Binnenlandsch Nieuws. Radio-Nieuws, Uemengd Nieuws. De Kaninklyke familie naar het Loo. Het diner ten Hove voor het corps diplomatique. Geen muziek op de soirée ten Hove. De opvolger van prof. Eintkoven aan de Leidsche Universiteit. Annexatie of samenwerking van gemeenten. De A.T.O. gaat garages bouwen voor particulieren. De corruptie in het gasbedrijf. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. t Als de nieuwe bioscoopwet in werking treedt. DE R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN EN DE STANDS-ORGAN ISA TIE. Een uitspraak van het Doorluchtig Episcopaat. De Kamer van Koophandel voor Amsterdam. DE DRAADLOOS TELEFONISCHE VERBINDING TUSSCHEN NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-1NDIE. Meeningen van autoriteiten. De Nederlandersworden langer. Met auto en al door het ijs gezakt. Een felle brand te Geesteren. Een paard en vjjf koeien kwamen in de vlammen om. Wederom Ameland en en Schiermonnikoog per vliegmachine bereikt. Een auto van den dijk gegleden. Een Poollandschap op de Zuiderzee. Een geheele fabriek opgevijzeld. Ook Terschellings nog geïsoleerd. Een melkwagen door een locomotief gegrepen en vernield. KUNST EN KENNIS. Het huis van Anthonie van Leeuwenhoek te Delft wordt afgebroken. Nederlandsche Vereeniging voor Intern. Recht. De koninklijke familie zal zich Vrijdag ■us. per Staa spoor van 6 uur 35 min. des avonds naar Het Loo begeven. Het verblijf aldaar zal enkele weken duren. Het jaarüjksch diner ,dat H. M. de Ko ningin het corps diplomatique te Den Ha*g pleegt aan te bieden, is dit jaar bepaald op Zaterdagavond 28 dezer. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat op de soirée ten Hove hedenavond geen mu ziek zal worden uitgevoerd, wegens he overlijden van baron Sweerts de Landas Wyborg. Naar de „Msb." ve-neemt. is prof. dr. Paul Hoffmann, hoogleeraar in de physio'o- gie te Heidelberg, door de medische facul teit te Leiden aangezocht voor het bezet ten van den leerstoel in de physiologie aan de Leidsche universi eit als opvolger van wijlen prof. dr. W, Einthoven. Een commissie ingesteld. Het bestuur van de Nedcrl. vereeniging voor gemeentebelangen heeft een commis sie ingesteld tot het uitbrengen van een rapport over het vraagstuk van annexatie of samenwerking van gemeenten Deze commissie is samengesteld uit de heeren mr. L. B. J van Oppen, burgemeester van Maastricht, voorzitter; mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R.K Univer siteit te Nijmegen; h. P. J. Bloemers, bur gemeester van Rheden, in De Steeg; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; mr. dr. J. G. Schalkwijk, rech ter in de rechtbank te Rotterdam; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, en mr. W. A. Brouwers, waar nemend griffier bij de rechtoank te Maas tricht, wonende te Meerssen, secretaris. Naar het „Hbld." verneemt, verkeeren de plannen van de Ato om tot den bouw van garages voor particulieren over te gaan in de onmiddellijke nabijheid van sommige stations, in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeeren. Zoo werd dezer dagen in Utrecht de gemeentelijke vergunning tot verbouwing van eenige loodsen aan de Moreelselaan voor bovenstaand doel verleend en wan neer de vorst de werkzaamheden niet in den weg had gestaan, zou hiermede al zijn aangevangen. Door de gelegenheid voor particulieren open te stellen om hun wagens tegen zeer lage tarieven bij de stations onder te bren gen, hoopt men o.a. het reizigersvervoer te stimuleercn. Het Iaat zich, volgens de in A'o-kringen heerschende meening nl. zeer goed denken dat een automobilist die er tegenop ziet, vooral bij winterdag, een tocht te maken van b.v. Doorn naar Am sterdam, zijn wagen in Utrecht aan het station neerzet, per irein naar de hoofd stad reist om 'savonds, zoodra hij weer in het centrum de lands is teruggekomen, zijn automobiel opnieuw te bestijgen en naar huis te tuffen. Ten slot'e ligt het in de bedoeling ook te Amsterdam bij het Weesperpoortstation dergelijke garages in te richten evenals te Rotterdam aan het Delftsche Poort- en Maasstation en bij het stationsgebouw te Buasum. Men hoopt hiermede mog vóór den zomer klaar te komen. Een vreemd geval te Doetinchem. De raad der gemeente Doetinchem kwam, naar aan de „Msb." gemeld wordt, gisterenmiddag bijeen ter bespreking van de houding van dien directeur van he Gasbedrijf tegenover de commissie van on derzoek inzake