HET JAAR 1927. Buitenlandsch Nieuws. fe' FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN RADIO OMROEP. r GEVAREN VOOR DEN VREDE IN MIDDEN-EUROPA. Rechterlijke macht en jurisprudentie in Sovjet-Rusland. k$: Het weer in het buitenland. Ongeluk op Oudejaarsnacht. SOCIAAL LEVEN. De omvang der vakbeweging op 1 Januari 1927. IV. Richten wij ons oog naar andere wereld deelen, naar het groote Amerika in de al lereerste plaats, dan zien wij van die zijde, althans wat de Noord-Amerikaansche Unie aangaat, maar weinig toenadering tot de Europeesche gedachten en weinig toenade ring tot den Volkenbond. Het overleg, dat in 1926 ten aanzien van Amerika's even- tueele toetreding tot het Hof van den Vol kenbond te 's Gravenhage plaats had, heeft tot geenerlei oplossing geleid; deze aange legenheid i3 nog gelijk zoovele andere. Amerika bleef zich voor den loop der ge beurtenissen in Nicaragua interesseeren; meer dan eens waren zijn mariniers er slaag met zijn Nicaraguaansche liberalen, zonder dat in deze moeilijke aangelegenheid een oplossing is verkregen. Mexico trok op tweeërlei wijze de aandacht tot zich; de kerkelijke politiek, die het voerde, bracht het land begrijpelijkerwijze in ernstig con flict met den Heiligen Stoel, die een ver treding van de door de bisschoppen en an dere kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders verkregen rechten niet ongstraft. An derzijds bracht de petroleumpolitiek, die met de bestaande rechten scheen te willen breken, het land in conflict met Amerika, dat zelf een ernstig petroleum-vraagstuk, waarin Ministers een wat al te vooraan staande rol vervulden, door de rechtbank eenigszins tot oplossing zag brengen. In Af rika waren het Egypte, waarvan reeds ge sproken is; Hedjaz, dat zich een nieuwen onafhankelijken koning koos, en Zuid-Afri- ka, waar de groote conflicten tusschen de beide partijen, in het bijzonder wat aan gaat de vlaggenkwestie, eindigden in een compromis tusschen Herzog en Smuts, die de aandacht trokken. Abessynië kwam bij den Volkenbond voor zijn rechten op; Abessynië liet zich door Amerika's in vloed echter overhalen tot een overeen komst met een Amerikaansche maatschap pij welke niet anders dan een schending van het eenmaal met Engeland gesloten tractaat kan heeten. Trok een opstand van de Indianen in Bolivia waar zij dus nog niet geheel uitgestorven zijn, de aandacht evenzeer was dit het geval met het feit, dat de opstand in Syrië als geëindigd kan worden beschouwd. Twee der Staten van het Australische gemeentebest zoowel Zuid- Australië als Nieuw Zuid-Wales verander den tengevolge van de verkiezingen van Regeering. De wat al te vooruitstrevende arbeidersregeeringen, die hier zetelden moesten zich, gelijk dat ook wel elders is geschied, terugtrekken. Het jaar was overigens rijk aan afwisse lende gebeurtenissen van algemeen belang. Laat ons eerst de aandacht vestigen op die, welke vooruitgang in de maatschappii be- teekenen. Toch reeds de tusschen New- York en Londen geopende telefonische ver- binding de aandacht in veel meerdere mate was dit het geval met de pogingen, in groot aantal ondernomen om den Atlanti- schen Oceaan in beide richtingen over te vliegen. Werden Nungesser en Colt de eerst slachtoffers van deze gevaarlijke proefneming, slechts korten tijd daarna slaagde Lindbergh er fn om van New-York in 33 uur tijds zonder onderbreking, zonder hapering, naar Parijs te vliegen. Niet ge heel gelijke uitbundige, maar toch ook zeer enthousiaste ontvangst ontvingen Chamber- lin en Byrd, die na hem den stoutmoedigen tocht volbrachten, al was hun landing niet zco feilloos als de zijne. Maar Prinses Lö- wenstein en hi.ar gezellen verongelukten op d entocht van Europa naar Amerika en de Duitsche vliegeniers die het beproefden, moesten het opgeven. Van pogingen, van de andere zijde van den Oceaan opnieuw on dernomen, leidde er een, die Rome tot reis doel had, tot een nieuw tragisch noodlot; eindigde een ander met de gelukkige red ding, door een Nederlandsch schip, van aviatrice en aviateur. Pogingen om vanuit San Francisco, Honolulu te bereiken, slaag den slechts gedeeltelijk, en ook daarbij vie len slechtoffers Brock en Schlee, die ge heel de wered wilden omvliegen volbrach ten een groot deel van den tocht, maar moesten, voordat zij den grooten Oceaan wilden overvliegen, daarvoor terugdein zen. Veel ongelukken, niet aan stoutmoe digheid te wijten, had 1927 te vermelden. Daar is de geweldige overstrooming in het Missisippi-gebied, die een belangrijk deel van Amerika voor jaren achtereen uitputte. Daar zijn de aardbevingen in de Krim; in Palestina; de dijkbreuk in Baroda in En- gelsch-Indië; de vreeselijke overstroomin gen in Tsjecho-Slowakye en Saksen; de cy cloon over Chili en wellicht boven alles het vreeselijk drama bij den treinroof in Mexico dat door geen ander werd geëve naard. Maar daar is ook het ongeluk met de „Principessa Mafalda"; daar is de ple zierboot. die