Bmnenlanclsm Nieuws, Gemengd Nieuws, Luchtverkeer. katholieke illustratie KERSTNUMMER 1927 STATEN GENERAAL, Eerste Kamer. De ongevallenstatistiek over 1925. De Koninklijke familie naar het Loo. Jan Oudegeest. De vaccinatie. Het uitvoerverbod voor huiden en beenderen. UIT ONZE OOST. Wederom opium aangehaald. LEGER EN VLOOT. Waarom overgeplaatst? KUNST EN KENNIS. Diocesane bond van Zangvereenigingen in het bisdom Haarlem. Kerstnummer 1927 Blue-Band tijdschrift. RECHTSZAKEN. De noodlottige achtervolging te s-Gravenhage LEGER EN VLOOT. Een poreuze gevangenis. UIT DE PERS. Aanbesteding van twee mijnenvegers. Zes mille waren verdwenen. De valsche munter te 's Gravenhage aangehouden. De „Nieuw Holland" van Een schipper in brand geraakt. Een nieuwe Fokker-vliegtuigen- fabriek in California. Geen Schneider-cup-race in 1928? Een Tion-stopvlucht New-York—Rome. Het bezoek van Lindbergh nan Mexico. stapel geloopen. Door vallend gesteente gedood. Ze wilden niet ingeënt worden. Eenige honderden zakken blóem v/aren gestolen. Een verwoede vechtpartij tusschen Arabieren. Het bioscoop-theater „Apollo' te Assen uitgebrand. Aan de gevolgen overleden. Hoe een raadsvergadering overrompeld werd. HEDEN VERSCHENEN „DE AANBIDDING" De Eerste Kamer komt Dinsdagavond half negen in openbare verzade,ing bijeen, o.m voor het trekken der afdeelingen. Woensdagochtend elf uur worden in openbare vergadering verschillende wets ontwerpen behandeld, waaronder dat tot nadere regeling van de Collectieve Arbeids overeenkomst, tot wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid, tot wijziging der Radenwet en de Hoofdstukken I Huis der Koningin, Vila Nationale en XII On voorziene uitgaven. Donderdagochtend bestaat het voorne men in de afdeelingen te gaan. 169.188 ondernemingen vielen onder de bepalingen der Ongevallenwet. Eerder werd reeds bericht, dat in de wiize van publicatie der door de Rijksver zekeringsbank samengestelde ongevallen statistiek een zoodanige wijziging was ge bracht, dat de statistiek der ondernemingen over het jaar 1925 nog in den loop van dit jaar zou verschijnen. Thans is deze statistiek verschenen. Zij bevat, behalve het tabellenwerk, een inlei ding, waarin de verzamelde cijfers van commentaar worden voorzien. Het bh.kt, dat het aantal ondernemin gen, dat op 31 December 1925 onder de bepalingen der Ongevallenwet viel, 169.18" bedroeg, het aantal type-werklieden (een type-werkman 300 arbeidsdagen] 1.183.062, en het gezamenlijk loonbedrag over 1925 1.447.886.828. Vergeleken met den toestand cp 31 December 1921 is het aantal ondernemingen vooruitgegaan met 56 procent, het aantal type-werklieden met 21 procent en het loonbedrag met twee procent. De buitengewone toeneming van het aartal ondernemingen is het gevolg ven de uitbreiding der Ongevallenwet, welke op 1 April 1922 in werking trad. De hier weergegeven percentages toonen in hun onderling verband aan, dat deze uitbreiding voornamelijk kleine ondernemingen betrof, doch bovendien, dat in deze jaren de stij ging van het loonbedrag achterbleef bij de stijging van het aantal typewerklieden, m.a.w. dat het gemiddelde loon in deze jaren een daling vertoonde en wel met zes tien procent. Per hoofd der bevolking kwamen in het jaar 1925 47.84 „verzekerde" arbeidsdagen, tegenover 35.44 in 1913. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de onderscheiding der ondernemingen naar haar omvang. Een reeds jaren vóór den oorlog ingetreden proces van afnemende beteekenis van het kleinbedrijf vond in er na de oorlogsjaren haar regelmatige voort zetting Zij het met geringer regelmaat vond hetzelfde plaats ten aanzien van het mid- delbedriif. Daartegenover steeg geregeld de beteekenis van het grootbedrijf. In de jaren 1921—1925 nam echter het aantal onderne mingen, behoorende tot het grootbedriif, in geringer mate toe dan dat van het mid den- en kleinbedrijf. Bijzondere vermelding verdient hierbij echter het feit, dat het aantal ondernemingen met duizend of meer werklieden in deze jaren zeer is toegeno men, percentsgewijze zelfs in belangrijke mate dan eenige andere categorie van hef grootbedrijf. In het kort samengevat, blijken de be- drijfsverhoudingen in 1925 deze te