Brieven uit Duitschland. fORMAKINï 46. NIEUWE BAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Maandag 19 Dec. 1927 BINNENLANDSCH NIEUWS. Het huishoudelijk congres der S. D. A. P De voorgestelde belasting van Nederlanders in het buitenland. SOCIAAL LEVEN. P-K. Algemeene Middenstands- bedrijfsraad. VERKEER EN POSTERIJEN. Telefoongesprekken met het Buitenland. KUNST EN KENNIS. Boekbeoordeeling. Int er nationale telefoon oproepberichten. KERK EN SCHOOL. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Bij het wegruimen van sneeuw. Acrobatische inbrekers. Ontploffing in een kachel. IJMUIDEN. Het plan betreffende de stichting van een vereenigingsgebouw. Griep Influenza Roodvonk VRAGENBUS. BERLIJN, 15 December 1027. De dennen zijn al bij duizenden ter markt gebracht en vormen weer waren denne- bosschen op de groote pleinen en denne- allee's in de straten, waar ze langs de trot toirs zijn opgesteld. Een prettige aanblik! Maar dat is dan ook het eenige typisch- Duitsche, dat nog overgebleven is van den eens zoo vermaarden Berlijnschen straat handel gedurende de dagen voor Kerstmis Er heerscht weer een levendige drukte, een koop- en kijklustig publiek vult straten en warenhuizen. Vele winkels spreiden in hun ne uitstallingen een pracht ten toon, d e zelfs den verwenden groot-stedeling doet verbaasd staan. Sprookjes uit Duizend ei. éen Nacht worden 'n werkelijkheid, die nauwelijks door Oostersche verbeelding kan worden overtroffen. En alles baadt 's avonds in een zee van fantastisch licht. De groote dagen zijn de „Silberne" en de „Goldene Sonntag", de beide laatste Zoijdagen vóór Kerstmis. Dat is traditie. Het lijkt me in de groote warenhuizen op die dagen meer een voortschuifelen van een saamgepakte me nigte. Echter.... daar behoef ik in een brief uit Duitschland niet over uit te wei den, elke andere groote stad geeft u het zelfde te zien. Het eigen-Berlijnsche dat nog gebleven is, heb ik willen opsporen. De oogst is ma gertjes, maar poëtisch en zoet. Wat het brute verkeer van onzen „modernen tijd onze tijd is modern, ook de Biedermeiers en hun grootouders hadden hun modernen tijd. Met waardeering voor de nuttige uit vindingen, met minachting voor het onhan dige gebruik ervan, zullen de lui van mor gen het blufferige „moderne" van heden oudbakken noemen, etcetera wat het verminkend, moordende verkeer onzer mo derniteit in de groote stad wegvaagt, wordt dagelijks ten grave gedragen en voor zoo ver het de poëzie der donkere dagen voor Kerstmis betreft, weggedrongen naar de stille buitenwijken, waar „de kleine man woont, de gemoedelijke Beriijner die even weinig „Gross-stadter" is als iemand uit Koog aan de Zaan. „Wat een echten Ber liner ist, dat stammt von Breslau" beweert hij. Dit gevleugelde woord is al oud en ty pisch. „Wat een echten Berliner ist, dat will auch sein Weihnachtsmarkt" en in zijn buurt slaan naast de Kerstboomen ook nog de stalletjes en kraampjes met kinderspeel goed, kleedingtukken en alle mogelijke snuisterijen en snoeperijen Op onzen zwerf tocht door de stad, op zoek naar wat ty pisch Berlijnsch, kwamen we tot onze ver rassing in Berlijn-Oost plotseling op zoo'n feestterrein terecht. Het was er een drukte en beweging als op een kleine stadskermis in de kramenafdeeling, niet meer en niet minder. En of je nu hier langs de kramen liep of langs de kramen op de kermis van mijn Noord-Hollandsche vaderstad, t was koekoek één zang. Dit nu niet al te woor delijk genomen, want niet alleen dat de uitroepen van deze oostelijke Berlijners hunne heel bijzondere eigenaardigheid heb ben, je zag er geen gerookte paling en 't rook er ook niet naar oliebollen. En dan.. Terwijl 't er voor de meeste kraamp'es nog al rumoerig toe ging, waren er stalle tjes. die de belangstelling trokken van een publiek, dat biina eerbiedig-stil de uitge stalde waren als 't ware met oogen ver slond. Men keek elkaar af en toe eens aan, aandoenlijk knikkend of beteekenisvol glimlachend. Een jonge deern stootte giege- lend haar vrijer aan, maar gedempt; en nog schrok ze blijkbaar van haar eigen lach. Daar lag het echte feestgeschenk, dat al van kindsbeen af grootvader en grootmoe der telkens met Weihnachten in ontroering had gebracht, hem en hunne kinderen en kleinkinderen die nu al bejaard, als groote kinderen bepeinzen, wat ze wel als het meest toepasselijke zullen uitkiezen. Poë zie! Zoete Berlijnsche poëzie. Gedichten op peperkoek. Meestal ziin 't betuigingen van liefde en trouw. Een