DE ONTWIKKELING VAN GROOT HAARLEM. R K.Wijkverpleging in Velsen SEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. laatste nieuws. JOH. VISSER. Bevorderen van industrie noodig, tevens streven naar goede woon stad. Geen luxe-stad. Het belastingvraagstuk. - Over drank verkoop, café-cabarets, bioscopen, musea, onderwijs, havenpiannen, Haarlem's grachtwater. De Middenstandscentrale in 1927. IJs- en verdrinkingsgevaar. KERK EN SCHOOL. Hoe den Christenen in Britsch- Indië het leven lastig gemaakt wordt. WAT IN BE VERTE EEN BRANDENDE STAD GELEEK Alle voetbalwedstrijden van den N.V.B. op 1 Januari a.s. afgelast. HET TRAGISCH AUTO- ONGELUK NABIJ HALFWEG. De vlucht van Costes en Lebrix. Om Groningen voor overstrooming te behoeden. Een sergeant uit wraak neergeschoten. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. Boekbespreking. Gaarne wil ik mijne meening kortelings op üwe vragen laten volgen. „Meent U, dat Haarlems toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de indu strie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwenden om onze stad bloeiend en financieel krachtig te maken?" Op de tweede vraag antwoord ik bevesti gend, doch in d i e n zin, dat alle goede mid delen moeten aangewend worden, om die in dustrie-uitbreiding te verkrijgen door het aanvuren van persoonlijken ondernemings geest en voorzichtig beperken van het recht- streeksch optreden der gemeente op deze terreinen. De beantwoording der eerste vraag moet hiermede verband houden. Haarlem moet tevens aantrekkelijk blijven voor bezitters van groote inkomens, doch het streven naar een luxestad acht ik verkeerd. Is wellicht een combinatie van beide denk beelden (Haarlem-luxe-stad of Haarlem-in dustrie-stad) naar Uwe meening noodig? Met het bovenstaande is deze derde vraag tevens beantwoord. Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Stellig ben ik die overtuiging toegedaan. De directe belastingen zijn nog steeds te hcog en drukken ook op de arbeidersgezin nen zeer zwaar. Het vraagstuk van de verhouding tusschen indirecte en directe belastingen zou een ge- heele verhandeling eischen. Evenwel bestaat het feit, dat indirecte belastingen, behal ve dan die op de eerstnoodige le vensbehoeften, gemakkelijker in het arbei dersbudget worden opgenomen en de ver bruiker zelf eenigszins kan bepalen in hoe verre hij aan die belasting betalen wil. Hierbij merk ik op, dat met name de z.g. „Zakelijke belasting op het bedrijf" m.i. ge heel verkeerd is en tevens, dat het apparaat 1 van belasting-inning voor land en gemeente veel te duur is samengesteld. „Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar- j lems aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" Als aantrekkelijkheid voor goede bewo ners noem ik: doorgaande vermindering van het getal drankverkoop-gelegenheden verwijdering van beruchte café-cabarets benerking van het getal bioscopen. Daartegenover b.v. het stichten van een museum voor goede, moderne schilder- en beeldhouwkunst. Voortgang van woningbouw begin met woningbouw voor kleine ge zinnen beide op gezonden basis, zonder toeslag voor het vervolg op de huurprijzen. Het opnieuw trachten te verkrijgen van het Rijkssubsidie voor Middelbaar Onderwijs. Het handhaven der verlaging van de op centen op de Personeele belasting. Verdere verlaging van het belastingpercen tage blijft een dringende eisch, ook ten op zichte van de ons omringende gemeenten. Mogelijk zouden de havenplannen een nieuwen factor van welvaart kunnan vormen, indien de moeilijkheden daarbij niet te groot zijn. Een zaak van beteekenis zou ook zijn. eene afdoende zuivering van Haarlems grachtwa ter. Ook hierbij komen evenwel groote iinan- tieele bezwaren. Moge een vast en voorzichtig beleid uit gaan van ons Gemeentebestuur! De heer Joh. Visser is Christ,-Hist, lid van den Gemeenteraad. De door de Redactie van de Nieuwe Hanrl. Crt. gestelde vragen zijn de volgende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe stad te maken? Of meent U dat uitbreiding van de indus trie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den, om onze stad bloeiend en financieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden (Haarlem-luxe-stad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde gro.otere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem s aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" In de gisteravond gehouden vergadering der MiJdenstandscentrale voor