m DE ONTWIKKELING VAN GROOT HAARLEM. Voornaamste Nieuws VerkeeixonpevaWesi. DINSDAG 3 JANUARI 1928 3E Het nationaal inkomen. EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. het ijs. mm DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16746 GROTRIAN STËINWEG - GERARD ADAM PIANO'S WILLEM J. V- WOUW kruisstraat 41 - telef 13354 Hevige brand te IJmuiden. Benoemingen in het Bisdom Haarlem, De scheepvaart van en naar Haarlem. Twee meisjes vermist te Wormer. De Osservatore Romano en het Amer. Drankverbod. TWEE KNAPEN BIJ HET SCHAATSEN RIJDEN OP HET IJS DER ZUIDERZEE VERDRONKEN. Haarlem luxe-stad. Deze onbekende, voorname Haar lemmer wenïcht een luxe-stad van Haarlem te maken. Fen luxe stad van den Slaperdijk ai tot Eennebroek en Zandvoort toe met daarin ais oud (leeüik) gedeelte, het tegenwoordige Haarlem. Die luxe-stad ontwikkelt zich nu reeds op Heemstede's, Bloemendaal's en ook op Haarlem's terrein, maar de ontplooiing moet verstandig geleid worden door de crie gemeente besturen. Dat kan. E. C. BARON SWEERTS DE LANDAS WYBORG. f Het Visscheriibedrijf van IJmuiden. Onkosten en opbrengst. Telegrafisch Weerberi< Officieel bericht van de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken. IJspret en wedstrijden. De telefoon-verbinding in Noord-Holland. Dooi te verwachten. De K. L. M. weer naar de eilanden. BUREAUX: NASSAULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEW 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. bij verlies van een h:nd, eea voet of een oog ----- o- i/wuc. uaaisa ui uciue uu^cn, m w. cocoeiii-ten aliccp a küo," een vo"t o* eet Mrr'i 1 125 vcrres..Vu!1 eea f 0 -1 breuk van f Aft bij verlies v. een AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ffl TWISlic Bij het debat over de verlaging van de RijksinkomslenbelastiDg in de Tweede Ka mer op 20 en 21 December j.I. trachtte de heer J. ter Laan aan te toonen, dat er van het nationaal inkomen slechts 614 pet. aan belastingen wordt betaald. Hij ging van de veronderstelling uit, dat ons nationaal inko men rond 4 milliard bedraagt. De geraamde middelen over 1927 voor de schatkist bedra gen 472 millioen. Daar gaan 125 millioen af, opgebracht door menschen, die niet in de in komstenbelastingen zijn aangeslagen, dan houd ik 350 millioen over, aldus de heer ter Laan, Minister de Geer wees er toen al reeds op, dat het cijfer 125 millioen veel en veel te hoog was, maar niemand bestreed het aangenomen cijfer van 4 milliard. Over de grootte der belastingopbrengst te genover het nationaal inkomen is al vaak gesproken en geschreven. Het ware wel ge- wenscht, dat de verschillende opgaven niet zoo ver uiteenliepen en bij benadering kon worden vastgesteld, hoeveel nu eigenlijk de Nederlandsche burgers van hun inkomen aan de openbare kassen afstaan. De aanslagen in de verschillende belastingen hebben slechts zeer betrekkelijke waarde, wanneer het wer kelijke nationale inkomen niet ongeveer vast staat. En dat is bij lange na niet het geval. Zoo heeft J. J. Bekaar in „de Groene Am sterdammer" van 31 December becijferd, dat wij op het oogenblik een „valsch beeld van het nationaal inkomen" hebben. Ook zijn be cijfering komt de waarheid lang niet precies nabij; maar zij heeft althans de verdienste ons te overtuigen, dat de cijfers, welke wij gewoon zijn aan te nemen, niet deugen, In 1922 was aan de hand van een bepaalde statistiek berekend, dat bet inkomen van de toen 7.086,000 Nederlanders 4412 millioen be droeg. Bij die berekening zijn echter, zooals hij aantoont, eenige „kleinigheden" vergeten. Zoo werd als basis aangenomen het inkomen van 22 eenvoudige gezinnen te Amsterdam. En op die basis werd het gebruik van alco holische dranken op 6,63 millioen becijferd. In werkelijkheid