Voornaamste Nieuws f40.- WOENSDAG 28 DECEMBER 1927 HET JODEN VRAAGSTUK. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16740 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Waarom de Parijzer sneltrein zes uur over tijd was. De moord op den jeugdigen Moerman te Maastricht. De molens van den Schermeer- polder. DE TOESTAND VAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. DE FLORES-FILM IN HAARLEM. Een opbrengst van bijna 2000. PASTOOR J. G. VAN KELCKHOVEN. t Tragisch sterfgeval. Het ongeval te Halfweg. Benoemingen in bet bisdom Haarlem. Werktijden kalk- en zandsteen- fabrieken. Faillissementen FAILLISSEMENTEN VAN 27 DEC. 1927. Stagnatie door sneeuw en ijzel. De veiling te Beverwijk. De gemeentelijke overheid en de levensmiddelen voorziening. J. J. WEFER ZOON Telegraphisch Weerbericht DE STORING IN DE TELEFOONDIENST IN NOORD-HOLLAND. Provinciaal der Ned. Provincie der E.E. P.P. Jesuieten. BUREAUX NASSAULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTEIMTlËlM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vei ze kenngsvooi waaiden f O Tl ft O tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen 1 wuull. Levenslange gel.eele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl j;l/ JU,' bij een ongeval met f OEft 1 L<J U.' bij verlies van een hand, f IOC een voet of een oogIvo.' bij verlies van cert f Eft 1 du>' bij 'n breuk van verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; du. docdclij ken aflcop; 1 6üü." een voet of een oog; f lid.' duim of wijsvinger; I dü«' been of arm bij verlies v. een andere vinger. Voor een paar weken werd in ons blad eene satire opgenomen, waarin verband werd gelegd tusschen de inmenging van den Volkenbond ten aanzien van de opheffing van een z.g. „numerus clausus" in Honga rije 'en het afzijdig blijven van dit hooge internationale orgaan bij de godsdienstver volging in Mexico. Naar aanleiding daarvan rees de vraag, 'óf in die satire niet eene onbillijkheid werd bégaan tegenover de Joden. Wij vonden bet toen niet het gewenschte moment om hierop in den breede in te gaan, maar namen ons wél voor, op een geschikter oogenblik -geheel en al los van hetgeen was voor- afgegaan eens iets breedvoeriger onze meening te zeggen over het Joden-vraag stuk in het algemeen. Men heeft ons blad bij vorenbedoelde gedachtenwisseling terloops hulde gebracht, omdat wij in het verleden blijk zouden hebben gegeven van een breede opvatting en groote verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden en wij aanvaardden mei gepaste fierheid dien pluim op onzen hoed, omdat het ook inderdaad voortdurend ons streven is aan de vertegenwoordigers van alle geloofsovertuigingen de behandeling te schenken, waarop zij met recht aanspraak mogen maken. Wij zullen op dezen weg voortgaan en hopen daarvan ook in dit artikel over het Joden-vraagstuk blijk te geven. Wanneer wij over deze aangelegenheid spreken, kunnen wij dit kwalijk doen van nationaal standpunt, want een eenigszins dringend Joden-vraagstuk bestaat er in Nederland niet. Het aantal Joden is hier te lande betrekkelijk beperkt. Zij nemen in het openbare leven een plaats in, welke in verhouding tot hun aantal misschien een weinig te belangrijk zou kunnen genoemd worden, maar van overwegende beteeke nis lijkt ons dit geenszins. Het zou weliswaar niet moeilijk vallen, vooral onder de socialisten en communis ten, enkele joodsche figuren aan te wijzen, welke een ietwat bedenkelijke en met onzen Nederlandscben landaard strijdende rol ver vullen, doch afmetingen van beteekenis neemt zulks o.L allerminst aan. Daartegenover staat, dat wij in het open baar maatschappelijk leven hier tal van Jóden gekend hebben en nog kennen, die fn meer dan één opzicht een sieraad onzer samenleving uitmaken. Wij staan dan ook als Katholieken geens zins vijandig tegenover de Joden als zooda nig en weten ons zelf in dat opzicht geheel en al in overeenstemming met Rome, waar de H. Vader in een alles en allen omvat tende liefde, de armen wijd uitgespreid houdt, niet in dé laatste plaats, om óók de Joden aan het Vaderhart te drukken en .