Landbouw en Visscherij Sport en Wedstrijden. ilieuwe Haarlemsclie Coaraol AAN ONZE LEZERS IETS OVER TORENS. BILJARTEN. DAMMEN. De rykslandboaw-proefstations. De warenwet en het Kaasbesluit 1927. Keuring van vleesch, dat voor uitvoer bestemd is. Machinaal aardappelrooien. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. Ernstige gevolgen. Aan de gevolgen overleden. Een auto-botsing te Oegstgeest. STOOMVAARTLIJNEN. UIT ONZE OOST. re burgemeester van Bandoeng. FINANCIEN. De S pCt. obligatieleening van het St. Petrus Liefdewerk. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen ii. Het volk der torens telt vreemde en ver- «ckeiden familieleden. We vermeldden reeds de minarets. Nog moeten genoemd worden de Dakh- ma's. Deze anders geheeten „torens der stilzwijgendheid" staan in ongeveer 100 exemplaren verspreid over dat gedeelte van Azië, waar de leer der Parsi's of vuur aanbidders wordt gepraktizeerd. Het is bij deze n.l. rite, gelcofsgebruik, de lijken na den dood door de gieren te laten afknagen. Hiertoe zijn de Dakhma's zonder dak en hol gebouwd. De lijken worden er binnenin gedeponeerd en aan de zorgen van het lijken- azende gevogelte overgelaten. Deze torens staan begrijpelijkerwijze op eenzame plaatsen. Dan zijn er de „scheeve torens", van welke de bekendste wel is die van Pisa. Hij ligt pl. m. 4 Meter uit het lood en schijnt nog volstrekt niet zijn steunpunt kwijt te zijn. Dan ook de Aniselli met zijn 447 treden en de Garisenda, die 2.37 M. uit het lood staat, beide te Pisa en w. v. de laatste Dante tot een mooie beeldspraak inspireerde. De dichter had er wel eens naar staan kijken, wanneer de wolken langs den toren schoven, tegen de helling in. Dan leek 't wel of hij helde met rustigen, hoewel ver ontrustenden val. Als de pcëet nu in de hel doolt met Virgüius, arriveert hij bij den put, die voert naar het onderste deel der onder wereld. Daarin staan tot aan hun middel de reuzen, die het aandurfden tagen de goden hun sterflijke krachten te beproeven Nim rod, Briareus, Ephialtes, Antheus enz. De laatste is bereid de twee onder in de schacht te zetten „Toen Virgilius zich grijpen voelde, zei hij tot mij „Kom hier, dat ik je vast- (neme." Toen maakte hij een bundel van mij en (zichzelf. Gelijk het den beschouwer der Garisenda (toelij kt onder den scheeven kant, wanneer een (wolk passeert dat de toren andersom wegwijkt, Zoo kwam Antheus voor aan mij, die 1 opmerkzaam gadesloeg, hoe hij neerboog." We laZen nog hoewel slechts in één bron van de botertoreas, middeleeuwsche verschijningen, die niets abnormaals hadden dan hun origine. Ze zouden n.l. gebouwd zijn uit de dispensatie-gelden, betaald door degenen, die zich de luxe wilden veroor loven, in de vasten boter te gebruiken. Een sprong makend naar onze bewogen tijden, moeten we als modern torenbouw product noemen den Eiffeltoren. Vreemd karkas van metalen geointen, naargeestig symbool van zijn verrr atenalizeerde eeuw, *s avonds den naam van 'n auto-parvenu toeschreeuwend aan de krielende milli- oenen van Parijs. Het Frankrijk, dat eeuwen in zijn hart het kruis droeg, slingert nu vanaf een zin- en geestloos bouwsel in imitatie gouden stralen die zeven letters de ruimte in, waarmee een fortuinlijk geldschraper zijn naam teekentx) De bouw van een toren, dien wij allen kennen, welke n.l. onze oude St. Baaf of Groote Kerk siert, is indertijd niet zeer voor spoedig gegaan. Reeds van het begin der 15-de eeuw af was men begonnen geleidelijk de oude, be staande kerk af te breken en de nieuwe op te bouwen. Het gedeelte van de oude kerk, dat tot 1472 bleef bestaan, had een kleinen toren óp de kerk en een grooteren, die tegen de kerk aan stond. Toen dit gedeelte af gebroken werd, om plaats te maken voor den nieuwbouw, werd een klokhuis gezet, dat vao omstreeks 1479 tot 18C4 bleef staan en wel op de plaats, waar voor een paar jaar door de firma Enschedé een bouwwerk is geplaatst naar het model van het oude „Klokhuis". Na eenigen tijd hingen hier meerdere groote klokken, o.a. de Maria-, de Salvator- en de Bavoklok. Uitvoerig verhaalt Allan, hoe men einde lijk na het overwinnen, „van vele en veler lei bezwaren en nadat er van het tijdstip, waarop de herbouw der kerk een aanvang had genomen, meer dan een eeuw verloopen was, gevoegelijk een toren op de nieuwge bouwde kerk dacht te kunnen plaatsen" en besloten werd tot dezen bouw over te gaan ook hoe, eenmaal begonnen, de bouw met allerlei tegenslag gepaard ging. De bouw van een steenen toren schijnt on trent 15041505 gestaakt te zijn, maar in 1506 opnieuw begonnen. Het bleek echter, dat een steenen toren te zwaar was, wr.nt, nog niet voltooid, deed het zware metsel werk een verzakking ontstaan. Het was ongetwijfeld met mismoedigheid, dat in 1516 de overheden besloten het on voltooide