Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws, RADIO-OMROEP. STATEN GENERAAL. Eerste Kamer. De corruptie in het gasbedrijf. ff et gouden jubileum der St. Gregoriusvereeniging. Drie koeien geëlectrocuteerd. gemeentelijke vischvoorziemng stal uit, roepende: „Draai den stroom af. Twee strenge straffen geëischt. De knoeierijen bij de RECHTSZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. Een reorganisatie van den Godsdienst. te Amsterdam. De brutale inbraak en geweld pleging in den Noorder IJ polder. Aan een wissen dood ontkomen. Het s.s. Sacca Rappa vlot gesleept. Door het ijs gezakt en verdronken. De veerdienst te Grave gestaakt. De brandkast geforceerd. Beslagen en bevroren ruiten. Hoog water. Een poging tot vergiftiging. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Alg. Ned. Zuivelbond. LUCHTVERKEER. Geen enkel spoor meer van mrs. Grayson. STOOMVAARTLIJNEN. VERKEER EN POSTERIJEN. De postdienst op Nieuwjaarsdag. SOCIAAL LEVEN. Eindelijk bijgelegd. Tn de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren een aantal wetsontwerpen z ,nder hoofdelijke stemming of beraadsla ging aangenomen. Bij het ontwerp lot Wijziging der Lager Onderwijswet zegt de heer DE JONG (R.K.) het te betreuren, dat dit ontwerp de gelijk stel! a-,g aantast Op principieele gronden kan spr. zich er nictt meer vereenigen. S 11 was in 1925 een gevolg van bezui nigingsoverwegingen, maar die reden is nu vervallen en er is gd;en enkel bezwaar meer om de gelijkstelling weder geheel tot haar recht te deen komen. Trouwens was er wel reder, om in 1973 maatregelen te nemen tegen ovevmatigen bouw van bijzondere scholen? Die overmatige bouw is nu toch wel een legende geworden. 11 mocht slechts van lijdelijken aard zijn; verlenging v een termijn is onnoodig op bezuini- gingsgronden en spr., zal dan ook tegen hel ontwerp stemmen. Ir. zijn antwoord betoogt de Minister van Onderwijs. Kunsten ten Wetenschappen a.i. tie heer KAN dat hij allerminst de pacifi- catie tijdens zijn inberimaat door een ach- tercfer.Tr zou willen uitleiden, Bezuinigings- o.e regingen zijn in dezen voor spr! bij zaak geweest doch als hij de zaak had laten rusten zouden de Tweede Kamer en de ersie Kamer niet in de gelegenheid zijn eeweest zich over dl uit te spreken en zou de termijn automaiisch zijn afgcloopen, 'n de Tweede Kamer iemand een ini- lir.twf-nntwerp had ingediend. Niemand kan zeggen in hoeverre de on derhavige bepaling hel stichten van bijzondere scholen heeft tegengegaan doch het feit, dat in de eerste tien maanden van bijzondere scholen zijn gesticht, bewijst, dat er in de wet toch een zekere uue is. Spr. zal, wanneer het ontwerp v.ordt aangenomen, aan de commissie-Ru t- rjers vragen of 11 haar werkzaamheden belemmert en indien die vraag bevestigend wordt beantwoord, haar verzoeken zoo spoedig haar voorstellen in te dienen, dat nog vóór 31 Dec. 1928 een beslissing kan worden genomen Na repliek wordt het wetsontwerp aan genomen met 21 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de Katholieken, behalve de heer Arnlz en de voorzitter. f Bij het wetsontwerp tot wijziging der rij- w.eNelastingwet zegt de heer WIBAUT fS.D.A.P.) dat hij de rijwielbelasting een van de slechtste en de meest dwaze der belastingen acht, daar zij eigenlijk een be lasting is op het doelmatig gebruik van de beenen. Nog een ander bezwaar te-rfen be stendiging van de rijwielbelasting hééft sp». /.ij is ingevoerd toen het standpunt werd ingenomen, dat de gulden in gevaar was. Was zij anders dan onder hoogen druk voorgesteld, zij zou niet aanvaard zijn. Nu is zij onder hoogen druk ingevoerd en het ware aangewezen geweest, dat, waar ver minde. ing der belastingen in het vooruit zicht kan worden gesteld, deze belasting "■n le vffen. Zij is te kwader ure aan het vv cger.ionas gekoppeld, hetgeen onnoodig was, omdat er gelegenheid genoeg was om het cis op andere wijze aan te vullen, opr. betreurt het dan ook, dat de regeerlnu niet heeft voorgesteld de rijwielbelasting geheel af te schaffen. Evenwel zal spr. voor het ontwerp moe ten stemmen, omdat verwerping zou bctee- kenen de handhaving van de belasting van 3.00. De heer DE VOS VAN STEENWfJK (C.H.) za! veer het ontwerp stemmen, hoewel hij er met mee eens is. In zijn antwoord zegt de Minister van Fi nanciën, de heer DE GEER, dat de rijwiel- belasting, in haar vroegere functie is afge- SjCn c ,v°°r^a' de '"mijn verstreken was, doch dat daarnaast een rijwiribelasting is ingesteld ten behoeve van wegenverbete ring. zooals reeds onder Minister Treub dus lang voor de invoering van de belasting door spr 's ambtsvoorganger, het plan was. Daarmee ontvalt aan het betoog van den heer Wibaut de grondslag. Ket doelmatig gchrmk der beenen, waar van de heer Wibaut sprak, wordt eerst me/elijk doordat de wegbeheerder wegen aanlegt. Betreffende de verlaging der belasting betoogt spr.. dat, was de rijwielbelasting er in andere functie niet reeds geweest, bij de vaststelling dezer bestemmingsbelasting voor het wegenfonds, zeker niet het bedrag van 3 gekomen zou zijn. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen cn de vergadering een half uur geschorst. In de voortgezette vergadering werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Stautsbegrooting voor 1928; Wet op de Middelen; aangaan van een geldleening ten laste van het rijk; wijziging van de begroo ting van uitgaven van het Leeningsfonds 1914 voor 1926. (Renten 5 pCt. Staatslee- ning 1919). Verder: Goedkeuring van den onderhand- schen verkoop aan de gemeente Alkmaar van de voormalige Cadettenschool c.a. al daar. Bij een 10-tal ontwerpen tot naturali satie van een aantal personen komt de heer DE GIJSELAAR (C.H.) op tegen het tegelijk behandelen van 205 naturalisatie- aanvragen, waardoor de controle door de Saten-Generaal onmogelijk wordt. In zijn antwoord zegt de MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, dat het een uiting van efficiency is, deze zaken te com bineeren, die ook als ze over grooter tijds verloop we» den ingediend, in de praktijk toch gelijk door de Kamers zouden worden behandeld V ervolgens worden ook deze ontwerpen aangenomen z.h.s. Tenslotte worden aangenomen z.h.s, het ontwerp tot aanvulling en wijziging van de begroeting van uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1926 en het 'zijl en Vlissingen. Hiermede heeft het depar tement van Marine dus op een wel onver wachte wijze een einde gemaakt aan de be zwaren, die aan beide varende kruisposten verbonden waren. De zeilvaartuigen waar mede deze posten waren uitgerust, moeten wel als verouderd worden beschouwd. Het is niet onaannemelijk, dat de ontzettenden ramp, die destijds den Texelschen schoenei trof, welke met man en muis verging, tot deze beslissing den doorslag heeft gegeven. Inmiddels, aldus de „Tel." verdwijnt hier door zoowel van Texel als uit Helder een stukje traditie. Een incident te Doetinchem. B. en W. hebben besloten den directeur niet te schorsen. In verband met vermeende corruptie in alle gemeentebedrijven te Doetinchem heeft de raad eenigen tijd geleden een commissie van onderzoek benoemd. Deze commissie heeft eenige malen vergaderd, waarbij ge bleken is, dat de gemeente o.a. bij het gas bedrijf waarschijnlijk voor vele duizenden guldens is benadeeld. De commissie assu- meerde de heeren mr. Nöthorn en Van der Stel als deskundigen. Gisterenmiddag, aldus de „Tel." werd den directeur verzocht voor de commissie te verschijnen, ten einde eenige inlichtingen te verstrekken. De heer Pieterson verscheen inderdaad. De burgemeester stelde den directeur aan de verschillende commissieleden voor, doch toen deze tot de heeren Van der Stel en mr. Nöthorn genaderd was, trok hij ijlings de reeds uitgestoken hand terug. Als door een panischen schrik bevangen holde de direc teur de zaal uit en de straat op. Nog riep de burgemeester hem na: „Pieterson, denk aan wat je doet," maar niets mocht baten. De commissie stelde daarop voor een spoedvergadering van den raad te doen be leggen, waarop behandeld zou moeten wor den het voorstel den direcleur op staanden voet te schorsen. De commissie was van oordeel, dat haar, waar zij de bevoegdheid had verkregen o.a, den directeur voor zich te doen verschijnen, een beleediging was aangedaan. In een spoedvergadering van B. en W. werd echter besloten den directem niet te schorsen. De commissie vergaderde gisterenavond wederom en legde zich bij deze beslissing niet neer. Zij heeft verzocht te dezer zake nog dit jaar een spoedverga dering van den raad bijeen te roepen. Het Hoofdbestuur der St. Gregorius- Vereeniging heeft, ter voorbereiding van de viering van het gouden Jubileum der Ver- eeniging te Utrecht, een plaatselijk Rege- üngs-Comité gevormd. Dit Regelingscomité bestaat uit: Dr. Caecilianus Huygens, direc leur der Nederlandsche Kerkmuziekschool voorzitter," rector H. B, Lauwaert, secretaris der Federatie van Liturgische Vereenigingen in Nederland, secretaris; B. J, J. van der Linden, penningmeester; kapelaan Dr. R. F Hegge; kapelaan A. G. Smit; J. Th, van Rossum, M. van Rossum, F. Twaalf hoven; J. Winnubst en J. J, Zwetsloot. Dit Regelingscomité heeft de zorg op zich genomen voor de vorming van de navolgen de werkcomité's: voor pers en propaganda voor de godsdienstgie plechtigheden; voor voor huisvesting; voor de ontvangst en dc zalen; voor tentoonstellingen; voor muziek uitvoeringen en voor verzending. Dezer dagen is in een bijeenkomst, welke in de R.