HET JAAR 1927. Buitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN RUSSISCHE GROTESKEN. In Warschau vroor het 10 graden. In het Cursussen voor dichters. De Sowjet-opera. De man met zestien vrouwen- De nieuwe Russische voornamen. GEM. RUITENL. BERICHTEN. De autonomistische beweging. RECHTSZAKEN. De heler is even slecht als de steler. LUCHTVERKEER. Door de propeller zwaar gewond. Scholte te Enschedé gehuldigd. Het laatste, wat van mrs. Grayson's vliegtuig gehoord is. (Slot). Begeven wij ons op economisch gebied, dan zien wij, dat er in de grondlagen in de omgeving van Groenlo nevens zout, dat men vroeger reeds aantrof, ook kolen zijn gevonden, Een dergelijke vermeerdering van den bodemschat kan Nederland best gebruiken vooral voor zijn metaalindustrie, die bij de bekende aangelegenheid van de brug te Rotterdam een niet onbelangrijk fi guur maakte. Te Rotterdam aanvaardde men de stadsexploitatie van de Gemeentetram; in Rotterdam ook gordde men zich aan tot een nijverheidstentoonstelling in 1928. die niet algemeen als wenschelijk wordt erkend. Van groot belang zijn de vorderingen, die men ten aanzien van de verbinding van Holland en Indië heeft gemaakt; dank zij den rusteloozen arbeid van Philips heeft de Koningin haar onderdanen in Oost- en West-Iudië persoonlijk vanuit het Philips' laboratorium te Eindhoven toegesproken, en dank zij de gelden door den heer van Lear 'Black ter beschikking gesteld, dank zij de stoutmoedigheid van onze vliegers, zijn de tweede passagiersvlucht en een eerste zuivere postvjucht naar Indië uitnemend geslaagd. Vliegscholen zijn er in den loop van dit jaar opgericht, in 't bijzonder te Rotterdam, dat zich intusschen minder gunstig onderscheidde door de rel letjes, die gevolg waren van het afgesloten brugverkeer aan den Maaskant. De rel letjes waren er ook toen de Amerikaansche journalisten, die zij trachtten te beleedi- voor een uitnemend afgewerkt programma stonden, te Amsterdam kwamen; toen be toogden daar een aantal lieden ten bate van Sacco en Vanzetti, waarvan zij vermoe delijk evenveel afwisten als van de per soonlijke standing en kwaliteit van de journalisten, die zij trachtten te te beleedi- gen! Op politiek gebied dient vooral ver meld de omzetting, tengevolge van de ver kiezing, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, die zich te eeniger tijd in de samenstelling van het College van Gedepu teerden voor de provincie, maar ook in de samenstelling van de Eerste Kamer moet weerspiegelen. En zeker niet minder merk waardig is de verkiezing van de wethou ders van Amsterdam, die toch tengevolge had, dat de drie socialistische wethouders de heeren Wibaut, Polak en de Miranda t collectief aftraden Zij wenschten zich met niet minder dan drie zetels tevreden te stel len, en drie was naar het oordeel van alle andere partijen teveel. In 1927 vierde Nederland en terecht feest, omdat Prinses Juliana 18 jaar' werd. De Prinses ging sedert dien studeeren in Leiden, waar zij algemeen als vroolijke kameraad onder de vrouwelijke studenten wordt geschetst en erkend; een Konings kind dus, dat, geheel in overeenstemming met den geest der tijden, wat van het werkelijk leven van de verschillende lagen der bevolking wil vernemen. Nederland her. dacht op waardige wijze de groote verdien sten van den grooteu Van Heutsz; zijn uit vaart werd een demonstratieve uiting van erkentelijkheid voor zijn groot verleden; uiting slechts ten onrechte als een van de militairen aard beschouwd. De bekwame Staatsman, dien men in ons land heeft in den heer De Visser, vierde onder groote be langstelling zijn 70sten geboortedag; de heer Roëll herdacht zijn 12M-jarig Com missarisschap van Noord-Holland, en niet minder dan twee nieuwe Ministers van Staat verkregen wij bij de jaarlijksche 31 Augustus-belooningen, zijnde heeren Ruys de Beerenbrouck en van Karnebeek, be noemingen waarop uiteraard critiek niet is uitgebleven. Van meerdere industrieele (u bilea zou melding te maken zijn; wat daar. bij vooral in het oog is gesprongen, was de voortdurende aanwezigheid van ver tegenwoordigers der Regeering, die ook op deze wijze wenscht te erkennen het belang dat zij aan de industrie toeschrijft. Van verkeerss'andpunt bezien was van beteekenis het feit, (lat op de lijn Rotter dam electrische tractie werd verkregen. Die electrische treinen hebben aanleiding ge geven tot heel wat critiek. Ongetwijfeld staat nu wel vast, dat het vreeselijk onge luk bij de Vink aan het achteloos werken teneinde de baan voor het oprijden met electrische tractie vatbaar te maken, is ont staan. Nieuwe ongelukken deden zich voor bij Voorschoten en bij Rijswijk, in welk laatste geval het openbaar onderzoek, dat de Minister gelastte, ten duidelijkste aan toonde, dat verwarring in de uitlegging der dienstvoorschriften tot dit ongeluk