bedraagt het 390 millioen. Aan tabaksverbruik werd 62,59 millioen ge nomen; in waarheid wordt 142 millioen ver dampt. Er was geen rekening gehouden met uitgaven voor dienstboden (toch zijn er meer dan 100.000 dienstboden in ons land). Ook de luxe auto s (in 1922 17.000) waren verwaar loosd: het sparen, de geldbelegging, was ver geten. De schrijver telt dat alles bij elkaar en komt dan tot de conclusie, dat in 1922 het inkomen van de ruim 7 millioen Nederlanders niet 4250 millioen bedroeg (zooals het olfi- cieele cijfer der belastingaanslagen luidde), maar 5212 millioen. Dat is dus maar even 1000 millioen of 25 procent meer. Wanneer wij de becijfering van den heer Bekaar bekijken, dan lijkt ze ons nog zeer aan den lagen kant te blijven. Enkel het bedrag uitgegeven aan alcoholica, dat op ge zag van een ander op 395 millioen werd ge schat, is misschien iets te hoog, omdat bij die schatting de omvang van den smokkel handel misschien wat te groot is gezien. Maar overigens de schrijver geeft het zelf al toe is er heel wat vergeten, of ontbre ken cijfers voor een eenigszins juiste raming; zoo b. v. de uitgaven voor pleizierreizen, paarden, pleizier'vaartuigen en andere luxe uitgaven. Ook ontsnappen de geldbeleggingen in het buitenland aan alle controle. Voor hem, die gewoon is zijn inkomsten vrij nauwkeurig aan den fiscus op te geven en zeer velen kunnen zelfs weinig of niets ontduiken, omdat hun inkomen bekend is voor dezulken is het een onaangename ge waarwording te hooren, dat er minstens 1000 millioen meer nationaal inkomen is, dan uit de belastingcijfers blijkt. Natuurlijk zijn de onbetwistbaar veel te hooge lasten, welke in ons land geheven worden, daaraan gedeelte lijk schuld. Met de daling van de belasting percentages zal ongetwijfeld de eerlijkheid in de opgaven toenemen. Maar een andere, zeer voorname factor is het gebrek aan eenheid in de inspectie. Wij hebben allen het gevoel, dat de belasting- schroef nergens sterker wordt aangedraaid dan in ons land. En toch weet iedereen te vertellen van zeer zonderlinge aanslagen. Men krijgt wel eens het gevoel, dat te veel op kleinigheden wordt jacht gemaakt, maar dat een systeem om de inkomens boven 10.000 te benaderen, ontbreekt. Zoo komt het b.v. voor, dat twee personen aandeelen hebben in eenzelfde onderneming. De een geeft ze op voor de volte waarde, welke hij er voor betaald heeft; een ander handi ger aangelegd schat de waarde bij execu tie. Beide aanslagen worden aanvaard. Het geval, dat wij op het oog hebben, gaf een verschil van meer dan een ton. Toch kunnen niet beide cijfers juist zijn. Wij sloven ons uit om in ons belasting systeem een stelsel „naar draagkracht" te krijgen en vechten daarbij dikwijls om een paar gulden, soms om dubbeltjes en centen En daarnaast zou de fiscus ieder jaar een slordige duizend millioen inkomen bij zijn aanslagen verwaarloozen. Het lijkt toch wel gewenscht. daaromtrent wat meer zekerheid te krijgen! alleen bij Drie gezinnen dakloos en geheel hun bezitL'ng een prooi der vlammen. In den Nieuwjaarsnacht even na de jaar wisseling heeft te IJmuiden een felle uit slaande brand gewoed in de Frogerstraat, waardoor drie gezinnen dakloos zijn gewor den en in de aangrenzende woningen groote brand- en waterschade werd aangericht. Even over viei uur in den nacht waren nog bewoners der stiaat tnu;« gekomen en had den niets bespeurd In genoemde straat is een zaak gevestigd van schoonmaakartike len. Dit perceel werd bewoond door vier personen, Winters geheeten. Te circa vijf uur kwamen in nachtgewaad en op bloote voeten de 17- en 20-j W. vol angst en spanning 't politiebureau aan hu; Willemspleis binnen- geloopen, mededeeler de, dai er brand was in het percee' deer hen bewoond