Één waardige, plaats te geven aan- dén baard aller christenen. Wanneer de H. Vader vol verlangen de armen uitstrekt, mede naar de Joden, dan Volgt Z. H„ als Stedehouder van Christus, ook het voorbeeld van den Goddelijken Meester. Deze toch verkoos uit een jood sche Moeder geboren te worden, liet zich opdragen in den tempel, onderwees het volk in de Synagoge, koos Zijn Apostelen voor het meerendeel uit Joden, gaf gedu rende Zijn omwandeling op aarde voort durend blijk van Zijn groote liefde voor het uitverkoren volk, liet toe, dat op Zijn kruis het opschrift „Koning der Joden" werd be vestigd en wilde ten slotte begraven wor den in een graf, Hem door twee voorname Joden bereid. Op menige plaats in de Gewijde Boeken vinden wij de treffendste passages, welke van die groote liefde van Christus voor de Joden blijk geven. Zeide Hij b.v. niet tot de Apostelen, die Op het punt stonden Zijne helpers te wor den: „Slaat niet den weg in naar de heide nen en treedt de steden van de Samarita nen niet binnen, maar gaat veeleer tot de verdwaalde schapen uit het huis van Israël."? (Mt. X 5 en 6). Het is een feit, dat men in Rome vol be langstelling de resultaten gadeslaat van het werk voor de bekeering der Joden, waarin onze landgenoote, de bekeerde Jodin Fran- cisca van Leer, en vele anderen, zoo'n be langrijke rol vervullen. Wij Katholieken, zullen dan ook het oogenblik zegenen, waarop wij de bekeering van een eenigszins belangrijk aantal Joden, ol van de Joodsche massa, als een voldon gen feit mogen begroeten al zien wij deze blijde gebeurtenis, welke in de profetieën wordt voorzegd, oók nog niet in de aller naaste toekomst aanstaande. Uit het vorenstaande vloeit zeker over duidelijk voort, dat wij van een vervolging van of een hetze tegen de Joden niet ge diend zijn, al ware het alleen maar, om den gulden regel toe te passen, welke zegt: #,Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet." Maar al bestaat er in Nederland geen Joden-vraagstuk, wel meenen wij, dat er een internationaal vraagstuk van dien aard bestaat. De hartader van alles wat tot die Joodsche Kwestie bijdraagt, achten wij ge legen in het voormalige Oostenrijk-Hon garije, verder in het Oostelijk deel van Europa, in het Heilig Land en voorts ver spreid over vrijwel de geheele wereld. Een afzonderlijke plaats wordt hierbij Ingenomen door het Zionisme in het Heilig Land. Hier wordt onder begunstiging van de Engelsche Regeering immers Engeland waar de Joden langen tijd verbannen waren, doch waar zij onder Cromwell mochter terugkeeren, heeft zich, sinds dit land zich in latere eeuwen tot een handelsstaat var. groote" beteekenis heeft ontwikkeld, zeer nauw met de Joodsche belangen verbon den hier wordt onder de leiding de: Rothschilds en anderen, in de streken, waar de Bijbelverhalen zich afspeelden en op d< gewijde plaatsen door de Joden een activi teit ontwikkeld, we'ke ons Christenen, nic' anders dan hinderlijk kan zijn, met het oog op de dierbare herinneringen, welke hier aan voor ons verbonden zijn. Doch niet alleen de christenen maker- bezwaren, ook voor den Islam is het on- eerdrageiiik, dat van Rabat (aan den Atlan tische» Oceaan) af, tot aan de Golf var. Bengalen, de agenten van het Jodendom ■iet hun gevolg hun intocht deden. Pierre Benoit behandelt het Zionisme in Palestina uitvoerig in zijn zeer bekend werk JLe Puits de Jacob", dat wij echter alleen aan de zeer rijpen van geest durven aanbe velen,, terwijl in dit verband mede als uiting der nieuwere literatuur alle aandacht ver dient „The Jews" van Hilaire Belloc. Wat verder de uiterlijke verschijnselen •fan het Joden-vraagstuk betreft, willen wjj jar do aandacht on v»ciirf— 4»1 ———I onder den oorlog en in den na-oorlogstijd, in de eerste plaats in Midden- en Oost- Europa, doch geenszins daar alleen, door Het optreden van breede categorieën van Joden, een toestand is geschapen, waarvoor wij om godsdienstige en maatschappelüke redenen de oogen niet mogen en niet willen sluiten. Er heeft zich n.l. vooral uitgaande van bovenbedoelde gedeelten van Europa, onder de Joden op geestelijk