heeft geleid. Niet minder ernstig was het onge val, dat zich op dien stralenden Zondag middag met de Gooische Stoomtram voor deed; niet minder groot dan voorgaande jaren is het aantal ongelukken, ontstaan door niet behoorlijk gesloten overwegen. De wijze, waarop men het eigenaardige ongeval beëindigde dat zich dienaangaande voordeed te Bath waar een bus in de ruiten van het spoorwegvertrek belandde, waarin de Directeulr-Generaal der Nederlandsche Staatsspoorwegen was gezeten heeft zeker veler instemming niet gehad, al kon wellicht de rechter niet anders beslis sen. Te Amsterdam werd een huis een ruïne tengevolge van een ontploffing; auto ongelukken van den meest diversen aard deden zich door het geheele land voor, en in het vroege voorjaar kwam een windhoos een gedeelte van de streek om Borculo op nieuw ten verderve brengen. Zij die, ge werd waren aan het nadeel destijds aan Borculo en omgeving toegebracht, mochten de schade die thans werd getroffen, gering achten; zij was waarlijk niet klein. Dat Ne derland een in het algemeen weldadig land is, waar men tot geven voor noodlijdenden gaarne gereed staat, bleek ook in dit geval. Het jaa. 1927 verliep niet zonder dat een aantal tragische voorvallen aan de voor gaande vielen toe te voegen. Daar waren moorden begaan in het bijzonder in Den Haag, waar het met de opsporing van der gelijke moorden niet al te goed gelukt. Daar is het vreeselijke lot, dat onzen popu- lairen en terecht populairen Jean Louis Pisuisse heeft getroffen. Dan is de zienbarende moordzaak van den majoo», tevens officier van gezondheid, van eer- collega van lagercn rang. Daar was de bank biljettenaffaire van den heer Marang die zoo weinig van de uitspraak in hoogere in stantie verwachtte, dat hij de wijk naa: buiten nam Daar was de berechtiging van de Culemborgsche moordzaak, welke meer dan de moordzaak zelve, zooveel stof heeft doen opwaaien, maar ook nu het rechteo licht nog niet heeft doen schijnen! tenslotte de sport die in vele opzichten dit jaar aandacht vroeg Daar waren op voet balgebied de overwinningen, die werden behaald op Tsjecho-Slowakye, op België en op de Engelsche beroepsspelers, die hier te lande kwam, laatstelijk op de Zweden, terwijl het met de Duitschers op eigen grondgebied gelijk spel bleef. Daar zijn op het gebied van wielrennen vele schitterende prestaties die werden volbracht, ook al kon Nederland het niet tot eenig wereld kampioenschap brengen. Daar was het hoc key, meer dan tevoren toegepast, welks be oefening met een mooie cv winning op de Belgen we.d bekroond Daar was het tennisspel, waar Nederland bij andere lan den bleek achter te staan, hoezeer ook Me juffrouw Bouman, door het winnen van een Amerikaansch kampioenschap haar supe- rieuriteit heeft bewezen. Daar is het het zeilen, dat op voortreffenke wijze en met groot succes door Nederlanders werd- be oefend; het zwemmen en het waterpolo, waarin eveneens resultaten vaiï beteekenis werden behaald. En daar is tenslotte ge heel de voorbreiding. materieel en moreel, voor de komende Olympische Spelen van 1928. De voorbereiding van die Olympische Spelen mag zich nog niet in elk opzicht in gunstige critiek verheugen; voetbal bleek aanvankelijk onzeker; tennis is zoo goed als uitgesloten, en er zullen landen ontbre ken, die men hier gaarne ziet maar alles bijeengenomen schijnt het wel vast te staan dat de Olympische Spelen van 1928 vooi die van voor vier jaren geleden te Parijs niet behoeven onder te doen! En dan is er tenslotte wat er voorviel in het groote Indische gebied en in ver band met onze betrekkingen daarmede. Op zien heeft gewekt de huiszoeking, die bi) Indische studenten, te Leiden studeerende is gedaan; opzien heeft niet minder gewekt de daarop gevolgde inhechtenisneming van enkelen hunner. Het schijnt inderdaad een feit te zijn, dat, mag men de desbetreffende courantenberichten in het algemeen geloo- ven, er vertakkingen zijn tusschen deze stu denten eenerzijds met Rusland, anderzijds met Communistische stroomingen in Indië zelf. Daar bleef het geenszins zoo rustig als men gehoopt en verwacht had; integen- reel, reed* in hzt begin van het jaar brak een opstand uit ter Westkust van Sumatra, al spoedig gevolgd door nieuwe onlusten op Java. De verzachting der doodvonnissen, over de schuldigen der moordpartijen in No vember en later uitgesproken, kon niet algemeene instemming met het G.G.