Stadsnieuws. CHE0ULK0ERSEN Amsterdamsche Beurs LAATSTE NIEUW -•mi,;' Agenda 20 December BRAND RïJ DE FIRMA PEDDEMORS. Ernstige uitbreiding voorkomen- Conferentie tusscf'en het oerponee! en de directie der N.Z.H.T.M. Aanbesteding. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen. .Jubileum. BURGERLIJKE STAND. Friesche Antiekhandel. IJsvacantie- De Kinderpostzegels. Voor de „Stille Armen." Hema. R. K. Smedenpatroons „De Reisduif." DE SPAARNEBANK Haa rl em - Amsterdam Cursus Trampersoneel N. Z. H. T. M. Diefstal te Beverwijk. 270 1 178 1 173 172* b 232 390£ 122 149| 521 109f 151 310 137* 138"! 327 1 193 349 100% 101% 99-1 101* 97| 270} 177 174 1741 234-6 398-9 1211. 151 527-8 112 320f 254 323-1 156 202* 80 76% Gevonden dieren en voorwerpen. DE SPAARNEBANK, Haarlem- Amsterdam BERICHT. HEEMSTEDE. S Dr. Tjipto naar Banda. De wijziging der Indische Staatsregeling. A. G. H. van Spanje, t Een vlucht naar Hanoi. Schiermonnihoog geisoleerd. Door een rosmolen gegrepen en gedood. Inbraak te Laren. Sociëteit ,,St, Eavo" Rechtskundig bureau half 9 uur Bestuur „Onderling Be lang" 8 uur Reorganisatie-Commis sie R. K. Kiesvereenigirg half 9 uur Ledenvergadering Transportarbeiders 8 uur. St. Josephsgezeller.gebouw Jansstraat 59 Repetitie vioolclub van 8 tot 10 uur Ontwikkelingsclub „St. Justinus" half 9 uur. R. K, Milifairenvereenig'ng Zoetestraat 14 Reddingsbrigade „St. Franciscus" half 9 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Lange Be gijnestraat „De Floresfilm" 8 uur. „Luxor '-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Rembrand"-Theater Bioscoopvoorstelling 7 uur en kwart over 9 uur. Hedenmorgen ongeveer kwart over tien werd een uitslaande brand gealarmeerd in perceel Kruisstraat 66, waarin is gevestigd de kunsthandel van de firma A. Peddcmors De staf van de brandweer was spoedig met alle materiaal aanwezig. De „kwalificatie" uitslaande brand, bleek juist, want de vlammen sloegen uit de deur over de straat. De brand was echter niet zoo ern stig als men op het eerste oogenblik moest vreezen .Met eenige slangen op de water leiding was de brandweer het vuur spoe dig meester en beperkte den brand tot de gang en een gedeelte van de achtergelegen toonkamer. Omtrent de oorzaak kunnen wij mede- deelen dat de brand ontstaan is bij een gascomfoor, dat geplaatst is in een soort nis, onder de trap die naar de bovenver dieping voert. Onder deze trap is ook de gasmeter. Het grootste gevaar ontstond doordat de vlam van het gascomfoor over sloeg naar dezen gasmeter. Een geweldige op'.aaiïng der vlammen, die gevoerd wer den door het uitstroomende gas, was het gevolg. De vlammen lekten door de trap en de deur tot over het trottoir. Door het krachtdadig optreden der brandweer wist men echter uitbreiding te voorkomen en het vuur niet verder dan tot de gang te laten doordringen. Eenige kunstvoorwerpen en meubelen werden bui ten in veiligheid gebracht; in den winkel en toonkamers trachtte men eveneens zoo veel mogelijk van den inventaris buiten be reik der vlammen te brengen. Een brand weerman die daarmede bezig was, moest, omdat de uitgang naar den Kruisweg door vlammen en rook versperd was, door den tuin en een perceel van de Parklaan naar buiten komen. Na ongeveer een half uur was men den brand meester. De gang was geheel uitge brand; aan een gedeelte van den muur in de toonkamer was schade door vuur en water aangebracht. Een gedeelte van den inventaris werd vernield, terwijl de winkel met de daar aanwezige voorwerpen ge spaard bleef. Wel hadden de vlammen den wand tusschen gang en winkel aangetast, doch de brandweer wist te beletten, dat het vuur daar verder kon doordringen. Het zon nescherm moest worden afgebroken. Omtrent de oorzaak van den brand ver nemen wij het volgende: Een der leden van het personeel had water op het gascomfoor gezet en was daarna weggegaan. Waarschijnlijk is nu de guttapercha gasslang in het vuur gekomen, waardoor het gas kon uitstroomen. De vlam sloeg over naar den gasmeter, die zich dicht hij het comfoor bevond, daarvan ge scheiden door een houten wand. De looden geleidingsbuis smolt, zoodat nog meer gas kon uitstroomen en een groote vlam zien ontwikkelde. Door de hoofdkraan af te slui ten, werd erger voorkomen. Gasmeter en comfoor werden voor het onderzoek door de politie in beslag geno men. Het verkeer kon gedurende de blussching zonder vertraging geregeld worden. Wij vertrouwen dat het personeel- zal me- dewrken om resp. aanmaningen of ontslag wegens het te laat kamen tot het velreden zullen behooren. Van deze conferentie werd door den ambtenaar Koster verslag uitge- biacht voor de leden der afd. Haarlem en te Halfweg door het H. B.