Bmnenlandseh Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws, STATEN GÉNERAAL. De kwestie WeissSolkesz Wat zijn cushionbanden?: De corruptie in het gasbedrijf. De aanvaring van de Willems brug te Rotterdam Een internationale tentoon stelling op filmgebied. De brutale hoteldiefstallen te Scheveningen. Internationale van R.K. Journalisten- V ereenigingen. Brand in een pakhuis te Wormerveer. Schaatsenrijden in Groningen. De brand in de Westerstraat te Amsterdam. DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE ZU1D-WOLDE. Wederom behandeling voor de rechtbank te Assen. De ramp van de Amersfoort VERKEER EN POSTERIJEN. Het wegen van motorrijtuigen. in den Amsterdamschen gemeenteraad. De Rijksmiddelen. Tweede Kamer. De bestrijding van het cadeaustelsel. De S. D. A. P. in Limburg. De werktijd in den scheepsbouw. tam te leggen, heeft het beste» slecht» één weg ter oplossing gezien: opheffing van het instituut van buitengewone leden. Hiermede zijn zij evenwel niet tot den zondebok ge maakt en de schuldkwestie laat men dan ook geheel buiten beschouwing. Te Hattem. De raad der gemeente Hattem heeft be sloten een commissie van onderzoek in te stellen, naar mogelijke corruptieve hande lingen van gemeente-ambtenaren. Vragen van het Tweede Kamerlid mej. Annie Meyer. Het Tweede Kamerlid mej. Meijer heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het antwoord van B. en W. van Rotterdam op de schriftelijke vragen van het raadslid, den heer J. Verheul, in zake de aanvaring van de Willemsbrug door het van den bovenbouw ontdaan dubbelschroefstoom- schip „Kinfauns Castle" op 24 November 1.1.7 Kan de minister mededeelen, waarom op het verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam van September 1926 om in soort gelijke gevallen, waarbij de belangen der gemeente betrokken zijn, in de gelegenheid te worden gesteld, vooraf van zijn ziens wijze blijk te geven, nog niet is geant woord? Is de minister alsnog bereid, zoo spoedig mogelijk te bevorderen, da.t in de toekomst geen enkel ongewoon object de gemeente lijke bruggen zal doorvaren, zonder dat de betrokken diensten der gemeente daarvan tijdig op de hoogte worden gesteld? In April en Mei 1928 zal een Internatio nale Filmtentoonstelling worden gehouden in de Groote Koninklijke Bazar, Zeestraat 82 te Den Haag. Het doel van deze tentoonstelling is: het geven van een zoo veelzijdig mogelijk 'beeld van de Cinematographie in al haar geledin gen en het voeren van een propaganda ten gunste van het filmwezen. De tentoonstelling wordt gesplitst in meerdere hoofdafdeelingen, die ieder de speciale zorg van een leider hebben. Ze zijn; Dramatische afdeeling, Kultuurf- afdeeling. Historische afdeeling; Techni sche afdeeling. Nevenbedrijven, Bedrijven in werking Bisoscoopafdeeling, Reclameaf- deeling, Vermaaksafdeeling. Men stelt zich voor de eerste afdeeling inzendingen te krijgen bestaande uit: re- quisieten, maquettes en andere miniaturen, custumes, décors, pruiken, poppen wagens werktuigen en hulpmiddelen van eiken aard. Naast de dramatische afdeeling, moet de kultuur-afdeeling genoemd worden. De in- zen dingen voor deze afdeeling zuil be staam uit; schema's, programma's, verslagen, statitieken omtrent het tegenwoordig ge bruik van film en lichtbeeld bij het onder wijs en de volksontwikkeling, catalogi, pros- pecti, beschrijvingen, projectie-toestellen voor films voor schoolgebruik, enz. De historische afdeeling wil een beeld geven van de ontwikkeling der cinemato- praphie in de dertig jaren van haar be staan. Zij wil de films uit dit tijdperk de hulpmiddelen zoowel van technischen als artistieken aard, tentoonstellingen. Voorts: de voorloopers van de films: „Wonder- trommel" e.d. „Kosmorama", „Tachysco- pe", enz. De technische afdeeling zal zich voor namelijk wijden aan twee hoofdgroepen: Bijzonderheden over den geveltoerist. Reeds hebben wij medegedeeld, dat het de Haagsche polilie gelukt is de identiteit vast te stellen van den dader der hotel diefstallen in den nacht van 11 op 12 Au gustus j.l. te Scheveningen gepleegd In verband met het onderzoek der po litie verneemt het „Vad." nog het volgen de: Dat het gelukt is de identiteit vast te stellen van dezen buitengewoon brutalen inbreker, is een gevolg ran de goede sa menwerking tusschen de Haagsche, de Berlijnsche en den politiedienst der Ame rican Express Company. Deze laatste maatschappij heeft nl. een eigen politie dienst, speciaal ingesteld voor het opspo ren van hoteldieven, zij heeft haar