Uit het Vaticaan Uit den Omtrek. Stadsnieuws. ji GR.HOUTSTR. 101-103 CNGEL3CHË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 27 Dec. 1927 iJMUIDEN. I- EETKAMER MET SPIEGEL COMPLEET F.450_ HILLEGOM. VELSEN. ZANDVOORT. OVERVEEN. VIJFHUIZEN. De ziekte van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Je meent 't. De witte' Kerstmis. Sneeuwruimen door de Gemeente reiniging. Lichtstoringen van het P. E. N. De storing in het telefoonbedrijf te Heemstede. VOOR DE STILLE ARMEN. M Feest der H. Kindsheid. Heilgymnastiek en Massage. „Kindervoeding." E2 NIEUWE KARDINALEN ONTVANGEN DE ROODE BARET. Rome, 21 Dec. Hedenmiddag ontvingen de nieuwe Kardi- len de roode baret uit de handen van Z. H. Paus Pius XI. De ceremonie had, als gewoonlijk, plaats in de Consistorie-zaal en werd bijgewoond door een groote menigte genoodigden. De eereplaats, bij den pauselijken troon, werd ingenomen door Kard. Gasparri, Secretaris van Staat, terwijl voorts de Hongaarsche gezant bij den H. Stoel met de heele legatie en vele aartsbisschoppen, bisschoppen en prelaten en andere hoogwaardigheidsbeklee- ders, aanwezig waren. Direct nadat de Paus, omgeven door zijn eerewacht, was binnengetreden en had plaats genomen op Zijn trocn, werden de Kardinalen, die tot dan toe in de kapel van de II. Mathilda verbleven, door de cere monie-meesters aangekondigd en volgens den rang, dien zij in het H. Colletfe be- kleeden, in tegenwoordigheid van den H Vader geleid. Alle droegen zij het manteltje, doch alleen Z. E. Binet verscheen in de kicur van zijn nieuwe waardigheid. De anderen droegen nog de kleeding der reli gieuze genootschappen, waartoe zij be- hooren: H. H. E. E. Lépiciér en Szeredyi waren m het zwart, Z. E. Rouleau in het zwart en wit der Dominicanen, zooals be kend, verblijft Z.E. Kard. P. Segura y Saenz met te Rome, maar zal de baret ontvan- gen uit de handen van een specialen pause- iijken afgezant). jTlCt TT"rSt wer(l Kard. Lépiciér aangekon digd Hij trad voor den pauselijken troon, knielde, kuste de voeten van den H. Vader en ontving vervolgens het hermelijn, het borstkruis en de baret. Daarna stond hij op, werd door den Paus omhelsd en ontvintf den kus. Op gelijke wijze werden dan H H E E de Kardinalen Rouleau, Binet en Szeredyi met de kenteekenen hunner hooge waar- dieheid getooid. Daarna schaarden zich de gepurperden rond den troon van den H. Vader en het was Z. E. Kard. Lépiciér, die in naam van alten een korte rede van dank hield. Aan bet einde daarvan droegen ceremonie meesters zetels bij, waarop de nieuwe Kardma en plaats namen om de woorden aan te hooren van Z. H. Paus Pius XI, die hen allen één voor één toesprak. Het Openbaar Consistorie. Hedenmorgen, 22 December, hield Z H Paus Pius XI het Openbaar Consistorie; Waarin Hi, den rooden hoed zou overhan digen aan Z.Em. Kard. Hlond, Primaat van Polen, gecreëerd in het Consistorie van Juni 1.1. en aan II.H. E.E. dc kardinalen Lépi ciér. Rouleau. Binet en Szeredyi, gecreëerd in het Consistorie van Maandag. Met groote plechtigheid vond de ceremo nie plaats in de zaal der Zegeningen, Een gioot gedeelte der zaal werd ingenomen door de zetels der Kardinalen, prelaten en leden van het pauselijk hof. Daar achter Waren tribunes ongericht voor de ridders van de Maltezer Orde en van het H. Graf, voor het corps diplomatique, geaccrediteerd bi? den H. Stoel, voor den Romeinschen adelstand en genoodigden. De pauselijke troon was opgericht in het fond der zaak jfwb' kardinalen zich gereed hielden in de zaal der Paramenten, werden de nieuwe kardinalen door hun ceremoniemees ters en edellieden naar de Sixtijnsche kapel geleid, waar zij in de tegenwoordigheid der Dekenen van de Orden der kardinaal-bis schoppen. der kardinaal-priesters en der kardinaal-diakenen den gebruikelijken eed aflegden. Om tien uur precies verscheen de H Vader, omgeven door Zijn gevolg, de eere wacht en geëscorteerd door deZwitsersche garde. De Sedia Gestatoria werd met luid applaus verwelkomd. terwijl de „cantori nontifici