KASSIER EN C0MMISSI0NNA1R IN EFFECTEN SeicUcfui Soiwcmt CHE0UE.K0ERSEN G.F. H. PASTOOR - HAARLEM Amsterdamsche Beurs ÏIERINGA WUTHRICH Philip's Radio - Toestellen Dr. H. VAN AARSEN. f Agenda 30 December Voordracht-avond F. Primo. DE HEER A. A. SWOLFS GEHULDIGD. Geen- Sneeuwruimers. De jaarlijksche Kerst-uitdeeling der St. Vincentius-Vereeniging te Haarlem. Groentemarkt te Haarlem. Een spatader gesprongen. Gevallen door de gladheid. Binnenbrandje. Voor de „Stille Armen." Voetbal-Vereenlging B. V. C. „Bloemendaal." Personalia. Priesterjubilea. PATER AMANDUS LOOTS, t LAATSTE NIEUWS. Goud naar Europa. De ramp op de zee van Marmora. De economische reconstructie van Frankrijk. Vierde Bach-concert. BURGERLIJKE STAND. Gevonden dieren en voorwerpen. Is voor LEIDEN en OMSTREKEN hei aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! ENL VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Het secretariaat van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindershond. De Amsterdamsche IJsclub. De hooge waterstand van de Maas De Egyptische minister van Landbouw. Een Duitsche kruiser te Genua. Al- of niet splitsing van d.en bond van R.K.Kiesvereenigingen in Gelderland. De stoombootdienst der Alkmaar Pakket". De koninklijke familie. Talkpoeder en Vasenol Tragisch ongeluk. MEDEGEDEELD DOOR DB SPAARNEBANK, Haarlem- Amsterdam DONDERDAG, 29 DECEMBER. MEDEGEDEELD DOOR DB SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 1°1 Vjs 2741 179 1761 177i 2344 4094 120" 1 149s/a 5461 115% 153f 359 1344 130 b 236-7 400-2 115-64 1481" 5494 1124 322f 256f 3304 160 205% 1094 8234 444| 1271 1844 166 565f 4781 276 515 144 b 1931 66 134 1421 321 1 353f 323 257 330 160 206 1094 199 5 41 8234 443 1271 1844 165 569 4774 272 514 143 193 65 H Omtrent het heden gebeurde doodelijk ongeval nabij de dchouw.jesbrug vernemen •wij nader: Nadat de E. S. M.. die om circa half 8 hedenmorgen de halte Schouwtjesbrug pas seerde, aan de Leidscbe Vaart gestopt had ter opneming van passagiers en wederom in tamelijken gang was, kwam over de Schouwtjesbrug de ongeveer 20-jarige Mej. v. B. in vollen draf aanloopen, om zich door middel van de juist gepasseerde tram naar haar kantoor te Amsterdam te be geven. Doch doordat de tram reeds on geveer een 60 a 70 meter op gang gekomen was, heeft zij de ongelukkige ge dachte gevat, op deze rijdende tram te. springen, die zooals boven vermeld, aan de vaste halte had gestopt. Vermoedelijk door de daar ter plaatse hevige gladheid van den weg en de schuin afhellende lig ging, is zij oiwel misgestapt, of heeft, door dat zij de gesloten hekken aan de instap- zijde naar boven wilde duwen, door de reeds in gang zijnde tram misgegrepen, is met haar hoofd tegen de daar staande electrische masten geslagen, heeft door den hevigen slag haar bewustzijn ver loren en is vervolgens achteroverslaande langs het daar ter plaatse schuine talud in de Leidsche Vaart gevallen en door het ijs gezakt, een droevig voorval wat door het vroege uur diet is opgemerkt en de tram in de richting Ams'erdam is doorge reden. Doch doordat haar jongere zuster, eveneens kort daarop haastig kwam aan loopen om zich met haar oudere zuster naar Amsterdam te begeven, zag zij, aan gekomen aan de plaats des onheil®, waar zöoeven haar zuster door het ijs was ge zakt, doch wat noch gezien of opgemerkt was, op het ijs het ta®chje liggen van haar zustr, van wie zij veronderstelde, dat deze met de tram, die zij in do verte in de rich ting Amsterdam zag wegrijden, was inge stapt. Een daar toevallig bezig zijnden groentenboer sprak zij hierover aan, die op haar verzoek, met den reddingshaak der Schouwtjesbrug probeerde dit taschje op te halen. Deze zag tevens het vierkante gat, waar enkele oogenblikken geleden mej. v. B. was doorgegleden, doch kon geens zins vermoeden, dat hierdoor iemand heen geraakt was onder het ijs. Hij deed echter wel aan een naderbij gekomen poiitie-agent bevinding van het vermoeden, dat zich wel iemand onder het ijs kon be vinden en dregde ook aldus