Sport en Wedstrijden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag ±9 Dec. 1927 Over Voetbal en Voetbal Oraginisaüs in onzen Archipel. Onze nieuwe spelregels en scheidsrechter misère. Hans Tetzner. Voetbal in Zuid-Amerika. H. B. C. België en de Olympiade. Uitvoering „De Halter", Alkmaar. GYMNASTIEK. Gymnastiek-uitvoering van de leerlingen der Rijkskweek- en Leerschool. R.K. Sportver. „Leonidas". HONKBAL. Propaganda-Commissie. SCHERMEN. Kapitein A. E. W. de Jong kampioen. WIELRENNEN. H. S. V. „De Kampioen". Mocht ik u verleden week over verschil lende clubs in onzen A.chipel verhalen, meei speciaal over het clubleven, thans volgt hierop een beknopte beschouwing over de voetbal-organisatie in de tropen. Toen reeds deed ik uitkomen, dat wel op het populairste deel van het machtige eilan den-rijk Java het voetballeven het weelde rigst tiert. Door de groote afstanden echter heeft men Java in verschillende districten moeten deelen. Want in zooverre u 't nog niet weet, kost een reis dwars door Java u circa twee dagen, waarbij gij zelfs in een hotel een nacht onderkomen moet zoeken Om deze groote reizen te voorkomen, heeft men districten geformeerd, in den geest van West, Noord, Oost en Zuid-Nederland. Ech ter heeft men in Indië dit verschil, dat elk district zijn eigen bewind heeft. Zoo heeft men te Weltevreden den West-Java-Voetbal- Bond; te Bandoeng den Bandoengschen Voetbaloond; te Cheribon den Noord-Java Voetbal-Bond te Magelang den Magelang- schen Voetbal-Bond, te Semarang de Ver eeniging Semarang en Omstreken; te öoera- baja den Soerabayschen Voetbal-Bond en te Malang den Malangschen V. B. Aanvankelijk speelden deze Bonden binnen eigen territoir hunne wedstrijden doch lang zamerhand zag men het gebeuren, dat de eene groote stad bij een plaats uit een ande ren bond een fri mdly-game ging spelen louter een krachtmeting, welke dan een vol gend jaar door een contra-visite werd be antwoord. Later werden regelmatig steden- wedstrijden georganiseerd, hetgeen langza merhand tot de gedachte leidde, om jaarlijks een steden-tournooi te houden, waaraan ;n ten slotte het Kampioenschap van Java vastknoopte. Pas later werd de Neder- landsch-lndische Voetbal-Bond geformeerd welke de teugels op de aan ieder bekende wijze in handen houdt. Met de stichting van den N. I. V. B., heeft Java een fraaie organisatie gekregen en vooral een actieve organisatie, die niets nalaat om het indische spelpeil zooveel mogelijk te bevorderen. De steden-wedstrijden zijn momenteel op Java „the topic of the season!" Er wordt cm verschillende redenen slechts een halve Kampioens-comoetitie verspeeld, met als eervolle onderscheiding den mooi en eere- iitel. Ongetwijfeld zullen de lezers vreemd opkijken, wanneer hier van een kampioens competitie gesproken wordt en steden hierbij betrokken zijn. Of nog beter gezegd de dis tricten, waarvoor de groote steden wel het leeuwenaandeel aan spelers leveren. Toch is dit niet zoo vreemd, als men weet, dat tus- schen de Bonden steeds een groote, hoewel eerlijke naijver bestaan heeft. Met de regeling van een en ander, heeft men echter voortdurend groote moeilijk heden, want een der moeilijkste vragen is steeds, welke stad uitverkoren zal worden, om als gastvrouwe te fun-feeren. In het bij. zonder de groote afstanden vormen een bij kans onoverkomelijke hinderpaal, hetgeen wij