hoofd kwartier te Berlijn. Toen de inbraak te Scheveningen bij de Haagsche politie bekend werd, zocht men dadelijk verband met een hotel-diefstal eenigen tijd daarvoor te Bergen N -H. ge pleegd. Er was veel overeenkomst. Bij in formatie bleek de polilie echter, dat de dader van dezen diefstal in de gevangenis zat en dus onmogelijk te Scheveningen kon zijn geweest. En het spoor zou ook, na de inbraak te Ostende, voor de Haagsche politie dcod- geloopen zijn, wanneer zij niet ongeveer een maand geleden de ..tip" gekregen had van den chef van den Berlijnsc'nen hotel- dienst, wien ter oore was gekomen, dat te Berlijn één der credietbrieven te Scheve ningen gestolen ter verzilvering was aan geboden. Dit spoor leidde tot Kassner een der handigste geveltoeristen, die Berlijn ooit gekend heeft. Eigenaardig is het nu voor de politie, dat K. zoo gauw den crediet- brief ter verzilvering heeft aangeboden. Dit toch is nooit zijn gewoonte geweest Hij maakte -zijn buit pas ..productief' onge veer twee jaren na de inbraak. Vermoede lijk had Kassner dus geldgebrek. K. heeft zich steeds in de bijzondere be langstelling der Berlijnsche politie en jus titie mogen verheugen, 't Is gebeurd, dat hij naar een gevangenis in Berlijn vervoerd moest worden met een celau'o. Toen deze in de stad aankwam, was K verdwenen. Hij had met ren zaag een gat gemaakt in het dak van den wagen en was er zoo uit gekropen! Zi:n broer is al niet veel beter. Deze zit op het oo-ïenblik in de gevangenis. Eens op een avond was ook hij tegen een gevel van een hotel opgeklauterd Toen hij bij de tweede verdieping was gekomen, werd hij betrant door den eigenaar, d e hem naar beneden gooide Na eerst zes we ken 'n het Ziekenhuis te hebben gelegen met een gebroken een. ging hij de gevan genis In. De politie vermoedt, dat K. binnen en kele weken gevat zal worden, vooral ook, omdat hij „internationaal" gezocht wordt Technisch» hrdpmrfddelen vzm Sak- bedrijf: fabricage; 2. Technische hulpmiddelen van het bi oscoopbedrijf: projectie. Voorts zijn er onderhandelingen gaande betreffende demonstraties met de z.g. „spre kende films" Door Z.Exc. den Minister van Arbeid is de I.T.T. erkend ingevolge de Octrooiwet, waardoor n'euwe, nog niet gepatenteerde uitvindingen zullen zijn beschermd. De afdeeling Nevenbedrijven dient die groepen te omvatten, welke dadelijk aan 't filmbedrijf grenzen; de bioscoop-inrichting; het filmreclamewezen, muziekinstrumenten, w.o. gramofoons, muziek, enz. gloeilampen en schijnwerkers bioscoopmeubilair, w.o. lampekappen. reclame-drukkerij, entreebil jetten enz. vaktijdschriften en filmliteratuur. Het doel van de afdeeling bedrijven in werking, is, die onderdeden van het be drijf in werking te toonen, welke hiervoor geschikt geacht worden, benevens die ne venbedrijven, waarvan de werkwijze voor de filmfabricatie en film-exploitatie van be lang kunnen zijn. Aan de Tentoonstelling in een bioscoop verbonden, waar permanente voorstellingen zullen worden gegeven. Parijs, 15 December. Op initiatief van het Syndicat des Jour nalistes Frangais zijn te Parijs een aantal ver.egenwooraigers van Katholieke jouma- listenvereenigingen bijeen gekomen ter be spreking en voorbereiding van een Inter nationale van Katholieke Journalisten-Ver- eenigingen. De openingsvergadering heeft heden plaats gehad in de Salie des Conférences du Centre Catholique op de Boulevard Montmartje. Aanwezig waren de vertegenwoordigers der volgende vereenigingen: Synd cat des Journalistes Frangais; Regionale Catholique de France; Association de la Presse Ca tholique de Belgique; de Ned. R. K. Jour nalistenvereniging; Augustinus-Verein für Pflege der kathol scher Presse; de Zwit- sersche Jouma istenvereeniging; Pelska Ka- tholika Agencja Prosowe iPoolsche Kath. Journ.-Ver.); Oeuvres de Presse de l'oeuvre Cardinale Ferrari (Italië):; Persafdeeling van de Union Calho ique d'Etudes Internationale de Fribourg; Bureau van de Kath. Pers van den Kard naal-Primaat van Polen. Voorts vertegenwoordigers van groote bladen en zich met de pers bemoeiende vereenigingen uit Canada, Bulgarije, Tsecho-Slowakije, Portugal, Ierland, Spanje, Zweden, Syrië en het nabije Oosten; Griekenland en Oos tenrijk. De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend door den president, den heer Miche- 1 n, redacteur van de Croix, die de aanwe zigen welkom heette op deze voor de ka- tho ieke pers zoo belangrijke bijeenkomst. De heer Ageorges, secretaris van het ini- t atief nemend comité, zette daarna doel en