op deze plaats waar hij niets vond. Inmiddels had de politie-agent zich naar de remise der E.S.M., in de nabijheid, bege ven, om te weten te komen of zich inder daad mej, v. B. in de tram bevond. Daarna is naar Halfweg getelefoneerd om de tram op te vangen. En zooals slechts flauw vermoed werd, kwam de noodlot lige tijding, dat zich mej. v. B. niet in de tram bevond. Met deze tijding begaf de agent zich naar de Schouwtjesbrug, waarmede inmiddels een twintigtal minuten verloopen waren, en waar zich nog haar jongere zuster bevond. De agent is daarop, in vereeniging met eenige omstanders, op nieuw gaan dreggen en vond ongeveer een 7-tal meters „van het gat verwijderd mej. B., van wie reeds de levensgeesten geweken waren, daar zij ongeveer een half uur door noodlottige samenloop van om standigheden, onder het ijs was geweest. Op het gezicht hiervan heeft ook haar zuster het bewustzijn verloren en beiden werden in twee naast elkander liggen de woningen, aan de Leidsche Vaart, ge dragen. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. M., kon slechts den dood constatee- ren. Aan haar hoofd had de verongelukte Mej. v. B. een zware buil opgeloopen, door den slag tegen de electrische mast. Haar zuster, die inmiddels wederom het bewustzijn had terugontvangen, werd door de politie naar haar woning gebracht, ter wijl de verongelukte v. B. per po'itiebran- card vervolgens naar het St. Elisabeth's- Gasthuis werd gebracht. Men kan de ver slagenheid begrijpen, die een dergelijk on geval teweeg bracht in het gezin, dat plot seling zoo zwaar beproefd werd. In aansluiting kunnen wij nog nader mededeelen, dat wegens de door de vorst beslagen ruiten nóch door den conducteur, nóch door de passagiers iets bemerkt is geworden van het droevig ongeval, mede ook door het vroege uur waarop het nog tamelijk donker is. Zoodende treft hier het persneel der tram geen enkel verwijt en is het ongeval alleen te wijten aan de on voorzichtigheid van het slachtoffer. Het Persbureau Vas Diaz weet nog mede te deelen, dat het verongelukte meisje door kloppen op de ruiten de aandacht trachtte te trekken van de passagiers en daarbij tegen een paal aanbotste. Deze le zing is echter, blijkens bovenstaand relaas onjuist. Ware zij juist, dan zou de tram na het ongeval zeer zeker gestopt hebben. Gen enkele passagier heeft echter aan het treinpersoneel ook maar de minste mede- deeling gedaan. j lijke inleiding Fr. v, Eden' fragment, over declameeren en luisteren en ge- dichten van Const. Eeckels en Alb. Ver-, wei}, tusSchen kunstenaar en publiek spoedig gelegd. De heer Primo, met zijn sterk en goed-geschakeerd orgaan, boei-1 de de aanwezigen en maakte aanvanke lijk de inspanning, die het luisteren naar één voordrager bijna iedereen kost, lichter. Het geluid, van den heer Primo is zwaar, sonoor. Vandaar dat niet alle gedichten en prozastukken die hij declameerde het programma deels episch deels lyrisch niét alle evenvee vodoening schonken. Dat deze voordrachtskunstenaar bijv, de schoonheid vén een sterk-pictoraa vers als „De Nachttrein" uit Kor v. d. Oevers „Open Luik" meer benaderen en uitbeel den zal nad een zingend gedicht van Ge^ zelle, bleek ook op dezen avond. Wan neer een zware uitzetting van zijn stem gerechtvaardigd was, schonk de heer Pri mo een schoonheidsontroering, waarvoor men dankbaar kon zijn. Primo sloot met de hymne aan het woord van Lod. v. Deijssel „Ik houd van proza". Van Deijssel zelf heett hét eens gedeclameerd het was een volslagen mislukking; Primo gaf het bekende frag ment met een begeestering, die een in druk geeft van de gemoedsgesteldheid waarmede v. Deijssel di proza, dat hem beroemd heeft gmaakt. moet hebben ge schreven. NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 Na een ongesteldheid van ongeveer twee weken, is gisteravond half zeven in Huize „Duinrust" te Overveen overleden, de ZeerEerw. Zeergel. heer dr. H. van Aar- sen, laatstelijk rector van het St., Jaoobs- gesticht te Amsterdam. Henricus van Aarsen werd geboren