onder de directie van maestro Perosi, t „Tu es Petrus" aanhieven. Nadtt de Paus had plaats genomen op den troon, brachten de Kardinalen Hem beurtelings hun hulde Vervolgens begaven zich de Kardi naal-diakenen naar de Sixtijnsche Kapel, om de nieuwe gepurperden af te hal-n. Het eerst verscheen Kard. Hlond voor den Pauselijken troon, kuste den Paus zijn voet, zijn hand en zijn gelaat en ontving dar de omhelzing van den H. Vader. Daar na gaf Z. E. Hlond den broederkus aan alle vergaderde Kardinalen. r Dezelfde ceremonie werd herhaald door H.H. E.E. de Kardinalen Lépiciér, Rouleau en Szeredyi. Het plechtige moment was toen aange broken, waarin de nieuw gepurperden den Kardinaalshoed zoud enontvangen. Terwiil de Kardinaal-diakenen Bislelti en Laurenti plaats namen aan weerszijden van den H, Vader, beklom Z, E. Kard, Hlond den Pauselijken troon en knielde neer. De geheim-kamerheer, Mgr. Callori, reikte den rooden hoed aan de Kardinalen Bisletti en Lsürenti over. die hem op hun beurt aan den H. Vader overgaven, waarna deze hem met den gebruikelijken tekst; „Accipe gal- leium rubrum", op het hoofd, van Z. E. Kard, Hlond plaatste. Op gelijke wijze ont vingen ook de andere nieuw gepurperden het kenteeken hunner hooge waardigheid. Onder plechtige stilte sloot Z. H. Paus Pius XI dan het Openbaar Consistorie met den Apostolischen Zegen. Het gevolg stelde zich op, de H. Vader nam weer plaats op de Sedia Gestatcria en terwijl het gezang der „Cantori pontifici" verloren ging in het gejuich der enthou siaste menigte, verdween de stoet in de Sala Regia. Na het heengaan van den Paus, begaf zich het H. College naar de Sixtijnsche Kapel, waar de nieuwe Kardinalen zich voor het altaar ter aarde wierpen, terwijl de anderen plaats namen op hunne zetels. Door de „Cantori pontifici" werd daarop het Te Deum aangeheven, waarna de Kardinaal- deken, Z. E, Vanutelli, de oratie „Super electos Cardinales" uitsprak. De nieuw gepurperden stelden zich, aan het einde der oratie, bij den uitgang op en ontvingen daar opnieuw de omhelzing van de Kardi nalen, terwijl deze de Sixtijnsche Kapel verlieten. Het geheim Consistorie, dat daarna begon, werd geopend met de plechtigheid van het openen en sluiten der monden van de nieuwe Kardinalen, waarmee de Paus hun symbolisch te kennen geeft, dat zij vanaf heden het recht hebben bm in het geheim Consistorie te spreken. Daarna ontvingen zij den ring en hun titels. Deze zijn: Voor Z. E. Kard. Hlond; H. Maria van den Vrede. Voor Z. E. Kard, Lépiciér: H. Susanna. Voor Z. E. Kard, Rouleau: St. Pieter in Montorio. Voor Z. E. Kard, Binet: H. Prisca. Voor Z. E. Kard. Szeredyi: H. H. Andreas en Gregorius. Hedenmiddag zullen, als gewoonlijk, de nieuwe Kardinalen hun bezoek brengen aan den Deken van het H College, Kard. Vanutelli. Stichting openbare Lagere School. Den 27sten September werd door den Raad besloten: le. op het aan de gemeente toebehoorend terrein, gelegen nabij den Zeeweg te IJmui- den, te stichten eene school voor openbaar lager onderwijs, omvattende 7 leslokalen en een gymnastieklokaal; 2e, B. en W, uit te noodigen ten spoe digste een plan voor dezen bouw, met kcstenbegrooling in te dienen. Ter voldoening aan de sub 2e bedoelde uitnoodiging bieden B. en W. den raad een plan, met kostenbegrooting aan. Zij stellen voor, bedoeld plan goed te keuren en hen, onder verleening van het noodige crediet, de vereischte machtiging tol uitvoering daarvan te verleenen. Een aanrijding die goed afliep. Zondag morgen, lsten Kerstdag, had alhier op het kruispunt van den Zeeweg en den Stationsweg een aanrijding plaats, doordat een negenja rige knaap J. S. geheeten al voetballende met een aardappel plotseling midden voor de melkauto van den eigenaar Stoop liep, juist op het kruispunt, zoodat de chauffeur den knaao niet eerder had gezien. De jon gen werd tegen den grond gegooid, doch tusschen de wieljn, en toen de auto stilstond was deze over hem heen gereden, zonder hem te raken. Op dit vroege uur feven over acht) trok