omsloeg op het Michigan- meer; daar zijn de tramongelukken in Cas- sel en op den Mont-Blanc; daar is de krankzinnige onderwijzer in het Ameri kaansche Bath, die de school in de lucht liet vliegen, en zooveel meer. Waarlijk, wie een overzicht krijgt wat in 1927 is ge schied, vergete dit deel van de gebeurte nissen niet, doch bedenke anderzijds, dat juist in dit jaar de Hulp-Unie voor onder- lingen bijstand is tot standgekomen, die een nieuw instituut van den Volkenbond Wie 1927 in zijn geheel beschouwt, zal 't kunnen herkennen als een Van die vele jaren, waarin door degenen, die leiding ge ven aan den staat van zaken in de wereld in het algemeen of een der vele landen waaruit deze wereld bestaat, in het bijzon der, is gedaan wat zij vermochten teneinde aan de wereld meer geluk, meer welvaart te geven. De moeilijkheid om dit geheel te bereiken, ligt zeker niet voor het minste doel daarin opgesloten, dat pogingen, die i i deze richting ten bate van het algemeen gaan, gedoemd sehijnen, wellicht voor een mocht Het voor Hem een voordeel Heeten, dat de Belgische teleurstelling over de ver werping van het verdrag zich .niet al te krachtig uitte; weliswaar deden de an- nexionisten onschuldige uitvalletjes op Ne derlandsch grondgebied, maar van ernstige ontstemming bij de groote meerderheid van 't Belgische volk viel niets te bespeuren. Ne derland verstevigde zijn vredelievende ver houding met andere Mogendheden door het sluiten van arbitrage- en verzoeningstrac- taten; het zag meer dan een vooraanstaand landgenoot benoemen tot Voorzitter van Verzoeninscommissiën tusschen twee of meer landen; het zag zich, dank zij het door den Minister genomen initiatief,- in de discussiën te Genève een belangrijken rol toebedeeld dan het tot dusver had ge speeld. Ter gelegenheid van de onlusten te Shanghai maakte de .Sumatra" vlagver toon..; dat hiermede van eenige imperialis tische demonstratie geen sprake was, ge lijk de Communisten ons wilden doen geloo- ven, bewees het feit, dat de kruiser zijn be slemming naar Indië vervolgde, zoodra dit meer eenigszins mogelijk was. Een belangrijk punt van politiek belang werd in 1927 de vraag in hoeverre Neder land het beproefde pad van den vrijhandel zal verlaten In die richting toch gaan som mige voorstellen van de Regeering; scherp verzet daartegen is niet uitgebleven. Gelijk ook de schoolpolitiek van dit bijkans onzij dige Ministerie tot moeilijkheden aanleiding geeft, voora' wat betreft de uitvoering van de desiderata van de Commissie-Rutgers-, vooral ook v at betreft het zevende ver plichte leerjaar, waarvan men de vaststel ling reeds voor Januari wenschte. Minister Waszink heeft in dit Kabinet geen gemak kelijke taak; geen wonder dat zijn gezond heid te wenschen overlaat, en zelfs heeft geleid tot het ziekteverlof van een drietai maanden. Minister de Geer ondervond be zwaren ten ranzien van zijn ontwerp tot belasting van in het buitenland vertoeven de Nederlanders, terwijl de Minister van Justitie het zeil twijfelachtig zal achten ot hij zijn wetsontwerp op de Naamlooze Ven nootschap, gezien den daartegen gerezen tegenstand, in veilige haven kan brengen. Minister Slotemaker de Bruïne werd me nigmaal aangevallen om zijn veelbelovende, maar weinig gevende sociale politiek en had zich daartegen krachtig te verdedigen. De bedoeling is, dat aan den Hoogen Raad van Arbeid een meer permanent karakter zal worden gegeven. Van nieuwe discussiën 0over de event, afschaffing van den zomer- heer Van Karnebeek het Departement van tijd wil niemand wat weten. En het aige- Buitenlandsche Zaken over; schoon geens- meen politiek debat, waarmede de zitting zins, zeker niet als redenaar een figuur ge- van de Kamers voor 1927-'28 werd geopend, lijk aan die van zijn voorganger, heeft hij was vooral daarom merkwaardig, wijl het zich uitnemend den rechten man op de de herleving der oude coalitie-gedachte in rechte plaats getoond en door zijn openhar- het vooruitzicht heeft gesteld, tig beleid velen gewonneen. In zooverre deel ook zijn om, in den aanvang althans het belang van menig der betreffende lan den als tegenstander te ontmoeten. Men kan begrijpen dat, waar dit nu eenmaal het geval is, verantwoordelijke. Ministers dik werf aarzelen dat gene te doen wat zij zoo gaarne wouden willen doen. Men mag niet verwachten, dat tegenstellingen van dezen aard eensklaps, ja bijkans zonder strijd, zullen worden opgeheven. Men mag slechts hopen dat voortdurend zoeken naar wegnemen van deze tegenstellingen ertoe zal leiden, dat te eeniger tijd werkelijk -e- sultaat wordt verkregen, en dat daardooi een nieuwe hechte band wordt gelegd tus schen de deelen, die deze 'geheele wereld samenstellen! Wenden wij ons van de wereld in het al gemeen af bepalen wij ons tot het kleine, toch zeker niet onbeteekende Nederland; klein zeker niet, waneer men het rekent in verband met zijn koloniale gebieden, dan komen wij tot 'n nieuwe reeks