Ruitenlandsch Nieuws. Purol bij Winterhanden en Wintervoeten 5Jf°6o« 30 ct. RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Maandag 19 Dec. 1927 Het groote arbeidsconflict. De werkgevers verwerpen arbitrale uitspraak. GEM. BUITENL. BERICHTEN <&SiS. WaypesviH' •St. Louis^ Lyncbburyasbbhattct> y%faQr)eans-^ Mexic AISMvanVALKENBURG'S-; LANDBOUW EN VISSCHERIJ De kinderarbeid in den Landbouw. RADIO-NIEUWS. Radio N. S. F. Naar wij vernemen, hebben de werkgevers en werktijd voor de metaalindustrie ver de beide arbitrale uitspraken nopens loon verworpen. In de motiveering van de arbitrale uit spraak, in de metaalindustrie, door de werkgevers, wordt er o. aop gewezen, dat de gemiddelde verdiensten der metaalarbei ders alleszins passend zijn. Het gemiddelde loon bij de Vereinigte Stahiwerke b.v. be droeg in October 90.8 *pf. het uur. De voort durende loonsverhoogingen, welke de arbi tragecommissies, zonder rekening te hou den met den economischen toestand werden den economischen toestand met zich en kun nen slechts de duurte doen toenemen. Ook toegestaan, brachten een groot gevaar voor in de grocte stapelartikelen der metaal industrie, kan thans van een behoorlijke winst geen sprake zijn. Het uitvoervermo- gen der industrie wordt bij handhaving der arbitrale uitspraak verder verminderd. De recht9-radicale actie. Nadat reeds vroeger bij huiszoekingen te Maagdenburg omvangrijk materiaal in be slag was genomen, waaruit bleek, dat de voor Pruisen verboden bond Wiking nog steeds bestond, is hedenmorgen, te Berlijn, in het bureau van kapitein Ehrhardt en in dat van het tijdschrift „Der Vormarsch" alsmede in vier particuliere woningen, op grond van de wet ter bescherming der re publiek, op groote schaal huiszoeking gedaan. De schifting en het onderzoek van het uitgebreide materiaal en de verhooren, zijn nog niet afgeloopen. Parker Gilbert naar de V. S, Alvorens naar de V. S. te vertrekken, heeft Parker Gilbert een langdurig gesprek gehad met Poincaré. Het Duitsche vlootprogram. Het bouwprogram van de marine-leiding strekt zich, volgens de „B. Z. a. Mittag" over een tijdruimte van 10 tot 15 jaren uit. Er zullen, behalve vier kleine kruisers eu de torpedobcoten; die reeds op de werf staan, in totaal 4 a 5 pantserschepen wor den gebouwd. Het verdrag van Versailles staat 6 sche pen van 10.000 ton toe.. Een Duitsch protest. De „Tagl. Rundschau" meldt, dat de Duit sche legatieraad dr. Rieth, als vertegen woordiger van den ambassadeur v. Hörsch stappen heeft gedaan bij 't Fransche depar tement van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van het feit, dat te Parijs ver- kiezings'oiljetten zijn aangeplakt, waarop een karikatuur van rijkspresident von Hin denburg als oorlogsgod voorkomt. De nieuwe Finscke regeering. Het nieuwe ministerie zal nog heden wor den benoemd. Het bestaat, behalve uit drie, vakministers (buitenlandsche-, binnenland- sr.be zaken en justie), uit agrariërs. Minister-president is de directeur-gene- r. al van het departement van landbouw, So-nila; minister van buitenlandsche zaken, Procope, gezant te Warschau, en minister van oorlog het parlementslid Lahdensue. De troonopxolging in Spanje. In verband met de herhaaldelijk opdui kende geruchten dat de Spaansche Kroon prins niet in staat zou zijn ooit den troon te bestijgen tengevolge van zijn ongunstigen gezondheidstoestand, heeft de Spaansche legatie een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat de desbetreffende berichten, die aan de Spaansche revolution- r.airen worden toegeschreven, volkomen on gegrond zijn. „Z. K H. de Prins van Astu- ric", erfgenaam van den Spaanschen troon", zoo wordt er in gezegd, „is een jonge man van bijzondere intelligentie en sociale be gaafdheid, met alle voorname hoedanighe den voor een souverein." Nog een brand te Quebec. De brand, die Woensdagnacht in het St. Charles Ziekenhuis heeft gewoed en 36 le vens eischte, is gevolgd door een nieuwe paniek in de St Jean Berchems Academy, een jongensschool, die ook door brand is vernield. Er gingen geen levens verloren, doch de materieele schade wordt op een half millioen dollars geschat. Onrust in Mandsjoeiije. Telegrammen uit Kcrea melden, dat de onlusten, welke zijn veroorzaakt door de onderdrukking, waaraan de Koreanen in Mandsjoerije van