Buitenlandsch Nieuws. Bin.nen!andsch Nieuws, RADIO-OMROEP. De zware crisis in den Duitschen landbouw. De arbitrage-verdragen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. TOENAME DER PROCESSIE TE KEVELAER. Baron Svoeerts de Landas Wyborgh. t pe Algemeen Ned er landsche Katholiekendag. y^harlê/n. FINANCIËN. Het faillissement van de V eendammer Hypotheekbank. Voor ruim f 370.000 ingezet. De Rijkscommissie inzake het notariaat. Een bijzonder goed kenner van den landbouw in Duitschland, Dr. Schiftan, pu bliceert een overzicht over den toestand van den Duitschen landbouw. Hij noemt dezen beslissend voor de geheele economie en vindt het 'n dringenden eisch, een op lossing te zoeken, die boven de partijen uitgaat. De Duitsche voedingsstand zegt Schiftan, bevindt zich aan de gren9 der mogelijkheid. De oo-rlogschadeloosstellin- gen en de nood, die daarvan het gevolg is, drukken vooral zwaar op den landbouwer, die aan zijn stuk grond is gehouden. De beteekenis van den landbouw voor heel Duitschland blijkt uit het feit, dat de land bouw jaarlüks ongeveer 350 millioen ton eigen voortbrengselen en bedrijfsmiddelen beweegt. Ondanks dit reusachtig cijfer is het landbouwbedrijf in Duitschland met on dergang bedreigd, tengevolge van de aan houdende nawerkingen der inflatie. Nume riek wordt er nu bewezen, dat het onder scheid in prijs tusschen de producten bij den voortbrenger en verbruiker soms ko lossaal is en dikwijls meer dan honderd procent bedraagt. De landbouw werkt in vele producten met zware verliezen; de koopkracht op het platte land is te niet gedaan, wat een van de redenen der werk loosheid is. Het jaar 1928 zal menig land bouwer van zijn stukje grond verdrijven, daar de Landbouw niet meer rendeert en het crediet zwaar is geschokt. Onder deae omstandigheden wordt er een beroep gedaan op de partijen, om het dringende vraagstuk van den landbouw van een hooger, dan het partij-standpunt te beschouwen, en een definitieve ineen storting te vermijden. Tegenwoordig voert Duitschland voor meer- dan twee milliard levensmiddelen uit het buitenand in e- hier tegenover staat een niet noemens waardige uitvoer. Deze som zal nog ver hoogd worden, als in 1928 de landbouw productie en de economische kracht nog meer verlamt, vooral ook, omdat de oogst van 1927 in hoeveelheid, en ook in hoe danigheid tot de slechte behoort, Dr. Schiftan wijst er op, dat de gehee- le landbouwersstand in een wanhopige stemming verkeert; uitbarstingen worden door de leiders slechts met moeite ge keerd. Deze feiten mogen niet worden verzwegen. Om de economie te doen her leven en de werkloosheid te ver-minderen wordt er voorgesteld, den landbouw op een stand te brengen, die de productiekos ten dekt. Het Rijk zou zelf moeten ingrij pen, om de dikwiils kleine verplichtingen van de afzonderlijke landbouwers samen te vatten en hypothekair te verzekeren. Zonder een verregaande saneering van den landbouw, meent Dr. Schiftan, kan Duitschland er niet bovenop komen. Het is een levenskwestie der totale Duitsche economie en kan alleen boven de partijen uit worden opgelost. De Minister voor Economie, Schiele, heeft in een voordracht den treurigen toestand van den landbouw bevestigd en een doelmatige vermeerdering der productie verlangd. Alleen een econo mische politiek, die zich aan dit doel wijdt, zou het gevaar kunnen verminderen, dat Duitschlands financiën en valuta' bedreigd door de vobrtdurende passiviteit van de handelsbalans. Zonder zulk een handels politiek zou de landbouw vooral in het Duitsche Oosten, verloren zijn. Den rentelast van den landbouw schat Minister Schiele op 850 million Mark jaarlijks. De Rijks- regeering zal de noodige maatregelen ne men, om in de eerste plaats de schulden van den landbouw te regelen. Als hulp maatregel zal er voorloopig voor den tijd van vijf jaTen een bedrag van zes millioen Mark ter beschikking worden gesteld, om den rentedienst der landbouwschulden op een lageren voet te brengen. Belgisch schoolschip gestrand. Het draadlooze station Palm Beach heeft een S. O. S.