wezen, dat van elke duizend ondernemingen tot het kleinbedrijf behoorden 803, tot het mid- delbedrijf 173 en tot het grootbedrijf slechts 19. Van elke duizend type-werklieden val len echter op liet kleinbedrijf 164, op het middelbedrijf 289, doch op net grootbedrijf 547. Aangezien niet het aantal ondernemin gen, doch het aantal type-werkÜeden be slissend is voor de vraag naar de impor tantie eener groep ondernemingen, blijkt uit deze cijfers, dat in den ruimeren kring van ondernemingen, welke tengevolge van de uitbreiding der ongevallenwet in deze statist'ek wordt overzien, evenzeer als vóór die uitbreiding het grootbedrijf verreweg de belangrijkste plaats inneemt. In hoeverre deze voor de industrie ir haar geheel geconstateerde veriioudingen ook Gelden voor de afzonderlijke takken der ir iustrie wordt in de inleiding tot deze statistiek nader uiteengezet. Het aantal werkgevers, dat op 31 Decem ber K25 gebruik had gemaakt van de be voegdheid om hun risico aan een naam- looze vennootschap of vereeniging over te dragen, bedroeg 37.361, het aantal van her, die eigen risico droegen, 492, het aantal der bij de R>'ksverzekeringsbaar,k aange slotenen 131.425. Onderlinge vergelr Vng van de cijfers omtrent de verdeeling van aantallen ondernemingen en aantallen tvpe-werklieden over de groepen vin risico dragers, toont overigens aan, dat ook in de nieuwe periode de Rijksverzekerings bank voornamelük de draagster is van het risico der ondernemingen, behoorende tot het kle'nbedrijf. Ten slotte verschaft deze statistiek nog gegevens omtrent het gemiddelde verze- kerde" dagloon. lijkt; 3e. er zou veel verder worden go- gaan, dan thans te verantwoorden is en 4e. de immuniteitstoestand van de- bevolking zou plotseling op krasse wijze worden ver slechterd Er is nog geen sprake van, dat de rich ting, waarin de oplossing zal moeten wor den gezocht, gevonden is. H. M. de Koningin en IT. K. H. Prinses Juliana zijn Zaterdagmiddag met den trein van 1 uur 7 min. van het station S. S. te 's-Gravenhage naar Het Loo vertrokken, voor een kort verblijf der koninklijke fa milie aldaar. j in zijn vlucht belemmerde, getracht heeft I opzettelijk van het leven te berooven, door op korten afstand den inspecteur tot twec- maal toe een kogel in de borst te schieten, i Vervolgens zegt de dagvaarding, dat ver dachte onmiddellijk daarvoor met een twee den persoon zich wederrechtelijk had toe geëigend een zilveren damesbeurs, een paarlen collier, een zilveren armband en een broche, toebehoorend aan den heer Gerlacb, kapitein der infanterie, en diens echtgenoole. Onmiddellijk na den diefstal was hij op heeterdaad betrapt en had zich daarbij uit de voeten weten te mak"n. Als getuigen zijn, naar de „Tel." ver neemt, opgeroepen de heer Gerlach en diens echtgenoote; Jongejan, bakker; Jansen majeor-intendant; P. P. Paul, inspecteur van politie, benevens een zestal andere ge tuig' n. Als verdediger zal mr. E. C. S. Bouilier, advocaat te Den Haag, optreden. Naar wij vernemen beeft het buitenge woon Congres van de S. D. A. P. Zater dag te Utrecht gehouden, benoemd tot partij-voorzitter den heer Jan Oudegeest. In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalingen betreffende de vaccina'ie, zegt de minister van Arbeid, H en N., dat de juistheid van de meening, uitgesproken door enkele leden, dat het rechtstreeks varband tusschen vaccinatie en encephalitis niet meer kan worden on'k^nJ, ^ot dusver niet is kernen v-a-st te staan. Het is alles nog hv>othese, die bepleit en weersproken wordt. Bij zóó groote onzekerheid achtte de mi nister zich verplicht een voo-rstel te doen, waardoor tijd voör onderzoek en studie zou worden gewonnen. De minister meent, niet te moeten tre den in beschouwingen over het weten schappelijk karakter van de vaccinatie on over de epidemiologie van pokken en an dere besmettelijke ziekten; voor de prac- tijk van het regeeren hebben alleen vaste gegevens waarde. Naar z''n, uvertuiring is de vaccinatie zelve voor dg menschheid eer. zegen ge weest. dien oe minister zooveel mogelijk ongerept voor de toekomst wil behouden. Het voorstel van een driejarigen termijn spruit voort uit de overtuiging, dat een tijd van rustig zoeken