^Bmnenlandsch Nieuws, Rechtszaken Gemengd Nieuws Radio-Nieuws, RADIO-OMROEP. HALLO, BANDOENG, HOORT U ONS 'I De corruptie in het gasbedrijf. De Nederlandsche Heide maatsckappij. Moeten er maatregelen getroffen worden tot meerderen waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen De werkloozen naar Overijsel. Na de stormramp. Ernstige stagnatie in het goeder entreinverkeer. VERKEER EN POSTERIJEN. De ijl- en vrachtgoederen op de Ned. Spoorwegen. UIT ONZE OOST. Mr. J. Onnen. Gevankelijk naar Semarang overgebracht. De Slamatbehouden aangekomen. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nijverheidsraad. De brug bij Katerveer. Door de Koude De Culemborgsche moordzaak. Het drama in de Schoenmakersstraat te Roermond. De dader van 20 diefstallen gepakt. EEN ECHTE HOLLANDSCH-INDISCHE OUDEJAARSAVOND. „Slamat tahoen baroe!" Een tragisch einde. Ze zat rustig aan een kopje koffie. Drie jongens door het ijs gezakt. Radioverbinding Amsterdam- Paramaribo. LUCHTVERKEER. Eindelijk gevonden. De Dawnverloren. SOCIAAL LEVEN Schiermonnikoog en Ameland geïsoleerd. De Personeelsraad der Ned. Spoorwegen. Te Leeuwarderadeel. Te Leeuwarderadeel heeft de commissie ad hoe aan den gemeenteraad haar rapport aangeboden van het onderzoek naar de be trouwbaarheid van den directeur der licht- bedrijven. Het onderzoek betrof een verklaring van den directeur, „Tot 1924 had hij steeds de verleiding weerstaan om van leveranciers giften of pro visie aan te nemen." In dat jaar evenwel was hij tot zijn groote spijt van den juisten weg afgeraakt. Hij werd in dat jaar aangesproken tot betaling van ongeveer 800, een bedrag waarvoor hij borg was voor een zwager bij de Midden stand Credietbank te Sneek, welke failliet ging. Daardoor in moeilijken fir.ancieelen toestand geraakt, was hij gegami naar de fir ma Wilson en Co. in Den Haaf en de Maat schappij tot vervaardiging van gasmeters te Dordrecht, om voor het vervolg ook te mogen ontvangen de provisie, welke, zooals in de z.g. gaswereld de gewoonte was, aan directeuren op gasmeters werd gegeven. Hij heeft daarna successievelijk een bedrag ge had van 800, doch hij heeft op 21 Februari 1927 een hem toegezonden bedrag van 280 teruggezonden. De commissie concludeert, dat de direc teur b» de gelegenheid moet worden gesteld het tot voor kort genoten vertrouwen te herwinnen, wat niet anders zal kunnen dan door hem in zijn functie te handhaven. Op goede gronden kan worden geschat, dat hij 3500 op onrechtmatige wijze heeft verkregen. De commissie stelt voor dit bedrag in 7 jaarlijksche termijnen af te betalen. Te Zuid-Scharwoude. In de gehouden vergadering van den ge meenteraad werd, naar de „Tel." meldt, met algemeene stemmen besloten aan de gascommissie te verzoeken een nieuw on derzoek in te stellen, aan de band van de door den burgemeester aan de gemeentera den van deze gemeente en die van Noord- Scharwoude gezonden nota, omtrent de cor ruptie bij de gemeenschappelijke lichtbcdrij- ven van Langendijk en St. Pancras, daar het onderzoek der commissie onvoldoende werd geacht. Mocht de gascommissie op dit ver zoek niet ingaan, dan zal aan Ged. Staten verzocht worden met behulp van een com missie uit den raad de laak te onderzoeken. Te Wolvega, In de laatst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Weststellingwerf werd medegedeeld, dat uit een door B. en W. in gesteld onderzoek is gebleken dat de directeur der gasfabriek te Wolvega zich aan corrup tie heeft schuldig gemaakt. Maatregelen tegen den directeur zullen genomen worden, als de resultaten van het justitioneel onderzoek zullen bekend zijn. Binnenkort baar 40-jarig bestaan. Den 5den Januari 1888 werd te Arnhem de Nederlandsche Heidemaatschappij onge richt, zoodat, naar wij reeds in het kort meldden, deze Maatschappij 5 Januari a.s. 40 jaar bestaat. De Raad van Commissarissen is van mee ning, dat deze gebeurtenis van genoeg be- teekenis is, om haar eenigszins feestelijk te herdenken. Daartoe zal in de week van 25 30 Juni 1928 te Arnhem, naast de gewone algemeene ledenvergadering, een congres worden gehouden. Op dit congres zullen inleidingen worden gehouden door deskundigen uit Nederland en het Buitenland. Het ligt in de bedoeling te trachten daar bij Cen