Brieven uit Rome Brieven uit Frankrijk. NIEUWJAARS WENSCHEN m Luchtverkeer. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ÉE$ NIEUW JAARSWENSCH gftg l^B NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Woensdag 21 Dec. 1927 ROME EN HET OOSTEN. In de groote zaal van het Bijbelinsti tuut, die te klein was voor de gelegenheid, hield dezer dagen Mgr. d'Herbigny, Voor zitter van het Pauselijk Oostersch insti tuut, een voordracht over zijn bezoek aan verschillende Patriarchen van het Oosten. De aankondiging der voordracht had geheel kerkelijke Rome naar het Bijbel instituut doen komen, vooral ook, daar Mgr. d'Herbigny terecht den naam heeft van uitstekend op de hoogte te zijn van Oostersche zaken. Met twee Oostersche geünieerde Patriarchen, waren talrijke Bisschoppen van onzen ritus tegenwoor dig, terwijl geenszins eenige orthodoxe priesters ontbraken. Het onderwerp was dan ook wel bizon der interessant. Een Bisschop van Wes- terschen ritus, die tegelijk voorzitter is van het Pauselijk Instituut, dat zich uit sluitend bezig houdt met het bestudeeren der Oostersche Theologie en Kerk, op bezoek bij Patr archen, Metropolieten, Bisschoppen, die van Rome afgescheiden leven, en in Rome, in den Paus, de groote macht zien, die hunne eigene onafhan kelijke rechtsmacht zoekt te verdringen Mgr. d'Herbigny legde bij het begin zijner voordracht de verklaring af, dat Zijn reis noch officieel noch officieus is geweest, dit beteekent dat hij geen op dracht had, deze reis te maken, en daartoe ook niet werd aangezocht. Ik ben op reis gegaan om te leeren, zei Mgr. d'Herbigny. De gelegenheid tot de reis was het con gres van Velehrad, waar katholieken van allerlei ritus en ook sommige orthodoxen reeds in het vierde congres voor de her- eeniging der afgescheidenen bijeen komen op het graf van den H. Methodius, Apos tel der Slaven. Daar ontmoette Mgr. d'Herbigny den Katholieken Bisschop van Arad, Mgr. Aziz Hoh, van den Ciial- de'schen ritus, geboren te Mossoul en wonend te Alexandrië als Vicaris van de Chaldeiers.dienaar Egypteland verhuizen. Mgr. d'Herbigny vond dit zeer belang rijk, daar hij onmogelijk zich naar Mos- ioul had kunnen begeven, om te spreken met den Patriarch. Deze Bisschop nu, zei Mgr. d'Herbigny, hield twee Latijn- sche redevoeringen over den toestand, waarin de afgescheiden Nestorianen ver- keeren en hield in zijn ritus een prachtig Pontifikaal. Van Servië begaf zich Mgr. d'Herbigny Mgr. d'Herbigny legde nog een bezoek af, hetwelk hij het lastig t van geheel zijn reis noemde. Dit bezoek gold den Griek- schen Patriarch van Alexandrië, Meletios i Metaxakis. De voorzitter van het Pause- •lijk Bijbelinstituut was verplicht geweest j dezen Patriarch eens flink onder handen ite nemen in het tijdschrift „Orientalia Christiana", omtrent zijn houding in zake den godsdienst en de leer, die hij te Athene en te Constantinopel had aan genomen. Zoodra de Patriarch den Wes- terschen Bisschop zag, voegde hij hem orthodoxe geestelijkheid, het huwelijks- i t0e „Maar gij hebt afschuwelijke dingen leven en het huisgezin. De stoffelijke zor- |0ver mij geschreven „Ja," was hetant- gen voor het huisgezin, houden de gees- j woord van Mgr. d'Herbigny, „maar nog telijken af van de plichten van het Apos- J veel minder da i uwe vrienden vanuver- tolaat. Mgr. d'Herbigny deed hier opmer- telden." Voorts vlotte de conversatie niet ken, dat ook de katholieke geestelijken erg en de beide Bisschoppen waren niet van Oosterschen ritus, gehuwd zijn. Dat accoord dai om te constateeren, dafmen is waar, zei de Metropoliet, maar uweweinig betrouwbaarheid kon toeschrij- priesters hebben betere en degelijkere Ven aan de pers! geestelijke opvoeding gehad. De Metro poliet vertelde, hoe moeilijk 't was een geestelijkheid te besturen, die slechts oog en hart had voor de toekomst van het huisgezin, en verhaalde interessante bizon- derheden over den nieuwen toestand, waarin de orthodoxe kerk zich tegen woordig in Roemenië bevindt. Vroeger waren we geheel afhankelijk van den