Buitenlandsch Nieuws, FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Je kwestie van de verplaatsing van den Volkenbondszetel naar Weenen. GEM. BU1TENL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. Tegenstrijdige meeningen in de Fransche pers over den wereld vrede: STOOMVAARTLIJNEN. naar het engelsch. V Vrij onverwachts bevindt zich de stad Weenen in het middelpunt van een*interna- tionale persdiscussie, waarvan het onder werp is de verplaatsing van d^n Volk'n- bondszetel van Genève naar Weenen. Het debat is m de „New York Times'' door Dr, Williams begonnen, aan wiens initiatief ook de geheele actie is toe te schrijven. Dr. Wil liams heeft in Weenen met verschillende persoonlijkheden gesprekken gevoerd, waar in hij de gedachte heeft opgeworpen, om de Volkenbond naar Weenen te laten verhui zen. Het verder verlcop der actie van Dr. Williams is niet heel duidelijk. De Onsten- rijksche regeering heeft door den Bonds kanselier Dr Seipel in het Parlement laten vaststellen, dat ze uit het buitenland geen officicële aanvrage in deze kwestie heeft ontvangen De Weensche persoonlijkheden, die Dr. Williams in zijn publicaties aanhaalt, hebben de uitlatingen, dié hun in den mond worden gelegd tegengesproken. Daardoor is nu de situatie ontstaan, dot de gegadigde partijen, de Volkenbond en de Oostenrijk- sche regeering, zich van elke opinie ont houden, terwijl de kwestie zelf door door de openbare meening van alle kanten wordt belicht Deze toestand kan even goed het eind van het idee, als het begin van een werkelijke behandeling der'kwestie betee- kenen. Als men Genève en Weenen tegenover elkaar stelt in verband met de plaatselijke kwestie van den Volkenbond, dan is er veel voor het voorstel van Williams te zeggen, om Weenen tol den zetel van den Volken bond te maken De tegenwoordige huisves ting van den Bond te Genève is nu niet juist de beste. De verdeeling van het zaken- bedrijf lusschen Hotel „Victoria", waar de Salie de la Reformation zich bevindt, en het Palais des Nations levert «menig nadeel op, daar beide gebouwen twee K. M. van elkaar verwijderd zijn. Wel bestaat er se dert jaren een plan, een eigen Volkenbonds paleis te bouwen, maar dat schiet niet hard op Weenen heeft een menigte grootschc paleizen, die voor de doeleinden van den Bond het representatieve uiterlijk en ook genoeg ruimte hebben. Het leven in Weenen is goedkooper, dan aan het Meer van Genè ve en Weenen biedt iele aangename din gen, die aan den tegenwoordigen zetel van den Bond worden gemist. Maar al deze voordeelen van uiterlijkcn aard en economischen, kunnen niet alleen den doorslag geven. Reeds de eerste besprekingen over de kwestie van een verplaatsing van Genève naar Weenen hebben verschillende politie ke momenten doen ontstaan, die voor en tegen de Amerikaansche opwekking spre ken. Hier speelt vooral de aansluitings kwestie een rol. Er zijn politici, die, zooals men aan enkele stemmen van de internatio nale pers kan ontleenen, een bespoediging van de aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland vreezen, wanneer de Volken bond, die in de laatste instantie moet be slissen, in Weenen zou zijn en de werkelijke situatie van Oostenrijk zou leeren kennen. Anderen zijn weer van meening, dat een verplaatsing van den Volkenbondzctel een blijvende neutralisatie ten gevolge zou heb ben voor Oostenrijk en richten zich om deze reden tegen het Amerikaansche voorstel. De kwestie, ot de Volkenbond naar Weenen verplaatst moet worden, is in ieder geval nog nevelachtig en het is op het oogenblik nauwelijks mogelijk meer dan uiterlijkheden te registreeren. Het economisch comité. Het economisch comité van den Volken bond is met de behandeling begonnen'van het probleem der douanetarieven en heeft voorts een sub-comité benoemd met de opdracht de quaestie van de bestrijding der dierenziekten te bestudeeren. Intellectueel* samenwerking. De Consultatieve Commissie van Intellec- tueele arbeiders is het eens geworden over resoluties, die zeggen: De bijeenkomst be groet met voldoening de vorming van een Consul atieve Commissie van Intellectueele Arbeiders bij het Internationaal Arbeids bureau. Zij besluit aan den Raad vaö Be stuur van het I. A. B, voorstellen voor te leggen nopena een bureau, bestaande uit vijf permanente leden, waarvan drie van het 1. A. B. en twee van de Internationale Commissie voor Intellectueele arbeiders bij het Intern. Arbeidsbureau. Zij besluit aan den raad voorstellen voor te leggen nopens een bureau, bestaande uit vijf permanente leden, waarvan drie van het I. A. B. en twee van de Internationale Commissie voor Intellectueele Samenwerking van den Volkenbond, dat zal uitmaken, aan wetke der beide organisaties de studie zal dienen te worden toevertrouwd van de oplossing der kwesties, door de commissie van ver tegenwoordigers