hierboven reeds memoreerden. Een ge- heele competitie zou ongetwijfeld een kleine veertien dagen kosten en als wij daarbij den lijd optellen, welke voor het reizen noodig is, zijn de moeilijkheden hiermede voldoen de verklaard. Een dergelijk verlof kan bovendien niet iedereen krijgen, terwijl ook rekening dient te worden gehouden met het klimaat, en een geheele competitie zou van het physiek der spelers veel te veel vorde ren, hetgeen tenslotte op het spelgehalte ook zijn invloed zou uitoefenen. Voor de steden-wedstrijden is Bandoeng zeker het gunstigst gelegen, omdat men hier uit de verst gelegen steden van Java in één dag kan heenreizen. De vier krachtigste steden, de plaatsen dus, waar het spelpeil zich het meest ont wikkeld heeft, zijn: Soerabaya, Weltevre den, Bandoeng en Semarang, waarvan de beide eerstgenoemde steeds bet meest op den voorgrond traden. Wanneer de wedstrijden aan den gang zijn is geheel voetballend Java in rep en roer. De kranten zijn dan telefonisch met het strijdperk verbonden en de belangstelling in andere plaatsen kunnen den strijd op den voet volgen. Kort na het eindsignaal verspreidt de pers communique's in grooten getale, welke begrijpelijk veel aftrek heb ben. Hieruit blijkt dus wel, dat de goede lei ding van den N. I. V. B. wel op prijs wordt gesteld. Bovendien zorgen de leiders ei voor, dat de goede geest blijft voortbestaan De stad, welke voor een dergelijk tournooi wordt uitverkoren, steekt zich geheel in feestdos; winkelweken worden gehouden, i. plachten on n^c-o f1J de schouwburgen, bioscopen en cabarets zetten hun bezoekers iets speciaals voor, terwijl in laatste instantie de Eond door het aanrich ten van diners en gezellige kroegjools er zorg voor draagt, dat de uilverkoren spelers een prachtige herinnering mede naar huis nemen. Is 't daarom te verwenderen, dat de In dische voetballers hun uiterste best doen om voor hun vertegenwoordigend elftal uit verkoren te worden? Ongetwijfeld een eigenaardig hoofd voor een artikel maar niettemin hopen we hier onder onze lezers even op de hoogte te stellen van enkele misstanden die nomen teel in onze Katholieke voetbalbeweg ng voorkomen. Wij zeggen misstanden en misschien is dat wel wa: te setrk gekwalif ceerd, doch er zijn enkele feiten die zeer zeker de aandacht verdienen, want wanneer zonder meer daarover heen gestapt wordt, is de narigheid bij Kathobeke voetbalweds rij den niet te overzien. Laten we eerst even het woord voeren over het scheidsrechterscorps van de R. K. voetbal beweging, speciaal het corps van den D. H. V. B. Wij hebben d t seizoen reeds vele D. H. V. B. wedstrijden bijgewoond en wij moe ten jammer genoeg bekennen, dat het met onze scheidsrechters al zeer bedroevend is gesteld. Zeker zijn er uitzonderingen. Wij kennen n.l. arbi ers onder wie het een genot is te spelen maar zij zijn zo« schaars. Het overgroote deel onzer flu'tisten heeft van wat je noemt „scheidsrcc' teren heel weinig kaas gegeten. En nu is het nie onze bedoeling vanaf deze plaats een soort cursus te geven, daarvoor zijn ongetwij feld andere personen. t Maar wel wil'en wij den leider der R. K. sportbeweging in overweging geven alle mogeijke moeite te doen om hun scheids rechters die kennis bij te brengen welke voor het leiden van een wedstrijd noodig is. Goede leiding waarborgt een prettigen wedstrijd en bevordert den