Voornaamste Nieuws VRIJDAG 30 DECEMBER 1927 Het Radiogevaar. 50 Haarlem en Omstreken. De Priesterjubilea te DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16742 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE TOESTAND VAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. DE STRENGE WINTERKOUDE EN ONZE GEZONDHEID. Wenken en raadgevingen. Geen Nieuwjaarsreceptie bij den Hoogeerw. heer Vicaris-Generaal. Door den trein gegrepen en gedood. Doortastende maatregelen. De rijwielbelasting. De verduistering bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Aanbesteding. De brug over de Hillegommerbeek. OP ZEE VERDRONKEN. HET IJS. De telefoonstoring te Heemstede. Het telefoonverkeer in Noord-Holland nog gestoord. Het contract in de Metaal industrie te IJmuiden. HET TRAGISCH AUTO ONGELUK NABIJ HALFWEG. Een mooie besomming. Subsidieering Buitengew. Lager Onderwijs. Telegraphisch Weerbericht. De gemeente-secretaris van Heemstede. Boekbespreking BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbelal'ng. ADVERTENT IÉ N 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer tS ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alls abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de \eizekerings\coiv,aaiden f3000.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitk:eringen Leven l.-.nre gei.eel: ongeschi; theid tot werl en door f 72fi bij een ongeval rret f OCfl bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f Kft verlies van teice armen, beide beenen of beide ocgen;* OU." do;d:lij..en af leepLoM." een voet of een oog; ILÜ.' duim of wijsvinger; I bij 'n breuk van 140.- been of arm bij verlies v. een andere vinger. Duidelijk en op den man af heeft de Bisschop van Roermond dezer dagen nog eens de voor de Katholieken aan de Radio verbonden gevaren uiteengezet, „Op den duur." schreef Mgr Schrijnen, ,,za! de strijd tusschen geloof en ongeloof, tus- schen goed en kwaad nog sterker door den Radio dan door de per, gestreden wor den". De massa wufte, ongodsdienstige en zedelooze lectuur immers, welke in bin nen- en buitenland verspreid wordt en ook uit het buitenland over onze grenzen komt, is aan bepaalde grenzeD gebonden Het aanschaffen van verschillende dagbla den en tijdschriften of het koopei. van fosse nummers kost betrekkelijk veel geld; zoodat aan deze massa-vergiftiging een natuurlijke rem is aangelegd. Maar door de Radio is het mogelijk bijna voor niets heel de wereld in enkele uren te beluis teren. Daarom zei Roermonds Bisschop zoo terecht: „Wanneer geen doeltreffende maatregelen worden genomen, komt men voor het feit te staan dat. wat onze ka tholieke scholen en pers voor goeds heb ben gesticht, voor een groot gedeelte zal worden vernietigd." De Limburgsche Bisschop heeft daarom voor zijn diocees verordend: Na 1 Januari 1928 zij: lo. Geen enkel katholiek meer lid van een anderen dan van den Katholieken Radio Omroep. Door lidmaatschan van een anderen omroep bevordert men de macht van ons vijandige vereenigingen en neemt men in zich op levensopvattingen, die met onze katholieke overtuiging niet strooken 2o, Ieder Katholiek luisteraar abonné van geen enkelen anderen dan van den ka tholieken Radiopids, waarin het volledige programma te vinden is. 3o. Geen enkele Katholiek aangesloten bij een radiodistributie-ceiitrale, welke niet voldoende waarborgt, dat er voor hem en zijn gezin geen gevaar te duchten is. Ziedaar al vast eenige stellige regels, welkt voor goedwillende katholieke ra dio-luisteraars een leiddraad kunnen ge ven.. Wij vragen ons echter af, of hiermee op den duur kan worden volstaan. De Radio