Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Een rumoerige Kerstnacht te Rotterdam. Wie deed de geheimzinnige bestellingen? Een remblok was warmgeloopen en een koppelstang gebroken. Onvoorzichtige controle. Driftige jongens. Een deel der inboedel kon gered worden. Wat niet gestolen was. Tengevolge van koude. Kerstbranden in de hoofdstad. Een ontrouwe postbode. Een dierenbeul. Een noodlottige brand te Deventer. Een spookhuis, dat een „mop" bleek te zijn. Een poging tot vergiftiging. Een moeilijke arrestatie van een strooper. Brand te Raamsdonkveer. De Maas wast. De eilanden weer uit hun isolement verlost. Een noodlanding. Kwajongens. LUCHTVERKEER. De Oceaanvlucht van mrs. Grayson. De wijziging der Pensioenwet. De corruptie in het gasbedrijf. Wel voor vreemdelingen. Nederlandsche gezantschap- secretaris te Berlijn gewond. Het Panoramagebouw te Amsterdam. Twee onderscheidingen. De afbouw van het nieuw academisch ziekenhuis te Leiden. Steun aan moties en amendementen in de Kamer. UIT ONZE OOST. Een klacht over den burgemeester van Palembang. RECHTSZAKEN. Het doodelijk ongeval op den motorlogger „Aria" K.W. 149. De Culemborgsche moordzaak. KERKNIEUWS. Zuster Alphonsa. t KUNST EN KENNIS. Een nieuwe leerstoel van physiologische chemie te Amsterdam. 46 - Op Kerstnacht om één uur bij het slui ten der café's ontstond in de Schietbaan straat te Rotterdam een oploop van onge veer 50 menschen, die zich nog al luid ruchtig gedroegen. Een tweetal agenten maande tot kalmte aan. Het publiek keerde zich toen tegen de politiemannen, nam een dreigen houding aan en begon met bierglazen te gooien. Nadat de agenten de sabels hadden ge trokken en een drietal schoten in de lucht hadden gelost, sloeg de bende op de vlucht en was de rust spoedig weergekeerd. In een café aan de Paul Krugerstraat ont stond, naar de Crt. meldt, twist tusschen twee bezoekers. De 59-jarige H. de K. kreeg daarbij zulk een klap met een bierglas op het linkeroog, dat hij dit vermoedelijk zal moeten missen. Zondagavond werd in hetzelfde café Kerst feest gevierd en opnieuw ontstond een ruzie. Ditmaal werden van den 22-jarigen A. J. H. V. met een mes de pezen van den rechter pols doorgesneden. Hij moest in het zieken huis Coolsingel worden opgenomen. De da der, de 24-jarige P. de V., is in bewaring ge steld. Enkele apotheken en handelaars in che micaliën te Soerabaja ontvingen onlangs brieven uit een plaats in Rembang, die elk een bestelling inhielden van niet minder dan honderd gram morphine, tien gram co caïne en tien gram tibaïne: narcotische mid delen, die door de apothekers alleen maar aan medici mogen worden verkocht. Daar de bestelling onderteekend was met den naam van een Indisch arts en onder rembours moest verzonden worden, werd zij door een der apothekers ook uitgevoerd. Een andere zaak, waarbij kort geleden reeds een dergelijke order geplaatst werd, vond de quaestie echter suspect en stelde de politie daarmede in kennis. Na ingewonnen advies vond deze de zaak nog verdachter, want elke bestelde hoe veelheid aan morphine alléén, was voldoen de voor circa <*000 injecties. De totaal ver langde quantiteit narcotica zou voldoende geweest zijn voor 12 a 16.000 injecties, het geen de politie zelfs voor een medicus als zeer veel voorkwam. In samenwerking met de Rembangsche autoriteiten werd toen een onderzoek inge steld naar de antecedenten van den Indi- schen arts, die zich de chemicaliën had doen toezenden, doch reeds spoedig bleek, dat op de in het adres opgegeven plaats geen Indisch arts van dien naam woonde! Toch werd een rembourszending den vorigen keer aan het opgegeven adres uitgevoerd en door den geadresseerde voldaan.... De geheimzinr. ge zaak heeft in hooge mate de aandacht der recherche. Een nauw keurig onderzoek terzake wordt gesteld. Toen de sneltrein naar het Gooi, die om 17.10 Amsterdam verlaat, dezer dagen sein huis 1 nabij Weesp passeerde, zag de dienst doende beambte, dat een der remblokken van een personenrijtuig rood-gloeiend was, terwijl van een der wielassen rookwolken s'oegen.Hij stelde het stationpersoneel te Weesp van een en ander telefonisch in ken nis, waarna de trein tot stilstand werd ge bracht. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat te veel wrijving tusschen remblok en wielband was ontstaan, doch dat de assen van het betrokken rijtuig niet waren warm geloopen. Nadat het remblok losser was ge maakt, had de trein dus zonder verdere vertraging kunnen vertrekken. Doch juist toen de machinist den trein weer in bewe ging bracht, werd een luide slag gehoord en het bleek, dat de kopoelstang van een ba gage-rijtuig afgeknapt was. Dit werd daarop als laatste wagon achter den trein gehaakt. Een en ander had een vertraging van drie kwartier ten gevolge. In den loop van den avond was de trei nenloop tusschen het Gooi en Amsterdam nog vrij ongeregeld, al werd de vertraging .gaandeweg minder. Echter kwamen, naar de „Tel." verneemt, circa 10 uur de treinen in beide richtingen nog met 20 en 15 minuten vertraging aan. Een lucifer viel in een plas benzine. TEindhoven heeft in de Hoofdstraat een felle brand gewoed in de garage van de autobusondernemers Honert en Van Rooy. Bij het controleeren of er voldoende ben zine in het reservoir van een der automo bielen aanwezig was, lichtte een der onder nemers bij met een lucifer en liet deze ver volgens vallen in een plasje benzine. De vlammen laaiden op en zetten weldra ook ni benzine- en olietanks in brand, die spoe dig uit elkaar sprongen. Met brandblusch- anparaten en ander materiaal trachtte men aanvankelijk het vuur te dooven. Spoedig nam de brand echter zulk een omvang aan, dat de geheele garage in lichtelaaie stond. Het was een geweldige vuurzee. Met harde kna",en sprongen nog verschillende vaten benzine, terwijl ook de luchtbanden spron gen. De brandweer slaagde er niet in het gebouw te behouden, zoodat het totaal uit brandde. Het gebouw was het eigendom van d-n heer Van Esdonk, en is slechts laag verzekerd. Van den inventaris kon niets ge red worden. Behalve een groote voorraad banden, olie en benzinetanks, alsmede een belangrijke hoeveelheid gereedschapnen, die met verzekerd was, is, naar de „Tel." ver- 1" emt, nog een groote nieuwe autobus een p. ooi der vlammen geworden. Te Diepenveen kreeg in de vleeschwa- renfabriek van de firma Stegeman en Co. een tweetal jongens twist met elkaar, welke zoo hoog liep, dat een hunner een mes greep en zijn tegenstander daarmee een diepe steekwonde in den rug toebracht. Dc ge troffene is onmiddellijk naar het St. Jozef gesticht te Deventer vervoerd, terwijl de dader, zekere D, uit Terwolde op staanden voel werd ontslagen. Te Helder is, naar de „N. R. Crt." meldt, brand ontstaan in het heerenhuis Hoofd gracht 75, eigenaar de heer W. Heyipan en bewoond door luitenant ter zee Rotgans. De brand werd door voorbijgangers ontdekt, die, aangezien zich niemand in de woning bevond, de voordeur forceerden. Zij konden een deel van den inboedel redden, die in het naastgelegen gebouw der Marineclub werd ondergebracht. Het huis brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Behalve het gemeentelijke bluschmate- riaal, namen ook twee stoomspuiten van de marine aan het blusschingswerk deel. De oorzaak van den brand is onbekend. Betreffende de inbraak bij de familie Lan- sink te Hengelo, verneemt de „Tel.", dat bij het voortgezet onderzoek vanwege de politie onder de kast het doosje met de bijouterieën is gevonden, dat aanvankelijk als gestolen was opgegeven. Bij het onder zoek door den