der voornaamste interna tionale organisa ies en nationale organisa ties van intellectueele arbeiders, waarvan een lijst wordt bijgehouden door het I. A. B., overwogen. De aldus gevormde commis sie zal de op haar terrein 1ggenae kwes ties van een algemeen standpunt moeten onderzoeken. Voor den duur van de twee jaren 1928—1929 zijn de organisaties, die vertegenwoordigers zullen mogen aanwijzen de In'ernationale Confederatie van Intel lectueele Arbeiders (drie leden), de Inter nationale Federatie van Journalisten (één lid), de Duitsche organisaties van intellec- tuee'e arbeiders (één ld), de Italiaansche organisat es van intel'ectueele arbeiders (één lid), de niet-Europeesche landen (één lid) de internationale organisa ie van werk gevers (één lid). Deskundigen vvo'den aan gewezen volgens het pariteitsbeginsel. Op de agenda van de eerstvolgende zif ting der commisse zouden de volgende punten worden geplaatst: staking van den d enst van journalisten in geval van wijzi ging van de richting van een krant; de kwestie van de wedertewerkstelüng van ingemeurs en technici, die een onderne ming verlaten; het vraagstuk van de enga gementen van schouwburgartis'en; het vraagstuk van de bezoldigde uitvinders. De kwest:e der werkloosheid van intel- lectueelen zou onderwerp van een rapport van het I. A. B. uitmaken. HEVIGE UITSLAANDE BRAND TE ANTWERPEN. Gebrek aan Bluschmateriaal. Antwerpen, 20 Dec. Hedenavond, te circa half elf is een hev ge brand ui gebroken in Antwerpen's grootste warenhuis „Innova tion", v. h- Tielz. De brandweer staat ongeveer machteloos tegenover het vuur, dat gelukkig voorloo- P g n°g in de bovenverdiepingen woedt; men kan den brand slechts met een paa. stralen aantasten, daar door den strengen vorst de waterleid ng goeddeels is bevro ren. Op de g oote boulevard Keyserlijn regent het stukken hout en steenen,; mocht de brand zich verder ui breiden, dan zijn de gevolgen niet te overzien. De aanstaande verkiezingen in Frankrijk. Het Zondag gehouden congres der Parij- sche socialisten heeft een beslissing ge nomen ten aanzien van de tac iek der partij bij de verkiezingen. Er waren ver schillende stroom ngen. die in een viertal moties werden belichaamd. De motie-Blum (vrijlaten der afdeclingen bij een herstem ming met als een ge aanwijzing, dat alles moet gedaan worden om de verkiezing van een rcactionnairen candidaat te verijdelen) kreeg de meeste stemmen, n.l. 1408. De motie-Zyromski (geenerlei tactische coro- bina ie met andere partijen) kreeg er 1156, de motic-Kahn (het program der C. G.- T. als rchtsnoer voor de houding bijeen her stemming) 830 en de mot e Maigret (geen verbond of eenheidsfront met de partijen rechts van de socialis ische partij en als eenig richtsnoer de verdediging der be langen van het proletariaat met eventu- eele medewerking der communisten) kreeg slechts 241 stemmen. Frankrijk'# V. S. verhouding tot de „L'Oeuvre" meldt, dat op de Quai d'Or- say (het ministerie van buitenlandsche za ken) thans een ontwerp-verdrag tot het in den ban doen van den oorlog wordt be studeerd, dat door Kellogg aan den Fran- schen ambassadeur is overhandigd. Polen en Litanen, Woldemaras heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat de onder handelingen, waartoe de Volkenbondsraad de partijen heeft verplioht, thans moeten worden aangevangen. Voor onderhandelingen zouden, volgens de Litausche opvatting, slechts die quaes- ties in aanmerking kunnen komen, die in geen. enkel verband staan met het Wilna- vraags'uk. Quaesties als het goederen- en het handelsverkeer tusschen Litauen en Polen zouden langs wcttelijken weg gere geld kunnen worden, maar toch altijd slechts voor zooverre zij geen betrekking hebben op het gebied van Wilna. De Werkloosheid in Engeland. In het Lagerhu's bracht Johnson (Arbei ders) het langdurige voortbestaan van de werkloosheid van ongeveer een mihoen arbeiders ter sprake en vroeg om de aan- vaard:ng van een doeltreffende nationale politiek. De minister van Arbeid antwoordde, dat er op het oogenblik een betere hoop be stond voor de toekomst dan sedert lang had bestaan, maar in het algemeen hadden credieten om de werkloozen te helpen vermindering van werkgelegenheid tenge volge, omdat het kapitaal, dat werd uitge- f geven, onthouden werd voor een norma'e de uitbreiding van den handel. Het nationale electriciteitsplan zou als een prikkel wer ken en de andere industrieën helpen. Sub- sidieering van de beetwortelsuikerindustrie zou een nieuwe industrie in het leven roe pen. De minister zeide te gelooven, dat beschermng van de industrie, door middel van gematigde douanetarieven de meest nuttige wijze was om de indus'rieën des lands te helpen, en ind:en men een pe riode van industrieëele vrede had, koester de hij de hoop, dat in twee jaren tijds de werk'oosheid tot acht pCt. of m'nder der arbeiders-bevolking zou worden vermin derd. De motie der Arbeiderspartij 256102 stemmen verworpen. met Het bezuinigingsvraagstuk in Duitschland. De meest vooraans'aande organisaties pp het gebied van het Duitsche econonr sche leven, handel, industrie, bankbedrijf, enz., publiceeren een manifest waarin zij de onverwij'de uitvoering eischen van het vol gende „noodprogram", Ie. De uitgaven van het rijk, de landen en de gemeen'cn moeten, reeds te begin nen met 1928, in vergelijk'ng met 1927, aanzienlijk worden ingekrompen. 