Voornaamste Nieuws i MAANDAG 2 JANUARI 1928 Het politieke jaar. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16745 Alle abonné's co dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oftflfl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f ycfl bij eeirongeval met f OEfl bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f Afl bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 8 1 uwUU.'verlies van beide armen, beide beenen of beide oogch;! docdelijken aflcop6üü. een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; 1 been of arm;***"» an< volgende uitkeeringen AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL verlies v. een andere vinger. DE TOESTAND VAN Z. D. H MGR. A. J. CALLIER. Een emstiaf vliegongeluk nabij Marseille. Een ambtenaar te Rotterdam met 24.000 verdwenen. Een drukke Nieuwjaarsdag voor de Amsterdamsche brandweer. Een ongelukkige val. De Quick-dienst blijft te Nijmegen. Een gashouder te Roermond ontploft. AMSTERDAMSCHE Zorgvuldige ANTHRACIET-MIJ; VtSSfti. zakken Gr. Houtstraat 187 - Tel. 12504 Een ernstig motorongeval te Oldenzaal. Motosrijder gevallen en aan de gevolgen overleden. Door een glazen dak gevallen. Door een auto aangereden en zwaar gewond. Heldenmoed beloond. Een onbetrouwbaar boekhouder. Half bevroren op zijn bed gevonden. Bisdom Ermland. Aan de gevolgen overleden. De invoer van vee in Duitschland Reginald Foort komt weer. In memoriam Dr. H. van Aarsen. IJS EN IJSVERMAAK. J. J. WEPER ZOON Telegrafisch Weerbericht. te BUREAUX: NASSAULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per pest, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 «A. o. plaatsing; elke regel meer 15 ct.,'bii vooruitbet. Bij contract belangrijke kortingj INGEZONDEN MEDEDEELINGï tusscbcn den tekst 60 ct. per i Op oudejaarsavond hebben de couranten weer vol gestaan met gevoelvolle beschou wingen over het afscbeid van het oude en de intrede van het nieuwe jaar; in lange lijsten werden de dooden herdacht; een kroniek van de feiten van stad en land werd hier en daar opgesteld; een medewerker is in ons blad ook al sinds eenige dagen bezig een overzicht van heel het wereldgebeuren over 1927 te geven. Laten wij op dezen eersten werkdag van 1928 ook nog een terugblik slaan op het politieke jaar 1927 en vragen, wat de politiek in 1928 aan te bieden heeft, een en ander dan voornamelijk ten opzichte van ons eigen land. Zoo oppervlakkig beschouwd, is 1927 voor de binnenlandsche politiek wel een zeer slap jaw geweest, 't Is de dood in den pot, zegt de politieke propagandist; komt daar geen vérandering in zegt een ander dan blijft er spoedig van de belangstelling in het openbare leven niets over. Hoewel er vee! waars schuilt in deze verzuchting, zouden wij onbillijk zijn, wanneer wij niets anders deden dan deze notitie op 't politiek debet van 1927 te schrijven. Wij vergeten dan den belang- wekkenden strijd, welke rondom het Neder- landscbBelgisch verdrag gestreden is. Hel moge waar zijn. dat door de actie van voor- en tegenstanders die belangstelling uiterlijk een omvang verkreeg, welke niet geheel strookte met haar innerlijke echtheid, ook al doen wij er tien of twintig procent kunst matig opgewekte sensatie af, dan nog blijf! er een publiek medeleven over, dat ver rast heeft. Wij zijn er door versterkt in de verwachting, welke ook 1914 heeft vervuld, dat, wanneer er voor ons land groote dingen op het spel staan,, de echte vaderlandsliefde nog diep wortelt en tot daden komt. Ook is bewezen, wat de tegenstanders van het verdrag met groote stelligheid en vaste overtuiging steeds beweerd hebben: wan neer dit, op verkeerden grondslag opge bouwd verdrag, wordt verworpen, dan za' er van den kant van België niets gebeuren. De