brengt n.m. gevaren, welke niet enkel met vaste voorschriften te bestrijden zijn. Te genover slechte en zoogenaamd neutrale dagblad- en tifdschriftlectuür kan men den regel zetten: blijf er af en bepaal u bij uw katholieke bladen; daar hebt ge al wat ge hebben wiltl Maar met het geestelijk ver keer in den aether is bet anders gesteld. Daar spreekt alles door één toestel. Wij zijn ondanks het heftig verzet van onze vaderlandsche vrijgeesten in het bezit gekomen van een christeliiken zen der, een eigen zender, te Huizen. Wij hebben daarover gejubeld en terecht. Maar een eigen zender in den vollen zin des woords is het nog niet. We deelen hem met onze protestantsch-christelijke ge- loofsgenooten en de uren, waaroo de zen der voor deze laatsten wordt gebruikt, zijn heel dikwijls geen „Radiouurtjes" voor Ka- Aolieken. Van geachte zijde worden wij er opmerkzaam op gemaakt, dat met de Kerstdagen eenverklaring van het Kerst feest werd gegeven, welke den Christus- Koning allesbehalve eerde en Zijn Godheid te na kwam. Wij moeten dit 00 gezag aan nemen, omdat wij het persoonlijk niet heb ben gecontroleerd. Maar hoe dan ook, het geval is denkbaar en zelfs meer dan waar schijnlijk, dat op uren, welke niet voor den K, R. O. gereserveerd zijn, voor de micro foon in Huizen redenaars aan het woord zijn, welke voor katholieke ooren onge- wenschte taal spreken. Een katholiek sluit dan eenvoudig af en bepaalt zich tot de uren van den K. R. O., zult ge zeggen. Ze ker, dat is de beste oplossing, maar in de practijk is de zaak niet zoo eenvoudig Hadden we een eigen zender, dan was de moeilijkheid minder groot; dan kon de K. R. O. op alle gewenschte uren zijn lu:ste- raars voldoen. Maar men verwachte niet, tri daarmee het Radiogevaar bezworen zou zijn Het gevaar schuilt in de gemak kelijkheid, waarmede met één enkele kleine handbeweging op een en hetzelfde toestel alle mogelijke stations hoorbaar zijn.. Wii zullen dus wat wii al meer malen schreven moeten doorgaan, onze geloofsgenooten te doordringen van de waarheid, dat de gewetensplicht dezelfde blijft, of men tegenover lectuur, tooneel, bioscoop of tegenover de radio staat. Bi' alles geldt voor den katholiek de regel: mijd het gevaar. Tegenover lectuur en schouw burg en film hebben wij langzamerhand een piakibk var. voorzichl-uheid gekregen. Althans de goedwillcnden schiften hier aan de hand van katholieke voorlich'ing, waar in voor het meerendeel onze pers behulp zaam is en zij wenden de gevaren voor hun kinderen en personeel af. Tegenover de Radio behoort grooter voorzichtigheid Men moet zich gewennen zich eerst deug delijk in de programma's te overtuigen, dat een bepaald station onschu'dige muziek of een gevaarlooze voordracht uitzendt Het buitenland is momenteel nog vrijwel neu traal in den goeden zin; maar het zal ge raden ziin zich al vast in voorzicht'gheid te oefenen, want alle menschelijke dingen hebben op den duur neiging zich naar bet verbodene toe te wenden Voorzichtigheid is vooral geraden tegenover het binner- land, waar juist door de scheiding het ge vaar verscherpt is maar anderzijds ook duidelijker aanwijsbaar. Wanneer de katho liek luisteraar zich gewent om al de cau serieën van den vrüiinniso» schen en protestantchen omroep voor geen Roomschen kost te houden; wanneer hij zich tot den K. R. O. en verder tot wat goede muzieknummers bepaalt, dan is hij zeker door de Radio geen kwaad voor zich en zijn gezin in huis te halen Ook hier heeft de Katholiek weer te bedenken, dat voor zichtigheid en zelfbeheersching noodzake lijke deugden ziin, zonder wrike alle m zich goede menschelijke uitvindingen in zijn nadeel verkeeren! We hadden hier ook, in navolging van Shakespeare's gevleugeld woord, boven kun nen schrijven: „What is in a number?" Maar we kozen dit cijfer, dat immers nog meer direct tot den lezer spreekt! 