van gebeur tenissen, die de moeite loonen bezien te worden. Voorop in de politieke belangstelling stond het lot van het Nederlandsch-Bei- gisch tractaat zoo niet voor het eindigen van het jaar met geringe meerderheid in de Tweede Kamer aangenomen. Het was of na deze overwinning van Minister van Kar nebeek de stroom van tegen-argumenten opieuw loskwam. Het aantal Senatoren dan ook, dat zich bij het debat, waaraan bijkans 50 pCt van den Senaat deelnam, tegen het ontwerp verklaarde, overtrof- al spoedig dat der voorstanders. En op den beslissenden dag wist men reeds tevoren, dat de zege niet zou zijn bij Minister van Karnebeek die stond en viel met dit verdrag. Als zijn opvolger trad op de heer Beelaerts van Blokland, juist korten tijd tevoren benoemd tot Gezant te Brussel, terwijl de heer van Vredenburch tevoren als zoodanig function- neerend, voor Rome werd bestemd. Maar 't landsbelang eischte, dat deze benoemingen zouden worden ongedaan gemaakt en er is op het graf van den zoo ontijdig ontslapen Heer van Vredenburch op gewezen, dat dit landsbelang hem is gegaan boven alles. Hij bleef dus ir Brussel; hij is op dien post gestorven. Minister Beelaerts nam van den De Oostenrijksche Bondskanselier, Dr. Seipel, een staatsman, wiens kalmte en te rughoudendheid, vooral bij de behandeling van kwesties der Buitenlandsche politiek, bekend is, heeft dezer dagen in het Oosten rijksche Parlement den zin uitgesproken; een sqhudden aan de grens tusschen ons en Hongarije zou den vrede van Europa in ge vaar brengen! Dr. Seipel heeft deze uit spraak gedaan aan het eind van een verkla ring over de verhouding tusschen Oostenrijk en Hongarije, en wel in verband met het tegenwoordige Burgenland, het vroegere VVest-Hongarije, De Oostenrijksche Bonds kanselier heeft vastgesteld, dat Oostenrijk vathoudt aan het bezit van het Burgenland, maar dat aan den anderen kant dit nieuwe stuk land van de republiek Oostenrijk er geen afstand van wil doen, bij Oostenrijk te behooren. Dr, Seipel sprak de overtuiging uit, dat de grens van het Burgenland tegen over Hongarije niet is bedreigd, want hij twijfelt er niet aan, dat Hongarije evenals Oostenrijk slechts naar een politiek streeft, n.L die den vrede in Europa bewaart. Ove rigens heeft Dr. Seipel het niet doelmatig genoemd, om in deze kwestie een uitvoerige openbare discussie verder te spinnen en zich in te laten in een debat over de jongste Hon- gaarsche verklaringen, die betrekking hebben op de zekerheid van dat gedeelte van het vredesverdrag, dat het Burgenland aan Oos tenrijk toekent. De verklaringen van Dr. Seipel hebben in politieke en diplomatieke kringen de aan dacht getrokken, die ze verdienen. Ze too- nen de gévaren aan, die den vrede, niet al leen in Midden-Europa, maar in heel Europa dreigen, door het voortdurende toenemen van de irredentistische beweging in Honga rije. Praag, Boekarest, Belgrado en Weenen zijn niet zonder reden verontrust over een zeker streven in Hongarije, om zijn oude grenzen te herstellen. Hier wordt er op ge wezen, dat deze irredentistische beweging in Hqngarije al heel sterk moet zijn, als een regeering, zooals die van graaf Bethlen zich genoodzaakt ziet, zóó te spreken, als dit bij monde van den Miniter van Buiten!. Zaken Walko is geschied. De voorgeschiedenis van de latente spanning, die tusschfn Oos tenrijk en Hongarije nu is zichtbaar gewor den, is als volgt: De Hongaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Walko heeft onlangs geantwoord op een parlementaire aanvrage, die betrekking had op een ver klaring van den Oostenrijkschen Bondskan selier Dr. Seipel. Deze had in het Weensche Parlement gezegd, dat hij van de Hongaar-1 sche regeering de formeele verzekering had ontvangen, dat ze de kwestie van de grens tusschen Hongarije en Oostenrijk als delini- iief afgedaan beschouwde. Minister Walko beweert nu, dat een dergelijke verzekering door geen verantwoordelijke Hongaarsche persoonlijkheid is gegeven; het moet vol gens hem een misverstand zijn in de beoor deeling van een gesprek, dat Dr. Seipel met den Hongaarschen gezant in Weenen heeft gevoerd over het verdrag van Venetië. Het verdrag van Venetië is vóór jaren tus schen Oostenrijk en Hongarije zonder den minsten dwang gesloten wegens het Burgen land. Italië heelt hierbij vriendschappelijk bemiddeld. Door dit verdrag werd de kwes tie van het Burgenland en daarmee ook de grens tusschen Oostenrijk en Hongrije gere geld. Dat de Oostenrijksche zich aan dit vrije verdrag houdt en veronderstelt, dat ook Hongarije er bij blijft, spreekt van zelf. Maar als de Hongaarsche regeeritig een verklaring geeft over de Burgenlandsche grens in den zin van de irredentistische beweging in het eigen land, dan blijkt daaruit zonder twijfel de toenemende invloed van deze beweging in Hongarije en de zwakte van het kabinet Bethlen, dat niet eens aan een internatio naal verdrag durft vast te houden. Dr. Seipel heeft, door