te Dordrecht op 26 Januari 1861 en priester gewijd 22 December 1883. Achtereenvol gens werd hij benoemd tot kapelaan te Wor- merveer op 26 September 1887, te Haarlem (H. Jozef) 17 Augustus 1889, te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de Veste) 5 Februari 1894. Zijn laatste functie was die van rector in het St. Ja~obsgesticht te Amsterdam, waartoe hij op 23 Juli 1897 werd benóemd. Le thans overledene, die doctor in de beide rechten was, vertoefde sinds October j.l. te Overveen. Bergstraat 2, Heemstede, overschoen; W. Gaerinsan, Saenredamstraat 78, sleutel Brandweer; J. Merts, Nachtegaalstraat 83, dames-overschoen; A. v. Leeuwen, Brou wersstraat 29, kindertaschje met inhoud. Sociëteit „St. Bavo". Alberdingktthijm, 8 uur. Tramcursus, 8 uur. R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Commissie van beroepskeuze, 8 uur. St. Josephsgezellengebonw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg. Ver Rotterd, Hofstad- Tooneel „Het Wonderkind", 8 uur. Gem, Concertgebouw. Voodracht Shan- kara, 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 7 uur en kwart over 9 uur. De heer F. Primo heeft vroeger reeds bewijzen gegeven, dat hij bijzondere kwa liteiten als declamator heeft. Op het too- neel heeft hij dat als voornaamste speler in stukken, die hooge eischen stellen aan t*e zeggings-gf.ven der acieurs, aan het Haarlemsche publiek en elders getoond. Wij herinreren in dit verband aan de op voering van Philoktetes, waarin de beer Primo vrijwel de eenige was, die toonde karakter en eischen van dit drama te be seffen. Edoch, er zijn meer kunstenaars dfe rechten kunnen laten gelden op daadwer kelijke belangstelling van het publiek en haar niettemin niet ondervonden. Tot ont moediging misschien dezer artiten, tot schade van het publiek zeker. Ook de voordrachtavond van den heer Primo was slecht bezocht; de weinige belangstellen- den die er waren, zullen onderschrijven dat drukker bezoek gerechtvaardigd was. Mis schien zal de heer Pnm0 gelegenheid vin den zijn kunst '°f een talrijker publiek te brengen, indien hi; het voorbeeld volgt van een anderen journal -declamator, die zich voor verschillende vereenigngen disponibel stelt. 'Van een deprimeerenden invloed der leege zaal op den heer Primo was niet Gisterenmiddag 3 uur hebben op het raadhuis te Heemstede de ambtenaren op hartelijke wijze afscheid genomen van den scheidenden gemeente-secretaris, den heer A. A. Swolfs In de raadzaal hadden zich zeer velen verzameld. Onder de aanwezigen bevonden zich de schoonouders, zuster en zwager en schoonzuster van den heer Swolfs, die ge zeten waren aan de groene tafel. De burge meester, jhr. J. P. W. van Doorn, nam daar aan eveneens plaats. Te drie uur ongeveer werden de heer Swolfs, diens echtgenoote en beide^ zoons, de zaal binnengeleid door den nieuwbe- noemden secretaris den heer N. Vos, Nadat de familie Swolfs achter de groene tafel had plaats genomen, nam de burge meester het woord. Het was niet de eerste maal, zeide de burgemeester, dat hij, spre kende voor eenige corporatie, den heer Swolfs ter gelegenheid van zijn afscheid toesprak, doch integendeel de zesde! Niet temin ontbrak het den burgemeester nog niet aan verf op zijn palet, om nog weer de goede qualiteiten van den secretaris te schilderen. Hij zou echter bij deze gelegen heid dit aan anderen willen overlaten. Het deed, zeide spr., hem groot genoegen als eerste op deze belangrijke bijeenkomst het woord te mogen voeren. Spr. richtte een bijzonder woord tot mevrouw Swolfs, die door haar groote belangstelling in het werk van haar echtgenoot dezen dat werk ten zeerste heeft mogen veraangenamen en ook dikwijls verlichten. Het werk van den secre taris is zwaar geweest. Niettemin heeft h<j den lijd gevonden een uitnemend echtgenoot en vader te zijn. Aan de gemeente heeft des heeren Swolfs werkkracht enorme diensten bevyezen, al dus spr. Veel wat tot stand gekomen is om de schoone gemeente Heemstede nog beter en fraaier te maken, is te dapken geweest aan