werk af te breken. Met frisschen moed echter maakte men plannen, woog, wikte en sloeg de handen aan het werk om een houten toren te bouwen, die een sieraad moest worden voor stad en strees. Kij werd om tijd en weer met oud-Hollandsche soliditeit te kunnen weer staan geheel met lood bekleed en ge kunt in de stadï<Lr»*:ningen van dien tijd nagaan, hoeveel geld er werd gespendeerd aan de duizenden ponden lood, die daartoe ncodig waren. Deze toren dezelfde, die wij ken nen werd voltooid den 25sten September, den datum, waarop men op de spits het kruis plaatste, „ene gebeurtenis, die nog al de aandacht trok." Hij vormt een waardig „pièce de milieu" in onze waardige Spaarne- stad. Het is wel eens aardig te hooren met welk 'n naiëf chauvinisme een zeventiende-eeuwsch Haarlemmer er over rijmde „Siet gij de Kerke aan of ziet gij op den (Toren, Wat is het overal, wat is het int geheel Van boven tot beneen, een kostelijk juweel 1 Wie sag oyt vaster werk, als uyt een rotz (gehouwen So zierlijk ook daer bij O paerle der ge bouwen 1 Waer vindt men dijns gelijk Gij gaet ook waer gij gaet Geen Toren als bij ons, die op een Kerke staet 1" Aldus Ampzihg in zijn „Beschrijvinge ende lof der Stad Haerlem", onder de afbeelding van de oude Sint Bavo. Welk een wereld van eenvoudige dichter lijkheid ligt er in de torens 1 Daar is op de eerste plaats de toren als drager van de klok, in vreugd en droefheid stem der ge meenschap de blijheid van Paschen, den vrede van Kerstmis roepend, zoowel als de rouw om wie stierf. „Hoe helder klinkt de klokkentaal ten torren uit 1" En die andere woorden van den groo- ten Guido Gezelle „Uw hert is van metaal gegoten, toch blijft het voor geen mensch gesloten, gewijde klok 1 Gij hangt zoo hooge, ik ga zoo leege. Och help de menschen, kranke en veege, gewijde klok En dat uw klank in 't ronde vliege. Zij lief of leed aan sponde en wiege, gewijde klok 1" De toren symbool ook van de stedelijke hoogheid, van rust en vertrouwen in het zich veilig weten van den burger als lid der groote familie er rond om heen vanwaar de wachter rondzag als het oog, dat waakte zooals we dien toren kennen, waarvan Roden- bach zong „Boven Gent rijst, eenzaam en grijsd, 't oud Belfort, zinbeeld van 't verleden maar soms hij rilt en eensklaps gilt zijn bronzen stemme door de stede." De toren symbool nog van den sterke en zuivere van harte, die zich losmaakt van het lagere, in de sfeer van het sursum ccrda en het ad astra leeft inspireerde de Kerk die schoone namen voor de Heilige Maagd „toren van David" en „ivoren toren". Deze verzinnebeelding ook, zag zelfs Kon erus in zijn primitieve torens en zoo spreekt hij van Ajax als van „een toren in den krijg." En allen kennen wij ze, nietwaar, de poëzie der kleine torentjes op 't platteland, omhoog priemend uit bosch- of weidelandschap, 'n motief zeer dierbaar aan dichter en schilder, zóó dierbaar zelfs, dat we met eenige ironie zouden kunnen spreken van „het bekende idyllische torentje in het bekende idyllische landschapje." Het zal niet lang duren, of Haarlem zal twee geheel afgebouwde kathedralen tellen, 'n unicum in de geschiedenis der steden, 'n getuigenis van oud gelooven en jong her leven. Wij, Katholieken, bouwden in de middel eeuwen de oude kerk. Onze activiteit werd geboeid in drie moeilijke eeuwen, die on vruchtbaar bleken op het gebied van bouw kunst. Sinds drie kwart eeuw zijn we min of meer losgekomen uit opzettelijke achterstelling en verdrukking en ons katholicisme is levens vatbaar genoeg om in dertig jaren den bouw te voltooien van een kathedraal, die een der meest grootsche bouwwerken is van den laatsten tijd. Met blijheid en trots wachten we nu den dag dat de twee torens zullen staan als de armen van biddend Haarlem in het stadsbeeld van de twee katnedralen, die gegroeid zijn in de bloeseming van tweeër tijden rijk katho liek leven 1 H. W. F. A. De heer D. Geisow van den Duitschen Zwembond ziet de waarde van de Olympische Spelen te Amsterdam in de eerste plaats in de verzoening tusschen de volken, die er het gevolg van is. „De wedstrijden te Parijs waren een halfheid, en het feit, dat wij aan den start verschijnen, beteekent voor de wereld Duitschland werkt in zijn volle waarde in den raad der volken mede. Am sterdam zal niet alleen de toetssteen zijn voor de beste prestaties ter wereld, doch ons ook een beeld er van geven met welken ernst bij de volken der waarde de sportieve basis gelegd is, welke geest de sport be- heerscht en in dezen geest te overwinnen, lijkt mij waardevoller dan een tegenstander een vijfde seconde achter zich te laten". De heer Zaus (Duitsche athletiek) meent, dat bij de voorbereiding niets verzuimd is. Wanneer het geluk de voorbereidingen aan vult, zullen successen zeker niet uitblijven. De heer E. Aug. Kampmann, voorzitter