-K. Kerkmuziekschool te Utrecht werd gehouden, bovengenoemd Regelings comité officieel geïnstalleerd door den se cretaris van het Hoofdbestuur der St. Gre- gorius-Vereeniging Dr. H. B. Vroom, die in een korte toespraak de plannen van het Hoofdbestuur uiteenzette. Het Regelingscomité heeft daarna onmid dellijk zijn werkzaamheden aangevangen. ituige zeide daarop, dat hij meer wist van de moordzaak, waarop Sweeris schrok, hem losliet, maar toch dreigde; „Als je er iets van zegt, zal ik je koud maken." Smale verklaarde tevens voor het Hof, dat Haverman zijn vrouw onder eede had laten beloven, dat zij niets uit zou laten en dat Haverman ook gezegd had, dat commis saris Blok alles wist en dat, als er iets van kwam, Blok hem met het onderzoek zou belasten. Ook gaf hij inlichtingen over het contact, dat had bestaan tusschen Sweeris en Vroege. Na verschillende vragen te hebben ge steld, deed de verdediger, mr. van Goes v. Naters, toen aan bet Hof het verzoek, De Smale te vervolgen wegens meineeed. Na beraadslaagd te hebben, deelde de presi dent echter mede, dat er geen termen wa ren, om tot vervolging wegens meineed over te gaan. De Smale, die in Veenhuizen is opgeslo ten en daar nog een paar jaar moet door brengen, werd in verband met het onder zoek der deskundigen, naar Groningen overgebracht. Met Kerstmis heeft hij zijn verklaring afgelegd, die leidde tot het ont slag uit voorarrest van Sweeris en Vroege en die voor hem wel eetl vervolging wegens meineed ten gevolge zal hebben. Consternatie in een koeienstal. Te Woensel stierf Dinsdagmorgen om streeks half acht bij den landbouwer J. v. d. Velden in de Woenselschestraat plotse ling een koe, zonder dat het beest vooraf verdachte verschijnselen vertoond had. De behandelende dierenarts kon aan het dier geen teekenen vinden, welke wezen op een bepaalde ziekte. In 't begin van den avond stierf er weer een koe, thans in het bijzijn van den eigenaar en enkele andere perso nen. De verschijnselen waren nu zóó zon derling en onrustbarend, dat in allerijl de dierenarts weer ontboden werd. Deze, de heer H. A. Pulles en diens assistent, de dierenarts v. d. Graaf, waren spoedig aan wezig. Terwijl zij de overige koeien aan een onderzoek onderwierpen, werd onverwacht het raadsel opgelost. Onder een hevig ge loei begonnen de negen beesten plotseling te springen, zoodat er een groote conster natie in den stal ontstond. Kort daarna werden de dieren weder kalm, maar toen bleek er wederom een koe stervende te zijn. Inderdaad was het beest in enkele mi nuten dood. Het bleek, dat er een electri- sche stroom door de dieren gegaan was. Hoe dit mogeliik geweest is, werd niet op gehelderd, Wel was er een stoornis in de stalverlichting, doch hoe de stroom op de iizeren palen, waaraan de koeien door mid del van een halsketting vastgebonden ston den, gekomen js, is nog niet verklaard. Het mag nog een wonder genoemd worden, dat er geen menschen getroffen werden. Voor v. d. V., die op één dag drie beste melkkoeien verloor, is het gebeurde een schadepost, want de plaatselijke veeverze kering vergoedt de dieren slechts voor een klein gedeelte der waarde. Dierenarts Pulles deelde nog aan dc „Tel." mede, dat hij en zijn assistent, be nevens zeven boeren, zich op een cemen ten gang van ongeveer een meter breedte in den stal bevonden. Daar er, zooals ge zegd, bij de koeien geen ziekteverschijnse len te bespeuren waren, werd opgemerkt, dat misschien de electrische stroom de oor zaak zou kunnen zijn. Een ontboden elec- tricien poogde de lampen aan te draaien, hetgeen niet gelukte. Er was licht op stal van een looplamp van een buurman. De electricien begaf zich naar het woonhuis om een nieuwe stop in het schakelbord te zetten en daarna gebeurde het ongeluk. In eens begonnen de negen koeien afschuwe lijk te brullen, sommige vielen om, andere schokten over het geheele lichaam. Kortom het was een oorverdoovend lawaai. Onder de menschen, die zich op de smalle door gang achter de beesten bevonden, ontstond i een Peniek. De heer v. d. Graaf snelde den Wegens inbraak vijl en zeven jaar gevangenisstraf. Voor de Haagsche Rechtbank hebben gis teren, naar hei Corr, Bur. meldt, terecht gestaan de 20-jarige A. van G., bakkers knecht en de 68-iarige los-werkman C. P., beiden gedetineerd, zulks in verband met de inbraak, gepleegd in den nacht van '1 op 5 October van dit jaar, in het perceel 2e v. d. Boschstraat no, 1, welks bewoon ster tijdelijk afwezig was. Uit het perceel werden, behalve een partij tafelzilver, een aantal gouden en zilveren sieraden, waar van enkele bezet met diamanten, benevens verschillende Nederlandsche en vreemde muntstukken ontvreemd. De eerste verdachte is reeds eenige kee- ren eerder veroordeeld, terwijl