-sein van het Belgische oplei dingsschip „l'Avenir" opgevangen, dat ge strand is in de middelste groep der Bahama- eilanden. De berichten ontvangen over het Belgi sche opleidingsschip „l'Avenir", dat ge strand is, ziin gunstiger, dan men dacht. Een sleepboot bevindt zich dichtbij het opleidingsschip om hetn aar de haven te sleepen voor geval men er niet in zou sla gen de noodige herstellingen te verrichten en het niet met eigen middelen zijn weg zou kunnen vervolgen. De adelborsten zijn aan boord vas het opleidingsschip gebleven. Het antwoord van Briand. Aangaande de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen over een verdrag tot het buiten de wet verklaren van den oorlog, schrijft de „Ma'in", dat het antwoord van Briand aan Kellogg, hetwelk in warme be woordingen is gesteld, heden zal worden ge publiceerd. Briand wijst op de zeer bijzonderen toe stand, welke tusschen Frankrijk en de Ver. Staten beslaat, die nooit in oorlog met elkaar zijn geweest. Een FranschAmeri- kaansch arbitrageverdrag heeft dus een geheel bijzondere beteekenis. Hij spreekt de hoop uit, dat de beide republikeinen'in de toekomst nooit tegenover elkaar zullen staan. Wat het voorstel betreft eener „multila terale" verklaring, waarbij de oorlog buiten de wet wordt gesteld, dit is delicater. De redactie ervan dient den aard van den oorlog, welke de onderteekenaren zich verbinden om niet te voeren, te specifieeren; het kan slechts om een aan valsoorlog gaan, gelijk in de door den Vol- ITALIAANSCH—FRANSCHE TOE NADERING. kenbond aangenomen motie wordt beoogd. Het is mogelijk, dat bij de onderhandelin gen de vraag zal rijzen, wie zal oordeelen, wie de aanvaller is. Het schijnt onmogelijk, dat Amerika zich zal onderwerpen aan deze definitie. De Fransche ambassade heeft het ant woord van Parijs, op de nota van Kellogg betreffende het internationaal verdrag,waar bij van den oorlog wordt afgezien, ont vangen, Hat antwoord, dat, naar men gelooft, gunstig luidt, zal op het departement van Builenlatkische Zaken worden overhandigd. Het Fransche antwoord, dat het voorstel van Kellog hetwelk oppert om het eventu- eele accoord tot de voornaamste Europee- sche staten en andere landen uit te brei den, die bereid zijn om het te onderschrij ven, aanvaardt, geeft in overweging om 't voorstel te amendeeren op deze wijze, dat elke aanvalsoorlog als nationaal politiek middel wordt veroordeeld en niet elke oorlog, wat ook betrekking zou hebben op defensieve maatregelen. Rijksweerauto verongelukt Een personeelwagen van de rijksweer te Koningsbergen is in den afgeloopen nacht in het district Heiligenbeil tegen een boom gereden. De auto werd geheel ver nield, een rijksweersoldaat was op slag dcod, terwijl een ander een zware her senschudding kreeg, Twee andere inzit tenden bekwamen slechts lichte verwon dingen. Hoe het ongeval zich toegedrageti heeft kan niet met zekerheid worden ge zegd, daar de slachtoffers nog niet konden werden gehoord. De hevige ontploffing in de Landsberger Allee te Berlijn. Volgens een bericht uit Berlijn is het aantal dooden tengevolge van de ontplof fingsramp reeds tot 17 gestegen. De rijkspresident heeft den eersten bur gemeester van Berlijn zijn deelneming be tuigd met de ramp, welke heeft plaats ge had. Hij heeft hem tevens verzocht zijn deel neming aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers te willen overbrengen. Omtrent het bergingswerk op de plaats van de ramp in de Landberger Allée kan nog medegedeeld worden, dat behalve de 16 geborgen lijken tot gisterenavond geen lij ken meer zijn gevonden. Er worden echter nog vier personen ver mist. Waterleidingbuis gesprongen. Straten overstroomd, Tengevoge van een tot nu oe onbekende oorzaak is gisterenavond de hoofdtoevoer buis van de watereiding, die van Charlot- tenburg naar Berlijn l,oopt, gesprongen, waardoor de straten over een grooten af stand overstroomden. Het verkeer ondervond ernstige storing en moest gedeeltelijk worden omgeleid. Het duurde een half uur voordat de wa termassa zoover was weggeloopen, dat de arbeiders in staat waren om de breuk te kunnen dichten. Hevige storm boven Engeland. Er woedt een hevige storm boven Londen en andere gedeelten des lands. Er zijn dooden en véle gewonden als ge volg van de verwoestingen. De paketboot „Razmak" werd, toen hij het dok te Tilbury verliet, door den wind buiten zijn route gedreven en kwam in aanvaring met de paketboot „Mooltan". Van de „Razmak" werd de brug beschadigd. De luchtdienst tusschen Croydon en Pa rijs is wegens den storm tijdelijk stopgezet. DE VEREENIGDE STATEN EN NICARAGUA. Het Zweedsche ministerie van buitenland- s'che zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een ontwerp voor een algemeen arbitragepact overhandigd, over eenkomstig de begin December door de Veiligheidscommissie aangegeven richtsnoe ren. Het ontwerp is feitelijk op de te Lo carno vastgestelde beginselen opgebouwd, De juridische strijdpunten zullen aan een permanent internationaal gerechtshof of een bijzonder scheidsgerecht worden onderwor pen, terwijl de politieke geschillen op voorstel der betrokkenen aan een bemid delingscommissie zullen worden voorgelegd Wanneer geen overeenstemming wordt verkregen, zou het conflict aan den Raad van den Volkenbond worden voorgelegd. In een aan het ontwerp toegevoegden brief wijst de Zweedsche regeering er op, dat soortgelijke bepalingen reeds in ver schillende van de