i MIATEvthiel I II Schrale Lippen V* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 30 December 1927 VARIA UIT HET RADIO-LABORATORIUM. Ijl T'-'m pE|vsT\r°i q GR.HOUTSTR. 101-103 UAT MAHONIE mm m m •▼«SLAAPKAMER -f GEMENGD NIEUWS. e1VEP4TA?°1 ZUIDERZEE. ■.flawaifc, iAa-^ 'Jet Verrassingen van de Föhn. In de rivier gestort en verdronken. Een Nieuwjaarspuzzle. De doorbraak van de Bolkbeek. Een treurige toestand. VERDRONKEN. Boekbespreking. Boekenschouw. «VI door JOH. SCHNABEL. In 't vliegtuig 't Was 1925, dat in t wij t begin Februari van 't jaar radio-gebouwtje betraden, dat gelegen is in de nabijheid van 't vlieg veld „Waalhaven" te Rotterdam. We zou den ons eens overtuigen van de doelmatig heid van een draadloos telefonische verbin ding met de „en route" zijnde vliegtuigen. Vijf maanden werd door een enkel K.L.M.- vliegtuig reeds een Marconi zend-ontvang- installatie meegevoerd. De tijd van eerste proefnemingen was dus afgeloooen en volgens ons dagboek „betraden we het radio-gebouwtje met een groote belangstel ling voor deze, voor ons land nog nieuwe toepassing van de radio-telefonie". 't Eerst bezichtigden wij de telegrafie- kamer, alwaar de dienst onderhouden werd met de andere vlieituigen. Om 12.15 kwam daar 't bericht binnen, dat de Fokker VII. registratieteeken HA-ACJ van het Engelsch vliegveld Croydon (bij Londen) gestart was voor Amsterdam. Tevens werd gemeld, hoe veel passagiers zich in het toestel bevon den, de hoeveelheid post en goederen en hun bestemming; ook werd de raam van den pilcot de nu beroemde Scholte was 't in dit dienst-telegram genoemd. Toen de marconist het telegram met behulp van den luidspreker had opgenomen, werd dii door een anderen beambte op het Heyhes- apparaat in direct leesbaar schrift overge- braert naar den stationschef op Waalhaven en verder per kabel naar 't Amsterdamsche vliegveld Schiphol. Toen we dit gezien had den, begaven we ons naar de telrion'e ka mer, waar we juist hoorden, hoe Scholte ergens hoog in de lucht met z'n vliegtuig aan Croydon meldde, dat hij juist boven Penshurst aan de Engelsche kust was. Om 1 uur kwam 't bericht, dat 't Kanaal veilig overgestoken was en Calais was be reikt. Tien minuten daarna was de „C J" boven Duinkerken. De beambte op Waalhaven probeerde nu de „C J" direct te bereiken, maar dit lukt nog niet; van daar, dat om 1.12 radio tele fonisch aan Croydon werd gevraagd, of dit de „C J" wil berichten, dat Waalhaven hem oproept. Hierop volgde een minuut later een onverstaanbaar antwoord van de „C J' Om 1.17, als de „C J" weer een flink stuk is opgeschoten, roept Scholte nu even duidelijk verstaanbaar Waalhaven op en geeft als zijn positie Nieuwpoort aan. Onze man bevestigde de ontvangst van dit bericht, waarop de „C J" om 1.36 ons weer opriep, om te vragen om het weerbericht van Rot terdam. Stelt u dit eens goed voor, geachte Lezer! Vroeger vertrok de piloot van Croydon met de weerberichten van de verschillende route-plaatsen op een papiertje. Meestal wa ren ze aardig wat minuutjes oud en als hij eenmaal onderweg was, kon 't weer heel best veranderen, zonder dat hij hiervan op de hoogte gebracht kon worden. Weliswaar bestond (en bestaat er nog) een systeem van z. g. frondteekens, maar hiermede kunnen slechts enkele vage mededeelingen gedaan worden. Thans is 't mogelijk dat de piloot de weerberichten op zijn reis A la minute ontvangt. Dat dit van groot belang is, be hoeven wij niet uiteen te zetten. Maar ver- der. Om 1.37 vroegen wij Scholte, even te wil len wachten en weer drie minuten later kon den we melden, dat 't zicht boven Waal haven 410 K.M. bedroeg, dat de laagste wolken te vinden waren op een hoogte