Heringa &Wuthrich,HaarIem !l00f= ^Tano^ TEGEN HOEST CHEQUE.KOERSEN Amsterdamsche Beurs m Centrale Verwarming LAATSTE NIEUWS De vleeschvergiftiging te Nieuw-Vennep. Begrafenis Dr. H. van Aarsen. Vrij ernstig auto-ongeva! Het Eigen-Gebouw van Bloem bollencultuur. Personalia. Lezing vorr Haarlemsclie R. K. Werkloo7en. Personalia. BURGERLIJKE STAND. Ledenvergadering B.A.N.S. afd. Haarlem. fiaaplem Mignon* en Zijlcueg 57 Salonvleugels Jnbi'eum-Eoek van Genieente- Gaébcdri'f. BEVERWIJK. VELSEN. HAARLEMMERLIFDE EN SPAARNWOUDE. HEEMSTEDE. DE SPAARNEB4NK SjaetötrleiT» - Amsterdam iöövl6 10ïf 'I00»/M 113J 152% 370 132 144 1 322 194 b 355 322J 257 3314 159 "l 205J 110% 84 8Cf 44 b 75 b 964 226| 195 180 5 b 41% 8264 444" T27J 183f 165?, 5774 4794 276| 516| DE SPAARNEBANK, Haarlem- Amsterdam OVERVEEN. HILLEGOM. Een schip op den Banjaard gestrand. Een geval van nekkramp met doodelyken afloop te Lemmer. Gasverstikking te Utrecht. Arbeidsconflicten in Zweden. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. Een boerderij te Weert afgebrand. Beschuldiging tegen den lijfarts van wijlen Koning Ferdinand. Op de lijst der politieke misdadigers. MARKTNIEUWS. Zooals men zich herinneren zal en reeds eenigen tijd terug uitvoeriger in ons blad heelt kunnen lezen, heeft onlangs in de ge meente Nieuw-Vennep een massa-vergifti- ng plaats gehad. Als oorzaak van deze ver giftiging werd geconstateerd het gebruik - an ondeugdelijk vleesch, waarvan ongeveer 30 persoren hadden gebruik gemaakt en zich min of meer ernstige ziekteverschijnselen bij deze personen hadden voorgedaan. Geluk kigerwijze zijn deze, die door dit nuttigen van 20 tot 30 pond in gewicht waren afge nomen, in zooverre hersteld, dat zij wederom kun arbeid hebben kunnen hervatten. De landbouwer W., aan wien dit veulen toebehoorde, en verzuir c had, afgifte te doen, werd deswege door den Kantonrechter te Haarlemmermeer veroordeeld tot- een geldboete van 150.-—. In de zwaar in rouw gehulde parochie- kerd van O. L. Vr. Onbevl, Ontvangen te C'verveen werden Vrijdagavond voor de zielerust van dr. H. v. Aarsen. vroeger rec- 'or van het St. Jacobsgesticht te Amster dam, de Metten gezongen door den Zeer- cerw. heer pastoor G. L. J. Hogeman te Amsterdam, met assistentie van de Zeer eerw. heeren L. J, Boogmans, pastoor te Haarlem en J. M. v. d. Tuyn. De Lauden werden hedenmorgen gezon gen door den Zeereerw. heer rec'or L. Speet te Amsterdam, die daarna de plech lige H. Mis van Requiem celebreerde, geas sisteerd door de Welcerw. Heeren kap. N. Bijl, Amsterdam, als diaken, kap. Th. West geest. A'dam, als subdiaken en kap. G. van Dijk, Overveen als teremoniarius, die even eens assisteerden bij de Lauden. Cantores waren de Zeereerw. heeren dr. N. Th. Viaar en 'Pas'.óor Ch. Meysing, Was senaar. De liturgische gezangen werden, onder leiding van 01. Koop, uitgevoerd door een mannen- en jongenskoor, ter weerszijden van het altaar opgesteld. Vele heeren Geeste'ijken waren bij den plechtigén Uitvaartdienst tegenwoordig; o.a. de Zeereerw. Heeren pastoor L, J. Boogmans, J. Willenborg, Bloemendaal. F. W. de Rooy, H. Willibrordus, A'dam; J. G. v. d. Weiden, Volendam; rector J, P. J. Kok, benevens vele geloovigen. De absoute en beaarding werden even eens ve-riebt door den Zeereerw. Heer rector L. Speet met dezelfde assistentie als bi} de H. Mis. Op verzoek van den overledene werd geen lijkrede uitgesproken. Fleer Vollaerts sprak een kort welkomst woord, waarna een lezing met lichtbeelden gehouden werd. Spreker wist zijn gehoor door een aan gename voordracht te boeien. Allereerst kwam op het doek het portret van onzen grijzen Bisschop, Mgr. Callier, die zoozeer de stuwkracht is geweest van het ontwikke len der vakorganisaties, alsmede een beeld van den onvergetelijken staatsman Dr. Schaepman en eenige bekende persoonlijk heden in het sociale leven. Dan voerde de spreker ons naar Apeldoorn, waar gevestigd is het Sanatorium van „Herwonnen Levens krachtDeze beelden waren bij het onder werp zeer interessant en gaven een duide- lijken blik op de werkwijze dezer stichting, de