eventueele corruptie bij de gemeentebedrijven. Zooals bekend, heeft de di-ecteur geweigerd voor da commissie te verschijnen in tegenwoordigheid der heeren Van der Stel en Noe horn. De heer Cohen laakte het, dat B. en W. niet voldaan hebben aan het verzoek tot schorsing, waarop de voorzitter an woord- de, dat de commissie wettelijk niet bevoegd is zich eenige leden te assumeeren. De di recteur was wel bereid voor de commissie te verschijnen, maar niet in 't bijzijn van Van der Stel. Daa om was er geen wette lijke grond tot schorsing. De heer Muller zegt, dat B. en W. de commissie van onderzoek tegenwerken. De heer Weuscn kan zich niet vereeni gen met het optreden der commissie. Deze heeft ve-zuimd een rapport aan den raad, die hrar lastgever is, uit te brengen, maar lanceert een courantenberich Öok laakt hij het, dat men v. d. 'Stel onder een val- schen narm, n.l. Wil'emse uit Zutfen, aan getuige heeft voorgeste'd. De heer Velsink, wa houder der bedrij ven, heeft dezelfde bezwaren. De commis sie heeft met spionnen gewerkt en gewroet in het particuliere leven van den directeur. Terwijl den directeur verzocht werd 'huis ter beschikking van de commissie te b'ijven, verscheen men met de heeren v. d. Stel en Noethorn op de fabriek en werden de hee ren onder valsche nrmen aan den kassie- voorgeste'd; zelfs werd de kassier een poos weggestuurd. Spr. meent, da'' er wel be trouwbare deskundigen te vinden zijn, b.v. de b ee-en De Liefde, lid van Ged. Staten en Meyer, directeur van het verificatie bureau van Ned. Gemeenten. De heer Cohen verklaar', dat de commis sie er niet arh denkt andere deskundigen te nemen. Ook keu-t spr. de houding af van den opzichter, die eveneens Geweigerd heeft voor de commissie te verschijnen Na een voortgezet debat van eenige uren werden en s'otte twee moties ingediend, de eerste om B. en W. op te dragen den di recteu- te schorsen en hem te gelasten voor de commissie te verschijnen lot het geven van al'e gewensch'e inlichtingen, de rweede om den opzichter te schorsen. Beide moties werden tmet r Reeds meldden wij gisteren het overlijden van den commissaris der Koningjn in Zuid- Holland, den heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh en deelden wij reeds de voornaamste feiten van zijn loopbaan mede. In een in memoriam stipt de „Msb." nog de volgende punten van den arbeid van wijlen baron Sweerts aan. Naast bet met zooveel toewijding vervul len van zijn hoOg ambt vond de thans ont slapene ook nog lust en tijd zich te wijden aan de behartiging van belangen op velerlei gebied. Nooit werd tevergeefs een beroep gedaan op zijn medewerking, waar het gold steun te verleenen of het openbaar belang te dienen. Jarenlang heeft hij ook deel uitgemaakt van het college van curatoren van de Leid sche Universiteit. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat baron Sweerts o.m. beschermheer was van de Haagsche commissie voor Volksfeesten en ambtshalvev oorzitter van het fonds „Wel dadig en Zorgvuldig." Op zijn zeventigsten verjaardag is hij ge huldigd door de Provinciale Staten, die hem als huldeblijk een beeld aanboden, door de ambtenaren der provincie, die hem een plaquette schonken en door de burgemees ters in Zuid-Holland, die hem een bloemen hulde deden geworden. Het laatste groote werk, waartoe onder zijn bestuur werd besloten, is het in de laat ste zitting der Provinciale Staten goedge keurde wegenplan. Van de belangrijke besluiten, die genomen werden door den Haagschen gemeenteraad tijdens zijn burgemeesterschap worde nog vermeld de regeling der rechtspositie van het gemeentepersoneel. We mogen niet na laten te memoreeren zijn zorg voor en be langstelling in het personeel, dat onder hem werkzaam was. Aan zijn goede hart en socialen rechtvaar digheidszin hebben zoowel het personeel der Gemeenten, waarvan hij aan het hoofd stond, "Is dat der provincie Zuid-Holland veel te danken. Baron Sweerts stond dan ook in hoog aan zien, niet slechts bij het college van Gede puteerden en Prov. Staten, maar ook bij het ambtenarencorps van het provinciaal gou vernement en van de daaronder ressortee- rende bureaux. De hoogachting, welke men hem in zoo ruime mate toedroeg, kwam o.a nog zoo duidelijk aan het licht, toen baron Sweerts ten vorigen jaren zijn 75sten ver jaardag vierde. Geen wonder dan ook, dat het vrij plotseling overlijden een diepen in druk maakte. Zijn syelwillendheid, bescheidenheid