Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Nieau)jaarsreceptie ten hove, f Overeenkomsten met Petroleum Maatschappijen. De Zuiderzeewerken. De trambotsing nabij Laren. Wijziging der Arbeidswet 1919. Het kranig reddingswerk door de bemanning der „Alhena". De belasting van Nederlanders in het buitenland. De ysperiode. LUCHTVERKEER. De Kon. Luchtvaart-Mij. gaat vooruit. Costes en Lebrix. Van Londen naar Engelsch- Indië. RADIO-NIEUWS. De roepletters en wat zij beteekenen. De verdwenen ambtenaar van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam. Als de goederendienst der Spoorwegen stagneert. Een vermaard kasteel onder den hamer. Uurloongemeente raadsleden. Een opium smokkelaar. Om het oude jaar te besluiten. Ook een „engagement". Het slachtoffer geworden van zijn plichtsbetrachting. Hoe de reputatie van een Alpinist in 't gedrang kwam. Opsporing verzocht. Naar den brand, uit den brand. Een „Zalig Uiteinde" met hindernissen. Als 't margarine geweest was Gistermiddag te 12 uur heeft de Koningin, in tegenwoordigheid van den Prins en van prinsCs Juliana, ten koninklijken paleize in het Noordeinde het bij haar hof geaccredi teerde diplomatieke corps, met den deken van dat corps, den heer Guesalaga, gezant van Argentinië, aan het hoofd, in de gele genheid gesteld H. M. geluk te wenschen bij de intrede van het jaar 1928. Daarna heeft de Koningin tot dat doel ontvangen het Per manente Hof van Internatioale Justitie, ver tegenwoordigd door het lid voox Nederland mr. B. C. J. Loder, oud-president van dat internationale college. Des namiddags te half zes ontving de Ko ningin voor de aanbieding hunner gelukwen- schen bij de jaarswisselig de Ministers, hoof den van departementen van algemeen be stuur en de verdere civiele autoriteiten te Den Haag. Tenslotte stelde H. M. de leden der hofhoudingen in de gelegenheid geluk- wenschen aan te bieden. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake 't wetsontwerp houdende machtiging tot het sluiten van overeenkomsten, als bedoeld in art, 5 a der Indische Mijnwet, met de Ned. Koloniale Petroleum Mij., be treffende de opsporing en ontginning van aardolie enz., in twee terreinen in de resi dentie Palembang, een terrein in de resi- dentjeën Rembang en Semarang, en een in de residentie Madoera, wordt opgemerkt, dat ten aanzien van de ontginning dier ter reinen het risico van het Land door het wetsvoorstel niet slechts aanmerkelijk wordt verminderd, doch zelfs geheel op de schouders van den contractant ter andere zijde wordt gelegd. In de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp, houdende machtiging tot het sluiten va.n een overeenkomst met de te Semarang gevestigde N. V. Biting Petro leum Mijt. betreffende de opsporing en ont ginning van aardolie enz., in terreinen in de residentie Semarang en Kedoe, wordt op gemerkt, dat. waar de door den dienst van den mijnbouw in Ned. Indië verstrekte ge gevens ten aanzien van de geologische waarde dezer terreinen geen gunstige ver wachtingen ten deze wettigen, het voor de hand ligt, d<a.t het gouvernement zich ont houdt van eenige deelneming aan de ont ginning van dit gebied. Ten slotte is verschenen de Memorie van Antwoord betreffende de ontwerpen van wet tot wijziging van de wet van 5 Juli 1921, inzake de oprichting der Ned.-Indische A ardo!te-Maatschappij en tot wijziging van de Indische begrooting 1927. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders is, naar de „Tel." verneemt, met ingang van 1 Januari het collectief contract met de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken opgezegd. Geen vervolging tegen den controleur Kelderman. De officier van Justitie te Amsterdam heeft den controleur Kelderman, van de Gooische Stoomtram bericht gezonden, dat tegen hem geen vervolging zal worden in gesteld, in verband met het tramongeluk bij Laren in Augustus j.L Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Thans is bij de Tweede Kamer een ont werp van wet ingediend tot wijziging der Arbeidswet 1919. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend; Artikel 10 der Arbeidswet 1919 bepaalt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur wordt voorgeschreven, dat bepaalde soor ten van arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden door jeugdige personen of door vrouwen, op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven, niet mogan worden verricht of slechts nK jen worden verricht onder de bij dien algemeenen maatregel gestelde voorwaar den. De algemeene maatregel van bestuur, ter uitvoering van dit artikel tot stand geko men, is het Arbeidsbesluit 1920. Ingevol ge a<rt, 59 eerste lid, onder C. van dat be sluit mag geen jeugdig persoon of een vrouw geen arbeid in een winkel of in een apotheek verrichten, indien niet is nage leefd wal door het districtshoofd is ge- ëischt ten aanzien van de verwarming van d'-n winkel of de apotheek. Bij zijn arrest nu van 25 Januari 1926 besliste de Hooge Raad, dat bij e.