KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter der Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. SASSENHEIM. DE KWAKEL. Het nieuwe examen-reglement voor de Binnenvaart. De vliegtocht naar Australië. Sneeuwval te Parijs en omgeving. Bolsjewistische propaganda in Britsch-Indië. Handelsverdrag Spanji Denemarken. Anti-oorlogsverdrag tusschen Engeland en de Ver. Staten. Een vrouwenlijk nabij Tienhoven gevonden. VERKIEZINGEN. DE WINKELSLUI TING IN SPAARNDAM. SLAGE GERIJEN ALS WINKELS Onder voorzitterschap van het oudste lid in jaren, den heer C. ten Boom, vergaderde gisteravond de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken. De VOORZITTER wenschte allen leden Gods besten zegen voor hen zelf, hun gezin nen, hun zaken en voor den arbeid der Kamer.- Spr. wees er op, dat geen enkel lid der Kamer door den dood ontvallen is in het afgeloopen jaar. Wel is mr, H. J. D. D. Enschedé afgetreden als lid, maar een ander lid dier familie, heeft zijn plaats ingenomen. Spr; uitte den wensch, dat de Kamer en het Handelsregister tot heil van het ressort der Kamer zouden mogen arbeiden. Hij hoopte, dat de spijt van gedeeltelijk gean nexeerde gemeenten over die annexatie zal verdwijnen en men zal maken „the best of it". Tot algemeen voorzitterder Kamer werd met zóo goed als algemeene stemmen her kozen, de heer Ernst H. Krelage. De VOORZITTER wenschte hem namens alle leden van harte geluk met zijn herkie zing, uitte zijn waardeering voor hem, wees op de vlotte leiding der vergadering door den heer Kramer en sprak vervolgens ook woorden van hulde tot den secretaris, wie nooit iets te veel of te moeilijk is. Spr. uitte den wensch, dat jhr. Mollerus ook in 1928 dezelfde werkkracht aan de Kamer zou kun nen geven. Nog herinnerde spr. aan den afgetreden adjunct-secretaris, dr. H. A. Marcus, heette zijn opvolger, mr. Mauritz, welkom en bracht ook dank aan de dames en heeren van het Bureau der Kamer. De heer KRELAGE 'nam dan den voor- Zittefsstoel in en sprak zijn Nieuwjaarsrede uit, waarvan een uittreksel elders in dit num mer opgenomen is. Levendig applaus volgde op de beschou wingen, in deze rede ontwikkeld, en op de breedvoerige uiteenzetting van den toestand van handel en industrie in 1927 in het gebied der Kamer. Tot voorzitters van hét Gróót- en Klein bedrijf werden resp. herkozen, de heeren A. H. baron van Hardenbroek van Ammer- stol en W; J. B. van Liemttot plaatsver vangende voorzitters dier bedrijven, de hee ren Ir. W. J. Burgersdijk en C. ten Boom. De gebruikelijke felicitatiewoorden werden tot de kerkozenen gesproten, waarna deze op de even gebruikelijke manier dankten. Daarna werden de vaste commissies en de commissies ad hoe samengesteld. Een aantal ingekomen stukken werd voor Kennisgeving aangenomen of in handen van net Bureau ter afdoening gesteld. Aan de examen-commissie voor land- machinisten, zal over 1928 f 25 subsidié verleend worden. del in ons district betreft, moge ik thans en- del in buitenlandsche granen bevredigend zich ook in 1927 hadhaafden op de hoogte j missen ons wegens gezondheidsredenen af- kele grepen doen uit de ontvangen opgaven. genoemd worden. jvan 1926, en die daarmede de pessi r.istische getreden medelid Mr. H. J. D. D. Enschedé De hoeveelheden granen van Argentinië i beschouwingen omtrent den vischrijkdomaan wien ik reeds in de vorige vergadering aangevoerd, waren beduidend grooter dan der Noordzee opnieuw hebben gelogenstraft.1 een afscheidsgroet bracht, maar wij verheu- Aan de rede, gisteravond uitgesproken in de vergadering der Kamer door den heer deeling „scheepsbouw", echter niet tegen Ernst H. Krelage, Voorzitter der Kamer, ontleenen wij het volgende: De ingekomen berichten over 1927 vesti gen, in haar geheel genomen, den indruk dat, behoudens uitzonderingen, de toestand voor de industrie en het grootbedrijf niet meer zoo ongunstig is als enkele jaren ge leden, in enkele gevallen zelfs veel beter. Werven. De Werf Conrad verheugde zich in vele buitenlandsche bestellingen. De Werf „Hu- bertina had meer werk dan in '26 in de af- loonende prijzen eveneens in de afdeeling „Machinefabriek", waar de prijzen iets gun stiger waren; de afdeeling „Ketelmakerij ten gevolge van het toenemend aantal motor schepen. Ook bij Figee was wat meer levendigheid te bespeuren dan het vorig jaar, maar ook Bij de beoordeeling van den toestand rrag kier waren de prijzen door de scherpe rr.ede- niet voorbij worden gezien, dat vooral in de dinging nog tot het uiterste gedrukt. De metaalindustrie wel werk is, maar dat dit gröotere rijkswerken o.a. voor de