Minister, die zijn leven aan het stuk verpand had en ontegenzeggenlijk veel ver diensten had voor zijn land, zal heengaan en zonder bezwaar vervangen worden. Zijn op volger zal in een zuivere positie veel beter een gunstiger overeenkomst kunnen voorbe reiden. Zoo is geschied. Onze internationale v. rhoudingen zijn, na verwerping van het verdrag, niet verslechterd. Integendeel, de Nederlandscbe naam heeft aan respect in het buitenland gev onnen. Jhr. van Karne- beek's opvolger heeft tweemaal achtereen triumfen gevierd in Genève; een al te groote schuchterheid, een al te groote vrees om buiten ons knusse isolement getrokken te worden, is overwonnen. En, als alle teekenen niet bedriegen, zal er binnen enkele jaren een gunstig moment aanbreken, waarop wij de nog tusschen ons en België hangende kwesties kunnen regelen op een wijze, die een duurzame vriendschap op hechte basis tusschen de beide landen waarborgt. Naast deze nationale spanning betref fende dit belangrijke probleem, liet de bin nenlandsche politiek groote stabiliteit zien. Staten- en raadsverkiezingen gaven slechts kleine plaatselijke verschuivingen; het alge- meene beeld der partijverhoudingen bleef nagenoeg gelijk. Twee belangrijke verschijn selen vielen naast die stabiliteit nog op te merken: een verhoogde belangstelling voor bet koloniale Rijk en een versterking van de e-nheid der grootste Nederlandsche politieke partij, de Katholieke Staatspartij. De groeiende belangstelling voor Indië gedurende de laatste jaren, is een verheu gend verschijnsel. De vooruitgang der tech niek, welke de afstanden met den dag in kort, draagt zeker het zijne daartoe bij. Wij noteeren voor 1927 een hoopvollen en wel geslaagden vliegtocht, heen en weer AmsterdamBatavia, en zien in de naaste toekomst een nooit gedachte snelle post- en mettertijd ook passagiersverbinding tusschen het moederland en de rijke eilanden in den Stillen Oceaan. Dat de Radio verder gele genheid heeft gegeven aan onze Vorstin, om van Eindhoven uit de millioenen onderda nen, welke daar rond den evenaar wonen, toe te spreken en dat Zaterdag j.l, te Koot wijk oost en west te zamen oude jaar vier den in de lucht, dat opent perspectieven, waarvan wij nog voor heel kort niet durfden droomen. Maar naast deze verheugende feiten staat de schaduwkant van het com munistisch verzet, dat nu ongeveer een jaar geleden op Java uitbarstte en dat tot zulk een hard ingrijpen der overheid noopte. De strijd rondom de gewijzigde Staatsregeling en de bestuursevolutie toonen verder, dat van het Nederlandsche gezag nog ontzaglijk veel tact en wijsheidi wordt gevraagd, cm eenerzijds niet te veel toe te geven aan idealisten en stille gezagsondermijners, ander zijds niet te veel te luisteren naar raad gevers, die liefst allen drang der inlanders, om te komen tot zelfbestuur zouden smoren onder voorwendsel, dat Indië nog niet rijp if voor medebeslissing in eigen zaken, maar ir. werkelijkheid, omdat een meer democratisch bewind het dividend van Indische aandeelen zou kunnen drukken. Hier heeft zoowel de Indische als de Nederlandsche regeering met en onbevangenheid naar het ware Indië te zoekeji. '.eede verschijnsel! waarop wij nog '■^en, is de versteviging der Katho- artij. Ons in 1926 uitgesproken vertrouwen in de bestuurswisseling en de voorgenomen reorganisatie is niet be schaamd. In Juli van het afgeloopen jaar heeft de reorganisatie haar beslag gekregen; de leiding wordt algemeen gewaardeerd, de St. Michaëlbeweging heeft zich tevreden getoond en is binnen de partij opgelost; de R. K. Volkspartij smelt als een overbodig heid weg. Ook daarin heeft zich de groote waarde van de hechtheid onzer partij ge toond, dat alle pogingen der sociaal-demo craten, om te komen