Haarlem en omliggene gemeenten, is door den »ecreta- ris, den heer P. J. M. van Tetering, het jaarverslag over 1927 uitgebracht. Daarin werd allereerst geconstateerd, dat ópk 1927 was een jaar vol actie en bedrij vigheid voor onze Middenstandscentrale. Wat meer zegt: een jaar ook vol succes sen en van vruchtbaar werken. Het verslag gaf een overzichtelijk en ca tegorisch overzicht van de acties en werk zaamheden der Centrale. Geest en verstandhouding in het be stuur waren voortreffelijk, 9 vereenigingen maken thans deel uit van de Centrale; zij telt 72 leden. Vele bestuurs- en ledenver gaderingen zijn gehouden en het verslag stipte aan, wat er alzoo in die vergade ringen behandeld en besproken was. De uitbreiding der Centrale besprekende, werd o.m. het volgende gezegd: Met volle recht mogen we dus zeggen, dat we dankbaar zijn, maar voldaan zijn we nog lang niet. In tal van plaatsen van ons Ressort zijn nog geheel op zichzelf staande Midden- standsvereenigingen, welke vooralsnog het groote nut eener aansluiting niet schijnen in te zien, hoe vriendschappelijk zij ons overigens gezind zijn en hoe belangstellend zij ook ons werken gadeslaan Wij noemen: Bevferwijk, VelsenWijker' oog, IJmuiden-West Lisse, Hillegom, Ben- nebroek, Haarlemmermeer, Halfweg. Moge ook de lezing van dit verslag, dat wij hun zullen toezenden, de oogen der Leiders dier Vereenigingen openen! Met groote vreugde zullen wij hen in ons midden ontvangen, wijl wij in een a.ge- roeenc toetreding zoon buitengewone ver sterking zien der pcsitie van den H. en I. Middenstand in deze Streek Uit het bovenstaande zal men begrijpen, dat ons Bestuur het geheefe jaar door dili gent was om dit ideaal zooveel mogelijk te helpen verwezenlijken. Nu eens werd er afzonderlijk met Bestu ren van de verschillende Vereenigingen ge confereerd en gecorrespondeerd, dan Weer werd een collectief schrijven verzonden en volgaarne zullen wij in den loop van het volgend jaar aar. het tof ons gerichte ver zoek voldoen om ii enkele Vereei.igingen het nut der aansluiting te gaan bepleiten. Niet onze persoonlijke belangen bewe gen ons daartoe doch alleen en uitsluitend het zielsverlangen cm onzen H. en 1 Mid denstand zoo hecht en zoo krachtig mogeli te organiseeren. Moge dan aan het eind van 1928 de Mid denstandscentrale voor Haarlem en Om liggende Gemeenten een nog uitgebreider en juister beeld vormen van den georgani- seerden H en 1. Middenstand in deze Streek! De ontwikkeling der vakorganisaties werd vervolgens gememoreerd en uitvoerig op de noodzakelijkheid daarvan gewezen. In den loop van het laar werden door de Centrale aan tal van vereenigingen inlich tingen verstrekt, terwijl onderling contact gehouden werd tusscken de Middenstands- Centrales in Nederland en met de hoofd bonden Over retourcommissies en kortingen merkte het verslag o.m. het volgende op: Het spreekt wel vanzelf cfat de onthul lingen-Van der Stal niet onbesproken zijn gebleven in onze Vergaderingen. Uit versch. mededeelingen is gebleken, dat 't kwaad geweldig is ingevreten en dat in vrij algemeenen zin gezegd kan worden, dat de concurrentie met de kwaliteit der artike len is moeten zwichten voor het z.g. „stop pen". Deze methode is de opdracht van leveringen veelal gaan beheerschen. Hoe weinig sytnpa'rtiek °°k bet optreden van den heer Van der Stel geweest is, toch moet men blijde zijn, dat eindelijk een zaak aan het rollen is gebracht, welke geen openbaring behoefde te zijn, doch waarvan men kan zeggen, dat zij reeds lang een „publiek geheim" was. De afkeuringen gaan vrijwel algemeen in de richting der dienaren van de Overheid, maar niet verheeld mag worden, dat ook de Handelaren geenszins vrijuit gaan en wij achten, ons gelukkig, dat deze schande en deze oneerlijke praktijken voor het groot ste deel niet op onzen H. en I. Middenstand neerkomen, doch hoofdzakelijk op de groot- kapitalistische Ondernemingen. Het eenige, wat hier ter verontschuldiging van Handel en Industrie kan aangevoerd worden is, dat men bij het niet toekennen van de z.g. retourcommissies dikwerf bij de leveringen werd uitgeschakeld. Toch zij ook in dit Verslag onze Midden stand gewaarschuwd, zich van dit treurige gedoe toch afzijdig te houden en te beden ken, dat het devies „Eerlijk in Han del en wandell" eenmaal zal triumfeeren. Hoewel natuurlijk geen retourcommissies zijnde, in den eigenlijken zin des woords, is tcoh het toekennen van kortingen aan indi- vidueele leden