-n eisch, welke krachtens bedoeld artikel van bet Arbeidsbesluit gesteld was, geen sprake is van een bij algemeenen maatregel ge stelde voorwaarde betreffende de wüze van verwarming, maar van een regeling dienaangaande, afkomstig van een ambte naar, wien de algemeene maatregel dit heeft overgelaten, en dat, waar artikel 10 der Arbeidswet wel voor bet stellen van voor waarden betreffende de door genoemde punten naar een algemeenen maatregel van bestuur verwijst, maar niet aan de districts hoofden bevoegdhei geeft ten deze eischen te stell'o, een eisch als bedoeld in genoemd artikel 59. eerste lid, onder C. van het Ar beidsbesluit niet steunt op art'kel 10 der wet, terwijl evenmin eenig ander wetsarti kel daarvoor den grondslag vormt. De Hooge Raad overwoog daarbij voorts, dat de wetgever hier kennelijk eenalge meen geldenden regel beeft gewild en niét een regeling, afhankelijk van de inzichten der verschillende districtshoofden. Hoewel de arbeidswet 1919 zwijgt over de bevoegdheden van den Minister en de dis trictshoofden tot het stellen van voorwar den, eischen e.d. zooals verschillende uit die wet voortgevloeide algemeene maatregel-n van bestuur die kennen, is in de practijk de behoefte van zoodanige bevoegdheden van het begin onzer arbeidswetgeving geble ken. Bedoeld arrest van den Hoogen Raad heeft alleen betrekking op het zeer bijzon dere geval in het Arbeidsbesluit, dat aan het districtshoofd de bevoegdheid is gegeven in den vorm van een eisch voorwaarden te ste'- 'en, zonder dat dit besluit een materieel ^oorschrift bevat, ter uitwerking waarvan de ®isch strekt. Toch kan, naar de meening van den Mi nister, na dit arrest, ter voorkoming van rechtsonzekerheid, een volledige regeling der delegatie, voor zoover betreft de be voegdheid van den Minister en de ambte naren der arbeidsinspectie om krachtens een algemeenen maatregel gebods- en ver bodsbepalingen te stellen, niet achterwege blijven. Met het oog daarop is het betreffen de wetsontwerp in hoofdzaak samengesteld. Het brengt verschillende wijzigingen in de Arbeidswet, welke beoogen buiten twij fel te stellen die bevoegdheid om krachtens een algemeenen maatregel van bestuur be paalde beslissingen te nemen. De met de uitvoering der Arbeidswet be laste organen moeten dat recht behouden, omdat een materie, als in de Arbeidswet geregeld, een toepassing moet kunnen vin den, welke met de behoeften in een con creet geval rekening houdt. En daartoe kan met het vaststellen van algemeene regelen niet worden volstaan. Een regeling bij alge meenen maatregel van bestuur immers zal in het eene geval te ver gaan en onnoocig bezwarend zijn, in het andere geval niet ver genoeg gaan of niet werken daar waar het het meest noodig is. In de artikelen van het wetsontwerp welke? op bovenbedoelde delegatie betrek king hebben, is telkens de aard der beslis singen, die krachtens een algemeenen maat regel van bestuur genomen kunnen worden (voorwaarden, eischen enz.), aangegeven. Daarbij is aansluiting gezocht aan den be- staandett toestand, daar het geenszins in de bedoeling ligt, nieuwe bevoegdheden voor al met de uitvoering der wet belaste organen te scheppen, noch zoodanige bevoegdheden te verleenen aan andere organen dan die, welke ze thans bezitten, te weten de minis ter, de districtshoofden en in sommige geval len een geneeskundig ambtenaar der arbeids inspectie of een door den minister of het districtshoofd aangewezen geneeskundige. De beslissingen, die zij mogen nemen, zijn als regel beperkt tot toepassing van den al gemeenen maatregel van bestuur in een be paald geval. Het arrest van den Hoogen Raad heeft geen betrekking op dispensatie van be palingen van algemeene maatregelen van be stuur. Toch acht de minister ook een nadere regeling hiervan noodig. De bevoegdheid om, bij wijze van overwerkvergunning of machti ging tot overwerk, afwijking toe te staan van de voorschriften der algemeene maatregelen van bestuur, die de arbeids- en rusttijden van arbeiders in winkels, apotheken, koffie huizen en hotels en