Staat. Ik heb tijdens de discussie over de grondwet, vier dagen achtereen het woord gevoerd in den Senaat, om te voor komen, dat we onder het gezag zouden komen van eenige ongeloovige en anti godsdienstige afgevaardigden. Nu hebben we eindelijk zelfstandigheid verkregen. Van Roemenië begaf zich Mgr. d'Her bigny naar Bulgarije, waar hij wel de Katholieke Bisschoppen ontmoette, maar niet den orthodoxen Metropoliet, die te Lausanne vertoefde voor de confe rentie der hereeniging der kerken. Wel vernam Mgr. d'Herbigny, dat de Metro poliet daar hevig opgetreden was tegen het anti-dogmatisch streven der protes tanten en vooral tegen het Engelsch en Anerikaansch Episcopalisme. Te Constantinopel bezoekt Mgr. d'Herbigny den Griekschen Patriarch Basilius III. Ook deze dignitaris is be vreesd voor de vorderingen van het onge loof. Als jong geestelijke vertoefde hij te Rome en studeerde aan de Vaticaansche Bibliotheek. Hij sprak met voldoening over het Pauselijk Oostersch Instituut en is den Paus dankbaar voor den belang rijken steun, dien Z.H. aan de Oostersche christenen schonk. Niet minder hartelijk is de ontvangst, die Mgr. d'Herbigny genoot van den Grego- riaanschen Armeenschen Patriarch Mes rob Harayan. die onmiddellijk berichten vraagt over den Paus en den godsdiensti- gen toestand van het Westen. Hij wenscht niets vuriger, dan dat een algemeene her leving: van geloof en godsvrucht de Armee- nen vereenige met de groote Katholieke Kerk, en verlangt, dat Mgr. d'Herbigny I een bezoek aflegge bij den Gregoriaan- De Paus, zei de Patriarch, hield het met de Bolsjewieken, had de Turken tegen de Grieken opgestookt. De Patriarch was een groot voorstander van de conferen ties van Stockholm en Lausanne voor de vereeniging der kerken en van een Bond van Christe'ijke Kerken naar Atneri- kaansch model. De tegenwoordige tijd behoort aan de protestanten van Amerika en Engeland. Daar is onze hoop. Eigen lijk zijn wij de eerste protestanten geweest, daar we protest uitbrachten tegen het primaat van den Paus. Ik doe de kinde ren naar de le:ken-scholen sturen, ook al zijn die zonder God, verklaarde de Patriarch, want deze doen minder kwaad dan uwe godsdienstige scholen. Het gesprek ging zoo voort, totdat de Patriarch zeide als afscheid „God oor- deele tusschen ons beider harten". „Ja," zei Mgr. d'Herbigny, „en geve ons vooral Hem te mogen beminnen boven alles." CIVIS ROMANUS. naar Roemenië, waar hij den Metropoliet j schen Armeenschen Patriarch van Jeru van Blaij, M»r. Suciu, die te Rome in Sint j salem, die ook de eerbiedigste en dank- Pi eter pontificeerde, ter gelegenheid van j baarste gevoelens jegens Z. H. den Paus het eeuwfeest van Nicea, bezocht. Deze Bisschop toonde hem het tweede deel van zijn theologisch werk, waarin gespro ken wordt over de langdurige getrouw heid van het Roemeensche volk aan de 'eenheid en aan Rome. Zoolang Roemenië •onafhankelijk bleef, waren geloof met Rome, kunst en beschaving eigenschap pen van het volk. Onze naburen deden ons het geloof en de eenheid verliezen, die echter bewaard bleven in Trans yl- vanië. De orthodoxe Metropoliet van Bucarest en geheel Roemenië, beklaagden zien bitter bij Mgr. d'Herbigny, over de groote ellende, waarin de orthodoxe geestelijkheid verkeert. Deze i- niet meer geleerd, is zonder geloof, zonder vorming en opleiding, onder godsvrucht. De geest van rationalisme en atheïsme van de buitenlandsche Universiteiten, heeft groote schade aangericht onder de or thodoxe geestelijkheid. De studenten stu- deeren nog de kerkelijke wetenschappen, om de beurzen, die de regeering voor de aanstaande orthodoxe geestelijkheid ter beschikking stelt. En 't zou te wenschen Zijn, dat deze atheïsten zich ergens anders op toelegden dan op de kerkelijke weten schappen, daar ze later als geestelijken slechts het aantal Adventisten, Metho disten enz., ter liefde van het geld gaan vermeerderen. De Roemeensche Metropoliet vertelde alsdan van de groote moeilijkheden, die men had om den Gregoriaanschen kalender in te