liefhebbend echt genoot kan zijn vrouw verblijden met een bolronde peperkoek, waarop in roode sui kerletters is gemaald: Ob Zwiebel oder Bolle Ich liebe meine Olie. Er waren gedichten van groote aandoen lijkheid, ik heb ze in 't gedrang niet zoo maar uit het hoofd kunnen leeren en ik waagde 't niet, ze af te schrijven. Een groo te hartvormige koek trok mijn aandacht door de heerlijke praline (hier zegt men praliné) die er in 't midden op geplakt was en waarom heen in sierlijke letters om beurten rood en wit betuigd werd: Mein Herz ist wie ein Pralinee. Wenn man es drückt Dann springt es entzwee. „Vazeihtmg" zei een kleine dikke Ger maan en drong zich naar voren. „Herr Ku chen je heimrat jieb mir diesen," en hij wees plechtig naar een kleine koek, ach zoo'n klein peperkoekje, waarop met groo te letters gedicht was; Mein Herz ist wie Honig Mehr kriegst du sowieso nich! Daar kan ook wel de geheime bedoeling achter steken, enkele verrassingen des te grooter te maken. Ik heb even later dien zelfden kleinen dikke met zijn koek onder den arm aan een ander kraampje een vette gans zien staan monsteren. Hij had dus waarschijnlijk toch wel andere plannen dan op zijn kleine peperkoek werd verkondigd, nog wel met een uitroepingsteeken in vlam mend rood kristalsuiker, „Eine jut jebrate- ne Jans ist eine jute Weihnachts'abe", een goed gebradene gans is een goede Kerst- gave. Hoe is 't eigenlijk mogelijk, dat ons zooiets heelemaal niet schijnt te willen in vallen? Ik las verleden jaar, dat van uit Duitschland 250.000, zegge en schrijve twee honderd vijftig duizend ganzen dwars door ons dierbaar Vaderland heen naar het trot- sche Albion trokken en Berlijn eet er al leen met de Kerstdagen viermaal zooveel op! Versmaden mijn landgenooten een gan- zeboutje? Ze weten niet hoe smakelijk dit gebraad is, hoe lekker en wat de deur dicht doet hoe vitamine-rijk. Alleen de Joden in Holland zijn er achter, die willen tenminste bij feestelijke gelegenheden hun gans hebben. Ze weten ook wat lekker is en goed! Maar dan moet het beestje ook goed toebereid op tafel verschijnen, licht bruin en „knusprig" of te wel „croquant. Dit is nu het heele resultaat van mijn zwerftocht door de metropool, op zoek naar eigen Berlijnsche der voor-Kerstmis dagen. 't Is teekenend De oogst is mager, moest 't door de veranderende tijdsomstan digheden wel zijn, maar hij was toch ook wel poëtisch en zoet en croquant bo vendien. H. L. Zaterdag en Zondag 17 en 18 December hield te Utrecht in het Spoorweghuis de S. D. A. P. een Huishoudelijk Congres. Na dat de voorzitter Henri Polak het congres met een uiteenzetting van het doel der be raadslagingen geopend had, werd een voor- stel-Hilversum, om in plaats van het voor zitterschap eerst de reorganisatie van het Volk te behandelen, met bijna algemeene stemmen verworpen. Een voorstel van alle Amsterdamsche afdeelingen om met het oog op de besprekingen over het Volk het be stuur van het N. V. V. uit te noodigen zich op het congres te doen vertegenwoordiger in verband met zijn belang bij de Perskwes tie, werd na door den voorzitter namens het Partijbestuur bestreden te zijn, verwor pen, met het betoog, dat aan het Huishou delijk .Congres slechts de statuair gerech tigden konden deelnemen. De vervulling van het voorzitterschap leidde tot een beknopte discussie. Met overgroote meerderheid besloot het con gres het voorzitterschap bezoldigd te doer zijn. Daarna werd met enkele stemmen legen, Jan Oudegeest tot voorzitter der Partij gekozen. De besprekingen der aangelegenheid van het Volk werden ingeleid door Wibaut. Een uitvoerige discussie knoopte zich daaraan vast. Daarop kwam o.a. vast te staan, dat, als in een communiqué van het Partijbe stuur de reorganisatie gemotiveerd werd rnet den wensch om in de technische en administratieve belangen van de krant te voorzien, de bedoeling beter ware weerge geven door mede te deelen, dat voorziening in de technische en commercïeele leiding beoogd werd en geenerlei afkeuring of min der gunstig oordeel aan de administratieve zaak van de krant bedoeld was. Het einde der omstandige discussie was, dat het voorstel van het Partijbestuur om den heer Ankersmit tot politiekhoofdre- r'acteur en van der Veen tot technisch hoofdredacteur te benoemen, met belangrijke meerderheid werd aangenomen. Daarna kwam de nieuwe contribntieregeling aan de orde. Den avond voor het congres had 'n com missie, waarin de Stedel. federaties en het Partijbestuur vertegenwoordigd