het vruchtbaar initiatief van den secre taris. Veel is er uitgegaan van die binnen kamer in het raadhuis, waarvan men in het algemeen niet weet dat het daar vandaan gekomen is. Gestreden heeft de heer Swolfs ook voor de gemeente toen deze werd aan gerand. De strijd is ongunstig voor Heem stede afgeloopen, maar niettemin blijft bet een eer voor den heer Swolfs dat hi) vooi Heemstede gestreden heeft op de voorste baricaden. Dan voerde het woord de opvolger van den heer Swolfs, de heer N. Vos. Deze sprak namens het secretarie-personeel en wees er op, dat de heer Swolfs als gemeen te-secretaris 224 maal de raadsvergaderin gen van Heemstede heeft bijgewoond. 21 jaren is hij in dienst der gemeente geweest en heeft in den bloei der gemeente een groot aandeel gehad. Spr. ging nader in op de goede verstand houding, welke bestond tusschen den heer Swolfs, en het secretarie-personeel en zeide, dat het feit, dat ook de burgemeester ge meend heeft, aan deze huldiging van het gemeente-personeel te moeten deelnemen de verhoudingen in het gemeentelijk bestel, een prachtig bewijs was, van die uitsteken- Ten slotte bood spr. namens het geheele personeel der gemeente Heemstede den heei Swolfs ten geschenke aan diens portret, ge- scbilderd door den Heemsteedschen schilder Wesseling. Verder werd gesproken namens Open bare Werken en de directie van het Gas-, Duinwater- en Electriciteitsbedrijf en daarna door den heer Kempers, insp. v. politie. Hij getuigde van de waardeering die alle leden van het gemeente-personeel steeds voor het werk van den heer SwoLs gehad hebben. Men eert in den waren zin de waarde van dit werk. Mede daardoor is Heemstede ge worden een gemeente „om te stelen, het geen dan ook inderdaad helaas voor een gedeelte geschied is. Namens het gemeente- personeel bood spr. den heer Swolfs èen penteekening aan, door spr. geteekend en van een begeleidende gecalligrafeerde oor konde voorzien. Op de teekening ziet men ter linker- en rechterzijde de gemeentehui zen van Haarlemmerliede en van Voorhout en in het midden, deze beidé beheerschende, het raadhuis van Heemstede met een zeer toepasselijk gemaakte „bestrating" ervoor. De heer Swolfs bracht den burgemeester en andere sprekers dank voor hun van zoo veel goede waardeering getuigende woor den en het gerneentepersoneel voor de ge schenken. Spr. zeide te hopen, dat het per soneel steeds in vriendschap aan den ouden secretaris zal willen blijven denken. De sa menwerking heeft nooit te wenschen over gelaten, maar met zulk uitstekend personeel ware ook niet anders te verwachten. In deze gemeente verkeeren de ambtenaren gelukkig niet in ongunstige omstandigheden, dank zij het goede beleid van het gemeente bestuur en mede daaraan zal het te danken zijn, dat in deze gemeente een ieder met liefde en volle toewijding zijn plicht ver vult. Aan den burgemeester vroeg de secreta- i tenslotte het portret, waarvoor hij bij den sympathieken schilder Wesseling met zooveel genoegen heeft geposeerd, voor de gemeente te willen aanvaarden. De burgemeester voldeed gaarne aan dit verzoek en zegde toe, dat het een plaats zal verkrijgen in de raadzaal. Spr. merkte evenwel daarbij op dat de man, aan wie hier hulde gebracht werd, dan toch zeer weinig genoegen van het hulde blijk zou hebben, dat slechts luttele minu ten in zijn persoonlijk bezit is geweest. Als schadeloosstelling bood spr. den heer Swolfs daarom een groote foto, genomen "van het geschilderde portret^aan, benevens een door den heer Voges vervaardigd album, bevat tende de namen van de gevers van het ge schenk. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Wegens de vorst werden ook heden geen werkloozen door de Gemeente-Rei- het minste symptoom te bespeuren. Daar- j niging te werk gesteld om sneeuw te rui- entegen was het contact, na de toepass-men. Zooals telken jare op het feest der Onnoozele Kinderen pleegt te geschieden, zoo had ook wederom dit jaar de blijde viering plaats van het Kerstfeest en de daarmede gepaard gaande uitdeeling aan talrijke, bedeelde gezinnen der St. Vincen- tiusvereeniging te Haarlem. Deze omvat al de conferenties der parochiën te dezer stede met ruim 225 gezinnen en 1110 per sonen. In den namiddag waren ruim een 315-tal kinderen bijeengekomen in het bekende gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt der St. Vincentiusvereeniging, waar zij door een nimmer rustend Bestuur, dat altijd op de bres staat wel te doen, op zeer hartelijke wijze werden ontvangen én op zeer gulle wijze werden onthaald op diverse versna peringen. Het was een lust voor de oogen, deze opgetogen kinderschaar daar bijeen te zien, een vreugde, die zich uitte in druk gebaar en herhaaldelijk opklinkende uitroe pen van bewondering. Vroolijke piano-muziek verhoogde de feeststemming, en telkenmale werden be kende Kerstliedjes ingezet, die dankbare instemming vonden in deze woelige kinder menigte. Het Bestuur had zorg gedragen voor een rijk afwisselend programma, dat zeer zeker in ruime mate de dankbaarheid der kin deren zal hebben weggedragen. Leuke bioscoopstukics, zooals „Zigoto op de Dievenjacht" „Geef 'm de ruimte" „Bij ons in Amerika" deden de zaal daveren van het óorverdoovend gejoel, tel kens wanneer zich een reeks van de dol zinnigste komische scènes zich op het doek vertoonde. In de pauze deelden rappe handen aan de kinderen allerlei aantrekkelijke lekker nijen uit, zooals chocolademelk, koeken, enz., die ruim aftrek vonden. De „clou'' van dezen middag was wel „De intocht van St. Nicolaas, dié tot slot met zijn onmisbare trouwe hulp zijn intrede deed in de zaal en begroet werd en wel kom geheeten door het Bestuur en een lied ter zijner eere. Hij nam plaats op een ver hooging in de zaal, temidden van groen en palmen op den voor hem bestemden zetel. Vriendelijk sprak hij de kinderen toe èn schonk hun ieder naar leeftijd, esn geoast stukje speelgoed. Onnoodig fe vermelden, hoe dankbaar gestemd de kinderen na dit bezoek, opgetogen huiswaarts keerden, op gewacht door Vader of Moeder, die zij alras deden deelen in het gesmaakt genoegen. In den avond werd door het Bestuur aan de talrijke Ouders en overigen der be deelde gezinnen een groote vreugde bereid en had een uitdeeling plaats van rookworst, rijst en krentenbrood, dat op lange tafels uitgestald ten duidelijkste blijk gaf van den milden weldadigheidszin van hen, die het Bestuur in staat stelden dergelijke vreugde te bereiden aan dit groot getal der door de Haarlemsche afdeeling der St. Vincen tius-Vereeniging bezochte en ondersteunde gezinnen. Tevens haa een uitdeeling plaats vaii warm ondergoed, wat als vanzelfspre kend zeer dankbaar werd aanvaard. Enkele E.E. H.H, Geestelijken gaven door hun aan wezigheid in de zaal blijk van hunne be langstelling. Het behoeft geen betoog, dat het Bestuur na deze schitterende Kerst- feesviering wederom vele harten dankbaar gestemd heeft. VERPACHTING. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland werd' heden morgen, in het gebouw van het Provinciaal Gouvernement, in het openbaar Verpacht: het recht tot het schie ten en op andere wijze bemachtigen van wild en schadelijk gedierte, le visscherij en het rapen van kieviets-eieren op gronden, gelegen in de gemeente Castricum, in eigen dom toebehoorende aan de provincie Noord- Holland, en zulks in twee perceelen, achter eenvolgens groot plm. 350 H. A. en plm. 618 H. A., afzonderlijk of gecombineerd, gedu rende het jaar 1928. Ingekomen waren 5 biljetten: W. F. v. Waveren, Bennebroek, perc. II 1505.H. M. Demmers, Amsterda.m, perc. I, 1381.—; A. v. Dijk, Alkmaar, perc I, 739.45: Dr. H. J, M. Janzen, alhier, perc. II, 2051H. J. Roozen, Wassenaar, perc. II, 1951.