Eoöf=$m!to'g BETER DAN DE E. R. K. IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT GerV« h WaüirlcllïaarleïF WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUI1 - - LEVENS ,'ERZEKERING BIJ -riiKsemiiiiveiiigiiig Levensverzekering-Maat: TE NIJMEGEN. H&avlem iWignon- en 2ijluaeg 57 Salonvleugels WORMERVEER. UITGEEST. KROMMENIE. SASSENHEIM. NIEUWVEEN. AMSTERDAM. ZAANDAM. HALFWEG. PRIESTERJUBILEA IN 1928. - DE TOESTAND VAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. BOVENKERK. DE MOORD OP DEN LANDBOUWER DIRK WIT TE ZUIDWOLDE. De moordenaar veroordeeld tot IS jaar gevangenisstraf. HET COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT IN HET BOLLENBEDRIJF. Nog geen overeenstemming. SOCIAAL LEVEN. LAATSTE NIEUWS. Een beroemd schaatsenrijder gevallen. Urk geheel geïsoleerd. Een boerderij te Weert afgebrand. Een uitgebreid communistisch complot in Lithauen ontdekt. Op de lijst der politieke misdadigers. Hert doodgeschoten. Gunning. Een parochieblad voor de parochies in Haarlem-Noord. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BRABANTSCHE BRIEVEN. l Het ijsbericnt van Zuid-Holland. Vanwege den Zuid-Hollandschen IJsbond wordt gemeld: Van vele zijden komen be richten van slecht, maar ook zeer onbe trouwbaar ijs, zoodat het maken va.n toch ten, zonder informatie te hebben ingewon nen ten sterkste wordt ontraden. Alleen ep het Kagermeer kan men zich op het ijs begeven. Van Warmond af tot den molen van Cozijn, en van dien molen tot de socië teit, is het ijs berijdbaar. Van de sociëteit tot en met de Kever en de Balgerijen, in de rich'ing Riipwetering, is het ijs betro'uw- fc.r-.ar, doch minder goed. Overige deelen zeer gevaarlijk. Het inlichtingsbureau van den Bond, in het paviljoen „de Leede", te Warmond, is weer geopend. In het West- land is^ de vaart DelftVlaardingen berijd baar. tot Schipluiden tot het stoomgemaal Zuidzijde houden en van het stoomgemaal tot Vlaardingen Noordkant rijden. IJsbond „Hollands Noorderkwartier". Donderdagmiddag werd reeds op de Vecht t»n Zuiden van Weesp gereden. He ijs is echter zeer slecht. In andere vaarten, waar met minder ge vaar gereden kan worden, is het ijs tenge volge van de sneeuw verre van mooi. Het buitenijs blijft gevaarlijk; de baan der IJs club te Weesp is door wakken onberijd baar. f 175.48, de uitgaven 'f 31.46, zoodat er een! a'ig saldo was van 144.02. Tol bestuursleden werden herkozen de hceren: P. Preijer Jr., Jb. Reijne, H. J. Kloos ter, J. Reijne Jb.zn. en Jb. Klooster Jr. Tot baan-commissaris werd herkozen de heer Jb. Klooster Jb.zn. Bij voldoende sterk ijs zouden er wedstrij den gehouden worden, zoowel voor grooten als kleinen, als mede voor paard en ar. De rondvraag had een geanimeerd ver loop. Hierna sluiting. Dienstplicht. Personen, geboren in 1909, zijn verplicht in Januari a.s. zich in te laten schrijven voor den dienstplicht. De burgemeester Iaat ook bij dezen bekend ■naken, dat voor de aangifte ter inschrijving n 't bijzonder gelegenheid wordt gegeven !er g«meente-secretarie op Woensdag 18 Jan. a.s., 's voortniddags van 91 uur. Adres arbeiders-organisaties. Door een vijftal arbeiders-organisaties in deze ge meente (den Christelijken Bestuurdersbond, de afdeeling Wortr.erveer van den R. K Volksbond, den S. D. Wormerveerschen Bestuurdersbond, het Plaatselijk Arbeids secretariaat Zaanstreek en het Syndicalistish Plaatselijk Arbeiderssecretariaat) is een adres tot den gemeenteraad gericht om de verleende ondersteuningen aan werkloozen te verhoo- gen en een Commissie voor Steunverleening in het leven te roepen, waarin vertegenwoor digd worden de arbeiders-organisaties, het Burgerlijk Armbestuur, Arbeidsbemiddeling, en het Gemeentebestuur. Gevraagd wordt de ondersteuningen aan georganiseerde werk loozen, al dan niet aangesloten bij een werk- loozenkas, minstens te bepalen op f 9 per week voor ongekuwden en op f 13 per week voor gehuwden en kostwinners, benevens f 1 per week voor ieder kind beneden 18 jaar, hetwelk geen inkomsten heeft. Ook wordt in het adres een extra-uitkeering van f 1.