-lid, voorzitier der Tramgroep, L. Geers. In beide geval len was er een bevredigende opkomst, en kieeg men nogmaals opnieuw le overtui ging van het groote nut van geregeld over leg. Op de plaats gehad hebbende conferentie met de directie der N. Z. H. en vertegen woordigers der organisaties, werd het na volgende behandeld: Door de directie werd het resultaat mee gedeeld, op welke tvijze de besteding der reserveering en voor de oudere, z.g. los- vasten kon geschieden. Het betreft 14 per sonen, varieerende tusschen 43 en 57 jaar. Voor dezen kan een verzekering worden gesloten, waardoor hun een pensioen on 55-jarigen leeftijd van 107 tot f 593 wordt verzekerd en een uitkecring bij overlijden van 326 tct 1209 kan worden gegaran deerd. Keuring wordt niet vereischt. Op verzok van „St. Raphael" zal nog worden ivgegaan of dzze nog in het O. en O.-fonds kunnen worden opgenomen, Het verzoek, om pensionneering op 60-jarigen leeftijd mogelijk te maken, kon bij de directie geen medewerking verwerven; ook niet, wijl een dergelijke regeling door de organisalis niet gewens-cht wordt. Een poging onzerzijds, om algemene ver laging van den leeftijdsgrens van 65 op 60 jaar, te bereiken door een verhoogde bij drage van de N. Z. H. T. M„ had niet het gewenschte resultaat. Gevraagd werd verhooging van het wedu wen- en weezenpensioen. Dit werd niet in gewilligd, doch de directie deelde het na volgende mede: De administratie van het fonds is thans vrijwel geregeld, zoodat bin nenkort de wetenschappelijke balans kan worden opgemaakt. Wanneer dan blijkt, dat de financieels toestand v.an het fonds ver hooging lasten toelaat, dan is de directie voornemens te do en nagaan, welke verbete ringen mogelijk ziin. De toezegging, dat de garantie der N. Z. H. blijft, zoolang nog geen geliikstelling met de spoorwegpensioen- regelisg is bereikt, wordt nog eens in her innering gebracht De directie had reeds doen nagaan, wat verhooging van het per centage tot IK voor het eigen pensioen zou kosten, alsmede hoe groot de lasten zouden zijn, indien voor het weduwen- en weezenpensioen de regeling der N, S. werd overgenomen. De eerste verbetering vraagt 142.000, de tweede 936.000 verhoogde lasten. Voor het eerste is dan ook de meeste kans van slagen. Vervolgens zullen perma nente Dienstcommissie worden benoemd ter half'aarlijksche besprekingen omtrent de dienstroosters. Op verzoek va-u „St. Paphaën" en dat van de G. C. B. is de diens-'order omtrent te laat kom°n aanmerkeliik verzacht. Wan neer iemand te laat komt zal indien zulks in de eerste drie maand°n niet meer pla,a,ts heeft gevonden de straf vervallen en zoo vervolgens. De Directie zal voortaan zelf de geldigheid der redenen beoordeelen. B. en W. van Haarlem hebben heden middag aanbesteed: het leveren van schoon maakartikelen voor gemeentediensten, be drijven, scholerl e.d. Ingekomen wa:en 6 biljetten De inschrij ving luidt als volgt: Fa. Dotsch en Onder wijzer, A'dam, perc. I 920; perc. III 801. Fa. Kluitenburg, alhier, perc. I 936.85; perc. II 1490.20; perc. III 694.i7. Fa. Godschalk en Zn,, Assen, perc. III 71180; perc. IV 1411.20. Fa. Vroom en Dreesman, alhier, perc. IV 1087.82. Fa. K. Huisman, alhier, perc. Ill", rt. 2, 850.70. J. Jacobs, Schiedam, perc. III, 719.66. Van 20 December tot en met 3 Januari is er gelegenheid tot het verzenden van Kerst en Nieuwjaarstelegrammen naar plaatsen in Nederland en Europa. Naar Nederlandsch-Indië en Noord-Ame- rika kan een Kerst- of Nieuwjaarstelegram verzonden worden in het Nederlandsch of Engelsch gesteld. De gelukwenschen staan in deze twee talen gedrukt op de aankondigingen in de postkantoren. Zondag werd het feest van den heer E. J. Bronstring, die 25 jaar armen-collectant aan de parochie-kerk van den H. Antonius van Padua was, des morgens ingezet met een H. Mis van dankbaarheid, waaronder gezamen lijke H. Communie der collectanten, als