en fijne omgangsvormen maakten baron Sweerts ook buiten de ambtenaarskringen tot een algemeen geachte en beminde persoonlijk heid. Zijn verdiensten jegens den lande werden o.a. beloond door ziin benoeming tot riddei in de orde van den Ned, Leeuw en tot gróot- oflicier der Oranje-Nassau-orde. Voorts wa» Baron Sweerts commandeur der Danebrog- orde van Denemarken, groot-officier der orde van den Eikenkroon van Luxemburg, commandeur der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, commandeur der orde van Frans Jozef van Oostenrijk, Gróot-offi- aier der orde van den Heiligen Schat van Tapan, eereridder der Ballije van Branden burg der Johanniter-orde, ridder der orde van de Kroon van Siam, officier der orde van Cambodja, commandeur der orde van de Poolster van Zweden, ridder 2e klasse met ster der orde van den Rooden Adelaar van Pruisen en ridder le klasse der orde van St, Stanislaus van Rusland. De begrafenis van het stoffelijk overschot ^al plaats bebben op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage op Vriidag a.s. Vertrek van het sterfhuis aan het Korte Voorhout te 12 Als waarnemend Commissaris der Konin gin treedt op het oudste lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk. De centrale keuringscommissie en baar taak. Op 1 Maart 1928 zal <fe nieuwe bios coopwet in werking treden. De Staatsbladen bevatten thans tal van bepalingen in verband met deze nieuwe wet. We ontleenen er het volgende aan: De centrale commissie voor de keuring van films heeft haar zetel te 's-Gravenhage. De centrale commissie bestaat uit een voorzitter en ten minste zestig leden. De commissie wordt in hare taak bijge staan door. een secretaris, die door de Kroon wordt benoemd. De verdere amb tenaren en werklieden worden benoemd door den minister. Een huishoudelijke commissie bestaat uit den voorzitter en vier door den minister aangewezen leden of adviseerende leden van de centrale commissie. De secretaris van de centrale commissie is ook secreta ris J.°n de huishoudelijke commissie. Indien er een commissie voor het reclame materiaal is, bestaat zij uit ten minste drie leden. De keuringscommissiën bestaan uit vijf leden. Een film moet ter keuring worden aangeboden, in ieder opzicht zóó, als zij in het openbaar zal worden vertoond, terwijl vooraf door of vanwege den aanvrager uit de film genomen gedeelten, in volgorde aaneengeplakt, bij de aanbieding va„ de film worden ingeleverd. Het keuren in de keurmgslokalen der centrale commissie geschiedt voor "S1C° van den aanvrager. Het keuren elders, voor zoover toegelaten, geschiedt op een door den voorzitter vooraf aan den aan vrager schriftelijk medegedeelden datum De keuring geschiedt door de daarvoor aangewezen keuringscommissie. Elke be slissing wordt genomen met volstrekte meerderheid van stemmen Zooveel moge lijk worden slecht" in voltallige vergaderin gen der keuringscommissiën beslissingen genomen. Ingeval van onvermijdelijkheid mag door een onvoltallige commissie, mits niet minder dan drie leden aanwezig zijn, een besliss'ing worden genomen. Het verslag der kerring met alle beschei den en de eventueel uit de film genomen coupures wordt ten kantore der commissie gedeponeerd. De voorziter is bevoegd om door de huishoudelijke commissie aangewe zen films alleen te keuren Zijn beslissingen hebben dan dezelfde kracht als die, welke worden genomen door een keuringscommis- sie. Een film, welke voor een der groepen van oudere personen is toegelaten, wordt, in een of ander oozicht gewi'zigd, voor jongere personen slechts toegelaten, indien cc titel naar gelang der omstandigheden een der volgende toevoegingen inhoudt: „bewerking voor persopen tusschen 14 en 18 jaar", of „bewerking voor personen beneden 14 jaar". Ten bewijze van de toelating van een film wordt een keuringskaart en een goed gekeurde titellijst uitgereikt. Meer kopieën (positieven) van een toegelaten film moeten door den aanvrager worden samengesteld overeenkomstig den uitslag der eerste keu- ring. Een film, ter aanzien waarvan blijkt, dat bedrog is gepleegd in verband met de mo gelijkheid om een van de uitspraak der keu ringscommissie afwijkende uitspraak te ver krijgen, wordt onvoorwaardelijk niet toege laten voor alle groeper van personen, be doeld in artikel 16 der Bioscoop, cl. Indien een film onherroepelijk niet is toegelaten, wordt het reclame-materiaal voor zoover het niet te gelijk