Plaatselijk Nieuws. EEN AARDBEVING IN ROME. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag 31 Dec. 1927 het ziekenapostolaat A BEVERWIJK. HEEMSKERK. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. IJMUIDEN-OOST. VELSEN. IJMUIDEN. INGEZONDEN. BLOEMEND AAL. RADIQ-NIEUWS. IN FRANKRIJK. Een collega, die «en Hollander was, leefde maanden lang in de verwachting van een aardbeving en ze kwam niet. Toen is bil van Rome naar Napels verhuisd en heeft hü zich neergevleid aan den voet van den csuvius, in het gesno.nnen vertrouwen, ca' de aardbeving nü komen zou. En ze is gekomen. Den eersten nacht al En de col- lega, die. o lezer, een Hollander was, sliep er doorheen. Desperaat hoorde hij den vol- Jjendën morgen van de inboorlingen, dat de tarde had gebeefd: niet van zijn gespannen wachten en ook niet van zi-'n slapen, ik beb het U gezegd, niet waar, dat hij een Hollander was? maar van een innerlijke, geweldige macht. (Dit laatste is minder te beschouwen als een dichterlijke ontboeze ming, dan wel als het gebrek aan kennis omtrent de diepere oorzaken van dit na tuurverschijnsel.) Heeft U zich ooit een voorstelling ge vormd van een aardbeving? Ik niet! Ik heb bet beschouwd als iets geweldigs, als iets mooi» ook, maar dan toch altijd als éen van die gewetene maar onbegrepen dingen, waarin je je niet verdiepen kan, zonder achter den sluier v-a,n het ongekende een leelijke werkelijkheid te vinden. Dit neemt «chter niet weg dat ik, als jongen al, alle heerlijkheden van dr. Karl May, Gustavc Aimard cn Cooper, zoo ik ze had gekend mijn vader hield ze wijsetijk buiten mijn bereik graag gegeven had voor één en kele echte, wis-en-waarachtige aardbeving! En die aardbeving heb ik nu gehad! Ik beb haar gezien en gevoeld en gehoord. En ik vind het jammer. Eergisteren had ik een roman kunnen schrijven in vijf deelen, een drama in tien bedrijven.over één aard beving. En nu moot ik piekeren om er éen armzalig kolommetje mee te vullen. En ook dit kolommetje zou ongevuld blijven, war- «neer ik niet wat kon grasduinen in de Ita- Iiaansche bladen. Sterker nogl Als ik nic' van avond had gezien, dat de „Corriere" en de „Lavoro" over de aardbeving schre ven. dan zou deze brief achterwege fieble- yen zijn. Het ging zool Het was 4 uur 6 min. dat staat in dc kran- ten en het regende d,ul heb ik zelf gezien. Ik vierde tweeden Kerstdag, omdat ik een Hollander ben. Een Romein viert geen tweeden Kerstdag. !k las de nieuwste dwaasheden van Italië's iitterairen harlekijn, jMarinafti, en ik rookte mijn pin). Toen plofte een stapeltje boeken dat ik nog geen twee uren geleden, uil de don kere diepte van een kofier had opgegra ven, met een smak tegen den grond Mijn meubelen rammelden langzaam van hun ne plaatsen. Het plafond schiif|rde Mijn crapaud wiegde me. Alles «vat ik tot he den dood en stoffelijk had gekend, over won de wet der traagheid. Mijn kamer leek een verhuiswagen in de Groote Hout- st aat van een jaar ol vijf terug. In de verte, op de trap, gilde een vrouw Kinderen huilden. Een tram remde knar send. Toen kwam de oplossing. Een radelooze stem tierde: Terremoto! En toen w st ik het ook. Ik had aan een heele boel en misschien ook aan niets gedacht, maar eerst dan snapte ik dat er een aardbeving was. Ik ben naar mijn raam gegaan. Een vrouw aan den overkant sprenkelde wij- wa'er over de straat. De huizen liepen leeg. Tram- en telefoondraden slingerden heft'g. En het was voo bij. Mijn boek was niet dicht gek'apt, mijn pijp niet uitgegaan. Al leen mijn Latijnsc'ne dictionnaire, die zag er uit als een scheurkalender op Oude jaarsavond. Ik heb een aardbeving beleefd en ik vind het jammer. Ofschoon zeldzaam goed afgeloopen, is de natuurramp toch niet zonder ernstige gevolgen geb'.even, Rome telt tot heden één slachtoffer, den jongen Braziliaan- schen priester Hildebrand Fortuna. Hij liep met een groepje studenlen van de G'-ego- riaansche Universiteit, waar ook hii zijn studies voltooit, Ian<«s de via Quat'ro Fon- tane, toen bij getroffen werd door vallend gesteente van de kerk S. Carlino bij het Quirinaal. In het ziekenhui® waarheen hij dadeli k werd getransoortcerd, consta'eer- de men een gecompliceerde schedelb~euk en de versplintering van het linkerbeen. Men vreest voor zijn leven. Overigens werd alleen een paleis aan de via Urbana gescheurd, terwijl in Tras- tevere een huis gedeel'elijk instortte Grooter zijn de verwoest'ngen in dc Cas'elli Romani, de schilderachtige dorren rondom de eeuwige stad. In Lanuvia werd iemand gewond, terwijl het plafond van