HET JAAR 1927. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN in Kardinaal van Roey en de Vlaamsche beweging. Geweldige ontploffing. GEM. BUIT. BERICHTEN. Gaan wij, zij het ook slechts in vogelvlucht, de lotgevallen van de afzonderlijke landen in dsn loop van 1927 na, dan zien wij Duitsch- Iand in den aanvang van het jaar zonder re geering. Niet dan met moeite slaagde men erin een Kabinet bijeen te krijgen, waarin Stresemann de positie van Minister van Bui- tenlandsche Zaken behield waarin von Keu- de 11, in verband met zijn relaties met den Kapp-aanslag van 1920 een zwakke figuur bleef Kabinet, aan welk het schoolontwerp zeer na aan het hart ligt. Het jaar begon met het opzienbarend proces van Barmathet zag den zoozeer gevreesden Stahlhelmdag te Ber lijn rustig verloopen, doch wel als een demon stratie van wat er in een groot deel van het Duitsche volk leeft en blijft leven het zag Hindenburg's 80sten geboortedag met groo- ten eerbied herdachthet zag moeilijkheden aan de Deensche grens, waaraan intusschen het bezoek van den Deenschen koning groo- teh'jks tegemoet kwam. In het naburige Oos tenrijk, waarvan de aansluiting bij Duitsch- land nog steeds een programpunt is van be denkelijke beteekenis, kwam een crisis tenge volge van het zn. incident van Schattendorf, waar reactionnairen heetten te hebben gescho ten op demonstreerende arbeiders. Toen nu, op zuiver juridische overwegingen, het Ge rechtshof de beklaagden in deze zaak vrij sprak, barstte in Weenen een waar oproer los, waarbij het Paleis van Justitie in brand gesto ken werd en waarbij een staat heerschte, die nog een paar dagen tevoren ondenkbaar zou zijn geheeten. Het Kabinet onder leiding van Seipel, korten tijd tevoren door de met groote verbittering gevoerde verkiezingen bevestigd, bleef op zijn postwist gelukkig van geen wankelen of wijken. De sociaal-demo cratische leiders, die hun macht aan de Com munisten hadden moeten afstaan die zich tot teveel concessies hadden laten bewegen, verloren het beheer over de menigte straat- gevech tenwaarbij tal van dooden en gewon den vielen, waren er het gevolg van. Het laat ste woord over deze Oostenrijksche moeilijk heden is nog niet gezegd den naam van Oos tenrijk hebben zij helaas geen goed ge daan. Maar zij hebben wel bèwezen, dat er in de landelijke districten, Tyrol en Stier marken vooraan, krachten leven, die het Gouvernement maar al te ongaarne in het socialistisch geregeerd Weenen zien zetelen en die wellicht, zouden zich deze ongerechtighe den herhalen, niet zullen nalaten om den ze tel der regeering te verplaatsen. In elk geva heeft Oostenrijk kunnen bemerken, dat het fascistisch Italië geen ongeregeldheden aan zijn grenzen wilItaliaansche soldaten ston den klaar om het internationaal spoorweg verkeer over den Brenner te leiden, indien ook daar gestaakt ware geworden. Italië herdacht met opgewektheid den vijfden verjaardag van het fascisme en Frankrijk nam een wijsbe- sluit door het stelsel van evenredige vertegen woordiging, dat ongeveer in geen enkel land ook maar is nabij gekomen de verwachtingen, die men er eerst van koesterde, te doen ver dwijnen. Overigens zag Frankrijk de politieke intriges elkander opvolgen. De note gaie in al die politieke schermutselingen was de tegen stand, gevolgd door de gevangenneming en ontsnapping van Daudet, wien men een be teekenis toeschrijft, onevenredig aan zijn per soonlijkheid. In Engeland bewees Churchill door zijn millioenenrede, dat het hem ook te doen is orde in de huishouding te bewaren Egypte en Ierland gaven lastige problemen Egypte door de positie van den Sirdar, Ier land door de inwendige politiek. De regeering van President Cosgrave had menigen zwaren strijd te doorstaan de Minister van Justitie O'Higgins werd op lafhartige wijze vermoord, vermoedelijk uit wraak voor wat hij vroeger tot behoud van recht in het land had gedaan. Een motie in de Kamer bracht de ontbinding van het wetgevend lichaam de verkiezingen, verzekerden opnieuw de meerderheid aan de bestaande Regeering, die voor Ierland heeft gedaan wat zij kon doen. De Valera, zeker op politiek gebied niet een der meest sympathie ke figuren, met wiens bestaan echter moet worden rekening gehouden, veranderde ten opzichte van het standpunt, dat hij en zijn volgelingen jegens den eed van trouw aan den Engelschen Koning hadden ingenomen. Zoo konden hij en de zijnen zitting nemen in de Kamer en er, met de Labourpartij, de meest belangrijke oppositiepartij vormen. Van Ier land kan, gelijk van menig ander land, ge tuigd worden, dat het waarlijk aan eigen in- nerlijken opbouw genoeg heeft te verrichten om te wenschen, dat het niet door politieke n tri ges zou worden belemmerd Wat de andere landen van Europa be treft België zag de Regeering veranderen en Hymans de