- per week voorhet aan schaffen van brandstoffen verzocht gedurende de 6 wintermaanden (van 15 October tot 15 April). Gedupeerde belastingbetalers. Se dert ongeveer 2 jaar was aan den Wandelweg ilhier een particuliere Ophaaldienst geves tigd, die tegen een kleine vergoeding bij de iangeslotenen wekelijks of maandelijks gelden aphaalde tot betaling der belastingen. Het ontvangen geld, dat nog niet voor de betaling der belastingen noodig was, werd door den Directeur van den Ophaaldienst in effecten Delegd. Op die effecten w erden echter verlie ten geleden en ten slotte bleek er een tekort van ruim f 4200. De belastinggelden konden door den Ophaaldienst niet meer betaald wor den en de aangeslotenen ontvingen van hel zantoor der Directe Belastingen aanmaningen sm te betalen. Om tweemaal belasting te be- alen, was voor de gedupeerden te zwaar en daarom richtten ze aan den Minister van Financiën het verzoek om kwijtschelding van de nog verschuldigde belastingen. Bij den Raad der gemeente Wormerveer en de raden der overige Zaansche gemeenten zijn nu verzoeken ingekomen, om het restant der verschuldigde plaatselijke inkomstenbelas ting kwijt te schelden. R. K. Volksbond. Donderdagavond hield de heer J H. de Jager, onderwijzer alhier cene aandachtig beluisterde inleiding voor een betrekkelijk gering getal leden van den bond De inleiding luidde: „De aarde als hemellichaam." Na afloop werden door de aanwezigen verschillende vragen ge steld en naar genoegen beantwoord Burgert stand. Geboren da van L. Al denkamp en A. Wortel; d. van C. van 't Veer en C J. Hazes; z. van R. Terol en B. Bakker; d. van A. Veldhuis en A. Seyte- ners. Onbestelbare breven. Inspecteur Belas tingen, Alkmaar. Prinsengracht 81, bij de Utrechtschestraat, Amsterdam. IJs- en Feestclub. Genoemde vereeni- ging vergaderde onder leiding van den heer P. "Preijer Jr. Omdat na 't overlijden van den heer W. M. v. Vliet nog geen secretaris was benoemd, had de voorzitter de notulen gehouden, welke onveranderd werden goed gekeurd. In de bestuursvergadering was tot secre taris benoemd de heer Jb. Reijne, die de functie aanvaardde. Uit 't jaarverslag van den penningmees ter, den heer H. J. Klooster bleek, dat de ontvangsten, plus het batig saldo bedroegen Radio in 't meuwe Badhuis. Het is ge beurd, dat in 't nieuwe Badhuis een 20-tal s>ersonen zit te wachten. Er gaan nu stem men op, een liist ter inteekening te leggen voor 't aanschaffen van een luidspreker en 't aanbrengen van een draadje door de Cen trale. Het wachten zou op die wijze veraan genaamd worden. Burgerlijke Stand. Overleden: Berthold Cornelis van Santen, 71 j., echtgenoot van S. Lakeman. Jannetje Jongeneel 79 j„ weduwe van C. de Jong. IJssport. Gisterenavond was de zoo prachtig gelegen ijsbaan op de Durgsloot voor de eerste maal na den dooi van verle ten week, verlicht. Er was veel animo, zoo- Jat het er buitengewoon Gezellig was. 't Groote voordeel der baan is, dat ze ge heel beschut is tegen den kouden Oosten wind. Hardrijden op schaatsen. Gister middag is vanwege de IJsclub alhier een wedstrijd gehouden in het hardrijden op de schaats. De animo was enorm groot, niet minder dan 110 deelnemers kwamen aan de start. Er werd gereden door en voor ingezetenen, en de prijzen bestonden uit levensmiddelen. Bovendien werd aan eiken deelnemer een bon a f 2 geschonken. Precies 1 uur werd een aanvang gemaakt, en na een uur waren al 55 ritten beslecht. Het publiek heeft geen klagen gehad over te lange tusschenpoozen want alles had een vlot verloop. Naar gelang de strijd duurde, werd hij ook mooier, tot dat