DE ONTWIKKELING VAN GROOT HAARLEM. Voornaamste Nieuws Verkeers-ongevaUen. DONDERDAG 22 DECEMBER 1927 EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16736 De kracht der gedachte. RONDOM DE ZIEKTEWET. ra. E. H. Krelage. Het belastingvraagstuk een beheer- schende factor in de ontwikkeling van Haarlem ais luxe-stad. Ver dere uitbreiding als luxe-stad pas mogelijk bij eventueele verdere grensuitzetting. Soberheid in de gemeentelijke huishouding. Onderwijs. Gezonde groei is daar waar actie, bedrijvigheid en handel is. Het Panoramagebouw in de hoofdstad aangekocht door de gemeente Amsterdam. De opsladhouders in Haarlemmermeer. De corruptie in het gasbedrijf. De ernstige brand in het gebouw der Leidscbe Courant te Leiden. De moord te Nes op Ameland. EEN MOEILIJKE REIS PER POSTBOOT VAN KAMPEN NAAR URK. Den geheelen nacht in het ijs vastgevroren. J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. HET DRAMA IN DE SCHOENMAKER STRAAT TE ROERMOND. De dader tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen een boom gebotst. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct: per kwartaal 13.25; per post, per kwartaal 3»58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer t5 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen, den tekst 60 ct per regel. Alle abonni's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaarden f Oftfin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yen bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van fin bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerxngen i uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeni 1 3U. docdelij ken afloop; 1 ^3U." een voet of een oog; 1 1^3." duim of wijsvinger; 1 3U.^ been of arm; I *U." am AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. verlies v. een andere vinger. Gisteren wezen wij, naar aanleiding van een artikel in d« „Haagsche Post", op de overschatting van het verstand, welke tot waanvoorstellingen en geestelijke oneven wichtigheid voert. Omdat nu het denken Op het leven van den mensch zulk een over wegenden invloed heeft, willen wij heden iets zeggen over de kracht der gedachte. Elk bouwt voor zich zijn eigen wereld op. De kracht, waarmee wij bouwen, is de gedachte. Gedachten zijn krachten, zooals het zonnelicht, de lucht, 't water, de elec- triciteit, 't magnetisme. Zij werken besten dig op ons in. Zij zijn onze hulp, maar soms ook.... onze ergste vijanden. Name- Ejk dan, wanneer wij de macht over onze gedachten hebben verloren en zij óns be- heerschen. Er zijn proeven genomen, om te onder zoeken, welken invloed de gedachten op onze lichamelijke gesteldheid hebben. Deze proeven hebben aangetoond, dat toorn en zwaarmoedigheid b.v. schadelijke stoffen In *t lichaam kweeken. Daarentegen geeft vreugde, blijheid en al die gevoelens, welke Van prettigen aard zijn, chemische stoffen In 't lichaam, die in de cellen een hoogere levensenergie te voprschijn roepen. Want alles, wat onder een of an deren vorm. zichtbaar aan den dag treedt, is eerst in de onzichtbare wereld uitge werkt. Het ideaal gaat aan de verwezen lijking vooraf; het bestaan in een geestelijke sfeer, gaat vooraf aan het bestaan in de stoffelijke. Het gebied van het onzichtbare ishet rijk der oorzaken, het gebied van het zichtbare, dat der werkingen. De kracht der gedachten, de verschillen de gevoelens, alle invloeden, die van de ziel uitgaan, werken op het menschelijk or ganisme, nu eens meer verborgen, in een saider geval duidelijk merkbaar. Een groote rol speelt de gemoedsbeweging. Wanneer van zielsziekten gesproken wordt, bedoelt men meestal gemoedsbewegingen. Bekend zijn plotselinge sterfgevallen tengevolge van schrik of angst. In Londen brak de stroom leiding van de tram en viel, vonken spat tend, op straat. Een jong, oogenschijnlijk geheel gezond mejsje, wilde juist in den wagen stappen en viel, bij het zien van hetgeen er ge"beurde, dood neer. Zij was Biet geraakt, had ook geen verwondingen gekregen, zij meende alleen, dat zij in ge vaar verkeerde. Het in de gedachten op roepen van