leeren fijii Srykinricliting KLEYERPARK Sanipoorterslr. 41 - Tel. 10131 DE VIERDE NEDERLANDS CHE KATHOLIEKENDAG. Op 29, 30 en 31 Mei 1928 te Maastricht. KERK EN SCHOOL De diocesane bond aan Voor Eer en Deugd". BRABANTSCHE BRIEVEN. Het in werking houden van autobussen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. V. V. Onze Gezellen. R K. V. V. „Concordia". R. K. S. V. „TKe Yellow Black Boys". RECHTSZAKEN. Valschkeid in geschrifte door een burgemeester. Een kinderbeul. Voor de vierde maal gaat het volgende jaar de groote Nederlandsche Katholie kendag gehouden worden. De eerste had in 1919 plaats te Utrecht, de tweede in 1922 te Nijmegen, de derde in '1925 te 's-Gravenhage. De reeks toont, dat deze inter-diocesane Katho'iekendagen om de drie jaar gehou den worden. Het volgend jaar is dus de vierde aan de beurt. Als plaa's van bijeenkomst is ditmaal Maastricht uitgekozen. De inrichting. En 't is in de Pinksterweek. dat dit ver garen van al wat Ka-'holiek Nederland aan vooraanstaande mannen en vrouwen heeft, gebeuren zal. Dinsdag, Woensdag en Don derdag na Pinksteren vallen dat jaar op de de drie laatste dagen van de Meimaand, waarin het zoo schilderachtige Zuid-Limburg zich in zijn schoonsten tooi vertoont. Limburg (het bisdom Roermond) is ge woon zijn Diocesanen Katholiekendag op Tweeden Pinksterdag te hebben. Het laat dien in 1928, terwille van het welslagen van den Nederlandschen Katholiekendag ver vallen. In plaats daarvan zullen de stands- en vakorganisaties', wier leden door hun ar beid verhinderd zijn op andere dan Zon- en feestdagen bijeen te komen, op Tweeden Pinksterdag, een Bondendag houden; even eens te Maastricht. Wat het voordeel heeft, dat de leden van den Nederlandschen Ka tholiekendag die vroeg genoeg in Maastricht zijn, om dien Maandag den voorafgaanden begroetingsavond mee te maken, getuigen kunnen zijn van een in het Noorden zoo zeldzaam schouwspel: den grooten optocht van tienduizenden katholieken, mannen en vruwen, met hun honderden vaandels en talrijke muziekkorpsen, door de straten der stad. Die duizenden gaan henen op het oogen- fclik, dat honderden anderen ter bijwo ning van den vierden Nederlandschen Ka tholiekendag de oude stede van St. Ser- valius zullen binnenkomen. Er zal intusschen naar gestreefd worden, vertegenwoordigers dier Limburgsche bon den in de stad te houden, om naast de tal rijke opgekomenen uit andere d'ocesen en gewesten de veelzijdigheid van den vierden Nederlandschen Katholiekendag te helpen versterken. Het program. Het program van deze samenkomst van Katholiek Nederland zal, wat de indeeling betreft, niet merkbaar van dat der vorige Nederlandsche Katholiekendagen afwijken. Eiken ochtend zal de dag worden inge zet met een pontificale Hoogmis, op te dragen door een onzer Hoogw. Bisschoppen of Prelaten. Elk der drie dagen zullen er zijn een groote algemeene vergadeirng en een aan tal sectievergaderingen waarvan getal en karakter nader zullen worden vastgesteld. Het algemeen onderwerp van dezen v'erden Nederlandschen Katholiekendag zal zijn: het Koningschap van Christus; en in dit teeken zullen ook de sectieverga deringen staan. Zoowel voor de algemeene als de sectie vergaderingen zal een reeks van de beste en meest bevoegde sprekers in den lande worden uitgenoodigd, om daar het woord te voeren. Daar vermoedelijk geen enkele zaal in Maastricht groot genoeg zal zijn om de al gemeene vergaderingen te bevatten, zullen deze gehouden worden in de groote hoofd- parochiale kerk van St. Servaas, het prach- t'ge RomaanschGothische monument, daartoe door den Hoogeerw. pastoor-deken, Kanunnik Wouters, beschikbaar gesteld. Den namiddag van den derden dag (Don derdag) wordt het congres besloten met een Pontificaal Lof. Nevenvergaderingen. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ka tho'iekendagen voorzitter mr, A. I. M. J. baron Van Wijnbergen te Utrecht, lid der Tweede Kamer; secretaris prol. J. D. J. Aengenent, pr. hoogleeraar te Warmond, heeft gemeend, al draagt de Nederlandsche Katholiekendag niet het karakter van een Bondendag, aan Katholieke bonden gelegen heid te moeten geven, een eigen vergade ring te houden, waarvan het verslag, naast dat van de off cieele vergaderingen, in het Verslagboek zal worden opgenomen. Werd gedurende den eersten Nederland schen Katholiekendag daarvan door écn or ganisatie gebruik gemaakt, tijdens den tweeden werden vijf nevenvergaderingen gehouden, bij den derden zelfs negen. De belangs elling in dit samentrekken van alle Katholieke krachten in één centralisatie- punt is dus groeiende. Plaatselijke regeling. Hoe kan ik den vierden Nederlandschen Katho'iekendag bijwonen? zal ongetwijfeld menigeen zich afvragen. Om aan deze Katholieken dagen gerege'd deel te nemen, moet men van deze instel ling l;d zijn en drie jaren achtereen de con tributie van 5.per jaar hebben voldaan. Daarvoor heeft men recht van toegang tot al de vergaderingen en ontvangt men tevens het Officieel Verslag van den Katholieken dag een lijvig boekdeel van blijvende waarde, waarin alle gehouden redevoerin gen zijn opgenomen. Hoewel reeds velen, ook uit de provinc'e Limburg, geregelde contribuanten zijn tot deze instelling, is de bepaPng eéhter niet al gemeen genoeg bekend in dat gewest, zoo dat het hoofdbestuur, om meerderen de deelneming gemakkelijker te maken, be paald heeft, dat de nieuw-inteekenende le den ditmaal bij storting van 10.reeds het recht zullen hebben al'e vergaderingen als lid bij tewonen. Zij ontvangen dan bo vendien ook het Officieel Verslag. Aanmeldingen kunnen gericht worden aan den penningmeester van de rege'ings- commissie, dhr. Henri van Oppen te Maas tricht. De deelneming. Op verzoek van het hoofdbestuur is dr. E. Jaspar, kan'onrechter te Maastricht, bereid bevonden het voorzitterschap te aanvaar den eener plaatselijke regeüngscomnvssie, welke inmiddels door hem is geconstitueerd en sinds eenige maanden met het voorbe- reidingswerk waartoe ook de vorming van eenige sub-comi'é's behoorde een aanvang heeft gemaakt. Deze commissie houdt terdege rekening met de cmstand- digheid, dat een Nederlandsche Katholie kendag in hei Zuiden, door omgeving en verhoudingen, een eenigszins ander beeld zal vertoonen dan die in het Noorden. Was men daar in hoofdzaak aangewezen op de ingeschreven deelnemers, het is te verwachten, dat in het nagenoeg gehe*!Ka tbo'ieke Zuiden zich genoegzame brLtog- stelling bij de bevo'king zal vertoon*, den vergaderingen althans den afce- meenen meer het karakter van groote volksvergaderingen te .doen aannemen, dan zulks in confessioneel sterk gemengde ste den als Utrecht en Den Haag en zelfs in eene goeddeels katholieke stad als Nijmc gen het geval was. In verband daarmede overweegt het plaatselijke com:té bepaligen teneinde het bijwonen van enkele vergaderingen door met-leden mogelijk te maken en den te ver wachten toevloed te regelen. Omtrent deze en andere punten zullen te zijner tijd nadere bekendmakingen in de katholieke pers volgen. Voor het oogenblik zij volstaan met dit verzoek te richten aan alle lezers, wien het denkbeeld der deelneming aan de vierde groote manifesta'ie van Katholiek Neder land toelacht: Houdt uw Pinksterweek daarvoor nu reed9 vrij! (Vervolg)' Algemeene vergadering. Men meldt ons uit Alkmaar Des mid dags te 3 uur werd in de groote zaal van ,,'t Gulden Vlies" de algemeene vergadering gehouden. De zaal was nagenoeg geheel bezet. Vele E. E. H. H. Geestelijken, o.a. de Hoogeerw. Heer Deken van Alkmaar, waren aanwezig. De Zeereerw. Heer Pastoor L. H. Wanna opende de bijeenkomst met den Christe- lijken groet en constateerde, dat de aanwe zigen, die de Noord Hollandsche koude ge trotseerd hadden, om ter vergadering te kunnen komen, de vereeniging een warm hart toedragen, daarom heette spr. hen van harte welkom, in het bijzonder den Deken, die welwillend het eerevoorzitterschap op zich genomen had. Voortgaande zeide spr., dat al was de reis voor velen niet aantrekkelijk, deze dag spr. toch uitstekend geschikt lijkt, omdat het de octaafdag is van Maria Onbevlekt Ontvange nis. In haar begroeten we het hoogste ideaal der reinheid, wat we zelf zooveel mogelijk willen benaderen. Als we met de liturgie van de Kerk mede leven, aldus ging spr. voort, dan lezen we in den Advent, hoe Johannes de Dooper dc heiligheid van het huwelijk heeft verdedigd aan het Romeinsche hof. Spr. kan den rede naar de verzekering geven, dat hij een wel willender gehoor zal vinden dan Johannes in het gouden paleis van Herodes. Het woord van den spreker zal niet op onvruchtbaren bcdem vallen, doch de aanwezigen, zullen het meedragen en uitdragen aan anderen. Hier mede