over de voorge schiedenis van de spanning met Hongarije niet verder uit te weiden, van zijn kant ge toond, dat hij een polemiek met Hongarije wil vermijden. Hij heeft ook weer die groote matigheid bewezen zooals altijd in netelige oogenblikken op het gebied van buitenland sche politiek. Dat dat gedeelte van de Oos tenrijksche pers, dat Dr. Seipel volgt ^ven- eens over de spanning met Hongarije zwijgt, verandert pietsaan het feit, dat mén in alle statgn in de buurt van Hongarije ernstige verwikkelingen vreest, wanneer de door Lord Rothermere begunstigde richting der Hongaarsche buitenlandsche politiek wordt voortgezet. Graaf Bethlen heeft dezer dagen in een Hongaarsch blad een artikel doen verschij nen onder den titel: „Nationale onafhanke lijkheid, nationale eenheid," waarin hij be wijst) dat de Hongaarsche kwestie begint aan te groeien tot een Europeesch probleem. Hij zegt verder, dat het de opgaaf van de buitenlandsche politiek van Hongarije is, voor de Hongaren de hun toekomende rol in het Donau-bekken terug te winnen. Het is te hopen, dat Graaf Bethlen ten slotte toch sterk genoeg zal zijn, om den ook in econo misch opzicht dringend noodigen opbouw van Hongarije met vreedzame middelen door te 'zetten en die gevaarlijke stroomingen te rug te houden, die op het oogenblik de rust van alle buren van Hongarije bedreigen. Want daaraan is geen twüfel: de vrede van Midden-Europa is ten einde, als er ook maar een maas met geweld wordt los gemaakt van het net, dat door de verdragen over de sta ten in het Donau-bekken is uitgespreid. In het eigenlijk Rusland heeft men in de kleinere plaatsen in totaal 1176 hulp- NAAR HET ENGELSCH. 23 Barry maakte geen gebruik van haar aan bod; hij wa« er de man niet naar om het cabinet van een vrouw te openen, of- achooa ze het hem toestond; Carrasford zou het zich geen tweeden keer laten zeg gen, maar Barry nam een sigaret uit zijn eigen koker en rookte rustig, onderwijl hij op haar wachtte; en vond Lottie een bui tengewoon aardig meisje. Zij liet hem niet lang wachten. Plantagenet zeide, dat het rijtuig voor stond en samen gingen ze et heen. Het rijtuig was zoo prachtig dat men zou meenen, dat het van een vorstin was. Lottie praatte gezellig met hem, terwijl ze reden en nu en dan bean-woordde ze de eerbiedige groeten van de personen, die haar herkenden Zij noemde Barry hun na- r-'i; eenige waren van hooge afkomst, hen er van kende Barry; maar door de a asol van Lottie kwam het, dat de herken ning piet wederkeerig was. Precies bij het Bruckingham Palace had het noodlot hun beschoren, dat Stanley Carrasford en Kate hen moesten voorbijgaan. Ze hadden elkaar in het Green Park ontmoet en wandelden nu een klein eindje samen. Kate keek toevallig op en zag Lottie; zij wilde bijna luid roepen „daar heb je Miss Lottie Lane!" toen Lottie juist haar parasol bewoog en Kate bemerkte dat de man, die naast haar zat degene wa3, die haar gisterenavond zoo eigenaardig had aangekeken en die Lottie op de Haymarket had gered. De uitroep kwam niet over hare lippen en zij gingen verder. Noch Lottie, noch Barry had hen gezien. Eenige oogenblikken later zeide Kate, be schaamd over hare vreemde opwinding: Dat wa»-Miss Lottie Lane, die daar juist in een victoria ons voorbij reed. Lottie Lane? herhaalde Carrasford ge schrokken. Ik heb haar niet gezien. Ze had een gentleman bij zich, zeide Kate, Een groote man, jong en zeer knap. Zij vertelde niet, dat ze dezen man al eens meer gezien had; ze wist niet waarom, maar ze vond het beter dit Stanley Carras ford niet te zeggen. Een groote, knappe heor? zeide Car- -asford, terwijl hem een gelukkige gedachte te binnen schoot. O, ja! Hij wachtte een oogenblik beteekenisvol, dan voegde hij ei zachtjes aan toe: Dat is een.... een.... heel intieme vriend van Lottie Lane. Kate begreep hem natuurlijk. Zij voelde zich teleurgesteld; een vaag gevoel kwam haar op, alsof zij iets dierbaars verloren had. Onbewust waren haar gedachten met lezen man bezig geweest. Hij behoorde dus aan Lottie Lane. Zij beet zich op haar lippen in haar gelaat-zag koud; haar hart was ge. broken. Waarlijk het geluk hielp Carrasford op buitengewone wijze, HOOFDSTUK IX. HOE TWEE SCHURKEN MET ELKANDER OMGAAN. Terwijl de victoria, waarin Lottie en Bar ry gezeten waren, hen voorbij reed, wan delden Kate en Carrasford in tegenover ge stelde richting verder. Kate was bedroefd en geheel in de war. De man, die haar zoo diep in de oogen gekeken had, was voor al tijd voor haar verloren. Zij nam zich vast voor, niet meer aan den man, die Lottie Lane toebehoorde, te denken. Het zou wel niet moelijk zijn hem te vergeten, zeide ze bij zich zelf; want ze had hem slechts twee maal gezien en dan nog maar heel even. Voorwaar een heel kort oogenblikje in haar nieuwe leven, dat zoo vol was aan afwisse ling en genoegens. Inderdaad haar dagen, om niet te spreken over de avonden waren druk bezet. Ze was opgenomen in den maalstroom