DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen,, WOENSDAG 21 DECEMBER 1927 1 f40.- EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. f DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16735 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Te veel verstand RONDOM DE ZIEKTEWET. Mr. Dr. Bijvoet. *1 Het is niet mogelijk van Haarlem nog een luxe-stad te maken. Het is ook niet gewenscht, want een stad zonder industrie is een doode stad. Een combinatie van woonstad en industrie-stad is het meest ge wenscht. Lage belasting is zeer gewenscht. ERNSTIGE BRAND IN HET GEBOUW DER LEIDSCHE COURANT TE LEIDEN. d* Drukkerij, zetterij eci redactie- bureaux totaal uitgebrand. Het vaccinatie vraagstuk. Ook van maat 29 thans geen pantoffels meer voorradig. De mobilisatie slachtoffers. Faillissementen De burgemeester Mr. Slob heeft z'n ambtsbezigheden weer hervat. Kindertoeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf. Auto verbrand. Zware brand te Knollendam. J. J. WEPER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Een schaakwedstrijd tusschen dr. Max Euwe en den Russischen meester Bogoljubow. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vcoru the'.ai ng. ADVERTENTIE INI 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. All; abennék i p dit blad zijn, mj.e.clre de \e:zekerjngs\coiv.aa; dan f'Qfififl Leven l n^e gei.eele ongeschil theid tot werken door f 7Efl bij een ongeval rr.et f OCfl bij verlies van een hend, 4 ICC bij verlies van een f Crt tegen ongevallen verzekerd vcor een oer volgenoe uitkecr.ngen 1 cLLU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgenjl /«JU. docdelijken afkop1 een roet of een oog; I lad." duim of wijsvinger; I OU teen of arm; bij 'n breuk van bij verlies v. een andere vinger. In de duizenden dagbladen en periodieken welke de groote persen tegenwoordig dage lijks afleveren, kan het toeval somtijds wonderlijke dingen doen. 't Is niet alleen de befaamde drukfouten-duivel, die in de drukwerken, waarmede we voortdurend worden overstroomd, van tijd tot tijd de dolste dingen uithaalt. Ook de inhoud zelf geeft vaak een grillig beeld van elkander tegensprekende, elkander afstootende denk beelden en meeningen; zoodat onze moderne kranten en tijdschriften ai heel weinig hebben van een symphonie. 01 wel, op de eene pagina preekt iemand voor schoone idealen en tegen de moderne uitwassen en op de andere is zulk een afkeurenswaardige zelf ter voorlichting van het publiek aan het woord. Daaraan dachten wij, toen we in het laat ste nummer van de „Haagsche Post" op één pagina, in twee geli-'ke helften van ieder twee kolommen verdeeld, in de linkerhelft een kunstenaar zijn hart zagen uitstorten over de gevoelloosheid van het tegenwoor dige publiek en daarnaast zulk een gevoel- looze zelf een pleidooi hoorden houden tegen de inrichting der wereld, waarin de oplos sing van alle vraagstukken niet a la minute voor geld te koop is Zoo laat de Haagsche Post"het muzikale wonder,Mischa Elman, die al van lang vóór den oorlog in alle deelen der wereld gewoon is geweest lauweren te oogsten, op de vraag: „vindt gij Europa, wat het publiek en zijn mentaliteit jjelreft, niet veel veranderd?" het volgende antwoorden: „Zeker, maar niet alleen hier is dit het geval. In de geheele wereld doet zich dat verschijnsel voor. De oorlog heeft diep gaande wijzigingen in de opvattingen van publiek en pers teweeggebracht. Ik moei hieraan toevoegen, dat het verstand mee gewonn"n heeft d'n het gevoel. Om het avereen te zeggen: men analyseert in plaats van te genieten. Ik bcb met een