de tweede ongeveer 20 iaren van zijn leven doorge bracht heeft in gevangenis of Rijkswerk inrichting. Na 1910 is hij echter niet meer veroordeeld. Van G bekende "t hem ten laste gelegde. Verdachte P. ontkende evenwel en be weerde, dat van G. hem den das wilde om doen. Het O. M., waargenomen door mr. Pol man, eischte tegen den eersten verdachte vijf jaren en tegen den tweeden zeven jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen» Waarom Sweeris en Vroege in vrijheid gesteld zijn. Van den procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem mr. A. A. Cnopius ver neemt het „Hbld." omtrent de reden van dc in vrijheidstelling der verdachten Sweeris en Vroege het volgende: Het bewijs in het proces berustte op twee getuigenverklaringen, waarmede met meer voorzichtigheid moest worden te werk ge gaan dan met de verklaringen van andere getuigen. Het andere bewijsmateriaal was, in vergelijking met de krachtige verklarin gen van juffrouw Haveman en De Smale van minder beteekenis. Daarom was een deskundig onderzoek naar geloofwaardig- heil van die getuigen absoluut vereischt. Dit onderzoek heeft plaats gehad, maar is nog niet afgelöopen. Tijdens dit onderzoek heeft De Smale er kend zijn geheele verklaring ten nadeele van Sweeris te hebben gelogen. De gevol gen van deze verklaring liggen voor de hand. Het geheele verloop van het proces staat afgescheiden van het standpunt van de ver dedigers, die gehamerd hebben op het aam beeld, dat De Cole's de schuldigen zouden zijn. Wat daarvan waar is, ligt nog in het duister. Omtrent een schadeloosstelling van de verdachten kan worden opgemerkt, dat de zaak eerst werd behandeld volgens de be- VU palingen van het nieuwe W. v. S., maar na t ,k drp 9? rrS,ng,-Van hoofd"»het bekende arrest van den Hoogen Raad stuk der Staatsbegrooting voor 1926. De VOORZITTER deelt mede voorne mens te zijn de Kamer weder bijeen te roe pen le«Jcn 10 Jan. des avonds te half negen en verdaagt te 2.45 uur de vergadering met het uitspreken van de beste wenschen bij de jaarwisseling. In den aanvang van het komende jaar zal de loodsdienst een mgrijpenc]e verandering ondergaan. De beide Noordelijke kruispos ten Texel en Nieuwediep worden als rijks dienst opgeheven. De loodposten blijven wei is waar formeel bestaan, maar de Rijks- loodsen worden "a fa"'°Srafische aan vraag van den wal n>f "aar de schepen gebracht «n ervan afgehaald. afhaal- dienst za! aan een particuliere onderneming bij aanbesteding worSen overgedragen. Voor zoover noodig, zal het overcompleet aan loodsenpersoneel, van Texel cn Nieuwe- dico, overgeplaatst worden nahr IJmuiden. Het aantal varende kruisposten wordt hierdoor beperkt tot die van IJmuiden, Delf- volgens het oude wetboek. Een eisch tot schadeloosstelling zou zich dus kunnen uit strekken over den tijd, dat de verdachten onder de bepalingen van het nieuwe wet boek in voorloopige hechtenis hebben geze ten, dus ongeveer tot aan de behandeling van de zaak voor de Tielsche rechtbank. De verdere behandeling van de moordzaak voor het Arnhemsche Hof is te verwachten in Februari a.s. Omtrent de geschiedenis van de behande ling der moordzaak releveert de „TeL" nog het volgende: L. de Smale heeft zooals men zich zal herinneren tijdens de zitting van het Hof op 29 September j.l. als getuige verklaard, dat met hem, als knecht van Sweeris, dooi Sweeris en Haverman een afspraak was ge maakt, dat beiden bij de Van Wiggens zou den inbreken en dat hij zelf op den uitkijk zou staan. Bij de besprekingen zou Haver- man's vrouw tweemaal tegenwoordig zijn geweest. Kort daarop was de getuige aange houden en toen de moord gepleegd werd, was hij in hechtenis. In het begin van het voorjaar, zoo luidden zijn verklaringen ver der, was hij weer vrij en ontmoette hij Sweeris. Die heeft hem toen bii de keel ge grepen en gezegd: „Die stem zal je niet lang meer hooren, ik zal met je afrekenen." Ge- Voortzetting der behandeling voor het Amsterdamsch gerechtshof. Men zal zich nog herinneren, dat op Oct. j.l. voor het Amsterdamsch gerechts hof heeft terechtgestaan een vroegere 55- jarige klerk-kassier bij de afdeeling Visch van den Centralen Dienst der Levensmid delenvoorziening te Amsterdam. Tegen dezen man had de rechtbank twee vonnis sen, beide ter zake van verduistering, uit gesproken, en wel op 31 Maart j.l. één van de drie jaren en op 27 April één van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van drie maan den preventieve hechtenis. Tegen beide vonnissen hadden zoowel verdachte als de Officier van Justitie hoo- ger beroep aangeteekend. Verdachte had zich eerst te verantwoor den gehad wegens de tweede zaak, twee verduisteringen betreffende tot gezamen lijke bedragen van 4CO0 en 10.009 (in