én stoffelijk gebied een activiteit ontwikkeld, welke onevenre dig is aan hunne getalsterkte en hunne rechten en welke tot dusver niet zonder gevolgen is gebleven voor de geheele wereld. Eenerzijds in den dienst van het kapita lisme - waarvan zij volgens Werner Som- bart niet alleen de grondleggers en bevor deraars zijn, maar ook de practijk beoefe nen en de beschermers uitmaken, ander zijds in dien van het socialisme en commu nisme, niet het minst in Rusland en het verre Oosten, vormt deze activiteit een bedreiging voor de westersche cultuur. Wij denken er hierbij vooral aan, dat het in de eerste plaats Joden zijn, die in de beurs- en handelswereld enorme concerns zonder tal hebben opgebouwd, welke bi; welgclukken ontzettende kapitalen aan de massa onttrokken ten bate van een beperkt aantal personen, terwijl zij bij mislukken een ruïne in breede economische kringen te voorschijn riepen. Dergelijke rücksichts los ondernomen zaken, in de eerste plaats er op gericht om de ondernemers zelf, ten koste van alles en allen, te brengen tot onmetelijke vermogens, bevatten in zich een groot internationaal maatschappelijk gevaar. Overigens mag men niet uit het oog ver liezen, dat zij door de groote kapitalis tische belangen, welke in hunne handen yereenigd waren, of door hunne politieke invloeden, er bij herhaling in geslaagd zijn een zekere overmacht op de Overheid uit te oefenen. Wij zullen in dit verband zooveel moge lijk namen vermijden, doch willen alleen melding maken van den voor Nederlandsche ooren niet al te vreemd klinkenden naam van Julius Barmat. Ook willen wij hier weergeven een ge rucht, waarvan we de waarde niet kunnen controleeren, doch dat hardnekkig blifft loopen en volgens hetwelk wijlen President Wilson volslagen in de macht der Joden zou zijn geweest. Het ligt ook trouwens nog versch in ons geheugen, hoe Henry Ford, die toch overi gens zeker een man van groot doorzettings vermogen mag geacht worden, genoodzaakt is op zijn standpunt tegenover de Joden rechtsomkeer te maken. Er is bovendien schier geen terrein des geestes, of zij hebben er zich met groote energie, maar helaas ook met verbazende gewetenloosheid, op geworpen; zij beheer- schen in de landen, welke wij op het oog hebben doch ook wel elders goeddeels de pers, de bioscoop, het tooneel en de universiteit. Ten koste van onschatbare bedragen zijn zij er maar al te vaak in ge slaagd, deze uitingen van geestelijk leven te bemeesteren en die vervolgens dienstbaar te maken aan hun onbeperkte stoffelijke desiderata. Hiervoor waren dan doorgaans alle middelen geschikt, zoodat men met al die geestelijke instituten ten slotte de gods dienstige en zedelijke belangen van geheele volken met succes heeft verkracht en zulks op een wijze en met afmetingen, welke voor de groote massa zijn verborgen gebleven, doch waarvoor zij, die eenigszins ingewijd zijn, met huivering en afschuw bevangen worden. Wij houden er niet van onze lezers me! namen en cijfers te vermoeien, maar mogen niet verhelen, dat wij in dit opzicht over een tameliik uitgebreid materiaal beschik ken, ondanks het feit dat veel van de acti viteit der Joden zich afspeelt in geheime genootschappen zooals de vrijmetselarij en veel door eene „Juden-freundliche" pers verzwegen wordt en dus nimmer aan de oppervlakte komt. Wij zijn ons bewust, dat de klacht, welke wij uitten, scherp is, maar wij meenen tevens dat daartoe alle aanleiding bestond. Geenszins denken wij er aan, hiervoor het joodsche volk in zijn geheel aansprake lijk te stellen. Het is ons genoegzaam be kend, dat tallooze Joden in voor ons onge kend armoedige toestanden verkeeren, dat zij in het verleden werden verdrukt op on toelaatbare, onduldbare wijze; maar dat mocht ons toch niet. beletten, bij alle chris telijke liefde, welke er van ons tót dat Volk uitgaat, er op te wijzen, dat er een interna tionaal Joden-vraagstuk bestaat, dat dit enorme nadeelen aan de zielen en aan de stoffelijke welvaart bij voortduring toebrengt en dat wij daarvoor de oogen niet mogen sluiten. Vraagt men ons, of hiertegen iets moet worden