nsriflp&Wütfiricli, Haarlem SHANKARA CHEOUE-KOERSEN Amsterdamsche Beurs FUNKE'S ROGGEBLOEM Centrale Verwarming UITGESTELD MUZIÊK. sof. M. FUNKE, Spaarnwouderstraat 39. Tel. 11062 31 December Agenda VOORDRACHT u De ijsbaan aan de Kleverlaan. KUNST en LUSTHANDEL 3MEDE5TRAAT13 TELEFOON 12072 HAARLEM Zedenmisdrijf. Coöperatie „Holland". Tienrittenboekjes voor buurtverkeer. $t. Nicolaas- en Kerstfeest bij de Haarlemsche R. K. Ver. voor Groote Gezinnen. R. K. Kring. BURGERLIJKE STAND, Een mooie lading visch. Het R. K. Mannenkoor „St. Caecllla" onderafd. R. K, V. B. Personalia. Postdienst gedurende de jaar wisseling. N. V. Houthandel „Het Nieuwe Fortuin.'* Dr. H. van Aarsen. t Besmettelijke ziekten. BE SPAAMNEBANK, Haarlem - Amsterdam y Verslag der werkzaamheden van den Rijkszuivelconsulent in de provincie Noord-Holland, over het jaar 1926. DE SPAAMNEBANK Haarlem - Amsterdam II 1 IS 177 1 Het is niet onwaarschijnlijk clat U na kennismaking met FUNKE'S roggebloem aan deze eenvoudige, ouderwetsche meelspijs de voorkeur gaat geven boven de vele buitenlandsche meelsoorten, welke U voor de bereiding van toespijzen worden aangeboden. FUNKE'S ROGGEBLOEM is minstens even lekker als deze buitenlandsche preparaten en bovendien voedzaam en versterkend als geen andere. De prijs is per pond 20 cent, U koopt aan de bekende Roggebroodbakkerij van: Sociëteit „St. Bavo", „Geel-Wi:.", 5 uur. Gewone zittingen van 7 tot 8 uur. In verband met den Oudejaarsavond wordt hei gebouw te 8 uur gesloten. DE AFBOUW DER ST. LIDUINA-KERK. Ecne weldadigheidsuitvoering, georga niseerd door de R.K, Sportvereen. „Leonidas." Wie het nog niet wist uit de persoon lijke propaganda hier en elders van Pas toor v, d. gavoordt, wie het nog niet wist uit berichten, hierover in de „Nieuwe Haarlemsche Courant'' verschenen, moet het toch wel van vriend of buren of ken nis hebben gehoord. In Schoten is het 't gesprek van den dag: de afbouw der St. Liduina-Kerk! Wij schreven nog onlangs, naar aan leiding van een onderhoud met Pastoor v. Pavoordt, hoe om verschillende redenen de voltooiing der der St. Liduina-kerk 'n dwingende noodzakelijkheid is en hoe moeilijk het anderzijds is de daarvoor be- noodigde fondsen bijeen te krijgen. De uitvoering der afbouw-plannen wordt ook daardoor belemmerd, wijl op het bestaan de gedeelte reeds zulke zware lasten druk ken. Edoch, er zijn lichtpunten in de duister nis. Eén dier lichtpunten is de groote of- iervaardigheid der parochianen, een an der: de loyale medewerking, die van ver schillende zijden geboden wordt. Dc bekende Sportvereenigirsg „Leoni das heeft door het organiseeren van een weldadigheidsuitvoering getoond, dat ook zij het ideaal „de voltooide St. Liduina" mede wil helpen verwezenlijken. Op Woensdag 4 Jan. a.s. zal in den Schouw burg aan den Jansweg, 's avonds te kwart na acht, deze weldadigheidsuitvoe ring worden gegeven. Het belooft een zeer bijzondere avond te worden. Turnoefeningen, stamden en groepen, uit te voeren door „Leonidas", vormen het sportieve gedeelte van het programma. De bekende tooneelvereeniging „Alber- dfngk Thijm" zegde voor dezen avond be langeloos hare medewerking toe. Verder zal het goed geschoolde kerkkoor van St. Lid- ina den avond door zang opluisteren, tervil de heer Joh. Neeiissen enkele zangnummers zal ten beste geven. Men ziet. de zaak is flink aangepakt; een programma, dat trekken moet. Welnu, laat nu iedereen, die niet dringend verhinderd is, door zijne aanwezigheid op 3e uitvoering tot het welslagen van den avond meewerken. In de eerste plaats de parochianen en verder een overgroot aan- ial belangstellenden uit Haarlem, om het ideaal den afbouw van het Godshuis, aan den Rijksstraatweg, te helpen verwezenlij ken. PT A NO-AVOND WILLEM ANDRIESSEN. Willem Andriessen, de bekende pianist m oud-siadgenoot, zal op Vrijdag 6 Janti- iri as. een pianoavond geven in den Stadsschouwburg, alhier. Ieder jaar mogen zijne concerten zich in froote blangstelling van het publiek ver- beugen. Zijn superieur spel is dan ook ten volle een gang,naar den schouwburg waard Het zal de eenigste pr dien Willem