voeren, en spreekt van de plaag der koestert. De patriarch bedankt den Paus vooral wat Z. H. deed voor de Armeenen en vooral voor den eigenhindigen brief den hij van Z. H. mocht ontvangen, toen hij den H. Vader eenige boeken had doen aanbieden. Niet minder interessant was het bezoek van Mgr. d'Herbigny aan den ortho doxen Patriarch der Melchiten, Grego- rius IV, die in het ver afgelegen klooster van Seidnaja woont, bijna afgezonderd van de wereld op een hooge rots. Als de Patriarch vernam, dat Mgr. d'Herbigny in Rusland was geweest, zei hij dat alleen een wonder Gods, het Russisch volk tot het geloof kan terugbrengen. Ook de vereeniging van het Oosten met het Wet ten, vond hij moeilijk en bijna onmoge lijk. Alleen Christus is almachtig, zei de Patriarch, als de menschen Hem willen gehoorzamen, is Hij machtig genoeg om alle harten tot Zich te trekken. Als de christenen meer geloovig waren, ging hij voort, als zij onzen Zaligmaker meer beminden, als hun geloof en hunne liefde vereenigd waren in Zijn Goddelijk hart, zouden de meest verwijderde broeders Zich vereenigen. Mgr. d'Herbigny was met weinig gestient o ver deze woorden van den Orthodoxen Patriarch, die in zeer slechten gezondheidstoestand verkeerde, en veel zorg had met zijn twaalf suffra gaan-bisschoppen, die alle nauw ver bonden zijn met de vrijmetselarij, gelijk dokumenten kunnen aantoonen en be wijzen. L. S. Evenals vorige jaren wordt ook dit Jaar weder de ge legenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in de te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte may beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor elke regel meer, 15 cent extra berekend. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wyze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedig ste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAULAA N49 HAARLEM te doen bezorgen saais Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 Decembeu (Het bedrag ad f gaat hierbij). H. de J. A S.v.p. duidelijk met potfeod invullen. De luchtverbinding Nederland- Nederlandsch-Indië. De nieuwe Fokker-fabriek in Amerika. RECHTSZAKEN. De arrestatie der Indische studenten. RADIO-NIEUWS. Hoe de Kortegolftelefonie- zender van de Rijkstelegraaf te Kootwijk ontvangen wordt. Clandestiene luistervinken. Een Nederiandsche avond inPosen. 4447 Luistervergunningen in één maand. SOCIAAL LEVEN. Het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. LEGER EN VLOOT. De opheffing der rijkswerf te HelUvoetsluis. Men ken n'et zeggen, dat „Le Père Noël" (met ,,Père Noël" dat zooveel wil zeggen a's „Vader Kerstmis" bedoelen de Fran- schen ongeveer hetzelfde els wij, Hollan ders, me: het „KerstmannetV Men kan niet zeggen aldus dan las ik een dezer dagen in een Prrijsche krant dat ,.Lc Père Noël" dit jaar treuzelt met z'n werk. Integendee', hij voorkomt de wenschen zijner clien èle en hij stelt zijn scljr.tten ten toon met een ijver, met een genie, ja met een verleiding zelfs, d e men bijna des dui- ve's zou kunnen noemen indien de hei- lighe'd van het feest ons niet belette deze ui drukking te gebruiken." Tot zoover deze k-ant. en ik vond de opmerking te e'genaardig Fransch. om haai niet onder de oogen mijner lezers te bren gen. En inderdaad, de kunst van den a- leur is wel geworden een kunst onder de kunsten en de genialite't, waarmede hij te werk gaat, amuseert tegenwoordig nie' meer slechts de kinderen, doch ook de ouders, hoezeer hij dezen overigens ook :11e rust beneemt. La Place du Pala's Roya! is iederen avond het tooneel van een zich steeds herhalend vuurwerk en, in dichte riicn s aan de toe schouwers op het groote plein, en worden niet moede de schitterend gekleurde bou- quetten, de luid sissende pijlen en al'er- lei kunstgewroch en te bewonderen. Al'e kranten h er schrijven over dit vuurwerk en iedereen, d en ik sprak, had er zijn mond vol van, zcodat ik het tenslotte als een p'icht tegenover mijne lezers voelde er heen te gaan. Wat mijzelf betreft, ik woon nog al tamelijk ver van het „Place