gedaan, dan beantwoorden wij die vraag zonder aarzelen bevestigend, maat wij voegen er aan toe, dat wij het in de laatste plaats zouden willen zoeken in een anti-semietisme. Wij zijn in het algemeen tegen alle „anti"-bewegingen b.v. ook tegen anti-socialisme omdat dergelijke bewegingen steeds iets negatiefs hebben en wij veelmeer behoefte hebben aan een posi tieven arbeid, positief door den opbouw van eigen godsdienstig leven en van eigen cul- De Parijzer sneltrein, welke te Amsterdam aan het Centraal-Station om 12.39 des mid dags behoort aan te komen, mocht aldus de ,Tel." gisteren bezwaarlijk aanspraak ma ken op den naam express. De tocht is een lange lijdensweg geweest. In Frankrijk en België ondevond de trein hinder van de weersomstandigheden, zoodat de achter stand aan de grens al eenige uren bedroeg. Op Hollandschen bodem ging het aanvanke lijk goed, doch bij het station Lisse brak bij het remmen van een onveilig sein het trekwerk van een aantal koppelingen 'usschen de wagons. De koude van het me taal en, naar men zegt ook de toestand van het trekwerk van eenige Belgische wa gens moeten op deze radicale breuken van invloed geweest zijn. Met dat al stond de trein daar te Lisse te overwinteren. De defecte rijtuigen moes ten eruit gerangeerd worden en daarmede verliep geruime tijd. Dcordat de slangen van de sloomverwarming losgehaakt moesten worden, werd het bovendien koud in den trein. Het was half acht, toen de trein hier aan het Centraal Station binnenliep, dus zes uren over tijd. Ook de Vlissingsche trein vergiste zich een uur in het nadeel van de passagiers. Het gebeurde met den Parijze- naar is van belangrijken invloed geweest Aon lonn der electrische treinen. Deze onderhouden tusschen Amsterdam en Rot terdam een halfuursdienst en de snelle op eenvolging der treinen werkt natuurlijk de onregelmatigheid sterk in de hand. Een ver traging plan! zich op dit druk bereden tra ject snel voort, zoodat alles wat tusschen de beide groote Nederlandsche steden aan het rijden was, van de ongelukken van den Parijzenaar mee profiteerde. Op 't Centraal Station vergde de onregelmatigheid alle aandacht van chef Muller en van zijn staf. Ten einde de vertragingen zoo gauw moge lijk, zooals dat heet, „uit te werken, waren speciale maatregelen genomen. De dader tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan inzake den moord, ge pleegd door den 28-jarigen lijndrijver G. C., te Maastricht, op den jeugdigen Moer man. De dader G C. werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Zooals men weet, had het O.M. doodslag ten laste gelegd en deswege een gevan genisstraf van 15 jaar geëischt. De recht bank achtte doodslag echter niet bewe zen, C, had op 29 Sept. den slagersknecht Moerman een slag met een mes toege bracht, waardoor deze nog dienzelfden dag overleed. De belangstelling van de zijde van het publiek bij deze uitsprak was zeer groot. Ged. Staten hebben besloten, naar wij reeds meldden, bet besluit van het polder bestuur te handhaven, waarbij de molen- bemaling vervangen werd door electrische bemaling. Hierdoor zullen 'waarschijnlijk een groot getal molens verdwijnen. Aan de overwegingen van Gedep. Staten ontleenen wij bet volgende: Gelet op de Waterstaat met 1900 artt. 57, 123, 58, 1ste lid v, h. Alg. Regl. v. Be stuur" op de Waterschappen van Noórd- Holland en op de artt. 4 en 5 der Prov. Toezicht verordening op den Waterstaat; Overwegende, dat hun college op grond van de door den hoofding. dir. van den Prov. Waterstaat verstrekte mededeelingen met genoemden hoofdambtenaar van oor deel is dat de ervaring, opgedaan mei de electr. bemaling van polder II, welke ge heel aan de verwachting heeft beant woord, de verdere uitvoering van het be sluit tot electr. bemaling van het water schap uit een waterstaatkundig oögpunl bezien,kyplkomen wettigt. Overwegende, dat de bezwaren van me- chanischen, waterstaatkundigen en econo- mischen aard tegen de plannen van het waterschapsbestuur tot verbetering der be- heersching van den waterstand ingebracht, hun college dan ook ongegrond voorkomen: overwegende, dat er onder de gegeven omstandigheden geen aanleiding bestaat dc beslissing omtrent de thans aan hun oor deel onderworpen plannen, nog langeren tijd uit te stellen, dan de hoofding.