tot een Roomsch-rood blok, nu in 1927 openlijk zijn opgegeven. Het samengaan van Roomsch en rood zou slechts bij een verscheuring onzer partij mogelijk zijn. En de roode heeren geven thans zelf toe, dat daarop voorloopig geen kans bestaat. Is dit een verheugend feit, het mag ons niet overmoedig maken. Sommige verschijnselen en uitlatingen binnen en buiten de 2de Kamer toonen nu en dan, dat er op belangrijke punten, van sociale poli tiek voornamelijk, tusschen groote groepen in onze partij een te uiteenloopende opvat ting bestaat. Het wil ons voorkomen, dat meerendeels misverstand daarvan het gevolg is, misverstand, dat inmiddels zal dienen te worden weggenomen. Een der gelegenheden daartoe is de Partijraad, welke echter tot nu toe niet geheel aan de verwachtingen be antwoordt, waarvan voor de overbrugging van meeningsverschillen in onze partij een nog deugdelijker gebruik zal moeten worden gemaakt. Een ander middel is het te stichten partijbureau, waarvoor Aeze maand een groote actie zal worden ondernomen en dat tot versterking van de eenheid en de kracht onzer partij veel zal kunnen bijdragen. 1928 is het laatste jaar, dat ons van de groote verkiezingen van 1929 scheidt; het is dus voor de binnenlandsche politiek van groote beteekenis. Moge zijn waarde dooi de propaganda worden begrepen! In den toestand van Mgr. Callier, alhoe wel nog zwak, valt langzame verbetering te constateeren. Voorloopig zullen over den toestand geen dagelijksche communique's meer ge geven worden. Vijf dooden. Een B. T. A.-telegram uit Marseille meldt; Bij proefvluchten is een watervlieg tuig neergestort. De vijf inzittenden wer den gedood. Het was voor de werkeloozen en voor de loonen van het kantoorpersoneel. Te Rotterdam is, naar de „Tel" meldt, sedert Vrijdagmorgen spoorloos verdwe nen de 56-jarige C J K., chef van de ad ministratie bij den gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De man heeft een bedrag van 24.000 meegeno men. Hij stond bij zijn chef zeer goed be kend en genoot het volle vertrouwen. Vrijdagmorgen heeft hij genoemd bedrag van de bank gehaald om er den werkloo- zen en de lóonen van het kantoorpersoneel mede uit te betalen. Vermoed wordt, dat hij de grens reeds is gepasseerd. Een deel van het geld had hij nog in zijn brandkast achtergelaten. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. De Amsterdamsche brandweer heeft op Nieuwjaarsdag druk werk gehad. Behalve verschillende kleinere branden, welke zij te blusschen had, waren er twee van meer ern- stigen aard. De eerste ontstond in het perceel Krom me Waal 35 op de eerste verdieping, be woond door den Chineeschen kok Mee Hong, Hij had met verschillende Chineesche vrien den een bespreking gehad en had, met een brandende sigaret in den mond in een kast. waar veel papier lag, gezocht naar een cou rant. Door eenig vuur, dat van de sigaret ge vallen was, is waarschiinF'k de brand in de kast ontstaan. Aanvankeli'k werd geen on raad bemerkt, doch toen de vrienden weg waren en de kok weer in de kamer wilde gaan, stond deze vol met een dikken walm Direct werd alarm geslagen. De brand weer arriveerde spoedig en hoewel het vuur na korten tijd gebluscht was, kon niet voor komen worden dat de gebeele kamer uit brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisterenavond om negen uur werd de brandweer ten tweede male gealarmeerd voor een brand, die een buitengewoon ka rakter droeg. Verschillende malen werd pet telefoon en ook per brandschel een fel uit slaande brand aangezegd in perceel Reifz- «traal 36, nabij het Krugerplein (O.l Het ge- ■o!g was, mede door het isolement van de Transvaalbuiirt in verband met de spoor- ,ve*ioverrfangen, dat drie stations tegelijker- 'id uitrukten. Dat