Heringa Wuthrich, Haarlem moot =^tano'ö Schaatsen LIJPEN VAKKTODIG Centrale Verwarming X BERICHT. Zij, die zich met ingang van heden op de Nieuwe Haarlemsche Courant abonneeren, ontvangen de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari gratis. De Directie. Haatflem ïWignonn en Zijlmeg 57 Salon vleugels X 5? GEBR. lOSSE De collecte ten bate der „Kleine Theresia Stichting." St. Joseph-gezellen Haarlem I. Dertigjarig bestaan van het Frysk Selskip „Gijsbert Japikx" De Flores-fiUm in Haarlem! DE WINKELSLUITING MET KERSTMIS. TOONEEL. Ned- Nahutrjiiirtorische Vereeniging. Prov. Staten van Noord-Holland. De Weidadisheidspostzegels. ai! park, waren de fietsen verdrongen door de sleden, waarin de jeugd zich vermaakte. En op de vijvers, waar het ijs bijzonder mooi was. hadden talrijke enthousiasten de ijzers ondergebonden. Aan voetbal en andere sporten werd niet meer gedacht, daargelaten dat de terreinen, waarop die sporten beoefend worden, afge keurd waren. De scheepvaart. De kapiteins van de stoombooten Gro ningen drie en vier, van de Groninge 1- Lemmer Stoomboot Maatschappij, die Za terdagmorgen om 10 uur van Lemmer zijn vertrokken, zijn na een moeilijke reis door het zware ijs ruim vijf uur te Amsterdam aangekomen. De Zuiderzee ligt tusschen de kust en fort Pampus geheel dicht. In de verte ziet men stapels opgeschoven ijs. Ook de Vecht was met een prachtigen ijsvloer gedekt In den loop van den dag dag werd deze door een stoomboot vernield Op de sloo- ten in de polders en op het Naardermeer wordt reeds gereden. BERICHTEN VAN DEN IJSBOND „HOLL. NOORDERKWARTIER". Op de Jaagvaart te Oudendijk is mooi ijs. De uitwatering van den Schermerboezem is nog niet vertrouwd. Haarlem. Op den Schotersingel, Kloppersingel er. de Kerhofsloot werden de banen gisteren 'ruk bereden. Op sommige plaatsen in de tad is, ondanks de aanhoudende vorst rcrzichtigheid nog geboden. Zoo is de Delft niet overal beriidbaar; wakken cischen ■icr onlettendheid. Op de Amsterdamsche aart is het ijs slecht, evenals in de Leid- chcvaart; oppassen is bier de boodschap. De Haarlemsche IJsclub. De baan aan de Kleverlaan bleef heden ot vijf uur geopend. Het hing van 't weer f, of de baan ook des avonds geopend zou iin. Indien de weersgesteldheid constant leef (in den algeloopen nacht vroor het 9 10 gr. F.), behoefden de scbaats-enthou- iasten niet te vreezen. Overigens is het ericht, of de ijsbaan al of niet geopend is, moedig door de stad: men behoefde slechts kiiken of de trams niet dc vlaggetjes elooid waren. Feesten. Weer en wind dienende, wordt Woens- igmiddag een ringrijderij voor kinderen eergamseerd. Woensdagavond is er groot uurwerk. Haarlemmerliede. Mooi weer, en mooi ijs, d.w.z. op de fort- racht, brachten Zondag alweer verschillende eoefenaars van de schaatsensport op de een. Vele hadden hoop op de Ringvaart, 1 .aar Zaterdag kwam er een boot die alle iannen in duigen liet vallen, zoodat men oorloopig op de fortgracht is aangewezen, iog een paar daagjes geduld en de Ring- aart is sterk; al zijn er wat schotsen geva- en, de actieve club „Ons Génoegen" zal ei de zaak in orde brengen. Lisserbroek. De Lisserbroeker IJsclub zal hare werk- aan heden op den groote Ringvaart Dinsdag- iorgen beginnen. Het zal wel niet gemakke- ■jk zijn een goede baan te maken, daar de aart geheel en al door de scheepvaart is ernield en een en al schots is. Maandag- vond om vijf uur zal de baan met vijf pom pen onder water worden gezet. Ook heeft e vereeniging zich een groote slede aange- chaft, welke electrisch gedreven wordt, om ■ut rijdende publiek bij de brug behulpzaam e zijn, zoodat dan niet meer met de schaat- en over den grintweg behoeft geloopen te orden. De plannen voor een ijsbaan, welke ::en hoopte dit jaar te kunnen openen, zijn mislukt wegens de groote kosten. De strenge vorst der laatste dagen. V. D. on'ving van het Koninklijk Me torologisch Instituut te De Bildt de vol dode mededecling omtrent de buitenge- one koude in de atmosfeer: De stroom van koude lucht, die zich in de aelsle dagen over West-Europa voortbe weegt, en overal vorst brengt, verdient bij- ■ondere belangstelling om de bijzonderheid dat bij niet buitengewoon lage grond-tem- cratuur, extreme lage waarden voor de •ovenluchtlemperatuur werden waargeno men. Terwijl als regel de continentale vorst koude zich niet hooger dan enkele honder den meters ui strekt en over de koude ucht van de onderste halve K.M. warmere .inden waaien, zoodat het koudste ge deelte van een reis per vliegtuig met vorst- weer is de autorit naar het vliegveld, rei-dde zich in de laatste dagen de stroom van. extréme kouds lucht vanuit het N.O. met regeimat ge snelheid naar het Z.W. ui'. Op 13 en 14 December daalde de atmos- 1 r-temperatuur boven ons land op 2000 Meter hoogte van 1 gr. tot 19 gr. C. V rijdagmorgen