Voornaamste Nieuws DINSDAG 27 DECEMBER 1927 EEN KOUDE KERSTMIS TE ROME. Z,. D. H. Mgr. A. J. Callier van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. ZEER ERNSTIG AUTO ONGELUK TE HALFWEG. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16739 i1 Z3U.' AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. J. H. RONDOM DE ZIEKTEWFT. De 100 millioenste kubieke meter gas. TOCH NOG EEN WITTE KERSTMIS. Storing in bet trein-, telefoon- en telegraafverkeer. Twee en dertig personen aan een wissen dood ontsnapt. Een botsing tusschen twee trams nabij Vlissingen. De nieuwe rijwielplaatjes. amsterqamsche AfêTHRAClET-fi/HJ. Gr. KoutslrasS1S7 - Tel. 12504 Drie dooden en een ernstig gewonde. Telegraphisch Weerbericht. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regeL bij een ongeval met f OCO Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorv/aarden f 9finfl M Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kf| tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen üllUU. verlies van beide armen, beide beenenof beide oogen; 1 «JU." docdelijken afloop; I 6dU." een voet of een oog bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f BR m bij verlies v. een 1 lid.' duim of wijsvinger; 1 «U» been of arm; I ttU. andere vinger. (Van onzen correspondent). Het is koud in Rome. De koudegolf, die Zaterdag ergens achter Ierland opdook en de grootste helft van Europa verstijfde, beeft, nog eens extra verkild in de hoogere regionen der Alpen, ook de Eeuwige stad bereikt en blaast nu, met iizigen adem, over het Corso en om den koepel van St. Pieter. Zaterdagmiddag begon het, maar het duurde niet lang. In den vooravond reeds klom de thermometer tot een vrij normalen stand terug. Later in den avond werd het echter kouder en tegen den nacht trad een lichte vorst in, die tot den vroegen morgen duur de. Toen begon het zachtjes te sneeuwen en Zaterdagmorgen hadden de Romeinen de impressie, dat Rome wit was. Nu bestaat er voor den echten Romein geen grootere attractie dan sneeuw: natuur lijk sneeuw in Rome; in de Abruzzen,, de Dolmieten en in het groote buitenland lijkt hem het witte, koude goedje volkomen normaal. Maar sneeuw in Rome, hij is er zoo trotsch op als een Londinees op zijn „fog". Reeds in den vroegen morgen haastte men zich Zaterdagmorgen de straat op. Ik zeg „haastte", want het weldpende zonnetje, dat doorbrak, had met de sneeuwvacht, die hoogstens de dikte van tien kranten be reikte, niet heel veel moeite. En ze hebben allemaal den koepel van Sint Pieter be wonderd, aan de windzijde beplakt met een poover laagje blanke sneeuw. Ze zijn naar het Kapitool geijld en hebben het ruiterstandbeeld gezien...- in de sneeuw. En toen zijn ze naar den fotograaf geloopen en hebben foto's besteld, veel zeldzaam- dure foto's van „ncve in Roma". Daarna gingen ze naar huis terug, want de sneeuw was weer weg. Voor hoe lang? Iets ongelukkigers is er niet denkbaar dan sneeuw en koude in Rome. Vooral de koude! Rome is daar niet op gebouwd. Rome is slechts ingericht om de al te hevige warmte te keeren. En dan eenige dagen van vriezend weerl Het Romeinsche huis bestaat slechts uit steen en ijzer. Zelfs voor deurposten en raamkozijnen gebruikt men geen hout. De vloeren zijn tot op de achtste of negende verdieping van steen, Vloerkleeden kent reen er niet. Stookgelegenheid treft men hoogstens in een keuken aan en dan nog maar hoogst zelden. Een kachel heeft nie mand. De eenige verwarmingsmiddelen, die men in winkels te koop ziet aangeboden, zijn schalen en potten van velerlei metaal, waarin reen wat houtskool kan laten gloeien. Als allerlaatste nieuwigheid expo seert men hier of daar petroleum-kachels van de primitiefste soort. De petroleum echter, waarvan ongeveer niemand het juist gebruik kent, kost ruim cén gulden per liter en dat is te duur, vooral