dit ongeval de aandacht van de kerkgangers. Door een agent van politie werd de jongen binnengebracht in de poli tiepost, alwaar Dr. Oisterwijk, die inmiddels was gewaarschuwd, den knaap onderzocht, maar bij hem niets kon bespeuren. De poli tie heeft den jongen naar de ouderlijke wo- ning gebracht. Brand. Vrijdagmorgen brak er in een van de garages, staande aan de Petveld- straat brand uit. Eenige koopmansgoederen nadden vlam gevat. Met een straal op de waterleiding van den heer Bluijs, die in de onmiddellijke nabijheid woont, was men den brand spoedig meester. Toen de brand weer die inmiddels gealarmeerd was, ver scheen, was haar hulp niet meer noodig. Personalia. Vader Floor, de oude omroeper, is Vrijdagnacht in den ouderdom van 86 jaren, overleden. Met den heer Molenaar is een bekend personage uit Zand- voort verdwenen. Door zijn schilderachtige kleeding met het bekken in de hand, steeds bereid een grapje te maken, was hij bekend bij badgasten en inwoners. Brand. Op den eersten Kerstdag des morgens om ongeveer elf uur werd de brandweer opgeroepen om een binnenbrand te hlusschen in een sigarenwinkel op het Stationsplein, Voor de brandweer water kon geven, was men den brand al meester. T Gemeenteraad. Ingekomen stukken Deze bevatten: goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot wijziging van bet reglement voor het Burg. Armbestuur, idem tot verhuur aan derden van woningen der gemeente alsmede schrijven van den heer H, J, Lijcklama, inhoudende aanneming benoeming tot plaatsvervangend gemeente ontvanger. 2. Beëediging plaatsvervangend gem. ont-l vanger. 3. Benoeming boventallig onderwijze res U. L. O. school. Voorgesteld wordt mej B. E. L. Scholz met ingang van 1 Jan. 1928 te benoemen onder voorwaarde, dat zij zich ontslagen moet rekenen uit die betrekking met ingang van den dag, waarop het leer- lingengetal der school beneden het grensge- tal blijkt te zijn gedaald. 4. Wijziging der Motor- en Rijwielverordening. Voorgesteld wordt maximumsnelheid voor motorrijtuigen op 20 K.M. en voor rijwielen op 10 K.M. per uur. Voor deze bepalingen zullen gelden de Leidsche straat, de Hoofdstraat, de Weere- sleinstraat, de Molenstraat, de Meerstraat de Stationsweg en de Wilhelminalaan, voor zoover deze wegen binnen de bebouwde kom der gemeente liggen. 5. Adres G. P. Bergers, mzake bioscoopvoorstellingen op Zondag. B. en W. stellen den Raad voor, het boven omschreven adres ter afdoening te stellen in handen van hun college. (Het komt ons voor, dat over dit punt zeer belangrijke discus sies zullen gevoerd worden; corr.) 6. Verzoek subsidie Gewestelijke Landstorm Commissie „Zuid-Holland-West." Gevraagd wordt 50; B. en W. stellen den Raad voor, het ge vraagde te geven, alleen voor het jaar 1928. Verzoek Kon. Ned, Politiebond-vereeniging om toetreding der gemeente als begunstig ster. De minimum-contributie is 10. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend op ge- Meld adres te beschikken, 8. Vaststelhng rooilijn Oostelijk gedeelte van de Haarlem merstraat van de Oosteinderbrug al tot de grens der gemeente Bennebroek, B. en W. StMlen V00r' deZe rooili'n "ast te Stellen op 5 M. van de grens van den Rijkssraatweg, een en ander cooals op de teekening, welke bij de raadsstukken ter inzage ligt, met een roode lijn is aangegeven. 9. Benoeming 4 leden commissie voor het gasbedrijf. Aftre dend zijn de heeren J. H. A. Vooren, Dr J. B, R. van der Schoot, J, v. Vermeer en P. H. Fijma. 10. Benoeming 2 leden voor de waterleidingscommissie. Aftredend zijn de heeren J. H. A. Vooren en P. Klaver. 11. Benoeming 4 leden voor de commissie Bad en Zweminrichting. Aftredend zijn de heeren J. H. A. Vooren, P. Klaver, P. H. v. Fijma en J. D. Jansen, 12. Benoeming één lid van het Burg. Armbestuur. Aftredend is de heer #W. J. Buurman. Voorgedragen woren; 1. W. J. Buurman; 2. Jasp. Engel. 13. Benoeming 2 leden commissie van Toezicht op het L. O Aftredend zijn de heeren J. H. A. Vooren en E. A. Jansen. De voordrachten luiden; resp. 1. J. H. A. Vooren; 2. J. Stoutenbeeken: 1. E. A. Jansen, 2. R. 