noodig is. Stopze'ting van de aflevering van vac_ cine gedurende een vooraf niet te bepalen tijd acht dc m-nister een voor de vaccina tie en voor de volksgezondheid bedenke- lüken maatregel. Daarbij zou en e vojgon- de ernstige bezwaren ri zen. e. e vacci natie zou met nadruk worden geoi a-ra .e, als gevaarlijk; 2e. behoud van de vaccinatie als een levensgewoonte van de bevolking zou in buitensporige mate worden bemoei- Naar de „Msb." verneemt, heeft er aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een vergadering plaats gehad van betrokkenen bij de industrieën die huiden en beenderen verwerken onder lei ding van den heer Heringa Deze vergade ring werd ook bijgewoond door minister Slotemaker de Bruïne en den heer Pcst- huma, die met den heer Wibaut namens Nederland de conventie 'van de uitvoerver boden onderteekende en nu namens de re geering naar Genève gaat. Behalve de heer Pos'huma, die namens de regeering gaat, zuilen zich ook verschil lende personen, bij de lij-m- en gelatine- industrie en de huidenbewerking betrok ken, als deskundigen en voorlichters van den regeerings-afgevaard'gde naar Geneve begeven, al hebben ze dan ook geen toe gang tot de conferentiezaal. Thans voor 175.000. Aneta seint uit Medan: Aan boord van de „Van Heutsz" is voor nog een waarde van 175.0C0 opium aangehaald. Door het Tweede Kamerlid den heer Drop zijn aan den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: I. Is het waar dat van de in den loop der jaren wegens huwelijk zonder vergun ning bij de landmacut geplaatste mare chaussees nog tien personen actief als kor poraal dienen? II. Is het waar, dat bedoelde personen, om in d'enst te kunnen blijven, de geschikt heid voor sergeant moes'en verwerven, doch dat, nu zij die geschiktheid bezitten, aanstelling tot dien rang op zich laat wachten? III. Acht de Minister het niet gewenscht, dat de bet okkenen, die aden den 30-jari- gen leeftijd zijn gepasseerd zoo spoedig mogelijk worden aangesteld, en is de Mi nister bereid om, waar daaraan geen belang rijke consequenties zijn veibonden, alsnog de aanstelling tot sergeant van de betrokke nen ten spoedigste te bevorderen? Op de laatst gehouden buitengewone ledenvergadering van bovengenoemden bond, werd besloten een krachtige actie te cnrwikkelen ten gunste van den boni. Om de aansluiting voor de vereenigingen te bevorderen, zijn om te beginnen met de provincie Noord-Holland, correspondenten benoemd die de verschillende rayons, die hun zijn toegewezen, hebben te bewerken. De centrale leiding van deze geheele actie berust bij 't secrctariaa't, waar alle bijzon dere inlichtingen kunnen worden verkre gen, terwijl de correspondent alle gewone inlichtingen omtrent aansluiting bij en doel en werkwijze van den bond gaarne zal ver strekken. Correspondenten zijn: voor Alk maar en West-Friesland, de heer Schriiver, Handelskade, Noord-Scharwoude; voor Ken- r.emerland, de heer C. Oudt, Hagclinger- weg 217, Santpoort; voor Amsterdam de heer J, N. Jungst, van Woustraat 115, aldaar; voor buiten Noord-Holland, secret- riaat, Valkstraat 32, Zaandam; voor het Gooi de heer Q. v. Arnhem te Weesp. In een fraai, gekleurd omslag is dit Blue- Band Kerstnummer gestoken, waaraan een kleurendruk van Kever's aan moeders schoot, als bijlage is toegevoegd. A. M de Jong chreef er verhalen in, die door George van Raemdonck zijn geïllus treerd. Verder brengen een Kerstverhaal en het menu voor een kerstmaal de noodige afwissling. Ton van Tast versierde een oag'na met een knappe teekening: jongens bezig ee sneeuwman te maken. Eerstdaags behandeling voor de rechtbank. De rechtbank te 's-Gravenhage zal oa Donderdag 22 December a s. behandelen, de zaak tegen den 38-jarigen koopman H. P. R., beschuldigd van den aanslag op inspec teur Paul te 's-Graver.hage, berevens po ging tot doodslag op drie andere Hagenaars. De dagvaarding vermeHt, dat verdachte omstreeks 2 September 1927 heeft gepoogd A. Jongejan, N. Gerlach en A. Jansen, die hem na het plegen van een diefstal hadden vastge<*~eoen en in zijn vlucht belemmerd, opzettelijk van het leven te berooven, waarbij zijn voorremen zich heeft geopen baard, doordat hij opzettelijk daartoe op korten afstand uit een met kogels geladen zuurwapen eenige schoten in de richting van de hoofden en borsten van genoemde personen heeft gelost. Dat de uitvoering van dit misdrijf niet is voltooid, is alleen een gevclg van de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheid ,dat bij geen der voor melde personen heeft getroffen. Verder, wordt verdachte ten lasle gelegd, dat hij .