-beleid verzekeren, doch dit is gebleken, dat deze verzachting elk geval op zichzelf wenschte te zien en niet is 'n principieele afkeer tegen de doodstraf, omtrent welker nood zakelijkheid in Indië de meeningen verschil len. Stakingen bedreigden en ontriefden voor een deel het economisch leven. Maar het feit, dat wel op den voorgrond trad, was de toenadering die zich kenbaar maakte tusschen Communisten en nationa listen; in praktijk slechts met elkander ver bonden doo- dit eene: dat zij beiden het Europeesch gezag in Indië, ongeacht van welk land, zoo spoedig mogelijk wenschen te zien verdwijnen. Dat een dergelijke, zui ver negatieve samenwerking weinig goeds belooft voor de partijen zeiven, maar ook voor Indië behoeft geen betoog. Te midden van dit alles heeft het alge meen beleid van den GG. zeker geen on verdeelde instemming kunnen vinden. Be grijpelijk want steeds meer is men geneigd om de vraag tes tellen of het tactisch juist was van dezen hoogen bewindsman om aan het z i. ontbreken van vertrouwen van de [nlandsche bevolking in het Nederlandsche Gouvernement zulk een relief te geven. De G G. is in elk geval, gebleken is pa voorloo. pige raadpleging van den Minister van Ko loniën overgegaan tot het indienen van het ontwerp, dat een wijziging beoogt van de samenstelling van den Volksraad en wel een zoodanige, dat daarin een Inlandsche meerderheid, hoq gering ook, zal komen te bestaan. Tegen een dergelijke wijziging is gericht het request van de heeren Trip en andere voormannen uit de wereld van handel, nijverheid en cultures; een adres door de Europeanen in Indië met groot élan geteekend; en dat overgebrek aan aandacht niet heeft te klagen. Het optreden van den nieuwen Volksraad kon niet leiden tot ver- sterknig van het gezag, dat van het wijzi- gingsontwerp uitging. Men i9 geneigd om ln Indië vergelijkingen te maken tusschen vroeger tijd en de tegenwoordige en daar bij zonder dat men uiteraard deze oude tijden geheel en onveranderd zou wenschen terug te zien, toch wel zich af te vragen of niet van bet goede, dat deze oude tijden ongetwijfeld ook hadden, meer had kunnen worden behouden dan thans is geschie. Nederland en Indië gaan in 1928 en 1929 belangrije jaren tegemoet. Moge cok daar door onderlingen vrede en verzoening' veel bereikt worden langs minnelijken weg, om dat door kracht van de eene strooming ho vende andere doorgezet, zelden of nooit resultaat kan worden verkregen! Noorden van Polen 4 tot 5 graden. De laat ste dagen heeft het niet meer gesneeuw. De meterfeolcgen voorspellen, dat het nog kouder zal worden. Parijsche bladen van alle richtingen, „La Croix", L'Ec'air" Temps" brengen be richten over de zonderlinge ontwikkeling van de beschaving in Sovjet-Rusland. Als men deze berichten mag gelooven. dan is het Russische dagelijksche leven een ver zameling van allerlei rarigheden. Het standpunt van het Sovjet-systeem te genover de kunst is bekend. De kunst heeft uitsluitend politieke doeleinden te dienen, ze moet voor pol-tieke propaganda zorgen; ze is een volstrekt proletarische tendenz- kunst. Maar aangezien kunst zaak van in- dividueele begaafdheid is en de hoogste prestatie van den enkeling ten doel heeft, staan de Sovjet-heeren vol wantrouwen tegenover kunst en kunstenaars. Dit stand- ount leidt tot grappige resultaten. Zoo heeft het Volkscommissariaat voor Onder wijs aan de arbeiders-hoogescholen cursus sen voor dichters ingericht, waar ieder in een cursus van zes maanden het dichten kan leeren De heer Lunatscharsky heeft n.l. eigen communistische rhapsodieën sa mengesteld, die het lagere vclk moeten op de hoogte brengen van de heldendaden der Sovjet-refteering. Dit nu gebeurt in een heel eigenaardigen vorm. Maat en rijm ziin verbannen en de woorden springen Swild en verward dooreen. Het spreekt van zelf, dat deze voortbrengselen vol zijn van vloe ken en doodsbedreigingen tegen alle vijan den der bolsjewieken. Dan wordt er nog 'n soort populaire lyriek geproduceerd: hierbii wordt een „Duschinka" of een „Natascha" bezongen, over wie niets anders valt te vermelden, dan dat Ze een rood sjaaltje draagt. Zoo arm aan ideeën en poover moet de „dichtkunst" wel zijn van het volk, dat alle menschelijke gevoelens, godsdienst liefde voor de natuur, en alle overige liefde heeft verbannen uit zijn gemechaniseerde gemeenschap. Nog erger schijnt het met de muziek te zijn. De proletarische muziek" voert oorlog tegen harmonie, tegen toonladders en rhyt- me. Ze is uitsluitend ingericht, om indruk te maken op de massa's en verbiedt het naar voren komen van solisten als onprole tarisch. Vooral in de opera moet dat tot komieke verschijnselen leiden. Zoo bericht de Temps" ovei de opvoering van een symbolische opera in Leningrad, die een zinnebeeld moet zijn van den strijd tusschen de bolsjewistische en West-Europeesche ideeën. Hierbij stormen en razen er koren van rood-gepantserde krijgers onder ge schreeuw over het tooneel; fabriekssirenen, gillen, auto's toeten achter de coulisen, eet» menigte vrouwen met roode hoofdsieraden gillen er wild op los. Ten slotte verschijnen er in een transparant de hoofden van Trotzki, Lenin en andere Sovjet-groothe den, tegen een lucht, die door fabrieks- schoorsteenen verdonkerd is. Het publiek