van Vereenigingen van Overheidspersoneel funest om dc gevolgen, welke dit met zich kan brengen Er is over deze zaak in de Fcrj dezer dagen reeds het een en ander gezegd en ook hedenavond zal, blijkens de Agenda, daar nog verder over gesproken w »oen> Maar in het waarachtig belang van den H. en- I. Middenstand, dat wij rmr.er naar eer en geweten verdedigen en waarvoor wij bij voortduring op de bres staan, waar schuwen wij deze verkeerde systemen voor goed uit onze zaken- en handelsleven te bannen. Wie de voordracht van den heer Max Prins goed gevolgd heeft, wie vooral diens werk: „Het Boek voor den Koopman" ge lezen heeft, zal wel tot de overtuiging zijn gekomen, boe het Toestaan van kortingen op de verkoopprijzen zich wreekt op het winstcijfer De koopman, die ten slotte toch zijn noo- dige winst moet maken, zal lichtelijk ge dwongen worden, óf zijn verkoopprijzen hooger te gaan stellen, ófwel het te gaan vinden in gewicht en kwaliteit, en daar door begaat hij onbillijkheden en oneerlijk heden tegenover zijn andere cliënten, die dus ten slotte deze kortingen betalen moeten Verder tot hoelang zal de kortinggever bij die organisaties de persona grata zijn? Net zoolang, tot een concurrent een hoo ger percentage komt bieden. En dan woijdt liet een uitmoorden van elkaar, een zonder winst verkoopen en de ambtenaren ervan .te laten genieten, terwijl de handelaar uit eigen zak zijn exploitatiekosten zal moeten bijpassen. Wanneer een winkelier desgevraagd ons verklaarde: „Wanneer ik deze korting niet toesta, dan loopt mijn leverantie aan üe Piovincie gevaar", dan reeds zijn we daar door binnen het terrein der retourcommis sies gesukkeld. Wat kan door dit systeem verder in de praktijk niet uitblijven? De ambtenaren van Rijk, Provincie en Gemeente moeten vóór alles eerlijk en on partijdig zijn, allen gelijkelijk behandelen bij opdragen van leveringen, bij het uitoefe nen van controle, enz. Maar wat een on- evenwichtigen toestand krijgen wij, wanneer een deel van onzen Handel den Ambtenaren minder laat betalen dan andere cliënten, terwijl een ander deel dat weigert. In verband met het middenstandscrediet- wezen werd gezegd: Wanneer wc zien, dat thans een der grootste Bankinstellingen, met name de Amsterdamsche Bank, in haar Directie man nen heeft, die niet alleen finantieel, doch metterdaad deelnemen als Commissaris in het Bestuur eener N.V., welke zich ten doel stelt het oprichten en exploiteeren van Grifct Kapitalistische winkels met z.g. eenheidsprijzen, welke het op een uitmoor ding van ónzen Middenstand voorzien heb ben, dan vragen wij ons met recht af of onze belangen bij zoo'n Bankinstelling niet in het hol van den leeuw terecht komen en of wij daar onze Rekeningen moeten openen en aan deze onze wissels nog lan ger moeten btealen. Is met dergelijke voor beelden van uitmoordingspogingen de tijd niet gekomen, dat de Middenstand zijn po sitie ten krachtigste gaat versterken? Gelukkig dient daarnaast gezegd en ge tuigd, dat er daarnaast nog vele Bank instellingen zijn, waar mannen zitten met gezonde hersens en die dit systeem veroor- i deelen. Uitvoerig werden de acties der Centrale tegen het Rijk gememoreerd, waarna opge merkt werd, dat er aan de samenwerking met de Kamer van Koophandel iets man keert, ter staving waarvan enkele in den loop van het jaar reeds gepubliceerde fei ten werden opgenoemd. Ten aanzien der gemeenten, zeide het ver slag o.m.: In vorige jaarverslagen moesten wij op verschillende plaatsen en bij tal van gele genheden bittere klachten laten hooren over de weinige medewerking van het Col lege van B. en W. en van den Gemeente, raad bij de behartiging der belangen van den Middenstand en dat Middenstandsbe- lang scherp voor oogen, hetwelk te verde digen onze taak en onze plicht was, heb ben wij noo t geaarzeld deze weinig tege moetkomende houding, om van negatieve bescherming maar niet te spreken, scherp te signaleeren en af te keuren. Dit jaar is er in die houding van het College van het Dagel, Bestuur onzer ge meente een prijzenswaardige ommekeer ten goede gekomen en ook in den gemeente raad wordt de stemming voor onzen H. en I. Middenstand milder, al zijn bij onze Rekwesten schampere opmerkingen en be strijdingen van sommige socialisten verschil lende malen niet uitgebleven. Wij ontveinzen het ons niet, dat dit van die zijde, helaas, wel altijd zoo blijven zal. Maar het is plicht van ons aan het adres van B. en W. van Haarlem hier