mijner collega's eens betzelfde onderwerp besproken. Hij verkondigde de meening, d-t hij veel liever voor een p-bliek speelde, dat niet zooveel „verstand" van muziek had. De mogelijkheid bestaat immers, dat die groote mate van verstand de ontvanke lijkheid voor genieten in den weg staat." Daar ligt een diepe waarheid in deze uit lating van den Russischen musicus. Alleen, hij had nog wat verder moeten gaan en op merken, dat de moderne raensch, met zijn zucht om alles te ontleden, de vermogens van zijn verstand overschat en daardoor zijn Ontvankelijkheid voor waarheid en schoon heid schaadt, daardoor kómt onder den bevriezenden adem van de hypercritiek. Dat bewijst degene, die op de andere helft van dezelfde pagina van het rose weekblad aan het woord is: mr. C. P. van Kossem, vast medewerker aan de „Haag sche Post", tooneelschrijver en voorlichter van het publiek, hetwelk in „Telegraaf", „N. Rott. Ct." en dergelijke naar de wufte pagina's zoekt. Deze heer houdt daar een kwasi-geleerde verhandeling over het denken. Dat gaat dan ongeveer als volgt: Ik bedenk plotseling, dat ik op het oogen- blik bezig ben aan 'n huis-, tuin- ol keuken handeling, waarvan niemand nog iets be grijpt. Allereerst ben ik bezig te schrijven. Motorisch wordt mijn pen voortbewogen, gedreven door mün gedachten en mija wil Deze energie, die ik hiervoor gebruik, is een onoplosbaar mysterie, want het groot ste genie weet nog niet wat energie is. Secundo verricht ik denkarbeid. Er is nog nooit een mensch ontdekt, die niet in meerdere of mindere mate denkarbeid kan verrichten. Derhalve is ock dit weer een huis-, tuin- of keuken-arbeid. Welk instru ment wordt voor dezer, arbeid gebezigd? Mijn hersen-substratum Wat geschiedt er op dat oof'enblik in miin hersen-substratum? Scheidt het de gedachte af als de lever, de gal? Is denken een physio-chemisch proces? Wordt mijn denken geleid door een superieur dynamisme, of iets anders of nog iets anders? Welke waarde hebben dergelijke schijn baar geleerde, maar in werkelijkheid zoute- looze praatjes? Geen ander dan om oppervlakkige menschen van de wijs te brengen en aan hun eigen gezonde verstand te doen twijfelen; om het geestelijk even wicht, dat in onzen tijd toch al zoo wankel- baa is, bij velen te verstoren, de twijfelzucht te versterken en bij anderen den noodlottigen waan wakker te roepen, waarin de schrijver zelf zegt alreeds gekomen te zijn: „derhalve spring ik als een marionet in het leven rond, hangende aan de touwtjes." Deze mentaliteit voert dan tot de vol gende overweging: Vanmorgen heelt mijn geweten me zacht toegesproken over een verzuimde daad. Ik haat dit geweten, want het is het nooit met me eens. Ieder mensch kent dit geweten, er zijn er, die het zelfs kennen als een aan gename medeplichtige. Hoe het ook zij, het bestaat en altijd Iaat het zich gelden. Sinds de duizenden jaren, dat de mensch een verstandelijk wezen is geworden, wordt er gezocht naar dit geweten en in het jaar 1927 is het precies even mysterieus en onvindbaar als in het jaar, toen de Groote Pyramide werd gebouwd Ik ben een emo- tioneele persoonlijkheid, zooals i'edereen, ik heb lief, ik heb mijn antipathieën, mijn depressies, mijn goede oogenblikken. Ik trek er den heelen dag mee op en het heele menschdom trekt er den heelen dag mee op We kunnen dus in alle bescheidenhei' eischen, dat de wetenschappelijke wereld, die we met onze belastingpennin''cn er voor betalen, ons zal verklaren hoe dat alles in elkaar zit. Maar het antwoord ontvangen we niet, of zoodra we een ant woord ontvangen, staan er dadelijk andere