Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. VESHAGEN's MILKO, de overheerlijke FEI TI J,ETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Groote Bonbon van 17 in één ons NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vijfde Blad Zaterdag 31 Dec. 1927 GEM. BUITENL. BERICHTEN EEN MELAATSCHE ZIEKENZUSTER. De oversïrooming van Schipbeek en Bolksbeek. Twintig uur voor het onderzoek van een rapport. De pensioenregeling van het spoorwegpersoneel. De verduistering bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. De toestand in Maas en Waal. GEMENGD NIEUWS. Scheepsbranden te Rotterdam. Zijn patroon benadeeld. Handige inbrekers. LUCHTVERKEER. Mrs. Grayson en haar metgezellen zijn verloren. De Sovjets en het Russisch Pravislavisch Episcopaat. Het is bekend, dat de Sovjet-overheid de Katholieke geestelijkheid zeer slecht ibehandeif en dat zij geen gelegenheid laat voorbijgaan om de geestelijken gevangen te zetten Zoo wordt bijzonderlijk de Katho lieke geestelijkheid van Poolsche nationali teit al heel gauw van spionnage verdacht en jarenlang in voorarrest gehcuden. Volgens betrouwbare gegevens zouden thans 117 Pravoslavische bisschoppen en aartsbisschoppen gevangen genomen en in de concentratiekampen van Siberië en den Kaukakus geïnterneerd of in de gevan genissen van Moskou. Viatkas en Turkestan opgesloten zijn Omtrent 40 prelaten is 't onmogelijk inlichtingen te verkrijgen. Daar bij moge opgemerkt worden, dat de geïn terneerde en opgesloten geestelijkheid hoe genaamd niet aan 'n politieke actie heeft deelgenomen en enkel en alleen uit den weg geruimd werd omdat zij de sovjet- overheid stored voorkwam. Geestelij ken, die zich aan een klein pclitiek vergrijp schuldig maakten, werden zonder veel om haal neergeschoten. De Sovjet-politie on derscheidt zich slechts van de tsareo-politie doordat zij onbarmhartiger en gruwlijker te werk gaat. De Tscheka slaat in den ban uit administratieve overwegingen, zonder redenen aan te geven of beroep toe te staan evenals de tsaren-politie. De ortho doxe bisschoppen worden in de concentra tiekampen niet bijzonder hoffelijk behan deld. De bisschoppen Ambrosius en Alexis doen dienst als sjouwers en nachtwacht. Aan de meesten wordt natuurlijk het misle zen verboden. Een herdersbrief der Poolsche Bisschoppen naar aanleiding der verkiezingen. Men schrijft aan Kipa: In November wordt het Poolsche Parle ment (Seim) ontbonden. Nieuwe ver kiezingen ziin uitgeschreven voor de maand Maart. De nieuwe regeeringslichamen zullen voor belangrijke aangelegenheden geplaatst worden, waaronder de verhouding tot actu- eele religieuze en moreele vraagstukken een vooraanstaande plaats inneemt. Gelijktijdig met het uitschrijven der ver kiezingen, verscheen een herdersbrief der Poolsche bisschoppen,, waarin deze den kiezers in allen ernst wijzen op hunne ver plichtingen. H< t episcopaat waarschuwt te gen de innerlijke verdeeldheid, welke Polen reeds eenmaal, ondanks zijn prijzenswaar dige constitutie, zoo onnoemlijk veel kwaad berokkend heeft. „Het communisme. dat thans de geheele wereld bedreigt, bedreigt ook ons, die in zijn onmiddellüke nabij heid wonen Na op voortreffelijke wijze de gevclgen van het communisme geschetst te hebben, beschrijft de herdersbrief de hoedanigheden van openbare en verkapte voorvechters van deze beweging. De herdersbrief beschouwt de niet ver vulling van \sijn plicht als kiezer, als een zonde van nalatigheid. Aan alle partijen die op den bodem van het Katholicisme staan wordt een ernstige vermaning gericht zich niet te verdeelen of elkaar te bestrij den, maar zich aaneen te sluiten. Het logisch gevelg van dezen herders brief zou zijn de oprichting van een sterk Katholiek centrum in Polen. DE WINTER IN 'T BUITENLAND. Sneeuwstormen. Vele deelen van Hongarije worden door sneeuwstormen geteisterd. Honderden tele graafpalen zijn cmgewaaid. Het verkeer ts op talrijke punten gestoord. Uit Rusland. Groote troepen wolven, door de koude en den honger opge'aagd, hebben in een af gelegen landstreek een groot aantal boeren gedood. Bij de Russische grens verslonden zij twee vrouwen en vier smokkelaars. Er zijn troepen-afdeelingen vertrokken, ter bestrijding der roofdieren. Sneeuwstormen in Japan. Hevige sneeuwstormen woeden in het Noordwesten van Japan. Het treinverkeer is onderbroken. Er hebben verscheiden on gelukken plaats gehad. Men gelooft dat er