goeden geest onder de spelers En als we nu arbiters hebban die abso luut niet voor hun taak berekend zijn, dan zijn al heel gauw de poppen aan 't dansen. Het is maar al te goed bekend dat de tegenwoordige jongenlui zich niet makke lijk laten drillen en zeker niet op een voet balveld door een of anderen onbekwamen scheidsrechter Er vallen natuurlijk woorden (bleef het daar maar bij) er wordt gekankerd, enz. en hpt slot van het liedje is dat dikwijls een heel elftal totaal de kluts kwijt raakt met voor de vereeniging minder aangename ge volgen. Natuurlijk zijn dikwijls de spelert zelf de schuld van onaangenaamheden en ook hen moeten wij den raad geven, mede te wer ken tot een goed speiverloop. „Ja", hoor ik er een zeggen, als de scheidsrechter bepaald zich vergist nemen wij hem dat met kwalijk maar wanneer hij blijk geeft zijn vak absoluut niet te ver staan dan kunnen wij onzen itnond niet houden. En voor deze laatste redeneering valt veel te zeggen. Een speler moet altijd zijn mond dicht veel te zeggen. (Een speler moe', altijd zijn mond dicht houden, ook wanneer de scheidsrechter onkundig blijkt. Red. N. H Crt.). Wij waren er getuige van, dat een flui tist een geweldige blunder maakte, waar- bij natuurlijk niet de bedoeing zat om de eene partij iets te bèvoordee'en. Onkunde was hier de'oorzaak. Moge onze scheidsrechters aan de hier boven vermelde feiten terdege aandacht schenken, opdat in den vervolge onaange name wedstrijden door onkundige leiding achterwege blijven. Er bestaat echter in onze voetbalbewe ging een spelregel, die reeds zeer veel stof tot spreken heeft gegeven, maar die o.i. zijn langsten tijd heeft gehad. Een spelregel, welke momenteel van onprettige vooyvaller de oorzaak is, om dat men. zoowel spelers als scheidsrech ters, hem niet, althans niet voldoende ken- nen. Wij bedoelen den regel die den aanval ler verbiedt, den doelve.'dediger aan te val len in het doelgebied, indien deze laatste althans het Ieder vast heeft. Het woordje vast onderstrepen wijf om dat daaromtrent verschil van meening be staat. Alleen als de keeper den bal absoluut in zijn bereik heeft, dat is, wanneer het laten vallen totaal is buitengesloten, dan mogen de aanvallers het hem niet lastig maken. Een bal, die op des ktepeis handen zoo genaamd huppelt, mag men trachten in doel te werken Een achterhoede met eer. klemvasten keeper zal dus bij toepassing van een goede tactiek, weinig goals tegen zich zien maken. De mees. fraaie aanvallen worden doer ciezc j bepaling kalm onderbroken en wij missen daardoor de spannende doelworstel ngen. die ontstaan wanneer de keeper het leder niet voldoende in zijn macht heeit. Wij zouden nog meer over dezen spelregel kunnen zeggen, maar dat voert ons te ver O. i. is hij absoluut overbodig en hem maar weer aan den kant zetten, zien we liever vandaag dan morgen gebeuren. Nu hij echter bestaat, moeten wij ons daar- aan houden en daarom is het zaak hem ter dege te kennen. Vooral de arbiters mogen hem wc! een- goed instudceren opdat we niet voor geval len komen te staan zooals we dat Zondag j.l. zagen. Fen keeper ctopt een penalty. Het ledei rolt van hem af en de toe'oopende speler van de tegenpartij trapt den bal in he doel Op het oogenb ik dat de aanvaller trap te, lag de bal builen bereik van den keeper 1 nagenoeg stil op den grond. Alzoo een vol komen zuiver