van 300600 meter en dat er een W.N.W. wind woei. Tegelijk met dit weerbericht vra"en we, of de „C J" het K.L.M. vliegtuig HN- ABC dat géén radio aan boord had al gepasseerd is. We moeten n.l. weten, waat deze machine zich bevindt. Om 1.42 be richtte Scholte, dat hij de B C gepasseerd was. Vier minuten later kwam 't bericht, dat de „C J" de Hollandsch-Belgische grens gepasseerd was en dat nu op 100 M. hoogte boven de wolken gevlogen werd. Vlissinger- werd op 1.49 gepasseerd. Daar nu spoedig geland zou worden op Waalhaven, haalde Scholte toen zijn antennedraad in, die onder uit 't vliegtuig hangt. De hoogte der wolken was volgens hem toen 50 meter. Ook deze betrekkelijk geringe hoogte maakte 't inhalen van c'en enkele tientallen meters lan gen antennedraad noodig. Toch kan om 1.50 worden tnededeeld, dat hij nu boven Noord- Beveland was. Na vier minuten blijkt de an tenne, ondanks 't eerstgegeven bericht, no* niet ingehaald te zijn, ten minste, de „C J geelt een waarschuwingsbericht, dat t zoo juist door hem gevlogen traiect langs dc Ruwe Huid, Springende Handen, Winterhanden, Winservoeten en Huidwondjes, geneest men snel met Doos 30-60-90, Tube 80 cent- vragen om 't weerbericht van Maastricht, dat een Belgisch vliegtuig noodig heeft. Stb. zegt hierop, dat 't zoo spoedig mogelijk aan Waalhaven medegedeeld zal worden. Om 2.44 roept Scholte eveneens Stb. op, waarop hij antwoord krijgt, dat men hem daar vanaf Duinkerken goed heeft^ kunnen volgen. Hij krijgt de groeten van z n Soes- terbergsche collega's 1 Even later vraagt Scholte, die nu uitste- kend met z'n radio overweg kan, of Waal- t buitenland en onze Kolomen gebruik van haven hem nog ontvangt. Hij herhaalt zijn de stations Scheveninger-baven, Megendelt vraag om 2.49. hem wordt echter door Stb. T' verzocht even te willen wachten, omdat Stb. een dringend bericht van Waalhaven heeft. Wij ontvangen daarop 't gevraagde weerbe richt van Maastricht, dat echter door zware luchstoringen niet geheel verstaan kan wor den. Stb. ging daarom over op telegrafie, waarna de zaak in orde kwam, en we dc en Kootwijk, waarnaast te Eindhoven nog is te vinden de telefonie-zender van het Philip's laboratorium. Opgemerkt dient te worden, dat alle belangrijke stations zich in 't centrum van ons land bevinden, iets wat we niet bepaald kunnen toejuichen. Ten slotte: Zalig Nieuwjaar! '\X /.-.O IN DE COCKPIT VAN EEN F VII. Links en rchts de be stuurders-zitplaatsen, Onder in het midden het com pas; daar boven 't instrumentenbord. A. B, C en D zijn de vier bedie- ningshandeis voor de zend-, ontvang installatie. E, is de h'ospcJ, waarop de antennedraad is gewonden. DE INHOUD VAN EEN RADIO-INSTALLATIE IN EEN F VII. Tusschen de wielen de antsnn euïfvoer In de zijruimte de radio zend-ontvang inrichting. Links daarboven de motor- generator met luchtschroeï. Bovenaan: de piloot. Franscbe en Belgische kust zeer slecht is. Deze berichten werden natuurlijk niet alleen in 't journaal genoteerd, maar ook doorge geven aan den betreffende beambte, die hier mede rekening kan houden bij het samen stellen van weerberichten, enz. Eindelijk werd om 2.15 op 10 minuten afstand van het Rotterdamsche vliegveld de antenne ingehaald, daar Scholte Waal haven reeds kon zien. Om 2.25 kwam de „C J" in glijvlucht langs 't radio-gebouwtje; we gingen vlug naar buiten en.zwaaiden Scholte een welkom toe, terwijl hij terugknikte als wilde hij zeg gen: „dank je, voor je hulp boven de wol ken!" Even later huppelde 't groote vlieg tuig op de Rotterdamsche vliegweide om even uit te rusten van z'n lange reis. Lang in afstand, want niet minder dan ruim 350 K.M. werden in die paar uur afgelegd. De rust