voor een Italiaan. Zoo is men er toe gekomen, zich op andere wijze tegen de koude te bevei ligen. De meest gangbare methode is.... in bed te kruipen. Des morgens, vóór t aanvangs- mir van kantoor- en handenarbeid, ziet men geen mensch op straat, terwijl het dan in normale tijden al vrij druk kan zijn, want de Romein houdt van vroeg opstaan. Des mid dags. tusschen twaalf en één uur, even een geren en een bestorming van trams om thuis te komen en daarna blijft het stil tot een uur of half vier een middagrust, die, o ironie! is ingesteld op de grootste hitte van den dag. Deze rust wordt men kan er zeker van zijn ongetwijfeld ge bruikt om den inwendigen mensch te ster ken, maar 99% pet. van dien tijd wordt toch gepasseerdonder de dekens, die het zij tusschen haakjes gezegd, in Rome uitstekend zijn. En dan 's avonds. Ze vliegen naar htiïs, wanneer om een uur of acht de kantoren en werkplaatsen worden gesloten. En het is alleen de verstokte minnaar, de doortrapte bonvivant, de geheime politie en de buitenlander, die na negen uur nog een wandelingetje waagt, O, die buitenlanders! De Romein vindt ze al zoo oost-gotisch, vooral wanneer ze vreemde talen spreken, maar nu ze ook nog om de koude lachen, zich vrij normaal kleedcn en op het in den treure herhaalde ,,Che freddo cane", ant woorden, dat het thuis veel kouder is,.... ja, n u kan hij ze heelemaal niet meer uit staan, En hij wenscht ze van harte toe, dat ze een vol jaar in Itaiië zullen door brengen en dan het volgend jaar ook „vertinnen"; het woord is niet Ro- meinsch,, maar Hollandsch. De winkels vooral zijn verschrikkelijk, 'Slechts enkele hebben deuren, terwijl de meeste over rolluiken beschikken, die na tuurlijk geopend moeten blijven. De winke liers bedienen in zware jassen en met dassen om hun klanten en verschillende hebben eenvoudig tot nadere aankondiging gesloten. De man, die nog het meeste en misschien wel het eenige voordeel heeft bij de koude, is de jonge vent, die op eiken straathoek schreeuwend, leelijke wollen dassen ver koopt tegen allesbehalve concurreerende prijzen. Ze worden hem bijna uit de handen gerukt en de Romein rolt er zijn heele hoofd in, zoodat zijn oogen nauwelijks meer zicht baar zijn, terwijl hij nog probeert zijn han den in de afhangende einden te wurmen. Oude vrouwtjes ziet men loepen met boutskoolpotjes, door middel van een band om haar ontvleesden hals gehangen, waarboven zij de beenige handen verwar men. Soldaten en tramconducteurs, ont steken kampvuren, waarvan je schrikt, als je ze op een afstand ziet. Kinderen huilen en zoeken warmte bij hun bibberende moeders en totaal uit hun evenwicht geslagen vaders. En dan zoeken ze maar gauw weer hun huis op en gaan., naar bed. De kranten komen uit met hoofdartikelen over de ontzettende, geweldige, verschrik kelijke koude. Geleerde professoren doen uitspraken, meteorologen voorspellen. De statistiek is reeds doorvorscht en heeft aan getoond, dat het in 1843 ook zoo onzeggelijk koud is geweest.... En die koude u moest me eigenlijk eerst beloven niet te zullen gelooven, dat lk u voor het lapje wilde houden die koude, zeg ik, bereikte haar grootste felheid in den nacht van Zaterdag op Zondag, 18 December, toen de thermometer zakte.... tot 5 graden, tot vijf heele graden onder nul.... Daarna was het in het ergste geval een graad of twee beneden het vriespunt, terwijl het overdag steeds boven nul is; wel niet hoog, maar toch minstens twee a drie graden.... Een weertje dus, dat, als fk me goed herinner, ongeveer gelijk is aan een Hollandschen zomer. Maar het is toch te hopen, dat het spoedig anders wordt. Velen zijn werkloos ge worden, doordat verschillende werkzaam heden geen voortgang konden vinden. En al bekommeren de slachtoffers zich daar heel weinig om, zij kunnen immers den heelen dag in bed blijven! het ontbreken van eiken steun in geval van werkloosheid en de moeilijke economische omstandig heden, die de stabilisatie van de Lira heeft meegebracht, kunnen een voortduren van dezen toestand niet anders dan noodlottig maken. En ook het pittige, vroolijke Italiaansche leven hebben we al te lang, o zoo noode gemist. (Ingezonden.) Het artikel met bovenstaande betiteling is waarschijnlijk wel van de hand des Hee- ren Loerakker, althans de beschouwingen en mededeelingen komen zonder scherp zinnig te kunnen lezen uit den koker van werknemerskant.