verschillende zalen der verpleegden, de omvangrijke keukens, en ook de werkwijze waarop de nazorgverpleging geschiedt, een der bijzonderste factoren van Herwonnen Levenskracht, waar zoowel mannen als vrou wen, op voorbeeldige wijze en steeds onder geneeskundige leiding van den bekwamen Dr. Bronkhorst. Daarom verdient de stich ting Herwonnen Levenskracht aller steun, waarom spreker dan ook een beroep deed op de bekende „5 cents-actie", die reeds in verschillende vakorganisaties vasten wor tel heeft geschoten. En vooral ook omdat het Sanatorium vermoedelijk uit moet zien naar een andere plaats, staat deze actie in het veile licht. Na een korte pauze kwam een bezoek aan Rome aan de beurt. Indrukwekkend volgden na elkander, op „de Pauskeuze en kiekjes in St. Pieter en het Vaticaan, haar typische Zwitsersche wacht, in een woord een bijzonder interessant onderwerp; Het beroemde kruis van den stervenden Christus in Limnias vond eveneens veel bewondering. Enkele fraaie Hollandsche tafereeltjes be sloten het geheel. Gedurende het grootste gedeelte werd deze lezing opgeluisterd door radiornuziek, o.m. door 'een gedeelte der uitzending van den zender te Huizen. Het radiotoestel was belangeloos in de zaal opgesteld door den heer Zegwaart, en het lichtbeelden-toestel was van den heer de Leeuw. Dan sprak de Voorzitter een welgemeend woord van dank tot de aanwezigen en stelde in het vooruitzicht, dat nog meerdere mid dagen zullen volgen. Een dankbaar applaus was het overtuigend bewijs, dat de gehouden causerie zeer in den smaak was gevallen. Door de gladheid kwam Donderdag de heer A. v. S. uit Haarlem in botsing met de vlooische stoomtram nabij de bekende Hak- kelaarsbrug onder de gemeente Naarden. De auto, toebehoorende aan de fa. T. D. uit Leiden, werd zeer zwaar beschadigd, terwijl de inzittenden slechts lichte verwondingen opliepen. v Naderhand werd de auto naar Haarlem gesleept. De gewonden werden, na dat een nooJverband ter plaatse was gelegd, door een juist passeerenden auto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij verder werden ..behandeld, jvaarna zij paar hun woonplaats Igdnaën terugkeer'en- Omtrent bovengemeld ongeval kunnen -wij nog het volgende mededeélén. Circa 11 uur 's morgens kwam in de rich ting Amsterdam een tram der Gooische Tramwegmaatschappij de bekende Hakke- laarsbrug afrijden en moest, van de brug komend, om zich naar dén rechterkant van den weg te begeven, van den linkerkant dwars den weg oversteken naar rechts. Van tegenovergestelde zijde kwam uit de rich ting Muiden, een auto-bestelwagen aanrij den der bekende conservenfabriek Tieleman Dros. uit Leiden, bestuurd door haar ver tegenwoordiger, den heer A. v, S uit Haar lem en aldaar woonachtig ia de Mr. Corne- lisstraat. Door den draai van den weg. be merkten de bestuurders der beide voertui gen elkander te laat en konden wegens de hevige gladheid ter plaatse hun voertuigen niet tijdig tot stilstand brengen, zoodot een botsing onvermijdelijk was. De auto begon, door het remmen te glijden en werd juist in den bocht aangereden, terwijl ook tevens de voorzijde van den auto reeds eenigszins gedraaid stond door den zijkant der loco motief gegrepen en eenige meters achteruit geslingerd. Door dezen slag kwam de auto juist in rechte achterwaartsche richting op den weg te staan. Door de botsing was de motor geheel ontwricht. Aan de beide inzittenden, den heer A. v S en een medepassagier, werd in een nabiizijnd café de eerste hulp ver leend door de inwonenden. Omdat de ver- wor.dingön niet van ernstigen aard bleken te zijn, werden zij later door een juist pas- seerep auto naar Amsterdam gevoerd, w^ar zij in het Binnen-Gasthuis verdere genees kundige hulp ontvingen. Later op den dag konden zij naar hun woning in Haarlem te- rugkeeren. Het voorgedcelte van den auto was totaal ineen gedrukt er werd in den avond dooi de Haarlemsche Auto-Centrale naar Haar lem. gesleept. Op voorstel van de bouwcommissie, is door het hoofdbestuur der Algemeene Yer- eeniging voor Bloembollencultuur besloten met den heer D. Houtkooper te Haarlem