waren, het voorstel van het Partijbestuur en daaror ingediende amendement besoroken en daar in eenige wijziging gebracht, waarbij nog een contributieklasse aan het voorstel werd toegevoegd en de vrouwencoeitributie eenigszins verlaagd werd. Het congres besloot over het compromis voorstel van 45 afdeelingen zonder discus sie te stemmen. Het voorstel werd daarna door een groote meerderheid aangenomen. De onder-voorzitter. Vliegen, bracht ten slotte den heer Polak, die als Partij-voor zitter aftrad, een hartel:;k woord van^ dank voor de wiize, waarop hij. in weerwil van zijn lichamelijke gesteldheid, zich geduren de bijna twee jaren had beschikbaar gesteld en voor de leiding, die van hem was uitge gaan. Het congres beantwoordde deze woorder met applaus. De heer Polak bracht in eenige woorden dank. "'•t congres, werd daarna gesloten. In een te s Gravenhage gehouden bijeen komst is opgericht een Comité van verzet van Nederlanders, in bet Rijk woonachtig, tegen het wetsontwerp betreffende de be lasting van Nederlanders, wonende in het buitenland. Tct het Comité traden toe de heeren: mr. E. H. von Baumhauer, advocaat en ge- del, betuurslid der Nederl.-Amerikaansche Kamer van Koophandel, Amsterdam; D. G. van Beuningen, dir. der Steenkolen-Ilandels- vereeniging, Rotterdam; prof. mr. dr. H. W. C. Bordewyk, hoogh in de economie aan de Rijksuniversiteit te Groningen; J. N Burger, directeur van Rubbermaatschappijen, Am sterdam; mr. Chr. P. van Eeghen, dir. der Neet,-Indische Handelsbank. Amsterdam; A. F. van Hall, lid der firma H. Oyens Zonen, Amsterdam; mir. C. J. ilartogs, dir. der Ned. Kunstzijdefabriek. Arnhem; E. Heldring, Amsterdam, mr. H. C. Hintzen, lid der firma R. Mees Zooncn, Rotter dam; prof. dr. W. C. Mees R.Azn., hoogl. in de economie aan de landbouw- hoogeschool, Wageningen; prol. dr. 1L A. Kaag, hoogl. in de economie aan e Handelshoogeschool, te Tilburg: Pe Kanter, voorzitter. Algem. Ned. eVibond, 's Gravenhage; Abram Muller, oud-c irec eur der Ned. Handel-MaatschapPÜ, Amsterdam; B Nierstrasz, oud-lid van de Tweede a- mer, Wassenaar; prof. dr. N. J.~a hoogl. in de bedrijfsleer aan de Ned. Han- delshoogeschool, te Rotterdam; mr. W. Emmen, advocaat en belastingconsulent 's Gravenhage; J?c. Rinse, journalist, Am sterdam; jhr. J. E. G. Sandberg, lid der 'a- Heldring Pierson, 's Gravenhage; mr. <ir ■T. P, van Tienhoven, voorz. Raad van Best. der Holl. Bank voor Zuid-Amerika, Am sterdam; Ed. Schürmann, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel, te s Gra- - "Phage; A. G. Verbeek, voorz. Kamer v. Koophandel te 's Gravenhage; P. Vlug. no taris te Rotterdam: orof. J. G. Ch. Volmer. boog', in dP bedri'fHeer aan de Technische Wnogesebpol te 's Gravenhage: prof. mr. C. W. de Vries, hoogl, in het Staatsrecht aan de Ned. Handelshoogeschool, Rotterdam; prof mr, F. dp Vries, hoogl. in de economie aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam; J. Warner, voorz. Kamer van Koop- bandel, te Zwolle. Aangewezen werden de heeren Abram Muller, als voorzi'ter: ihr. J. E. G. Sand berg, ;1s penningmeester en mr. W. R. Em men. als secretaris. Het secretariaat is ge vestigd: CKarl. de Bourbonstraat 30, te 's Gravenhage, De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad hield dezer dagen een algemeene vergadering te Utrecht. De vergadering stond onder presidium van Dr. J. van Beurden, Ord. Praem,, den voor zitter van den Algemeenen Raad. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter eraan, dat op de vorige algemee ne vergadering behandeld werd het wets ontwerp inzake de civielrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst, met de daarop door den Nederl. R. K. Midden standsbond en het R. K. Werkliedenver bond ingediende argumenten. De in vorige vergadering aangenomen amendementen zijn daarna aan de Regeering ter kennis ge bracht en het is spr. een genoegen te kun nen constateeren, dat de voorstellen van den Alg R. K. Middenstandsbedrijfsraad vrijwel volledig door de Tweede Kamer werden overgenomen. Bij het agenda-punt „Bestrijding kosten Algemeenen Raad" deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur van oordeel is, voor het jaar 1928 te kunnen volstaan met het heffen eener bijdrage van 10.van iede re in de bedrijfsraden vertegenwoordigde organisatie. Vanuit de vergadering werd voorgesteld deze bijdrage te bengen op 25.Van bestuurszijde werd evenwel opgemerkt, dat voor 1928 een bedrag van io.per organisatie voldoende kon worden geacht, omdat nog een tamelijk kas saldo aanwezig is De vergadering vereenig- de zich hierna met het voorstel van het be stuur. Mededeelingen werden gedaan over. de bemoeiingen van het bestuur tot uitbreiding van het aantal bedrijfsraden. De bedrijfsraad der schoenreparateurs werd 29 Juni te Arnhem geïnstalleerd. De conslitueerende vergadering van den be drijfsraad voor den Manufacturenhandel vond 22 November plaats, nadat de betrok ken organisaties: de R. K. Bond van Hande laren in Manufacturen en aanverwante be drijven „St. Willibrordus" en de Nad. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, reeds eerder in beginsel tot stich ting van den bedrijfsraad besloten hadden. Uit de verdere mededeelingen van den voorzitter bleek, dat vanwege het bestuur met enkele andere organisaties over de op richting van een bedrijfsraad gesproken werd en dat het niet onmogelijk is, dat bin nen afzienbaren tijd nog andere bedrijfsra den tot stand komen. De op de vorige algemeene vergadering begonnen, maar wegens gebrek aan tijd niet voleindigde besprekingen inzake de leerling opleiding in de werkplaats, werden thans voortgezt. Aan de hand van een door de Katholie ke organisaties van patroons en arbeiders in het meubelbedrijf gemaakte leerovereen komst, werden door het bestuur ontworpen een concept reglement van de na'ionale comité's voo- werkplaatsopleiding als zoo danig treden volgens besluit der algemeene vergadering van 2Noveraber 1926 op de be drijfsraden), alsmede een concept-leerover eenkomst, bedoeld om te worden afgeslo ten tusschen den wettelijken vertegenwoor diger van den leerling en den patroon. Beide concepten werden artikelsgewijze behandeld, op enkele punten gewijzigd of aangevuld en daarna als model vastgesteld. Aan de orde kwam hierna: bespreking der al of niet wenschelijkheid van decentra lisatie in de uitvoering van d» taak der be drijfsraden. De voorzitter bracht in herinnering de besprekingen op het laatste R. K. Midden standscongres om bij de toepassing van het bedrijfsradenstelsel op het middenstands- bedrijf meer rekening te houden met het kenmerkend locale karakter van dit bedrijf en daarom het systeem sterk te decen tra- liseeren. Met behoud van de landelijke be drijfsraden werd er op het congres voor ge pleit het zwaartepunt meer naar de plaat selijke en gewestelijk te vormen raden over te brengen. Nadat over deze idee eenigen tijd van ge dachten was gewisseld, meende de voorzit ter te mogen concludeeren, dat het goed kan zijn dit punt later nog eens opnieuw aan de orde te stellen, dat echter in deze algemeene vergadering de wenschelijkheid eener decentralisatie als ten con J: esse be pleit, vooralsnog niet was gebleken. Al laatste punt stond op de agenda: be spreking van de positie, welke de bedrijfs raden dienen in te nemen bij de uitvoering van de Ziekteverzekering der arbeiders. Door den voorzitter en den secretaris werden mededeelingen gedaan over het sedert kort ingediende wetsontwerp tot wij ziging der Ziektewet. Het was de bedoeling van het bestuur het oordeel der algemeene vergadering te vernemen over de idee, dat de Algemeene Raad de totstandkoming van bedrijfsvere nigingen, als bedoeld in het ontwerp-ziek- tewet, bevordert, misschien ook o.a. tracht meerdere groepen samen te brengen tot één bedrijfsvereeniging. Ook zou overwogen kunnen worden de vraag, of het gewenscht is, dat alle groepen uit het middenstands- bedrijf gaan ressorteeren onder één bedrijfs vereeniging. Bij de uitvoering van deze plannen ware wellicht èn aan de bedrijfs- daden èn aan den Algemeenen Raad een taak toe te bedeclen. De besprekingen, welke naar aanleiding van deze ideeën gevoerd werden, droegen uiteraard een zeer voorloopig karakter. voerd worden, zonder dat de betrokken persoon een studie gemaakt heeft van het boekhouden. Een bijgevoegd boekje met modellen, zet alles wat besproken is, dui delijk uiteen. Met ingang van 1 Januari 1928 kunnen in het verkeer met Duitschland en met ingang van een nader te bepalen datum in het overige buitenlandsch verkeer door de telegraafkantoren met betrekking tot de volgende vragen inlichtingen worden ver strekt: le. Heeft een bepaald persoon, met naam en volledig adres aangeduid, een telefoon aansluiting? 