levens teloor zijn gegaan. Langs de kust heeft een hevige storm gewoed. Ve'e visschersvaartuigen zijn vei- loren gegaan of gestrand. Voor zoover be kend zijn elf personen gedood, terwijl ei nog meer dan vijftig vermist worden. De stagnatie in het verkeer ge deeltelijk opgeheven. LONDEN, 30 Dec. (V.D.) De diensten van de spoorwegen verloopen nu weer nor maal eu nu ook de storm boven het Kanaal is gaan liggen, heeft 'n geregelde vaart der stoomvaartlijnen plaats. De vliegdiensten boven het Kanaal zijn niet alleen weer her vat, doch in verband met het groote aan tal aanvragen moest het aantal vluchten worden uitgebreid. Het verkeer langs de wegen heeft evenwel nog met groote moei lijkheden te kampen en tal van plaatsen zijn nog geïsoleerd Om deze plaatsen van het meest-noodige voedsel te voorzien heeft men vliegtuigen gebruikt; zoo is Captain Hope, de wmnaat van de Kings Cup heden avond van het vliegveld .Hendon vertrok ken teneinde in nabijgelegen dorpjes pakjes gecondenseerde melk te bezorgen, welke hij laagvliegende uit zijn toestel laat vallen. Een voordeel van dezen strengen winter is althans dat tal van personen, die rege ring had getroffen om naar Zwitserland te gaan vooi -het boefenen der winter sporten, hiervan hebben afgezien omdat dit nu in Egelar.d even goed mogelijk is. De koude in Rusland. Volgens een officieel bericht van het com missariaat van verkeer woeden sinds gisteren in het gebied van Moormansk hevige sneeuw stormen, gepaard gaande met een hevige koude. Aan de kust zijn 24 visschers omge komen. Slechts een beperkte spoorwegdienst kan in stand worden gehouden. Te Samara kon de expresstrein voor Siberië de reis niet voortzetten. Spoorweg-ongeluk sneltrein W e enenBerlijn. De „Voss. Ztg." verneemt uit Praag, dat ■de sneltrein WeenenBerlijn, die om 11.15 's avonds uit Weenen vertrok, omstreeks 3 uur 's morgens bij het station Oberberger- spitze in de buurt van Brünn op een goede rentrein inreed. Drie wagens van den goederentrein ont spoorden De locomotief van den sneltrein werd beschadigd. De sneltrein kreeg twee uren vertraging. Een spoorwegbeambte werd zwaar en een licht gewond. Van de reizigers werden er 14 licht gewond, doch deze kon den de reis voortzetten. De schuldvraag. Gedurende de twee laatste jaren is door Noorsche geleerden in het Volkenrecht met steun van geleerden uit vijf vroeger neutrale landen, een internationaal onderzoek naar de schuld aan den oorlog ingesteld, voor welk "'oei een Noorsche commissie werd gevormd. De resultaten van dit onderzoek zullen een der eerstvolgende dagen bekend worden gemaakt. Zij zün vervat in een dik boekdeel van meer dan 400 bladzijden onder den titel Antwoorden op twee vragen van senator Robert L. Owen (Ver. St 1, uitgegeven door "ie neutrale commissie voor een onderzoek naar de schuld aan den oorlog". DE BRITSCHE STEFNKOLENINDUSTRIE. Er bestaat veel belangstelling voor een plan, dat de volgende week door de mijn eigenaars van Zuid-Wales te Cardiff zal worden behandeld tot het regelen van de verkoopsprijzen der steerkool. Het plan behelst, dat de maatschappijen drie pence per ton geproduceerde steenkool zullen storten, in een fonds, waaruit maatschap- oijen, wier mr'nen verliezen lijden door ge brek aan bestellingen doordat zij geen prij zen zullen aanvaarden beneden die, vast gesteld als minimumprijzen, compensatie zullen ontvangen. Het Fransche socialistisch congres Op het congres der socialisten heeft Léon Blum voorlezing gedaan van het alge- meene plan, dat door de programcommissie is opgesteld. Blum zette uiteen, dat het de wensch van allen is, dat een bijzondere commissie zoo snel mogelijk uit dit plan de belang rijkste gedeelten zal halen ten behoeve van het verkiezingsprogram. Het congres heeft met algemeene stem men de conclusies aanvaard. Militair oproer op Corsica. De Fransche bladen bevatten een tele gram uit: Marseille volgens hetwelk 47 sol daten van het strafgarnizoen van Calvi op Corsica in opstand zouden gekomen zijn en zich op de chambrees zouden hebben gebarricadeerd. Zij zouden gedreigd hebben ieder te dooden, die zou trachten hen te naderen. Gendarmes en soldaten omsingel den de opstandelingen, die beleedigende taal uiten voor het leger en de „Interna tionale" zingen. DE AUTONOMISTISCHE BEWEGING IN DEN ELZAS. De politie te Straatsburg heéït dertien der voornaamste leiders van de autonomis tische beweging aangehouden o.a. den abbé Fasshauer, Schall, hoofdredacteur en Tho- mann, administrateur van de „Zukunft" en Reisachter, penningmeester van den „Hei- matbund". De moord op den vice-consul. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Donderdag de Italiaansche gezant te Mos kou een rapport ontvangen over den moord on den I.taliaanscben vice-consul Coccio tc Odessa. Behalve alle politieke documenten van den verslagene werd ook zijn geld ge- tolen. Hij had ongeveer 5000 goudroebel bii zich. De Italiaansche gezant heeft zich onmid dellijk in verbinding gesteld met Mussolini en men verwacht spoedig stappen bij *de Russische regeering. Het jaarverslag van den V. B. Uit het verslag van de werkzaamheden van den Volkenbond blijkt, dat er van 1 October 1926 tot 1 October 1927 vijf inter nationale conferenties; hebben plaats ge vonden zonder de vergaderingen van den V. B. mee te tellen. Voorts hebben er tal rijke zittingen van commissies, subcommis sies en comité's plaats gehad. Huizen Ingestort. De „Matin" meldt uit Rabat, dat er te Wezzan dertig hulzen zijn ingestort, door dat zij door het water ondermijnd waren. De eerste ondergrondsche. De eerste ondergrondsche spoorweg in het Verre Oosten is te Tokio geopend. De spoorweg heeft een lengte van 234 K.M. Maatregelen tegen de Griekschc communisten. ATHENE, 30 Dec. (V.D.) De kamermeer derheid heeft tegen communistische afge vaardigden een strafvervolging doen instel len wegens een hunnerzijds gestelden eisch tot autonomie voor Macedonië, waarvan men aanneemt, dat dit op inspiratie van Moskou is geschied. Een prachtige schoolreis LONDEN 30 Dec. (V.D.) De Prins van Wales heeft aan een 43-tal schooljongens die heden uit Londen zijn vertrokken voor het maken van een „trip" naar Zuid-Afrika een speciale boodschap gezonden,, waarin hij hen wijst op het groote voorrecht dal zij zich op deze wijze kennis kunnen ver werven aangaande een der groote domini ons van het Britsche Rijk. De jongens, die aan dezen toch deelnemen zijn van 17 tot 19 jaar oud. De Poolsche schuld aan Engeland. LONDEN, 30 Dec. (V.D.) Naar vernomen wordt zal Polen a.s. Maandag 175.156 pond sterling afdragen aan de Britsche schatkis als halfjaarlijksche aflossing van de Pool sche schuld aan Groot-Brittannië De moord op Marion Parker. Hickman, de man die te los Angeles het jonge meisje Marion Parker heeft ver moord, zou, naar wordt gemeld, bekend hebben, dat hij nog een moord op zijn ge weten heeft. Volgens politioneeie mede- deelingen zou hij schriftelijk hebben be kend, dat hij het vorig jaar December een apotheker, genaamd Thorns, in zijn apo theek zou hebben doodgeschoten. Hick man noemde als medeplichtige aan deze misdaad een zekeren Welby Hunt, een jongmensch, dat te Alhambra, in Califor- nië, woont. Hunt is gearresteerd, en ge meld wordt dat hij zou he&ben bekend dat hij medeplichtig was aan den moord. De weduwe van Thoms werd naar de gevan genis gebracht om Hickman te iden'ificee- ren. Zij zou hem hebben herkend als een dergenen, die haar man hebben doodge schoten. 1 Hickman zou ook hebben bekend, dat hij, terwijl hij des daags als boodschaploo- rer voor de bank werkte, waar Marion Parker's vader een positie bekleedt, inde avonduren vaak deelnam aan gewapende invallen in winkels. De toestand in China. De strijd tegen de Commnnisten. Pokhvalinsky, consul-generaal der Sov jets te Kanton, is hier aangekomen en heeft verklaard, dat de anti-Russische ele menten hem, zoowel al zijn vrcuw en kind hebben mishandeld en het geheele Russ'- sche personeel en de Chineesche bedien den van het consulaat hebben geëxecu teerd, onder voorwendsel, dat zij aan den communist'schen opstand van 11 Decem ber hebben deelgenomen. Staat van beleg in Sjanghai. In Sjanghai Is de staat van beleg afge kondigd. In de nabijheid van de vroegere Russische concessie werden gisteren twee communisten neergeschoten. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE SYDNEY. Mgr. Heylen, president der Internationale Eucharistische congressen, zal einde Juli 1928 naar het congres van Sydney vertrek- Van Montreal reist Mgr. naar San Francis co, om daar naar Australië scheep te gaan. De terugreis zal gemaakt worden geheel per schip over Ned.