Andriessen Haarlem geeft. no-avond zijn, dit seizoen te en kinderen een „Zalig Kerstfeet". De door luchtige Bisschop schilderde in roerende woorden het verheven mysterie van Kerstmis en wist zijn aandachtig gehoor te boeien, zoodat het als 't ware aan zijn lippen hing. Op een bijzonder aangename wijze schetste St. Nicolaas de liefde van Maria en St. Joseph voor het goddelijk Kerstkindeke en de adoratie der herders in den kouden win ternacht. Blijmoedig en levenslustig klonken toen door de zaal de Kerstliedjes: „De her dertjes lagen bij nachte" en „Langs Bethle- hems velden" liedjes, waarom St. Nicolaas had verzocht, omdat hij ze zoo graag hoorde. Omstuwd door zijn eerewacht, het bestuur en de muziekvereniging „Euphonia" uit Overveen, die door haar opwekkende muziek voortdurend de ware stemming er in wist te houden, begon St. Nicolaas een waren triumphtocht door de zaal. Vriendelijk nij gend en de kinderen toewuivend deed de grijze en waardige Bisschop een zegetocht langs de rijen der kinderen, waarna St. Nicolaas met een driewerf Hoera voor den Bond van Groote Gezinnen de zaal verliet. Als bijzondere attentie voor onzen grijzen Bisschop Mgr. Callier, die zoo ernstig ziek is, werd door St. Nicolaas aan al de aanwezi gen verzocht een drietal Weesgegroeten te bidden. Een aandoenlijk voorval, wat voor Mgr. zeker een groote vreugde zal zijn, als hij dit vernemen zal. St. Nicolaas bad voor en echt hartelijk antwoordden de tallooze kinderstemmetjes. Op gulle wijze werden de kinderen in de pauzen onthaald. Een wit doek was inmiddels op het po dium opgesteld en er werd een aanvang ge maakt met diverse bioscoopnummers. Een grappig inééngezette teekenfilm „Het Bief stuk-drama", oogstte veel bijval. Het num mer „de flinke reizigers" hield menigmaal de lachspieren in beweging om de meest dolle voorvallen en de kinderen leefden mede met hetgeen zij op het doek zagen. De voor zitter der feestcommissie, de heer W. J. B. van Liemt, dankte aan het eind der viering de Eerw. Zusters en andere geleidsters en ge leiders voor hun keurige hulp (die was dan ook subliem) alsook het kranig muziekkorps voor zijn me'dewerking. De heer Van Liemt wist daarbij den juisten kindertoon te treffen. Een driewerf hoera werd aangeheven voor den Bond van Groote Gezinnen en vele me dewerkers en bestuurders en in de groote orde verliet het grut de zaal. Aan den uitgang wachtte nog een verrassing in den vorm van een groot en fraai verpakt stuk chocolade. Mfet genoegen mag het bestuur terugzien op dit welgeslaagde middagfeest en vooral de feestcommissie heeft wel eer van haar wérk. De feestmiddagen van den Bond voor Groote Gezinnen behooren tot de allerbeste, die in Haarlem gegeven worden. Wij zijn in staat om dat te beoordeelen, omdat wij zooveel van die feesten meemaken. Niet genoeg kan worden aangespoord om als donateur of lid deze echt Roomsche ver- eeniging krachtig te steunen in deze tijden van zedeloos verval. Moge de Haarlemsche R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen haar ledental aanzienlijk zien wassen. Ook heden zou hetzelfde programma worden opgevoerd, Wederom 750 kinderen zouden daarvan genieten, zoodat dan 1500 kinderen de vreugde is bereid van een,heer lijk Kerst- en St. Nicolaasfeest. Wegens zeer ernstige familie-omstan digheden is de lezing tot a.s. WOENSDAG 4 JANUARL Concert-Bureau ALPHENAAR, Na de werkzaamheden van gisterenavond zijn de ijsbanen van de Haarlemsche IJsclub aan de Kleverlaan thans in zeer goede con ditie; alle scheuren zijn gedicht. De baan was geopend van 10 tot 's middags 5 uur. Hedenavond is zij geopend van half acht a acht uur tot tien uur. Op vermoeden van abortus provocatus, gepleegd te 's-Gravenhage, is op bevel van den Officier van Justitie te Haarlem, het lijkje van een pasgeboren kindje, uit Lisse naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Donderdag vergaderde te Haarlem de coö peratie „Holland." Wegens onvoltalligheid der vergadering kon het liquidatie-voorstel niet worden behandeld. Binnenkort zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. Met ingang van 15 Januari worden aan de