speelde mee,,zong en schreeuwde, vrouwen vielen in hysterische krampen. Ook de nieuwe huwelijks-wetgeving, vol gens welke voor een scheiding alleen hoo- dig Is, dat een van de echtgenooten wordt .afgemeld", heeft zonderlinge gevolgen. Volgens de Russische wet is de man ver plicht, alimenten te betalen, wanneer öe vrouw zich zelf niet kan onderhouden. Maar hij tracht dezen plicht natuurlijk zo.; ver mogelijk van zich af te schudden. Zoo stond er voor den Sovjet-kadi een echtgenoot, op wien niet minder dan zestien vrouwen aanspraak maakten. De ongelukkige weerde zich, verklaarde slechts vier van de aanwe zige dames als voormalige echtgenooten te herkennen. Hij werd door de vrouwen uit gescholden en bedreigd en wist ten slotte te ontkomen door er op te wijzen, dat hij totaal zonder middelen van bestaan was. Het hoogtepunt der buitenissigheden is echter wel een besluit van het Volkscom missariaat voor het Binnenland, waarbij de Russische voornamen -worden geregeld De oude voornamen met hun religieuze en his. torische herinneringen: Peter, Paul Anasta. sia, Eudoxia, enz. hadden reeds lang hef wantrouwen der Sovjet-besturen opgewekt. Een heele commissie werkt nu reeds een half jaar lang, om nieuwe namen uit te vinden, die overeenstemmen met de gedach ten van de bolsjewistische levensbeschou wing. Voor jongens wordt er voorgesteld: Komintern, Marx. Taylor, Radio, Barrica dius, Spartakus; Proletarische meisjes moe ten in de toekomst heeten: Darwina, Be- belina. Proletaria, Lenina, Revolutia, enz. De Fransehe revolutie stelde tenminste namen van antieke helden voor, zooals Brutus, Lucius, Cornelia en Lucretia. De Bolsjewieken willen menschelijke wezens noemen zooals honden, kanarievogels of auto's. DE WINTER IN 'T BUITENLAND. Schepen ingesloten Naar uit Stockholm wordt gemeld zijn ten Zuiden van Vinga 6 stoomschepen door drijfijs ingesloten en bevinden deze zich in een zeer critieken toestand. De Zweedsche visscherij is geheel stop gezet. De koude In Polen, Omtrent de koude in het Zuiden van Polen wordt uit Warschau gemeld, dat in Lemhejg, Tarnopol en Zakopane gisteren 20 graden vorst beerschte. Amrum geïsoleerd Naar gemeld wordt, is tengevolge van den toenemenden ijsgang op de Waddenzee ooi- de verbinding van het eiland Amrum met de buitenwereld volkomen verbroken. De dooi in Engeland. De overstroomingen, als gevolg van den dooi en de regens, nemen van uur tot uur 'ce. Vele rivieren zijn buiten haar oevers betreden, met het gevolg, dat de omliggen de streek werd vernield. Verscheidene voorsteden van Lenden staan ouder water, in het bijzonder de voorsteden in het Oos- en, in de buurt van de rivier de Lea. De Theems is in vierentwintig uren tijd drie voet gewassen en stijgt rog steeds gemid deld 2KcM. per uur. Vierentwinti-ï met gcederen geladen booten, die bij Kingston ot> de Theems gemeerd lagen, zün losge broken. Verscheidene zifn gezonken, an deren zijn tegen bruggen aangeloopen, waardoor ernstige schade is veroorzaakt. Ket water bedekt verscheidene spoorwe gen, die belangrijke centra met elkaar ver binden. Draadloos wordt nog gemeld, dat een brug van de London and North-Eastern Railway bij Edmonton, op de hoofdlijn van Londen naar Cambridge, is inges'ort. De lijn is voor het verkeer gesloten, waardoor het verkeer sterk wordt ontwricht. Op een ijsschots naar-zee afgedreven. Gisterenmiddag om 4 uur zijn aan het strand van Wilhelmshaven zeven kinderen bij het intreden van den vloed op een ijs- schets afgedreven. De marine-werf nam oogenblikkelijk maatregelen, tot redding van de kinderen Schepen zoeken, voorzoover het ijs het toelaat, het vaarwater in de richting van den hoofddam en het Dangaster vaarwater af. Tegen 6 uur konden opgestelde mega- foonposten het geschreeuw van de kinde ren uit de richting van de vaargeul langs den hoofddam nog hooren. - De reddingspogingen worden voortgezet. Er bestaat echter weinig hoop, dat de kin deren nog zullen worden gered. De vrijgezellen-belasting. ROME, 3 Jan, (V. D.) De belasting op de Italiaansche vrijgezellen, die op 1 Ja nuari vier maanden in werking was, heeft tot nu toe 15 miliioen lire voor de schatkist opgebracht. Een nieuwe lijst van alle vrijgezellen in Italië zal de volgende week worden gepu bliceerd en de regeering denkt van hen een bedrag van 50 miilioeu lire per jaar aan belasting te ontvangen. Minister in staat van beschuldiging Bij het onderzoek naar het beleid van den voormaligen minister van marine, Ihsan bey, is gebleken, dat hij in Duitschland een te klein droogdok voor de herstellingen aan den vroegeren kruiser „Göben" liet koopen, of schoon een Engelsche firma een grooter dok tegen lageren prijs had aangeboden. Ihsan zou van de Duitsche firma £0.000 mark heb ben ontvangen. Volgens een ander Turksch blad zou Ihsan voor dit bedrag te Pera edel- steenen, waaronder