was de koude tot Parijs doorgedrongen. Zatrdagmorgen vroor het in de Pyreneeën en in Marseille. De gewe'dige koude veroorzaakt ook bui tengewoon lage temperatuurstanden in de bergtoppen in het Dui'sche Middelgebergte en drong tot in de A'pen door. Het meUoro'ogisch station op de Zug- spitze op 2934 M. hoogte meldde Za'erdag- morgen —29 gr. Celsius, dat op de Broeken- top op 1148 M. hoogte 17 gr. Celsius, ter wijl men te Salzberg in den Tanus bij Frankfort a. M. op 801 M. hoogte eveneens 17 gr. C. als temperatuur geeft Ter vergelijking diene, dat de laagste temperaturen die boven ons land in de on derste kilometers werden waargenomen, waren op 1000 M. 15,2 graden in Januari 1926, en op 2000 M. J6.6 gr jn februari In de jaren 1920—1926 daalde de tempe ratuur op de Zugspitze met lager dan _27ji vr c. in Jan. 1926 In de laren 1924 en 1925 werd bij vliegtuig waarnemingen te Malmslatt in Zuid-Zweden geen lagere tem peratuur waargenomen dan z/,s gr. c. op 3000 meter. Men moet lol ver in de historie teruggaan, om ten onzent lagere atmosfeer-tempera turen te vinden, dan thans werden .\aargc roTen. O-i de Sonnblick, in de Hohe lauren, 3106 M., werd kort na de oprichting van het observatorium in den Nieuw,aarsnachï van 1875 een temperatuur van 35,8 gr. C. i geregistreerd. Gewapend ijs. j Op het Amsterdamsche IJsclubterrein is een interessante proef genomen met zgn. „gewapend ijs". Zoolang er geen ijs is en de liefhebber van schaatsenrijden er te vuriger naar verlangt, is hij bereid alle medewerking te verleenen aan welke proeven ook, wanneer zij maar de hoop levendig houden, eerlang op de ijzers te mogen glijden. Maar zoodra Thialf de wateren met zijn ijzigen adem verstijfd heeft, is de interesse voor al die proefnemerij merkbaar geslon ken. Daarom, aldus de „Tel.", schudden de j bestuurderen van de Amsterdamsche IJs- club Zaterdagmiddag ernstig de bezadigde hoofden, toen ir. D. IJ. Lem hun permissie vroeg, eens een vergelijkende belastingproef te doen op het ongewapende en op het, volgens zijn idee, met ijzeren rooster gewa pende ijs. Een ingenieur, die wetenschappelijke proeven neemt, heeft op dat moment wei nig belangstelling voor ijdele" liefheb berijen, al gaat het op dat oogenblik ook om een nationale hartstocht, zooals het ijsvermaak er een is. Bestuurderen van een ijsclub hebben wanneer na lang hopen en wachten, de baan daar spiegelglad en verleide'ijk voor hen ligt volkomen maling aan alle inge- nieursproeven. En zoo moest er wel een compromis gevonden worden. Dit cmprom's w%s tenslot'e zeer bevre digend, want al kreeg ir. Lem geen vergun ning om het ijs tot doorzakken» toe te be lasten, hij mocht zijn proef toch nemen tot de grens van het loe'aatbare. Het op dat oogenblik 6 c.M. dikke ijs mocht n.l, „kra ken". Op bet ongewapende deel kraakte het dan ook lus ig, zoodra er een slede op ge duwd werd, die langzaamaan belast werd met ongeveer 600 K.G, ijzer. Toen men de slede even liet staan, boog het ijs zóó door, dat het water er op kwam te staan. Op de plaats, waar het ijzeren netwerk in het ijsdek was vastgevroren kon duidelijk geconstateerd worden, dat het ijs veel en veel sterker was. Niet alleen droeg het daar ter plaa'se de 600 K.G. ijzer zonder kraken, maar er ws geen kraakje hoorbaar, toen vlak daaromheen nog zeven personen gingen staan; zelfs was er niets merkbaar, toen nog een dikkerd van 92 K.G, zich bij het gezelschap voegde. Zoo, volgens ruwe taxatie, droeg bet ijs dus op de gewapende plaats gemakkelijk het drievoudige van het gewicht, dat elders voldoende was om het te breken en zoo door te buigen, dat er water op kwam te staan. Hieruit mag dus, volgens de „Tel." afge leid worden, dat meer serieuze en weten schappelijke proeven met „gewapend" ijs a'lesz'ns gerechtvaardigd zijn. Althans kan een betsuur van een ijsclub nu reeds over wegen, om op die plaatsen, waar kramen en tenten worden geplaatst, en waar zich dus ook vele schaatsenrijders plegen te ver zamelen, deze goedkoope ijsversterking aan te brengen. De practijk zal nu. alleen nog moeten uit maken, of de 2,8 c.M. ijs, die boven de be wapening ligt er al dan niet spoedig wordt afgereden. De ijsbanen. Op zeer vele plaatsten in den lande zijn nu de ijsbanen geopend, dank zij de voor schaatsenrijder® en -rijdsters gunstige tem peratuur. het ongeval te melden, bijv. Nieuwe Gracht bij de Kruisbrug; of: Amsterdamsche Vaart bij de Werkplaats. Door Ongevallendienst worden ook Doktoren gewaarschuwd. Ten slotte nog enkele korte wenken; Is de drenkeling bewusteloos, dan bijbrengen met prikkels aanroepen (liefst bij den naam) knijpen, Eau de Cologne, Ammonia. De patiënt wordt uitgekleed, (zoo eenigs- zins mogelijk binnenshuis) goed droog en warm gewreven indien bereikbaar in een heet bad gedaan van droge kleeren voorzien of in dekens gewikkeld. Bij de