Pala s Royal" en bovendien had ik a! zooveel mooi vuurwerk gezien. Om mooi vuurwerk te zien, behoeft een Hollander trouwens n'et naar het buitenland te gaan, want mooier dan in Scheveningen en ook in Hoorn heb ik het in Florence en zelfs in Vene ie niet gezien. Maar ik moet e*r'i;3k bekennen, da' het geen ik thans zag, al het ande~e op dit ge bied overtrof. Het was h er een imitatie, die de werkelijkheid ver achter zeh lie'. Er waren zonnen en bloemen, palmen, gon- de's, sterren en nog veel meer en als den al hev. schoons vertoond is. dan. kondigt een lu'd gesis precies zooals men dat bi; echt vuurwerk hoort aan, dat al'es weer opnieuw begint. Dan scbie'cn weer als 'chtende slangen de lenge slierten licht- 'es in razende vaart over den donkeren ach'ergrond. Dan gann de zonnen weer draaien, de gonde's hernemen hun statige vaart en dc palmen ranken naar boven. En de Eiffeltoren die anders steeds weer J (A opnieuw de bewondering der Parijzenaars weet op te wekken wordt thans geheel vergeten. Wa eigenlijk jrmmer is. want het doet altijd sprookjesachtig aan. die hel verlichte toren, die a's het ware in de don kere lucht schijnt te zweven. Door slech s het bovenste gedeelte te verlichten en de rest geheel in 't donker te laten, wordt dit merkwaardig effect verkregen, dat vooral van veraf een buitengewonen in- diuk maakt. Behalve de Place du Pahis Royal zijn ook verschillende andere p'einen en straten prachtig ver'ich', terwijl de buitengewoon fraa'e etalages der magazijnen er het hun ne toe bijdragen om het werk van „le Père Noël" dit jaar buitengewoon geslaagd te doen zijn. Waarlijk, deze periode, die Kers mis en Nieuwjaar vooraf gaat geeft den kinderen een voorproefje van het Paradijs. Men tracht in de magazijnen tot het onmoge'ijke te verrichten om hunne wenschen le ver vullen en om hunne droomen tot werke'ijk- heid te maken. Niet alleen de terrassen voor de w'nkcls in Parijs hebben n.l. de groote magazijnen een soort terras, waar dc voorbijgangers, die geen lijd hebben om binnen te komen, de voorwerpen hunner gading vinden niet alleen dat die terras sen en de étalages hun alle speelgoederen aanb eden, die ze maar zouden kunnen be- geeren, maar binnen, in de winkels zelf, is een leger van verkoopsters en verkoopers onopboude'ijk in de weer om ,Zijn Maje steit het krid" tevreden le stellen. Een voorproefje van het Paradijs? Is dit eigenlijk wel juist? Is het niet eerder voor de meeaten, een voorproefje van hel wer kelijke leven, met zijn droomen, die steeds droomen b'ijven en zijn verlangens, de ncoit in vervulling gaan? De Franse hman, die zoo langen tijd niets van thee wilde weten, begint zich thans meer en meer aan dezen warmen drank te wennen. De stat'stieken zijn daar om het te bewijzen. Was het vroeger de gewoonte in café of thuis koffie of wijn te drinken, en werd thee slechts door zieken en herstellenden gebru'kt, tegenwoordig is de thee in ieder café te krijgen. Natuur- ijk is de koffie nog verre in de meerder heid; maar de thee is steeds een gevaarlijke concurrente geweest. En het zou me niets verwonderen, indien het hier denzelfden weg op zou gaan als in Engeland en Rus land, waar de thee de koffie geheel heeft verdrongen. In ieder geval, de groote match is be gonnen: Thee of koffie? Y'. Zeer velen waren gisteravond in de Aula van het Koloniaal Ins ituut te Amsterdam op uilnöodiging van het Comité Viieg-ocht Nederland-Indië bijeengekomen, tot het bij wonen van een Voordracht- en filmavond betreffende de luchtverbinding Nederland- Nederlandsch-Indië.