een overeenkomrt aan te gaan, waarbij deze de beschikking krijgt over het gedeelte van het nieuwe gebouw en het daarbij behooren- de terrein, dat bestgmd is voor de stalling van automobielen. De gemaakte overeen komst waarborgt voor de leden, die het ge bouw per auto, motorrijwiel Oi rijwiel be zoeken, een ruime gelegenheid tot stalling tegen een door het hoofdbestuur vastge steld tarief, dat later zal worden bekend gemaakt Tot het oproepen van gegadigden voor ue functie van concierge, tevens belast met de werkzaamheden in den proef- en monster- tuin, wordt besloten en de instructie voor deze functie vastgesteld. Op verzoek van den Ned. Tuinbonwraad zal de Alg. Sccr.-Penningmecster van Bloem bollencultuur, de heer H. J. Voors, het se cretariaat der hoofdcommissie voor de Ne- derlandsche deelneming aan de Gentsche Floralién 1928 op zich nemen. Om aan de Haarlemsche R.-K. Werkloozen eenige uren .van yerpoozing te verschaffen, was hun Vrije?".'mid dag n *an'<en*>mc_ mid dag bereid, wat een gelukkig initiatief te noemen is. Ongeveer een 50-lal had Vrijdag- van deze gelegenheid gebruik gemaakt en was in een der zalen van het Gebouw St. Bavo bijeengekomen, zeer welwillend voor dit doel door het Bestuur belangloos afgestaan. De Met ingang van 1 Januari a.s. is bij het politiekorps te Amsterdam benoemd tot politie-agent de heer J. van Geuns, alhier Geboren: 28 December, d. van A, A. M. Steinhausen-Golnick. 29 December, d. van A. Remmé-v. Everdingen. 30 December, 2 d. van A. J. Koek-v. Steijnen. Overleden: 28 December, H. A. Nijman, 66 j., Raaks. 29 December, H. H. H. v. Ben- nekom, 20 j., Bosch en Vaartstraat A. v. Sorge, 66 j., Jan Nieuwenhuyzens+raat. C. E. Prinsen-ter Averst. 70 j., Bloemert- stecg. W. B. Cramer-Blom, 73 j., Bakenes- sergracht. J. R, H, Kruijer-Berkcmeijer, 40 j., Schouwtjeslaarv G. Hilhorst-Everts, 59 j., Rijksstraatweg. H. Meijer-Knaapen, 84 j„ Harmenjansweg, M, H. v. d. Putten- v. d. Zaal, 89 j., Jansstraat. Men schrijft ons: Om kwart over acht opent de voorzitter, de heer Aveling, de zeer drukbezochte vergadering en heet de aanwezigen welkom, In zijn openingsrede deelt hij mede, dat aan deze vergadering een feestelijk tintje zal worden gegeven, in verband met het 2de lustrum, doch alvorens tot het aangename over tc gaan, moeten eerst de ernstige en nuttige aangelegenheden, de spoorweg ambtenaren betreffende, worden behandeld. In de eerste plaats wordt dan in den breede besproken, het groote onrecht, dat door de regeering weder het spoorweg personeel wordt aangedaan, door wél aan de Rijksambtenaren goed te maken, wat zij in 1922 haar onrechtmatig heeft ontnomen, terwijl toch het spoorwegpersoneel steeds met de invoering der verslechteringen, het spit heeft moctap afbijten en even zooveel en ineven zoo groot -tempo heeft moeten bijdragen aan de veiligstelling van den gulden. De vergadering ondersteunt dan ook ten volle de motie-Alkmaar In de tweede plaats werd nogmaals de classificatie besproken, de stand van zaken medegedeeld van de besprekingen, die de afdeeling heeft gevoerd met een lid der S. G. Voor deze bemoeiingen had de voorzitter een warm applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter wekte alle aan wezigen op hem i. c. het afd.bestuur in zijne pogingen om verbetering der be staansvoorwaarden te krijgen, te blijven steunen. Thans ging men over tot het aangename jedéelte en bleef men nog lang gezellig bijeen. HAARL. BANKVEREENIGING TE BLOEMENDAAL. Naar ontwefp van architect K. Jonkheid te Heemstede is het pand der Haarlemsche Bankvereeniging te Bloemendaal verbouwd en gemoderniseerd, waardoor dit gebouw in en uitwendig zeer is verfraaid en nu meer voldoet aan de eischen, die men een bak- gebouw, zij het een klein, tegenwoordig stelt. De verbetering is vooral merkbaar aan den gevel, die geheel is veranderd en nu overeenkomt met het karakter van het pand. Ook het kantoorlokaal, dat door uitbrei ding van het pand aan de achterzijde is uit gebreid heeft een verandering endergaan, die een verbetering is. Door aanleg van cen trale verwarming kon men de hinderlijke en ontsierende schoorsteenen wegbreken. Tevens is een directie-kamer bijgebouwd, die gestoffeerd werd door de firma J. A. Boskamp en Zn. te Overveen en daarmede een sprekend staal van haar moderne binnen huiskunst heeft gegeven. De stijlvolle meu belen en bijpassend bureau en de stemmige muurbekleeding geven de kamers een ge distingeerd aanzien. De verbouwing is uitgevoerd door de firma Reynierse. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Gemeentelijk Gasvedrijf heeft de Directie een Jubileum-boekje uitgegeven, waarin een korte beschrijving is gegeven omtrent bouw, exploitatie, ontwikkeling en bloei van het bedrijf wordt gegeven. Het typografisch fijn verzorgd boekje is gedrukt op zwaar glanzend papier en ge ïllustreerd met vele foto's betreffende het bedrijf. Het boekje opent met een historisch over zicht der oprichting en exploitatie. De heer J. Blom Ssn., door den Raad der gemeente benoemd tot directeur, trad op 1 Februari 1900 in functie en begon on middellijk met groote energie en toewijding aan de voorbereiding van den bouw der nieuwe gasfabriek. De raad stond een crediet van ongeveer 3 millioen gulden toe en 3 Januari 1901 werd de aanbesteding der gebouwen gehouden. 1 October 1902 werd het werk door den aannemer (H. van Rhijn te Naarden) af geleverd. 31 December 1902, des nachts te 12 uur, had de officieele ingebruikneming der nieu we gasfabriek plaats. Dit geschiedde door dat de voorzitter der „Commisrie van voor bereiding van de oprichting" Dr. J. Nieu- wenhuyzen Kruseman, geassisteerd door de leden der Commissie de heeren W. Stolp en G. L. van Lennep, in tegenwoordigheid van den directeur, eenige ambtenaren en genoodigden, den hoofdafsluiter opende. Door die handeling werd de gemeente Haarlem voortaan door haar eigen fabriek van gas voorzien. Op hetzelfde tijdstip ein digde de Imperial Continental Gas-Asso- ciation haar gaslevering. Gedurende 68 jaar had zij getrouw aan haar verplichtingen de gemeente van gas voorzien. Op 2 Januari 1903 werd door het ge meentebestuur in de fabriek receptie ge houden en konden de gebouwen en instal laties bezichtigd worden. O.a. was de Com missaris der Koningin in Noord Holland Mr. G. van Tienhoven aanwezig. 1 Januari 1912 werd de electrische cen trale, die zich intusschen sterk had uitge breid, van het gasbedrijf gescheiden en on der afzonderlijke directie gesteld. Dit ge schiedde onder wethouder J. F. Hulswit, die van de oprichting der fabriek af tot 1913 de lichtfabrieken onder zijn beheer had. Door hem werd ook nog het contract over de gaslevering met Velsen in 1912 afgesloten. De heer Hulswit werd als wethouder opgevolgd door den heer L. Modoo, die de eerste oorlogsjaren meemaakte. Die wa ren voor de gasfabriek zeer moeilijk, zoowel door de vermindering van de levering van. de benoodigde gaskolen als door de daarmee samenhangende beperkingen van het gas verbruik. De volgende wethouders waren Mr. J. B. Bomans 1917—1919 en Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen 19191923. Nu ressor teert de gasfabriek onder wethouder Mr. M. Slingerberg. 1 Juli 1926 werd aan den heer J. Blom Szn. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend. Zijn op volger de heer J. A. A. Ochtman aanvaardde 1 October 1926 zijn werkkring. In 1919 werden de noodmaatregelen door opheffing van de Rijkskolendistributie in getrokken. Toen volgde dadelijk een be langrijke stijgiflg van het gasdebiet, ver-Jj geleken met 1918,14.79 pet. In v*rba*d daar-' mede en met den drang tot economiseering van het stokersbedrijf werden in 1919 plan nen gemaakt voor den bouw eener nieuwe schuine kameroven-installatie in een der beide vleugels van de oude stokerij, alsmede voor de uitbreiding der smederij, aanschaf fing van moderne machines, enz. In 1920 en 1921 werden die plannen uitgevoerd. In 1921 werden overeenkomsten gesloten met de gemeenten Bloemen daal en Zand- voort inzake de levering van gas. In 1927 werd het vastrechttarief inge voerd. Dit had tengevolge, ondanks de mede dinging van electriciteit voo fverlichting en petroleum voor verwarming, het