de zijde der Ch-'neezen blootstaan, zich uitbreiden. Gedurende de laatste paar dagen zijn 3000 Chineezen uit Mandsjoerije gevlucht. In Sjcmpoelpo hebben individueele aan slagen op Chineezen plaats gehad, Eenige honderden Koreanen deden een georgani- seerden aanval op de Chineesche wijken, wierpen steenen en gooiden ruiten in. Er werden 17 Chineezen ernstig en 20 licht ge wond. Politieversterkingen uit Seoel gezonden, maakten een einde aan de wanordelijkhe den, doch de spanning houdt aan. De chaos in China. De jacht op de communisten. Vijftien consulaire ambtenaren der Sov jet-regeering waaronder Pritsje, de consul- generaal, zijn aan boord van een Chineesch stoomschip uit China gezet Het schip ver trok van Sjanghai op weg naar Wladiwo- stock. Het meerendeel der te Hankau gear resteerde van communisme verdachte per sonen is weder op vrije voeten gesteld, doch zestig hunner zijn nog aangehouden iri afwachting van een nader onderzoek. Communisten te Honkong aangehouden. Duizenden Chineesche vluchtelingen uit alle klassen komen met elk stoomschip uit Kanton aan. De politie heeft reeds 300 verdachte personen aangehouden, waaron der 25 bekende rooden, die naar Kanton zullen worden teruggezonden. Kapitein Lalor. Kapitein Lalor is te Hankau aangekomen aan boord van het Britsche stoomschip „Bee". Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hem het rechterbeen onder de knie werd afgezet, daar zich na de verwonding koud vuur had geopenbaard. Handelsverdrag tusschen Duitsch- lsnd en Joegaslavië. BERLIJN, 18 December. In het ministerie van buitenlandsche zaken te Belgrado zijn de ratiLcatie-oorkonden ven het Duitsch- Joegoslavisch handelsverdrag uitgewisseld. Uit den Rijksraad. BERLIJN, 18 December. In den Rijks raad is de nieuwe rijksbegrooting afgehan deld. Het Pruisische voors'el. om 'n bedrag uit te trekken voor den eersten termijn ven de 9 millioen 300 duizend mark voor den bouw van een pantser-schip werd verwor pen. DE BROODDRONKEN STUDENTEN. De politie heeft van de paarhonderd studenten, Sie Dinsdagavond twee schouw burg-voorstellingen te Londen in de war hebben gestuurd en het overige schouw burgpubliek op zeer onaangename wijze hebben bejegend, slechts een zestal voor den politierechter gebracht. De rechter heeft de jongelui echter zeer voorkomend behandeld. Twee hunner, die in Marlbo rough terechtstonden voor rechter Cancel- lor, werden weer naar huis gestuurd met de opmerking, dat een paar uren gevangen schap „straf genoeg was geweest". De vier andere belhamels die in Bowstreet voor rechter Graham Camnbell werden geleid zagen zich tot geldboeten veroordeeld, waarvan de zwaarste drie pond sterling be droeg. De liberale „Dailv Chronicle" levért verontwaardigd critiek op deze milde straf fen. Het blad zegt, dat als men bedenkt dat de oproerlingen o.a. zelfs een poging deden om de brandbluschapparaten van de schouwburgen te vernielen, er nauwelijks een dwazer wanverhouding valt te consta- teeren tussch°n het vergrijp en de bestraf fing. Het blad betoogt dat aan herrieschop- perij, zooals thans heeft plaats gehad, om verscheidene redenen definitief een eind dient te worden gemaakt en dat dit ook wel zou gebeuren, indien de wet slechts werd toegepast. Niet zes, maar alle twee honderd studenten hadden moeten worden gevangen gezet en daarna tot de hoogste boete met de kosten moeten worden ver oordeeld. Het blad betoogt verder, dat wat thans is geschied, de grofst mogelijke klas se-provocatie is eï* vraagt, wat de massa des volks wel moet denken, wanneer zij ziet dat den zoons van de hoogere klassen wordt toegestaan, hun plezier te vinden in een orgie van zelfzuchtige cn laffe daden, waarvan elk een arbeider M da gevangenis zou brengen? HET PROCES TEGEN DETTELBACHER. Nadat de behandeling twee dagen heeft geduurd, is het proces te Greifswatd tegen den arbeider Dettelbacher geëindigd. Det- telbacher had na zijn terugkeer uit het Vreemdelingenlegioen zelf medegedee dat hij in het jaar 1920 een matroos had vermoord. Ook een vrouw, die dezen vergezelde had bij den ovmwM ernstige verwondingen opgedaan. Dettel bacher, die zijn bekentenis herriep. weT, tot tien jaren gevangenisstraf veroordeel EEN VFREENIGING VOOR NACHTELIJKE INBRAKEN. Eenige maanden geleden richtten een aantal jongelieden te