politiepost- huizen en bij de brugwachters zijn goede dekens ter beschikking gesteld voor hulp aan drenkelingen; ook de burgerij geeft ge woonlijk gaarne dekens in bruikleen. Is schijndood ingetreden, dan; Eerst,uit drukken, mond en neus reinigen (indien valsch gebit aanwezig dit verwijderen) La borde toepassen, tong vastleggen, Silves- teren, natte kleeren uitdoen wrijven (heet bad) wollen dekens, heete kruiken (goed omwikkeld!) Als de ademhaling terugkeert, ook prikkels als boven. Medische hulp in elk geval inroepen. Het N. H Kanaal zit al vol ijs. 1- leen stoombooten kunnen er nog doorko men. De Vaart tusschen Het Schouw en Broek in Waterland is gestremd voor de scheepvaart. De Groninger Lemmer Stoomboot Maat schappij heeft haar dienst op Amsterdam gestaakt. De salonboot „Friesland'' van de Holl.-Friesland-Groningen lijn is gisteravond om 11 uur van Amsterdam vertrokken er. zaït hier hedenmorgen oin half 12 op één uur afstand van de haven nog in het ijs be kneld. Op het Westelijk deel der Zuiderzee gaat de stoomvaart met groote moeilijkheden ge paard. Eenige Urker motorbotters (Noord- zeevisschers) die zich van de Oranjesluizen met behulp van een sleepboot huiswaarts wilden begeven, moeten buiten den Dur- gerdammer vuurtoren wegens het ijs terug- keeren. Lad gewerkt, maar gaarne wilde getuigen, dat hij prettig beeft samengewerkt met pater Hentzen, dat deze was de rechte man op de rechte plaats. Maar, aldus spr., Pater Hentzen gaat niet uit Haarlem en blijft in de buurt; hij staat voor het geheele jeugdwerk! Hierop volgde levendig applaus en fanfares van de Harmonie. Spr. bracht vervolgens den concierge Roelofs en zijn vrouw dank. Hij sprak dan tot den nieuwen praeses een hartelijk woord van welkom en uitte den wensch, dat deze onder Gods Zegen lengen tijd hier in de beste verstandhou ding zou mogen werken. Pater Hentzen werd vervolgens onder fanfaregeschal benoemd tot eere-voorzitter der vereeniging. Hij aanvaardde gaarne dit eere-voorzitterschap en zeide, dat hij dat deed, om aldus mede te blijven zo~g: voor de St. Josephgezellen Haarlem I. Dan volgde sluiting der bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en onder de tonen van een goedklinkenden marsch verlieten de aanwezigen het gebouw. HM BT» HM af la HSR ©O CENT GR. HOUTSTR. 130 - TEL. 12628 De in Heemstede gehouden straatcollect tsn bate der Kleine Theresia Stichting, heeft .opgebracht 286. De veerdienst Enkbuizen—Stavoren. Met dat al ondervindt de scheepvaart ernstige stagna'ie. De veerdienst EnkhuizenStavoren is stopgezet. Zondagmiddag half één waren de leden der St. Josephgezellenvereaniging van Haarlem I door hunnen praeses Pater Hent zen, uitgenoodigd aanwezig te zijn in bet gebouw aan de Jansstraat. Om ruim twaalf uur kwamen van alle kanten de leden op, die om half één de zaal geheel vulden. Ieder vroeg zich af, wat wel zou gebeuren, niemand wist het. Om half één kwamen binnen de Zeereerw. heer Rector V. Adri- chem, centraal praeses van Amsterdam, de praises, Pater Hentzen, de vice-praeses, Pater Frankenmolen, Pater Van Berkel en de leden van het bestuur, de heeren Pas toor, Klein Schiphorst en Maas. Pater Hentzen nam als praeses het woord en opende de bijeenkomst voor een groot rantal gezellen met een „God Zegene het Eerzame Handwerk" en vroeg hun: Waar voor zijn wij eigenlijk hier gekomen? Op deze vraag gaf Z.Eerw. zelf het antwoord. Hij zeide, dat het was om afscheid te ne men. Ik heb, aldus spr., mijn ontslag bij de Geestelijke Overheid gevraagd, niet omdat ik de vereeniging moede was, maar uit sluitend, omdat, mede in verband met het werk als parochie-geestelijke en alles wat daar nog bijkomt, ik bang was, dat ik dat alles niet naar behooren zou kunnen ver vullen. Toen spr. een paar jaar geleden werd benoemd, werd hij voor een zware taak gesteld en daarom is spr. zoo blijde, te kunnen getuigen dat allen hebben mede geholpen, door steeds in vrede met elkaar te hebben geleefd. Tot zijn groot genoe gen kan hij zeggen, dat hij nooit tegenstand heeft ondervonden, Spr. dankte daar har telijk voor en vroeg aller medewerking voor den nieuwen praeses. Spr. bracht dank aan Pater Frankemolen voor zijn groolen bijstand, tijdens zijn Praeses-zijn van hem ondervonden en aan de leden van het bestuur, in het bijzonder aan de heeren Klein Schiphorst, secretaris en Pas toor, penningmeester, God alleen weet, aldus spr., boe zij heb ben medegewerkt en mij hebben bijge staan. Voor hunne rijke adviesen, mij ten allen tijde verstrekt, zeg ik hun hier open lijk harteliik dank. Ook dankte spr. den senior Jan de Boer, en de besturen van alle onderafdeelingen. Met een aansporing aan de onderafd. Retraiteclub, welke spr. zoo na aan het hart ligt, om die toch vooral evenals alle onderafd. tot bloei te brengen en een aan sporing godsdienstig te leven en