plaats innemen, die Vander- velde geruimen tijd heeft bezet. België toon de zich ook duidelijk niet bereid om van Eupen en Malmedy afstand te doen. Noor wegen werd door een geweldig arbeidscon flict een der grootste van geheel dit jaar geteisterd. In Spanje trad de jeugdige Mi nister van Buitenlandsche Zaken Yanguas af, toen hij het met Primo de Rivera niet meer kon vinden betreffende Spanje'sver houding tot en houding tegenover den Vol kenbond wat Primo intusschen niet belet heeft om hem te benoemen tot President van de zgn. Nationale Vergadering, die op Koninklijk besluit is samengeroepen ten einde den terugkeer tot den normalen par lementairen toestand voor te bereiden. In Marokko vond Spanje heel wat moeilijk heden voor zich van zijn eischen betreffen de de zone van Tanger deed het grooten- deels afstand. In het naburige Portugal brak, tot twee keeren toe vanuit Oporto, de ge bruikelijke opstand tegen het republikein- sche bewind los, gelijk jegens Spanje zich nieuwe Catalaansche symptonen van af scheiding voordeden. Zwitserland beëindig de de met Rusland gevoerde onderhande lingen over den aanslag, indertijd op den Sovjetgezant te Genëve gepleegd, en be reikte daarbij het resultaat, dat de over komst van Russische gedelegeerden naar Volkenbondssamenkomsten mogelijk zal ma ken. In Denemarken wees niet alleetT een der beide Kamers het voorstel, dat door een plebisciet over het denkbeeld van ont wapening zal worden beslist, af, maar werd het nog aanhangig ontwapeningsvoorstel verworpen. Op den Balkan en de daarbij nauw aangesloten landen, bleef het rumoerig. In Tsjecho-Slowakije werd President Ma- sarijk herkozenonder leiding van den knappen Benesj kwamen in de badplaats Jachymov de Ministers der kleine Entente samen om er hun afspraken te bevestigen en te vernieuwen. Vrijwel direct tegen Tsjecho- Slowakije gericht is de actie, die de bekende Engelsche couranten-eigenaar Lord Rother- mere heeft ondernomen ten aanzien van een herziening vandiet Vredesverdrag van Tria non, dat z.i. Hongarije onbillijk heeft be handeld. De vraag zou gesteld mogen worden of men op die wijze Hongarije een dienst doet, en of herziening van het verdrag van Trianon langs dezen weg van publieke open baarheid is te verkrijgen. Maar de vraag mag Zeker gesteld worden of het initiatief van Lord Rothermere voldoende objectief is en op voldoende deskundige overwegingen berust om in het bij uitermate moeilijke minderhedenvraagstuk als van eenige be teekenis te worden aangezien. Gelijk ook degenen die oordeelen over de velerlei mo gelijkheden van de binnenlandsche Roe- meensche politiek, gebrek aan gegevens heb ben. Koning Ferdinand heeft de moede oogen gesloten zijn leven, verbitterd in den laatsten tijd door de houding van den Kroon prins Carol, is geëindigd. Bratianu, de ener gieke staatsman, nam onvervaard de teugels in handen en deelde die met den Regent- schapsraad over den minderjarigen kleinen Koning Michael. Bratianu's dood heeft nieuwe verwikkelingen teweeggeroepen Prins Carol's rol schijnt nog geenszins uit gespeeld, en men moet zich afvragen wat aan Roemenië, waar de politiek een zoo groote rol speelt, in de komende jaren voorbe schikt is. In het Oosten wordt meer en meer het gevoelen bewaarheid van degenen, die heb ben begrepen, dat Polens wedergeboorte als onafhankelijke Staat, een nieuw politiek element van beteekenis in de Europeesche verhouding zou inluiden. Inderdaad, Polen, dat eenerzijds de scheiding is tusschen het Oosten en het Westen van Europa, ander zijds de verbinding tusschen deze beiden, zoowel politiek als economisch vormt, heeft het in de gegeven omstandigheden niet ge makkelijk. In den loop van het jaar is duide lijk gebleken, dat Duitschland de grenzen naar het Oosten van het Rijk, gelijk deze door het tractaat van Versailles zijn gelegd, nog geenszins als definitief beschouwt. In dat verband kan het niet verwonderen, dat de „onthullingen", die vrij plotseling gedaan werden ten aanzien van de versterkingen, welke door Duitschland, in strijd met het verdrag van Versailles, aan de Oostgrenzen waren gelegd, ontsteltenis wekten. Er is dan ook -van Geallieerde zijde een krachtigen druk geoefend op de Duitsche regeering, dat zij deze versterkingen grooten- deels zou slechten; de slechting is, overigens slechts gedeeltelijk, en een militaire missie, van de zijde van den gezant te Parijs in het werk gesteld, heeft zich daarvan nog in het bijzonder moeten overtuigen. Met de Poolsch- Duitsche onderhandelingen over het handels- tractaat, dat er nog Steeds niet is, vlotte het ook in den loop van dit jaar geenszins; wel licht zal het, ondanks de goede bedoelingen, die men aan beide kanten moet veronder stellen, in de komende periode nog minder vlotten, wijl de omstandigheden Polen veel meer