*) Immers wel.wat al te vluchtig en onbillijk wordt over datgene heengestapt, wat niét bij „eenige onderne mingen" doch bij talrijk vele werkgevers geleefd heeft en is tot stand gekomen; een statistiek, welke er wezen mag en waarvan is af te lezen, dat vele ondernemingen meer geven dan de Minister van Arbeid zich met deze ziektewet voorstelt, ware gemakkelijk over te leggen. Als uw iezers van „chaotische toestan den" hooren of vernemen, dat „tienduizend arbeiders" zonder uitkeering blijven, zou men onwillekeurig geneigd zijn aan barbaren te gaan denken, althans den doorsnee-werk gever niet hoog aan te slaan. Intusschen is geconstateerd in den Haag, dat niet alleen de grootste, doch daarnevens alle groote fabrieken in den lande er jaar en dag goed gereglementeerde fabrieksziekenfondsen op na houden, waarvan verschillende onderne mingen milder en soepeler in uitkeering en toepassing zijn dan thans uit het nieuwe wetsontwerp blijkt. In den jare 1890 had de onderneming, waarvan ondergeteekende directeur is, reeds een ziekenfonds aan haar fabriek verbon den, thans betaalt men geen 70, doch 80 percent uit van het gemiddelde loon. Hoe het ook zij, als het te doen is om den „bedriifsvrede", om een goede verstandhou ding tusschen werkgever en werknemer, laat men dan aan eerstgenoemde nog gele genheid om iets goeds tot stand te brengen; geef den werkgever kans om te toonen, dat hij inderdaad meer ziet in zijn onderhoori- gen dan alleen machines, dat hij ook in staat is de Encycliek „Rerum Novarum" letterlijk uit te leggen.^ Immers is het niet spijtig, dat straks goed werkende Ziekenfondsen moeten verdwij nen, omdat een onderneming geen 400 werk lieden meer telt; wat in vroeger jaren m onderling overleg werd opgebouwd, tot te vredenheid jaren geloopen heeft, staat ten dood" opgeschreven en waarom? Zoo zón meerdere voorgestelde bepalingen in dit ontwerp ziektewet gevoelig voor den goed willenden werkgever. Want hoe tenslotte de strijd tusschen kapitaal en arbeid zich moge ontwikkelen, als de inzet geen andere zal zijn dan eenzijdig inzicht der vakvereem- gingskringen, blijft er van waardeering, ge voel en medeleven niet veel over men kan niet van een werkgever na ontelbare teleurstellingen, welke bestaan in het af breken van goed sociaal werk, gaan veron derstellen, dat hij ee'n pater familias i Doch de ongevallenwet, noch de arbe'ds- wet. noch de veiligheidswet, etc. beo oen ook maar eenige verlichting gebracht ;n de spanntr. g tusschen werkgever en werknemy integendeel, men gaat door met sociaic wetten te maken, welke de leer der econo mische wetten desondanks onaanlastbaa- laton. Opmerkelijk is het, dat een man als Dr. .1. v. d". Tempel, onlangs gepromoveerd aan de Necterlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam, een wetenschappeliik sociaal-demo craat, opgegroeid in de vakbeweging, op de laatste bladzijde van zijn proefschrift niets meer of minder schrijft dan: dat de machts uitoefening der arbeiders niet in staat ge weest is den afstand tusschen de maat schappelijke klassen te verkleinen, zelfs niet om te voorkomen, dat zij breeder wordt. A, J. J. BEIJNES. De geachte inzender heeft juist gezien; artikelen onderteekend met A. J. L. zijn steeds van de hand van het lid der Tweede Kamer, den heer A. J. Loerakker. Red HAARLEM, 26 December 1927. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haar lem, is hedenmiddag 4 uur van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Nader vernemen wij het volgende: Ofschoon op Eersten Kerstdag Z. D. H. Mgr. A. J. Callier nog drie H. H. Missen gelezen had, gevoelde Mgr. zich Maandag morgen onwel. De ontboden geneesheer achtte den toestand van dien aard, dat toe diening van de H.H. Sacramenten der Ster venden uit voorzorg wenschelijk was. De toestand van Mgr. is op dit oogenblik iets gunstiger. Onmiddellijk levensgevaar is er niet. Nader vernemen wij nog het volgende: In den morgen van den tweeden Kerst dag gevoelde Monseigneur A. J. Callier zich niet goed en heeft dien ochtend geen H. Mis kunnen lezen. Men heeft toen een dokter gewaarschuwd, die constateerde, dat de hartslag erg zwak was en dat de bis schop uit voorzorg van de laatste H.H. Sa cramenten moest worden voorzien. Het hoogwaardig kapittel werd gewaar schuwd, om bij deze plechtigheid volgens regel tegenwoordig te zijn. Om 4 uur waren in het bisschoppelijk paleis aanwezig: de President van t Groot seminarie te Warmond; Mgr. H. J- M. Tas- kin; Mgr. M. P. J. Möilman, vicaris-gene raal; Mgr. P. Stroomer. Deken van Am sterdam; de HoogEerw heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem; de Hoog Eerw. heer G. C. van Noort, pastoor te Amsterdam; de HoogEerw. heer P. L. Des- sens, deken en pastoor te Leiden. Verhin derd waren de HoogEerw. heer F. Ebbink- huysen, regent van het Seminarie „Hage- veld" en de HoogEerw. Zeergel. beer J. D, J Aengenent, professor te Warmond, ter wijl de HoogEerw. heer Zondag, wegen® 't slechte weer. niet komen kon. Verder waren aanwezig de ZeerEerw. heer pastoor H, J. Sondaal; de HoogEerw, heer L. H. A. Th. van Dam, deken van Den Haag en de ZeerEerw. heeren rector J. C, Aalberse, rector J. P. J. Kok; J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot, secretarissen van het Bisdom. M'gir. Callier werd nu volgens het Caere-, moniale Episcoporum bediend. Hij kon, we gens zijn ongesteldheid echter niet de H. Communie ontvangen, maar Hem werd het H. Oliesel toegediend en de Pauselijke Ze gen gegeven. Dit alles werd verricht dooi den Proost, Mgr. H. J. M. Taskin. Mgr. Callier sprak hierna eenige -woor den volgens het Caeremoniale Episcoporum. en hoopte op de volgzaamheid van zijn die naren. Mgr. M. P. J. Mölimann dankte den bis schop vervolgens voor al hetgeen, dat door den bisschop is verricht en zegde veelvul dige gebeden voor het herstel van den bis- schop toe. Hierna vertrok de geestelijkheid proces- sie-gewijze van de kamer van Monseigneur naar de kapel. De toestand van den bisschop was heden morgen beter. Zijn polsslag was rustiger en Z. D. H. heelt een goeden nacht doorge bracht. Onmiddellijk levensgevaar is er met. Zaterdagmiddag om twee uur werd door de Amstcrdamsche Gemeente-gasfabrieken afgeleverd de honderd millioenste kubieke meter ga^ in dit jaar. Dit cijfer is nu voor het eerst na den oorlog wederom bereikt. Het is toch nog in verschillende deelen van ons land een witte Kerstmis, althans een witte 2e Kerstdag geworden. Op vele plaat sen viel Maandagmorgen sneeuw en daalde de temperatuur. Deze laatste was oorzaak, dat vooral in de Noordelijke provinciën van ons land ijzelvorming plaats had. Het gevolg van den ijzel was, dat Maandag alle telegra- lische en telefonische verbindingen met het grootste gedeelte van de provincie Noord- Holland verbroken waren. Uit Amsterdam kon men slechts via één lijn over Groningen verbinding krijgen met Leeuwarden. Alle an dere verbindingen met Friesland en Gronin gen waren gestoord. Ook met verscheidene andere plaatsen in het land, vooral ten Noor den van de groote rivieren kwamen storingen voor Van bet Koninklijk Meteorologisch Instituut De Bidt vernamen