was echter slechts kort; want om 2.25 startte de „C J" weer voor Amsterdam, een kort traject van 54 K.M. De stationschei deelde ons telefonisch mede, dat Scholte wederom zijn radio-installatie in bedrijf za! stellen. Inderdaad volgde dan ook om 2.37 't bericht, dat 't weer stukken beter was, „behoudens enkele lappen wolken!" Na drie minuten vraagt Scholte om enkele in lichtingen aangaande een Engelsch vliegtuig, dat van Amsterdam naar Londen vertrokken was. We vragen direct hiernaar en konden de „C J" om 2.41 melden, dat 't bewuste vliegtuig Ostende gepasseerd was, maar niet te Lympe (Engeland) was gesignaleerd. 2.42 „Ik ben nu boven.... ach.... boe heet dat ook weer. Ik geloof Moerkapelle!" 2.43 Wij verzoeken Scholte even te willen wachten voor een dringend bericht voor Soesterberg (Stb.). Wij roepen Stb. op en ,,C J" weer konden oproepen. Om 2.56 geeft Scholte antwoord; waarop we z'n positie vragen, na opheldering te hebben gekregen aangaande een der laatste, voor ons_ duiste re gesprekken. Om 2.57 is de „C J' boven 't Brasemermeer en brengt Waalhaven dank voor de practige samenwerking. 2.58 Beves tigt Waalhaven de ontvangst^ Scholte is nu dicht bij Schiphol en gaat z'n antenne in halen. Om Z59 werd de correspondentie met de „C J" gesloten, waarna te 3.02 een goede landing volgde, zooals wij even daarna per iijn-telegraaf vernamen. Wij hebben hier neergeschreven, wat we in ons dagboek over het betreffende bezoek aantroffen. We moeten hierbij bedenken, dat feitelijk va* een „Officieelen dienst" nog geen sprake was. Vandaar dat alles nog lang niet zoo vlot verliep, als b.v. tegen woordig. Slechts de allernoodzakelijkste mededeelingen worden nu gedaan. Zoo helpt de radio-telefonie ook „boven de wolken" en is zij een goede hulp bij hel dikwijls moeilijk werk van den piloot. Als „slotstuk" van onze artikelen-reeks in dit jaar, geven we hieronder een kaartje van Nederland, dat het groot aantal zenders weergeeft, dat wij momenteel rijk zijn. Als omroepstations zien wij Huizen, Hil versum en Bloemendaal vermeld. De lucht vaart beschikt over stations te Rotterdam, Soesterberg, Schiphol en de Mok, terwijl de scheepvaart naar de stations aan boord van de lichtschepen, Maas, Haaks en Tcrschel- üngerbank, nog de beschikking heeft over Scheveninger-Haven, en de peilstations Hel der, IJmuiden en Maassluis. De rijks telegraaf maakt voor de verbindingen met TERSCHEU-lNfiER&ANK RAN&AlliS HAAKS DC MOK, spvpei Vfj.sojttpsvE^ specie»] oiüfsj AMST£R0*M i X N DAAL ■SU SC H tP MOL A«-ZV^ul2. t Nfep HÏUVXA.SUM C^] sotsTeit&Eita ^,£=00 ICOSTW'JK MevCNOEifL OeN HAAG «AAS tffc© vosse cat AASSUNS rreftö EiMDHOVEN® Kaart »aa Nederland, aangerende de ligging en categorie der radio-stations. Geweldige temperatuurstijging over Oost en Midden-Scandinavië. De filiaal-inrch ng van bet K. N. M. I. te Amsterdam deelt ons het volgende mee: Van Woensdag 28 op Dorderdag 29 De cember is de temperatuur te Iiernösand 25 gr., te Stensefe 20 gr., te Sarna en Haparanda 14 gr. C. gestegen; de stijging strekt zich tot Riga en Memel met 5 gr. C. uit. De wind was Westelijk tot Noord westelijk over geheel Noord-Scandinavië, krachtig aan de kust, meer naar binnen afnemend in kracht. Aan de Noorsche kust steeg in hetzelfde tijdvak Je temperatuur slechts 1 gr. C. Waaraan zijn die enorme stijgingen verder Oostwaarts nu wel te wijten? Het antwoord luidt; aan de „Föhn", die ook in Scandinavië kan waaien en aan trans- portwarmte door den Westelijken wind. In Noorwegen loopt en centraal geberg- !e pl.m. 1800 M. hoog; de lucht stijgt aan de loefzijde tegen dit gebergte op, verliest gedurende die reis haar waterdamp in den vorm van regen