verleende spr. onder luid applaus van de talrijke aanwezigen het woord aan den weleerw. Pater Rosarius van der Linden O. P., die tot onderwerp had gekozen „De heiligheid van het huwelijk". Het is geen gedwongen fraaiigheid, aldus ving de gevierde Dominicaner kanselrede naar zijn schitterend gestylleerde rede aan, wanneer ik bij de opening van mijn rede zegt dat ik met vreugde de groote eer heb aange nomen, om op dit Congres te spreken. Geen gedwongen fraaiigheid, want waar de vereeniging „Voor Eer en Deugd" zoovee, vooraanstaande priesters in het land, emi nente leeken, vroegere ministers, Eerste en Tweede Kamerleden telt, die den strijd met ons medemaken, dan moet het voor een priester en kloosterling een vreugde en eer zijn, een enkel woord te mogen spreken, wat aanleiding kan geven tot. opbloei en vooruitgang van het sublieme ideaal, dat „Voor Eer en Deugd" zich gesteld heeft, om dit te steunen en hoogerop te voeren. Daarom vraagt spr. aller welwillende aan dacht voor het fundament vrn de - zedelijk heid het christelijk huwelijk in al zijn hei ligheid, dat onze moderne tijd van zijn prach- tigen zetel tracht af te halen en te sleuren door het moderne heidendom. Er is een plek, aldus ging de gewijde rede naar voort, welke we noemen den grond, waar eenmaal de woning stond, waar we onze kinderjaren zich zagen afspelen. Vader en moeder venden we één geheel, ze hoerden bij elkaar en het kind zag er naa- op. Daar gingen die jaren heen, die we dik wijls met heimwee zouden terugverlangen en we zijn het eens met den dichter, toen hij rong Bracht me het leven vreugde cf kruis, Dierbaar bleef me het ouderhuis. Waar de maatschappij samengesteld is uit huisgezinnen, daar kan het niet anders, of het gansche volk zal weerspiegelen het karakter, dat zich in het klein in het huis gezin toont, want het huisgezin is de levens cel, waaruit het organisme der menschelijke samenleving gevormd is. Waar komt het vandaan, de schoonheid van het huisgezin Uit het huwelijk, dat we ons niet kunnen voorstellen te zijn ontstaan uit wat de wereld zoo prachtig vindt, met haar electrisch licht en dansmuziek. Neen, we moeten het schilderen met para- dijskleuren. Het huwelijk is als een heilige zaak door God ingesteld, onder de sublieme kleuren van de paradijsvreugd. En we stellen ons weer voor de lente met gaar geuren, omdat we na den dood de scheppende kracht zien. Welnu, wat ons nu nog blij in de lente doet zien, dat vinden we voor het eerst terug in het paradijs, dat alle beschrijving te beven gaat en dat alles gemaakt is voor de menschen. Daar stond de mensch, omgeven door nieuws en schoons, door de scheppende Macht op de aarde gebracht. En het klonk Het is niet goed, dat de mensch alleen zij, maken wij hem een hulpe, hem gelijk. En de schoone kuische bruid stond, naast den sla pende. Gemaakt uit zijn vleesch, maar hem gelijk hij het verstand, zij het hart hij de gedachte, zij het gevoel hij de kracht, zij de zachtheid hij het uitstrooiende leven, zij het vruchtbare leven, waarin het leven zal ontkiemen. Dan klinkt Gods zegen in deze woorden „Groeit aan en vermenigvuldigt u". Een heilige zaak dus twee menschen door Godv verbonden, die elkander geven het lichaam en het leven, twee zaken, die recht streeks van God komen. Is dan het huwelijk niet een godsdienstige zaak Voortplanting is de opdracht, die die twee krijgen. Het huwelijk is dus een zaak, die boven het aardsche gedoe staat, omdat ze komt van den hemel. Het paradijs-huwelijk had navolging van echte vreugde, in verband waarmede spr. herinnert aan Abraham en Sara, Izaak en Rebecca, Jacob en Lia, en zooveel ande ren in het Oude Testament, die ons de para dijsbloem van het gelukkige huwelijk toon- den. Maar'de paradijsweelde is gevolgd door den paradijsvloek. We weten, hoe de schitte ring van het aardsche paradijs veranderd is in ellende, die de zonde na zich sleept. En het ergst is, dat we de zonde van het paradijs vinden in het huwelijksleven. Er zijn er, die van de vrouw hebben gemaakt de onderda nige, de slavin. Daartegenover stelt spr. de R. K. Kerk, die voor de vrouw heeft gezorgd als geen ander. Maar de wereld heeft van de vrouw gemaakt het stuk, dat men verstoot, koopt, verkoopt, wegschenkt, ruilt, doodt, of waar naar de rijkdom van den man geteld wordt. Om te bewijzen, wat er overgebleven was van de paradijsweelde verwijst spr. naar het boek Esther. Doch ziet tusschen, de heuvelen van Gali- lea stond een eenvoudige woning en binnen dat stille heiligdom daalde op zekeren dag men engelenvleugelen neer een bode Gods, en toen de Maagd gezegd had Zie de dienstmaagd des Heeren, mij geschiede naar Uw woord, toen had plaatsgegrepen het mysterie Et verbum caro factum est. En het woord is vleesch geworden. De geleerde Dominicaan, Thomas van Aquine zegt, dat deze vleeschwording zich moest uiten in beide geslachten, want toen Christusmensch werd, verhief Hij den man door zelf de man- Menier, Ulvenhouf, 12 Dec. 27. 