onze op rechte dankbaarheid uit te spreken. Men is daar tot het besef gekomen, dat het steunen en beschermen van Handel en industrie een der eerste faktoren zijn voor het brengen van welvaart en bloei in de gemeente en ook de beste vorm is der be- striiding van werkloosheid en pauperisme. Nog is weliswaar de toestand niet ideaal, doch we zijn zichtbaar oo den goeden weg gekomen, hetgeen ik U in het hiernavol gende hoop aan te toonen en ook in de begroetivgsrede van onzen Burgemeester op de Receptie ten Stadhuize van den Ju bileerenden Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem viol een heerlijken toon van waardeering opzichtens den H. en I. Mid denstand te beluisteren. Dat op hun beurt onze H. en I. Midden stand en met dezen zijn Leiding hun plicht zullen begrijpen om alles te bevorderen, en te steunen, wat den bloei van Haarlem in gezonden en praktischen zin kan ten dienste zijn, dat worde hier nog eens zij het ook overbodig nadrukkelijk ver klaard. Opgemerkt werd voorts,dat bet particu lier handeldrijven door de gemeente en hst afbetalingsstelsel veel minder geworden, den. en Dank werd gebracht aan de politie voor hare medewerking bij bestrijding van op lichterijen e.a. Ten slotte bracht het verslag hartelijke woorden van dank aan den voorzitter, den heer C. ten Boom. Het verslag oogstte begrijpelijkerwijze dankbaar applaus van de vele aanwezigen, waaronder afgevaardigden van de I eidsche Midd*nstands-Centrale en van de Midden- standsvereeniging te Velsen—Wijkeroog De heer J. Meijerink schrijft ons: „IJs kost mensenvleis".IJs en toene mend verdrinkingsgevaar gaan steeds samen: als voorzitter der Haarlemscbe Red dingsbrigade voor Drenkelingen kom ik eenige wenken en waarschuwingen geven. Laat men eerste raadgeving zijn: „Ga nooit op het ijs, wanneer dit niet vol doende sterk en betrouwbaar is." Mocht ge toch door bet ijs zakken, spreid dan onmiddellijk uw armen om te voor komen, dat ge onder het ijs wegschiet. Ga niét onmiddellijk schreeuwen, maar tracht eerst u zelf te helpen. Is 't ijsgat niet groot draait u dan zóó dat ge met den rug naar t dikste gedeelte zijl gekeerd, de armen zij waarts op het ijs gespreid. Trek de beenen op en zet uw voeten tegen den tegenover- liggenden ijsrand aan; strek de beenen op en zet uw voeten tegen den tegenover- liggenden ijsrand aan: strek de beenèn en hef tegelijkertijd het bovenlichaam op en t middendeel, gooi U zoover mogelijk ach terover op het ijs; keer u dan om en ga platliggend, schuivend op den buik naar den oever. De slechtste manier is loopend over het ijs te gaan, daar dan de gansche lichaamslast drukt op kleine draagvlakken, de voeten. Tracht onmiddellijk een heet bad en droge kleeren te krijgen. Moch iemand door het ijs gezakt zijn, die zichzelf niet kan helpen, dan is luidkeels om hulp wel gewenscht. Het slachtoffer moet in elk geval trachten de armen ge- preid te houden op het ijs, om wegzinken te voorkomen Helpers gaan niet over het ijs loopen (zie boven) maar vormen een keten d.w.z. no 1 voorziet zich eerst van een riem en lijn ((te verkrijgen bij de 70 seinposten langs het water, kenbaar aan een wit-groen schildje met het woord Red dingsbrigade! Deze lijn wórdt op den wal of op sterk ijs vastgehouden. Nu gaat no. 1 met gespreide armen en beenen voorover op het ijs liggen om een zoo groot mogelijk draagvlak te krijgen; no. 2 gaat op de zelf de wijze liggen, pakt no. 1 bij de bee nen vast en schuift hem voorwaarts. No. 3 grijpt no. 2 vast enz. Ladders en planken zijn bovendien de aangewezen reddingsmiddelen; men kan zelf op een ladder gaan liggen en een plank toesteken of lijn toegooien aan het slachtoffer; hét liggen op den ladder ver hoogt het draagvermogen en is een veilig heidsmaatregel bij eventueel zelf ook door zakken Ladders planken en touwen zijn te verkrijgen aan de 40 ladderposten, waar zeer welwillend ladders enz. te beschikken worden gehouden. De huizen der ladder- posthouders zijn kenbaar aan een wit-groen «Jeëmailleerd bordje met rooden rand met de woorden „Lrdderpost Reddingsbrigade". Mocht iemand onder het ijs geschoten, zijn, dan is hulp bieden uiterst gevaarlijk; alleen zeer moedige menschen en buiten gewoon geoefende redders megen dan trachten te helpen. Niemand mag te water gaan zonder zich te beveiligen door een. reddingslijn om te doen te verkrijgen bij de seinposten). Het plaatsen *van een langen stok of een ladder in het ijsgat tot op den bcdem is