gasver bruik thans wederom stijgende is. Het eerste exploitatiejaar van de gasfa briek sloot met een batig saldo van 50.000, nadat uit een oogpunt van voorzorg 37.000 was gereserveerd voor afschrijving. Tijdens de laatste jaren van den oorlog toonden de winstcijfers der gasfabriek belangrijke ge schillen, bijvoorbeeld ƒ4000 in 1917 en 319.000 in 1918. Verschillende ambtenaren en werklieden zijn rinds de oprichting aan de fabriek ver bonden. De schrijver, direesteor J. A. A. Ochtman, besluit het boekje aldus „Tenslotte rest mij, naast een woord van dank aan het Gemeentebestuur voor het vertrouwen in het afgeloopen tijdperk ge noten, een woord van erkentelijkheid uit te spreken tot mijn medewerkers aan dit ge denkboek, die zich daarvoor veel moeite hebben willen getroosten. Moge mijn verwachting, dat het Haar lemsche gasbedrijf in de komende jaren onder toenemenden voorspoed het pu bliek zal voorzien van veel warmte en licht, niet ijdel blijken". Burg. Stand. Getrouwd: R. L. Poelman in J. S, Tromp. Geboren: d. van C, KuijsMourik. d. van A. IlbrinkBrasser, d. van A BosAkkerman. Overleden: J. de Ruiter, 9 m„ overl. te Heemskeirk. P. Kloos, 57 j., gehuwd met M. H. M. Oudolf, overl. te Haarlem, A. Tol, li, A. H. Lubberts, 85 j.. wed, van P de Oudé en van P. Hoogmoed. D. J. C. Dikkers. 78 jwedr.. van J. W. Gritlij'' en van M. Sanberg. Burg, S'and. Geboremd. v. H. M eyerBun gen. d. van A. Ruiterv. d. Stelt. d, van G. GroenendijkSchel z. van Al- BoonBeekes z. van E, M. Frorom— Schmitz d. van C. Swart—Kerstens d van A v. d. Schosk.Zwanenburg. d. van W. M. de Jongv d. Steeg. z. va" E. M, J. J. van don MaalLedoux. d. van E. JongejanKrab. -z. van G. J. Scbeenoord—de Graaf. d. van G. Zeilmaker—Post z. v. T. Tromp Dinkla d. van A M. VerwoerdKóu- wenoord z. van G. van den Bosch Kool. Overleden: Co-nelia Marin., 1 jaar, d. v- W. J, Arisz. Klaas Egner. 76 iaair, wede. v. J. Toepoel Adrianus J W. van Riet 45 jaar, echtg. v. S. C. Binkhorst Jacs. 5 jaar, z-v. K. de Boer. Getrouwd: Ti. Visser en A. Braams G. Wortel en G. Bakker. Ondertrouwd: J Wijker en C. J. de Groot. Burg. Stand. Geboren: Molenaar—Ros kam, z, Theodorus SpigtWinters, d. Elisabeth Maria en Johanna Catharina BijosdorpBulters, d. Alida Johanrn StokmanRuijgrok. Ludewina Maria DijkzeulKneppers, d. Cornelia Hille- gonda. Ondertrouwd: P. van Geldorp en E. Kuijn. THERMOGENE Doozen van 75 en 45 cent EISCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING Hardrijderijen te Heemstede. Reeds Zaterdagavond zag het uit naar dooi. Zou het dan weer misloopen met de wedstrijden. De vorige ijsperiode eindigde het ijsvermaak immers met de wedstrijden in schoonrijden bij „de Volharding". Zr.l het ijs het nu nog houden tot Zondagmiddag, als de wedstrijden zullen plaats hebben om het kampioenschap der Vereeniging Zondagmorgen ziet het er nog donkerder rit. De zon gaat schril achter een daftipkrg en de thermometer stijgt boven het vriespunt. Maar in de middaguren wordt de Tucht we. r lichter, het ijs blijft goed en het prach tige winterweer draagt er het hare bij om ee;i drukke en gezellige stemming in het leven te roepen. Door de ijsve'reeniging „de Volharding" waren 2 dagen van wedstrijden georgani seerd. Zaterdag voor de jongens uit Heem stede. De leeftijden waren in 2 groepen verdeeld, n.l. die van 9—$12 jaar en van 12—15 jaar. Allereerst jongens van 912 jaar. Hier voor waren 8 deelnemers. De uitslag was l. S. Tukker, 2. Th. v. Bake!, 3. B. Sam son, 4. A. v. d. Korst. Ook voor de jobgens van 1215 jaar t w-ren 8 deelnemers. Hiér was een felle'strijd tusschen Koogervorst, die met lange slagen den afstand aflegt tegen H. Neeskens, die minder moei maar vlug wist.weg te komen. W. v. d. Horst was vlug in het loopen, en was een concurrent mar de 3e plaats. Hier was de uitslag 1. Koogervorst, 2. H. Neeskens,'3. W. v. d. Horst, 4. C. Sloof, 5. Th. Vink. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Waar maar even het ijs berijdbaar is, keérsch'te Zondag een groote drukte. In hoofdzaak is het iisfeest op de v. Merlen- vaart. Vanaf de Vrijheidsqreef tot voorbij dev. Merlenbrug ziet het zwart van tnen- sclien. Ook vele vreemdelingen zijn naar Heemstede gekomen. Ook op de baan van de. vereeniging- „Heemstede" is er eenige belangstelling, doch daar is het ijs, minder mooi. Het overgroote deel der liefhebbers is op de-zeer mooie baan der uijsvereeniging „de Volharding". Dank zij de goede regeling, o.a. dat .-maar van een zijde gereden mohet warden, en dat een apart baantje voor schoon- rijners disponibel was, die daarop moesten blijven om hun kunsten te vertoonen, en waarop gewone rijders niet mochten rijden, vefliep alles zonder ernstige ongelukken. Om kwart vóór 2 werd aangevangen met de wedstrijden, n.l. hardrijden om-hei club- kajnpioenschap en waarvoor het Aero- kajitoor een beker had beschikbaar gesteld. Starter is de heer L. Kooiman en kamp rechter de heer Arnold. Hiervoor verschenen aan den start de he£rg.n H- Mulder, Kooiman, P. Samson Srj, G. Samson, J. Compier, J. Pronk en W'i C. Botbiji, Afstand der baan 200 M. In de le ronde vallen uit de heeren G. Samson, P. Samson en J. Pronk. In de 2e ronde vallen uit J. Compier en W. C. Botbiji. In de finale komen dan uit de|-heeren H. MulderJ. Kooijmar., 2 tegen standers, die elkander niets -toegeven. Als tenslotte J. Kooijman een misslag doet, weet Mulder als No. 1 de finish te passeeren. De 2e maal heeft Muider een slechte 'start, waardoor Kooijman uitloopt, maar 20. M. vóór de finish komt: te vallen, waar- Jiocr de heer H, Mulder beslrg legt o.p den ^tsmpioetisiitel en den 'fta?ien bekejf. De heer 1 'Kooijman ontving een groote" zilveren medaille Daarna had een handicap Wedstrijd plaats, fusschen dezelfde rijders, behalve de heer J. Pronk. De afstanden waren J. Kooijman 201 M., J. Compier 200 M., Hi Mulder 200 M., P. Samson 199 M., V/. Botbiji 199 M. en G. Samson 198 Mien J. Pronk 197 M. In de 2e ronde werden geplaatst H. Mul der, J- Kooijman, P. Sanïson en J. Compier. De heer Compier weet nog lang stand te houden, maar most het tenslotte opgeven «geij. den -heer .H. Mulder.. >De strijd tusschen de heeren J. Kooijman en: P.? Samson is een gemakkelijke over- winmng voor den heer Kooijman. Jo de finale een spannende strijd tusschen de heeren J. Kooijman en H. Mulder. Enorm hard gaan zij naast elkaar, met Kooijman een haly&schaatslengte voor. Ook de 2e rit is voor Kooijman, zoodat deze beslag legt op den len prijs, een paar schaatsen.' 2,pr. een sigarenkoker H. Mulder. Vo.pr den,3en prijs was nog een herkamp noodig ti sschen de heeren Compier enP.Sam- soti, welk; tenslotte met een halve meter in het voordeel van J. Compier eindigde en daarmede een portefeuille won. G. Samson 4e pr. een nikkelen kaartenbakje. Een troostprijs tusschen de 3 verliezers in de le ronde werd bij loting gewonnen door den heer W. C. Botbiji. Als slot een rit tusschen den heer G. Samson, 198 M. en den heer L. Kpoyman 205 M. om een zilveren meda-il- 1?,- die na een spannehden strijd'gewonnen wordt door den .heer L. Kooyman. Des avonds had in hotel v. Ree dc uitrei king der prijzen plaats. ?\Vij kunnen, zoo zeide de Voorz. met ge noegen ccr.stateercn, dat c'e kerr van Heem stede hedenmiddag op de baan is geweest. Hulde aan de deelnemers, maar vooral aan den heer P. Samson, reeds 57 jaar oüd, en den heer Compier, die ook al een flinker; leeftijd achter zich heeft, voor wat zij dezen triidrg gepresteerd hebben. Spr. feliciteerde den heer Mulder met zijn succes, en spreekt den wensch uit, dat deze fraaie bekér, een geschenk van het Alro-kantc-or alhie:, en waarvoor spr. woorden van dank wijdt aan den schenker, een bl end aandenken zal Zijn aan de feestelijke wedstrijden, ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der Ver eeniging. Met ee-nige toepasselijke-woor den werden ook de overige prijzen uitgereikt, waarna de Voorz. onder eenige woorden van dank aan de aanwezigen, de bijeenkomst sloot. Hierna trok men wéér naar de verlichte baan, w—r men nog eenige gezellige uren in tra—'"Chiji en epctrisdi licht z~-kbrzcht. Gevonden voorwerpen. Terug te be nen bij Ruiisenaars, Kaatanj-ilaan 37, een paar