plaatskaartenbureaux langs de betreffende lijn verkrijgbaar gesteld 10-rittenboekjes voor buurtverkeer 1ste, 2de en 3de klasse van Haarlem naar Driehuis-Weslerveld ol Zeeweg en van Haarlem naar IJmuiden (Ca- sembrootstraat). De prijs voor die boekjes bedraagt van Haarlem naar Driehuis-Westerveld of Zee weg voor de 1ste klasse 3; 2de klasse 2.50; 3de klasse 1.75. Voor Haarlem.IJmuiden (Casembroot- straat) 1ste klasse 3.75: 2de klasse 3; 3de klasse 2. DE UITGIFTE VAN ZUIDERZEE- GRONDEN, ..Overweldigend was de aanblik, toen wij Donderdagmiddag de Gemeentelijke Con certzaal binnentraden en daar door het vol ijverig bestuur der Vereeniging voor Groote Gezinnen een 750 kinderen harer leden feestelijk bijeen verzameld zagen. Onder leiding van Eerw. zusters en dames-onder- wüzeressen hadden de kinderen het grootste gedeelte der zaal ingenomen, ieder was getooid met een papieren muts. Op het balcón hadden de ouders de geleiders en overige genoodigden plaatsgenomen, om zoodoende te deelen in de feestvreugde hun ner kleinen. Vroeger jaren moesten deze bij gebrek aan ruimte naar huis worden ge- Zenden. Nu er echter twee feestmiddagen Z?jn georganiseerd, behoefde dat dit jaar niet meer. Een goede maatregel Naast het bestuur waren mede in de zaal aanwezig, de Heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kame',wethouder van Haarlem en eere-voorzitter der vereeni ging. Ook de Zeereerw. heer Pastoor J. P. Reijnenberg gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van sympathie voor het heerlijk streven der vereeniging. Aller verwachting was gespannen op „het" groote moment, „het bezoek van St. Nico laas". Per radio had zijn grootvizier den- zelfdeii morgen vanuit het bisschoppelijk paleis in Spanje medegedeeld, dat de grijze bisschop aanstalten maakt, de Pyreneëen over te vliegen om tegen het middaguur in Haarlem te zijn. Meer en meer naderde het verwachte uur en toep de groot-vizier de zaal binnentrad, wist men dat de Heilige Man in aantocht Was. Men begrijpt, dat die tijding insloeg en vele hartjes onstuimig klopten, in groot verlangen naar de komst van St. Nicolaas. Op de meest eerbiedige wijze, een bisschop waardig, en begroet door een welkomstlied, werd St Nicolaas aan den ingang der zaal opgewacht door het bestuur. Omgeven door een twintigtal pages in bonte kleedij, onder leiding van den grootvizier, schreed de grijze bisschop vriendelijk knikkend, naar den voor hem bestemden zetel. Zijn onmis bare knecht „Zwarte Piet" was gewapend me- een bezem en volgde op den voet zijn heiligen Meester. Een imposante troon was voor St. Nicolaas op het podium opgericht, geflankeerd door diverse palmen en gelijk voor een koning was hier trapsgewijs de eerewacht opgesteld. Als een nar was Piet terzijde aan de voeten van St. Nicolaas gezeten. Vanaf zijn troon sprak de heilige bisschop toen de kleintjes toe en noodigde de kleineren der kinderen uit om bij hein te komen ter receptie, aan welk ver zoek gretig werd voléfean. Neg enkele woordjes wilde St. Nicolaas Zeggen. Zijn trouwe knecht was n.l. ondeu gend geweest. Bevreesd voor de koude had hij ongaarne deelgenomen aan de lange reis naar Haarlem en mi mocht een lief klein meisje, op uitnoodiging van St. Nicolaas, Zwarte Piet een afstraffing toedienen.Men begrijpt, dat dit kluchtige voorval deze jacht on het podium insloeg en de kinderen deed gieren van het lachen. St. Nicolaas wenschte vervolgens het bestuur, de ouders In de Kringzalen aan de Jansstraat hield de R. K. Kring gisteravond zijn 1ste jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Th. Hooy, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aanwezigen welkom. In eenige korte woorden memoreerde spr. de lezingen en too- neeluitvoeringen, welke dit jaar gehouden werden en welke alle zeer zeker een groot succes genoemd mochten worden. De toetre ding van de leden van het St. Bavo-gilde tot den R.K. Kring noemde spr. een verheugend feit en hij hoopte, dat een goede samenwerking tot grooter groei en bloei van den R. K. Kring zal leiden. De notulen werden daarna door den secretaris, den heer W. v. Willige, voorgelezen