2e. Wie is aangesloten onder een opge geven nummer van een bepaald telefoon net? De inlichtingen, welke gegeven kunnen worden door het kantoor, worden kosteloos verstrekt. Voor verzoeken om inlichting, waarbij gesprekken met buitenlandsche ad- ministratiën noodig zijn, is verschuldigd 1/3 van de kosten van een gewoon gesprek tusschen de eindlanden met een minimum van 25 cent. Wereldkroniek Kerstboek, Winter 1927—1928. Nygh en van Ditmar's Uitgevers Mij.. Rotterdam. ^et Wereldkroniek Kerstboek, winter 1927—1928, premie-uitgave van de Wereld- vroniek, bevat schetsen en vertellingen van M. van Hille-Gaerthé, Alie Smeding, chsabeth Zernike, A. M. de Jong, Jac. van Looy en een Kerstlied van J. F. Tie- ric Jr. Houtsneden werden vervaardigd door J. Frankeni Pin, A. v d Vossen, J G. Veld heer, Dirk Nijland Fokke Mees, Jozef Cantre, N. Eekman, J T ten Klooster en W. Oepts. Het boek, evenals de bijgevoegde kleur- reproducties en kalenderbladen zijn typo grafisch zeer goed verzorgd Een vers van Margot Vos met pantheïs tische strekking maakt het boek voor Ka tholieken niet aanbevelenswaardig. Een verklarend woord voor het Nederl. publiek over het orge de piano en de kunst- spetp-ano. Onder bovenstaanden titel wordt door den Nederlandschen bond van piano- en orgelhandelaren en tabiikanten een brochure uitgegeven, die tal van kwesties behandelt, welke voor dengene die zich een piano of orgel willen aanschatien, actueel zijn. Eenige foto's verduidelijken den tekst^ Houdt boek', door S J. A. Keercm. uitge.ve van Putten en Oorimeijer. Alkmaar. Houdt boek! Het is een handleiding voor den handeldrijvenden m'ddenstand bij het boekhouden, door S J. A. Keesom, leeraar M. O. te Alkmaar, geschreven; het is een aanwijzing, hoe een middenstander-winke- I lier op eenvoudige wiize zelf zijn boeken kan bijhouden, al heeft hij nooit iets van boekhouden geleerd. De schrijver oi0 blijk geelt de middenslandszaken goed te ken nen, zet op zee' bevattelijke wijze uiteen, hoe een eenvoudige administratie kan ge- Bepaald is, dat met ingang van 1 Januari 1928 in het verkeer met Duitschland, en met ingang van een nader vast te stellen datumin het verkeer met andere landen, de kosten van bezorging buiten den kos- teloozen bestellingskring van uit het bui tenland ontvangen telefoonoproepingsberich- ten voor rekening van den afzender komen. Naar Duitschland is een vast recht ver scluldigd van 0.50, naar Nederland van 75 cent. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PAS TOOR H, NIEUWENHUIZEN. In de parochiekerk van den H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is gisteren op luisterrijke wijze het gouden priesterfeest gevierd van den ZeerEerw. Heer H. Nieuwenhuizen, pastoor der pa rochie. In de imposante kerk, waarvan het priesterkoor met palmen en bloemen op rustige en kunstzinnige wijze was ver sierd, werd 's morgens 10 uur de plechtige Hoogmis opgedragen door den jubilaris, ge assisteerd door den ZeerEerw. Heer H. v. Dijk, pastoor te Nieuwkoop (geboorteplaats van pastoor Nieuwenhuizen) als presbyter assistent, kap. G. v. Ruyven als diaken en kap. A. Spigt als subdiaken cantores waren de welEerw. Heeren kap. B. v. Galen en kao. H. Buis. Het zangkoor zong de Veni Creator van Joh. Losser en de missa Mariae Magdalenae van Ph. Locts. De feestpredicatie werd gehouden door den ZeerEerw. Heer Melkert, pastoor der H. Hartkerk in de Vondelstraat en 'oud- kapelaan der parochie, op den tekst„Ge lukkig het volk, dat weet te jubileeren," waarin de zeereerw. spreker o.a. de aandacht vestigde op het merkwaardig feit, dat de jubilaris zijn 12 V2-, 40- en thans zijn 50- jarig priesterjubileum in de St. Nicolaas- kerk heeft gevierd. Na de H. Mis werd de priester-cantate van Pater J. Hocgh C.S.S.R. gezongen. Op de receptie des middags van half twee tot half vier, kwamen zeer velen den gouden priesterjubilaris complimenteeren, o.a. Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam en Mgr. Holiërhoek. Alle bezoekers ontvingen een portret van pastoor Nieuwenhuizen, Onder het plechtig Lof, dat om 7 uur ge celebreerd werd, sprak de jubilaris een dank woord. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE NOOD ONDER DE VOGELS Weer waart de honger door het land en de anders zoo dartele schepselen, de vogels, zullen er het slachtoffer van worden, indien niet overal getracht wordt, den nood te leni gen. Vele soorten hebben ons in de laatste maanden verlaten, on den wintertijd in mildere streken door te brengen, andere evenwel zijn hun geboortegrond trouw geble ven en tot de laatste groep behooren de mee- £en, roodborstjes, lijsters, heggemusschen en nog meer. Hoe zullen die dieren zich redden, nu de natuurlijke voedselvoorraden onbereikbaar zijn geworden Zonder hulp zal het sterfte percentage groot zijn, tot nadeel ook van den mensch, die de vogels, en in het bijzon der de insectenetende, niet kan missen. Immers, de vogels helpen krachtig mee, om insecten- en andere plagen te voorkomen., om het behoud van het evenwicht in de natuur te bevorderen. Wij doen dan ook een dringend beroep op het Nederlandsche volk, om te trachten de vogelsterfte tot een minimum te beperken. Indien overal voor voedsel en voor drink water gezorgd wordt, zullen duizenden vogels gespaard blijven, en over enkele weken kunnen zij zich weer wijden aan de rol, die voor hen in de natuur is weggelegd. En daarenboven zullen zij zonneschijn brengen in het leven van velen door hun gezang, door hun kleuren, door heel hun leven. Brood, vooral bruin brood, wordt door de meeste vogels met graagte gegeten, zoowel door de kleine meezen en roodborstjes, als door de grootere waterhoentjes en meeuwen. Spek of spekzwoerd, kaaskorst, tafelafval en eigenlijk al wat eetbaar is, onze gevederde vrienden maken er in dezen tijd een dank baar gebruik van. Apennootjes, hennepzaad, een doorgeslagen cocosnoot, onze meeuwen smullen er van en de pakjes voer voor zaad- etende of voor insectenetende vogels, anders gewoonlijk voor kooivogels bestemd, kun nen nu buiten goede diensten bewijzen. Als het kan, zorg dan ook voor water in een ondiep bakje. Eenigszins warm (doch vooral niet te veel) buiten gezet, doet het althans korten tijd dienst. Maar maak de voerplaats en de drinkplaats daar, waar de katten de vogels niet kunnen bespringen. Spoor de kinderen aan voor de vogels te zorgen gij bewijst er niet het minst den kinderen zelf een goeden dienst mee. Op aanvrage zenden wij caarne een ge schriftje oyer Eenvoudige Wintervoedering kosteloos toe. (Adres ^Heerengracht 540, Amsterdam). Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels. r. A. E. H. S V 4 N Voorzitter. Een 14-jarig meisje te Venlo. dat sneeuw wilde wegruimen van een lichtraam op het plat dak van haar woning, is door een ander lichtraam, dat met sneeuw bedekt was en niet door haar gezien werd, geval len. Zij makte een val van 6 meter en kwam in haar buurman's won:ng terecht. Met ver wondingen aan beide beenen. en een gebro ken schouder, werd zij naar het gasthuis St. Joseph overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Te Amsterdam werd Zaterdag ontdekt, dal inbrekers een bezoek hadden gebracht aan den steenkolenhandel van de firma Groene- wold en Hortus, Singel 516518. Het is ge bleken, dat de daders zich veel moeite heb ben getroost om binnen te komen. Zij klom men ergens het gebouw binnen, klommen toen over een muur en kwamen zoo voor het kantoor, waar de brandkast stond. De deur was echter gesloten, zoodat deze geforceerd moest worden. De brandkast werd door middel van een vlasche sleutel opengeslo ten. Welk bedrag hieruit gestolen is, was naar de „Tel." verneemt, nog niet bekend. Het kan een paar honderd gulden, doch ook een paar duizend gulden zijn. Dit wordt op het oogenblik nagegaan. Van de daders geen spoor. Zondagmorgen ontstond door een ontplof fing in de kachel braad in de woning van den schoenwinkelier J. N., Hooigracht 4, te Leiden. De vrouw des huizes en vijf kinderen sliepen nog boven bet brandende vertrek en konden slechts met de grootste moeite de straat bereiken. De brandweer slaagde er in, naar het N. v.d. D. verneemt, het vuur te beperken tot de benedenverdiepingen, die echter uit brandden. Huis en inboedel waren verzekerd. J. DRIJVER, secretaris. Reeds meldden wij de plannen betref fende de stichting van een vereenigingsge bouw. Het „IJm. Dbld." geeft hieromtrent nog de volgende bijzonderheden: Naar wij i c meinet», Leeft een architecten bureau alhier een grootsch plan onderhan den, voor het bouwen van een groot ver eenigingsgebouw, met concertzaal, verga derzalen, kegelbaan enz. Dit plan is reeds meer dan een half jaar celeden gerijpt in het brein van den heer A.. J. Rol vink, den bekenden aannemer alhier, die de laatste jaren onze gemeente met zoovele huizen en ook groote gebou wen heeft verrijkt. De heer Rolvink meende, dat er in onze gemeente en speciaal te IJmuiden groote behoefte is aan een groot centraal ge bouw, met een groote concertzaal, kegel baan, leeszaal enz. Daarom heeft hij aan het architectenbureau opdracht gegeven om de plannen in teeken'ng te brengen. Wij hebben deze week de teekeningen gezien en wij hebben den indruk gekre gen, dat wanneer dit plan tot