overzicht te geven van den tegen- woordigen stand van kennis en de ervaring op bet gebied van de ontginning van woeste gronden tot bouw- en grasland ei bosch, benevens van wat inzake de ontginning door het particulier initiatief is verricht en in de toekomst nog gedaan kan worden. Alle inleidingen en. rapporten zullen in druk verschijnen en verkrijgbaar worden ge steld: zij moeten gesteld zijn in de Duitsche, Engelscbe, Fransche of Nederlandsche taal en onderwerpen omvatten uit een der vol, gende drie groepen: 1. Het particulier initiatief bij ontginning van woesten grond tot bouw- en grasland en bosch: Het werk van vereenigingea. Het versprei den van kennis. Het verleenen van techni sche hulp. Ondersteuning van het particu lar initiatief van overheidswege. De ontgin ning van woeste gronden als werkverschaf fingsobject. Het verleenen van voorschotten en subsidies. Faciliteiten bij belasting. 2. De techniek bij ontginning van heide- en veengronden tot bouw- en grasland en de verdere exploitatie dezer ontgonnen gron den: Grondbewerking. Drooglegging. Bemesting. Bezaaiing. Bestrijding van bodemziekten. Stichting van landbouwbedrijven. 3. De techniek bij ontginning van heide, duinen en zandverstuivingen tot bosch en de verdere behandeling der aangelegde bos- scben: Grondbewerking. Drooglegging, vastleg ging van duinen en stuifzanden. Bemesting. Planten -en zaden. Soortenkeuze, Bodemver zorging. Dunning. Behalve de gewone jaarlijksche excursie, zullen ook eenige speciale excursies worden gemaakt op cultuurtechnisch- en boschbouw- gebied, o.m. naar de Haarlemmermeer en naar de duinen in den omtrek van Haarlem. Uitnoodigingen lot deelneming zijn gezon den aan vereenigingen en instellingen in Amerika, België, Denemarken, Duitschland, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ier land, Italië, Noorwegen, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Zwitserland en Nederland. Een commissie van onderzoek. De Minister van Justitie heeft een Com missie ingesteld, aan welke is 0Péedragen: a. te onderzoeken of en, zoo ja, welke maatregelen moeten worden getroffen tot meerderen waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen; b. van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit 'c brengen, en wel, indien de Commissie ^°t het besluit komt. dat een wettelijke Vt>orziening wenschelijk ia, vergezeld var ee° of meer ontwerpen van wet met Me- ^orie van Toelichting. i Tot lid en voorzitter doaer commissie is ,enoemd: mr. dr. M. Polak, Raadsheer in er> Hoogen Raad der Nederlanden; d 'ot leden; C. A. Abbing, hoofdinspecteur er registratie en domeinen te 'sHage; ""r» G. H. A. Grosheide, advocaat tevens Cc<>untant te Amsterdam; mr. Ph. B, Libourel, notaris te Delft; jhr, mr. D. J. de Marees van Swinderen, president van de arrondissementsrechtbank te Groningen, tevens voorzitter van de Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen te Groningen; mr. J. R. H. van Schaik, advocaat en procureur en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage; Th. C. L. Smit, voorzitter van de Broeder schap van Notarissen in Nederland te Am sterdam. Tot lid en secretaris: R. Remmelts, algemeen secretaris van de Broederschap van candidaat-notarissen <n Nederland en zijn Koloniën. Door het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp,, zijn aan den Minister van Bin- nenlandsche Zak in en Landbouw de vol gende schrifteli'ke vragen gericht: Is het juist, dat in de maanden Februari- Maart duizend werkloozen uit de groote steden bij de werkverschaffing in Overijsel zullen worden te werk gesteld? Zoo ja-, 'S dan de Minister bereid te be vorderen, dat geen bevoorrechting der ste delingen boven de plat'elandsarbeidcrs plaats grijpe? Nog een slachtoffer overleden. De landbouwer A. Reyrink, te Lievelde, die bij de stormramp in Juni ernstig ge wond werd, is in het gasthuis te Groenlo overleden. Alle verloven ingetrokken. Naar de ,Tel." meldt, is er Zaterdag ern stige stagnatie ontstaan in het verkeer der goederentreinen bij de Ned. Spoorwegen. Verschillende goederentreinen kwamen met vier, Vijf acht en zelfs met twaalf uur ver traging op de stations binnen. In verband hiermede werden te Utrecht alle verloven ingetrokken. De directie