goa'. De leidende rrb ter demonstreerde toen zijn abso'ute onkunde, door te verklaren dat de doelman was aangevallen en annuleerde het doelpun'. Een der partijen werd direct door deze beslissing geduneerd en dan zu'len we maar zwijgen over de ettelijke gevallen, die zich dit seizoen hebben voorgedaan, waarbij de aanvallende partij hun bijna succesvolle aan vallen door dergeli'kc verkeerde beslissin gen zagen teniet gaan. Laten we eindigen met de hoop uit te spreken, dat de scheidsrechters van den nieuwen spelregel goede nota zullen nemen, maar liever nog, moge deze o i. onncodige regel spoedig van het voetbaltooneel ver dwijnen! De oud-Be-Quick-(roningen) back en internationaal Hans, Tetzner, schijnt het voetbalspel er aan te gaan geven. Zoo juist heeft hij een reis volbracht als dokter op een der mailsteamers van de Rotterdamsche I loyd naar Indië. Thans zal hij als zoodanig gaan optreden in het Haagsche Gemeentelijk Ziekenhuis, als assistent van den bekenden Haa^schen dokter dr. Schoenmaker. Dit gewichtig, en tevens druk ambt, zal z.i. hem geen gelegenheid meer laten om daarnaast regelmatig te blijven voetballen, zoodat wij met hem een symphatiek speler en prettig tegenstander van de velden zien verdwijnen. Uruguay, dat bij de Parijsche Olympiade zoo verrastte door zulk 'n schitterende partij voethal, is thans in den strijd om het Zuid- Amerikaansche Kampioenschap door Argen tinië, met 32 geklopt. De Argentiniërs blijken uitstekend in vorm te zijn en hebben nog slechts een overwinning noodig om den titel definitief te veroveren. Als Argentinië inderdaad nog krachtiger is dan Uruguay, tenmiste als het spelgehalte van laatstgenoemd land niet teruggegaan is staat ons in de lievelijke Mei-maand we! iets bijzonders te wachten. „King Soccer de geweldige, zag zich v»n zijne troon gestooten door een andere strenge despoot. Thialf zwaait en naar het zich laat aanzien met succes zijn scepter. Een pracht gelegenheid voor onze sporters om zich op het gebied van ijsspoet wat te oriënteeren. Voor het derde elftal een ware uitkomst? Als het wat door blijft winteren, kunnen we misschien met de Kerst onderlinge wedstrijden organiseeren op de Bleekersvaart! Wie doet er mee? Benutten we verder deze gelegenhid tol .iet houden van een klein overzicht over het afgeloopen jaar. Ten minste voor de Kerstdagen is er ook geen compctitic-ontmoetin" vastgesteld. Het eerste, dat ons verleden Zondag zulk een groote teleurstelling bracht, ontmoette elk barer tegenstanders éénmaal en maakt een vrij pover figuur. Liet gemis eener fünk- opstuwende half-iinie doet zich terdege voelen, voeg daarbij" een we'nig geest driftige voorhoede, en de verklaring van de slechte resultaten ligt voor de hand. 't Is lang geleden, iongens, dat jelui zulk eer. pak slaag kreegen en het had niet noodig rteweest, dat het zóó erg bad geworden. Wat drommel, te^en Wilskracht ging het toch ook goed? Al is er geen titel te be- '•alen, dan kan er toch wel gewerkt wor den. Begin dus in 1923 met nieuwen moed aan nieuwe glorie! De reserves staan er goed voor deze maal. Ongeslagen aan het hoofd, dat is een ongekende weelde de laatste jaren. Voor- rit v. d. Eem. terug naar de le klas en dan naar het Eldorado, de Fede-atie! Waar om b.v. kunt ge ook niet, wat Gr. Willem, Wilskracht, P. V. C. wel kunnen? Allons. tweede, met kracht vooruit. Het elftal