den loop der jaren 1921, 1922 en de eerste drie maanden 1923). Te dier zake legde het Hof hem op 18 Oct. j.l. drie jaren gevangenisstraf op, met aftrek van zes maanden voorarrest. De tweede zaak tegen dezen man diende 6 en 7 October voor het Hof. De Advocaat-Generaal, mr. Bauduin, had, nadat het uitgebreide getuigenverhoor ge ëindigd was, verklaard, dat er bij de be handeling van dit hooger beroep drie pun ten naar voren waren gekomen, die het noodig maakten, de zaak ter nader onder zoek dezer punten en alles wat daarmede verband heeft, terug te verwijzen naar den recht er-commissaris. In verband hiermede werd de verdere behandeling der zaak geschorst. Gistermiddag had de voortzetting plaats. President mr. Jolles deelde bekl. mede, dat het nader onderzoek niet veel licht heeft geworpen. Desgevraagd antwoordde bekl., alieen vermoedens te hebben over het ont staan van het bij hem geconstateerde kas tekort; voorts hield hij vol in het café be roofd te zijn. De advocaat-generaal, Mr. Bauduin, vor derde, er rekening mede houdend, dat het Hof bekl. in de eerste zaak reeds drie jaren gevangenisstraf heeft opgelegd, bevestiging van het vonnis der Rechtbank, behalve ten aanzien van de straf, welke hij tot één jaar gevangenisstraf wenschte te zien terugge bracht. De verdediger, mr. C. J. Goudsmit, pleit te vrijspraak. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. Nadat zulks geschied was, werd bet in eens stil. Eén koe bleef liggen. Deze trok nog even met de poolen. 't Dier bleek dood te zijn. Een grondig onderzoek naar het defect in de electrische leiding wordt zeer wen- schelijk geacht. Gisternacht kwam door de gladheid v-an den weg een heer uit Hoogzand op zijn reis van Groningen in het Winschoterdiep te recht. De gesloten auto schoot midden in het kanaal geheel onder water. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist hij zich met groote moeite door de kap te werken, waarna hij zwemmende den wal kon be reiken. Het meest afdoende middel is zorgen voor een flinke circulatie van de lucht, bij lange buitentemperatuur gepaard met verwarming ervan. Aangezien verwarming aan de onder, zijde van het raam een natuurlijke opstijging van lucht langs het glas en dus van zelf cir culatie tengevolge heeft, berusten de beste beveiligingsmiddelen op verwarming. Waar men over een installatie voor centrale ver warming beschikt, kan men een goede en practische oplossing verkrijgen door plaat sing van eenige radiatoren onder den étalagevloer aan de straatzijde, waarbij men door het maken van een aantal roosters (zoo mogelijk een smal rooster over de geheele lengte) aan de warme luctit gelegenheid geeft om langs de binnenzijde der ramen op te stijgen. Het ware goed, indien bij het bouwen van winkelpanden te voren hier mede rekening werd gehouden. De laatste jaren is ook de electrische ver warming in toepassing gebracht. Wij zagen b.v. straalkachels geplaatst, welke inderdaad plaatselijk, d.i, daar waar waar de warrne lucht het glas bereikt, effect hebben. Op andere plaatsen blijft de aanslag echter be staan, zoodat dit middel voor groote ramen niet deugt. Ja, er is zelfs een groot gevaar aan verbonden. Indien men deze straal kachels gebruikt bij bevroren ruiten, kunnen deze door de plaatselijke verwarming en dc dientengevolge in het glas optredende groote temperatuursverschillen springen. Énkele gevallen, welke zich deze dagen hebbon voorgedaan, mogen ter waarschuwing dienen. Aan dit bezwaar heeft men dan ook ge tracht tegemoet te komen door het gebrui ken van speciale electrische verwarmde buizen, welke langs de onderzijde van het ken van speciale electrisch verwarmde voldoen over het algemeen heel goed, doch wil men bij elke buitentemperatuur het ge- wenschte effect hebben, dan is men op veel vuldig gebruik aangewezen en loopt het stroomverbruik tamelijk op. Een goedkoopere oplossing biedt de elec trische ventilator, met heel wat geringer stroomgebruik. De enkele graden, waarmele de temperatuur door den kleinen motor zelf verhoogd wordt, gepaard aan de snelle luchtverplaatsing, zijn voldoende, om zoowel het opdrogen van beslagen als het ontdooier van bevroren ruiten te bewerkstelligen. In de Noordelijke landen, waar de tempera tuursverschillen aanmerkelijk grooter zijr dan bij ons, worden deze kleine ventilatoren veelvuldig toegepast. In dezen tijd van hel jaar ziet men daar bijna geen étalage, waarin ze ontbreken. Wenscht men een dergelijk toestel te ge bruiken, dan verdient het aanbeveling eer goed fabrikaat aan te schaffen, welks leve rancier kan garandeeren, dat het van zoo danige constructie (smeerinrichting!) is, dal langen tijd zonder toezicht kan werken. Bi voorkeur gebruike men 'n ventilator met een automatischen