-dir. van den Prov Waterstaat voor zijn onderzoek heeft noodig gehad; Overwegende, dat het gevraagde uitstel der beslissing voor het waterschap zou meebrengen in verband met de kostbare herstellingen, welke talrijke molens zou den moeten ondergaan, indien zij nog een drietal jaren in gebruik zouden moeten bliiven; Overwegende, dat hun college voor een bijdrage uit de publieke kamer aan het waterschap geen tern en aanwezig acht, nog daargelaten dat het van mecning is. dat het aan twijfel onderhevig moet worden geacht of het waterschap een der gelijke bijdrage voor het beoogde doel zou willen aanvaarden, Overwegende tenslotte, dat hun college de bij het behoud der windmolens van dc Schermeer betrokken, in hoofdzaak aan het landschaosschoon ontleedde belangen niet over het hoofd ziet, maar van meen'ng is, dat zij tegenover het zeer groote be lang van het waterschap bij een verbe tering ter beheersching van zij.» water stand, niet in die mate op den voorgrond treden, dat hun college zich gerechtigd zon kunnen achten uit dien hoofde, op grond van art. 22 der Waterschapswet 1920, het besluit tot verandering der bemaling te vernieigen, of aan de thans ingezonden plannen zijn goedkeuring te onthouden; Besluiten het ontwerp vooi de stichting eener electrische bemal'ng in den polder I en III van het waterschap de Schermeer, benevens het besluit van hoofdingeland'"" van dat waterschap d.d. 25 Januari 192A tot het aangaan van twee geldleeningen tot resp. ten hoogste a 145,000 in polder I «n en hoogste f 160.000 voor de werken polder II rentende ten hoogste 5 pCt. s jaars, af te lossen in ten hoogste 35 zooveel mogelijk gelijke jaarlijksche ter mijnen goed te keuren. ZD. H. de Bisschop heeft een tamelijk rustigen nacht doorgebracht. Ofschoon Mgr. nog uiterst zwak is, mag de toestand, naar omstandigheden, vrij bevredigend genoemd worden. Naar wij vernemen, heeft de vertooning der Flores-film in Haarlem, na aftrek van alle onkosten, een totale opbrenogst van bijna 2C00 opgeleverd. Echter is nog niet door alle scholen het verschuldigd bedrag afgedragen. Daarom verzoekt men ons te willen mededeelen, dat deze gelden alsnog kunnen worden afgedra gen aan mevr, Smit, Wilhelminastraat 45, Haarlem. Ongeveer 5 uur ging de Z. E. Heer J. G. van Kelckhoven naar een zieke vrouw tot het toedienen van de H.H. Sacramenten der Stervenden Nadat deze plechtigheid was afgeloopen, knielde Z. E. neder en bad een korte wijle na, toen hij plotseling tegen de naast hem knielende vrouw neerzeeg, welke vrouw ontsteld over dit gebeuren, de buurt opging en hulp inriep. .Toen zij met iemand terugkeerde, ver toonde zich nog eenig teeken van leven, dóch spoedig bleek geen leven meer in den pastoor. Medische hulp moest dit eveneens con- stateeren. Met de H. Olie, nog door hem zelf gedragen, werd Z. E. nog gezalfd. Johannes Gerardus van Kelckhoven werd geboren te Wieringen 6 September 1870 en priester gewijd 15 Augustus 1895. Ach tereenvolgens werd hij benoemd tot kape laan te Schagen 30 September 1895, te Voorburg 15 Maart 1896, te Amsterdam (H. Gatharina)1 November 1899 en te Hoorn 8 April 1905; tot Pastoor te Den Burg 27 Mei 1911 en te Amsterdam (H. Anna) 25 Augustus 1917. Sinds 1924 was hij pastoor van de parochie van den H. Ni- colaés te Edam, De toestand van mejuffrouw Emïlie van Nlerop, die in bet Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam verpleegd wordt, is, naar wij nader vernemen, bevredigend. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Delft en tot Pastoor van St. HippoItu3 te Delft den Zeereerw. Heer J. Höppener alsmede tot Pastoor te Haarlem (Oud-Schoten1 H. Bavo den W. E. Heer W. Dessing, J'e kapelaan was te R'dam (H. Elisabeth) en tot Regent van de Bisschoppeli'ke Kweek school te Beverwijk den W. E, Heer A. Melchers, die kapelaan Was '^c A'dam (H. Willibrordus binnen de V.l, tot Rector van het R.K. Ziekenhuis te Goes den W. E. Heer C. Vis, die kapelaan was te Haarlem (H. Joannes de D.). De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van- kalkzandsteenfabrieken in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1928, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voor waarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn gebeel is gelegen hetzij tusschen 6 uur v.m. en 6 uur n.m„ hetzij tusschen 7 uur v.m. en 7 uur n.m. schen Hoek-van-Holland en Maassluis met bestemming naar eerstgenoemde plaats, on derweg zijn blijven steken. Ook hier was de sneeuw oorzaak der stagnatie. De trein uit Brussel, die eveneens met vertraging in Rotterdam aankwam, heeft men, om den goeden gang van zaken op het electa-ische net niet te verstoren, over Gouda omgeleid. De Hoek-van-Hólland-boo- ten zijn te laat gearriveerd. Die van heden morgen had 2Vt uur vertraging. Noord-Holland in het wit. Te Helder en in geheel het noordelijk deel van Noord-Holland is tijdens de Kerst dagen een geweldige massa sneeuw gevallen die in den treinenloop groote stagnatie teweeg heeft gebracht. Zeer veel telefoni sche verbindingen zijn verbroken, telegram men konden slechts met groote vertraging overkomen. De beide laatste treinen, welke te 23,35 en te 1.04 te Helder moesten ar- riveeren, kwamen Tweeden Kerstdag met ruim twee uur vertraging binnen, tenge volge van het breken van telefoonlijnen op het baanvak HeiloCastricun\ Reeds op den avond van den Eersten Kerstdag, weet de „Tel.", lag er zooveel sneeuw en ijzel op deze lijn, dat het onmogelijk was de wissels over te halen. D.aar in dergelijke gevallen speci.ile signaen geden, moest 't treinpersoneel onder zeer verzwarende om standigheden dienst doen. Voortdurend be vond zich een hoofdconducteur op de locomotief. Dit alles was echter nog niets in verge lijking met den toestand op den Tweeden Kerstavond. Tusschen Heilo en Castricum stak plotseling een orkaanachtige wind op. De met ijzel zwaar beladen telefoondraden knapten een voor een af en vielen op de Inn. Zelfs raakten zij eenmaal, verward in het mechaniek van een locomotief, zoodat er van verder gaan geen sprake was. Het treinpersoneel moest eerst de draden af vijlen en uit de machine verwijderen. Dit betrof den voortrein van den sneltrein, van 21.25 uit Amsterdam. Daar de telefonische verbinding met Uitgeest verbroken was, kon dit station niet gewaarschuwd worden. Behoedzaam stoomde men naar Castricum, waar men al spoedig de lichtfakkels en signalen van den eersten trein zag. Op het zelfde oogenblik geraakte ook deze treifi verward in de telefoondraden. Met ver eende krachten heeft het treinpersoneel de treinen losgewerkt uit de dradenmassa, waarna de reis kon worden voortgezet. Voorbij Castricum was de toestand beter. L. L. vv»n Maris, handelaar in bloembol len, wonende te Bennebroek, Schoollaan no, 5 en aldaar handelende onder den naam ..Van Maris en Co", curator Mr. P. Tide- man, alhier. H. Wiener, wonende te Zandvoort, Van Speykstraat 20; curator Mr. K. A. F. J. Pi'ester, alhier. P. H. Jansen, reiziger in manufacturen, wonende te Haarlem; Pieter Kiesstraat 14: curator Mr. Mej. E. A. Wagemaker. alhier. Rechter-Commissaris Mr. H. Haga. alhier. Geëindigd is bet faillissement van A, P. van Lunenburg Ambt. Rijkswaterstaat, op wachtgeld te Haarlem: curator Mr. P. van der Meulen, te Amsterdam. Opgeheven werd het faillissement van A. H. Barends, rijwielhandelaar, te Haarlem; curator Mr. A. A. Huizenga. alhier. Aan de Nanmlooze Vennootschap Cacao- en Chocoladefabriek D. en M Grootes, Ge broeders, in liquidatie, is verlenging aan dc baar verleende sursiéance van betaling verleend voor den tijd van een jaar, vanaf 28 December 1926. Vertraging in den treinenloop. De vertraging in den treinenloop, die zich de laatste dagen in het geheele tand heeft voorgedaan, is behalve door den sneeuwval tevens veroorzaakt door hevige winden, die on sommige plaatsen telegraaf- -n telefoonpalen omwierpen. Behalve deze plaatselijke storingen, zijn de meeste vertragingen ontstaan door in sneeuwen van wissels. De automatisch wer kende wissels geven tot allerlei moeilijk