50 vergaderingen wijdde de gemeenteraad van de hoofdstad des lands aan de behande ling der begrooting voor 1928.... en nog zijn wij niet aan het einde! 50 vergaderingen, waarin haarkloverijen mondgevechten werden afgewisseld met handlastelükheden en onderzoekingen naai het politiek fatsoen van enkele leden! 50 vergaderingen, waarvan de tastbare resultaten in niet de minste verhouding staan tot den verspilden tijd! 50 vergaderingen, waarvan Je kosten ongerekend de thee met koek'es en de bode's in rok op elfduizend gulden wor den geschat! Wat zoo'n getal veel zeggen kan Het inspireerde een fijn-humoristisch-cri- 'icus tot het aanbieden van een prachtig bloemstuk met in rood het cijfer 50. Wanneer een college kon blozen, of de oogen kon neerslaan, zou de raad der Von- delstad het onder zóó fijne terechtwijzing zeker gedaan hebben- Een dichter-zanger wijdde er een hekel dicht aan. De critiek kwam van meer dan één zijde los. Dit ééne welsprekende cijfer toont beter Jan een boekdeel vol politieke betoogen, hoe men druk bezig is het na moeizamen strijd verworven algemeen en enkelvoudig stemrecht voor mannen en vrouwen, weei ai te breken met dezelfde kracht, wr»"mee men zelf destijds voor de verwerving daar van heeft geijverd!? Amsterdam staat niet alleen.Rotter dam overtreft het, wat de banaliteit van het arakter der zittingen aanbelangt. Ook el ders verheffen onmiskenbare misstanden dreigend den vinger. Zij, die prijs stellen op behoud van het huidig, op democratischen grondslag geba seerd vertegenwoordigend stelsel, zullen goed doen acht te geven op het dreigend gevaar. De methodes zullen moeten worden her zien! Grondig! Al schrijvende, valt ons een gedachte in. Zou dit fraaie bloemstuk misschien ook aan geboden zijn door het facisme, den Zwarten Piet der vertegenwoordigende organen om nog even in de Sinterklaasstemmirg te rug te treden ten einde hen te beduiden, dat zelfbeheersching en zelfbeperking noo- dig zijn!? Zeo ja, dan is de roede, welke hij tegen deze stoute kinderen hanteert, toch wel van een zeer fijnzinnige makelij! Monseigneur heeft een zeer kalmen nacht doorgebracht. Toestand een weinig ver beterd. „St. Bavo" meldt, dat de HeogEerw Vicaris-Genraal heeft voorgeschreven, da! bij de H. Mis zal worden bijgevoegd, als oratio imperata het gebed uit de Mis „Voor de Zieken" en wel de 2e oratie pro uno infirmo in het nieuwe missaal, en dat na iedere H. Mis met de geloovigen zal wor den gebeden 3 maal het Onze Vader en Wees Gegroet, Bij de strenge koude, welke wij nu in dezen winter voor de tweede maal meema ken, lijkt het ons nuttig enkele practischz wenken en raadgevingen te verstrekken, die van medische zijde werden meegedeeld. Oppervlakkig bezien zou men meenen. dal de mannen, wat kleeding betreft, beter toe gerust zijn voor het strenge winterweer dar de vrouwen. De lage schoenen, de dunne beenbedekking bij de vrouwen beschermer het lichaam onvoldoende. Ook de onder- kleeding heeft noch de dikte, noch het ge wicht van die der mannen. Zooals ons werd verzekerd is eene dunne .bedekking voor lictiaamsdeelen, die in be weging zijn, niet zoo noodlottig. Intusschcr het is moeilijk op dit en op andere punter algemeene raadgevingen te verstrekken Wat de een kan doen zonder nadeel te on dervinden, veroorzaakt een ander eene ern stige ziekte. Er zijn mannen, die ondanks de hevige kou nog zonder hoed oi pet uitgaan, in