droog tegen prijzen moet worden uitgevoerd, die j ieê'ë mg der Zuiderzee, waarvan er enkele nauwlijks een winstmarge laten. De oorzaak aan deze fabriek werden opgedragen, en de in vorige jaren, terwijl de kwaliteiten geen aanleiding tot moeielijkheden gaven. De uitkomsten van het landbouwbedrijf in den Kaarlemmermeerpolder waren niet rooskleurig. Vele gewassen ondervonden den invloed van het buitengewoon natte, koude en donkere weder van den afgeloopen was zeer onvoldoende van orders voorzien j zomer, waardoor de opbrengst slechts n id- dajmatig was, terwijl ook de kwaliteit in den De invloed van de staking in de Engelsche gen ons in de verkiezing van een jongeren kolenmijnen in 1926, heeft zich in dit jaar j vertegenwoordiger van dit aloude Haarlem- nogal in het visscherij-bedrijf doen gevoelen,sche industrieele geslacht, wiens vader een door aanvankelijk hoogere kolenprijzen, die in den loop van het jaar weder zijn ver laagd, zoodat in November het oudste prijs niveau werd bereikt. De harïngvisscherij gaf in 1927 ietwat gun- hooggewaardeerd voorzitter der oude Ka mer van Koophandel is geweest. Van het personeel der Kamer verliet ons de adjunctsecretaris Dr. H. A. Marcus, aan wiens ijver en bekwaamheid de Kamer de stiger resultaten, zoodat van eene kleine ople- beste herinnering bewaart, en wiens plaats oogsttijd dientengevolge te wenschen over- vuig in dit bedrijf gesproken mag worden.werd ingenomen door den heer Mauritsz. van dit vérschijnsel is algemeen bekend, al wordt het van sommige zijden nog steeds miskend: de ongunstige omstandigheden waaronder de Nederlandsche industrie wer ken moet, zijn een gevolg van de voor Ne derland schadelijke verhouding tusschen loon en arbeidsduur hier en in de omringende landen, waardoor deze laatste in staat zijn scherp te concurreeren ten koste van de Nederlandsche nijverheid. De duurte, de weder toenemende werkloosheid, beide staan met dit verschijnsel in nauw verband. Wijziging van de arbeidswet in de rich ting van meer bewegingsvrijheid, vermin dering van rijks-en gen eentenbelastingen en gestadige ontwikkeling van den scheeps bouw hebben er toe medegewerkt, dat op dit gebied geen werkloosheid heerschte, n aar er integendeel regelmatig behoefte be stond aan vaklieden. liet. Daarentegen brachten sommige tuinbouw- j ten deze vergeleken met de andere haven- producten en met na re aardappelen in dien plaatsen, geen kwaad figuur. polder zeer hooge prijzen op. In Kenne nerland brachten de groenten een behoorlijken prijs op, de boonen waren zelfs nu en dan duur te noemen. Voor aard beien was het jaar minder goed, de oogst viel tegen en de prijzen waren niet loonend. Evenals vorige jaren, maakte IJmuiden Ook in het afgeloopen jaar namen de werk zaamheden van den dienst der Kamer werk- toe. Het aantal uit het Handelsregister ver strekte inlichtingen steeg van 8584 in 1926 Wat den binnenlandschen handel betreft, vermelden de IJmuider handelaren, dat zij j tot 10755 in 1927, het aantal afgegeven certi- met leede oogen moeten aanzien, dat het i ficaten van oorsprong en legalisaties van 3140 in 1926 tot 6521 in 1927. Het hoogste dossier nummer van 1926 was 8531 en thans 9298. Dank bracht spr. aan den secretaris der aantal auto's welker eigenaren of huurders, hetzij voor zichzelf of in vereeniging met anderen, de benoodigde visch zelf te IJmui- De bloembollenveilingen in Haarlem, Be- den komen inkoopen, hoe langer hoe meer j Kamer en het overige personeel voor de toe wijding door hen betoond en voor den door De Koninklijke fabriek van J. J. Beynes had, na een periode van luwte in Augustus en September, waarin personeel- ontslagen en de arbeidstijd ingekort moest worden, op het eind van het jaar zooveel opdrachten op korten termijn uit te voeren als nimmer te voren. Bij de electrificatie der spoorwe gen zoowel in Nederland als in Ned. Indië, verwijk en Lisse verheugden zich alle intoeneemt, terwijl deze orders vroeger bij toenexenden omzet; de prijzen der Hya- de IJmuider vischhandelaren werden ge- cinthen waren buitengewoon hoog, die der J plaatst. Het aantal kilo's visch per spoor ver- Beijnes' Fabrieken, vroege Tulpen goed en loonend, van de zonden, is dan ook in verhouding tot den Darwintulpen zeer slecht en onvoldoende. geheelen aanvoer, belangrijk minder dan ver- De coöperatieve Haarlemsche Groenten en leden jaar en het autovervoer heeft een be- Bloembollenveiling nam een nieuw veiling- j langrijke hoeveelheid van het vervoer gebouw aan den Kleinen Houtweg voor hare j opgeëischt. bloembollenveilingen in gebruik, hetwelk dezen zomer in een