heden aanleiding. Ook de ijzel heeft der dienst öp het electrische net Zaterdagavond vertraagd. Over de proeven, die er teger genomen worden, door de bovenleiding t<- verwarmen en met krabbers schoon te slij pen, is men tevreden, zoodat men op dier weg de onderzoekingen voortzet. Deze verwarmingsproeven zijn echter, naar ir. J. 3- W, van Loenen Martinet, chef van de electrische tractie der Nederlandsche Spoor wegen. aan het „Hbld." heef! medegedeeld negal 'kostbaar omdat de schakeling der bo venleiding tiidelijk veranderen moet, zoo- dra ijzelvorming dreigt. Daar dit snel moet kunn»n gebeuren, zal vooral de aanleg der te plaatsen schakelaars, die een vlugge be diening vereischen, op punten, w.aar z' h geen personeel bevindt, veel geld kosten. Thans is men bezig de kosten van deze verwarmingsmethode te berekenen. De krabbers, die gelijktijdig in bedrn" zijn gesteld, vindt men op het oogenblik in Haarlem, Leidschendam en Rotterdam De moeilijkheid bij deze wijze van ont- ijzeling is nu. ernaar te streven, dat de krabbers den rijdraad niet beschadigen op plaatsen, waar zich geen ijzel op de draden heeft afgezet. Men hoopt, dat de verwar ming den ijzel zoodanig week zal maken dat hij er met een stompen krabber af geschuurd kan worden, hoewel de bedoeling natuurlijk is, ijzelvorming zooveel maogelijk te voorkomen. Wat de vertraging betreft, die met dc Kerstdagen natuurlijk eenigszins mede op rekening der drukte komt, kunnen wij nog berichten, dat vanmorgen twee treinen tus- De omzet in aardbeien aan de veiling te Beverwijk heeft bedragen 531.123 tegen 390.636 in 1926 en 955.966 m 1925. De groentenomzet bedroeg over dezelfde ja ren onderscheidenlijk 525.378, 473.787 en 517.545. De totalen van omzet belie pen 1.056.502, 864.423 en f 1.473 511. De groenten hebben een behoorlijken prijs opgebracht. De boonen waren zelfs nu en dan duur te noemen. De bloembollenveiling, welke te ramen met de Vrije Veiling wordt gedreven, heeft ongeveer het dubbele kwantum bloembol len geveild, dat in 1926 werd aangeboden. De moord op den jengdigen Moerm«n ie Maastricht. De dader is tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Op de mijn Julia te Eygelshoreu heeft gistermorgen een zandverschuiving plaats gehad. Een trein werd meegesleurd. Met veel moeite is Eygelshoven voor overstroo- ming behoed. Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Se- venaar, thans gezant te Weenen, zou in aanmerking komen voor benoeming tot Nederlandsch gezant te Brussel, als opvol ger van wijlen Jhr. Dr. Van Vredenburch. De begrafenis van wijlen pastoor G. M. de Grood te Nijmegen, Pastoor F. W. de Rooy, te Amsterdam, heeft onder zeer groote belangstelling zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. Het rapport is verschenen van de com missie, ingesteld door het R. K. Kieskring- bestuur te Amsterdam, over het prijsrege- lend optreden van de gemeente, in het bijzonder beschouwd in verband met de belangen van de verbruikers en het particu liere bedrijfsleven. De HoogEerw. pater H. A. M- Ritselaar S.J. is benoemd tot Provincial der Neder landsche Provincie der E.E.P.P. Jesuieten. Voor de vijlde maal in één jaar lijds Is de dijk der Bolksbeek weder doorgebroken. Alle hoop op behoud van mrs. Grayson en haar metgezel, die de Oceaanvlncht on dernamen, ij vervlogen. De iinanciëele toestand in Duitschland. De roep om een dictator. De Kanaaldiensten, ten gevolge van rware stormen, stop gezet. Mond- en klauwzeer in Engeland. Zwaar onweer en sterke regenval rond de Middelland5che zee. Verklaringen van Rykow, voorzitter van den bond der Sowjet-rcpubliek, over den internationalen toestand. Hongersnood in China. Een rapport. Verschenen is thans het rapport dat de door het R-K. Kieskringbestuur Amsterdam ingestelde commissie heeft uitgebracht over het onderwerp „Het prijsregelend optreden der gemeente, in hel bijzonder beschouwd in verband met de belangen der verbrui kers en het particuliere bedrijfsleven. Aan dit rapport, dat dezer dagen bij het Kieskringbestuur is ingediend, zijn de vol gende conclusies ontleend: 1. Inzake voorziening in eerste levens behoeften is in beginsel een taak wegge legd voor de gemeentelijke overheid. 