't Is nie stichte lijk om in deuze dagen veur den Kerstemis zo'n on derwerp te motte aanruuren. maor deus dagen staan in het teeken van de krimmenaliteit. We leven in 'nen krimmenaliteit tijd. Vandaag in d'n Haag veur 't Hoog zaak teugen dieën milietairgereckt de zaaK teugen aieeu Majoor Dokter, die kapitein Kwek mee 'n sputje Siejankali naor den overkant ee ge holpen. Van de vrinden van oew vrouw mot 't maar ebben! Maken zonder slag of stoot oew vrouw tot weduwvrouw. Over de weduwe wil ik oew krant verders nie vuil maken! En as ge nouw zo'n Recht bankverslag leest, d,a.n zoude zoo denken: Sjonge da zal n trageedie worren! Maor dan onder het lezen, dan komde vanzelf in 'n Kamerverslag-stemming.telkens tusschen twee hokskes; „(gelach)", zco deur 't verslag henen Ik weet nie, hoe of ze bij jullie in de stad over zukke toestan den denken, maar veur nen Ulvenbout- schen boer is het om z n verstand kwijt te raken, Cf ze 't gadvernolle over n ge slacht vèrken ebben In ïedergeval; da s et" yv Pieswies kostte drie slac> ^r' Dan emmen da duivenhok dat ?.aar terdam in de Waalhaven z gn dod gemokte vrouw d erin! Da s J da spuit allemaal af in het „verlichte 01- land". As 't er ier twee knapen ruzie ebben en slaan mekaar de koppen kapot, dan staat 'r in de kranten: „het donkere Zuijen"! Nouw moe! Zoo lees ik ole geregeld over de „tollen" in Holland. Mag ik even op merken dat die middeleeuwsche tollen in het donkere Zuijen nie bestaan! En -n Olland kunnen ze ze nie weggefoeterd krijgen, In d'n Haag gebeuren per jaar n stuk of vijf onopgehelderde moorden! In heel het donkere Zuijen he 'k in heel m n leven ^in vijf dietoos meegemokt.Ze schijnen bij ons in den donkere beter te kunnen zien dan in Olland bij al die ver lichting!! Bij mijn in Ulvenhout gaan 'r per jaor nog vijf boeren feljict. In 't verlichte Olland eiken dag 'nen kolom vol! 't Eenige, waar Olland veul lichten in heeft, meer dan'wij, da's in de Komme- nisten. Da geef ik toe enheel gère. En nou motte ok weer nie denken dat wij droogpiemels zijn! Ik hoop nie, dieën indruk ooit gemokt te hebben! Of wel. amico? En zoo zijn wij allemaal. Wij dansen, as me dansen willen en hoeven da aan gin- nen burgemeester te vragen! Walte? Ons burgemeesters zün de lolligste piemels, die wij ertusschen emmen! Carnaval! Komt r is in OlLa-nd maar om! Daar vinnen ze da onbeschaafd, tiaar as ze de centen ervoor ebben, (en as ze nie ebben, dan gaan ze maar feljiet), dan gaan ze naar Nies, in t Zuijen van Frankrijk, om 'm te vieren. Daar is 't prachtig, maar in Brabant is 't onbe schaafd! Zuuk 't maar uit! Ik kan dr mee m'ne donker-Zuijen-kop niet bij! En nouw motte weer nie denken, dat die Zuijerlin- gen, die zoo van den lol houwen, nie seer- ieus zaken kunnen doen. Pront, hoors. Heel prontjes. En minder slechte betalers dan in Olland. Lot oew da' gezeed zijn! - En as ik dan ok schreef: me leven in 'nen krimmenaliteittijd, dan bedoel ik daar nie 't Zuijen mee, wa-nt da is op da gebied nog nic zoo donker as de vielluumjère (lichtstad) daar in de buurt van Scheve- ningen. Ziezoo, keb m'n gemoed 's gekoeld, As rasechte brabantsche boer moes 'r da nouw 's uit! Ik laat ginnen duuvel op m'n hart smo ren, da's mijn te Ollandsch! Waar komen ons knapste menisters van daan? Uit 't Zuijen! De steenkolen? Idem. De prima Engelsche stoffen? Uit Tilburgl Schrijvers, Schilders en Beeldhouwers? Uit het Zuijen, menier! De sport? Elk jaar eindigt de Voetbal- Kampioen kompetisie mee N. A. C., ons Bredasche klup, op de hogste sporten! Da's dus in éénen asem Wetenschap Kunst .Industrie en Sport! En ons wefkes! Allemaal echt! Gin verf, gin poeier, gin perri; echt, echt, echt! Slanke lijn? Ml klompen! Rond, menier. Rondborstig