inbreker. Ingesteld is dit doosje vermoedelijk gevallen en onder de kast terecht gekomen. De buit bedraagt der halve alleen 100.aan zilvergeld. Van den dader is nog geen spoor gevonden. Een bejaard man te Dronrijp is, vermoe delijk tengevolge van de koude, omgekomen. Hij was ongehuwd. De brandweer had met moeilijkheden te kampen. Een woning en een magazijn uitgebrand. Op den eersten Kerstdag, des namiddags kwart voor vijf, ging de dienstbode van de Duitsche familie A. M. Pinke, wonende Keizersgracht 712, te Amsterdam, nabij den hoek van de Reguliersgracht, even naar boven, toen zij tot haa,r schrik bemerkte, dat het huis vol rook stond. Op haar ge roep vluchtte het gezin, dat zich in de keu ken bevond, het huis uit. De brandweer werd van verschillende zijden gealarmeerd en rukte, onder bevel van den adjunct- hcofdbrartdmeester G. Lifidt en den brand meester K. J, Janssen, uit met de motor spuiten van de stations N. Achtergracht, Honthorststraat en Van Ostadestraat, als mede met een motorladder- en een man- schappenwagen. Ook dc waarnemende com mandant A. G. Förch was spoedig aanwe zig. Op dat oogenblik sloegen de vlammen reeds uit 't dak en stonden de eerste -T\ tweede verdieping, alsmede de vliering, in lichte laaie. De motorladder werd op de Reguliersgracht opgesteld, zoodat de brand, over het dak van het hoekhuis heen, daar met één straal geattaqueerd kon worden. De andere straal werd binnenshuis gegeven, zcodat men na een kwartier 't vuur mees ter was. De beide verdiepingen, alsmede de vliering,brandden vrijwel geheel uit, terwi]! de beneden gelegen étages zware water schade bekwamen. Alles wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak is, dat een electrisch kachel tje op de eerste verdieping te dicht bij de gordijnen wa,s geplaatst. In dit vertrek zou over eenige uren een kerstboom ontstoken worden, vandaar dat de verwarming alvast aangestoken werd. De brandweer ondervond bij de bestrij ding van het vuur een ernstige belemme ring, doordat het geheele huis onder stroom stond. Pas nadat de hoofdschakelaar uitge trokken was, konden de brandwachts zich behoorlijk bewegen, zonder een schok te kriigen. Bij het naar den brand rijden kreeg de electrische manschappenwagen een verbran ding, waardoor het voertuig nabij de ka zerne bleef steken. De bezetting stapte on een anderen electrischen wagen over, doch deze kreeg bij de Utrecbtschestraat een verbranding. De manschappen begaven zich toen te voet naar den brand. De tweede uitslaande brand had 'plaats op den tweeden Kerstdag, des midags om kwart over twee in de Tuinstraat 27, te Amsterdam, nabij de Prinsengracht. Hier is gevestigd een kunstbloemenfabriekje van D. J. A. v. Dort. Deze had in het werkplaatsje achter den winkel eenige doozen met kunst bloemen om een brandend fornuis geplaatst met de bedoeling deze te drogen. Toen hij zich in bet opkamertje bevond, bemerkte hij een dichten rook, welke plotseling in het werkplaatsje ontwikkeld werd. Het was al te laat om, het begin van brand te doo ven en er bleef niets anders over dan de vlucht te nemen. De brand, die oogenblikkelijk naar den winkel met zijn brandbaren inhoud door sloeg, kwam op 'n niet alledaagsche wijze ter kennis van de brandweer. In de Jordaan loopt, aldus de „Crt,", des Zondags dikwijls een omroeper, die door een megafoon den uitslag van een verloting bekend maakt Deze man, den brand ziende, rende naar de Prinsengracht. Op de brug gekomen, die nabij de hoofdwacht der brandweer gele gen is, schreeuwde hij door den roeper' „zware brand Tuinstraat 27, zware brand •Tuinstraat 27!" Dit geschreeuw werd op 't brandweerstation gehoord, waarna 'alarm werd gemaakt. Op hetzelfde oogenblik liep een in den omtrek gelegen brandschel af. Onder bevel van den