ziin huis bezweek. In Nemi. dat 't ernstigst leed, zün vier zwaar gewonden, terwijl een huis dat juist verlaten was, geheel In stortte Het electrische net werd vernield Aanzienlbk is de schade in Rocca di Papa Vel'efri, Genzano en Al^ano; min der in Frascti. Marino, Grot'a Ferrata Caste! Gandolfo, Tivoli en Frosinone. De bevolk:ng slaapt, bang voor herha ling,, groolcndeels buitenshuis, In Genzano werd d^eliik het Te Deum aangeheven, uit dankbaarheid voor den goeden afloop'. Tot heden werd geen ernst'ge schade ge constateerd aan eenig monument. JAN HOEK. VOORSTELLEN VAN DEN RAAD. De raadsleden, de heeren J. Visser en J. Groot, hebben de volgende voorstellen inge- Ci -nd 1. De opcenten op de vermogensbelasting tnct 25 opcenten te verhoogen, zoodat weer 101 opcenten worden geheven. 2. In principe te besluiten, op den grond ■an de Corn. Amsestraat 100 arbeidswo ningen te bouwen. B. en W. uit te noodigen, spoedig te komen met een plan van kosten en exploitatie, waarbij verzocht, wordt, rekening te houden dat de huurprijs zal varieeren van 4 tot uiter lijk 5 gulden per week, terwijl later kan wor den besloten, of de woningen door de ge meente, of door een Woningbouwvereniging geëxploiteerd zullen worden. en lnt te noodigen spoedig hun Zienswijze aan den Raad kenbaar te maken, inzake reorganisatie van het Burgerlijk Arm bestuur, waartoe het College bij een daartoe strekkend voorstel, het vorige jaar al een toe- ïegging deed, doch wat tot heden niet is geschied. 4. De prijs van het gas over den gewonen meter en den muntmeter vast te stellen op 10 cent per M3. B. en W. te verzoeken, met een ander „v strecht-tarief'-voorstel, voor het betrek ken van gas bij den Raad te komen, waarbij ook de laagste gasverbruikers in de gelegen heid worden gesteld, gas te betrekken tegen lageren prijs. Mariavereeniging en Kruisverbond. Woensdag, 4 Januari houden bovenge- Bo m !e verse ri ingen hr.ar j arlijkscl e P; paganda Feestvergadering in het K.S.A.-ge- bouw (groote zaal) voor leden en Donateurs. Opgevoerd werd „De Mexicaansche Zilvermijn", vroolijk spel van speculatie koorts in drie bedrijven, door Gerard Nielen. Voorts zal er een verloting worden gehouden, waarvoor zeer mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld, Het een en ander belooft een succesvollen avond. 'gend kunne» worden" genoemd. Uït de2en toestand wordt onder de tuinders een streven geboren om te geraken tot verbetering van afzetmogelijkheden, vervolgens door te trachten Beverwijk als veilingplaats belang rijker te maken eenerzijds en anderzijds door het zoeken naar andere, meer winstgevende methode's van exploitatie, dan die, welke tot heden worden toegepast. Een steeds belangrijker wordende factor in den tuinbouw is de glascultuur. Zoo hier en daar verrijzen warenhuizen en heele vel den zijn belegd met plat glas. Meer en meer ontwaart men in onze streek zij het dan ook in bescheiden mate een navolging van datgene, wat in het Westland hoofdzaak is. Evenwel, met de uitbreiding dezr cultuur openbaart zich natuurlijk ook de behoefte aan de organisatie van den afzet, zoor ls men die in de groote tuinbouwcentra's kent. Beverwijk trekt nog altijd te weinig de aan dacht van den exporthandel en het is bij meerdere uitbreiding van de glascultuur een gevaar, wanneer men teveel blijft aangewezen op de binnenlandsche markt. En de werkelijk intensief werkende tuinder, die aanvoelt hoe alleen door organisatie een streek als rond Beverwijk op peil is te brengen, loopt te watertanden, ais hij b.v. een kijkje neemt in Loosduinen en een praatje maakt met de veilingbestuurders aldaar. Het beste bewijs, dat de behoefte aan goede regeling van den afzet wordt gevoeld en gelijken tred houdt met de intensiveering van het bedrijf, is de oprichting van een vereeniging van export- teelers in de glascultuur. Deze vereeniging stelt zich ten doel o.m. bevordering der exportmogelijkheid vanuit Beverwijk, voor namelijk door er toe aan te sporen, dat zoo veel mogelijk tuinders deelnemen aan de teelt van voor export geschikte artikelen, niet alleen om de binnenlandsche markt te verlichten, maar tevens om van het export artikel het vereischte kwantum aangevoerd te krijgen, teneinde dtn handel te trekken en de minimum-vrachtprijzen te bereiken. Ver volgens door te bevorderen, dat in massa van elk artikel een uniform soort wordt gekweekt, om versnippering van den koop lust tegen te gaan. Dit laatste kan nu weer bereikt worden door gemeenschappelijken aanleg van het benoodigde zaad. Door onze vereeniging