* Deze belangstelling was gerechtvaardigd, want niet minder dan drie van onze bekende nationale Indië-viiegers, t.w. de heeren A. N. J. Thomassen Thues- sink van der Hoop, J. B. Scholte en G. A. Koppen traden als sprekers op, terwijl voorts ook nog de heer Ir B. Slephan van de Nederiandsche Vliegtuigenfabriek (Fok ker) het wcord voerde. In rijn inleidend wcord zeide de voor zitter van het Comité Generaal b. d. C. J. Snijders, dat de drie nationale vlieg!ochten hebben aangetoond, dat 'n luchtverbinding Amsterdam-Batavia practisch mogelijk e technisch bestaanbaar is. Voor een geregel- den diénst is niet meer noodig dan orga nisatie en geld en o-m daartoe te komen moet er belangstelling zijn. Het Comité heeft gemeend door het organiseeren van dezen avond, die belangstelling te verster ken! Na deze inleiding vertelden achtereen volgens de drie luchthelden van hun be kende vluchten naar Insulride. Het kon niet anders of de causeurs moesten in her halingen beden; de bij-onderheden van elk der drie vliegtochten zijn voor gansch Ne derland niet meer nieuw. Het nieuwe gelu'd van dezen avond deed Ir. Stephen hooren, die een beschouwing gaf over de technische vooruitzich'en en technische mogelijkheden van de luchtver binding Nederland-Indië Wanneer wij in het licht van heden een gevolgtrekking wilden maken - zoo zeide hij uit hetgeen ons lot nu toe bekend is, aangaande luchtverkeer naar Indië, dan kan deze slechts ajs volgt luiden. Wij be schikken thans over het betrouwbaar ma terieel dat zulk een verbind'ng met een zekere met al te nauw genomen regelnaat mogelijk kan maken. Wanneer wij de lurfct- verbinding met Indië thans verwezenlijken, zal zii kunnen f"nctionneeren. al zal men niet dadelrk mogen rekenen op een snel- he'd, als die door luitenant Konpen is be- I reikt, en tijdens Lnctionneering zal ons blijken, dat er nog enorme moei "khedon om I tot grooter regelmaat en tot korter duur te I geraken, te overwinnen .j-'n, welker over- 1 winning echter zender twijfel mogelijk is I doch dan ook alleen op grond van in de I practijk van dat luehlverkeersbedrijf vcr- worven ervaring. pr. staat met an dee woorden op t standpunt, dat, zuiver tech nisch gesproken, de c.imax, c!ie gelegen is in de drie tochten, welke hedenavond zijn behandeld, ons heeft gebracht tot een vl.'eg'uigtype en een dosis kennis, welke rechtvaardigt, dat men nog onbekende fac toren invoert en die ook niet meer dan eenj aanvang is, vatbaar voor wijziging en vei-j beteing. 1 Over de vraag of watervliegtuigen voor den tocht naar Indië nut zullen kunnen hebben, zeide Ir. Stephan, het gebruik van zoodanige machines le zien als een stap, die gedaan zal worden als de techniek van het watervliegtuig meer gevorderd is. Spr, gelooft dus, dat de leering, die wij mogen trekken, strekt tot het beginnen van het verkeer naar Hdië per laodvlie Tuig in dag-étapes en de vraag die dus beantwoord moet worden luidt; welk type iandvlieg- tuig? Spr. toonde aan, dat met een drie- motorige londmachine dient begonnen, en wat den mo'.or bet.cit: bewezen is, dat de lucht-gekoelde motor goed voldoet en er dus geen reden is om daarvan af te gaary Spr. gelooft dan ook inderdaad, dat men geen beter type vlieg'uig zou kunnen vin den om een aanvang met dit luchtverkeer te maken, dan juist het type, dat lui'enant Koppen laatstelijk heeft gebezigd. Spr. stelt zich voor, dat het verkeer slechts b'i uitzondering voor passagiers bestemd zal zijn en in hoofdzaak het mailvervoer zal dienen en hij meent, dat dan met een nut tigen last van 700 tot 800 K.G een basis Voor den eersten aanvang is geschapen. Spr. acht het wenschelijk, dat thans een Nederiandsche enderneming met steun der regeering de hand aan de ploeg moet slaan om het verkeer te openen. E-i serie filmbeelden van de roemriike vluchten bij de uitvoering waarvan het vlieg'uig zulk een werkzaam aandeel heeft gehad, verdu'delijkte het gesproken woord op aangename en boeiende wijze De films werden muzikaal geïllustreerd door een uitstekend amateur-orkestje. Peuter meldt uit Lenden: Naar de Amerrkaansche bladen melden is ar, met een kap'taal van één millioen dol lars, een nieuwe maatschappij rrivormd. dia -"evestigd zal worden te Wheeling in West- Virginia, en den naam zal dragen van .Fokker Aircraft Corporation". De heer A. I T G. Fokker zal optreden als tachnisch directeur. De nieuwe maatschappij beschikt over de Amcrikaansche Fokker-na ton ten. De At?nt.c Aircraft Corpration, drie aar geleden door d-n heer Fokker te -amen