Voornaamste Nieuws S VRIJDAG 6 JANUARI 1928 X Partij en Vakbeweging in de S. D. A. P. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16749 Een kloek woerd v op z'n tijd. KENNEMERLAND. De Beverwijksche veilingen. Zwa»-^ brand in een teerfabriek te Uithoorn. ZWARE BRAND TE HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Een schade van f 100.000. Telegrafisch Weerbericht. Trein ontspoord tusschen Zaandam en Krommenie. De heer J. H. M. Evelein 80 jaar. De commissie tot onderzoek van het Cadeaustelsel. Uit wraak vermoord? BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IE N 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij v#oruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abcnné's op dit blad zijn, ingevolge de ei ze kerings voorwaar den f - Le*'?n'lange êei:eele ongeschiktheid tot werken door f ncn bij een ongeval met f «Efl bij verlies van een hand, f |OC bij verlies van een f CA bij 'n breuk van f A bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een aer volgende mtkeerngen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U. docdehjken afloop1 £3U. een voet of een oog; I lZ«." duim of wijsvinger; I been of arm; I 4U.^ andere vinger. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITEP.LI.JK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Men zal zich herinneren, hoe nu onge veer twee jaren geleden de altijd roerige leider van het N. V. V, de heer Stenhuis, een campagne begon om de S D. A. P. om te zetten in /een „partij van den Ar beid", een socialistische partij dus, waarin de vakbeweging den boventoon zou voeren en de politiek een ondergeschikte rol zou spelen. Stenhuis ontmoette dadelijk in den gehamasten strijder Vliegen een man, die hem op alle wapens stond en in „Het Volk" werd een interessant gevecht ge voerd, dat duidelijk liet blijken: het is Stenhuis om de leiding te doen. De voorzitter van het N, V, V. heeft het bij die gelegenheid moeten afleggen, niet het minst door zijn tactische fout, dat hij zijn plan buiten zijn dagelijksche me dewerkers, de leiders der verschillende vakbonden, opzette en openbaar maakte. Dezen vielen hem dan ook stuk voor stuk in het publiek af Daarop kwam het roode congres bijeen en bekrachtigde nogmaals Stenhuis' nederlaag. Toen al reeds voorspelden wij echter, dat deze geweldenaar de man niet was, om zich in een hoek te laten duwen; hij zou terugkomen en hij is teruggekomen. Er werd n.m. een commissie ingesteld door de besturen van S. D. A. P. en N. V. V. tot onderzoek naar de beste wijze van samen werking tusschen de roode Partij en de Vakbeweging. Begin October van het vorig jaar kwam deze commissie met haar werk gereed en haar conclusies werden op 18 Oc tober in Het Volk gepubliceerd, welk blad de zaak warm bij de partijgenooten aan beval. In de niet-socialistische pers is toen al dadelijk de vinger op sommige van die conclusies gelegd en aangewezen, dat de vakbeweging thans met de stille trom bezig was binnen te leiden, wat indertijd aan den heftigen Stenhuis geweigerd was. Maar natuurlijk ontkende „Hef Volk" dit. De katholieke en christelijke pers moest maar in eigen kring kijken; daar was genoeg te doen. Met de S. D. A. P. had zij zich niet te bemoeien; die zou haar eigen zaakjes wel opknappen! Maar zie, nu heeft de socialistische pro fessor tnr. Bonger in „de Socialistische Gids" dat werk van bovenbedoelde com missie ook, onder banden, genomen en merk waardig komt deze wetenschappelijke so cialist, dié den moed heeft buiten het enge partijhokje te kijken, tot dezelfde gevolg trekkingen als indertijd de „burgerlijke critici, Dezen bestrijder kon „Het Volk" echter niet met een hooghartig gebaar op zij zetten en in drie 'ange hoofdartikelen heeft het nu getracht het betoog van den professor-partijgenoot te ontzenuwen Wat 'n kostelijke lectuur! Wat wij ook van de roode collega's kunnen zeggen aan scherpzinnigheid ontbreekt het hun nooit Daarom maken deze artikelen, waarin