geraden. Zoekt men onder het ijs naar een slachtoffer, (nogmaals zij ernstig gewaarschuwd tegen groot levensgevaar!) dan houde men het oog gericht op de don kerste plek want daar is het open gat waar men naar toe moet om weer boven te komen. Ladder of stok geven dan ook de. plaats van het ijsgat aan, waardoor de kans van terugvinden groot is. Roep bij een ernstig ongeval steeds cp: Ongevallendienst 14141. Opgeven van, na men is absoluut onnoodig, bij Ongevallen- dienst weet men wie opgeroepen moeten worden. Vergeet nimmer juiste plaats van het ongeval te melden, bijv. Nieuwe Gracht bij de Kruisbrug; of: Amsterdam sche Vaart bij de Werkplaats. Door Onge- vallendienst worden ook doktoren ge waarschuwd. Ten slotte nog enkele korte wenken: Is de drenkeling bewusteloos, dan bijbrengen met prikkels, aanroepen (liefst bij den naam) knijpen, Eau de Cologne, Ammonia. De patiënt wordt uitgekleed, (zoo eenigs zins mogelijk binnenshuis) goed droog cn warm gewreven indien bereikbaare in een heet bad gedaan, van- droge kleeren voor zien of in dekens gewikkeid. Bij de politie posthuizen en bij de brugwachters zijn goede dekens ter beschikking gesteld voor hulp aan drenkelingen; ook de burgerij geeft gewoonlijk gaarne dekens in bruik leen. Is schijndood ingetreden, dan: Eerst uit drukken, mond en neus reinigen (indien valsch gebit aanwezig dit verwijderen) La borde toepassen tong vastleggen, Silveste- ren, natte kleeren uitdoen, wrijven, (heet bad), wollen dekens, heete kruiken (goed omwikkeld!) Als de ademhaling terugkeert, ook prikkels als boven. Medische hulp in elk geval inroepen. De Decemberaflevering van de „Anna len der St. Joseph's Congregatie" bevat een correspondentie, waaraan wii het vol gende ontleenen: „Tegenwoordig brengen kranten en te legrammen ons dagelijks bericht over den wantoestand in Mexico. Luide berichten ze ons hoe daar de Kerk van Christus door de lege vervolgd wordt en hoe priesters, kloosterlingen en leeken in sombere ker kers worden gesloten, vermoord en ver bannen. Toch is de openbare vervolging, hoe wreed ook, niet zoo nadeelig voor de Kerk. Veel noodlottiger is de ve-volging, welke in 't geniep gaat, waar geen mar telaren vallen, die stille maar met opzet j doorgevoerde tegenwerking, zooals die heerscht op vele plaatsen in Britsch-In- dië. Daar toch maken de heidenen den Christenen de samenleving onmogelijk, vooral in verafgelegen dorpen, waar ze in overwegende meerderheid zijn En de arm der regeering staat er meerendcels mach teloos tegenover. Een interessant geval vond kort geleden plaats. Issuhapalam is een dorp, waar wel 50 Katholieke familiën woonden. Uithoofde van hun groot aantal lieten de omringen de Hindoes hen met rust en menigmaal bad een bekeering onder hen plaats. De Christenen hadden eer. aardig kapelletje, uit ruwe rotsblokken opgetrokken, 't was een kerkje, hetwelk in een ring van 100 kilometer zijn weerga niet bezat. De bewoners waren wevers van beroep. Hun arbeid verschafte hun een eenvoud;g, doch eervol bestaan. In 't dorp waren ze in aanzien vanwege hun aantal. De kinderen droegen om den hals een kruisje of een medaille van den patroonheilige; of wel prijkte een zwart kruisje op hun voor hoofd. Met het toenemen dor beschaving werd een breede weg aangelegd; maar op 16 kilometers afstand van bet dorp. welke of wel te voet of wel per ossenkar moesten wördén afgelegd, was een hobbelig zand pad vol ruwe rotsblokken. Veel er ger echter was, dat de trein, of rookwagen in hun taal, zoo ver af was; het naaste station omtreeks 70 kilometer. Ware de spoorlijn dichter bij geweest, dan hadden ze hun koopwaar gemakkelijker van de hand kunnen doen, maar nu moeten ze soms 14 dagen lang venten om het fabri kaat van 3 weken aan den man tè bren gen. Het gold dus voor ben een levens kwestie. Begrijpelijk is, dat ze liever dicht bij een station woonden. Dus beloten sommigen hunner te verhuizen naar een beter afzetgebied, en trokken Zuidwaarts. Ongeveer 15 familiën bleven achter, om dat ze wat bouwland bezaten. Vanaf den eersten dag na hél vertrek der menigte veranderde de houding der hefdeiien ten opzichte der gebléven Christengemeente. Eën huwelijk ih Indië nu gaat gepaard m«t groote plechtigheden. Het feest duurt gewopnlijk drie dagen. De optocht is het glanspunt Van het feest. Den eersten avond g'ng alles goed. Den tweeden dag even wel hield de plaatelijke burgemeester 'n geheime vergadering. Toen nu des avonds bruid en bruidegom