lekkers van de bakkerij de Zeeuw de firma Droste drie pakken chocolade reepen en de Sierkan was zoo vriendelijk alle kinde ren gratis een beker chocolademelk te schen ken. Er waren 247 kinderen aanwezig voor wie Sinterklaas allerlei kleinere versnaperingen had en die ten slotte met een pakje speelgoed Haar huis gingen. Daartoe is aangekocht voor f 90.89 speelgoed, waarbij heel mooie dingen werden gegeven, om het gcede doel. Aan snoepgoed en tractatie werd besteed ongeveer f70.-, terwijl uit de rest meest worden betaald de goochelaar, de pianist, costuumhuur, zaal- huur, vervoer en andere onkosten, waarna nog een batig saldo overbleef van f 13.40. Ket be stuur van het W.A.C. dat dit feest met veel toewijding heeft georganiseerd, kon van te voren niet weten, hoe groot de som in zijn ge heel zou worden, die er te besteden zou zijp, Want er kwamen zelfs op den laatsten dag nog kleine bedragen in, en is dus een weinig onder de werkelijkheid gebleven. Ket heeft mij daarom verzocht de overblijvende gelden in bewaring te willen nemen tot het volgend jaar, en het W.A.C. hiervan kwitantie te ge ven. Ik heb mij hiertoe bereid verklaard en hpb dus reeds een nestei voor het volgend jaar. Kcewel dus niet alles gebruikt is, hebben de kinderen een neel gencegelijken middag ge had, en hebben ze neg eik een zak speculaas mee naarv huis gekregen behalve de blijvende geschenkjes. Ik geloof, dat de gevers dus ge rust kunnen zijn over de wijze, waarop dit geld besteed is. Ik wist niet, dat men voor nog geen gulden per kind zooveel doen kon.... Hierbij dank ik de gcede gevers namens het W.A.C., voor hun hulp en hoop, dat zij een volgend jaar even vrijgevig zullen zijn. De kwitanties en andere bescheiden, zul len door mij aan den inspecteur van politie, die de controle had bij de telling der collecte, worden ter inzage gegeven. S. BAKHUIZEN v.d. BRINK-OZINGA. Haarlem, 12-12-'27. Mijnheer de Redacteur, Beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blr.d. Bij voorbaat mijn dank. Als werklooze kan ik niet nalaten mijn dank uit te brengen aan diegenen, c'Jle medegewerkt hebben aan het uitstekend 'geslaagde St. Nicolaasfeest, dat op 11 Dec, in het Brcngebouw gegeven is, 't Meest viel mij op de goede leiding van alles cn O'ok de goede verdeeling van 't geen dcor de milde gevers is verstrekt, 't Was voor de: kleinen een prettige middag. Nogmaals dankzeggende voor de plaats- uimte. G. W. Bok, Assendelverstraat 17. Haarlem. soiirijven is. Na de sluiting van het Fransch- Joegoslavisch pact schijnt men aan den Quai d'Orsay zeer bezorgd te zijn geweest over de Italiaansclie stemming ten opzichte van Frankrijk. Sir Austin Chamberlain heeft toen uit Rome het verzoek ontvan gen als bemiddelaar op te treden, doch hij heeft deze precaire opdracht van de hand gewezen. Hierna heeft Poincaré zich met deze aan gelegenheid ingelaten en door besliste af wijzing van de door Fransche linkerzijde geoefende critiek on Mussolini en diens regime, den weg geëffend voor verbetering der betrekkingen. STOCKHOLM, 15 Dec. Het handels verdrag tusschen Zweden en Finland op de basis van meestbegunstiging werd giste ren op het departement van buitenlandsche zaken te Stockholm onderteekend door den Zwcedschen minister van buitenlandsche zaken en zijn Finschen ambtgenoot. ASSEN, 15 Dec. In den afgeloopen nacht is te Assen de boerderij van den veehandelaar B. Meijer tot den grond toe afgebrand. Bijna niets kon gered worden. Een tweetal koeien op het land kwam in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. In het tournooi van den Coupe Georieuse slaagde Dommering er in een zeer fraaie partij en van Moons te winnen. Deze ontmoet.ng had het onderstaand re sultaat; Pnt. brt. h. s. gem. Dommering 400 10 219 40.