2e. Den Rijksminister van financiën moet het vetorecht worden verleend ten opzichte van eventueele verhoogingen der begroo ing. 3e. Landen en gemeenten moeten ver- pi'cht worden den rijksminister van finan ciën desverlangd elke noodzakelijke inlich ting te geven omtrent hun vermogen en verplichtingen van allerlei aard. 4e. Den rijksminister van financiën moe' het recht worden verleend bezwaar te ma ken tegen de voorloopige begrooting van een 'and, indien deze in strijd is met de alge- meene richtsnoeren der financ'.eele poli tiek des rijks. 5e. De bes'uu-shervorming moet met grooten spoed worden aangevat. Naast het besluit om van élke dr'e vacant komende functies er een niet weer te vervullen, is een bepa'ing noodzakelijk, dat er tot de voltooiing der bestuurshervorming geen nieuwe ambten worden ingesteld. 6e. De bevoegdheden van den „rijks- spaarcommissaris" moeten zoodanig wor den uitgebre'd, dat zij de uitvoering garan deeren van de door hem noodig geachte maatregelen. Het groote arbeidsconflict in Duitschland. Gisterenmiddag zijn op het rijksdepar tement van Arbeid de aangekondigde na besprekingen 'betreffende het conflict in de ijzerindustrie, begonnen. De rijksminister van Arbeid, heeft de door den arbiter dr. Jötten gevelde be slissingen over de werktijd- en de loon regeling in de West-Duitsche ijzerindustrie bindend verklaard. Daarmee wordt wellicht het uitbraken van een gevaarlijk sociaal conflict voor komen. De konde in 't buitenland. Sedert eenige dagen heerscht in Zwitser- lasd een buitengewone koude. In sommige gedeelten des lands daalde de thermometer zelfs tot 35 graden onder nul. Sinds gisternacht valt er op vele plaat sen sneeuw. Ontploffing op «en moeder schip. - Brand op de „Langley". Aan boord van het Amerikaansche^ moe derschip voor vliegtuigen „Langley", on geveer in het midden van het schip, had gisterenochtend tegen tien uur een ver schrikkelijke ontploffing plaats. De „Llang- ley" lag in de baai van San Diego voor anker. Er brak direct een brand uit, die het schip in dikke rookwolken hulde. Drijvende brandspuiten werden uitgezon den. doch voordat zij aankwamen had de bemanning van de „Langley' het vuur al met stoom gebluscht. Twee mannen wcr" den gedood, vijf gewond. Gemeend wordt, dat de ontploffing in de benzine-ops.iw*- plaats plaats had. De ramp der duikboot S. 4. Weinig hoop op redding. Reddingsbooten met duikers aan boord werden door de zee gedwongen, hun pogin gen om den zes overlevenden in de duikboot S 4 te hulp te komen op te schorten. Men kan ternauwernood de geluiden, binnen in duikboot gemaakt, onderscheiden, daar de overlevenden waarschijnlijk te zwak zijn om geregelde seinen te geven. De orkaan wordt heviger, zoodat men nog maar weinig hoop koestert de mannen te redden. Het laatste bericht van de duikboot S 4 ontvangen hed den vorm van drie duide lijk hoorbare tikken om 11 u. 20 min. 's morgens (Greenwichtijd) als teeken van de ontvangst van een woord van aanmoedi ging van vrouw en kind van èèn der officie ren. Tot vier uur kon men onontcijferbare hamcrkloppen waarnemen, doch sedert is niets meer vernomen. De meening wordt ge uit, dat de mannen plat op hun rug liggen, om zoo weinig mogelijk adem te halen. ïn- tusschen staat het reddingswerk volkomen stil als gevolg van de zware zeeën. Het Communistische congres te Moskou. Het congres der communistische partij is Zondag geëindigd. Er werd een nieuw Centraal Comité ge kozen, bestaande uit 71 leden, onder wie alle bekende parlijleiders, als Stalin, Rykow. Boecharin, Tomski enz. Ook Tsjitsjerin werd weer in het Centrale Comité gekozen. Nadat het partijcongres de conclusies van de inleidingen had onderschreven, las Rykow een nieuwe verklaring van een deel der oppositie voor, welke hij het presidium was ingediend, onderteekend door de buiten de partij gesloten politici Kamtnew, Zinowjew, Bakojew en andere. De verklaring houdi in, dat dit deel van de oppositie zich vol komen en zonder eenig voorbehoud bij de bepalingen en bij alle besluiten van het congres neerlegt en haar totnntoe gekoes terde opvattingen als oniuist beschouwt. Het congres aanvaardde deze verklaring niet en verlangde van het Centrale Comité en van de centrale controle-commissie van de oppositioneelen slechts afzonderlijke ver