den Hindoetempel wil den passeeren, was de weg versperd door heidenen. De magitraat gebood allen al te stijgen en den zegen van den aapgod over run huwelijk af te'smeeken. Zoo niet, dan was het uit met den optocht. Het Katholieke echtpaar weigerde natuurlijk dien eisch in te willigen. De Christ-en- handen jeukten. Een kloppartij zou noch tans hebben gevoerd tot moord en dood slag. Dus keerde men in stilte naar huis terug. Intusschen was het sein tot vervol ging gegeven. Toen ze dan ook den vol genden dag rijst wilden koopen. werd hun dit kortaf geweigerd. Toen ze water wil den scheppen uit de dorpswei, vonden ze deze door heidenen bewaakt en moesten ze derhalve met Ieege vaten terugkeeren. De burgemeester bleef doof voor hun be klag. Deze stand van zaken duurde meer dere dagen. De Christen werd van nu af beschouwd als 't uitvaagsel der maatschaopii Hij werd eenvoudig geboycot, dat is: niemand wilde met hem iets te doen hebben. Zelfs werd hem den toegang tot het kapelletje belet. Een beroep op de politie had ten gevolge, dat deze de zaak in handen der recht bank gab en £ari£ van c'eze laatste is in Bpitsch-Indië een slakkengang. Boven dien wordt meestal de rechter omgekocht. En getuigen zijn voor 20 cent bereid, een meineed te doen Dus waar bleef de recht- vaardigheid? Toch namen dc rechtszittin gen een aanvang, en werden zelfs tot vijf maal herhaald alvorens de beslissing viel. Ten slotte kwam de uitspraak. Blijkbaar had de tegenpartii er heel wat voor over gehad om de beslissing ten haren gunste te dgen vallen of om ten minste een ma tige straf te krijgen, althans bet vonnis werd zacht uitgesproken. Ze werden ver oordeeld om eene som gelds te deponee- ren, die ze na 6 maanden zouden terug ontvangen, mits iniussehen geen klachten waren ingekomen. Naar mijn oordeel en dat der Christenen beteekent dit, -dat na 6 maanden bei spelletje opnieuw zal be- ginneh. Dus besloten de Christenen, die bij de eerste scheiding achtergebleven wa ren, zich te v0e^n bi) hun vroegere dorps- genooten, een ff" kilometer meer Zuid waarts. Thans wonen ze in een dorp,' waar geen heidenen zijn om hun het leven moe'lijk te maken- Ze wonen er tevreden met hun eenvoudm bestaan Het Mariabeeld en de klok hebben ze meegenomen als kostbare relikwieën van hun vorig verblijf Nu wach ten ze bef tijdstip af, dat in hun dorp een kapelletje za' verriizen, een van steen. Maar hun verwachting kan voorloopig niet verwezenlukt worden Wel zullen ze doen wat ze kunnen, doch sparen is niet ge makkelijk mef een inkomen van 50 of 60 cent per famflie daags Het ergste is, dat in hun vroeger dorp geen enkel Katholiek meer woont, en het zal lang duren na deze verbittering dat heidenen in d-n omtrek onzen H. Godsdienst zullen omhelzen. stond. Inderdaad was er brand, doch er was geen gevaar bij. Het volgende was namelijk het geval; Nabij Hasting in Sussex in een der mooi ste streken van Engeland bevindt zich een groep van vijf schilderachtig begroeide heuvels, die in bet begin van dit jaar door den Prins van Wales aan het publiek wer den overgedragen, nadat men er in ge slaagd was de heuvels door middel van een openbare inschrijving te behouden. Stroopers schijnen nu hier en daar vuur tjes gestookt te hebben, om de konijnen uit bun holen te verdrijven, hetgeen op grooten afstand gezien, het effect van brand geeft. ZIJN VROUW VERGIFTIGD. Veroordeeld tot zes jaar verzwaarde kerkerstraf. INNSBRUCK, 30 Dec. Voor de recht bank te Innsbrück heeft terechtgestaan een zekere Nagele, die zich valschelijk voor arts had uitgegeven. In Mei van dit jaar was hij werkzaam als huisknecht bij een arts te Innsbrück. Tegenover een ho teleigenaar en zijn familie te Marienbad gaf hij zich uit al arts en onder deze val- sche voorspiegeling huwde hij de dochter van den hoteleigenaar. Hij kreeg een bruidschat van 11000 shelling en 80.000 Tsjechische kronen Negen dagen na het huwelijk stierf de vrouw en bij onderzoek bleek, dat hij haar vergiftigd had. De man, die vroeger reeds meer straffen heeft on dergaan, is tot zes jaar verzwaarde ker kerstraf veroordeeld. DE OOSTENRTJKSCHE GEZANT TE MOSKOU. RIGA, 30 Dec. Naar in diplomatikke kringen verklaard wordt, zal Polle, de Oostenrijksche gezant te Moskou, terug geroepen worden. DE EGYPTISCHE MINISTER VAN LAND BOUW. LONDEN, 30 Dec. Naar uit Cairo ge meld wordt, heeft de minister van land bouw, Bakarat, zijn verzoek om ontslag in getrokken, IT ALIA AN SCHE VRIJ-HAVENS. ROME, 