dank voor zijn werkzaamheden als armen-collec tant. Om een uur des middags was er vergade ring in de pastorie, waar hij werd toege sproken door den voorzitter, den heer F. W. Tegelen, en hemwerd overhandigd met eenige toepasselijke woorden een pendule. In den middag werd de jubilaris ontvangen in een der zalen van den heer Reitsma. Kruisstraat, waar hij werd toegesproken en armenverzorgers en den voorzitter der 'lelukgewerscht door den Eerw. Heer Pas toor J. J. P. Reijnenberg, den voorzitter der Kerkcollectanten. Daarna werden nog eenige gezellige uren doorgebracht. De jubilaris dankte, zeer onder den in druk van de hartelijke woorden tot hem gesproken. Geboren: 15 Dec. d. van W. M. A. v. d. Oosterkamp-v. d. Veldt; d v. J. M, Har- ren-v. Zijp; z. van J. v. d. Vlies-Ploeg; 13 Dec d. van H. C. Knoop-Jordrns; 16 Dec. z. van M, Duut-Seyfarth; 15 Dec. d. van A. H Handgraat-Nessen; 16 Dec z. van B. A, Broekman-v. Twuyver, 17 Dec. d. van G, Essenberg-Terstal; 15 Dec. d. van G de Vries-Kooy; 15Dec z. van W. M. van Doorn-Appelman; 16 Dec, d. van M. Reijngoud-v de Vis; 17 Dec d. van M. E. v. Edgn-R-za; 15 Dec. z van A. E. Philipse-Mensink, Overleden: 15 Dec. M. Koning 76 jaar Parklaan; P de Vtrilde 79 jaar, V7~genweg; I. J. v d Walle 76 jaar, Leidsch ~vaa tweg; F. Buis 62 jaar Begijnenhof; 13 Dec. L. L Stel 73 jaar. Billitonslraat; 15 Dec. M. A. 4 rand., d. van P. L. H M-tder, Z-id Brou werstraat; 16 Dec. J. M. Coene Pastor 22 mar Voorhelmplein; J. F. Bekker 62 .'aar Hertogstraat; J. v. Poelgeest 54 jaar, Ged Raamgracht; C. Spaans-v. Veen 54 jaar Kloosterstraat; 15 Dec C. C. Greeuw 10 jaar. Rijksstraatweg; 16 Dec. M. v. Akkrooi v. Meygaarden, 46 jaar Heerensingel; A A. Breuer-Becker 80 jaar Frans Hals-traat; A M. Bouman-de Boer, 76 jaar Schout'esLa i; 16 Dec. G Smit-Jansens 25 jaar Kampe laan H. Kuipers-v. Zijl 58 jaar, K rape laan- 17 Dec. P. G. Jansen 61 jaar, Damstraat. 1 desgewenscht een opfrissching omtrent een en ander bij te brengen. De firma G, Geerdink opende heden in perceel Oude Groenmarkt 26 een zaak in antiek, voornamelijk Friesch antiek. In w'nkel, étalages en 'oonkamer is een groote voorraad antieke gebru ksvoorwerpen en 'uxe-artikelen verzameld. Er is een kost bare verzame'ing porceloin, tinnen kannen en borden, kristallen glazen en karaffen, oude theestoven, wandborden, pullen, enz Eenige antieke bureau jes met opstand, spiege'kastjes, een Friesche klok en ko peren potten en pu'len trekken in de ruim gesorteerde zaak de aandacht. RIJWIELDIEFSTAL. De Arnhemsche marechaussee heeft naar 'Taarlem overgebracht de 29-;arige schilder C. H„ gedomiliceerd te Haarlem, wiens aan houding door den Commissaris van Politie was verzocht wegens verdenking van rijwiel diefstal. DE WEG VAN IJMUIDEN NAAR HET ZEESTRAND. Thans is van den Minister van Waterstaat toestemming ontvangen voor den aanleg van een nieuwen verbindingsweg tusschen IJmu'den en het Noordzees rand. Zooals men weet, heeft de gemeente raad van Velsen reeds geruimen tijd gele den een besluit genomen om tot den aan leg over te gaan. Echter werd de toestemming hier voor steeds geweigerd Hedenmiddag hadden de leerlingen van zoo goed als alle bijzondere en openbare scholen ijsvacantie. Bij het bureau van het Comité voor de Kinderpostzegels is eene belangrijke bestel ling ingekomen van Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem. De zegels zijn verkrijgbaar aan alle post kantoren, aan den stand in het Hoofdpost kantoor, terwijl groote bestellingen thuis worden bezorgd op schriftelijke aanvrage bij Mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49. Van N. Kf 3.—. De laatste vergadering in 1927 is geens zins een onbelangrijke geweest. Allereerst stond vermeld installatie van den nieuwen geestelijken adviseur, kape laan Timp. De voorzitter heette kapelaan Timp van harte welkom en memoreerde, dat sinds het 12-jarig bestaan dei afdeeling voor den vierden keer hem de eer te beurt viel, den geestelijken adviseur te mogen installeeren, Spr. vertrouwde op dezelfde aangename medewerking, als van de vorige adviseurs en beloofde, dat kapelaan Timp op de me-'ewerking van de smedenpatroons ten volle kon rekenen Kapelaan Timp bedankte voor de aan gename ontvangst en beloofde van zijn kant alles in het werk te zullen