op wachtgeld, de gedegradeer- de kamnioenen, of hoe zegt men dat, kijkt maar uit. Let maar goed op derde, misschien be- 'ief je t nog Martin c.s. blr'ken hoogs idealen te hebben. Naar verluidt hebben 2e naar Zaandam geschreven om de plaats van het derde! Wat een verbeelding. Denk er om: „Wie staat, zie toe, dat hij niet valle Tn slotte de menige DE WINTERSPORT ViERT HOOGTIJ. Aaru.g Lief-je ven te ijsoaan Klcvcrlacn, welke Zendag een kleurigen aanblik bocd. wedstrijd was een nederlaag. In hoofdzaak kw.am dit door het gemis aan een keeper van voldoende afmetingen. Spel zit er an ders wel in en ik zie jullie verdere opera ties met vertrouwen tegemoet. Eendracht en samenspel doen wonderen, ook al zijn ,u!lie onder de maat, vijfde. Een commissie is ingesteld om de mogelijk heid te onderzoeken, tot het houden van clubavonden. Ten spoedigste wordt aange vangen met de werkzaamheden en kan het resultaat tegemoet gezien worden. Ook aan de foto's wordt gewerkt. „MUG". Terwijl de meeste landen als Duitsc'nland, Zweden, Italië, Zuid-Amerika en ons lar.d niet in het minst, zich voorbereiden vodr de Olympiade is 't wel een groote merkwaar digheid, dat onze zuidelijke buren, de Eel- gen, absoluut geen voorbereidingen treffen. Het programma is momenteel zoo overladen, dat er in het geheel geen uitzicht bestaat, dat er zelfs ter elfer ure aan begonnen kan worden. Wanneer wij rekening houden met de, nog te spelen, competitie-wedstrijden, met het internationale programma en beker ontmoetingen kan men tenminste als vorst niet als spelbreker komt optreden (en daar heeft 't momenteel alle schijn van!) op zijn vroegst 5 Mei gereed zijn. Dus vlak voor den aanvang te Amsterdam. In Belgische sportkringen is men thans niet erg te spreken over deze houding van het sportbewind, hetgeen zich in een aantal persartikelen uit. Wel staan er nog eenigc interland-wedstrijden te wachten, dcch alge meen wordt deze voorbereiding onvoldoende geacht, om met eenigc kans op succes te Amsterdam op te treden. Algemeen is men dan ook van oordeel, dat het Belgisch elftal in het Olympisch tournooi geen lang leven beschoren is, tenzii er 1 enV racht:g wordt 'nrfc-frcpen. A zwaaien en heel goed. de knotsoefeningen voldeden Voer liefhebbers van gymnastiek was bet Zaterdagavond een avond om te watertan den. Zelden zagen wij in Holland zulk tur nen. Wij gelooven dan ook zeker, dat deze ploeg, welke aan de uilvoering van „De Halter haar medewerking verleende, op de a.s. Olympische Spelen een schitterend figuui zal slaan en op het gebied der gymnastiek de eer van Nederland zal hooghouden. Onder de vele aanwezigen, „de Harmonie," was geheel bezet, zagen wij de Eurgemees- ter van Alkmaar, de heer Mr. Wendelaar, de Bondsbestuurders, de heeren van Ekeren, Sommer en Kop en vele vooraanstaande per sonen uit de turnwereld .Ook een zestigtal leden van den Kernemer Turnkring waren naar Alkmaar getogen om de verrichtingen der Olympische ploeg te zien. Nadat de heer G. Mcnsing, voorzitter van „de Halter," een woord van welkom had ge sproken, werd met de afwerking van het uit 10 nummers bestaande programma een aan vang gemaakt. 