met New Yorksche financiers ge- ptïcht, wordt een onderdeel van de nieuwe okkcr Aircraft Corporation. De termijn van gevangenhouding weer met 30 dagen verlengd. De derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft gisteren den termijn van gevangen houding der vier Indische studenten weder verlengd met 30 dagen, Door het laboratorium van de Rijkstele- graai worden, zooals bekend, sedert eenigen tijd proeven genomen met het uitzenden van berichten en gramofoonmuziek en het wisse len van gesprekken met Inciië via den korte- golftelefoniezender te Kootwijk. Aan de radioamateurs die deze mededeelingen op vangen, wordt daarbij steeds verzocht om rapport omtrent den ontvangst in te zenden. De naar aanleiding daarvan ontvangen rap- i porten, welke meermalen belangrijke gege vens bevatten, zijn uit alle deelen van de wereld afkomstig. In Indië: De heer L. W. M. Vemer schrijft uit Rengat (Ricuw) o.m.: 28 Oclcber had ik het genot uw kruisgesprek met Bandoeng te volgen. Bandoeng was keihard, u wat zwak ker, hoewel een prestatie van belang! Ik ont ving op één lamp! Toestelletje 14 X 22 X 9 c.M.Ü Zoo eenvoudig en korlegoli technisch mogelijk, zelf in elkaar geprutst. Lamp A. 409. 27 October was uw spreken en muziek ab soluut te volgen. Eenige „fading" was merk baar, maar dat liöt waarschijnlijk aan miri ontvanginstallafie, die nog lang niet volmaakt is, daar ik pas 2 dagen experimenteer op de zeer korte golven. Ik werd koud van genoegen, toen ik na een muzieksluk'e gehoord te hebben, u hoorde roepen: hallo, hier Kootwijk Holland. Ik zit hier erg in de binnenlanden en ben gek een echt Follandsche stem uit Holland fe verne men. Indien u er prijs op stelt, zal ik ra nog verdere verbeteringen te hebben aange bracht, uw uitzendingen in het begin van den avonden volgen (wij ziri planters en kunnen niet iederen nacht opblijven!) en u berichten. De heer H. A. Kruijtbosch te Semarang schrijft om.: ....en wil u gaarne van tijd tot tijd verdere rapporten betreffende de ont vangst van de uitzendingen via Kootwijk uit brengen, daarmede een klein blijk gevende van mijn groote appreciatie van het schitte rende pionierswerk door onze landgenooten op radiogebied verricht. ....Met zeer veel belangstelling zal ik steeds naar verdere kruisgesprekken inluiste- ren cn gezien de reeds behaalde resultaten geloof ik dat absoluut succes in dc naaste toekomst verzekerd ia. Het zal u interessee ren te vernemen dat ik met een zeer eenvou dig apparaatje, beslaande uit 1 detectorlamp A 1C9 en 1 laagfrequenlversterker B 105 werk en dat ik daarmede Amsterdam min stens even goed hoor als iemand over de plaatselijke telefoon, moge blijk geven van het feit hoe goed de kwaliteit van het uit gezondene was, zoowel wat betreft modu latie als geluidsterkte. De heer J. Schuit, sergeaot-maioor Tele- •riafist te Tjimahi (Java) deelt mede, dat dc uitzending van Kootwiik (PCT.L) op 19 Octo her „keurig en zeer duidelijk is ontvangen, -elfs z-er goed door kwam cp den luidspre ker. Uw voorgelezen 20 woorden zijn door mij niet ongeschreven, maar kwamen heel «ried door. Het voorgelezen stuk uit een van de Hcl'andsche couranten werd wel door mij opgeschreven, waarvan ik u hierhii een af schrift doe toekomen, hetgeen volgens mij woordelijk is opgenomen. De sterkte van i'w uitzending was op mijn toestel harder dan de zender uit Eindhoven, Van fading niet veel last." De heer G. K. H. de Bont. Kapitein adju dant le Makasser schrijft: Op 19 en 21 Octo ber kwam PCLL zeer mooi door. Soraak. muziek en tonic train zijn zuiver. Modulatie goed. Gclf constant, soms fading. Kruis<<e- sorekken met Baor'ocng goed te volgen Mo dulatie PCLL is zuiverder dan die van Ban doeng. Ook uit Amerika, Canada, Zuid-Afrika Ceylon, en Australië werden enthousiaste rapporten ontvangen. Ten slotte nog het volgende: Aan boord van het s.s. Kieldrecht. De heer B. J. H. ten Dam, marconist schrijft op 16 ^'ovember, nabii Suez: „Niet één woord van het aan mii gerichte is verloren gegaan, dus uw wensch, dat u hoople, dat