zoeken tot wederopneming in de partij te aanvaarden en pas na zes maanden een be slissing te nemen. Het nieuwe Centrale Comité der commu nistische partij koos in het Politieke Bureau de volgende leden: Boecharin, Zorosiilow, Kalinin, Koejbysjew, Molotow, Rykow, Roed- soetak, Stalin en Tomski. Stalin werd wederom tot algemeen secre taris gekozen. Naar de correspondent te Moskou van het „Berl. Tageblatt" nog meldt omtrent de uitsluiting der oocositieleden, geschiedde deze in tegenwoordigheid van een groot aan tal der in allerijl bijeengeroepen opposanten en was zij binnen enkele minuten afgeloo- pen. Alleen de Trotzkisten hadden een ant woord gereed, waaruit volgt, dat de andere groep, welke bij de voorlezing van het be sluit verontwaardigd protesteerde, niet op dezen afloop was voorbereid. DE CHAOS IN CHINA. Na den staatsgreep te Kanton. Aan een correspondent van de „Manches ter Guardian" te Sjanghai heeft dr. Woe, de nationalistische minister van buitenland sche zaken, verklaard, dat het optreden zijnei regeering tegen de Sovjet-ambtenaren niet de bedoeling had de politieke en commer- cieele betrekkingen tusschen China en Rus land te verbreken. China, zeide hij, drijft een uitgebreiden handel met Sovjet-Rusland, en indien er een of andere methode kan wor den gevonden, waarbij deze handel zou kun nen worden behouden zonder de complica ties, die jzich in het verleden hebben voor gedaan, zou China geneigd zijn haar te aan vaarden. Het jongste optreden der natio nalistische regéering was slechts een middei van zelfverdediging 'nadat alle andere mid delen waren uitgeput om de Russische com munistische agitatie in China te verhinderen. Dr. Woe betreurde hetgeen te Hankau en Kanton is voorgevallen ,doch de natio nalistische regeering was den toestand niet meer meester. De verwijdering der Sovjet ambtenaren en andere Russen uit China zal zoo menscheliik mogelijk geschieden. Den Russen, die echter binnen de gebieden der nationalisten willen blijven, zal volledige be scherming worden verleend. Volgens hetzelfde blad heeft mevr. Soen Yat Sen uit Moskou aan Tsiang Kai Sjck ge- seihd, dat zijn besluit tot het afbreken der betrekkingen met Sovjet-Rusland een daad van zelfmoord zou zijn. China zou geïsoleerd worden en in zijn ontwikkeling worden te gengehouden. Zij blijft' te Moskou als een -moreel protest" tegen Tsjangs besluit. Tsjang Kai Sjek heeft haar geantwoord niet te gelooven, dat haar verblijf te Mopkou geheel vrijwillig is. Ongeveer honderd personen in de Russi sche nederzetting te Sjanghai zijn er door de oolitie van in kennis gesteld, dat zij onmiddel lijk het land moeten verlaten. Bij het bestuur der Berlijnsche „Missionar Gesellschaft", die in Zuid-China in vijftien hoofdstations en ongeveer 150 kleine sta tions haar missie-arbeid verricht, is uit Kan ton telegrafisch bericht ingekomen, dat alle zendelingen ongedeerd zijn. DE KOUDE IN 'T BUITENLAND. In het grootste gedeelte van Brittannië heeft de thermometer nu sedert vier dagen voortdurend onder nul gpstaan. Dit is een record, dat niet weer is be reikt sedert de langdurige vorst in den oorlogstijd n.l. in Januari en Februari 1917. Overal ligt ook weer sneeuw. Een ooster- storm woedde in het zuidwesten van Enge land en over het Kanaal. Niets wijst er op, dat de koude spoedig zal wijken en hel is waarschiinlijk, dat de vorst in het geheele land zal blijven aanhou den, gepaard gaande met nieuwen sneeuw val in vele gedeelten des lands. In Frankrijk. Tengevolge van de vorst zijn in Frankrijk to van menschen, Maandag alleen 10 be zweken. HAAR MAN DOODGESCHOTEN, Te Parijs heeft Maandagmiddag bij het station Porfe-de- Versailles van den Nord- Sud de 30-jarige vrouw van een leeraar haar 40-jarigen man dcodgeschoten. Er was al drie jaar een echtscheiding gaande; dp vrouw had haar man gevraagd van de schei ding af te zien, hetgeen deze geweigerd had. Daarop had zij een revolver voor den dag gehaald en twee schoten op hem gelost. INBREKERS VEROORDEELD. Te Inssbrück is uitspraak gedaan in het proces tegen drie personen, die op 22 Nov. inbraak pleegden in het postkantoor te Vol ders, "waarbij zij een gendarme doodden en J- .nis vrouw zwaar verwondden. De voor naamste dader, Schweiger, werd veroor deeld tol 16 jaar tuchthuisstraf, de beide andere, Schlick en Scheibe, resp. tot negen en drie jaar tuchthuisstraf. EEN „TRUST" VAN BEDELAARS. Naar de „Rabotsjaja Gazetta" mededeelt, bestaat er te Moskou een goed georgani seerde trust van bedelaars. Tct nu toe is het de politie echter niet gelukt het „kan toor" ,van deze eigenaardige trust te ont dekken. Wel weet de politie reeds,-in welk gedeelte van de hoofdstad dat kantoor te zoeken is Aan het hoofd van de trust staat een „starosta" (oudste chef), die alle zaken leidt en zoo iets als bezoldigd bestuurder is. Om lid van de