diamanten van 10 ka raat, hebben gekocht. Bij het dokken van den kruiser werd het dok beschadigd, waardoor het begin van het herstellingswerk een half jaar werd ver traagd. De verzekeringssom voor het schip werd daarop vervijfvoudigd. Dit leidde tot moeilijkheden, welke Ihsan nog wist bij te leggen. STAKING IN BRITSCH-INDIË. Tienduizend textielarbeiders leg gen het werk neer. Onder de arbeiders van vier katoenfa- brieken te Bombay is een plotselinge sta king uitgebroken, als gevolg van de invoe ring van nieuwe economische maatregelen. Tienduizend arbeiders hebben den arbeid neergelegd., De opstand in Nicaragua. Twee bataljons Amerikaansche marine soldaten hebben tast gekregen, zich naar Nicaragua te begeven, om deel te nemen aan de operaties tegen generaal Sandino De eenige aanmerking, welke het „Jour nal des Debats" op de jongste arrestaties van autonomisten in den Elzas heeft, is dat zij vroeger ftadden moeten geschieden. Maar de Fransehe autoriteiten in de „gedesan- nexeerde" gebieden zorgden er steeds voor J binnen de juridische perken te blijven en geen voorbarige daad te begaan. Pas toen zij zekerheid hadden omtrent den aard der anti-Fransche propaganda grepen zij in. Thans zijn alle leiders der beweging behalve één: dr. Roos, die voortvluchtig is, achter slot en grendel, en de qualiteit der gearresteerden wijst er op hoezer de bewe ging tot in alle maatschappelijke klassen doorgedrongen was, voornamelijk echter onder de ambtenaren. In een memorandum aan Poincaré verklaarde de „Union de dé- fênse des Alsaciens et Lörrains" onlangs, dat de actiefste en Verwoedste autonomist»^ sche agenten zich onder de ambtenaren be vinden. Een inderdaad behoort tot de ge arresteerden, behalve de broeder van den, abbé Fasshauer, die bij de spoorwegen werkzaam is, een ambténaar vati het stad huis te Straatsburg, tevens correspondent van een Duitsch blad. Wij leven in een tijdperk, zegt het blad, waarin de gecamoufleerde organisaties in geheel Duitschland bloeien. De vertakking in den Elzas was te voorzien. Al die als Elzassers vermomde en tot Franschen ver heven Duitschers hebben niets gemeen met de oude bevolking zelf. Hun masker is afge vallen. De predikant Hirtzel, een bekend auto nomist, dien men wilde arresteeren, heeft oer auto de vlucht genomen en de Duitsche grens overschreden. DE POOLSCHE PERS. De bepalingen verscherpt. In de Poolsche Staatscourant zijn twee verordeningen verschenen, waardoor enkele bepalingen van het persdecreet verscherpt worden. Zoo werd de gezamenlijke verantwoorde lijkheid van alle verantwoordelijke redac teuren voor den geheelen inhoud van de krant vastgesteld. Verder wordt bij beleedi- ging van de overheid, ambtenaren en mili- 'airen het recht van inbeslagnemnig uitge breid. En tevens wordt een reeks van boe ten voor overtredingen verhoogd. De ver- oidening treedt onmiddellijk in werking. Economisch Fascisme. ROME, 3 Jan- (y. D.) De secretaris generaal van de Fascistische Partij, Turati, heeft een brief gericht aan de leiders van alle provinciale fascistische federaties, waarin hij opdracht geeft tot nader order niet tot verdere loonsverlaging over te gaan. De order is uitgevaardigd in verband met het feit, dat de kosten van levensonderhoud, ondanks alle pogingen om deze voldoende te verlagen, nog hoog zijn. EEN „OVERVAL." Op oudejaarsdag maakten de Duitsche bladen melding van een brutalen roofover val, .die in het kanfoor der Mercedes Maschinenwerke zou zijn gepleegd. De typiste Helene Homann, die na den slui tingstijd van het kantoor nog alleen aan wezig was, werd door onbekende daders overvallen. Zij had, naar zij aan de politie mededeelde, plotseling een klap tegen het achterhoofd gekregen. Toen zij haar bewust zijn herkreeg, zoo vertelde zij, stond de brandkast, die was leeggeroofd, open en het kantoor in brand. Zij kon geen beschrijving geven van den dader of de daders, daar zij hem of hen merkwaardigerwijze niet had gezien. Ook kan de geneesheer volstrekt geen kwetsuren bij haar vinden. Thans is de geheimzinnigheid opgelost: de typiste had het geheele verhaal verzonnen en den brand gesticht om te voorkomen, dat eenige door haar gepleegde verduisteringen aan het licht zouden komen. Zij zal wegens brandstichting en „grober Unfug" worden vervolgd. De gefingeerde overval van de typiste Homann te Cliarlottenburg heeft onmiddel lijk een pendant gevonden. Zondagavond kwam te Berlijn de werklooze kantoorbe diende Schubert plotseling de straat ophol len. Luid om hulp roepende vertelde hij den voorbijgangers, dat twee mannen hem in zijn woning, waar hij alleen was, hadden over vallen en beroofd. Zij hadden hem met een stomp voorwerp eenige slagen op het hoofd gegeven en tóen hij weer tot bewustzijn kwam lag Hij- gebonden op 'den g'rohd. Met moeite had hij zich bevrijd.... De