hoofdbrandmeester J. M. Hartedorff en van den brandmees ter W. Nijdam, rukten de motorspuit en de ladderwagen uit; ook kwam spoedig de motorspuit van den post Haarlemmerplein, alsmede de manschappenwagen van de N. Achtergracht. Bij het voosrijden van het eerste voer tuig werd door de buren geroepen, dat zien kinderen in het perceel bevonden. De „red ders", dat zijn de brandwachts, die aan gewezen zijn, om in nood verkeerende per sonen te redden, begaven zich onmiddellök naar de boven gelegen verdiepingen, die reeds in een dichten rook stonden, doch vonden geen kinderen. Het bleek, dat deze, vier in getal, dadelijk na het ontdekken van den brand, in veiligheid gebracht wa ren. Toch viel er een slachtoffer en dal was een poes. Vóór de eerste motorspuit op het tooneel verscheen, zag het publiek een poes. die met haar pootjes tegen de voorruit krabde. Het diertje werd iMer dood in het op kamertje gevonden. Een andere poes wist er het leven af te brengen. De brandweer werkte met twee stralen op de motorspuit en spoedig was het ergs'e voorbij. De winkel en de werkplaats brand den finaal uit en de voorraad kunstbloemen werd een prooi van het vuur. De opka mer heeft waterschade gekregen. De kunstbloemen!abrikant was verzekerd. Te Tilburg is een postbode gearresteerd verdacht van het verduisteren van brieven met geldswaarde. De gearresteerde, die op heeterdaad betrapt werd heeft een volledige bekentenis afgelegd. De politie te IJzendijke heeft proces verbaal opgemaakt tegen een paardenhan delaar, die een paard eenige dagen en nachten in een weide liet loopen tijdens de hevige koude en op den bevroren grond, zonder eten of drinken. Zeventienjarige jongen overleden aan de bekomen brandwonden. Te Deventer is de drogisterij van de firma G. van Gerrevink te Deventer (eigenaar de heer Steven Coldeweij) door brand ver woest. Een 17-jarige arbeider liet in de nabijheid van een brandende kachel een fleschje benzine vallen. In minder dan geen tijd, stond de winkel in lichte laaie. De jon gen werd brandend op straat gebracht en met wonden overdekt naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is hij na eenige uren van smartelijk lijden aan zijn verwondingen be zweken Elet mocht de brandweer gelukken den brand tot den winkel te beperken. De schade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Op een nacht van de vorige maand heb ben zich honderden nieuwsgierigen begeven naar een van de oude verlaten woningen aan den Jacatraweg te Batavia, waar het volgens hardnekkige geruchten, iederen Donderdagnacht zou spoken. Er waren naar schatting, tegen midder nacht, ongeveer 5 a 600 menschen van aller lei ras bijeen ook vele Europeanen. Van heinde en ve- zijn zij bijeengekomen, zelfs uit Bandoeng, te eordeelen naar het merk der auto's die op den eenzamen Jacatraweg ongesteld stonden De spanning onder het publiek werd steeds grooter, hoe meer het middernachte lijk uur naderde. Er ging eenig protest op, toen men de sombere woning door middel van electrische zaklantaarns wilde belichten, protest van lieden, die zich een spook enkel in de duis ternis kunnen voorstellen. Het wachten viel niet mee. Eenige ongeduldige jongelui haalden een mop uit, door van uit donkere hoeken, het huis met steenen te bombar deeren. Daar zal je het hebben, dacht men. De spanning vermeerderde. Op den ach tergrond gelach over de geslaagde mop. Al- gemeene verontwaardiging. Eenige Eropeesche agenten vonden het wel letjes maakten het huis open en traden binnen. Er was niets anders te zien dan hier en daar wat glasscherven. Teleurgesteld tro.k de menigte langzamer hand af. Dezer dagen heeft een vrouw te Nieuwe- sloot (Fr), een pakje met een brood ont vangen, dat zij echter uit angst voor ver giftiging niet gebruikte. Het blijkt, dat