— Moons 355 9 142 39.44 plan van uïtlotïng. De Weerbaarheidslo'en en certificaten van de Vereeniging van Hou ders van Weerbaarheidsloten moeten af gestempeld worden, waarmede elke bank instelling zich belast. U doet het beste ze vóór 31 December 1927 af te laten stempelen. Vraag het uitlotingsplan aan een bankinstelling. Vr.: Bepaalt de wet een termijn voor de benoeming van een toezienden voogd? Ziin er kosten aan verbonden en bevat de wet strafbepalingen bij verzuim? Antw.: Zoo spoedig mogelijk moet, vol gens de wet, een toeziende voogd benoemd worden, aan wien een staat van eigen dommen, eveneens zoo spoedig mogelijk, moet worden overgelegd. De kosten der benoeming bedragen 5.20. Tegen nïet- banoeming bevat de wet geen strafbepa lingen, Vr.: Ik ben aangeslagen naar een inko men van 1400, aftr. noodz. levensonder houd 700; hoofdsom 15 opcenten voor de provincie, de gem. 75, Verdedigingsbelasting II f 2.80. door rijksadm. in te vorderen gem. ink, belasting 23.88; totaal 42,43. Voor kinderen is niets afgetrokken; ik heb 6 kinderen van 9 tot Vi jaar. Wat moet ik betalen na kinderaftrek? Het aanslagbiljet is van'de gemeente Bergen (N.-H.) en geldt van 1 Mei 1927—30 Anril 1928. Vr.; II; Ik heb gereclameerd bij den In specteur der directe belastingen te Alkmaar. Waar meet ik mij vervoegen voor reclame iri hooger beroep? Antw.: I. Voor Rijksinkomstenbelasting behoeft u bij aftrek voor 6 kinderen be neden 21 jaar, die niet zelf in de belas ting zijn aangeslagen, niets te betalen. Ook niet voor Verdedigingsbelasting. De gemeentelijke verordening van Bergen is ons niet bekend, zoodat wij u op dit ge deelte van uw vraag niet kunnen antwoor den. II. Binnen één maand bij den Raad van Beroep, te Alkmaar, secretaris H. J. Vonk, Alkmaar. Zware mishandeling. Voor de Haagsche rech'bank stond te recht de bouwkundige G. Th. M., wien zware mishandeling was ten laste gelegd van den architect v. d. Bergh. Deze mishande ling geschiedde bij „Bronovo" op de Laan van Meerdervoort, te 's Gravenhage. Dr. Filet verklaarde, dat opneming van v. d. Bergh, die een lichte hersenschudding had gekregen, in Bronovo" noodzakelijk was. Getuige achtte het aan v. d, Bergh toegebrachte letsel van zeer ernstigen aard. Gevaar voor het leven was er echter niet. Voorts heeft v. d. Bergh een zenuwaandoe ning in ziin oogen gekregen, hetgeen een vermindering van het gezichtsvermogen ten gevolge heeft gehad, welke vermindering ven blijvenden aard zal ziin. Getuige v. d. Eergh verklaarde, dat hij oo den bewusten r'ag uit de 7outmanstraat kwan aanrFden. Van rechts, uit de richting Zeestraat, kwam to;n met groote vaart een auto aanrijden. Getuige liet voldoende ruimte over, om de auto te laten passee- ren. De auto stopte ec-h'er en verdachte begon tegen getuige te schelden. Getuige heeft daarop aan eenige voorbijgangers ge. vraagd, of zij dat gehoord hadden/Verdachte is toen uit zijn a.uto geslapt; hij kwam met de rechterhand in den zak hqel kalm naar getuige toe, doch toen hij dichtbij gekomen was, gaf hij getuige plotseling een slag. Getuige wilde toen uit zijn wagen slappen, waarbij .hij zijn hoofd moest bukken met 't Woensdagmiddag, ongeveer 5 uur reed de hulpbesteller der posterijen 6., uit Haarlem, tijdelijk te Bloemendaal op de fiets ter hoogte van den Bloemer.daalschen weg, halte electnsche tram, toen hij door auto G 1440j van achteren werd aangere den Hi, werd van de fiets geworpen en bleef eenige oogenbhkken bewusteloo® lig gen. De auto stopte even, doch reed direct weer door HetslaclitoLer kreeg verwon dingen aan hoo.d en pols, terwijl zi'n pan talon was vernield. Na door dr B onder, zocht en verbonden te zijn, kon hij zijn dienst weer verrichten. 0p de Leidschevaart nabij de Le'drche biug had hedenmorgen een botsing plaats tusschen twee auto s doordat de eene de andere, die uit de Leidschestcaat kwam, niet op-merkte. De zijwand van een der .auto's werd ernstig beschadigd. Persoonlri- kc ongelukken kwamen niet voor. De chauffeurs tronen een regeling ter vergoe ding van de schade, Wel hartelijk. Maandag kwam bij den heer >-chrama een ais heer gekleed per soon binnen, die vroeg cl hij even de fiets pomp mocht gebruiken. Dit verzoek we d vanzelf niA geweigerd. Doch na een tijdje viel het op, aat men niets meer hoofde, ven heer of P®mP- Toen een onderzoek werd ingesteld oteek, dat^de pomp zoo goed vol daan ha.., dat