van genoe gens; haar schoonheid en bevalligheid, om niet te spreken van haar vrouwelijke bekoor lijkheid, wat wij toch niet in woorden kun- officleren van justitie, van wie slechts 124 juristen. Van deze ambtenaren hebben 690 alleen een lagere school doorloopen en zijn bijna zonder uitzondering arbeiders: 236 personen zijn arbeiders zonder eenige juridische practijk, die door de partij voor dit werk zijn aangewezen. De officieren van justitie zijn haast zonder uitzondering communisten. Men is echter hiermee nog niet tevreden, wenscht ook als rechters meer arbeiders te hebben, opdat bij beslissingen niet al leen de letter van de wet meespreekt, maar ook het revolutionnaire gevoel der klassebewuste proletariërs." De tegenwoor dige rechtbanken zijn veel te formalistisch, aldus de critiek op het partijcongres Hon derden worden wegens kleinigheden ver oordeeld. Zoo geschiedt het ontelbare ma> len, dat een arbeider dooi de partij in een kleine landelijke afdeeling in een coöpera tie aan het werk wordt gezet. Als er dan na een jaar een kastekort is van 100 of 150 roebel, worden zulke menschen voor een jaar in de gevangenis gezet, terwijl hun fout alleen is, dat ze „de kunst van handeldrijven niet verstaan." Als men op deze wijze doorgaat, moeten de gevange nissen vertienvoudigd worden en kpsten die alleen tientallen miliioenen per jaar. Men moet kameraadschappelijke rechtban ken instellen voor deze kleine vergrijpen. Een voorbeeld van deze jurisprudentie het revolutionnair sentiment is de beslissing van het gerechtshof der Moskouer provin cie inzake een beambte, die een wegloo- pende gevangene neergeschoten heeft. Een dronken arbeider, die den trein be vuilde, werd uit den trein verwijderd op een station bij Moskou en toonde zich zoo weerbarstig, dat men besloot hem zijn roes uit te laten lapen in de gevangenis. Hij gaf den man over aan een zijner menschen ter convoyeering. Onderweg ging de dronken man echter aan den haal, waarop de con- vooi-soldaat hem twee kogels uit zijn re volver nastuurde. Aan de verwondingen overleed de man eenige dagen later. De soldaat kreeg een pluimpje van zijn chef voor zijn cordaat optreden, maar de offi cier van justitie dacht er anders over en klaagde hem aan wegen machtsmisbruik met gebruik van wapens. Ter terechtzitting verdedigde de soldaat zich door er op te wijzen, dat hij gehan deld had volgens de instructies van den convooidienst. De rechtbank was van oor deel, dat die instructies weliswaar beston den, maar „volgens, het wezen der instruc tie" konden die niet van toepassing zijn op het onderhavige geval. Wat de man ver dedigde was een droog-formeele en bu reaucratische verminking van de wet en daarom werd hij tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Het incident met de Oosten rijksche douane-beambten. WEENEN, 2 Jan. In toonaangevende kringen hier ter stede wordt verklaard, dat de meeningsverschillen, welke zijn ontstaan in verband met den doorvoor van eenige wagons met onderdeelen van machine-ge weren aan de Hongaarsch-Stiermarksche grens betrekking hadden op een tol-tech- nische aangelegenheid. De Oostenrijksche ambtenaren wilden n 1, den inhoud van de wagons in beslag nemen, wijl het certificaat, dat voor dergelijke zendingen wordt ver- eischt, niet voorhanden was. Daarentegen waren de Hongaarsche douane-ambtenaren van meening, dat hier de Hongaarsche voorschriften van geldende kracht waren, daar de lading zich reeds op Hongaarsch grongebied bevond Deze discussie is evenwel zonder eenig incident afgeloopen. Het verkeer met het Hongaar sche grensstation St. Gotthard verloopt normaal, zoowel wat de druane-aangelegen- heden als de spoorwegdiensten betreft. Het bericht, dat de Oostenrijksche douane-amb tenaren het grensstation verlaten hebben, is oniulst. Van officieele zijde wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat deze tol-technisehe aange legenheid geen verband houdt met politieke kwesties. Wat het transport onderdeelen van machinegeweren betreft, hieromtrent is vastgesteld, dat het een zending was van een particuliere firma uit Verona. Van Hon gaarsche zijde werd verklaard dat dit transport voor Tsjecho-Slowakije bestemd was en dat Hongarije een transito-land voor deze zending was. Hit Tsjecho-Slcwakije is evenwel een dementi gekomen op deze voorstelling van zaken. Dooi en overstroomfngen In Engeland. N« de vorst der laatste weken is thans een sterke dooi ingevallen. Het gevolg hiervan is, dat overal ernstige overs'roo- ffl'igen hebben plaats gehad, die bijna evenveel ongemak veroorzaken als voor dien de sneeuw. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat het water op sommige wegen 40 c.M. hoog staat. Niet alleen de overstroomingen ver oorzaken voor het verkeer groot ongemak, doch ook kleine lawines, die op vele plaat sen voorkomen als het gevolg van den dooi, die veroorzaakt dat de sneeuw van hooger gelegen terrein naar de wegen af glijdt. Ook de toestand in het Engelsch Kanaal is weer slecht. Er staat een krachtige Zuidwestelijke storm, die de golven hoog opzweept Een bericht meldt nog, dat door de overtroomingen op vele plaatsen huizen onbewoonbaar zijn geworden en in sommi ge gevallen heele dorpen zijn geïsoleerd. Sneeuwstorm 'aan de Adria- tische kust. Een buitengewoon hevige storm heeft aan de Adriatische kust gewoed en het verkeer onderbroken. De sneeuw bereikte een hoogte van 2.50 M. op sommige plaatsen zelfs van 3 M. Alle spoorwegverbindingen tusschen Zag reb en Dalmatië zijn verbroken. Hongersnood in Bosnië en Herzegowina. De „Tagespost" verneemt uit Mostar, dat ten gevolge van den sneeuwval in een groot gedeelte van Bosnië en de Herzegowina hongersnood is uitgebroken. Het provincial bestuur van Mostar heeft in zijn zifting van heden toegesteird in een crediet van 500.000 dinar voor de ver zorging van het noodlijdende gebied Het is echter zeer de vraag of het ge bied van levensmiddelen kan worden voorzien, omdat het verkeer nog steeds belemmerd is, In den Oudejaarsnacht is te Btunswijk een ernstig ongeluk gebeurd waarvan de directeur der Reinmctall A- G. Aue. bach het slachtoffer werd. Toen bij een Oude- jaarsvuurwerk een zgn. kanefcschot wei gerde af te gaan, wilde de heer Auerbach het stuk vuurwerk onderzoeken. Hierbij ging het stuk af en door de ontploffing werd den heer Auerbach het schedeldak weggeslagen, zoodai de dood dadelijk in trad. Arbitrale uitspraak in Sak sen verworpen. De arbeiders in de Saksische ijzerin dustrie hebben met algemeene stemmen de arbitrale uitspraak omtrent de loon- en arbeidstijdvoorwaarden van 29 December verworpen Het verbond van induslrieelen in de ijzer-industrie zal heden zijn standpunt vaststellen. De Jaarwisseling in DuitSchland. Wenschen van Hindenburg. Op Nieuwjaarsdag heeft rijkspresident Hindenburg den rijkskanselier ontvangen, die hem namens de rijksregeering ter gele genheid van het nieuwe jaar geluk wenschte. Marx wees o.a. op de verbetering in Duitschlands toestand op het gebied der buitenlandsche politiek, ofschoon de voor naamste wensch van het D'uitsche volk, de bevrijding van het bezette gebied, nog niet was vervuld. Hindenburg gaf in zijn antwoord uiting aan den wensch, dat het uur der bevrijding weldra zou slaan, waarmede de bezetting onvereenigbaar was. Tot de partijleiders, de pers en de volks vertegenwoordigers richtte hij zich met het verzoek, dat de verkiezingsstrijd niet zou leiden tot een verscherping der tegenstellin gen op binnenlandsch politiek gebied. De nuntius mgr. Pacelli bracht als doyen de gelukwenschen van het diplomatieke corps over. De verhouding tusschen Pelen en Litauen. De correspondent van het P. T. A., die van den Litauschen minister-president Wolde- maras een visum had gekregen voor zijn toe- lating in Litauen, kwam bij het station Zawiasy bij de Poolsch-Litausche grens aan, doch niettegenstaande alle formaliteiten vervuld waren, werd hem door de Litausche grenswacht belet op Litausch grondgebied over te gaan wegens instructies uit Kowno ontvangen. De slavernij in Sierra Leone. De wet tot afschaffing van de slavernij in het protectoraat van Sierra Leonne trad 1 Januari in werking. 215.000 slaven werden in vrijheid gesteld. Een spoorwegongeluk. Vijf-en-twintig personen werden gewond bij een botsing tusschen drie treinen op de lijn ChicagoAlton. Oud en Nieuw te New-York. De New Yorkers hebben het Nieuwe jaar op een wijze als nooit te voren ingehaald." De schouwburgen, de hotels en de nacht clubs waren stampvol terwijl honderd duizenden in de openlucht bijeenkwamen en de fluitende en schreeuwende menschen binnenshuis door gehuil en geratel overstem den. In de schouwburgwijk van Broadway waren 500 politieagenten niet bij machte de reusachtige menigte in bedwang te houden. Toen het middernacht sloeg bereikte het lawaai zijn hoogtepunt. Duizenden anderen woonden de O'ude- jaarsdiensten bij. Coolidge zou een nieuwsjaarsreceptie houden. Verwacht wordt, dat hij 2500 hand drukken zou moeten geven. De ramp met de S. 4, De reddingspogingen tijde lijk gestaakt. De hooge zee en de hevige regenbuien hebben -Zaterdag het staken der reddings operaties met de gezonken duikboot Si noodzakelijk gemaakt, nadat alles in gereed heid was gebracht om het onderluik uit de machinekamer te verwijderen en de hall te betreden om naar de lijken te zoeken, De moord op Marion Parker. Er worden opsporingen gedaan naar de vrouw, die zich, naar het heet, in het appar tement van William Hickman, den moorde naar van Marion Parker, zou hébben bevon den. Een buurman hoorde de vrouw den Iten December, den dag, waarop het kind zou zijn vermoord, in de kamer spreken. De opstand in Nicaragua. Er zijn 5 Amerikaansche mariniers gedood en 23 gewond bij een ernstig treifen op Vrijdag bij Quilali met een groote troepen. WOENSDAG 4 JANUARI. HILVtRSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.oo Lunchmuziek door het ANRO-Trio. 3.00— 4.00 Maak ~e!f 1 Rubriek v. Mevr. SchaakeVer kozen. 