en na eenige ongegronde opmer kingen gearresteerd. Na behandeling der ingekomen stukken kwam punt 3 bestuursverkiezing aan de or de, wegens periodiek aftreden van den heer voorzitter. De heer Hooy stelde zich evenwel herkiesbaar. De stemming wees uit, dat de voorzitter voor den R.K. Kring behouden Kleef. De heer C. Pronk feliciteerde den voorzit ter met zijn herverkiezing en hoopte, dat hij evenals vroeger zijn beste krachten aan den R. K. Kring zou geven. Daarna had de verkiezing plaats van een bestuurslid, wegens aftreden van den 2den voorzitter, den heer C. Pronk. Door het be stuur was candidaat gesteld de heer B. Walen kamp door de leden werd de heer Andreoli candidaat gesteld. De verkiezing viel uit ten gunste van den heer Andreoli, zoodat dit lid voortaan een bestuurszetel zal innemen. Voor lid van de Kascommissie waren door het bestuur candidaat gesteld de heeren Th. v. d. Veer, N. v. Opzeeland en S. Schaper, die allen bij acclamatie werden benoemd. De rondvraag heeft gewoonlijk wel iets weg van een theekransje. De meesten weten iets te vertellen.en weet men niets, dan komt men met „kleine dingetjes",zooals een der le den zich uitdrukte. De heer Th. v. d. Veer had iets te vertellen over de reciteer-'afdeeling en vroeg of er nog leden waren, die hun talen ten op het tooneel wilden botvieren. De heer Borghouts vroeg of er nog leden waren, die met hun liefelijk stemorgaan het zangkoor wilden opluisteren. Binnenkort zal met de repetities een aanvang worden ge maakt en zeer waarschijnlijk zal een nieuwe Mis worden ingestudeerd. Een der leden had het over aschbakken en kurkjes, een ander over kachels en gesloten deuren, een derde over een lezingavond, een vierde deelde mede, dat hij bij den R. K. Kring behoorde, de heer v. Opzeeland voelde zich op zijn teenen ge trapt en in een geweldige speech luchtte hij zijn hart. De voorzitter deelde mede, dat het uitgeluchte hart wel eens 's binnenkamers nader bekeken zal worden. De heer C. Pronk sprak eenige hartelijke woorden van afscheid, wat voor den heer Andreoli aanleiding was om den leden de verzekering te geven, dat hij steeds zou werken voor den groei en bloei van den R. K. Kring. De secretaris was ook al op zijn teenen getrapt en die heele trapgeschie- denis zal nog wel eens nader gevoeld worden. 29 Dec.: J. C. Boeré en P. J. Opdam en A. II. Ondertrouwd: M. Grotenhuis, Schouten. Getrouwd: 29 Dec.: G. J. Waasdorp en L C. v. d. Werff. F. J. Bottelier en A. A. Teeuwen. K. J. v. Laar en K. Bak ker J. G. Leibbrandt en M. C. Smit. F. Blom en W. Meijer. Geboren: 26 Dec.: z. van M. A- Bakken hovenBertholee. 27 Dec.; z. van A. Kroonv. d. Aart. 28 Dee.; d. van ,C. M. LigtenbergOoldera. z. van C. J. BroersDeen. d. van E- Stnolenaar#— Wigchert. d. van G. W. v. Schiev. d. Ende. Overleden; 27 Dec,; F. A. Bulthui»—-Bras, 51 j., Schouwtjeslaan, P. M, Droog v. d. Pluim, 86 j.. Hagestraat. 28 Dec G, WijtkampSpdl, 83 j., L, Vlaming#tr. De heer C, Verweij, te Santpoort, heeft aan de regeeringscommissie, welke een on derzoek zal instellen naar de beste wijze, waarop de Zuiderzeegronden zullen —orden uitgegeven, een uitvoerig adres gezonden, waarin de uitgifte dezer gronden bepleit wordt aan boeren, die zonder loonarbeiders, maar uitsluitend met eigen gezinskrachten werken. Bij een gemiddelde grootte van 5 H.A. zullen in de Zuiderzfeeprovlncie 40.000 gezinshoeven kunnen worden geves tigd, welk getal bij tuinbouw nog aanmer kelijk zal kunnen stijgen. De heer Verwet) wenscht uitgifte in pacht,waardoor de gron den het eigendom blijven v,ao den Neder- landschèn Staat, welke aan de pachters ook credieten zal moeten verjeenen voor opstallen en oogst. Adressant acht ziin sys teem van gezinshoeven verder zeer goed vereenigbaar met het vestigen van landlijke arbeidsgemeenschappen of productieve ar- beidseoöpëraties, voorzoover de aard dei- bebouwing daarvoor gunstig is en bekwame leiders te vinden zijn. een dankbaar applaus mochten ontvangen. De heer Hoonakker vroeg de vrijheid, om de leden met hun dames uit te noodig.en, dank uit te brengen door een „Lang zullen zjj leven" aan te heffen