uitvoering kan komen, een werkelijk grootsch plan tot stand zal komen. De heer Rolvink heeft zich voor dit complex een prachtig punt gedacht, namelijk aan het Kennemer- plein in de Kennemerlaan. Het bebouwde oppervlak zal volgens het plan 2650 M2. bedragen Het voorfront komt aan het Kennemerplein met uitzicht op het nu be bouwde deel van de Kennemerlaan. Aan dit voorfront is door de architecten een 26 Meter hooge toren gedacht, welke men bereikt door een voorhall en waarin zich de ruime ingang bevindt. Gelijkvloers van den toren bevinden zich de cassa's en de controlehekken, waarna men in een 7 Meter breede hall komt, waar rechts een garderobe is ontworpen met een oppervlakte van 43 M2, Genoemde hall staat in verbinding links met een café- restaurant, dat ontworpen is op den hoek van de Kennemerlaan, zooals die van het Kennemerplein of verder doorloopt. Rechts van de hall is een 3 Meter breede gang, die voert tof de groote concertzaal. Deze zaal is natuurlijk de clou van het geheel en biedt beneden plaats aan 900 menschen, terwijl er nog de balcon is met 270 zitplaatsen, zoodal de groote zaal in totaal 1170 menschen kan bevatten. Beneden zijn drie rijen klapstoelen ge dacht, in 't midden een breede rij en ter weerszijden daarvan kleinere rijen. Het balcon is zoodanig geprojecteerd, dat dit niet boven de achterste benedenzitplaatsen komt, maar geheel vrij staat Het tooneel is groot geprojecteerd, n.l. 10 bij 20 Meter en daaronder bevinden zich 7 kleedkamers voor artisten, benevens een llinke bergplaats. Langs de noordzijde van de groote zaal is een groote wandelgang gemaakt, welke gang weer in verbinding staat met vorengenoemde hall. Verder loopt deze gang langs den foyer, die gepro jecteerd is aan de zijde van de Kennemer laan, met een oppervlakte van 120 M2, Naast den foyer hebben de architecten een leeszaal ontworpen, ter grootte van 140 M2., welke leeszaal geheel van het geheele complex ka worden afgesloten en van buiten in de Kennemerlaan kan wor den bereikt. Zoo noodig kan op de lees zaal een verdieping met dezelfde afmetingen worden gemaakt. De leeszaal heeft bij den ingang, dus aan de Kennemerlaan, een apart torentje, ter hoogte van 17 Meter. Naast de leeszaal is de woning voor den directeur van het gebouw geprojecteerd, waarvoor ook weer een bovenverdieping kan dienen, terwijl "aast deze woning een muziekzaal is gedacht, groot 65 M2., waar de artisten zullen kunnen repeteeren. Deze muziek- of repetit-.ezaal staat in directe verbinding met het tooneel, zoodat dit heel logisch is gedacht en de artisten dus vanuit de Kennemerlaan, zonder dat zij door de zaal behoeven te gaan, het too neel kunnen bereiken Aan de andere zijde van de groote zaal is de directiekamer gelegen en een verga derzaal met een oppervlakte van 84 M2. Langs de directiekamer bereikt men een groote kegelbaan, met een afzonderlijk, gezellig zitje voor heeren kegelaars. Deze kegelbaan komt dus aan de nieuw-geprojec- teerde straat, die evenwijdig aan de Ken nemerlaan loopt Natuurlijk bevinden zich! beneden de noodige toiletten Naar boven gaande, komen wij eerstl weer in een ruime hall met rondom de noodige toiletten Deze hall leidt naar een' aardig vergaderzaa'tie in den toren, van] waaruit men een praentig uitzicht beeft op' de Kennemerlaan naar de betonbrug en t daarna naar ,het balcon van de groote zaal, welk balcon. zopa's wii reeds zeiden, 270 zitplaatsen telt Wannier men du$ op het balcon zit, heeft men geen menschen on der zich, men behoeft niet naar beneden, want de garderobe en toiletten zijn boven. Op den hoek van Kennemernlem en K"- - «Ie-keelontsmetfende tabletten Vóórkomt besmettingsgevaar bij: •en andere besmettelijke ziekten. Bij alle Apotheken en Drogisterijen 1per flesch. nemerlaan boven is een ruime vergaderzaal geprojecteerd, met een prachtig balcon aan 't plein waar men 's zomers een heerlijk zitje zal hebben. Verder zijn boven aan de zijde van de Kennemerlaan nog vier groote vergaderzalen gep'ojeceerd met ruime toi letten en een eigen toegang Het geheele gebouw zal dus, buiten de groote concertzaal met het balcon, e.g. 13 vergaderzalen bevatten. Als men de teekeningen ziet. komt men onder den indruk van den werkelijk bree- den opzet. Het imposante voorfront met den hoogen toren, de ruime entree en bo ven het mooie balcon op den hoek, het getuigt alles van royaliteit en forschheid. Als dit gebouw tot stand mocht komen, zou deze gemeente, zou IJmuiden een ge legenheid krijgen, d;e in een groote be hoefte zal voorzien Hier zullen onze mu ziek-, tooneel- en zangvereenigingen prach tige uitvoeringen kunnen geven, tegelijk voor kunstlievende leden en publiek; wijl om een brandvrije cabine is gedacht, zul len ook bioscoopvoorstellingen kunnen worden gegeven. Kegelclubs zullen hier hun oude spel kunnen beoefenen voor tal van vereenigingen zullen kleinere of grootere zalen beschikbaar zijn. Intieme, kleine kunstavonden zullei. in de foyer kunnen plaats hebben en tenslotte zal er geheel afgesloten van het anae.