1, 3, 4 en 6 van het programma was voor leden van de Halter, met resp. vrije oefe ningen, ringen zwaaien, tremplin brug en knotzwaaien en bewezen dat deze vereeni ging over een zeer goed stel gymnasten be schikt en dat de heer Schenke, directeur van „de Halter," uit zijn menschen weet te halen wat er uit te balen is. Van „Voorwaarts" te Koedijk zagen wij langzame vrije oefeningen en tremplin hoog springen van „Voorwaarts" te Stompctoren. De clou van den avond was echter het op treden van onze Olympische turners on Ier leiding van de Zwitsersche turners Gcorgen Micz en Melchior Wezel, die tevens dezen avond van hun Hcllandsche leerlingen af- JL/j- - Vï V Ui. ATnLJ-.iiU.ti. -i G. Willem II te Dan Haag plaats. Voorop Jan Zeegers, achter hem Klaasse, in één der polders rond Den Haag. Evenals vorige jaren gaf de heer W. Goe- ting Zaterdag 17 December j.l. weer een gymnastiek-uitvoering ten bate van de kin- dervacantie-kolonies met zijn leerlingen dei Rijkskweek- en Leerschool in het Gemeente lijk Concertgebouw. Deze uitvoeringen zijn een niet te onder schatten steun voor de kindervacantie-kolo- nies en vormen dan ook, zooals Dr. Sluyter- man bij zijn woorden van dank tot den di recteur der Rijkskweek- en Leerschool, en tot den heer W. Goeting en zijn leerlingen opmerkte, een vasten bron van inkomsten voor de kindervacantie-kolonies. Onder de aanwezigen merkten wij op vooraanstaande personen in 't onderwijs, o.a de heeren Elzinga en Weuslintfh, respectie velijk Inspecteurs bij het Middelbaar- en Lager Onderwijs en den heer Dr. Sluyterman voorzitter van de vereeniging voor kinder vacantie-kolonies. Namens den heer Nijgh, directeur det Rijkskweek- en l eerschool was aanwezig de heer Ruinen, leeraar aan de Rijkskweek- choól. De uitvoering werd om 8 uur begonnen 7en goéd orchest, onder lei-ring van WilN ersteeg, droeg er veel toe bij om de uit- v èering naar wensch te doen slagen. Voor de beleiding der verschillende oefeningen niets dan lof. Het programma gaf een duidelijk beeld van dsn omvang der lichamelijke opvoeding Op het programma kwamen voor 14 num mers, steeds weer iets anders te zien ge vend. g Het meest in den smaak viel hef optreden Ier leerlingen van de R'jksleerschool. Aar dig waren dé spe'en met zang onder leming van Mej. N. Westendorp, die van een kleine 'reumes bloemen in ontvangst had te ne- Eerst werd er gewerkt aan paard, daarna aan brug en tenslotte aan hoogrek. Nooit zagen wij zulk werk. Met welk een zelfver trouwen en enthousiasme werden de diverse oefeningen uitgevoerd. Wel zal er .nog ge ducht geoefend moeten worden voor de Olympiade, doch nu reeds zagen wij wat de Zwitsersche turners ons geleerd hebben. Na het brugturnen verscheen Mr. Wende- laar, op het tooneel, om namens de ge meente Alkmaar een woord vol moed tot onze IJollandsche en een woord van af scheid tot de Zwitsersche turners te richten en reikte aan de beide Zwitsers een zilveren lepel met bet wapen van Alkmaar over. Bij het hoogrek vertolkte de heer Sommer, na mens 't K. N. G. V., den dank en reikte hun :iet Diploma van Verdienste uit. Onder het -.pelen van „Heil u Helvetia," door alle :taande aangehoord, brachten de IJolland sche turners de gymnasten groet aan hun leiders en namen op deze wijze officieel af scheid van hun trainers. De eer Miez dankte en gaf ten slotte nog enkele raadgevingen. De toespraken tot de Zwitsers benevens iet antwoord van den heer Miez geschiedde n de Duitsche taal. Secr. Fiihrhopstraat 8. 