naast het broodje het postpakket, dat te Heerenveen aangebroken werd, ook St. Ni- colaaslekkernijgn bevatte. De vrouw ont ving in den laatsten tijd anonieme brieven en was daardoor voorzichtig geworden. De politie meent een spoor gevonden te hebben, dat tot opheldering van de zaak zou kunnen leiden. Nader wordt gemeld, dat de politie een arbeidersvrouw te Nieuwebrug heeft aan gehouden, moeder van vier kinderen. Na een streng verhoor bekende zij ten slotte dë arsenicum te Heerenveen gekocht en het postpakket aldaar ter verzending te hebben aangeboden. Een jachtopziener ernstig gewond. Dezer dagen verrastte des avonds de jachtopziener Antonisse te Reusel den Bel gischen strooper P., terwijl hij met den licht bak eenige Kersthaasjes verschalkte. De jachtopziener was vergezeld van een rijks- en gemeenteveldwachter. Toen zij tegen den strooper proces-verbaal wilden opmaken, richtte deze het vuurwapen op den jacht opziener en loste eenige schoten. De kogels vlogen den rijks- en gemeenteveldwachter om de ooren, terwijl zij zagen, dat Antonisse gewond ineenzakte. Tusschen de overige twee politiemannen en den strooper ont stond een verwoede worsteling, waarbij de strooper per slot het onderspit dolf. De jachtopziener is ernstig aan schouder en hand gewond. Het geweer van den strooper werd in beslag genomen. De jachtopziener werd naar huis, de strooper naar de gevan genis gebracht. Drie paarden en elf stuks vee in de vlammen omgekomen. Te Raamsdonkveer brak, naar het „D. v. N.-B." meldt, brand uit in de aangrenzende schuur van de boerderij van den heer E. G. Romme, aan het Hooge Veer te Raamsdonk veer. De schuur brandde tot den grond toe af. Drie paarden en elf stuks vee kwamen in de vlammen om. Bij het losmaken van het vee liep R. verschillende brandwonden op. Van de schuur sloegen de vlammen over op de groote boerderij met stalling van W. Zijlmans Tzn., welke eveneens tot den grond afbrandde. Het melkvee en een gedeelte van den inboedel van Z. kon gered worden. Na eenige uren was men bet vuur mees ter. De boerderij van R. wist men te behou den. De perceelen waren goed, de inboedel echter laag verzekerd. Oorzaak onbekend. Een b-icht uit Maastricht meldt. d.d. 25 December; De Maas is de laatste 48 uur 1 M. 78 c.M. gestegen en de laats'e 24 uur 1 M. 1 c.M., zoodat de stand hedenmorgen bij de Maas brug 3.03 M. was, hetgeen gelijk is aan 45:04 M. A.P. Van de Maasbrug tot de spoorweg brug is een groote wa ervlakte. daar de Grcole Griendt geheel is ondergeloopen. Uit Be'gië wordt gese'nd: De Boven-Maas wast langzaam. Dc Ourthe eveneens. De Sambre is sta ionnair. Uit Roermond wordt gemeld d.d. 26 Dec.: Het water van de Maas is in de laatste dagen dermate gewassen, da! thans de uiter waarden geheel onder water staan. Een bericht d.d. 26 Dec. uit Grave meldt nog: De rivier de Maas bij Grave is van 24 op 25 December 2 meter gestegen; zdo'n ver bazend snelle was is in de laatste jaren niet voorgekomen. Eersten Kerstdag om 12 uur gaf de peilschaal 8 50 M. én om 16 uur 8080 M„ alles N. A. P. Op 2en Kerstdag 8 uur 9.58 M. en om 12 uur 9.71 M., allés N.A.P. Jn de laatste 24 uur steeg het water dus 1.21 M. Het water s'-ijgt nog steeds zeer ■snel. Het verkeer over schipbruggen en met ponten weder hervat. De eilanden Ameland, Terschelling, Vlie land en Urk zijn uit hun isplement verlost. Het s.s, „Volharding" is er in geslaagd de Terschellinger haven te bereiken. Ook de veerdienst Enkhuizen—UrkKampen is her vat. De stoomboot „Jhr. van Geusau" is te half acht, met 119 passagiers aan boorcl, van Kampen vertrokken en na een moeilijken tocht door het op elkaar geschoven ijs te Urk aangekomen te ruim tien uur. Om hall elf vertrok het vaartuig naar Enkhuizen, welke plaats te één uur (dus met slechts een