verplegingsinrichtingen zullen regelen, kan niet worden gemist. Naar uit Rotterdam gemeld wordt, ligt het in de bedoeling, de bemanning van bet s.s. „Alkema," die zoo krachtig beeft medege werkt bij de redding der honderden opvaren den van de „Principessa Mafalda," na haar aankomst te Rotterdam, omstreeks 6 Januari a.s. een huldiging aan te bieden. Ook een officieele ontvangst ten stad'huize te Rotterdam staat op bet programma. Ook de Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen zal zich niet onbetuigd laten. Namens de in Oostenrijk wonende Neder landers is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin wordt geprotesteerd op een 12-tal nader aangegeven gronden tegen het ontwerp van wet, houdende bepalingen be treffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nala tenschappen en schenkingen van Nederlan ders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Adressanten verklaren dat zij dankbaar zullen zijn voor iederen maatregel, dien 4® Nederlandsche regeering ter oplossing van het vraagstuk der dubbele belasting zou willen nemen. Zij zullen verder steeds dank baar zijn voor alle maatregelen, die de Nederlandsche regeering zou willen en kun nen nemen of ondersteunen ter bevordering van de reconstructie van Oostenrijk, wijl de daar bestaande financieele toestanden voor de meesten hunner groote geldelijke nadee- lan met zich gebra'ht hebben en nog bren gen. Echter, dat de weg daartoe met een eventueele verzwaring der op hen rustende belastingen zou moeten-aanvangen, vermogen zij niet in te zien. Adressanten verzoeken ten slotte de Kamer het aangeboden ontwerp tè willen verwerpen om redenen van billijkheid, om te voorkomen, dat de Nederlandsche kolo nies in vele groote steden in het buitenland kolonies wier bloei voor het aanzien van onr land van zoo groote beteekenis is, in haar ontwikkeling worden belemmerd, en om de groote gebreken die het wetsontwerp bezit. Op de groote rivieren De veerpontdienst te Grave is thans weder hersteld. Aan den grond Nabij Ketelmond is de postboot uit Kampen aan den grond geraakt. Oorzaak is vermoedelijk de lage waterstand van de Zuiderzee, Slachtoffers der winterpret Twee broers te Drempt waren aan 't schaatsenrijden, toen plotseling beiden door 't ijs zakten. Omstanders slaagden er in een van hen te redden, de ander verdronk jam merlijk. Te Keppel is een jongeman bij het schaat senrijden, in bet Meppelèrdiep door het ijr gezakt. Toen men hem weder op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De verbinding met Schiermonnikoog. De correspondent van ,Vaz Das" op Schiermonnikoog seinde gisteren draadloos via Leeuwarden, dat het telegrafisch ver keer, dat bij de vorst was verbroken, thans per radiodienst via Leeuwarden weer her steld is. De burgemeester heeft de Poste rijen namen de ingezetenen bedankt. Bij aanhouden d*er vorst is herstelling van den kabel onmogelijk. Post en passagiers zul len per vliegtuig worden vervoerd. Per vliegtuig naar de gefsoleede eilanden. De K. L. M. meldt: Bij gunstig weder gaat er heden wed een vliegtuig naar Ameland en Schiermon nikoog. Indien de ru'mte het toelaat er staan reeds 19 zakken mail gereed zullen ook enkele passagiers naar en van de eilanden kunnen worden vervoerd. Ver der wordt gemeld, dat de postboot naar Urk, met de mail aan boord, vast zit in het Keteldiep. Indien het gelukt, de post van de boot naar Kampen terug te bren gen, ral 'de K, E. M. zich heden met de expeditie daarvan naar Urk belasten. Ameland geheel geïsoleerd. Uit Hollum meldt men aan de „Msb." d.d. 2 Jan.; Ameland is thans geheel door ijs ingesloten, zoodat er geen kans is, dat de boot de eerstvolgende dagen zal varen. Hollum zoowel als Amelandergat zijn één ijsveld. Gisteren werd, zooals gemeld, de post van drie dagen per vliegtuig gebracht en weggehaald Ook ging een passagier mede. Morgen komt hier weer een vlieg tuig. Verschillende vacantiegangers zitten hier opgesloten. Als de vorst aanhoudt zal zeer binnenkort de verbinding te voet over de wadden mogelijk zijn. Gunstige cijfers over 1927. Het luchtverkeer op Schiphol is in bet afgeloopen jaar weer belangrijk toegenomen. Het personenvervoer bedroeg, wat zaken reizen op de internationale lijnen betreft, in 1927 10.750 tegen 7623 in 1926; het goe derenvervoer resp. pl.m. 480.000 Kg. tegen 284.000 Kg., hetgeen dus een belangrijken vooruitgang bewijst. Het aantal personen, dat gebruik heeft gemaakt van de korte pleziervluchten, door de K.L.M. georgani seerd, bedroeg pl.m. 6500 tegen 1105 