wetenschappelijke mannen klaar om dit systeem in stukjes te hakken en een ander op te bouwen; m. a. w. het is een volslagen greep in het duister. Aldus zouden we door kunnen gaan en altijd nieuwe vraagtee' ens plaatsen. Zoodra mijn persoonlijkheid 's morgens voor dagelijksch gebruik wakker wordt, begint een periode van bovennatuur lijk leven, mysterieus, griezelig gecompli ceerd en verrassend. Ziedaar het gevolg van de moderne waan wijsheid, die alles verklaren wil en al dat gene, wat de beperkte menschelijke ver mogens niet verklaren kunnen, haat en verfoeit. Zoo komt men er toe zelfs dat „lastige geweten" te verafschuwen, de eeuwige stem Gods, die spreekt in alle menschen-harten, voor een lastpost uit te maken, inplaats van in dat geweten, in de natuur van den mensch en in de openbaring te zoeken naar een oplossing voor de groote levensvragen. Wie te veel van het verstand eischt, komt tegenover de waarheid te staan als de hyper-criticus tegenover de kunst; hij wordt gevoelloos en onontvankelijk en raakt het spoor bijster. II. De uitvoeringsorganen. We krijgen dus eerst het Overheidsorgaan. Het is duidelijk, dat dit bij de uitvoering van deze wet en bij de huidige verhoudingen niet kan gemist worden. Allen, die in loon dienst werken, zijn verzekerd en hebben bij ziekte recht op uitkeering, ender garan tie van den staat. Voor velen is er geen ^nder orgaan, zoonis dienstboden e.d., zoo dat die vanzelf op het Overheidsorgaan zijn aangewezen. Daarover beslaat dan ook wei nig verschil van meening. Geheel anders staat het met de onderne- mings-ziekenkas. Wel beeft de Minister ge poogd aan de ergste bezwaren tegemoet tc komen, maar dat neemt niet weg, dat er nog heel wat moeilijkheden overblijven. De Minister heeft het aantal leden, dat in zoo'n anderpemingskas verzekerd moet zijn, van 200 op 400 gebracht en hoogstens 4 onder nemingen in dezelfde plaats of naaste om geving gelegen, kunnen samengevoegd wor den. Bovendien moet minstens de helft van het aantal „vaste" arbeiders in de betrok ken onderneming zich ten gunste van de Ondernemingskas uitspreken. Ook het aan tal arbeide'sbestuursleden is nu beter ge regeld, zoodat in algémeenen zin de voor waarden wel zwaarder zijn geworden, maar dat neemt het feit niet weg, dat de arbei ders in groote ondernemingen in een te afhankelijke positie verkeeren om verzekerd te zijn, dat zij onder alle omstandigheden de hun toekomende rechten en medezeggen schap kunnen opvorderen. Wat zal er in sommige ondernemingen van terecht komen, als de arbeiders beslissen moeten of er al of niet een ondernemings- kas zal gesticht worden? En gesteld, dat de meerderheid in tegenovergestelden zin zich zou uitspreken, zou dat de onderlinge verhouding niet schaden, om nu maar eens niet te veronderstellen ,dat het hen op een of andere wijze zou worden ingepeperd. De rvaringen in sommige ondernemingskassen opgedaan met zwakke risico's, maant even eens tot groote voorzichtigheid. Er zijn ongetwijfeld heel goed werkende ondernemingskassen, maar daarnaast staan ook treurige staaltjes van grove willekeur. Het ergste is evenwel, dat als we die kassen eenmaal een wetteli;k geregelde plaats toe kennen, dat zij een belemmering zullen vormen om tot een behoorlijke bedrijfsor ganisatie te komen. De felheid, waarmede de ondernemings kassen door organen als de N. Rott. Courant c.s. verdedigd worden, wijst er bovendien op, dat hier niet alleen de zucht om de kassen aan de onderneming te verbinden de drijfveer kan zijn. Dat zou ook heel goed geregeld kunnen worden in een Bedrijfsver- eeniging. Maar daarin