voor Glascultuur is reeds de eerste schrede gezet op den weg naar dezen vorm van samenwerking door gemeenschap pelijken aankoop van tomatenzaad (Ailsd Graig) en komkommerzaad (groene spiers). De levering van genoemde zaden werd, naar wij vernemen, opgedragen aan Rijk Zwaan's zaadteelt en zaadhandel te Rotterdam. Naar ons inzicht verdient het alleszins aanbeve ling het werk van deze vereeniging, waarvan de voormannen als pioniers van een nieuwe phase in het tuinbouwbedrijf kunnen wor den bestempeld, onder de aandacht van belanghebbenden te brengen. Gezien de belangrijkheid van de zaak, is het Zeer gewenscht, dat iedere tuinder die glas bezit, zich tot deelname aan deze proef bij het bestuur van de vereeniging tot bevor dering van Glascultuur aanmeldt. Verloren cn gevonden voorwerpen. Gevonden een gouden tientje en een das speld, waarop bevestigd een gouden tientje Inlich. ter Secretarie bij den gem. Bode. Tegen het vloeken. Naar aanleidinr van het in hunne handen om advies gestjjj adres van het bestuur van den bond tegen he; schenden door het vloeken van Gods heilfgcn Naam, houdende verzoek om „regelingen t; treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in woord en ge schrift wordt verboden op alle terreinen, waar de plaatselijke overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden,", schrijven B. en W. den raad het navolgende „Ook door ons wordt de vloekgewoonte ten sterkste afgekeurd en wij meenen dat op ieder de plicht rust om die verkeerde gewoonte, zooveel als in zijn vermogen is, te bestrijden. Wij" zijn echter tevens van oordeel, dat eene bestrijding van dit kwaad niet z 1 kun- n n gesel lecen door het vaststellen van overheidsvoorschriften, omdat regelingen als worden bedoeld, onmogelijk zullen zijn te handhaven. Om deze reden zullen dan ook waar schijnlijk immers het betreft hier niet een speciaal plaatselijk voorkomend kwaad van rijkswege geen regelingen, als worden gewenscht, zijn vastgesteld. Wij geven U daarom in overweging, evenals in 1923, het adres voor kennisge ving aan te nemen." Bevordering van de Groententeelt. Voor onze tuinders in Beverwijk en om geving geldt meer en meer het parool: „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten". De beoefenaars van de z.g.n. koude grond-cultuur in deze tuinbouw- omgeving zien zich steeds voor grooter wor dende moeilijkheden geplaatst, waar het betreft de rentabiliteit van hun bedrijf te handhaven. De gronden worden te duur, de exploitatiekosten te hoog naar verho- ;-ig, waardoor de resultaten niet meer b f i- St. Elisabeths-Vereeniging. - Het feest van Kerstmis is dit jaar niet zoo best geweest, althans voor de Tentoonstelling van de St. Elisabethsvereeniging alhier, ls de vorige kjaren, dat ligt in hoofdzaak an het slechte weer. De kinderen waren Telukkig wel present, want de 15C0 prijzen in de tombola zijn alle er uitgehaald, dus c'ie lebben hun best wel gedaan, maa- als de irooten komen, denken zij om de schaal. Andere jaren bracht de schaal gemiddeld f 125.op en nu nog geen f 50.Daarom kunnen zij, die niet in de gelegenheid zijn geweest, de tentoonstelling met een bezoek te vereeren, hun giften alsnog brengen bij een der bestuursleden, welke giften dankbaar in ontvangst zullen worden genomen. 42 gezinnen zijn kleedingstukken uit gereikt in totaal 320 stuks. De verloting van 2 schilderijen is gewonnen door mej. T. de Ruijeter en de pop heette Veronica. Er was maar door een persoon deze naam geraden. De pop werd gewonnen door mej. Gouweleeuw. Uitvoering van de Maria-vcreenlging. 4 Januari a.s., zal de Maria-Vereeriging een uitvoering geven in het R.K. Ver. Ge bouw. Opgevoerd zal worden „Het Sterre tje van Bethlehem" in drie bedrijven. Voor: f zullen lenige Kerstliederen worden gezongen door hef meisjeszangkoor van de Maria ver. en den Meisjesbond. Tot slot wordt op gevoerd de klucht „Als de Voeten niet meer gaan" Het belooft een ardige een aardigen avond te worden. Midderstandsvereeniging. Aan het door het bestuur der middenstandsvereeniging „Haarlemmermeer" uitgebracht overzriht der werkzaamheden van hare Nijverheids school voor meisjes „Haarlemmermeer" te Hoofddorp en Nieuw-Vennep kan het vol gende worden ontleend: öe eommfssfe van beheer Reeft "door Re! plotseling overlijden van den heer M. Olden burg één barer beste leden verloren. De heer M. Oldenburg was van de op richting af bestuurslid der middenstands- vereeniging en sinds 1923 bestuurslid der Nijverheidsschool. Door dit overlijden was een vacature ont staan in de Commissie van