een vermeend, plotseling on geval kan oogenblikkelijk of langzaaril op onze gezondheid inwerken. Daarvan is 't volgende voorbeeld een bewijs. Een chi- ruTg wan naam verhaalt, boe hij op een station een spoorwegbeambte vond, dien hij wegens een zoogenaamde zware verwon ding van den voet, naar het ziekenhuis liet overbrengen. De man was bewusteloos en toen hij weer tot zichzelf kwam, bui tengewoon opgewonden, wegens de ver minking, die hij had gekregen. Het geheele onheil bestond hierin, dat het rad van een voorbijrijdende locomotief een der hakken var. zijn schoenen had afgereden. Een Rus sisch dokter werd 's nachts bij iemand ge roepen, die, omdat hij meende zijn gebit te hebben ingeslikt, den dood door ver stikking nabij was. De verschijnselen wer- .,den voortdurend ernstiger, zoodat ten slofte tot operatie van den slokdarm werd overgegaan. Tot groote verwondering der doktoren bevond het gebit zich echter niet in den slokdarm, maar.... onder zijn bfed! Toen het gebit den patiënt getoond werd, Was hij spoedig beter. Elke mensch wordt gelijktijdig door een wereld van gedachten overstelpt. Wij zijn voortdurend blootgesteld aan alle mogelij ke, tegengestelde inwerkingen. De ergste dingen kunnen wij beleven, wanneer wij de wetten omtrent de beheersching van onzen geest niet kennen. Wij moeten daardoor leeren, verkeerde gedachten te onderdruk ken en andere, tegengestelde daarvoor in de plaats opwekken. Elke gedachte komt ergens in ons tot uiting, in gezondheid of ia ziekte, te meer, daar tusschen deze beide toestanden vaak niet zoo'n schrille tegenstelling bestaat, maar zij dikwijls in elkaar overgaan. Zooals een mensch niet volkomen rein blijven kan, wanneer hij voortdurend onreine beelden in zijn geest omdraagt, zoo kan hij ook niet gezond rblijven, als hij voortdurend aan ziekte denkt. Wij kunnen ons vernieuwen, wan neer wij de juiste gedachten daartoe in ons weten te vormen en op ons laten inwerken. De verbeelding is in staat een gezonde ziek te maken. En op dezelfde wijze is het mogelijk, dat het geloof een zieke de ge zondheid weergeeft. Een dokter wilde een patiënt, die aan tongverlamming leed en bij geen enkel aangewend middel baat had gevonden, met een pas uitgevonden instru ment behandelen. Om de temperatuur bij den patiënt vast te stellen, bracht hij een kleine zak-thermometer onder de tong. De zieke meende, dat de thermometer het heilbrengende instrument was en stelde na enkele minuten vast, dat hij zijn tong kon bewegen. In een ziekenhuis werd een oude heer opgenomen, die leed aan spijs vefterings- jnoeilijkheden. Iedereen sprak hij over zijn I ziekte en in dezelfde week werden 20 tot 30 gevallen van dezelfde ziekte in 't huis vastgesteld. Soortgelijke gevallen komen in scholen en inrichtingen, waar mannen of vrouwen samenzijn, zoo veelvuldig voor, dat dit soort van ziekte-verbreiding als „psychische besmetting" wordt aangeduid. Vele menschen lijden door hunne gedach ten, worden door z.g.n. „idéés fixes", zwaarmoedigheid, angst en meer, gepijnigd en uit hun evenwicht gebracht. Dezen moeten zich inprenten; ik wil, ik kan; ik kan, wat ik wil. De mensch, die vastbeslo ten is, zijn levenstaak te volbrengen en. zijn aanleg en geschiktheid cultiveert voor dit doel. zal daadwerkelijk vrijer, levens krachtiger, sterker worden. Het mensche lijk leven is een geheim, dat ons geopen baard wordt door 't juist richten van ons denken. Het lijden is de leerschool in het leven. Hoe wij ook ons leven inrichten, de zorg geheel ontgaan kunnen wij niet, Maar evenmin kan ons alle vreugde worden ont nomen, want de eerste aanleiding tot smarf en vreugde dragen wij in onze gedachten. Om gezondheid te kunnen waardeeren, moeten wij ziek zijn geweest; om de vreugde te kunnen genieten, moeten wij lijden en zorg gekend hebben. De mensch, ioegerust met de kracht der gedachten, moet deze wisseling aan zijn leven dienst baar weten te maken. De zorg mag hem niet te zeer neerdrukken, de vreugde niet tot dartelheid doen overslaan, In beide moeten wij onze vrienden en helpers zien. Vele menschen