al lerlei hopelooze pogingen worden gedaan om aan een logische redeneering te ont snappen, een des te fataler indruk. Wan neer het betoog van prof, Bonger werkelijk zoo geheel er naast was, als het roode hoofdorgaan het wil doen voorkomen, dan zou die anders zoo vaardige redactie niet zoo veel woorden noodig hebben gehad om rond de zaak heen te praten maar den ge leerden partijgenoot in weinig zetten schaakmat hebben gegeven. Maar voor den objectieven lezer is het daar nog ver van af. Het betoog van prof. Bonger komt kort weg hierop neer: Wanneer het alleen om een goede samenwerking tusschen partij en vakbeweging te doen is, dan behoeft in den vorm, waaronder thans wordt samenge werkt, niets veranderd te worden. De lei ding der partij praat van tijd tot tijd met de leiders der vakbeweging, wanneer dat noodig wordt geacht en over punten, die de partij gewenscht acht met de vakbe- weging onder het oog te zien. Maar wan neer men een Algemeenen Raad gaal instel len, waarin partij en vakbeweging gelijke lijk vertegenwoordigd zijn en men gaat daar in over de vaststelling van het verkiezings- program praten en alle onderwerpen be handelen, welke fnaar in het parlement ter sprake kunnen komen, men gaat daarin zelfs het politiek advies aap de kiezers op maken, dan moet ieder-en voelen, dat voortaan de politieke leidftig gedeeld wordt door partij en vakbeweging en dat de sterkste persoonlijkheid in zulk een ver gadering de overmacht heett. Wat doet nu ,ITet Voik" om aan dit klemmend betoog te ontkomen? Het re deneert honderd uit, dat er, wanneer de conclusies van de commissie worden aan vaard, niets veranderen zal. Een nuchter mensch vraagt dan aanstonds: maar waar voor is dan heel dat werk ondernomen en wordt er straks een congres belegd om die samenwerking tusschen partij en vak beweging nader te regelen, wanneer er toch niets verandert? Daarop heeft ,,Het Volk" geen antwoord Het gaa' de ver schillende, door prof Bonger genoemde bezwaren na, de bespreking van allerlei politieke en sociale vraagstukken, de vast. stelling van het verkiezingsprogram, de vraag van al of niet deelnemen aan de re geering, de vaststelling van het politiek ad vies enz, en bij alles weet het roode or gaan aan te toonen, dal in het verleden pver dit alles wel eens tusschen partijlei ding en vakbeweging is gepraat. En daar- mee moet prof Bonger het dan doen! Maar men behoeft geen professor te zijn, om de zwakheid van deze repliek te ge voelen. De kern van de zaak. waaraan „Het Volk" zich wel wacht te raken, is deze, dat thans wordt voorgesteld, „dat partij en vakverbond zullen samenwerken op alle gebieden, waar dit noodzakelijk of wenschelijk is ter bevordering van het be lang der arbeidersklasse en ter versterking van haar machtspositie." Welnu, men kan 't na aanneming van deze conclusie, veilig aan Stenhuis overlaten, om voortaan in al les het belang der arbeidersklasse en de versterking harer machtspositie te zien! Een tweede, veel voornamere afwijking van den nu bestaandcn vorm van samen werking is de instelling van een Algemee nen Raad. waarin om zullen zitting heb ben de besturen van de S. D. A P. en van het N. V. V Deze Raad zal ten minste eenmaal in de drie maanden bijeenkomen ter bespreking van actueele economische en politieke vraagstukken. De voorzitters van S. D. A. P en N. V. V. presideeren beurtelings de vergaderingen van den Raad. Nu kan „Het Volk" draaien, Zooals het wil, een kind kan echter begrijpen, dat de vakbeweging op deze wijze zich ten minste de helft van de politieke leiding der S. D A. P. toeeigent, te meer, waar Stenhuis op den voorzitterstoel van den Algemeenen Raad zeker van zijn oude idealen geen afstand zal doen, maar zich eén stillen triomphator zal voelen. In de katholieke partij is scheiding van politiek en vakbeweging en vooral het hou den van de politiek buiten de sociale or ganisaties, steeds een gezond beginsel ge weest, waaraan ten strengste