In en om Haarlem Verkeers-ongevallen. Voornaamste Nieuws DONDERDAG 29 DECEMBER 1927 Uit den Gemeenteraad. De Olympiade en de openbare zedelijkheid. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16741 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De telefoonstoring te .Heemstede. Openstelling hulppost- en telegraafkantoren. Brand te Zandvoort. DE TOESTAND VAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. Auto omgeslagen. De gladheid. Te water gereden. Vroedvrouw contra gemeentebestuur. DE riTï.FMRORGSCHE" MOORDZAAK. De twee verdachten in vrijheid gesteld. De heer E. Daniels honderd jaar. De Amsterdamsche gemeenteraad. VERDUISTERING BIJ HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK TE 's-GRAVENHAGE. Het Rijk voor vele duizenden guldens benadeeld. Zware uitslaande brand te Bennebroek. Telegrafisch Weerbericht. DOODELIJK ONGELUK OP DE LEIDSCHEVAART. Van de tram In het water gegleden en verdronken. BUREAUX-: NASSAU LA AN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per pest, per kwartaal i 3.58 bij Vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbeo den tekst 60 ct. per regeL Alle abontié's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaai den f Qfiftfl - Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Kft m bij êen ongeval met f OKfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgeni a dU." dotdelijken aflcop; AtlU. bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f KR r 1 I£d.' duim of wijsvinger; 1 dU« bij 'n breuk van f40.- een voet of een oog; I'd-' duim of wijsvinger; I dü"' been of arm; bij verlies v. een andere vinger. Er zijn eigenwijze menschen. die gekke dingen kunnen doen. Zoo weten wij van een man. op een. afgelegan dorp. die ge abonneerd was op een Amsterdamsche courant. Per post wilde hij het blad niet hebben, dan kwam het te laat. Men had er dit op gevonden, dat een agent van een grootere plaats, die op zijn dagelijk- schen tocht van het tation 's mans dorp passeerde, één exemplaar in een bepaald café deponeerde, waar de ijverige abonné het dan iederen avond afhaalde ook al kistte neiii dat een uur looyen. Nu wilde het geval, dat het bewust dagblad op 's mans dorp meerdere lezers kreeg, zoo dat de directie de nummers aan huis be zorgen liet. Bij den grondlegger van dit agentschap het eerst, zoudt ge meenen? Mis! Ik heb nu drie jaren mijn blad -In het café van Mulders afgehaald, zei hij, ik zal het blijven doen. Er was een gemeenteraad, die door zijn voorzitter op ongeregelde tijden voor een vergadering werd opgeroepen, dan weer r,a twee, dan weer na drie of vier weken. De agenda was dan vaak zóó overladen, dat nachtelijke zittingen noodig waren en dan nog de zaken niet konden worden afge daan Er werd toen besloten, om de veer tien dagen te vergaderen. En zoo geschied-, de. Maar nu gebeurde het, dat na verloop van tijd de gemeentezaken „bij" waren; er waren geen zaken van beteekenis te behandelen; de agenda's vroegen een half uur of drie kwartier en men moest iets zoeken, om althans het praten niet geheel te verleeren. Tot de meest verlichte geest tot het advies kwam: laten wij niet ver gaderen wanneer er niet minstens voor vier uur werk is. Dat scheelt aan de gemeente kas telkens 500 presentiegel 1. Neen, zei de uitvinder der veertiendaagsche zittin gen; wij zijn eenmaal overeengekomen, om de twee weken elkander te zien en dat blijft zóó, ook al doen wij niets anders dan elkaar de hand drukken. En de Raad werd een theekransje. Natuurlijk is de gemeenteraad ,van dit fabeltje niet de Haarlemsche Raad. Maar gezien wat reeds eenige malen en nu ook gisterenmiddag weer is voorgevallen, lijkt het ons niet kwaad om den Raad, die het percentage van onze belastingen vast stelt, even dit sprookje te vertellen. De Raadsagenda vorderde gisteren een half uur, wat tot tien minuten te reducee- ren ware geweest; daarna kwam een ge heime zitting, waarin