onafhankelijk van Duitschland hebben gemaakt, dan het tevoren was. De moord op den Sovjetgezant te Warschau verscherpte de bedenkelijke tegenstellingen, die tusschen Polen en Rusland bestaan en politiek wel bestaan moeten, terwijl de verhouding van beide landen tot Lithauen al evenmin tot ontspanning der betrekkingen medewerkte In Lithauen bleef Woldemaras, die zich vrij wel door een staatsgreep van het gezag in dezen kleinen Staat heeft meestergemaakt, aan het bewind, en het was in zekeren zin een persoonlijk conflict, dat tusschen hem en Polen uitbarstte, korten tijd voordat de Raad van den Volkenbond in dit jaar samen kwam. Nog steeds zijn de betrekkingen tus schen Polen en Lithauen niet geregeld, beide landen onderhouden zélfs geen politieke betrekkingen. Dat is tengevolge van het bezit van Wilna, dat Polen heeft en dat Lithauen, op grond gedeeltelijk van het tractaat van Versailles en de daaruit voortvloeiende be sluiten, op grond evenzeer van vermeende ethnografische rechten, zich toerekent. Polen staat in de Wilna-zaak niet alleen practisch, maar ook theoretisch vrij sterk, en bij de beraadslagingen, die ten overstaan van den Raad van den Volkenbond hebben plaats gehad, is dan ook event, afstand van het bezit van Wilna niet ter sprake gebracht. Toch hebben deze onderhandelingen een gunstig resultaat opgeleverd, niet het minst te dan ken aan den tact, van 'den rapporteur, dien de Raad zich in dit geval in den Nederland- schen Minister Beelaerts van Blokland koos. De toestand inwendig in Polen blijft nog een eenigszins eigenaardig karakter vertoonen. Maarschalk Pilsudski is en blijft, zoo lang het leger achter hem staat, de onbestreden dictator, wiens woord wet is. Zoo nu en dan roept hij Landdag en Senaat samen, maar wil men dan zich aan de parlementaire critiek overgeven, dan volgt spoedige slui ting. Binnenkort zijn er verkiezingen in Polen; het zal belangrijk zijn om na te gaan welke resultaten deze opleveren. Dat Polen noodig heeft om met vaste hand te worden geleid, spreekt vanzelf voor ieder, die econo misch en politiek dit land een weinig kent. Of het intusschen aanbeveling verdient om met de beginselen van zekere vrijheid zoo danig forsch te breken als door Maarschalk Pilsudski geschiedt, is een vraag, waar op alleen de geschiedenis antwoord zal kunnen geven. Instructies voor de Katholieke jeugd. Kardinaal van Roey heeft in verband met de Vlaamsche beweging instructies aan de bestuurders van de katholieke scholen in het aartsbisdom Mechelen ge zonden. De kardinaal steunt daarbij op de mee ning en den wil van den Paus, die onlangs ter gelegenheid van het congres de/ Ka tholieke jeugd te Luik een beroep heeft gedaan zoowel op de Waalsche als op de Vlaamsche schooljeugd om in eensgezind heid de zaak van het katholiek geloof hoog te houden. Boven schitterende loopbanen, fortuin, roem en vaderlandsliefde, moet de jeugd de katholieke leer hoog houden. Bijzondere lezingen zullen voor dit doel in het Fransch en Nederlandsch, naar keuze, in al de scho len van het bisdom worden gehouden. Jn het Vlaamsche land echter bestaat er volgens den kardinaal helaas zekere nei ging om de vermeende belangen der Vlaam sche taal te bevorderen boven de zuivere katholieke. Ook ligt er een groot gevaar in het Vlaam sche nationalisme, dat nog op een deel van de intellectueele jeugd invloed heeft, al blijkt het, dat die invloed geleideïïjlc af neemt. Op het utopische van dit politiek programma wil mgr. Van Roey geen nadruk leggen. Die niet blind is voor de werkelijk heid, zal moeten erkennen, dat noch het land, noch het buitenland de verwezenlij king wenscht van die droomerijen, die geen praktischen ondergrond hebben. Men zou ze gerust kunnen laten uitsterven, daar zij uit eigen onmacht ten doode opgeschre- van zijn, in dien zij niet dikwijls steunden op principes en gehuld waren in theoriën, die niet te verdedigen zijn; een van die theo riën luidt: alles wat voor Vlaanderen wordt gedaan, is een daad van godsdienst. Die leus is met de katholieke leer in strijd; elke daad van godsdienst moet God ten doel hebben. Ook wordt gezegd: God heeft ons Vlamingen geschapen; zijn eigen aard kan niemand verloochenen. Die tweede leus is in strijd met de leer van den heiligen Thomas van Aquina, die leert: Contra jus naturale esset, sipuer anteuam habeat usum rationis, a cura pa- rentum substrahatur, vel de eg aliquid ordinetur invitis parentibus. Vlaamsche ouders, die hun kinderen Fransch onderwijs laten geven, doen derhalve geen enkel recht tekort. Tenslotte komt de kardinaal op tegen de leiders van de nationalistische beweging, die studenten opruien tegen die bisschop pen en priesters, die tegen de nationalis tische leerstellingen zijn. Van Roey besluit met den oproep tot de schooldirecteuren en priesters