—. Appelen 1260; Peren 1480 p. K.G.; Boerekool 751.50 per kist; Gele kool 6 15; Roode kool 820; Groene kool 310 per stuk; Knakpeen 1620; Vetsla 5064 per K.G.; Selderij 15—30; Pieterselie 10—25 Prei 15—30 per bos; Uien 3.00—3.25 per zak. Op de Nassaulaan kreeg een voor een wagen gespannen paard plotseling een hevige bloeding aan den linkerachterpoot, tengevolge van het springen van een spat ader. De wonde werd verbonden door den dierenarts K. Daarna werd het paard uit gespannen en naar den stal gebracht. Eigenaar was grossier M. te Heemstede. Op de Papentorenvest viel de 15-jarige Y. K., wonende te Halfweg, door de glad heid van zijn rijwiel. Hij liep een wonde aan het rechterbeen op, die op het politie posthuis bij <je Amsterdamsche Poort voor- loopig werd verbonden. Nadat K. in het St. Elisabethsgasthuis verder was behan deld, werd hij per auto naar huis vervoerd. M -t-. Het politierapport meldt het volgende: De 18 jarige J B. zag hedenmorgen half zeven rook ontsnappen uit de deur van „De Kerckhoek", op den hoek van Lepelstraat en Oude Groenmarkt, waarin de sigaren- en muziekwinkel van den heer H. A. is ge vestigd. Hij waarschuwde een inspecteur en agent van politie, die op de Groote Markt liepen, Een deurruit werd verbrijzeld, waarna het vuur met emmers water werd gedoofd. Het bleek dat van de brandende kachel een vonk op den vloer was gevallen, waardoor deze vlam vatte. Door het vlug en krachtdadig optreden van de blusschers is een brand voorkomen, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Tot intentie om genezing van een doch ter van N. N. 5. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Voetbalvereeniging B. V. C. Bloemen daal is er Zaterdag 7 Januari a.s. 's na middags van half 4 tot 5 uur in Hotel „Vreeburg", Kerkplein 16, Bloemendaal, gelegenheid tot complimenteeren van het bestuur. Bij de te fs-Graventiage gehouden exa mens van de Vereeniging van Modevak scholen in Nederland, zijn geslaagd voor costumière de dames L. Fischer, L. Kluiten- berg en M. Sival, allen te Haarlem én voor coupeuse mej. D. Gravemakér te IJmuiden, allen leerlingen van de Modevakschool Wil- helminastraat. Onder de priesterjubilea, elders in dit nummer opgenomen, is abusievelijk wegge vallen de vermelding, dat de lijst ontleend is aan „St. Bavo." Bij de familie hier ter stede is het droe vige bericht ingekomen, dat de Weleerw. Pater Armandus Loots, die het vorige iaar priester werd gewijd en begin September van dit jaar naar de missie in Brazilië ver trok, is verdronken. Het telegram, dat door den provinciaal der Congregatie van de H. H. Harten te Ginneke gistere» werd ontvangen, vermeld geen nadere bijzonderheden. .PARIJS, 29 Dec. Het s.s. „Rochampeau', dat op 28 Dec. uit New-York vertrokken is, heeft, naar de „Echo de Paris" ver. neemt, 10 millioen dollar in baar goud voor de Banque de France aan boord. Het goud wordt eerst thans naar Frankrijk vervoerd, aangezien momenteel de kosten van goud- transporten naar Eur^ ia- gunstig zijn. Het blad taxeert de gouddekking van de Banque de France, inclusief de voor het Londensche departement van financiën gedeponeerde 1 milliard 400 millioen, op 6 milliard francs aan baar goud. LONDEN. 29 Dec, Nadefr wordt nog ge meld, dat de aanvaring op de zee van Marmora in totaal aan 85 personen het leven gekost heeft. Het gezonken schip „Sewindsch" beschikte over een accomo- datie voor zestig personen, terwijl eir in werkelijkheid 160 passagiers aan boord waren. Beide schepen waren niet met een radio-toestel toegerust. PARIJS, 29 Dec. Naar uit de omgeving van Poincaré verluidt, is de minister-presi dent voornemens binnenkort een groote rede te houden over het door de regeering uitgewerkte programma voor de economi sche reconstructie van Frankrijk. Het vierde Bachconcert van de Haar lemsche Bachvereeniging wordt Dinsdag 3 Januari a.s, te 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven. Medewerking wordt Verleend door het Orkest van het Conoert- gebouw te Amsterdam, onder leiding van Pierre Monteux. Als solist zal optreden Roland Hayes, zang. Het programma luidt: Ouverture „Die Fingalshöhle", F. Mendels sohn - Bartholdy (180918847). Aria uit de cpera „Semele", G. F. Handel (16851759). Aria1 uit de opera „La Calamitz Cuori", B. Galuppi (17061785), „La Fuite en Egypt" uit het Oratorium „L'Enfance du Christ", H. Berlioz (18031869). Ouverture Le Re pos de la Sainte Familie. Symphonie d. kl. t., César Franck (18221890). Lento, Al legro non troppo, Allegretto, Allegro non tiappo. Ondertrouwd: 28 December, T. Cramer en C. W. E. Timmers. C. M. Rusman en A. Visbeen. G. Bos en H. J. E. Vergers. I. Schoon en A. M, v. Campen. G. J. Kol en J. M. Franse. Getrouwd: 28 December, G. J. Maerten en A. v. d. Manakker. W. L. Kok en M. J. G. Roosloot. A. J. Leurs en H, C. Terree horst. Geboren: 25 December, z. van M. Dijk- zeul-v. Warmerdam. z. van B. Hogenbirk- Baas. 26 December, z. van A. P. Essers- Vink. z. van E. K!eijn-de Goede. 