met de film beoordeeld is, zoo spoedig mogelijk ge keurd, rekening houdende met de beslis sing omtrept de film. De huishoudelijke commissie stelt het goedkeuringsmerk voor het reclame-materiaal vast en voor de keuring van een film betreffende een onder werp van wetenschap, nijverheid, land bouw en handel, overeenkoms.t:g het be paalde in hef- tweede lid van artikel 1, 2o. der Bioscoopwet, wordt zoo noodig een bij zondere keuringscommissie gevormd. In deze commissie worden zooveel mogelijk ten minste twee leden aangewezen, die deskundig zijn ten aanzien van het onder werp, waarop de film betrekking heeft. De huishoudelijke commissie is bevoegd, als zoodanig bepaalde personen, die geen lid zijn der commissie aan te wijzen. De voorzitter van den Bond van R. K. Werk'iedenvereenigingen in het Aartsbis dom heeft op den in Oc ober 1.1. gehouden Bondsdag te Deventer in een rede, daarna als Brochure „Ons On wikkelingswerk" ver schenen, de verhouding van den Bond voor Groote Gezinnen en de Standsorganisatie ter sprake gebracht. Volgens genoemde brochure verklaarde hij o.m.: „Onzerzijds wordt deze Bond (de Bond voor G oote Gezinnen) beschouwd als een overbodige uitwas op het te rein der orga nise ie. Vooral voor de arbeiders. Alles wat deze Bofld omschrijft in haar werkprogram, behoort tot de l®ak der Roomsche arbeidersbeweging en zooara ge noemde Bond een of ander ac iel punt gaat uitvoeren, t-edeh zij op het terrein, wat tot het onze behoort" En hij bes'oot: „Wij adviseeren dus onze leden, om bo venstaande redenen n'et a's„ van ge noemden Bond toe te treden. Het hoofdbestuur van den Bond voor Groote Gezinnen meent tegen de onjuiste beschouwingen van genoemaen DonasvooT- zitter nadrukkelijk te moeten opkomen. Het heeft dit echter niet willen doen. dan na dat het zich had vergewist, dat hei daar mede handelde in volkomen overeenstem ming met. de inzichten van het Doorluch- ig Episcopaat, aan Wié, naar zijne meening, in dezen de beslissende stem toekomt. Het heeft derhalve de volgende ste lingen aan het oordeel van het Doorluch ig Episcopaat onderworpen: „De Bond voor Groote Gezinnen (die geen ve'éeniging is van groote gezinnen, maar van R. K. gehuwden uit al'e standen) en tot voornaamste aak heeft de bescher ming van de christelijke gezinszeden tegen het neo-malthusianisme, de echtscheidings- kwaal, en den or.christeijken geesl der mo derne opvoeding, met daarnaast een door de tijdsomstandigheden d ingend geboden speciale zorg voor hel groote gezin, heeft, evenals andere algemeene organisaties (Voor Eer en Deugd, Sobrië as, Je R. K. Vrouwen bond) een eigen taak naast de standsorga nisaties. In het Ltlang van de in zich wenschelijke samenwerkng tusschen de standso ganisa- ties en den Bond voor Groote Gezinnen is deze s eeds bereid tot o.ider ing overleg over den vorm, waarin daze 't best kan Arorden ve'kregcn De Bond voor Groote Gezinnen is Bis- xhoppelijk goedgekeurd. Het is daarom minstens onvoorzichtig, te adviseeren, niet to dien Eoncf toe te tieden." Op zijn schrijven moer." hel hoofdbestuur van den Bond voo" Gioote Gezinnen het o'.gend antwoord on vangen; Ik bericht U tevens, dat het Dooriuch ig Episcopaat in Zijn vergadering van 14 en 15 December j 1. beschikkend op het schrijven door den heer H. Wijffe's d.d. 2 Dcc .j'.I. toegezonden, he'. Bestrans-echt van den Bond voor Groote Gezinnen, die de Bis- schoppe'ijke goedkeuring verwierf, ten vol'e erkent en de in dat schrijven gepo neerde stellingen volkomen onderschrijf Met bes e wenschen voor den b oei van Uw verdienstelijken Bond, hoogachtend, (w.g) A .F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Amster dam heeft de voorzitter de heer E. Hel dring de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit gesproken. Daarin pleitte spr. o.a. voor opheffing van de tollen, voor de verbin ding AmsterdamBovenrijn en voor lagere hotelprijzen. Zoolang de gemeenteloonen hoog blijven acht de heer E. Heldring de ontwikkeling der Amsterdamsche nijverheid weinig hoopvol. Spr. vreest tenslotte belas'ingverboogmg, zoo men er niet in slaagt de gemeentelijke uitgaven te beperken. Nu de proefuitzendicgen van het Hoofd bestuur der P.T.T. naar Nederlandsch-Indle via Kootwijk, welke tot nu toe door bet Persbureau Vaz Dias in samenwerking m®' het Persbureau Aneta hebben plaats gehad, geslaagd zijn, heeft het persbureau Vaz Diaz zich in verband met de uitzending op Oude jaarsavond tot verschillende autoriteiten ®n vooraanstaande personen uit de kringen van scheepvaart, handel en industrie geweno, met het verzoek hun meening le wilien zeg gen over het belang van de draadloostele- fonische verbinding tusschen moederland ®n koloniën. De meening van den Minister van wa terstaat, den heer v. d. Vegte, gaven *Ji; reeds weer in het verslag betreffende Oudejaarsavond-radio-uitzending via Koot wijk naar Ned.