om te ageeren tegen de gevaarlijke opvattingen der jeugd, zonder echter 4* Vlaamsche taal en cultuur te bestrijden. Zij moeten de vaderlandsliefde, maar bo venal de geestdrift voor het katholiek ideaal bij de jeugd aanwakkeren. Vijl dooden. Zaterdagmiddag is te Lanaeken een buskruitfabriek in de lucht gesprongen. Vijf werklieden van de negen, die in de fabriek aanwezig waren, hebben er het leven bij verloren. Men vreest, dat de vier overige en de directeur eveneens tot de slachtoffers be- hooren. Jaarwisseling te Parijs. De Nieuwjaarsdag te Parijs is gevierd met de gewone officiëele recepties. President Doumergue ontving verschillende gelukwen- schen van buitenlandsche regeeringen, Fran- sche vertegenwoordigers in het buitenland, de koloniën en de departementen, alsmede vele gelukwenschen uit Elzas en Lotharin gen. Allereerst ontving de president het per soneel van het Elysée, gevolgd door burger lijke en militaire autoriteiten. Om tien uur verschenen de leden van het kabinet; Poin- caré, die ongesteld was, werd vertegenwoor digd door Louis Barthou. Namens het parle ment werden de wenschen aangeboden door den president van den Senaat, Doumer, en den president van de Kamer, Bouisson. Dit bezoek werd later door den president der republiek, vergezeld van de leden der regee ring, beantwoord. De maarschalken van Frankrijk, de groot-kanselier van het Le gioen van Eer, de militaire gouverneur van Parijs en zijn staf werden door den president op de lunch genoodigd. Des middags ontving Doumergue de leden van het corps diplomatique. De doyen, de pauselijke nuntius, Mgr. Maglione, zeide in zijn toespraak, dat de leden van het corps hopen, dat Frankrijk in vrede en welvaart zich zal blijven wijden aan de bevordering van zijn moreele en ma- terieele welvaart, waarvoor de vrede een zoo voorname voorwaarde is. De volkeren, die dit begrijpen en die het verschrikkelijke lijden gedurende den oorlog nog niet zijn vergeten, eischen, dat de vrede van blijven- den aard zal zijn en gegarandeerd wordt. Mgr. Maglione en zijn collega's kennen de humaniteit van Frankrijk en zijn vastbeslo tenheid, niet alleen te werken voor zijn eigen belangen, maar ook voor een betere verstandhouding tusschen alle naties. Zij verheugen zich er over, dat de groote in vloed van Frankrijk dit land in staat stelt waardevolle diensten te bewijzen aan de zaak, die allen zoo na aan het hart ligt. Doumergue sprak in zijn antwoord zijn voldoening uit over de nieuwe en succes volle pogingen, die gedurende het afgeloo- pen jaar zijn gedaan, om den vrede te ver zekeren en op vaste grondslagen te stellen. Het beste bewijs hiervoor is de vooruitgang der idealen van internationale justitie en arbitrage en de algemeene aanvaarding van nieuwe en minder zelfzuchtige opvattingen omtrent de internationale betrekkingen. Dat het verzoeningswerk nog verre van volmaakt is, aldus besloot de president, ligt buiten de macht en den wil van de regee ringen, die dergelijke idealen nastreven. De Nieuwjaarsboodschap van Dr. Marx. Rijkskanselier dr. Marx heeft voor de centrumpartij een Nieuwjaarsboodschap lot het Duitsche volk gericht, welke op de ko mende verkiezingen in Duitschland, Frank rijk en Amerika en op haar beteekenis voor het Duitsche volk wijst en tot terzijdeslel- ling van alle partijtwisten en bescherming van de Grondwet van Weimar door de Duit sche mannen en vrouwen oproept. Conflict in den Senaat. Uit Dantzig wordt gemeld: Alle Duitsch- nationale senatoren zijn uit den Senaat ge treden, omdat de meerderheid in den Se naat bij het opnieuw bezetten van den post van een afdeelingsdirecteur van het' Stede lijke Ziekenhuis, daar deze van dien post was teruggetreden, besloten had tot de be noeming van een professor aan de universi teit Greifswald, wiens politieke opvattingen die van 't centrum naderen, en zich daar door blijkbaar niet door zakelijke, maar door politieke overwegingen heeft laten leiden. De actie van lord Rothermere Er is een oproep gedaan betreffende de herziening van het verdrag van Trianon, welke het Hongaarsche volk uitnoodigt om den len Januari tot God te bidden voor het welslagen van de actie van lord Rothermere. In alle kerken zullen missen worden ge celebreerd voor dit doel. Gouverneur Johnson. Uit New York wordt aan de „Times" ge meld, dat de Senaat van Oldahama, in een hotel vergaderend, met 22 tegen 16 stem men heeft uitgemaakt, dat het Representan tenhuis niet bevoegd was bijeen te komen om tegen gouverneur Johnson beschuldigin gen in te brengen. Aan het einde van een langdurig debat werd een «notie voorgesteld, behelzend dat de Senaat, als Hof van Be schuldiging zitting houdend, niet het recht had, den gouverneur te schorsen en den vice-gouverneur in zijn plaats te benoemen. Tot de verbazing van den Senator die de