colbert; anderen slapen ook thans nog met geopende ramen. Voor het meerendee! der tegenwoordige menschheid zou men dergelijke praktijken niet mogen aanbevelen en zeker niet, wanneer niet eene hardin;' van het lichaam is voorafgegaan. Al is de onderkleeding der vrouwen lich ter en dunner, anderzijds is zij vervaardigc van stoffen met nauwsluitend weefsel, al; zijde, satijn, wollen goederen, die her lichaam iroleeren. De romp en inzonderheid de borst, bevat ten de organen, die het meest gevoelig zijr voor de koude. De vrouwen, in plaats van den hals vrij te laten, sluiten hem af met hooge kragen of met bont. Nog eens zij gezegd, dat alle wenken en raadgevingen een sterk individueel karakter hebben. Op één punt kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. De meeste ziekten, welke men krijgt, bij streng winterweer ontsiaar niet c'oor de koude, maar door den plotse- l'ngen overgang van de warmte in de koude Men zorge er dus voor bij het uitgaan niel door de kou bevangen te worden. Van be lang is het hoofd te bedekken op het oogen- blik, dat men van een warme plaats komenc in de koude buitenlucht overgaat. Voor 't overig is het weerstand bieden aar. de kou een kwestie van harding, van accli- mntiseeren. De Noordelijke volken, die be halve hun gehardheid, bovendien een erfelijk weerstandsvermogen bezitten, kunnen beter tegen de kou dan wij en mogen zich vee' meer veroorloven. Bij een buitengewone koude zooals thanr hecrscht moeten drie groepen van mcnscher zich zoo min mogelijk in de- koude wagen de grijsaards, de menschen met een m'ndei sterke gezondheid en de heel jonge kinde ren, de zuigelingen. De Hoogeerw., Vicaris-Generaal, Mgr Möllmann, verzoekt ons te willen mededee- len, dat hij met het oog op den toestand vai Z. D. H. den Bisschop, op Nieuwjaar geer receptie zal houden. Z. D. H. wenscht aar de Geestelijl heid, de Religieuzen en aar alle Vrienden en Bekenden van ganscher harte een Zalig Nicuwjaarl Gisteravond is cp een onbewaakten over weg bii Gouda een fietsri'der, door der trein die te 18 u. 20 uit Rotterdam ver trekt en te 18.41 te Gouda moet aankomen gegrepen en vermorzeld. Het ongeluk gebeurde bij wachtpost 1 onder de gemeente Moordrecht, De naam van het slachtoffer is St. Zuidam uit Moor drecht. Nog meerdere arrestaties te wachten. Een bookmakersbende? Gisteren heeft de Leidsche politie een ?0-iarigen cafébediende aangehouden, ver dacht zich schuldig te hebben gemaakt aan hazardspel. Verder meent de nolitie een geheel complot van bookmakers op het spoor te ziin, waarvan de hoofdzetel in 's-Gravenhsge gevestigd zou ziin en ook dc aangehouden kantoorbediende deel zou uitmaken. Thans definitief vastgesteld op 2.50. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het wetsontwerp tot verlaging der Rijwiel belasting tot 2.50. Hiermede is dus thans definitief de rijwielbelasting op 2.50 vast gesteld, ingaande 1 Janpari 1928. Een bedrag van 25 ƒ30.000? Omtrent de verduistering gepleegd aan het Cenlraal Bureau voor de Strii-stiek, kan het ,Vad." nog melden, dat de politic tot arrestatie van den referendaris-titulair K. overgegaan is. Door eenige rechercheurs is K uit zi,n woning gehaald en naar het hoofdbureau overgebracht. Hij is aan een streng verhoor onderwor pen. Wat de verduisteringen betreft, deze moeten niet minder dan 25 a 30 duizend gulden bedragen. K., die aan het hoofd der afdeeling comptabiliteit stond en in die betrekking het beheer over de geldmiddelen van het Bureau voor de Statistiek hed, is 60 jaar oud en bekleedde sinds 1924 genoemde functie. Gedurende de laatste jaren zou hij zich aan verschillende