waren, aldus de .,Crt." de hoofdwacht N. Achtergracht met een motorspuit en een (adderwagen en de oosten Dapperst-aat en Vtan Ostadestraat, elk met een motorspüit. Op een tweede alarm rukte nog een man- schaopenwagen uit onder hevel van den hoofdbrandmeester J, M. Fartdorff. De mo torspuiten behoefden gelukkig niet voor de spoorwegovergangen te wachten. To$h slot- tfen van het perceel aan de. achterzijde de vlammen reeds vel uit en was de brand van verre zichtbaar. Brandmeester H. Flitz, die het bevel voerde, liet twee stralen uit leggen. De eerste werd langs het trappen huis naar de tweede étage gevoerd, de an dere werd aan de achterzijde naar boven gebracht. Om aan den tuinkant de bewuste verdieping te bereiken, liet de bevelvoerder daar de redladders in haken, waarlangs de straalpijpvoerder naar boven klom en-zijn blusschingswerk kon aanvangen. Op dit oogenhlik sloeg ook aan de straat zijde het vuur met een plof uit en kletterend spatte op straat het vensterglas uiteen. De huren waren verre van gerust, gezien den hevigen gloed, die de straat in een helder licht zette. Voor alle zekerheid werd d, motoriadder uitgedraaid, doch na een kwar tier was het gevaar voor uitbreiding gewe ken en was het vuur den pas afgesneden Dit had zich juist een weg langs het trap- nenhuis gekozen, doch vond hier de voer ders van de eerste straal op hun post. Lang zamerhand kreeg de brandweer vasten voet op de verdieping en het nablusschen was slechts een kwestie van tijd. De drie uitgebrande kamers getuigen van de buitengewone felheid van het vuur. De achterkamer was totaal schoongebrand; de muren waren gebarsten en de zoldering was er niet gunstig aas toe. Ook de voo kamers zijn geheel uitgebrand, terwijl het trappor taal, waar het vuur gestuit werd, sporen van 4* vlammen vertoonde. De beneden verdiepingen hebben ernstige waterschade. Te Utrecht kwam in de Witte Vrouwen straat een beiaard man, een 63-jarige letter zetter, 4oot de gladheid te vallen. In be- wusteloozen toestand werd hij opgenomen en overleed kort daarop. Men meldt uit Nijmegen: B. en W. hebben toestemming gegeven aan de onderneming der Quick-büssen met haar exploitat:e voort te gaan. Er zal e«n tariefsverlaging komen, terwijl mede abon nementen en schoolkaarten zullen worden ingevoerd. Een arbeider gedood. Te Roermond had Zaterdag op bet empla cement der Limburgsche Tramweg-maat schappij te Roermond een emrig ongeluk plaats. In de gaspersinrichting Was de ar beider Cools bezig, toen een der gashou ders ontplofte. Aan alle zijden braken de ruilen en Cools werd tegen den muur ge slingerd Met verschillende splinters in het aangezicht en ernstige verminkingen aan het hoofd werd hij opgenomen én per politie- brancard naar het hospitaal gebracht. Hij is daar na eenige vren aar Je be komen wonden overleden. Amsterdam Hilversum Bussum Leiden Ook ANTHRACIET en BRECHCOKES voor Centrale verwarming. Gistermiddag beeft te Oldenzaal een ern stig motorongeval plaats gehad. De 21-jarige Haarman uit Lemsel nabij Oldenzaal, die een pas gekochte F. N.-motor bereed, slipte bij het nemen van een bocht in de Ootmar- sumsche vaart, alhier. Hij werd bewuste loos opgenomen en in een nabij gelegen woning binnengedragen, waar hem genees kundige hulp verleend werd. Met een zware hersenschudding werd de jonge man naar het ziekec'huis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De 40-jarige metaalbewerker. Tonkeus is in de ketelmakerij te Veendam door een glazendak gevallen. De ongelukkige was op slag dood. Te Zevenhoven is een 7-jarige knaap door een auto aangereden. Door te krachtig rem men slipte de auto, zoodat een ongeluk niet kon worden voorkomen. De knaap werd zwaar verwond en moest naar het zieken huis te Leiden worden