Beheer, waarin door het bestuur der Middenstandsvereeni ging werd voorzien, door den heer B. de Groot te Nieuw-Vennep, lid der commissie van advies te benoemen tot lid der Commis sie van Beheer, terwijl het bestuur het niet noodig achtte de vacature in de Commissie van advies weder aan te vullen. De Commissie van Beheer bestaat thans '«it de volgende leden: de heeren L. W. van Driel, voorzitter: C, J- de Tello, secre'aris- nenningmeester; R. L. Krabbendam; B. dc "root; A. de Vlieg; G. A. A. Knaap en Jac. Griekspoor en de dames Mevr. M. H. P. ''lobVeeoendaal; H. A. C. van Beem Uuvvendak; M. Barendregtvan Driel en A. VissersRoodenburg. De Commissie van Advïps ls samengesteld als volgt: Mevr. M. W. Clayvan Gulpen; A. van den HeuvelVerkuyl; A. Knaao van Leeuwen; T. A. Tosvan Dam; M. Tho masBakker; A. van EsmondRoos; M. van den HeuvelBiesheuvel. Het onderwijs op de dagschool omvat de vakken lingerie en costuumnaaien, nuttige en fraaie handwerken. Verder werd een cursus gegeven in fraaie handwerken, schabloneeren en batikken en 1 avondcursussen costuumnaaien. Wederom werden ruim 1400 tulpenbollen door bemiddeling van den heer Jac. Griek- spoor, gedelegeerde der gemeente Haarlem mermeer met welwillende medewerking van Joh. Te'kamp en anderen ontvangen. Deze bollen zijn ter kweeking aan de leer lingen uitgereikt. Gezondheidscommissie. Door den Com missaris der Koningin in deze provincie is ter voorziening in de vacature ontstaan door het aan den heer Dr. J. H. Nanninga verleend eervol ontslag, benoemd tot I'd van de in deze gemeente zetelende Cezondheids- -ommissie de heer H. D. Nanninga, arts te Hoofddorp. TOESTAND DER GEMEENTE HAAR LEMMERMEER OVER 1926. Aan bet uitgebrachte verslag omtrent den toestand van deze gemeente over 1926 kan het volgende worden ontleend Het aantal zielen vermeerderde met 160 perscnen en bedroeg op het einde van het jaar 25686. In 1926 kwam in de samenstelling van den gemeenteraad geen verandering. Er kwamen voor 2 gevallen van febris typhoidea 15 van roodvonk en 2 van diphte- ritis. Op de verschillende begraafplaatsen in Haarlemmermeer werden 188 lijken ter aarde besteld het aantal verrichte vacci- natiën bedroeg 603. Het aantal gekeurde slachtdieren bedroeg 3796 en dat der afgekeurde slachtdieren 496 Ket aandeel der gemeente voor den dienst plicht in de lichting 1927 bedroeg 108, waar van er 104 voor de land r.i'i'ie en 4 voor de zeemilitie werden bestemd. Het aantal leerlingen op de openbare lagere scholen bedroeg op het einde van het jaar 1135 het aantal hoofden van scho>en 11onderwijzers 8 en onderwijzeressen 16. Op de bijzondere scholen aantal leer lingen 1851 aantal hoofden van scholen 15 onderwijzers 19 onderwijzeressen 21. Aan de christelijke landbouwwinter-school waren 2 vaste en 2 tijdelijke leeraren ver benden Door tusschenkomst van de gemeente lijke arbeidsbeurs werden in 1926 geplaatst bij van gemeentewege verrichte werkzaam heden, 40 werkloozenbij diverse land bouwers, ir.et gemeentelijke subsidie 37 bij de waterleidingswerkzaamheden 38 en bij particuliere werkgevers zonder gemeen telijke subsidie 47 in totaal 162 werkloozen Bovendien werden 3 werkloozen in Frank rijk en 1 in België geplaatst De uitgaven van het Burgerlijk Armbe stuur hebben bedragen f 71411.87- O ntrenf den landbouw is vermeld, dat de prijzen van verschillende landbouwgewassen en van het vee, niet dalende zijn en dat er in den algemeenen toestand een kleine ver betering viel te constateeren. Door den burgemeester werden 273 ver gunningen afgegeven voor het schieten van schadelijk gevogelte. Op ruim 70 boerderijen kwam onder het vee mond- en klauwzeer voor, terwijl zich 4 gevallen van schapenschurft voordeden. De toestand van den veestapel is over het algemeen bevredigend te noemen de var kensfokkerij werd echter gedrukt, tenge volge van het invoerverbod in Engeland, zoo ook de fokkerij van pinken, tengevolge van de valuta in Frankrijk en Spanje. Naar schatting bestond de veestapel in dezen polder uit ongeveer 20 dekhengsten, 7C0 veulenmerriën, 2500 veulens en werk paarden, 15 ezels en 40 stieren, 2200 melk koeien, 1000 kalveren en pinken, 750 stuks mestvee, 10C0 schapen, 800 geiten en bok ken, 3800 varkens en het pluimvee op 15000 stuks. Omtrent de bijenteelt kan worden gemeld, dat/ in deze gemeente aanwezig zijn onge veer 200 korven en kassen. Aan de openbare veemarkten werden aan gevoerd 179 paarden, 45 hitten, 217 stuks groot vee en 16 st' ks jong vee. Vroege lammeren. Als een groote zeldzaamheid kan worden vermeld, dat bij