tusschen twee of meer staten gesloten verdragen voorkomen. Zij is overtuigd, dat deze soort overeenkom sten geschikt zijn om algemeener te wor den. De arbitrage-overeenkomsten binnen het kader der afzonderlijke verdragen heb ben voordeel, dat de meeste conflicten pas voor den Volkenbondsraad komen nadat reeds een nauwkeurig en onpartijdig onder zoek heeft plaats gehad, zoodat het den Raad gemakkeliik wordt gemaakt, door een nieuw onderzoek, om voor de strijdpunten de beste oplossing te vinden. Builenpest in Brazilië. Berichten uit Sao Paulo melden, dat vol gens mededeeling der Braziliaansche re geering in de nabijheid .van Parnahvba in den staat Sao Paulo 25 gevallen van builen pest geconstteerd zijn. Tien personen zijn reeds bezweken. Van eene toenadering FrankrijkItali hoort mën niets meer, daar eene ont moeting van Mussolini en Briand er alleen zóó zou kunnen uitzien. MOEDER VAN VIJF PRIESTERS. In de Ignatiuskerk te Rome bij 't graf van den H. Aloysius, droeg de Jezuïetenpater Heinrich Klein uit Trier de eerste H. Mis op. Zijn oudste broeder Peter assisteerde daarbij. De 70-jarige moeder van den neo mist was voor dit feit uit Trier overgeko men en ontving uit de handen van haar jongsten zoon de H. Communie. Zij is moeder van vijf priesters. Daags te voren had de H. Vader de moeder in audiëntie ontvangen. Pius XI sprak haar va derlijk in de Duitsche taal toe, wenschte haar geluk met hare vijf priester-zonen en dankte haar uit naam der Kerk voor de groote verdienste, die zij zich voor de zaak Gods daardoor had verworven,, wijl zij Hem voor zijnen Wijnberg vijf priesters had ge schonken Op den avond van den feestdag ontving Pater Ledochowski, de generaal-overste van het Gezelschap van Jezus, de moeder. Ook hij wenschte de moeder hartelijk geluk en dankte haar, dat zij van hare vijf pries ter-zonen er vier aan de Jezuieten-orde had geschonken Men had, een speciale foto laten vervaardigen, waarop de vijf priester zonen broederlijk vereenigd waren. De ge broeders Klein komen uit het dekenaat Het kieine Nigaragua: „Wat heb je toch vreeselijk groote tanden, Uncle Sam!" Amerika: „Dat is om beter over ontwa pening te kunnen praten," I Wfttlich in 't diocees Trier, waar zij het Friedrich-Wilhelm-Gymnasium bezochten. Uit het overzicht van het Kerkejijk jaar te Kevelaer blijkt, dat in het afgeloopen jaar 522 processies te Kevelaer kwamen, waaronder 85 uit Hol'and. In 1926 werd Ke velaer door 487 processies bezocht, waarbij 79 uit Holland. VOOR EEN AUTOWEG KEULEN—DUSSELDORF. De Kamer van Koophandel van Keulen heeft zich, in haar jaarvers'ag, uigesproken voor het aanleggen van een autoweg tus schen Keulen en Dusseldorp. Zij acht een dergeliiken weg van groot belang ter be vordering van het verkeer in het Rijnland. MILLERAND HOUDT EEN PLEIDOOI VOOR DEN TERUGKEER VAN DE RELIGIEUZEN IN FRANKRIJK. De vroegere president der Fransche re publiek Mr. Miilerand heeft zich in een redevoering openlijk uitgesproken ten gun ste van de afschaffing van de wet tegen de religieuzencongregaties. .Niemand heeft het gewaagd om een van de verbannen broeders ot priesters den terugkeer naar Frankrijk te verbieden toen deze in 1914 het bedreigde vaderland ter hulp snelden Het is zijn vaste overtuiging dat dezelfde wetgever, die aan den Staat verbiedt, om aan kerken en aan godsdienstige genoot schappen financieelen steun te verleenen, eveneens iedere vijandige schending tegen over deze veroordeelt. Hij noemt het ont- eerend en onwaardig voor de Fransche natie, dat zij haar vrijheid bedreigd of in gevaar ziet. waneer leden van de een oi andere Fransche religieuze orde of congre gatie die buiten de grenzen-nog zulke uit stekende diensten bewijzen aan het vader land, dit ook in Frankrijk zouden doen, DE KERK KOOPT HARE GESTOLEN GOEDEREN TERUG. Het Katholieke Instituut" te Parijs, dat ingevolge de scheidingswet van 1905 door den Staat in beslag genomen werd, is dezer dagen door Kardinaal Dubois teruggekocht voor de som van 2Vi millioen francs. Het gebouw waarin het instituut op het oogen- blik is ondergebracht, is het oude Carme- lietenklooster in de Vaugirardstraat. Dit klooster werd gesticht in de dagen van Lodewijk XIII. In dit gebouw werden door de revolutionnairen op 2 Sept. 1792, drie' bisschoppen en 160 priesters ter door ge bracht, de meeste hunner zijn reeds zalig verklaard. Sedert 1905 bleef het Katholiek instituut wel in hetzelfde gebouw gevestigd, maar ieder jaar moest 'n groote huurprijs betaald worden. De regeering heeft nu eindelijk in gezien dat dit een beletsel is voor de ont wikkeling van die groote inrichting, die voor de opvoeding en de vorming van de Fransche jeugd van zoo'n groote beteekenis nis is Daarom werden eenige weken ge leden onderhandelingen