kinderhandschoenen; Mevr. Zwana, Hortanrialaan 4, vulpen; Lageweg, Kerk ban 19, paardedeken; Couwenberg, Bin nenweg 132, kinderparapluie; J. van der Lin den, Molcnwerfslaan 64, een danestascn, Reedijk, Kerkban 17, regenjas; Van Lent, Raadhuisstraat, rijwielbel. merk; K. Jonk heid, Heemsteedschedreef 269, rozenkVans; N. Smit, J. van den Bergstraat 3, een gulden; L. v. d. Hoonaard, Voorweg 37, portemon- naie met inhoud; Loerakker Bankastraat 68, een gummi-overschoen; J. van der Kamp, Raadhuisplein 44, heerenbandschoen, C. Haterrftfi, Lindenlaan 9, paardedeken, W. Smit, Van Ostadestraat 5, hondenhalsband, C. van Looij, Binnenweg 140, paar schaat sen-'Bureau van Politie Raadhuisstraat, een handwarmer, een schaats, een bontkraapje, een paardenzweep, sleutel> -hamer, deel van een vulpen en een handschoen. „De Hartekamp." De kunstverzameling ■in den Huize „De Hartek,amp" alhier, zal ge durende de maanden Januari, Februari en Maart 1928 ter bezichtiging voor het publiek gesloten zijn. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 2 JANUARI 1928, Koersen van Vrijdag 30 December. Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4 Yt Nederl 1917 b% N. Indië 1923 D N.-lnd. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Resc Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl Kunstzijde Maecubee Heil Kunstzijde Oude Philips industr. Buitenland. Anaconda (j S. Steel Handelsonderne mingen. Ccmp. Co.zm de Liege Mijnbouw. Boe ton Mijnb. Rediang Lebong Petroleum. Cordtsche Petr. tieconsolideerde Kon. Olie Rubber. A 'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V I CO Allied Scheepvaart. Holl Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon.' Ned. Stoomb, Kon Paketvaart Mij Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Sniker. H. V. A. Java Cultuur Poèr^órèdiA'.1"-"' Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Cude Deli Oostkust Senqmbah Spoorwegen. Si-utbern Rails L'nion Pacific Wabasb Piolnngati» 98Va 275-| 177" 1764 1 177| 1 2354 397 11ls/8 150 5454 144 b 192 1 65"/„ MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 2 JANUARI 1928. Bieden Laten Berlijn 59.— 59.10 9.70 9.80 34.55 34.65 Lenden 12.07 12.08 Zfinch 47.75 47.85 13.— 13.10 42.15 42.25 34.90 35.- New-York Icable) 2.4-7 2.48 Praag 7.30 7.35 Warschau 27.- 29.- Kopenhagen 66.25 66.35 Oslo ....a»... 65.75 65.85 66.65 66.75 Nel. R.K, Voksbond, all. Overveen en Om streken. Op Donderdag 5 Januari a s. zal de voorzitter van den R.K. Volksbond, de beer J. G. van Kessel, een lezing houden oi èr zijn reis naar Rome. Op deze reis neetl de heer Van Kessel een sch;tter;nde Collectie planten en foto's verzamed, welke bij op genoemden avond met de bioscoop zal vorloonen. Deze lezing vindt plaats in de St. Aloysiusschool te Overveen, des avonds om half acht. Het Bestuur verwacht dien avond een volle zaa„ waartoe niet alleen de leden, maar ook de da-nes en familieleden vrijen toegang hebban Voor personen beneden 16 jaar is een speciale avond in voorbereiding. Twee jubilarissen. Zooals reeds gemeld zuilen de heeren P H. Bos, voorzitter en H. Dames, secretaris van het college van collectanten in de oarochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen Woensdag 4 Januari as. den dag berden ken, waaroo zij resoectievelijk 30 jaar en 25 iaar collectant zijn. Woensdagmorgen zal ter hunner inten tie tc kwart na acht een H. Mis worden opgedragen, waarbii het volledige college tegenwoordig zal zijn. Des avonds zal in een der zalen van Hotel „Vanouds het Radhuis" te Over veen, een feestavond worden aangeboden, waarvoor uit het college, ter voorbereiding een commissie is benoemd, Gew«tensg«Td, Ingekomen is bij den ontvanger der directe belastingen alhier, 180,90 wegens te weniig betaalde belas ting over hét belastingjaar 1925/1926. Noodseinen. HOEK VAN HOLLAND, 2 Januari. Op den Banjaard is een met kolen geladen stoomschip gestrand. Er worden noodseinen gegeven. LEMMER, 2 Januari. Alhier heeft zich een geval van besmet telijke nekkramp voorgedaan bij een 15- jarig dochtertje van den heer Tijseling. Op advies van den dokter