ïceft gepoogd, den heer P. P. Paul, inspec teur van politie, die hem na het plegen van den diefstal eveneens had vastgegrepen, en Het schijnt dat de strafgevangenis te Wil lemstad wel bijzonder uitmunt door poreus heid, aldus schrijft de Amigoe di Curasao. Want herhaaldelijk hoort men dat de een of andere gevangene ontvlucht is. Nu zijn het er weer vijf tegelijk, wat natuurlijk wijst op een complot. In een nacht hebben vier Venezolanen en een Curagaoenaar het weten klaar te spelen te ontvluchten. Daarvoor hebben zij ijzeren spijlen moeten doorzagen een werk waar over ze minstens enkele dagen moeten ge daan hebben. Blijkbaar hebben ze zich twee dagen weten schuil te houden, wat er o.i. op wijst, dat ze van buiten af geholpen zijn. Want hoe ze zich hier twee dagen kunnen schuil houden, zonder ontdekt te worden, is ons een raadsel. Men vermoedt dat zij in den nacht van Maandag op Dinsdag met een vis- schersboot, die Dinsdagmorgen hier vermist werd, ontvlucht zijn. Een van de vijf is gepakt en men vermoedt dat een tweede nog bier is. Het wordt nu zachtjes aan toch wel een beetje al te gek en hoog tijd, dat het gou vernement eens afdoende maatregelen neemt. Want het is toch maar al te duidelijk, dat de Curagaosche gevangenis niet meer voldoet aan de eischen, die men thans aan een der gelijke inrichting stelt. Aan' het Departement van Marine is deze week aanbesteed de aanbouw en opleving van twee mijnenvegers met complete machi ne-installatie, bestemd voor Ned.-Indië. Van de door tien fabrieken gedane inschrij ving was minste, voor de oplevering van één mijnenveger, de firma J. en K. Smit, te Kin derdijk voor 435.950, terwijl voor opleve ring van beide vaartuigen de Maatschappij, Fevenoord 830.000 vroeg. Een mede door de Rijks Marinewerf te Willemsoord gedane prijsopgaaf voor den aanbouw van één dezer vaartuigen onder dezelfde voorwaarden verschilde aanmerke- lijk met bovenstaanden aanbiedingen, daar hiervoor een som van 270.500 werd be rekend. Wie er verantwoordelijk voor was. De firma Maintz fc Co. te Batavia re mitteerde nu ruim twee jaar geleden een bedrag van bijna 6000 aan den toenmali- gen resident der Preanger-Regentschappen het was or.der het bestuur van den heer Eyken wegens over een zeker tijdvak verschuldigde canon van één of meer per- ceelen in dat gewest. Daar het bedrag der cheque, twee in getal, was overgemaakt, werden deze papieren door den beer Bur lage in zijn hoedanigheid van gewestelijk secretaris als gewoonliik geïncasseerd bij de betrokken bankinstelling, waarna het geld door dezen ambt enaar aan iemand van het personeel van het residentie-kantoor werd afgedragen, teneinde het bij den al gemeen-ontvanger van 's lands kas te doen storten. Voor de ontvangst werd door den betrokken beambte als gebruikelijk afge- teekend in een boekje, dat sedert een paar jaren voor dat doel steeds werd gebezigd. Tot zoover de feiten, zegt het „A. I. D. Pr. B.". De heer Burlage was met buitenlandsch verlof in Europa, toen bij de verificatie bleek, dat het bedoelde bedrag van de fir ma Maintz niet in 's lands kas gestort was, waarna een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, waar het geld gebleven was. Het resultaat was, dat in de zaak geen klaar heid kon wo-den Verkregen, ook niet n,a^ clat de heer Burlage bij zijn terugkomst kon worden gehoord. Al had hij ook eenige vermoeden, hij kon zich niet meer juist herinneren, aan wien hij het geld had afge dragen voor de storting in 's lands kas en het betrekkelijk boekje, waarin vcor dat doel was ,afgeteekend. was na de overge ving van den dienst des heeren B. aan zijn opvolger door eerstgenoemde, als niet meer dienende, in beider tegenwoordigheid verscheurd. Was men eerst voornemens, de zaak langs administratieven weg af te doen, de justitie was van oordeel, dat men moest