-Indië, \iiraar Mgr. Heylen eenige dagen met andere le den van het permanent comité de gast zal zijn van graaf de Renesse, Belgisch lid van het Comité, die daar uitgeslrekle be zittingen heeft. Ook Z.Em. de kardinaal legaat Seretti, zal de heenreis over Ameri ka maken en in San Francisco de boot naar Australië nemen, om de geheele te rugreis over zee te doen Mgr. Heylen heeft verder meegedeeld, dat het congres van Sydney weer indrukwekkend zal zijn. Het congres zal geopend worden Donderdag 6 Sept. om den volgenden Zondag gesloten te worden. Zooals in de vorige cong-essen zullen de werkzaamheden der afdeeüngen een enkel thema in zijn verschillende zij den ontwikkelen. Dit thema zal zijn: „Ma ria en de Eucharistie". De eerwaarde Pa ter de la Taille, prof. aan de Gregoriana heeft zijn wetenschap van godgeleerdheid benut tot het opmaken van een heerlijk 'program. De besprekingen zullen plaats hebben in vijftien internationale afdeelin- gen, die zullen vergaderen in de groote za len en in de verschillende schoollokalen der stad. Er zullen ook bijzondere vergaderingen plaats hebben voor de congressisten van verschalende na'ioraüteit. zooals Engel- sche, Fransche, Duitsche. Italiaansche en Spaansche. De taal van het congres zal het Engelsch zijn. Onder de groote plechtigheden van het congres is een aanbidding voor de mannen en des Vrijdags voor meer dan 15 000 kin deren. Doch de groote plechtigheid zal de sluitingsprocessie zijn, welke grootendeels op zee gehouden zal worden. Deze processie zal vertrekken uit het seminarie, om in de naburige haven scheep te gaan voor den overtocht der baai var- Sydney de schoonste van de wereld. Aan de overzijde der baai zal de nrocessie weer aan wal gaan. om de kathedraal tc berei ken, waar de zegen met het Allerheiligste zal worden gegeven. De voorbereiding van zulk een congres in een nieuw land vraagt natuurlijk veel werk, doch het Australisch Episcopaat werkt er aan met ijver en opoffering en heeft reeds een groote propaganda op touw gezet. Dit werk zal zijn bekroning vinden onder leiding van den eerwaarden pater Laurent, een Belgisch Marist, die langen tijd in Australië verbleven heett en die aan vele congressen heeft deelge nomen, o.a. aan dat van Chicago. Zijn on dervinding zal voor de organisatie van groot nut zijn. Het congres van Sydney zal wellicht weinig Europeanen tellen. De reis is te moeilijk en te duur. De Australiërs zullen des te grooter verdiensten hebben, indien zij, zooals wordt gemeld, 200.000 deelne mers kunnen bijeen brengen. HET PARIJSCHE VERKIEZINGSBILJET. Zaterdag LI. hebben bijv minister Strese- mann besprekingen plaats gehad, waarbij leidende politici maatregelen eiscbtèn naar aanleiding van de verspreiding te Parijs van het bekende verkiezingsbiljet, dat be- leedigend voor Hindenburg werd geacht. Men slaagde er niet in den minister tot nieuwe stappen te bewe'gen. Er werd mede gedeeld, dat legatieraad Rieth eerst op ei'ien •nitiatief en daarna op inst-uctie van het lept. van buiten], zaken te Pariis een pro test had ingediend en dat dus als het moge- 'ijke was gedaan om het biljet onmogelijk te maken, EEN GEVREESDE ROOVER. Het Zuiden van Koerdistan wordt op bet oogenblik onveilig gemaakt door een zeke ren Simko, een gevreesd roover, die de autoriteiten reeds vroeger reden tot be zorgdheid gaf. Met dertig volgelingen is het heerschap in het district Side Kan in de buurt van Rewandeiz op roof uitgetrokken om in hun onderhoud te voorzien. De in woners van vïif dorpen, zoo wordt uit Basra -an de „Times" gemeld, hebben reeds met hun vee en have en goed de vlucht genomen naar veiliger gebied. De regeering zou Simko en zijn volgelingen hebben aangebo den hen in de gelegenheid te stellen zich in een ol ander geschikt terrein te vesti gen, doch Simko zou dit aanbod hebben afgewezen. Gevreesd wordt, dat hij zich zal -aansluiten bij een anderen gevreesden Koerdschen roover, Aimed van Barzan, die meer naar het noorden opereert. OUDEJAARSAVOND TE NEW YORK. Jimmy Walker, de burgemeester van New York, heeft ter kennis gebracht, dat op Oudejaarsavond strikt de hand zal worden gehouden aan het wettelijk sluitingsuur, en dat alle nachtgelegenheden om drie uur ge sloten moeten ziin. „Walker's closing ordinance", zooals de sluitingswet wordt genoemd, werd een jaar geleden ingevoerd, toen de politie verklaar de, dat de nachtgelegenheden centra waren van misdadigers en ongure elementen. WEER EEN BRAND TE QUEBEC. Toen onlangs verschillende katholieke onderwijsinstellingen in Canada achtereen volgens door brand werden vernield, werd het vermoeden geuit, dat