is het meisje onmid dellijk naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd, doch binnen twee maal 24 uur aan deze ziekte bezweken. EEN OUDE VROUW HET SLACHT OFFER. UTRECHT, 2 Januari. Toen eenige bezoekers gisteren aanbel den aan een perceel in de Wijde Steeg, al- bier, werd niet opengedaan, terwijl zij te vens een sterke gaslucht waarnamen. En kele politie-agenten hebben zich toen toe gang verschaft tot het huis, waar zij «en oude vrouw bewusteloos ie bed vdttden. Men is drie kwartier bezig geweest met het opwekken van haar levensgeesten, ecb'er zonder resultaat. Eigenaardig is, dat de bewoonster zelf in haar woning geen gasleiding bezat, zoodat de oorzaak ge zocht moet worden in een lek in de bui- tenleiding. STOCKHOLM, 2 Jan. De uitsluiting i* de Zweedsche pulpindustrie en in de m$p- industrie in Midden-Zweden, zal heden ingaan, daar tusschen de werkgevers en de arbeiders in de vergadering., die gister avond te 12 uur eindigde, geen overeen stemming werd bereikt. Bij deze uitsluiting zullen 20.000 arbeiders betrokken zijn. De bemiddelaar heeft aanbevolen een regee- ringscomité ter bijlegging van de conflicten, te benoemen. De arbeidsovereenkomst in de bouwvakken is tot 1 April v,a;a het volgend jaar verlengd. SAAKSUM (Gemeente Oldehove) 31 Dec. Op het Aduarde-diep waarin zich nog vele wakken bevinden, reed gisteren een viertal jongens over het ijs. Plotseling brak het ijs, waardoor twee van hen een zoontje van den heer Franssens en een zoontje van den heer Rozcma beiden wonende te Saak- sum in het water geraakten. De beide an dere jongens wisten zich te redden. Eerst na verloop van een half Uur gelukte het hun het lichaam van Franssens op te halen Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Hel lijk van het zoontje van den heer Rozema is nog niet opgehaald. ROERMOND, $1 Dec. Vrijdagmiddag brak brand uit in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. op Groot Schoot, onder de gemeente Weert. In een oogen- blik stond de geheele boerderij met schuur in lichte laaie He. vee en een gedeelte van den inboedel konden worden gered. De oogst en landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Naar uit Boekarest wordt gemeld, zijn ernstige beschuldigingen tegen den lijfarts van wijlen koning FerdisanJ geuit ^9.or een anderen arts. Deze beweert, dat de lijf arts alle operalies bij den overleden ko ning heeft verricht, zonder overleg met andere geneesheeren te plegen. Eerst in September van verleden jaar, toen de ziekte van den koning reeds ver gevorderd was, zijn nog 5 anace genees heren ontboden, die toen, volgens den schuldigen arts, hebben vastgesteld, dat de lijfarts door een gewetenlooze behan deling en zijn gebrekkige geneeskundige kennis het leven van den koning met vele ja^en heefl verkort. Voor het optreden van den lijfarts moe ten persoonlijke belangen den doorslag hebben gegeven. WARSCHAU, 29 Dec. Uit Kowno wordt gemeld, dat de Lithausche Krijgsraad be sloten heeft, den vroegeren socialistischen Lithauschen afgevaardigde Poplauskas, die zich op 't oogenblik te Wilna bevindt, op de lijst der politieke misdadigers te plaat sen. AU-e bezittingen van den afgevaardig de zijn in beslag genomen. BEVERWIJK, 30 Dec. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland". Boere- kool 85—1.20 per kist; Prei 16—38 per bos; Bloemkool 35, Groenekool 1016, Roode- kool 8—16, Selderieknol per 100 stuks; Spruiten 4043 per K.G. PURMEREND Vrijdag 30 Dec. „Afslag- vereeniging Deemster, Purmerend en Om streken". Witlof 1831 per K.G.; Savoye- kool 4.10 per 100, Spruitkoó! 2.10—7 per 15 IC.G.; Rapen 2 per 100; Wortelen 1.20 1.60 de 25 K.G.; Prei 835 de 100 bos; Druiven 7435 de 100 K.G. Appels. Bramley Seedling 1215 per 100 K.G. Peren Winterjan 45012 per 100 Kilogram. ALKMAAR, 2 Jan. 36 vette koeien f275 f 455; 5 vette kalveren f 80f 130; vette kalveren per Nederl, pond f 1.40—f 160; 29 nuchtere kalveren, slacht per stuk f 12 130; 674 vette varkens, zware per Ne. derl. pond 6265 ct., zouters per Nederl, pond 5758 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2