27 December, d. van J. C. v. Stripriaan-Koop- xnan. z. van R. Gort-Burggraaf. d. van M. M. v. Eerdenburg-Dierick. 28 Decem ber, d. van G. M. Wessels-v.Emmerik. d. van M. G. de Koning-Bon. Overleden: 26 December, S. J. P. Kaars, 82 j., Nieuwe Gracht. D. Hannema, 76 j„ Floraplein. 7 December, H, T. v. d. Broek, 49 j., Nassaulaan. M. Joles, 80 j., Kruis straat. C. M. Kooijman-Berg, 78 j.. Glas blazerstraat. Bur. v. Politie, Smedestraat, een kinder armband, kinderportemonnaie; Heijneman, Hofdijkstraat 16, een heerenhandschoen; Kerssens, Schotervoetpad 2, een motor handschoen; Hoogendorp, Zomerkade 69, een zw. Belg. herdershond; Steensma, Ga- i-enkokerskade 62, een dameshandschoen; Halderman, Donkere Begijnhof 8, een zw. glacé heerenhandschoen; B. v. d. Stoop, Kleverlaan, Watermolen,glacé heerènhand- schoen; C. Verwer, Brandstraat 19, dames horloge; P. Bijster, Hasebroekstraat 1, Halmaspel; F van Deursen, Colensostraat 44rood, wollen dameshandschoen; J Hoog- lugt, Beeksteeg 4a, wollen kinderhand schoen; Kennel „Fauna"', Parklaan: bruine herdershond gebracht door Kruk, Van Egmondstraat 2; herdershond, gebracht door Takke Ged. Voldersgracht 14; bruine herdershond, gebracht door Van Elten, Schermerstraat 27; Bureau van Politie, R. IC. Kerkboek; J. öomen, Korte Laken straat 14, cigarettenkoker; S. de Vries, Hoogerwoerdstraat 6Ci, lorgnet met hoor nen montuur; A. van Opstal, Zijlstraat 22 boven, ledenlijst Ver. Öierenbescherming; C. Steen, Santpoovterstr. 44, rol muziek; A. Gruiter, Gen. Bo'hastraat 58; penning 255 C. W.; Calland, Ko kstraat 34k, pijpensnij- der; Twenhaar, Langendijkstraat 10, pince- nez in étui. De Wilde, Zuidpolderstraat 55, sleutelbos. Verha^e, Heerensngel 99, slinger ger van auto. Twuyvers, Koks aat 19, huis sleutel. Antonisse, Berkerodesteeg 3rd., speld van voetbalclub, v. d. Woude, Dr. Spaarne 54rd., voetstuk van slede. Roose- bcom de Vries, Leidschevaartweg 261 rd., damestasch met inhoud; v. d. Broek, Lange Poellean 18, actentasch; Bureau van Politie, Smedestraat, kindertaschje; Oos'erduinweg 53, wandelstok gemerkt P. F. J.; R. de Vos, Schouwtjeslaan 10, zweep; M. Pool man, Kostver'orenstraat ICO, Zandvoort- Bad, bankbiljet. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat 9, abonnement Ned. Spoorwe- gen; H- Kaan, Damstraat 7, beenen halsket ting; -A. Kuit, Berckheijdestraat 13 ra., grijs wollen dameshandschoen, Bur. v. Poli tie, Smedestraat, wollen kinderhandschoen; S. Kluiskens, Brouwersstraat 48, grijze kin1 Jeilhandscïioen; E. Boogaard, Gr. Heiligland 64, leesboek; A. v. Welsenes, Keizerstraat 8 pakaje met waschgoed; H. J. Mulder, Graaf Willemstraat 45, kinderparaplu; J. C. Adam, Schoterweg 140 rood, rijwielbelastingmerk in étui, N. Bakker, Gr. Heieligland 83, zwart gelakt kinderschoentje; H. Grijmans, J. v. d. Mr. Dr. Deckers neemt als secretaris ontslag. DEN HAAG, 28 Dec. Mr. Dr. Decker®, secretaris van den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, heeft zich we gens uitbreiding van werkzaamheden op velerlei gebied genoodzaakt gezien als zoodanig ontslag te nemen. Hij blijft even wel aan den bond verbonden als rechts kundig raadsman, terwijl hem tevens een plaats in 't bestuur zal worden gegeven. Daar de benoeming van een secretaris is voorbehouden aan de Algemeene Vergade ring wordt deze functie voorloopig waar genomen door het lid van het bestuur L. F. B. M. baron van Voorst tot Voorst. Een