in '26 en 3150 in '25. Dat er in 1925 meer van deze pleziervluchten gebruik gemaakt werd dan in 1926, is vermoedelijk te wijten aau de omstandigheid, dat in dat jaar velen per vliegtuig een bezoek brachten aan de bloe mententoonstelling te Heemstede. De groote toeneming van dit „klein-toerisme in 1927 is gedeeltelijk te danken aan de verlaging van het tarief van 7.50 op f 6 en on getwijfeld ook aan de popularisatie van 't vliegverkeer door de groote Holland-Indië- vluchten van Geysendorffer en Lt. Koppen en tengevolge van de geslaagde Oceaan- vluchten. Hoe langer hoe meer raakt het publiek er van doordrongen, dat men tegenwoordig vrijwel even veilig reizen kan per vliegtuig als met den trein, de stoomboot of per auto. In elk geval is 't, zoo meent de „Tel.", veiliger, en zeker aangenamer, een grooten tocht per vliegmachine af te leggen dan in een autobus. Hetgeen ook weer blijkt uit het feit, dat de K.L.M. het afge loopen jaar sléchts één ernstig ongeluk te boeken had (bij Seven Oaks in Augustus j.l.). In 1927 heeft niet één passagier een aoödeliik ongeval gehad. In 1927 heeft de K.L.M. twee lijnen meer geëxploiteerd dan in 1926 (Essen en Bazel). Plannen tot exploitatie van een lijn Lon denParijs, zijn gestuit op bet veto der Fiansche regeering. Meer en meer blijkt in andere landen een vrees voor de Neder landsche concurrentie de regeeringen te in spireer en tot het nemen van protectionisti sche maatregelen, waardoor de exploitatie van internationale lijnen door de K. L. M. steeds bezwaarlijker wordt. Voorloopig kunnen wij echter nog steeds op gunstige resultaten wijzen. Het laadver mogen is grooter geworden; het verkeer is belangrijk gestegen; in de zomermaanden bereikte men vaak het aantal van 700 vlieg tuigen per maand, die op Schiphol binnen kwamen. Ook het goederenvervoer is van groote beteekenis. Post wordt hoofdzakelijk naar Zweden en Italië vervoerd. Vooral bij bloemenvervoer maakt men veel gebruik van luchtvervoer. Op sommige dagen werd wel 2000 Kg. getransporteerd, hoofdzakelijk naar Berlijn en Scandinavië. De Aalsmeerder kweekers erkennen rond uit, dat zij het luchtverkeer niet meer kun. nen missen. Ongeveer 80 pet. van hun ex port geschiedt per vliegmachine. Verder worden veel aardbeien langs de zen weg naar Engeland vervoerd. En den is het niet te verwonderen, dat de Parij- sche modehuizen en parfumeriefabrikanten de voorkeur geven aan het cpmfortabel en luchtig vervoermiddel, om bun exquise pro- ducten over Nederland uit te storten. Een telegram uit Lima meldt: De Fransche vliegers Costes en Lebrix zullen hun tocht voortzetten met het tra ject New-Orleans—WashingonNew-Y°r^- Daarna zullen ze probeeren van New-York naar Parijs te vliegen. Een H. N.-bericht uit Londen meldt; De plannen tot bel oprichten van een luchtverbinding LondenCairoBritsch- Indië zullen dit jaar vermoedelijk verwezen lijkt worden. Voor deze plannen is concur rentie van de zijde van Frankrijk te doch ten, aangezien Frankrijk een dienst op Sy rië, Britsch-Indië en China wil openen. Voorts is het plan een lijn Marseille NapelsAthene tc openen, waarvoor *a- menwerking met Italië noodig is. Overeen komsten voor de daarmee samenhangeade vraagstukken zijn to> nu toe niet getrofl®nt doch men verwacht in politieke krin!(en dat binnenkort desbeti effende verdragen gesloten zullen worden. Het is altijd interessant te zoeken naar <jc beteekenis van roepletters, in gebruik bij de radio-telephonie of telegraphie. In Jen .ouden" tijd was het vrij gemakkelijk ®en scheep-, of litn^station aan zijn roeplett®rs le herkennen. Zoo wist natuurlijk iedereen« lat SCH Scheveningen was; MHR bct®e," kende het s.s. „Rotterdam." M: was Marc0n'i 'IHolland Amerika Lijn en R: Rotterd®®** Later werden de „call '-letters internatioPaa' geregeld. Nederland en Ned.-Indië kre''et> P.(ays-Bas), zoodat bijv. Scheveningen Pd'l werd, -abang PKA enz. Maar langzamerh'nc' s het aantal rocpfeekens zoodanig toegeD°" men, dat niet altijd meer rekening kon w,or~ den getiouden met bestaande wenschen '5j' aanzien van de toekenning van gemakkel'm nawijsbare code-letters. Vooral de Afflerl" kaansche roepletters zijn ten deze z®er apocrief. Als ten voorbeeld, hoe soms uit Eng®'- sche „call-signs" zeer duidelijk de oorspr°n5 is af te leiden noemt „Aerial" in Wirel®ss agazine 5 SW het roepteeken van he* nieuwe exoerimenteele korte golf station te Chelrn-ford. S short, W is Wave. Voor-s 5 G.B. (Daventry exoerirr,entail G.B. 