is vastgehou den, tot zegen èn van de rolitieke partij èn van de vakbeweging. Ook de roode po litieke leiders hebben nu al jaren lang hun best gedaan om de politieke partij naast de vakbeweging een zelfstandige positie te doen innemen, om ieder baas in eigen huis te laten blijven. Te onzaliger ure echter hebben zij nu en dan getracht de vakbe weging achter roode stembuscampagnes te laten aanloopen. Langzamerhand kwam de blijde verbroedering, totdat het N. V. V. zeide: de liefde kan piet van één kant ko men! Nu is het al zóóver, dat er twee lei ders op den bok van den politieken Wagen gaan zitten. Het blijven er twee, met al de misères van een dubbele leiding, of een van beiden gaat op den duur over boord. Maar dat het Stenhuis zal zijn, die het eerst valt, dat moeten wij nog zien om het te gelooven. Verschil van beginsel en misschien nu en dan ook wel van opvatting in de practijk, kan ons niet beletten, hulde te brengen aan den heer Krelage, die zich in verschillende kwaliteiten doch zeker het meest als voorzitter van Bloembollencultuur en van de Kamer van Koophandel groote ver diensten voor zijn vaderstad heeft ver worven. Zoo bezit deze rase-hte Haarlemmer ook de gave Ier juister tijd een kloek woord te kunnen en te durven spreken Van deze gave heeft dp heer Krelage op nieuw blijk gegeven in zijne deze waek ge houden Nieuwjaarsrede als voorzitter der Kamer van Koophandel. De heer Krelage is in die rede lang niet malsch van leer getrokken tegfen de Neder- landsche bankiers, die in onzen tijd propa ganda voeren voor het plaatsen van Duit- sche leeningen hier te lande en hij vergelijkt hen met de personen, die in vroeger eeuwen wapenen en amunitie aan den vijand le verden om hun eigen landgenooten daarmee te doen treffen De Nieuwjaars-redenaar toont dan aa". hoe de opbrengst var die in Nederland ge plaatste leeningen maar al te vaak moet dienen, om Duischland onafhankelijk te ma ken van den invoer 'an Nederlandsche groenten. Zoo wordt een der allervoornaamste ex port-bedrijven op verschrikkelijke manier bedreigd, zoo wordt onze handelsbalans op belangrijke wijze ongunstig beïnvloed. 't Was weliswaar niet fonkelnieuw, dit gezichtspunt, maar het deed toch wel zeer weldadig aan, dat de spreker d:t op die plaats en zoo zonder eer. blad voor den mond te nemen, durfde zeggen. Opmerke lijk was ook, dat de rede op dit punt van scherpe critiek, zonder tegenspraak bleef. Uit de rede van den heer Krelage blijkt o.i. opnieuw, dat we m ée jaren welke ach ter ons liggen veel te vee' den nadruk heb ben gelegd op de behoeften aan kapitaal vorming en daarbij fe vefef aan geldkapitaal hebben gedacht Aan die kapitaalvorming ontbreekt thans niets meer, zij is alleszins voldoende Maar nu tobben wij met een ander euvel. De perspectieven voor onze industrie zijn mo menteel onvoldoende en zco is er dank zij mede de tarief-politiek van vrijwel alle Europeesche en niet-Europeesche Staten, geen voldoende gelegenheid om het „ge vormde" kapitaal in ons eigen vaderland te beleggen Er is geer vraag naar; er komen geen industrieele emissies aan de Beurs. Het kapitaal vindi zijn weg naar hst bui tenland, waar men het meer dan eens tegen ons zelf aanwendt. Daaraan moest, zoo mogelijk paal en perk kunnen worden gesteld, want de kapitaal vorming waarom zoo zeer is geroepen wordt zoodoende eer een kwaad, dan een goed! De heer Krelage deed o.i. terecht een heroep op de bankiers, het particulier initiatief, zooals dat tegenwoordig heet want van Overheidswege zal hier wel wei nig kunnen worden gedaan. Moge zijn roep stem gehoor vinden, al vragen wij ons ook af wat er dan met het geld zou moeten gebeuren, waarvoor in Nederland geen em plooi is? Maar zou de heer Krelage misschien in zijn gedachtengang ook nog een schrede verder kunnen gaan en zich wellicht nog eens de vraag willen voorleggen, of de economische politiek van de Overheid ook hier te lande niet in een richting moet gaan, waardoor er voor dat overtollige geld in eigen land gelegenheid tot belegging komt, waardoor er voor de eigen industrie weer betere perspectieven zouden aanbre ken? Wij zouden dat toch nog meer afdoende achten, dan het beroep dat nu is gedaan op de bankiers Een nabetrachting over het conflict. 