verduisteringen heb ben schuldig gemaakt. De gelden, welke hij onder 'rijn beheer had. wendde hij Dn eigen baté aan, <~r echter zorg voor dragende, dat hij aan de loopende verplichtingen van het Bureau kon voldoen De boeken waren volmaakt in orde, zoo dat bij bet overdragen van den dirnst ri een tekort was van ongeveer vijf en twin tigduizend gulden. De levenswijze van K. trok wel de aan dacht van zijn kennissen en vrienden, daas bii abijd zeer royaal was en meer ge'd uitgaf dan zijn inkomsten toelieten. Te 's Gravenhage werd door het Gemeen tebestuur aanbesteed: het aanleggen, rio- 'eeren. bestraten enz._ van straten' in het tzcu-wplan Cromvliet (le ged omvatten de o.a hef leveren en verwerken van rim. 44.560 M3 zand: het leien van plm 2300 M. riool en paalfundeering; bet leve ren en verwerken van plm. 9000 M2. kei bestrating; plm. 6200 M2 waalklinkerbestra- ting en 'plm 3200 trottoirband. 't Laags' was inieschrev3n door de N. V. Aanne- mings Maatschappij v.h. Zanen en Verstoep voor f 236.480 (voor geval A) en vooi 236.880 (voor geval B.) De Eerste Kamer heeft gisteren aange nomen het wetsontwerp: overbrenging van de brug over de Hille- lorrmerbeck, gelegen in d~n R**ksweg van 's Gravenhage naar de Noord-Hollandsche grens, in beheer en onderhoud bij het Rijk. De 33-jarige stoker P. H. Philippe, af komstig uit IJmuiden en werkzaam op de toomtrawlei 179, is tijdens de visschcrij op de Noordzee over boord geslagen en verdrenker. Men heeft het lijk niet meer kunnen vin den. De ongelukkige was gehuwd, en vader van zeven kinderen. Hoe sterk het vriest. Hedennacht vroor het 12 a 13°. Niettegen staande deze lage temperatuur ziet men nog plaatsen, waar het water lustig in ■Jroote wakken kabbelt Dit is voorname lijk een gevolg van den sterken wind die nu het schaatsenrenden niet tet een onver mengd genregen maakt, en het maien in slooteu in ringvaarten. In Haarlem werd gisteren weer op en kele g aebten en singels, als Schotersingel. Burgwal, Heerensingri enz. lereden. Over het algemeen is het ijs slechter dan de vo rige week Dffic'rel bericht ijsvervcreeniging Haarlem nn Omstreken. Heden geen betrouwbaar ijsbericht. Het volledig bericht is te Dzen voor 't raam van den heer Baart, Gr. Houtstraat 7: IJsformatie bij fort Pampus. NIEUWENDAM, 29 Dec. Het ijs op Fam ous geeft een interessant scnouwspel. D: aanhoudende Oostenwind perst de schot- ren van de Zuiderzee in deze wiiden trech- 'er, zoodat de massa tot den bodem wordt npiesDpeld cn zich vaak meters hoog ver heft. Het fort Pampus, van I He gemeen schap verstoken, verheft zich eenzaam 'jcven een schitterend heuvellandschap van gestolde golven ten Oosten van Durgerdam. Wedstrijden van den Koninklijken Schaatsenriidersbend. AMSTERDAM. 29 Dec. Op Zondag 1 Ja nuari a s. zal te Naarden een nationale wedstrijd voor Amateurs worden lehoi'den om hei Kamrroenschap vcor Nederland Schoonrijden (Heeren); daarna zal een wed strijd in het schoonrijden worden gehouden ^m den Gooischen wisselbeker voor paren (dame en heer) Als prijzen worden beschikbaar gesteld: r eidsche beker, beneyens de groote me daille van den Bond en Kunstvoorwerpen voor de verdere wedstrijden. Verder zal op Maandag 2 Januari te Heerenveeu worden gereden om het pro vinciaal kampioenschap hardrijden voor de orovincie Friesland. Prijzen: Provinciale Beker en medailles. Te Zwclle zal op twee Januari om het kampioenschap van Nederland in het schoonrijden voor dames worden gereden gevolgd door een wedstrijd voor paren. Prijzen: Jubileumbokaal benevens de groote medaille van den Bond en Kunst voorwerpen voor de verdere wedstrijden. Op