's Great-Britain. Cardiff (5 WA) heeft de ef®- ste twee letters van Wales. Glasgow (5 SC) die van Scotland. Belangstellende amateurs mogen verder trachten uit de diverse roepteekens, die zij in den aether hooren, te ontdekken tot welke nationaliteit het gehoorde station is en boe het aan zijn naam gekomen ia. Waarom pleegde hij verduistering? In verband met de duistere kwestie van den 56-jarigen C. J. K„ ambtenaar in dienst der gemeente Rotterdam hoofdcommies van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, die Vrijdag spoorloos is verdwenen met medeneming van een bedrag van 24.000, dat toebehoorde aan de gemeente, verneemt de „Tel," nog het volgende; De heer K. was destijds tijdelijk aange steld bij het gemeentelijk distributiebedrijf. Daar heeft hij zich doen kennen als een hoogst bekwaam man. Afkomstig uit den handel, bleek hij voor een leidende functie in dit moeilijk bedrijf de geschikte man. De directeur, de heer Stemeyer, heeft dan ook gedaan weten te krijgen, dot na opheffing van het gemeentelijk distributiebedrijf de heer K. als belooning voor bewezen dien sten weer in dienst der gemeente werd ge steld. Hij kwam bij den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, aanvankelijk voor het verband tusschen g. g. d. en den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, later als chef de bureau. In deze functie, die hij tot groote tevre denheid van den directeur Dr. C. H, van Herwerden, heeft vervuld, was hij o.m. be last met het uitbetalen der loonen en sala rissen van het personeel. Financieele aan gelegenheden worden door den g. g. d. niet behandeld. De ziekenhuisgelden en anderen worden door een anderen dienst geadmini streerd. Alleen beschikt men bij den g. g. d. over een kleine kas, terwijl op het einde der maand geld wordt gehaald voor uitbeta ling der salarissen v?n het personeel. Dit geld wordt dan onmiddellijk afgedragen. Donderdag was een groot bedrrg van de bank gehaald, dat onmiddellijk was uitbe taald. Vrijdagmorgen heeft de heer K. door den onderchef 24,000 laten halen, welk geld bestemd was voor uitbetaling der vroedvrouwen en armen-dektoren, m. a. w. het personeel van den buitendienst. Deze ontvangen eerst een oproeping, alvorens zij net hun toekomende geld komen afhalen. Deze oproeping kwam eerst in den loop van de maand en was nog niet verzonden. Vrij dagmiddag heeft de heer K. verlof gevraagd, voor de rest van den dag, om naar Den Haag te gaan, en dit verlof werd hem ge geven. Des avonds kreeg dr. van Herwerden een brief, waaruit moest blijken, dat de heer K. er van door was. Het kwam hem ongelooflijk voor, daar hij K. kende als een ernstig en plichtsgetrouw ambtenaar, die zoowel bij zijn chefs als bij zijn ondergeschikten in hoog aanzien stond. Dr. van Herwerden waar schuwde de politie. Toen K. Zaterdagmor gen niet op het kantoor kwam, bleek, dat de mededeeling juist was. De sleutel van de brandkast had de heer K. meegenomen, zoo dat besloten werd, deze open te breken, waar een paar uur mede gemoeid was. Het slot werd er uit gestoken, waarna men con stateerde dat nog slechts een bedrag van pl.m. 409 in de brandkast aanwezig was. Een bedrag van 24.000 werd vermist. Men vermoedt, dat de heer K. naar Parijs is uitgeweken, Gebleken is, dat hij Zaterdag nog belangrijke schuldbedragen heeft afge lost. Zoo heeft hij 4C09 geleend geld aan een familielid gezonden en ongeveer 3000 aan verschillende collega's, eveneens bedra gen, die hij geleend had. De daad van den heer K. is daarom voor velen zoo onbegrijpelijk, wijl hij in verband met zijn Indische dienstjaren reeds binnen eenige jaren den dienst met pensioen had kunnen verlaten. koude, kreeg slaap. En dommelde in. Wat zijn lijdensgenooten gelukkig opmerkten. Zoodat zij hem bombardeerden met aard kluiten en steentjes om hem wakker te hou- den. Intusschen wekte het uitblijven van de tochtgenooten ongerustheid En zoo gebeur de het, dat de politie van Jogja werd ge waarschuwd, dat een gezelschap Europea nen (van de onderneming Demak-Idjo) werd vermist. Waarop onmiddellijk alles in het geweer kwam om de omgeving van Kali Oerang in een breede strook af te zoeken. Desa-lieden waren opgeklopt en een tele gram aan Geoffrey Gill was reeds verzon den. Gelukkig bleek dit overbodig te zijn, want toen men op weg zou gaan, vervuld van sombere voorgevoelens, werden de vermisten ergens hoog tegen een helling ontdekt. Veilig werden zij teruggebracht naar Kali Oerang. De reputatie van den alpinist heeft onder dit voorval echter geleden! Gedurende eenige dagen heeft het goede