versteller, waardoor men be reikt, dat het geheele raam voortdurenc wordt bestreken. De uitgave voor een der gelijk instrument moge even gevoeld wor den, men is dan op alle eventualiteiten voor. bereid. En de winkelier kan eigenlijk nooi' genoeg zorg zijn étalage besteden. t gingen, om het vliegtuig te vinden, hebben j echter tot dusver geenerlei resultaat opge- i leve'd. Van de torpedojagers „Stuyvesant** en Mahon" is draadloos bericht ontvangen, dat zij tot Sable Island hebben gespeurd, zonder eenig spoor van de „Dawn" te ont dekken. Men acht dan ook mrs. Grayson en haar metgezellen als verloren. ZATERDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber, - 12.35 2.co Lunchmuziek door het ANRO-Trio. 2.004.00 Filmmu:i?k uit de Cinema Roval te Amsterdam. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 4.00 Italiaansche !es. 4.30 5.15 Fransche Jes. 5.156.50 Duitsche Ie~. é.co 7.45 Concert door het ANRO-orkest. Stella Seemer, humoriste. 7-45 Politieber. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M, 12.30-—1.30 Concert door Trio Winkels. 3.004.00 Kinderuur tje. KRO. Mej. Ria Mulder. Mei. Janny Leeflang en Hr. Jac. Sierink. 5.co6.30 Dinermuziek. Gramo- foonmuziek. 6.307.C0 KRO. Spr. W. G. Nieuwen- huis Terugblik op het afgeloopen jaar. 7.007.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringlestein. 7.309.00 NCRV. 9.00 n.45 KRO. Uitzending uit Volendam van het Weinachtsoratorium. Naar woor den u. d. H. Schrift voor soli en gem. koor met begel. v.Orkest. Compositie van H. Fidelis Muller, Domdechant in Fulda op 5 en 7. Solisten Jules Moes, tenor, G. J. Mees, sopraan, Mej. Heemskerk Veekens, alt, F. Meiier- se, bas, baritcn, Arn. Miihren, leider. 12 uur Oude jaarsnacht, 12 Klokslagen en beieren van de klokken van den St. Vitustoren te Hilversum. DAVFNTRY, 1600 M. 1.202.20 Dansmuziek. 3.50 De Militaire band en solisten (sopraan, bariton) 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Instrumentale soli door het Bu chanan Trio. 7.20 Een Nieuwjaarsvertelling. 7.35 Pianocomposities van Mendelssohn. 7.45 Lezing: Skating. 8.05 Herinneringen uit 1927. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Miss Sheila Kaye-Smith leest uit eigen werken. 9.50 Nieuwsber. 0.55 Clampham en Dwyer-humoristen. 10.50 Dansmuziek. 11.50 Nachtdienst in York Minster. 12.30 „Grand Good night." PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011 Concert. 12.502.10 Klassieke trio's. 5.055.55 Concert door de „Rosati". 8.50 Kinderuurtje. 9.20 Variété en dansmuziek tot 3.20. LANGENBERG, 469 M. 12.251»5° Kindermuziek Dusseldorfer strijkkwartet. 5.206.50 Werken van de St.auts-dyms'ie. Orkest. 7.50 Vroolijke avond. 10.5011.20 Het oude jaar gaat. 11.20 Nieuwjaars- wenschen. 11.301.20 Dansmuziek en koorzang. KONÏGSWUSTERHAUSEN, 1250 M, 11.20—3 Le zingen en lessen. 3.506.20 Orkestconcert. 7.50 Otto Reuter zingt met orkestbegel. 9*50 Dansmuziek tot 1.20. HAMBURG, 395 M. 3.35 Oudej'aars-dansmuziek. 5.20 Dansmuziek. 7.20 Vroolijke avond. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek 8.35— 10.35 Concert met een oudejaarsschets. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat het s.s. „Sacca Rappa", dat gestrand was, de sleenbooten „Gele zee", „Noord en „Hudson" is vlot gesleept. door zee' Tegen den 21-jarigen dader 2*A jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank werd eenigen tijd geleden behandeld de straf zaak tegen den 21-;arigen boerenarbeider, die op een nacht bij een beiaarden landbou wer in den Noorder IJpolder inbrak, dief stal pleegde, den bewoner in de bedstede opsloot, na hem met een s'uk hout ges'a- gen en hem de petroleumlamp naar het hoofd ges'ingerd te hebben, en die vervol gens den boel in brand stak. Gelukkig wist de landbouwer na het vertrek van den in breker zich te bevrijden en den brand te blusschen. Mr. K. W. Saizman vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte, die zich ook na deze inbraak aan verschil lende nachtelijke inbraken schulditf maakte. Dr. H, J. Overboek werd met dit onder zoek belast en lichtte in de gis'eren gehou den zit ing van de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam zijn rapport toe. Yol- gens di! rapport moet de bestaande psycho pathische constitutie van verdachte be schouwd worden als een reden om een ver minderde toerekeningsvatbaarheid aan te nemen. Het gewelddagig optreden achtte dr. Overboek een gevolg van ^en angst voor ontdekking bij verdachte. Het O. M., mr. Rcilingh, rekeening 'hou dende met het rapport, eischte 2'A jaar ge- vangenssTaf ter zake van diefstal met ge- we'dpleging. De verdediger, Mr. Saizman, pleitte cle mentie. Te Noord-Bargen is de 13-jarige G. de Lange, die langs het Oranje-kanaal per- fiets