beteekenis vande bijeenkomst uiteen, den wensch uitsprekend, dat de groote belang stelling van de R. K. Internationale van Journal stcnvereenigingen voor de alge- meene Katholieke Zaak deelde mede, dat het Arbeidsbureau en het Instituut van in- tüectueele Samenwerking te Genève z'ch bereid hebben verklaard tot samenwerking, wat door den officieelen vertegenwoordiger uit Genève, den heer Prezzolini, ter verga dering werd bevestigd. Nadat nog eenige afgevaardigden het woord hadden gevoerd werd de openingsbij eenkomst gesloten. Morgenochtend 10 uur heeft een nieuwe vergadering plaats, waar de Statuten zullen worden behande'd. Vanavond vereen'gden zich een honderd tal Katholieke journalisten van al'erlei na- t onaliteit aan een diner, aangeboden door de Cooperation des Publicistes Chré iens. Omstreeks kwart voor 5 brak hedenmor gen te Wormerveer brand uit in het pak huis „De Eenhoorn" van de firma G. J. van Gelder, handelaar in peulvruchten en staande aan het Zuideinde, De brandweer, die spoedig ter' plaatse was, slaagde er in den brand tot de bovenste verdieping te beperken. Toch is de schade, voornamelijk door het bluschwater, niet onbelangrijk. De oorzaak is onbekend. De drie ijsbanen te Groningen zijn gister geopend. Ook in tal van andere plaatsen in de provincie wordt reeds druk geschaatst. De scheepvaart in de provincie Gronin gen is op enkele kanalen nog voor stoom schepen geopend, doch bij doorgaand vrie zend weer wordt vermoedelijk morgen de geheele scheepvaart stil gelegd. Omtrent den feilen brand, die gistermor- gen woedde in een perceel aan de Wester straat te Amsterdam, waarvan wij reeds é^s" teren melding maakten, wordt nog het vol gende medegedeeld: Het gebouw, waarin de brand woedde, ligt op een inpandig terrein en is, behalve door het fabrieksgedeelte, dat aan de straat ligt, te bereiken^ door een smal steegje. De brandweer jad in verbond met deze ligging een moeilijke teak. Ze moest den ingang van de Vv esterstraat forceeren» Toen de buurtbewoners en de politie den brand ontdekten, had het vuur al flinke af metingen aangenomen, Het woedde in de bovenverdiepingen, waar zijn gevestigd de bronzerij, de vertinnerij en de pïetterij. Deze drie afdeelingen zjjn met ja]j. vrijwel gebeel uitgebrand. Het personeel had Donderdagmiddag vijf uur de fabriek verlaten en sedert was er niemand meer geweest. Ondanks de moeilijke ligging slaagde de brandweer er in den brand tot de drie ge noemde afdeelingen te beperken. De lager gelegen aideelingen hadden wel water schede. Hoewel vrij spoedig kon word en verklaard „brand meester", kan eerst omstreeks tien uur,. j b.randweer hear taak geheel als ge ëindigd beschouwen. De muren van de verdieping, welke is ver brand, bleken 'door den invloed van het vuur, zeer wankel. Daar gevaar voor instor ting werd gevreesd, beeft de politie het w?n®jhehjk geacht, dat er voorloopig geen arbeiders kwamen in de lager gelegen sme- derm Zij heeft het poort'e, dat toegang geeft tot het steegje, doen dicht timmeren, even eens in verband met eventueel gevaar. In de dichtbevolkte buurt had de brand heel wat consternatie gewekt. Tal van be woners waren de straat op gevlucht, omdat zij vreesden, dat de wolken, die in een dich- ten regen neervielen, hun woning zouden Het O.M. handhaaft zijn eisch van levens lange gevangenisstraf. Men zal zich wellicht nog herinneren dat te Zuidwolde op 11 Februari 1927 de land bouwer Wirk Wit plotseling verdwenen was en welke pogingen de oolitie ook in het werk stelde om zijn verblijfplaats op te spo ren, het mocht niet gelukken, zoodat men van meening was, dat Wit een ongeluk overkomen was. In de maand April stelde de politie in de woning van den 32-jarigen landbouwer Roe lof Rodermond, een buurman van den ver misten Dirk Wit, een onderzoek in, daar er te Nolde twee pinken vermist werden en men Rodermond verdacht schuldig aan de zen diefstal te zijn. Bij dat onderzoek bleek, dat Rodermond meer afwist van de vermis sing van Wit, die, nadat, zijn boerderij ver brand was, bij Rodermond in huis was ge komen. Nadat Rodermond in arrest was ge steld werd de vrouw van dezen aan een streng verhoor onderworpen en deze ver telde toen aan de politie, dat haar man in den morgen van 11 Februari Dirk Wit heeft doodgeschoten. Hij heeft hem daarna het geld, dat Wit van de assurantie-maat schappij ontvangen had afgenomen en hem daarna bij de woning begraven, Rodermond werd naar Assen overge bracht en heeft daarna voor de rechtbank aldaar terecht gestaan en een