19 December. Dus nog maar even twee weken vóór onze welJadigheidsuitvoering ten bate. der St. Liduinakerk. Dan moet er in die twee weken nog heel wat gedaan worden. Wij rekenen er op, dat alle leden door een flinke kaarter.vei koop ons zullen helpen dc opbrengst van dien avond zoo groot moge lijk te maken. Alle Haarlemmers en niet-Haarlemmers, die dit lezen, zou ik willen vragen: Helpt u ons ook om de St. Liduina-kerk een flink bedrag te kunnen overdragen? Koopt alien kaarten vorm»deze viyoerirtf. j Behalve van het zangkoor der kerk. ;s ons r ok* de medewerking tce^ezegd van den be kenden zar.ger Jan Meelissen en voor het ocr.eel. docr de R. K. Rederijkerskamer .Alberdir.gk' Thym." U krijgt dus een zeer -'evaricerd programma en een genotyollen c.vond. k De toestand der St. Liduina-kerk is u l-ogcstwaarschijnlijk wel bekend. Op 't ^ogenblik nu is bijna geen plaats i:i de kerk verpacht en moet zij, waar Haarlem-Noord i h nog voortdurend uitbreidt, dan ook odzakelijk afgebouwd worden. Ook de f t. Liduina-kerk is immers één van 'e Groot-Haailemscbe kerken. Den rust eole op Groet Ilaarlcm een zekere plicht, om deze kerk te steunen. Wij rekenen op u. P. DONDERS, secretaris. LOO? D2R COMPETITIE S. Dat het met de organisatie ven de Com petitie van den Ned. Honkbalkond nog niet heelemaal in orde is, blijkt wel uit de vol gende, door den competitieleider gepub.i- ceerde cijfers. Voor de competitie zijn in 't geheel vast gesteld 164 wedstrijden, waarvan er slechts 103 gespeeld zijn. Van de 55 niet-gespeclde wedstrijden gingen er 14 niet door, cmdnt uitstel verleend was en ló omdat een der beide partijen niet opkwam. Met dc openings- en eindwedstrijden mee, worden de totaalcijfers respectievelijk: 105, 120, 65, zcodat ruim 1,3 der wedstrijden geen doorgang vond. Vanaf de oprichting in 1923, is de H. C. Haarlem de eenige vereeniging buiten Am sterdam, die aangesloten is bij den Ned. Konkbalbond. Ondanks de vele in den loop der jaren gegeven demonstraties, we noemen slechts: 's-Gravenhage, Dordrecht, Bussum, Enschedé, heeft zich nog geen enkele nieuwe vereeniging aangemled. Nu is op voorstel van het Bondsbesfuur op de laatste Alg. Vergadering een propa- ganda-commissie ingesteld. Op verzoek heb ben daarin zitting genomen de heeren: Rijkeboer van Z. R. C. en Besangcr van V. V. G. A. Uit hot Bondsbestuur is als lid' aangewezen de heer J. Bergveld. In de overdekte Tennisschocl aan den Maaldrift bij leiden zijn gisteren de wed strijden gehouden om het persoonlijk degen- kampioenschap van den Kon. Ned. Ama- teurs-Schermbond. Er waren 30 deelnemers, waarvan op dezen langen dag bijzonder veel is gevergd. Over het algemeen werd er uitstekend ge trokken. Begonnen werd drie poules van tien. Uit poule 1 gingen over naar den halven eindstrijd de heeren Ku-jpers, Drie bergen, Delbacre, Stapel, Joosten en Lau- bouckère, uit de tweede poule de heeren A. E. W. de Jong. D. de Jong, Mosman, Van Wieringen, Raéll, Van Driest en ten slotte uit de derde poule de heeren Kurze, Ekka-ts, Greeve, Aanstoot, Meijer en Van der Plaats. Uit deze 18 schermers werden twee groe pen van 9 gevornxl met het resultaat, dat naar den eindstrijd overgingen uit de eerste groep de heeren Joosten, Driebergen, Mos man, Mayer, Stapel en Aanstoot er 1 ;t de tweede groep de heeren Knijpers, A. E? W. de Jong, Labouchère, Kunzc, Ekkarts en D. de Jong. In den spannenden eindstrijd wist kapi tein A. E. W. de Jong zich op fraaie wijze aan den kop te plaatsen met 10 gew. par tijen van de elf. Hij verloor alleen o-> on- fortuinlrke wijze van Mosman: 2. Drieber gen, 8 gew. part.; 3. Ekkarts. 