verkorten hun leven en bederven hunne beste iaren, doordat zij in vloeden, waaraan zij gedurende den dag zijn blootgesteld, ook gedurende den nacht niet kunnen loslaten. Wakend of slapend worden zij beziggehouden met hunne zor gen en moeilijkheden. Het gevolg, dat zij, in plaats van frisch en verjongd, den ande ren morgen moe en mat opstaan. Het is van het grootste belang den geest zóó vpor te bereiden, dat hij tijdens den slaap een gezonde, krachtige werking op ons uitoefent. Het is even noodwendig den geest, als het lichaam daarop voor te be reiden. Een bad werkt heilzaam op beide. Met onze kleeren moeten wij alle zorgelijke en neerdrukkende gedachten afleggen. Wij weten het: 't is gemakkelijker voor schriften te geven, dan ze op te volgen. Maar we moeten tenminste het ideaal stel len en naar de verwezenlijking streven, om niet in het andere uiterste te vallen. Wanneer wij in woord en geschrift dage lijks om ons heen de geestelijke onevenwich tigheid zien toenemen, dan lijkt hét gera den er nu en dan eens op te wijzen, dat de mensch de kracht van datgene, wat hem van het dier onderscheidt, n.m. zijn denk vermogen, allereerst dient te kennen en den invloed dient na te gaan, welke de ge dachte op zijn leven heeft. Recapitulatie, Tenslotte hebben we dan nog als vierde uitvoeringsorgaan, de Bedrijfsvereeniging. Ik behoef zeker niet uitdrukkelijk te zeg gen, dat ik dit de meest geëigende instelling acht, om met de uitvoering van de Wet te worden belast. Hierin worden de georgani seerde werkgever» en arbeiders tezamen ge bracht en dat is van heel wat breedere be- teekenis, dan alleen de uitvoering van de wet. Mijn ervaring, opgedaan in de Bedrijfs vereeniging bedoeld m de Land- en Tüin- bouw-Ongevallenwet heeft het vertrouwen in deze instellingen nog doen toenemen. Nu meen ik, dat we nergens meer behoef te aan hebben, dan aan toenemend vertrou wen tusschen de groepen van werkgevers en werknemers en al was dit het eenige resul taat van het bijeenbrengen van deze groe pen, dan zou daarmede de voorrang, dien ik aan de Bedrijfsvereeniging gaarne zag toe gekend, al voldoende gemotiveerd zijn. Maar het is bovendien de meest geëigende, want natuurlijke instelling om zich met de uitvoering van sociale wetten voor zoover deze met het bedrijfsleven in verband staan, te belasten. Aan wie of wat kan de uitvoering van zulke wetten beter worden opgedragen dan aan het georganiseerde bedrijf zelf? Dien weg zal het toch op moeten, wil men ooit zoover komen, dat we de Overheid zooveel mogelijk buiten ons bedrijfsleven houden en haar terugdringen tot het terrein, waarop zij meer eigenaardig thuis behoort. Binnen de grenzen, door de Overheid ge steld, moet het georganiseerde bedrijf zijn eigen zaken regelen en daarom mist de Overheid m,i. het recht om allerhande sta ketsels te plaatsen, die een geleidelijke ont wikkeling van de bedrijfsorganisatie in den weg staan, zooals met de ondernemingskas- sen stellig hét geval is en heeft zij den plicht om instellingen als Bedrijfsverenigingen te bevorderen, die krachtens hun natuur en samenstelling bij uitstek geschikt zijn voor verderen uitbouw. Wanneer ik nu een en ander in het kort zou mogen samenvatten meen ik, dat: 1. de uitbreiding van de verzekerden tot allen, die in loondienst werken als een be langrijke verbetering moet worden be schouwd; 2. dat het Overheidsorgaan bij de uitvoe ring van de Wet en onder de gegeven ver houdingen terecht een plaats is toegekend; 3. dat de Ondernemingskas geen geschikte instelling is om daaraan een zelfstandige taak op te dragen: a. vanwege de afhankelijke positie welke de arbeiders in dergelijke groote onderne mingen soms hebben; b. omdat het een gezonde ontwikkeling De beantwoording der door U gestelde vragen eischt als men althans een be hoorlijk gemotiveerd oordeel wil uitspreken zeer grondige voorbereiding en bestu- deering van den tegenwoordigen financiee- len toestand der gemeente, waartoe mij de tijd en de gelegenheid ten eenenmale ont breekt. Daarbij komt, dat het voor een bui tenstaander, misschien zelfs