reed, gevallen, door het ijs gezakt en verdronken. De veerpontdienst te Grave is gestaakt. De Veerstraat is overstroomd. Overtocht geschiedt per motorboot annex pont naar den Nederasseltschen dijk. Gisternacht is ingebroken in het kan toor van den heer P. in de Nieuwe Ha venstraat le s-Gravenhage. Een brandkast werd opengebroken. Een bedrag van ƒ200 aan klein geld, een partij rentezegels ter waarde van 100 en eenige aandeelen zijn ontvreemd» Wat is er tegen te doen? Een euvel, dat zich overigens in dit jaar getijde veelvuldig voordoet, heeft zich dezer dagen bijzonder sterk geopenbaard, n 1. hel beslaan en bevriezen van ruiten. Is het voor den particulier wel eens vervelend, dat hij niet vrij naar buiten kan zien, voor de zaken- menschen en in het bijzonder voor de winke liers is het heel wat erger, als de uitstalli-gm geheel of gedeeltelijk aan het oog van der voorbijganéer onttrokken worden. De practiik heeft bewezen, dat dit zeer schadelijk is voor den verhoop, want de étalage is als he' ware de magneet, welke het voorbijgaande publiek tot en in de zaak vermag te trekken. ?det hoeveel zorg en hoe aantrekkelijk men de uitstalling ook maakt, door het beslaar of bevriezen van de ruit verliest zij geruimen tijd alle waarde en afgezien nog van het I zakelijk nadeel, gaat ook de attractie van het winkelen grootendeel verloren, schrijft het „Vad. Het spreekt wel van zelf, dat de techniek in den loop van den tijd getracht heeft ge neesmiddelen voor dit kwaad te vinden en wij achten het van belang over de verschil lende methoden en de daarmede bereikte resultaten een en ander mede te deelen. Men kent het inwrijven van de ruit met glycerine en chemische preparaten, welke j echter als regel niet afdoende werken. Bovendien is de toepassing ervan bij éta lages, welke niet kunnen worden achteruit geschoven, zeer lastig, zoo niet ondoenlijk. Verschillende der hier bedoelde middelen hebben bovendien het bezwaar, dat zii de ruiten vrij spoedig stoffig en minder door zichtig makv Het overstroomingsgevaar voor het land van Rucphen, Roosendaal en Wouw neemt toé Het overstroomingsgevaar van het land onder Rucphen, Roosendaal en Wouw en de polders onder Kruisland neemt, naar aan het „Hbld." bericht wordt, toe. Onder Roosendaal staan langs de Watermolenbeek en Eldertsche Turfvaart vele landerijen blank, terwijl ook het stadsdeel Vrouwe made weer onderloopt. Van Kruislands pol der wordt eveneens gemeld, dat het water weer binnen de heiningen doordringt. Het strenge vriesweer bedwingt eenerzijds den toevoer van water, doch verhindert ander zijds ook geregelde afwatering op de Vliet en naar 't benedensas bij de Heen. Tot heden gaat het daar nog wel; de a.s. dooi kan echter weer tot ernstige gevolgen leiden. De grootere toevoer van water door de uitge breide ontginningen in België, is zeer merk baar. De noodzakelijkheid van een spoedige verbetering der afwatering dezer geheele streek klemt te meer, nu de Belgische ge meenten Calmthout en Wuestwezel haar plan tot ontginning van ruim 400 H.A. heide grond ten uitvoer brengen. Geen enkele c'er bestaande stroompjes op de Vliet is bere kend om de dan nog sterker watervloeden te werwerken. Te Hattem is gearresteerd een zekere B. onder verdenking, dat hij gepoogd heeft een zijner huisgenooten, een 21-jarigen jonge man, Bijsterveld geheeten, door vergiftiging cm het leven te brengen. Vermoed wordt, dat deze daad verband houdt met een brand, welke eenige maan den geleden het huis van den dader in asch heeft gelegd. Hij is naar Zwolle getransporteerd. Waarschijnlijk betreft het hier een geva1 van loodwit-vergiftiging, gehoopt wordt, dat het slachtoffer de gevolgen nog te boven kan komen. De Algemeene Nederlandsche Zuivel bond vergaderde te Utrecht onder voorzit terschap van dr. F. E. Pos'.huma, Als buitengewoon lid werd gekozen de heer ir. C. R. Brinkman rijksla,ncibouw- consulent te Leeuwarden. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen dr, F. E. Posthuma- herkozen. Als lid voor de finan- cieele commissie werd volgens de gebrui kelijke opeenvolging de door den Zuid- Nederlandschen Zuivelbond daarvoor aan te wijzen persoon gekozen, Afdeeling A der begrooting 1928 werd aangenomen .afdeeling B. werd verworpen. Hiervoor zal een nieuwe begrooting opge maakt worden. Een draad'oos N. T. A.