VtJ/ 5$ LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen dit nummer bestaat uit vier bladen ZATERDAG 7 JANUARI 1928 Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- inbraakvrije kluisinrichting vanaf 15.- per jaar. en X. Wie neemt het initiatief BUREAUX: NASSAULAAN49 FN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16750 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 220. DENNENLUCHT. VAN HET VATICAAN. De tocht van luitenant Van Onlangs naar de West. VIJF BANKBILJETTEN VAN f 200. IN DE KACHEL. Drie kunnen nog worden ingewisseld. Het Zusterhuis in de Drentsche Venen. Aanrijding te Haarlemmermeer. De internationale telefoon oproepberichten. De telefoongesprekken met het buitenland. Slechte laagfrequenttrans- formatoren. J. J. WEPER ZOON Reorganisatie van de brandweer te Velsen. De moordaanslag op inspecteur Paul. Speciaal voor de vliegers. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- T1ES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscben den tekst 60 cU per regel. Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwzarden f 9(1^(1 0 Leven:lange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Ivf) bij een ongeval met f 9C(| 0 bij verlies van een hand, f IOC bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wlTUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; A «JU." docdelijkenaflcop; A AUU. een voet of een oog; 1 ILó. duim of wijsvinger; verlies van een f Eft bij'n breuk van f Ifl I «HL" been of arm; HU.' bij verlies v. een andere vinger. De Kersttijd met zijn donkere en korte dagen buiten, met zijn blijde en lichte da gen en lange, vroolijke avonden binnens buis, is weer voorbij. De vergankelijkheid van ook dezen, mooien tijd wordt wel het best bewezen door de kerstboomen, die de geheele week door al, afgetakeld en be roofd van hun kleur en geur, naar de plaats van overbodig huisraad gereden zijn. Voor een gevoelige ziel zou die uitvaart van de dennenboomen op de wagens cf auto s van den Gemeentelijken reinigings dienst allicht aanleiding zijn geweest om een liedje te componeeren, waarin, naar vaderlandsche wijs een lach sterft en een traan blinkt. Mij gaf het aanleiding tot een nabetrachting over dennenlucht, nu ik de Kerjtboomen en boompjes, van drie meter boog, met, bruin geworden armen en de stammetjes van enkele decimeters, die in de buizen der eenvoudigen de kinderen hebben verrukt, nu ik heel dien optocht ten grave heb zien gaan. Sommige werden al den derden Korst ig als afged aan buiten geworpen; an dere werden de Kerstweek uit geduld; er berden er ook en dat kan enkel in oer- Roomscbe huishoudens geweest zijn zuinig bewaard tot gisterenavond toe, om n°g het Driekoningenfeest mee te vieren. Maar hoe dan ook: thans zijn ze den weg Van alle groene hout opgegaan: verdord z']n zij aan het vuur of aan de mestvaalt toegewezen. En de vraag is bij mij opgekomen: wat zal er nu van de dennenlucht blijven han gen? Er is al zoo vaak getwist over het ge bruik om een dennenboom in huis te ha- en te versieren. Er waren er, die zwa- re bezwaren hadden! Het vaderlandsche feest van St. Nicolaas, het kinderfeest, Hoest er onder lijden; onze eigen landaard zou met den import van zulk „Duitsch ge- ^oe kunnen verschrompelen; ja, het Kerst- eest zelf met den stal en de kribbe, zou er schade van kunnen ondervinden. Van 'aar °P jaar zijn die bezwaren vermin- rd! de versierde dennenboom drong hoe Ser hoe meer ook onze Hollandsche en °°k onze Katholieke gezinnen binnen. Het Va^erlandsche feest. van 6 December werd w '"""h minder om; integendeel. De vro- 0,6 Kerststemming, werd er niet door ge stoord, maar eer verhoogd, wanneer de êlapzende den naast of boven den kerst bal stond en dezen met het zachte schijn- seI van zijn kaarsjes en siersels tot een geheel eigen looi strekte; en de Neder- landsche landaard is er niet mee verarmd, maar verrijkt zonder aan eigen karakter °ok maar iets in te boeten. De dennenboom is een zoo voor