motie had voorgesteld, werd ze aangeno men. Elf personen overleden aan ver giftigen alcohol. Ten gevolge van het drinken van gif- tigen sterken drank op een zwelgpartij op Kerstmis in een commensalenhuis iti de bui- tenlanderswijk van Winnipeg overleden elf personen. De burgeroorlog in China. _Na een beleg van 79 dagen heeft het gar nizoen van Tsjotsjau, 100 K.M. ten Zuiden van Peking, zich aan de Noordelijke troepen met volle militaire eer overgegeven. Banditisme te New York. Zes bandieten hebben den kassier van de Revenswood National Bank ontvoerd en hem gedwongen, hun toegang te verleenen tot de bank en de safe te openen, waaruit zij 80.000 dollar in baar hebben gestolen. De kassier, George Anderson, begaf zich Vrijdagavond tegen middernacht per auto huiswaarts, toen de bandieten ,die voorga- binnen te gaan. Andersons vader en moe- deelden, dat zij van plan waren den auto en het huis v.an Anderson te doorzoeken. Andersos protesteerde, maar de mannen dwongen hem met hun revolvers zijn huis j binnen te gaan. Anderson's vader en moe der werden gewekt en de bandieten, die maskers droegen, bleven tot zes uur gister ochtend in het huis.Toen werden de ouders naar buitqn in de garage gebracht, vast ge- bondan en door twee mannen bewaakt. De vier andere bandieten namen Anderson mee naar de bank, waar men even na half- acht arriveerde, een tijdstip, waarop de nachtwaker reeds is vertrokken en de dag waker nog niet gearriveerd. Onder bedreiging met den dood werd An derson gedwongen de deuren van de bank open te sluiten, och de safe kon niet wor den geopend, omdat het tijdslot op 8.15 was ingesteld. De mannen wachtten tot 8.16 an dwongen Anderson toen de safe te ope nen. Het bedrag van 80.000 dollar, dat daar de vorige week was opgeborgen in een ijze ren kistje, werd door de bandieten mee genomen. De bandieten raakten de effecten, die in de safe lagen, en ce«J totale waarde van meer dan een millioen dollar vertegen woordigden, en het opgeslagen zilver niet aan. Nadat het geld was weggenomen,werd de kassier in een wachtkamer vastgebon den en keerden de bandieten naar het huis van Anderson terug, waar zij hun twee kameraden afhaalden. Na het vertrek van deze twee mannen slaagden de ouders er in. zich te bevrijden en de politie op de hoogte te stellen. Anderson is een vertrouwd bankbediende, die al sedert zijn jeugd bij de bank werk- zi-am is. Deze brutale diefstal was moge lijk, doordat een uur verloopt tusschen het vertrek van den nachtwaker en de aan komst van den dagwaker. De overstroomingen in Marokko. De overstroomingen in Marokko breiden zich nog steeds uit en meer da.n 5000 vierk. K.M. land staan thans onder water. Een nieuwe stijging van de Wad Beht heeft tot gevolg gehad, dat het Zuidelijk deel van Ei Gharb, dat tot nu toe geen last van het water heeft gehad, overstroomd is. Het peil van de Seboe is iets gedaald, maar dat van de Wergba is weder gestegen. De brug over de Boe Regreg, tusschen Ra bat en Sale, is 40 c.M. verzakt, doordat de brug door het water ondermijnd is; 't zware verkeer over de brug is verboden, zoodat de verbinding tusschen Noord- en Zuid Marokko verbroken is. De resident-generaal Steeg heeft gisteren aan de verschillende bedreigde plaatsen een bezoek gebracht. Gedurende de afgeloopen week ziin in Algiers zware regens gevallen, die groote overstroomingen tot gevolg hebben gehad, vooral in het district Mascara, w.aar alle verbindingen zijn verbroken en al 't werk, dat na de jongste overstroomingen was verricht, weer ongedaan te maken. De Japansch-Russisckc betrekkingen Het bezoek van burggraaf Goto, den oud- minister vra Japan, trekt in Engeland sterk de aandacht. Zoowel de „Daily Telegraph als de „Westminster Gazette" vernemen uit diplomatieke bron nadere bijzonderheden over dit bezoek, dat de inleiding zou zijn tct een innige samenwerking van de beide lapden in het Verre Oosten. Eerstgenoemd orgaan maakt melding v,an een bericht in de „Tribuna", het officieuze Italiaansche orgaan, dat uit Moskou verneemt, dat Ja pan een program met een negental punten heeft opgesteld betreffende zijn toekom stige rechten in Mandsjoerije en Binnen- Mongclië, o. a. ten aanzien van spoorweg aanleg, landbezit, het op de been houden an een politiecorps, ontginning van be paalde natuurlijke bronnen, militaire advi seurs voor de Chineesche legers in Mand sjoerije en Mongolië, enz. Burggraaf Goto zou bij zijn onderhandelingen met Moskou trachten, de goedkeuring van de Sovjet- regeering op dit program te verkrijgen. De „Daily Telegraph" zegt echter, dat het be richt met de grootste reserve moet wor den beschouwd. De „Westminster Gazette" deelt intus schen mede, dat de delegatie onder leiding ran burggraaf Goto, het Japansche Genoot schap tot toenadering tr-sschen Japan en Rusland