1 April wordt een keurmeester aangesteld. De vorige maand hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over het conflict, hetwelk ontstaan was tusschen de organi satie van kooplieden op de Beverwijksche groentenveilingen „Handelsbelangen en de directie van de veiling „De Eendracht, Thans lezen we in het centraal orgaan van de groenten- en fruithandelaren de volgende nabetrachting over dit conflict: „Nu dit conflict uit de wereld is door de uitspraak der Arbitragecommissie, welke met algemeene stemmen afkeuring uitge sproken heeft over de gestie van de veiling „Eendracht," mag het van .voldoende be lang worden geacht om op aeze plaats eens na te gaan, van welke beteekenis dit con flict is geweest en welke lessen uit dezen strijd tusschen handel en veilingen voor eerstgenoemde te putten zijn. De eerste les, die de Beverwijksche vei ling kooplieden uit dit conflict mogen en ook moetentrekken, is deze, dat ze goed gedaan hebben met de oprichting van hunne vereeniging „Handelsbelangen." Immers ware de handel laks gebleven als zoovele jaren het geval geweest is, had men deze organisatie niet opgericht, dan zou de saamhoorigheid van den handel niet tot uiting hebben kunnen komen en zou deze veiling uitvoering hebben kunnen ge ven aan hare dreigementen en daarmede den kooplieden een groot onrecht hebben aangedaan, die dan de dupe geworden wa rén van het ontbreken van organisatie. Ge lukkig is dit nu niet het geval geweest en zaf de eerste les, die de leden van deze vereeniging uit dit conflict wel reeds ge trokken hebben, deze zijn! dat ook in de toekomst organisatie geboden blijft. Er is ons geen centrum van tuinbouw be kend, waar een zoo sterke organisatie van den handel noodig is als juist te Beverwijk. Nergens is het veilingswezen zoo achterlijk en laat mede daardoor de aflevering der producten zoo te wenschen over als in dit tuinbouwcentrum. Nergens anders is et zooveel nuttig werk te doen voor een r>r" ganisatie van handelaren dan juist te Bé- verwijk. En toch, tot voor korten tijd ont brak elke organisatie. Kwam hierin veran dering door de oprichting van „Handelsbe langen," nu deze vereeniging op waardige en op eclatante wijze den vuurproef heeft doorstaan, mag verwacht worden, dat door ''eze vereeniging met groote kans op succes begonnen kan worden aan de oplossing van ve»! en velerlei andere dingen. Alvorens h-'erover iets te zeggen, gevoe len wij als ingewijden, die 't ontstaan e" het verloop van dit conflict kennen, de be* hoefte om deze ve-eeniging geluk te wen schen met den afloop van dit conflict en hulde te brengen aan hunne vertrouwens- mannen, die in deze voor haar opgetreden zijn Voor het ka'me en toch zoo b»sliste op treden van het bestuur van „Handelsbe langen hebben wii respect gekregen en w-i ziin in dit onzirht vol bewondering- Het is ons bekend, dat het moeite beefl gekost, om i)e warirhloed'gen onder de verbitterde kooplieden te brengen tot de overtuiging, dat zco eenigszins anders mo- geliik was, niet tot scheme maatregelen mocht worden overgegaan. Het is ons ook bekend, dat van andere züde gaarne zo' ziin gezi'n, dat Handelsbelangen" in deze vuurproef gebleven was. Leden en bestm"' '"ebben getoond ongewassen te zim tegen d,a.t, wat als eerste hindernis on hun vif-t is gekomen «-n zij hebben overwonnen- Daarvoor hulde! Dit conflict en zijn afloop zullen niet na laten, hun invloed te doen gelden in geheel Kennemerland. De r.ublicaties in de plaat selijke ners vooral hebben en zullen daar toe bijdragen De tuinders zullen voortaan met belangstelling kennis nemen van wa' er in ..Handelsbelangen" tot uiting komt e*1 zu'len gedachtig zön aan de les, die &e betrokken veiling beeft gekregen. Maakt de vereniging „Handelsbelangen een -gepast gebruik van haar verkregen po s'tle, dan kan dit niet anders dan goed zit" en van groot algemeen belang voor hand®' tuinbouw. Wij zoud-m ons orgaan vol kunnen schrij ven over de klachten, die te uiten zijn, als mede over dat, wat op de veilingen tf Reverwuk nog voor verbetering vatbaar fe- Wii weten echter, dat het bestuur va" „Handelsbelangen" evenzeer overtuigd van de zware taak, die het op zich geno- men heeft en wji wéten evenzeer, na d'1 conflict vooral, c?