zijn wij, in- en uitwendigi Gin Amerikaanscne of Engelsche spinnekoppen mee kwakken menie op d'r wangen! Echt! En laten ze in Olland nouw „licht" zijn, dan blijven wij lüonker! Ik dweep mee donkere vrouwen, meer as mee lichte! Trui v/as vruuger ok oikzwart. Nou is wat verschoten, netuurlijk; kom van den langen duur. Ze lijk nouw 'as ge mee Pek omgaat, ee?) op 'n verken! Borstelhaar aan d'r kin, kleine oogskens, honderd kilo, (echt, amico), knort, koppig, (as 'n vèrken veruit mot, dan mot 't aan z'n stertje trekken) bij Trui ditoo, z'is rose en pukkelig, maar overigens 'n schat van 'n vrouw! En sterk as 'nen huzaar. As t 'r nen knecht ligt te dutten, dan g'f 7-nl 'nen schup onder z'n vleezigste ruggedeelte, dat ie nummer honderd veur 'u kapelleke aanzietl nelijke natuur aan te nemen, en werd ook de vrouw verheven, doordat Hij uit Maria geboren werd. Toen door dit mysterie man en vrouw waren hersteld, toen die afzonder lijke deelen waren geheiligd, toen ging Chris tus over tot heiliging van die twee samen het huwelijk werd hersteld, neen, sterker gemaakt in het Sacrament. En zoo zien we Christus tegenwoordig op de bruiloft te Kana, waar Hij het huwelijk in andere sferen, in andere banen leidde. Hij bracht het hu welijk daardoor in een toestand, zooals de aarde het niet meer kende. En enkele dagen later zei Hij tot de Farizeeën Die twee zullen zijn één vleesch en wat God heeft vereenigd, dat al de mensch dus niet schei den. Dat is meer dan een goddelijk woord, dan een protest. Het is de aanduiding van de genade. Christus laat de menschen niet als weezen achter, maar Hij gaf de vertegenwoordiging over aan de priesterschap, om de menschen getrouwheid en liefde aan elkaar te zweren, en wel als een weerspiegeling van de ver houding van Christus en Zijn Kerk van daar het bovennatuurlijk karakter met volg zaamheid bij de vrouw en liefde bij den man. Er is één God, één Christus, Die één Kerk heeft gesticht. En is er een liefde, die zich zoo uitput als de liefde, van den Hetnel- schen Bruidegom jegens de Kerk Als we de Roomsche Kerk nemen tijdens haar be staan van 20 eeuwen, wat heeft die Kerk dan niet gedaan voor Kaar goddelijken Bruidegom De edelste Christenen hebben zich opgeofferd terwille van den Bruidegom. En nog in onze dagen blijven ze trouw, ah de haat jegens Christus zich uit. Voelt ge dan, aldus spr., welk een heilige zaak bij ons het huwelijk is, als we zeggen, dat de liefde van de Kerk voor Haar godde lijken Bruidegom het symbool is van onze liefde Dan is het huwelijk niet, wat dc aarde maar aaneen flanst. Het is een zaak, die on middellijk bij God hoort. En dan komt het woord roeping, evenals bij priesters en kloosterlingen. Ook de apologie der catacomben leert ons van de eenheid van het huwelijk. Die steenen preeken osn heerlijk Roomsche geloof, die steenen leeren ons, wat Christus gewild heeft in het Sacrament des Huwelijks. Voorts hebben het ons de Kerkvaders ge leerd, o.a. St. Ignatius en St. Augustinus zeggen het ons zoo duidelijk. Dan het Con cilie van Trente, dat zegt, dat hij, die zegt, dat het huwelijk niet waarlijk één der zeven sacramenten is en door menschen in de Kerk is ingevoerd, dat deze in den ban zij. In het huwelijk ligt dus heiligheid van liefde, heiligheid van eenheid, heiligheid van onverbreekbaarheid, naar het voorbeeld der Kerk. Wat is het Sacrament des Huwelijks heerlijk 1 roept spr. uit. Ge weet, dat de priester dit sacrament niet toedient, maar ge zijt zelf priester geworden, die het sa crament voltrekt. Het eenige ideaal is Chris tus en daarom moet er eenheid van geloof Zijn. Zij leert verdragen, verontschuldigen, omdat men weet, dat men de banden naar Christus en Zijn Kerk heeft voltrokken wat God vereenigd heeft, dat blijft voortbe staan, ook na den dood. Ziedaar het huwelijk, het heerlijke, heilige huwelijk in de R. K. Kerk. Hoe is nu de paradijsbloem van het hu~ welijk geworden in onzen modernen tijd Tot een ontheiliging. Dat schoone, wat we als een stuk, als een erfenis van God hebben ontvangen, is Let niet een schande, dat het wordt ontheven van zijn standplaats En moeten we geen eeresaluut brengen aan „Voor Eer en Deugd", die dit onder oogen durft zien? De ontheiliging van het huwelijk is op de eerste plaats gelegen in de ontzettend- oppervlakkige voorbereiding. Als we