overgebracht. De Fransche regeering heeft de zilveren reddingsbrigade geschonken aan den kapi tein C. van Beek, den eersten officier J. A. Kleijn, den derden machinist H. Goossens, den bootsman A. Hellensleben en le matro zen C. Niep, C. Beekhuizen en J. E. van Maren, deel uitmakende van de equipage van het s.s. Waaldijk" van de Holland Ame- rikalijn. Dere dappere mannen hadden den tweeden November 1926 in moeilijke om standigheden drie mannen van den Fran- schen schoener „Gabi", thuisbehoorend te Paimpol, die schipbreuk had geleden, van een wissen dood gered. Te Woerden is de boekhouder van het waterleidingbedrijf der gemeente Linschoten aangehouden als verdacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag, door hem ge- ind voor de waterleiding aldaar, meldt de „Msb." In het ziekenhuis te Deventer is ter ver pleging opgenomen de ongeveer 60-jarige arbeider H. J. S. in 't H, uit Merkelo. Deze alleenwonende man, die zich den laatsten tijd met niemand meer ophield, wilde, zoo meldt de „Msb.", Dinsdagavond 20 Decem ber wat hout uit het bosch halen, om tegen de bittere kou een knaooend vuurtje aan te (eggen Het ongeluk w:'de, dat hij in cen greppel kwam te vallen, waardoor een schouder werd ontwricht. Bovendien be zeerde hij een been en liep hii ontve'Fngen aan de hand op. Naar huis gestrompeld kon hij met eene band, die hij nu nog tot zijn beschikking had. de deur niet gauw genoa* van het slot krijgen, waardoor in dien tijd door de strenge vorst büna al zi n vingers ziin bevroren. Eindelijk binnengekomen, is hij, door de koude bevangen, te ^ecT gegaan en heeft daar v'er dagen zonder vuur en zonder eten of drinken te bed gelegen, tot den eersten Kerstdag hulp kwam opdagen. Onmiddellijk werd dr Wanrooy ont boden, die het noodzakelijk vond, dat Je ongelukkige zoo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis werd gebracht, waarna hij per auto naar Deventer werd vervoerd. 8 pet. Eerste Hypothecaire obligatieleenlng ad 400.000. Vanaf heden is de inschrijving geopend op de 8 pet. Eerste Hypothecaire Obliga- tieleening groot 400.000 in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 99 pet., ten laste van het bisdom Ermland, zetel te Frauenburg (Oost Pruisen), zijnde de 2e serie van de Eerste Hypothecaire Obliga tieleenlng groot 600.000 dd. 25 Sept. 1927. Het „Caritasverband für die Diózese Ermland, e.V." heeft, om in een groote behoefte te voorzien, een orthooaedische kliniek te Frauenburg am Frischen Haff gebouwd. Het gebouw is voltooid, maar nog niet ingericht. De afwerking en in richting zullen gedurende den winter ge schieden en de klniek zal in Mei 1928 ge opend worden. Ter afbouw en inricht mg heeft het Bisdom Ermland in September 1,1. eene Eerste Hvnothecaire Obligatielee- m'ng groot 600.000 aangegaan. Van deze feening werd inmiddels de eerste serie groot 200.000 geplaatst. Voor alle verplichtingen, uit deze lee ning voortvloeiende, is het Bisdom Erm land met zijn geheele veripogen persoon lijk aansprakelijk. Als 'zakelijke zekerheid, ten behoeve van de Obligatiehouders in deze leening, werd een 1ste Hypotheek op de nieuwe orthopaedische kliniek met be lendende gronden verstrekt. Het grondbezit wordt geschat op 970.0000, zoodat. wanneer men het lee- ningsbedrag, hetwelk geheel en a] voor de inrichting der kliniek zal worden besteed, mederekent, deze leening ruim 2maal door eerste hypotheek gedekt is. De inkomsten van het Bisdom uit hare directe en indirecte bezittingen, landerijen caritatieve en sociale inrichtingen en an dere fondsen zijn van dién aard, dat rente en aflossing meervoudig als overschotten uit de verschillende inkomsten ter be schikking, staan. Het recht van versterkte afIoss:ng der leening wordt te allen tijde