mede te werken, de Retraiteclub „St. Clemens" tot bloei te brengen, beëindigde de Eerw. spr. zijn aischeids-rede. Dan stelde hij zijn opvolger, Pater Van Berkel, voor en spoorde de aanwezige gezellen aan naar zijn raadgevingen te luis teren. Met een harteliik applaus werd de nieuwe Praeses begroet. Rector van Adrichem kreeg hierna het woord en zeide, dat het eensdeels geen aangename taak was welke hij hier had te vervullen. De Praeses gaat heen, dit is een zwaar verlies. Nog betrekkelijk kort gele den was hij met de beste verwachtingen ge ïnstalleerd. Spr. wist, dat hij zou zijn een gezellenvader en dit is hij ook geweest. Alle werkkracht en talenten heeft hij aangewend; hetvalt mij moeilijk hem te zien heengaan. Spr. bracht hem hartelijk dank. De opbloei was aan hem te danken en er moet weer een nieuwe band worden gesmeed. Dat is altijd een moeilijke tijd, maar dat behoeft riet ten nadeele van de vereeniging te zijn. Na nog eenige herinne ringen naar voren te hebben gebracht, ein- Us- EN VERDRINKKINGSGEVAAR, De heer J. Meijerink schrfijt ons: „IJs kost mensenvleis"IJs en toe nemend verdrinkingsgevaar gaan steeds samen; als Voorzitter der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen kom ik eenige wenken en waarschuwingen geven. Laat men eerste raadgeving zijn: „Ga nooit op het ijs, wanneer dit niet vol doende sterk en betrouwbaar is." Mocht ge toch door het ijs zakken, spreid dan onmiddellijk Uw armen om te voorkomen, dat ge onder het ijs wegschiet, Ga niet onmiddellijk schreeuwen, maar tracht eerst Uzelf te helpen ls het ijsgat niet groot, draai U dan zóó dat ge met den rug naar het dikste gedeelte zijt gekeerd, de armen zijwaarts op het ijs gespreid. Trek de beeren op en zet Uw voeten tegen den tegenoverliggenden ïjsrand aan; strek de beenen en hef tegelijkertijd het bo venlichaam op en het middendeel, gooi U zoover mogelijk achterover op het ijs; keer U dan om en ga platliggend, schuivend op den buik naar den oever. De slechtste manier is loopend over het ijs te gaan, daar dan de gansche lichaamslast drukt op kleine draagvlakken, de voeten. Tracht onmiddellijk een heet bad en droge kleeren te krijgen. Mocht iemand door het ijs gezakt zijn, die zichzelf niet kan helpen, dan is luid keels om hulp roepen wèl gewenscht. Het slachtoffer moet in elk geval trachten de armen gespreid te houden op het ijs, om wegzinken te voorkomeh Helpers gaan niet over het ijs loopen (zie boven), maar vor men een keten, d w.z .no. 1 voorziet zich eerst van een riem en lijn (te verkrijgen bij de 70 seinposten langs het water, ken baar aan een wit-groen schildje met het woord Reddingsbrigade) Deze lijn wordt op den wal of op sterk ijs vastgehouden. Nu gaat no. 1 met gespreide armen en beenen voorover op het ijs liggen om een zoo groot mogelijk draagvlak te krijgen; no. 2 gaat op dezelfde wijze liggen, pakt no. 1 bij de b-enen vast en schuift hem voorwaarts. No 3 grijpt no, 2 vas! enz. Ladders en planken zijn bovendien de aangewezen reddingsmiddelen, men kan zelf op een ladder gaan liggen en een plank toesteken ^>1 lijn toegooien aan het slachtoffer; het liggen op den ladder ver hoogt het draagvermogen en is een veilig heidsmaatregel bij eventueel zelf ook door zakken. Ladders planken en touwen zijn te verkrijgen aan de 40 ladderposten waar zeer welwillend ladders enz ter beschik king worden gehouden. De huizen der lacl- derposthouders zijn kenbaar aan een wit groen geëmaille rd bordje met rooden rand met de woorden: „Ladderpost Reddingsbri gade." lijn om te doen, te verkrijgen bij de sein- ziin, dan is hulp bieden uiterst gevaarlijk; alleen zeer moedige menschen en buitenge woon geoefend? redders megen dan trach ten te helpen Niemand mag te water gaan zonder zich te beveiligen door een reddings- lijn om te doen te verkrijgen bij de sein posten). Het plaatsen van een langen stok of een ladder in hel ijsgat tot op den bodem is geraden. 7o»kt men onder het ijs naar een slachtoffer, (nogmaals zij ernstig ge waarschuwd tegen groot levensgevaar!) dan houde men het oog gericht op de donkerste plek want daar is het open gat waar men naar toe moet om weer boven te komen. Ladder of stok geven dan ook de. plaats van het ijsgat aan, waardoor de kans van terugvindeu groot is. Roep bij een ernstig ongeval steeds op; Ongevallendienst, 14141 Opgeven van na- m.en 'f, absoluut onnoodig, bij Ongevallen- dienst wee, men wie opgeroepen moeten worden. Vergeet nimmer juiste plaats van nen toe en zeide, dat hij met 3 presidentendansen. Dezer dagen viert het plaatselijk Frysk Sehkip „Gysbert Japikx" het feit, dat het 30 jaar geleden door een aantal Friezen, w.o. Dr. Johan WinHer, Mr. A. S. Miedema en Dr. Schepers, opgericht werd. Het valt niet te verwonderen, dat deze vereeniging al die jaren een bloeiend leven gehad heeft. Het ts tevens niet