mijnheertje deze maar mede genomen had. Schrama is over deze handelwijze niet best te spreken wat wel te begrijpen is. Er tusschen uit. De heer A. J. v. d. Z aan den -ipieringweg kocht dezer dagen 'n hond te Dedemsvaart. Er werd over gecor- responc:ee:t cn besloten dat de verzending zo plaats hebben per Ned. Spoorwegen. Al dus geschiedde; de hond die Vcs heette en van een gekruist ras is, werd in een ste vige kist gedaan en verzonden naar station Vijfhuizen. Dinsdag kwam de kist aan te Vijfhuizen maar dek ist leeg. Natuurlijk werd direct een onderzoek ingesteld en al lerlei gissingen werden geopperd omtrent Op de kor geleden gehouden Algemeene Vergadering was de H. C. Haarlem niet vertegenwoordigd. Wel was d agenda ont- avnogen^ dhch de mededeeling van plaats en tijd is nooit in het bezit van Haarlem gekomen. Nu brengt ..Honkba'nieuws" de agenda voor de Jarrvergaderin/', die in Maa-t 1928 zal worden gehouden. Tijd en plaa's zijn echter r.og n et nader bepaald. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester komen ook verkiezingen a:n de orde. Volgens rooster zijn aan de Deurt van aft-eden de H.H. Bagelaar, vice- vcorzitter, Bakker, secre aris en Drilling commissaris. Dit zal wel met een drievoudi ge herverk'czing afloopen. Van h"t Bondsbestuur zullen voorstellen komen (betreffende de promotie- en de- gredatiewedstrijden. Die zijn van dit jaar niet geopee'd omdat geen van de drie klas sen uitgespeeld was. Deze voorsteïen zijn vooral voor Haarlem van be'ang omdat het eerste ne gental in het afge'oopen seizoen de onder ste plaats in de eerste kl-sse bezette. Eveneens zijn voorstellen te wachten zake contro'e op het uitkomen van spelers 'n twee of meer negenta'len van dezelf de vereeniging. Dit naar aanleiding van klachten op de Alg. Verg. dat sommige eer ste en tweede neg'ntal'en zoo verschrikke lijk op elkaar ge'ijken! Een auto uit Gouda fn botsing gekomen met een mestwagen. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is te Groot Ammers een auto uit Gouda, bestuurd door den heer de J. door de gladheid in bot ing gekomen met een mestwagen. De 32- iarige ongehuwde landbouwer van Eijl, die den mestwagen geleidde, werd ernstig ge kwetst en in zorgwekkenden toestand een woning binnengedragen; na ecnigen tijd is hij overleden. De officier van Justitie in Dordrecht werd van het gebeurde in kennis gesteld, maar heeft bet lijk vrijgegeven, daar er geen sectie op behoeft te worden ver richt, omdat hier van schuld geen sprake is. De chauffeur was zoo ontdaan, dat hij zijn auto te Groot Ammers achterliet en per trein naar Gouda terugkeerde. Vraag. In uw nummer van Dinsdag 15 Nov. I.J., komt onder „Finantiën" voor, - n v dat er opnieuw trekkingen der Weerbaar- f nV\ pPe j r f o - - - v K -- -11 per IOC. Roode kool 24 per 109. Sa- voye kool 2.60—8.59 per 100. Fp-uitkool Hallo Bourget.. Hallo Bourget.... K.L.M. H.N.A.D.O. roept u.... K.L.M. M.N.A.D.O. roept u.... Ik passeer nu St. Quentin.... Ik passeer nu St. Quentin.... Over. Hallo K.L.M. H.N.A.D.OHallo K.L.M. H.N.A.D.O. Ik heb u goed begre pen.... U passeert St. Quentin.... U pas seert St. Quentin.... Over. Dat is juist.... Dat is juist.... St. Quentin.... Tot straks. Deze dubbelzinnige taal, aldus „Pegasus" in het „Vad.", zult u zeker niet dikwijls ge hoord hebben, en toch wordt zij dagelijks gesproken, overal en in alle talen. Het is de wondersprake van het radio-luchtverkeer. Zij wordt gesproken tusschen den man daar hoog in de wolken en den marconist van het radiostation in de veilige haven. Zij spreken eiken dag weer opnieuw met elkaar, steeds met die eigenaardige dubbele zinnen, zij ken nen eikaars stemmen, zij vertrouwen elkaar. Die stem daarboven kan opgewekt klinken, wanneer de groote vogel over steden en dor pen glijdt.... met mooi weer. Maar soms klinkt zij anders, wanneer het toestel om singeld is door zijn grootsten cn verrader lijksten vijand: Mist. Dringend vraagt dan die stem, hoe het weer daar is, boven het vlieg veld; of wel een opgave van zijn positie in lie onmetelijke grijze massa. Kort en