zeer dringende behoefte heeft voorzien. Niettegenstaande in dit ge- andere lasten voor de industrie, in één woord, wordt nog st-eeds gezocht naar het technisch hen gedanen arbeid. Zoo moge de Kamer gesteund door haar personeel, meer en meer aan haar doel be antwoorden. Moge het ons gegeven zijn, ook in 1928 met opgewektheid en voortvarend heid onze taak ten bate van nijverheid en handel te vervullen. Ik voeg daaraan toe mijn beste wenschen voor u allen persoonlijk in maatschappelijk» De winkelsluiting in voor malig Spaarndam. Door de Kamer van Koophandel is een onderzoek ingesteld naar de wenschen van belanghebbenden in voormalig Spaarndam, inzake de winkelsluiting. Daarbij is geble ken, dat eensdeels prijs wordt gesteld op een sluiting der winkelzaken 's avonds 8 uur, anderdeels de wensch naar voren is gebracht, na dit uur nog gelegenheid te hebben, de aankomende schippers van het benoodigde te voorzien. Bij den middenstand in het overige deel der Kamer, zouden, naar de Kamer" mede deelt, geen bezwaren bestaan, indien in voormalig Sjoaardam bet sluitingsuur op 9 uur vastgesteld zou worden. Dit concept-schrijven van het Kleinbe drijf werd aldus vastgesteld en tot verzending besloten. Slagerijen als winkels? 5 December 1.1. werd door den Ned, Slagershond aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin verzocht werd, het initiatief te nemen, waardoor bij wijziging van wet de. slagerijen onder de winkels wor den gebracht. In een schrijven van 5 Mei 1927 heeft de Minister van Arbeid reeds verklaard, dat °P grond van den aard van arbeid in slage rijen "geen termen aanwezig zijn, om deze wettelijk onder de winkels te brengén. In een schrijven aan den Minister van Arbeid deelt de Kamer thans mede, dat vleeschwinkels „winkels" zijn bij toepas sing der personeele belasting, alsmede vol gens vele gemeentelijke verordeningen op de winkelsluiting. Naar de meening der Kamer rechtvaar digt de aard van het bedrijf: verkoop van vleesch- en vleeschproducten in het klein, alleszins, dat slagerijen tot de winkelbedrij ven worden gerekend. Doch ook de bewer kingen in het slagersbedrijf, al beteekenen deze in veel gevallen een „tot het verbruik geschiktmaken" van vleesch, hangen nauw samen, met de distributie en hebben een Zoodanj? eigen karakter, dat, waar het oor deel der Kamer, op dezen grond een rang schikking der slagerijen onder de „werk 1 belangrijke verlaging van productiekosten, moet hier uitkomst brengen. Dat dit jaar de uitkomsten van het groot bedrijf over 't algemeen nog redelijk zijn geweest, stemt, ook in verband met den on- zekeren toestand van Europa, tot voldoe ning. Spr. wijdde een kort woord aan den inter nationalen toestand en wees er op, dat al heeft de Kamer zich ondubbelzinnig voor het vrije ruilverkeer uitgesproken, zij toch ver moedelijk weinig sympathie zal gevoelen voor die Hollandsche kooplieden, welke in de vele voor ons onafhankelijk volksbestaan en onzen overzeeschen handel gevoerde oer logen in vroeger eeuwen wapenen en munitie aan den vijand leverden om er hun landge- nooten mede te doen treffen. Principieel precies hetzelfde doet de Nederlandsche bankier in onzen tijd, die Duitsche leeningen aan het Nederlandsche publiek aanbeveelt, openlijk en officieel bestemd om Duitsch- land onafhankelijk te maken van den Ne- derlandschen groenten-invoer. Eenerzijds kost de grootste moeite en beleid om den uitvoer van groenten en fruit naar Duitsch- land onbeperkt en onbelemmerd te hand haven, wat een levensvraagstuk is voor onzen tuinbouw, anderzijds klopt men den den goedgeloovigen Nederlandschen beleg ger het geld uit den zak om daarmede den Nederlandschen tuinders hun belangrijkste afzetgebied te ontnemen. Men vergete toch niet, dat het hier geldt een jaarlij ksch uit- voercijfer naar Duitschland van ongeveer f 35.000.000.—, wat ook voor onze geheele handelsbalans niet onverschillig is. Het moest eenvoudig ondenkbaar zijn, dat voor een dergelijke leening een beroep gedaan wordt op de Nederlandsche geldmarkt en het is buitengewoon betreurenswaardig, dat zij juist samenviel met de financieele en mo- reele steunverleening van wege de provin ciale staten van Noord-Holland aan den tuin bouw ter bevordering van de exportmogelijk heden. - Dg grenswijziging. Thans overgaande tot de belangen van het distrikt der Kamer wil ik in de eerste plaats melding n aken van de Haarlemsche grenswijziging. Zal daardoor eenerzijds de oplossing van het overlaadvraagstuk vermoe delijk spoediger tot een beslissing komen, anderzijds blijkt zij voor de in den Waar- derpolder gevestigde