vermetel te beweren, dat alle fac toren aanwezig zijn, om den bloei ervan tot in lengte van dagen te verzekeren. Immers, al deze factoren liggen opgesloten in den aard der Friezen, met name in hun gevoel van so lidariteit, in het bezit van een beminde tra ditie, van een beminde „Memmetael", die de voertaal is van een rijke en in sommige in stanties machtig mooie litteratuur. Zaterdagmiddag dan, was er receptie in den foyer van den Schouwburg aan den Jans weg. Des avonds werd daar de buitengewone „gearkomste" gehouden. In de, met diverse Friesche wapens getooide zaal hing een ge zellige, een „smüke" atmosfeer, was een echte stemming van „Fryske Winterjpune-nocht"; bekende klanken, dierbare klanken; luid ruchtige verzekeringen, dat alles „tige giet"; dames in Friesche dracht; jeugd, ouderdom, eenvoudigen van den volke, vooraanstaan den uit deze streken (een niet-insider zou Zich verbazen ever het aantal Friezen, die hier vooraanstaande posities bekleeden en bekende figuren zijn.) 'n Weinig laat opent de voorzitter met een uitvoerig „wolkom," dat zich speciali seert ten opzichte van het oud-lid Jhr. Coe- hoorn van Smioia (thans te Brurnmen), van den oud-voorzitter F. Broersma, die voor deze gelegenheid uit Leeuwarden overkwam, van den heer Schuitmaker uit Leeuwarden, schrijver van het te spelen stuk, van de afge vaardigden ook van „Grutto" en„Zeelandia" en de zustervereeniging in Amsterdam. Staande wordt met imposant klankvolume en een waar enthousiasme het „Frysk bloéd, tsjoch opl" ingezet, na 't einde waarvan de uitvoering van het „Satyriek teltsje": „As men seis foarby giet", van IJ. C. Schuitma ker een aanvang neemt. 't Motief is uit 't leven-van-allen-dag: een veronderstelde suikeroom, die geen suiker oom blijkt te zijn; de twee echtparen-as- pirant-erfgenarren, en daarbij de dochter van het eene, de zoon van het andere gezin, die elkaar op het eind krijgen en dan nog de oude vriend van „Omke", die de ware eige naar blijkt van ooms tuinderij en diens wel doener, die per slot van rekening, ah omke rentenieren wil, de „gernierkerij" aan het jonge stel in beheer geeft, nadat hij zelf eerst door de erfenis-belusten voor een mede hengelaar op „omkes sparpot is aangezien! Dit gegeven werd, op fleurige wijze ver werkt in Friesche manier van zeggen en doen, een ware lust voor geest en hart niet alleen, maar ook voor het oog door de mooie ensceneering. Een enkele maal betrapten we ons er op, dat we, in oprecht genot van die primitief-bekoorlijke schilderijtjes, die nu en dan gevormd werden, niet luisterden naar t gerprokene. De huisjes der beide echtparen links en rechts op het tooneel, en over de breedte hiervan tusschen de huisjes in, een schutting; vermakelijk object van allerlei intriges: reeten, die dichtgeplakt en opengesneden worden; met een eertijds open, in oorlogstijd gesloten deur; buurpraatjes tusschen de jongelui; spionnage etc. Het spel was goed, op sommige momen ten uitstekend, gezond-Friesch, met koste lijke humoristische scènes hier en daar; vooral het spel van Betarn en IJf, een der pa ren,. die aan de „Omke-Evert-siekte le den, ging er bij de Friezen in. En dan de kos- telijk-taaie vriend van omke, Sebastiaan Lagniet, de goede genius, die hij, ondanks zichzelven, ten slotte blijkt te zijn in de slot scène. Met zijn stugge, kort-affe wijze van zeggen, zijn droog optreden, zijn luguber „Gegroet!", was dit type een brok spel, dat af was. Behoudens een zwak moment in de lste acte en nu een en dan hindedijk-hoorbaar souffleeren, viel op deze uitvoering niet het minste aan te merken. Ha de pauze werd aan het Bestuur van „G.J." h6", geschenk aangeboden van 't „Sjongseiskip een nieuwe, groote Friesche vlag de wi'-fe en blauwe banen met de be kende „Saun pompeblêdden", die de sym- bolen zijn van de gouwen van het oude Friesland. Hierop volgde een goede uitvoering van drie liedêren door Let Sjongseiskip „Frisia" onder leiding van den heer Post. In de twee eerste nummers mochten we eenige keeren een wondermooien samen- klanK genieten. Deze waren gezet op de fijnzinnige poëzie van Jan fen e Gaestmar (J. j. Hofï), die een der grootste, zooniet de grootste onder de Friesche dichters is. Als dichter is hij een van de groeten ook van Nederland en hij schreef lyrische poëzie, die men op een lijn moet stellen met die van Guido Gezelle of die van de mociste sonnetten van Kioos; Ter gelegenheid van het jubileum van G, J. was er gisteren Friesche preek in de kerk aan het Nieuwe Kerksolein, en zal hedenavond te 7 uur in „Lion d'Or" een „Mienskippelik Miei" gehouden worden, waarbij „tafellieder" zal zijn Mr, A. S. Miedema, eere-voorzitter der vereeniging. digde spr. met den wensch, dat alle leden I welke tevens een gelukkige apologie is ouden blijven medewerken, dan zou de vereeniging nog tot hooger bloei komen. De