op 1 October van ieder jaar voorbehouden, doch het Bi*do® verplicht zich, hiervan voor 1 Oc tober 1933 geen gebruik te maken. Een algeheele aflossing kan echter vanaf 1 Oc tober 1928 geschieden. Het totaal van deze ter aflossing komerde bedragen zal één maand voordien bekend gemaakt en ten gunste van den Tiustee gedeponeerd worden. maardheid gaf, was zijn kostbare, uitge breide en prachtig onderhouden bibliotheek. Vooral op 't gebied van kunstwerken was deze vermaard en meerdere personen uit ons land hebben ze met belangstelling be zocht. Het was hem altijd een genot en een voldoening, de liefhebbers rond te lei den. Zijn miniatuurboeken waren schitte rende reproducties van Fransche, Belgische, Duitscbe en Hollandsche middeleeuwsche miniatuurwerken h,a,d hij bijna volledig. Bij zijn geestelijken arbeid (het Gesticht, waar Z.Eerw. Rector was, kon een kleine Parochie heeten) vond hij tijd, die werken te bestudeeren. Want hij was geen bibli- onnaar, maar een bibliophiel, geen verza- melmaniak, maar een boekenvriend. Wat hij kocht, las en bestudeerde hij. Zijn for tuin en ook zijn groote talenkennis waren de factoren, om hem van die kostbare uit gaven te doen genieten. Ook zijn vacantie- reizen deden hem bij thuiskomst boeken koopen van al het belangrijke, dat hij had gezien en genoten. Het was dan ook eigenaardig, dat verschillende bui- tenlandsche kunsthandelaren zijn adres ken den. En was er eens niets van zijn ga ding bij, dan wist hij door een „douceur tje" de onkosten goed te maken en te too nen, dat hij de bezichtiging op prijs stelde. Het spreekt dan ook vanzelf, dat zijn bibliografische kennis, vooral van werken over kunst, architectuur, schilder- en beeld houwkunst, enorm was. Hij kende zoo goed als alle werken op dit gebied, ook der oudere edities en daarvan wist hij zeer dik wijls den prijs, als ze alleen antiquarisch verkrijgbaar waren, te bepalen. Zijn kennis van boeken, titels, drukkers en prijzen was voor menigen boekverkooper te benijden. Zijn vacantie-verblijven in Italië en vooral te Rome, waar hij 4 jaar studeerde, brachten hem in kennis met groote geleer den als Wilpert, Pastor en zooveel ande ren. Hoe jammer, dat een zóó geleerd en veelzijdig ontwikkeld man, geen werken over kunst of geschiedenis (want daarin was hij ook bijzonder -thuis) heeft nagelaten. Er is maar één reden aan te voeren, n.l. zijn groote bescheidenheid. Een enkele maal heeft hij een artikel geschreven in Katho lieke tijdschriften, maar dat ging niet ge makkelijk. Er was heel wat voor noodig, om Z.F-rw. daartoe te bcctfen Jaren lang was hij librorum censor en heel wat proeven heeft hij, ondanks zijn dikwiils zeer drukken werkkring. verbe terd Ook was hij conservator van het Bis schoppelijk Museum. Hiervoor heeft hij veel gedaan; er veel aan gegeven en door zijn kunstzin d oude traditie aldaar kunnen be stendigen En nu zijn groote bibliotheek, zijn enorme boekenschat! Van den eenen kant is het te betreuren, dat de pracht-coilectie niet on der één dak komt, zijn duizende boeken, allen voorzien van zijn mooi „ex libris Maar van den anderen kant is het toch ook meer goed, dat met een gedeelte meerdere inrichtingen gelukkig gemaakt worden. Naar we vernemen ia een ge deelte gelegateerd aan de R.K. Universi teit te Nijmegen, de Seminaries te War mond en te Heemstede en aan Het Bissch. Museum. Zoo kunnen we toch zeggen dat zijn geCst in zijn boekenschat blijft doorleven in deze inrichtingen van kennis en kunst. De- functus adhuc laguitur. Moge de goede God zijn verilienste, ook daarvoor loonen in het land van „weten" en van „schoonheid!" D. te Pemis, die door een onge- een petroleumkachel de vorige Mej. A val met week ernstige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. De