voor een ge meenteraadslid, uiterst moeilijk is, een iuist inzicht in de ware beteekenis der cij fers van gemeentebegrootingen en -rekenin gen te hebben, omdat de geheimen daarvan gewoonlijk alleen voor degenen, die deze stukken zeiven hebben samengesteld, ont sluierd zijn. Uw denkbeeld om stemmen uit de bur gerij op tè wekken zich Over Haarlems toekomst te uiten, acht ik overigens aan trekkelijk genoeg em U geen antwoord te weigeren, al moet dit uitteraard slechts zeer oppervlakkig zijn. Uw uitgangspunt, de grenswijziging, heeft dunkt mij den toestand voor Haarlem niet gemakkelijker gemaakt. De toch reeds zoo zwaar drukkende plaatselijke lasten zijn er niet door verminderd en tengevolge van de door Haarlem te betalen schadeloosstellin gen zullen ze veeleer nog toenemen. Gegoe den, die zich ergens willen vestigen, laten hunne keuze, als zij overigens daarin vrij zijn, grootendeels afhangen van den druk der belastingen. Zoolang Haarlem naast zijn niet-progres- sieve gemeentelijke aanvullingsbelasting, 100 op de Vermogensbelasting, een wel iswaar (tijdelijk?) verminderd, maar toch nog hoog percentage op de Personeele be- asting, vraagt om van de gem. straatbe lasting niet eens te spreken, zal die verge lijking niet ten gunste van Haarlem uitval len. Dit vraagstuk beheerscht in hooge mate de ontwikkeling van Haarlem als luxe stad, waarop Uw eerste vraag betrekking heeft. De geannexeerde gebieden geven daartoe bijzonder weinig gelegenheid. Het oude Haarlem was volgebouwd, en voor luxe- bouw geschikte open terreinen zijn in de bij de grenswijziging verkregen gebieden nauwelijks te Vinden. Verdere uitbrei- d i n g van Haarlem als luxe-stad is derhal ve, ook na de grenswijziging nauwelijks mogelijk, en zal eerst bij een eventueele verdere grensuitzetting kunnen worden verwezenlijkt. Wél zal men alle krachten moeten inspannen on de tegenwoordige bewoners van de n* luxe-wijken In liet vergroote Haarlem hier te houden, door verdere opdrijving der belastingen te voor- omen. Derhalve is nog steeds betrachting van soberheid in het gemeentehelleer noodzake lijk, misschien is zelfs in dit opzjcht nog niet alles gedaan, wat tot meer versoberiug zou kunnen leiden. Voor buitenstaanders is het bijzonder moeilijk, hier wenken te ge ven; maar indien het gemeentebestuur eens een vergelijking wilde maken tusschen de loonen in de particuliere bedrijven en de overeenkomstige in haar overheidsbedrijf, zou het vermoedelijk tot de slotsom komen dat de laatste veel hooger zijn, terwijl de ge meentearbeider bovendien door vacantie- toeslagen, de vastheid der positie, enz. reeds een belangrijken voorsprong heeft. Dit is een punt, dat den buitenstaander steeds zeer sterk treft, omdat van den loon- standaard in een plaats wederom het prijs niveau van levensmiddelen en groote ge bruiksartikelen en huishuren afhangt. Werkt dus de plaatselijke overheid mede om den loonstandaard in overeenstemming te bren gen met di?n in de overeenkomstige parti culiere bedrijven, dan bevordert zij daar mede teven; de aantrekkelijkheid der ge meente als woonstad, omdat zij er de duurte- reputatie, dia Haarlem thans geniet en die zeker niet als een aanbevelende reclame geldt, door kan doen verdwijnen. Het onderwiis behoort ook tot de voor naamste beweegredenen voor vestiging in een plaats. Haarlem handhaaft op dit ge bied zijn goeden naam; ©f het met minder uitgaven voor het onderwijs zou kunnen volstaan waag ik niet te beoordeelen. Het zou m.i. echter onjuist zijn, de toe komst van Haarlem geheel te laten afhan gen van hare trouwens vrij onzekere ontwikkeling als luxe-stad. Gezonde groei en bloei is veeleer te verwachten, daar waar actie, bedrijvigheid en handel Is. Haarlem heeft daiftrtoe ontwikkelingskan sen, die menige andere industriestad mist. Reeds heeft zich aan het Spaarne een zich geregeld uitbreidende industrie ont wikkeld; strak» opent de verbetering van het Noordzeekanaal nieuwe mogelijkheden voor de scheepvaart. Haarlem staat daar mede in rechtstreeksche verbinding en ver keert daardoor in een bevoorrechte