voor de heeren medewerkers van dit koor, het eerste be stuur, vooral den penningmeester, die el kanders werk zoo prachtig hadden aange vuld, wéarna genoemde heer nog een voor dracht deed, waarna echt hartelijk geap plaudisseerd werd. Daarna gaf het solo kwartet „Preciosa" nog enkele nummers ten beste, waarvan „Het lied van den apo theker" zeer in den geest van de aan wezigen viel. De voorzitter dankte de heeren dan ook hartelijk; hij geloofde wel, dat dit optreden een der beste v,a,n den avond was.. De heer P. Dekker hield nog een toe spraak in dichtvorm. De voorzitter dankte allen hartelijk voor het gezellig samenzijn. Ook zij nog vermeld, dat het kwartet, gevormd uit leden van 't koor, zich zeer verdienstelijk heeft laten hooren, waarna sluiting volgde. De opbrengst voor het Vaandelfonds was 30.50. SHANKARA TREEDT HEDENAVOND NIET OP. Naar ons wordt medegedeeld, kan door bijzondere familie-omstandigheden de voor dracht te houden door den heer Shankara hedenavond niet plaats hebben. Deze zal nu worden gehouden Woensdag 4 Januari a.s, zelfde uur en plaats. ZANG- EN ST. NICOLAASVEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN." Ter gelegenheid van de herdenking van het 20-jarig bestaan biedt de Zang- en St. Nicoiaasvereeniging „Onderling Genoe gen" in de Gemeentelijke Concertzaal een feestavond aan, waarvan de aanvang ge steld is op 8 uur. Tevens zal na de pauze het optreden plaats vinden van Haarlem's Klein Cabaret en Accordeon Vereeniging „Crescendo". In den namiddag heeft er eveneens in de bovenzaal der Gemeente lijke Concertzaal een receptie plaats door het Bestuur. De IJmuider stoomtrawler Petten keer de gisteren na een reis van dertien dagen van de Noordzee-vjsscherij te IJmuiden terug en bracht een pracht,ge lading visch mede. Hiervoor werd bij verkoop in de hallen aldaar niet minder dan 10.826 besomd. Een schitterend resultaat voor een Noordzeereis. Bovengenoemd koor gaf Woensdagavond een feestavond voor haar leden met hun dames die dank zij de goede zorgen der destijds benoemde feestcommissie schitte rend geslaagd mag heeten. Dadelijk^ bij het binnentreden der zaal voelde men zich aan getrokken door de met smaak versierde tafeltjs, dank zij de medewerking van het altijd welwillende Bavo-gebouw-bestuur, Op het podium stond het portret-schilderij van Sint-Caecilia omring^ van prachtige se ringen terwijl de prijzen, dit jaar behaald op het concours, daaronder lagen ten toon gesteld. Ons oog werd vooral getroffen door de groote tafel met een 40-tal prijzen welke meest verkregen waren voor schen king der leden en begunstigers der vereeni ging. Wij volstaan met te vermelden dat er hoofdprijzen en extra prijzen waren. O.m. een pracht boek met muziek werken ge schonken door den beschermheer der ver. eeniging den Zeereerw. Zeergeleerden heer prof. v.d. Wiel. Verders waren als prijzen een bloementafeltje met kleed en andere aardige verrassingen. De heer Tom de Vries lid en pianist van dit koor had zich vrijwillig aan den vleugel gezet en zette het feest met eenige fraaie nummers in. Om circa 8.30 opende de voorzitter der feestcomissie de heer Ferron den feest avond heette alle aanwezigen hartelijk welkom in 't bijzonder den directeur de heer Rooyakkers, dien hii tevens bedankte voor het lied dat deze had samengesteld speciaal als propagandalied voor dezen avond. Spreker prees de leden en direc teur voor de steeds gezelliger wordende re petities en de prettige samenwerking lus- schen Directeur, leden en bestuur onderling en hoopt dan ook dat ook deze avond in 't teeken zou staan van een echte kameraad schappelijke saamhoorigheid. Daverend ap plaus, weerklonk na deze woorden. Daarna werd onder leiding van den heer directeur het voor hem- samengestelde wel- komstlid t welk door alle aanwezigen, men kon het hen aanzien met oprechte blijd schap en dankbaarheid werd gezongen. Daarna werd het woord gevoerd door den heer P. Dekker 2en voorz. van den Volks hond die zeer veel voorzang, doch nog meer voor de zang van Sint. Caecilia voelde. „Is er wel rede voor feestvieren" vroeg spreker? Als ik naga hoe of dit koor tot