uur vertraging) werd bereikt. Ook het verkeer over de diverse schip bruggen, zooals bij Vreeswijk, Doesburg, Hedel, VianenVreeswijk, Arnhem en De venter, is weer hersteld; ook de ponten heb ben den gewonen dienst hervat. Door een hevigen wind is het ijs der Zuiderzee, dat om Pampus vastzat, in beweging gekomen, zoodat het ten Oosten van Durgerdam, nabij het voormalig Rijper-stpomgemaal over den Waterlandschen Dijk schoof. Van den zeebodem werden groote stee nen door het ijs meegevoerd. Nabij Oud-Valkeveen heeft een militair vliegtuig, bestuurd door luitenant Coenen een noodlanding gemaakt, daar zich ijs om de machine had vastgezet. De landing verliep vlot. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het toestel werd slechts licht beschadigd.' Te Amsterdam kreeg dezer dagen een- juffrouw bericht, dat een harer dochters in het Binnengasthuis was opgenomen. Zij ging kijken, maar bemerkte, voor den gek te zijn gehouden. Van haar afwezigheid hadden dieven gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan haar woning. De conclusie lag voor de hand, dat er verband bestond tusschen de boodschap en den diefstal. Woensdagmiddag lieten een paar jeug dige bezoekers van een bioscoop op den Nieuwendijk zich enkele woorden ontval len, waaruit men afleidde,- dat zij „meer van de zaak afwisten". De politie heeft de jongelieden uit de bioscoop gehaald en hen aan een verhoor onderworpen. Het is gebleken, dat zij het bericht over de „truc" in de krant hadden gelezen, maar verder van het geval niets afwisten. Zij hadden het blijkbaar gewich tig gevonden wat geheimzinnig te doen. Reuter seint uit New York d.d. 23 Dcc.: Mrs. Grayson is hedenmiddag met haar watervliegtuig gestart om de eerste étappe naar Harbourg Grace op New-Foundland af te leggen op haar voorgenomen Trans-Atlan- tischen vlucht. Een later bericht d.d. 24 Dec. uit St. John (New Foundland) meldt: Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer is verschenen inzake het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet c.a. Verschillende leden verklaarden weinig bewondering te gevoelen voor de conside rans, waarin in het kort de geheele inhoud van het wetsontwerp is weergegeven. Naar hun oordeel is in de practijk gebleken, dat verschillende artikelen der Pensioenwet 1922, niet behoorende tot die, waarvan in het ontwerp sprake is, voor wijziging in aanmerking behooren te komen; Een uitbreiding van de Pensioenwet in dien zin, dat naast het personeel van door het Rijk gesubsidieerde scholen ook dat van door de provincie of de gemeente ge subsidieerde instellingen van nijverheidson derwijs onder de bepalingen der wet wordt gebracht, zouden verschillende leden in ernstige overweging wenschen te geven. Hieraan zouden deze leden nog willen toevoegen den ook reeds meermalen geui ten wensch, dat in de bepalingen betref fende de berekening van het pensioen een wijziging worde gebracht, welke het moge lijk maakt, dat dienstjaren, bij het nijver heidsonderwijs doorgebracht, vóórdat de betrokken school door het Rijk werd ge subsidieerd, worden medegeteld. Verscheidene leden drongen aan op een bepaling, dat de daarvoor in aanmerking kemende ,vóór de inwerkingtreding van deze wet verleende pensioenen, worden herzien en dat de uit deze herziening voor bet Pensioenfonds voortvloeiende verplich tingen geacht worden te zijn ingegaan op den dag, met ingang waarvan het oorspron kelijke pensioen is toegekend. Gevraagd werd, of, nu de Regeering er kent, dat de kindertoelage een integree rend deel van de wedde uitmaakt, naar haar meening niet verder behoort te wor den gegaan en deze toelage niet ook ge rekend moet worden tot de wedde te be hooren bij het vaststellen van den pen sioensgrondslag en bi} de berekening van het wachtgeld. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het plan, gedurende 54 jaren jaar lijks een bedrag van 34.500.000 in het Pensioenfonds te doen storten. TE §CHAGEN. In verband met gepleegde corruptie heeft de gemeenteraad van Schagen besloten den dircteur der gasfabriek niet te ontslaan. Echter zal hij wel 2266.85 in tien jaar tijds moeten terugbetalen. Hem is tevens aange zegd, dat bij minste onregelmatigheid on middellijk ontslag zal volgen. De gemeenteraad van Barneveld heeft hét volgende besluit genomen: 's Zondags zal het tapverbod van kracht zijn, doch zullen vreemdelingen den geheelen dag tol de café's enz. worden toegelaten, terwijl toegang tot die inrichtingen voor in- lers dien dag verboden zal zijn. It Wolffbureau seint uit Berlijn d.d. 24 Ir: r de „Platz Republik" had hedenmid een botsing plaats tusschen twee au- waarbij een inzittende, de Neder- |sche legatiesecretaris Jhr. A. T. Badu, zware hersenschudding opliep. Hij naar het ziekenhuis vervoerd Gemeente Amsterdam heeft 125.000 Sof het Panojamagebouw betaald; het za! Maart 1928 aan dc stad worden overge- Jragen en dan aan de N.V. „Het Pano- lama" voor een bepaalde som worden lerhuurd tot het najaar van 1928. I De Panoramamaatschappij zal, naar het ■Hbld." verneemt, gedurende dien tijd het lock blijven vertoonen: De intocht van pezus in Jeruzalem. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Ridder fn de Orde van Oranje Nassau de Zeer- eerw. Heer H. v d.'Berg, pastoor te Blauwhuis (Friesland) en de heer A. A. Ier Haar, hoofdredacteur van de „Veld bode", te Maastricht. Vanwege het Departement van Finan ciën is aanbesteed het afbouwen van de [laboratoria voor pathologie, medische Ehemie en bacteriologie van het Nieuw Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsbur- I gerweg te Leiden Laagste inschrijver vas de heer G. B. vah Hoek te Delft met 345.400. Verschenen is het verslag over het [wetsvoorstel der heeren Braat - en Ling- beek tot wijziging van het reglement van arde der Kamer. Zeer vele leden hadden tegen dit voor- «•-tel ernstig bezwaar, daar de bepaling jlat een motie of een wijzigingsvoorstel Jen steun moet hebben van ten minste leden in het reglement van orde is op- Benomen om te voorkomen, dat een en- lfel lid f een zeer gering aantal leden [den gergelden voortgang van den arbeid Jer Kamer zouden kunnen belemmeren. De ervaring heeft geenszins aangetoond, dat pe zg. eenmanspartijen maeite hebben om pij andere partijen den noodigen steun te frijgen. Eenige leden merkten op, dat naar hun aeening de practijk om steun te verlee- len aan moties en wijzigingsvoorstellen, Taarmede men het niet eens is, alleen lm de behandeling daarvan mogelijk te laken, een misbruik is, waaraan een eind lient te komen. Aneta seint uit Palembang: Het financieele beleid van den burge meester heelt geleid tot een zeer scherp conflict met den gemeenteraad, die een adres aan den gouverneur-generaal zond, waarin werd geklaagd over het wanbeleid van den burgemeester. Behandeling van de zaak door den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart, heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval overkomen aan een matroos a.b. van den motorlogger Aria" K.W. 149 die op 24 Juli j.l. door het losschieten van een blok gedood werd. Als getuige werd de schipper van den legger gehoord. Hij verklaarde, dat men visschende was op de Noordzee; op gei- noemden dag lag get. 