tenslotte door de sterk- sten in den eindstrijd werd gekampt. De gebr. P. en Jur.Nobelen reden beiden een ge weldigen gang, en moesten kampen om den len en 2en prijs. Den jongste der 2 mocht het gelukken na 3 ritten zijn ouderen broer te overtreffen en hij won alzoo den len prijs, Jur. v. Nobelen den 2en prijs. De 3e prijs werd gewonnen door den heer B. v. d. Wal. Hierna werd nog een eere-rit gereden door den prijswinnaar van 3 jaar geleden L. v. d. Geest, en den prijswinnaar van nu P. v. Nobelen, waarin laatstgenoemde zijn superiod riteit op waardige wijze heeft getoond. Goed georganiseerd door de IJsclub en begunstigk door prachtig weer was het voor 't publie- en deelnemers een prettige middag. Woensdagavond is door den Weleerw Heer Pastoor F. J. van Nes de tentoonstelling van nuttige handwerken geopend. De heer Copray sprak, na Zijneerw., ter inleiding zeer waardeerende woorden over de Vlijt en het werk van het tentoongestelde handwerk. Er zijn zeer mooie stukken te zien. Het is dan ook de moeite waard, om alles in oogenschouw te nemen. Er was een flink bezoek. Eenige prijzen werden verloot, welke belangeloos voor het doel waren geschonken. Grabbelen en sjoelbak enz. waren gezochte vermaken. want in September hoopt Roda toch haar eerste lustrum te vieren. Roda wenscht allen voor 1928 de beste wenschen, Gauwdieven. Inbrekers en gauwdie ven hebben weer hun slag geslagen Van een vrachtauto staande op het Wa- teriooplein is een pak vermoedelijk met lingeriegoederen ontvreemd. Uit een in aanbouw zijnd perceel aan de Amsteikade is ontvreemd een motorjekker, met een portefeuille waarin 80 tramabon- ncmenten zaten en een paar lederen hand schoenen. Sedert 29 November zijn uit een pak huis aan de Celderschekade gestolen 1200 stuks Michelin-binnenbanden ter waarde van 1200. Van de Spuistraat is een kist met een rub'oerpomp en machinestangen ontvreemd. Uit een kast staande op de directeurs kamer Van een perceel aan de Keizers gracht is een bedrag groot 647 gestolen. Van een vrachtauto staande op de Hee rengracht zijn twee pakjes met geneesmid delen ter waarde van 53.70 ontvreemd. Uit de brandkast staande in een kantoor aan den O.Z Voorburgwal is een trommel tje met 10 gestolen. Verdronken. Te Zaandam is gisteren de 14-jarige Cornel's Smit, terwijl hij was gaan schaatsen op de oude Zeehaven door 'iet ijs gezakt en verdronken. De heer Ra demaker die het ongeluk zag gebeuren stel de direct pogingen in het werk den jongen nog te redden, doch zakte zelf niettegen staande hij een plank op het ijs had gelegd waarop hij zich uitstrekte door het ijs. Toegeschoten burgers wisten de drenke lingen op het droge te brengen. Het mocht evenwel niet meer gelukken de levensgees ten van Smit op te wekken. Bazar. Op Donderdag 5 Januari a.s. des avonds te 7 ure wordt in het St. Jozefs gebouw aan de Schoolstraat alhier een te houden bazar feestelijk geopend, welke op S Jan. d.a.v wederom wordt gesloten. Behalve onderscheidene attracties heeft des Zondagsavonds een groote ver loting plaats om zeer fraaie en nuttige voor werpen. De bazar zal gehouden worden van des namiddags half twee tot vijf uur en des avonds te '7 uur wederom worden geopend. Men verzuime niet deze bazar te gaan bezoeken daar het slechts 5 minuten van de tramhalte is. Hef verzoek der werknemers om den kin- J de-. toe k g ouk te dozn gelden voor losse i arbeiders zal in de Commissie van Beheer worden overwogen, waarna deze rapport hierover zal uitbrengen. Verder werd be noemd een Commissie voor de samenstelling van een reglement van het Scheidsgerecht. In aansluiting op de lange lijst van Pries terjubilea in het Bisdom Haanem geduren de 1928, welke wij reeds publiceerden, laten wij van de overige bisdommen en reguliere geestelijken nog de volgende ver meldenswaardige jubilea hier volgen. Aartsbisdom Utrecht, 50 jaar Priester: 10 Augustus; Zee eerw. heeren H. Herfkens, geb. te Angerlo, pas toor te Etten bij Terborg en G. A. P. M Massa, geb. te Oldenzaal, o.m. pastoor van Herwen en Aerdt, woont te Amersfoort. 