stand is gekomen moet ik zeggen van ja, want om van mepschen die weinig of ooit gezongen hebben geoefende zangers te niaken is een waar kunststuk en daarom komt dezen dirigent zeer zeker een eere- saluut voor toe waarna weder daverend applaus weerklonk. Ook een compliment voor het bestuur, dat zeer zeker een zware taak heeft te vervullen gehad want om een koor in zoo'n korten tijd samen te stellen is wel een bewijs van onvermoeid arbeiden en daarom zij u een genoeglijke avond toe- gewepscht. De heer Tom de Vries zong op heel verdienstelijke wijze een Aria van Henne. Daarna het Duo Swinkel en §chwam dat zich geheel belangeloos voor de ver eeniging beschikbaar had gesteld. Onder de pauze werden de prijzen uit gereikt. Wij volstaan met te vermelden, dat de heer J. v. d. Boogaard den eersten prijs won; de heer H, W. Westbroek den twee den prijs en de heer E. Poelgeest den 3en prijs. De heer Germes mocht den extra-prijs, het muziekboek, winnen, wat een gelukkig lot genoemd mag worden, d&ar deze heer juist een echte liefhebber va« muziek^ en weg is. De beer Ferron reikte de prijzen uit met een gepaste toespraak. De heeren Vogels en H. W. Westbroek deden een aardige voordracht, waarvoor zij De heer F. H. Smit, voorzitter van de Haarlemsche Handelsvereenlging, is met in gang van 8 Januari a.s. benoemd tot secre taris van het Burgerlijk Armbestuur. t De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdirukte de gelegenheid bestaat, om in de wachtkamer van het Hoodfpost- kantoor, aan het loket no. 21, naamkaar tjes en Nieuwjaarskaarten af te geven. :i In het belang van een vlugge behande ling van de te verzenden correspondentie, wordt het publiek uitgepoodigd van deze gelegenheid gebruik te maken en kaarten, als bedoel, zoo min mogelijk in de brieven bussen te werpen. De postdienst op 1 Januari a,s, zal ove rigens geheel geregeld zijn als op andere Zondagen. De N.V. Houthandel „Het Nieuwe For tuin v.h. W, F. Bremer Zonen, aan de Friesche Varkensmarkt, opent Maandag 2 Januari a.s. een liliaal in de Leeghwater- straat. FRANS HALSMUSEUM. Men verzoekt ons de aandacht van onze lezer» er op te vestigen, dat ingevolge de desbetreffende verordening het Frans Halsmuseum op Nieuwjaarsdag voor het publiek gesloten is. In de parochiekerk te .Overveen zullen hedenavond 7 uur de Metten gezongen worden voor de zielerust van den Zeer eerw. Zeergel. Heer dr. H, van Aarsen, oud-rector van het St. Jacobgesticht te Amsterdam. Morgenochtend half 10 vinden de Lau den plaats en daarna de plechtige Re quiem-Mis, waarna de begrafenis geschiedt op het kerkhof te Overveen. In deze gemeente hebben zich in de af- geloopen week 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis vo..rgedaan. cijfers, n.l, het aantal uitgegane stukken, heeft bedragen 1285 waarvan 78 ten be hoeve van de Vakschool voor Kaasmakers tegen respectievelijk verleden jaar 1152 en 61, Door bemoeiingen van den dienst wer den ook diverse zeer nuttige voordrachten gehouden, benevens een cursus voor melk- controleurs te Hoorn, welke lessen wer den gegeven door den hoofdassistent Eriks, na schriftelijk en mondeling examen kon aan 17 leerlingen een diploma van be kwaamheid worden uitgereikt. Enkele be schouwingen 'en opmerkngen over de kwa liteit en de prijzen van kaas en boter vin den wij eveneens vermeld in dit keurig jaarverslag en enkele statistische gege vens, waarvan enkele hier zulle» vo'g Op 31 Dec, 1926 bedroeg het aantal kaas- en bote-fabrieken 54 het aantal kaasfrbrie- ken 56, te zamen 110, tegen 113 in 1925 en vestigen speciaal de aandacht op het verschijnsel dat het aantal kaasfabrieken, het oorspronkelijke type van fabriek in de provincie Noord-Holland afneemt en dit progres zal blijven doorgaan, aangezien de bedrijfsvorm niet meer aan den eisch vol doet. Een en ander bewijst ten voilé dat door het Rijkszuivelconsulentychao over het jaar 1926 mooi werk is verricht, (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 30 DECEMBER, Concert Haarlemsche Poli tie- muziekvereeniging en „Inter Nos". Het is wellicht niet na te gaan, welke om standigheden er toe hebben