nijverheidsonderne- miagen, welke tot dusver tot Haarlemmer- liede én Spaarnwoude behoorden, vooralsnog allerminst een voordeel te zijn. „Onze ter reinen" schrijft de directie van een dezer ondernemingen, zijn alleen langs een pol derweg te bereiken, zoodat wij genoodzaakt zijn een volledigen veerdienst te. onderhou den, over het Noorder Buitèn-Spaarne waarover alleen een spoorbrug ligt. Voor onze veerpont moéten wij zelfs nog recog nitie betalen. Haarlemmerliede en Spaarn woude hieven vroeger geen havengeld. Be halve voor onze eigen schepen moeten wij thans ook voor schepen, die komen laden en lossen, havengeld betalen. Alleen voor een lading van twee poortkranen werd ons reeds f 30.meer in rekening gebracht." Dezelfde onderneming klaagt dat „de tarieven van water-, gas- en electriciteit h.er ter stede hooger zijn dan in de meeste plaatsen in ons land, zoodat de concurrentie met de daar ge vestigde industrieën, die dikwijls ook geen zakelijke bedrijfsbelasting kennen, uiterst moeilijk is; Bovendien,, gas js in den Waard- polder niet te krijgen, tenzij wij zelf een zin ker door het vuilrak bekostigen, gelijk Het winkelbedrijf. Ten slotte het winkelbedrijf. De afdeeling j zaken- en familieleven, en verklaar het voor bouw drie maal per week geveild werd, bleek j Kleinbedrijf dezer Kamer was zoo welwil- zitterschap der Kamer ook voor 1928 te aan- de aanvoer zoo overstelpend, dat het er zelfs 1 lend, een vergadering uit te schrijven, waarin vaarden. meest juiste en economisch mogelijke, ten naar uitzag alsof er ruimte te kort zou zijn onder meer den toestand in het afgeloopen gevolge waarvan rollend materiaal slechts in ondanks de ruim "000 M2. die de veiling geringe mate en in langzaam tempo wordt bijbesteld. De papierindustrie. In de papierindustrie was de toestand in de eerste helft van het jaar bevredigend, daarna liepen de prijzen van vele artikelen achteruit, voornamelijk tengevólge van over productie. Het bleef echter mogelijk alle machines in vol bedrijf te houden en be- drijfsstoornis kwam, voorzoover bekend, niet voor. De kalkzandsteenfabriek. Van de kalkzandsteenfabriek te Killegom werden uitvoerige- beschouwingen ontvan gen over den toestand, waarvan voor het Jaarverslag der Kamer zeker een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. Kier moge ik mij bepalen tot de slotsom, dat de toestand in deze industrie in 1927 nog ongunstiger is geweest dan in het daaraan voorafgaande jaar, toen van een noodtoe stand gesproken werd. S uikerbietencampagne. De Suikerfabriek Holland deelt mede, dat de opbrengst der beetwortelen van deze campagne ver beneden het middelmatige is. De kosten per 1000 K.G. zijn daardoor aan merkelijk hooger. Door de daling der suiker prijzen is de bietenprijs, welke reeds zeer vroeg in het jaar moest worden vastgesteld, te hoog, zoodat de exploitatie-uitgaven niet gedekt worden door de ontvangsten. zaal beslaat. De export van bloembollen nam wederom toe en bereikte het topcijfer van rond 40 millioen K.G., echter tot een iets lagere ge middelde geldswaarde dan het vorig jaar. Deze uitkomst is des te merkwaardiger, om dat de invoer in verschillende landen be lemmeringen ondervindt. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft hierin aanleiding gevonden zich tot de Re geering te wenden met het verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen, dat zij zich, jaar behandeld werd. Ofschoon niet alle onderdeden van het winkelbedrijf daar ter sprake zijn gekomen en de bijzonderheden over de voornaamste takken van dit bedrijf mij geschikter voorkomen voor behandeling in het jaarverslag, kan toch zonder eenig voor behoud, een samenvattende indruk van den toestand in 't algemeen worden gegeven. Deze is in één woord slecht. Behoudens één enkele uitzondering (het loodgieters- en gasfittersbedrijf), werd ten aanzien van alle andere in de vergadering van de afd. Kleinbedrijf, behandelde bedrijven vastge- zoo nocdig, kan verweren tegen landen, die steld dat het jaar '27 ongunstig is geweest aan den invoer van bloembollen belemmerin gen in den weg leggen. O -trent den Aalsmeerschen tuinbouw kan Dit geldt niet alleen voor de stad Haarlem, maar ook voor de overige gemeenten in het gebied der Kamer. In de Haarlemmermeer worden vermeld, dat de teelt van snijbloe- ondervond het winkelbedrijf den terugslag men bevredigende resultaten gaf; die van van de slechte uitkomsten van den landbouw, zomerperkplanten en voorjaarsperkplanten waardoor ook de financieele toestand van de plaatsen" der Arbeidswet niet voldoende wij 2llIks ook destijds voor de