en ander gaat in 1 Januari 1928. Het se cretariaat blijft als voorheen gevestigd Ju liana van Stolberglaan 113, 's-Hage. AMSTERDAM, 29 December. Het be stuur der Amsterdamsche IJsclub zal bij doorgaand vriezend weer de baan openstel len voor kinderen en pupillen van leden, Vrijdag om 10 uur. Het ijs verkeert in min der gunstigen toestand, terwijl nog meerde re plekken geheel open zijn. Het bestuur zal vandaag trachten de gaten met losse stukken te vullen, zoodat verwacht wordt, dat de kaan morgen geheel berijdbaar zal zijn. GRAVE, 29 December. De stand van de Maas was hedenmorgen om 10 uur 10.21 M, N.A.P. met een was van 9 c.M. in één etmaal. De Maas schijnt thans den hoogsten stand te hebben bereikt. Om 4 uur in den namiddag van 28 December teekende de peilschaal 10.25 M. zoodat in een tijds bestek van 16 uren slechts 4 c.M, was is geconstateerd. De stand te Maastricht is: brug 44,47 meter, sluis 44.42 meter, bij bei de een val van 30 c.M. De stand te V-enlo is: 14.92 meter, val 5 c.M. CAIRO, 29 Dec. Gemeld wordt, dat de minister van Landbouw, Falhallah Baraket, de vorige week zijn ontslag bij den pre mier heeft ingediend. Tot nu toe is daarvan geen officieel bericht verschenen. GENUA, 29 Dec. De Duitsche kruiser Berlin is gisteren te Genua aangekomen. Dit is de eerste keer na den oorlog, dat een Duitsch oorlogsschip een bezoek aan een Italiaansche haven brengt. Men meldt aan de „Msb.": Van de 38 plaatselijke kiesvereenigingen in den Kamer-Kieskring Nijmegen, verklaar den er zich 35, met vrijwel algemeene, in totaal 180 stemmen, der ter vergadering aan wezige leden) tegen splitsing, terwijl 3 kies vereenigingen n.l. Weust, Deest en Huissen zich (met vrijwel algemeene in totaal 80 stemmen) vóór splitsing uitspraken. Nijmegen hield geen vergadering doch re fereerde zich aan de uitspraak der leden vergadering van 27 April 1926 toen zich pl.m. 400 leden veór splitsing uitspraken. De Stoombootdienst de „Alkmaac Pak ket" op Alkmaar en den Helder wordt nog steeds met behulp van ijsbrekers on derbouden. Men ondervindt veel hinder van het vele ijs. De dienst op IJmuiden vindt nog onge hinderd plaats. APELDOORN, 29 Dec. De Koninklijke Familie wordt 6 Januari a.s. voor eenige dagen op het Loo verwacht. AMSTERDAM, 29 Dec. De 4e Kamer der Rechtbank heeft heden een nieuw deskun dig onderzoek gelast in de z(aak van beide drogisten uit Bussum, vader en zoon. Naar men weet, hadden beide, kokertjes met talkpoeder in den handel gebracht, welke, ofschoon ze niet^ van de Vasenol- werke te Leipzig afkomstig wa/ren, bij ver pakking nagenoeg gelijk daaraan waren. De reentbant verwees de zaak naar den rechtercommissaris. COBLENZ, 29 Dec. Alhier heeft een tragisch ongeluk plaats gehad, doordat een jonge man uit een revolver, dien hij op Kerstmis cadeau gekregen had, een schot loste, w;aardoor zijn 19-jairige zuster aan 't hoofd getroffen werd. Het meisje was op slag dood. Bieden Laten Eerlijn 59.- 59.06 9.71 9.75 Brussel 34.56 34.61 Londen 12.06 12.07 Zurich 47.75 47.81 13.01 13.08 Madrid 41.15 41.25 Ween en 34.85 35.05 New-York (cable) 2.46J 2.474 Praag 9.32 7.37 27.— 29.— Kopenhagen 66.25 66.35 Oslo 65.75 65.85 Stockholm 66.75 66.85 DONDERDAG, 29 DECEMBER. Middenkoersen van gisterea Heden opening Staatsleeningea 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4K Nederl 1917 6% N Indië 1923 D 4>4 N.-lnd. 1926B Bankea Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rctc. Dito Icdnttricëa Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Heil. Kunstzijde Oude Philips lndustr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Pordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V IC.0 Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. IJoyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd S. heepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedio Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 100% 100% 1014 1014 100?%, 100%, 10 H%, 98%a 98 83 79-80 98 228

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2