40 jaar P. iester: 15 Januari: Zeereerw heer J. J. Peters, geb te Du.ven, pastoor te Irnsum. 30 Augustus: Hoogeerw. heer Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, geb. te Zwolle, 25 jaar president van het groot-seminarie van het Aartsbisdom te Rijsenbu g. Z. Exc. Mgr. L. Scbioppa, pauselijk Inter nuntius te 's-Gravenhage, heeft gisteritior- en een bezoek aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier gebracht, Tooneeluitvoeringen. Den 15en anuari a.s. zal door de tooneelclub van den R. K, Volksbond in de R. K. school uitge voerd worden de Mexicaansche Zilvermijn, blijspel in 3 bedrijven, en Janus de Wonder dokter, klucht in twee bedrijven, voor de le den van den Bond, terwijl den 22 Jan. d.a.v. in het café Schreuder door de club beide stuk ken opgevoerd zullen worden tegen entrée ten voordeele van de op te richten H. There- sia ka-pel in de R. K. Kerk. Roda-nieuws. Zoo het weer nu staat, is er nog geen staat op te maken, wanneer het voetbalweer zal wezen. We kunnen schoe nen en shirts wel aan den kapstok hangen en ons vermaak gaan zoeken op den poel. Maar denkt ook aan den penningmeester; die krijgt kromme vingers van het schrapen, dat hij doet in z'n schatkist, om elke week zes gulden bij elkaar te hebben, want die moeten er wekelijks wezen. Verder ligt hel in de bedoeling om op den a.s. vastenavond in de ciubbar een gezelligen avond te orga- niseeren met komische voordrachten en muziek. De leden, die hieraan mee willen werken, kunnen zich tot aan Driekoningen opgeven aan het secretariaat. Laat er nu niemand achter blijven, want denkt er aan: de opbrengst is ter versterking van de kas. Het is dan ook de bedoeling, om er een gezellig stukje muziek bij te krijgen, met een kleine Amerikaansche verloting. Nog maals raden we de leden aan om meer ge bruik te maken van de clubavonden, tot nog toe was de opkomst zeer slecht. Het ja.ar 1928 kan een jubeljaar worden, ASSEN, 30 December. De rechtbank ver oordeelde heden den 32-jarigen landbouwer R, Rodermond uit Schottershuizen, gem. Zuidwolde, die op 11 Februari zijn buurman Dirk Wit, die tijdelijk bij bem inwoonde, van het leven heeft beroofd en daarna zijn geld heeft afgenomen en het lijk vervolgens hij zijn woning heeft begraven, tot vijftien jaar gevangenisstraf, met bepaling, dat het geld, dat tijdens hel onderzoek in zijn wo- won ng is gevonden, a.gegeven zal worden aan de erfgenamen van Wit. Het O. M. had levenslange gevangenisstraf geëischt Donderdag vergaderden te Lisse vertegen woordigers van de patroons- en arbeiders organisaties in het Bloembollenbedrijf ter bespreking vrn de collectieve a b.idersover- eenkomst 1927—1928. De partijen zijn nief tot overeenkomst gekomen, wat betreft den vrijen Zaterdagmiddag over het geheele jaar. Besloten is deze kwestie eerst in de afdee- lingen der patroons- en werknemersorgani saties te behandelen en daarna weder op korten termijn bijeen te komen. Bidom 's-Hertogenbosch. 60 jaar Priester: 6 Juni: Hoogeerw. heer Mgr. A, Th. Panken, geb. te Duizel, ka nunnik en oud-regent van het Seminarie te St. Michielsgestel, verblijft in het Lief degesticht te Geffen. 50 jaar Priester; 15 Juni: Hoogeerw. heer Mgr. dr. L. Berkvens, geb. te Meyel L., rector te Uden; Zeereerw. heeren L. van Doicmalen, geb. te Moergestel, pastoor te pas'oor te Oyen; P. J. Kloppenburg, geb. Made; A. P. A. Felet, geb. te Nijmegen, te Nijmegen, pasteer te Riethoven; C. A. M. van Tetering, geb. te Zevenbergen, pastoor te Berchem. Bisdom Roermond, 60 jaar Priester: 28 Maart: Zeereerw. beer J. J. H. Mcufcis, geb. te Tegelen, em. rector Ban» dietinesaenklcoster Tegelen, woont te Venray. 