wij Maandagmorgen, dat uit het Noord-Noord-Oosten een koude lucht stroom over ons land trok. Hierdoor had allereerst in de Noordelijke provinciën ijzelvorming plaats. Gistermorgen was in het Zuiden van ons land de tempera tuur nog ver boven het vriespunt, te Maas tricht b.v. nog 8 graden. Door den kouden luchtstroom daalde tegen den avond ook ech ter in!het Zuiden van ons land de tempera tuur, De weersverwachting is voorloopig ma tige vorst. Tengevolge van de ijzel en tevens door den zwaren sneeuwval in Noord-Holland heeft het treinverkeer op Zondagavond (eersten Kerst dag) nogal vertraging ondervonden. Op het electrische spoornet Velzen Haarlem waren eenige voedingsdraden ge broken, waardoor het verkeer met de elec trische treinen gehandicapt werd en elders konden ook de stoomtreinen hier en daar niet verder door de sneeuw, die op verschil lende plaatsen 2 a 3 voet hoog lag. In den nacht van Zondag op Maandag is de boven leiding tusschen Amsterdam—HaarlemVel- sen en IJmuiden schoongekrabd. Een motor wagen, voorzien van speciale beugels en voortgeduwd door een stoomlocomotief heeft dit werk verricht. Het spoorwegverkeer had ook gisterayond veel vertraging, vooral treinen uit Rotterdam waren zeer verlaat. De Brusselsche trein uit Rotterdam kwam ongeveer met twee uur vertraging te Amsterdam binnen. Van de laatste treinen .uit Rotterdam werd die vertraging nog vermeerderd door dat in de kap van een der rijtuigen brand ontstond. Bij Vogelenzang werd het vuur ontdekt. Daar werd gestopt en het begin van brand gebluscht. Bij het vertrek uit Haarlem werden wederom vlammetjes boven de kap waargenomen. In Halfweg werd opnieuw stil gehouden en hier is de rest van den brand rfebluscht. Daarop is doorgereden naar Am sterdam. Nabij Rijswijk zijn Vrijdagavond, naar de „Rsb." mededeelt, 32 menschenlevens aan den dood ontkomen. Een autobus van de Maatschappij V.I.O.S. waarin zich 32 per sonen bevonden vertrok om 6 uur uit den Haag naar Wateringen Te omstreeks 6 uur 20 passeerde men den overweg van de spoorlijn Rotterdam Den Haag met een matig gangetje, toen de chauffeur tot ziin ontsteltenis in volle vaart een sneltrein uit de richting Den Haag zag naderen. Er klonk een hevig gekraak en men vreesde voor het ergs'e, maar het bleek later dat dit slechts afkomstig was van het breken van den afsluitboom, die te laat was neergelaten en nu afknapte. De chef van het station verklaarde, dat de trein te laat was en het signaal een oogenblik te voren nog op onveilig stond Zoodra het op veilig stond heeft hij de boomen gesloten, doch de ontstellende vaart van den trein maakte het mogelijk, dat het toch nog iets te laat was. Boven dien wordt ter platse 't uitzicht op de baan belemmerd, zoodat men nooit geheel kan zien dat een trein nadert. Men kan zich den schrik van de ruim 30 passagiers, die maar juist aan den dood ontsnapten, indenken. Ook de chef van het station was ten zeerste ontdaan. Vijf personen gewond. Men seint ons uit Vlissingen: Tusschen Vlissingen en Middelburg zlIn twee electrische trams tegen elkaar opt reden. Er zijn vijf gewonden. Omtrent het tramongeval vernemen W1J nog nader: Gisteravond te half 12 vertrok een tao- torwagen met drie bijwagens van Middel burg in de richting Vlissingen. Voordat zulks bemerkt was, is deze tram door den wissel voorbij Middelburg gere den, waar een tram uit Vlissingen moest passeeren. Halverwege Abcele bemerkte de bestuur- der van d'e Middelburgsche tram, dat bij de controle op de naleving van de Rij- Geen controle vóór 16 Januari. In verband met de drukke werkzaam heden op de postkantoren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop van rijwielbelastingmerken voor het jaar 1928 op die kantoren eerst wor den aangevangen op 1 Januari 1928. Teneinde aan het publiek gedurende eenige dagen de gelegenheid te geven