renverkeer ernstige vertraging ondervonden, zooals wij reeds meldden. De directie der Spoorwegen heeft zich op het standpunt gesteld, dat de goederendienst moet worden achtergesteld bij het personen vervoer en zoo kon het gebeuren, dat zes a acht uur oponthoud bij eerstgenoemd transport ontstond als gevolg van het over lijd binnenkomen der gewone treinen. Een andere omstandigheid, aldus het „Hbld.", is deze, dat wanneer b.v. een gbe- derentrein uit Utrecht naar Amsterdam met twee uur vertraging afrijdt, noodgedwongen ook de tegentrein uit de hoofdstad naar het zuiden, een dergelijk oponthoud ondervindt, daar veelal dezelfde machine de beide trei nen bedient. Op die manier ontstaat dan door het geheele land een achterstand, die in den loop der week steeds toeneemt en niet gemakkelijk valt in te halen. Daar komt nog bij, dat de rangeerdienst veel te lijden heeft door de vorst. De olie wordt dik, wat het afstooten van een ran- geerdeel zóódanig belemmert, dat nu twee pogingen moeten worden gedaan, tegen an ders een. Ook het water, dat uit de machine tus schen de rails loopt, bevriest, waardoor zich gladde plaatsen vormen, die het werken der rangeerders uiterst gevaarlek maken; boven dien zijn de koppelingen dikwijls bevroren, Wat tot nieuw oponthoud aanleiding geeft. Hoewel in de inspectie Utrecht, de ach terstand door het laten overwerken van het personeel op Zondag weer is ingehaald, wordt niettemin verwacht, dat bij aanhou ding van de vorst de komende week het zelfde beeld zal te zien geven, als de vorige. Behalve de directe nadeden, die aan het vriezende weer zijn verbonden, moet als in directe oorzaak nog genoemd wo-den een toeneming van het goederenvervoer door grootere kolentransporten uit Duitcchland. Anders worden deze kolen per schip ver zonden, maar nu maakt men van de spoor wegen gebruik. Zwaardere belasting der goederentreinen werkt als gevolg hiervan nieuwe vertragingen in de hand. Ten slotte zou ook een déraillement bij Feijenoord, dat1 dezer dagen heeft plaats gehad, mede den treinenloop in ongunstigen zin hebben be- invloed. beenen en banden omklemden, hopend, niet in de peillooze diepte te storten. Allengs viel de duisternis. En van afdalen was geen sprake meer. Waarop men gedrieën ieder zijn eigen boom bleef omklemmen, terwijl den gehee- len nacht de regen stroomend neerplaste. Een duizend voet boven Kali Oerang!.... afgeloopen; het b'eef gisten en de directeur De aipinist> onverstoorbaar voor kilte of der strafgevangenis vond het dan ook beter de gymnastische oefeningen, die eiken Zondag onder leiding van een militairen gymnastiekleeraar gehouden worden, dit maal af te lasten. Maandagmorgen, toen nauwelijks de werkzaamheden waren aangevangen, ont stond weer een vechtpartij op de kleerma- kersafdeeling tusschen de Madoereezen en de Javanen. Nadat de vechtenden geschei den waren werd het werk voo-tgezet en dien morgen gebeurde er niet meer. Toen echter 's middags om één uur de gevangenen uit de za'en naar het werk ge leid werden, kwam het weer tot een hand gemeen en toen de Groot met enkele ande ren tusschen beide wilde komen, werd hij overvallen, met bet reeds verme'de gevolj. De andere Europeesc'ne bewakers die in de buurt waren en het gebeu'de eerst za gen toen het te laat was, merkten v'ak bij de Groot een Madoerees en een Javaan op; de laatste had de klewang van den verslagene in zijn bezit en stond daarmede als een waanzinnige in het rond te zwaaien. Men los'e verschillende schoten op deze beide veroordeelden, met het gevolg dat de Madoerees een schot in een zijner bee nen kreeg en de Javaan verscheidene ma len in den buik getroffen werd. De toestand van den laatste is levensge vaarlijk; beiden worden verpleegd in bet gevangenishospi'aal. Ongetwijfeld moet de dader van den Iaf- fen aanslag onder deze beide mannen schuilen. Voorlopig willen zij geen van beiden bekennen, doch geven elkander de schuld. De po'i ie, die de zaak in onderzoek heeft, koestert verdenking tegen den Ja vaan, De Groot, een nog jonge man van om streeks 35 jaar, was ongehuwd. Hij was het voorbeeld van een plich'sgetrouw gevange nis-opziener, die immer ka'm en bedaard optrad en hij stond dan ook bij zijn supe rieuren en co'lega's in boog aanzien. De klee-makersafdeeling. waar dagelijks driehonderd gevangenen werken, staat on der bewaking van.... twee Europeesche onzieners, elk gewapend met een oud mo de' revolver en een k'ewang. De driehonderd gevangenen zijn al'een in het bezit hunner gereedschappen. Maar deze bestaan