zóó hard werd ge praat, dat de stemmen tot in de koude perskamer doordrongen en wij gewaar werden, dat het ging over de vraag, of als hoofd van de school ..an de Soenda- straat de wachtgelder Croonen foud-hoofd van een school te Oldenzaal) of de Haar lemsche onderwijzer vain Leeuwen en of aan school no 31 de Haarlemsche onder wijzer Leguit of de dito onderwijzer Roos als hoofd moest worden benoemd. Dit duur de, wel geteld, honderd minuten. Daarna keerden wij uit onzen kerker terug in de raadzaal, welke inmiddels door de heeren, ten spijt van de dames, in een Londen- schen mist van tabaksrook was gezet. On der het preenteeren van de thee werd toen wat gepraat over den sneeuwval, of de straten niet wat eerder hadden kunnen VNSrden schoon gemaakt en of dat althans •Ag niet kon geschieden, waarbij de heer van Kessel naar het Tuindorp verwees, waar alles nog in den blanken, maagde lijken toestand der vergetelheid rust. Wij kwamen ook nog te hooren, dat „Kindervoeding" zich heetf neergelegd bij den eisch om ook in de vacanties voed sel te verstrekken en dat B en W. ge dreven door hun goede hart, alle forma lisme op zij hadden gezet, en de kinderen voor de schoolvoeding in Schoten per autobus kosten dezer 25 per week varf schoo1 naar huis lieten vervoeren, alzoo vooruitloopende op de bewilliging van den Raad, maar gedreven door het advies van het nieuwe raadslid, den heer Wo'ff, oud-wethouder van Scho en. En de Raad bewilligde gaarne. Even gunstig liep het af met het antwoord op de vraag van den heer Klein, of B. en W. bij aan bestedingen voor politie-kleeding voortaan niet wilden eischen, dat in de leverings voorwaarden werd opgenomen, dat reke ning moest worden gehouden met het col lectief contract in de kleedingindustrie. In dit geval was het de burgemeester, die voor de volgende aanbesteding bewilligde. De eenige vraag, die een oogenblik de ooren deed spitsen, die n.m, van den heer Castricum over de circulaire van B- en W aan de Haarlemsche ambtenaren in zake retourcommissies, was niet in staat om al thans één greintje belangrijkheid aan deze vergadering te geven. Want het antwoord komt „in de volgende vergadering," Nu we toch in de theekranjesstemming zijn geraakt, willen wij over die onder wijzersbenoeming nog wel even napraten. Om de vacature van hoofd van school no. 31 aan het Klein Heiligland. Je school van den heer D. Peereboom, was een beele strijd ontstaan. B. en W. hadden een voor dracht opgemaakt, luidende als volgt; 1. D. Leguit; 2. K. Roos; 3. W. Weide, alle drie onderwijzers bij het lager onderwijs te Haarlem. Nu wilde het geval, dat de heer Roos (no. 2 van de voordracht) al wel vijf maal op aanbevelingen heeft gestaan, maar het nooit, ook ditmaal niet, tot no. 1 had gebracht Dit trof te meer. daar hij nu boven zich had een Haarlemschen collega, die zoo maar bij den eersten keer no. 1 was geplaatst. Laten wij ef tot de eere van ons vak en tot zijn troost bijvoegen, dat zijn collega ook onze collega is; de heer Leguit is n.m. op zijn vrije Woens dagmiddagen ook raadsverslaggever van „Het Volk' en bewoner van onze perstri bune. Wij hebben hem tijdens de geheime zitting in ons gemeenschappelijk ballings oord trachten te interviewen, maar werden niet veel wijze' dan deze eerlijke uit spraak, dat hem ditn.aal de geheime zit ting minder kond het dan andere vergade ringen jnet gesloten deuren, hoewel het buiten vroor en in onze wachtcel de kachel uit was. Uit collegialiteit hebben wij hem niet gevraagd, hoe zijn ambitie naar het hoofdschap en de strijd, welke zijn parlij- genooten daar binnen voor hem voerden; te rijmen was met den principieelen .afkeer welke een goed socialist nu eenmaal van alle hoofdschap heeft. Misschien gaat in bijzondere gevallen de ambitie boven de leer van het algemeen beginsel, Hoe het zij, de eere der journalistiek is, mede dank zij wethouder Bruch, die als altijd ook hier weer