-Indië. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, verklaarde het volgende: „Een voortdurend nauw contact tussch®n de deelen van ons vaderland hier en overzee, aebt ik van buitengewoon groote beteekenis voor de ontwikkeling des Rijks. Alles wa gedaan wordt om dit contact te bevorderen, verdient de belangstelling van geheel het Nederlandsche volk. In het bijzonder is dit wel het geval ten aanzien van de pogingen om eene geregeld® draadloostelefonische verbinding met Oost en West-Indië ten dienste van de pers tot stand te brengen. Daardoor zal het ons hi®r te lande mogelijk zijn dagelijks met onZc landgenooten over zee mede te leven en hn" met ons. Het bewustzijn onzer saamhoorig' heid zal In belangrijke mate worden gesterk'- Hun, wier familieleden in de overzeescb® gewesten vertoeven, zal het dagelijksch co»' tact door middel van de pers een vertrouw,® gevoel van nabijheid schenken, dat de schei ding ten deele vergoedt. De staatslieden znl- len hun beslissingen kunnen bouwen op ge gevens betreffende den toestand van he' oogenblik. De handel zal de beschikking verkrijgen over de nieuwste economische commercieele berichten. Deze zal niet ui sluitend meer aangewezen zijn op medede®' lingen per mail overgebracht, aangevuld do®r eenige telegrafische informatie, gelijk thans Het tot stand komen van een draadloos- telefonische verbinding met Oost- en Wc5' Tndië zal in groote mate de eenheid des Rijk5 tot uitdrukking brengen. Het zal tevens een bewijs zijn van h«' hooge peil van Nederland's technisch kun nen. Ons vaderland zal ten deze aan de spi'5 staan. Het zal de wereld Opnieuw toonen, hoe een klein land groot kan zijn in zijn da* I den. Kulde aan hen, die hun energie en ken- j nis stellen in dienst van deze g ootsche on derneming! Hulde aan hen, die den naai® van onsjand op zoo schitterende wijze hfcoS houden." De Burgemeester van 's-Gravenhage, de heer J. Patijn, zeide het volgende: „Mijn meening omtrent het belang vo®r ons land en de koloniën van een geregeld® telefonische verbinding is, dat dit belang zeer groot is. Misschien zal dit nergens stek ker worden gevoeld dan in Den Haag, d® stad van Nederland, waar de invloed van Tndië het meest merkbaar is. In Den Haag toch wonen de meeste menschen, die ecB Indische loopbaan achter zich hebben. Tal rijke Indische ondernemingen hebben er e®n kantoor. Er is een nauw verband tussch®" den stand der Tndlsche cultures en het cijf®' der Haagsche inkomstenbelasting. I Hiermede wil ik niet zeggen, dat ik het I belang vooral als een zakelijk voordeel be- I schouw. Nog veel krooter acht ik de betee- I ker.is en dit geldt vooral den draadloos- telefonischen persdienst op het hooge® gelegen gebied der zedelijke verhoudingen. Indien iets de tegenstellingen van twee ver* wijderde beschavingen kan overbruggen, dan is het de vooruitgang van de wetenschap, die het mogelijk maakt spoediger en vaker met elkander in aanraking te komen. Zal het kleine Nederland zijn roeping vervullen, het groote Oostersche volk, waarmede het door eeuwenoude banden verbonden is, in de ontwikkeling die het doormaakt te leiden, dan mag geen hulpmiddel worden verwaar loosd. De draadlooze telefonie, die aan Ne- derlandsch vernuft en Nederlandsche onder nemingslust veel te danken heeft, is een machtig hulpmiddel. Wanneer zij de vol maaktheid nog wat meer zal zijn genaderd, zal, in samenwerking met een goed geregel- den persdienst, een voortdurenden wisseling van mededeelingen kunnen plaats bebben, die een medeleven van het eene volk met het andere krachtig zal bevorderen. En deze samenwerking zoeken toch allen, die het goed meenen met Nederland en met Indië. Luitenant-Generaal W. G. F. Snijders, liet zich als volgt uit: „In het welslagen van het draadloostele fonische verkeer tusschen ons land en Oost- Indië zie ik een schitterenden triomph van wetenschap en techniek. Mijns inziens lijdt het geen twijfel of van dat verkeer zijn, in dienst van de pers, hoogst