centraal praeses hechtte vervolgens het in signe op de borst van Pater van Berkel, onder de vroolijke tonen van de Harmo nie, welke den Vader-Kolpingsmarsch ten gehoore bracht. De nieuwe praeses bedankte voor het eereteeken, hem op de borst gehecht. Dit heb ik nog wel niet verdiend, aldus spr.. maar ik moet dat nog verwerven, .Spr. stond met gemenrfde gevoelens en nog vreemd tegenover allen. Het verennigingsleven van de St. Josephgeiellen kende spr. van verre en hij ontveinsde iich niet de zware taak, welke op zijn schouders was gelegd. Spr. vindt echter ook bemoediging, nu hij zoo n bloeiende vereeniging voor zich ziet; dat stemt tol groote bemoediging. Hij is over tuigd, dat allen hem als priester, als ge zellenvader en als vriend tegemoet zullen treden. ïn dal vertrouwen zal hij met alle kracht voor allen werken op den grond slag vang eloof en liefde. de buigZaamj~ieR! en de kiankenrijkdom der Friesche taal: „De dei gyng stadich fen'e loft, „De skaden waerden wei „Wif tfhic it twilljacht oer'e dyk, „En weefde eer 't wetter nei" IVüet wat innigheid werd gezongen die zin in 't tweede bed „En as se jouns acht ure liede"! Qua compositie was er overigens in dit lied "Dp. f klokhüs" een gedeelte, dat iets te veel uit de lijn van den tekst viel. No. 3 „It Jounidokje" (gedicht van Ctter) leek ons t li fa r*l-, èVr" 1. i I t \5vuii.iil van vnci; -»■ verre jietwat te Kracntig van aanzet. Wij wenschen den Voorzitter toe, dat zijn verlangen, be tere bezetting speciaal der mannenpartijen in vervulling mege gaan en wij zijn, gezien deze goede prestatie, ervan overtuigd, dat hij het ..sjongseiskip" tot een heel bijzonder peil zal opvoeren. Het was een „noflike joun". Na een amusante en inslaande voordracht "Manus en Titeke op it feest fen Gijsbert ]z~ piks" waren de, dezen avond zeer vlugge wij- Pater Frankenmolen sprak de jonge man- zers tot half twaalf gemarcheerd en begon het Eindelijk is het er dan toch van gekomen de Flores-film wordt in Haarlem vertoond. De roep, die van deze film uitging, en de coureantenverslagen van voorstellingen, in andere steden gehouden, deden verwachten d3t het Wel iets bijzonders zou zijn. En wer kelijk, deze film heeft onze verwachtingen niet teleurgesteld, ze bracht zelfs méér dan we ons er van hadden voorgesteld. De vertooning van dit filmwerk heeft plaats op initiatief van de Vereeniging der Altijddurende Aanbidding van het H. Sa crament en tot versiering van arme kerken, waartoe een afzonderlijk comité is gevormd. Het Eere-Comité, dat zich voor de ver tooning te Haarlem heeft gevormd, bestaat uit den Hoogeerw. Heer L.A.A.M. Wester- woudt, deken van Plaarlem, eere-voorzitter mevr. JanzenKraakman, mevr, van Wa- venburgSchmedding mevr. Stuytv. Keulekom mevr, v. SieenhardtCarré Eefsink mevr. Ve'imeyerRcsenmö'er. Het uitvoerend comité bestaat uit den Wel- eerw. Heer kapelaan P. L. Bangert, presi dent mevr. Keerkens Thijssenv.d. Kun mevr. KeslenfeldtSchaepman mevr. SmitBlorrjous, penningmeesteresse en mev, v.. Schuylenburch—van den Biesen. Even na 8 uur trad de Eerw. Pater Buis voor het witte doek om den avond te openen en eenige woorden van welkom te spreken. „Het is mij een groot genoegen", aldus spr. „hier zooveel menschen uit Haarlem tegen woordig te zien. Dat is een bewijs van de belangstelling, welke U toont voor ons Indië, maar meer nog voor het missiewerk in onze Nederiandsche bezittingen. De film zal U brengen naar de kleine Soenda-eilanden, handelen over het land, het volk, den oer toestand en duidelijk laten zien den arbeid van de mannen en vrouwen, die zich daar wijden aan de beschaving. Of deze film U zal behagen is nu niet te zeggen, dat zult U na 3 uur wèl kunnen vertellen. Deze Flores- film is overal geweest, in alle groote steden, voor de hofhouding, de ministers enz. enz. zij werd reeds 172 maal vertoond en..... steeds was het succes schitterend. Ik zal geen lange inleiding houden U kunt zeif zien wat voor film het is, welke tot en met Woensdagavond hier in de gemeentelijke Concertzaal zal draaien." Floep, daar ging het licht uit en vóór ons, op het witte doek, verscheen het begin van de film die zooveel deed verwachten, de titel: Flores-film." Aan de eigenlijke film ging een korte inlei ding vooraf, waarin verschillende kloosters en Missiehuizen in Nederland getoond werden. We kregen opnamen te zien van seminaristen in hun leslokaal, op de wandeling en tijdens het spel. In deze inleiding zag men ook een jongetje, dat door zijn ouders naar het semi narie gebracht werd om daar opgeleid te worden tot missionaris. Het afscheid viel niet zwaar, want is God het niet, die hem geroepen heeft? De eigenlijke film begint dan zeer schoon. De jonge pater die pas door de zalving en de wijding tot priester, tot missionaris gewijd is, komt in zijn geboortedorp in Noord-Hol land aan, om