geopend tusschen Kardinaal Dubois en de Fransche regeering die tot resultaat hadden dat de kerk haar eigen goed moest terugkoopen, MOORDENAAR HICKMAN. De moordenaar van de 12-jarige Marion Parker heeft verklaard, dat hij niet schuldig is op grond van krankzinnigheid. Volgens de Californische wet moet over die krank zinnigheid een afzonderlijk proces worden gevoerd, maar de rechter wees hem er op, dat Hickman zelf feitelijk had erkend het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd en dat de heele zaak afhing van den geestestoestand van den dader op het oogenblik van het misdrijf. De districts-attorney tracht ook nog een vervolging te verkrijgen van Hickman voor andere moorden en diefstallen, EEN BRUTALE OVERVAL. In het bekende restaurant van Kempinsky aan den Kurfürstendamm te Berlijn drong een jongmensch binnen en eischte met voor gehouden revolver van de bezoekers hun geld en hun sieraden. De chef de reception wilde hem de re volver uit de hand slaan en hierdoor ont stond een worsteling, waarbij het jong mensch drie schoten loste. De chef werd aan de hand verwond. Met behulp van enkele bezoekers werd de indringer echter overweldigd, ontwapend en aan de politie overgeleverd, DE HEILIGE VAN DE STAD PARIJS. Tot nu toe had Parijs geen standbeeld van haar beschermheilige de H Genoveva, die in het jaar 457 d< stad (die toen Lutetia genoemd werd) voor een inval van de Hunnen behoedde. Nu er een nieuwe brug over de Seine gebouwd zal worden zal ook de H. Genoveva een eereplaats krijgen. On geveer een jaar geleden werd door het bureau van openbare werken aan den beeld houwer Landowsk,, die ook het geweldig groote monument van Christus-Koning voor Rio de Janeiro ontworpen heeft, opdracht gegeven een standbeeld te maken voor de H, Genoveva Het weik is nu gereed en mag prachtig geslaagd heden Het stelt voor de H, Genoveva een groote en edele figuur, die haar beschermende arn.rn uitstrekt over een klein kind, dat een klein scheepje draagt, als zinnebeeld van de stad Lutetia, die door de H. Genoveva beschut wordt, NIEUWE STANDBEELDEN OP MONTMARTRE. De verfraaingswerken voor de Basiliek pP Montmartre nadelen thans haar voltooi ing; men heeft daar namelijk twee groote ruiterstandbeelden opgericht voor den H. bodewijk en voor de Maagd van Orleans. Tegelijkertijd is het beeld van het H. Hart, dat er tot nu toe stond en dat niet paste bij de basiliek vervangen door een ander H. Hartbeeld van geweldige afmetingen. De standbeelden van den H, Lodewijk en van de Maagd van Orleans, zijn de grootste heilige-beelden van* geheel Parijs, n.l. 15 Meter, Het zwaard van Jeanne d'Arc is alleen 2 Meter lang. De brenzen beelden die ieder 4500 K.G. wegep, zijn het werk van den beeldhouwer Hyppoüte Lefebre. IJnke- le Amerikanen hebben alles betaald. Het beeld van het H. Hart is een ontwerp van den beeldhouwer Seguin, die hierbij een voorstelling uit de 12e eeuw tot model nam. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, heeft gisteren onder zeer groote belang stelling en in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten de plechtige teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer E. C. baron Sweerts de Lanzas Wyborgh, in leven com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Hclland. Vooraf had in het sterfhuis onder leiding van prof. f' dr. J. A. Cramer uit Utrecht, oud-predikant der Ned. Herv. Kerk te p'en Haag, een intieme rouwdienst plaats, welke namens de Koningin werd bijgewoond door haar Kamerheer en particulier secretaris F. M. L. baron van Geen, door jhr. E. R. van der Wijc!-, kamerheer van de Koningin- Móeder, alsmede o.a. door den waarnemend Commissaris - der Koningin, jhr. mr. E. M. von Fisenne, lid van Gedep. Staten en jhr, mr. B W. T. Sandberg, griffier van hef Prov. Bestuur van Zuid-Holland. De lijkstoet trok langs den weg, waar langs gereden werd, buitengewoon veel be langstelling. De plechtigheid werd door vele autoritei ten bijgewoond. In het eerste gala-hofrijtuig nam de kamerheer en particulier-secretaris van de Koningin, baron van Geen, plaats, en in het tweede de kamerheer van den Koningin- Moeder, jhr. v. d, Wyck Als slippendragers fungeerden zes boden van de Prov. Griffie. Vele honderden be langstellenden waren bij het vertrek van den rouwstoet aanwezig. De stcet, reed langs den Langen Vijver, berg en het stadhuis, waar evenals aan de Prov. Griffie ten teeken van rouw de gor dijnen waren neergelaten. Onder hen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, Werden opgemerkt Prins Hendrik, minister-president Jhr. de Geer, namaens de regeering, minister Kan, graaf van Lynden van Sandenburg, opper kamerheer van de Koningin en oud-Commis- f.aris der Koningin in Utrecht, baron F, de Smeth, hofmaarschalk van de Koningin, generaal Jhr. van Suctitelen van de Haere, groot-officier van de Koningin, baron Snouckaert van Schauburg, referendaris bij het kabinet der Koningin, Jhr. van Bühlen, oud-adjudant van den prins, mr; Fock, «ud- gouverneur van Ned.Tndië, Jhr. mr. van Karnebeek, Minister van Staat en oud- Minister van Buitenlandsche Zaken en oud burgemeester van Den Haag, baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gel derland, mr. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, staatsraad Iden- burg, Jhr_ de Gyselaar, president van het college van curatoren van de Rijks-Universi teit te Leiden en oud-burgemeester van Leiden, alsook leden van genoemd college van curatoren. Nadat de stoet op het kerkhof aangeko men was, werd de kist, waarachter een groot aantal bloemstukken, grafwaarts ge dragen. Achter de baar volgden de verte genwoordigers van H. M. de Koningin en H, M. de Koningin-Moeder en Z. K. H, den Prins, de familieleden van den overledene, de waarnemend Commissaris der Koningin Jhr. van Fisenne en de Griffier der Staten Jhr. Sandberg, Prof. Cramer, die den rouw dienst ten sfterfhuize geleid had en dr. de Geus, huisarts van den overledene, de leden van Ged. Staten, Ministers de Geer en Kan en vervolgens al de andere aan wezigen. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, die enkele woorden van eerbied en er kentelijkheid aan de nagedachtenis wijdde van den voortreffelijkën man, dien, spr. thans op zijn laatsten gang naar zijn eeu wig huis begeleidde. In rijn ambt was baron Sweerts nooit jets te veel. Op een leeftijd, waarop anderen reeds lang van hun rust genieten, arbeidde hij nog steeds met de fraicheur der jeugd. In den laatsten tijd, toen de Provinciale Sta ten elementen herbergden, die moeilijkhe den deden verwachten, wist hij met de tact, welke den geboren edelman ken merkt, de moeilijkheden te beheerschen en de waardigheid der Staten op te hou- den. Hij Jaaj een leegte na, die uiterst moeilijk vervuld ^an worden. Zijn werken volgen hem na. De heer Jhr. mr, L. von Fisenne, lid van Ged. Staten en waarnemend commissaris der Koningin, voerde vervolgens het woord. Hierna sprak de burgemeester mr. J. A. N. Patijn. Verder voerden het woord: Jhr. de Gijselaar namens curatoren en senaat der Leidsche Universiteit de heer J. G. v, d- Schaaff namens de vereeniging van ambtenaren der jprov, Griffie van Zuid- HollaiOi de heer Bellot, namens het ge mengd koor „Onder Ons", waarvan de overledene eerevoorzitter was, de heer v Leusden, brigadier van politie, namens de afdeelmg Den Haag van den algemeenen bond van politie-personeel in Nederland en de heer Dietz namens de A. R. K. A. De zoon van den overledene dankte voor "e groote belangstelling. Dezer dagen zijn door het secretariaat van de vereeniging Algemeene Nede land- sche Katholiekendag aan verschillende ka- tholieken, die krachtens hun ambt of om andere redenen in de eerste plaats in aan merkipg dienen te komen lid te zijn van den Nederlandschen Katholiekendag, cir- culaires v®rzonden, waarin o.m. het volgen de gernemoreerd wordt; Het Doorluchtig Episcopaat van Neder land heeft in 1918 het initiatief genomen tot bet houden van Algemeene Nederland- sche Katholiekendagen. Wel mochten de diocesane en de gewestelijke Katholieken dagen zich verheugen in de sympathie van het katnoliekg volk, zoodal het dan ook te wenschen en te verwachten is, dat zij in stand zullen gehouden worden en steeds rijker vruchten zullen afwerpen. Maar toch leefde bij velen het verlangen om daar naast van tijd tot tijd een congres van de katholieken uit de verschillende diocesen en gewesten bijeen te zien, ten einde daar gezamenlijk de nationale katholieke belan gen 'e, bespreken en door wederzijdsch enthoUStasnie elkander tot hooger begees tering v°or het openbare katholieke leven op fe voeren. Aan dien wensch werd in 1918 voldaan door het initiatief onzer Hoogwaardige Bisschoppen. Door hen werd benoemd een Nationaal Comité, bestaande uit tien per sonen, uit ieder Bisdom twee, een priester en een leek. Zij vormen gezamenlijk het Hoofdbestuur der Nederlandsche Katholie kendagen. Hun benoeming geschiedde bui ten a"e verband met bonden of vereeni- gingen, zoodat van den beginne af de Ne derlandsche Katholiekendagen niet het ka rakter hebben bezeten van Bondendagen, zooals met enkele diocesane Katholieken dagen wel het geval is. Het Doorluchtig opiscopaat roept eenvoudig door middel van het Hoofdbestuur alle Kafholieken van Nederland, onverschillig tot welke klasse of stand zij behooren, afs kinderen van de Katholieke Kerk op om te beraadslagen over de groote vragen, die voor hen allen buiten elk organisatieverband om van be lang zijn. Reeds driemaal is tot nu