ingrijpen, met het gevolg, da.t de rechter commissaris van strafzaken bij den raad van justitie te Batavia in Bandoeng een on derzoek in loco kwam instellen, zonder dat bezwarende feiten ten laste ven den ver antwoordelijken ambtenaar, aan het licht zijn gekomen. Dit justitieel onderzoek heeft echter ten gevolge, dat de gewezen gewes telijke secretaris als de verantwoordelijke persoon ter openbare terechtzitting van 20 December voor den raad van justitie te Batavia als beklaagde is gedagvaard, te verschijnen. In welingelichte kringen is men van de onschuld des heeren B. overtuigd en wijt men het treurige geval aan slechte controle zijnerzijds, terwijl de ware schuldige, al thans voorloopig, bezwaarlijk zal zijn aan te wijzen, waar vermoedens, zonder eenige aanwijzing of bewijs waardeloos zijn. Het is evenwel niet onmogelijk, dat deze straf zaak opzienbarende dingen aan het licht zal brengen zeker geenszins ten nadeele van den thans beklaagde. apotheek voorloopig verbonden en daarna naar het academisch ziekenhuis overge bracht. Eenigen tijd geleden werd mededeeling gedaan, dat. er in verschillende winkels te 's-Gravenhage valsch geld door een „Chi nees" was aangeboden. Gis'er is de politie er in geslaagd dezen man aan te houden, die verdacht wordt dit geld te hebben vervaardigd. Het bleek te zün een 26-jarige Javasn- sche huisknecht, A. B. genn-md in betrek king in de Frederik Hendriklaan te 's-Gr.a- venhage. In zijn bezit werden gevonden twee val- sche guldens en twee valscbe rijksdaalders. Bij een huiszoeking werd een volledige in stallatie gevonden om valsch geld te ver vaardigen. Echter ging men op vrij primi tieve wijze te werk. Eenige matrijzen en oen bakje met gips werden in beslag ge nomen. De vrouw van den huisknecht is, als ver dacht van medeplichtigheid, eveneens ge arresteerd. voorbijgangers, dat uit bet bioscoop-theater „Apollo" verdachte rookwolkjes opstegen. Zij waarschuwden de politie en spoedig Heek. dat achter ir, de bioscoop brand was uitgebroken. Dadelijk werd de brandweer gealarmeerd, die or.der leiding van den brandmeester-generaal, den heer Baakman, met veel materiaal uitrukte. Intusschen had de brand zich verder uitgebreid en viel het te voorzien, dat van het theater wei nig zou overblijven. Het vuur, dat een gre- tigen prooi vond in de vele brandbare stof fen, greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd was een enorme vlammenzee ontstaan. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door de strenge vorst, die het hanteeren der slangen zeer lastig maakte en de straat voor het gebouw in een ijsbaan veranderde. Toch wist de brandweer de aangrenzende huizen te behouden. Enkele films werden door den directeur eigenaar met groote moeite en gevaar in veiligheid gebracht. Het gebouw is vrijwel verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tast men, naar de „Crt." meldt, in het duister. Gedacht werd aan kortsluiting, doch later bleek, dat de zekeringen niet waren doorgeslagen. Te Leiden wilde de 33-iarige motorschip- per C. T., liggende met zijn schip in den Nieuwen Rijn, zijn motor, die niet wilde aanslaan, op gang brengen, door hem met benzine in te wrijven. De benzine raakte in brand en het vuur deelde zich mede aan de kleeren van den schipper. Voorbij gangers, zoo meldt de „Tel." kwamen te hulp en bluschten het vuur met dekklee- den. De man, die met ernstige brandwon den was bedekt, werd in een nabij gelegen We zullen in Californië nu naar alle waar schijnlijkheid ook gauw een nieuwe fabrielj voor vliegmachines krijgen van onzen land genoot Fokker, Met het oog op zijn plannen daarvoor was hij dezer dagen in San Fran- sico. Hij denkt binnen 't jaar ergens aan de Baai een nieuwe fabriek op te richten, even als die hij nu heeft in Nederland en in Has- brouck (N. J.) bij de stad New-York. Ook wil hij zoowel daar als in New-York „air ferries" tot stand brengen snelle verbindin gen met den overkant per vliegmachine Amerika waardeert het werk van dezen Nederlander ten zeerste. De „Fokkers" heb ben in Californië een goeden naam. Met een „Fokker" waren Maitland en Hegenberger de eersten, die van Californië over den Stil len Oceaan naar ITonoloeloe vlogen, met