vertegenwoordigt en dat haar zen ding in Rusland een officieus karakter draagt. Haar taak is den toestand in Rus land te bestudeeren, om te komen tot een samenwerking van Rusland en Japan in het Verre Oosten. Goto zelf is de leider van 'u machtige groep in Japan, die voor emigra tie van Japanners naar Aziatisch Rusland is en hij zou een uitgebreid plan hebben uitgewerkt voor een dergelijke organisatie. Het blad voegt hieraan toe, dat bevoegde waarnemers van roeening zijn, dat met het oog op den tcgenwoordigen slaat van zaken in China de politieke en economische ge volgen van de onderhandelingen van groote beteekenis zullen kunnen blijken. De sneeuwstormen in Japan. Een nader bericht uit Tokio meldt, dat slechts elf studenten door de sneeuw be dolven werden, van wie er nog vier wor den vermist. De Romeins che kwestie. Zoowel in politieke als in kerkelijke kingen trekt thans, naar de correspondent van de „Times" meldt, een brochure over „Een mogelijke oplossing van de Romein- sche kwestie vol aatidacht. En dit om twee redenen. In de eerste plaats omdat het bekend is dat zich achter den schuil naam Ambrosianus don Pietro Stoppani verbergt, een eminent kerkelijk schrijver en een volgeling van mgr. Bonomelli, den bisschop van Cremona, die bekend is ge worden door zijn campagne ten gunste ee- ner verzoening luschen 't Vaticaan en het Quirinaal. Ten tweede omdat de geopper de „mogelijke oplossing'' ongetwijfeld oor spronkelijk, nieuw en wellicht niet onuit voerbaar is. De schrijver constateert dat tegenwoor dig ieder een oplossing dezer kwestie wenscht, dat de oplossing de onafhanke lijkheid voor alle geloovigen der wereld duidelijk moet blijken en dat de paus de eenige rechter in deze zaak moet zijn. Na alle vroegere plannen territoriale souvereiniteit, burgerlijke souvereiniteit, gelijk die vootvloeide uit de waarborgen- wet en burgerlijke souvereiniteit door de mogenheden gegarandeerd d-w.z. door in- ternationaliseering der waarborgen te hebben verworpen, komt de schrijver tot zijn eigen plan, hetgeen hierin bestaat dat aan den paus een diplomatieke souverei niteit zal worden Verleend overeenkomend met dïe, ontleend aan Bef privilege! ratf exterritorialiteit dat diplomatieke agenten ingevolge het internationale recht genieten. Er is evenwel een belangrijk verschil. Een diplomatiek agent woont buitan zijn eigen land, maar zijn land beslaat a's territoir en mogendheid. Dit zou voor den paus niet het geval kunnen zijn. Maar don Pietro Stoppani zegt dat als de apostolische pa leizen, waarvan de paus thans alleen het gebruik heeft, in volkomen eigendom aan hem werden gegeven (een denkbeeld on langs ook door de „Popoio d'Ilalia"' be pleit) de moeilijkheid als uit den weg ge ruimd zou kunnen worden, beschouwd. De staten, die diplomatieke betrekkingen on derhouden met het Vatikaan behoeven dan slechts die btrekkingen met den Hei'igen Stoel voort te zetten of te hervatten, het geen gelijk zou'staan met een internatio nale erkenning van den nieuwen staat van zaken. Aan het slot van zijn betoog zegt don Pietro dat het door hem in overweging gegeven plan analoog is aan een reeds, bestaande instelling het Paleis van den Volkenbond te Geneve, een rechtspersoon van diplomalieken aard, die een interna tionale constitutie heeft. De autonomistische beweging in den Elzas. De „Petit Parisien" meldt dat de be weegreden voor de aanhouding der Elzas- ser aufonomisten de ontdekking tijdens de huiszoeking was van een document nopens de stichting eener autonomistische mili taire organisatie in den Elzas, bestemd om de autonomisten te beschermen. Volgens de „Matin" wilden de autonomis ten van Elzas-Lotharingen een vrije repu bliek maken, welke haar eigen president en ministerie zou gekregen hebben, die klaar stonden om het 'bewind in handen te nemen. Een nieuwe spionnagezaak. De Parijsche politie heeft drie personen aangehouden verdacht betrokken te zijn bij een spionnagzaak. Zij verklaarden ver scheiden malen voor geld geheime docu menten te hebben geleverd, die zij zich verschaften op 'de drukkerij van den gene- ralen staf, waar zij werkzaam waren. Het Anti-oorlogsverdrag. Het Amerikaansche antwoord op het Fransche voorstel inzake een anti-oorlogs verdrag zal volgens de „Matin" in bijzon der vriendschappelijke bewoordingen ver vat zijn en de verlenging mogelijk maken van het in Februari afloopende Fransch- Amerikaansche arbitrage-verdrag. EEN BELASTING OP BOOTEEIZIGERS. Met ingang van gisteren treedt in Frank rijk een belasting in werking op passagiers van overzee. De opbrengst komt ten goede aan de invalieden der scheepvaart. Voor het vericeer met Corsica bedraagt het recht 5 francs voor le klasse passagiers. Voor het Kar.aal- en Noorzeeverkeer zijn die bedragen onderscheidenlijk 6, 4 en 2 francs; tusschendekspassagiers moeten 1 fr. betalen. Ten aanzien van het verkeer door de Middellandsche Zee. met Marokko en de Europeesche landen, die niet aan het Ka naal en de Noordzee liggen, bedraagt de belasting onderscheidenlijk 12, 8, 5 en 3 i-iiu s facor tusschendekspassagiers), terwijl degenen die luxehutten hebben. 