gunstige gevol gen te verwachten vo'or de bevordering van vrede en welvaart, in moreelen en in mate- rieelen zin, vobr Nederland en zijn koloniën, 'a, bii verdere uitbreiding, voor de gansche wereld." De oud-Burgemeester van Rotterdam, Dr. A. R, Zimmerman verklaarde als volgt: „Een geregelde telefonische verbinding tusschen Nederland en de Koloniën schijnt mij vooral daarom van belang, omdat men ten onzent niet altijd voldoende het vitale belang" waardeert, dat voor Ons in onze kolo niën gelegen is. En evenmin wordt de groote nrbeid op juiste waarde keschat. die door het Nederlandsche element in Indië is ver richt. Er is daar een g-ootsch monument van Nederlandsche arbèidskracht gesticht, waar op wij trotsch moeten zijn en waarmede wij moeten medeleven." Dr. C. J. K. van Aalst, President van de Nederlandsche Handelsmaatschapoij zegt o.a: „Er zit toch in de eerste plaats e®B bui tengewoon moreele zijde aan dezen draad- loozen persdienst. Het zijn niet slechts een moederland en zijn koloniën, die elkander bi) wijze van spreken lederen dag van aange zicht tot aangezicht zullen zien, het zijn twee gedachten-werelden, twfee centra van uit- "enloopende inzichten, die voortaan iederen "'ag co-itact zullen mak-n. En nu behoeft het '"aarlijk geen betoog, dat mede door dezen hieuwen dienst veel verkeerd begrip zal kunnen worden voorkomen, Nederland en Tndië ten proiijtel En zoo besluiten wij dit "ude jaar kaarre met een gelukweosch aan den nieuwen radio-wzsdienst Nederland Tndië. Het ga u wel. Wees er van verzekerd, dat duizenden in Fo'land en in Indië nw komst met instemming begroeten en uw groei verheugd zullen gadeslaan." De heer J. B. Aug. Kesslèr, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij lot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Indië verklaart: „Nederland, zonder onze koloniën, zou geen Nederland meer z'in, zooals wij het ken nen. De koloniën, zonder Nederland, zouden om te beginnen beteekenen een inter nationale calamiteit, die het evenwicht in Azië en daardoor in de geheeld wereld, zoo ornstig zou verstoren, dat ik maar liever "net aan de gevolgen deck. Fen gerege'de draa-Moos telefonische pe'S- "'ienst tussch m Nederland en de Koloniën, zal het gevoel van saamhoorigheid steunen on sterken. Ik ben ervan overtuigd, dat met bebulo van deze laatste kroote uitvinding de per» haar scboone roeping niet slechts tegeriovei Het moederland en de k-rioniën, maar tegen over de geheele wereld met het krootste ''evoel van verantwoordelijkheid zal vervul- 'en. Het is ifiii een behoefte Aneta en het Persbureau Vaz Dias geluk te wenschen met het vaderlandslievende initiatief, dat zij Ja nomen hebben," In de jaren 1907 en 1908 hebben Dr. Bruinsma en prof. Bolk nagegaan, hoe de gemiddelde lengte van de Nederlandsche lotelingen varieert en hebben gevonden, dat de Nederlander in de laatste helft der 19e eeuw langer is geworden. Prof, v, d. Broek heeft naar het tijd schrift „Mensch en Maatschappij" meldt, dit onderzoek voortgezet en van de lotelin gen van 19211925 voor elke gemeente de gemiddelde lichaamslengte berekend; hij heeft zijn uitkomsten in de Kon. Akad. van Wetenschappen meegedeeld. Er werden meer dan een kwart millioen maten ver werkt. De gemiddelde lengte voor alle lote lingen in dien tijd bedraagt 170.77 cm; sinds 1863 is de lengte ieder jaar toegenomen en wel met bedragen, die wisselen tusschen 0.8 en 2,2 mm. per Jaar. Iedere provincie en practisch ook iedere gemeente heeft tot die lengtetoeneming bijgedragen. In Drente vindt men de sterkste lengtevermeerderingj in 20 jaar tijd van 167.46 tot 170.80 3.34 cm; thans neemt Drente de 7e plaats in in de rij der provinciale gemiddelden, in de periode 1898—1907 was zij No. 10. Dit is des te merk waardiger, omdat Drente een der minstwei- varende provincies is. Noord-Holland bergt de langste bevolking van Nederland de cijfers voor 18981907 en 19211925 zijn 169.1 en 171.61. Voor Amsterdam bedragen deze 168.4 en 170.8; voor Noord-Holland zonder Amsterdam 169.84 tot 172.47. In Lim burg is de toeneming der lengte het geringst, n.l van 167.48 tot 167.83 0.35 cm. Volgens prof. v. d. Broek is dit niet uitsluitend aan e'en rasfactor toe te schrijven, want in "Noord- Brabant en Zeeland, waar evenvee! of meer van het Aloine ras wonen, bedraagt de toe neming 1.94 en 2.21 cm. De oorlogsjaren hebben geen duidelijken invloed gehad op het groeiproces, in