Juist op het tijdstip, dat de wach' afgelost zou wor den, waren er 4 agenten aanwezig; twee der agenten rukten direct met een slan genwagen uit, teiwijl ae overigen per tele foon en per rijwiel de brandweer waar schuwden, om ziel- vervolgens mei spoed naar den brand te begeven Door het krachtdadig opreden der agen ten was men binnen een kwart'er aan het spuiten'met twee slangen op de waterlei ding. Maar de hitte was zóó hevig, dat men steeds achterwaarts moest Intusschcn had men de bovenbewoners gewekt; hier voor moest men de deurnsneelen inslaan bii de familie Wolvers en Schelder Onder wijl waren door de brandweer ook twee slangen aangekoppeld, zoodat men nu het vuur bestreed met 4 stralen. Dit was noo- dig, daar aan de overzijde dei straat dc ruiten van de hitte sprongen. Daar de b-and zich ter eener zijde weer uitbreidde, moesten de bewoners Post en Sluiters, wglke boven en beneden wonen, eveneens gealarmeerd worden om niet spoed het huis te verlaten, zoodat in korten tijd vijf ge zinnen op straat waren, die bii de buren werden ondergebracht, Door de hoeveelheid brandbare artikelen laaide het vuur vree- seliik op. Gelukkig stond er niet veel wind, anders was de ramp. niet te overzien ge weest. Na anderhalf uu hard werken was men den brand meester en was er van den winkel met woning en de twee bovenwo ningen slechts een enkele kale muur over. De naastgelegen boven- en benedenwonin gen kregen groote brard- en waterschade. De bewoners zijn verzekerd; alleen de be woner Blok, die eveneens groote schade be kwam, is niet verzekerd Te half negen rukte de brandweer in; den geheelen dag en opvolgenden nacht werd de wacht bi] de puinhoop gehouden. Spoedig nadat de brand was uitgebro ken, waren op het terrein velschillende autoriteiten aanwezig Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Edam den W. E. heer J. J. Weiman en tot Pastoor te Oud- yossemeer den W E. heer B. F Kosters, die kapelaan was te Amsterdam (H. Cath.). De scheepvaart van en naar Haarlem in Zuidelijke richting is door het ijs geheel ge stremd. Het verkeer naar Amsterdam wordt met groote moeite onderhouden. De verbin ding met Rotterdam door de booten der .irma Bus is geleid over Vreeswijk, Amster dam en Spaarndam, Geregeld wordt met een ijsbreker de vaargeul zooveel mogelijk jpen gehouden. Sedert Nieuwjaarsdag zijn twee meisjes, genaamd A. M. Brantjes, oud bijna 18 jaar, ?n M. Av Brantjes, oud 16 jaar, beiden wo nende te Wormer, spoorloos verdwenen. Het aatst zijn zij gezien 's middags om halfvier aan het station. De burgemeester verzoekt opsporing. ROME, 3 Jan. De „Osservatoro Romano" het ofiicieele orgaan van het Vaticaan, be vat een artikel over het drankverbod in ymerika, waarin wordt verklaard, dat de drankwet nutteloos, om niet te zeggen ge vaarlijk is. Het blad meent, dat het beter is 'e drankverbod op te heffen en dat juist 4rW, e' "^ank-verbod de zucht naar sterken verjjterkt wordt. In het artikel zijn op- li.. !!Le:n._ e. ,steBstieken van prof. Reed van de universiteit van Cincinnati, uit welke 1 1*'1 I J 1 wrilLllUldLl- U'l W blijkt, dat het aantal dooden tengevoDe van den alcohol in de zeven .aren, dat de drank wet van kracht i?, 15000 meer bedraagt dan vóór den oorlog. Gisteren zijn nabij Etersbeim, gemeente Oosthuizen, ongeveer 500 Meter uit de kust, twee jongens van 12 en 14 jaar, die op het ijs aan het schaatsenrijden waren, verdronken. De knapen, genaamd Hartog en Kloek, zijn in een wak gereden en onder "het ijs verdwenen. Eerst na lang dreggen gelukte het aan ter hulp gesnelde redders, de lijken te vinden. Het gebeurde wekte groote deernis. Een bekend Haarlemmer, wiens naam wij. echter niet mogen noemen, geeft ons als zijn stellige overtuiging weer, dat Haarlem's toekomst