zieti van een belastingme:k te voorzien, heeft de minister van Financiën den ambtenaren der invoerrechten en accijnzen opgedragen te ver doorgereden was en stopte. Van de richting ^Vlissingen kwam een tram, be staande uit een m 'torwagen met twee bijwa gens, weer een motorwagen met twee bij wagens en ten slotte nog een motorwagen- De trein was aldus samengesteld in ver band met oen hevigpn sneeuwval en werd bestuurd door den 53-jarigen Edelman, Vermoedelijk tengevolge van de sneeuw jacht bemerkte E. de stilstaande trarn niet cn reed op deze in De voorbalccns van beide motorwagens werden in elkaar ga- drukt, terwijl ook een balcon van een der bijwagens vernield werd. E, werd zeer ernstig gewond en bekwam een ruggegraat fractuur. Vier passagier® van de tram uit Vlissingen werden even- eens gewond, van wie een heer ernstig Spoedig arriveerden uit Vlissingen drie dokters, die de eerste hulp verleenden. Ook he Roode Kruis nit Vlissingen was spoe dig ter plaatse en belatte zich met het vervoer der gewonden. Deze werden per auto naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld. De beide motorwagens zijn in beslag genomen, docli later weer vrijgegeven. Hedenmorgen was het verkeer op de lijn weer hersteld. wielbelastingwet gedurende de ee-ste vijf tien dagen van de maand Januari 1928 niet u t te oefenen. Met ingang van 16 Januari zal die con trole echter worden hervet. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dal op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantor tijde lijk geen bclastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koo- pen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebrui ken. De belaslingmerken zijn thans zoo danig ingericht, dat op de voorzijde een ruimte is opengelaten, waarop de gebrui ker een naam of een ander herkennings- teeken kan doen graveeren. Zorgvuldig» bediening Verzegeld» zakken Amsterdam—Hilversum Bnssum Leiden Ook ANTHRACIET en BRECHCOKES voor Centrale verwarming. In de buurtschap Zwanenburg nabij Half weg, onder de gemeente Haarlemmermeer, heelt Zondagmiddag omstreeks 2 uur een zeer droevig auto-ongeluk plaats gehad- Een luxe-auto, waarin gezeten was de heer S. A. ven Nierop, directeur der Bensdorp- fabrieken, en wonende in de van Eeghen- straat te Amsterdam, alsmede diens 44-ja- rige echtgenoote en twee dochters van res pectievelijk 20 en 18 jaar, reed op den weg langs de Ringvaart even voorbij Halfweg met flinke vaart. Vermoedeliik geraakte het voertuig in den zachten wegberm, waardoor het in de Ringvaart reed. Een jongeman, wien de auto even tevoren was gepasseerd, zag op de plek van het ongeluk een hand boven liet water uits-teken en begaf zich onmiddellijk te water. Hij slaagde er in een dame, de 18-jarige dochter, uit het portier te werken en op het droge te brengen. Zij bleek reeds bewusteloos te ziin. Met be hulp van intusschen toegeschoten hulp werd oogenblikkelijk begonnen met toepassing der kunstmatige ademhaling wat in zoover re gelukte, dat de levensgeesten werden opgewekt. Een nader onderzoek bracht aar. het licht, dat in de ringvaart een auto lag. Men slaagde er in den auto te keeren en toen vond reen den heer van Niedorp, diens echtgenoote en 20-jarige dochter Deze wa ren reeds overleden. De eerste hulp werd verleend door Dr. Melchior van Halfweg. De gewonde en de lijken der slachtoffers werden naar het Binnengasthuis te Am sterdam overgebracht. Het merk van den auto was een „Uoctgci. Ze waren om 1 uur uit Amsterdam ver,Tr°kf ken. Het doel van den tocht was den Haag, waar een familiebezoek zou worden ge bracht. De oudste dochter, de 20-]ange Marjanna, die Ankie genoemd werd, zat aan het stuur. Nabij Halfweg—Haarlem werd omstreeks half twee de Haarlemmermeer ingereden, waar de auto in de Ringvaart is terecht ge komen. Op het oogenblik, dat het ongeluk