naar het klooster willen, dan wordt ons aangera den te bidden en bij onzen .biechtvader om raad te vragen. Maar bij de roeping van menschen, die leven en lichaam aan elkaar geven, voorbereiden door gebed en het vra gen van raadgevingen? Oh neen, en ook in onze kringen wordt het zoo lichthartig op genomen. Spr. citeert enkele hemeltergende huwe lijksadvertenties en noemt het ontheiliging in de voorbereiding. Onze moderne tijd wordt ontzettend-cppervlakkigv en is het dan een wonder, dat het falikant uitloopt Daarom waardeert spr. het werk van „Voor Eer en Deugd", dat ons leert, dat we ons moeten voorbereiden voor het sacrament en in onzen tijd past het protest van deze vereeniging, want de zielegemeenschap blijft bestaan in het huwelijkssacrament, de paradijsbloem. Men dweept met liefde in onze dagen, maar ze mist één ding, n.l. dat ze in den verlovingstijd niet als Christus is, maar zichzelf zoekt. Men neemt in den tegen- woordigen tijd weg, wat de paradijsweelde is, dat de men in de vrouw de moeder van zijn kind ziet en de vrouw in den man den vader van haar kind. Daarom een krachtig protest tegen vroegtijdige verkeering, tegen een langdurige verkeering en tegen de vrij heden, die men zich permitteert. Het huwe lijk wordt ontdaan van zijn luister de ver houding van Christus tot Zijn H. Kerk te zijn, en men krijgt de ontrouw in het hu welijk, want wordt het huwelijk alleen ge sloten om uiterlijkheden, dan krijgt het niet het sacramenteele. En daarom protesteert „Voor Eer en Deugd" tegen de giftplant der ontrouw, en strijdt ze tegen lectuur, beelden in bioscoop en schouwburg. Echtscheiding en vrije liefdé hebben van ons willen weg rukken de heiligheid, die Christus in het sacrament bracht. Spr. roept daarom de mannen toe Laat uw woord voor het altaar een eed zijn, en vraagt u eiken dag af, of ge dien gehouden hebt. In alle openbare gelegenheden brengt de vrouw door haar houding de heiligheidvan het huwelijk in gevaar. Vcor de Katholieken van „Voor Eer en Deugd" ligt dan ook een terrein open, zoo heerlijk om te bewerken, om hoog te houden het huwelijksleven, zoodat de kinderen zul len kunnen zeggen we hadden een lieve .a.ler en moeder. De niet-getrouwden spoort spr. aan, voorzichtig te zijn met de oppervlakkige meening van onze dagen. Tenslotte bestaat er de ontzettende ont heiliging door kinderbeperking. God legt U op vermenigvuldigt U. Dan is het onze zedelijke plicht, het huwelijk hoog te hou den, met het hooge doel, dat God zich voor oogen stelt als men het huwelijk alleen ge bruikt voor zijn rechten en zijn plichten verzaakt, dan gaat de heiligheid van het hu welijk heen. Laten we dan eendrachtig in „Voor Eer en Deugd" hooghouden de heiligheid van het huwelijk en aan de aarde blijven schen ken die huisgezinnen, waarvan we blijven zeggen Bracht me het leven vreugde of kruis, Dierbaar bleef me het ouderhuis, met zijn schitterend, heilig Roomsch hu welijk (langdurig, enthousiast applaus). Toen dit bedaard was, verklaarde Pastoor WANNA het zich een aangemmen plicht, namens allen, Pater van der Linden grooten dank te zeggen, en wel kort en krachtig door te verzekeren, dat, waar de Pater het een groote vreugde noemde, hier het woord te mogen voeren, het ons een grooter vreugde is, naar zijn bezielend woord te luisteren. De grootste voldoening voor den redenaar zal zijn, dat hij de gedachte voor de heilig heid van het huwelijk in ons heeft verstevigd en versterkt, (applaus). Onder leiding van den heer Jac. N. Al trad dan een gemengd koor op (het dames koor van de vereeniging, versterkt door eeni ge leden van het St. Josephzangkoor). Aller eerst werd uitgevoerd „Memorare" van Abbe Hecht, met soli van Mevr. Peet (so praan) en den heer Bern. Landman (bariton), terwijl nog volgden „Panis Angelicas van Cesar Franck en „Marcia Funèbre" vann Olivier Koop. ti De sopraan zong voorts „Non Credo van Widor en „Serenade" van Braga, terwijl de heer W. Schreurs (viool) Air yan Gold- mark en een Nocturne van Chopin ten ge- hoore bracht. De heer Al zorgde voor de pianobege leiding. Deze muzikale afwisseling werd zeer op prijs gesteld en de verschillende nummers mochten zich alle in een sublieme vertol king verheugen. Aan het slot bracht Pastoor WANNA dank aan de musiceerenden en voorts hartelijken dank aan de afaeeling Alkmaar voor de sym pathieke wijze, waarop ze de algemeene vergadering ontvangen heeft. Het slagen hiervan was, naar spr. zeide, vooral te danken aan de keurige voorbereiding. Daarvoor zeide spr. dank aan de afdeeling en haar eminente stuwkracht, Pater Leijgraaff (applaus). Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" ging de vergadering uiteen. Plechtig Lof. Tot sluiting van den C ongresdag werd des avonds om 7 uur in de St. Josephkerk een plechtig Lof gecelebreerd door den Hoog eerw. Heer Deken E. P. Rengs, daarbij ge assisteerd door den Zeereerw. Pater A. Baet- sen O. P., pastoor der parochie, als diaken, en den weleerw. Pater A. J. Leijgraaff O. P. als subdiaken. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel gevuld met belangstellenden in het werk van „Voor „er en Deugd". Het beeld der Onbevlekte Ontvangenis prijkte temidden van gröen en bloemen, en baadde in een zee van was- en electrisch licht. De meerstemmige Latijnsche gezangen werden op buitengewoon te loven wijze uitgevoerd door het dameszangkoor. Pater van der Linden hield de feestpre dikatie, waarin hij de geloovigen stichtte door zijn machtig woord en uitvoerig aan toonde, dat de deugd der kuischheid hemel- sche vreugde op aarde brengt. De plechtigheid en daarmee de congres dag werd besloten met het zingen van het vereenigingslied. De termijn opnieuw met vljï maanden verlengd, In de wet op de openbare vervoermid delen was bepaald, dat ten aanzien van autobusdiensten, welke tot het in werking treden van deze wet zonder strijd met de wet in weiking waren, art. 9 eerste lid der wet van 1880, dat bepaalt, dat hij, die een autobusdienst in werking brengt of houdt zonder vergunning oi anders dan met in achtneming van een vergunning, als be doeld in art. 1 bis en 1 ter, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen of geldboete van ten hoogste 150, gedurende zes maanden na dat tijdstip niet van toe passing. Deze termijn die op 15 Jan. en 14 Juli j.i, reeds telkens met vijf maanden was verlengd, is thans bij Kon. besl. (Stbl. 371) opnieuw met vijf maanden verlengd ten aanzien van bovenbedoelde autobusdien sten, voor zoover omtrent hun aanvrage om vergunning Ged. Staten nog niet heb ben beslist, dan wel een afwijzende be schikking hebben genomen en in dit laatste geval voo^zoover daartegen bij de Kroon beroep is ingesteld en de Kon. beslissing nog niet is genomen. Seer. J. J. Loerakker, Leeuweriks tr. 13. Haarlem. Wegens het overlijden van den ZeerEerw. heer v. d. Drift, pastoor onzer parochie, z'jn alle wedstrijden voor onze elftallen afge- lascht. Onze leden worden verzocht de overle dene in hunne gebeden te gedenken. Zaterdag contributie betalen in het ge bouw aan de Remise. JE SECRETARIS. Secretariaat: Spaanschevaartstraat 90. Hedenavond van 78 uur contributie be talen in het gebouw „St. Bavo Smedestr. Donderdagavond, 7 uur, clubavond in de R.-K. Militairen-Vereeniging, Zoetestraat. Er zijn nog eenige leden, die in gebreke bleven tot nu toe den boofdelijker. om slag voor bet seizoen 1927/1928 te voldoen. Betrokkenen worden er aan herinnerd, dat uiterlijk 31 December a.s. dit bedrag aan den penningmeester moet zijn voldaan, daar bij nalating dier betaling geen indeeling in dc Januari-elftallen zal plaats hebben. HENK. Gisteren heeft de advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad mr. Besier, conclusie ge nomen in de zaak tusschen de gemeente Maasdam en de N. V, Dc Ned.. Spaarkas. K, de vroegere bburgemeester van Maas dam, maakte zich schuldig aan vervalschin- gen en is deswege door de rechtbank te Dordrecht, veroordeeld tot 2Vi jaar gevan genisstraf. O.m. hij door middel van een valsch stuk op naam edr gemeente 2000 geleend bij de Ned. Spaarkas. De Spaarkas vorderle het geld van de gemeente terug hetgeen door de gemeente werd geweigerd op grond dat zij nooit gel den had ontvangen. Rechtbank en Hof wezen deze vordering toe, maar thans concludeerde mr. Besier tot vernietiging van het arrest en tot wij ziging dr zaak naar de rechtbank te Dor drecht op rgond dat niet het college van B. en W., doch alleen de gemeente-ontvanger bevoegd is gelden voor de gemeente in te vorderen. Gisteren beeft de rechtbank te Assen veroordeeld A. S-, landbouwer te Langerak, die zijn 6-jarig dochtertje heeft mishandeld, door een heet ijzer op het bloote 1 chaam van het kind te zetten, tot 6 maanden ge vangenisstraf. Klaarwakker, amico! Zaterdag op Zon dagnacht, om kwart over éénen (zo'n uur zee ck wat!) heeft n meneer 'n stuk of vijf kogels afgeschoten op z'n vrouw en 'ner anderen meneer, waar zn vrouw mee wan delde! 