Ulm aan den Donau een „Middernachtclub" op, welke volgens de oprichters ten doel had het houden van gemeenschappelijke nachtwandelingen en het beoefenen van bergsport. De politie echter vermoedde dat „het gemeenschap- plijk binnenklimmen van vreemde wonin gen" een juister aanduiding was van de doeleinden en zij was op haar hoede. Toen zij eindelijk zoover was, dat tot een ar restatie der leden kon worden overgegaan, ontstond een gevecht met vuurwapens mid den op straat. De voorzitter der club pleegde zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te jagen, de andere leden werden na een hevigen strijd gearresteerd. Voor de rechtbank te Ulm bleek, dat de club reeds vele inbraken had gepleegd en groote sommen gelds en voorraden goede ren had buit gemaakt. Er werden- eenige tuchthuis- en gevangenisstraffen opgelegd wegens diefstal, heling en poging tol ucod- slag. DE JACHT OP SABELDIEREN. De onverantwoordelijke wijze, waarop de laa.tste jaren jacht werd gemaakt op sabeldieren en blauwe vossen, dreigde deze kostbare pelsdieren geheel uit te roeien. In sommige streken, in het hocge Noorden, waar deze dieren vroeger veel voorkwa men, zijn zij reeds geheel uitgeroeid. De Sovjet-regeering heeft daarom een verbod uitgevaardigd voor de jacht op de sabel dieren en blauwe vossen en wel voor tien jaar. De nieuwe brand te Quebec. Omtrent den brand in de St. John Berch- mand's Academy te Quebec, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De brand brak uit tijdens een der he vigste sneeuwstormen,welke ooit te Quebec hebben gewoed. De 150 jongens en de non nen, die zich op dat oogenblik in het ge bouw bevonden, werden tijdens een hevige koude op straat gedreven door de vlam men, die in het geheele, zes verdiepingen hooge gebouw, oplaaiden. Er waren vele gewonden, doch, zooals gemeld, gingen er geen menschenlevens verloren. Evenals bij den brand in het St. C'iiarles- weeshuis, is men er niet in geslaagd, de oorzaak van de ramp op te sporen, duc'n !a! van personen beweren, dat er opzet in het spel is. AHe Roomsch-Katholieke ge bouwen in de stad zijn onder scherpe be waking gesteld. Bij de lijkschouwing van de slachtoffers der ramp in het St. Charles-weeshuis_ werd door de brandweer ontkend, dat zij zich schuldig zou hebben gemaakt aan nalatig heid b;j de redding. De brandweer verklaar de, dal de moeder-overste van het gesticht geenerlei aanwijzingen had verstrekt om trent de lokalen, waar de kinderen^ sliepen De brandmeester verklaarde zelfs, dat eeni ge zuster? hem hadden medegedeeld, dat alle kinderen zich buiten gevaar bevonden. Tot alle gestichten is thans de waarschu wing gericht, des nachts beter toezicht uit te oefenen en brandbluschapparaten aanwe zig te hebben. DUIKBOOT GERAMD EN GEZONKEN. De totale bemanning 35 koppen omgekomen. De duikboot S 4 der Ver. Staten is Za terdag bij Wood End door den torpedojager der kustwacht „Paulding" geramd en tot zinken gebracht. Het departement van Marine deelt mede, dat de geheele bemanning van dc door de torpedoboot „Paulding" geramde dhikboot is omgekomen. De identiteit van de gezon ken duikboot staat niet onomstootelijk vast, maar vrijwel zeker was het de S 4. De „Paulding" heelt de haven van Pro vince Town (Masachusett9) bereikt. Het benedenruim staat vol water. Zij is aan den grond gezet, om te voorkomen, dat zit zinkt. De marinewerf te Boston, die onmiddellijk was gewaarschuwd, heeft in allerijl tech nische hulp gezonden. Nader wordt gemeld, dat het nauwkeurig aantal opvarenden, op het oogenblik van de ramp, 366 bedroeg. Vaartuigen der marine, o.w. twee mij nenvegers, zijn op de plaats der ramp aan het zoeken. Afschuwelijke moord. Een afschuwelijke moord is te Los Ange- ies op een 12-jarig meisje gepleegd en in geheel Calefornië wordt naar den laagharti- gen midadiger gezocht. Donderdagmiddag verscheen een tol dusver onbekend gebleven man bij de meis jesschool van Mount Vernon en vertelde aan de 12-jarige Marion Parker dat haar vader een ongeluk had gekregen en naar haar vrceg. Zij ging met den man mede en eerst in den avond vernam de vader, dat het meisje dien middag niet op school was geweest. Hij waarschuwde terstond de poli tie- Vrijdag en Zaterdag ontving hij vier brie ven, alsmede verschillende telegrafische en telefonische boodschappen