stellen, om de vergaderingen vruchtbaar te doen zijn. Tevens was voor deze vergadering uit- genoodigd de heer A. L. Hengeveld, dir. der Ambachtsschool, die op verzoek van het bestuur een uiteenzetting kwam geven van het leerplan voor opleiding tot mon teur. Uitvoerig werd een en ander uiteengezet i en tevens werd medegedeeld, dat het plan bestaat met April 1928 een avondcursus te openen voor auto- en motorberijders. Op verzoek van de bonden zou' het ook mo- geliik zijn een cursus te geven, meet uitge breid dan bovengenoemde, voor smeden patroons, opdat zij zich hierop kunnen gaan toeleggen. Ook werden door den heer C. Molenaar gegevens verstrekt omtrer.t het houden van een cursus voor voorbereidend hoefbeslag en gevraagd, of bij voldoende deelname deze in de Ambachtsschool zou kunnen gehouden worden Door den d'recteur werd dit toegezegd. Een hartelijk dankwoord van den voor zitter aan den heer Hengeved verwierf aller instemming. Als naar gewoonte resumeerde de voor zitter datgene, wa' 'n 1927 was verricht. Hieruit bleek, dat dit jaar met alle kracht gewerkt was geworden in het belang der leden. Den Voorzitter bedankte allen, die had den medegewerkt en zeide. dat het saldo zeker nog grocter zcu zijn geweest, wan neer alle leden steeds getrouw waren op gekomen. Met een hartelijk applaus werd de ver gadering besloten en wenschte de voorzit ter den leden een Zalig Kerstfeest en Zalig Uiteinde toe. Woensdag 21 Dec., des avonds acht uur, zal „De Reisduif," haar 3e jaarfeest vieren in het gebouw „Geko." Evenals vorige jaren belooft dit weder een gezellige avond te worden. PROPAGANDACLUB. Parochie St. Elisabeth en Barbara. Vrijdag 16 Dec. j.l. hield de R. K. Prop. club en leekenapostolaat van de par. St.Elisa beth en Barbara hare gewone maandelijk- sche vergadering. Na opening der vergade ring met den Christ, groet werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mede gedeeld werd, dat de club aangesloten is bij het bevolkingsregister en dat op 19 Jan. 1928 de heer Casteele uit A'dam voor alle propa gandisten van Haarlem zal spreken in St. Ba- vo, Smedestraat. Bij wijze van attractie moch ten alle luidspreker-bezorgers met St. Nico- laas een mooi boek in ontvangst nemen. In de parochiën, waar nog geen club is gevestigd, worden plannen beraamd om alsnog tot de oprichting te komen. Dank zij de schenkin gen van vele parochianen, welken wij bij de zen onzen dank betuigen, zal er op 24 Jan. 1928 een mooie lichtbeeldenavond gegeven worden in de groote zaal van St. Bavo. Ver toond zal worden Werken en leven van pa ter Petrus Donders, met een inleiding van pastoor Sondaal en opgeluisterd door muziek. Nadere bijzonderheden omtrent toegangs bewijzen volgen nog. Na bespreking van eeni ge zaken van huishoudelijken aard werd de zeer geanimeerde vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 19 DECEMBEi». Zaterdagmiddag is onder overgroote be langstelling de Hema te Haarlem officieel geopend, door het oudste dochtertje, Fransje, van een der directeuren, den heer de Vries. Vooraf sprak deze directeur eenige woerden van dank tot de belangstellenden en van opwekking tot het Haarlemsche per soneel. Spr. hoopte dat de meisjes in het bijzonder eenzelfde nauwkeurigheid aan den dag zouden leggen als haar Amsterdam- sche en Rotterdamsche collega's. Verder richtte spr. eenige woorden tot den Haar- lemschen leider, den heer Godefroi, die van chef te Rotterdam tot leider te Haarlem gepromoveerd. Met vol vertrouwen droeg spr. de zaak aan hem over, daarbij over- j tui<*d was van zijn capaciteiten. Spr, dankte verder voor de talrijke bloem stukken, vooral van die van het personeel. Tevens wilde de heer de Vries van deze gelegenheid gebruik maken om den archi tect den heer Brouwer, dank te zeggen als mede de Fa. Klein Schiphorst, die in nog geen twee maanden tijd de verbouwing tot stand had gebracht, de fa, Heringa en Wüttrich voor dc prima electrische installa tie, en de heeren de Vries, leider van den Technischen dienst en Straatman voor hun gewaardeerde medewerking. Dit is nu de 8ste zaak van Hema en naar men ons mededeelde zal begin Januari een negende te Eindhoven worden geopend. Een van de Rotterdamsche meisjes, Mej. Velleman, las hierna een hulde-gedicht voor, gewijd aan de talrijke verdiensten van haar scheidenden chef, den heer Godefroi en bood hem namens hare collega's, als her innering, een schemerlamp aan. Toen de zaak geopend was, verspreidde aanstonds een groote massa menschen zich door de zaak. Nog zij vermeld, dat de directeur van de „Bijenkorf", de heer Isaacs, de directeur met deze nieuwe zaak kwam geluk wenschen. Naar wij vernemen wordt sinds 10 De cernber, enzoo vervolgens iederen Vrijdag avond, van 89.30 uur, in het gebouw „St. Bavo", voor het R.