toe een derge lijke Algemeene Katholiekendag gehouden. In 1919 te Utrecht, in 1922 te Nijmegen, en in 1925 te 's-Gravqnhage en het groote succes, waarmede zij verliepen, is balkend niet alleen aan degenen, die genoemde Ka- tholikendagen bijwoonden, maar. ook aan alien, die de verslagen volgde,, in de ka tholieke pers, welke zich in die dagen op buitengewone wijze verdienstelijk heeft ge maakt. De Algemeene Katholiekendagen hebben dus getoond -levensvatbaarheid te bezitten. En daarom acht de vereeniging. thans het oogenblik gekomen om aan al degenen, die door geboorte, fortuin, ontwikkeling of po sitie kunnen gerekend worden te behooren tot de hooger geplaatsten in de maatschap pelijke samenleving, grootere belangstelling te vragen. Want ofschoon een Nederland sche Katholiekendag mag genoemd worden, een wapenschouw voor het katholieke volk in al zijn geledingen, mag er toch wel op gewezen worden, dat hij voor de hooger geplaatsten êen der allerbeste gelegenhe den is om openlijk blijk te geven, dat zij er zijn en belangstellen in de katholieke zaak, alsmede om elkander te ontmoeten en zóó relaties aan te knoopen en te on derhouden. En wanneer men dan ook de hoop uitspreekt, dat vooral uit de kringen der hoogere standen steeds meer belang stelling moge blijken, dan is men overtuigd .daarmede uiting te geven aan een wensch, die volkomen gemotiveerd mag heeten Die belangstelling moge zich in de toe komst toonen doordat veel meer dan tot nu toe de beter gesitueerden de Algemee ne Katholiekendagen bijwonen. Ten slotte wordt nog aangedrongen op toetreding tot de vereeniging, waaraan te vens de mededeeling wordt vastgeknoopt, dat de eerstvolgende Katholiekendag ge houden wordt te Maastricht met als onder werp: „Het Koningschap van Christus". ZONDAG 8 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek 0.1.v. Herm. Teunissen. J. R. Schulze, tenor. 2.00 2.30 Causerie door Dr. E. v. Raalte De beteekenis ven den Volkenbond. 2.30 Concert u.d. groote Do'Jen- zaal te R'dara. Concert door het Residentie-orkest o.lv. Dr. P. v. Anrooy. Sam Swaap en Adolphe Poth, viool. 4.306.15 Concert door het ANRO-orkest o.l.v. Nico Treep. 8.00 Persber. en sport-ui'tslagen. 8.10 „L'Enfance du Christ", van Hector Berlioz. Gewijde trilogie in 3 acten en 7 scènes. Het Amsterdamsche AN- RC-koo-, het orkest en de Haarlemsche Orkestvereni ging o.l.v. Willem van Warmelo. Sainte Marie, sopraan, Lotti Mus kens Sluers. Saint Joseph, bariton, J. Stroo- menbergh. Herode, bas, Anton Dirks. Le Père de Fa milie, bas, Kenri Bloemgarten. Le Récitant, tenor, Tj. Veil inga. 10.00 Concert. HUIZEN, 1950 M. 8.309.30 K.R.O. Morgenwijding. Muziek en zang. Spr. P. de WaartDriekoningen. 9.50 NCRV. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 1.302.15 KRO. Verteluurtje voor kinderen door een zuster van Huize Bethanië. 2.30 4.00 Aansluiting van het Concertgebouw te A'- dam. KRO. 4.005.00 KRO. Ziekenuurtje met me- dew. van Pastoor L. Wilienborg, Bloemendael. Afgew. door zang en muziek. Causerie overZieken-apostolaar 5.00 NCRV. 8.00 KRO. 2e Beethoven-avond. Mej. Jo.Immink, alt. J. Moes, tenor. Th. v. d. Bijl, Causeut KRO.-orkest o.l.v. M. v. d. Ende. Jules Moes, Muziek 1. 10.30 KRO. Epiloog. Het Koor o.l.v. Hr. Pickkers DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Kamermuziek. M. Licette sopraan. E. Schulhoff, piano. Het Brosa strijkkwartet 5.405.50 Vertellingen u. h. Oude Testament. 8.20 Dienst in de St. Martin in the Fields. 9.05 Lief- dadigheidsoprcep. 9.10 Weerber., nieuws. 9.25 Concert door de Militaire kapel. Th. Tuson, sopraan. J.^Farrington, bas. 10.50 Epiloog. 11.0011.2Q 1 he silent Fellowship", van Cardiff. PARIJS „RADIO-PARIS", 1^50 M. 12.20 Religieust muziek. Koorzang en preek. 1.05 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Homonyme Jazz. 8.5011.20 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. LANGENBERG, 469 M. 8.209.20 Evang. Morgen wijding. 11.2012.20 Orgelconcert. 12.20x.50 Orkestconcert. 1.50—^.05 Voetbalwedstrijd. 3.50 —5.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. Orgel, Koor en orkest. 8.35 „Kölner Karneval"-zitting. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 8.20 Morgen wijding. - 10.5012.ia Orkestconcert. 3.505.20 Orkestconcert. 7.20—8.35 Concert. Orgel, Orkest en k Capellakoor. 8.35 „Kölner Karnevel"-zitting. 9-50n.50. Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Orkestconcert. 12.25 Orkestconcert. 1.20 Voetbal' wedstrijd. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Orgel- koor en orkest. 8.50 Muzik. humoresken, Orkest. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Populair orkestconcert 8.3510.35 Orkest, Mme. Villiers—Waucquez. Streets /letJVteuwste inMactio. C^3f* l'aA/c{mrf'ry?