greep, bevond zich niemand op den Ringdijk, doch spoedig kwam hulp opdagen. De jongen, die op de fiets langs kwam, merkte den auto op en zag uit den wagen die bijna omgekanteld was, de arm van een vrouwspersoon uitsteken. Hij slaagde erin de jongedame die bewusteloos was uit den auto te trekken en op het droge te brengen. Maai toen hij zag, dat nog meer personen in den auto lagen, spoedde hij zich heen om van uit den omtrek hulp te ontbieden. Met boeren karren en wagens kwamen verschillende lie den van het land aanrijden. IJliugs werden touwen aan den auto bevestigd en poogde men met behulp van paarden, den wagen uit het water te trekken. Na lang zwoegen ge lukte dit en toen bleek, dat in den auto nog drie personen waren gezeten, die door een gruwelijke verschrikkings dood om het leven waren gekomen. Inmiddels was ook Dr. Melchior uit Half weg ter plaatse verschenen, die probeerde de geredde jongedame tot bewustzijn te bren gen, hetgeen echter niet gelukte, hoewel de ademhaling nog normaal bleef werken. Men bracht daarop de jongedame over naar bet Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar zij eerst laat in den avond tot bewust zijn kwam. Na raadoleging van de lijst der autonum mers ter Provinciale griffie te Haarlem wist men wie de slachtoffers waren. Ze bleken te zijn de 50-jarige beer Dr. A. S. van Nierop. directeur van de bekende chocolade fabriek Bensdorp en Co. te Bussum, diens 44 jarige echtgenoote, mevr. van NieropPolak Da niels en hun dochter Ankie. Hun 18-jarige dochter Emilie, die gered is, verkeerde in zorgelüken toestand. Zij heeft een longontsteking bekomen. Omtrent de oorzaak van het tragisch onge val, waarhij de familie van Nierop zoo zwaar is getroffen, is niets hekend. Men vermoedt dat de wagen geslipt is. De verongelukte Dr. A. S. van Nierop was een zoon vnn het vroegere Eerste Kamerlid, wiilen Mr. F. S. van Nierop. Hu had in Delft gestudeerd en promoveerde in Heidelberg tot doctor in de chemie. De overledene was vroeger directeur van de Koninklijke Sloom- ververij „Nijvcrdal" te Almelo en werd latei directeur van de Bensdorpfabricken te Bus sum. (Van onzen eigen verslaggever). Het tragische ongeval, dat in het ge hucht Zwanenburg, onderdeel van de ge meente Haarlemmermeer, op den len Kerstdag gebeurde, heeft daar groote ont steltenis te weeg gebracht. Beide Kerstdagen maakte dit droeve ge beuren het eenige onderwerp van gesprek uit en levendig voe'de men mede met de eenigst in leven geblevcne, wier toestand echter hoogst ernstig is. Het rustige Zwanenburg, zoo kalm ver scholen liggen achter Halfweg, beleeft niet veel schokkends en geen wonder, dat ieder daar er vol van is Het ongeluk gebeurde midden op den dag van den len Kerstdag, omstreeks 2 uur. Hoe het eigenlijk geschied is, is tot nog toe niet opgehelderd omdat er geen enkele ooggetuige bij aanwezig was. Moge lijk kan de in leven zijnde- dochter later hierover inlichtingen 'geven, maar haar toe stand is dusdanig dat zij nog niet gehoord is kunnen worden Het ongeval speelde zich af ongeveer 20 minuten gaans vanaf de Meerbrug, welke gelegen is tegenover de straat nabij de R.K. kerk te Haltweg, welke de verbinding vormt tusschen Halfweg en Zwanenburg. De plek des onheils is gelegen achter de timmerfabriek van den heer J. E. A. Kaub, de vroegere timmerfabriek „Kennemer- land." Zooals wij hiervoor reeds opmerkten, was niemand bij het ongeval aanwezig, maar kort te voren had Bertus Eggermond, een bewoner van Zwanenburg, de auto ontmoet en hij was ook de eerste, die haar verongelukt zag. Hij was tegen 2 uur Zondagmiddag naar Halfweg gegaan om een boek te halen en toen hij naar huis terugkeerde, passeirde hem op den weg langs de Ringvaart een grijze auto, waarin 4 personen zaten. Zij werd door een dame bestuurd. De auto slin gerde wel een beetje over den