'J. J. Heirman. 14. Benoeming 2 leden en 2 plaatsverv. leden Scheidsgerecht Werkliedenreglement; aftre dende heeren G. Telkamp en W. Jonkheer lieden) en H. G. Hopman en A. Leliveld (plv.). 15. Electrificatie buurt „Oosteinde." B. en W. stellen den Raad voor, hun college te machtigen om aan de N.V, Electriciteits- bedrijf HillegomLisseSassenheim op te dragen tot aanleg van den desbetreffenden kabel over te gaan en het benoodigde bedrag op de begrooing van 1928 te brengen. Reeds zijn 25 aansluitingen verzekerd, terwijl op totaal meer dan 50 gerekend mag worden, 16. Verzoek plaatsen hekken vóór de rooi lijn der heeren D. van Egmond, G. Noteboom en B. Warmerdam aan den Loosterweg II. B. en W. stellen den Raad voor, op bepaalde voorwaarden de gevraagde afwijking toe te staan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; J. M. Verhoeven en A. van der Wolf. C. Th. van Lierop en C. Houweling. Getrouwd; A. Bakker en J. M. van der Wereld. Géboren; <3. van M, Akertoom-van Saase. z. van C. Lemmers-Zandvliet. z. van H, E. van Lierop-Annard. d. van H. S. Fictoor-de Vries. z. van J. H. Kcll-Valk- hoff. z. van M. M. Assendelft-Apswoude. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. P. C. Veelendurf, slaagde te s-Gravenhage voor het examen voorloopig Machinisten- Diploma. Veiling. Vrijdagavond had in Hotel Sis termans de veiling bij afslag plaats van een burgerwoonhuis, maalderij bouwterreinen etc., gelegen te Hillegom aan de Hoofdstraat en aan de Leidsche straat, eigendom van den heer W. van Aalst. Deze verkooping ge schiedde ten overstaan van de Notarissen A. J. C. van der Heijden te Leiden en D. Bod- deüs te Hillegom. De belangstelling was groot. De uitslag was als volgt; 1. Een burgerwoonhuis, annex kantoor, steenen schuur, tuin en erf aan de Hoofd straat no. 143, groot samen 4 A. 30 c.A. In hoogste bod gebracht ap f 5600, gemijnd op 350 door den heer Jos. Seijsener alhier, ge gund. 2. Een perceel bouwterrein met maalderij, samen groot 3 A. 84 c.A.; in bod gebracht op f 5400 door den heer Corn, de Groot te Haarlem. Niet gemijnd en gegund. 3. Een perceel bouwterrein grenzende aan perceel III, groot 3.14 A., in bod gebracht op 2000, gemijnd op 10 door den heer M. van Ruiten. 4. Een perceel bouwterrein, grenzende aan perceel III, groot 2.90 A., in hoogste bod ge bracht op 2100, niet gemijnd. Bij combinatie van 3 en 4 werd deze ge mijnd op 10 door den heer W. C. v. d. Ak ker, die eigenaar werd voor 4120. 5. Een motor van 25 P.K. in bod gebracht op J 60, gemijnd op 200 door den heer D, Ottevanger te Moerkappelle. 6. Een maalstoel, ingezet op 10, gemijnd op J 100 door den vorige. Combinatie 5 en 6 gemijnd op 3 door J. Hoeker te Heemstede, die eigenaar werd voor 373. Totale opbrengst 15841 R. K. Middenstandsvereeniging. Het Bestuur der R. K. Middenstands vereeniging „De Hanze" te IJmuiden-Oost schrijft ons Het is nog slechts enkele maanden gele den, dat de R. K. Middenstandsvereeniging te IJmuiden-Oost nieuw leven werd inge blazen. Slechts enkele maanden had het nieuw gekozen bestuur gelegenheid, om haar voor nemen, krachtig werkzaam te zijn in het be lang der Middenstandsraad, tot uitvoering te brengen. En het is daar wel in geslaagd. Vooreerst werd de propaganda krachtig ter band genomen, zoodat momenteel de veileden telt. In een bijna voltallige ver gadering, werden de voorontwerpen win kelsluitingswet en werktijdenbesluit voor winkels behandeld De\ Hanze-glasverzeke- ring werd ingevoerd. Aansluiting bij deze verzekering beteekent belangrijke besparing aan premie. De vereeniging wendde zich tot de Kamer van Koophandel en fabrieken, om hare mede werking tot langere openstelling van het postkantoor te verkrijgen en met succes. Nog meerdere wenschen van leden winkeliers, werden tot hunne volle tevredenheid in orde gemaakt. Het Bestuur wil nog meer doen, maar acht vooreerst opvoering van het leden tal gewenscht en heeft zich daarom gewend tot