der Nederl. Spoorwegen deelt mede, dat in verband met de wïnter- drukte met ingang van Maandag 2 Januari de leveringstijden voor ijl- en vrachtgoede- re in binnenlandsch verkeer verdubbeld en in het verkeer met het buitenland met vier dagen verlengd worden. Aneta seint uit Batavia; De advocaat- generaal bij het Hooggerechtshof, mr. J. K. Onnen, is benoemd tot procureur-gene raal. Aneta seint uit Solo: Mr, F., advocaat alhier, is gevankelijk naar Semarang over gebracht. Aneta seint uit Batavia: Flet s.s. „Sla mat" is thans te Tandjong Priok gearri veerd. Het is varende in Straat Riouw, toen het met stuurboord langs het rif Toendjoek streek, blijven haken. Door het leegpompen van de ballasltanks is bet schip na drie en een half uur vrijgekomen Het maakt geen water en zal, naar ver moed wordt, wel niet beschadigd zijn. De oorzaak is vermoedelijk het niet in orde zijn van het seinlicht te Terkoetai, waar door dit onduidelijk werd waargenomen, In zijn jongste vergadering heeft de Nij verheidsraad besloten, om het verzoek naar het voorkomen van dumpingsverschijnselen bij verschillende, takken van nijverheid niet voort te zetten. Met dit besluit heeft de jeP Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in kennis gesteld. Ook heeft de Raad besproken de wijze, waarop de organisaties, waaruit hij is sa mengesteld, hare medewerking zullen kun nen verleenen, om de totstandkoming van de tentoonste'ling (annex congres) betref fende arbeid en arbeidsmelhoden voor on volwaardige arbeidskrachten (A.V.O.j te kunnen verzekeren. Aan den Minister van Financiën heeft de Raad een uitvoerig rapport over den accijns op het gedistilleerd, waarvan een afschrift aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is aangeboden, gezon den. Daarin is in het bijzonder de nadeehge invloed, dien die accijns na de laatste ver hooging in 1921 bij de verschillende recht streeks en zijdelings betrokken takken van nijverheid heeft uitgeoefend, behandeld, Aan de Nederlandsche industrie gegund. Men herinnert zich dat eenigen tijd ge leden gevaar bestond dat de bouw van de brug over de IJsel bij Kateveer zou worden gegund aan een buitenlandsche firma. Thans kan worden gemeld, dat de Minis ter van Waterstaat den bouw heeft opge dragen aan de N V Kloos en Zonen te Kin derdijk. Het werk zal worden uitgevoerd in samenwerking met de firma Enthoven te DeHt en Penn en Bauduin te Dordrecht. Dc brug wordt vervaardigd naar het door de firn)4 Kloos gemaakte ontwerp. worden uw Handen ruw en gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Waarom de Smale zijn beschuldiging introk. Een brief aan Claas Sweeris. Men herinnert zich, dat De Smale, een der getuigen in de Culemborgsche moord zaak, zijn verklaringen betreffende Swee ris heeft ingetrokken en erkend, dat hij in dezen onwaarheid heeft gesproken. Het „Volk" heeft, thans den brief van De Smale aan Claas Sweeris, waarin hij den veroor deelde mededeelt, dat hij zijn beschuldigin gen heeft ingetrokken, gepubliceerd. In dezen brief wordt het volgende ge zegd; M. Bij deze ne»nj ik de vrijheid om u eeni gen woorden te schrijven. Daar het niet mogelijk is, om met u een oogenblik per soonlijk te spreken. Daar ik ook zeli ver blijf in één kamertje, als u. Echter hoewel dit onmogelijk is, mogelijk is het toch U per brief te bereiken, en een oogenblik met U te spreken. Maar daar ik mij niet gaarne in een brief over dingen uitlaat die een ander niet hoeft te weten, dingen die ons persoonlijk aangaan. Daarom zal ik ook maar zeggen waarover ik u per brief even spreken wil. Als dat ik de aanklacht tegen u uitgegeven herroepen heb. Daar het mijn pli'ht het was de waarheid niet langer te verzwijgen tegen over U, En daai ik te laatste drie maanden veel over U er, u huisgezin steeds dag en nacht in mijn gedachten heb gehad, heeft het mij tot na denken gebracht En toen heb ik gewaa, geworden ais dat mijn haat die ik tegen u had u niet alleen getroffen had maar u vrouw en kinderen het meest. Dat heeft mij doen hesluiten als dat ik te aanklacht tegen I vangenisslraf werd veroordeeld, u herroepen heb. Daar ik altijd verblind ge- De verdediger van den verdachte heett weest ben zoo lang als u geleden heb. Mijn eveneens hooger beroep