positie. Het ligt voor de hand, hiervan partij te trekken. D© grenswijziging aan de Noord- Oostzijde opent hiertoe de gelegenheid, al valt in dit verband te betreuren, dat het denkbeeld, neergelegd in het rapport dér commissie uit de ingezetenen van Haarlem (2.g. dubbele raad) om Haarlem de beschik king te doen verkrijgen over een gedeelte van den zuidelijken oever van het Noord zeekanaal, niet is verwezenlijkt. Burgemeester en Wethouders hebben reeds blijk gegeven den ernst van 't haven- vraagstuk volkomen te beseffen, door het terstond na de grenswijziging aan de orde te stellen. Wil het gemeentebestuur vestiging van industrieën bevorderen, dan zal daartoe ook de afschaffing van de zoo terecht als onrechtvaardig gevoelde zakelijke belasting op het bedrijf kunnen medewerken. De heer E. H. Krelage is van jongsaf in Haarlem woonachtig en heeft immer de grootste belangstelling voor zijn vaderstad gekoesterd. Zijn oordeel is daarom van veel waarde. De heer K. is voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem, oud.gemeenteraadslid van Haarlem, voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, enz. De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de volgende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe stad te maken? Of meent U dat uitbreiding van de indus trie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den, om onze stad bloeiend tn financieel krachtig temaken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden (Haarlem-luxe-stad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" Naar gemeld wordt, is het bekende Pa noramagebouw in de hoofdstad aan de P-lan- tage-Middenlaan doof de gemeente Am sterdam aangekocht Welke bestemming het gebouw zal krijgen is nog niet bekend. an het bedrijfsleven in de richting van be drijfsorganisatie moet belemmeren, wanneer men buiten de vakorganisaties allerhande organen schept en daaraan een taak geeft, welke zeer kennelijk op het terrein der vak organisaties ligt; 4. dat de arbeiders-ziekenkassen evenzeer als uitvoeringsorganen kunnen gemist wor den en een veel nuttiger werk zouden ver richten, wanneer zij als aanvüllingskassen dienst zouden doen; 5. dat naast het Overheidsorgaan een breede plaats toekomt aan de Bedrijfsver eeniging. Zooals ik in den aanhef reeds te kennen gaf, heb ik mij in hoofdzaak beperkt tot de uitvoering van de voorgestelde wet. Dat sluit echter niet in, dat naar mijn oordeel alle onderdeelen van de wet goed of vol doende geregeld zijn. Maar die zaken, hoe belangrijk ook op zich zelf, blijven slechts onderdeelen, die niet hun stempel kunnen drukken op de regeling in haar geheel. Zoo is er zeker wel iets tegen in te brengen, dat de Minister de bevoegdheid krijgt om onder bepaalde omstandigheden de premie zoowel als de uïtkeering voor een of meer Raden van Arbeid te veranderen, een bevoegdheid, welke voor de overige organen niet bestaat. Ook zal de Regeering althans eenige richtlijnen motten aangeven betreffende de wijze waarop zij zich de regeling voor de losse arbeiders denkt. Dat men twee maan den onafgebroken verzekerd dat wil zeg gen in loondienst moet z'ïn' wil men nog eenigen tijd in het ontwerp op een maand gesteld recht op uitkeering bij ziekte hebben, zal in de praktijk tot gevolg heb ben, dat zeer veel arbeiders van die bepa ling niet zullen proliteeren. In de bouwvakken, in den landbouw en in meerdere bedrijven komt het zeer vaak voor, dat men eenige dagen of een week verzuim heeft. En zoo is er wel meer, doch we zullen maar hopen, dat daarvoor alsnog een bevredigende oplossing wordt gevon den en dat de Minister zich niet al te zeer zal laten afschrikken door het geblaas van organen als de „N. Rott. Crt." Het zou er treurig uitzien, wanneer der gelijke bladen zich voldaar zouden toonen en het feit, dat niet eens de totale onder gang van onze industrie wordt voorspeld, moge bij Minister Slotemaker de Bruijne de overtuiging doen rijpen, dat hij al meer dan wenschelijk kan worden geacht, aan den aandrang uit dien hoek heeft toegegeven. A. J. L. In een te Hoofddorp