//er.5t'c?/i?/ti7esr rTeHvaróaryef. Naar aanleiding van de faillietverklaring van de Veendammer Hypotheekbank heeft de „Prov. Gron. Crt." zich om inlichtingen gewend tot den accountant, den heer W. Bieze te Veendam, die in de laatste week een hard nekkige actie heeft geveerd om te verkrijgen, dat in een comité van pandbriefhouders dat in een comité van pandbriefhouders ook vertegenwoordigers van het Nocrden zitting hebben. De heer Bieze verklaarde, dat er aanvankelijk te Veendam groote ontsteltenis heeft geheerscht. Hij heeft in de laatste veer tien dagen tweehonderd gedupeerden bij zich gehad, doch nu het faillissement er door is, voelt men zich opgelucht. Vrij al gemeen is men voldaan, want, terwijl men vreesde alles kwijt te zijn, beteekent het faillissement, dat veertig procent gered is, zooals zoo ongeveer kon worden nagerekend- Dat er bedrog werd gepleegd was geen ver rassing. Sedert "tien dagen, Zeidë de heer Bieze, hebben wij zeer veel inlichtingen gekregen en wisten wij, dat er bedrog was gepleegd. De justitie heeft derhalve ambts halve moeten ingrijpen en de menschen, di^ op onrechtmatige wijze geld hebben ver kregen, zullen genoodzaakt worden dit terug te storten. Omtrent de gebeurtenissen meldt de „Tel." nog de volgende bijzonderheden De gewezen en thans gearresteerde direc teuren der Veendammer Hypotheekbank hebben tot nagenoeg midden 1927 de leiding zelf in handen gehad. Op 27 November 1905 werd de Veendammer Hypotheekbank door den heer J. W. opgericht. Deze had het hypotheekbedrijf leeren kennen als employé bij de Nederlandsche Hypotheek bank te Veendam, welke als gevestigde bank instelling reeds een goeden naam had en het vertrouwen genoot van het geldbeleggend publiek, dat deze bank kortweg de Veen dammer Hypotheekbank noemde. Het was voor de gewezen employé dus gemakkelijk om in dezelfde plaats onder dezen naam een nieuwe bank op te richten. Aanvankelijk gingen de zaken goed bij deze nieuwe in stellingen en werden er hooge dividenden uitgekeerd. Een algemeen vertrouwen genoot de bank echter niet en daardoor werd zij ook in haar groei gestuit. Gebleken was, dat door de Bank hypotheken werden gegeven, waar van een deel in pandbrieven werd betaald. De Nederlandsche Bank nam ten slotte om deze redenen geen pandbrieven der Veen dammer Hypotheekbank in beleening. Men heeft het bedrijf desondanks nog lang gaande weten te houden, totdat in Juli 1927 de bom barstte. De directieleden J. P. H. W. en zijn zoon namen ontslag en als directeur werd voor hen in de plaats gesteld de heer A. C. M. Door een statutenwijziging van 6 Januar1 1926 werd het de ou'de directie mogelijk ge maakt om zich van het groote aandeelen- bezit der bank, dat nog in haar bezit was en waarop een groot obligo, n.l. 90 rustte, te ontdoen. In Juni 1927 heeft de directie haar aandeelenbezit overgedaan aan de N.V. Disconto Bank voor Credietinstellingen te 's-Gravenhage. Een bank, die met een kapitaal van f 100.000, waarvan slechts f 20.000 geplaatst is, werkte. Deze bank nam nu door overname van het aandeelenpakket der directie een obligo op zich van f 868.500. De pandbriefhouders verloren dus op deze wijze de garantie, welke het aandeelenkapitaal eener hypotheekbank dient te bieden. Immers de N.V. Disconto Bank zou nimmer aan een volstorting der aandeelen kunnen vol doen. Het oude bestuur heeft dus in de goede jaren met zijn aandeelenbezit de hooge di videnden opgestreken erf trachtte, nu de zaken verkeerd gingen, zich geheel en al terug te trekken, om de pandbriefheuders de verliezen te laten lijden. Natuurlijk lieten de belanghebbende personen het thans er niet bij zitten. Een actie werd op touw gezet, beschermingscomité's werden opgericht en als resultaat van een en ander is thans de bank failliet verklaard en zijn de bestuurs leden in hechtenis genomen. Het faillissement heeft in de Groninger Veenkoloniën meer dan gewone belangstel ling gewekt, wijl de bank in de hoofdplaats der veenkolonie is opgericht en aan die plaats haar naam te danken heeft. Reeds geruimen tijd werden er minder gunstige berichten verspreid, doordat de leiding telkens in andere handen overging. MAANDAG 9 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het ANRO-Trio (Piano, viool, cello). 4.40—5-55 Kinderuurtje o.l.v. Mevr. Ant. v. Dijk. 6.007-15 Dinermuziek door het ANRO- trio. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Een uurtje Vokszang. Uitzending uit Culembcrg. 9.10 „De Doove", komisch zangspel in j bedr. Muziek van A. Adam. Ridder d'Orbe, E. v. d. Ploeg. Isidora, zijn zuster, Annie van BeekRistjouw. Doliban, rijke landeigenaar, M. v. Reen. Josephine, zijn dochter, M. Moes. Danières, haar a.s. verloofde, Jule. Moes. Mevr. Legras, logementhoudster, W. v. d. Hoeck: Petronella, dienstmeid, Betty v. d. Bosch,-Schmidts Muzik. leiding Nico Treep. ANRO-orke9t. L. Roberts,, regie. 