volledige be kentenis afgelegd. Hij deed het daarbij voor komen, dat Wit hem veel geld schuldig was cn niet wilde, betalen; toen hii begreep dat Wit naar zijn kinderen in Noóid-Hoiïand wilde vertrekken, was hij bevreesd geen geld te zullen krijgen en is zoo tot de moord gekomen. Het O.M. eischte levenslange ge vangenisstraf. - Zooals men weet, heeft de rechtbank in deze zaak geen uitspraak gedaan, doch op grond, dat het onderzoek niet volledig is geweest, de zaak geschorst en verwezen naar den rechter-commissaris, om een on derzoek in te stellen omtrent de persoon lijkheid, de levensomstandigheid en de gees tesgesteldheid van verdachte. Nu werd gisteren de zaak voor de recht bank opnieuw behandeld. Als getuigen wor den gehoord dr. M. Westerterp, deskundige en M. L. Bruininks, reclasseerings-ambte- naar die aan de rechtbank rapport hebben uitgebracht. Toen de verdachte voorgebracht was, werd hem medegedeeld, dat door de recht bank nog een nader onderzoek is ingesteld. Verder verklaarde de getuige-deskundige dr. Westendorp te Beilen. dat geen afwij kende termen bij verdachte zijn gevonden, dat hij een normaal-mcnsch is en dus toe rekenbaar verklaad moet worden. De heer Bruining, reclasseeringsambte- naar, verklaarde zijn rapport te handhaven De ambtenaar van het O.M. meende dat op grond van de beide rapporten de ver dachte ten volle voor zijn daad verant woordelijk moet gesteld worden en hoewel er enkele lichtpunten in twee rapporten zijn naar voren gebracht, zijn eisch van levens lange gevangenisstraf te moeten hand haven. De verdediger mr. S. M. Kalma pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. Gistreen heeft de raad voor de scheep vaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding en het wrakslaan op het eiland Bernuda van het vrachtstoom schip /.Amersfoort" dat cok passagiers- accomodatie heeft en eigendom is der Kon. Ned. Stoomboot Mij. op 20 Sept. j.l. De voorzitter prof. mr. Taverne, maakte den gezagvoerder er op attent dat het on derzoek ook zou loopen over de vraag of t ongeval is te wijten aan een daad of nalatig heid zijnerzijds. De gezagvoerder deelde vervolgens mede dat de „Amersfoort" ruim 7700 bruto register ton meet. Op 7 September was t schip van Amsterdam naar Curagao vertrok ken. De lading bestond uit 6000 ton stuk goed; voorts waren er 43 passagiers aan boord. Tot in de nabijheid van de kleine Antillen verliep de reis voorspoedig. Op 20 September arriveerde men daar. Het weer was gunstig Nadat het middagbestek dooi den gezagvoerder in kaart was gezet, werd de koers bepaald tusschen de eilanden Bernuda en Antigua door. Doel ven den kapitein was het eiland Barduba nog bij dag te verkennen. Des avonds tegen achten zag de kapitein echter nog niets. Aan stuurboordzijde van de brug stond de 2de officier, die scherp uitkeek Om een minuut voor achten was ook de derde stuur man op de brug gekomen om de wacht over te nemen. Eerstgenoemde merkte toen oneens op: „Het lijkt wel of ik aan stuurboordskant land zie!" De gezagvoerder, die bij het op de brug komen van den derden stuurman het gegist bestek in kaart wilde zetten trad bij den uitroep van den tweeden stuurman op de brug. Op het oogenblik dal men zeker was, dat aan stuurboordkant^ land was werd ,hard bakboord je roer" gecommandeerd. Het schip ging bakboord uit en plotseling werd de branding zichtbaar eerst aan stuurboord, daarop recht vooruit en aan bakboord. De kapitein zelf zette toen dade lijk de machinekamer telegraaf op „volle kracht achteruit Direct daarop liep hel schip aan den grond wat met zware slooten gepaard ging. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Van 't Haaff, noemde het een strafbaar feit, dat. op de „Amersfoort," die volgens cer tificaat niet meer dan 24 passagiers mag ver- aantasten. De brandweer stelde hen gerust. Nader verneemt nog het „Hbld.", dat een bewoner van de Anjelierstraat de fabriek komt met de achterzijde aan die straat uit (nummers 6270) het eerst geknetter h-d gehoord, blijkbaar van brandend hout. Hij meende eerst, dat het hagelde. Vermoe delijk heeft toen reeds de zolder gebrand en was het hout door een gasmoffeloven, die overdag was gebruikt, gaan schroeien. In deze schroeiing schijnt men de oorzaak van den brand te moeten zoeken. De brandweer, onder leiding van den heer Brunet de Rochebrune, heeft met vijf stra len gewerkt, ook van de zijde van de Anje lierstraat. In de groote smederij staan tal van machines, welke veel waterschade heb ben gekregen. De vernielde afdeelingen wa ren verdeeld over de eerste en de tweede verdieping. Ook het fabrieksgedeelte aan de Westerstraat had waterschade. Alle» is verzekerd. 