worden zooals we straks zullen zien de vakorganisaties van de arbeiders betrokken en dat is voor de zulken blijkbaar nog steeds een nachtmerrie Toch zouden ook de groot-werkgevers kun nen bedenken, dat we slechts door .samen werking tusschen de organisaties van patroons en arbeiders tot betere verhoudingen kun nen komen. De N. Rott. Crt. (8 Dec. Avbl.) moge dan op de beminnelijke wijze, welke nu eenmaai haar genre is, smalen op de „nimmer ver zadigde democraten", daarmede is echter nog niet aangetoond, dat we in de onderne mingskassen een deugdelijke instelling moe- en zien Maar dan is dat voortdurend wurmen, om elk contact met de vakorganisaties dei arbeiders te vermijden, daarmede teven: geoordeeld en zal men kunnen begrijpen dat het uitermate moeilijk valt om een wet welke aan het zooeven genoemde drijver voedsel geeft, te begeeren. Ons R. K. Werk liedenverbond heeft zich dan ook reeds tamelijk scherp tegenover het aanhangige wetsvoorstel, gesteld, indien de daarin voor gestelde ondernemingskassen behouder zouden blijven. Behalve deze meer principieele bedenkin gen zijn er ook nog bezwaren van meer oractischen aard. De arbeiders behouder n.l. de vrijheid om zich bij hun eigen zie kenkas aan te sluiten, zoodat de werkgeve: toch nog met verschillende andere licbamer dan de eigen ondernemingskas zal te maken hebben. Dat geeft uiteraard aanleiding to' allerhande moeilijkheden; gesteld dan, dat de arbeiders de vrijmoedigheid zouden bezitten om van hun recht gebruik te maken. De heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet meende onze eerste vraag: Meent u dit Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe-s'.ad te maken? ontkennend tc moeten beant woorden. Alleen reeds omdat er reeds zooveel in dustrie in Haarlem is, die men zoo maar niet kan verdonkeremanen. Denk maar eens aan de bloeiende fabrieken van de firma's Beijnes, Droste, Conrad,- Huberiina, Cen trale werkplaats, Flgee en zoovele anderen. Het is, meende onze gasfthcer, in deze om standigheden wel uitgesloten, van Haar lem nog u'tsluitend een luxe-stad te maken. Het w l mij toeschijnen, aldus de heer Bij voet, dat Haarlem niet anders bloeien kan dan door de industrie. Een itad trouwens zonder industrie, is een doode stad en ter illustratie van deze stelling haalde de heer Bijvoet tal van voorbeelden tan uit het bui tenland. Een typisch voorbeeld is het stadje Fribourg in Zwitserland, dal ik toevallig ken, ze.'de hij. Indertijd heeft de regeering van het kanton of van de stad de vestiging van industriën tegenwerkt zoodal er thans vrijwel geen industrie te vinden is: een bloeiende stad is het dan ook niet. Bloemendaal, zoo waagden wij het ondeu gend op te merken, heeft, meenen wij, er ook jarenlang naar gestreeld, industrie uit de gemeente te weren en men kan toch niet zeggen, dat Bloemendaal een doode gemeen te geworden is. Integendeel, het is er n'et slecht bij gevaren, want slechts gezeten burgers wonen er en dat heeft zeer zeker invloed op het belastingpeil gehad. De heer Biivoet ontkende dat niet, maar Bloemendaal lig' dicht bij groote steden. Om nog even aan Fribourg te her'nneren, do jongelui daar moeten Fribourg verlaten om dat er vbor hén geen emplooi in industriè of handelsondernemingen is. Ze kunnen toch allen geen advocaat of geneesheer in Fri bourg worden! Een stad zonder industrie wordt 'n doode stad. Den Haag heeft een speciaal karakter, een eigen sfeer, een ei gen renommée als woonstad. Dat Haarlem dat zou 'kunnen bereiken, gelooft hij niet. Haarlem heeft te we'n'g om aan te bie den als luxe-stad. De heer