2. Deze taak houdt allereerst in: een duur zaam „toezicht" op de voorziening in de eerste levensbehoeften des volks. 3. Deze taak legt voorts aan de ge meentelijke overheid den plicht op, na te laten wat aan een behoorlijke voorziening in eerste levensbehoeften in den weg staat en positief te doen, wat zoodanige behoor lijke voorziening kan bevorderen. 4. Nochtans mag de gemeentelijke over heid, bij de vervulling dezer zaak, niet raken aan en niet grijpen in de vrije, zelf standige, economische werkzaamheid der betrokken groep van ondernemingen, tenzij aan de hierna volgende voorwaarden is voldaan. Zij mag n.l. slechts ingrijpen: Indien het gemeene stoffelijke welzijn der burgers dit klaarblijkelijk en met zekerheid vordert. in die mate als niet verder dan door het algemeen belang woTdt ge- eischt; nadat gebleken is, dat niet door andere middelen en niet langs anderen weg, zoo als door aanmoediging en steunverleening en door samenwerking met de organisaties der berokkenen, hetzelfde doei kan worden bereikt; niet langer dan noodig is ter verwezen lijking van het doel, waarvoor het ingrij pen gerechtvaardigd was. Of ingrijpen gerechtvaardigd is, hangt bovendien samen: met het gewicht en de beleekenis van het algemeen belang, dat wordt bpoogd; met de mate, waarin de vrijheid van het bedrijfsleven der betrokkenen wordt aan getast en verkört; met het antwoord op de vraag, tot hoever het gestelde doel ook met andere middelen, dan hiervoor genoemd, kan worden benaderd; met het aantal dergenen, wier bedrijfs leven en berijfsvrijheid door gezegd ingrij pen wordt belemmerd, verkort of vernie tigd. Het overleg met alle betrokkenen, dat als voorwaarde moet worden gesteld voor ieder tusschen beide treden der gemeente lijke Overheid op het gebied der voorzie- ning in eerste levensbehoeften, kan, ook waar dit bestaat in het oefenen van per manent toezicht, het best geschieden door de vorming van een commissie, die dan oen adviseerend karakter draagt. Deze commissie is ook wer.schelijk, zoo niet noodzakelijk, om machtsmisbruik tegen te gaan, waartoe «en sterke ontwikkeling der organisaties van bedrijfsgenooten kan leiden. Borometerstand 9 uur v.m. 782 vooruit. OPGAVE VAN OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Hoogste barometerstand 783.6 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 749.9 m.M. te Toulon. Verwachting: krachtige, tot matigen oos telijke wind, helder tot licht bewolkt, drc\. weer, des nachts matige tot strenge, over dag matige tot lichte vorst. De tengevolge van den ijzel ontstane storing in den telefoondienst in Noord-Hol land duurt nog voor een groot deel voort. Onbereikbaar zijn nog Alkmaar, Bergen, Broek op Langendijk. Hoorn, Medemblik, tnhuizen. Helder en Edam. Als opvolger van den HoogEerw. Pater EL Beukers S. J. is tot Provinciaal der Neder landsche provincie der E.E.P.P. Jesuieten benoemd de Hoogeerw. Pater H. A. Kitse- laar sinds 1926 Socius van den ProvinciaaL De nieuwbenoemde Provinciaal, de Hoog Eerw. pater H. Kitselaar S.J. heeft zich op wetenschappelijk terrein een gevestigden naam verworven. Hij trad ook op den voor grond bij de Eucharistische congressen, die in 1923 en 1925 te Amsterdam werden ge houden. Bij het Nationaal Eucharistisch Congres in October 1923 gehouden, stelde hij het St. Ignatiusoollcge te Amsterdam, waarvan hij rector was, tc.- beschikking van het Con gres en zat zelf een der sectie-afdeelingen voor. In J926J^rd Pater Kitselaar als opvolger van den Z.E. pater F. Kiene tot secretaris of socius van den HoogEerw. pater Provin ciaal benoemd, terwijl hij thans zelf tot de hoogste waardigheid in de Nederlandsche Provincie geroepen is. Tot socius van den nieuwen Provinciaal is benoemd de ZeerEerw. Pater P. Wille- kens S.J., sinds 1925 rector van het Theolo gisch college der E.E.R.P. Jesuieten te Maastricht, voor dien tijd novicen-meester aan het noviciaat der E.E.P.P. Jesuieten Huize Mariëndaal" te Grave,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1