voor de belangen van het openbaar onderwiis stevig op de bres stond, gered. En de Franschman, die be weerde, dat de journalistiek tot alles voert, is evenmin beschaamd. Lezers, die deze „verhandeling" van den Gemeenteraad van Groot-Haarlem niet be langrijk mochten vinden, raden wij, zich tot den Burgemeester te wenden met het ver zoek den wil van den Raad te trotseeren en de volgende zitting op half Januari te bepalen en dan met de gebruikelijke, in drukwekkende Nieuwjaarsrede tevens de vette kluif „Begrooting 1928" op de agen da te zetten. Wij beloven u, dat ons vol gende overzicht dan lezenswaardiger zal zijn! Er gaat vooral in den allerlaatsten tijd, een vloedgolf van zedeloosheid over het tooneel in Midden-Europa. Er is geen zonde, hoe afschuwelijk en tegennatuurlijk ook, of zij wordt in al haar onbeschaamdheid den volke vertoond en tot een gemeenzaam iets gemaakt. Er is geen zedelijke ellende zoo diep, of zij wordt in haar meest qanlokkelijk kleed ten tooneele gebracht voor rijp en groen.... maar meest voor groen. De meest onbeschaamde cultuur van het naakte viert heden ten dage in het bui tenland hoogtij. De niets ontziende zucht naar geld-ver- dienen onverschillig op welke wijze maakt tienduizenden tot slachtoffer harer geld-begeerigheid. Dat is nu niet voor het eeist, maar dat kwaad grijpt nu brutaler dan ooit om zich been, terwijl een intensief wereldverkeer daaraan meer uitbreiding geeft dan ooit. - Nu staan wij in den lco,, van 1928 voor de Olympiade! De Olympiade welke ons op wereld- eportgebied ongetwijfeld veel moois te be wonderen zal geven De Olympiade, welke zeker aan breede kringen in ons land materieel voordeel van beteekenis zal brengen. De Olympiade, welke tallooze vreem delingen binnen onze landgrenzen zal brengen die daar zullen kennis maken met onze kunst, onze wetenschap, onze nijver heid, onze literatuur, onze musea, onze landbouw, onze folklore enz.. Dit zijn inderdaad onschatbare voordee- len. Maat waar zooveel vreemdelingen ko men.... meerendeels met goed gevulde beurzen.... meerendeels voor ontspan ning.... daar zullen ook de gieren uit bin nen- en buitenland, op aas bedacht, niet ontbreken Wij kunnen, wij mogen n!et anders ver wachten Maar wel zouden wij er tegen moeten protesteeren, wanneer al of niet uitdruk kelijk zou worden betoogd, dat voor deze extra gelegenheid, nu vele jongemannen e- vrouwen, uit alle hoeken der wereld, in de kracht en gezondheid hunner jonge jaren, met gevulden buidel hier zullen vertoeven, dat nu de banden, door de wetten der goede zeden aangelegd,, —aar wat moeten worden losgegespt.... dat nu tooneel en cabaret en dancing maar wat moeten wor sen losgemaakt uit het keurslijf der wel voeglijkheid, waarin deze zich nu althans nog menigmaal bevinden. „De Tijd" vreest blijkbaar voor een drij ven in deze richting en wij moeten helaas haar vrees deelen. Wij kunnen hiertegen niet anders doen, dan met vereende krachten alle overheden in den lande te smeeken en ze te bezwe ren, daaraan toch van af den beginne paal en perk te stellen. Wij zouden de Olympiade met schrik en beving zien naderen, indien zii zou gepaard gaan met de uitstorting var, een vloed van zedelijk vuil over ons dierbaar vaderland. Wij zouden, al zou de Olympiade nog zulke materieele voordeelen voor land en volk afwerpen, daaraan later toch nooit met voldoening kunnen terugdenken, in dien zij de naakt-cultuur in ons land zou doen toenemen. Een Olympiade, gepaard met de zonde, hoe aantrekkelijk ook gekleed zou in onze oogen nimmer geslaagd heeten. De verantwoordelijkheid der Overheid is groot. Nu nog is het tijd oni waar_ schuwen. De telefoonstoring te Heemstede is thans in zooverre opgeheven, dat 457 ahonné s weer zijn te bereiken. Ook de verbinding met de overige abonné's zal spoedig tot stand worden gebracht. De Directeuren van het Post- en van het Telegraafkantoor te Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de