ik een ont vangst mo-ht hebben, is meer dan vervuld." ....had ik weer goede Imdsprekerortvangst met meer dan kamersterkte, de muziek, ge sproken woo-d en seinen kwamen uitstekend door. van fading absoluut geen last, Vrüdrri- —iddag '11 November), van 1400 tot 1600 G. M. T. PCLL weer gevolgd en daarbij twee verschillende antenne's gebruikt, de eerste was de gewone scheepsantenne. de tweede ~en enkel draadje van pl.ro. 16 Meter vanaf k schoolsteen onder een hoek van 45 <*r. sauveer direct aan 't toestel verhorden. De kleine antenne gaf een grootere geluidsterkte, 'uidsprpkerontvangst was zeer goed te vol den, alhoewel met van ge!"kc sterkte als op den hier vooraf^aarden Woensdag. De mu- siek kwam goed door met kampsterkte, 't schin larf in de heven te Pord Said, an- tcnue-ichling Noord-Zuid. De ontvangt vnn VN.F. v.-as h'p ook nood. d"-b de kwali- feit van A N.F. ke- o<'et met P.C..L.L. verrfe- 'ek~n wnrd~n. A.N.F. is bii mij sfeeds dof Cn -iet dnSdel'ik, d" stem 0"-atuu-1iik. dit laat je kunt U zelf net"n-'"k ook al of ni»! consfatee-en. terwijl P.C.L.L. helder en na- tuurhjk klinkt. In het tweede kwartaal van 1927 werden in Duitsohland niet minder dan 1063 „Schwarzhörer" veroordeeld, hetgeen een vermee-dering van bijna 590 beteekent, ir, vcrgefüking met het voorafgaande kwar taal. Er werd tc*an enkelen hechtenis van 3 en 5 dagen geëisch'. Op Donderdagavond, 22 December a.s., zal het station Posen (344.8 m.) een nro- ri-am uitzenden, dat speciaal voor de Ne deriandsche luisteraars bestemd i<j en ook door Warschau zal worden gebroadcast. Teen op 7 dezer te Posen een Nederland- sche tocspr?,rnk door dc radio wetd f^shou- den, ontving de spreker la'er uit Neder land talrijke berichten van goede ont vangst op luidspreker, zoodat verwacht kan worden, dat het programma van a.s. Don derdagavond zeker ook goed zal doorko men. Van het programma, dat te 9.10 's avonds (Amsterdamsche tijd) aanvangt en om 11.10 eindigt, vermelden wit o.a. het volgende: Opening met Poolsche en Nederiandsche tec-soraak; Voordracht over Nederland; Vierde sonate voor piano en vioool van Dirk Schafer Opus 11; Nederiandsche liede ren, gezongen door mej. Caroline v. Rus- sum. In de maand October werden in Enge. land 4447 luistervergunningen uitgereikt tegen 17.000 in September, 9000 in Augus- J tos en 7090 in Juli. Het blijkt dus, dat de grootste toeneming niet plaats beeft in die maand, welke men algemeen zou aannemen Een adres van de R.-K. Werkgevers» vereeniging aan de Tweede Kamer. De algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging heeft, naar aanleiding van het inge diende wetsontwerp tot wijziging der Ziekte wet, een adres aan de Tweede Kamer ge richt, waarin zii verklaart, dat de indiening van het wetsontwerp haar in menig opzicht heeft teleurgesteld. In bet adres maakt de vereeniging ver volgens eenige opmerkingen en spreekt ver schillende desiderata uit. Een der grondbeginselen, aldus adressan te, waarop deze wetsvoordrecht rust, be staat hie-in, dat aan alle vormen van par ticulier initiatief, die voldoende waarborgen bieden voor de verzekerden, dat zij de hun toekomende uitkeering in geval van ziekte ook werkelijk ontvangen, een gelijke kans wordt gegeven, cm zich van hun tc.ak te blijven kwijten en zich verder te ontwik kelen. Het is denkbaar, dat de Wetgever van een geheel tegenovergestelde gedachte zou uitgaan en zich op het standpunt zou plaat sen, dat de Slaat alleen de verzekering zou moeten ter hand nemen. Dit standpunt wordt evenwel, naar het i oordeel van adressante terecht, niet aan- j vaard. Het heeft bi? adressante verwondering gewekt, dat het Wetsontwerp afwijkt van hetgeen oorspronkelijk was voorgesteld met betrekking tot de gelijke behandeling van alle soorten van uitvoeringsorganen. Hoewel in de M. v. T. de gelijkgerech- tigheid van al deze organen naast elkan der voorop wordt gesteld, wordt een zeer belangrijke uitzondering toegelaten door te bepalen; dat bij samenloop de voorrang aan de verzekering bij de erkende bijzon