'voeren, 43 passagier» aam boord waren. AI stond deze kwestie buiten de ramp, wenscht» spr. er toch de aandacht van den Raad op t» vestigen. De gezagvoerder deelde hierop mede, dat er op zijn schip accomodatie is voor 24 eerst» en 22 derde klasse passagiers. Alle pasagiers hebben het schip veilig kun nen verlaten; 14 dagen na de stranding heb ben de laatste leden der equipage de „Amers foort" verlaten, nadat nog 1500 ton van d» lading gelost kon worden. De inspecteur van de Scheepvaart, de heer Van 't Haaif, zeide dat een mooi schip der Nederlandsche vloot is verloren gegaan uit sluitend door hoogst zorgelooze navigatie. Inplaats van een goed bevaren weg te kiezen is de kapitein van zijn koerslijn afgeweken en dat deed hij zonder gegronde redenen. Maar afgezien daarvan heeft hij zijn bereke ningen verkeerd gemaakt. Vanaf het middagbestek van 20 Septem ber was het onverantwoordelijk de Straat van Bermude in te gaan; inloopen in een straat, die niet bevuurd is, moet ten eenen- male onverantwoordelijk genoemd worden. Ook heeft de kapitein er zeer verkeerd aan gedaan door van half zeven tot kwart over zeven in den salon te bliiven. dat is een be wijs te meer, hoe zorgeloos er op de „Amers foort" werd genavigeerd. Uit een en ander blijkt voldoend dat deze ramp te wijten is, voor de eerste helft, aan een daad van den kapitein en voor de tweede helft aan zijn nalatigheid. Hierna werd het onderzoek gesloten. D» Raad zal later uitspraak doen. Nadere voorschriften voor uniform» toepassing over het geheele land. Eenigen tijd geleden is een Koninklijk Besluit verschenen, inhoudende de regeling van de bevoegdheid tot ambtelijke weging van motorrijtuigen ter uitvoering van de Wegenbelastingwet. Bij het oefenen van controle op de naleving der bepalingen van genoemde wet heeft dit Kon. Besluit den laatsten tijd reeds meermalen toepassing gevonden. Nadere voorschriften, zoo wat betreft de aanwijzing van bepaalde weeginrichtingen, het ambtelijke toezicht, de verr -kening dér kosten van weging en van toezicht, enz., ontbraken echter nog Deze voorschriften zijn thans evenwel gegeven, zoodat een uni forme toepassing van het Kon, Besl. over het geheele land zal plaats hebben. Het streven van de belastingadministra tie is om zooveel' mogelijk vrijwillige we ging onder ambtelijk toezicht te bevorde ren, De directeur der belastingen wijst de weeginrichtingen aan, welke daarvoor in aanmerking komen. In de plaatselijke bla den wordt van deze aanwijzing mededeeling gedaan. Wenscht de houder van een motorrijwiel nu zulk een weging, dan vraagt hij die aan bij den inspecteur in wiens dienstkring de weeginrichting is gelegen Het tijdstip van weging bepaalt de houder van het motor rijtuig in gemeenschapp olijk overleg met dien inspecteur. De kosten van weging komen in dit geval voor rekening van den houder van het mo torrijtuig. Deze betaalt tekens de kosten van het ambtelijk toezich, n.l. 0.50 per half uur. Laatstbedoelde kosten van toe zicht zullen echter niet verschuldigd zijn, indien de vrijwillige weging plaats vindt ge durende door dn directeur te bepalen tijd vakken. Ook deze tijdvakken worden in de plaatselijke bladen bekend gemaakt. Ten einde van houders van motorrijtui gen, die niet vrijwili'g een weging onder ambtelijk toezicht hebben verzocht, gelden de volgende bepalingen. Bestaat het vermoeden, dat het gewicht van 'n motorrijtuig t^ laag is aangegeven, ;s een motorrijwiel nog niet verder gewogen, of bestaat het vermoeden, dat na de laatste weging het gewicht niet onbelangrijk is ver meerderd, dan kan de inspecteur den houder van het motorrijtuig uitnoodigen het mo torrijtuig aan een amtelijke weging te on derwerpen. In deze uilnoodiging worden plaats en tijd van weg:ng aangegeven. Gelijke uitnoodiging kan worden gedaan aan den houder van een motorrijtuig, die daarmede op den openbaren weg heeft ge reden of doen rijden zonder dat daarvoor de verschuldigde belasting was voldaan. Zulks met het oog op de noodzakelijkheid van volledige omschrijving van hat motor rijtuig in het op te maken proces-verbaal van bekeuring. Voldoet de houder van het motorrijtuig niet aan de uitnoodiging van den inspecteur en doet hij geen opgaaf van aannemelipre reden van verhindering, dan kan bekeuring worden ingesteld wegens overtreding van bovengenoemd Kon. Besluit, waartegen art. 19 van de