50 jaar Priester: 6 Ap-il: Zeereerw. heeren M .J. Janssen, geb. te Venray, pas'cor te Meerlo; J. G. H. Kerbosch, geb. te Roermond, rustend pastoor van Amby, woont te Kerkrade; L. Th. H. Panders, geb. te Dieteren, rus'end pastoor van Pey, woont te Heel; H. H. Raven, geb. te Am- stenrade, oud-urof. Groot Sem. en oud regent van Rolduc; M. H. van Opbergen, geb. te Venray, pastoor te Blitterswijk. 15 Juni: Zeereerw. beer P. J. H. A. Ca- ris, geb. te Weert, pas'oor te Osoel. 20 October: Zeereerw. heer F. H. LI. D ebmanns, geb. te Roermond, pastoor te Herten. Bisdom Breda, 60 jaar Priester; 6 Juni: Zeereerw. heer A. v, d. Sanden, geb. te Hoeven, em. pas toor van Dan Hout. te Zegge. 50 jaar Priester: 15 Juni de Zeereerw. hceren Petrus J. van Aert, geb. te Huü- begen, pastoor te Prinsland: Joannes E Middelaer, geb. te Oudenbosch, pastoor te Wocnsdrecht; Adrianus F. Wijtvliet, geb. te Klundert, em. pastoor van Rusphen, te Noord wijk. 21 December: Weleerw. heer Ambros'us Roomer (Bernardijn van Borchem), geb.te Prinsland, kapelaan te Oud-Gastel. Ordo der Capucijnen. Pater Alexander fP. J. de Waard) geb 'e Helder, thans verblijvend in het klooster te IJmuiden-Oost herdenkt op 19 Dec. 1928 ziin 25-jarig' pries'erfpest. Pater En- ge mundus f.T. W. C. Verhoeven) geb. te BiLhoven. thans verblijvend in het kloos- inno^C ^Uniuiden-Oost viert 20 September 1928 zjjn zilveren kloosterfeest. Orde der Dominicanen, Pater D. Weve, geb. te Alphen a d Rijn, thans verblijvend ;n het klooster te Neerboscb, viert 15 Augustus zijn 40-jarig priesterfeest. Congregatie der H.H, Harten. De Weleerw. pater B. Reng geb. te Haarlem, thans as-pstent te Ginns'cen, herdenkt op 13 April zijn 25-jarig kloos ter jubilé, Sf. Joseph's Congregatie (MiH Hill), Rev. Father J. Smiers, geboren te Wer- fershoef, ihans missionaris te Opoliki (Nieuw Zeeland) viert op 2 Februari zijn 40- jarig priesterfeest. Rev. Father Th. Lefeber, gebo-en te Lisse. directeur van het "St, Bonifacius- Missiehuis te Hoorn, viert op 25 Januari zijn 12'A jarig pries.erfeest. Orde der minderbroeders Fran ciscanen, Pater S. Staphorst, geboren te Heem stede, thans missionaris in Brazilië viert 22 Maart zijn zilveren priesterjubileum. Pater B. van Gieezen geboren te Haar lem. em. pariöor te Rcttedram viert 3 Oc tober ziin gouden kloosterfeest. Pater R. Granen geboren te Nieuwer Am- stel thans missionaris te China en pater F. Lips, geboren te Haarlem, thans leeraat aan het gymnasium te Venray vieren op 1 September hun zilveren kloosterjubileum. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST IN DE BOUWVAKKEN. Naar het ,,Hdbl." verneemt, heeft de te Amsterdam gehouden conferentie tusschen v, rt genwoordigers van patroons- en ar beidersorganisaties in het bouwbedrijf niet tct een definitief resultaat geleid. De arbeiders hebben het voorstel gedaan, dat in eenige plaatsen (Rotterdam, Breda en Armhem), waar de patroons loonsverlaging wenschen, conferenties sullen worden ge houden tusschen de plaatselijke besturen van de patroons- en arbeidersorganisaties met eenige hoofdbestuurders om te onderzoeken of de toestand zoo is, dat loonsverlaging inderdaad noodzakelijk is. Het zou dan de bedoeling zijn, ook zulke conferenties te houden in woonplaatsen (o.a. in de bollen streek en in Twente), waar de arbeiders lconsverhooging vragen. De patroons hebben over dit voorstel nog geen beslissing genomen. Ter conferentie is voorts van patroons zijde opgemerkt, dat het eigenlijk geen zin heeft, verder te onderhandelen, als de ar beiders aan den eisch van vacantie vast hielden. De arbeidersvertegenwoordigers zei den hierop, nog niet te willen verkl ren, dat bij niet-opnemen van een vacantie- clausule in de collectieve overeenkomst, zij 't contract zouden afwijzen. Wel en hier waren zij zeer beslist