-K. Tramwegpersoneel een cursus gehouden, aangaande reglemen ten, dienstmededgeling en dienstorders.Dcze cursus wordt geleid door den heer L. Geers, haltechef en hoofdbestuurslid van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphael". De bedoeling van dezen cursus moet zijn, het los-vaste personeel gereed te maken voor het examen, hetwelk wordt afgenomJU voordat zij in vasten dienst komen en het overige personeel, dat ook zeer welkom is, BEKROOND. Op de Zaterdag en Zondag j.l. gehouden nationale tentoonstelling te Hillegom van Pluimvee, Konijnen enz., behaalden onder staande stadgenooten bekroningen n.l. De heer G. H. Stouten met zijn inzending postduiven Eerebeker voor fraaiste inzending, Eereprijs voor schoonste inzending, vermild zil. medaille van gemeente Hillegom, Eere prijs voor fraaisten bevlogen doffer, benevens nog 20 eereprijzen, 15 eerste, 6 tweede en 11 derde prijzen, 9 eervolle vermeldingen en 3 eervolle vermeldingen. De heer L. Gimbrère met postduiven 3 eerste, 4 eere en 1 derden prijs en 1 zeer eer volle vermelding. De heer H.Fikkert met postduiven; 2 eer ste, 2 eere, 2 tweede prijzen en 2 Z.E.V. De heer J.J. Petrie met postduiven; 1 eer ste 2 eere, 2 tweede prijzen en 1 derden prijs. De heer P.Bannmk met postduiven2 twee- de en een derden prijs 1 Z E V De heer R Bra kei met postduiven; 1 eerste, 1 eere, 2 derde prijzen en 1 Z.E.V. De heer P. v.d. Po! met postduiven; 1 twee den prijs en 3 Z.E.V. De heer W.Walging met postduiven; 1 eer sten, 1 eereprijs. De heer D.Gentmet postduif; 1 E.V. De heer K. v.Dijk met raskonijnen; 2 eer ste en 2 eereprijzen en 2 Z.E.V. De heer D.J. Smit met postduiven; 4 eer ste, 4 eereprijzen en 3 tweede prijzen. Zaterdagmorgen werd bij de Beverwijk- sche Politie aam; e gedaan, ^at een mo torschip, liggende aan de Meer, een groo e hoeveelheid goederen was ontvreemd, waar onder een bral suiker, 30 pon(j zeep) 40 pond margarine, 1 Pak manufacturen ter waarde van f 100, e'c- Des m'ddags deed de po ilie huiszoeking bij Th. F. de C., bh wen a lie ontvreem de goederen werden aangetroffen a'smede een hoeveelheid wasch<;oed, dat in het be gin van de week ergens anders was ont vreemd. De ges o!en goederen waren ge borgen op een vliering; onder een bed en in een l'nnenkast. De inbes'ag genomen goederen werden per handkar naar het politiebureau over gebracht. De C. heeft een volledige bekentenis af gelegd, Hij is hedenmorgen voor den otticier van Justitie te Haarlem geleid. Hoewel vermoed werd, dat hij ook van de inbraak in de R.K. Kerk meer afweet, on.kent hij daarvan iets af te weten. Staatsleningen. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4H Nederl 191/ 6% N. Indië 1923 D i*% N.-ind. 1926b Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl Kunstzijde Msecubee Heil. Kunstzijde Oude Philips Indnstr. Buitenland Anaconda li S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Llge. Mfjnbouw. Boeton Mijnb. Rediang Lebong Petroleum. Cordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Del' Batavia Rub Serbadjadi Silau V L C. O Allied Scheepvaart Holl Amerika Lijn dito Gem Eigend Holl Lloyd Holl- Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Mij Nederland Potterd Lloyd Si heepvaart-Uoie Marine comm. Marine pref. Snfker. H V A Java Cultuur poerworedjo Vorstenlanden Actions idem abak. Deli Batavia C'de Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 100 101% 9913/t6. 