aangeteekend. haat tegen je was te groot dat ik het eer der gekend had om het te herroepen. Daar op de Kerstdagen van 1927 de herinnering aan mijn Moeder wat zij mij altijd voorge houden heeft om gehoorzaamheid en waar heidsliefde in het oog te houden. ....Toen is het me duidelijk geworden als dat ik niet langer wchten moog, als ik nog iets goed te maken had dan was het in de eerste plaats tegen u. Daar ik net iets hoorde de morgen in de kérk van: „God, die de leugen haat, eischt van ons, dat wij de waarheid spreken, welke de gevolgen daarvan ook mogen zijn." Dat heeft mij vast doen besluiten o.m de valsche verklaringen die ik tegen u uitge geven hadt in te trekken, van die moord geschiedenis en de inbraak te geldermalsen. Je zult je nog wel herinneren wat je voo, mij uit ging strooien te Buren. En als je het je niet meer herinneren kunt zal ik het je nog wel is schrijven en persoonlijk zeggen. Verder hoopt ik je spoedig in vrijheid ge steld te zien. Nu verder hoop ik als dat je het ook vergeven en vergeten kunt wat er tusschen ons is voorgevallen is het dan ook beter, er niet meer over te spre ken. Mocht het zijn dat je nog bericht terug wil sturen. Mijn adres is Veenhuizen 1 No. 7061 Jb. 1 Achtend, MELIS DE SMALE De substituur-officier bij de rechtbank te Roermond heeft hooger beroep aange teekend tegen het vonnis dier rechtbank in de zaak tegen den kapper C. M., die we gens moord op zijn vrouw tot 20 jaar ge- Een jongmensch van 19 jaar In verband met de inbraak gedurende de Kerstdagen in een woning in de Laker- straat te Eindhoven, waarbij ongeveer 270 werd gestolen, meldt het „E. D." het vol gende: De recherche had al spoedig het oog op een gewezen geliefde van het dienstmeisje, die kon welen dat de familie gedurende de Kerstdagen afwezig was. Na den diefstal was dit veelbelovend jongmensch, oud 19 jaar, wonende ten huize zijner ouders, ver dwenen. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat hij naar Antwerpen de wijk had geno men. Ondertusschen kwam uit, dat hij te Eindhoven een gouden tientje had laten wisselen, terwijl er bij den diefstal derge lijke goudstukjes werden vermist Vrijdag morgen keerde de gewezen vrijer uit Ant werpen terug. De recherche kreeg hiervan kennis en had hem spoedig te pakken. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd en deelde tevens mede, zich in den laat- sten tijd nog aan circa 20 andere diefstal len te hebben schuldig gemaakt, waarbij verschillende in fabrieken. De knaap vertelde daarbij, bij verschil lende van die diefstallen een kameraad te hebben gehad. Deze, zekere J. C Sch, wo nende bij zijn ouders te Stratum, is eveneens door de recherche aangehouden en bekende verschillende diefstallen met zijn vriend K. te hebben gepleegd. Zij zijn beiden in ar rest gesteld en worden naar den Bosch overgebracht. Schitterend succes voor Kootwijk en zijn staf van kranige werkers. Ieder, die een radiotoestel bezit, en dat zijn er zeer velen, zal Zaterdagmiddag onge twijfeld met aandacht geluisterd hebben naar den echten Uollandsch-Indischen Oude jaarsavond, die via den korte gol-telefonie- zender van de Rijkstelegraaf te Kootwijk plaats had en die ook door Scheveningen- laven op 1950 Meter-golflengte voor de duizenden Nederlandsche luisteraars werd uitgezonden. Reeds voor het aangekondigde uur van 13.20 werden al proeven genomen om Indië gelegenheid te geven goed te moduleeren. Want om 13 uur reeds kwam Ir. Koomans voor de microfoon en kfonk zijn roep. „Hallo, Bandoeng, hier Koolwijk. Hoort u ons. Geef u ons een dringende dienstnota, of de modullatie goed is!?" Onwillekeurig zal een gevoel van huive ring door alle Nederlandsche luisteraars ge gaan zijn bij deze eerste woorden, die de vrienden, verwanten en kennissen in het verre Indië opriep, om te luisteren, wat het moederland hun op den gedenkwaardigen oudejaarsdag te wenschen zou hebben. „Tot straks Bandoeng!" klonk het nog. Bijna 13.20 was het en daar kwam de beer Pater, chef van den Persdienst der P. T. T. voor de microfoon. „Hallo, Bandoeng, is u daar nog? Is u al in dc oudejaarsavond-stemming? Wij nog niet. Bij u is het al avond, maar wij hebben hier bartje-middag. Even daarna werd Bandoeng nog eens aangespoord een dd. (dringende