waarin hem een losgeld van 1500 dollar voor het kind werd gevraagd, met de bedreiging, dat het ge dood zou worden, wanneer het geld niet onmiddellijk betaald werd, Parker kwam met de politie overeen dat hij het losgeld zon betalen, waarna de politie trachten zou, den misdadiger op te sporen. Gisteravond half acht belde iemand hem op en gal hem bevel, zich naar een be paalde plaats buiten de stad te begeven. Parker deed zcoa's hem gezegd was. Een paar minuten, nadat hij met zijn auto war aangekomen, verscheen een man in een kleinen auto met het meisje naast heir ,Hier is zij" zeide hij tot den vader „geef mij het geld. Zij slaapt nu. Ik zal haar aar den kant van den weg neerzetten." Parker deed zeoals hem gezegd werd. De vreem ling stapte een eind verder uit en legd' het kind neer langs den berm van den weg Toen de vader evenwel bij het kind kwam, zag hij, dat de kleine Marion dood was. Rondom haar hals was een staaldraad gebonden, die zoo sterk was aangetrokken, dat een diepe snede was veroorzaakt. Beide beenen waren dicht bij het lichaam afgesne den. Meer dan 200 rechercheurs uit Los Ange les en de politie uit alle omliggende plaat sen speuren thans naar den moordenaar. Ook draadloos is om zijn aanhouding ver zocht. Aardbevingspaniek te Rangoon. Een hevige aardbeving, die acht seconden duurde, heeft Zaterdagnacht om half drie plaats gehad en groote schade aangericht. Tal van huizen zijn min of meer beschadigd en een deel van de historische Sule-pagode is vernield. Aan de aardbeving ging een rommelend en sissend geluid vooraf dat met een luiden knal eindigde. Dit wordt toegeschreven aan een schitterenden meteoor, die gezien werd op hetzelfde oogenblik, dat de aardbeving plaats had. De bevolking was in hooge mate verontrust en rende in nachtgewaad de straat op. Slechts zeer weinigen konden be wogen werden, vóór het aanbreken van den dag hun huizen syeer te betreden. DE SNEEUW TE BERLIJN. Te Berlijn is een dikke laag sneeuw ge vallen, hetgeen talrijke ongelukken en sto ringen van het verkeer ten gevolge heeft gehad. In 40 gevallen moest hulp worden verleend, tien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zware sneeuwval in Duitsehland. BERLIJN, 17 December. In groote deelen van Duitschland heeft een zware sneeuwval plaats gehad, die vooral in bergachtige stre ken tot stremm'ng van het verkeer aanlei ding gaf. De konde. LONDEN, 18 December. In Engeland heerscht momenteel een bu'tengemeen strenge koude; zoo werd gisteren te Lon den 19 graden vorst geregistreerd. Boven dien wordt uit verschillende deelen van het land sneeuwval gemeld. Voorspe'd wordt, dat de koude minstens tot Kerstmis zal voortduren. PARIJS, 18 December. Zoowel hier ter stede, a's in de provincie heerscht een he vige koude. Vorst n 't Bui'enland. Hevige koude in Frankrijk. In geheel Frankrijk heerscht een hevige koude. Het vriest overal, behalve te Perpig- nan, waar de temperatuur in den loop van den dag tot 1 graad boven 0 steeg. Te Parijs en in de provincie had de koude verscheidene sterfgevallen ten gevolge. Een merkwaardig gevolg van de vorst te Parijs was te zien op de Pont du Carousel. Het ijzer, waarvan de brug geconstrueerd is, was zóó sterk gekrompen, dat het houten plaveisel op de brug geheel naar buiten was geperst, zoodat het verkeer over deze brug onmoge'ijk was. Zondagmorgen is er aan de Fransche Ri viera een dik pak sneeuw gevallen. In de s'raten van Cannes lag de sneeuw gemid deld 20 c.M. hoog. Sneeuwballengevechten vielen zeer iri den smaak en waren een bron van groote vreugde voor de kinderen, die nog nooit sneeuw hadden gezien. Een nieuw record. LONDEN, 18 Dec. Honourable Vic tor en Mrs. Bruce, die gedurende de twee laatste dagen geholpen werden door hun tóecanicien, hebben gedurende hun tocht van 15000 mijl op de baan van Montlhéry in den record-tijd van 220 uur, 32 minuten 54,38 seconde afgelegd, met een gemiddel de snelhe d van 68 mijl per uur. De vorige recordhoudster was miss Violet Cordery, die denzelfden afstand aflegde met een gemiddelde snelheid van 55,75 mijl per uur. Auto in botsing met een tram. Zondag heeft bij Parijs een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij de twee inzit tenden op verschrikkelijke wijze om het leven kwamen. Bij het Bois de Vincennes kwam een