waterleiding wordt gerechtvaardigd. I d°°r, ^et Spaarne moesten doen. Bij het Verder wijst de Kamer er op, dat de ver- i ™""te"en va« het tarief voor den electn- schilleride wettelijke bepalingen, waarvan J "£om Tf rekening gehouden het slagersbedrijf onderworpen is, mede ten dfCld,dat,0nf fabnek T* «.o%, der onderlin. efwjle.de redactie', f .S.l» Cacao- en Chocoladefabrieken Droste's cacao- en chocoladefabrieken wa ren gedurende het geheele jaar voldoende be zet, en konden, dank zij de medewerking in Den Haag ten opzichte van vergiunning voor overwerktijden, aan hunne leveringsverplich tingen voldoen. De heftige concurrentie en de zeer hooge prijzen der grondstoffen heb ben ia dezen-bedrijfstak geleid tot een voor- loopige en zeer voorzichtig ingestelde po ging om ie komen tot een prijsbepaling door de fabrikanten. Broodbakkersbedrijf. In het broodbakkersbedrijf te Haarlem wa ren meel- en bloemprijzen tamelijk statio nair, zoodat ook de broodprijzen onveran derd bleven. De verhouding tusschen werk gevers en werknemers was goed te noemen. Uit Kennemerland wordt echter gemeld, dat de meelprijzen zich de laatste maanden in eenigszins dalende lijn bewegen en der halve op verschillende plaatsen de brood prijs reeds afgeslagen is. De opmerking wordt voorts gemaakt, dat liet broodver brui k schijnt af te nemen, doordat het brood etend publiek, waaronder de arbeiders, de voorkeur geven aan een warm maal des mor gens boven het oudbakken brood, dat inge volge van de afschaffing van den nachtarbeid het eenige is, wat men 's morgens vóór 10 uur krijgen kan. Margarinef abrieke n. De margarinefabriek Cohen en Van der Laan rapporteert, dat de omzetten in 1927 vrijwel constant zijn gebleven. In den loop van dit jaar ontstond in deze industrie een tot nu toe ongekende en ongemotiveerde concurrentiestrijd, die ongetwijfeld zijn in vloed op het algemeen resultaat zal hebben. bleef ver beneden de verwachting; die van kamerplanten was loonend. Vele bedrijven ondergingen een uitbrei ding, terwijl verscheidene nieuwe werden gesticht. In 't geheel werden 256 nieuwe kas sen gebouwd, alsmede 25 ketelhuizen en 10 schoorsteenen voor een gezamenlijke waarde van f 533.763.—. Als gevolg van dezen nieuwen aanbouw bleken ook de veilinggebouwen te klein om den grooten aanvoer steeds naar behooren te verwerken. Het nieuwe gebouw der Coöp. Ver. „Cen- gemeente Haarlemmermeer te lijden heeft. In Hillegom en Lisse is het winkelbedrijf, ondanks de algemeene welvaart der streek, niet vooruitgaande. Werkloozen beconcur- reeren daar als venters van allerhande arti kelen den winkelstand. Ook de gemakke lijker verkeersmiddelen met de steden zijn niet in het voordeel cler winkels in deze plaatsen In Zandvoort klaagt de winkelstand over den slechten invloed der hooge belastingen en de hooge Haarlemsche schoolgelden. Zoodra de kinderen H.B.S. of Gymnasium trale Aalsmeersche Veiling" ter grootte van moeten bezoeken, verlaten vele gezinnen Zeepfabrieken. De zeepfabriek Het Klaverblad kon op bevredigende resultaten wijzen. De typographic 43C0 M2. en ter waarde van een half millioen gulden, bereikte bijna zijne voltooiing. De Coöp. Veiling Ver. „Bloemenlust" in 't Oosteinde van Aalsmeer vergrootte haar gebouw met 500 M2. en besteedde hier voor een bedrag van pl.m. f 50.000. De omzet van beide veilingen steeg met een bedrag van f 300.000.De Centrale Aalsmeersche Veiling besomde een bedrag van f 3.000.000; de Veil. Ver. „Bloemen- iust" van f 1.800.000.—. Door 't aanleggen van vele grootere ver warmingsinstallaties bij de rozencultuur zijn de kweekers de gevreesde ziekte, het zgn. Zwart, veel meer meester dan in vroeger jaren. Sommige dagen werden dan ook alleen in „Bloemenlust" meer dan 350.000 rozen geveild: Daar de laatst gehouden tuinbouwtelling dateert van 1913, werd een nieuwe telling in 1927 gehouden. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, doch zullen t.z.t. ongetwijfeld ken goeden kijk geven op de ontwikkeling Van Aalsmeer als tuinbouwcentrum. De Alsmeersche handel zorgde voor een goede distributie der door de kweekers ge- Produceerde voorraden. Meer dan 47.000 kisten snijbloemen werden naar alle deelen van Europa geëxporteerd, welke verzend- mogelijkheden bieden. Van welke beteekenis het vervoer per v'iegtuig in de laatste jaren voor den Aals- meerschën tuinbouw geworden is moge uit dk Volgende cijfers blijken, welke de hoeveel heden afgesneden bloemen aangeven ver voerd door de K. L. -M. en de met haar samenwerkende buitenlandsche luchtvaart maatschappijen in 1923 5000 K.G.; in 1924 9500 K.G.; in 1925 