dienstnota) te zenden, of met de uitzending kon worden begonnen. Circa 13.27 kon de oudejaarsviering een aanvang nemen. Er werd begonnen met mu ziek, n.l. met het spelen van de „Slavische Tanzweisen" van Dvorsak, Kreisler, De, piano-begeleiding was in handen van mevr. Koomans, violist was de heer Slarrenburg uit den Haag. Nadat inmiddels mevrouw en de heer Ruys in de Studio waren aangekomen hoorden we nog een „Nocturne" van Chopin voor piano. Tegen kwart voor twee werd Indië weder toegesproken, ditmaal ongeveer aldus: „Vrienden in 't verre Nederlandsch-ïndië, Nederland roept u op dezen laatsten dag van het jaar. Dit is Kootwijk. Kootwijk en zijn staf van kranige werkers onder leiding van dr. Koomans wensebt u een zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar. Kootwijk, het mach tige station op de Veluwscbe Heide laat zijn stem over de heide klinken. Wij hopen, dat u gevoelt, dat Nederland aan u denkt, luisteraars in de Binnenlanden, die in den tropischen nacht naar ons luistert om naar de stem en de wenschen uit het Moederland te hooren. Hoort gij ons? Het is een klein gezelschap o.a. het hoofdbestuur der P. T.T., dat u toespreekt. Wij danken u voor de en thousiaste reactie op onze uitzending van 21 November j.l. Deze beeft het hoofdbestuur doen besluiten wederom met u contact te zoeken, u, aan het andere einde der aarde. Wij zijn vóór in de week op Kootwijk ge weest met dr. Koomans en wij hebben hem daar bezig gezien. Eenzaam en stil lig' Kootwijk op de onafzienbare heide, thans geheel onder sneeuw bedolven. Thans zijn we in Den Haag, in de studio van het H.B. der P.T.T. waar een kleine groep menschen zich gelukkig gevoelt, Indië te mogen toespreken. Het ligt in de bedoe ling van het H. B. om van deze uitzending een intieme Oudejaarsavondviering te maken." Dan werd aan alle kranige werkers van den radiodienst hulde gebracht, niet in minst aan dr. Koomans, aan wiens beleid wij dit groote nationale werk te danken hebben. Daarna verschenen Cor Ruys en Tilly Lus in een samenspraak met den conférencier. Zij missen juist de boot naar Indië, maar geen nood, dr, Koomans helpt hen met zijn korte goli-installatie en in een oogenblik is het eerste wcreldcabaret gevormd. Cor en Tilly spreken Indië toe als Thomasvaer en Pieternel, waarna het „Wilhelmus" door den aether gaat. Ten slotte wendt Cor Duys zich nog, nu gewoon maar als Cor, tot zijn Indische vrienden, wien hij alle goeds wenscht en ten slot e ook een; „slamat tahoen baroe!" Na een korte pauze en eenige muziek nummers is ook de Minister van Water staat verschenen om de oude-jaarsavondher- denking mede te maken. De Minister, het woord nemende, herinnert aan een enquête, die het persbureau Vaz Dias te Amsterdam heeft ingesteld onder de autoriteiten, in in- dustriëelen-, handels- en scheepvaartkringen onder de cultures en de journalisten in het moederland, over het belang van een juiste, snelle voorlichting van de koloniën door middel van een draadloos-telefonischen persdienst. De heer v. d. Vegte stelt het zeer op prijs zegt hij thans zijn meening mondeling San Indië te kunnen overbrengen. De mi nister zegt, dat de gestelde vraag hem in dezelfde verlegenheid brengt als eenigen tijd geleden het verzoek om zijn meening 'e zeggen over het belang van een geregel- den vliegdienst tusschen ons land en de overzeesche gewesten, een verlegenheid, die niet het gevolg is daarvan, dat spr. het met zichzelf daarover nog niet eens zou zijn, maar die voortspruit uit het feit, dat de verzoeker naar 'n bekenden weg vraagt en hij niet onbeleefd genoeg is hem dat ronduit te zeggen. Spr. beschouwt die verbinding als een niet genoeg te prijzen vooruitgang, waar voor allen, die hier in Indië hun krachten hebben gegeven, hulde verdienen. Deze hul de brengt hij allen op dit oogenblik gaarne en eindigde met zijn bes'e wenschen over brengen aan Indië. N*dat nog eenige muzieknummers ten gchoore zijn gebracht, spreekt Cor Ruys de Indische landgenooten nog in proza en Poëzie toe. Daarna spreekt dr. Koomans zijn medc- erbeiders en luisteraars toe. Op deze toe spraak volgde een krach ig applaus, waar na het „Wilhelmus" werd gezongen. De uitzending werd te 3 uur beëindigd met een enthousiast woord van dank van