te zoeken is in de richting van een luxe-stad-ontwikkeling. Hij wenschte zijn naam niet genoemd te zien, omdat al licht zijn idee als fantastisch zal worden aangemerkt, maar inderdaad is het dat niet, meent hij Haarlem kan ontwikkeld worden tot een luxe-stad van de meest moderne structuur. Hoevele melen is reeds met enthousiasme 't idee tuinstad, villa-stfd geopperd. Men wenschte 'n tuinstad tusschen Rotterdam en den Kaag, 'n tuinstad, die geheel het West- land zou bestaan,'n tuinstad in den driehoek Rotterdam,. Hoek-van-Hollan'd, s-Graven- hage; men denkt aan een tuinstad voor Am sterdam in Het Gooi. Het zijn plannen voor een min of meer verwijderde toekomst, maar in de omstreken van Haarlem, in Bloemendaal en Heemstede is zich bezig te ontwikkelen, dat waar groote geesten met veel ijver op studeeren In Heemstede ont wikkelt. zich een steeds grooter villa-dorp, keurig aangelegd en van alle aangenaam heden voorzien; telkens wordt weer een buitenplaats Verkaveld om voor hetzelfde doel te dienen; in Bloemendaal en vooral in Aerdenhout gebeurt hetzelfde. Deze uit breiding naar alle zijden gaat zoo snel, dat in afzienbaren tiid de bebouwing van Haar lem en Heemstede en Bloemendaal elkander weer op alle punten zullen genaaerd zijn. Maar luttele tientallen van jaren zuTen voorbij zijn om b.v. de bebouwing van Aer denhout, die van Haarlem te doen naderen. Men zie maar eens wat ef gebeurt tusschen. Ie Leidschevaart en den duinrand. Een zelfde beeld vertoont de bebouwing in Haarlem- Noord, waar de bebouwing reeds zeer dicht nadert aan de bebouwing in Bloemendaal en Santpoort. Wie niet blind is, ziet. dat zich in deze rijke streek een ontzaglijke tuinstad gaat ontwikkelen. Noodzakelijk is 't die ontwik keling goed te leiden en te laten groeien tot een grootsch geheel. Dit geheele com plex dient als één geheel te worden schouwd. Daarvoor is roodig een innige samenwerking tusschen die gemeentebestu ren of concentratie onder één bestuur. Dit laatste zou bet mooiste ziin en behoeft niet zoo onmogelijk en zoo verwijderd te zijn a s het schijnt. Grenswijziging beeft een hard®" klank, maar niet zwaar valt annexatie als de samen te voegen gemeenten ongeveer "te- zelfde belangen hebben. Wanneer Haartem even goed bestuurd wordt als Heemstede en Bloemendaal; als er de belastingen lager dan hooger zijn dan in de omliggende gemeenten, dan zullen weinig P!oemendalcrs en Heemsteders bezwaren hebben bij Haar lem te worden gevoegd. Samenvoeging vaf1 de drie gemeenten lu'kt nu een utopie, dit toegegeven, maar het behoeft geen utopie te blijven. Wie b.v. denkt, dat over twee" honderd jaar Heemstede, Bloemendaal en Haarlem nog afzonderlijk bestaande gemeen ten zullen ziin? Dat is niet aanvaardbaar- In dien tusschtijd zal dus de samenvoeging van drie gemeenten hebben plaatsgehad. Het is een gerreenschappelrk belafll dat die samenvoeging vroeger plaats bee*1- Daarop moet het streven van Haarlem ge" richt zijn. Om daartoe te geraken moet Haar lem beginnen nu zijn belasting zoo laag te maken, zóó dat zij met die in Heemstede en Bloemendaal concurreeren kan; het streven moet verder gericht ziin op een stadsbehe®1' dat zoo voorbeeldig is, dat Heertstede ®n Bloemendaal absoluut geen reden reeer he ben om niet tot Haarlem te. willen behooren Wie Haarlem's toekomst alleenlijk afmeet naar de tegenwoordige grenzen en mogelijk heden, mikt te laag. Men moet Haarlem toekomst in een breeder raam zien. Var: Haarlem zooals 't nu is, is niets goeds te maken marr met te sireven naar een luxe stad, zooals h'.erboven aangegeven, houdt ons gemeentebestuur vast aan een vaste, wel afgebakende richting, die ongetwijfeld tot succes moet voeren. Onze zegsman ziet het Haarlem der toe komst en die behoeft