daar zijn eerste H. Mis aan God op te dragen. Ontroerend mooi is het inhalen der jongr priester, die zich, tusschen vader en mcedee in, naar de kerk begeeft. Hoe moei is die plechtige dag in het leven van den priester, den mensch die zich geheel aan God ge geven heeft en die nu voor de eerste maal met eigen handen het H. Offer mag opdragen. Maar spoedig gaat hij heen naar de missiën naar Flores naar de arme heidenen, die als een verdoolde kudde zonder herder rondloopen. Het afscheid op het station van zijn ouders, verwanten en vrienden is ontroerend mooi. Ten aanschouwe van talrijke dorpelingen knielt de jonge missionaris op het perron neer om van zijn ouden vader, die hij mis schien nooit weer terug zal zien, den zegen te ontvangen. En op hun beurt knielen de ouders en verwanten neer om den laatsten zegen van den gelukkigen priester te ont vangen. Ja, gelukkig is hij zeker, want vroo- lijk groetend hangt hij uit het coupéraampje van den trein, welke hem naar Amsterdam brengt. De film toont dan verschillende missio narissen aan boord van het s.s. „Jan Pietersz. Coen," dat vanuit Amsterdam den tocht naar Indië gaat aanvaarden. Eenige interieur kiekjes van het schip zijn in de filmopgeno- men: als het lezen van de H. Mis op het dek. Van de reis zijn verschillende opnamen gemaal t; de tocht door de sluizen van IJmuiden; op de Noordzee, het Suez- kanaai, de Roode Zee enz. tot de aankomst in Indië. De reis per trein.... neen, wij zijn niet in staat een uitvoerig relaas te geven van hetgeen wij in deze film gezien hebben. Het is te veel. Wij zagen de film slechts één maal, maar men moet de ftim twee- ja drie maal gaan zien, wilt ge^ er een duidelijke herinnering van blijven behouden. Wij zullen slechts eenige details uit de film kort be spreken. De tocht der „nieuwe" paters door de onherbergzame streken van Flores is buiten gewoon mooi opgenomen, evenals de kei- densche godsdienstoefeningen, die tot in de kleinste bijzonderheden op de rolprent wor den weergegeven. Schitterend mooie mo menten waren het toedienen van het H. Doopsel aan zwartjes, het vormsel, het na deren ter FI. Tafel, een huwelijk tusschen pas beheerde zwartjes, het toedienen der laatste H. Sacramenten en neg zooveel meer dat met ons H. Geloof zoo innig ver band houdt. De lezer houde het ons ten gcede, maar wij kunnen en willen niet méér over deze wonderschoone film schrijven. U meet haar zelf zien en ge zult tevreden zijn en een schcone herinnering behouden aan hetgeen ge gezien hebt. Wij overdrijven niet, de film is prachtig, de natuuropnamen zijn onver gelijkelijk. Dat de concertzaal reeds den eer sten avond geheel bezet was zegt al genoeg en wij meenen dat Roomsch Haarlem een extra aansporing om de Flores-film te gaan zien wel niet noodig zal hebben. De eerw. pater Buis licht zeer-duidelijk en uitvoerig de film toe, zoodat u behalve te zien ook te hoeren krijgt. En u lacht ook, want er is een grappige teekenfilm tusschendoor. Een muziekgezelschap zorgt voor passends illustratie van de film. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op: de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, en echtgenoote; de heer J. N. J. E, Heerkens-Thijssen, wethouder van K'aar- em, en echtgenoote, benevens eenige raads leden en verder talrijke bekende persoonlijk- hleden uit Haarlem' en Omstreken, Zooals bekend, is de verordening op de winkelsluiting te Haarlem gewijzigd. Vóór Kerstmis mogen de winkels nu drie werk dagen, dat is dus dit jaar op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 22, 23, en 24 December, tot des avonds 11 uur geopend zijn. Op Oudejaarsavond mogan de winkels tot 's nachts 12 uur geopend zijn. De kleine Theresia van Lisieux, tooneelspel in 4 bedrijven van Jules Verstraete. Wat als filmwerk (De ontbladerde roos) dagen, weken dé belangstelling had, wat ook als tooneelwerk in andere steden volle zalen trok, blijkens ontvangen mededeelin- gen, had in onze stad slechts matige belang stelling. De drie voorstellingen van „De kleine Theresia van Liseux," het stuk, dat Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zondag avond in den stadsschouwburg werd opge voerd, vermochten slechts weinig publiek te trekken. En toch had het toonealwerk van Jules Verstraete aandacht verdiend in bree- den kring. Het bekende gegeven: het meisje, dat den man barer keuze moet prijs geven en wie te verstaan wordt gegeven, dat ze dien ander moet nemen, die weliswaar veel ouder is, maar om zijn geld c'en dreigenden ondergang der familie zal voorkomen. Zij doet noch het een, noch het ander en besluit den sluier aan te nemen. Haar Heeroom raadt haar dit besluit wèl te overwegen en daartoe zal hij haar enkele episoden uit het leven der kleine Theresia van Lisieux toonen. Haar groote vereering voor en haar diep jieloof in deze heilige