30 Dec. Met ingang van 1 Janu ari 1928 zijn de havens van Savona, Ge nua, Livorno, Napels, Brindisi, Bari, An- cona, Venetië, Triëst, Fiume, Palermo, Messina, Catania en Cagliari tot vrije ha vens verklaard. Het doel van dit heden in de Staatscourant gepubliceerde decreet is aanmoediging en ontwikkeling der ex port-industrieën; alsmede 't bevrijden van noodzakelijke producten en grondsfotfen van alle invoerrechten binnen de grenzen der vrije havens. DE TEAPOT-DOME PETROLEUMVELDEN NEW YODK, 30 December. Naar uit Mexico-City gemeld wordt zijn de Teapot-Dome pe ro'eumvelden weer of ficieel aan de Amerikaansche regeering overgegaan, nadat het beruchte pachtver- drag met Sinclair nietig is verklaard. LONDEN, 30 Dec. Van schepen in bet Kanaal werd gisteren draadloos de vraag ontvangen, of er een groote stad in brand A VLEESCHVERGIFTIGING TE VIBORG. Zes personen ernstig ongesteld. KOPENHAGEN, 30 Dec. Naar uit Viborg gemeld wordt, zijn zes personen ten gevolge van vleeschvergifti- ging grnstig ongesteld. Het vleesch was hun toegezonden in een Kerstmispakket TWEE MINISTERS DER REGEERING TE NANKING AFGETREDEN. LONDEN, 30 December, Volgens telegrammen uit Sjanghai zijn de minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking Wu en de minister van financiën Sun Fo thans definitief afge treden. Hun opvolgers zijn nog niet be kend. DR. TJIPTO OP BANDA GEÏNTERNEERD. BATAVIA, 30 December. Dr. Tjipto is on der geleide uit Bandoeng naar Banda ver trokken. STORM LANGS DE JAPANSCHE KUST, Eli personen gedood, 50 vermist, TOKIO, 30 December. Langs de kust heeft een hevige storm gewoed. Vele visschers- vaartuigen zijn verloren gegaan of gestrand. Voor zoover bekend zijn 11 personen ge dood, terwijl er nog meer dan 50 vermist worden. Een groot aantal schepen zit op het strand. DOODELUKE VAL VAN EEN TRAPEZE WERKER, LONDEN, 30 Dec. In het Palace Thea tre te Wellingborough is een ernstig on geval gebeurd. De trapeze-werker, Green- lagh kwam bij een van zijn toeren te vallen tusschen het publiek van de stalles en brak zijn nekwervel. Kort daarop was hij dood. Hij had dezelfde toer reeds meer dan dertig jaar met goed gevolg verricht. Alle voetbalwedstrijden, uitgaande van van den Nederlandschen Voetbalbond, die op 1 Januari zouden plaats hebben, zijn af gelast. Onder enorme belangstelling vond. giste, ren op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dr A. S. van Nierop, mevr. J. Nierop—Polak Daniëls en van mej. A. van Nierop, de drie slacht offers, welke bij het tragiscn ongeluk nabij Halfweg op zoo droevige wiize om 'l leven zijn gekomen. Per extra-trein waren uit Amsterdam de familieleden, en zeer vele vrienden ep ken nissen gekomen, om de plechtigheid bii te wonen. Onder de Lange stoet van belangstellen den bevonden zich o. m.: de heeren J. L Vos, wethouder van Amsterdam, nr. P. Hel stede de Groot, directeur van de Amster damsche Bank, mr, R. E. Kielstra, directeur van de Kasvereeniging, mr. C. D Salamon- son, dr. M. R. Heynsius van den Berg, de heer Robert May, E. Enlhoven, D. P. D. Fabius, Hugo Mulder, Joh. Ketien, de di recteuren de heeren L. Bensdorp en H. Nijdam, en de procuratiehouders, de heeren P. van Solt en P. F. Antirk, en bijna het geheele personeel van de fabriek van Bens- dorp Co voorzoover als dc werkzaam heden hun vertrek toeliet, was mede aan wezig. Ten slofte ook vele vertegenwoordigers uit, handels-, industrieele- en financieels kringen. Tijdens de plechtigheid werd het eerst het woord namens de directie dér N. V. Bensdorps Sacaofabrieken gevoerd door den mede-directeur, den heer L. Bensdorp. Spr. wees er op, dat in dc elf jaren, dat de heer Van Nierop deel heeft uitgemaakt hij zich heeft doen kernen als een man van groote plichtsbetrachting, die steeds zijn beste krachten aan de fabriek en haar tor komst heeft gewijd, Groote zorgen heeft hij gekend en tragisch is het, dat, juist nu 'n betere toekomst voor het bedrijf nadert, hij juist uit het leven is weggerukt. Nadat spr. ook woorden had gewijd aan de na gedachtenis van mevr, en mej. van Nisróp, zeide hij', dat de naam van Van Nierop bii de firma zal blüven voortleven. Vervolgens sprak de beer ir. A. Heldring, als een van de oudste vrienden van den heer Van Nierop. Spr. herinnerde aart de groote gastvrij heid, w»ke de familie Van Nierop altijd betoonde en herdacht met diepe v^irdee- ring, wat de vriendschap -an dit rfezin heeft beteekent voor tal van Amsterdamsche families. Verder voerde ook de heer W. Bouman,, uit Almelo, als vriend van den heer VéuV 'Nierop, het woord. Namens het personeel sprak de heer P. van Solt, procuratiehouder der fabriek, eu,, namens den Kring van Tndustrieelen te~- Amsterdam de heer Joh. Ketien. Hieron nam de beer G. Polak Daniëls afscheid van zijn zuster, Hii dankte Van Nierop voor de liefde, welke hii haar had geschonken.