auto in volle vaart in botsing met een tram. De auto vloog in brand en werd daarbij zóó snel vernield, dat de twee inzittenden, een heer en een dame, levend verbrandden. De heer was een Belgisch hotelier, terwijl de indentiteit der dame nog net kon worden vastgesteld. DE MEX1C A A NSCHE „OMKOOP- GELDEN". De Senaatscommissie van onderzoek in zake de beschuldiingen van de Hearstpers dat vier Senaatleden zich door de Mexi- caansche regeering met een bedrag van in totaal meer dan een millioen dollar hebben laten ómkoopen heeft Donderdag, gelijk in 't voornemen lag, als eersten getuige Wil liam Hearst aan een verhoor onderworpen. Hearst verklaarde dat de Senaatsleden, nie hij op het oog had waren Baroh. La Fal- iette, Nqriis en Heflin. Hij weigerde echter anders dan confidenlieel mede te deelen wie de Mexicaansche agent was, die hem le gepubliceerde documenten had verkocht, op grond van de overweging, dat publicatie ran den naam van den agent zijn veiligheid 'n de waagschaal zou stellen. De beschuldigde Senatoren ontkennen •erontwaardigd, dat zij ooit een cent van lexico hebben ontvangen. De commissie •elf heeft volgens een draadloos bericht uit Washington elke gedachte verworpen, dat 500 1O0DKm, {>y=? De jongste vliegtocht van Lindbergh New YorkMexico, 3500 K.M. den Senatoren ooit eenig geld uit Mexico heeft bereikt. SCHAKING ONDER DWANG. Uit Palermo komt een verhaal van een natuurlijk beeldschoon, 15-jarig meisje, Paolina, Pizza, de dochter van een even eens natuurlijk -schatrijken vader, die een iong handswerkman met een knap voor komen met het pistool op de borst dwong haar te schaken. Weliswaar airzelde hij even, maar toen zij nadrukkelijk zeide; „Vlug, vlucht met mij of sterf!" ging hij er in haar auto met haar vandoor. Den vol genden dag stuurde hij heel prozaisch hel pistool aan haar vader terug met het pro zaisch briefje er bij, waarin hij den vader vroeg zijn dochter te komen halen. De po litie was inmiddels reeds op zoek gegaan naar de vluchtelingen, doch het meisje keerde verrukt dat zij de heldin was ge weest van een Ontvoering naar huis terug. Als zij meerderjarig is, mag zij van haar vader met den man, dien zij tot schaking dwong, trouwen. DE HANDDRUK VERBODEN. Een krant in Lombardije constateert met ingenomenheid, dat de „anti-esthetische anti-hygiënische en anti-ethische handdruk" zijn tijd heeft gehad. De Romeinsche fas- cistengroet is er voor in de plaats geko men. Bovendien is de handdruk een teeken van herkenning onder vrijmetselaars en dus onduldbaar. Maar dc natuur is sterker dan de leer en zoo gebeurt het «wel in het schoon Italio dat fascisten en ambtenaren wel is waar elkaar den voorgeschreven Ro- meinschen groet brengen door den rechter arm omhoog en uit te steken, doch zich zelf zoover vergeten, dat ze er een hand druk op laten volgen! De mededeeling in de bureaux en de scholen, dat er „Romeinsch gegroet" moet worden, zal wellicht moeten worden aange vuld met „handdrukken verboden". HET RECHT OM TE LEVEN, In Chicago heerscht eenige opwinding tengevolge van het optreden van een be kend medicus aldaar dr. Schupmann, die 'n zuigeling van drie dagen weigerde te ope- reeren en liet sterven, omdat het kind, in dien het in 't leven had gebleven, voor goed kreupel en geestelijk abnormaal zou zijn geweest. Het kind, een meisje ,kwam met een mis vormd hoofdje te wereld. De medicus deelde den ouders mede, dat hij door een operatie den toestand van het kind welis waar eenigermate kon verbeteren, doch dat het nooit in staat zou zijn om te denken, te spreken en te bewegen. De moeder vroeg hem het leven van het kind te redden, doch werd het ten slotte eens met den dokter en den vader dat het beter was het kind te laten doodgaan. Gedurende den laatsten dag kreeg het ook geen voeding meer. j ,Jk wist wel, dat we bittere critiek te verduren zouden hebben", heeft de medicus gezegd, „doch ik geloof dat ieder welden kend mensch zal begrijpen dat het t eenige goede was om te doen en ik meen dat de ouders dienen te worden geprezen om hun dapper besluit DINSDAG 20 DECEMBER. HUIZEN 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 K.R.O.Trio-Winkels. Lunchmuziek, 5.306.30 Dinermuziek. K.R.O. 6.307^00 Esperar.toles door den heer P. Heilker. 7.007-3° Engelsche les voor beginners. 