politie vertrouwde het zaakje niet erg en na een kort verhoor bekende Schubert dan ook, dat hij den overval had gefingeerd.... om van zich te doen spreken, SPOORWEGONGELUK. Een sneltrein van de lijn St. MoritzChur is gisteren midden op het 130 M. iange viaduct over de Algula bij Filisur'op een uit de tegengestelde richting komende passa- gierstrein gereden. D'e locomotief en eenige personenwagens werden ernstig beschadgid. Alleen de machinist van den personentrein werd ernstig gewond. Alleen doordat de locomotieven in elkaar drongen, zijn de trei nen niet in de 65 M. diepe kloof gestort. DRAMA TE HAMBURG. In de Baumeisterstrasse heeft zich in de vroege ochtenduren een bloedig drama afge speeld. De 19-jarige Neurenbergsche han delsbediende Ludwig Müller loste daar op de 21-jarige Margaretha Allewe, met wie hij liep te wandelen, eenige revolverschoten, welke het meisje ernstig verwondden. De dader joeg zich vervolgens twee schoten door het onderlijf. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar het meisje spoe dig na aankomst overleed. De jongeman is stervende. Omtrent de aanleiding tot deze misdaad tast men nog in het duister. Hij was kortgeleden te Hamburg aangekomen, doch had nog geen logies betrokken. Gisteren heeft de Amsterdamsche recht bank den reeds tweemaal veroo-rdeeiden 24-jarigen pensionhouder, die zich te ver antwoorden had Ier zake van heling van bestolen gero-zilver en zilveren snuiste rijen, wegens schuldheling opge'egd zes maanden gevangerlsrtraf met aftrek van twee maanden en 14 dagen preventieve hech'enis. DONDERDAG 5 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12 00 PoUtieber, X8 55— 200 Lünchmusiek door het ANRO-Trio 3.00- 4.00 Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen Verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk 4.004.30 Huisvrouwenhalf* uurtje. Spreekster Famke, De huismoeder als levens^ kunstenares 530715 Concert door het ANKO» orkest Claud Witsen-Eiias, zangeres Tot slot een ope» retteprogramma 7 15 Engelsche les voor gevorder» den 7 45 Politieber 8 10 Concert door het ANRO» strijkorkest olv Nivo Treep 900—930 Indische praaties Causerie door den heer W Vogt Een vendutie 9 30 Aansluiting van het Concertgebouw te Amster» dam Het Concertgebouw orkest o I v Pierre Monteux 5e Symphonie van Dvorak ro ?o Concert door het ANRO-str'.ikkwartet TO.30 Per^ber. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.35 NCRV. Concert. S. Snoek Sr.. bariton. Alb. Kok. fluit. Mej. T. v. Laaren, piano. 6.008.00 NCRV. Concert. Mevr. Ina Mul 'er-Belser.. Altmez^o. Mej. Lies v. Moti- rik, Pieno. M.E.A. v. Oppen, B3S. J. H. E. Wittpen, fluit. 8.00 NCRV. Coccert in de Wilhelmiuakerk te Dordrecht. Snr. P. L. de Gaay Fortman, Burgemeester van DordrechtOpeningswoord. Ir. Chr. f v. Buuren, voorr.. Prop. Com., houdt de sluitingsrede. D. W. v. Leeuwen Johz.. orgel en piano. G. v. Leeuwen Johz. Piano en trombone. H. G. Berger, viool. D. Tas, orgel. C era. Koor „Polyhymnia" en net kinderkoor oJ.v. Joha, v. meeuwen. DAVENTRY, 1600 M. ix.20 Daventry-kwartet en solisten (pianosopraan, viool). 1.20—2.20 Gramofoon- muziek. 3.20 Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Orkestconcert. 5,20 Concert- orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Voor de padvinders. 7.20 Causerie Theatermuziek. 7.35 Beethovens Lie- dern. Baritcnzang. 7.45 Causerie. 3.05 De Salis bury zangers. 8.20 Royal Philharmonic Society Con cert. Y. Bvwen, piano, (om 9.20 onderbroken voor nieuws ber.). jo.30 Mr. Koown Mental Wisdom teeth. 10.45 Nieuwsber. - 20.50 22.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50lt.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.054.55 Kinderuurtje. 8.5011.20 Gedichten door Mik. Rismer. Fragmenten van „E«*clarmonde", opera van Massenet. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.25x-50 Orkestconcert. 5,206.20 Orkestconcert. 7.30 Symphonisch» dansen door het Werag-orkest. F. Grape, piano. Daarna tot 21.20 Dansmuziek. KONIGSWUS1ERHAUSEN, 1250 M. x.30—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Madame Pompadour", operette in 3 acten ean Leo Fall. Daarna tot xx.50 Dans muziek en dansles. HAMBURG, 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Vroo- lijk concert. 6.45 „Laagland", opera in a acten van d'Albert. 10.5011.50 D2nsmu?iek. BRUSSEL, 509 M. 5.20b.20 Kindermatinee. 8.35 Orkestconcert. 