's ochtends in de kooi toen hij een der matrozen hoorden roepen dat er een ongeval was gebeurd. Get. kwam aan dek en zag daar een der matrozen die door een blok uit den mast op zijn hoofd getroffen was De man leefde nog en get. ha,d hem met verbandmiddelen uit de yer- bandkist zoo goed mogelijk verbonden .De man die geheel en al bij kennis was werd naar zijn kooi gebracht, hij klaagde over hoofdpijn Twee uur in den middag is hij plotseling overleden. De sluiting van het blok, zoo verklaarde get. verder is gebleken los te zijn gegaan hoewel het drie weken geleden nog was na gezien. Een der raadsleden merkte op. dat de ge bruikte sluiting die hij zeker had afgekeurd er een was uit den tijd van ark van Noach. De inspecteur van de Scheepvaart wenschte dat ook hét nazien van het vischtuig meer een taak der Scheepvaartinspectie zou wor den en hij wees op de noodzakelijkheid dat dit wettelijk zou worden vastgelegd. Het onderzoek is hierna gesloten. Uitspraak later. Naar de „Culemborgsche Courant" ver neemt, hebben de heeren A. Collé Srs te Culemborg en diens zoon, A. Collé, wo nende te Baarn, bij de justitie een klacht gelegd dan terugbetaald 24649.23. Arnhem, ter zo.ke van beleediging. De familie heelt haar belangen in handen gesteld van mr. Sieburg, advocaat en pro cureur te Utrecht. Donderdag terwijl de Eerw. Zuster Al phonsa (in de wereld mej. Catharina Bos uit Helden) in het klooster der Eerw. Zus ters Uisulinen te Grubbenvorst aan het schoonmaken der glazen bezig was, viel zij uit de bovenste verdieping. Na toediening van het H. Oliesel gal zij den geest. (Limb. Koer.) Naar bet „Bbld." ter oore kwam, bestaat bij de Amsterdamsche gemeentelijke auto riteiten bet voornemen, aan de Amster damsche Universiteit een nieuwen leerstoel te stichten vcor de psysiologische chemie en daarvoor ook een laboratorium te doen in richten. Voor het bezetten van dien leer stoel zou in aanmerking komen de chemi cus dr, Jansen, verbonden aan het labora torium te Weltevreden, die naam gemaakt heeft door heL isoleeren van het vitamine- -■« Zalig Kerstfeest 1 Vrede, zoete vrede aan u allen Vrede des harten vooral, zoo door het Goddelijk kinderhandje in uw ziel ge legd. Vrede, zielevrede aan u allen ziele vrede door ongerepte onschuld of oprecht berouw en boete verkregen zielevrede dat God met ons is. Emmanuel God-met-ons In donkeren nacht trekken de scharen naar de kerk. De NachtmisMisschien et aantrekkelijke gedeelte van het hoog feest voor den Katholiek. Het vroege op staan is voor sommige gezinnen een gebeur tenis. Voor de Nachtmis heeft men het over De kerken vol licht en luister. Het fijnste van het fijnste is voor den dag gehaald. Het kostbaarste wat sacristie, kluis of schatka mer bevat siert het altaar. Het koor zoekt den schoonsten zang op, en de Geioovigen in feestkleedij zingen (ja, ook zij die anders nooit meezingen), dien dag de woorden van vrede aan de Herder, en passen dien op zichzelftoe, ze thuis den gan- schen dag nog blij naneuriënd. Maar stelt nu eens, Vrienden, dat op dit feest de priester ontbrak de priester in den Biechtstoel, die daags tevoren uw gewetens angsten suste of u van uw zonden verloste. Zoudt ge dan heden vrede hebben De pries ter, die u op dezen dag de H. Communie uitreikt, die voor u aan het altaar de heerlijke liturgische plechtigheden verricht en u woor den toespreekt over het blijde feest. Hoe zou uv/ dag er uit zien zonder hem? Gelukkig gij Maar denkt eens aan die duizenden Ka tholieken die ver van den priester afwonen in'Missieveld en zelfs hier in Europa, aan onze vele afgedwaalde broeders, aan de millioenen heidenen. Allen zonder priester. En waaraan hebben wij ons geluk ver diend Vrienden, in dit Missiehuis, dit tobbende Missiehuis, worden jongelingen opgeleid voor priester, en dat onder de zwaarste zor gen. Behoef ik meer te zeggen EmmanuelGod met ons Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937 FATHER LEFEBER Directeur, Men wordt Stichter(es) van het St. Bo- nifacius-Missiehuis door ineens of bij ge deelten honderd gulden te schenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7