brengen in het slotbedrijf het wonder: de kleine Theresia zegt haar, welke beslis sing zij moet nemen, n.l. haar oorspronke lijke keuze trouw blijven. Heeroom lost in middels de geheele hypotheek af, die op de fabriek rust van Celestine's vader en aan 't eind zien we een gelukkig paar en een ge lukkige familie. Van deze vier bedrijven is het derde be drijf het best geslaagd. Het afscheid van de kleine Theresia aan de kloosterpoort van haar ov.den vader, hare opname in 't klooster, haar noviciaat en haar dood, al deze tafe- reelen, sober en devoot en vol stemming; het leven der kloosterzusters in onthechting aan het aardsche en het loslaten van zoo veel, dat voor den wereldling essentieel is, is hier door den schrijver en regisseur tot een stuk tastbare werkelijkheid gemaakt, dat diepen indruk op den toeschouwer maakt. Moeten we personen noemen, dan zouden we in de eerste plaats willen vermelden: Célestine, (Bettie Vink) die met volle over gave speelde en de verschillende nuances van haar rol:, haar xreugde, haar strijd, het weervinden van haar liefde, tot uiting bracht in haar spel. Het echtpaar Dorat (Ko Van Sprinkhuysen en Gretha Meyer, dat in ver schillende creaties optrad, was goed, Dorat vooral, waar hij de zorgen voelt over den achteruitgang der onderneming. Jean, de verloofde van Célestine (Willem Grelinger) gaf z:ch, zooals een goed verloofde betaamt: gul en blij in den aanvang, waardig en be rustend, toen zij aanstaande hem dreigde te ontvalHn. Peter Hanzen, als Heeroom, wist aan zijn creatie het wijdingvolle met het gewoon menschelijke te combineeren. Men schrijft ons Het jaar wordt door de afd. Haarlem en O. van deze vereeni~ing a.s. Dinsdag waar dig afgesloten. In Brinktrann zal dan de heer A. Meilink de ontwikkeling van de Stinkzwam in woord en lichtbeeld deffion- streeren. De heer Meilink heeft bij de opna men ook waargenomen dat algemeen aan genomen verklaringen ov.er de verspreiding van de sporen absoluut onjuist bleken te zijn en zal dit met micofoto's aantoonen. Het eerelid en gewezen bestuurslid van de afd. Mej. Cath. Cool, de bekende paddestoe- lenkenster uit Leiden, komt ook hiervoor over en het bestuur maakt van die gelegen heid gebruik Mejuffrouw Cool een oorkonde aan te, bieden van dit indertijd verleende eere! id maatschap. Belangstellenden in de natuur, die voor het volgend jaar lid willen worden van deze vereeniging (contributie ƒ3.zijn ook Dinsdagavond in Brinkmann welkom en kunnen zich aldaar opgeven voor het lid maatschap. Tevens kan vermeld worden dat 't bestuur zich in verbinding gesteld heeft, rr.etProf. Schröter in Zurich, die in het voorjaar weer een tournée door ons land maakt, om te trachten dezen ook in Fïaarlem een lezing te laten houden over het Zwitsersche Na- tionalpark. De voordracht vn Ged. Staten van Noord- Holland „Verdediging van de Noordzee kust en aanleg van een werkspoor," kon in de Statencommissie, die haar onderzocht, weinig instemming vinden. Zij adviseert de voordracht aan te houden en Ged. Staten verzoeken in overleg te treden van het Hoog heemraadschap, in welk overleg naast de kwestie van het werkspoor, misschien ook ware te betrekken de vraag, cp welke wijze de aanleg en het onderhoud van het te bou wen hoofd eventueel hoofden het beste in onderlinge samenwerking zullen zijn te regelen. De aanvraag om subsidie aan de „Rijwiel- padvereeniging Noord-Kennemerland" voor het aanleggen van een rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee, gaf aanleiding tot ge animeerde discussie. Veel leden hadden bezwaar en sloten zich aan bij het standpunt van Ged. Staten. Er waren echter vele leden, die niet strikt afwijzend stonden en vroegen om een alge meen plan, door een centrale commissie uit te werken, die thans tevens het onderhoud op zich dient te nemen. Van andere zijde werden bedenkingen geuit tegen uitbreiding der provinciale bemoeiing. Koop t ze ten ba te van het misdeelde kind Het bestuur van den Armenraad te Fïaarlem beveelt gaarne den verkoop van de Wledadig- heidcpostzegels ten bate van het zwakke, zieke, gebrekkige, verwaarloosde of misda dige kind aan en vertrouwt, dat de opbrengst dit jaar die van het voorafgaande belangrijk zal overtreffen. Laten allen, die hiertoe in staat zijn, dit jaar medewerken door postzegels te koopen. De komende feestdagen bieden aan parti culieren een goede gelegenheid hiervoor. Wanneer een ieder zich duidelijk het schoone doel, dat in deze wordt nagestreefd „het wel zijn van het kind" voor oogen stelt, dan kan het niet uitblijven of de verkoop zal dit jaar in Haarlem een groot succes worden. Het bestuur voornoemd Mr. dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK P. J. VAN KESSEL. Mr. J. W. KOOL. W„ KORVINUS. F. H. SMIT. Mr. P, E. BARBAS, Secretaris,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2