6.007.15 Dinermuziek door het ANRO- Trio. 7.157-45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. T0h. L. v. Lier Arbeidstherapie. 8.10 Concert door het ANRO-orkesr ja.l.v. Nico Treep. Kélcne Cals, zan geres. 8.309.30 Brand in „De Jonge Jan". Mono- IcgenspeJ 111 1 bedr. door Herman Heyermans. Alle rol len worden vervuld door Henri de Vries. Personen De officier van Tustitie. Een bode. Jan Arend. Ansing Arend, zijn broer, Gijs Blarkhorst, zijn schoonvader. .Putten, herbergier. Biesen, brigadier. Nicolaas Post> kruidenier. Bik, verver. Ket toonee! stelt voor het par ket van een Officier van Justitie. 9.3. c.a. Voortzetting van het concert. 10.00 Persber. HUIZEN. 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30—1.45 NCRV. Concert. P. A. Xoch, viool. H. v. d. Forst Jr., cello. R. v. d. Horst, piano. 5«i56.15 NCRV. Kin deruurtje. Mei. S. Groeneweg te F'dsm. Mej. C. v. d. Voflrde, zang. 7.007.30 NCRV. Spr. W. Dirkse Voortzetting der causerie ever het Nut en Doei van het Handelsregister, speciaal v d. Middenstand. 7.30 NCRV. Spr. Oud-Minister J. J. C. Di;k De Pari teit tusschen links cn Rechts in den Omroep. Mr. A. v.d Deure.. Voorz. NCi'V. Opening en sluiting van .den avond. Het Amst. Vocaal Kwartet, bestaande uit Mevr. W. Cante v. Amerongen, sopraan. Mej. I>. Hugues, alt. J. Stroomenberg, bas. Tabe Bas, tenor. A. Adema, piano. DAVEN1RY, 7600 M. 11.20 Daventry-kwartet en dansband rcet variëté. 1.20—2.20 Qrkestconcert. %.20 Ealladenconcert. M. ngham-mezzo sopraan. W. Cartzel!, tenor. R. Sahrpe, cello. 4.20 Licht klassiek concept. Strijkkwartet en soli (sopraan-piano). 5*35 Kir.deruurtje. 6.20 Concert-orgelbespeling. 6.40 Tmnpraatje. 6.10 N.euwsber. 7-05 Concertorgel- bespeling. 7.20 Gezondheidspraatje 7.35 Beet- hovens liederen (BaritonL 8.05 „The merry wives of Windsor", kom. opera in 3 acten van Nicola!. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing Print collecting. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vervolg „The merry Wives of Wind sor". 11.05—12.20 Dansmuziek. PARIJS RADIO-PARIS", 1750 M. - 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4*054-55 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert met medew. van den 2en „Prix du Concours Musical". LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206,20 Kwartet-concert. 7.308.00 Essener Kamertrio (Cither, guitaar, Schoszgeige). 8.00 „Der Tote Gast", een mysterie u. d. goeder ouden tijd. van Nolten. Daarna tot 11.20 Dansmuz. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 8.20 T. Spiwakowsky viool. E. JekeliusLissmann, sopraan. H. Jekelius, bariton. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Cabaret. 7.20 Concert. Kieler a capella-Koor van 1901. 8.40 Oriëntalisch intermezzo. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 5P9 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.3510.35 Orkestconcert- macht gosdgeoefende geüniformeerde libe rale opstandelingen onder bevel van gene raal Sandino. Volgens het hoofdkwartier der marine leden hebben de opstandelingen ern stige verliezen. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat een detachement, omvattende 5 officieren en 150 man, binnen kort uit New York zal vertrekken met be stemming naar Nicaragua. Er werd aan toe gevoegd, dat in December een detachement van 200 man in Nicaragua is aangekomen. Bij verdere gevechten met de rebellen, die worden aangevord door generaal San- ding, bij Guilali, werd één Amerikaansche matroos gedood en werden vijf gewond. Dezer dagen is door het Centraal Bureau voor de Statistiek een vakbewegingsstatis tiek gepubliceerd die aanwijst, dat bet aan tal georganiseerden in ons land, dat in de jaren 19201925 aanhoudend daalde, in 1926 voor het eerst weder gestegen is en wel van 493.500 tot 504.250. In hoofdzaak was deze stijging een gevolg van het toegenomen ledental der organisa ties van werklieden. Het gezamenlijk leden tal van deze groep, dat in 1925 reeds een kleinen groei toonde, ging in 1926 met bijna 10.000 vooruit. De organisaties van personeel in openbaren dienst, die in 1925 nog achter uit gingen, groeiden Th 1925 meT 1400 leden. De groep administratief en technisch perso neel (in het vrije bydrijf) liep in 1926 nog met 300 leden terug. Het volgende staatje geeft een overzicht van het aantal vereenig- den in de drie groepen. Aantal leden op 1 Januari. 