(at het hun niet aan de noodige capaciteiten ontbreekt, óm de mis standen op te ruimen. Dit vertrouwen e" deze zekerheid mogen wij putten uit H?' verloop van dit conflict. Wie meeleeft met wat in de laatste maaP' den te Beverwijk heeft plaats gevondé"' wie daar de toestanden kent en de inncr- luke beteekenis begrepen heeft van dif con flict, die is vol vertrouwen ten opzicht® van de wijze, waarop „Handelsbelangen" misstanden uit den weg zal trachten te ré'~ men en verbetering te brengen in de M'' levering der producten. Wij verwachten, d^t hierbij op dezelfde wijze gehandeld zal wor den als in dit eerste conflict, als bij deze vuurproef en, naar onzc meening, kan da" succes niet uitbijven." A. S. Bij een onderhoud, dat wjj over deze zaak met belanghebbenden hadden, deelde men ons mede, dat er inderdaad nog veel te verbeteren valt aan de toestanden bij de Beverwijksche veilingen. Op het gebied van sorteering en verpakking bestaan nog vele misstanden, die voor vele kooplieden een beletsel zijn om op de Beverwijksche vei lingen handel te drijven. Het is voorgekomen, dat een exporteur een groote partij aardappelen had gekocht, welke, na opgehaald te zijn, een belangrijk tekort aan gewicht bleek te bezitten. De exporteur kon geen verhaal vinden en be sloot daarna om niet meer aan de veiling te Beverwijk te koopen. Bij een andere gelegenheid, toen een groote partij rabarber verzonden moest worden, werd niet te Be verwijk gekocht, omdat de rabarber nie: gesorteerd was. Onnoodig te zeggen, dat de producenten zelf hier het grootste nadeel van onder vinden. Ten bewijze, hoe een veilingdirectie zelf de ongewenschte toestanden in dc hand werkt, haalde men een voorbeeld aan van een aardappelenkoop, op bovengenoemde veiling. Een grossier had getracht een partij aardappelen vóór de veiling te koopen en bood 5 cent per Kg. De tuinders wilden echter liever de veiling afwachten, in de meening, dat de prijzen wel hooger kon den gaan. Dit was echter niet het geval. Toen dezelfde grossier den daaropvolgen- den dag op de veiling aardappelen kocht voor 4% cent, eischten de tuinders later 5 cent, zonder daartoe eenig recht te heb ben natuurlijk. Een poging, om de zaak in der minne te schikken, faalde, waarom de veiling zelf later het verschil bijbetaalde, uit vrees blijkbaar om haar ciënt-tuinders te verliezen. In de vergaderingen van de groote coö peratieve veilingen, de R.-K. Tuindersver- eeniging „Kennemerland", die met haar 600 leden de grootste veiling in Beverwijk is, er. de „Vrije eViling" (met 250 a 300 leden) is reeds dikwijls aangedrongen op zorgvul dige behandeling en sorteering der produc ten. Doch er bestaan hiernaast nog twee particuliere veilingen, waardoor een alge meene regeling zeer moeilijk werkt, In overleg met de organisatie van koop lieden is thans besloten, om verschillende verbeteringen in te voeren.Reeds is in de ledenvergadering van „Kennemerland" aan het bestuur machtiging verleend om de verdere aanschaffing van z.g. uniformkisten, zooals die in het Westland gebruikt wor den, en die een bepaald gewicht inhouden. Tot dusver kon uitsluitend per kist wor den gekocht, terwijl in het buitenland per pond gekocht wordt. „Kennemerland" had reeds 100 van deze kisten geruimen tijd geleden als proef in bedrijf gesteld. Voorts zal op 1 April a.s. een keurmees ter worden aangesteld, die bevoegdheid zal hebben op