wezen zij den ge middelden arbeidstijd, welken de patroons hadden voorgesteld af. Ten aanzien van dit punt hebben de patroons een afwachtende houding aangenomen. Het resultaat van de conferentie is dus, dat de totstandkoming van een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst nog niet is uit gesloten. LEMMER, 31 Dec. Alhier is bij zijn familie een bericht ontvangen, dat Arend Poepjes, de beroemde schaatsenrijder, die vele records op zijn naam heeft gevestigd, te Medemblik is gevallen en ten gevolge daarvan drie ribben heeft gebroken, ngeslo'en door onafzienbare ijsvlakten. Het heeft den Urker postboot niet mo gen gelukken door of om het ijs heer Urk te bereiken. Urk is thans omringd door onafzienbare ijsvlakten. Communicatie is er dus thans met het vasteland niet. Men zal vermoedelijk a.s. Dinsdag trachten Urk per vliegmachine te bereiken, ter overbrenging van de post. ROERMOND, 31 Dec. Vrijdagmiddag brak brand uit in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. op Groot Schoot, ouder de gemeente Weert. In een oogen- blik stond de geheele boerderij met schuur in lichte laaie. Het vee en een gedeelte van den inboedel konden worden gered. De oogst én landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. WARSCHAU, 29 Dec. Uit Kowno wordt gemeld, dat de Lithausche poliieonnieuw een uitgebreid communistisch complot ont dekt heeft. Bij het onderzoek weed veel materiaal in beslag genomen, vocmameluk bij een der bestuurders van de Litfc.-vjsche Communis'ische partij. Verder is e-n druk kerij gesloten, waar communistische ge schriften werden gedrukt WARSCHAU, 29 Dec, Uit Kcwno wordt gemeld, dat de Lithausche Krijgsraad be sloten heeft, den vroegeren socWistischon Lithauschen afgevaardigde Poplauskas, die zich ctp 't oogenblik te Wilna bevindt, op de lijst der politieke misdadigers te plaat sen. Alle bezittingen van den afgevaardig de zijn in beslag genomen. De heer I. op den Parkweg te Bloemen- daal heeft in zijn buitenplaats een herten kamp, waar 4 herten hun vermaak vonden. Dezer dagen kwam de heer I. tot de min der aangename ontdekking, dat een hert dood lag. Bij onderzoek bleek hem, dat r it te wijten was aan een schotwond in c'ea ha's, vermoedcb'jk door een kogel uit eea buks veroorzaakt. Met welk doel de schut ter dit heeft gedaan, is vooralsnog een raad sel. In geen geval was het om den bout te doen, want dan had hij het hert wel mede genomen. De politie, die met de zaak ia kennis is gesteld, zal de zaak verder onder zoeken. 25-JARIG BESTAAN ..BLOEMENDAAL". Wij ontvingen de keurig verzorgde feest uitgave der B.V.C, Bloemendaal, uitgegeven ter gelegenheid van haaf 25-'i ig bestaan. Het boekje bevat een vrij uitvoerige „BloemendaaT'-hiitorie en vele andere le zenswaardige artikeltjes. Rijk-geïllustreerd maakt het een keurige indruk. Het omslag is uitgevoerd in de be kende oranje-witte kleuren. De bouw van een magazijn met boven woning voor rekening van den heer Booms aan de Byzantuimstraat volgens plannen van het architectenbureau Schuitemaker, alhier is opgedragen aan den heer C. Hart, alhier. Met ingang van 7 Januari a s. zal voor dn parochies der H. H. Elisabeth e.n Barbara, H. Liduina en H. Bavo buiten de Veste 'voormalig oud-Schoten) een wckeiiik-cH parochieblad uitgegeven worden. Het wordt gedrukt in het St, Jacobs Godshuis. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE Ulvenhout, 27 Dcc. 1927. Menier, Ok de Kerssemis weer veurbij van 'tjaor27.