den Zeereerw. Heer Pastoor Koopman van IJmuiden, zijne medewerking verzocht, om ook in IJmuiden de R. K, zakenmenschi^ te bewegen lid te worden van hunne Kat Organisatie. En deze medewerking is oi ten volle toegezegd. In samenwerking m den Zeereerwaarden Pastoor is besloti n.s. Woensdag 28 December een vergad| ring te beleggen in de Zusterschool te IJmt den s avonds 8 uur. Persoonlijk zal dej week aan alle R. K. Middenstanders e uitnoodiging gebracht worden. Mochten soms enkele zijn aan wie vergeten is, dergelijke uitnoodiging te zenden, laat d niet wegblijven, maar dit als uitnoodig: beschouwen. Op deze vergadering, wej persoonlijk door den Zeereerw. Heer P toor gepresideerd zal worden, zal gesprot worden door den Zeereerw. Heer Ree Bots van A'dam, Geest, adviseur der „Han: in het Bisdom Haarlem. Deze zal uiteenzet niet alleen het nut maar ook de noodzakel: heid van vereeniging ook voor de Midd standers. Wat is nu de bedoeling? Dat ver. te IJmuiden-Oost gevestigd is, d; vergadert enz, enz. Neen. De bedoeling dat het Bestuur gekozen wordt uit lei zoowel te IJmuiden als te IJm. Oost woona tig, dus om de beurt vergaderd wordt IJm. en te IJmuiden-Oost. Kortom, dat h een krachtige ver. wordt, die zoowel te IJr' als te IJm. Oost nuttig werkzaam zal zijj Tot slot nog even dit. Misschien zullen e kelen denken, dat zij beter aangeslotc kunnen zijn bij de Neutr. winkeliersve Laten zij echter dit bedenken le Dat ook voor de Ka tb. Middenstande principieele organisatie noodzakelijk is. 2e dat „De Hanze" voor hare landelij. actie is aangesloten bij den Diocesanen bon die wederom voeling houdt zoowel met andere Diocesane bonden als met de neu. en de Christelijke bonden. Het Hoofdb stuur is ook vertegenwoordigd in den Mii denstandsraad een semi-officieel lichaar dat den betrokken ministers direct van advi dient. Hieruit blijkt alleen reeds, dat el wensch van een georganiseerden midde stander rechtstreeks aan den minister ti kennis werdt gebracht. Ook met ande Bonden en instellingen wordt geregeld vo ling gehouden. Voor het voeren van loc en plaatselijke actie zijn wij aangesloten de Middenstandscentrale van Haarlem Omstreken. De voorzitter is hiervan ree tens bestuurslid. Men ziet dat het een ander voor aansluiting pleit bij de eigi Kath. organisatie. Laten wij dan in groote getale a.s. Woen: dag ter vergadering komen in uw eigen en standsbelang. Het Bestuur der R. K. Middenstand ver. „De Hanze", IJmuiden. Secr. Tusschenbeeksweg 7, Tel. 20 Bouwvergunningen. Door B. en W. vaj Velsen zijn de navolgende bouwvergunninj gen verleend: aan de Overste van Huize „Meerzicht" t| Velsen, tot het bouwen van een huis op he terrein, nabij den Wijkerstraatweg, aldaar; aan A. van Pel, tot het bouwen van zé woningen aan de Snellius-, Kompas- en RoJ nierstraat, aldaar; aan P. Jonker, te IJmuiden, tot het aaJ bouwen van een keuken aan het perceel wil D, Zeeweg, no. 280, aldaar; aan P. Verschoor, te IJmuiden, tot het bc wen van twee woon- en winkelhuizen nl een bakkerij, aan den HnrfelinjSerweé, I Santpoort; aan W. van der Woude, te Santpoort, het bouwen van een woonhuis met garal aan den IJmuiderstraatweg, te IJmuiden; I aan Erven S. van de Boogaard, te San poort, tot het vernieuwen van de dakkapj len aan de woningen, wijk E, Velserduinwd nos. 95—97—99—101—103—105 en 107, IJmuiden. Aanbesteding. De Gebr. Piers zijn Jaagsle inschrijvers voor den bouw van ee« verdieping op het magazijn der bedrijvenj de Ramingstraat. Zij hebben ingeschrev .voor 1975—, DE ZIJLWEG. Men schrijft ons; Reeds vroeger is er door Haarlem gesput terd over den minder gunstigen toestand van de bestrating 'van den Zijlweg, toen deze Zijlweg naar Haarlem overging. De klacht was gegrond en niet gegrond. Gegrond, omdat de bestrating werkelijk alles behalve ideaal was. Ongegrond, omdat enfin, men laat nu eenmaal z'n fiets niet moffelen en vernikkelen, als men van te voren weet, dat zij binnen weinige dagen gezwijnd wordt. Maar thans zal Haarlem zich dubbel de z.g.n. nalatigheid