alle veilingen. Dan ligt het in de bedoeling een rege ling vast te stellen voor den aanvoer van asperges en rabarber. Deze zullen straks alleen gesorteerd mogen worden aange voerd als le en 2e soort. Rabarber wordt dan dus niet meer gelevérd „bij de struik vandaan" zooals dat in vakterm luidt. Ook voor spinazie zal sorteering worden inge voerd, met le en 2e soort. Tenslotte is „Handelsbelangen" bezig Wet de samenstelling van een regeling van den aardapptlenaanvoer, betreffende sor- teering en verwijdering van aarde, etc. De Bedoeling is dan ook hiervoor een uniform regeling vast te stellen. Een behoorlijke sorteering vooral en dit geldt van de meeste productie is een van de dingen, Waarop de tuinders van Ken-ie-n.?rland moeten aansturen. Door een lek in een der distilleerketels. Te Uithoorn heeft gistermiddag op hét 'errein van de Nederlandsche teer- en apohalt-industrie een groote brand gewoed. Te omstreeks half 3 ontdekte de direc teur van de fabriek, de heer K. v. d. Woerd, dat er brand was uitgebroken in de distilla tie-inrichting. De brand was ontstaan door een lek in een der ketels. De heer v. d. Woerd had de tegenwoordigheid van geest den teerloevoer af te sluiten. De brand liet zich aanvankelijk buitenge woon ernstig aanzien. De brandende teer verspreidde zich over "et terrein en ontwikkelde geweldige vlam men en enorme rookwolken. De plaatselijke brandweer, onder leiding van den heer Jan van Zwieten, tastte het vuur met volle kracht aan. Ter plaatse waar de brandende teer wegvloeide, werd ®®n greppel gegraven, waardoor de gevaar- "jL vloeistof werd afgeleid naar een sloot. Het blusschingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard, daar herhaaldelijk °P de terreinen gelegen vaten benzol ont- °loften. Tot ver in den omtrek waren de v'ammen en de dikke rookzuilen, die boven '.onderden belangstellenden, uit den oin- ®'e fabriek uitkronkelden, te zien. Vele Llek„ kwamen naar de plaats van den brand. Den geheelen namiddag werd het blus- schingswerk voortgezet en ook hedennacht. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt Sedckt door verzekering op beurspolis De distilleer-inrichting heeft groote schade geleden, terwijl vele leidingen zijn ?esprongen. Persoonlijke ongelukken hadden niet Plaats. Hedenmorgen, omstreeks 9 uur, is een zware uitslaande brand ontstaan in het schurencomplex van den heer De Ridder, bewoner van de „Roonshoeve", staande achter aan den Machineweg nabij het Noordzeekanaal, in de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude gelegen. Om* half 9 was men nog in de gebouwen geweest en had toen niets verdachts bespeurd Het gebouwencomplex was onlangs nieuw ge bouwd en had ruim 50.000 gekost, In de schuren was opgeslagen de oogst van 30 H.A. koren. Alles is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend; ver zekering dekt de schade. De brandweer van Halfweg was spoedig ter plaatse. Op het terrein van den brand wa« o.m. aanwezig de burgemeester van Haarlemmerliede, de heer L. H, Simons. Nader vernemen wij: Hedenmorgen 9 uur is brand uitgebroken in de nieuwe boerderij van de Roonshoeve, eigenaar C.de Ridder, in den Houtrakpol- der onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De nieuwe boerderij, ter waarde van f 100.000, is totaal uitgebrand, Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de schade. Omstreeks half een hedenmiddag duurde de brand onverminderd voort en gaf de brandweer van Halfweg nog water. Door krachtdadig optreden der brandweer zijn 't woonhuis en ongeveer 30 woningen in de onmiddellijke nabijheid voor verwoesting behoed. Op het terrein van den brand, waar onze verslaggever onmiddellijk aanwezig was, vernamen wii nader: Men tast omtrent de oorzaak in het duis ter. Om half negen ging het personeel uit het gebouw; alles was toen in orde, er brandde geen! kachel of iets dergelijks. Toen om ongeveer negen uur de eigenaar in het gebouw kwam, ontdekte hij den brand. Het