open- stell'ngsuren van de hulpkantoren Benne- broek, Santpoort-dorp en Spaarndam met ingang van 1 Januari a.s worden gewij zigd als volgt: Bennebroek: Post- en Telegraafdienst: 8.30—12 30; 14—17; 18—20; telefoondienst 8—21 Santpoort-dorp: Post- en Telegraaf- en Telefoondienst; 8.30—11.30: 14—16; 17.30-19. Spaarndam: Post- en Telegraafdienst: 8.3011: 1416; 17.3019; Telefoondienst 8—16; 17 30—19.30. Des Zaterdags zijn dt kantoren voor den postdienst na 18 uur geslote Woensdagmorgen, ongeveer elf uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een schoor steenbrandje in perqeel Parallelweg 59, al hier, bewoond door den heer A. De politie-brandwagen rukte uit, docb behoefde geen water te geven. Men was den brand inmiddels reeds meester geworden Z, D. H. de Bisschop heeft een vrij rusti- gen nacht doorgebracht. De toestand was hedenmorgen nog de zelfde als gisteren. Door het defect raken van een der wie len van een op den Kruisweg, in de Haar lemmermeer rijdenden vrachtauto, kon de chauffeur G. alhier, zijn stuur niet meer machtig blijven, met net gevolg dat de auto in den grasberm terecht kwam en daarna geheel omsloeg De bestuurder had de tegenwoordig van geest om tijdig uit den wagen te sprin gen, waardoor persoonlijke ongevallen wer den voorkomen Met veel inspanning wist men het mo torrijtuig, dat ernstig gehavend werd, weer op den beganen grond te krijgen, waarna 't met behulp van een takel-auto naar een garage werd gesleept. De 72-jarige wed. S. in de Haarlemmer meer, die Woensdag eenige huishoudelijke werkzaamheden achter op het erf van hare woning wilde gaan verrichten, kwam terwijl zij de deur van haar huis uitliep door de gladheid van de bevroren sneeuw zoodanig te vallen, dat zij een arm brak. Het oudje werd onder geneeskundige be handeling gesteld. Woensdag reed de stroohandelaar H. S. met een wagen stroo na" Haarlem. Op de Zomervaart geraakte de wagen door de gladheid en den wind te -veel aan den kant van den weg, dat tengevolge had, dat de wagen omkantelde en voor een gedeelte in de sloot en aao den overkant op het wei land terecht kwam De bestuurder wist er juist bijtijds af te springen, zoodat hij er goed afkwam. Voor Ged. Staten van Noord-Holland werd Woensdagmiddag de zaak behandeld tusschen het gemeentebestuur van Haarlem- inermeer en de gemeente-vroedvrouw, mej. Kroes, die, naar aanleiding van klachten van gemeentenaren en na een conferentie met den Burgemeester, geadviseerd werd haar pensioen te nemen. Mej. Kroes wilde dit advies niet volgen, Waarop haar onge vraagd ontslag werd gegeven. Bij genoemde klachten kwam tot uiting, dat verschillende personen het vertrouwen in mej. Kroes verloren hadden en dat zij, ook tengevolge van lichaamsgebreken, niet veel en spoedig haar werk kon verrichten. Na aanneming van een raadsbesluit om mej. Kroes eervol te ontslaan, werd een voor stel aangenomen om haar salaris te ver lagen. Tegen dit besluit werd verzet aangetee- kend door den Ned. Bond van Vroedvrou wen, omdat door het gebeurde op mej- Kroes in het bijzonder en haar stand in het algemeen een smet was geworpen. Me). Kroes kwalificeerde alles als een hetze van den burgemeester tegen haar Voor mej. Kroes trad op mevr. de Graaf, bestuurslid van den Ned. Bond van Vroed vrouwen. Deze zeide, dat het geval van mej. Kroes het eerste in ons land is. dat n l- een vroedvrouw ongevraagd ontslag werd verleend. Spr. weerlegde, dat mej. Kroes door lichaamsgebreken, slecht ter been zou zijn en slechte oog.en, haar practijk niet "oed kon waarnemen. Als de beschuldigin gen waar zijn, kon bovendien, volgens spreekster, aan mei. Kroes geen eervol ont slag verleend worden. Spr. noemde het adres, dat in de gemeen te heeft gecirculeerd en dat onderteekend is door vrouwen van 70 en 80 jaar, minder waardig. De burgemeester van Haarlemmermeer mr. Slob, noemde de zaak een conflict van