9.3510.35 Litteraire en muzikak avond, gewijd a. d. Winter. In verband met het vliegongeluk, dat nabij Probolinggo plaats had, deelt de „Ind. Crt." nog het volgende mede: Met eenige watervliegtuigen zouden schietoefeningen gehouden worden in de Straat. Het vliegtuig, waarin Harteveld dienst deed, was in de nabijheid gekomen van het eiland Poeloe Ketapan, tegenover Probolinggo. Men „taxide" naar de kust, terwijl da sergeant-waarnemer Harteveld, op een der drijvers staande, de richting aangaf. Nau welijks had hij daartoe zijn arm opgeheven, of in een ondeelbaar moment werd deze boven den elleboog door de propeller afge» hakt. De ongelukkige stortte in zee, nagespron gen door den luitenant-bestuurder. Na een ontzettende inspanning gelukte het beiden mannen het vliegtuig te be reiken. De bemanning der andere vliegtuigen scheen het noodlottig toeval opgemerkt te hebben en spoedde zich naderbij tot het verleenen van hulp. De arme werd zoo goed mogelijk afge bonden. Medische hulp was echter dringend noodzakelijk. In een prauw voer men naar Probolinggo. Hier werd de eerste geneeskundige hulp verleend door dr. Mardjono. Deze bond op nieuw den arm af, verzorgde de ontzetten de wondeplek, benevens een vrij ernstige wonde aan het hoofd. Aan het snelle ingrijpen der bemanning en van dr. Mardjono heeft de verongelukte zijn behoud te danken. Daarna werd hij naar het huis van dr. Johan vervoerd, die besloot den arm on middellijk te amputeeren. Inmiddels was Soerabaja in kennis gesteld van het gebeurde. En ziehier een staaltje van snelle hulp verleening. Terwijl dr. Johan, geassisteerd door dr. Mardiono, nog bezig was met het amputeeren van den arm, arriveerde daar al een dokter der marine, die per watervlieg tuig naar Probollinggo was gekomen. Zijn bijstand kwam uitstekend te stade. In 'het huis van dr Johan werd de patiënt voorloopig verpleegd. Dank zij zijn krach tig gestel was zijn toestand vrij goed te noemen. Harteveld is in zijn burgerleven stuurman bij de K. P. M. Ten stadhuize te Enschedé is, in tegen woordigheid van de wethouders en den secretaris, door den burgemeester aan den heer J. B. Scholte, vliegenier der K. L. M., een groote zilveren legpenning aangeboden ter herinnering aan den geslaagden tocht naar Indië. Ook de echtgenoote en ouders van den heer Scholte waren aanwezig. Aan zijn ouders is een copie van den legpenning geoffreerd. Reuter seint uit Port'and (Maine): De schipper van een visscber®vaartuig van Nieuw-Scho land deelt mede, dat hij gedurende den sto~m op den avond van 23 December het gedempte geraas van een vliegtuigmotor hoorde en daarna het ge- 'uid van een zwaar lichaam, dat in zee viel. Men gelooft, dat dit Mrs. Grayson's vlieg uig is geweest. Wie nog hoop hebben. Een telegram uit Ha bour Grace meldt nog: Meerdere berichten melden dat een vliegtuig op verschillende p'aatsen langs de kust werd gehoord en wel Zaterdag en Maandag 26 Dec. Men hoopt nog dat Frances Willson Grayson en haar gezellen in deze omgeving zijn geland. NAAR HET ENGELSCH. 24 Neen, zeide Kate; maar toen ze het gezegd hal bloosde ze en zag een anderen kant op met een gevoel van zelfverwijt; want, zonde; dat ze het wilde, zag ze weer voor zich het gelaat en de gestalte van den man dien zij met Lottie Lane had ge zien. Weet u het niet zeker?* vroeg hij nog maals. Dan hebt u ook nog nooit bemind anders kan daarover geen twijfel bestaan Zij probeerde te glimlachen en keerde «ich weer tot hem. U zegt dat zoo tragisch. Liefde is altijd een tragedie ant woordde hij, en het is de grootste tragedie wanneer iemand tevergeefs bemint. Ja ik spreek gevoelvol, angstig vraag ik mij zelf af, of ik nog meer mag zeggen. Nog dichter boog hij zich naar haar toe soodat hij met haar kon iluistclen. Iels in gijn toon. zijn gelaat zoo dicht bij het hare, de uitdrukking in zijn oogen wanneer hij haar aanzag, deed haar schrikken en waar schuwde haar dat ze op haar hoede moest zijn. Zij onderdrukte de kleur, die zij voelde opkomen, nam haai tooneelkijker en dwong zich bijna vroolijk te zeggen: Nu niet in ieder geval; want het gor dijn gaat omhoog. Carrasford trok zich terug en leunde ocb- terover in zijn zetel. Iets in^haar houding, haar toon zeide hem dat hij te voorbarig was geweest dat hij beter nog wat had kun nen wachten Hij toonde zich niet terneer geslagen maar zuchtte even, dan trachtte hij alle aanuacht te schenken aan de voor stelling. Het verdere deel van den avond sprak hij met haar op zijn gewone, lucht hartige wijze. Want hij mocht niet haar arg waan opwekken. Een woord, een blik, zou hem het meisje kunnen doen verliezen, dat in al haar eenvoud, toch gerust tegen hem ,neen" zou durven zeggen, zij het dan ook met een liefelijken glimlach. Toen ze in een auto was weggereden, dacht hij een oogenblik ernstig na. Ze bleek moeilijker te winnen, dan hij gemeend had. Misschien zou hij haai nog wel verliezen. Het jammerste was dat hij geen aanspraak op haar kon maken. Hij moest haar liefde trachten te winnen of haar verliezen; er was niets dat hem zou kunnen helpen, geen andere weg om haar te krijgen., Toen hij thuis kwam, bemerkte hij, dat Catley op hem wachtte. Het kleine man netje was bezig eenige aanteekeningen te maken. Bunter had hem een kop koffie gegeven en Catley