18500 K.G.; in 1926 48000 K.G.; in 1927 172500 K.G Zandvoort. Algemeen is de opmerking, dat het publiek in zijn inkoopen meer soberheid gaat be trachten en de voorkeur wordt gegeven aan goedkoopere kwaliteit. Als bezwaren worden voorts ia 't bijzon der voor Haarlem genoemd een te groot aan tal winkels, de zakelijke belasting op het be drijf, de hooge haven- en kadegelden en de hooge huren. Ook hapert er nog wel iets aan de bedrij ven zeiven. Erkend wordt dat een betrouw bare en juiste boekhouding nog vaak ont breekt en het is duidelijk, dat het bezit hier van een allereerste vereischte is voor een ge- Zonde ontwikkeling van een bedrijf. Een algemeene klacht van het kleinbet drijf, in 't bijzonder wat het confectievak be treft, is de moordende mededinging van he- grootbedrijf. Ik zou hier liever van grootbe drijf dan van grootkapitaal spreken. Groot kapitaal wekt den indruk alsof financieele groepen confectie-o ndernemingen beheer den. Het is natuurlijk mogelijk, dat dit voort komt, maar van de hier bedoelde groote za ken op dit gebied is algemeen bekend, da- zij, soms niet langer dan een kwart-eeuw ge leden, zelve zeer bescheiden begonnen zijn en zich door noesten vlijt, ondernemings geest, vakkennis en goeden koopmanszin hebben weten op te werken tot de belang rijke hoogte, waarop zij zich thans bevin den. De van deze ondernemingen ontvan gen inlichtingen zijn dan ook veel gunstiger dan die van het kleinbedrijf, wat niet anders kan worden verklaard, dan door aan te ne men dat voor confectie-artiekelen het pu bliek de voorkeur geeft aan de groote zaken met groote verscheidenheid van artikelen en lagere prijzen door grooteren omzet. Uit den Gemeenteraad, De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 5 Jan. 1928, des voormiddags 10 uur. De agenda vermeld: lo. Ingekomen stuk ken en mededeelingen; 2o. Ondershandsche aanbesteding rijwerk 1928; 3b. Reserveering winst gasbedrijf; 4o. Verzoek Chr. H.B.S. te Leiden om 35.50 subsidie voor één leerling over 1925; 5o. Verzoek subsidie geitenfok- vereeniging; 6o. Bevestiging verhuring Speelterrein aan A.D.O.; 7o. Comptabiliteit 1927; 8o. Benoeming leden Commissie tot wering van Schoolverzuim; 9a. Benoeming 2 leden commissie van toezicht Lager Onder wijs; lOo. Benoeming Commissie Arbeidsbe middeling en Werkloosheidsverzekering; llo. Uitvoering art 101 der Lager Onderwijswet; 12o. Verzoek Gebr. Popendrecht om „Frank rijk" te huren voor 5 jaar of langer, ingaande 16 Augustus 1928; 13o. Adres bewoners Oude Haven tegen plaatsing en herstelling van auto's aldaar; 14o. Bezwaren uitbrei dingsplan. IJsongevallen. Dezer dagen kwam het dochtertje van den heer L. op bet ijs te vallen, waardoor een sleutelbeen brak. Ook voor mej. L. Z. was de ijspret va« korten duur, daar bij het schaatsenrijden haar arm uit de kom geraakte en zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, zijn goedkeuring verleend aan het nieuw examen-reglement en programma voor machinist aan boord van stoom- en motorvaartuigen, gebezigd in de Rijn- en Binnenscheepvaart, van het onderwijsfond» voor de Binnenvaart. Het Britsche vliegtuig „Red. Rose" aan boord waarvan zich Mrs. Keith Miller en Captain Lancaster bevinden, is gisteren uit Rangoon ver rokken om den tocht voert te zetten naar Tavoy en Singapore met als eindpunt Australië Bij hun vertrek werden zij door een groote menigte enthousiast toe gejuicht. PARIJS, 3 Jan. Gisterenavond is ,het boven Parijs en omgeving hevig beginnen te sneeuwen. De Aalsr: eersche export .is sterk afhan- i aard der zaak is het welslagen in dergelijke Lelijk van de invoerrechten, welke door de I gevallen slechts weggelegd voor de meest Afschillende landen worden geheven. Alle geschikten, het. herinnert ons aan de juist- coodzake'ijke en mogelijke pogingen dienen heid van „the survi /alof the fittest," vol gens dan ook gedaan te worden, om de deur zoo wiJd mogelijk open té houden. Nieuwe verzend mogelijkheden openden £ich voor Frankrijk. De Coöperatieve Tuinbouwbank kon zich eetl voortdurenden bloei verheugen. Ze welken regel de zwakkeren onverbiddelijk het onderspit móeten delven. Het is een har de natuurwet, waaraan ook de samenleving zich niet onttrekken kan. O ntrent het bouwbedrijf kan worden op- gemerkt, dat de z.g. utiliteitsbouw nog steeds heeft reeds 940 spaarbankboekjes uitgegeven, J zeer gering is, uitbreiding van fabrieken, laat In de typografische vakken na.u sinds jwaarop ongeveer f 1.000.000 is ingelegd, aanzienlijke verzwaring der bedrijfsonkosten veroorzaken en tevens geleid hebben tot onbillijkheden in de concurrentie