Ën spoien we naar '28 As ik onder m'n Friesche klok oew zit te schrijven en ik hoor zoo regel matig Uk, tik-tik-, (Ge wit, die dingen tikken as den Tweeden-Kamerveurzittershamer, goo hard)dan is 't nouw op 't end van 't jaor of de les'te oogenblikken vanzeuvenen-twin- tig, tik-links, tik-rechts, aan stukskes worren wegge, lingerd. En of die klok, op deus mo menten mijn m'n jaren dubbel doet vuulen. Want as elke cent die binnenkomt d.w.z. in Trui d'r worstvingerskes eerlijk, mee arbeid, verdient is, en as g'r van dieën arbeid dan goed en futsoendelijk kunt komen, as oew gezondheid bij die van de vèrkens r.ie achterstaat, dan amice is het leven nog 2oo kwaad nie en wilde 't lampke liefst, 2oo lank meugelijk laten branden En 'n veurnaam onderdeel is da g' oew leven leeft van eerlijken arbeid. Gin erfenis geld gin wind-handelgeld, neeë 1, loon van den arbeid. Ik ben wa zwaar uitgevaUen,zuide denken, maar da zittem nouw echt in den ouwejaar en omda 'k van demergen dierèk las, na 'n paar dagen gin krant te hebben ontvangen, da Mis Greeson mee d'r-ge-wit-wel in 't water is gevallen. Da's nouw zo'n mensch die 't geld is aangewaaid. Ga-d' op eersten Kerstdag, dag van nieuw leven, d'r eigen leven en da van drie mannen die windhandel de voorkeur geven boven eerlijken arbeid, weggooien in de natte, kouwe zee Zij om befoven te worren, die mannen om van 't werken af te komen. Dieë Lindberg heeft met z'n kwajongs-bravoer al heel wat op z'nen lever. As 't er mergen bij jullie in de stad eenen van den grooten toren springt en hij brikt deur 'n stom toeval z'nen nel nie en de kranten gaan 'm pottegrafeeren en huldigen, dan springen er méér af En zulke lui kan mijn Friesche klok hoewel ze toch al vlug genogt opschiet naar mijnen zin, nie bijhouwen D' eenige lichtzijde aan die Mis d'ren doodsprong is, da ze 't nie veur den derden keer kan doen. En verder Da ze ruste in vrede. Ok mee de Kerstdagen 'n afgrijselijk on geluk mee 'n auto. D'n dirrekteur van de Sjekladefabriek Bensdorp mee vrouw en dochters in de Ringvaart gerejen bij Halfweg. Drie van de vier nouw heelemaal weg. Eén dochter gered. Altij as ik die wefkes aan 't stuur zie zitten, smeer ik hem as ik zo'n auto teugenkom I En gin wonder. Ge regeld maken ze de grootste ongelukken Da' a'er dan toch ok mee d'r vingers af- blijven. Amico zoude Gij kans zien 'n stuk in oew broek te zetten (letterlijk tenminste zonder in oew vingers te pieken mee de naald Sjuust, da's vrouwenwerk En om gekeerd motten die vrumrr.essen mee der fikken van ons werk afblijven. Da doe-d-aan gimlestiek en sport, fiks mee de broek aan, da vloekt en drinkt da ga-d-op stap, net groote kérels 1 Motte ongelukken van komen. D' een haalt d'r ongeluk aan de auto de ander aan d'n chauffeur, maor gepiept raken z' allemaal. De kracht van 't wefke zit in d'r vrouwelijkheid en nie in d'ren jongenskop, wa gij 't Hee nie stil gestaon, de Kerstdagen. In Noord Spanje 'ne siekloon gewiest dat et allemaal daveide. As ze maor nie denken da Sinterklaas die meegebracht heeft van Holland, ergens uit d'n Achterhoek. Webben éé'nen keer mot gehad mee die kerels en da duurde toen tachetig jaren, bedankt veur zo'n tweede meeningsverschil, Alleen 'n zilvervlotje, daor zou ik veur zijn De rest passen mee 30 'n kaart. Me zijn d'r nog nie 1 In 't noorden van Sjiena is brand gewiest Er is schade Ja. 125 muljoen gulden. Kan mijn nie gebeuren. In Middelburg twee trams op mekaren geloopen. Verscheijen gewonden en in Am sterdam kerstrede van Albarda. Ziedaar in korte trekken het Kerstfeest zeuven en twintig 1 Daar is van 't jaor veul gebeurd, amico en de leste dagen doen de deur dicht. Maor allee, 't is elk jaor en heb er al heel wa zien gaan en komen 'tzelfde. Zoo ebben de kranten teugen woordig de gewoonte dooien nog 's te veurschijn te halen (de cliché's liggen er toch, niewaar) en dan stade te kijken zooveul bekende menschen er in één jaor gestorven zijn. Lot staan onbekenden, die doodgingen zooas ze kwamen via den amb tenaar van den burgerlijken stand. Heb er verlejen week nie over willen rep pen. Ik kon nie gelooven dat 't waar was. Omdat et van Amerika kwam. Nie omda ze daor èrgens te goed veur zijn, daar in