keek zoo scherp de kamer rond, dat het Carrasford verdacht scheen. Het spijt me, d.a,t ik je heb laten wachten, Catley, zeide hij. Is er iets be langrijks? Tamelijk, zeide Catyley met een en- gelachtigen glimlach. Ik ben zeer actief geweest sinds ik den laatsten keer bier kwam. Ik heb de menschen bij elkaar, noodig om een syndicaat te»vormen. Hier zijn de namen. Prachtig, zeide hij, terwijl hij de lijst nakeek. Je hebt het vlug voor elkaar ge maakt. Mooi zoo. Ik heb nog iemand Ivoor jq.,.. Even aarzelde hij, of hij Lottie er ook wel in zou betrekken; maar hij had haar 1 cheque reeds in zijn zak en kon dus moei lijk meer anders, doen. Hier heb je de chèque, zeide hij. Catley nam de chèque en zag ver rast op. Lottie Lar.el zeide hij recht fluisterend Jk wist niet. dat ze aan zulke dingen deed. Hoe heeft u haar voor onze zaak gewonnen: is het een vriendin van u? Ik ken haar een beetje, antwoordde Carrasford onverschillig- Het geld is goed. I En dat is het voornaamste, zeide Catley opgeruimd. Ik zal het geld morgen opnemen en haar naam opschrijven. Ik zou alleen maar de eerste letter van haar voornaam schrijven, zeide Car rasford. Laten de anderen maar denken dat hel een man is, £l.s ze dat willen. Ja, antwoordde Ca.tlev en knikte be grijpend. Nu moeten we nog eenige man nen naar Plaats zenden om de mijn te onderzoeken, maar daar hebt u natuurlijk reeds aan gedacht. Carrasford knikte. Hij noemde een be kend ingenieur; Catley stelde ook nog een paar namen voor en toen lieten ze de zaa,k rusten. Catley nam zijn glimmenden hoed en zijn oogen er op gevestigd hou dend, zeide hij; O, ja, dat is waar ook, een vreemd geval overkwam me daar juist, Carras ford. Toen ik op weg was naar uw huis, of eigenlijk toen ik reeds vlak bij de deur was, kwam er plotseling een man naar me toe en vroeg of ik hem het nummer van uw huis kon zeggen. En? zeide Carrasford zonder er veel notitie van te nemen en eenigszins cmge- geduldig; want hij wilde alleen zijn om aan Kate te denken. Je hebt het hem ze ker gezegd, hè? i Wel neen, antwoordde Catley luid en zag Carrasford geheimzinnig aan. Ik vond het zoo 'n raar individu en hij zag er zoo vies uit, dat ik meende, dat het beter was, hem uw adres niet te noemen. Ik ben nooit zoo gauw gsneigd iemand het adres van een vriend te zeggen. Men kan nooit wetea waar dat goed voor is. Ik begrijp niet, wat u bedoelt, zeide Carrasford, die heel goed begreep, waar Catley heen wilde. Ik heb niet het minste vermoeden wie of het is en wat hij wel wil. Neen? zeide Catley. I^ou, hij ziet er uit als een schooier; maar ik bemerk het al, het kan u niet schelen. Misschien is het wel een of andere bedelaar. Dat denk ik niet. zeide Carrasford; 't komt er öók niets op aan. Natuurlijk niet, voegde Catley er op geruimd aan toe. Als hij u beslist wil spre ken, zal hij zeker wel weer terug komen, 't Zij hier, of anders in 't Lagerhuis, Nou ik ga weg. Goeden avond. Catley ging de trap af, deed zelf de deur open en trok haar weer dicht. Op den hoek der straat zag hij den armoedig gekleeden man. leunend tegen een lan taarnpaal- Ofschoon hij eigenlijk de andere richting uit moest, ging hij naar den man 'ot en bleef bij hem stilstaan. Het elec trische licht viel op zijn gelaat en Catlev nrentte hel zich in zijn geheugen, daar hij het gelaat heel duidelijk kon onderscheiden. Mr. Stanley Carrasford woont op oo. 99, zeide hij. Dank u, zeide de man brommerig. Ik zag hem er zooeven ingaan. Mooi zoo. zeide Catley vroolijk, dan beslaat er geen reden meer, om hem te vertellen, dat ik het u gezegd heb. De man knikte begrijpend en Catley liep met kleine veerkrachtige passen verder. Vijf minuten later klopte Bunter op de leur van Carrasford's kamer en zeide: Er is iemand om u te spreken, sir. 'k zeide hem dat het reeds zeer laat was. maar hij zeide, dat hij iets zeer belang rijks met u tv bespreken had. Eigenlnk - voegde Bunter er tot zijn verontschuldi ging aan toe hij stond in eens in de gang :n wilde niet meer weggaan. Hij ziet ma er erg verdacht uit en ik ga maar weer dadelijk naar beneden, je kunt nooit we ten de jassen en parapluies Carrasford dacht een oogenblik na. Eea echte bedelaar zou beslist niet zoo onbe schaamd in zijn huis durven optreden; mis schien had de man wel een of ander goed raakie met hem te behandelen. Het wa« niet de gewoonte van Carrasford om ook maar de geringste kans op gewin te la ten schieten. Olschoon de man een bede- 'aar scheen besloot hij hem toch maar even te ontvangen. Laat hem boven komen. Bunter, zeide 'lij, en denk er °m. dat, wanneer je de bel hoort, ie me dadelijk komt helpen. Toen Bunter met den man boven kwam op zijn kamer, zal Carrasford in zijn huis. jas achterover in een groote fauteuil. Hij zag vlug op, maar herkende Benson niet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6