en 18X0.5 gr. 9 gr. C. in temperatuur. Zij daalt aan de andere zijde als vrijwel droge lucht en stijgt dan 18X1 0 gr. 18 gr. C. in temperatuur en wint dus over de geheele reis 9 gr. C. aan tem peratuur: de winst aan transportwarmtc stellen wij op 4 gr. C. Ruwe berekeningen voor de temperatuur van Haparanda voor gisteren geven: 21 gr. C. (temp. Woensdag 1 5 gr. (temp. Röst) 9 gr, Föhn-offest) 4 gr. (tran spor-warmte) 3 gr. C., de waarneming van gisteren geeft 7 gr. C.; voor Hernö- sand vinden wij 3 gr. C„ de waarneming zegt 4 gr, C.; voor Stensele 8 gr. C., waarneming 2 gr. C. en voor Sarna 0 gr. C„ de waarneming geeft hetzelfde. Het Föhnverschijnsel dat bij velen herin neringen aan Zwitserland opwekt en waar van weer anderen deken, dat het alleen daar voorkomt, kan overal, waar bergen zijn en voch ige lucht over dat gebergte wordt gevoerd, worden waargenomen aan de lijzijde van het gebergte. Ook in ons land kennen wij het ver schijnsel, maar het zou te ver voeren, daarop nader in te gaan. Te Rotterdam waren de broers Rijkers van het op den Steenplat liggende sleep- schip „Murilla" gaan proviandeeren. Toen zij weer naar bet schip terug voeren in hun roeiboot en de stroom tegen bleek, wilden de mannen zich met het achterste schip van een sleep laten meetrekken. De 23-jarige Willem Rijkers trachtte voorop de roeiboot staande verbinding te krijgen met het laatste schip doch greep mis en stortte voorover in de rivier. Zijn broer M. deed terstond alle moeite om hem te redden, doch de drenkeling was reeds in de diepte verdwenen. De motor boot „Fijsnoor" kwam spoedig ter plaatse doch kon geen hulp meer bieden. W. Rij kers is jammerlijk verdronken Zijn lijk was heden nog niet' opgehaald. De gebroeders Rijkers zijn afkomstig uit Werkendam. Welke Nieuwjaarswensch zit er voor U in de tasch van de duifpost? Dat is de vraag, welke Pleines' nieuwjaarspuzzle aan degenen, die haar willen oplossen, voorlegt Koppen's Postduif bracht voor 4333 land- genooten de post mee. Pleines' duifpost heeft voor allen wat in zijn tasch. Alleen maar, men moet het er zelf uithalen. De oplossing bestaat hierin, dat men aan Pleines schrijft, welke wensch er verborgen is in de teekening van de op talrijke biljet ten en in advertenties afgebeelde brief tasch Nauwkeurige kijkers en zoekers zullen hun moeite door de uitgeloofde prijzen be loond vinden. Een treurig Kerstfeest voor de boeren.^ Weiden en landerijen één groot watervlak. De doorbraak der Eolksbeelc heeft vele landerijen en weilanden onder water gezet en de Kerstdagen zijn voor de boeren in den omtrek, dagen geworden van angstige spanning. Het is nu één groote watervlakte, waar doorheen zich de doorgebroken dijk slin gert. Huizen en booü;;n staan eenzaam en veriaten in het water. „Wij hebben geen tijd gehad om Kerstmis te vieren", vertelde een oude boer, die vlak bij de opening in den drk woonde, waar door het water was binnengestroomd, aan de „Tel.". Toen het verleden week zoo vroor, stond er bijna geen water in de beek. Maar nauwelijks docide het een dag, of de was van het water begon. Zondag stond cr al bijna twee meter meer water in de beek en toen bleek, dat de was aanhield, zijn wij den dijk gaan verster ken, om te trachten het water binnen de oevers te houden. Des nachts konden wij door de duisternis natuurlijk niets doen. Maandag stond het water aan de kruin van den dijk. Den ge- heelen dag zijn wij druk bezig geweest. Ziet u maar hier. Over een paar honderd meter hebben wij een dammetje over den dijk gelegd en telkens moesten wij de molsgaten, waar het water doorsiepelde, stoppen. Die molsgaten zijn het ongeluk voor den dijk! Niettegenstaande al hetgeen