- „En tot jou, Ank, aldus sjir., moet ik zeggen, dat je zusje uitdrukkelijk heeft ver-j zekerd, dat jou niet dr- minste schuld" treft." Nadat de heer Lod. v. Nierop voor de gröóte belangstelling had dank gezegd, was de plechtigheid ten einde. Voor drie Parochies van Velsen (Driehuis IJtnuiden en IJmuiden Oost) is een R K. Wfjkverplegiri'g opgericht onder den' naam" van Wit-Gele-Krtris. Op 2 Jan; zal zij be ginnen te werkêh. Een oftwee 'der eerw. Zusters van het Sint-Antonius-Zièkenhuis nemen de verpleging op zich. Een voorloo pig bestuur is gekozen, waarvan voor zitter is de heer J. Huisman (Rijksstraat weg 14) en penningmeêstéresse mej.' Anny van Neste. LIMA, (Peru) 30 Dec. (V.D.) De Fransche vliegers Costes en Lebrix zijn gistermiddag te 5.30 ur uit Lapaz alhier aangekomen. GRONINGEN, 30 Dec. Door den Prov. Waterstaat van Groningen is gistermiddag te Delfzijl begonnen met spuien. Dientenge volge zakt het wa.ter in de meeste kanalen en alle kanalen in de provincie Groningen, die hiermede in verbinding staan, waardoor het ijs' in deze vaarwegen onbetrouw is geworden. De Prov. Waterstaat heeft dezen maat regel genomen, omdat de waterstand van het Zuidlaardermeer, dat als vergaarbek ken dienst doet, tengevolge van den dooi van de vorige week, boven winlerpeil was gekomen, zoodat bij het opnieuw intreden van dooi, gevaar voor overstroominjf zou zijn te duchten. MAKASSAR, 30 Dec. (Aneta—Vaz-Dias) Een Bataksch fuselier heeft den segeant J. H. van Zee neergeschotenen daarna zelf moord gepleegd. Van Zee laat een vrouw en twee kinderen achter. Reden tot de Onbestelbaar Brieven Binnenland; Blan- kesteyn B., Driehuis. Bruchem v. G., Zalt- bommel. Zwjyrt R., Groningen. Freide, Zus ter, Haarlem. Wollenaar v., J., Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. Letter A. H., Haarlem. Blijdaweg Ro'terdam. Ver meulen. H., Wormerveer. Wils H., Haag. 2 zonder adres. Brieven Buitenland. Schwinz Maria, Frankfort Main. De ijsvereeniging „de Volharding" heeft gisteren haar baan cp de v. JVerlenvaai* tusschen de Molenbrug en de v. Merlen- brug weer geopend de t aan was in de avond uren weer verlicht. Doói en sneeuw hadden de baan deerlijk gehavend, doch in den vooravond van Don derdag is de baan met water begoten, zoodat deze nu niet veel slechter is dan in de vorige ijsperiode. De scherpe Oostenwind was zeker oorzaak dat de belangstelling 's avonds maar zeer matig was, De thuisblijvers hadden echter ongelijk, daar de wind op de baan niet voelbaar was, achter de hooge boomen van het kerkhof. Intusschen was het een groot voordeel, dat het niet druk was, daar het water, dat op de baan gegoten is, nu voldoende is bevroren, wat van belang is voor de volgende dagen. Als de vorst eenige dagen aanhoudt, zal net bestuur voor afwisseling zorgen. Voor Zaterdagmiddag is een hardrijderij voor jongens georganiseerd, waaraan jon gens van Heemstede, dus ook van niet-leden kunnen deelnemen leeftijd 915jaar, verdeeld in 2 groepen. Voor Zondag is een hardrijderij uitge schreven, uitsluitend voor heeren-leden. Dan zal ook het club-kampioenschap ver reden worden. Ook aan de ijsbaan der Vereeniging Heem stede is hard gewerkt om deze weer berij- baar te maken waarschijnlijk wordt zij heden geopend. y „In de riolen van een wereldstad". Door F. Vogel-Jörgensen. Uitgave Het Nederlatfdsche Boejihtiis. Avonturen van een jóurnalistfdetective gedurende den grooten oorlog, vlo neerge schreven door den auteur, die den lezer weet te doen meeleven met de avontuur lijkheden van zijn verhaal. De journalist-detective, een man van on schatbare waarde voor zijn courffi blijft de held van het verhaal, speurt de gangen der plegers van een geruchtmakènden moord, levert zijn blad onbetaalbare copie, bevijdt zich zelf en ande»op uit a'ierlei ge varen, terwijl het slo' *;en ontkuooping brengt, die niemand verwacht had. Litterair werk geenszins- maar een- aardigr ge$r^-c- ven, spannend rëlsaSj begcrirerrtwaartl "'oor wie dc avontuurlijke zijde van het LVjek aantrekkelijkheid heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6