1920 1926 1927 Werklieden 428700 273800 283500 Adm. en techn. pers. 52900 43800 43500 Pers. Openb. dienst 201900 175800 177200 Wat de richtingen betreft, blijkt, dat de drie grootste vakcentralen, het N.V.V. en de beide confessioneele, in 1926 in ledental vooruitgingen, het N, A. S. ongeveer gelijk bleef en de drie overige Centralen nog te rugliepen Bij het R. K. Werkliedenverbond was de stijging het grootst 16'A pet.) Bij het N.V.V. bedroeg zij 3/4 pet. Hierbij moet ech ter worden opgemerkt, dat het ledental van laatstgenoemd verhond in 1925 reeds met 3 pet. vooruitging, terwijl het R. K. Verbond, evenals trouwens alle overige centralen, toen nog verlies boekte. De financieels positie der vakvereenigin- gen, waarvan de Statistiek ditmaal een be knopt overzicht geeft over de jaren 1914— 1926, blijkt uit het volgende staatje. Kassen van: Vakbonden. Vakcentralen. Ontvangsten 1926 11.438 990 1.017.500 9.0C9.700 677.500 9.321.000 730.000 w.o. contributie Uitgaven 1926 Vermogen 31 Dec, '26 15.308.800 1.630.000 Verder geeft de Statistiek gegevens over het aantal georganiseerde vrouwen, het aan tal georganiseerden in de verschillende be roepen, de provincies en de 15 grootste ge meenten, 't aantal gesalarieerde bestuurders, 'iet ledental en de instellingen der vakbon den. Mede zijn van alle zelfstandige organi saties de adressen vermeld. Ten slotte zij vermeld, dat het overzicht van de voornaamste voorvallen in de vak beweging, zoowel wat het buitenland als het binnenland betreft, is bijgehouden tot Sep- 'ernber j.l. en op de voornaamste punten tot December 1927. nen uitdrukken, had diepen indruk gemaakt. Wanneer zij naast de groote gestalte van Sir Felix ergens een zaal binnenschreed dan werd het stil en bewonderend staarde men het tweetal aan. Het was een publiek ge heim, dat een half dozijn mannen steeds ge neigd waren zich aan haar voeten neer te de meesten waren lieden van hooge afkomst en de anderen waren voornamer oi in ieder geval zeker zoo deftig als Stanley Carrasford. Maar men wist ook, dat Stanley de meest begunstigste was, Kate was nog te veel kind, te eenvou dig om te letten op lederen minnaar, die haar het hof maakte. Maar toch was ze n'et zoo onnoozcl om de voortdurende attenties van Stanley Carrasford niet te bemerken. Slim als hij was vermeed hij iedere overdreven gevoeligheid en speelde slechts de rol van een goeden vriend. Hij wist, dat ze hem nog niet beminde, of schoon ze wel bezorgd voor hem was; hij paste op ,dat ze door geen blik of woord cenige argwaan zou gaan koesteren. Maar hij had veel geduld en wilde wachten; toch yiilde hij de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om haar zijn liefde te verklaren. Ofschoon Kate niets vermoedde, raadde Sir Felix de bedoeling van Carrasford, en ofschoon het onfeilbaar instinct van gentle man en man van de wereld, hem had 'ge dwongen Kate te waarschuwen tegen Stanley Carresford en ofschoon hij arg waan koesterde, was Sir Felix toch ge dwongen door de schande die hem dreigde Carrasford niet tegen te werken en de dingen haa- loop te laten. Carrasford kwam bijna iederen dag bi; Kate;^ samen gingen zij rijden. Soms ging Sir Felix mee dikwijls ook gingen ze al leen; op bals en andere amusementsinrich tingen ontmoetten zij elkaar. Hij koos altijd den schouwburg, waar ze heen zouden gaan. Lady Summers was ook wel eens van de partij; en Stanley was zoo hoffelijk en voorkomend tegen haar, dat de oude dame bijna was overwonnen en begon te denken dat ,hij, indien dan ook niet de voortreffe lijkste man, d3n toch zeker een zeer be scheiden en beschaafd heer was, die mis schien toch wel Kate waardig was. Carrasford bemerkte dat Kate in al hun gesprekken nooit meer het onderwerp op Lottie Lane bracht, of het verlangen te kennen gaf met haai kennis te maken. Hij schreef deze weinige belangstelling van Kale natuurlijk tce aan de woorden, waar in hij gepoogd had Loitie verdacht te ma ken; en onder de werkelijke oorzaak te vermoeden wenschte hij zichzelf met het resultaat van zijn gemeenheid geluk. 01- schoon hij nog wel wilde wachten begreep hij toch, dat spoedig andere mededingers zouden optieden en hij niet anders kon doen Kate zijn liefde verklaren. Op een avond, een paar weken later, toen ze samen een opera bijwoonden waagde hij het, voordeel te trekken uit da afwezigheid van Sir Felix die ver van hen af, zijn armen over elkander gekruist, met gebogen hoofd scheen te slapen en met teedere stem tegen haar te spreken. De opera van Romeo en Julia werd op gevoerd, De verrukkelijke stem van Melba scheen nog dooi de zaal te k'inken, of schoon het doek reeds was gevallen en geroezemoes van stemman de lucht vi lde. Lind je het mooi? zeHe hij terwijl hij zi;n gelaal dichter bij het hare hield. Kate wendde zich tot hem. haar oogen schitterden en gloeide door de emotie die het spel. de muziek cp haar uitoefenden. Len oogenblik was het «til. Dan knikte haar kopje van ja Het is een mooi stuk, zeide hij. En nog zachter weid zijn stem... Het gaat hier om dat eene, waardoor alle menschen rijke en arme goed of slecht bewogen wor den, Jh heb eens een vrouw hocen be weren, dat er niets in de wereld zoo "choon is als lietde; dat het 't eenige was, '!at het leven op aarde waard maakte te leven. Ik geloof, dat ze gelijk had, zeide Kate droomerig Tenminste.. Weet u het nog niet? vroeg hij bijna ernstig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6