met andere winkelzaken^ waar dezelfde, producten wor-- den verkocht, zonder bij dezen verkoop aan beperkende bepalingen onderworpen te zijn. De Kamer is daarom van oordeel, dat een herziening van de bepalingen, waarin sla gerijen niet tot de winkelbedrijven worden gerekend, alleszins wenschelijk is, terwijl rij het noodzakelijk acht, dat bij wetswijzi ging de aangeduide door de wet veroor zaakte onbillijkheden zooveel mogelijk wor de weggenomen. Op deze grontjen verzoekt de Kamer den 'f-inister devoorbereiding der gevraagde Wijzigingen wel te willen bevorderen. Tot verzending van dit schrijven werd besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigt de heer BEIJNES de aandacht op de moeilijkheid, dat de ban ken een dag voor de feestdagen sluiten. De heer TEDING VAN BERKHOUT *heent, dat de opmerking wel zal slaan op het sluiten op Oudejaarsdag. Het is moeilijk voor de accountants, de j**ken te contröleeren op de laatste dag van et 'aar, als de zaken gewoon haar gang gin- Toch gelooft spr., dat handel en nijver- rid last van die sluiting kunnen hebben en J^tom gelooft spr., dat een adres der Kamer zóu kunnen hebben. In ieder geval k dit schrijven wel een bespreking in dé ahk\vereld ten gevolge hebben. Bureau zal.de zaak verder behandelen. r ierna gaat de Kamer in geheime verga- kabelnet in het geheel niet drukken. Wan- j f921 het aantal kleine bedrijven, opgericht f£erWijl door rekeninghouders in rekening neer in Haarlem," aldus besluit deze directie, door hen, die als werknemer geen emplooicourant ruim f 700.000.is belegd, welke staan oprichting van nieuwe fabrieken en alles wat daartoe behoort, komt slechts bij - - I-— - i. - uitzondering voor, terwijl de woningbouw „over het algemeen de omstandigheden,konden vinden, dermate toe, dat de vraag icaPitalen, totaal alzoo 1,7 millioen gulden ook afneemt. waaronder de industrie moet werken, nietnaar drukwerk niet meer in overeenstem - j Hoor credietverleening ten behoeve van den J Eindelijk is het hötelbedrijf in Zandvoort gum tiger worden, zal van een uitbreiding I n ing is rr.et het aanbod. De slapte in het be- tul'nbouw worden aangewend. Deze bank niet slecht geweest en worden de vooruit- nooit sprake kunnen zijn," -•«---■'--- - - - DeZe ernstige klacat tr.oge doordringen tot de commissie, waarvan Burgemeester en Wethouders voornemens zijn aan den ge meenteraad de instelling voor te stellen, tot onderzoek van het vraagstuk der indus trieele ontwikkeling van het vergroote Haar lem, met name ten opzichte van een overiaad- gelegenheid of eventueele havenplan. Ook Velsen heeft dringend behoefte aan een behoorlijke losplaats aan het Noordzee kanaal. Onze Katner steunde dit verlangen naar vermogen. Electrische spoorwegen. Of de Directie der Nederlandsche Spoor wegen zal voldoen aan den ook door de Ka mer geoefenden drang tot verdere electrifi catie rondom Haarlem, en met name van de lijn naar Zandvoort, is op dit oogenblik nog j landsche tariefuren als door de binnen- gin van het jaar maakte plaats voor grootere jHeaft ruim 600 rekeningen, bijna uitsluitend zie ten voor het nieuwe jaar gunst ig fceoor- bedrijvigheid, waardoor de werkloosheid |§eoPend door tuinbouwers. In het afgeloopen dee d. in de groote ondernemingen sterk vermin-'aa''is een winst gemaakt van rui n f 20.0'.0.—j Het trambedrijf, derde en het verloop der zajten niet onbe-jwe'L bedrag gel-cel aan 't reservefonds kon. Het reizigersvervoer van de electrische vredigend was, al werd nog steeds niet het;worden toegevoegd, waardoor dit wordt ge- tra n in en on Haarden nan o? alle lijnen normale peil bereikt. De toekomst laat zich f,raCht op f 95.000.De rekening geeft toe, behalve op het traject Ceintuurbaan- echter veel beter aanzien. Door de veranderde zettechniek bleef de omzet in de lettergieterij zich in dalende lijn bewegen. een omzet aan van rui n 32 millioen gulden. BI ca neniaal, waar eenige ver ninicr i ng Globaal genomen, kan worden geconsta- daarvan intrad. Tengevolge van dc n; de- teei'd, dat 1927 voor Aalsmeer geen onbe- dinging van twee autobuslijnen na ra het v er- Het bankwezen. Omtrent het bankwezen in Haarlem en Omstreken valt niet veel te vermelden. De nog steeds gunstige toestand in het bloern- bollenbedrijf veroorzaakte eenigen terug- LONDEN, 2 Jan, Sis Percival Phillip: seint uit Peshawar aan de Daily Mail bij zonderheden over een nieuwe campagne van Moskou tegen het Britsche Rijk in Indië via Afghanistan. Hij wijst er op, dat de Sovjet-Regeering in Afghanistan een zekere basis heeft voor bolsjewistische pro paganda. KOPENHAGEN, 3 