10O francs zu'len moeten beta'en. Voor het transatlan'isch verkeer en het verkeer van voorbij .Suez moeten passagiers eveneens 100 francs betalen; le klasse-pas sagiers 50 francs, 2e k'asse-passagiers 30 francs, 3e klassa 20 fran.s en tusschen dekspassagiers 12 francs. ONTVOERING VAN TWEE KINDEREN. Te Boedapest baart een geval van kin derontvoering onder bijzondere omstandig heden groot opzien. De voormalige Bulgaa-sche consul-gene raal te Weenen, Litsjew, die met zijn vrouw in proces ligt over een echtscheiding, heeft zijn beide kinderen, die hem in zijn hotel kwamen bezoeken, ontvoerd. De vertrou wensman der moeder achtervolgde Li'sjew per auto maar deze kon de beide kinderen in het Bulgaarsche legatiegebouw brengen. Dit wordt thans door de politie bewaakt, om een verdere ontvoering te verhinderen. Mevr. Lits ew heeft zich thans telegrafisch tot den koning van Bulgarije om hulp ge wend, en tegelijkertijd den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken verzocht den Bulgaarschen gezant te Boedapest ter verantwoording te roepen wegens onrecht matige inmenging in particuliere aangele genheden. Men wacht met spanning op den afloop van dit echtelijk drama. GEWELDIGE HEIBRAND. Fire Hills, de met brem en hei 'bedekte heuvels van Sissex Weald, op vijf mijea van Hastings, en een der mooiste plekjes van Zuid-Engeknd, zijn vorige week door brand verwoest, Negen maanden geleden werd door middel van een openbare in schrijving dit stukje natuurschoon voor goed aan de omwonenden en toeristen geschon- ken. Het vuur breidde zich zeer snel uit en bleef den geheelen avond woeden. Gemeend wordt dat stroopers den brand hadden ge- s'icht om konijnen op te drijven. De omwo nenden maakten angstige uren door, doch de huizen in de nabijheid bleven gespaard, althans voor zoover bekend werd. De brand was zichtbaar van de kust en in het Kanaal varende schepen informeerden draadloos of soms een stad in Engeland m brand stond. NAAR HET ENGELSCH. 22 Wel neen, zeide Lottie; indien je dat gedaan had, zou je het gauw genoeg ge hoord hebben. Maar ik wil nou eenmaal voor het diner niet gekust worden; dat is alles! En nu, vooruit marscb! Ik wil naar mijn eigen kamer. Toen hij was weg gegaan, ging ze er da delijk heen Haal mijn eenvoudigste jurk die ik heb zeide ze tot de meid. Iets onschuldigs en meisjesachtig; je weet wel. Terwijl de meid de jurk uitzocht, zat Lottie voor den spiegel en trommelde met haar vingers op tafel. Ze dacht na hoe •ze het zou aanleggen om het met Mr. Stan ley Carrasford uit te maken. Want ze ver trouwde hem niet; ze wist dat hij niet van plan was met haar te trouwen, omdat een i huwelijk met haar plannen in den weg zou j staan en Ze wist heel zeker, dat hij zich voor geen enkele vrouw ook maar eenig offer zou getroosten. Bijna had ze besloten met hem te breken, toen jSmmer voor haar goed besluit, hare oogen op de kleine brandkast vielen, die in den muur dicht bij haar was geplaatst. Ze deed haar open en haalde er een moroc co doosje uit; het bevatte bare juweelen ze woelde er met haar hand in, liet ze door haar vingers glijden, evenals een gierig aard zou grabbelqn in zijn goud. Ze had 'n passie voor die mooie schitterende dingen; en evenals een gierigaard wilde ze er steeds meer van hebben. Ze wist dat ze er nog meer van Stanley Carrasford zou krijgen, indien ze hem maar in hare strikken gevan gen hield. Zuchtend haalde ze haar schou ders op, zette het doosje weer in de brand kast en liep naar de tafel. De japon stond haar inderdaad bekoorlijk en toen ze daar zoo in een hoekje van haar sofa in het salon zat, zag ze er uit als een onschuldig, eenvoudig buitenmeisje. Een verheven tegenstelling met de danseres, die zong en danste in 'frivolity. Zij nam een roman en trachtte te lezen, maar ze was te veel in gedachten, en bleef onbewust op de zelfde bladzijde staren. Ze schrok even, toen de bel overging; zij kleurde, toen Plan tagenet „Mr. Barry Wynton" aandiende. Wel, je bent een beste boy om zoo spoedig te komen! zeide ze, terwijl ze op sprong om hem welkom te heeten. Zij zag er zoo mooi uit, haar toon en bewegingen waren zoo openhartig, en zoo duidelijk liet ze blijken, dat ze blij was hem te zien, dat Barry haar hand een paar oogenblikken langer vasthield dan noodzakelijk. Ik moest natuurlijk komen om te vra gen, hoe het met u gaat, zeide Barry eenigszins verlegen. O, is het daarom, zeide ze lachend. Je bent oprecht. Met mij gaat het uitstekend, 't kan niet beter. Ik ben niet