gehouden vergade ring van de leden van de vereeniging van ops'talhouders in Haarlemmermeer, be handelde de rechtskundige adviseur der vereeniging, de heer Mr. Hagemeier, uit Haarlem, eerst het rapport, dat is samen gesteld in verband met het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, om de opstalrechten belangrijk te verhoo- gen. Hij deed een greep uit de lange lijst, waaruit bleek, dat er velen zijn, voor wie de toestand onhoudbaar geworden is. Bij overhandiging van dit rapport, heeft Mr. Hagemeier de toezegging verkregen, dat dit in de vergadering van Hoofdingelanden van den polder op 28 December as. zal worden behandeld. Voorts zijn stemmen opgegaan of het niet mogelijk is, dat het vervoer van zwa re vrachten per auto langs den ringdijk niet aan banden kan worden gelegd, om dat daar het onderhoud verschrikkelijk wordt, Mr. Hagemeier wekte de aanwezige le den nog op niet de nieuwe contracten te teekenen, omdat dit voor hen zeer nadee- lige gevolgen kan hebben. Geen leveranciers meer in de vereeniging van Gasfabrikanten. Te Utrecht werd gisteren de reeds aan gekondigde vergadering gehouden van de vereeniging van gasfabrikanten in Neder land. Het voorste, van het besuur, om de leveranciers niet meer tot de vereeniging toe te laten, werd aangenomen mef 46 te gen 22 stemmen. Moeilijk blusschingswerk. Boeken en bescheiden der administratie en het archief der redactie nog behouden. Reeds hebben wij gisteren gemeld^ van den zwaren brand die gewoed heeft, ^in het gebouw der Leidsche Courant te Leiden. In verband met dezen brand wordt nog gemeld, dat men de boeken en bescheiden der administratie, alsmede het archief der redactie in veiligheid heeft kunnen brengen waaraan de burgemeester, de heer A. van de Sande Bakhuysen, die kort na het uitbre ken van den brand op het terrein aanwezig was, krachtdadig heeft meegeholpen. De strenge vorst heeft 't blusschen van den brand in niet geringe mate bemoeilijkt. In het Rapenburg moest het ijs worden stukgehakt, ten einde voldoende water ter beschikking te krijgen. De helende perceelen hebben groote waterschade gekregen. In het naastbijge- legen prachtige gebouw van Maison Bruins hebben vooral de parketvloeren veel van het water te lijden gehad. Een zeldzaam fraaien aanblik leverde de tuin van dit ge bouw op Doordat het water op hoornen, en planten enz. terechtkwam en onmiddel lijk daarop bevroor, was deze tuin in een schitterend ijspaleis herschapen. Ook 4» brandweerlieden waren levende ijspoppen geworden. De gevel van het be lendende huis aan de achterzijde van het gebouw der courant het huis van het klee dermak ersgilde, dateerende uit het jaar 1671), was geheel met een dikke laag ijs be zet, evenals de overgebleven muren van de uitgebrande gebouwen. Een en ander- trok honderden nieuws gierigen die door een sterke politiemacht op voldoenden afstand werden gehouden, In het zusterhuis van het Academisch Ziekenhuis, dat aan den anderen hoek van de Lange Brug gelegen is, was onder leiding der directie van het Academisch Zieken huis, mej. S, G. Heidema, een specialen hulpdienst ingericht waar de brandweerlie den van warme dranken werden voorzien. Te ongeveer half 12 kon één der groote motorspuiten inrukken terwijl de andere spuit nog met verscheidene stralen het steeds brandende papier trachtte te blus schen. De schade wordt op ongeveer twee ton geschat. Het blusschingswerk stond onder leiding, van den commandant van de brand weer den he :r P J. Verhoog en van den onder-commandant den heer D. van Lith. De krant zal, gelijk gemeld, voorloopig op de drukkerij van het „Leidsche Bag- blad" worden gedrukt, de redactie is tijde lijk ondergebracht in het café „De Vergulde Turk" aan de Breestraat. Gisteravond omstreeks 5 uur is de brand weer opnieuw op het terrein verschenen, aangezien een partij papier opnieuw was gaan smeulen Tegen ongeveer 7 uur was het vuur gedoofd. De Eerste Kamer heeft gisteren het i wetsontwerp, houdende nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de moties Oud en Van Rappard inzake afschaffing van