tegenstelling met wat in Duitschland is waargenomen; van 1921 tot 1925 is de gemiddelde lengte van den Ne- derlandschen loteling nog met 7 mm. toege- Te Delft is op den Rotterdamschen weg een luxe-auto van den heer Lanterman uit Hilligersberg ten gevolge van de gladheid in de sloot gereden en door het ijs gezakt. De inzittenden bekwamen geen ernstig let sel. De zwaar beschadigde auto werd met behulp van een kraanwagen gelicht en weg gesleept Te Geesteren (O.) zijn de cementpannen- fabriek en de groote landbouwschuur van den heer Hemmer te Geesteren (O.) geheel door brand vernield. Al het vee, behalve twee kalveren, kon gered worden. Verzeke ring dekt de schade. Te Apeldoorn is bij den heer Vredenbtirg aan den Berghnizerweg door onbekende oor zaak in een schuur, staandé bij zijn boer derij, brand uitgebroken. De schuur brandde geheel uit; de voorraad hooi en stroo ging verloren; een paard en vijf koeien kwamen in de vlammen om. Naar de K. L. M. mededeelt, is gisteren weder gevlogen naar de door het ijs geïso leerde eilanden Schiermonnikoog en Ame land. Gisterochtend te ongeveer 9 uur steeg een machine op met een groote lading pos', drie passagiers en een soldaat der radio-af- deeling, die aan wal werd gezet op Schier monnikoog om hulp te ve-leenen bij de draad'oozen dienst, die aldaar tijdelijk is gevestigd. Het toestel keerde terug met zes passa giers en een groote lading post. De passa giers waren in hoofdzaak zeelieden, die tijdig op hun schepen moesten terugkee ren. Ook naar Urk. Heden zou waarschijnlijk van Amster dam naar Urk worden gevlogen. De boot van Kampen naar Urk heef'; dit ei'and na melijk niet kunnen bereiken, weshrlve de post van boo~d gehaald en naar Amster dam gezonden wordt, waarna de K. L. M. haar naar de plaats van bestemming zal vervoeren. De chauffeur met veel moeite gered. Te Arnhem heeft een ernstig ongeval plaa s gehad met een auto van de firma Van Dijk en Witte. Door de gladheid van den wejl g'eed een bestelwagen van den dijk tusschen Zevenaar en Doesburg en reed in een diepe kolk. Wagen en chauf feur zakten in het ijs weg en eerst na veel moeite slaagde men er in, den chauffeur uit zijn benarde positie te bevrijden. In ernstigen toestand werd hij naar zijn wo ning te Arnhem vervoerd. Na verscheidene uren was hij nog niet in staat, inlichtingen e geven omtrent het gebeurde. n De wrgen bevatte, naar de „Tel. ver neemt, een kostba-e lading bontjassen. Ver zekering dekt de schade. Er waren maar twee oplossingen. Het fa brieksgebouw afbreken en weer herbouwen doch dit zou niet alleen veel geld hebben gekost, maar het zou ook veel stagnatie In het bedrijf bebben meegebracht Daarom besloot men in overleg te gaan met genoemd architectenbureau, die als tweede oplossinj naar voren kwam met een poging om het gebouw met behulp van kelderwinden ez vijzels weer recht te zetten. Er werd echlet gecontracteerd, dat het bedrijf niet kor worden stop gezet. Onder leiding van de heeren H. Kennedie en J. Beyderwellen heeft men toen veertien dagen lang voorbereidingsmaatregelen ge- troffen. Het geheele verband in de construc tie werd losgemaakt, en de losgemaakte muur werd opgevangen door 34 houten juk ken, die telkens twee meter van elkaar wa ren geplaatst zoodoende kon de muur niet scheuren. Toen deze werkzaamheden klaar waren, is men Zaterdag j.l. begonnen met het eigenlijke opvijzelingswerk. Het fabrieksper- soneel kreeg vrijaf en met 25 man is men aan het moeilijke karwei geslagen, om de poortspanten op sommige plaatsen tot zelfs 46 centimeter op te vijzelen. Het werk is vlét van stapel geloopen. Het is merkwaardig te zien hoe muren, spanten en overkaoping tegenover elkaar waren verschoven. Maandag kon het bedrijf alweer in werking worden gesteld, alleen de nieuwe verbindingen zijn nog niet aan gebracht, hetgeen te wijten is aan het vrie zende weer. De groote risico van dit opvij zelingswerk in oogenschouw genomen, zijn de kosten lang niet hoog; ze beloopen niet meer dan een zes duizend gulden. Een merk waardig karwei in ruim veertien dagen! Nu kan het gebouw zeker weer tien jaar mee Ijsbergen voor Muiden, Op het gerucht, dat zich in den mond van de Vecht te Muiden een ijsdam had gevormd, die bet afstroomen van 't Vecnt- water zou verhinderen, zijn wij, aldus het „Hbld.", daar eens naar gaan kijken. Het blijkt, dat tijdens den dooi voor de Kerstdagen het afloopende ijs is vastge raakt op het grondijs van de Zuiderzee, Daarna heeft de N.O.