101%, 97%3 43% 75% 95% 223 191 b 180 1 195* 5> 41% 88% 403 1355/s 127 162 566 47 f 26% 49% 144 b 194% 8 716 4% 137 138 329 190 b 351* 322* 255" 325 157 105 195 a 5 40 810* 435" 126 b 176} 162 1 571 473 260 505 143 194 66 B. van der Schoot, Gasthuislaan 165, doublé armbant'ë; J. Koedijker 15, acte- tasch met inhoud; Kantoor Mr. Bruch, Kruisweg 63, bankbiljet; A, Hulskamp, K. v! Manderstraat 7, étui met Lipssleutel T. Snij- doodt, Olycanstraat 10, grijze kinderhand schoen; P. J Vester Ceramstraat 12rood, paars kinderhandschoentje; Heijselaar, Kloosterstraat 27, grijze dameshandschoen; Bur. v. Politie, Smedestraat, grijze en gele handschoen; L. Menten, Papentorènvest 48, beige handschoen, B^ Stoete, Holsteinstraat lOrood, glacé handschoen; Boogaard, Schee- perssrtaat 40, wit-zwarte kat; Bur. 'v. Poli tic, Smedestraat. koffertje mef inhoud; P- Brusse, Wilsorsplein 78a, mondharmonica; F. Huneker, Grebbersraat 35, jongenspet; G. v. Es, Kinderhuissingel 62 I, gouden ring MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 19 DECEMBER. Bieden Laten Berlijn 59.06 59.11 9.72 9.76 34.58 34.62 12.07 12.07|- Zurich 47.73 47.78 13.39 13.44 41.20 41.30 VI «enen 34.85 35.05 New.York (cable) 2.47 47. f Praag 7.31 7.36 27.— 29.— Kopenhagen 66.25 66.35 Oslo 65.77 65.87 66.72 66.82 Slotkocrsen Heden opening met steen; A Prins, Lange Heerenvest 36zw., huissleutel; A. P. Spook, Pijnboom straat 99, schroevendraaier; J. F. Schmitz, Prinsen Bolwerk 32 2 tuben met inhoud; F. Jager, Luc. Meijerstraat 11, vulpenhou der; H. Rijnveld, Karolingenstraat 25, wissels Veendamsche bank; G. Visser-Broekhof, Borneostraat 14, zuiveringzout in zakje en damesportemonnaie m. inh.; Bur. v. Politie, Smedestraat, vulpotlood. Wegens overvloed van copie moet het verslag van de vergadering der Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, die heden te Haarlem werd gehouden, tot mor gen blijven liggen. DIERENBESCHERMING IN DEN WINTER. Het Bestuur der Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken, Afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, doet ons de volgende mededeelingen I. In deze koude dagen mag er nog wel eens aan worden herinnerd, dat men thans goed doet door voor de vogels op een veilige plaats brood, kaas, korstjes of anderen tafel- afval, spek of spekzwoerd, apennootjes, hennepzaad of ander voer te strooien. Een délicatesse vinden zij de door onze Vereeni ging aangeschafte vetbollen, die men in zijn tuin of elders kan ophangen, en die tegen betaling van 10 cent per stuk afgehaald kun nen worden aan het adres van ons mede bestuurslid Mevrouw Pasteur (Baan 39, Haarlem), bij wie tevens kosteloos een ge schriftje over eenvoudige wintervoeding ver krijgbaar is. Doch ook vergete men niet voor drinken te zorgen, waartoe men eenigzins warm water neme (anders bevriest het dadelijk) en dit in een ondiep bakje doe (anders zouden de vogels een bad gaan nemen en daarna be vriezen). II. De Inspecteur onzer Vereeniging let er thans in het bijzonder op, dat geen paarden in de weide worden gelaten. Lof worde ook gebracht aan de Politie, welke onder Schoten een paard uit de weide haalde, dat ondanks de felle koude door den eigenaar buiten was gelaten. Intusschen worde opgemerkt, dat voor zeer jonge paarden met dik ruig haar en voor dampige paarden het verblijf in de koude buitenlucht soms niet zoo verkeerd is als het lijkt. III. Met den betrokken Wethouder had van onzentwege een bespreking plaats, opdat op het terrein, waarheen het woonwagen kamp waarschijnlijk in den loop van het volgend jaar zal worden overgebracht, een behoorlijke paardenstal zal worden opgericht. In beginsel was de Wethouder niet onge negen hiertoe mede te werken. IV. Burgemeester en Wethouders hebben thans goedgevonden, dat de beide hoogste klassen der lagere scholen de door onze Ver eeniging te geven filmvoorstelling bezoeken. Indien nu ook nog de medewerking der schoolbesturen, hoofden en onderwijzers wordt verkregen, zullen deze voorstelling en de daaraan te verbinden opstellen-wed strijd met prijzen aan het einde van Januari kunnen plaats vinden. Teraardebestelling P. Ku'pers. Heden morgen had op het R. K. Kerkhof alhier de teraardebestelling plaats van het stoffeliik overschot van den hee- P. Kuipers die de vorige week op zoo plotselinge wijze uit het leven is weggerukt. Hoewel dit verschei den te verwachten was, daar de overledene aan een ernstige hartkwaal leed, was dit overlijden droevig, daar de dood hem over viel op den weg midden in zijn beperkten werkkring Reeds vele jaren vervulde hij verschil lende werkzaamheden aan de gasfabriek het laatst hoewel gepensionneerd wegans afkeuring, nog