Wegenbelastingwet de straf be dreigt van geldboete van ten hoogste 300 Bij niet voldoening aan een tweede uitnoo diging is in elk geval het Kon. Besl. over treden. Aan de verplichte weging zijn geen koe ten voor den Kouder van het motorrijtuig verbonden. Er staat echter tegenover, dat, al zal de inspecteur steeds zooveel moge lijk rek<",;ng houden met de wenschen van belanghebbende, niet immer de belangen van laatstgenoemde voorrang zullen kunnen hebben. Buiten de vrijwillige weging en de weging op uitnoodiging van den inspecteur staat nog een derde weging. Volgens art. 4 toch van het genoemde Kon. Besl, is de be stuurder van een motorrij'uig, die daarmede op den ooenbaren weg rijdt, verplicht op de eerste vordering van de opsporingsamb tenaren dat motorrijtuig ter plaatse waar *t zich bevindt of in de onmiddellijke nabij heid daarvan aan een ambtelijke weging te onderwerpen. In het algemeen zal deze zoogenaamde weging op den weg minder vaak voorko men. Vrijwillige weging en verplichte we ging op uitnoodiging van den inspecteur zullen in de meeste gevallen van gewichts controle kunnen voorzien. Daar laatst ge noemde weging echter (volgens het Kon. Besl.) alleen toepassing mag vinden, als de plaa's van weging op geen grooteren af stand dan 10 k.m. van de garage of de bergplaats van het motorrijtuig is verwij derd, zal de fiscus zijn toevlucht tot den maatregel van weging op d°n weg kun nen nemen ten aanzien van de motorriitui- gen, die op grooter afs'and dan 10 k.m- van een weeginrichting zijn gestald. Van elke weging maken de ambtenaren een relaas oo Belanghebbende ontvangt zulk een relaas en kan dit eventueel bij 'n volgende gelegenheid aan de ambtenaren toonen ten bewijze, dat zijn motorrijtuig al reeds eens gewogen is. Bij woonplaatsveran dering, bij verandering van nummerbewij» of bij overgang van het motorrijtuig aan een ander, kunnen deze wijzigingen oo verzoek van belanghebbende door den rijksontvan ger op het relaas worden aangeteekend. HW behoudt dan zijn geldigheid. Een commissie van onderzoek ingesteld. In de vergadering van den Amsterdamschen 'gemeenteraad kwam gisteren aan de orde de voordracht van B. en W. om, ter uitvoering van het raadsbesluit van 23 November 1927 No. 1152, een commissie in te stellen be staande uit vijf raadsleden, waaraan het on derzoek inzake de bekende kwestie Weiss- Soikesz wordt opgedragen, met uitnoodiging van haar bevinding rapport aan den Raad itit te brengen. Na langdurige bespreking werd de commis sie benoemd, die zal bestaan uit de volgende leden: De Miranda, Wierdels, Kitsz, mevr. KoekMulder en Ophorst. De Riiksmiddelen hebben in Nov. '27 ruim 1.9 miihoen minder opgebracht dan in Nov. 26. De totale opbrengst over de eerste elf maanden van '27 was ruim J 13 miihoen meer dan over het geheele tijdvak van 26. Vergadering der gasfabrieken. De vereeniging van gasfabrikanten in Ne derland komt Woensdag 21 dezer, in een der zalen va-n het Jaarbeursgebouw, in bij zondere, huishoudelijke, algemeene verga dering bijeen. Behalve de verkiezing van een bestuurslid bevat de agenda, naar de Tel." meldt, de voorgestelde wijziging i.r de statuten en het huishoudelijk reglement. In de toelichting hierop schrijft het be stuur nog eens, dat getracht is een modus te vinden, waarbij automatisch zullen af- vk'eian de leden, die zich aan zoodanige onregelmatigheden hebben schuldig gemaakt, dat zij uit hun functie blijken te moeten reden. Men kan opmerken, schrüft het bestuur verder, dat de mogelijkheid bestaat, dat onder hen, die lid blijven na deze statuten wijziging. nog personen kunnen voorkomen, die eveneens corrup'ieve handelingen heb ben gepleegd. Het bestuur is niet zoo naïet, het tegendeel daarvan te beweren, doch blijft er bij, dat Justitie en plaatselijke over heid dit hebben uit te maken. Het bestuur is er verder absoluut van overtuigd, dat er onder de buitengewone leden personen zijn, wie niet de minste blaam treft, doch waar het onmogelijk is gebleken, voor deze categorie een maatstaf In de vergadering der Tweede Kamer was gisteren a^n de orde het wefscniweip tot wijziging der wet van 16 Februari 1923, tot wijziging der Lager Onderwijswet (den bezuinigingsmaatregel ten aanzien der bij zondere scholen met een jaar te verlengen). Dr. DE VISER C.H. vraagt, wat de eigin- lijke aanleiding is gewees, voor de indie ning van dit ontwerp. De heer v. WIJNBERGEN R.K. verklaart ernstig bezwaar tegen het ontwerp te heb ben. Een bezuinigingsmaatregel speciaal ten nadeele van het bijzonder onderwijs geno men, nu nog te verlangen, acht spr. niet in overeenstemming met den geest der L. O.