van het Duitsche Athletiek-Sportverbond verklaart „Een jaar van zoeken naar de besten in de Duitsche krachtsport,mar de uitverkorenen voor de aanstaande Olympiade te Amster dam, ligt achter ons. Wij hebben, evenals de andere organisaties, wellicht ook de fout gemaakt het buitenland te veel van ons kun nen getoond en onze sporttegenstanders van 1928 op het gevaar van Duitsche mede dinging op de Olympische Spelen opmerk zaam gemaakt. Het verschil tusschen onze prestaties en die van het buitenland is thans nog slechts gering, zoodat nog slechts een uiterste krachts inspanning van onze Olympische candidaten een overwinning voor ons brengen kan". Na gewezen te hebben op de verantwoor delijkheid van hen, die de deelnemers aan wijzen, verklaart hij, dat daarna deze ver antwoordelijkheid rust op de deelnemers zelf. Zij zullen sportsmen in den edelsten zin van het woord moeten zijn, dat is hun eereplicht. De heer Rupertt (Duitsche Roeibond) meent, dat de Olympische Spelen dienen de sportgedachte zuiver te houden en te ver breiden en nieuwe vrienden aan de sport te verbinden. De Duitsche roeibond zal te Amsterdam aan den start verschijnen met skiff, twee zonder stuurman, dubbel scull, vier met en zonder stuurman acht. De heer Rup'ertt gelooft tenslotte, dat de vooruitzichten voor Duitschland's vier goed zijn. Naar deze laatste prijzen dingt de Kastan jeboom zelf niet mee. Wel worden voor de leden der Kastan'eboom moyenne en serie- prijzen afzonderlijk uitgeloofd. lederen Dinsdagavond, om half 8 wordt er gespeeld in het clubcafé bij den heer W. Kobus, Binnenweg 59. Heden avond wordt de eerste wedstrijd gespeeld tegen het le vijftal van „Excel sior" uit Haarlem. OM HET NOORDELIJK CLUBKAM PIOENSCHAP. De eerste ontmoeting tusschen de twee clubkampioenen der Noordelijke Hoofd klasse, de „Haarlemsche Damclub" (Afd. A) en „Gezellig Samenzijn.. (Afd. B), is na een uiterst vinnHen en fraaien strijd geëin digd in een verdiende overwinning voor de Haarlemmers. Het heeft in deze ontmoeting, welke gister avond te Haarlem in het clublokaal der „Haar lemsche Damclub" plaats vond, duchtig gesoannen 1 Bij de Amsterdammers ontbrak alleen W. Rustenburg op het appel de Haarlemmers waren geheel volledig. Deze wedstrijd, waarin niet minder dan vier meesters medespeelden, trok enorme belangstelling, temeer omdat de Amster dammers reeds 17 wedstrijden achtereen gewonnen hadden en de wedstrijden tegen de Haarlemmers traditioneel uiterst span nend zijn. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: Bord Nr. „Haarlemsche Damclub" I. Dam- vereeniging „Gezellig Samenzijn" I. Haarlem Amsterdam- 1 P. G. v. EngelenP. G. van Hout 00 2 P. J. v. DartelenA. K. W. Damme 20 3 Ae'oe de JongJ. H. Vos 20 4 H. G. TeunisseC. J. Lochtenberg '11 5 F. A. BerkemeierE. Hubelmeijer 11 6 J. W. v. DartelenP. Mons 11 7 J. B. Sluiter Jr.—J. H. v. Delden 2—0 8 H. J. J. v. SantenP. Seljee 02 9 J. van LooijW. J. Teunisse 20 10 S. M. MonsJ. J. Hubelmeijer 11 bedoeld in art. 1, geschiedt volgens rege len, door den Minister van Landb. vast te stellen. Voorl. uitslag 12—6 voor Haarlem. De partij aan het eerste bord werd afge broken en wordt arbitrair beslist. Vermoedelijke uitslag 128 of 13—7 voor Haarlem. Maandag a.s. vindt de returnmatch te Amsterdam plaats. De Haarlemmers kunnen in dezen wed strijd nog verliezen met 119 om in den eindstrijd om het Nationale Clubkampioen- schap te mogen uitkomen, In ons blad van morgen komen wij nog uitvoeriger op de partijen terug. Jubileum wedstrijden bij de Voor de „Haarlemsche Damcfub" is deze J J wedstrijd een gulden bladzijde in hare ge- Kastanjeboom te Heemstede, schiedenis. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan Om het Kampioenschap van Nederland. der biljartclub „de Kastanjeboom" zijn jubi- Zondag a.s. vangt ia „Parkzicht" te Am- leumwedstrijden georganiseerd, waaraan door sterdam de jaarlijksche wedstrijd om het een 6 tal vereenigingen wordt deelgenomen.1 kampioenschap van Nederland aan. Uitgeloofd worden een zilveren beker I De volgende Meesters zullen aan dezen door de Vereeniging, een Kenaubeker door wedstrijd deelnemen: A. K. W. Damme, den heer Bos, biljartfabrikant, lauwerkran- R. C. Keiler (titelhouder), J. H. Vos, P. J. sen, schilden en zilveren medailles. I van Dartelen (kampioen van Amsterdam), I. Behalve de prijzen voor de te spelen wed- J. de Jong, C. J. Lochtenberg, W. C. J. strijden worden ook eerelinten en serieprijzen Polman en de kampioen van Zuid-Holland, uitgeloofd. I W. Niestadt (Vlaardingen). x) In electrische lampen van duizenden kaarsen sterkte staat de naam Citroën op den Eiffeltoren. DE OLYMPISCHE SPELEN TE AMSTERDAM. Wat denkt U van Amsterdam? De „Leipziger Neueste Nachrichten" heeft naar het Persbureau Vaz Dias meldt tot de leiders van de