als quitantielooper en tijdens deze bezigheid overviel hem de dood. Maar dit was niet het hoofdmotief waar om bij zijn beaarding de belangstelling zoo groot was Zijn populairiteit drukte hij aan het grooteste aandeel dat hij heeft gehad in het R. K. Organisalieleven. Toen de afd. St. Paulus van de bond van gemeentearbeiders meer tot vakactie over- gingi gebeurde dit voor een groot deel door zijn onve. moeiden arbeid in de vakslrijd, en in April 1914 nam hij deel aan den bestuurs- arbeid en heeft een groot aandeel gehad in de verbeteringen die voor dat personeel zijn tct stand gekomen In Januari 1925 kreeg hij een zetel in het bestuur der afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond werd in Mei 1919 als secreta is gekozen en vervulde deze zeer belangrijke functie tct hij in 1926 wegens ziekte moest becanken. Ook het R. K. Kruisverbond St. Joseph" dankt aan den te vroeg onstlapene een ijverig lid. 11 jaar heeft hij daarin als voor- schillenüe jaren als bestuurslid, beeld vcor velen gestreden waarvan ver- sch'llande ja-en als bestuurslid. Maar hij deed meer. Elke R. K Organi satie kon op hem rekeren als er eens pro paganda maken was of als er een feestje georganiseerd werd. Uit alle verslagen van dergelöke avonden kon men lezen dal hij met v.iend van Tongeren als p'anist en dan meesiai belangeloos cien avonu opluister de. Ja, de R. K. Organisa ies missen hem daar noode. Het was dan ook niet te verwonderen dat de belangstelling ongekend groot was. Ver tegenwoordigd waren in groote getale het bestuur en leden der R. iv. Volksbond en verschillende cnderafdeelingen. Een groote krans var het bestuur dekte den ki~t Dan het R. K. Kruisverbond met omfloerst vaandel. Van de gasfabriek waren o.m. aanwezig do directeur, den heer Du'nstee, de boek houder de heer R. G. de Winter benevens Kantoorambtenaren leden van de A R.lv.A. waarvan de overledenen lid is geweest, en arbeiders van het gas, water in electrici- teitsbedrijf. 4lSe ST4ATSLOTFRIJ. Trekking van Maandag 19 Dec. 1927. 3e Klasse le Lijst. Hoose prijzen: 19537 400. 1565 ƒ200 2362 65S6 6J13 7622 9S86 15695 1S458 ƒ100 Prijzen van 45. 50 321 474 729 1257 1588 1774 2012 2401 2705 2958 3467 3972 4195 4776 5263 5421 5720 5973 6299 6742 7116 7576 7819 8353 8682 9033 9354 9840 10123 10528 10747 11J24 J1633 11974 17,360 12709 13004 13195 13337 1">205 14-166 '-•<871 '5251 15530 '5728 '6136 16631 '6965 '7274 '7472 '750.5 '7850 18231 '843.3 !SS7t 19120 '9528 19753 20116 20371 20867 79 336 475 810 1262 1529 1783 2058 2416 2709 298' 3490 3980 4206 4817 5296 5425 5723 6034 6340 6786 722S 7596 7916 8399 8786 9210 9498 9869 10127 10554 10810 11156 166S3 11.9S2 12479 12779 13010 13276 13O0.5 U216 14478 14911 15372 1 5 66 S 15762 16102 166 '9 17052 17777 ]7 176"2 17917 15747 15474 18892 19210 19568 19883 201/16 20.463 20916 106 395 530 812 1265 1535 1807 2098 2425 2808 3037 3530 4004 4261 4860 5301 5459 5737 6039 6368 6856 7360 7636 8006 8448 8816 92i2 9588 9862 10212 10569 1CS95 11184 11766 12'/>2 12509 12764 13046 134-9 12956 1/17.34 14501 14984 1.5775 15576 15708 162-45 16655 171.23 1773.5 17460 17615 1704 5 18784 18496 1880.3 1031.6 10585 10933 20153 20478 20953 161 425 578 990 1304 1554 1819 2146 2500 2S13 3068 3578 4028 4325 4966 5328 5470 5821 6074 6384 6887 7460 7642 8091 8-153 8830 9280 9591 9863 10239 10631 '1011 11192 11788 12156 1255.3 12790 13077 134.30 13946 1-4784 1-4.536 15081 1.5789 15621 I.5974 !6.75t 16688 17137 17298 17468 17641 17906 182-44 18675 18908 10.376 19600 20050 20156 20507 20957 169 431 580 992 1342 1581 1S33 2154 2628 2844 3086 3658 4039 4358 5017 5330 5508 5377 6144 6450 6891 7461 7649 8167 8454 8905 9297 9652 9S84 10242 10640 11055 11222 11838 12161 12578 12806 13102 13486 13981 14360 14629 15152 I.5349 15653 15065 16277 16797 17163 17340 17-469 17661 15045 183.51 18476 18920 19473 104.34 20084 20157 28534 208 437 595 1074 1357 1648 IS43 2232 2653 2S77 3332 3697 4041 4479 5030 5.354 5576 5898 6185 6461 7007 7525 7671 8202 8467 8923 9299 9681 9926 1032S 10649 11056 11342 11579 12204 12584 12865 1.3115 13497 13099 1/1367 14706 15170 15359 15684 15940 163 <1 16870 1717.3 17371 17470 17668 18167 18362 18719 18077 1948.3 19681 20084 20177 20639 220 441 673 1092 1362 1719 1987 2236 2669 2930 3412 3734 4078 4615 5159 5359 5645 5957 6249 6468 7014 7539 7713 8307 8672 8998 9301 9763 9962 10442 10682 11075 11356 11805 12208 12609 12883 13173 13566 14068 14408 14726 15212 15467 15685 16086 16500 16557 17<87 17373 17"8 17720 1"04 18163 13752 19003 19490 19703 20089 20102 20734 255 446 717 1252 13S2 1759 199$ 2292 2671 2941 3455 3783 4146 4621 5165 5386 5699 5970 626» 6720 7096 7555 7721 8327 8676 90.32 9319 9777 1G090 I047O 1069» 11093 11402 11968 12243 12670 12915 13183 13766 14121 14443 1478.3 15220 154C.3 15699 16125. 