van Bloe- mendaal beklagen. Maar met klagen en pruttelen zal men er niet komen. Thans zal men heel spoedig met man en macht aan den slag moeten, om den Zijlweg weer in een eenigszins behoorlijken toestand te brengen. Want, zooals deze hoofdverkeersweg er thans, na de vorstperiode, bij ligt, is 't meer dan treurig, 't Schijnt, of een lichte aardbe ving getracht heeft, den weg te ruïneeren. De tramrails liggen in diepe gleuven, met uitpui lende klinkers aan de kanten. Deze gleuven zijn door het regenachtige weer gevuld met drabbig modderwater, dat bij het passeeren van een tram in sierlijke bogen naar buiten spuit. Maar het ergst heeft de topeca-laag voor het R.-K. Lyceum geleden. Groote plakkaten, van de onderlaag losgevroren, liggen ,of liever lagen, want men heeft groote stukken op het voetpad neergelegd), tusschen en naast de rails. Gelukkig, dat Haarlem de verlichting langs dezen weg flink onderhanden genomen heeft. Men heeft n.l. lampen van veel grooter lichtsterkte, alsook een ander model reflectors aange bracht. Daardoor is tenminste het gevaar :iner gewor Aen groot gevaar ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag is het echtpaar j°' Verbruggen, aan jen Cruquiusdijk, on der Vijfhuizen, bijna 't slachtoffre gewor den van kolendampvergiftiging, Ilel echtpaar was Zondagavond uit ge weest en 1 aal thuisgekomen, waarna het zich ter rus'e begaf in een slaapkamer, wel ke direct grenst aan de huiskamer, waar de kachel was afgesloten. Zondagmorgen werd V. wakker om streeks half zeven en gevoelde zich niet wel, waarna hij even naar de stal ging. Daar schijnt hij plotseling het bewustzijn verloren te hebben en gevallen te zijn; al thans toen zijn vrouw ongerust geworden doorhet lange wegblijven van haar man ging kijken, vond zij hem half in de £rup liggen en geheel bewus'.eloos met een tamelijk era slige hoofdwonde. Op het hulpgeroep van Mej. V. kwam de inwonende kencht G. toe- gesnelda welke V. naar binnen bracht. Toen schijnt ook Mej. V. van zich zelve geraakt te zijn. Toen heeft de knecht de hulp in geroepen van de buren, welke ook meteen geestelijke hulp gingen halen. Inmiddels werd ook om dokter Kulhen, te Haarlem getelefoneerd, doch toen deze arri veerde, toen bleek, dat er geen gevaar meer aanwezig was, ofschoon ze beiden nog flink ziek waren. De toestand van genoemd echtpaar schijnt nu bevredigend te zijn, en het is te hopen, dat ze er verder geen nadeelige gevolgen van zullen hebben. De oorzaak van dit ongeval moet zijn, dat de schoorsteen niet heeft getrokken, waardoor de vergiftige damp de kamers vulide. JWiPK Gisteravond mocht Z. D. H. de Bisschop door middel van den Pauselijk Internuntius, mgr. L. Schioppa, het volgend telegram ont vangen: „Saint Pére accorde Monseigneur CaJ- lier Benediction Apostolique." „De Heilige Vader verleent aan Monseig neur Callier Zijn Apostolischen Zegen." In verschillende kerken werden gisteren avond en hedenmorgen gebeden gestort ter intentie van onzen beminden Bisschop. Daar de film „Sunrise" voor kinderen minder geschikt is, draait het Rembrandt- Theater deze week, in verband met de Kerstvacantie de film „Je meent 't", naar het gelijknamige tooneelspel, waarin Jan Musch in Holland zooveel succes heeft ge oogst. Hoewel het begrijpelijk is. dat het onvergelijkelijke spel van dezen grooten Nederlandschen acteur er gevoelig in ge mist wordt, is het geheel toch voortreffe lijk weergegeven en is de film zeer interes sant. Enkele gedeelten welke zich slechts uit sluitend leenden voor tooneelspel heeft men weggelaten, doch daarvoor in de plaats het gegeven hier en daar meer uitgebreid. Ook de amusante boks-scènes komen goed tot haar recht en het is te waardee- ren, dat zij niet al te veel zijn uitgebuit. George O'Brien, die toevallig ook even eens als in Sunrise de hoofdrol vervult, is hier de oer-stomme krachtmensch. die toe vallig ontdekt wordt. Zij, die het tooneel- stuk gezien hebben, kunnen tevens het groote verschil dat er tusschen bioscoop en tooneel