wij deden, begon het water Maandagmiddag op ver schillende plaatsen over den dijk te loo- pen. Met takkebossen, zand en stcencn, wisten wij 't voorloopig nog wat te keeren. Doch juist toen wij tegen het einde van den dag begonnen in te zien. dat wij een over strooming van onze landerijen toch niet meer konden tegenhouden, zakte het water eensklaps aanmerkelijk. Wij begrepen, dat een dijk benedenstrooms moest zijn door gebroken. Biina tegelijkertijd kwam het bericht, dat de Noorderdijk, op een paar honderd meter afstand, was doorgebroken. Het was toen juist zes uur. Met donderend geweld stortte het water zich over de weide en stroomde hoofdzakelijk in de richting van den grint weg naar Lochem. Den anderen morgen konden wij zien, dat de dijk bezweken was, vlak bij de plek, waar verleden jaar de beek doorgebroken was. Al het land om ons heen stond toen al brank, terwijl het water door een opening van ongeveer 15 Meter met geweld het land instroomde. En zoo is het nu nog.... gaat u maar kijken. maar, denkt u om het ijs op den dijk, want dat is gevaarlijk genoeg". Bij de gaping in den J.'jk gekomen, kom men vaststellen, dot inderdaad, ongeveer de helft van het water, dat de Bolksbeek met zich voert, het land instroomt. Door de betere afwatering is bet water in de beek thans een meter gezakt, zoodat voor een doorbraak elders geen vrees meer behoeft te bestaan, 't Overstrcomingsgebied bepaalt zich momenteel tot de streek, die ten Z.-W. door de B'olksbeek wordt be grensd, ten Oosten door den Grintweg GplselaarGeesteren en ten N.-O. door de Schipbeek. Het water vloeit in N.-W. rich ting naar Markelo, doch wordt thans nog tegengehouden door den Rijksweg Diepen- lieimLochem, en de spoorlijn Zutphen Hengelo. In deze streek zijn ook vele wegen jes vormen, in den grooten, lood-grijzen waterplas. Als het water, dat ten N.-O. van den Rijksweg aanmerkelijk hooger staat dan aan den N. W. kant er van, dcor den duiker, die zich onder den weg en de spoorbaan bevindt, een uitweg gezocht heeft, begint de last voor de Markeiosche boeren ook weer. Op het oogenblik zijn hun landerijen nog slechts door een dun laagje water, met een ijsvliesje bedekt. Vermoedelijk ten 'evolge van den zwaren ijsgang van de Schipbeek, is een electrische voedingskabel onder Diepenheim, beschadigd, zoodat een deel der gemeenten tijdelijk van electrisch licht is verstoken. Ook de Dinkel stijgt nog steeds. Te Denekamp hebben verscheidene boe ren hun woningen moeten verlaten, omdat er ongeveer een halve meter water in stond. Ook het dorp Losser ligt midden in het door de Dinkel overstroomde gebied. Uit Deventer wordt gemeld: In het dorp Voo st leeft een huisgezin in een toestand welke zoodanig is, dat hier snel moet worden ingegrepen, wii men een familie, bestaande uit vader, moe der en zeven kieine kinderen, redden van een wissen ondergang. Zooals men zich zal herinneren, brandde voor eenigen tijd aldaar de woning af, waarin ook de melkrijder Ter Malen en diens gezin was gehuisvest. De brand ont stond onder bedenkelijke omstandigheden, echter ging Ter M. vrij uit._doeh bet ge volg was toch dat hij met vrouw en kin deren, bij gebrek aan onderdak, in een stal, in de nabijheid van het verwoeste huis moest gaan wonen. Zoo goed als dit eenigs- zins mogelijk was, werden de spleten in deze krotwoning dich'gestopt met wat hooi en stroo, waardoor men eenigszins tegen de koude beschermd was. Eenigszins, want dc wind laat zich niet zoo gauw bedwingen en heeft steeds nog vrijen doortocht op tal rijke plaatsen, waar een hooi- en stroo- beschutting niets vermag. In een hoek is een ledikant geplaatst, waarin onder en kele dekens het echtpaar