rijkslandbouwconsulent ir, A. H. Jou- stra te Berlijn deelt mede, dat de Pruisi sche minister van landbouw de kesten van oenting met mord- en klauwzeerserum heeft ve-laagd. De inentingskosten ('mpfs- gebühren) van vee, hetwelk over Weenen en Elten hel Duitsche Rijk binnenkomt bedragen 50 pf. per dier vroeger waren dc veeartsen daarin vrij en werd wel tot 1 Mk. gevraagd). De dosh STum, welke moet worden in gespoten, bedraagt per 50 k.g. levend ge wicht (bij wijze van proel) 15 c.M3. tegen vroeger 20 c.M3, terwijl de maximumdosis is vastgesteld op 180 c.M.3. per dier (vroe ger bestond er geen maximum). Op den prijs van het .en behoeve van de inspui ting van Nede-landsche vee geleverd serum (55 Mk per liter) wordt dcor het Instituut op Riems een korting geven van 15 pet. De kosten oer dier bedragen dus ten hoog ste ongeveer 9 Mk. Het bovenstaand^ geldt alleen voor zoover de inenting op Duits^h gebied geschiedt. De heer Reginald Foort, de populairste bioscoop-organist in Engeland ook ir. Nederland, telt hij zijn hiiteraars bij duizen den die vroeger in New Gallery Kinema speelde, zal van Woensdag 4 Januari af het Plaza-orgcl haspelen en zijn „recitals" zul len geregeld door Londen en Daventry worden uitgezonden. Met Dr. v. Aarson is een merkwaardig man heengegaan. Een'tfsrins geslo'en van karakter, was de overled-^e niet voor en ieder toegankelijk. Maar, die hem van nabr' kenden, wisten, da.t hij een uitstek-od mensch was en een een heilig priester, die steeds g reed stond om te helpen, waar hulp noodig was en dan was hij buiten gewoon vrijgevig. Ziin fortuin en zijn goed hartigheid stelden hem daartoe in staat. Wat den rector indertijd eenige ver- Het zachte weer van Zaterdagavond, dat .op dooi scheen te wijzen, heeft niet aan gehouden. Gisteravond stond de maan weer strak in een wolkeloozen sterrenhemel. Het weerbericht van hedenmorgen vermeldt als verwachting lichte vorst. OFFICIEEL IJSBERICHT DER IJSVER- EENIGING HAARLEM EN OMSTREKEN, 2 Jan. Delft berijdbaar tot Santpoort. Jan Gijzenvaart berijdbaar; wakken. Noorder Spaarne gevaarlijk. Mooie Nel niet goed; wakken. Amsterdamsche Vaart wakken. Leidsche Vaart tot grens Heemstede onbe rijdbaar. Zuider Spaarne van Bal-kerstraat (pont) tot Cruquius berijdbaar. De baan wordt door de ijsvereeniging tot Zuid- Schalk-wijk in orde gemaakt. Ringvaart on berijdbaar. Tochten* Monnikendam naar Marken niet best. Warmond naar de Kaag berijdbaar Het laatste ijsbericht is te lezen voor het raam van den heer Baart, Groote Hout straat 7. Het ijs in Zuid-Holland. Vanwege den Zuid-HoIIandschen Ijsbond is medegedeeld: Kagermeer baan aangegeven van War mond over de Liede langs den molen van Cozijn naar de sociëteit De Kaag. Daar overvaren naar de andere zijde der vaar geul; via de Kever naar Rijpweteting goede baan Overig gedeelte van het Ka germeer onbetrouwbaar. Brazemermeer onbetrouwbaar. Ringvaart van Kaag naar Lisse be rijdbaar. WEDSTRIJDEN EN IJSFEESTEN. Uithoorn Zatermorgen 31 December 1927 werd te Jithoorn bekend gemaat dat er des namid dags 2 uur een wedstrijd op schaatsen zot, gegeven worden, uitgeschreven door de IJsclub Zijdelmeer", welke wedstrijd zou gehouden worden ten bate van de behoef- tigen dei gemeente. De „N.V. Teerbedrijf" Uithoorn had voor dezen wedstrijd 150 en de Burgemeestej 50 beschikbaar ge steld. Om 2 uu: waren 46 deelnemers op de baan. Voor de deelnemers waren prijzen beschikbaar gesteld. De winnaars waren: le D. Posdijk van Mijdrecht, 2e H. Lakenveld van Uithoorn, 3e B. Knoop van Bovenkerk, 4e E. Albarda van Uithoorn, 5e B. Koek van de Banken- Uithoorn, 6e J. Koek van de Banken-Uit- hoorn. In 't café „Het Rechthuis" le Uithoorn had te half zes de prijzenuitreiking plaats waarbij ook tegenwoordig was de heer v. 