belangen. Spr. kon begrijpen dal mej. Kroes haar arbeid niet wil laten varën De ge meente moet echter ook voor haar belan gen waken. De vroedvrouw van Nieuw-Ven- nep is aanrfesteld, omdat de gemeente er een gemeentebelang in zag, jat arbeiders gezinnen goedkoop geholpen kunnen wor deni bi) vermeerdering van het gezin. algemeene indruk der vrouwen te Nieuw-Venn en over mei. Kroes is van dien aard, dat allen bereid zijn een st„k te onders-hnrven. waarin gezegd wordt, dat met. Kroes met meer voor haar ,aak is berekend Spr reide dit om te weerleggen cen uergeluk adres met 175 namen min of meer als waardeloos wordt beschouwd Spr. memoreerde dat mej. Kroes alt»» oneenighe'd heeft gehad met de opeenvol gende doktoren tegen wier inmenging in take haar practuk z„ _z,eh steeds verzette Bij onderzoek was de indriik van B en W kat er werkelijk 'ets aan het werk van mei Kroes haperde. Spr. noemt daarna als fei ten, dat mei. Kroes slecht ter been is. wat vooral voor de a,'standen van Haarlemmer meer een ernstig bezwaar is. Voorts is zit eetr bijziende, wat door patiënten een ge vaar wordt beschouwd. Geneeskundige huln •ordt door haar bii uitzondering ingeroepen Spr is van oordeel, dat de belanrfen de' arbeidersgerioion van Nieuw-Vennep boven bof pcrsoonlük financieel beland Van me; froes moet worden gesteld zoodat zij „ie» haar ambt ban worden. F' •s door haar ontreden een toestand ontstaan, die moeilük bestendigd kan worden. Spr noemt het voor een gemeentebestuur Zeer •ooeilük een vroedvrouw te handhaven die dé svmpathie van de bevolking heeft ver- loren. Dr. Doover, inspecteur van de Volksge zondheid zette vervolgens de taak van deze inspecteurs uiteen t. o. v, van de verlos kundige hulp aan de arbeidersbevolking In verband hiermede deelt spr. mede, dat hij onmiddellijk deze zaak ging onderzoeken, toen hij hoorde dat bovengenoemd adres bij het gemeentebestuur was ingekomen. Mej; Kroes wilde niet weten van een minnelijke schikking Spr. is tegenwoordig geweest bij het ver hoor van mej. Kroes en de klagende vrouw. Sindsdien ging hij twijfelen of mej. Kroes op deze manier moest worden weggezonden. Ook Prof. de Snoo, wien spr. in deze kwes tie raad vroeg, was van oordeel dat hier niet gezegd worden kan, dat mej. Kroes on geschikt voor' haar werk is. Spr. noemt en kele feiten die eerder gelden als de hoog ste lofuiting aan een vroedvrouw, dan dat zij haar als grieven kunnen worden aange rekend. Spr. betreurt dat deze zaak niet eerder aan de Inspectie bekend was; wellicht kon dan veel worden voorkomen. Volgens spr. meening wettigen de beschuldigingen niet het ongevraagd ontslag van mei. Kroes, dat voor haar een ernstige blamage beteekent. Op een vraag van den voorzitter zeide dr. Dooyer, dat niet-goedkeuring door Ged. Staten van het ontslag, voor mej. Kroes een moreele steun zou zijn, waardoor zij langzamerhand ook meer patiënten zal krij gen. Mevr. de Graaf onderstreepte dit en zeide verder, dat de positie der vroedvrouwen onafhankelijk is van de gezindheid van den medicus. De burgemeester van Haarlemmermeer was van meening, daarnaar gevraagd door den voorzitter, dat bij handhaving van mej. Kroes, zii langzamerhand nog meer patiën ten zal verliezen.. Dr. Schreuder gaf de verzekering, dat de medewerking tusschen de medici en mej. Kroes steeds groot is tfeweest. Daarna werden de beprekingen gesloten. Ged. Staten zullen later een beslissing ne men. Naar aanleiding van een verzoek van den m-ocureur-generaal. mr. Cnopius, heeft het Arnhemsche Gerechtshof gisteren in raad kamer besloten tot invrijheidstelling van de beide verdachten in de Culemborgsche moordzaak Vroege en Sweris. Sweris heeft het Huis van Bewaring ver laten, doch Vroege, die uit anderen hoofde driéJaar gevangenisstraf moet ondergaan, bleef natuurlijk gedetineerd. Naar verder gemeld wordt, heeft Sweeris bét voornemen, om een verzoek tot schade loosstelling in te dienen, daar