weg, doch Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier is gisterenmiddag in tegenwoordig heid van bet Kathedraal Kapittel uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Nabij Halfweg is Zondag een tragisch onge luk gebeurd. Een auto, waarin vier personen gezeten waren, is vermoedelijk tengevolge van den gladden weg in de Ringvaart gere den. Drie der inzittenden, dr. v. Nierop, nit Amsterdam, diens vrouw en een dochter kwamen om het leven. Een 18-jarige dochter van den heer v. Nierop werd bewusteloos uit den auto gehaald. Er heerscht groote ongerustheid over het lot van mrs. Grayson, van wie, sinds haar vertrek voor een Oceaanvlucht, niets meer is vernomen. Men vreest, dat het vliegtuig ver loren is. Tengevolge van den sneeuwstorm onder vonden tram- en treinverkeer stagnatie, even als het teleioon. en telegraafverkeer. De controle op de nieuwe rijwielbelasting- plaatsjes begint eerst op 16 Januari 1928. De Nederlandsche gezantschapssecretaris te Berlijn, Jhr. A. T. Baud is bij een botsing tusschen twee auto's gewond. Nabij Rijswijk zijn op de spoorwegovergang 32 passagiers van een autobus aan een wis sen dood ontsnapt. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der pensioenwet c.a. Aan de Amsterdamsche Universiteit zal een nieuwe leerstoel, n.l. voor physiologische chemie worden ingesteld. Bij een brand in een drogisterij te Deventer is een zeventienjarige jongeman tengevolge van ernstige brandwonden om het leven ge komen, Tusschen Vlissingen en Middelburg zijn twee electrische trams tegen elkaar opge reden. Er zijn viji personen gewond. De toespraak van den H. Vader bij gele genheid van het Kerstfeest. Z. H. memoreert blijde en droeve gebeurtenissen in het ker kelijke leven. Senator Borah doet aan Briand een voor stel het anti-oorlogsverdrag tot andere mogendheden uit te breiden. Nienwe huiszoeuingen te Straatsburg in verband met de autonomistische beweging. Bomontploffing te Buenos-Aires. Twee dooden, twintig gewonden. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit. OPGAVE VAN J. J. WEPER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen v/erden opgestoken om 4.20. Verwachting: Krachtige tot matigen, later afnemende Noord Oostelijke tot Oostelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige, des nachts strenge vorst. de oorzaak daarvan kan, naar wij vernamen, wel gelegen hebben in de gladheid van den weg. Eggermond schonk daaraan dan ook geen aandacht. Nadat hij 't boe kthuis afge geven had en een lantaarn had gevufd,' waarmede natuurlijk eenigjf tijd gemoeid ging, begaf bij zich per fiets naar zijn meisje, dat ongeveer 4 K.M verder, nabij de Nieuwebrug te Vijfhuizen woont. Achter de timmerfabriek van Kaub zag hij een auto in de Ringvaart liggen. Zij was omgekanteld en lag met de wielen omhoog. Onmiddellijk dacht hij: „Dat is dezelfde auto, welke hij zooeven passeerde. Een hand stak boven het water uit. Hij sprong van zijn fiets en greep de hand, doch deze bood geen voldoende houvast.^Door de schommeling van het water zag hij het hoofdhaar van een meisje, greep haar daarbij vast, kon haar vervolgens bij hel hoofd eo. toen bij de schouders grijpen en wist haar met veel moeite door het portier op den wal te brengen Het meisje was bewuste loos en onmiddellijk begon hij pogingen in het werk te steken, de levensgeesten weer op te wekken. Het meisje gat een golf wa ter op en begon zacht te kreunen. Daar Eggermond begreep, dat meer hulp noodig wa^' ?.P.ronë hij weer op zijn fiets en spoedde zich ijlings naar zijn huls Onderweg waar schuwde hij haastig enkele buren en thuis gekomen, riep hij zenuwachtig: „Wat mij nu overkomen is, is mij nog nooit overko men. Dat herhaalde hij eenige malen en eerst na eenige minuten kon hij kort zeggen, wat er gebeurd was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1