-wet. De heer ZIJLSTRA A -R. kan de bezwa ren tegen het ontwerp volkomen verstaan. Nu de regeering echter wil afwachten de resultaten van de Staatscommissie-Rutgers, wil spr. er zich bij neerleggen, dat in den bestaanden toestand geen wijziging wordt gebracht. De werkingssfeer dezer overgangs paling is grooter geweest dan bedoeld was; er was bedoeld, dat alleen kinderen van een andere gemeente dan waar de nieuwe school gevestigd zou worden van mede tellen uit te sluiten. Daarom diende spr een amendement in, om die bedoeling nog eens duidelijk uit te dt ukken. De heer VAN ZADELHOFF S.D.A.P. vindt het volkomen juist, dat de regeering wil wachten op de voorstellen der staats- commissie-Rutgers, die toch wel in het ko mende jaar te verwachten zijn. Na verdere bespreking werd het amende ment-Zijlstra met 55 tegen 30 stemmen aan genomen. Vervolgens werd ook het wets ontwerp aangenomen. Vervolgens werd voortgezet de behande- Eng der begrooting van Oorlog voor 1928. De heer K. TER LAAN S. D. A. P. be spreekt bij de 6e afdeeling (kosten van klee ding) de knoeierijen, die hebben plaats ge had. Het departement heeft volslagen on voldoende controle uitgeoefend. Nu moet er zekerheid bestaan dat er geen knoeie rijen meer kunnen voorkomen. De knoeie rijen te 's-Hertogenbosch hadden niet door door de politie, maar door de justitie moe ten worden onderzcht. Ook daar heeft toezicht ontbroken. Spr. zijn een paar goe de laarzen getoond, die de eigenaar bij een opkooper had gekocht. In zijn antwoord zegt de MINISTER, dat Woerden ook voor hem een buitengewoon groote teleurstelling is geweest. Tot drie maal toe is er een commissie ingesteld om achter knoeierijen te komen. Zij waren zeer moeilijk te ontdekken. Dat de controle niet voldoende was, erkent spr. De controle van het DeDartement is slechts een eindcon trole, die niet ter plaatse gehouden wordt. Spr. zal zijn uiterste best doen, dat toestan den als in 't verleden bestonden, niet meer zullen voorkomen. De zaak in 's-Hcrtogen- bosch is nog in onderzoek. Gebleken is reeds dat die zaak schromelijk is overdreven. De heer K, TER LAAN (S.D.A.P,) vestigt verder de aandacht op onvoldoende genees kundige hulp, in het militair hospitaal te Amersfoort. Een militair, die in den buik gestoken was, moest naar Utrecht worden vervoerd. Spr. somt verschillende gevallen op, waarin hij den mil geneesk. Dienst in gebreke stelt en herinnert aan een geval met een gedeserteerden koloniaal, bijge naamd de „kromme van 't zesde", die zon der keuring weer in dienst werd gesteld. In zijn antwoord zegt de MINISTER, dat bij indertijd reeds zeer uitvoerige mededee- lingen gedaan heeft over 't gval van mis handeling te Amersfoort, Wat de kwestie van den „kromme" betreft, dit verhaal had den minister nog niet eer behoord. Het is mogelijk, dat hij voor den Indischen dienst was afgekeurd en voor den Nederlandschen Dienst is goedgekeurd. Bij de afdeeling „luchtvaart" dient de heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) een motie in, waarin verzocht wordt de benoeming van een commissie uit de Kamer, die zal onder zoeken het rapport over de knoeierijen te Soesterberg. De conclusies van die Kamer commissie kunnen dan nader worden be sproken. Deze motie zal Dinsdag a.s. worden be handeld In verband daarmede wordt de behandeling der afd. „Luchtvaart" aange houden. Bij de afd. „uitkeeringen enz." betoogt de heer K TER LAAN (S.D.A.P.), dat 62 „mobilisatieslachtoffers" geen uitkeering hebben ontvangen, omdat zij zich na 1923 hebben aangemeld. Zij, die pensioen heb ben, al is het ook laag, kregen ook niets Spr. dient een motie in, waarin de Kamer, van oordeel, dat in den loon van 1926 en 1927 gebleken is, dat de steunregeling aar de mobilisatieslachtoffers onvoldoende hulp biedt, de regeering uitnoodigt een herzie ning der wet te bevorderen. De MINISTER antwoordt, dat de wet zoo loyaal mogeliik wordt toegepast, De door den heer Ter Laan genoemde gevallen zal spr, onderzoeken. De wet werkt een half iaar en reeds is 91.009 gulden uitgekeerd Er wordt algegaan op den huisdokter of eer anderen arts. Dinsdag zal over deze motie worden ge stemd. Verder worden ronder hoofdeli kc stem- ming aangenomen de bij deze afdeelingen aan de orde zijinde ontwerpen Vestingbe- grooting, begrooting fonds ter verbetering van de kustverdediging en begrooting artil lerie-inrichtingen. Daarop wordt de vergadering