16518 16862 17-48 17413 17579 17829 18221! 18.375 18787, 19077, 19519 197253 20101; 20.329' 20760 J. Allen brachten een stillen groet aan den trouwen en eerlijken kameraad. Vriend Kuipers is dood maar zal zeker in veler gedachten blijven voortleven. Dat hij ruste in vrede. BATAVIA, 19 Dec. Het staat thans officieel vast, dat dr. Tjipto op Banda ge ïnterneerd zal worden. BATAVIA, 19 Dec. In den Volksraad heeft de regeering geantwoord op de opmer kingen, die in den eersten termijn zijn ge maakt over het ontwerp tot wijziging van de staatsregeling, Mr. Schrieker onkende, dat kniebuigin gen voor „de roode broeders" werden ge maakt. De politiek van de regeering komt ook aan de Europeesche groep ten goede. Hij erkende echter de mogelijkheid, dat de Indo-Europeesche groep in het gedrang zou raken. Zij wil hieraan haar aandacht schen ken en is bereid tot het verleenen varï overheidshulp, zij het ook als overgangsbe paling. De regeering blijft weigeren te ant woorden op de vraag waar de stemming gepeild is of de Raad van Nederlandsch- Indië over het ontwerp gehoord is, die ook de regeering adviseerde en hoe het advies van den Raad van Nederlandsch-Indië luid de, aangezien het principieel onaanvaard baar is ingewonnen of particuliere of lande lijke adviezen te vermelden of ever te leg gen. De regeering weigert gevolg te geven aan de motie-Oppenheim om uitstel van behandeling, omdat deze ongemotiveerd zou zijn. Ofschoon de tweede motie tot splitsing van het ontwerp vertraagd is, heeft de re geering er geen bezwaar tegen haar inter mediair te verleenen om den Minister van den inhoud ervan in kennis te stellen. De derde mo'ie, die de getalsverhouding wil brengen op 36-30-6 is eveneens principieel i verwerpelijk, aangezien deze verhouding 6-5-1 dezelfde is als Hie in het voorstel van de regeering, terwijl hieraan iets aan trekkelijks ligt, omdat zij tegemoetkoming bevat aan de Europeesche groep van de bevolking, waarmede de regeering op zich zelf van harte sympathiseert De vraag of de Chineezen zitting zullen nemen in den Raad van Nederlandsch-Tndië is afhanke lijk van de Kroon, waarbij de vraag zal gesteld worden of de Chincesche groepen van de bevolking er voldoende blijk van hebben gegeven zich burgers te gevoelen in het Indische g"me?nebest. om een der gelijke onderscheiding te rechtvaardigen, UTRECHT. Ji Dec, Hcd°r,'nnp!l> 9 in den ouderdom van 77 jsur overleden de heer A. G. van Spanje ridder in de Orde van Oranje Nassau en commandeur in de Orde van het Heilig Graf. De ontslapene was 10 jaar lid van den gemeenteraad en was een voor aanstaande figuur in het Katholieke leven te Utrecht. PARIJS. 19 Dec. (V D.) Kapitein Antoi- nat is hedenmogen te 5 25 uur met de Ge orges Guynemer" van Le Bourget naar Ha noi vertrokken. De eerste etappe gaat naar Athene. SCHIERMONNIKOOG. 19 Dec. Do rijksveerboot van hier heeft gisteren we gens het vele drijf ijs op het Friesche Gat den dienst moeten staken, Schiermonnikoog is thans geisoleerd. VLISSJNGEN. 9 Dec. Het achtiarig doch tertje van den landbouwer De Visser onder Litthem is door een rosmolen gegrepen en onmiddellijk gedood. LAREN, 19 Dec. In den nacht van Vrij- °P Zaterdag werd ingebroken in de vdla „Matarani bewoond door de familie Wc>nschenk. Door vernieling van een ruit wisten de daders zich toegang te verschaf- fen tot het achtergedeelte van het groote landhuis. e\ rschiHende vertrekken werden doorzocht. E?n hoeveelheid tafelzilver, be nevens enkele massief zilveren voorwerpen werden ontvreemd. De op het kantoor staande brandkast werd opengesloten; hierin bevond zich echter geen ge!d. Uit de garage werd n»4 een damesrijwiel weg-, genomen. Van de daders geen spoor. De politi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9