Kauw- gummika, maar omdat het tè erg was en zonder persoonlijk te zijn, amico, de kranten nog wel 's overdrijven. En ik drijf nie graag over, ziede 1 Ge wit allank wa 'k be doel. Da geval van dieën kindermoord deur mister Hickman, 't Schijnt nouw toch wéér te zijn. Die schurk ee da meske, Marie Parker gewurgd mëe 'ne staaldraad en toen verder, zooas ge 'n konijn slacht en opdient, de been tjes d'r afgekapt en zóó 't lijk aan den vader gegeven veur'ne losprijs. Meneer Hick man had geld noodig om te studeeren. Over al gebeuren dingen die nie deur d'n beugel kunnen Toegegeven 1 Zóó doe-d-er 'nen eed op dat oew vrouw 'n best wijf is en zóó worde deur d'ren vriend opgeruimd.... Op 't leste menuutje van oew leven krijgde dan in de gaten dat de verhouding mee oew vrouw toch nie dét was!.... Maor de af schuwelijkste, de onbegrensde misdaden, die komen van 't Land waar de Dollar den afgod isGeld en Reclame. De Reclamezücht gaat nog verder dan den vliegenden zelfmoord van Mis Gxeeson. het kleedje op de machine stikkin. Nóg verder Want ploert Hickman (Z.Ed, is 17 jaren) keet 'r z'n eigen over bel kagd, dat er over zijn „geval" (da's 'n gevalmin der drukte wor gemokt in de pers, dan in dertijd 't geval Loeb, ('n dito 16-jarig schurk- ske, zoontje van 'n moljonnèr, die 'ne jongen vermoordde om de sensatie te ondervinder, van iemand te zien sterven 1) Da gebeurt in Brillerila. Mee verwondering mee ver- ontwaordiging las ik enkele weken gelejen, toen President Koelid'j in 'n rede zou hebber gezeet da zijn land nouw zoo vér was, dal het de bewondering afdwong van de ouwe wereld 1 Omda ze wa geld méér hebben dan wij Of omda ze zoo uitblinken in volledige immoraliteit Neeë, gumknauwers, zondert dan van de ouwe wereld Ulvenhout alvast maar uit 1 Wij kunnen het land van moord en misdaad, illektrocusie en zelfmoord, echtscheidingen en proef-huwelijken, geldwolven en parve nu's nog steeds nie bewonderen As ge die kleinigheden het afgeschaft, dan zullen wij hier beginnen, mee nie n.eer van oew te walgen. Misschien dat dan onze kinds-kin- deren jullie as gelijken gaan beschouwen, maor bewonderenwachten wij nog even mee, aanbidders van het gouwen Kalf. Twee Landgenooten van ons ebben in Parijs den Kerssemis-prijs (Prie de Nowèl) gewonnen. Ferm 1 Vos mee 't zwemmen, Piet mee 't fietsen Da frischt oe weer 's op zukke namen, né die van Hickman en Loeb. De geleerden in Parijs (ze zijn overal net eender die perfessers, hoor rraar) ebben uitgemokt dat de vondsten in het nest Glozel (waor ouwe gegraveerde steenen en ok been deren gevonden zouwen zijn) bedrog zijn. Enkele dingen zijn misschien goed, want zeggen ze in het report„de he miss ie zou onder andere dingen nog eenige stukl en aanhouden, die niet op het eerste gezicht vahcfce voorwerpen lijken. Op het eerste gezichtWa zee U Ze zijn al 'n jaor rr.ee loeps en rr.iekrosl epen n ee z'n allen op die dingen aan het turen en da's allemaal r.og ,,'t eerste gezicht". De grappen maker die ze d' rin ee laten fladderen ee mijn weer bewezen da wij veul antiekiteiten en documenten ebben, waor ge beter de zuijerzee mee kunt dempen. Sjuust as de enorme hoeveelheid schilderijen die Rem brandt ee gesel.ilderd. As z' allemaal echt zijn, die er zijn, dan ee Rembrandt eiken dag tien doeken afgeleverd. Nie alleen ia de wieg, maor heel z'n leven lang En zoo koom ik weer op het punt van mij nen afgang terug windhandelEn daar 1 et circeltje dus weer vol is, net as 't jaor zeu- venentwintig, dazr wensch ik oew, arrf-o, ook namens Trui 'n zalig uiteinde en 'n goei begin. Ik hoop as da-d*cew krant rog ïr.eer mag gedijen, tot leeringhe ende ver maak van ons lezers en dat het ons nog ge geven moge zijn gezellig mee rr.ekaor te crirpedeeren. Amico, veul heil en zegen van oewea toet a voe Pré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2