Mej. de wed. H. Meiman in den Spiering weg reeds twee lammeren zijn geboren. Het zelfde schaap bracht er 15 januari drie ter wereld. Arm gebroken. Een zoon van T., wo nend g in het Fransche pad, had het ongeluk, dat bij het aanzetten van een auto de slinger van de motor terug sloeg en met zoo'n kracht tegen zijn arm aan kwam, dat dit lichaams deel ter hoogte van den pols brak. Dierenmishandeling. In den Vijf- huizerpolder liepen op een stuk weiland geheel verstoken van eten of drinken een vijftal vaarzen in deze strenge koude buiten. De eigenaar D. in den Spieringweg had de arme beesten nog niets anders te eten ge geven dan wat stroo. Ook met het vorige wintertje werden deze dieren zoo aan hun lot overgelaten. De politie, met dit geval van onmenschelijkheid op de hoogte gesteld, heeft tegen den eigenaar proces-verbaal op gemaakt wegens dierenmishandeling. Diefstal. Door mej. H., wonende, in de Van Wassenaar: treat alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat, door een tuimel raampje boven de étalage zijn weggenomen 1 flesch ranja en 2 flesschen wijn. Den dader is dit gelukt door den lagen bouw van dat raampje. De politie doet onderzoek. Door den heer v. d. K. wonende Velser- duinweg, is bij de politie aangifte gedaan dat uit zijn winkellade Woensdagavond circa f 12 aan zilvergeld is weggenomen, terwijl ook een muis rookvleesch is ontvreem d. De politie beeft reeds een onderzoek ingesteld Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 31 Dec. 1927. 51 timmerlieden; 50 metse laars; 17 schilders; 32 opperlieden; 4 stuca- doors; 1 kuiper; 1 matrassenmaker; 1 koper slager; 1 loodgieter; 7 bankwerkers; 6 me taalbewerkers; 1 autogeenlasscher; 21 sto kers; 17 machinisten; 6 tuinlieden; 3 kan toorbediende; I winkelbediende; 8 beton werkers; 2 schippers; 1 sigarenmaker; 2 stratenmakers; 1 bakker; 1 voerman; 260 losse arbeiders. Totaal 485. Tragisch ongeval. In de visschers- haven wordt een nieuwe remstoel gebouwd door een firma uit Amsterdam. Rondom het werk is een stellage gebouwd en er bij liggen eenige werkschuiten, waarop des nachts een arbeider de wacht houdt. Deze, de 50-jarige J. Zwaan uit de De la Reystraaf, had gisternacht iets aan een lamp op de schuit verricht en is toen waarschijnlijk te water gegleden. Hij heeft zich echter weer uit het water in de schuit weten te werken en is toen in de hut bij de kachel gaan zitten, waar hij zijd bovenk' -ren uittrok om te drogen. Hij is echter -rmoedelijk door de koude bevangen, want toen werklieden 's morgens aan boord kwamen,*vonden zij hem verstijfd op den grond liggen. Zij riepen de hulp in van den brigadier der marechaussée, en een uur lang heeft men kunstmatige adem haling toegepast, echter tevergeefs. Toen Dr. Rutten gekomen was, kon deze slechts den dood constateeren. Z. laat een vrouw met vier kinderen na. Het stoffelijk overschot van Z. is per lijk wagen naar de woning vervoerd. éti3e damesmantel; een RruTne handschoen; aan het bureau van politie te Overveen. een broodzakje, en bruin lederen handschoen, een kam in etui een bestuurbare bobslede, een sleutel Voor den inhoud van deze rubriek stett da Redactie zich niet aansprakelijk. NIEUWJAAR 1928. Veel heU en zegen. Deze woorden, zooveel beteekcr. e.-.d, worden bij den aanvang van een nieuw, jaar, zoo werktuigelijk, zoo gewoon en ge« makkelijk uitgesproken. Veel heil en zegen, men wenscht dit zichzelf en ook anderen toe. Heil, een ander woord voor „heelen" en „beteren", het heeft burgerrecht verkregen in onzen samenleving en men verstaat de beteekenis niet. Heil en zegen wordt U aangeboden, en gij beantwoordt dezen wensch met het aan. bieden van een borrel. Wilt gij Uw naaste, die U 't beste toe» wenscht, desgelijks behandelen, geef hem dan geen borrel. Heelen en beteren kunt gij Uw zelf en ook anderén, door op Nieuw» jaar te beginnen geen drank tot te ne» men of anderen te geven. En wat is zegen? Is dat geen geluk, voorspoed en gezondheid om geen meerde» re zaken te noemen. Kunt ge zegen erlangen na het aanbieden van drank? Staat het gebruik daarvan het huiselijk leven niet in den weg? Komt door het gebruik voorspoed in het gezin? Wordt de gezondheid niet ondermijnd en worden de krachten niet gesloopt door het ge« bruik van alcohol? Wij vragen slechts. Wanneer een wensch op Nieuwjaar in ontvangst wordt genomen of door U wordt uitgesproken laten het dan geen boFe klanken zijn, maar oprechte en welge» meende. Heil en zegen, in den goeden zin des woords, wordt U aangeboden namens het Blauwe Weekcomité door den secretaris, J. W. MOLENAAR, Haarlem 31 Dec. 1927. Concert. De Harmonie „Kunst na Arbeid" te IJmuiden-Ocst, directeur de heer Peter Wit te Spaarndam, geeft a.s. Dinsdagavond een openbare uitvoering in de concertzaal Flora. Geboren: z. van E. W. deVriesv, Roozen- daal z. Ondertrouwd: L. P. Bakker en J. M. Las- sooij. Overleden: M. F. E. Tack, 70 jaar. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Zwemmer, Binnenpad 4, Over- veen, een zwarte wollen want; C. Korstan.e Kinheimweg 3 Bloemendaal een bruine da mesmantel; van Gelik, Alberdingk Thym- 'aan 15, Bloemendaal, een gouden ring; Xoelemij, Julianalaan 66 Overveen, een be drag van 7.50; Handgraaf, Bloemendaal- schestraat-weg 126 Jan Gijzennvaart Sant- ooort, een paar wollen handschoenen; H. o. Bogaardt, Lage Duin en Daalrcheweg 6, Bloemendaal 'n bruin lederen heerenhand schoen; Mej. Mr. van Dorp. Parallelweg 1 Bloemendaal een glacé kind'rhandschcen- tje met wol gevoerd; S. Hunink, Brederode !aan 7, Bloemendaal. een padvindersmes cn heerenhandscboen; H. Preenen, Domp- vloedslaan 5, Overveen. een R. K. Kerk boekje; G. A. v. Vleten, Mr. Enschedeweg 9a Aerdenhout een hamer; T. A. Schrama, Zuidertuinderpolde.-laan 8 Overveen. een zwarte fluit; aan den politiepost te Aerden hout een rijwielbelastingmerk een een HET NIEUWE JAAR EN DE K. R. O. Wij gaan vol dankbaarheid het oude jaar uit. Wij beginnen vol moed het nieuwe. Maar ons, Katholieken, wacht en taak. Wat er gebeuren zal in 1928, weten wij niet. Wat wij te doen hebben weten wij wel. En dat is: le. Den K.R.O. moreel en finantieel zoo krachtig mogelijk maken, zóó dat, als het noodig mocht zijn, het volle gewicht van onze positie als Katholieke partij in de schaal kan worden gelegd. Dit is alléén mogelijk als geen enkel katholiek meer lid is van een anderen, en alle katholieke luisteraars, leden zijn van onzen omroep. 2e. Niet dulden, dat welke omroep- vereeniging ook zich het monopolie aanmati- ge, om de „nationale" te zijn, noch eenige suprematie zich veroorlove over de onze. Alle zijn gelijk gerechtigd. 3e. Zich verzetten tegen den drang, die van sommigen uitgaat om de radio tot een staatsomroep te maken, daar dit in strijd is met onze Katholieke en historische op vatting van staatsmonopolie. 4e. Zich niet laten misleiden door hen, die zich als neutrale omroep voorstellen aan ons volk, omdat „algemeen of neutraal" voor ons niet bestaat, en ook niet voor hen, die zicb als zoodanig voordoen. 5e. Ons deel opeisefcen in den toekomstige Indischen zender, als deze een cultureele is en niet een zakelijke, en daarom beletten, dat een der bestaande omroepen, onder voor wendsel van neutraal of algemeen, zich van den zender cp welke wijze ook meester make. 6e. Ons door geheel het land organiseeren, (vooral door middel van onze radio-vereeni- gingen), om te voorkomen, dat bij toekom stige radio-distributie, hetzij van den staat, hetzij van gemeenten, hetzij van particulie ren, de Katholieken niet ten volle verzekerd zijn hun eigen programma's volledig te kun nen beluisteren, en zoo mogelijk die welke strijdig zijn met hun levensopvattingen te kunnen uitsluiten. 7e. Overal waar katholieke woningbouw bestaat in zoogenaamde bouwblokken uit sluitend katholieke radio-centrales op te richten, gelijk dat geschied is te 's Graven- hage en thans geschieden gaat in Amsterdam. 8e. Zich alleen te abonneeren op den „Katholieke Radio-Gids" die het goedkoop ste radio-blad is in Nederland, de volledige programma's van Europa bevat, en tevens wat hoog noodig is, het strijdblad is voor de verdediging van onze rechten en rechtmatige verlangens. Katholieken van Nederland, begrijpt de hom o vn nie op het spel staan. Schaart U om den K.R.O. heen. Rekent op zijn en Uw kracht, en met Gods zegen zal het jaar 1928 een gelukkig radio jaar zijn. SECRETARIAAT VAN K.R.O, Sinds de oprichting heeft het Zieken apostolaat, in Bloemendaal begonnen, zich tal van landen uitgebreid. Ook in Frankrijk vindt dit mooie werk ingang. Dom le Plus O. S. B. uit Wisques wijdt er in het tijd- schri.'t „Bulletin des amis der infirmes" een beschouwing aan. Dit tijdschrift is speciaal bestemd voor degenen, die zich tot taak hebben gesteld de beoefening van het liefde werk: Het bezoeken der zieken. Dom Le Plus O. S. B. schrijft o.m.: Het Apostolaat der Zieken is een liturgische beweging, begonnen in Holland, na het Euch, Congres te Amsterdam, voor vier iaar gele den. (Rechtstreeks is het Euch Triduum voo- zieken de wo-tel, waamit het Z. A gegroet'5 is. Dit Triduum noemt Mgr. de Bisschop de g«-oote vrucht van bet Eucb. Congres. Noo' re-?'