Donderdag 5 Januari zal een natio nale wedstrijd voor amateurs in het schoonrijden worden gehouden voor dames en voor paren:. Deze wedstrijd vindt plaats te Slechteren. Prijzen: medailles. Haarlemmermeer, Donderdag werd op de Kruisvaart te Hoofddorp en ook op verschillende tochten en slooten in den Haa: lemmermeerpolder weer druk schaatsen gereden. Het ijs ls echter op vele plaatsen nog onbetrouw baar. De Hoofdvaart is nog niet berijdbaar vanwege de vele wakken, veroorzaakt door den sterken wind en het werken der stoom gemalen. Op de Ringvaart nabij Sloten alhier werd Donderdag ook gereden. Er vorml zich veel grondijs. Bij vriezend weer zullen de plaatselijke jsclubs Vrijdag of Zaterdag hunne werk zaamheden he vatten. De scheepvaart in de Ringvaart is gedeel- tijk weer stilgelegd. E-kbuiz-". De Zuiderzee om Enkhuizen is weder ge heel bcueKt met ijs De geheele scheepvaart is stopgezet. Dc havenlichten zijn gedoofd. Heiloc De Ijsbaan Heiloo" heeft Woensdag middag hare banen wederom opengesteld Iet ijs is goed. e Uithoorn. De IJsclub „Zuidermeer" te Uithoorn heefl gisterenmorgen haar banen geopend. Dooi opspuiting zijn deze zeer goed. Behalve 22 abonni's zijn alle nummers in Teemstede per telefoon weer te bereiken. De reparatie-werkzaamheden worden mei rpoed voortgezel. zal in het nieuwe contract een kleine ver betering voor de arbeiders opgenomen wor den. Nadat gisteren over een lijn Amsterdam- Alkmaar de telefoongemeenschap hersteld was met Akersloot, "Alkmaar, Bergen, Blok ker, Broek op Langen dijk, Castricum, Eg- mond aan Zee, Enkhuizen, Heer Hugowaard, Zuid, Heilo, Hensbroek, Hoorn, Limmen, N.- Scharwoude, Obdam St. Pancras, Schar- woude, Westwoud en Z.-Scharwoude, is hei verkeer thans weer gestoord met Alkmaar, Schalen, Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Ioogkarspel en Broek op Langendijk. Naar Groningen en Friesland wordt nog vertraging ondervonden. De onderhandelingen nog niet geëindigd. Zooals wij reeds gemeld hebben is door de samenwerkende organisaties van metaal bewerkers in het Visscherijbedriji te IJmui- 'en het collectief arbeidscontract tegen 1 Januari a.s. opgezegd. De onderhandelingen over het nieuw tc sluiten contract zijn reeds eenden tijd uaande. Naar wij vernemen is op dc laatst behouden conferentie tusschen de werkge vers en de organisaiiebesturen nog geen 'efinitieve overeenstemming bereikt. Verwacht mag worden, dat overoenstem- rtemming verkregen wordt en dat het con tract wederom voor den tijd van twee jaar zal worden afgesloten. Hoogstwaarschijnlijk In ons nummer van gisteren namen wij op pagina 3 van het le blad op de lijst van priester-jubilea (ontleend aan het „Wkblaa St. Bavo") in het Bisdom Haarlem. Uit deze staat bleek, dat de volgende priesters ir. Haarlem en Omgeving in 192S hun jubileum zullen vieren: 40-jarigen: 15 Augustus. J. H. Boonekamp, rustend Pastoor van Heemskerk, thans verblijvend le Nieuw- Heriaer (N -B B. J. Schrandt, Pastoor O. L. Vr. Rozen krans te Haarlem Mgr. J. H. Taskin, President v.h. Groot- Seminarie Warmond. 25-jarigen, 16 Aug 1903, Sede vacante gewijd door Mgr. H. v. d, Weter.ng. A. H. J. M Homulle, Pastoor te Velsen- Ncord. B. van Leeuwen, Pastoor St. Joseph tc Hillegom. J. M. Lucassen, Pastoor en Deken te Be verwijk, H Agatha. C. M. Wouferlood, Pastoor O. L. Vr. van Goeden Raad le Beverwijk. 