Bijvoet heef! nog nooit gehoord, dat HaSrlem zoo aan trekkelijk is voor de groote inkomens. kVie rustig leven wil, denkt aan D;n Haag, Nij megen, Arnhem, maar niet aan Haarlem. En wie in deze omgev'ng wonen wil, heeft zooveel keus in Bloemendaal en Heemste de, dat hij daarheen gaat. Ook de groote inkomens doen dat. omdat zij zich de luxe van snelle vervoermiddelen kunnen veroor loven. De concurrentie met de omstreken :s veel te zwaar. Ook al zou Haarlem lage belastingen hebben. Het is trouwens de vraag of er van Haarlem nog een luxe-stad te maken is. Waar vindt men de terreinen? En zoo die er al zijn, heeft men de toe gangswegen daarheen al niet grondig be dorven? Slechts ten koste van veel geld zouden die te veranderen zijn. Haarlem zou dan van den grond af moeten worden op gebouwd tot luxe-stad. Het Ü:kt den beer Biivoet dan ook een gevaarlijk snel zich uitsluitend er op toe te leggen om Haarlem een luxe-stad te maken, omdat het te riskant is. Veel meer hed ziet hij er in te streven -naar een combinat'e van luxe-stad. beter gezegd aangename woonstad, en industriestad. Van belang is in verband daarmede de verlaging van het belastingpeil. Dat is in Haarlem nog zeer hoog. Men denke maar eens aan de inkom- stenbelost:ng, de grondbelasting, de vermo gensbelasting, de bedrijfsbelasting. Belas tingverlaging acht de heer Bijvoet op dit moment, .zoo urgent, dat daarvoor zoo goed als alle andere nlannen moeten wiiken. Voor hem is Eet zelfs de vraag wat rroet vóór gaan: belastingverlaging ol uitvoering van havenplannen. die de gemeente tonnen gouds gaan kosten. Hoewel nog geen de- f'nitiéf oordeel daarover hebbend, re'gt h" tot de voorkeur vcor belastingverlaging, al zou de bevordering der nieuwe industrie daarmede eenigszins in het gedrang komen. De door de Redactie van de Nieuwe Hanrl. Crt. gestelde vragen ziln de volgende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem eèn luxe stad te maken? Of meent D dat uitbrending van de iudus- trie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den. om onze stad bloeiend cn financieel krachtig te maken? Is Wellicht een combinatie van beide denk beelden. (Haarlem-luxe-stad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodjg? Meènt U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid ais woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" De heer Mr. Dr. Bijvoet is katholiek raadslid van Haarlem en advocaat en pro. cureur te dezer stede. De vragen, welke door onze redactie zijn gesteld, zijn de volgende: De Naamlooze Vennootschap Electrische Timmerfabriek voorheen Joh. Mohringer Pz„ te Haarlem Lange Margarethastraat 4; curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. J. C. Vrijburg, timmerman en tu:nder te Alkemade Roelofarendsveen B 29; cura tor Mr. F. J. D Theyse, alhier. Rechter Commissaris Mr. H. Haga, al hier. Opgeheven werd het faillissement van G. van Hensbergen ijzerhandelaar te Haa-lem, thans te Blaricum; curator Mr. A. A. Huizenga, alhier. Men meldt ons uit Leiden: Hedennacht is te Leiden brand uitgebro ken in bet gebouw waar het Dagblad de Leidsche Courant gevestigd is. De brand woedt nog voort. De drukkerij, de zetterij en de redactiebureaux zijn totaal uitge brand De woning van den directeur zal waarschijnlijk behouden kunnen blijven. De brand schijnt te zijn ontstaan in enkele vertrekken boven het bedrijf van de Leid sche Courant gelegen, welke verhuurd zijn aan verschiljende Christelijke vereenigingen. De brand, die ontstaan is in de teeken- school van den R.K. Volksbond, waar gis terenavond tot 10 uur school was, deelde