Jan. Spanje en Denemarken teekenden gisteren een han delsverdrag gebaseerd op hef beginsel van de meest begunstigde natie. vredigend jaar is geweest. De Visscherij. Len aanzien van de Noordzee-visscherij voer per stoomtram Heenstede Leiden, sterk af, in de maanden Januari en met Mei zelf van 18 tot 35 vergeleken in 1925 in de maden JuniAug. met 5 h 8 terwijlna wordt van reederszijde medegedeeld, dat in de laatste maanden van het jaar eenige ver- e> dc treilervisscherij te IJxuiden, die gedu rende het eerste kwartaal van het jaar over gang in de uitgezette gelden. De industrie j Let algerr.een onbevredigende resultaten gaf', breidt zich, tengevolge van de velerlei moei lijkheden, die zuij zoowel door de buiten- betering te bespeuren viel. Door Ged. Staten werd aan de autobusondernemingen een con cessie verleend voor slechts drie jaren met niet bekend. Wij blijven hopen, dat deze I landsche fiscale en sociale wetgeving onder- poging onzerzijds meer succes moge hebben dan het thans in vereeniging met het ge meentebestuur van Haarlem opnieuw door ons gedane verzoek tot openstelling van den Noordelijken stationsingang, hetwelk we derom is afgewezen. Het volkomen gemis aan medewerking van de Spoorwegdirectie om aan een zeer gerechtvaardigden wensch van het reizend publiek, waaraan zonder be langrijke offers kon worden voldaan, tege moet te komen, is zeer te betreuren. De toestapd van Nijver heid en Handel. Wat tién toestand van nijverheid en han- vindt, in deze streek niet uit, althans niet door vestiging van nieuwe bedrijven, waar door het bankwezen ook geen nieuwe prik kels kreeg. De land- en tuinbouw. De handel in Hollandsche granen en zaden stelde in 1927 teleur. Door het ongunstige weder waren de kwaliteiten onbevredigend en liepen de prijzen van vele artikelen regel matig terug, waardoor een winstmarge zeer klein was en vaak ia 't geheel niet té behalen viel. 'n Vergelijking met de overeenkomstige de bedoeling, dat de Noord-Zuid-Holland- o agnden van andere jaren, gedurende hetsche Tramweg-Maatschappij in dit tijdvak overige gedeelte van het jaar geen reden van 1 zoude kunnen overgaan tot electrificatie van LONDEN, 3 Jan. De diplomatieke me- dewerker van de Daily Mail melde, dat men in officieele kringen te Londen geneigd fs eventueele voorstellen van Kellogg voo» een Engelsch Amerikaansch anti-oorlogs verdrag met sympathie te ontvangen. Het arbit-ageverdrag van dezelfde strek king tusschen Groot Brittannië en de Ver- eenigde Staten zal in Juni moeten worden vernieuwd. Dan zal er wellicht gelegenheid zijn, het verdrag uit te breiden tot een antt- oorlogsverdrag. L'1 en heeft gegeven. I de lijn. Zoowel de autobusondernen.fngen De koele zomer kwam aan den afzet der als de Maatschappij zijn van deze beslissing VRrsche visch wel ten goede, en al hebben t bij de Kroon in beroep gegaan; deze aange- de Zomermaanden dooreengenomen verlies I legenheid is nog hangende. Onze Kamer ver- opgeleverd, kan toch worden aangenomen, klaarde zich, na een onderzoek naar de wen- 8at dit in dien onguustigen tijd van het jaar I schen van belanghebbenden in de streek te n uider is geweest dan in andere jaren. j hebben ingesteld, voor het behoud van de Daar het najaar goede bedrijfsresultaten geëlectrificeerde tram. Saf, mag worden vertrouwd dat dooreenge- Met uitzondering van het veevervoer werd nomen, de resultaten van 1927 bevredigend j met ingang van 1 Januari 1927 het goede- rijn geweest en iets gunstiger dan die van 1926 renvervoer op de stoomtram geheel stop ge- In hoofdzaak mag dit worden toegeschre- zet. VRn aan de vrij goede prijzen tengevolge van j Verder vermeldt spr. eenige feiten uit de verbeterde afzetmogelijkheden, waarbij de geschiedenis van het gebied der Kamer in het De gang van zaken in Van Waveren's j export op Engeland een niet onbelangrijke afgeloopen jaar. Graanhandel mag ten opzichte van den hal- rol speelt en voorts aan de dagvangsten, die Voortaan zullen wij, aldus merkte spr. op, I Nabij Tienhoven is in de Lek een vrouwen- lijk gevonden. Het is door de justitie in be slag genomen, ter gerechtelijk onderzoek, daar misdaad niet uitgesloten geacht wordt. „Voorwaarts" verneemt, dat het vermoe den gerezen Ï9, dat het lijk dat is van een. Rotterdamsch meisje, dat vóór eenigen tijd met twee jongelui en een ander meisje, ver dwenen is en sindsdien niet teruggekeerd. Ondanks de nasporingen, naar di: viertal ingeste'd, kon de po itie de ve-blijfplaats niet ontdekken en men vermoedde reeds, dat zij de wijk genomen hadden naar Belgic.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3