geleid, doch een feit is, dat de groote Concertzaal gisteravond bij het concert, gegeven door de Haarlemsche Politiemuziekvereeniging onder leiding van Reinier van 't Hoff met medewerking van het dubbel mannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van Nico Hoogerwerf, slechts matig bezet was de groote ruimte was misschien voor een derde deel gevuld. Toch heeft noch de politiemuziek, noch „Inter Nos" zulk een schrale opkomst verdiend. De politiemannen hebben bewezen ernstig werk van een voorbereiding van hun concert te maken. De bezetting van het corps in aan- jnerking genomen, is er verdienstelijk gemusi ceerd. De toon, die ontwikkeld wordt, is nobel en. doet bij voortgaande studie veel verwachten Het corps heeft het reeds tot de Eerste Afdee- ling fanfare gebracht en de twee nummers, waarmede op het concours te Diemen in deze afdeeling een 2e prijs behaald werd, prijkten natuurlijk op het program. Men was gul met zijn applaus en vooral „L'attente fait mourir" van Gadenne maakte een goed figuur. „Inter Nos", het dubbel-mannenkwartet onder lei ding van Nico Hoogerwerf heeft zijn sporen verdiend en zijn medewerking op het concert was een tweede goede noot van den avond. Het waren grootendeels bekende en gerenom meerde quartetten, die het repertoir sierden. Suggestieve bezieling gaf aan „Der Frem- denlegionSr" van Julius Wengértg „Le Ros- signol" van Grétry en niet het minst aan „Le Chant des Matelots", van Radoux een bijzon der cachet. Niet onverdeeld gunstig moet een beoor deeling luiden over het Vexilla Regis (niet Vescilla regis, zooals het programma aangaf) van Mathieu Neuman. Waar wellicht over de qualiteit van het werk zou zijn te redetwisten, staat allereerst toch vast, dat het werk niet voor een dubbel- mannenkwartet geschreven is. Daarvoor sduet ket volume van acht menschelijke stem men te kort en als men het gewilde volume wil bereiken, omdat men voelt, dat de sen tenties van den componist verder grijpen, dan kan het niet anders, of de verheven tekst moet in een profanatie verworden. In 't bijzonder Jeed het slot„Te fons sa- lutis Trinitas",er 2eer onder en de uit voering, die ten slotte noodzakelijkerwijs tot een detonatie moest leiden, deed wel heel duidelijk nog eens den ontzaglijken afstand voelen van deze polyphonie van de heerlijke Gregoriaansche compositie, die „Vexilla Regis" rijk is in de Kerkelijke muziek. Waarmede wij ten slotte aan de prestaties van „Inter Nos" niets willen afdingen doch het kwartet hoede er zich voor te grijpen naar werken, die buiten haar quantitatieve macht liggen. „Coeurs des Soldats de TOpéra Faust" van Gounod, voor den doorsnee-muzieklief hebber een bijzonder gewaardeerd werk, moest gebisseerd worden. „Inter Nos" had talrijke hartelijke en lang durige ovaties in ontvangst te nemen.Het was verdiend. PATER AMANDUS LOOTS t Voor den zoo onverwachts overleden jon gen missionaris, den oud-Haarlemmer Pater Amandus Loots, zullen a.s. Maandag in de Kathedrale kerk van St. Bavo om 7Pt, 8 en 9i4 uur de H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden. Vertrouwd mag worden, dat zijn vele vrienden en bekenden onder onze stad- genooten deze gelegenheid zullen aangrijpen, om van hun deelname en ontroering bij dit plotseling overlijden te doen blijken en een gemeenschappelijk gebed voor zijn zielerust te storten. Bieden Laten 59.01 59.06 F nrijs 9.71 9.75 Brussel 34.58 34.62 12.06Va 12.0778S 47.72 47.82 13.01 13.08 41'.75 41.85 Ween en 34.85 35.05 New-York (cable) 2.47 2.47J Praag 7.31 7.37 Warschau 27.— 29.