er boos opzet in het spel was. Dit vermoeden wordt versterkt door het bericht uit Quebec, dat thans het seminarie van Maizeret, een der oudste instellingen der stad, door brand in de asch is gelegd. Er gingen geen menschenlevens verloren, doch wel verkeerden twintig leeraren en leerlingen geruimen tijd in groot gevaar. Gelukkig is de wetenschap thans reeds zoover gevorderd, dat het besmettingsge vaar bij het verplegen van melaatschen tot op een minimum is teruggebracht, zoodal Je liefdezusters, die zich vol opoffering aan de verzorging der melaatschen wijden, zich niet ernstig ongerust behoeven te maken, dat zij zelf door die ernstige ziekte aange- c.st zullen worden. Maar dat neemt niet weg, dat er zich nu en dan toch nog ge vallen voordoen, waarbij de verpleegsters als slachtoffers van liefde besmet worden. Enkele weken geleden vierde in de Ge- rardus-MaielIastichting te Paramariebo, zus ter Tberesia, baar 60ste verjaardag, waar van zij er reeds 31 heeft doorgebracht bij de melaatschen. Toen de algemeene overste van Roosendaal op visitatie kwam, deelde uster Theresia, haar mede, dat zij zelf meende. ds eerste verschijnselen van me- laatschheid in haar eigen lichaam waar te nemen. Het geneeskundig onderzoek beves tigde het vermoeden en aanstends werd zij over de brug naar de afgezonderde ver blijfplaats der melaatschen gebracht. Zij was teen 45 jaar oud. Toen zij daar den volgenden morgen tot de H. Ta.fel naderde, begonnen de zieken hardop te weenen, om dat deze maar al te goed begrepen, wat het voor zuster Theresia beteekende me- laatsch fe zijn. Reeds meer dan 15 jaar is zij na lijdend aan deze vreeselijke ziekte en ondanks alles is zij steeds vol goeden moed en is zij door haar opbeurend woord en meer nóg door haar blijmoedigheid, een voorbeeld voor haar lotgenooten. Op haar zestigsten verjaarag hebben de Hollandsche Katholieken een som gelds aangeboden, be stemd voor den bouw van een koloniehuis, waar 30 melaatsche kinderen hun liefde volle verpleging zullen krijgen. Een schadeberekening yen 70.000. Sedert de Kerstdagen is, gelijk gemeld, het land tusschen Schipbeek en Bolksbeek in Overijsel overstroomd en nog is men met de afwikkeling der gevolgen van de vorige over strooming, nu ruim een half jaar geleden, niet gereed. Na eenige vergaderingen werd des tijds door de Markelosche boeren een comité opgericht dat voor de belangen der bena deelde landbouwers zou opkomen. Bij Ged. Staten van Overijsel werd een verzoek om geldelijken steun ingediend, waarop het co mité werd uitgenoodigd een opgave te ver strekken van de totale schade als gevolg van de Schipbeek en Bolksbeek-overstroo mingen geleden. Naar de „Zw. Crt." verneemt, is de ge vraagde opgave dezer dagen gereed gekomen en aan Ged. Staten toegezonden. Uit de op gave blijken slechts enkele boeren geen schade geleden te hebben, terwijl de pach ters van graaf Bentinck geen opgave van ge leden schade meenden te moeten indienen. Het eindcijfer der schaderekening wijst een bedrag van 70.000 aan. Ruim 20 uur heeft de gemeenteraad van Halsteren noodig gehad om het rapport van de Commissie ad hoe inzake de vermoedelijk gepleegde onregelmatigheden door den ge meentesecretaris opnieuw aan een streng onderzoek te onderwerpen. Toen Donderdagavond om elf uur de open- bare vergadering werd geopend, deelde de voorzitter mede, dat de gemeenteraad na het onderzoek nog niet de overtuiging had ge kregen of de bedragen betaald door den secretaris juist waren, terwijl de vergadering ook niet over de wettige en overtuigende bewijzen thans beschikt. Om alsnog al deze gegevens op te vragen besloot de raad, om het raadsbesluit van 17 Nov. j.l. waarin ver vat is het voorstel van den heer Bruseker om den gemeentesecretaris met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven, te herzien en dit aan te vullen met een verlenging vooi den tijd van één maand. Vier leden stemden tegen dit voorstel: o.w. de heeren Akkermans, die verklaarde, dat voldoende bewijzen in het rapport waren neergelegd om tot ontslaggeving over te gaan. De notulen van de besloten zitting werden vrijgegeven, terwijl de geheimhouding den leden opgelegd, werd opgeheven. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegamb tenaren 1925 en het ontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een over eenkomst met de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen inzake de pen sioenregeling voor haar personeel. De minister merkt daarin op, dat voor wij ziging van art. 83 geen termen bestaan. De vanwege Nederlandsche Spoorwegen getroffen voorziening ten behoeve van hen, die vóór 1 April 1919 zijn gepensionneerd, staat buiten de Pensioenwet vodr de spoor wegambtenaren 1925. De vraag of voor ver der voorziening genoegzame aanleiding ge vonden zou kunnen worden, staat dus even zeer buiten het wetsontwerp. De beide mi nisters onderteekenaars der memorie van antwoord, meenen overigens dat voor be vestigende beantwoording van die vraag geen grond bestaat. De referendaris bij bet Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenbage die ge arresteerd was ais verdacht van een be- langriike verduistering, is gisteren ter be schikking van de Justitie gesteld en is in het Huis van Bewaring ingesloten. De „Avondpost" meldt nog het volgende omtrent de verduistering. De gearresteerde hoofdambtenaar K. is sedert eenige jaren voorzitter van een in het centrum van Den Haag in een bekend café spelende biljartvereeniging. Bij de stamgasten en medeleden zijner club was hij een geziene figuur die de laatste jaren meer geld verteerde dan zijn ambtenaars salaris hem toestond. De referendaris gokte. zooals in sommige biljartkringen gebruikelijk is, zwaar. Het grootste gedeel te van zijn vrijen tijd bracht die daar door en de bedragen die daar door hem ver speeld zijn geworden, kon hij niet anders aanvullen dan uit de kas van het Bureau van de Statistiek. In den loop van onge veer drie jaa: zijn deze aanslagen op de kas gestegen tot een bedrag, dat nu met vrij groote zekerheid op 28.000 is ge raamd. In het begin van deze week scheen de heer K. zulke gewetenswroegingen te heb ben gekregen, dat hij zijn diefstallen aan zijn vrouw opbiechtte. Deze schrok zeer daar zij van de uitspattingen van haar man geen enkel vermoeden had. Nog geen jaar geleden had hij zonder dat er een wolkje aan den hemel was, zijn 25-jarig ambtsju bileum gevierd. Radeloos wendde mevrouw K. zich tot haar broer, een referendaris aan het depar- ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw om hulp. Dit geschiedde Dinsdag, dea dag waarop de biljartclub van K. haar ju bileum vierde. Toen K. 's avonds niet in zijn stamcafé verscheen, waren zijn vrien den hierover zóó verbaasd, dat men naar zijn huis ging om te vragen, waar hij bleef. K. bleek uitgegaan te zijn. Pas laat in den avond troffen eenige kennissen hem in be schonken toestand in de binnenstad aan. Tegen hen moet hij zich hebben uitgelaten, dat hij nooit meer in zijn stamcafé zou te- rugkeeren Den volgenden dag, Woensdag dus, haalde K.'s echtgenoote hem over, zich bij de justitie aan te melden. Na veel praten beloofde K. zich aan te zullen geven en verliet het huis 's Avonds keerde hij ech ter terug met de mededeeling, dat hij het niet gedurfd had Later belde de politie aan om K. te ver zoeken, mee naar het bureau Alexander- plin te willen gaan. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat Mr. Kasse Zegel de verdediging van ver dachte op zich heeft genomen. Ook van katholieke zijde wordt gedacht aan de bewoners der noodwoningen in Maas en Waal. Eenige vooraanstaande per sonen, èn uit Maas en Waal, èn daarbuiten hebben stappen gedaan, om te geraken tot leniging van dezen toestand. Binnenkomende bedragen aan geld zullen aan de Gemeentebesturen worden ter hand gesteld, om deze te gebruiken voor den bouw van woningen voor hen, die daarvoor op de allereerste plaats in aanmerking komen. Gistermorgen is te Rotterdam b-and uit gebroken in de lading van r"im V van het 'anrfszij van het ss. ..Sorinrtfontel"" in de r ebhaven liftende l'chferschio ..Nentunes 45". De brandweer beeft de lading hoom- echo-s gedeelte'iik gelost, teneind- bij den vuurhaard te kunnen kmen. Met een straal en de waterleiding is het vuur daar na gebluscbt, In d-> Maashaven is naar bet „H'hi." -neMt, later in den ochtend brand ontdekt n üet s.s, „Texel", een ^442 ton metend "chin van de Mij. „Triton" dt'eolm R'»v$ 'n Co dat on Heiland-West Afrika lün vaart. F»n bontwerkershaas en een a*«i- ~4ent hebb-n den brand ontdekt in ruim H, waar zii zirh bevonden teneinde werk ->o te nemen. De brand is ontslaan door '"roeiïnd in de bakhoe-dsbunher. Het vuur '-eeft 7:eb aan de lading teakhout meeg"- Jee!d. Naar aarleiding van alarmeerende berichten van den machinist is groot ala-m 'emaakt, waaron