zoo'n teer dametje en heb niet zulke zwakke zenuwen als men u misschien wel in 'frivolity Ver telde. Ga zitten, ik zal u een kopje thee inschenken. Het is nog wel vroeg, maar ik kan altijd thee drinken, ik ben er dol op. Enfin, ik hoop dat u ook geen hinder van het avontuur van gisteravond pndervonden hebt. Om kort te gaan, hebt u de kranten van vanmorgen al gelezen? Zij zijn vol over uw heldendaad. Nog niet, antwoordde Barry, en zag een beetje vreemd op. O, weesgpaar niet bang, hoor, ant woordde ze viug. Uw naam staat niet ver. meld, want die wisten ze natuurlijk niet. Zal ik een journalist schrijven of vertellen wie u bent? Hij schrikt zich beslist half dood, als hij ziet, dat ik niet gewond ben en weer als gewoon ten tooneele verschijn. Over een paar dagen geven ze een groote receptie in Trivolily ter eere van mij. Het zou niet slecht bedacht zijn, als ik mijn arm in het verband droeg. Maar, neen, dat is maar gekheid. Wil u mij niet eens iets over uzelf vertellen? Er is niets te vertellen, zeide Barry leuk. Ik heb u toch gisteravond alles ver teld. O, 't is goed hoor, antwoordde ze. Ik wil niet onbescheiden zijn. Ik ben geen nieuwsgierig Aagje. Mijn vrienden kies ik naar den eersten indruk, dien ze op mij maken., Is dit geen complimentje voor u? De thee werd vlug binnengebracht; wan neer Lottie iets bestelde, wilde ze het da delijk hebben en gewoonlijk kreeg ze het ook. Barry, die zoo lang in de wildernissen vertoefd had, vond de kamer gezellig en was zijn lieve kleine gastvrouw zeer dank baar. Hij behoefde niet bang te zijn dat het gesprek niet zou vlotten, want Lottie kon zooals ze zelf gewoon was te zeggen, wel van den vroegen morgen tof den laten avond achter elkaar babbelen. Zij keuvelde prettig, vertelde hem gebeurtenissen uit het Londensche leven, kleine schetjes van haar eigen groote ondervinding, amuseerde en onderhield zich met hem op een wijze, die de dames van een hoogere standing haar benijd zouden hebben. Ineens sprong ze op en liep naar de piano. Ik ga een nieuw lied zingen, zeg mij hoe je het vindt. Zij zong haar nieuwe compositie schitte rend; Barry leunde met zijn groot zwaar li chaam tegen de piano en knikte met zijn hoofd op de maat van het vroolijk refrein. Reuze mooi, zeide hij. Ik vergeet de wijs nooit meer. En u zong het, nu ik kan het gerust zeggen, volmaakt. Dank je wel, mijn lnrd, zeide Lottie en trachtte haar tevredenheid glimlachend te verbergen. Nou nog een. Een heel ander. Een klein buitenmeisje: dochter van een do- miné: wordt verlie-d op een mooien vreem deling; deze verdwijnt plotseling. Kleine meisje weent; woorden worden onderbro ken door tranen. Moet je maar hooren! Zij zong het lied schitterend mooi; nu en dan werden de woorden onderbroken door hare tranen en op het eind «cheen ze in tranen uit te barsten. Barry kwam er hee- lemaal door onder den indruk. Hoe vir.dt je het? vroeg ze op zoon anderen toon ineens, dat Barry ervan schrok Wel ik dacht, dat u werkelijk ween de, zeide hij. Dat is het mooiste, wat je me kon zeggen, antwoordde ze en knikte hem toe. Zij zong nog een paar liedjes: een er van zonder noten, en onderwijl ze zong, zag ze Barry met hare mooie oogen aan, maar Bar ry, die geheel in de muziek opging, staarde droomend door het venster naar buiten. Ineens hield ze zuchtend op, alsof de een of andere gedachte haar hinderde, en op springend zeide ze: Ik ben moe. Ik ben u zeer dankbaar, zeide Barry, langzaam als uit een droom ontwakend. U had mij niet meer genoegen kunnen doen. Ik ben dol op muziek, en zou wel uren ach tereen naar u kunnen luisteren. Maar ik ga nu weg. Ik ben eigenlijk al te lang geble ven. I Maar êe moet weer gauw terug ko men.... omdat je zoo n goede boy bent geweest, zeide ze, en terwijl ze dit zeide zag ze hem strak aan, om te zien of hij)zich zijn belofte om niet met haar te ilirten her innerde. Barry nam zijn hoed en zeide al leen: Nogmaals mijn harteiijken dank. Waar ga je heen, vroeg ze. Ik ga naar het kantoor van iemand in de Victoria Street, antwoordde hij. Wat toevallig en gelukkig! Ik bedoel voor u, riep ze uit Ik moet daar ook heen, naar de Stores. Ik ga met u mee als u ten minste even wil wachten tot ik mijn man tel heb aangedaan, of hebt u het liever niet? zeide ze haastig. Waarom niet? vroeg Barry kort. Ik vind het wel leuk. O, ik wist niet, o! n het wel prettig vond met Lottie Lane van de Trivolity te rijden en door iedereen gezien te worden. Wist u dat niet, antwoordde hij ruw, want hij had langen tijd met onbeschaafde menschen omgegaan. Hoe kon u zoo dom zijn. Je hebt gelijk. Neem onderhand een sigaret; in dat cabinet daar liggen ze. Laat dadelijk de Victoria voorkomen, zeide ze lot Plantagenet, toen ze de trap opging; denk er om dadelijk. IWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6