trust te worden moet men uit het gouvernement Kaloega afkomstig zijn (dat gouvernement levert een belang rijk gedeelte van de menschen, die het bede len als vak beoefenen) en bewijzen leveren het „vak grondig te kennen. Elk lid is verplicht zich onvoorwaardelijk aan de sta tuten van de trust te onderwerpen. Het in komen van een lid van de trust varieert tusschen 30 en 450 roebel per maand; dit hangt af van zijn uiterlijk, van zijn bedre venheid in het bedelen en van de hem aan gewezen buurt. De overweldigende meer derheid der bedelaars erkent het bedelen als vak te beoefenen. Sommigen hunner hebben thuis een goed rendeerend boeren bedrijf. DE MOORD TE LOS ANGELES. Draadloos wordt uit Los Angelos ge meld, dat er nog drie verdachten, twee mannen en een vrouw, gearresteerd zijn in de nabijheid van de plek, waar Zaterdag het verminkte lijk van de 12-jarige Marion Parker tegen een losgeld van 1500 dollars werd uitgewisseld. Een man, di eover het algemeen beant woordde aan de beschrijving van George Fox, die het kind van school meenam, werd het eerst gearresteerd. A****--" StfNrf€P De M «v chauvinistische rechtsche pers: Luidspreker Briand heeit te Genève bij voortduring de woorden her haald: „De vrede, mijne heeren, dc vrede! b. De VTedesgezant linksche pers: „Wij zouden mis schien kunnen probecren dezen vredesboom zija steun te ontnemen/' ROTTERDAM, ao Dcc, Vee, Ter markt waren aange voerd 190 paarden, 13 veulens, *04 magce runderen, 836 vette rundere 389 vette en graskalveren, 561 nuchtere kalveren. 360 schapen of lammeren, 6 varkens, 96 biegen. De prijzen waren als volgt: koeien ie kw. 100107x/z ct., 2e kw. 90—80 ct., 3e kw. 70—60 ct., ossen ie kw. 9285 ct., ae kw, 8575 ct., 3e kw. 65—55 ct., stieren ie kw. 8090 ct„ 2e kw. 7060 ct-, 3e kw. 50 cent per Kg.; vette kalveren ie kw, ie kw. 165—185 ct., 2e kw. 145—120 ct. 3e kw. 11085 ct., melkkoeien f 195395/ kalf koeien f200415, stieren f 180—385, pinken f150155, gras kalveren f55135, vaarzen f 160180, paarclen f275 275, slachtpaarden f90150, hitten f85too, nuchtere kalveren slacht f 9—17. fok f 1926, biggen f 718, over- loopers f 2133. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel in P"tna kwaliteit en prijshoudend; overigens matig verhandeld. Melk- en kalf koeien redelijk verhandeld. Nuchtere kalve ren ook redelijk verhandeld. Biggen en overloopers, alsme de paarden met zeer matigen handel. Eieren. (Rott. veiling) Aanvoer 25.000 stuks, kippen- f 8.65—13.50, eenden f .8.95—9.25. Veevoeder. Lijnkoeken. (Bericht van de makel. Lxeür. Krijger). Noord-Amerikaansche loco f 13.65stoomd. f 13.65, Jan/Febr. lev. f 13.65 Jan./Maart levg. f 13.60, Jan./April f13.48, Mei/Aug. f12; id. id. van N. Amer, Zaad, loco f 14, Jan. afl. f 14-10, MaarriApril Jevg. f x4.05; id. id. merk SK loco f 14,stoomend f 13-9 Jan. Maart afl. levg. f 14; id. id. van N.-Amer. zaad loco f 14.20: Jan./ Maart afl. levg. f 14.40, Russische lijnkoeken loco f 13.5° stoomend f 13.50; Fransche id. loco f 13.45; Bombay lijn koekschilfers, loco f13.60, stoomend fx 3*55* BeC. afl. 13.50, id. Grondnootschilfers loco f 14-25, stoomend *14.10 Dec.'afl. f14.— Dec. Jan. afl. f 13-75 Inlandscne Voorslag lijnkoeken, loco f 13.40, Jan. Maart levg. f 13,35, hjn- koekschilvers f 14.25, Jan/Maart levg. f rs45, G. cc g koeken loco f 13.25, Jan.-levg. f 13*25» P<dxnp»tttnkce- ken loco f 10.75 Jan* levg. f 10.75, alles per 100 Kg. en g deeltelijk tweede hands. ROERMOND, 19 Dec. Eiermijn. Aanvoer 500.000 stuks Prijzen: kippen- f 11.2012.70, idem kleine f9 11, een den- f 99.50 per 100 stuks. EDE, 19 Dec. (Weekmarkt). Eieren f 9—12.50 per xoo st. Biggen f 10—16 per stuk. Aangevoerd 20.000 eieren, 6o biggen. AMERSFOORT, 29 Dec. Kaas. Aangevoerd 28 wagens bevattende 7200 Kg. Prijs f 49-5054 Pcr 50 Kg. Handel VllpURMEREND, 20 Dec. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 30.000 kippen, f9I2» 2000 eenden f8.40 8.80. PURMEREND, 20 Dec. Kaas. Aanvoer 17.500 Kg. als 18 stapels fabriekskaas met merk f $1; 2 st. boerenkaas met merk f 47. Boter. Aanvoer 645 Kg. f 2.10 2.20 per Kg. Vee. Aanvoer 356 runderen, als 920 vette koeien 80— 110 ct. per Kg. melk- en geldekoeien f 140—400, 32 vette •kalveren f 140—1.60 per Kg.; 186 nuchtere kalveren f12 40; 8 stieren 830 schapen en overhouders f 36—42, 563 vette varkens, siachtvarkens 56—62 ct. zmtters 5455 ct. per Kg. 7 magere varkens df 22—32; 61 biggen 110—15» 13 paarden f 200200. Handel in runderen, kalveren en schapen matig; in vw* kens vlug. Eieren. Kip- f io.xoxi.70 eenden- f 8.40 p. 100 stuks* Ganzen. Aanvoer 100 f 5.25—5.50# 37 zwanen f xo— GRONIFNGEN»! 