dep w.n. hoofdingenieur-directeur der Tele grafie, den heer Beetje, die tevens een per soonlijken heilwensch voor 1928 tot de Jn- 'dische collega's richtte. Nog tijdens de uitzending, welke in proza en poëzie was verzorgd door den heer Salo- Dezer dagen ging de 70-jarige v. E. te Noord-Scharwoude met kleinzoon in een slee een tochtje op het. ijs maken. Hij reed daarbij in een wak, waarin de oude man verdronk. Het jongetje kon worden gered. Te Alphen ad. Rijn doorleefde een ge zin angstige oogenblikken. Een dochter des huizes was een emmer met vuil gaan ledi gen in den Rijn. Doordat het meisje wat lang uitbleef, maakte men zich ongerust Een harer broers, in de meening, dat zijn zuster in de bijt was gevallen en onder het ijs geschoven, sprong ia de ijsopening. De vader, die reeds ter ruste was gegaan, kwam uit zijn bed ensprong ook in de bijt. Beiden werden gered en kwamen te hooren, dat zuslief onder het genot van een kop koffie een buurpraatje hield, aldus de „Rott." Een van hen verdronken. Gistermiddag half vier zakte op de Vecht bij Fort Uitermeer, naar de „Crt." meldt, een te Bussum wonende knaap door het ijs. Met behulp van een ladder, welke over het ijs geworpen werd, gelukte het, hem uit het water te halen, Bij den sluiswachter H. werd de jongen binnengebracht en van droge kleeren voorzien. Even later kwamen vanuit de richting Weesp twee broertjes aanrijden, de 14-jarige Jan H. en de 12-jarige Frans H„ wonende te Weesp. Plotseling zag eerstgenoemde, hoe zijn broertje door het ijs zakte. Hij wilde hem grijpen, doch geraakte daarbij zelf in het wak. Met groote inspanning gelukte het den knaap weer met het hoofd boven te komen, onmiddellijk daarop geraakte hij bewuste loos, maar voelde nog, hoe hem een lus over het hoofd geworpen werd. Zijn broertje Frans was inmiddels onder het ijs ver dwenen. Re caféhouder B. had van den wal af de hulpkreten van de knapen gehoord en was met eenige omstanders toegesneld, aan welke spoedige hulp het te danken was, dat Jan H. nog bijtijds op het droge kon worden gebracht. Hij werd bij den fortwachter, den heer P. M. Wolsing, binnengedragen, alwaar kunstmatige ademhaling werd toegepast, met het gevolg, dat hij eenigen tijd later weer tot bewustzijn kwam. Van het fort werd naar het zich te Weesp bevindende fort getelefoneerd, waardoor de rijkspolitie alhier gewaarschuwd kon worden, welke per Roode Kruisauto, waarin zich burgemeester Bletz van Weesperkarspel, op wiens grondgebied het ongeval zich had af gespeeld, en dr. Wartena bevonden, naar Uitermeer reed. Intusschen had men alle pogingen in het werk gesteld, door dreggen als anderszins, om Frans H. boven het ijs- oppervlak te brengen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Na anderhalf uur zag men zich genoodzaakt de pogingen op te geven. Hedenochtend zou met behulp van een vis- scher, die de stroomingen in de Vecht nauw r w r i»* v vv o o v* a. vo* - - r monson, hoofdvertegenwoo-diger van Aneta keurig kent, opnieuw naar het lijkje gedregd 's-Gravenhage, werd de heuglijke tijding I W°T ontvangen, dat alles in Indië ui'stekend ver- Nadat Jan H. op het fort van^ droge klee- staanbaar was. Het geheel was het mooist denkbare uit- eiude van 1927 voor den kortegolf-telefo- "ie-zender van de Rijkstelegraaf te Koot wijk. De Ho'landsche en nog veel meer zeker 3e Indische luisteraars, duizenden in getal zullen kostelijke uren hebben doorgebracht, die het bewustzijn versterkt hebben, dat Indië en het moederland thans nog meer samengebonden zijn dan ooit. De mensche- ''jke stem en de radio-lelefonie, geen af stand meer kennend, hebben aan de land genooten in Indië een weldaad bewezen, die zij nog zeer dikwijls hopen te mogen ont- vangen. Binnenkort openstelling van den dienst op Curasao. Met ingang van heden 2 Januari is, gelijk Temeld, de rechtstreeksche radfo-telegraaf- verbinciing AmsterdamParamaribo open gesteld voor de uitzending van alle soorten telegrammen naar Suriname. Het tarief is als volgt vastgesteld: v°or gewone telegrammen 1-70 p. m. voor dringende telegrammen „5.10 voor P. M. (ged. dringende) „1.80 voor uitgestelde „0.85 voor Nederl. regeeringstel. „0.85 Voor Besteltelegrammen „0.36 De afzenders, die hunne telegrammen langs dezen