7.308.00 K.R.O. Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.00 K.R.O. Orgelconcert. Mcj. J. Immink, zar.g. G. Vermeulen viool. Evert Haak or gel. Jules Moes muzik. leider. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.20 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 3.00 4.00 Knipcursus door Mevr. de Leeuw v. Rees. 5.30 7.15 Dinermuziek door het A.N.R.O.-orkest. Mia v. d. Ende sopraan. 7.157.45 Engelsche conversatieles 7-45 Politieber. 8.10 A.N.R.O. en N.O.V. Uitz. u. d. Groote Doelenzaal te R" dam. Feestel. herd. v. h. 10-jarig best. der Volks-Universiteit te R'dam. Toe spraken door Mr. Dr. J. Wytema, burgemee ter v. R'dam. H.H. v. Dam A Czn., namens de feestcommissie. Mr. W. C. mees. voorz. der VU. Dr. J. C. A. Fetter, onder- voorz. der V. U. Dr. J. D. Bierens de Haan, namens de Docenten. Annie Salomons De V. U. en de Letter kunde. A. Reitsma De. V. U. en de Arbeider. Mr. H. de Bie De V. U. en de Jeugd. 8.35 Twee cursisten a. h. woord. 9.05 Concert in G.-mineur voor cello clavccimbel en strijkorkest van Monn. (O. Eberle ceL'o. E.Flipse clavec.) 9.30 Jac.v.Elsacker met „Een flauwi- teitje voor de finale", van Bruss. 9.40 Andante en wals u. d. Suite voor strijkorkest Tsaikowsky. Het strijkorkest bestaat uit leden van het Rotterd. Philham Genootschap o. 1. v. Willem Feltzer. 10.00 Persber. 10.1511-15 Hawaiïanmuziek door het Radio-Vijftal. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (piano, sopraan, bas, viool). 3.20 Daventry- kwartet en solisten (alt-bariton). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Miss Spice A. bookshelf of old favourites. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Br. Storr-Best Wireless education in America. 7.35 Mendelssohn's piano muziek. 7-45 Mr. Earle Nativity and miracle Plays. 8.05 „Nativity Play", v. d. St. Hilary's kerk. 9.05 Berkeley Mason piano. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Mr. Strachy The flapre s of 1827. 9.55 Nieu s:>. 10.00 Kamermuziek. A. Lucchesiviool. M. Cunningham piano. M. Raphaelbariton. xo.5012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 orkestconcert. 5.055.55 Solistenconcert (viool, piano, cello). 8.5011.20 Concert. Orkest. Mile. Donian Blanczang. Symphonieconcert. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 3.053.50 „Kerstsprookje" 5.206.20 Kamer muziek. Werag-strijktrio en -blaasver. 7.359.40 Jack Londcn-avond. H. Guermancwa alt. H. Hoiwe bariton. O. L. Brandtdeclamatie. Graraofoonplaten. KöNIGSWUSTERIIAUSEN 1250 M. 11.20—7.25 Lezingen en lessen. 7-50 Symphonieconcert. 1. Beet- hovensSymphome C.-Dur. BrucknerSymphonie nr. 6. 9.50 Sluiten. HAMBURG 395 M. 5.20 De Floridaband. 7.30 Nieuwe liedjes a. d. piano. Erna Kroll Lange 8.35 Vroolijk orkestconcert. - 10.5011.50 Dansmuziek BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.0010.35 Dansmuziek. LEEUWARDEN Een desbetreffend wetsontwerp ingediend. Thans is een wetsontwerp ingediend, houdende voorbehoud der bevoegdheid voor toetreding tot het ontwerp-verdrag van Geneve (1921) betreffende den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten 'ot den arbeid in den landbouw., Hieraan ontleenen wij het volgende: In 1923 meende de regeering ten aanzien van dat ontwerp-verdrag, geen voorstel aan de Kroon tot goedkeuring, noch tot voor behoud der bevoegdheid om t.z.t. tot het ontwerp-verdrag toe te treden te kunnen doen, omdat, naar' het oordeel der regee ring, de bepalingen van artikel 1 en 2 van dat ontwerp-verdrag daartegen bezwaar opleverden. In artikel 1 zag de regeering een alge meen verbod van het verrichten van land arbeid voor kinderen beneden den veertien- jarigen leeftijd. Tegen de aanvaarding van zoodanig verbod, dat dus ook voor niet- leerplichtige kinderen zou gelden, had zij bezwaar. Met artikel 2, dat vrijheid ver leent om ten behoeve van practische vak opleiding schooltijden en schooluren zoo danig te regelen, dat de kinderen voor lich ten landarbeid gebruikt kunnen wörden, was, naar de meening der regeering, de legd in de artikelen 13/15 van de Leerplicht- regeling van het landbouwverlof, neerge wet, niet in overeenstemming. Inmiddels heelt de regeering nader over leg gepleegd met den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, die als zijn meening te kennen gaf, dat artikel 