36 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 3^5400, a4 soort f 2.90320, 3c soort f 180 230; vroeg melkkoeien te soort f 275300, 2e soort f 170 190, stieren ie soort f0.780.80, 2e soort f0.650.68, slachtvee ie soort f0.960.97, 2e soort fo.770.83 per Kg. slachtgewicht; melkschapen f 4050, vette schapen ie soort f 3638, 2e soort f 2523, weidelammeren f 12 15, vette kalveren f 1.251.28, 2e soort f 1.10x.i5# v«ttc lammeren f 1924, loopvarkens f 1720, vette varkens ie soort f 0.580.60 2e soort f 0.520.54, zouters f 0.50 0.52 per Kg. biggen f 57, f 0.801 per week. Aanvoer 138 vette koeien, 306 kalveren, 425 kalf- en melkvee, 34 stieren, 483 schapen, 969 vette ne Londensche varkens, 300 magere varkens en biggen. Het iste soort kalfvee, melkvee en slachtvee werd prijs houdend verhandeld; afwijkende soorten echter traag en nauwelijks prijshoudend. Stieren waren iets vaster. Vette en nuchtere kalveren lager, de prijzen van laatstgenoemde varieerden van f 1015. Wolvet met zeer slechten handel en bijna onverkoopbaar. Vette varkens iets lager. Zouters iets hooger. De handel in biggen was weder slecht. AMSTERDAM, 20 Dec. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 7f.25, id. blauwen f 6.75 7, idem bravo's f 6.757, id, industrie f 4.505, id. eigen heimers f 5.506, id. eigenheimer poters f 4.504.75, id. blauwe poters f 3.50, id. bonte poters f 3.50. Drentsche eigenheimers f 4.505, Flakkeesche eigenheimers f 6, id. drielingen f 4.654.75, Friesche bergers f 5.506 p. Hl. ALKMAAR, 19 Dec. Vee. Aanvoer 60 koeien f210 500, 8 vette kalveren f 75140, id. f x.401.50 per Kg. 19 nuchtere idem f 727. GORINCHEM, 19 Dec. (Weekmarkt). Vee. Ter vee- mar krt waren aangevoerd: 86 koeien, 120 biggen, 82 over loopers. Men besteedde voor: kalfkoeien f 350400, kalf- vaarzen f200250, guisteVaarzen f 160200, melkkoeien f 300325, pinken f 90120, overloopers f 2430, biggen f 8X2. Boter f 1.251.30 per l/2 Kg. Eieren f 0.10o.xa per stuk. De handel was zeer matig. NIJMEGEN, 19 Dec. (Weekmarkt). Vaikens. Aanvoer 373 biggen, per stuk f 410; 86 vette varkens per Yi Kg. 2830 ct. Handel traag. Vee. Aanvoer 25 vette koeien 4452 ct., x6 vette kalve ren 4353 ct. per *4 Kg. 122 nuchtere kalveren f xi'23.75 schapen f 18—29 per stuk. Handel vlug. Eieren. Aanvoe" 42.000 kipeieren f 1011.50 per 100 »t. TIEL, 19 Dec. (Weekmarkt). Vee. Handel in vet vee vlug; slachtvee werd 34 ct. boven nofeering verhandeld In kalfvee en hokke'ingen tra e handel. Vet vee ie kw. 46* 5a ct. 2e kw. 38—43 ct., alles per 14 Kg. Kalfkoeien f 310360, vaarzen f 250330, guiste koeien f 1802x5 hokkelingen f 140175. SNEEK, 20 Dec. Vee. Ter markt waren 109 melk- en kalfkoeien, f 145375; 52 vette koeien f 210340, 18 vette kalveren f 4075, 159 nuchtere kalveren f 817; 280 graj- kalveren f40700, 382 schapen f2634; 760 lammeren f 1829, 499 varkens f 50695, 65 biggen f 614. Vette runderen 9045 ct., vette kalveren 5060 ct„ vette var kens 2730 ct., zouters 2526 ct. per Kg. Handel in melkvee kalfkoeien: vette graskalveren, als mede biggen kalm; vette runderen lager; nuchtere kalveren en wolvee prijshoudend; varkens iets hooger. GRONINGEN, 13 Dec. Granen. De laagste en, hoogste prijzen waren als volgt: 20 Dec. X3 Dec. Zomertarwe f f Roode tarwe 9.00xi.oo 8.00— u.oo Witte tarwe 9.00xi.oo 9-00—11.00 Inl. rogge 9.5010.90 9.50—xo.90 Wintergerst 10.00xi.65 10.00—x 1.65 Zwanenb, gerstu.oo12.00 11.00Xi.90 Zornergerst10.9011.40 10.9011.35 Witte haver 9.7511.25 9.75— ?l.00 Zwarte haver xo.oo11.30 9.30xo.35 Gele haver 9.5011.00 9.50—xi.00 BI. peulvruchten f Gr. erwten16.0026.50 16.0026.50 Schokkers - Paardeboonen 11.0012.50 xi.ooX2.50 Wierboonen 11.0012.50 xi.oo—ia.50 Waalsche boonen14.0017.00 14.00—17.00 Karwijzaad37-35 w 25.00—37.25 Koolzaad 15.0022.50 15.0022.35 Geel mosterdzaad 15.0022.25 15.00—22.50 Kanariezaad 10.00—ix. 85 10.00— x 1.85 Blauw maanzaad 33.0039.00 33.0039.50 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe na- tuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandschc gerst, alle haversoorten 10 ct. BODEGRAVEN, 20 Dec. Kaas. Ter markt waren X72 wagens Prijzen f 51—56, rijksmerk xe soort f 5659# 2« soort f 53—54- Handel vlug. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 19/xa B.-Ayres gep., Rott. naar Santa Fé. BARENDRECHT 19/12 van Barcelona te Novorossisk, BATAVIER VI 19/12 van R'dara te Hamburg. BATAVIER III 2012 v.m. 8 uur van R'dam te Gravesend* BELLATRIX 19/12 Wight gep. Rott. naar Cardiff. EMMAPL^IN 20/13 Oues-sant gep-, Rott. naar Buenos Ayres. FEENSBURG 19/12 van St. John, N.B., naarAntwerpen. GOUWE 19/12 Ouessant gep. Rott. n. Oran. HAULERWIJK 19/12 van R'dam te Penarth. HOLLAND 19/12 te Delagoabaai. LEONORA 20/12 van Brunsb(ittel naar Poortershav*n, MAASHAVEN 19/12 van Alexandrië naar Cyprus, NEERLANDIA, lichter 17/12 van Antw. te Hamburg pet sleepb. „Limburg." NOORDWIJK 19/12 Sagres gep., Meilila naar R'dam. IJSELHAVEN 19/12 van Savannah naar Temps. NOORDWIJK 17/12 van Mellila naar IJmuiden. OOSTERSCHELDE, sleepb. 