hü verklaart, door het verblijf in arrest, ernstig geschokt te «ijn in zijn' zenuwen. Gisteren heeft de heer Eduard Daniels onder veel belangstelling zijn honderdsten geboortedag gevierd. Deze zeldzame feestdag werd des och tends ingezet met het zingen van een hul- digingslied, en gedicht van een der inwo- uenden van het gesticht, den heer H. An- tenbrink, en waarvoor de muziek was ge componeerd, door een der zuster-verpleeg- sters van de „Westenburchf". Onder hartelijke gelukwenschen werden den honderd-iarige een menigte cadeaux aangeboden door inwonenden van de „Westenburcht", door verpleegsters e.a. O.m. ontving de jubi'ars 'n mooien stoel m®t kussens, een wandelstok, een horloge met kettjng, een PÜP en ve'c andere aar dige en nuttige zaken. Toen de familie van den jubilaris aan wezig was, vereenigden ailen zich in de bestuurskamer van de stichting, waar Ds. Jac, Poort, namens het bestuur van de ..Westenburcht'' het woord lam om den heer Daniëls hartelijk te complimenteeren. Spr. wees er op, dat de datum van den 28sten December juist omdat hij tusschen Kerstmis en Nieuwjaar valt, een mooie dag is, om dit feest te vieren. Spr. hoopte, dat heel het leven van den heer Daniëls rustte op Jezus en dat het in zijn hart steeds Kerstmis zal zijn. Wanneer het oude jaar komt, dan zal hij niet klagen, want de Nieuwjaarsdag volgt. Spr. uitte vele beste wenschen voor den heer Daniëls en besloot met de aanbieding van een teekenlng. vervaardigd door den heer Amsingh, een der Inwoners van de stichting. Hierna betrad de burgemeester van Be verwijk ,Jhr. J. C. W. Strick van Linscho- ten, vergezeld van ziin dochter en den ge meente-secretaris, de versierde receptie zaal. De burgemeester begon met te zeggen, dat de naam Daniëls deze dagen in Bever wijk op aller lippen zweeft. Spr. had zich overtuigd, dat de heer Daniëls .verkelijk 100 jaar is geworden. Daartoe heeft hij een onderzoek inëesteld in de registers van den burgerlijken Stand, waaruit blijkt, dat op den 29stèn December 1827 werd ingeschre ven Eduard Daniëls. zoon van Eduard Da niëls. Als getuige fungeerden bii deze aan gifte Joh Wennes en Herbert Blom, terwijl dc acte geteekend is door den destijds fun- geerenden burgemeester P. Verhagen. Het gemeente-bestuur heeft gemeend, dat deze buitengewone dag niet onopgemerxl mag voorbijgaan. Spr. durfde uit naam van de geheele gemeente te spreken, wanneer hij den 100-iarige gelukwenschte en daarbij de hoop uitsprak, dat de jubilaris, zoo lang hij leeft, gespaard mag blijven voor leed of verdriet. Ook de familie wenschte de burgemees ter vervolgens geluk. Zoo ook het bestuur van de „Westenburcht". Het gemeentebe stuur is dankbaar, dat Beverwijk een in richting heeft, waarin de 100-iarige op zou uitnemende wijze wordt verpleegd. De burgemeester bcod hierna, namens het gemeente-bestuur, een groot bloemstuk aan. Als blijk van persoonlijke vereering bocd de hurgemeester ^en 100-iarige hierna een fraaie wandelstok met inscriptie aan. Ds. Poort dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden. In den loop van den ochtend kwam een deputatie uit de Beverwijksche padvinders den 100-jarige feliciteeren, terwijl nog veel particulieren hun persoonlijke gelukwen schen kwamen aanbieden. Voorts werd een groot aantal bloemstuk ken aan de „Westenburcht" bezorgd. Den middag bracht de heer Daniëls door ten huize van zijn dochter, waarna om 4 uur wederom gelegenheid bestond om hem in de „Westenburcht" te complimen teeren, voor hen, die tevoren hiertoe het verlangen hadden te kennen gegeven. Van deze gelegenheid werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Des avonds werd den 100-jarige in het gebouw een serenade gebracht. De oude heer was den geheelen feestdag als altijd zeer monter en drukte allen, die hem kwamen gelukwenschen, stevig de hand. Een record. De gemeenteraad van Amsterdam hield giserenavond zijn 50ste zitting voor