Duitsche sportorgani saties in verband met de deelneming van Duitschland aan de Olympische Spelen voor den eersten keer sinds 1912 (Stock holm) de vraag gericht „Wat denkt U van Amsterdam V Aan de antwoorden op deze eenvoudige, doch veel-omvattende vraag ontleenen wij het volgende „Dé deelneming van Duitschland aldus dr. Lewald van de Duitsche Rijkscommissie vc>»r Sport aan de Olympische Spelen in Amsterdam 1928 beteekent voor ons allereerst, dat de muur geslecht is die na -en oorlog de Duitsche sport van df sport •Ier wereld scheidde, waarbij er steeds aan moet worden herinnerd dat baron Couber- tin nooit de uitsluiting van Duitschland uit het Olympisch Comité toegelaten of zelfs bevordeiii heeft, doch steeds beschouwd heeft ris een door de tijdsomstandigheden gedwongen rust. Ondanks alle gedurende de laatste jaren plaats gehad hebbende ont- maea'n en van Duitsche sportsmen met iie uit het buitenland, is tcch de IX Olympiade de grootste proef of de moeite en de krachts inspanning van onze sportorganisaties in de afgeloopen jaren Duitschland in de sport de positie zullen laten innemen, die het op economisch gebied in de wereld inneemt. Welke verandering is sinds de Olympische Spelen te Stockholm in 1912 in de beteeke- nis en de waardigheid van de sport inge treden. Thans iiangt de beteekenis van een volk in de wereld in niet geringe mate af van Ministerieel antwoord op de vragen van den heer BraaL Op de vragen van den heer Braat, be treffende verplaatsing van de Rijksland- bouwproefstations voor veevoeder en zaad- contróle van Wagennigen naar Delft, heeft de heer Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geant woord'. Het is den ondergeteekende niet or.be- kend, dat er te Delft Rijksgebouwen zijn, waaraan thans nog geen bestemming is ge geven; ook, dat behoefte bestaat aan rui mere loca'iteit ten behoeve van de Land- bouwhoogeschool te Wagenirgen. Of om bezuinigingsredenen de verplaatsing van een of van beide landbouwproefstations voor veevoederonderzoek en voor zaad- contröle) gewenscht is, wordt onderzocht. De ondergeteekende is echter van mee ning, dat met het oog op de kleine afstand"n in ons land het verschil in ligging van Delft en Wageningen op den tijdsduur voor de verzending van monsters van weinig of geen invloed zal zijn en' als motief voor verplaat sing van een)of beide proefstations bezwaar lijk zal kunnen gelden. zijn prestaties op sportgebied, zij «vormen den maatstaf voor de beoordeeling van de energie, de geestelijke, de moreele en licha melijke gezondheid van een volk en de in vloed van Olympische overwinningen zal zich niet tot het gebied der sport beperken, doch daar boven uit de geheele natie ten goede komen". De voorzitter van den Duitschen Voetbal bond G. R. Blaschke laat zich als volgt uit „Amsterdam zal de groote krachtproef zijn, die het Europeesche continent tegen- pver de overzeesche landen zal moeten onder' gaan, want in Los Angelos in 1932 zal het grootste gedeelte van de Europeesche na tionale organisaties nauwelijks in strit zijn een sterke vertegenwoordiging af te vaar digen, daar de kosten te gre at zijn en de Europeesche sportsmen nauwehjk szoo langen tijd verlof zullen kunnen krijgen. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden alle Europeesche sportorganisaties alle krach ten inspannen haar deelnemers lichamelijk goed voorbereid naar Amsterdam te bfeagen." Na er op gewezen te hebben, dat in Am sterdam heftiger dan ooit om de overwin ning zal worden gestreden en er aan herin nerd te hebben, dat de Duitsche voztbTler- eerst voor den tweeden keer aan de Oly.ns pischeJjSpeizn deelnemen Stockho'm is aangetoond, ''at dat deel a'komslii; is van slechts aen lang vergeten voorproef geweest; ee? v10* 1 Rijksmerk fe-ek!e kaas en het - waarschuwt de leider der Duitsche voet-vet^ehaIAe v~n de .dro«e stof der kaas ien Bij Kon. besluit van den 17den December 1927 (Stbl. 396) tot toepassing van de arti kelen f4 en 15 der Warenwet (Staatsblad 1910, no. 581) op kaas, is o.m. het volgende bepaald; Aangeduid moet worden met den naam k-as" het product, gevormd uit de vaste stof, verkregen door melk, ten deele of ge heel ontroomde melk, room of een mengsel dezer vloeistoffen te stremmen. Op een markt, voor zoover het de ver koopplaatsen betreft, waar kaas bij gedeel ten of bij enkele exemplaren voor het pu bliek verkrijgbaar wordt gesteld, in een winkel of bergplaats, bij winkeliers, slijters of venters in gebruik, of bij het vervoeren langs den openbaren weg door of voor win keliers, slijters of venters naar gebruikers moet elke heele kaas en de kennelijk als zoodanig voorhanden waar en, indien kaas zich bevindt in origineele verpakking, b v. doos, stamol, deze verpakking, voorzien zijn van één der navolgende aanduidingen; VV of Volvet, a. indien