16/12 van Dakar Rott. naar Rio Janeiro. SPAR 18/12 van Algiers, Montreal naar Genua. TWEED 19/12 Ouessant gep., Mellila naar Rotterdam. WALCHEREN 16/12 van Earcelona te Valencia. WINSUM 19/12 Sagres gep., Bougie naar Rotterdam» STOOMVAART MIJ NEDERLAND. ENGGANO (uitr.) 19/12 te Genua. AJAX 19/12 van Bari naar Tarragona. AMOR 19/12 van W.-Indii te New York. AMSTERDAM, (uitr.) 17/X2 van Arica. BREDA 16/12 van Correl naar Caleta Colpsa. CALLISTO (uitr.) 19/12 te Port of Spain. DOROS Valencia naar Amsterdam, pass. 19/12 Gibraltar. EUTERPE 19,12 van Vigo naar Amsterdam. GANYMEDES 18/12 van Piraeus te Smyrna. GERDA VETH 19/12 van Gibraltar te Valencia. IRIS 20/12 van Rotterdam te Amsterdam. JUNO 19/12 van Geuta naar Malaga. MINERVA 18'12 van Constanza te Cavalla. NEREUS Danzig naar Amsterdam pass. v/ia Brunsbuttrf PLUTO 19/12 van Allicante naar Carthagena. STRABO Stettin naa rAmsterdam pass. 19/12 Brunsbuttel KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) 19/12 van Santos. ORANIA (uitr.) 19 '13 van Rio Janeiro, HOLLAND—AUSTRALI6 LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 19/12 te Messina. ALDERAMIN, Hamburg naar Antwerpen p». *9» Vlissingen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. RADNORSHIRE 17/12 van Vancouver naar Seattto. MONTGOMERYSHIRE Londen naar Vancouver, x8/w te Swansea. DINTELDITK Pacifickust naar Liverpool Londen Rott* 18/12 te San Francisco. MOERDIJK 19/12 van Bremen naar Hamburg. NOORDERDIJK Pacifickust naar Londen Hamburg/Roti. 19/12 V3n Los Angeles. PARDO, Pacifickust naar Rott* x8/j2 van Cristobal* HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. STREEFKERK (thuisr.) pass. 20/12 Vlissingen# van Ant werpen. 1 STREEFKERK 20/12 van Calcutta te R'dam Antw. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OUDERKERK 20/12 van Antwerpen te Rotterdam. OUDERKERK (uitr.) 19/12 van Antwerpen. ZOSMA (uitr.) 20/12 van Shanghai. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 19/12 Ouessant. TAMBORA (uitr.) pass. 19/12 Oitavos. TAPANOELI (thuisr.) pass. 20/12 Malta. TJERIMAI (thuisr.) pass. 20/12 Finisterre. STOOMVAART MIJ OCEAAN. AGAPENOR van Vladiwostock naar Rotterdam X9/W Kobe. DIOMED van Japan naar Rott. 20/12 v. Singapore. PEIS ANDER van Batavia naar A'dam, pass> 20/ia Uiard. SARPEDON van Japan naar Rotterdam, pass. 79/12 Perim TANTALUS van Japan naar A'dam 18/12 van Penang. ROTTERDAM—Z. AMERIKA UJN. ZIJLD1JK (uitr.) 19/12 te Montivideo. 13 Ik heb mijn boold gestooten, zeide hij meer tot zich zeil dan tot de anderen, en daardoor ben ik mijn geheugen verloren. Misschien zal het wel weer terugkomen. Een der Sioux Indianen, die EnjJelsch sprak, knikte en zeide kort: MisschienHij on de anderen namen Dave nauwkeurig op en zagen zijn gespier de gestalte. Het bleek-gezicht zouden ze kunnen gebruiken; veel werklieden hadden ze niet en ze wisten,, dat een Engelschman zeker even goed ken jagen als zi, zeli, bo- zener even g d ngen cm te gaan vendien wist hi) met ve e b de w_ die zij met kenden, wij b gen, zeide hij. Wil je met Dave zag op en zuchtte weer, hij; de Indianen waren tevreden. I nog zwak en daarom maakten zij een draagbaar voor hem. En zoo werd Ua: niet wetend, dat hij zoo dicht bij Barry was, van zijn vriend en meester weggevoerd... HOOFDSTUK V. Een schurk aan het werk. Toen Kate den volgenden morgen ont waakte, vond zij zich zelf, indien nog niet een beroemd, dan toch zeker wel een ge wicht persoontje in de voorname wereld waarin ze gisteren voor het eerst was op getreden. Niet alleen stond haar naam on der de gasten van Monay House vernoemd op zich zelf al een heele eer maar zij werd zelfs geprezen in de dagbladen, die tegenwiordig zoo n voorname plaats in het dagelijksch. leven innemen. Met een vuur, dat den modernen journalist ken merkt, werd zij beschreven als „de schoo- ne Miss Hayden". Men sprak over de weelde en kleur van haar haar, over haar avondjapen en dit alles stond met de mees te nauwkeurigheid vermeld. Kate las bij het ontbijt eenige passager aan haar vader voor, meer voor genoegen dan uil voldoeqing. Wat denkt u er van, vadertje, zeide ze lachend. Bent u niet trotsch op uw doch ter? Wist u wel, dat mijn haar goud-b-ons was, en dat ze geleken op een herfstblad. Dacht u dat mijn avondjaponnetje zoo de pennen in beweging zou brengen? Werke lijk, ik schaam mij iemand van hen, met wie I ik gisteren kennis gemaakt heb, te ontmoe ten. Ik zal een voile moeten dragen; of zoudt u als u in mijn plaats was, uw haren laten verven? Je gelijkt sprekend op je moeder, zeide Sir Felix ernstig. Zij was zeer schoon. Wat is de maatschappij toch veranderd, sinds ik mij er voor het eerst in bewcog! De man, die zulke dingen schreef over u zou afge ranseld zijn geworden; in ieder geval zou hij zulke dingen niet in een voornaam blad hebben mogen schrijven. 