'e Woerde nam-ns de directie „N.V. Teer- edrijf, Uithoorn". De heer v Zwicten voorzitter van de IJsclub zette uiteen, hoe ndustrieelen, burgemeester én de kerke lijke armbesturen hebben meegewerkt voor dezen liefdadigheidswedstrijd. Hulde en een hartelijk woord van dank bracht spreker aan de N. V. Teerbedrijf". Vervolgens werd een woord van dank gesproken tot den eere-voorzitter. Burge- Via en korte golf-telefonie-zender ran de Rijkstelegraaf te Kootwijk heeft Zater dagmiddag een Oudejaarsavord-nitzending naar Indië plaats gehad. De uitzending ia een groot succes geworden; Indië kon h®t gesprokene uitstekend verstaan. Een recktstreeksche radio-verbinding met Curasao zal binnenkort worden open gesteld. De minister van Justitie heelt een com missie ingesteld, welke heelt te onderzoe ken oi en, zoo ja, welke maatregelen moe ten worden getroffen tot meerderen waar borg voor hen, die belangen aan notarissen toevertrouwden. De bouw van de groote brug bij Kater- veer is aan de Nederlandsche industrie ge gund. De Culemboi'gsche moordzaak; waarom de Smale zijn beschuldiging introk; een brieL Een Fransch watervliegtuig ia bij Mar seille neergestort. Vijl inzittenden werden gedood. Inzake bet vonnis der strafzaak betref fende het drama in de Schoenmakerstraat te Roermond, is zoowel van de zijde van het O.M. als van de zijde van den verdach te hooger beroep aangeteekend. Nog een slachtoffer van de stormramp,, die dezen zomer' in de Achterhoek woedde, is overleden. De Ned. Heidemaatschappij bestaat bin nenkort 40 jaar. Te Rotterdam is e®n ambtenaar van den gemeentelijken dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon verdwenen, met mede neming van een bedrag van 24.000, Schiermonnikoog en Ameland zijn per K. L. M.-vliegtnig bereikt. Instructies van Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, over jeui*dop- voeding en het gevaar der Vlaamsch-Na- tionalistische beweging. Te Lanaeken Is de buskrnltfabrlek in de lucht gesprongen; vijl dooden. Ge vreesd wordt, dat er nog meer slachtol- lers zijn. Een voorstel tot oplossing der Romein- sche kwestie. De autonomistische beweging in Elzas Lo tharingen. Stichting eener vrije republiek? Nieuwjaarsboodschap van Rijkskanselier Dr. Marx. Biddag voor het slagen van de actie van Lord Rothermere. Nauwe Russisch-Japansche samenwerking in het verre Oosten? tmii'Mu Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand. OPGAVE VAN OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.27. te Hoogste Barometerstand 778.8. m.M. Weenen. Laagste barometerstand 723.8 m.M. Storsbavn. Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemenden Z. tot Z. W. wind; betrokken tot zwaar bewolkt; later waarschijnlijk regen; af nemende vorst, later lichte dooi. STORMWAARSCHUWINGSDEENST. Hedenmorgen sein; De Bildt om 810 uir aan alle posten: Weest op uw hoede!" meester Mr. D. F. Pont, en aan alle deel nemers en medewerkers, die geholpen heoben het feest te doen slagen. Daarna had de prijsuitreiking pdaats. Wedstrijden op schaatsen georganiseerd door de IJsclub „Het Zijdelmeer." Dinsdag 3 Januari te 2 uur Hardrijderij voor jongens van 1417 jaar om geldprij zen. Woensdag 4 Jan., aanvang 1 uur. Gecos- tumeerd ijsfeest o.m. cirkelrijden. De» avonds 7 uur Groot Venetiaansch avond feest. Hoorn. De Nationale schooprijderij van Dinsdag is in verband met den wedstrijd om het Provinciaal Kampioenschap van Dinsdag te Heilro. gesteld op Woensdagmiddag; het gecostumeerd ijsfeest wordt op Dinsdag ge houden. Haarlemmermeer. Het ijs in de tochten en slooten van den Haarlemmermeerpolder is grootendeels on betrouwbaar, tengevolge van de werki der stoomgemalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1