weg willen verzenden, moeten deze daartoe voorzien van de kostelooze dienstaanwijzing „via Hollandradio." Telegrammen, zender via aangeboden Worden tegen genoemde prijzen mede via Holland-radio verzonden. De telegraafdienst is bevoegd tot verzen ding langs een anderen weg, indien J'* ren was voorzien, werd hij per Roode Kruis auto naar zijn woning in de Verl. Nieuw- straat te Wesp vervoerd. Aan de ouders werd eerst later medegedeeld, welk tragisch lot het jongste broertje getroffen had. De post, die men had willen meevoeren, bleek zoo omvangrijk te zijn, dat ongeveer 110 K. G. achter moest blijven. Deze post zal vermoedelijk lieden, Maandag, met een tweede vlucht vervoerd moeten worden. En zoo steeg het viertal op en verdween het toestel in de grijze welken op weg naar het barre Noorden. Des middags om 2 uur 10 landde het vliegtuig weer veilig op Schiphol. Van hun interessanten tocht vertelden de beeren Beekman en Waalewijn het vol gende aan het „N. v. d. D. Wij zijn eerst op Schiermonnikoog ge land, omdat het landingsterrein daar gunsti ger was en vrij er het grootste deel van onze vracht konden achterlaten. Bovendien zijn de twee militairen met hun radio-toestellen daar afgestegen. Het station zal vermoede lijk in de zeevaartschool worden opgeste.d. Eerst moesten wij nog wat zoeken, voor wij het eiland konden vinden. Want het was alles even wit, en het zicht was matig. Maar men had het landingsterrein met bruine lap pen afgezet, zoodat wij ten slotte op de juiste plaats terecht kwamen. Wij landen om 11 uur 10 op Schiermon nikoog. De burgemeester, de postdirecteur en een paar honderd menschen waren aan wezig om ons te verwelkomen. Het over geven van de post en het inladen van pak ketten voor de terugreis ging vlot. En wil kregen als onderscheidingsteeken ieder.... een broche als aandenken! Een half uur later stegen wij weer op en om kwart voor twaalf landden wij op Ame land. Dit ging met eenige moeilijkheden ge paard, aangezien men een zeer slecht ter rein had uitgekozen, dat wij voor een vol gende landing meteen maar hebben afge keurd. Ten eerste was het veel te klein en bovendien liep er een sloot dwars doorheen, waar ons toestel overheen hobbelde. Daar het zeer glad was, gleed de machine door, zoodat wij gebruik moesten maken van onze „noodrem," n.l. de staartrem, die zich dan in den grond vast zet. Het gevolg was echter, èat zij brak. Overigens ging ook hier alles vlot. Natuurlijk waren er ook de autoriteiten en een honderdtal belangstellenden uit Nes. Het vastbinden van de gebroken staartrem hield ons wat langer op het eiland. Wij zijn er een klein uur gebleven en om 20 minuten vóór één weer gestart. En zooals u ziet, waren wij om 2 uur 10 terug. Wij hebben er dus vier en een half uur over gedaan. Op onze terugreis vervoerden wij één passagier en 50 K.G. post. Deze poststukken zijn onmid- dellük naar het hoofdpostkantoor rfebracht. DINSDAG 3 JANUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber, 12.35 2.00 Lunchmuziek door het ANRO-Trio. 3.004.00 Kniples door Mevr. de Leeuw van Rees. 5.306.00 Lezing, door Edm. Klinkum De geschiedenis, het ont staan en de ontwikkeling der parapluie. 6.007.15 Dinermuziek door het ANRO-Trio. 7.157.45 En- gelsche conversaties. 7.45 Politieber. 8-.ro8.50 Lezing door Dr. P. H. Rirter Over succesbcekeh der laatste jaren. (NOV). 8.50 Concert door het ANRO- orkest o.l.v. Nico Treep, Mej. M. O. Barehdregt, alt, Egb. Veen aan vleugel. 10.00 Persbcr. 10.30 - 12.00 De nieuwste gramofoonplaten NOV. HUIZEN 1840. (Na 6 uur 1950 M.). 12.301.30 KRO. Lunchmuziek, door het trio „Winkels". 5.30 6.30 Dinermuziek K.R.O. 7.308.00 Cursus kerk latijn, door Leo Speet, Alkmaar. 8.00 K.R.O.-Con- cert, met medew. van Mej. H. Sala, soptaan. K.R.O.- orkest, o.l.v. M. v. d. Ende. Spr. W. J. KoldeweijDe leek en de Architectuur. Muzik. leidér Jules Moes. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Davefitrykwartet en C. Windett's band en soli, sopraan, bariton, fluit. 3.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, piano, duo). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie. Boekenpraatje. 5*35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon-causerie. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramcfoonmuziek. 