is, constateeren. Een aardige teekenfilm en een gooi-en- smijt-twee-acter, vol onzin vervolmaken dit middagprogramma, dat wij zonder voor behoud kunnen aanbevelen. (Vervolg.) Te Umuiden. Ten gevolge van den stevenigen Oosten wind, samengaande met den regen, werden alhier de straten met een stevige ijslaag be dekt, zoodat het bijna onmogelijk was, om zich op straat te begeven. Niet minder had den de visschers het te verduren, wanneer men tengevolge van het ijs en de gladheid, zich bijna niet op de been kon houden. Hoe wel men tot heden niet van groote ongeluk ken behoeft te spreken, bleven de klei nere ongelukken, als vallen e.d. niet uit. De vorst heeft in Groot-IJmuiden een be duidende schade aangericht, wat betreft de bovengrondsche leidingen van telephoon-, telegraaf- en de radio-antennes. Op den lsten Kerstdag, toen onophoudelijk de elec- trische trein reed, ondervond men grooten last bij het stoppen en aanzetten, en vanaf Haarlem tot IJmuiden sloegen de groene en blauwe vlammen langs den geleidraad wanneer de trein passeerde. Overal hingen of lagen de draden van de telephoon op de huizen, neer, en doordat de palen van het telephoonnet eveneens met een stevige ijs laag waren bedekt, was het onmogelijk om herstellingswerk te verrichten. In de Oranje straat leverde een zeer hooge telphoonpaal groot gevaar op, doordat de draden de paal door de zware ijsbelasting sterk over lieten hellen. Men heeft een ongeluk weten te voorkomen door de draden van den paal los te maken. In genoemde straat brak de antennedraad van den heer F. en sloeg door de zwaarte met zulke kracht tegen een groote winkel ruit, dat deze vernield werd. Op vele plaatsen waren de radio-antenne# vernield, zoodat ook de luistervinken door de vorst bena deeld werden. Gistermiddag reed een Brockway-bus over den Driehuizerkerkweg. Op het smalle gedeelte gekomen, moest de chauffeur de remmen aanslaan, met hêt gevolg, dat de bus van achteren zijwaarts weggleed tegen een boom, waardoor de bus van achteren ernstig beschadigd werd. Ook het radio-ontvangstation nabij de Oude Huizen, is grootendeels vernield. STAGNATIE DOOR SNEEUW EN IJZEL. Gistermiddag tusschen 4 en 6 uur wer den op den Kleverparkweg, te Bloemen- dsal en elders de rails met sneeuw zoo danig gevuld, dat de tramwagens er bij 't rijden last van ondervonden. De pekelwa- gens werden toen uitgezonden, die tot des [nachts 12 uur bleven rijden en hedenmor- r gen opnieuw de rails hebben bewerkt. Het tramverkeer op de stadslijnen en de lijn AmsterdamZandvoort ondervond geen vertraging; slechts kon de tram, die om 7.40 I uit Haarlem vertrekt, bij de Amsterdamsche [Poort niet verder en moest op een volgen- |den trein wachten, om te worden voort-; geduwd. Gistermorgen werd door de Gemeente- Reiniging een ploeg uitgezonden om zand te strooien. Later werden door twee ploe gen ook de buitenwijken begaanbaar ge maakt en de binnenstad met pekel bewerkt. Heden zijn 300 sneeuwruimers te werk gesteld. De werkzaamheden ondervinden last van de wisselende weersomstandigheden Door de sneeuw en ijzel hebben zich gis teren en eergisteren storingen voorgedaan in het net van het P. E. N. In den omtrek van Haarlem, Zandvoort en Santpoort, vielen draden van het telefoonnet op de lichtlei— dingen van het P. E. N., waardoor kortslui ting ontstond en deze plaatsen gedeeltelijk in donker kwamen. Ook sommige draden van het P. K. N. braken door sneeuw en ijzel. Alle personeel werd onmiddellijk uitgezonden om ed storingen zoo spoedig mogelijk p te heffen en de schade te herstellen. In het Noorden van Noord-Holland, vooral in West-Friesland, is de schade ernstiger. Daar zijn enkele palen met hoogspanningslei dingen bezweken. Zondagmiddag vielen, als gevolg van den ijzel, eerste slachtoffers. On gelukken kwamen hierbij niet voor, omdat bij breken van draden het net bij gedeelten automatisch stroomloos wordt gemaakt. Met man en macht is het technisch personeel uit gezonden om de leidingen te herstellen; het personeel dat met