12X'-Jarigen, gewijd 15 Aug. 1915 door Mgr. J. Hofman. P. Braak, Kapelaan, H. Agatha te Bever wijk. J. P A Brinkman, Kapelaan O. L. Vr. Rozerkrans te Haarlem A J M. v. d. Burg, Kapelaan te Overveen Duinrust. W. J J. de Jongh, Leeraar Seminarie Hageveld te Heemstede L. H. M. Nieuwenhuizen, Leeraar, Semi narie Hageveld te Heemstede Onder enorme belangstelling vond giste ren op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dr A. S. van Nierop, mevr. J. NieropPolak Daniels en van mej, A. van Niercp, de drie slacht offers, welke bij het tragisch ongeluk nabi* Halfweg op zoo droevige wijze om 'l leven zijn gekomen. Per extra-trein waren uit Amsterdam dc familieleden en zeer vele vrienden en ken nissen gekomen, om de plechtigheid bii te wonen. Onder de Lange stoet van belangstellen den bevond-n zich o. m.: de heeren J. I. Vos, wethouder van Amsterdam, mr P. Hof stede de Groot, directeur van de Amster- damsche Bank, mr. R. E. Kielstra, directeur van de Kasveircniging, mr. C. D Salamon- son, dr. M. R. Heynsius van den Berg, de heer Robert May, E. Enthoven, D. P. D ïïabius, Hugo Mulder, Joh. Ket'en, de di- -ccieuren de heeren L. Bensdorp en H Nijdam, en de procuratiehouders, de heeren P, van Solt en P, F. Antink, en bijna hel geheele personeel van de fabriek van Bens- dc.rp Covoorzoover als dc werkzaam heden hun vertrek toeliet, was mede aan wezig. Ten slotte ook vele vertegenwoordigers uit handels-, industrieele- en financieele kringen. Tijdens de plechtigheid werd het eerst het woord namens de directie der N. Bensdoros Sacaofabrieken gevoerd door 'ten mede-directeur, den heer L. Bensdorp. Spr. wees er op, dat in de elf jaren, dat de heer Van Nieroo deel heeft uitgemaakt 'iij zich heeft do-n k"icn ris e°n man van i groote plichtsbetrachting, die steeds zijn beste krachten aan de fabriek en haar toe komst heeft gewijd. Groote zorgen heeft hij a'ckend en tragisch is het, dat. juist nu n betere toekomst voor het bedri'f naden, hjj juis' uit het leven is weggerukt. Nadat spr. ook woorden had gewijd aan de na gedachtenis van mevr. en mej. van Nierop, z.eide hii, dat de r,e,am van Van Nierop bi' de f'rma zal blrven voortleven. Vervolgens sprak de heer ir. A. Heldring, als ean van de oudste vrienden van den heer Van Nieroo. Spr. herinnerde aan de groote gastvrij heid, welke de familie Van Nierop altijd betoonde en herdacht met diene waardee- ing, wat de vriendschap -an dit gezin heef *aeteckent voor tal van Amslerdamsche 'amilies Verder voerde ook de heer W. Bouman, ..it Almelo, als vriend van den heer Van 'Nierop. het woord. Namens het personeel sprak d„ heer P. van Solt, procuratiehouder der fabriek, eu namens den Kring van Tndustrieekn te Amsterdam de heer Joh. Ke'icn. Hierop nam de heer G. Polak Daniëls afscheid van ziin zuster. Hii dankte Van Nierop voor de liefde, welke hii haar had geschonken. „En tot iou. Ank, aldus spr., moet ik zeggen, dat je zus:e uitdrukkelijk heeft ver- i-kerd, dat jou niet d« minste schuld treft." Nadat de heer Lod. v. Nierop voor de groote belangstelling had dank gezegd, was de plechtigheid ten einde. Gisteren kwam te IJmuiden aan de visch- aislag de stoomtrawler „Petten" IJm. 49. Het schip had in nog geen 14 da^en een hoe veelheid visch gevangen, die 10.826.35 00- bracht. Dit is de hoogste besomming, in 1927 te IJmuiden gemaakt. Ingesteld is een commissie van advies ingevolge de verordening op de subsidiee- ring van het Buitengewoon lager onderwijs in de provincie Noord-Hol'.and. Door Ged. Staten van Noord-Ho'land zijr daarin benoemd tot voorzitter de heer K Brands, hoofdinspecteur van het L. O. in de ''de Inspectie, tot leJen de heeren mr. A Bruch, P. Hoogland, KL de Vries, allen led"- der Provinciale Staten en dr. J. J. J. H. M Klessens, zenuwarts te Amsterdam. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake wijziging der rijwielbelastingwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Culemborgsche moordzaak. Waarom Sweeris en Vroege in vrijheid gesteld wer den. De Leidsche politie meent een wijdver takte bookmakersbende op- het spoor te zijn. Het conflict in de schoenindustrie te Hilvarenbeek is opgelost. Maandag a.s. wordt het werk hervat. De knoeierijen hij de Gemeentelijke Vischvoorziening te Amsterdam. Voortzet ting der behandeling voor het Amsterdam- zche Gerechtshof, De Fcstdienst op Nieuwjaarsdag. Wegens inbraak te 's Gravenhage is tegen twee verdachten door het O. ML der Haagsche Rechtbank resp. 5 en 7 jaar ge vangenisstraf geëischt. De Roemeensch-Amerikaarsche petro- 'eum-Mpatschappij beschuldigd van ernstige corruptie. Een zware brand te New York legt een warenhuis in de asch. Verbetering in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Stilstand. Lichlt op. De lantaarns moeten morgen worden opgestokea om 4.23. Hoogste barometerstand 748.4 m.M., te Kinn. Laagste barometerstand 760.0 m.M., te Toulon. Verwachting: Matige Oostelükc tot Zuid Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst des nacbts, overdag matige tot lichte vorst. Het „Wkbld. voor BI. C." schrijft hei volgende: Met ingang van 1 Januari heeft de ge meenteraad van Heemstede op de meest eervolle wijze en op zijn verzoek wegens ge zondheidsredenen, ontslag uit den gemeente dienst verleend aan den heer A. A. Swolls die ruim 16 jaar secretaris dezer gemeente is geweest. De heer Swolfs heeft zich voor de ge meente Heemstede buitengewoon verdiens telijk gemaakt. Hij was, naar man in Heem stede weet, een kundig en ijverig gemeente ambtenaar en een bekwaam lid van Let Da- gelijksch Bestuur der snel vooruitgaande gemeente. Hij heeft zich in Heemstede o°k in de kringen der daar gevestigde vakge- nooten, vee! vrienden gemaakt niet alleen, maar ook door de wiize waarop hij zijn taak vervulde veel waardeesing gevonden. -Zijn heengaan uit het ambt. dat hij bekleedde, wordt in Heemstede zeer betreurd. Naar wij vernemen zal .hem dit in deze dagen op ondubbelzinnige wijze getoond worden. Er is te meer aanleiding om bij dit afscheid in ons blad stil te staan, omdat bij de ge legenheden, waarbij de Algemeene Vereeni- ging zelf, of haar afdeeling, met den heer Swolfs in zijn functie in aanraking kwam, altijd is gebleken, dat op de grootst moge lijke medewerking en welwillendheid zijner zijds mocht worden gereken^. Insiders ligt nog versch in hel geheugen hoe deze erva ring mocht worden ongedaan bij de voorbe reiding en de uitvoering der plannen voor de Internationale Tentoonstelling in 1925 op Groenendaal. De beer Swolfs heeft er recht op, nu hij van zijn ambtelijke loopbaan afscheid neemt, te vernemen, dat aan zijn krachtiien steun en hulp bij deze en andere gelegenheden ondervonden, de aangenaamste herinnerin gen worden bewaard. ,.ln de riolen van een were'<Htad". Door F. Vogel-Jörgenscn, Uitgave Het Nederlandsche Boekhuis. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog, vlo neerge schreven door den auteur. die den lezer weet te doen meeleven met de avontuur lijkheden van zijn verhaal. De jou-nalist-detective, een man van on schatbare waarde voor zijn couran', blijft de he!d van het verhaal, speu"t dc gangen der plegers van een geruchtmak enden moord, levert zijn blad onbetaalbare copïe, bevrijdt zich zelf en anderen uit a'lerlei ge varen, terwijl het1 slo' «e:l ont' rooping brengt, die ni-imrnd verwacht had. Litterair werk geenszins' maar een aardig geschre ven, spannend re'aas, bc 'eerenswaa'd voor wie de avontuurlijke zijde van het boek aantrekke'ijkheid heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1