zake lijk schieten dan vraag en antwoord heen en weer tusschen de grondstations onderling en goniometrisch is dan weldra de plaats be paald, waar zich de verloren vogel bevindt. Vastberaden gaat de stem de lucht in en geeft een plaatsbepaling op in K.M. nauw keurig, benevens in graden den koers, die gevolgd moet worden om het eindpunt te be reiken. En in dien mist-oceaan is de vlieger weer thuis, dank zij die verre stem. Zoo ontstaat er een soort vertrouwelijk heid en een diep vertrouwen tusschen die twee mannen, die elkaar alleen hooren en wellicht nimmer zien. Voort gaat het drukke leven van zaken lieden, die op reis gaan, van vacantiemen- schen, die even hun dagelijksch sleurleven ontvluchten en van verre onbekende schoon heden gaan genieten. Velen kiezen het vlieg tuig, waarin zij zich nu thuis voelen. Voort, voort, razen de motoren, die ons klein doen worden door hun sonore stemmen, o, groot- mechanisch wonder van den modernen mensch.... en toch, machteloos klein vliegje in de onmetelijke uitgestrektheid. Het ver- radeliike dons omgeeft dit vliegje, maar het tracht te ontglippeii en daalt lager naar de aarde, doch met duizende onzichtbare armen rtrüpt de mist mee en daalt ook lager.... Hij zet zijn grijparmen vast in de boomen van de heuveltoppen. Nog heeft de piloot tijd om mee te deelen, dat hij in den mist zit en zijn antennedraad inhaalt om zoodoende te trachten heel laag onder den mist door te duiken. Dan is het verband van de stem verbroken.... beneden wacht men af. in spanning. Maar ook alleen in die groote onzekerheid kan hij zijn vogel verder sturen, star voor zich uit t"rend, van elk gaatje in de mistde- ken profiteerend om zich te oriënteeren, altijd zeker van hetgeen hij doet, zich bewust van den kostbaren last, dien hii met zich voert.... dien hü al zoo dikwijls heeft mee gevoerd en veilig heeft afgeleverd. Toch grijst steeds die kwade kans van het noodlot, voor hen in de cabine dien éénen keer, voor hem voorop: altijd. De witheid wordt iler, vaag teekenen zich weer boomen en huwen af, matgeel loenst de zonneschijf en vult de cabine met een ongezellig schijnsel. Met plukken vl'edt de mi®t langs de ruiten, dan is weldra het on zekere voorbij. En de stem daarboven roent weer rustig: Hallo Bourget.... hrilo Bourget.... Ik nasseer Gompiègne.Compiêgne. Hallo, HU K.L.MIk heb u goed be grepen.... TT passeert CompiègneCom- pR-Uie.... Tot st®aks.... Dat is de taal der lucht.... Taal van het vertrouwen.... Taal van den piloot. HAARLEM, 14 December 1927. Groente markt. Appelen 7—60 ct. per K.G. Beren 12-SOct. per K.G. Bloemkool 3040 ct. per stuk. Roode kool 12—20 ct. per stuk. GeIe kool c 15 ct. per stuk. Groene kool 310 ,.P®r Boerenkool 4070 per kist. Andijvie 1.75g per iqq sfrujh. Spruiten f 3.jO4.25 per zakje. Wortelen 18—25 ct. ïer bos. Knakpeen 1016 ct. per K.G. Brussels lof 30—34 ct. per K.G. Knolselderij 8 ct. per stuk. Selderij 600 ct. per bos. Pieterselie 4—12 ct. per bos. Prei 10—25 ct. Dos. Uien 2 753.25 per zak. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- verecnijring Beemster, Purmerend en Om streken," van Woensdag 14 December. Wit- heidsloten zuJen plaats hebben en daarin wordt gesproken van „gestempelde loten." Gaarne zou ik weten, of dat „gestem pelde", bij eventueele volgende trekkingen, aan de waarde der loten afdoet, en zoo j'a, hoe en waar men zulks dan in orde kan krijgen? Antwoord. Het Waarborgfonds over de loterij gv'dleening van de Vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid is gereconstrueerd. Het strekt tot zekerheid van de verwezenlijking van een gewijzigd f 12.90 oer 15 K.G. Boerekool f 1.50— 3.60 per 100 struiken. Andijvie 0.804.40 oer 100 struik. Rapen 1.402.10 per 100. Bieten 1214 per 10O0. Uien 0.972.23 per 25 K.G, Pref 6.7012.60 per 100 bos. Anoels. Brabantsche 59. Zoete f 7 tOj Bramley Seedling 1012. Present van England 10—15. Reinette, goud 8—24. Reinette, oranje 510. Peren. Gieser Wil deman 49. Winter jan 4U70 Win- terlouwtje 610.50. Alles per 1QQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8