o a. uit scharen, messen enz Hier is nu een oppassend man het slacht offer geworden van zijn plichtsbetrachting De Heerlijkheid „Bokhoven" met de daar aan verbonden Heerlijkheidsrechten het Wel- leveer, de vischerij „Het Prikwater" en de uiterwaard „De Bertswaard" onder Ammer- zoden wordt op 4 en 18 Jan, a.s, in Casino te Den Bosch publiek verkocht. Het geheel der Heerlijkheid beslaat een oppervlakte totaal van 147.28.42 Hectaren. Het landgoed bestaat uit een jachthuis, waarin fraaie, rijk versierde plafondbetim mering, toren, tuin van het voormalige kasteel der graven van Bokhoven met over blijfselen van zware, tot verdediging inge richte ommuring, inrijpoort en grachten, de bekende fraaie laan met iepenboomen en ander bezit. Als bekend werd te Bokhoven in 1363 een kapel gesticht, welke in 1369 door den Luik- schen bisschop Jan van Arkel tot parochie kerk verheven werd. In deze kerk bevindt zich het rijke grafmonument in rennaissance stijl, waaronder graaf Engelbert van Immer- zeele van Bokhoven en diens zoon Theodo- rus begraven zijn. Er zijn ook nog historische grafzerken. De Heerlijkheid Bokhoven kwam bij transactie in 1800 in het bezit van de Bataafsche Republiek, later aan den Markies De Mirepoix, gehuwd met een dochter van den Prins De Montmorency-Leval te Parijs, in wiens geslacht ze tot heden gebleven is. De heer Dirkson, R.K. arbeidersafge vaardigde in den raad der gemeente Ber gen (N.-H,), heeft een voorn'el bij dien raad ingediend, om het present egeld voor de Raadsleden te brengen op 40 cent per uur met een maximum van drie uur per vergadering. Hij lichtte «lit voorstel toe met een herinnering aan een uitlating van den heer Apeldoorn (wethouder) in den raad, dat 40 cent per uur bij de werkverschaf fing een mooi loon is. De heer Dirkson meent, dat de raadsleden toch niet anders zijn dan arbeiders in dienst van de ge meenschap De jaarwedden der wethouders wil de heer Dirkson gesteld zien op 40 voor elk, omdat de tegenwoordige functionaris sen toch ren'eniers zijn. Een en ander zou een besparing geven van 962 per jaar. Te Rotterdam heeft de pohtie een Chi nees, zekere A. S. aangehouden, verdacht van opium-smokkel. Een hoeveelheid opium werd in zijn bezit gevonden Hij is in het huis van bewaring ingesloten. Een vader steekt zijn zoon met een mes. Te Rotterdam is Zaterdagavond in een woning aan de Willem van Hildegarde- straat een huiselijke twist ontstaan waar bij een vader zijn 17-jarigen werkloozen zoon met een knipmes in de lendenen beeft gestoken Op straat is de vader door een agent van politie aangehouden. Hij is in bewaring gesteld. Zondag bleek de getroffene, die in het ziekenhuis aan en Bergweg is opgenomen, in zóódanigen toestand te verkeeren, dat operatief ingrijpen noodzakelijk werd ge acht, omdat een niet gekwetst w-as De toestand van den patiënt is niet zorg wekkend. Te Arnhem is aangehouden en ter be schikking van den officier van justitie ge steld zekere Van Z. Dit jongmensch maakte er Werk van, om bij verschillende goud smeden aldaar gladde gouden ringen weg te nemen. Hij liet zich de ringen op de toonbank voorleggen en wist er dan eeni ge op handige wijze weg te moffelen. Als hij zijn keus gedaan had, gaf hij een ad-es op, waar de gekozen ring moest worden bezorgd, of hij zeide het voorwerp later te zullen komen halen, maar liet natuuriijk nimmer meer van zich hooren. De gestolen ringen werden bij andere goudsmeden voor oud verkocht, omdat z.g, het „engagement" was uitgeraakt. Eenige ringen zijn reeds door de recherche opgespoord, terwijl an dere reeds verkocht bleken te zijn. De aangehoudene had naar de „Tel." nog ver neemt, ook in Nijmegen op een dergelijke manier gewerkt. Eenigen lijd geleden meldde Aneta, dat de Europeesche opziener der gevangenis Tjipinang, R. de Groot, door een veroor deelde werd aangevallen en met een mes of wel een schaar, waarvan de punt afge broken was, zoodanig aan dan hals ver wond, dat de slagader doorgesneden werd en de Groot een kwartier later in het hos pitaal der gevangenis aan bloedverlies overleden is. Omtrent de droevige gebeurtenis ver melden de Indische b'aden nog het vol gende; Reeds eenigen tijd broeide er ie's tus schen de Madoe-eesche en Javaansche ge vangenen der kleermckersafdeeling, waar tezamen ongeveer 309 man werken. Een week tevoren kwam het tot een uitbar sting, waarbij een der gevangenen nlel een schaar ernstig verwond werd. Daarmede was de zaak echter nog niet In het Jogjasche blad Mataram lezen wij: Hij was avontuurlijk