7 gew. part.; 4. Mayer. 5 gew. part.; 6. Stapel, 5 gew. part.; 7. Mosman, 5 gew. part.; 8 Kuitper?» 5 gew. part., 9. Labouchère, 4 gew. pari.; 10. D. de Jong, 4 gew. part.; 11. Jocsten, 4 gew. part.; en 12. Aanstoot, 3 gew. par tijen. Hiermee was de strijd echter nog niet be slist, omdat er geschermd werd volgers het Olympisch reglement en derhalve de eerste vier nog opnieuw moesten trekken, thans cm 6 poules volgens afvalsysteera. Kapitein de Jong won met 61 van Ek karts en Driebergen met dezelfde cijfers van Maijer, die door één minder ontvangen treffer weer onverwacht in dezen besüs- cenden strijd was gekomen. Maijer verloor daarna met 63 van Ekkarts en viel der halve af en werd nujnmer laatst gcklassi- ficeerd in den eindkamp. Daarna werd getrokken om den titel en den daaraan verbonden Wailer-beker, tus- schen kapitein De Jong en Drieberg :n. In een minimum van tijd was het 50 voor De Jong, daarna plaatste Driebergen drie treffers, aldus den stand op 53 brengend; doch onze nationale captain plaatste on- middellrk daarop een fraaie rioste, waar door hij met 63 zegevierde en opnieuw het degerkamoioenschap veroverde. Ten slotte kampten Driebergen en Ek karts om de tweede en derde plaats, waar bij Ekkarts met 63 won. S. Hoevens wint het kampioenschap der amateu*s. W. Sijpestijn dat der nieuwe lingen over de langen afstand. Zondag j.l. werd verreden op hometrainers het kampioenschap van Noord-IIoliand over 10 KM. De deelname was niet zoo groot als bij de 1 K M. wedstrijd. Als prijswinnaars kwamen uit den strijd. Catagorie amateurs: 1. S. Hoevens. 2. H. Schijvenaar. 3. II. \7es- terveld. 4. C Schoor. In de catagorie nieuwelingen wist W. Sypestijn zich schitterend te plaatsen, door als eerste prijswinnaar te voorsch!:n te tre den: 2e werd H. F. Ligthart; 3. J. Bcudeker; 4. W. Dempeling. Na afloop werden prijzen en bloemstukken door civonr-;);.. De oefeningen in 't voortbewegen was eer -ieiSant gezicht'. Veel variatie van bewegin gen was hier te zien. Na de brugoefeningen van leerlingen de? Rijkskwecl school werd een gedeelte van eer. les gedemonstreerd van de 3e klasse der Fee--school. Dit nummer rfaf een goed beek' hoe 't op de les toegaat. Het spelletje na. za' altijd wel in den smaak vallen van de klei nen. De Nipls Bukh-oefeningen van het 3e en te stud'e nar der R. K. S. waren lang niet gemakkeli'k. De spnngrictocWnme'en en kl'mpalen vie len in de" smaak. Opmerkelijk zoo.vim' sommee kleintjes zich met hét klimmer tccden £3n zwaar nummer waren de halteroefe- ;mngén. i Het laatste nummer voor de pauze was .volksdansen, waaronder eenige mooie, o a Zonnebloem. Sommige leerlingen waren heel aardig gekleed. Na c!e pauze kregen we een sorir.gnum JVner.. 'Hierbij bleek, dat de R. K. S. dit jaar niet over zulke goede krachten besohikt als 1 vorige jaren. Het medewerken van den heer Goeting vergoedde echter veel. Bij het rum mer" laagrek dezelfde onmerking Het staaf Nog een aardig kiekje van de ïjsoaan aan ue tucvenaaa. Het heekje voor de meer geoeiendea. TVUNTiiiéSrOKT TE T.ANl)VUüKi'. Het aierk glooiende juu.;e van notel Unenoizen naar het strand leeai zisa unsieueud voor de bobslee-sport.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7