1 van het ontwerp-verdrag beoogt landarbeid van kinderen beneden 14 jaar slechts te ver bieden voor leerplichtige kinderen. Met betrekking tot het uitleggen van artikel 2 van het ontwerp-verdrag gaf de directeur als zijn oordeel te kennen, dat een regeling der landbouw-verloven als thans in de artikelen 13/15 der Leerplichtwet voorkomt, niet in strijd is met artikel 2 van het ontwerp-verdrag, noch wat betreft de individueele regeling dier verloven, noch wat aangaat het aan die verloven ten grondslag liggend doel. Onder deze omstandigheden, meent de regeering, na nauwgezette overweging, dat er geen direct beletsel voor ons land is om tot toetreding tot het verdrag, waarvan de inhoud baar sympathiek voorkomt, over te gaan. Het toezicht op de naleving van de voorschriften, zal van zeer eenvoudigen aard zijn. Verwacht mag daarom worden.dat daarvoor geen uitbreiding noodig zal zijn van het aantal rijks- of gemeente-ambte naren en evenmin uit anderen hoofde bij zondere kosten voor de toepassing der voor schriften in de nationale wetgeving ge maakt zullen moeten worden. Dat de Nederlandsche Seintoestellen Fa briek te Hilversum de verwezenlijking van haar onlangs vermelde uitbreidingsplannen nadert, blijkt uit het feit, dat dezer dagen reeds de duizendste arbeider is aange nomen. Intusschen heelt de groei van het bedrijf welke de maatHaf is van de stij gende vraag naar de N.S F.-fabrikaten, het besluit noodakelijk gemaakt om de werk ruimte van 2800 M2. niet op 6100 M2 zoo als eerst is gemeld maar zelfs op 10.000 M2. te brengen. NAAR HET ENGELSCH. 11 U moet het hebben gevonden, toen u in Canada was zeide Catley in gedachten. Wel, dat is reeds maanden en maanden ge leden, Waarom heelt u het mij niet eerder gezegd? Carrasford kon toch niet antwoorden, dat hij had gewacht of Barry Wynton nog zou terugkomen Ik heb de markt af gewacht, zeide hij; het had geen doel het bekend te maken, toen de markt zoo laag was; maar ik geef toe, dat er nu niet vee- voorraad meer is, en dat de prijs omhoog gaat. Tegen den tijd, dat wij klaar zijn, gaat alles uitstekend Bent u er zeker van, dat niemand anders er iets van weet? vroeg Catley, schijnbaar toevallig. Carrasford wendde zijn hoold even ter zijde, om een sigaret aan te steken. Ik ben er heel zeker van. Het is een afgelegen, bijna ontoegankelijke plaats. Ik zal het u op de kaart laten zien. Hier is het. Nu kunt u aan het werk gaan, zoo vlug als u wilt; maar ik moet vijf en twintig duizend pond rente in het syndicaat heb ben en de helft der aandeelen in de op te richten maatschappij. Mei de kaart en de monsters voor zich, bespraken ze ieder onderdeel van de zaak. Zoo terloops vroeg Catley oogenschijnlijk een paar onbelangrijke dingen, maar nij bemerkte, dat zocdra deze vragen persoon lijk werden, en betrekking hadden op den dag der ontdekking, Carrasford antwoorden gaf, die wel duidelijk schenen, maar in werkelijkheid ontwijkend waren. Eindelijk stond Ca'ley op, rekte zich zelf uit, aisol hij zich geweldig had ingespannen. Ik gelooi wel, dat ik weet, hoé ik het moet aanpakken, zeide hij. Het is een won derbaar stukje fortuin! Te denken, dat u daar zoo heel alleen zoo'n kapitaal vind', want dat is het .Geheel alleen. Het zou u heel wat gescheeld hebben, indien u zelis maar een makker bij u had gehad! Zeker, gal Carrasford glimlachend toe. t Is werkelijk een wonderbaar stukje for tuin. Maar denk er om, ik blijf er geheel bui en. Niemand mag ook maar, hetzij nu ol later, vermoeden, dat ik in deze zaak betrokken ken. Dat begrijp ik. Goeden avond. Ik begin dadelijk mijn plan uit te werken. Carrasford kn kte tegen Catley elkaar de band geven deden ze nooit en Catley opende heel zachtjes de deur en ging de trap af- Met stapjes wandelde hij weg, maar toen hij den hoek van de straat cm was, bleel hij staan, keek in gedachten naar de lucht en de engelachtige lippen lispelden: Ik sta verstomd wat dat moet betee- kenen. Hij 's anÉs"S bezorgd om toch maar op den achtergrond te blijven, lk kan het dikwijls begrijpen bij de zaken, die we samen afhandelen. Maar dit is toch een eerlijke, voordeelige en dr°°te Mak. Hum ja. Wat moest hij toch eigenlijk daar alleen in Britsch Columbia doen, zonder gids of wat ook? 