de kaas voorzien is van bet Nederlandsche Rijksmerk voor volvette kaas of indien bij een gedeelte van een kaas ten genoegen van den controleerenden ambtenaar wordt aangetoond, dat dat deel afkomstig is van een door dat Rijksmerk gedekte kaas en het vetgehalte van de droge stof der kaas bovendien voldoet aan den cisch, voor kaas, voorzien van dat Rijks merk, vastgesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw; b. indien de kaa/ niet voorzien is van bet Riiksmerk onder a. bedoeld of indien bij een gedeelte van een kaas niet ten genoege van den controleererden ambtenaar wordt R., indien het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 65 procent be draagt. Uitsluitend deze kaas mag als „room kaas" worden aangeduid. Uitgezonderd zijn; a. kaas van een zoodanige consistentie, dat daarop geen aanduidingen zijn aan te brengen. Bij deze kaas moet één dezer aan duidingen zijn aangebracht op het voorwerp, waarin zij zich bevindt of op een onmiddel lijk boven de kaas geplaatst bord of car ton; b. kaas in origineele verpakking in hoe veelheden kleiner dan 59 gram, welke niet van aanduidingen behoeft voorzien te zijn. Kaas en de kennelijk als zoodanig voor handen waar moet voldoen aan de volgende eischen: 1. het procentisch vetgehalte der droge stof mag niet minder bedragen dan de op de kaas of de verpakking aangebrachte aan duiding aangeeft; 2. zij mag uitsluitend vetbestanddeelen bevatten, welke van melk afkomstig zijn; 3. zij moet in deugdelijken toestand ver- keeren; 4. schadelijke bestanddeelen mogen niet aanwezig zijn; 5. andere conserveermiddelen dan keuken zout mogen niet aanwezig zijn; 6. vreemde bestanddeelen, met uitzonde ring van sp«cerijen, geringe hoeveelheden Orleans en onschadelijke dekmiddelen op de korst van de kaas, mogen niet aanwezig zijn. Dit besluit treedt in werking met ingang van den eersten dag van de zevende maand na die, waarin het in het Staatsblad is ge plaatst, dus op 1 Juli 1928 en kan worden aangehaald onder den titel van Kaasbesluit, met vermelding van jaargang en nummer van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. bailers .Amsterdam mag organisatorisch nog zoo goed voorbereid zijn, wij zullen steeds goed doen slechts op ons zelf te ver trouwen en wel op alle punten van de ge heele voorbereiding. Er is ni?ts, dat niet belangrijk genoeg is, om niet met de grootste zorg behandeld te worden Shchts dan, wanneer de raderen zonder stoornis in el kaar grijpen, is de grondslag voor succes gelegd. minste 58 procent bedraagt; 40 inc'ien het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 40 procent be draagt; 30 indien het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 30 procent bedraagt; ?n M, indien bet vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 20 procent be draagt Mager, indien het vetgehalte van de droge stof der kaas minder dan 20 procent be draagt) Ter vaststelling van de ten behoeve van de keuiing van voor uitvoer bestemd vleesch te heffen vergoedingen is bepaald bij K. B. van 30 Dec. jl., met intrekking van de vorige desbetreffende besluiten: Art. 1. Ten behoeve van de keur'ng van voor uitvoer bestemd vleesch wordt eene vergoeding geheven, berekend als volgt: a. voor de keuring van nuchtere kalveren, schapen en geiten 0.18 pei stuk; b. voor de keuring van varkens, vette kalveren en graskalveren, de laatste met een slachtge- wicht van niet hooger dan 124 kg. 0.27 per stuk; c. voor de keuring van alle an dere runderen en van eenhoevige dteren 0.90 per stuk; d. voor de keuring van organen of deelen, bedoeld in artikel 22 van de bij K. B. van 6 Juni 1922 no. 40 vastgestelde voorschriften, 0.15 voor ie dere 25 kg. of een gedeelte daarvan, met uilzondering van aan de voorschriften van het K. B van 23 Nov. 1925 no. 31 onder worpen gesmolten vet, waarvoor eene ver goeding wordt geheven van 0.50 voor iedere 100 kg. of een gedeelte daarvan, met dien verstande, dat voor ieder etipaal, waarin in eene inrchling keuringsdienst zal zijn, eene minimum vergoeding geheven word van 10 of van f 5 indien die ke"- ring niet langer dan vijf achte.eenvolgende uren duurt. Art. 2. D« slotbepaling van artikel 1 ts niet toepasselijk op inrichtingen, als be doeld in artikel 4, 3o., der H'nderwet. Art. 3. Door den Minister van Landb. kan, op grond van bijzondere omstandig heden, het bedrag der minimum vergoeding, genoemd in de slotbepaling van art 1 wor den verlaagd of eene minimum vergoeding voor een langeren termijn dan één etmaal worden vastgesteld. Art 4. De invordering vaa da vergoeding, Langen tijd heeft men gezocht naar een methode van aardappelrooien, waarbij men met minder arbeidskrachten zou kunnen volstaan. Zooals men zich zal herinneren, aldus Ir. Brouwer in het Alg. Ned. Landbouw blad, is men-in Groningen eenigszins van