7.20 Mr. Tompkins The art of water divining. 7.35 Beet- hovens liederen. Baritonzang. 7.45 Causerie. d.05 Haydn Wood Proogramma. Orkest en M. Thomas sop raan. R. Palmer, bariton. 9.10 Voorlezing van gedich ten v. Shelley. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Sr. Witt How to enjoy Museums. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variété. 10.5012.20 Dahsmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. ïo.5011.00 Concert. 12.502.10 Orkesfconcert. 4.054.55 Orkest-concert. 8.5011.20 Uitvoering v. d. werken en cantates van de Prix de Rome 1927* Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Lichte muziek. Werag-orkest. Fritzsche-fluitsolo. 9.40 Sluiten. KONIGWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Klassieke Spook-avond. Orkest en Th. Scheidl, bariton. 9.50 Sluiten. HAMBURG 395 M. 3.35 Duitsche kamermuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.30 „Nachtasyl", van Maxim Gorki. 9.C011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9ro5 Orkestconcert tot 10.35. Reuter meldt uit Cairo: Het Britsche passagiersvliegtuig, dat sinds 29 December vermist werd en zich ongeveer 300 K. M. ten W. van Bagdad moet bevinden, is door een militair vlieg tuig ontdekt. Gebrek aan benzine had het tot dalen gedwongen. Een N.T.A.telegram meldt uit St. Johns (New Foundland): Nieuwe berichten zijn hier ingekomen zeggende dat een vliegtuig, denkelijk dc vermiste „Dawn" Zaterdagavond 24 Dcc. is gehoord, d.w.z. meer dan 24 uur nadat Mrs. Grayon en haar drie metgezellen van Roosevelt Field naar Harbor Grace waren vertrokken. Een K. L. M.-vliegtuig bracht uitkomst. Schiermonnikoog en Ameland waren reeds sinds vele dagen geïsoleerd; pogingen om de eilanden te bereiken mislukten. a Gistermorgen echter heeft een K- L. M.- vliegtuig uitkomst gebrarht. Om 9.40 startte de F. VII H.N.A.D.G. met een vracht van pl.m. K.G., ongeveer overeenkomende met hot maximum laadver mogen van het toestel. Aan boord bevonden zich als piloot de heer Beekman, verder de mecanicien WaaIcWijn, die vijf jaar geleden ook reeds een tocht naar de Waddeneilan den heeft ondernomen en het landingsterrein op Schiermonnikoog reeds kende, voorts een sergeant en een soldaat van de genie, die belast waren ®e' ®et overbrengen van een volledig radiostation, dat zij op Schier monnikoog zuilen installeeren, ten einde langs draaaloozen weg de verbinding met het vasteland tot stand te brengen. in enkele gevallen bevorderlijk is voor de vlug ge overkomst der telegrammen. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat openstelling van de rechtsstreeksche radioverbinding NederlandCurasao spoe dig zaJ volgen. Ten slotte wordt in herinnering gebracht dat tot en met 3 Januari a~s. nog gelegenheid bestaa* NieuWjaarstelegrammch naar Sul - name te verzenden tegen f 3.25 per telegram Dezer dagen vergaderde de Personeels- raad der Nederlandsche Spoorwegen. Uitvoerige besprekingen vonden plaats betreffende de kwestie der dienst- en rust tijden. Algemeen was de Raadteleurgesteld over het lange uitblijven eener beslissing van den Minister van Waterstaat ten aan zien van bij hem aanhangig gemaakte voor stellen tot wijziging van het A.R.D. De Raad was van oordeel dat alles diende ge daan om een spoedige beslissing op dit punt te verkrijgen. De klachten over de toepassing der bestaande bepalingen hou den aan. Daarom heeft de Personeelsraad besloten over de toepassing dezer bepalin gen een bespreking met de directie te vra gen. Eveneens werd langdurig van gedach ten gewisseld over de kwestie der classifi catie. Besloten werd nogmaals een bespre king met de directie te vragen. Daarna zal de Raad een samenwerking houden met de hoofdbesturen. Mede in verband met de gunstige ontwik keling van 's Rijks financiën en de bevre digende uitkomsten en vooruitzichten van het spoorwegbedrijf, besloot de Raad over leg te plegen met de hoofdbesturen, over een eventueel te voeren actie, inzake de positie van het pe/soneel. Verder besloot de Raad, naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek, zich nogm?"'s 'e wenden tot de directie, inzak de wagenvoerders op de clectrische trei nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7