-telegram d.d. 29 December uit New-York meldt; Door personen, die goed bekend zijn met de nog ongeëxp'oitee-de wildernissen van New-Foundland, boven welke het nog s eeds vermiste vliegtuig „Dawn" van mrs. Grayson we'licht gev ogen heeft, wo-d' bet niet ui'gesloten geacht, dat het vliegtuig ge dwongen is te dalen op een plek. ver ver wijderd van de bewoonde wereld. De po- NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER III 29/12 v.m. 8 u. 10 v. Rott. tc Gravesend. EEM 28/12 Finisterre gep. Rott. n. Oran. EEM 28'J2 Finisterre gep. v. Rott. n. Algiers. KONTESTROOM 27/12 v. Amst. te Londen. NOORD HOLLAND 28/12 v. Harlingen te Goole. OOSTERI AND 2S/12 v. Bremen n/d. Tyne. OOSTERSCHELDE, ms. 24/12 v. Cadix te Plymouth, ROZENEURG 28/12 v. Bilbao te Portland. SCHIE 28/12 Gibraltar gep. Carthagena, Hamb. ST. PHILIPSLAND 27/12 v. Lond. n. Kcpenhageiu STOL V/IJK 28/12 v. Huelva n. Sas v. Gent. TEXELSTROOM 28/12 v. Manchester n. Amsterdam^ THUBAN 28/12 v. Rosario te Hamburg. TRENT 28 12 v. Newcastle n. Amsterdam, YILDUM 28/12 v. Rott. te Santa Fé. WAAL 28/12 v. Vigo n. Selubal. ZEEHOND, ms. 27/12 v. Antwerpen te Londen. ZUID HOLLAND 27/12 v. Methil n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO (uitr.) 19/12 te Port Said. JOHAN DE WITT (thuisr.) pass. 28/12 Perfm. PRINS DER NEDERLANDEN 28/12 v. Batavia naar Amsterdam. PRINSES JULIANA (uitr.) 28/12 v. Algiers. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ADONIS 28/12 v. Portland n. Amsterdam. AJAX 28/12 v. Tarragona n. Vivaroz ALKMAAR 28/12 v. Cristobal n. Europa. BARALT 2^/12 te Cristobal. BERENICE 28/12 v. Gallipoli te Salonica. CALLISTO 25/12 v. La Guayra te Curasao. DOROS, Valencia n. Amst. 28/10 nam. 12 u. sq Piton gesigo EOS 28/12 v. Carthagena n. Alicante. HECTOR 28/12 v. Veile n. Horsör. JUNO 28 '12 v. Genua n. Livcrno. MINERVA 28/12 v. Piraeus te Patras. ODYSSEE S 28/12 v. Gibraltar te Malaga. POSEIDON 28/12 Amst. te Bremen, vertrok n. Hamburg. PP7NS FRED. HENDRIK 23/Ï2 v. Curasao n. Prerto Cabellf. SIMON FOLIVAÓ (thuisr.) pass. 28/12 Azoren. STUIJVESANT (uitr.) 28/12 te Barbados. THESEUS 28/12 v. Coruna n. Oporto. VULCANUS 29/12 v. Amst. te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKEPK 2S/I2 v. Mozambique n. Dares-Salaam. MOHESI. sleepb., 28/12 v. Gibraltar n. Port Said. RANDFONTEIN (uitr.) 28/12 te Poft Said. SPRINGFONTEIN 29/12 v. O.-Afrika, I.v. Antw., tt Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. CARDIGANSHIRE, Pacific-küst n. R/tt., 27/12 t Liver pool. CARDIGANSHIRE, v. Vancouver n. Rott., 7/12 te Liver pool. DFECHTDIJK, Rott. n/d. Pacifickusf, 28/12 te Colon. DRECHTDIJh, Rett. n/d. Pacifickust, 28/12 te Cristobal. EEMDIJK, Pacifickust n. Londen/Hamburg/Rott.. pass. 28/12 Start Point. LEERDAM 23/12 v. Rott. te New Orlean (verb.) HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ALDERAMIN 29/12 v. Rott. n. Br.-Indië. STREEFKERK 29/12 v, Rott. te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIF LIJN. MADOERA (thuisr.) 29/12 v. Bremen te Rott OLDEKERK (thuisr.) 28/12 v. Port Said. ZOSMA z 113 v. Yokohama n. Vladiwostock. JAVA—NEW YORK LIJN. DJEMBER, New York n. Java, 28/12 v. Norfolk. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISAROEA 29/12 v. Batavia n. Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD, BLITAR 28/12 v. Rott. te Batavia. INDRAPOERA (uitr.) 2.9 12 te Southampton. PATRI A (thuisr.) 29/12 v. Colombo. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 28/12 te Santos. POELDIJK (thuisr.) 28/13 v. Corcubion. TAMBORA (uitr.) 28/12 v. Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS v. Liverp. n. Batavia, pass. 28/12 Gibraltar. ORESTES 2P/12 v. Dairen n. Rotterdam. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY Valencia n. Rott. 28/12 v. Vigo. JONGE JACOBUS 28/13 v. Genua a. Valencia. Zooals beksnd zal op Zonda,g 1 Januari a s. niet meer dienst worden verricht dan cp andere Zondagen het geval is, d.w.z» wat den besteldienst betreft, dat nergens in Nederland op dien Zondag een bestel-, ling plaats vindt, behoudens te Amsterdam, Rotterdam, den Hrrg, Utrecht en Gronin gen uitsluitend van de buitenlandsche correspondentie en die, welke voorzien is van het etiquette „op Zondag bestellen". Correspondentie, op Zaterdag 31 Decem ber gepost, zal derhalve vrij zeker aan greote vertraging in de bestelling onderhe vig zijn. -Belanghebbenden, die spoed-correspon- dentie moeten verzenden, wordt derhalve in overweging gegeven, deze per expresse te doen bestellen ter voorkoming van te-j leerstelling. Extra, buslichting zal alleen in het uiter ste geval geschieden indien gevaar voor overvulling der bussen zou ontstaan. Het conf'ict in Hilvarenbeek is opgelost. De Federatie van 'Schoenfabrikanten en de rijksbemiddelaar, mr. Aa'berse, hebben dezer dagen opnieuw geconfereerd met de partijen, betrokken bij de staking en uitslui ting in de schoenindustrie te Hi'varenbeek, Er is een compromis-voorstel vastgesteld, zoodat het conflict a.s. Maandag, 2 Januari, zal worden beëindigd Het geschil heeft vier weken geduurd en 150 personen, waren erbij betrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10