de be handeling der gemeente-begrooting. Hier mee heeft de raad zijn record verbeterd. Het feit is niet onopgemerkt voorbijge gaan. In zmj openingswoord herinnerde de voorzitter er aan en tijdens de vergadering werd namens een onbekende aan den voor zitter een bloemenhulde aangeboden voor zijn prestaties als leider der vergaderingen. De raad stemde hiermede onder applaus in. Naar het Corr. Bur.meldt, wordt door de Haagsche politie een onderzoek inge steld bij het Centraal Bureau voot de Sta tistiek, gevestigd aan de Oostduinlaan al- daar. Het onderzoek richt zich voornamelijk te gen een der ambtenaren van genoemd bu reau, die het Rijk voot vele duizenden gul dens benadeeld zou hebben. Naar ons nog werd medegedeeld, zou dc verduistering gepleegd zijn aan de afdeeling Huishoudelijke Dienst. Comptabiliteit enz. Nader wordt nog gemeld, dat het onder zoek zich richt tegen een hoofdambtenaar der afdeeling Huishoudelijke Dienst. Deze hoofdambtenaar is reeds eenigen tijd met ziekenverlof en is voornemens binnenkort den dienst te verlaten. In verband hiermee moest hij de bescheiden, welke hii onder zich had, overdragen. Het aanzienlijke te kort werd toen al 'spoedig geconstateerd. Nog maar 2 weken geleden vond te Ben nebroek een uitsiaanden brand plaats in een manufacturenwinkel in de Bennebroe- kerlaan, ea hedennacht moest de brand weer wederom gea'armeerd worden voor een flinken brand in Café-Restaurant „Die Oude Geleerde Man", eveneens in de Ben- nebroekerlaan gelegen. Om circa 1 uur ontdekte de huishoud ster, die alleen met een kindie thuis was, (de eigenaar, de heer H. Bakker, was niet aanwezig), dat de voorkamer, naast die, waarin zij sliep, en welke gelegen was in het benedengedeelte aan de Oostzijde van het gebouw, in volle vlam stond. Haar eerste werk was het kindje uit bed te ha len en in veiligheid to brengen. Toen vloog zij den weg op. alarmmakend, en haar gillende stem klonk angstig door den stillen nacht. In een ommezien was een aantal brand weermannen aanwezig en begon men het vuur met 2 slangen op de waterleiding aan te tasten. Even later werden nog 2 slan gen aangekoppeld, zoodat toen met 4 slan gen gewerkt werd. Naar Heemstede werd om meer druk op de leiding verzocht. Maar de hevigheid van den brand nam ziender- oogen toe, verspreidde zich naar het ach tergedeelte en de bovenverdieping. Hier hielp de wind nog een handje mee. Al spoedig bleek, dat men met deze be perkte middelen den brand niet meester kon worden, en zoo besloot de heer Vis, brandmeester, assistentie te vragen aan Heemstede. Om 1.20 klonk in Heemstede 't brandsignaal en om 1,25 rukte de motor spuit uit. bemand met een 6-tal brandweer lieden. De slechte weg was echter oorzaak dat men nog 15 minuten noodig had, om het brandende perceel te bereiken. Daar toch weinig meer te redden' was, werd voorloo- pig geen toestemming gegeven aan het blus- singswerk deel te nemen Toen wij om '10 min. voor 2 op het ter rein van den brand kwamen, stond daar de motorspuit, en een groot personeel stond in den feilen Oostenwind het vlammenspel ga de te slaan, hunkerend mede te mogen werken, het alles verterend vuur te besrij den. Door den Noord-Oostenwind werd het vuur meer en meer naar de achterzijde van het perceel gedreven. Daar sloegen dan ook de vlammen hoog boven de rookkolom men uit. Toen ten slotte het belendende perceel, bewoond door den schoenmaker Vermeer, in gevaar kwam, gaf de waarn. burgemeester, de heer T. v, Lierop (de bur gemeester was met vacantie afwezig) toe stemming aan de Heemsteedsche brandweer mede te helpen. Nu werd het vuur aan de voorzijde en achterzijde h.estreden. Massa's water werden door de motorspuit in den vuurgloed geworpen en na een half uur was te zien, dat men den brand meester raakte. Onder oorverdoovend geraas stortte de achtermuur der bovenverdieping in, een vonkenspel als van een vuurwerk te aan schouwen gevend. Maar