zoo ver niet weg te iggen als een uitgestrekte villa-stad, van dsn Slaperdijk af tot aan de grenzen van Bénnel roek, met als mcoiste plekken het tegenwoordige Aerdenhout, Bloemendaal en Jeemstede. In dat groote stadscomplex zul len dan eenige oudere gedeelten zijn, zoo als het tegenwoordige Haarlem. Aan het ge heel zal dit geen afbreuk doen. Een dergelijke tuinstad kan 'n mooier en gczocliter woonplaats worden dan den Haag. Maar dan dient ook het streven van ons stadsbestuur daarop gericht te zijn. Een geducht stre.Vcn naar lage belasting en het tot zich trekken van bewoners met groole en min of meer grootere inkomens, een uitbreidingsplan, dat rekening houdt met de tendenzen, die in de naburige ge meenten aan den dag treden, zoodat vanuit het tegenwoordige Haarlem een aangename Tvcrga-g wordt verkregen naar die gemeen- en. Verfraaiing van het tegenwoordige Haarlem. Wat successievelijk kan geschie den door den aanleg vaft fraaie wegen, ver harding en verbetering van bestaande we gen en toegargen naar de buitenwegen, aan- !eg van fraaie open plekken, bevordering van schouwburg-, muziek-, en kunstleven. Vele van onze wegen naar de buitenwijken zijn nu reddeloos bedorven en zullen langza merhand een fraaier aanzien moeten krij gen. Voor een commercieel aangelegd man is hier wat moois te doen en een flink Ame- rikaansch zakenman zou in dezen opzet ook -lagen. Maar of het Haarlemsche gemeente bestuur dat kan? Meer dan voor een indus triestad voe't deze zegsmen er dus voor om van Haarlem een luxe-stad te maken. Haarlem, te provinciaal? Te vee! bedor ven? Ja, als men niet verder dan het tegen woordige Haarlem ziet en niet verder dan Je tegenwoordige grenzen. Maar onze hori zon is toch grooter? Haarlem heeft een prachtig perspectief als men Over de gren zen hecnblikt. Voor industriestad heeft Haarlenl.ju&i-de leëigerde eigenschappen. Laten wii de in dustrie bevorderen en helpen. Een bloeiende 'ndustrie geeft leven aan een stad en een i koopkrachtige bevolking met als gevolg een krachtigen middenstand- Maar van Haarlem een industriestad te maken, is verloren moeite. Ook niet de tweeslachtigheid van een combinatie industrie en luxe-stad. Aan dit binken op twee gedachten verliest 't ge meentebestuur ziin tijd. en de burgerij haar ■Teld. Welbewust in één richting sturen, is het best. Dit is, volgens mön meening, voor Haarlem: streven naar een groote luxe- "tad. Dat behoeft nimmer te gaan boven dc draagkracht ven de Haarlemsehe financiën Een vaste lifn is genoeg. Maar die moet 4an ook vastgehouden en als een roode draad door a'le beslissingen van den ge meenteraad loopen. in 1925: 826 K.G. Het aantal ingeschreven vischkooplieden bedroeg 225. Evenals in vorige jaren heeft men zich in 1926 andermaal bezig gehouden met het vraagstuk van den vischrrkdom der Noord zee. Een eensluitend oordeel bestaat daar over niet en dit zeer moeilijk te becordee- len vraagstuk maakt het uiterst gevaarlijk conclusies te trekken. Zoo b'eek bijv., dat tegenover de onvoldoende haringvangsten der Nederlandsche vloot zeer ruime vang sten zijn aan ie wijzen van de Duitsche ha ringtrawlers, waaruit geconcludeerd zou mogen worden d^t er wel voldoende haring is. Een proefneming m ce visch te ver- koopen in een ap.