's Nachts cm kwart over eer-n! J3ij ons nie, hoor in Amsterdam, Daar schimen ze tegeswoordig erg schiet achtig te zijn. Da zijn weer drie boeketten blommen! Want in Olland lont 'ne zjoernalist los die ee na den moord op Pieswies en z'n vrcuW, vermoord deur Pieswies z'ne mede minnaar, zcoas ge wit, ijskoud geschreven en denk nouw as eblieft nie da'k 'r 'n lol letje van maak, want daar is de zaak te wreed veur (i!c bin gin Rechtbankverslag gever') maar die beeft geschreven: „Laai f"af van wraakgevoelens ten opzichte van „den moordenaar, ten opzichte van een „der vermoorden! Zij waren menschen en „niets menschel!-ks w3lS ]len vreemd Hief leefden drie menschen, drie, die toch hebben liefgehad Graaft hun in gedachten één gemeen scha ppel;i*\ graf! „Draagt bloemen aan... «voor allen drie! „Zóó zou dg gulle, trouwe Jean-Louis hel „zélf hebben gewenscht Amioo, zóó st?-j5.et er! En kerel, clie dseze deli.rium-trem.ens- 1 literatuur heeft geschreven die vent 1 o p t los' ^-it nog steeds nie in 't gek kenhuis! En da vin k nog gekker as wat-ie daar neergeknlkt heeft! Da's klaargemokt in 't jaar Domini 1927, in 't verlichte Olland! En daarom hek nouw maar drie boeket ten besteld, jk perbeer me,j de mode mee te doen, veur da" trio van Zaterdag nacht! En de tiep, die dieën onzin op pepier ee geschreven en laten drukken, staat ge acteerd as: „bekend Sport-zjoemalistl* Nt.uw, hier in Ulvenhout staat ie genoteerd eur: stapel! Da's nouw zeker de slanke 1 ij n on geestelijk gebied. Ok maar magertjes, hoorei En as ie dit leest, amico, dan is-ie kwaad, wa-d-ik'oew smoes! Geschrift! Basta. En Trui? Toen Trui 't b,yd gelezen, nouw! A.s dat stuk sportz'oernalist de helft krijgt wa Trui 'm heeft toegewensckt, dan zal dr weer gauw veur blommen gezurgd motte vorrenl In Scheveningen zijn op d'n oogenblik drie visschersschepen zoek. Da wil zooveul zeggen as: weg, van de wereld of! Ieder jaar in dezen tijd gaan d'r 'n stel van die hèringschuitjes naar den kelder. Da rijn dr,ama's. Soms vader en alle zoons uit >én huishouwen, die met zo'n driwende lijkwagen verdrinken. Hoe verschrikkelijk mot zo'n tijding zijn voor de vrouw en moeder, die in d'r hut in groote angsten achterblijft is man en jongens d'n hèringvijver opzei len, om daar moeizaam 'n droog brooike te gaan verdienen! Zelfs wordt 'r in d'r nameloos verdriet dc troost nog nie gegund, die van 'n graf soms nog uit kan gaan. Inderdaad, amico, de visch wor we! duur beta,aid! En zulke dagen veur kerstemis, zijn :èker donkere dagen Kan nie nalaten, da drama even te be rijmen. Het drama in de H,aringzee, Dat komt ieder jaar weerom: En ieder jaar, voor kerstemis Keldert zoo'n visschersboml En als 't weer héél ongunstig is, De visschers overrompelt, Wordt dat heele Scheveningen In diepen rouw gedompeld. Dan ziet ge d'arme vrouwen gaan, Gebogen, naar 't Huis-Gode Beroofd van alles, tot-en-met! Beroofd zelfs van hun dooden.... En is de Winter weer voorbij En de Lente, weer in 't land, Sleept zij zich langs de huizen voort, Vergrijsdl met hare vischmand. Z ij heeft voor ons den visch betaald, Maar dat kan ons niet dwingen Om tdch, als zij haar visch aanprijst, 'n Paar cent af te dingen Da's 'n nieuwe ziekte, amico. As ik teu- geswoordig onder den indruk geraak, gaai 'k rijmen. Veur mijn is 'i niks. 'n Bezigheid. Maar de stakkers, die t lezen motten, zeg! D r is teugeswoordig gip één krant meer, die d r eigen n b'.etje respecteert, of ze houdt er 'nen rijmelèèr op na! 't Is begonnen mee 'nc ,,zit"-redacteur. As je vruuger 'n pcrsdelict aan oew broek kreeg, dan was daar d'n „zit"-redacteur, om t zaakie weer recht te brommen! Toen kwamen de teekenèèrs. Toen de pottegra- ven en zoo aljengskens, van kwaad .ot er ger, de rijmelèèrs! Oew Zondagsche krant met er teugeswoordig net uit as 'nen pren tenboek: Plotjes mee versjes. Ollee, 'k gaai er van afscheiën. 't Is weer mooi gewiest deus week. Amico, ontvang as altijd de beste groeten van m'n aanval lige, pukkelige Trui en gin horke minder minder van oewen toet a roe, DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6