dan is het werk der brandweer ook des te gemakkelijker, omdat men het vuur in de hoeken beter be reiken kan. Na een uur van samenwerken kon ,de .Heemsteedsche brandweer inrukken het blusschingswerk overlatend aan de Bennebroeker brandweer, die nog tot 7 uur in den morgen bezig was. Ne der vernemen wij nog, dat de huis houdster gewekt is door den hond, die vieeselijk huilde. Jammer was het, dat het dier in de vlammen is omgekomen. Bak ker Lommersen, het gillen der huishoudster heorende, maakte het eerst aiarm, zoodat spoedig hulp aanwezig was. Het woonhuis en café zijn geheel uitgebrand. De biljart zaal en het bovengelegen gedeelte zijn ge- Een 20-jarig meisje is nabij de Scbout- jesbrug in de Leidschevaart verdronken. Zware brand te Bennebroek; café „de Oude Geleerde Man" uitgebrand. In Huize „Duinrust", te Overveen, is is gisteren op 66-jarigen leeftijd overleden de Zeereerw. heer Dr. H. van Aersen, oud rector van het St. Jacobsgesticht te Amsterdam. 4 De ondergang der „Principessa Mafalda1'; i een verhaal van den état-major der „Alhena''. De Culemborgsche moordzaak; door het Gerechtshof te Arnhem zijn de twee ver dachten, C. Sweeris en J. Vroege, weder vrijgelaten. Herinnering aan ouderwetsche winters; een interessante vergelijking. Een hoofdambtenaar van het Centraal Burean voor de Statistiek, te 's-Gravenhage, heeft verduistering gepleegd, waardoor het rijk voor vele duizenden guldens benadeeld moet zijn. Ingediend is een wetsontwerp tot gemeen- telijke indeeling van het Zuiderzeegebied. Een ontwerp Bedrijvenwet is ingediend. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag inzake het wetsontwerp tot wijz'ging der Dienstplicht wet; de loting zal één jaar vervroegd worden. De verhouding tusschen Dnitschland en Polen. De Wilna-kwestie nog niet van de baan. Overstroomingen in Spanje en PortngaL De winter in 't buitenland: vorst, nood weer, overstroomingen. I De Theems buiten bare oevers getreden. Corruptie-affaire bij de spoorwegen te Warschau ontdekt. De bevrijding der Katholieke geestelijken in China, die door de communisten werden gevangen gehouden. De verdachte inzake den moord op Marion Parker heelt bekend. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.78. Stilstand. Licht op, De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken Om 4.22 uur. Hoogste barometerstand 781.4 m.H. te Kinn. Laagste barometerstand 778.5 te Isafjord. Verwachting; Krachtige tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, toenemende vorst. spaard gebleven, maar door de waterscha de geeft alles een treurigen aanblik. De oorzaak is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein waren he dennacht aanwezig de staf der Bennebroe ker en Heemsteedsche brandweer, de beide Bennebroeker wethouders. verschillende raadsleden. Polirie van Bennebroek en Heemstede zorgde voor voldoende afzet ting van het terrein. De burgemeester werd van het geval in kennis gesteld. Het luiden der klok had vele ingezetenen gewekt, zoodat velen de koude trotseerend, het vlammenspel in oogenschouw namen. Hedenmorgen is op de Leidschevaart een droevig ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. De 20-jarige ®ei- v. B., wonende Bosch en Vaartstraat 13r, wilde heden morgen half acht met haar zusje bij de halte Schouwtjesbrug aan de Leidsche Vaart op den tramtrein der E. S. M. stap pen, om naar haar kantoor te Amsterdam te gaan. Zij sprong op de tram, die reeds in beweging was. Daar het hekje vóór de tramdeur nog gesloten was, kon zij niet onmiddellijk op het balcon komen. Niet onwaarschijnlijk is dat zij in aanraking is gekomen met een der ijzeren masten, die het leidingsnet van de tram dragen, waar door zij van de tram viel en /an den schuin afloopenden talud in het water van de Leidsche Vaart gleed. Ongelukkigerwijze geraakte zij daarbij onder het ijs en verp dronk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1