--t afslaglokaal, na voor afgaande beoordeeling van het artikel, we-d in Maart 1925 herhaald, doch bleek een mis lukking te zijn. De kans bp invoering van een electrisch afmijr.toestcl is daardoor sterk verminderd. De oude methode van afslag is dan ook niet verdrongen, niettegenstaande de moeilijkheden waartoe deze menigmaal aanleiding gaf. De door de Redactie van de Nieuwe Hanrl. Crt. gestelde vragen ziin de volgende: Meent«U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe stad te maken? Of meent U dot uitbreiding van de indus trie een der middelen moet ziin. die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den. om onze stad bloeiend un financieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden fHaarlejn-luxe-stad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U. dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? èijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en "Hoèiend centrun: te verhoogen?' In den ouderdom van 75 jaar is in den afgeloopen nacht overleden de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Ho'land E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg. Baron Sweerts de Landas Wyborg was 'roeger burgemeester van Den Haag en oud- lid der Eerste Kamer. Baron Sweerts vervulde in het laatst der vorige week nog zijn ambt. Jbr. J. C. Mollerus schrijft in Handels berichten" o.a.: IJmuiden is een gedeelte der gemeen Velscn, welke gemeente, als gevolg der he' kende Haarlemsche a'nnexatie, waarde0' o.m. de gemeente Spaarndam is opgehevfj1' thans 4503 H.A. groot is en welke annexa'10 enkele honde~rlen Spaarndammers Velse®?" ren dééd worden. De gemeente Velsen is 'v WPinige jaren zeer sterk vooruitgegaan, te ruim tien iaren tüd steeg het aantal inW°" ners met circa 9000 en de aanwezigheid van zeer belangrijke industrieele bedrijven, d0" scheepvaartweg, welke het Noordzeekanaal vormt en de ontwikkeling van het vissdlC" rijbedrijf zi;n ev^n zoovele bewijzen van d^r- vooruitgang van deze gemeente. Deze vis" scherij concentreert zich in IJmuiden. Teneinde zich een beeld te kunnen v0J" men van de beteekenis der omzetten in Rijksvischhal, volge hieronder een overzij' van de waarde der afgeslagen visch in oe jaren 1911 tot en met 1926. Deze bedroeg 'n: 1911 5.379.029.06/2 1912 6.974.303.821-2 1913 6.995.785.0914 1914 7.134.465.77 1915 17.887.709.22 'A 1916 36.302.555,53 'A' 1917 13.763.678.23/4 1918 18.497.093.81 1919 24.034.479.45 1920 15.006.253.97 1921 11.294.435.5814; 1922 11.012.351.6014 1923 10.837.732.20 1924 13.410.807.79 1925 12.835 600.02 1926 12.777.303.8C Voor de schommelingen in deze cijfers zijn verschillende oorzaken aan te geven. Alleen Wat de jaren 1925 cn 1926 betreft, kan op gemerkt worden, dat de vermindering van rmzet nog sterker uitgekomen zou ziin, in dien niet gedurende de maand Januari 1925 'Jen groot gedeelte der stoomtrawlervloot Opgelegd zou zijn geweest, als gevolg van oen werkstaking. Niettegenstaande den achteruitgang in den °mzet in 1926 was het totale aantal vaartui gen, hetwelk in dit jaar in de Visschersha- ven binnenkwam 1139 grooter dan in 1925 on bedroeg 14.281. Van dit aantal waren 4525 stoomtreilers. De stoomtreilvischerij, het belangrijkste onderdeel van het vischerijbedrijf, kenmerk te zich door groote schommelingen. Waren de vangsten in de eerste vijf maanden uiterst matig, in de maand Juni trad verbetering in, 'vclke verbetering tot het einde van het jaar bleef bestaan. De vischprijzen waren over het algemeen echter onbevredigend, hetgeen mede moet worden toegeschreven aan den val van den B,elgischen franc. Eerst na Sep tember verbeterde zulks en begonnen de oriizen, dank zij de vraag uit Engeland, Duitschland en bet binnenland te stiigen. Wat den afzet naar het eerstgenoemde land betreft, dient wel in aanmerking te worden genomen, dat door de kolcn- schaarschtè, als, gevolg van de Engelsche münwerke-,sst&kirig vele Engelsche vis- schersvaartuigen opgelegd moesten worden on menig Nederlandsch schip op de Engel sche havens ging markten. De gemiddelde vischprijzen van alle aangevoerde Noordzee- trawlvisch waren echter in 1926 0.8 cent per K.G, lager dan in 1925. Op 31 December be stond de visschersvloot uit 160 stoomtraw lers, motorloggcrs, 31 