behalve handsouiten, vele Jriiver>de en rï'dende s^oomh-andsov't-n "aar 't brandende schip zijn gekomen. E"n der stoombrandsnuiten is onde-we* in de "tieltjeslaan onklaar geraakt, doordat de -ouit te<*en e°n boom reed. Met drie stra- '*n heeft de brandweer het vuur aangetast, 'at weldra gebluscht was. De handspuiten die uitgerukt waren, konden geen water •seven, omdat op het terrein geen brand- '■ranen aanwezig zijn en omdat bet water 'n de haven te laag stond, zoodat de pomp buis te kort bleek. De schade is gering. De lading cacaoboo- aen, welke zich eveneens in ruim II be- 'ond, heeft in het geheel geen schade ge kregen. Te Delft heeft een reiziger ten nadeele van zijn patroon, den koopman v. G. ^en bedrag van 550 verduisterd. De politie zoekt den dader, die gevlucht is. Een brandkast geruischloos weggesleept. Te Huizen (N.H.) is gisternacht ingebro- '-<-n bii den kaashandelaar KI. Honing. De 'nbrekers zijn binnengekomen door het apensrhuiven van een raam en hebb"n de brandkast naar buiten gesleept. Deze is op een kruiwagen weggereden, nadat om ge- rucht te vermijden kleeden uit de kamer op het (uinpad waren verspreid. De bewo ners hebben niets gehoord. Politiehonden wezen later de plaats in de Eng aan, waar de opengebroken kast werd achtergelaten. Vermist wordt daaruit een bedrag van z500 aan baar geld en een gouden oor ijzer. Reuter seint uit New York: AUe moge lijke opsporingspogingen zijn gedaan, zoo wel op zee als in de lucht, om de vermiste "Dawn" te vinden. Het zoeken Zal thans spoedig geheel worden opgegeven. Het bestuurbare luchtschip, de „Los An- geles is naar ziin hangar teruggekeerd en ock twee torpedobootiagers en andere sche pen zijn teruggekeerd zonder eenig nieuws omtrent mrs. Grayson en haar drie met gezellen. V ijf torpedoboot jagers zetten hun naspo ringen nog voort, doch men verwacht, dat zij die spoedig op zullen geven. NAAR HET ENGELSCH. 21 S Toch geloof ik wel, dat ik het kan be talen, voegde zij er in gedachten aan toe Ik weet het 'eker. Indien je beslist weet dat het mij een aardig winstje bezorgd, dan kan je mij wel voor een paar duizend laten inteekanen Zelf heb ik er nog meer geld in ge stoken, zeidt hij Geef me nu kever dade lijk een chea ie. Zeg, zeide hij, even later, dat fs toch zeker maar e~n gekhsidje var den een cf anderen journalist, dat jé giéto rer.avond zoon ernstig ongeluk overkomen is? Gejaagd als ze altiid was, ging ze naar haar bureau en schreeft de chéquey. Zij kon dit heel gerust doen, want ze was er trots op; dat ze zco'n groote rékening op de bank had. Even later zag ze op, maar keek hem niet aan Neen, dat was het niet, antwoordde ze kort. Het dolle paard, dat je Edward aanraadde t. koopen sloeg gisterenavond op hel; de disselboom brak en het rijtuig sloeg om. Je hebt je toch niet bezeerd, vroeg hij opgewonden? Neen, toch, waar? Die edel moedige redder is zeker maar een kleine toevoeging van den verslaggever? Neen, toch niet zeide Lottie scherp. Hij werd niet gewond, zooals men beweerd, maar wei werd hij over den grond geslin gerd Hij heeft een koene daad verricht en was hii er niet geweest, dan lag ik nu in het ziekenhuis V/at een verschrikkelijke gedachte! zeide Carrasford Lieve Lottie! Tk wou, dat ik in zijn plaats geweest was Was heteen gewcre man? Neen, hoor! zeide Lottie bits. Het was heer, zeker zoo deftirt als -'ij. c Iets in haar stem deed Stanley Carrais- ord zün ooren spit-"n. Is het fech? Wie was het? Hoe heette hl]? Een of ander voerrtevoel indien dit woord sterk is, noodzaakte Lottie te liegen. uij boort dieper over de chèque en zeide onverschillig; Ik weet het niet. Hij is weggeloopen. Praat er nou maar niet langer over. Ik ben half ziek van dat gepraat en gezwets in de kranten. Hier heb je de chènue. Ik hoop dat die mijn zooveel winst opbrengt als je zegt. Carrasford stak de chèque in zijn porte feuille. Zullen we middag ergens heen gaan. Lottie? vroeg hij Neen, antwoordde ze, na een korte aarzeling Ik moet van middag naar de naaister, voegde ze er aan toe, terwijl ze hare oogen neersloeg en een kleurtje haar wangen bedekte, want ze vroeg zich af, of Mr. Barry Wynton zijn belofte zou houden en dezen middag haar zou komen bezoeken Dal is jammer, zeide hij. Ik had van middag graag een rijtoertje met je gemaakt. Maar, dat is waar ook, je hebt me nog niet gevraagd, w'e die dame was, waarmede je me vanmorgen in de Row gezian heb. Het is