't Is toch maar onzin, zeide Kate; maar wat geeft het eigenlijk, ook al is men ge voelig, dan nog behoeft men zich er niet veel van aan te trekken en ik geloof, dat er altijd nog menschen zijn, die zulke din gen graag lezen. Ze was nog meer verwonderd, toen na het ontbijt een vertegenwoordiger van een groote firma bij haar kwam en haar vroeg of hij haar mocht photographeeren. Hij was eerst nog erg verwonderd, teen ze niet aan zijn verzoek wilde voldoen, en nog meer, loen hij haar verteld had, dat haar portret in de dagbladen zou kernen te staan. Zi) weigerde beslist en bewees daardooé, dat ofschoon men haar zeide, dat ze zeer mooi was, toch nog het hoofd op de rechte plaats en haar vrouwelijke waardigheid nog nle was geschonden. Zij bracht een drukke morgen door. ging paard rijden in het Park, inkoopen doen en keerde pas heel laat naar hrns om te lunchen. Sir Felix was uitgegaan. >n den namiddag kwam een greote stroom bezoe kers en onder hen, bevond zich ook Lady Summers, die zooals reeds gezegd veel van Kate hield en een tweede moeder voor haar wilde zijn. Lady Summers stbnd op, toen Mr, Carraslord aangekondigd. Kate ontving hem lachend en met een hartelijk heid, die het hart van Carrasford van vreugde deed kloppen. Lady Summers keek van den een naar de ander met een vreemden lach. Natuurlijk is u gekomen om over het bal van gisteravond te spreken. Mr. Car rasford, zeide zij; en daar ik hetzelfde met Miss Hayden reeds had gedaan en een af schuw heb van herhalingen, ga ik weg. De dame bleel glimlachen tot ze den auto had bereikt; dan keek ze ernstig en haar gezicht zag streng. Hij bemint haar, zeide ze. Iedere man zou dat echter doen. Het zal mij verwonde ren, of hij wel kans bij haar zal hebben. Ik wpet het niet. Ik vertrouw dien man niet, hoe knap en vroolijk hij er ook altijd uit ziet. 1 och is er niets positiefs, dat ik tegen hem weet. Het meisje is een goed kind en verdient den besten man die er is; ik ge loof echter, dat Carrasford bij lange na niet de beste man is, integendeel.. Of Mr. Stanley Carrasford nu een goede man was of niet, Kate vond hem een ge zellig en aangenaam causeur. Ik vind 't jammer, dat vader nu niet thuis is, zeide zij, terwijl ze hem een kopje thee inschonk Hij is ergens naar toe ge gaan maar ik weet niet waarheen; misschien komt hij wel weer gauw terug. Ik hoop het genoegen .te hebben, Sir Felix te zien, zeide hij met vuur, omdat ik ben gekomen met een uitnoodiging, die u, naar ik meen, wel zult aannemen. Is u mor genavond bezet? Denkt u, dat Sir Felix u zal willen meenemen om met mij te dinee- ren en daarna naar den schouwburg te gaan? O, dat wil hij heel zeker, zeide Kate blij. Hoe vriendelijk van u, om aan ons te denken, en ons zoo spoedig uit te noodigen! Ik ga zoo graag naar schouwburgen; ik ben er nog zco weinig geweest. Naar welken gaan wij? Wat zoudt u er van zeggen, als wij naar His Majesty gingen? zeide Carrasford onverschillig. Morgen spelen ze daar Ham let. Heerlijk, zeide Kate. Dat heb ik nooit zien spelen en ik heb er altijd zoo naar verlangd. Nou, goed dan, zeide hij. In de Carlton zullen we dineeren. Weer iets, waar ik altijd zoo naar ver langde, zeide Kate. Dineeren in Carlton en daarna naar den schouwburg, dat is de droom van mijn leven geweest. En ik heb het groote genoegen u te helpen dezen te verwezelijken, zeide hij lachend, maar toch met een tikje ernst in zijn stem Tusschen haakjes, ik heb u van morgen in het park gezien, maar ofschoon ik mijn hoed op zijn minst een half dozijn keeren afzette en boog als een mandarijn, was ik toch niet zoo gelukkig een groet van u te mogen ontvangen. U was erg druk met uw paard. Ja, zeide Kate, Molly is ook een bui tenkind, net als haar meesteres, en is nog niet gewend aan het leven op de Row. Zij wilde van morgen op hol slaan en ik had groote moeite om haar te overtuigen, dat ze nergens bang voor behoefde te zijn. Over een paar dagen zal ze niet zoo gauw meer schrikken. Was u ook te paard? Neen, zeide hij, maar dikwijls ga ik toch 's morgens rijden. Misschien ben Ik zoo gelukkig u op den een of anderen dag in den Row te ontmoeten. Morgen ga ik weer rijden, zeide Kate, even onschuldig en frank alsof ze tegen een vriendin sprak met wie ze ging tennissen» om half elf. Ik zal zorgen, dat ik daar ook ben, als u het tenminste goed vindt, zeide hij. Er heerschte een oogenblik stilte, dan ging hij verder: ik geloof, dat u wel graag al de bezienswaardigheden van Londen zoudt wil len zien? O ja. zeide Kate lachend. Als ik in de gelegenheid geweest was had ik hel reeds gedaan. Daar heb je den Tower, de^ St. Pauluskerk, de Westminster Abdij..,." En het Lagerhuis, vulde hij aan. Pat moet u nu maar eens aan mij overlaten; u ett Sir Felix moeten mij het genoegen doen met mij thee op het Terras te drinken. (Wordt voortgezet)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6