18.15 Persber. 10.30 Vervolg Coqcert. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.45. Orgelconcert door G. J. Bute, organist der St. Walburgs- kerk te Zutphen. NCRV. 4.005.00 NCRV. 6.15—7.00 NCRV. 7.00 7.30 Lessen NCRV. 7.308.00 NCRV. 8,00 NC- RV. Concert. Dirk Vos, Viool. J. H. G. Bleij, orgel. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daventrykwartet en solisten (piano, sopraan). 1.202.20 Orgelconcert 3.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, alt), 4.20 Orgelconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest van oorlogsblinden. 6.40 Berichten. 6.50 Nieuwsber, 7.05 (Vervolg) Orkestconcert. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Viool sonates van Mozart, voor viool en piano. 7.45 Lezing The scenery of civilization. 8.05 Licht orkestconcert. M. Parry, sopraan. 9,20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.5511.20 „De blauwe Vogel", sprookjes-tooneelstuk van Maeterlick. Muziek van Whi- taker Wilson. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Concert. Strijkkwartet en aria's. 4.054.55 Litteraire en muzik. matinèe 8.50—.11.20 Selectie van „Galathee", Mathé. LANGENBERG, 469 M. 12.25i«5o Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Liederen en fabels van Wilh. Busch. E. Duis, liedjes a. d. luit. „Der Vetter auf Besuch", operette in 1 acte van Wilh. Busch. Daarna tot 11. 20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN,1 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Werken van Wilh. Busch. 8.30 Kamermuziek. Trio. Prof. Hess, viool. Prof. Wille, cello. Dr. Schumann,'piano. 9.50—*11.50 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Or- kesiconcert. 7.20 Wiih. Busch herdenking. Orkest en declamatie van Hans Balzer. 11.20 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert (Piano viool, cello). 8.35 Zang. 8.5010.35 Orkestconc VAKKUNDIG RADIO-MOORS Telefoon 14609 ADRES Kcair^straat 27 Haarlem Aangezien de voormalige directeur, de heer. W,een zeer. groot aantal aandeelen har opgekocht, zal het aantal aandeelhouders in deze omstabdigheden niet zeer groot meed zijn. Anders en slechter staat het met pand briefhouders. Zeer vele kleine boeren en burgers hebben deze stukken. Vooral in de gemeente Nieuwe Pekela, welke 5500 zielen groot is, zijn vele van die stukken geplaatst door bemiddeling van den heer Oosting, den vertrouwensman der landbouwers. Met schat het bedrag, waarvoor men daar pandbrieven heeft, op circa een half millioen. Deze plaats is voorloopig het meest getreoffen, omdat mag worden aangenomen, dat de slachtoffers meest niet zeer kapitaalkrachtige menschen zijn. Overigens is niet de bevolking van een bepaalde gemeente getroffen, omdat de pandbrieven der Veendammer Hypotheek bank verder door de geheele Groninger en Drentsche veenkoloniën zijn genomen. Aan deze omstandigheden is het feit niet vreemd, dat de bank door figuren uit landbouwers kringen is opgericht. Het aantal menschen, dat gedupeerd is, zal in elk geval blijken zeer aanzienluijk te zijn en vele zwakkeren ondee rhen zullen moeilijke dagen tegemoet gaan. Belangrijke toezeggingen. Door het bestuur der Veendammer Hy potheekbank is appèl aangeteekend tegen de faillietverklaring bij het Amsterdamsche Gerechtshof. Donderdag was er reeds een bereidverklaring om een kwart millioen terug te storten, gedaan door een der thans ge arresteerden. Naar vernomen wordt kon gisteren door twee geïnteresseerden een verklaring zijn af gelegd, waarbij zij zich verbinden een be drag van drie millioen te storten, indien het faillissement opgeheven wordt. Men verwacht, dat door deze aanbiedingen, bij vernietiging van het failissement de kans der pandbrieven aanmerkelijk zal stijgen. De verdere saneering zou dan kunnen wor den toegepast op de wijze, zooals het comité dat zich de behartiging der belangen van pandbriefheuders heeft ten doel gesteld, zich heeft voorgenomen. De heerlijkheid „Bokhoven". De heerlijkheid Bokhoven met de daar aan verbonden heerlijkheidsrechten, het Wellveer en de visscherij „Het Prikwater" is te 's-Hertoger.bosch in generale massa ingezet op 370.100; de uiterwaard „De Beekwaard" onder Ammerzoden op 37.100. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren an Bouwondernemer» te Amsterdam, heeft zich tot den Minister van Justitie gewend met een adres, waarin verzocht wo,rdt, de Commissie, welkeeen onderzoek zal hebben in te stellen naar de bij het notariaat bestaande misstanden uit te breiden en aan te vuljen met een of meer leden uit den huis- en grondeigena. ren en bouwondernemersstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10