- "Jaar doel is de zieken te vereenig'"' tn de liturgie, ten einde b'«n lijden te he'Men er mn dit li'den een geheel anosto'isrhe waarde te <even in dien zin, dat 't n««t er van ge heel en al gewijd is aan de Kerk en aan de aielen De zieksn worden Aoostelen door mldde' »en bun Inden vereenlgd in de H. Mis met dat van den Ve-losser. 't ls niet de bedoeling om aan de „Amis des Tmirmes" (vrienden der zieken) nog lan ger uit te leórfen, welke de waarde is en de ro' van het lilden, noch de krachtdadigheid van een Apostolaat, welke dat van de actie en som!"ds zelfs dat van het gebed overi treit. Het lijden verkrijgt alles, t Is da wet van Calvariè. Het is dikwijls noodig, om dit aan de zieken te leeren. Dit is het gewicht van het Apostolaat, dat zij aan haar leden geeft de grootste vertroos ting n 1.: dat zij de liefde van God zien, die heerscht in hun lijden en van den anderer rant, dat zij weten, dat dit lijden niet is on nuttig en onvruchtbaar, maar goddelijk vruchtbaar, als dit lijden maar goed gedra gen wordt in vereeniging met Onzen Heer. Oan is het uit met alle opstandigheid en moedeloosheid. Zij, die in aanraking komen met de zieken, weten wat voor smart, wat voor 'n zielskwellingen er somtijds heer- schen op den bodem dezer arme zielen, die niet begrijpen, waarvoor hun lijden dienst baar kan zijn, die zich ergeren over hun machteloosheid of zich bedroeven, omdat zij zich gevoelen tot last van een ieder.,.. Het Apostolaat der Zieken brengt bet 'i.cht, en mét het licht den vrede, die lenigt Jie troost, die wederopricht. De ziel begint veer oonieuw te leven door het lijden ^oer' 'e gaan dragen. Dit heeft man in Hollanr 1ezien door de won4erbare u!twe«-k'nrten ir Fie zielen, die zich hebben aangesloten bi' 'et Apostolaat; en dat is de reden, dat me- 1 F-ankrijk een sec-eiarieat, heh^-'-end K 'en hoof-Vetel in Holland, heeft wil'en vest:- *en, zooa's er al een is opAeri'ht in Bclgi' on in Duitschland en zel.'s in Ame-'ka. Ff "ransche secretariaat is ru een bestaand eit, sedert het door Mgr. den Bisschoo van \rras is ongericht volgens kerkelük recht, ir -!e Abdii der Benedictijnen van St. Paul te Wisques bij de Saint Omer. Hét doel van ons Apostolaat ls onmiddel lijk „Apostolisch" n.t. de verheffing der F. Kerk. 't heil der zielen, de verlossing van de wereld. De persoonlükc intenties der zieker kunnen ten overvloede er aan toegevoegd worden, maar zij zijn niet 't doel. Wij zoe- ':en het niet. En bijgevolg de Vereenigingen die het zoeken, zullen zich niet belemmerd if gehinderd zien door wat elders gevraagd wordt aan de zieken, om hun lijden oo tt offeren voor de Kerk en voor de zielen, ntegendeel zij zullen in het Apostolaat eer, nieuw middel vinden om hun actie aan te vullen en hun eigen doel beter, gemakke lijker en daadwerkelijker te bereiken. Deze medewer'-'mi co v ijkzij is gemakkelijk; krachtens dit feit, dat het Apostolaat, zijnde uitsluitend geesit- Fik, zich niet rechtstreeks offert aan allen, Opgericht als een broederschap laat zij zon der uitzondering allen toe, die er aan °ee' willen nemen. Maar deze vrijheid van tocla- ting wordt nog versterkt door dat andere Feit, 'dat het Aposto'aat op zichzelye geen ■'roep is, maar een daad, die gegroeid is ui', de k-acht van het lijden zelf en wij zullen a! onze krachten irsoanr.en om het te bewaren Practisch wordt er, om deel te nemen aan bet 7'eken Apostolaat, dne eischen gestel^ het löden aannemen ü't de Hand van Go-5' het geduldi* cn cbris'e'nk te ri—'eo- el-1' ":k het op te ofieren in vereeniging met en 'it dezelfde int-tic's van den F--1'*»1 'erlosser. De rieken moeten, wanneer zij lid •an het Z. A. wi''en worden, dit opgeven aar '-et secretariaat. Hoewel de aanvraag kan Geschieden door een tua*ch*npersoon, ia het •venschelijk, dat men dit zooveel mogelük 'oor een persoonlijke daad doet. De zieke weet en gevoelt zich in contact met het secretariaat, hij verlaat zijn eenzaamheid en een groote stap is' reeds gedaan ora hem te brengen tot moed en vertrouwen. In antwoord op deze toetreding in het Apostolaat ontvangen de zieken een bewijs vaa inschrijving, een gebedsformule inhou dend, waarin geheel de geest van het Apos tolaat ligt opgesloten. De zieken worden u:f- 'enoodigd dit te overwegen en het herhaal delijk te bidden, ten einde zich goed te door dringen van de gesteltenissen, die de hunnen moeten zijn, en in zich een groeienden qver te onderhouden. Bij dit bewijs van inschrijving wordt nog gevoegd als insigne een klein