zeilloggers en 31 kust- visschers.. De gemiddelde vangst der stoom trawlers per reis bedroeg in 1925: 859 K.G., Een aan het „A!g. Hbld." bevriend land bouwer, in den Haariemmermeerpolder heeft voor zich eens nagegaan, wat zijn p-oduciie- kosten zijn, buiten zijn grond cm. Hij vertel de daarvan een en ander en kwam tot een bedrag van 370 per bunder. Hij specifi ceerde dit als volgt: arbeidsloon 170. kunstmest en zaaigraan 70, onderhoud ge'oruikspaarden 70, uitgaven vcor dive-se ambachtslieden 20, rente van benoodigil bedrijfskapitral 25 en verzekeringen 15. Onder „arbeic'slcon" begreep hij ook de kosten voor het loondorschen, terwijl in den post „ambachtslieden" ook de veearts is ver disconteerd. Als bedrijfskapitaal zijn gerekend de aas- schaffingskosten van den landbouw-inven- taris, de aanlegkosten der drainage, het onderhoud dergebruikspaarden over negen maanden en kunstmest, zaaigraan en ar beidsloon over een jaar. Het is n.l. vrijwel algemeen gebruik, dat de boerderij aanvaard wordt schoofbloot, zoodat men in Augustus of September reeds moet gaan ploegen, «nz., terwijl men in het volgend jaar pas zijn eerste inknmst»n ontvangt. Anderzijds heeft onze zegsman ook zijn opbrengst berekend, n.l.: tarwe aan zaad 400, aan stroo 100, samen 530. Rogge: aan zaad 330, aan stroo 100, samen 430. Gerst: aan zaad 4C0, aan stroo 60, samen 460. Haver: aan zaad 420, aan stroo 100. samen 520. Erwten: aan zaad 500, aan stroo 60, samen 550. Boonen: aan zaal 330, aan stroo 45, te samen 425. Suikerbieten: aan peeën 540, aan loof 60, samen (03. Een gemiddelde opbrengst van 500 per H.A. mag dus wel beschouwd worden als een maximum, zoodat per bunder pl.m. 130 overblijft, waarvan pacht of rente der grondwaarde moet worden betaald. Com mentaar overbodig, Wij geven deze cijfers uit den aard der zaak ter illustratie of ter toelating aan ei jen bevindingen, niet, om er vergaande alge- meene conclusies uit te trekken. Nieuwjaarsreceptie ten Hove, De verduistering door den ambtenaar van den Gemeentelvkcn geneeskundigen dieast te Rotterdam; een onbegrijpelijke óaad. Bij een huiselijken twist te Rotterdam keelt een vader zijn zoon met een mes ge stoken. De K. L. M. zal heden wederom per vlieg tuig de geïsoleerde eilanden bezoeken. Ingedierd is een wetsontwerp tot wijziging der arbeidswet 1919. Verschenen zijn de memories van ant woord inzake de wetsontwerpen betreffende een overeenkomst met e'e Ned, Kon. Petro leum Mij. de Ned. Ind. Aardolie Mij. er Biting Petr. M'j. De verhouding tusschen Oostenrijk en Hongarije en de vrede in Midden-Europa. De winter in 't buitenland. Dooi in Enge land. Sneeuwstormen op den Balkan. De oosfandige beweging in Nicaragua. Amcrikaansohe troepenversterking. Barometerstand 9 uur v.m.: 762, Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.28. barometerstand 772.4 barometerstand 736.4 Hoogste We enen. Laagste Ar.dènes. Verwachting: Zwakke tot matiger Z. W. wind, nevelig tot betrokken c bewolkt, later opklarend waars aanvankelijk regen- of sneeuwbuiei nemende dooi 30 min alle posten: Attentie se'n neer! ERNSTJG VERKEERSONGEVAL TE HEEMSTEDE. Gistermorgen had de 78-jarige landbouwer G. Korringa, het ongeluk in aanraking te ko men met een van den Zwemvijver komende electrische tram. Het ongeval had olaats in de Raadhuisstraat, vlak bij 't Raadhuisplein, en gebeurde als volgt: De heer Korringa liep in de richting Haar lem op de linker tramrails. Even nadat een tram uit Heemstede hem gepasseerd was, ging hij op de rechter baan loopen, niet wetende, dat spoedig een andere tram zou volgen. Door dezen wagen werd hij, alvorens de wagenvoerder den tram tot stilstand brengen kon, eerst eenige meters vooruitgeschoven eu kwam daarna nog gedeeltelijk onder den