tactiek veranderd, doordien men niet meer prijsvragen uitschrijft, maar een Ameri- kaansche machine, de „Hoover", waarvan men het meeste succes verwachtte, bij een p.'ar landbouwers, de zich speciaal voor dit vraagstuk interesseeren, in gebruik heeft gegeven, om te trachten, door het aanbrengen van verbeteringen, met finan- cieelen steun van den Boerenbond tot een bruikbare machine te geraken. Voor zoover wij weten, zijn o.a. de hee- ren Oldenziel en Zuiderweg nog onvermoeid berrig, hun machine te perfectioneeren. Ook in andere landen heeft dit vraag stuk de volle aandacht. Zoo werden dezer dagen mededeelingen gepubliceerd over een rooier, die wel iets op de Hoover gelijkt, maar toch op een paar punten er van afwijkt. Terwijl de Hoover alleen een schuddend rooster heeft, begint de machine van Bec ker, door hem „Rebeka" genoemd, den grond los te maken met behulp van een werprad. Dit werprad gooit aardappels met aarde, naar achteren op een elevator. Deze bestaat uit twee elkaar omhullende transportbanden, en een slagzeef, die in de binnenste transportband ingebouwd is. De buitenste transportband heeft wijde openingen, van circa 10 c.M. in bet vier kant en neemt loof, tuintjesgras en aard kluiten mee. De binnenste transportband heeft 25 mm. dikke houten staafjes op afstanden van 25 c.M. Deze staafjes rollen onmiddellijk op de daaronder gelegen slagzeef, en nemen vol gens den uitvinder de aardappelen, zonder ze te beschadigen, mee tot aan het eindje van de slagzeef, waar ze overheen rollen, in een kaartje, waaruit men ze met behulp van een schuif beurtelings in een der twee er onder geplaatste manden kan laten vallen. De slagzeef reinigt de aardappels van aarde, doordat er hard tegen geslagen wordt. De werkende deelen worden in beweging gebracht door een kleinen, ingebouwden motor. Daarvoor zijn twee paarden ruim vol doende om de machine te trekken. Dezen herfst is de p-oefmachine werk zaam geweest te Meseritser Berg. De 25-;arige H W., uit Nijkerk, slingerde achter op een motor gezeten, op dan Amersfoortschen straatweg, tan gevolge van een aanrijding met een passeerenden wa gen van den motor. Aanvankelijk dacht men dat hij niet ernstig gewond was. Hij ging weer op 4e dno ritten en reed verder mee. Toen hij thuis kwam nam de pijn ech ter, naar de „Tel." verneemt, toe en over leed W. een paar uur later, Eenige ribben waren gebroken en deze hadden onnr het schokken op den 'motor de longen geraakt. ROTTERDAM, 3 Januari. Vee. Ter markt waren aan. gevoerd 169 naarden, 3 veuiens, 864 magere runderen, 796 vette runderen. 273 vette en graskalveren, 605 nuchtera kalveren, 233 schapen of lammeren, 8 varkens, 46 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien te qual. 105107 c., 2e qual. 97—85 c„ 3e qual. 7565 c., ossen ie qual. 92—95 c., 2e qual. 85—75 c,, ge qual. 65—55 c., ie qual. stieren 84—85 c., 2e qual. 7060 c., 3e qual. 50 c. per kg vette kalveren ie qual. 170190 c., 3e qual. no95 c., 2e qual. 150125 c„ melkkoeien f 190—290, kalfkoeien f200—4to. stieren f 180—380, pinken f150165, gras kalveren f—vaarzen f 160—185, paarden f 100—300, slachtpaarden f90150, hitten f95165, nuchtere kal veren slacht f9—16, fok- f 17—27, biggen f7—15, ever- loopers f Vet vee en vette kalveren redelijk verhandeld, doch prij zen minder vastmelk- en kalfkoeien matig verhandeld nuchtere kalveren met redelijken han-'-' paarden met re delijken, biggen en overloopers met 0 luidenden handel. Eieren. (Rott. Veiling). Aanvoer 3S.1 stuks. Kipeieren f8.25i f1285. IJMUIDEN, 2 Jan. Heden kwamen van de treilvissche- rij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 2 (Christine) met f 8046 IJ.M. 196 (Hercules) met f 10.776 IJ.M. 175 (Trio) met f 3205 IJ.M. 62 (Concordia) met f 2580 IJ.M. 99 (Johanna Elisabeth) met f 3166 IJ.M. 44 (Plejaden) met f 2404 IJ.M. 74 (Poseidon) met f 2896 IJ.M. 176 (Holland II) f 1997 IJ.M. 39 (Schoorl) met f 3495 IJ.M. 118 (Beatrice) met f2287; IJ.M. (56 Groningen! met f2378 IJ.M. 57 (Griesl.md) met f2544 IJ.M. 47 (Tubantia) met f913 IJ.M. 158 (Invierno) met f1287; IJ.M. 147 (Oostzee) met f 1788 IJ.M. 27 (Zwarte Zee) met f 1707 IJ.M. 37 (Maria Elisabeth) met f 6505 IJ.M. 106 (Reiger) m t f 2029 IJ.M. 151 Altatros) met f 83a aan besomming. Tengevolge der beide Kerstdagen was het aantal stoom treilers, dat Maandag van de Noordzee-visscherij binnen kwam met zoo groot als we op zulke dagen gewoon zijn.. Dien dag arriveerden 19 stoomtreilers der plaatselijke vloot met een totaalbesomming van f59.815. Er waren schepen bij, die mooie besommingen maakten de IJ.M. 196 (Her cules) maakte zelfs in betrekkelijk korten tijd f 10.776, hetwelk een prachtig resultaat is. Beugvisch of haring werd niet aangevoerd, zoodat de totaalomzet dien dag als boven- aangegeven bleef. GRONINGEN, 3 Jan. Vee. Kalf- en