kru.sje, voor- 'oopiu vei vangen door de medaille van ^t. Benedictus; dit ls ook een kruisje, gewjid voor de zieken, en wij hebben met vreugde kunnen constateeren, dat het zeer goed is ontvangen, zonder te spreken van de kost bare aflaten, die het met zich medebrengt. Later, als het aantal onzer zieken het toe staat, zal hun een maandelijkschen brief worden toegezonden ten einde in hen den Apostolischen ijver te onderhouden. Om in de onkosten te voorzien, verlaat het secretariaat zich, vertrouwend op de Voorzienigheid, op de vrijwillige bijdragen der zieken of van hun verwanten en vrien- 'en. Om lid te worden van het Apostolaat is het niet noodzakelijk ernstig ziek te iijn. Hei Is voldoende aan God een orgesteldbeid tc ofleren, welke niet is een ziekte van voorbij- gaanden aard. Misschien zal dit punt in 't bij onder de „vrienden der zieken" interrei- seeren. die op hun weg van die eenzame of •erwijderde ziïken kunnen ontmoeten, zoo- dat het Apostolaat ook hen kan bereiken en hun leert anderen geestelijk te helpen, 't Is het meest krachtdadige middel om ziin eigen kruis licht te deen vinden. Om volledig te zijn is het noodig nog een woord te zeggen over de Euch. Tridua. 't Is het Zieken Apostolaat in zijn meest intensen vorm. Het een zijn met hét offer wordt beleeid tijdens de Tridua en met al de middelen ter heiliging, die de H, Kerk en Haar ceremonies voor haar gebruik bezit er voor de zieken bestemd heeft. Dom de Pu- niet heeft doen verschijnen in „la Vie Spiri- tnelle", bijzonderheden over de organisatie van deze Tridua. Sommigen zullen vinden dat een Triduum wat te veel van de zieken vergt en men ook zou kunnen beginnen met eenige afzonderlijke Euch. dagep. Laten wij 'lopen, dat zij zoo nu en dan in Frankrijk kunnen plaats hebben, zooals zij met zulk een succes hoe langer hoe talrijker worden in Holland. Nu het Z. A. is begonnen, gelooven wij, dat het rijke vruchten zal draéen en dat de apostolische zielen door haar lijden het Rijk van God meer en meer zullen doen beves tigen. Ieder, die den bovennatuurlijker geest be zit, ziet dadelijk het belang van dit mooie werk in. Voor de zieken is het het licht en den troost, die hunne harten vervullen. Gericht voortaan naar deze gedachte van het Apos- 'olaat onttrekken zij zich aan 't uitsluitend beschouwen van hun droevigen toestand, vaardoor zü dit zoo dikwijls yerzwa-en en het zich verfoeilijk en ondraaglijk maken, in -«laats van zichzelve te bescho'iwen als on- -utlige schepselen, als uitgesloten uit de -laatschapp'j eq in alles tot last voor bun -«ingeving, begrüoen zij, dat zij door hun 'ijden méér verri-hten, dan velen door hun daden en bijgevolg gaan zij zichzelven z!_en als bevoorrechte oi minstens als gelukkige menschen De Fefde voer het lijden zal on middellijk hun leven veranderen. Maar wat te zeggen van dit werk, als men het beziet vanuit het standpunt der maat schappij? Al wat er voor goeds in de wereld is tot stand gebracht, 't is alles gedaaii ten koste van bet lijden, 't Ia de wet van Calva riè. Zijn ook de zieken, de heilige zieken, niet de voortzetters van het Verlossings» werk, voor het heil der wereld en wij kun nen hier bijvoegen voor bet heil van Frank rijk. Zonder twijfel, er zijn er die bidden ea voorzeker zij doen zeer goed: zij zullen er nooit te veel zijn, nooit genoeg. Maar hoe veel er van zijn er, die lijden mét Christus en voltooien, zooals St. Paulus ze<it, dat wat oog ontbreekt aan zijn Goddelijk Lijden? Zeker, wij willen niet zeggen, dat het lijden zeldzaam zou zijn, niets is in de wereld menigvuldiger, bovenal in de moderns wereld, maar wel dat er zooveel onnuttig en verloren, zooveel slecht en verderfelijk lij den is. Hoeveel lijden is er, dat heilig is en vruchtbaar Daarom, om de krachten te verzamelen en te laten gelden, die liggen opgesloten in het goede lijden, dat men het niet onnuttig heeft geacht, on4er zoovele werken bij ons reeds opgericht tot leniging der zieken, een plaats te geven aan deze zoo geheel geestelijke Vereeniging die, Geheel op het oog bebbend -le belangen der Kerk en der zielen volgens -5e bedoelingen van het Apostolaat, schiint 'es te meer afdoend te bezorgen 't bel-ug 'er zielen zelf, maar daarboven no«t uitAa-n- 'e hel belang van de Kerk. Het nracb""* -ucces in Holland behaald sedert de ooH'-It» «ing van het werk getuigt er van. Lat-n wij honen, dat too iets goeds ook plaatsgrijp® «n Frankrijk tot troost van vele zielen en tot geestelijke herleving van ons arm land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5