- 66.27 66.37 Oslo 65.75 65.85 Stockholm 66.75 66.85 EEN GUNSTIGE VERBETERING. Naar wij vernemen, had in het bestuur van het ondersteuningsfonds van personeel der N. Z. H. T. M„ reeds lang de aandacht getrokken het feit, dat het personeel niet de volle uitkeering gegeven kon worden, tot opname in een gasthuis te Haarlem. Steeds werd door het fonds 70 pet. en de resteeren- de 30 pet. moest men zelf betalen. Het be stuur stelde zichs in verbinding met den ge meentelijken geneeskundigen Dienst en het gemeentebestuur, met dit gunstige resultaat, dat den leden van het fonds per circulaire is kunnen worden medegedeeld, dat het be stuur er in geslaagd is, met de gemeente Haarlem, voor wat de leden, wonende in de gemeente Haarlem betreft, een overeen komst te treffen, waardoor de verpleegkos- ten Voor die leden en huisgenootën worden gebracht op 2 per dag in plaats van 3, zooals tot nog toe werd betaald. Deze be paling maakt het mogelijk, dat van deze leden voortaan geenerlei bijdrage voor zich zelf of hunne echtgenooten en kinderen be- neden de 21 iaar meer gevorderd zal wor den, Deze gunstige bepaling wordt alleen toegepast, indien door den directeur van den geneeskundigen dienst opneming in een zie kenhuis wordt noodig geoordeeld. Uit het ons toegezonden verslag ontlee- nen wij hft volgende: „Het ambtegebied van den dienst omvat de provincie Noord- Holland. De voorzitter dezer Zuivelcom- missie is den heer K. Cz. de Boer te As sendelft. Onder de verrichte werkzaamhe- room, boter, enz., het onderzoek op deug delijkheid voor de zuivelbereiding en ten slotte de controle van glaswerk en che- mieliën voor het onderzoek van melk en melkproducten. IJiervan zijn de gewone onderzoekingen onder toezicht verricht door het station van Melkonderzoek in het gebouw gevestigd vn het Rijkszuivel-con- sulentschap en werden van daar uit di verse adviezen verstrekt. Een bijzonder woord van lof verdient den heer D. Visser Dz. voor de wijze, waarop hij zijn taak veyult. Zooals uit de cijfers blijkt, is het aantal melkmonsters, die onderzocht werden, zeer toegenomen nl- 1308 in 1926, tegen 205 in 1925. Voor eenige zuivelfabrieken werd controle op de geleverde melk uit gevoerd, hetzij op verzoek, hetzij zij last ondervonden, roet gisting in de kaas. Het onderzoek der melk beho..rde dsn lot d maatregelen, die noodig werden geacht om verbetering te verkrijgen. Wanneer er op 9e melkwinning wat valt aan te merken, krijgt de betrokken leve rancier een brief met wenken ter verbete ring, terwijl wanneer er een aanwijzing is, dat verkeerde melk wordt gegeven, dan worden de koeien afzonderlijk onderzocht. Uit de ervaring is gebleken, dat deze con trole zeer nuttig is, en daardoor werden menigmaal misstanden bij de melklevering op sommige boerderijen ontdekt. Dee con trole werkt opvnedend inzake de bevor dering van de gezondheid van den vee stapel. Voorts omvatte den dienst van de Zuiveléommissie ook het verleenen van hulp bij het aanwenden van middel^ tot verbetering van het bedrijf of het opheffen van bedrijfsstoringen, zooals bii het aan maken van kaas en werd ook daarover herhaaldelijk schriftelijk of mondeling ad vies verstrekt, wanneer daarmede volgen® verwachting kon worden volstaan. Een beeld van den omvang van de ver richte werkzaamheden geven de volgende MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 30 DECEMBER. Middenkoersen van gisteren. Heden opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4K Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 4H N.-Ind. 1926B 100% 10 IJ 10G15/32 98Vx6 00 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. Dito 275 178 176 b 177^-b 275 b 176 b 176 Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Oude Philips -• .w iÖ6J 403 J 14$ 149% 544| 335-6 3951 110-2 T50 540 Indnstr. Buitenland. Anaconda M2f 151 112$ Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege 360 Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong 133 140 130 144 1 Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kou. Olie 3311 194 b 354J 330 b 355H Robber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Silau V l. C. O 322% 256Ï 330 158J 2041 109% 322 257 332 158 205 109$ Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl, Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine preL 83 '79| 44| 78 98J 2301 196 1ÖC% 199% 5% 41 83$ 98 228 195 181 41 Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 822i 440 127 184i 165 823$ 443 128 1 185 167 Tabak. Deli Bataria Oostkust 5681, 477" 27 lf 514 569 478 272 515 Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific 144 b 193 64% 144 193 65 Prolongatie Si 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2