melkkoeien xe soort f 375—400, 2e s. f 290—320, 3e s. f 200300 kalf- vaerzen ie s. f 275300, 2e s. f 170190, stieren xe s. f 0.940.96, 2e s. f 0.760.82 p. kg. slachtgewichtmelk- schapen f 4050, vette schapen ie s. f 36—42, 2e s. f 30 33» weideschapen ie s. f3638, 2e s. f25—23, weide- lammeren f 1215, vette kalveren f 1.251.30, 2e s. f 1.10 1.X5, vette lammeren f 19—24# loopvarkens f 17—20, vette varkens xe s. f0.560.57, 2e s. f 0.510.52, zouters f0.52—0.54 per kg; biggen f4—7, f0.60— 1 per week. Aanvoer 108 vette koeien, 240 kalveren, 485 kalf- en melk vee, 64 stieren, 604 schapen, ion vette en Londensche varkens, 265 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend, het slachtvee echter bij grooten aanvoer nauwelijks prijshoudend ver handeld. Voor stieren, vette en nuchtere kalveren liepen de prijzen terug, de laatste brachten van f 1015 op. De wol veehandel was zeer slecht, vooral de lammeren waren mei moeite te plaatsen. Vette varkens bij grooten aanvoer iets hooger. Voor biggen liepen prjzen terug. VENLO, 2 Jan. Eieren. (Coöp. Veilingver.) Aanvoer 225.000 stuks. Prijs kippen- f 11.3012.60, kleine f8.80 10.90, eenden- f 11.50. PURMEREND, 3 Jan. Eieren. Op de eirerenveiling waren aangevoerd 38.000 kippeneieren, f9.50—11.50, en 300 eendeneieren, f 8.108.30. PURMEREND, 3 Jan. Kaas. Aanvoer 22.000 kg als 17 stapels fabriekskaas met merk f 50%, 2 stapels boeren kaas met merk f 50. Boter. Aanvoer 359 kg f 2.25—2.35 per kg. Vee. Aanvoer 321 runderen, waaronder 150 vette koeien f 140350, 35 vette kalveren f 1.201.70 per kg, 226 nuchtere kalveren f 11—40, 8 stieren en 14 paarden f 100 200, 1145 schapen en overhouders f2035, 731 vette varkens, slachtvarkens f0.580.63 en zoufers f0.56— 0.57 per kg, 2 magere varkens, 99 biggen f 1015. Handel in runderen, kalveren en schapen stug, in var kens matig. Eieren. Kipeicren f 9.5010.50 per xoo stuks en een deneieren f 8. AMSTERDAM, 3 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f7.758, id. blau wen f 7.507.75, id. bravo's f x, id. industrie f 55.50, id. eigenheimers f 6.50—6.75, id. blauwe poters f 3.50 3.75» »d. bonte poters f 3.59—3.75# Drentsche eigenheimers 4-755» Friesche borgers f 6.757 per hl. BODEGRAVEN, 3 Jan. Kaas. Ter markt waren 162 wagens. Prijzen f4954, rijksmerk ie soort f55oj, at soort f 505 Handel matig. EDE, 2 Jan. Eieren. A nvoe. 30.000 st. ^:ijs f9xx 75. AMERSFOORT. 1 Jj.n. Zuivelproducten. Aangevoe-d V* wagens kaas, prijs f 48—53 per 50 kg. Handel vlug. HULST, 3 Jan. Granen. De aanvoer ter markt was he den ruim. Genoteerd werd voor tarwe f 1013.50, rogge f 12, gerst f 13-50, haver f 10.50, erwten f 25.50. GRONINGEN, 3 Jan. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 3 Jan. 20 Dec. Zomertarwe f f Roode tarwe 9.00—11.00 Witte tarwe 9.00—11.00 9.0011.00 9.0011.00 9.5010.80 10.00—ir.75 11.0012.25 11.00—11 9-'/?— 11.10 io.co—11.20 9.50—11.00 -26.50 De vorige week had de koetsier van de paardentram J. Veihoeven te 's-Hertogen- bosch het ongeluk te vallen. Hij kreeg een slag van het paard tegen de borst. Giste ren is hij aan de gevolgen in het zieken huis van Joannes de Deo aldaar overleden. Te Oegstgeest heeft gisteren In de bocht bij het Groene Kerkje een botsing plaats gehad tusschen een auto van den heer A. Kelderman uit den Haag en een auto van den heer C. v. Gemeren uit Alphen a. d. Rijn. Toen zij elkander naderden en een bot sing voorzagen, remden ze beiden krachtig, doch door de gladheid vloog de auto van K. tegen dien van v. G. op, waardoor deze ondersteboven op de tramrails kwam te liggen. De echtgenoote van den heer v. G., die naast hem in den auto zat, word door glas scherven erns'ig aan het gelaat gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER II 3/1 v.m. 9 u- 30 v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 2/1 Sagers gep./Mclilla n. Bremen. FLENSBURG 3/x Lizard gep., St. John (N.B.) n. Antw. JONGE MARIA, Rott. n. Napels, pass. a/x Finisterre. KRALINGEN 2/1 v. Gibraltar n. PEURSUM i/x v. New York n. Puerto Plata. PHORUS 2/1 v. Shanghai n. Hongkong. SAN ANTONIO, m.sch., 2/1 v. Pac te Sevilla. STAD ZALTBOMMEL i/i v. Rott. te Port Talbot. STOLWIJK 2/1 Ouessant geo., Huelva n. Sas v. Gent. VECHT 2/1 v. Palermo te Sfax. ZAAN 2/1 v. Oran n. Valencia. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.( 2/1 nam. 2 u. te Rlo Grande zal vermoedelijk 5/ix de reis \toortzetten. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 2/1 v. Alexandriè n. Volo. AJAX 2/1 v. Alicante v. Gibraltar. ARES (uitr.) 1/1 te La Guaya. COTTICAk 3/1 Paramaribo, 1. v. Havre, te Amsterdam. EOS 2/1 v. Tarragora n. Valencia. FAUNA 2/1 v. Hamburg n. Amst. HECTOR 1/1 v. Korsor te Hamburg. IRENE, Valencia n. Londen, pass. 2/x nam. 2 u. 50 Dun- geness. MÈROPE 2/x v. Amst. te Barcelona. NEPTUNUS 2/1 v. Genua te Burriana. NOTOS, Rott. n/d. Middell. Zee, pass. 1/1 Ottavos. ORPHEUS 2/r v. Venetië n. Triëst. PERSEUS, Aarhus n. Amst., pass. 2/1 Brunsbüttel. VULCANUS 2/1 v. Bremen n. Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIAS 2/1 v. Bcira te Durban. HOLLAND—AMERIKA LIJN. CARDIGANSHIRE 2/1 v/d. Pacifickust, 1. v. Southamp ton te Londen. GROOTENDIJK, Rott. n. New York, pass. 2/1 Scilly SPAARNDAM, Rott. n. New-Orleans, 2/1 v. Havre. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ALDERSMIN (uitr.) pass. 3/1 Gibraltar. ANDIJK (uitr.) x/x v. Colombo. IJSELKERK (thuisr.) pass. 3/1 Perim. KOUDEKERK (uitr.) 2/1 te Karachi. HOLLANDO' JST-AZIE LIJN. GEMMA (thuisr.) 31/12 v. Singapore. OUTKERK (uitr.) 2/x te Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. VLIELAND (uitr.) 2/1 v. I^s Palmas. JAVA?•-/V YORK LIJN. PRIAM, v. New York n. Java, 3/x te Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisr.) 4/1 te Cowea verwacht, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDAB1 (thuisr.) 2/1 v. Rio-Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAPENOR, v. Japan n. Rott., 3xx v. Manila. PATROCLUS, v. Japan r. R tterd.# 31/12 U Singnp^re. TITAN, Japan n. Rott. pas a/x Gibra! a EMZETCO LIJN. JONGS JACOUBS a/i v. Valencia n. Rott. 11.0012.50 11.0012.50 14.0017.00 25.0037-25 15.00—22.50 15.0022.50 10.0011.85 33-00—33-00 IrJ. rogge9.50ro.75 Wintergerst xo.óo11.75 Zwanenh. gerst 11.0012.25 Zomergerst xr.oo11.^5 W.tfehavc. 10.21—11.20 Zwar:e have- 10.50—11.25 Gele haver xo.5011.25 BI.peulvruchten Gr.erwten 16*00—26.50 16. Schokkers Paardeboonen 11.0012.50 Wierboonen 11.001250 Waalsche boonen 14.00X7.00 Karwij aad23.0038.00 Koolzaad T*.oo22.00 Gcelmósterdzaad 15.0022.00 Kanariezaad 10.0011.85 Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans "voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, icLnd- sche gerst, alle haversoorten 10 ct. BROEK OP LANGENDIJK, a Jan. (Langedijker Groentenveiling). Roode kool ie s. f 12.8016.30, roode kool ae s. f 1315.10 per 100 kg, aangevoerd 49.000 kg. Gele kool ie s. f 7.9011.20 per 100 kg. aangevoerd 35.000 kg. Witte koo» (Deer.sche) f 4.106.60 per 100 kg, aan gevoerd 41.000 kg. uien f 11.50 per 100 kg, aangevoerd 475 kg. ELST (Bet.), 2 Jan. Fruitveiling V. V. O. B. Extra belle fleur 1215, iste soort 89V0, 2de sccrt 36 V-, goud- reinetten iste soort 1019, 2de soort 6—7V2 sterappels 13—20, winterjannen 8%9, bredero's 1213, enkele benderzoet 56, dubbele benderzoet 6%7, reinzoet 5/26 ct. per kg. LOOSDUINEN, 2 Jan. (Groentenveiling). Savoyekool f79 per 100 stuks; spruitkool f1725 losse f 613 per 100 kg prei ie soort t 5.107- 6.50 2e soort f 2.60 4.S 3-. soort i x.2u2 :0 sr'derij te sooi? r 204.60 2e soort f 1.90—3 knolselderij f 2.803.40 per 100 bos boerenkool xe soort *0.31—0.48; 2e soort fo.io0.28 per kist. Aanvoer 7656 bos prei, 5957 kg bocrenxool, 1883 bos selderij. LOOSDUINEN, 2 lan. (Loosduinscbe groentenvei ling). Prei f 3.40—7.80, selJem f 48.60 p. 100 bos kroten f4.80 p. 100 kg; boerenkool fo.290.51 p. kg. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Jan. (Noordermarkt- b>nd). Uien fu.40—11.70; drielingen f 10 roode kool f 13.10—16.50 witte kool f 5.40—7.30 gele kool f 8.60 12.60 per 100 kg. PURMEREND, 2 Jan. (Atslagvereeniging Beemster Purmerend en Omstreken). Witlof f 2026 per 100 kg savoyekool f 810 per 100 spruitkool t 25.45 per 15 kg boerekool f 1.203.40 per too struiken rapen f 2.10 per 100 st. wortelen 1 1.401.60 per 25 kg uien f 101 2.75 pet* 25 kg prei f 7—22 per 100 bos. Appelen. Zoete bellefleur f 710, Bramley Seedling f 1216 per xoo kg. Peren. Winterjan f2.50xo per 100 kg. UTRECHT, 2 Tan. (Vereen. Groenten- en vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken"). Knolselderie f 24, prei f 0.70 —3.70, roode koo.' f 727, savoye f 822, boeren f 0.70 5.60 p. joo st.witlof f 1938, spruiten f 1548, Friesche peen 5.106.60, id. rapen f 3.804.20, bieten f 8xo, uien f4x6 p. 100 kg. BODEGRAVEN. 3 Jan. 1928. Kaas: Aanvoer 162 partijen, waaronder 141 Rijks merk, 6759 stuks, wegende 54072 K.G. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk le soort 5660, 2e soort 5054, zwaardere zonder Rijksmerk 4954. Handel matig. WOERDEN, 4 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer 132 partijen. Eerste kwal. 4956, tweede kwaliteit f 5053; met Rijksmerk 54 57. Handel matig. Anela sein! uit Bandoeng. De burgemeester van deze gemeente, de heer B. Coops, gaat 4 Juli a.s, met pen sioen. De Nederlardsche Landbouwbank, te Am sterdam en d« heeren Lentjes Drossaerts, 's-Kertogenbr,cb, berichten, d'.t de 5 pet. jcr. e Ai?, leening. groo' 750C09.—, f?e serie) ten laste van het Pauselijk Lief dewerk van d«n H. Apostel Petrus te Rome a 93/4, - l volteekend 1».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8