eer „Fokker" vloog Byrd naar de Noordpool en later over e'en Atlantischen Oceaan, Fok kers werk wordt verder met groote be langstelling tegemoet gezien. Hij kan in Amerika een man worden van gelijke betee- kennis als Henry Ford. Met dit verschil, dat een „Ford de goedkoopste machine was, die er was te krijgen en een „Fokker" één van de beste op zijn gebied is. En Fokker is nu pas 37, terwijl Ford al reeds in de 40 was, toen hij met zijn auto-fabricage begon. Fokker bezocht ook Oakland en Ala'meda als gast van de lucfitvaart-commissie der Kamer van Koophandel, die te zijner eere een lunch gaf in het „Hotel Oakland." Met deze commissie bezocht Fokker het vlieg veld, Daarbij verklaarde hij, dat binner enkele jaren de ïuebtverbinding tusschen Californië en de Hawaii-eilanden (Hono- loeloe) een even gewone zaak zou zijn als nu die tusschen Engeland en het vasteland over 't Kanaal. Zelfs 'n verbinding van Cali fornië en Australië in twee étappes, met Honolceloe als tusschenstation, acht hij bin nen korten tijd mogelijk. Stormen, zei Fok ker zullen niet langer een bezwaar voor dc luchtvaart z:;n; alleen mist zal de groote hinderpaal blijven. Hij wees op bet groote belang van goede vjiegterreinen, die even noodzakelijk zijn als goede havens voor de scheepvaart. Aan de Baai van San Francisco, onmiddel lijk aan de haven tusschen Oakland en Ala meda, ligt een zeer geschikt, uitgestrekt ter- rein voor het bouwen ven groote fabrieken, aldus de N. R. Crt." Een commissie, be staande uit de heer?n Skinner en Thompson, vervoegde zich bij Fokker, om hem een éc' deelte dezer terreinen ten verkoop aan bieden voor de vestiging van zijn nieuwe bouwplannen. Voor zoover bekend, beeft Fokker echter nog geen nadere beslissing genomen. Volgens de bladen is Fokker van plan Amerikaansch burger te worden en beeft bij reeds daarvoor zijn eerste papieren aan gevraagd. iMen kan dit echer pas worden na een verblijf van vijf jaren in de Vereenigde Staten. Een H. N. draadloos bericht uit Londen meldt; De wenschelijkheid, om de wedstrij den om den Schneider-beker iedere 2 jaar in plaats van om bet jaar te doen plaats hebben, is besproken tusschen den Engel- schen luchtvaart-minister sir Samuel Hoare en generaal Balbo, den Italiaanschen on derstaatssecretaris voor de luchtvaart die een kort bezoek aan Londen brengt. Men is het er algemeen over eens, dat de tijd van eep jaar te kort is om behoor lijke vorderingen te maken voor de tech nische vervolmaking van marine-vliegtuigen, wat uitdrukkelijk het doel van het u'tloven van den beker door den heer Schneider is geweest. De Italiaansche en Engelsche regeering hebben daarom besloten een plan tot wij ziging van de bepalingen ta steunen, zoodat voortaan de wedstrijden om de 2 jaar zul len plaats hebben Daar er geen voldoende tijd zal zijn om de bepalingen officieel te wijzigen voordat Je inschrijvingen voor den wedstrijd van 1928 plaats hebben, zijn Italië en Engeland onderling overeengekomen om den betrok ken aeronautische instellingen in Italië en Engeland kennis te geven, dat de regeerin- Gen niet van plan zijn om Italiaansche of Engelsche vliegers in 1928 te la'en uitkom-n mits andere landen, J;e wellicht zouden willen mededingen, zich bereid verklaren eenzelfde gedragslijn te volgen. Er is niet officieel overleg gepleegd met de eutoi iteiten in le Vereenigde Sta ten, Frankrijk en Lüjtschland, en, naar ver nomen wordt, gaan deze met het voorstel accoord. Een gro£P jn Amerika gevestigde Italianen heeft e P an opgevat, een non-stopvlucht New-York—Rome via de Azuren—Parijs te financieren. !Lar UI' New-York gemeld wordt, was de Vrij gehoudsn zitting van bet Mexicaan- sche Uonores gcfleei aan Lindbergh gewijd riet ongres besloot, dat hij beschouwd moet worden als de overbrenger van de gevoelens van goeden wil van de Vereenigde Staten, De president van de Mexicaansche Kamer „heiicola Heeft Lindbergh een eere-medaille overhandigd. Ven de regceiing van Nicara- guya beeft Lindbcrg een uitnoodiging ont vangen om naar Managua te komen. Het grootste schip van de Kon. Pakefvaart Mij. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag van de werf van de Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij aan de overzijde van het IJ het turbine-dubbelschroef s.s, „Nieuw-Holland'' in aanbouw voor de Kon, Paketva-art Mij-, te water gelaten. Omstreeks twee uur, terwijl het muziek corps van de N. S. M. het Wilhelmus blies, terwijl honderden toeschouwers langs dc kanten van de helling stonden te kijken, Meed het groote roodgeverfde schip van stapel: als steeds bij elke te-waterlating een indrukwekkende vdrtooning. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. M. E. HummelVan Hecking Colen brander. De hoofdafmetingen van de „Nieuw Hol land" zijn: lengte 164.60 meter, breedte 19.05 m., holte 10.82 m. De waterverplaat sing zal 18.159 ton bedragen. Het schip zal ingericht zün voor 174 pas sagiers en de bemanning zal uit 199 koppen bestaan. Een 26-jarge arbeider is te Heer'en in de Staatsmijn „Emma" op de 325 meter ver dieping door vallend gesteente getroffen en gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Wederspannige gevargemsbewoners, Aneta verneemt dat de resident Woens dagmiddag 23 Nov. j.l. op verzoek van het hoofd van het gevangeniswezen, militaire hulp inriep voor de Glpdokgevangenis te Batavia, waar 743 gestraften communisten weigerden te werken. Aanleiding hiertoe was het feit. dat, toen de gevangenen tegen de cholera geïnjec teerd moesten worden, 550 communisten weigerden zich daaraan te onderwerpen o.a, bewerend, dat de injectie een sleepende ziekte beoogde, die na drie jaar doodelijk is, om zich op deze wijze van de commu nisten te ontdoen. Het hoofd van de gevangeniswezen, die de weigerachtigen op de noodzaak van in enting wees, werd uitgelachen en gehoond. Het onderzoek wees uit, dat de weigering noodzakelijk het gevolg was van opruiing door een tweetal belhamels, ook wijl de overigen, b;jna 1100 man wel voor vacci natie bereid waren. Beide belhamels die op heeterdaad be trapt werden, bij het aansporen om te blij ven weigeren, zün van de anderen geïso leerd en met acht dagen celstraf gestraft. De inenting is niet doorgegaan. Allen, met uitzondering van de met celstraf gestraften, zijn toen aan het werk getogen. 's Middags om één uur na schafttijd wei gerden 743 man het werk te hervatten, tenzij de twee geisoleerden eveneens tot 't werk werden toegelaten. Zonder resultaat werden zij toegesproken, waarop hulp werd ingeroepen van 24 mili tairen onder bevel van een eersten luitenant Gelijkertiid arriveerden aan de gevangenis gevangeniswezen. Terwijl de militairen het gevangeniswezen. Terwijl de militairen werden opgesteld sprak de regent den on- willigen toe erop wijzend, dat weerbarstig heid niet 'anger getold eerd zou worden. Twintig minuten later werd het werk her vat. De militaire wachtpost is verdubbeld. De inenting is opgeschort daar deze nog niet urgent geacht wordt, de wijl de gevan genen van de buitenwereld zitten afge sloten. In de gevangenis te Glodok is momenteel alles rustig. Twee daders gearresteerd. Reeds geru'men tijd werden op de N.V. Mee'fabriek Weert v.h. Gebr. Van der Venne te Weert, zakken bloem vermist, doch alle nasporingen hieromtrent bleven vruchteloos. Het gevolg was, dat dezer dagen naar de „Tel." meldt, het personeel der fabriek door d directie op het kantoor ontboden werd. Tot opheldering kwam het echter niet. Zaterdag werd door het kantoorpersoneel der firma echter geconstateerd, dat de ruim Ul-jarige bakker J. S„ gedurende eenigen tijd meer ledige zakken inleverde dan er volle betrokken waren. Zulks Gaf de directie aan leiding een onderzoek in te stellen of door S. elders meel werd betrokken in zakken met bet merk der N.V. Teen dit niet het ge val bleek, werd de marechaussee met een en ander in kennis gesteld. De man werd hierop per auto naar de kazerne overgebracht waar hij spoedig door de mand viel. Bij een onderzoek te zijnen huize werd nog een groote partij zakken met hetzelfde merk aangetroffen. De ledige zakken wer den door S. naar de meelfabriek terugge bracht, waar hij daarvoor met 1 per stuk werd gecrediteerd. Naar verluidt moet het totaal aantal verduisterde zakken minstens 260 bedragen- Later is tevens gebleken, dat de ongeveer 18-jarige bakkersgezel H. H., die eenige maanden geleden bij S. in dienst was, aan de diefstallen