-e ook plaats zijn voor een leeszaal met bibliotheek Wij hopen zeer, dat het grootsche plan moge slagen en dat de jonge, frissche on dernemingsgeest, welke hierdoor weer zoo duidelijk in onze plaats naar voren komt, niet teleurgesteld zz! worden, Als het plan slaagt, krijg: IJmuiden een gebouw, dat een groote stad waardig zal zijn. Vr. Ik woon in de gemeente Haarlemmer meer en ben in de belasting aangeslagen over het jaar 1927'28 als volgt: Zuiver in komen 1500, kinderaftrek 120, noodza- keliik levensonderhoud 50P, hoofdsom f 13.50, opcenten voor provincie en ge meente 0.67, Verdedigingsbelasting II, 2.60, Gemeenteliike inkomstenbelasting 53.74, totaal 70.51. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vr. Kunt u mij zeggen het dares voor de opleiding als agent van politie te Hilver sum? Bestaat er mogelijkheid om in aan- nurking te komen? Antw, Wend u tot den dir. der Eerste Ned. Politieschool te Hilversum. Vr.: Zoudt u mij kunnen zeggen, hoe ik vlekken uit een peau de pêche thcewarmer moet halen? Het zijn theevlekken. Antw.: Met lauw water. Vr.: Ik heb een jongen van 16 jaar en die zou gaarne machinist op den trein willen worden. Wilt u daaromtrent eenige inlich tingen verschaffen? Antw.: Wend u tot de Ned. Spoorwegen te Utrecht, Vr.: Mijn dochter was in een betrekking klaargekomen, om te gaan dienen. Zij heelt keen godspenning gehad. Den anderen dag kwam voor haar een betere betrekking open, direct in de nabijheid. Die nam zij aan. Mijn heer en mevrouw van haar vorige betrek king vonden dat niet goed en zij zulten bet door een advocaat laten uitzoeken. Wat zijn de gevolgen hiervan? Antw.: Uw dochter had den wettelijken opzegtermijn in acht moeten nemen. D.w.z. tusschen den dag van opzegging en dien van het verlaten der betrekking moeten 2 be talingstermijnen liggen. Door haar vorigen patroon kan schadevergoeding geëischt wor den van de werkelijk toegebrachte schade. Vr.: Welke waarden hebben op het oogen blik de 1000 Markbillctten; ze zijn gedag- teekent 21 April 1910. Ook zijn ze rood ge stempeld in de serie-nummers, varieerend nol 7859068 F. Reichsbank direktorum en er doorheen gedrukt R. B. D. H.; ook een gedagteekend 10 October 1903. Antw.: Die billetten zijn zoo goed als waardeloos. Ja, daar hadt u beslist een rijksdaalder aan verkeken, toen mijn jongens op St. Nicolaasmorgen hun pakjes kregen. Al dagen lang waren ze binnen gekomen per trein, per voerman, per fiets, per post vooral. Het was een heele stapel geworden. Ik wed, dat er eenige die na -ht niet gesla pen hebben: vol verwachting Klopte het hart. Nu, ze worden hier niet met snoep verwend, 't Is dus niet te verwonderen, dat ze zoo vol spanning de heerlijkheid van dien dag tege moet gingen. Ja, dat hadt u eens moeten zien, die vijftig jongens, springend en dansend van ver wachting. En toen ze eenmaal hun pakje hadden. Een geschreeuw, een gelach, uit-, roepen van verrukking en pret!! 't Was een lievelust om het te hooren en te zien. 't Deed mij echt goed m'n jongens zoo blij te zien. En ik zelf? Of ik ook nogal goed bedacht ben? Nu ik mag niet klagen. Behalve het jaarlijksche pakje van mijn Moedertje (hoe veel jaar doet ze dat nu al heb ik nogal wat sigaren gekregen. Mijn pijp zal wel jaloersch zijn gedurende een paar weken. En nu het voornaamste van alles: Heeft St. Nicolaas ook nog aan het Missiehuis gedacht Zoo u ziet, zijn er weer een paar Stichters bijgekomen. Ik mag dus niet klagen. (Voor hen die het nog niet weten: ,men wordt Stichter(es) van dit Missiekuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken). Hebt wel eens last van slapeloosheid? Een Stichter vertelde mij, dat 1 ij de kwaal is kwijtgeraakt vanaf den dag dat hij zijn honderd gulden betaald heeft, 't K3" pas komen. Aan zoo'n ongewoon slaapmiddel denkt ge anders misschien niet. Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937. Father LEFEBER Directeur*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5