vuur liet zich toen reeds ernstig aanzien. De eenige mogelijkheid is, dat de brand ontstaan is door kortsluiting. Gisteren is de electrische florschmachine gebruikt; na afloop is de krachtstroom uitgeschakeld, er brandt geen kachel of licht en alle zeke ringsstoppen waren in orde,terwijl alleen de lichtstroom was ingeschakeld. De oor zaak is daarom een raadsel Onmiddellijk, nadat de eigenaar zijn boerderij in brand zag, werd de brand weer van Halfweg telefonisch gewaar schuwd. Deze was spoedig, ongeveer kwart over negen, ter plaatse, zoodat bin nen een half uur na het melden van den brand de motorspuit was gereed gemaakt, de brandweerlieden gealarmeerd en met 4 slangen water werd gegeven. Ook burgemeester Simons, van Halfweg en wethouder Biesheuvel waren spoedig aanwezig. Toen de brandweer verscheen, zag men onmiddellijk, dat het onmogelijk was het gebouw te behouden. Het woonhuis van den heer De Ridder, dat ongeveer 10 meter van het brandende gebouw ligt, en een comp'ex van 30 woningen, in de nabijheid, liepen echter groot gevaar. Voor 't woon huis, dat ten opzichte van den wind gun- stig lag, doch waarvan de verf reeds be gon te blakeren, was het gevaar spoedig geweken. Hier werd eenige schade geleden. Het woningcomplex echter lag onder den wind, zoodat de kans groot was, dat het vuur hierop zou overslaan. De huizen lagen voortdurend onder een onkenregen (de vonken vlogen tot over bet Noordzeekanaal), en waren door een dichten rook moeilijk te naderen'. Door voortdurend krachtig water te geven en de huizen nat te houden, kon de brandweer de voldoening smaken de woningen te behouden en aldus een ramp voorkomen. Ondertusschen woedde de brand onver minderd voort; de vlammen, die voortdu rend voedsel vonden in de groote massa's, graan, sloegen hoog op. Aan redding viel niet le denken. De moderne schuur met stallen en berg plaats, ongeveer 30 H.A. ongedorschte tarwe, dorsch- en andere landbouwmachi nes, gereedschapoen, enz. werden dan ook een prooi der vlammen. Ook een paard kwam in het vuur om; het overige vee was gelukkig in een anderen stal ondergebracht. xt e'£enaar 's voor schade verzekerd bij dc Nederlanden van 1845. Om ongeveer twaalf uur sloegen de vlam men nog hoog op; het grootste gedeelte In een te Rotterdam liggend schip is een anunoniakleiding lekgestooten. Twee per sonen kwamen door verstikking om het leven. Nabij Steenwijk is een autobus met zeven tien personen in de Aa gevallen; slechts eenige van hen werden gewond, Hoe kapitein Smoolenaar$ en zijn kranige bemanning van de „Alhena" de bonderden schipbreukelingen van de „Principessa Ma- fala" redden. Drie personen zijn te Rotterdam gearres- resteerd wegens het vervaardigen en uit geven van valsche zilverbons. Een oude vrouw is in een winkeltje te 's-Gravenhage door eenige individuen over vallen. Zij vluchtten met medeneming van eenig geld. De vulkanische werking van de Krakatau neemt toe, Mr. A. baron van Wijnbergen aanvaart het voorzitterschap van de door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in te stel len commissie tot onderzoek van het cadeau stelsel. De zesde conferentie voor Internationaal Privaatrecht. Zware uitslaande brand te Haarlemmer liede. Treinontsporing nabij Koog aan de Zaan. Nadere bijzonderheden omtrent de ont ploffing in de Landsberger Allee te Ber lijn. Het aantal dooden tot 15 gestegen. Ernstige aardverschuiving in Trans Kau- kasië. De besprekingen in den Franschen mi nisterraad. Barometerstand 9 uur v.m,; 742. Achteruit. OPGAVE VAN J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.31. Hoogste barometerstand 776.1 m.M. le CoruHe. Laagste barometerstand 733.5 m.M, te Sfornoway. Verwachting: aanvankelijk stormachtige Z.W. tot W. of N.W., later krimpende en afnemende wind, zwaar bewolkt tot be trokken, aanvankelijk nog regen en zach ter. STORMW A ARSCHUWIN GSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 7 uur 55 aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten meente, waarvan ook enkele jaren wet houder. Als rentmeester van vele boerderijen; als schatter van landerijen in dezen polder en elders en ook als voorzitter van de afdee- ling Haarlemmermeer van de Hollandsche - - Maatschappij van Landbouw heeft hij aan van het kapitale gebouw en de gereedschap--Je welvaart en bloei van de groote hem Hedenmorgen zijn tusschen Zaandam en B-rommenie, door tot nog toe onbekende °°rzaak, 3 wagens ontspoord van een goe derentrein, Een der wagens kwam geheel ondersteboven te liggen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de materieele schade is nogal aan- rienlijk. Het goederenvervoer wordt geleid over de lijn VelsenUitgeest. Nader meldt men ons: Op korten afstand van het station Koog a. d. Zaan zijn hedenmorgen 7 uur bij het rangeeren van een goederentrein vier le dige wagons uit de rails gevlogen. Een dezer wagons kantelde; het gevolg was, dat gedurende den morgen het verkeer Amsterdam-Alkmaar in beide richtingen gestremd was. Later slaagde men er in één spoor vrij te maken. De treinenloop onder vond den geheelen morgen belangrijke ver traging. Men hoopt den dienst spoedig te pen waren toen verbrand, doch in 't graan vond het vuur nog voor enkele uren voed sel. De brandweer, die bij haar taak door het slechte weer sterken wind en slag regens zeer gehinderd werd, zette met kracht haar werk voort. Zooals gezegd, werd door haar snel ingrijpen een ramp voorkomen, waarvan de omvang slechts te benaderen is. Men zou water blijven geven, totdat het vuur was uitgewoed. Velen uit den omtrek waren op het ont stellende nieuws naar het terrein van de Romshoeve gekomen. Het afgebrande gebouw is, evenals het woonhuis, eerst vóór 3 maanden gebouwd, daar de oude Roonshoeve met stallen en schuren binnenkort wordt afgebroken, ten behoeve van de verbreeding van t Noord zeekanaal Eergisteren pas was de inven taris in het gebouw gebracht. De schade van het kaoifale Huis met machines, graan en volledigen inventaris bedraagt f 100.000. Op het Noordzeekanaal en ver in de" omtrek was het vuur zichtbaar. Men schrijft ons: Heden (Vrijdag) viert de heer Johan Hen drik Macluel Evelein wonende aan den Spieringweg te Vijfhuizen, zijn 80sten ver jaardag. De he®r Evelein is een bekende persoon lijkheid in den lande en in het bijzonder in dezen polder, een man van beteekenis en 'n persoon van invloed op velerlei gebied. Hij heeft op landbouwgebied, in vele openbare betrekkingen en in het vereeni- gingsleven, op de ontwikkeling van den Haarlemmermeerpolder een grooten invloed gehad; o.a. was hij van 6 September 1883 26 Augustus 1915 lid van den raad dezer ge- liefgeworden Haarlemmermeer krachtig medegewerkt. Dat zijn arbeidzaamleven op allerlei ter rein en de vele door hepi bewezen goede diensten destijds ook op hoogen prijs wer den gesteld, bewijst wel het feit, dat hij eenige jaren geleden benoemd werd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Men zou het dgzen stoeren nestor, w cjj®* s'eeds vrij geregeld de Beurs te Hoofddorp bezoekt en nog beschikt over een sterk geheugen en een krachtige ge zondheid niet aanzeggen dat hij reeds zulk een hoogen leeftijd heeft bereikt. Moge het den geachten Evelein gegeven zijn nog verscheidene jaren in gezondheid en de hem steeds bijgebleven opgewekt heid en helderheid van geest in het belang der gemeenschap werkzaam zijn. Mr. A. Baron van Wijnbergen voorzitter. Naar gemeld wordt, heeft het lid der Tweede Kamer, de heer van Wijnbergen zich op verzoek van den Minister van Ar beid Handel en Nijverheid bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de door dezen in te stellen commissie tot on derzoek van het cadeaustelsel. Wolff meldt uit Aken; Gistermorgen is bij Maubach in de buurt van Herzogenrath het lijk van een vermoorden man uit Kerk- rade gevonden. De voorloopige gegevens duiden op een misdrijf uit wraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1