motorwagen. Deze moest opgevijzeld wor den, om den ouden imn uit zijn gevaarlijke positie te bevri'den. Hij werd, hevig bloedend aan hoofd en handen, binnengebracht in de kapperszaak der firma Oosterhoorn. Dr. M. Coknbrander was spoedig ter plaatse en verbond hem ge zicht en banden, waarna hij per auto naar zijn woning aan den Meerweg werd over- gebracht. j Behalve over pijn in den rug, de plaats, j 'zoo waar de tram hem geraakt heeft, klaagde s!echten toestand STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen 9 uui 3 Jan. Groole voorzichtigheid overal aanbevolen Kaag gevaarlijk. Zuider Buiten Spaarne wordt door de IJs vereeniging geveegd, vanaf Peltenburg. De laatste berichten zijn te lezen voor het raam van den heer Baart. Gr. Houtstr. 7. Haarlemmermeer. Het ijs in den Haarlemmermeerpolder ver als overal in een zeer Door het werken der hij des avonds alleen over pijn aan gezicht stoomgemalen is het water onder het ijs en handen. Inwendige kwetsuren kon de, gedaald, waardoor de kar ten invallen. De dokter nog niet constateeren. Hij heeft n rustigen nacht doorgebracht. De storing in de teleioondiens' in Ncord- Holland neemt gelukkig af. Al'e groote plaatsen zijn nu weer, zij bat misschien m® eenige vertraging, telefonisch te berei un. S'ech's met een aantal kleinere plaatsen m de omgeving en vooral ten hoer en van Alkmaa- gelegen, is dit nog nl2t mogehje. Onder deze plaatsen va Jen bchoorl, Schoorldam, Petten, Koedijk, e.a. Volgens de weerberichten is afnemende vorst en dooi te verwachten. Hedennacht daa'de de thermometer niet beneden bet vriespunt, des morgeris circa 9 uur vroor het echter 3 graden. De K, L, M. was voornemens heden we derom, als het weer hei toeliet, een vlieg tuig naar de geïsoleerde eilanden te laten vliegen Ongeveer 20 postzakken wachten op verzending. Indien het gelukt de post van de postboot UrkKampen, die m het Keteidiep is vast gevroren, naar Kampen terug te brengen, zal de K. L M. deze post naar Urk brengen. Hoofdvaart en Genievaart zijn absoluut niet berijdbaar Op de Kruisvaart te Hoofddorp werd Maandag, ondanks het minder mooie ijs, druk gereden, ook van de ijsbaan op de Genievaart, die b;j het vorige winter tje heelemaal niet te berijden was, wordt pu hoewel het iis lang niet schitterend is te noemen een druk gebruik gemaakt. Vele liefhebbers gaan thans echter naar de Westplasseif te Aalsmeer, alwaar mooie banen zijn gemaak De plaatselijke ijsclubs kunnen door dezen toestand weinig actief werk verrichten. De ijsvereenigingen, welke aan den Ringdijk van dezen polder gevestigd zijn, hebben hare werkzaamheden weer hervat. Op de Ringvaart worden op verschillende plaatsen o.a. te Zwanenburg, Nieuwemeer, Aalsmeer, Vijfhuizen en I.'sserbioek banen aangelegd. De ijsc'ub „Eensgezindheid'' te Rijk, al hier, houdt deze week ijs en weder dienende enkele wedstrijden op de ring vaart nabij Slot°n. de vereeniging „Ons Ge noegen" te Vijfhuizen hield Dinsdagmiddag een hardrijderij op haar baan op de ring vaart, terwij) ook dc vereeniging Lisser- broek en omstreken voornemens is enkele wedstrijden uit te schrijven, hoewel het ijs op vele plaatsen in de ringvaart bepaald slecht is te noemen en er veel arbeid moet worden verricht om een goede baan te ma ken. Enkele ondernemende persoren aan den IJweg te Hoofddorp hebben tegen heden middag een wedstrijd voor kinderen uitge schreven op de Kruisvaart aldaar. Purmercnd. t Op Nieuwjaarsdag is. hier volop van het ijs genoten Er is druk schaatsen gereden ,n de geheele omgeving, waar zoo goed als overal het ijs vertrouwd is Ook 't Groot Noord.Hollandsch Kanaal is berijdbaar; rren had daar een consumptictentje gebouwi De scheepvaart ligt geheel stil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1