slaapt, asmede het jongste kindje, dat daarin bovendien den geheelen dag doorbrengt, bang als de moeder is, en terecht, dat het de koude niet kan trotseeren. De andere kinderen vinden des nachts een schuilplaats bij hun grootmoeder, die daar in de buurt, ook al onder zeer behoeftige omstandigheden, haai ouden dag slijt. In twee andere hoeken van den stal, .alles dicht op elkaar, liggen een aantal varkens, waarnaast op een open ruimte het paard staat, dat voor den man onmisbaar is, om met behulp daarvan zijn gezin in het dagelijksch onderhoud te voor zien. Verder staat er nog een stoel, een zeer klein tafeltje en een machine, waarme de de haver voor het paard moet worden gesneden. Overigens is de vloer met mest en wat oude lompen bedekt, terwijl de zol der vol hangt met spinnewebben. Wanneer men nu nog weel, dat dit alles een opper vlakte beslaat van slechts enkele vierkante meters, dan kan men zich een kleine voor steling maken van de eICende, die hier heerscht. Wij troffen de vrouw aan met de kin deren, die verkleumd rondliepen, terwijl moeder bezig was in de openlucht onder een appelboom water te koken op een oud fornuis. Nu reeds heeft zij een wezenlooze uitdrukking in haar oogen en schijnt zich geheel naar de omstandigheden te schik ken. Nader vernemen wij nog. dat vijf der kleinen bij de grootmoeder in één ledikant slapen. Tevens heeft de oude vrouw die een pensioen geniet van f3 per weck en geheel onbemiddeld is. te zorgen voor een ouden, blinden man, die bij haar is unbe- steed vanwege de diaconie. Het raadslid MeTink heeft reeds een be roep gedaan op het gemeentebestuur van Voorst en de par iculiere liefdadigheid, om dat er in de gemeente geen burgerlijk arm bestuur bestaat. DOOR HET IJS ZAKT EN Te Vriezeveen is bij het schaatsenrijden op het Overijselsche kanaal de 20-arige landbouwer Gast uit Almelo door het ijs ge zakt en verdronken. EEN GEVAARLIJK EXPERLMENT. Te Rotterdam heeft de dienstbode van den heer B. Kruitwagen, wonende aan de West Kruiskade in de keuken een gevulde warmwaterstoof op het brandende gasfor nuis gezet zonder dat zij de stop van de stoof had afgenomen. Na eenigen tijd is de stoof met een geweldigen slag uit elkaar gesprongen. Het fornuis werd geheel ver nield. Twee ruiten zijn verbri;zeld en er is een paneel uit de deur gevloden. De dienst bode heeft lichte verwondingen gekregen aan haar oo£en door den ontsnappenden stoom. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam slipte op den Bergweg eea 35-jarige wielrijder tengevolge van de glad heid van den weg. De man kwam juist te vallen voor een passeerende auto. Hij werd overreden en werd onmiddellijk gedood» HIJ HAD HET ZELF MAAR GEDAAN. Te Amsterdam meldde zich dezer dagen op het hoofdbureau van politie een vreem deling, Amerikaan, zooals hij zeide, die van de Amsterdamsche politie gaarne eenige in lichtingen wilde hebben. De man wilde zich daarbij legimiteeren en deed wat in derge lijke omstandigheden te doen gebruikelijk is: hij haalde zijn paspoort te voorschijn en toonde dit den politieman waarmee hij ia gesprek was. Deze ontdekte dat de Ameri kaan, die blijkbaar een praclisch mensch was, het „help u zelf op reis met...." ook op het verlengen van zijn paspoort had toe gepast. Hij had n.l. eenige cijfers veranderd waardoor de geldigheidsduur van zijn pa» vzas verlengd. In plaats van inlichtingen te krijgen kon do booswicht inlichtingen geven, er werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt en hij zal strafrechtelijk worden vervolgd. F. J. SCHIMMEL Pr. Le ven en verzorging der rijpere jeugd, No. 38 der Opvoed kundige brochurenreeks. R.K. Jongensweeshuis, Tilburg. Rector Schimmel