aangelegd. En van hem was dan ook het voorstel uitgegaan. Van bergbeklimmen wist hij alles af en een betere alpinist in Europa dan hij be stond er niet. Verteld had hij van tochten in de Zwitser- sche Alpen, van zijn beklimming van den Mont Blanc en van den doodsnood, waarin hij daar verkeerd had. Alleen zijn tegen woordigheid van geest had hem gered van den ge wissen ondergang. Zoo gebeurde het, dat de. argeloozen zich aan zijn leiding durfden toevertrouwen voor een tocht in het bergland van den Merapi rond Kali Oerang, welke des ochtends om zeven uur werd ondernomen. Eerst ging het langs gebaande wegen naar het triangulatie-punt, vanwaar men om een uur of elf weer terug hoopte te zijn in het hotel. Dat was een gebaande weg, en die gaf den alpinist geen bevrediging. Weshalve hij zijn tochtgenooten verleidde, ietwat moeilijker terrein te zoeken. Het leek avon tuurlijk en belangwekkend, en dies ging men er op in. Vertrouwend op de ervaringen van den alpinist. Doch de drie tochtgenooten, waaronder een zij, waren al spoedig het spoor bijster en troosteloos dwaalden zij rond. Eindelijk, de z0n was al lang door het zenith gegaan en naar schatting moest het legen halt vijf zijn, kwam men aan een steile heJing en men besloot, naar boven te klau teren om te trachten, wanneer men op het hoogste punt zou zijn gekomen, zich te eriénteeren. Langzaam op handen en voeten, kwam men naar boven. Tot plotseling, halverwege bet hoogste punt de regen begon neer te gutsen cn het pad, dat men volgde, tot een glijbaan werd. Een partij van 341 kg. natuurboter, welke Het werd gevaarlijk om verder door te uit Meppe! verzonden was, is vermoedelijk klimmen. Maar gevaarlijker nog om af te uit de aankomstloods aan het Centraal Sta- dalen! En na kort beraad kozen elk van de I tion te Amsterdam met de bij die part$ drie tochtgenooten een boompje, dat zij met nehoorende vrachtbrieven, ontvreemd, _u Sinds Donderdag j.L wordt te Leiden vermist de 16-jarige Gerardus Sierat. De commissaris van politie verzoekt opsporing Te Amsterdam zijn op de Westermarkt, bij de Prinsengrachtbrug, een motorspuiv van de brandweer en een andere auto, vermoedelijk als éevolg van slippen, in bot sing gekomen. Van den brandweerwagen brak een as, de andere auto was zwaar beschadigd; geen persoonlijke ongelukken. Het gebeurde in Rotterdam'. „Zalig uiteinde" had de familie toege- wenscht aan de 42-jarige nicht, uit Klaas waal, die op ouwejaarsdag nog even was komen overwippen, maar nu toch, voor dat het jaar om was, per autobus naar haar eigen huis terug wilde gaan. „Van 't zelfde, van 't zelfde", had nicht nog geroepen, toen ze de deur achter zich dichttrok en tevreden en vergenoegd, met een zak warme oliebollen in de karbies, bet handtaschje in de andere hand, door de Eben Haezerstraat liep, met de bedoeling in de Wolphaertsbocht de bus te pikken. 't Was stil opstraat, de menschen zaten genoeglijk thuis, juffrouw nicht liep haastig door, heur hart trok naar het Klaaswaalsche. In de verte naderde een man, een kerel met een pet schuin over een oog, z'n han den in z'n zakken. Juffrouw nicht ging aan de huizenkant loopen. Maar de kerel bleek niet te ont wijken, toen hij haar dicht genaderd was, sprong hij plotseling op de verschrikte juf frouw toe en voordat ze wist wat er ge beurd was, rende de schurk weg met haar handtaschje, waarin de portemonnaie met vier gulden zat. De juffrouw gilde, er gin gen ramen open, verschrikte gezichten gil den mee: „Houtedief". De knul met het taschje was een zij straat ingerend. „Houtedief", brulden de achtervolgers, die snel in aantal groeiden. Op den Kalendrechtsche Lage Dijk sloeg de hond van een rijwielhandelaar aan van het rumoer. De fietsenverkooper ging kijken, zag den kerel voorbij z'n winkel rennen, riep: „Allo Fik of Kees of Hektor", waarop de hond z'n achterpooten schrap zette en wegschoot achter den vluchteling aan, „Hauw" zei de hond en had de man in een zeker gedeelte van zijn pantalon beet. „Frek beest", vloekte de kerel en tracht te vergeefs den feilen hond weg te trappen. De achtervolgers waren er spoedig bij, de dief werd smadelijk naar een politiepost ge bracht. Het uiteinde was slecht voor de juffrouw, kerel en hond. De eerste miste d'r bus, de tweede vierde z'n nieuwe in de cel met pijn in z'a zitvlak, nummer laatst had voor al z'n moeite en daperheid, een leelijken trap tegen z'n lijf gehad Maar die kreeg ten minste een souper van hondenbrood en warme melk, Msb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7