-wind het zeeijs op gestuwd over den Oostelijken strekdam, die eenige jaren geleden gedeeltelijk verzakt is en is een zware, soms meters hooge dam ontstaan van den boden van opgestapeld ijs, die het water belette af te vloeien. Bij invallenden dooi zou hierdbor voor de op de Vecht afwaterende polders groot ge vaar zijn ontstaan. De ijsvloer op de Vecht was al opgeloopen tot 20 cM. phis N.A.P. Buiten den dam stond het ijs 1 a lH M. lager. De burgemeester van Muiden had reeds de hulp ingeroepen van de genie, om den dam te doen springen,' doch daar dit eventueel over eenige honderden me ters zou moeten geschieden„ zouden daar aan groote bezwaren verbonden zijn (te- weest. Gelukkig is Zaterdagavond, doordat er eenige beweging in het ijs kwam. waar schijnlijk een geul gevormd, waardoor het water begon af te loopen. Deze geul schijnt allengs wijder geworden te zijn, zoodat gistermorgen een val van 34 cM. onder N. A.P- kon worden geconstateerd. Het gevaar schijnt dus geweken te zijn. Sedert is het water echter weer een paar centimeters ge stegen, zoodat er water op het ijs stond. De ijsbaan op de Vecht was daardoor buitengewoon onbetrouwbaar. Aan den havenmond biedt de ijsmassa op dc Zuiderzee een imposanten aanblik. De ijsbergen en de algeheele verlatenheid doen denken aan een Poollandschap. Een gewichtig karwei is dezer dagen ver richt door het ingenieursbureau Ue Ruyter en Van der Graaf, aan de fabrieksgebouwen van de N. V. Motorenfabriek Deutz aan den Schaardiik 81 te Rotterdam. Ruim tien jaar geleden had de maatschap pij, naar de Msb. mededeelt, voor de Rot- ter'damsche Scheepsbouwmaatschappij een nieuwen vleugel aan haar bestaande fabriek bijgebouwd, echter zooals later is gebleken door iemand, die niet terzake kundig was. De voorgevel phm. tien meter hoog was ge bouwd op den Dijk en stond stevig, de ach tergevel was geplaatst op opgesjjoten grond. In den loop der jaren is gebleken, dat de achtergevel veel sneller zakte dan de voor-1 gevel, waardoor een toestand werd gescha- j pen, die gevaar voor instorting geenszins:! uitsloot. De ongeveer 60 meter langen ach tergevel hing op meprdere plaatsen reeds °ver *ijn evenwichtspunt uit het lood. In September van het jaar 1923 was men reeds genoodzaakt een extra iizerconstruc- tie in het gebouw aan te brengen, ten einde alle gewicht van de muren af ie nemen. Dit heeft eenige jaren geholpen, doch vooral den laatsten tijd kon men voor de gevolgen niet instaan, zoover hing de achtergevel uit zijn evenwicht, De postboot „De Volharding" heeft de reis van Harüngen naar nier gemaakt en is gisterochtend te eif uur met post en pas sagiers vertrokken De boot moest echter naar de haven terugkecren tengevolge van het zware ijs. Vermoedelijk ial heden weer getracht worden Harlingen te bereiken. Op den particulieren spoorwegovergang even voor het station Rijswijk is gistermor gen ongeveer acht uur, naar de Tel." ver neemt, een wagen, beladen met bussen melk, door een losse locomotief die uit de richting Den Haag kwam, aangereden. De voerman, Jansen, die op weg was naar een boerderij aan den v. Vredenburchweg had he. paard aan den teugel ^n was juist dc rails overgestoken, toen het ongeluk ge beurde. Man en paard bleven ongedeerd, dcch de 400 liter melk ging verloren, ter wijl de wagen grootendeels werd vernield. Het ongeluk is dus nog goed aigeloopen. De voerman verklaard-», wel uitgekeken te hebben, maar de machina niet te hebben zien aankomen. Naar gemeld wordt, hebben de pogingen der vereeniging voor Geschiedenis, Na tuur- en Wiskunde tot behoud van 't ge boortehuis van Anthonie van Leeuwen hoek, aan het Oosteinde le Delft niet tot eenig resultaat geleid; het huis wordt af gebroken. Gistermiddag beeft de Nederl. Vereen. voor Internationaal Recht Nederland sche groep der International Law Associa tion te 's-Gravenhage n i et gebouw van den Hoogen Raad'haar jaarvergadering ge houden onder leiding van mr. B. C. J. Loder. Mr. N. van Hasselt hield een inleiding over: .Regelen betreffende den invloed van oorlog op p.ivaatrechteliike contiacten tus schen onderdanen van Staten, die met el kaar in oorlog zijn. Op deze inleiding volgde eenige gedach- tenwisseling. Besloten werd, dat de zaak nader in studie zal worden genomen door een com missie. welke door het bestuur zal worden aangewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7