zich spoedig mede aan den grooten napier- voorraad, die gelegen is op de verdieping, direct onder deze school gelegen Daardoor heeft het vuur enorme kracht gekregen en zich ontwikkeld tot een grooten brand. Toen de brandweer zeer spoedig met twee groote motorspuiten ter plaatse was, viel aan blussching zoo goed als niet te denken. Voorloopig kan worden medege deeld, dat de vijf zetmachines en de groote rotatiepers, waarmee het bedrijf werkte, benevens de paplervooiiaad en al het letter-materiaal totaal verloren zijn gegaan. De Leidsche Courant zal heden verschij nen, gedrukt on de pers van hef I eidsche Dagblad De schade is nog onbekend. Alles is verzekerd. De Eerste Kamer heeft de voorzitters en ondervoorzitters der aideelingen benoemd. De Tweede Kamer heeft de motie-Ter Laan inzake hulp aan mobil'satleslacb'offers verworpen. De oorlogsbegrooting werd aan genomen. De uitvoering der trekhondenwet; een ministiiscl schrijven aan de gemeentebe sturen. De arrestatie der Ind'sche Studenten; gis teren is de termijn der gevangenneming we der met 30 dagen verlengd. De nieuwbenoemde Belgische gezant, de heer Charles Maskens is te 's Gravenhage aangekomen. In het gebouw der Leidsche Courant te Leiden heelt ean ernstige brand gewoed. Drukkerij, zetterij en redactiebureaux zijn totaal uitgebrand. Tengevolge van bet uiteenspringen van 'n lascbapparaat is te Amsterdam een 16-jarige jongen op slag gedood. De zetel van den Volkenbond naar Wee- nen? Het werkloosheidsvraagstuk in Engeland. Eene motie der Arbeiderspartij door bet Lagerhuis verworpen. Het Duitsche Bedrijfsleven en de bezuini gingspoli tiek. Het Communistisch congres gesloten. te Moskou De konde in 't buitenland. In Frankrijk zijn Maandag 10 menschen door de koude bezweken. Het eeuwige vredesverdrag tusschen Frankrijk en de V. S. Een ontwerp-verdrag in voorbereiding. De arbitrale uitspraak in het conflict der West-Duitsche ijzer-industrie bindend ver klaard. Ontploffing op het Amerikaansche moe derschip „Langley". Twee dooden. Zie verder Laatste Nieuws. Niet onwaarschijnlijk zal de strijd dus, vooral om het al of niet verdwijnen van de ondernemingskas, het hevigst gevoerd wor den .Er zijn nog wel andere strijdpunten zooals de bepaling, dat de bijdragen Vöor de helft door de arbeiders moeten worden betaald, hetgeen in het voorontwerp Aal- berse niet het geval was en ook in over eenstemming is met hetgeen vroeger tusschen de Centralen van werkgevers en werknemers was overeengekomen in het plan Posthuma- Kupers. Ook thans zijn in de Collectieve Contracten de ziekteregelingen voor reke ning van de werkgevers, En zoo zijn er wel meer zaken, die tof verschil van inzicht aanleiding geven, maar ik herhaal, dat m.i.»de ondernemingskas wel de grootste moeilijkheden zal opleveren. Het derde uitvoeringsorgaan is de zieken kas van de arbeiders. Voldoet zoo'n kas aan de wettelijke voorschriften, dan kan ook zij als uitvoerster der wet voor haar leden optreden. Vooral van Christelijk-Historisch? zijde is men blijkbaar daarop zeer gesteld en t kan dus niet al te zeer verwonderen, dat deze Minister wil trachten haar een plaats onder de zon te verzekeren. Ofschoon et voor een meer organische indeeling van het maatschanpelijk leven al weer geen be- geerenswaardige lichamen zijn en de arbei dersbeweging uit dien hoofde er niet veel voor gevoelen kan, dat deze lichamen met de uitvoering van de Wet worden belast, verwacht ik daartegen toch niet dat felle verzet. Wel wil het mij voorkomen, dat die zie kenkassen heel wat vruchtbaarder werk zouden vernchten, wanneer zij als