geeft ons No. 38 van de bekende brochurenreeks, die geen enkele jeugdleider, of opvoeder mag verzuimen in zijn boekenkast te plaatsen. Dit werkje is ons welkom, vooral daar het de werkwijze bespreekt in de opvoeding van personen op den gevaarlijken leeftiid van 1629 jaar. Zeer terecht merkt de schrijver op. dat. wil men succesvol werken aan de jeugd en haar karaktervorming, haar leiders moeten zijn: verstandige en vooral brave, wilsvasle men- schen, menschen die een sterke geloofs overtuiging uitdragen, die hun eigen woor den, tot de jeugd gesproken, niet logen straffen door hun daden. Zijn wij eenmaal zoo ver, dan begrijpen wij ook heel goed dat. waar voor het goed uitoefenen van welke verantwoordelijke functie ook, boe kenkennis noodig is, dit zeker een ver- eischte is voor den ernstig-willenden jeugd leider en opvoeder. Willen wij werkelijk opvoedingswerk verrichten, dan is het noodzakelijk te weten, wat de jeugd is, wat zij wil en wat haar bezielt. Hierin vooral spreekt deze brochure zich helder en klaar uit, terwijl zij tevens in een'ge hoofdstukken wijst op het zoo verschil lend karakter van mannelijke en vrouwe lijke jeugd en jeugdleiding, en daaraan nut. tige paedagogische wenken verbindt betref fende vrouwelijke jeugdleiding in het bij zonder. Van groot belang moet zeker ge noemd worden het tractaatje over h,et sexueele leven der ieugd, over de gevaren die de jeugd van alle kanten bedreigen en over de middelen die. èn de jeugdleider èn de jonge mensch zelf, kunnen en moeten aanwenden om gevaarlijke gedachten en verbeelding te leeren heheerschen. Dat het groote middel, n.l. de hulp die onze H. Godsdienst in zoo ruime mate biedt, niet op de laatste plaats mag gesteld worden, moet ons blrken uit de woorden van den Goddelijken Leermeester zelf: „Zonder Mij kunt gij niets doen." Moge dit boekje een stoot zijn in de goecfe richting, een richting die zoozeer gemist wordt in dezen tijd, waarin de kunde van opvoeder vaak ver te zoeken is. Over Robert Louis Stevenson schrijft in Boekenschouw van December P. Assmann een goed gebouwd artikel, dat de werken van dezen optimistischen Schot op de juiste waarde leert stellen. Assmann argumen teert, dat Stevenson niet, zooa's enkele bewonderende tijdgenooten wilden, tot een literair genie kan worden uitgeroepen, maar dat ook de schnjversstalenten van den schepper der neo-romantiek vaak te laag worden aangeslagen. Tot welk een hoogte Stevenson, (fie ziin leven Iar.g invalide was door een longziekte en niettemin uiet een bewondering vragende energie heeft ge reisd en geschreven, de neo-romantiek heeft gevoerd in de dagen van het realisme, spreekt het sterkst uit de in het sensatie- genre verloonen werken van zijn navolgers, ^iin „Goud-Eiland" kent ook in ons land bijna iedereen. John Schilte heeft zijn relaas van de Pa- riische reis onderbroken en vertelt nu hoe hij naar hier overwipte om er met Timmer mans te praten. De ronde Felix van hier is populair (té populair, zeggen sommigen: hij is in de mode, zoodat „men" dit genoeg lijke on-officieele interview met smaak zal savoureeren. Een gedeelte U't het nieuwe „Breughe'.boek" wordt in Timmerman's handschrift afgedrukt. Onder „Boeken en Bladen" neemt de redactie met begriioelijke en gerechte vol doening een gedeelte over van W. Lutkie's Roeping-artikel over Léon Bloy. Een lezer, „die van letterkunde houdt, maar graag begri'pt wat hij leest", stelt een vraag over G. Bruning s nagelaten gedicht: ..Het gezang der verminkte jongetjes". Het komt ons voor, dat lezers van literaire tijd schriften en dichtbunde'ds veel vragen in dezen geest kunnen stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9