verlof was, werd even eens opgeroepen. Men is nu nog met de her- stellingswerkzaamhfcden bezig; naar men ons mededeelde, hoopt men heden gereed te ko men en den gedupeerden aangeslotenen we der licht te geven. Storingen in he* T-rcioonbedrijL Door het breken van draden tengevolge van sneeuw en ijzel, is storing ontstaan op enkele telefoongeleidingen. Het verkeer naar Groningen, Wormerveer, Zaandam, Purme- rend enz. werd hierdoor vertraagd, terwijl Alkmaar, den Helder en Spaarndam per tele foon onbereikbaar werd. Men is onmiddellijk met het herstellen begonnen. Het gerucht ging, dat te Zandvoort het ge- heele telefoonbedrijf gestoord was. Men heeft daar echter geen schade van sneeuw en ijzel ondervonden. Zondagmiddag, len Kerstdag, werd op ver schillende plaatsen in Haarlem tengevolge van den ijzel last ondervonden door het bre- den der telefoonmasten en het neervallen der draden, die over de straat kwamen te hangen, o.m. voor perceel Eikenstraat 50; en in den nacht van Zondag op Maandag braken alle draden boven een perceel op de Houtmarkt en werdei) ook draadbreuken geconstateerd in de Amsterdamschestraat en de Dr. Leijds- straat. LICHTSTORING TE ZANDVOORT. Door het ijzelen zijn verschillende draden van het net van de electrische verlichting gebroken- Eenige palen aan den Boulevard Paulus Loots, den Zuiderhout en Kostverlo- ren zijn afgeknapt. Een groot gedeelte der gemeente is in donker Van het P. E. N. werd nu zoo hard mogelijk gewerkt. Zen dagavond trad de duisternis in voor vele bewoners. Maandagmiddag was alles her steld. Gelukkig waren er in vele woningen Kerstboomen, die ontstoken konden worden. De storing in het Heemsteedsche tele foonbedrijf is thans gedeeltelijk opgeheven. Ongeveer 305 abonné's zijn weer aangeslo ten Met een dag- en nachtploeg wordt voortdurend gearbeid, zoodat waarscUfnlijk na enkele dagen ook de overige abonné's, ruim 200 zullen aangesloten worden De waterschade aan leidingen en toestel len is groot, doch kan nog niet nader -wor den vastgesteld Ingekomen is: van N.N. ter eere van het H. Hart 3.50, Evenals vorige jaren is ook nu weer op 2en Kerstdag de feestdag van Onnoozele Kinderen, door de H. Kindsheid gevierd geworden in de parochiekerk van St. Eli sabeth en Barbara aan de Paul Kruger- straot. 't Was weder een indrukwekkend gezicht die groote kinderschaar op het altaar te zien getooid met bloemen en groen.. Voor al kwamen in de lange processie uit de hoofdgroepen, waarvan o.m. de _mooie kerstgroep, de H. Willibrordus en de H. Theresia uitblonken. Dit alles overstuwd door vele missiezustertjes en -patertjes. Uit alles bleken weer de goede zorgen van den Eerw. Dircteur, kapelaan Goes, van de Eerw. zusters van de St. Lucia-school en niet minder van de heeren commissie-leden. Er gaat ieder jaar een grootere roep uit, over de samert telling en organisatie van de H. Kindsheid in de kerk van St. Elisa beth en Barbara. r le Van 26 tot en met 31 Dec. wordt te Haar- lem een repetitiecursus gehouden voor heilgymnastiek en massage onder leiding van de doktoren Mol en Bouwer en de heeren W. P. Nuyten en W. Goeting in de gehoorzaal van het Elisabeth's gasthuis. Dat een dergelijke cursus op prijs geste! wordt, blijkt uit het groote aantal deelne mers, 54, die van alle deelen van het land komen. Het examen voor het dipoma voor heil gymnastiek en massage vindt plaats op Maandag 2 Januari van 25 en 710, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Januari, telkens van 912 en 25 in het gebouw van den dienst der lichamelijke opvoeding, KI, Houtweg 47. Tot leden der examencommissie zijn o.a. benoemd de artsen Moll, Bouwer en heilgymnasten Admiraal, Goeting en Nu De vereeniging „Kindervoeding" r in de afgeloopen week aan warm vo uit, in de Zoetestraat; Maandag 174, Woensdag 171, Vrijda Dinsdag 169, Donderdag 159, Zaterda porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 61, Woensdag 81, Vrijd Dinsdag 61, Donderdag 79, Zater porties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5