aanvul- lingsverzekermg bleven dienst doen. Zij hadden dan met geen formaliteiten te maken 3n zouden uitstekend werk kunnen verrich ten door de arbeiders voor de overblijvende 30 pet. van het loon te verzekeren. Het ligt voor de hand, dat veel werkge vers, wanneer eenmaal de ziektewet er is, met de betaling van de verschuldigde bij dragen zullen volstaan en geen ,00n meer zullen- uitbetalen. Voor de arbeiders, wier uitkeering per Collectief Contract geregeld was en voorts zich bij hun Ziekenkas voor een bepaalde uitkeering verzekerd hadden, is dat dus een groote terugslag. Alles bij een, hadden zij vroeger vrijwel een inkomen bij ziekte, hetwelk niet te zeer afweek van het gewone loon en dat zal nu tot 70 pet. worden teruggebracht. Het wil mjj voor. komen, dat de ziekenkassen dus ais aan- vullingskas een heel wat betere taak hebben dan als uitvoersters van de Wet. Ook zijn er groote moeilijkheden te ver wachten met de Bedrijfsvereenigingen, waardoor öf een deel der arbeiders aan de ziekenkas worden onttrokken, ófwel men krijgt bij eenzelfden werkgever allerhande belanghebbende instellingen. Bevorderlijk voor een goede verzekering is dat toch zeer stellig niet! A. J. L. Gisteren heeft de Tweede Kamer beslo ten aan de agenda nog toe te voegen het vaccinatiewetje. Dit zal dan behandeld worden^ voor de beraadslagingen over de begrooting van Koloniën voor 1928. In de eerstvolgende legerorders wordt naar hef „Corr. Bur." verneemt, ter kennis gebracht, dat ook van de maat 29 thans.. geen pantoffels meer voorhanden zijn. Dc motie-Ter Laan door de Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer heeft gisteren gestemd over de motie-Ter Laan inzake de mobili satie-slachtoffers luidende: „De Kamer, van oordeel dat in den loop van het jaar 1927 gebleken is, dat de wet op de mobilisatie slachtoffers onvoldoende hulp biedt aan dc belanghebbenden, die op deze hulp aan spraak mogen maken, dat dus deze wel ten spoedigste dient te worden herzien, nco- digt de regeering uit met nadere voorstel len te komen en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 52 tegen 28 stem men verworpen. Voor stemden de sociaal democraten de communist De Visser en de heer Braat (Platt. Bond). FAILLISSEMENTEN VAN 20 DEC. 1927. L. D. Papendrecht, bloemist, te Hüle- gom; Meerstraat 30; curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier. Harmen Bakker, metselaar te Zaandam, Tolstoistraat 37 B. Dirk Bakker, metselaar, te Zaandam, Tolstoistraat 37 B„ curator in beide fail lissementen Mr. C. Blankevooit, alhier. W. van Staveren, koopman in manufac- turen en huishoudelijke artikelen te Haar* lem, Van 't Hofstraat 67; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier; W. Bijl, metselaar te Aalsmeer, Oost- Aalsmeerderweg 147 a; curator Mr, A. A. Huizenga, alhier. De Burgemiester van Haarlemmermeer Mr. Slob, die in verband met het hem in dertijd overkomen ongeluk, enkele weken tot herstel van gezondheid is afwezig ge weest, is thans van zijn ziekteverlof terug gekeerd en weer zoodanig hersteld, dat hij zijn ambtsbezigheden op het raadhuis te Hoofddorp heeft hervat. Maandag 19 dezer vergaderde de Com missie van Beheer voor het Toeslagfonds. Besloten werd, dat nog voor Kerstmis zou worden uitgekeerd en wel a.s. Don derdag te Noordwijk en Vrijdag te Hille- gom, Lisse en Sassenheim van half vier tot half zeven. Op de overige plaatsen zal des Zaterdags ongeveer twee uur de uitbetaling plaats vinden. Gisterenavond ongeveer half tien raakte een vrachtauto in brand tusschen Halfweg en Sloterdivk, nabij het kruitmagazijn. De auto brandde geheel uit. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Te Knollendam, gemeente Wormer, heeft in den afgeloopen nacht een zware brand gewoed. Te ruim 2 uur werden de bewo ners van het Café „Het wapen van Oost- Knollendam", eigenaar de heer Van Liemt, opgeschrikt door het geknetter van bran dend hout. Het bleek, dat brand was uitge broken in de van hout opgetrokken too- neelzaal, die aan het Café grenst. De be woners konden zich slechts met groote moeite in veiligheid brengen. De bij het café behoorende kruidenierswinkel werd mede een prooi der vlammen De brandweer kon van het geheele complex niets behou den. De schade wordt door verzekering gedekt De oorzaak van den brand is onbekend. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. 4' V OPGAVE VAN OPTICIENS - Koningstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem. Lich'i op. De lantaarns moeten morgen worden opgstoken om 4.16. V oor de ontwikkeling van 'n krachtig gestel heeft Uw kind veel kalk noo- dig. Geef het die, voor zijn groeiend lichaam onontbeerlijke bouwstof, met Kalzan, het Kalkvoedsel. Kalzan zal het krachtig maken en bescher men tegen verslapping, prikkelbaar heid en verzwakking van zijn gebit* Koop nog heden een bus. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. k 1,25 en 2,25 per verpakking (45 en 90 tabletten). WIELRIJDER DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Dinsdag wilde een wielrijder, de arbeider A. de R. wonende aan den Vijfhuizerweg alhier cp den Kruiweg te Hoofddorp uit wijken voor een auto, komende uit de rich ting van het dorp. Op het moment, dat hij den auto passeerde werd hij ingehaald door een andere luxe auto bestuurd door den heer D. uit Overveen komende uit de richting Heemstede, door welk motorrijtuig hij werd aangereden. Hij kwam te vallen en er vrijwel ongedeerd af. Zijn fiets werd echter grootendeels vernield. De autobestuurder gaf te kennen geen schuld te hebben aan het ongeval; hij was dan ook niet bereid eenige schadevergoe ding te betalen. Toch heeft de R. de pofitie er mede in kennis gesteld, die nu een on derzoek instelt. Te Vijfhuizen. Maandag kwam een auto den Spaarnwoude- weg te Vijfhuizen afrijden. Toen de auto op den IJweg wilde draaien slipten, wegens gladheid van den weg, de wielen wat ten gevolge had, dat de auto over den kop Hoogste barometerstand 771.8 m.M., Weenen. te Laagste barometerstand 739.5 m-M. te Ingrö. Verwachting: meest matige Z.O. tot O. wind, nevelig of zwaar bewolkt, sneeuw of regen, vooral in het Z.W., afnemende vorst met dooi in het Z.W, STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Gese:nd van De Bilt 8 uur 15 aan alle posten: Weest op uw hoede! Gedurende de Paaschvacantie van 1928 l* /-^aakwedstrijd van tien partijen ?ut^en tusschen onzen nationrien schaakkampioen Dr. Max Euwe en den Rus- sischen grootmeester E. Bogoljubow. A mitlatlef van dezen wedstrijd gaat uit Ian ^ec^JI}fs^crdamsche vereenigingen „Vas" en „A.S.C." De wedstrijd zal worden geor ganiseerd door een nationaal comité, be sloeg en in de tocht terecht kwam. De twee i staande uit de heeren A. Hulb, 's Hage, inzittenden, de heeren G. en B.f beiden vank. ^'Aumeirus, Scheveningen, mr, C. A. Halfweg, wis en zich te redden door uit het* pskams, Rotterdam, Jhr. H. Strick van portierraampje te klimmen. Als door een kinschoten, Delft en de Amsterdamsche wonder hadden zij geen letsel bekomen. Het I ^eeren Theo v. Hoorn, Vict. F. Levenbach, Fordje had van den vil veel geleden. UV.A.S/') en C. Schelfhout, („A.S.C.")

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1