tot Dinsdag 1 uur verdaagd. Een adviescomm'ssie van Rijkswege ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is ingesteld eene commissie, met opdracht hem van advies te dienen omtrent de vraag, welke eischnn aan Ijanden zouden moeten worden gesteld om voor de toepas sing van de Wegenbclastingwet en van het Motor- en Rijwielreglement als cushionban- den te worden aangemerkt, en zijn daarin be noemd: tot lid en voorzitter: dr. ir, A. van Ros som, directeur van den Rijksvoorlichtings dienst ten behoeve van den rubberhandel en de rubbernijverheid, te Delft; tot leden; prof. P. Meijer, hoogleeraar in de werktuigkunde aan de Technische Hooge- school te Delft; ir. A. J. M. Stoffels, raad gevend ingenieur, oud-directeur van het ge meentelijk houw- en woningtoezicht, te 's-Gravenhage; dr. ir. M. F. de Bruyne, direc teur van den gemeentelijken vervoer- en motordienst te Rotterdam; ir. T. B. Granpré Molière, directeur der N. V. Hollandsche Overman Banden Maatschappij te Amster dam; Adr. Beers, vice-voorzitter van den Bond van Bedrijfsa'riohouders in Nederland, te 's-Gravenhage; ir. J. A. Roijer, ingenieur van den Pro vincialen waterstaat van Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. ir. R. Loman, ingenieur van den Rijks waterstaat in het district Wegentechniek, te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris; ir. W. W. E. von Tlemert, tijdelijk ingenieur van den Rijks waterstaat in district Wegentechniek, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangend lid, om Ir. T. B. Gran- nré Molière bij ontstentenis te vervangen: E. L. C. Schiff, directeur van de N.V. Rub berfabriek „Vredestein", te 's-Gravenhage. Een staatscommissie gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer van Wijn bergen heeft aan den Minister van Arbeid, '■andel en Nijverheid de volgende schrifte lijke vraag gesteld: Is de Minister bereid, nn de uit midden standskringen aangewende, lofwaardige po gingen tot bestrijding van het cadeaustelsel niet tot bevredigend resultaat hebben geleid, een commissie te benoemen, aan welke ware op te dragen het cadeaustelsel en de daaruit voortvloeiende nadeelen aan een nader onderzoek te onderwerpen en na te gaan, welke maatregelen daartegen eventueel zou den zijn te nemen Een scheuring? Naar aanleiding van een bericht van „Het Volk", waarin gemeld wordt, dat het partij bestuur der S .D. A. P, de Heerlensche af deeling dier partij heeft geschorst en beslo ten heeft, deze voor royement voor te dra gen, heeft het ..Limburgsch Dagblad" zioh tot vooraanstaande leden der'S. D. A. P. in Zuid-Limburg gewend om hun meening over deze quaestie te vernemen. Het staat naar aanleiding ran deze be- sorekingen, voor ons vast, zegt het blad, dat wanneer irderdaad het partrbestuur der S. D. A. P bii zijn voorstel zal blijven, een zeer aanzienli'k deel der hierdoor gedupeer den een eigen organisatie zal stichten. Ook ander de leden van den Nederlandschen Mijnwerkershond heeft de meening, dat een 'ergelijke oprichting noodig is, postgevat. Geat dit dus door, dan zal binnenkort een nieuw sociaal-democratische arbeiderspartij en een nieuwe mijnwerkersbond worden op gericht. Het tot stand komen van deze nieuwe or ganisaties zal niet in de eerste plaats een gevolg zijn van het conflict-Van der Ploeg, maar veel meer van het conflict van de S. D. A. P. en het N. V. V., dat in het con flict-Van der Ploeg wordt uitgevochten. De actie, die bij royement van de afdeeling Heerien wordt gevoerd, zal ook geen plaat- -elük karakter dragen, maar veel meer een landelijk, want ook in andere groote land streken hebben groote groenen partii-leden hun veri-ouweri in de dagelxjksche partijlei ding (Polak, Werkhoven) verloren; onder meer tot luting gekomen in de quaestie-Drop in Noord-Brabant. De houding van de afdeeling Heerlen is nog niet definitief bekend. De directeur-generaal van den Arbeid, de heer Zaalberg, heeft een bespreking gehad rret de vertegenwoordigers van de arbei dersorganisaties en van de bedrijven in den scheepsbouw, die een overwerkvergun- ainrf hebben. Naar men weet, wordt door de bedrijven, die een dergelijke vergunning be- ritten, 50 uur per week gewerkt en was door de arbeidersorganisaties geëischt, dat de arbeidstijd tot 48 uur per week zou worden teruggebracht. Naar het „Hbld.' verneemt, heeft de heer Zaalberg aan partijen mededeeling gedaan, van zrn beslissing, om dan werktijd tot 1 Juli 1928 te handhaven op 50 uur per week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 12