't Is vreemd; mjhoudt anders veel te veel van een gemakke ijle leventje en zijn kostbaar lichaam, om zoo zijn. leven in ge- vaar te brengen. Hij keek naar den grond en wandelde een klein eindje verder. Dan bleef hij plotseling staan, zijn gelaat werd rood en een duivel- sche voldoening schitterde in zijn kinder lijke oogen. Carresford heeft dat goud gestolen! Ja, dat is het. Ik wil er om wedden. Hij heeft het gestolen. Maar van w'en? Waar is de man, van wien hij het geroofd heelt. Ja, ik heb een voorgevoel, dat ik den spijker op den kop geslagen heb. Indien dit waar is, dan heb ik u, mr. Stanley Carrasford, eindelrk HOOFDSTUK IV. Afscheid. Onderlusscben had Barry zw?.re,n koortsaanval; soms moesten e ei e "o dings hem met vereende krachten in bed houden; een anderen keer lag bij stil en roerloos als een kind, dat m hoogere sfe ren vertoeft. In de cr.sisdagen was hij tel kens bewusteloos en riep allerhande war taal, waarin een naam altijd weer voor kwam die van Dave. De Gold ngs bleken echte Samaritanen te zijn; de vrouw verzorgde hem met moe derlijke leederheid, en haar echtgenoot beschouwde en behandelde den getroffen man als een kameraad. Zoodra toen Bar ry weer zijn volle bewustzijn terug kreeg en weer verstand.g kon spreken, vroeg hij naar Dave, Golding schudde zijn hoofd; want net scheen hem eter toe Barry de waarheid te zeggen dan hem te misleiden Er is geen nieuws, zeide hij. En ik denk, dat "uw vriend verdronken is. Want anders zou hij natuurlijk teruggekomen zijn om u op te zoeken. Barry kon we'nig zeggen 0p dit onweer legbaar bewijs. Een paar minuten heersch- te er stilte, toen zei Golding; Wat er met dien anderen vriend van u gebeurd is, die toen ook bii u was? Ik weet niet of u begrijpt waarom, maar ik zeg u, dat hij niet wilde blijven, dat hij zich gauw uit de voeten maakte; drukke bezigheden in Engeland, zeide hij. Ik ben blij, dat hij niet is gebleven, zeide Barry. Hij kon mij toch geen goed gedaan hebben; u en uw vrouw God zegene haar! hebben voor mij alles ge daan, Golding. Bovendien, het was geen vriend van me; den nacht, voor wij ver trokken, kwam hij in onze tent aan. Het was een H'nke kerel; hij haalde mij uit de rivier en redde mij het leven met ge vaar van zijn eigen. Nauwelijks heb ik hem bedankt! Misschien zullen we elkander later nog eens in Engeland ontmoeten. Is de boot met toebehooren weer in orde? Alles is weer hersteld, antwoorddc- Golding. Mat u zelf maar niet af - eigen lijk was het beter als u stil bleef liggen en uw mond hield: daar heb je mijn vrouw en ze zal danig opspelen ze bemerkt, dat ik u heb laten praten en opwinden Barry herstelde buitengewoon vlug en na een paar dagen was hij in staat om uit het bed te gaan en een plaatsje in de zon op te zoeken; en daar zat hij naar de vreeselijke rivier te staren, die hem zijn trouws ten vriend op aarde had ontrukt. Hij spak n:et meer over Dave, en we be hoeven niet te zeggen, dat de GoMings ziin stilzwijgen eerbiedigden. Toen Barry zijn krachten weer voelde terugkomen, wilde hij Golding bij zijn werk helpen; maar Mrs. Golding liet den herstellende slechts zeer weinig doen. U moet oppassen, zeide ze hem, an ders moet u weer naar bed en zullen we u weer opnieuw moeten gaan verzorgen; en dat zou ik niet graag willen. Dat is niet waar. zeide Golding lachend. In geen jaren heb ik je zoo ge lukkig gezien, als toen je dezen grooten baby kon verzorgen. Langzamerhand kreeg Barry weer zijn krachten terug en heel natuurlijk werd hij onrustig; want hij wist, dat er n et genoeg werk voor hem op de farm te doen was en hij voelde dat hij een last, zij het ook een welkome last begon te worden voor het paar, dat hem zoo goed had opgepast. Mrs. Golding bemerkte met haar vlug vrouwenoog, zijn ongerustheid en zeide op zekeren dag: Er zijn werklieden noodig in de tim- houtopslagplaats bij de Creek. Ja, het is beter, dat u weggaat, voegde ze er aan toe. Dacht u, dat ik niet heb ge? en, dat u van verdriet wegkwijnde, door hier te blijven? moet niet langer u zelf verdriet aan doen; morgen brengen we u weg. Zoo is het altijd mijn lot geweest, ind en ik een lieve vogel of een ander huisd er had, dan ging het altijd weg naar het bosch of stierf. Maar deze komt terug, hoor! zeide Barry, terwijl hij even haar hand aanraak te. fWordl vrvolgd.) i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11