medeplichtig is. Daar deze des tijds in een huis woonde, dat aan de meel fabriek is aangebouwd, kostte het hem geen moeite met behulp van S., des nachts de zakken door een venster te gooien, waarna S. ze naar zijn woning overbracht. Ook H. is thans naar Weert overgebracht en is naar het Huis van Bewaring te Roermond Ge transporteerd. Hij was te Bierik woonachtig. Twee dooden en drie zwaar gewonden. Onlangs is Simpang Tiga (S O R.) het tooneel geweest, van een bloedige vecht partij tusschen een aantal daar woonachtige Arabieren Toen de strijd was af geloopen bleven er twee dooden en drie zwaar ge wonden achter, welke laatste later naar 't hospitaal werden vervoerd. Voorloopig werden twee van de deelne mers daders van den doodslag gear resteerd. Een van hen kwam zich zelf bij de politie aaifmelden. De aanleiding schijnt een soort vandetta geweest te zijn. Een van de in Simpang Tiga wonende Arabieren ze wonen er allen bij eikaar in een gebouw, bestaande uit drie petaks werd er blijk baar van verdacht indertijd in Arabië den vader van een der anderen te hebben over hoop gestoken. Of deze verdenking al dan niet gegrond was is nog niet bekend. De be trokkene merkte echter wel dat hij voortdu rend vervolgd werd en hij was zich van ge vaar bewust Hij wenscÜle blijkbaar zijn lot niet kalm af te wachten en besloot zijn eventueele belagers vóór te zijn. Hij verza melde eenige aanhangers om zich heen en op den bewusten avond stormden deze het huis binnen de tegenstander overhoop. Er ontstond een gruwzaam gevecht waarbij een Arabier, die er niets mee uit te staan had door de tegenpartij werd gedood, terwijl zooals boven reeds werd vermeld behalve twee dooden ook nog drie zwaargewonden achterbleven. De zaak is in onderzoek. Te Kerkrade is in de domaniale mijn de 39-jarige gehuwde arbeider V. tusschen kolenwagens bekneld geraakt. Zwaar ge wond werd hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij aan de gevolgen is over leden. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen te Hoogkerk, hebben de sociaal-democraten een zetel verloren aan de communisten. De nieuw-gekozene de heer Hort'ng, is geen gemakkelijk heer en hij zorgde door zijn op treden ervoor, dat de inwoners (vooral do arbeiders) van Hoogkerk, de raadsvergade ring met belangstelling volgden, om te ge nieten van zijn scherpe critiek op het ge meentebestuur en zijn mederaadsleden. In de laatste raadsvergadering was de publieke belangstelling zoo groot, dat de tribune te klein bleek, zoodat de burgemeester de menschen moest verzoeken heen te gaan. Dït was echter niet naar den zin van den com munist, die aanspoorde tot blijven en toen de politie, om vechtpartijen te voorkomen, onvoldoende krachtig optrad nam de heer Horting het gezag in handen en zei hij, dat eerst de leden van den raad de zaal zouden verlaten. Toen geen andere uitweg meer mogelijk bleek, voldeden de burgemeester en de leden van den raad aan den eisch. De heer Horting en zijn partijgenooten onder het publiek, waren de baas. De voor de raadsleden aan wezige sigaren werden gedeeld en de heeren genoten van hun overwinning. De voorzitter vroeg daarop versterking van de politie te Groningen; vier man maréchauseé verschenen spoedig, verwij derde de rebellen uit het gemeentehuis en stelden den raad in staat tegen half tien de vergadering was uitgeschreven op 8 uur met de besprekingen een begin te maken. Nu zonder publiek. De vergadering had ver der een rustig verloop. VAN DE Omslag in drie kleurendruk naar een schilderij van HERMAN MOERKERK Vijf kunstplaten en bijna 100 schitte rende reproducties van de beste voortbrengselen der schilder-, tee- ken- en fotokunst. PRIJS PER EXEMPLAAR 70 CTS. Ook verkrijgbaar bij de agenten Katholieke Illustratie en bij den Boekhandel. Toezen ding per post volgt onmiddellijk na ontvangst van 80 cents per postwissel. Voor het buitenland is de prijs 1.Het ver dient aanbeveling nog heden te bestellen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jN- V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD heeft te Assen een zeer felle brand ge- HAARLEM, woed. Omstreeks één uur merkten enkele'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6