Miss Havden, de eenige dochter van een baron; Sir Felix Hayden. heet hij Je hebt haa- natuurlijk nooit ontmoet, om dat ze pas h'er in de stad woont. Is h:t een vriendin van je? Ken je haar goed? vroeg Lottie, die toevallig helzelfdo vroeg, als Kate over Lott'e gevraagd had. Ze zag Carresford nieuwsgierig aan, zonder de minste jalouzte. Het was iets opvallends, dat nog nooit een vrouw haar geheele hart aan Stanley Carrasford geschonken had. Een Fransch filosoof heeft gezegd, dat het schoone ge slacht door instinct geleid wordt en instinct matig voelde iedere vrouw, evenals ook Kate, dat ei iets vreemds om Stanley Car rasford was. Ze wisten niet wat, maar on bewust waren ze op bun hoede; zij was slim genoeg om ie begrijpen, dat, indien Stan ley Carrasford gehuwd was, hij haar geen geschenken meer zou geven, en misschien ook geen inlichtingen meer over de Beurs, '-e wist dit wei niet zeker, maar het was toch waarschijnlijk. En dus wachtte ze met spanning op zijn antwoord. - Ik heb pas kennis met haar gemaakt, zeide C&rrasford Reuze aardige menschen, een bekoorlijk meisje, die Miss Hayden. Dat vir.d ik ook, merkte Lottie vfug op. Ze zag me strak aan, toen ik haar in de Row passeerde en ze lachte me vroolijk toe,^alsof ze met mij wilde spreken. Ik houd van haar Ja? Ze is ook zeer bekoorlijk. Ze is eerlijk en een echt buitenkind Ja. ik zou zeggen eigenlijk een beetje kinderlijk. Dan moet ik zeker kennis met haar maken, zeide Lcttie nadrukkelijk, dan is zü e"n volmaakte bezienswaardigheid. Ik heb allerlei soort vrouwen ontmoet, maar no1* nooit een die echt eenvoudig en nog als het ware een kind was. Mannen anders genoeg hé? zeide hij grünslachend. Ja, zeer velen zijn zoo, antwoordde ze. Maar wat bedoel je daar tnee? voegde ze er aan toe, en je kon zien, dat ze kwaad werd. O, niets beleedigends boor, heusch niet lieve Lottie antwoordde, hij ernstig. Jij bent in ieder geval niet een kind zeide ze en haar oogen schoten vuur. Het verkeerde in jou is juist, dat je veel te ge slepen bent En je houdt zeker van dat meisje hé; natuurlijk is ze schatrijk. Ontzaggelijk rijk, zeide Carrasford kalm; maar het zou geen doel hebben om van haar veel te gaan houden want ze is reeds met een jongen man verloofd. Het is nog wel niet publiek, maar ik hoorde het toevallig Lottie knikte begrijpelijk, dacht eenige oogenblikken na en zeide dan grijnslachend terwijl ze hare witte tanden liet zien; Ik begrijp het al; dan heb je het op haar vader gemunt. Wat ben je toch slim. Lottie! zeide hij glimlachend. Je hebt verbazend veel aanleg voor den handel; indien je een man was," zou ik je gaarne tct mijn bondgenoot hebben Dank je! zeide Lottie. Het zou hel eenige bondgenootschap zijn, dat ik met ;e zou willen aangaan, voegde ze er uitdagend aan toe Zeg dat toch niet Lottie! en zachtjes het klinkt vreeselijk, je weet hoe ik je bemin. Mijn beste jongen, zeide Lottie kort, er is maar een persoon in de wereld, waai je van houdt en die heet Stanley Carrasford Hij lachte en sloeg zijn arm cm haar heen, maar toen hij haar wilde kussen, trok ze snel haar hoofd terug; niet omdat ze dat nou zoo erg vond, want de meeste zangeres sen en actrices beschouwen een kus zcoals andere menscben een hand geven. Maar vanmorgen wilde ze nou eenmaal niet ge kust worden. Ze herinnerde zich levendig den eerbied in manieren en toon, waarmede Barry Wynton haar behandeld had gister avond. Hij had haar niet willen kussen, of schoon indien hij het gedaan had, ze hem het zeker zou hebben vergeven E"n val- sche munt herkent men gemakkelijk wan neer men haar tegelijk met een echte laat vallen. Zoo ook hier; met Barry Wynton in haar gedachte kwamen de valschheid en onoprechtheid van Stanley Carrasford duidelijker uit. Dat hij haar niet mocht kussen, deze on gekende en plotselinge preutschheid prik- kelde Carrasford. Hij zeide bij zich zelf, dat hij verliefd was op Kate Hayden en haar ook wilde trouwen, maar toch ook wilde hij Lottie niet opgeven. Had zij zich jaloersch betoond op het mooie meisje, waarmede zij hem vanmorgen in de Row had zien rijden, was ze driftig geworden ca had ze hem ver waten gedaan, hij zou het vervelend gevon den hebben en hoogstwaarschijnlijk voor al- tijd van haar afscheid genomen hebben. Maar dit wekte zijn tegenzin op. Wat is er toch Lottie? vroeg hij tee- beleed^"-? verwi)lend' ïe s°mi (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 17