dere ziekenkas zal worden gegeven. Het is niet alleen tegen deze uitzonde ring op zichzelf dat adressante bezwaar moet maken; van nog veel meer belang is het erop te wijzen, dat door deze bepaling de eenheid der verzekering in dezelfde on derneming niet meer gewaarborgd is. Door aan de arbeiders individueel de keus te la ten, zal het kunnen voorkomen, dal in een zelfde onderneming een deel der arbeiders verzekerd is bij een erkend fabriekszieken- kas, een ander deel bij een bijzondere zie- kenk.a.s of bij meerdere bijzondere zieken kassen en de rest bij den Raad van Arbeid. Naar het oordcel van adressante zal de eenige practische mogelijkheid tot vermij ding val al deze bezwaren, verbonden aan den samenloop van verschillende wenschen omtrent de keuze van het verzekeringsor gaan, hierin bestaan, dat het aan den werkgever wordt overgelaten, een keuze te doen. Zoo was de moeilijkheid ook ;n het voorontwerp ondervangen. Naast dit algemeene bezwaar wijst adres sante in het bifzonder op de wijze, waar op in tegenstelling met het voorontwerp, dit wetsontwerp het instituut van de Fa- briekszickenkas beeft geregeld: een rege ling welke zich niet aanpast bij de werke lijkheid en die de getvuikm-rking van deze vorm van uitvoering der Ziektewet in vele gevallen onmogelijk zal maken. Adressante on'wikkell verder een denk beeld, dat met inachtneming van waarborg voor rechten en belangen der bij die on- dernemingskas verzekerde arbeiders, die mogelijkheid open stelt aan de onderne- mirgskassen hun bestaan te verzekeren. De meest aangewezen vorm van samen werking tusschen de verschillende zieken kassen is die eener garantievereeniging, waarbij alle kassen haar autonomie behou den, doch onder controle staan van 'n hooget orgaan, dat financieel aansprakelijk is voor het richtig nakomen der op de kas rustende verplichtingen. Voorbeelden van dergelijke organisaties zijn te vinden bij de leden van verschillen de werkgeversorganisaties in de textiel- en metaalnijverheid. Ter kennisname gaat een exemplaar der stalulen van een decgelrke garantieveree niging en ziekenkas bij het adres. Naar het „Hbld" verneemt is publicatie van het rapport der commissie, aan welke een advies werd gevraagd in verband met 's ministers voornemen tot opheffing der rijkswerf te Hcllevoe'sluit, binnen enkele dagen te wachten. Inmiddels worden door een brochure van het secretariaat der Federatie van perso neel in 's Rijksdienst (Middenschool, Den Helder) eenige feiten bekend, die voor de vraag, of in dit bijzondere geval de voor keur voor opdrachten aan par'iculieren bo ven werk in eigen beheer door het Rijk mag gelden, vjn beteekenis moeten worden geacht, indien zij werkelijk juist zijn. „Het Volk' vermeldt er drie, als mee. pedeeld door jhr. ir. M. Rappard, den di recteur van het bureau Scheepsbouw aan dc Federatie, welke mededeelingen wij voor rekening van het blad laten. „Een fabrikant, die marinemotoren had vervaardigd, bracht op den post der alge meene onkosten eCn bedrag van 6000, wegens korting voor te late levering van een mo'.or, welke aan een ander was ge- leverd." „Een andere aannemer, die eveneens een werk voor de Marine in open rekening had uitgevoerd, bieek zijn loonstaten te hebben vervalscht. De schade, die hij daardoor de Marine aandeed, werd geraamd op onge veer 10.000, waarvan evenwel f 4000, op giond van aanwezige bewijsstukken, kon worden achterhaald. „Een fabriek voert voor de Marine een werk uit van zoo samangestelden aard, dat het niet goed mogelijk is, daarvoor den prijs vooraf te ramen. Afgesproken werd daarom, dat de ia.briek na afloop haar re kening zou inzenden. Deze bleek evenwel zoo buitengewoon hoog. dat Marine beta ling weigerde en opening van boeken eischte. Het kwam toen uit, dat de fabriek, tege- 'hk met het Marinewerk. ook werk had aangenomen voor een reederij, welk werk evenwel zeer was tegengeloopen. De meer kosten van rond 14.009 hpd men nu een voudig op de Marinerekening geschreven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5