ac cijns op geslacht verworpen. Het ligt in de bedoeling de wijziging van de Provinciale Wet op 1 Februari 1928 in werking te doen treden. Op 29 April 1928 zal de 12de Groningsch- Drentsche Katholiekendag gehouden wor den. Een 19-jarige arbeider te Nes op Ame land lg wegens moord op Jacob Kooiker tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen den 32-jarigen J. L. M., beschuldigd van broedermoord te Merkelbeek, heelt de Officier van Justitie bij de Maastrichtsche rechtbank, acht jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Het wetsontwerp tot verlaging der In komstenbelasting ig door de Tweede Kamer met 61 tegen 18 stemmen aangenomen. Het bekende Panoramagebonw in de hoofdstad is door de gemeente Amsterdam aangekocht. De vereeniginig van gasfabrikanten heeft op voorstel van het bestuur besloten, geen leveranciers meer tot de vereeniging toe te laten. De rechtbank te Roermond heelt den dader van den doodslag en brandstichting in de Schoenmakersstraat aldaar, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ook in 't buitenland is de dooi ingevaOen. De brand in de „Innovation" te Antwer pen. Het vuur meester. Groote materieele schade. Het Representanten huis neemt bet wets ontwerp aan betreffende teruggave der Duit- sche eigendommen. Dreigende hongersnood in Shantoeng en TsjilL De moordenaar tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren heeft de Rechtbank te Leeuwar den een 19-jarigen arbeider te Nes op Ameland wegens moorcf op Jacob Kooiker veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De eisch luidde acht jaar. URK, 22 December. Gistermorgen te half acht vertrok de postboot, Kapitein W. Kroon met een dertigtal passagiers uit Kampen, om te trachten dooé of om het ijs heen, Urk te bereiken. Het was een buiten gewoon moeilijke reis. Het schip kwam meermalen danig tr> het ijs bekneld. Omstreeks 1 uur in den namiddag was de pos booi ongeveer 5 K.M. van Urk gena derd. Hier was het ijs zóó dik. en vast, dat men niet verder kon. De passagiers verlie ten de postboot en begaven zich te voet over het ijs naar het eiland. De goederen en de post werden met een ijsvlet naar het eiland gebracht. Ongeveer 5 uur in den middag aanvaardde de pos'boot den terug- l.och' naar Kampen De wind was intus- 'schen Zuid-West geworden, waardoor het ijs uit de kom der Zuiderzee meer en meer in den nagel op en in elkaar schoof. De postboot geraakte iD het ijs bekneld en heeft den geheelen nacht vastgezeten. He denmoigen is het gelukt de postboot uit het ijs los te werken en zal getracht wor den Kampen te bereiken. Barometerstand 9 uur v.m.: 741. Stilstand. OPGAVE VAN OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen word enopgestoken om 4.16. Hoogste Barometerstand 765.7 m.M. te Ween en. Laagste Barometerstand 722.2 m.M. te Valencia. Verwachting; Stormachtige tot krachti- gen Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regenbuien, aanhoudende zware dooi. A. Botbijl. 9e pr. de heer L. Kooijman. Na afloop reikte de heer C. H. Kemper onder eenige toepasselijke woorden de prijzen aan de winnaars uit, waarna de voorz. de heer L. Kooiman woorden van dank sprak tot de Jury er den wensch aan toegevoegd in de toekomst op hun medewerking te mogen rekenen. Men seint ons uit Roermond: Hedenmorgen om 10 uur velde de recht bank alhier vonnis in de zaak tegen G, M, legen wien het OM- op 13 December j.l. wegens doodslag op zijn vrouw <*n brand stichting levenslange gevangenisstraf ge- had. De uitspraak was thans twintig gevangenisstraf. eischt jaar Terwijl Woensdagmorgen een luxe auto bestuurd door een keurmeester van het baar slachthuis uit Haarlem, op den Vijfhuizerweg te Haarlemmermeer reed, stak een arbeider, die zich daar per rij wiel bevond, plotseling den weg over. De bestuurder van den auto had geen andere keus dan den wielrijder te overrijden of tegen een boom te botsen. Hij koos natuur lijk het laatste, maar dit had tot gevolg dat het voorgedeelte van het motorrijtuig deerlijk gehavend werd. ■r"w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1