het Kerstfeest geëigend rekwesiet, dat het zon- en jammer zou zijn om hem aan een of andere puriteinsche overweging op te of feren. In die dagen, dat de natuur gestorven is, dat de boomen en struiken kaal zijn en wel- nekénde bloemen worden gemist, komen de sparrentakken met hun prikkelende geu zen ons vergoeden, wat tuinen en velden ons ontzeggen in dit jaargetijde. Zij komen frisch en welriekend, maar ook met herin neringen aan de mooiste zonnedagen, toen een milde natuur ons lokte om te dwalen door groene bosscben. Zij spreken ook van de onsterfelijkheid; terwijl alles verdort, blijven zij hun naalden dragen, zelfs door den barren winter heen; zij staan daar, de sparrenboomen, duizenden bijeen in de vlakten, maar ook tegen de bergruggen boog op; zij torschèn dikken sneeuwval op bun duizendvingere takken; trotseeren ijs- zegens en krakende vorst, heffen hun be- s6eeuwde kruinen in de ijle lucht op stei le hoogten, i ja, er wordt ons verhaald, dat dennenwortels in staat zijn om rotsen te doen springen. De den is de boom van de romantiek. Niets heeft meer behoefte aan een schoone stoffeering, aan rijke versiering, aan een °nuitputtelijke bron voor de levendige verbeelding, dan het hechte geloof en de gezonde, klare rede. Waar het geloof wan kelt en weifelt, daar treedt de hypercritiek €n de scepsis op; daar is het koud en kil; daar verdorren de bloemen en kwijnt de fantasie. Maar waar het geloof wortelt in hechten grond, het verstand den gulden middenweg heeft gekozen tusschen twij- felzucht en al te angstige voorzichtigheid, waar de rede met klaren zin de groote levensvragen overschouwt, daar laat de ver beelding zich gaarne meevoeren in het on grijpbare land der dichterlijke fantasie, daarom vind ik den Kerstboom, die zoo veel te vertellen heeft van wouden en bormen, van kabouters *en boschnimfen, van sneeuw en ijs, van vrede en onvergan kelijkheid, daarom vind ik den groenen dennenboom, opgesierd met zilveren en gouden slingers, met de lichte tooisels van een speelsche verbeelding zoo wonderbaar Passen bij het onwrikbaar en hecht gewor telde geloof in de menschwording van Gods Zoon, bij de beelden, welke ons met de Onloochenbare en overvloedige getuigenis een der historische overlevering spreken Van het Heilig Huisgezin, waarin ons le venstoonbeeld en onze Verlosser opgroeide. Maar er was nog meer, waarover ik Peinsde, toen ik in de afgeloopen weken de kerstboomen de huizen onzer christelijke zelfs niet-christelijke gezinnen zag uit dragen. De vraag kwam bij mij op: wat zal er nu van de prikkelende dennenlucht blij ven hangen? Zullen al die indrukwekkende dagen nu weer langs ons heen zijn gegaan, zonder dat wij er iets anders dan een flau we herinnering aan wat gezellige uren van huiselijken vrede van overhouden? Dan is de kerstboom, hetzij hij groot of klein was, toch te duur betaald. Dat wil zeggen: of wij het geboortefeest van den Christus met of zonder een versierden boom, met of zonder kaarslicht en andere kerstemblemen gevierd hebben deze uiterlijkheden doen er op zich weinig aan toe; de dennenlucht is in onze steden en dorpen komen spreken van den eeuwigen vrede en de onvergankelijkheid onzer ziel, van onze ziel, die op het kerstfeest een heel bijzondere reden heeft om te juichen, omdat het de geboortedag van haar verlos sing is; en daarom past de vraag: wat blijft er nu heel het komende jaar tot het vol gende Kerstfeest, van die dennenlucht in onze woningen hangen? Wij hebben gëdurende de laatste weken tien, twintig malen het „Glorie aan God in den hooge" en het „Vreda op aarde aan den menschen van goeden wil" voor ons zelf geneuried of met onze kinderen gezon gen. Zie, dat is de verheven, de christe lijke dennenlucht, die met het kerstfeest onze woning binnenkomt. Laat die er blij ven hangen, maanden lang, opdat wij niet gelijk worden aan de moderne heidenen, die met ons de fraaie uiterlijkheden van het kerstfeest hun huizpn binnen halen, doch niet den godsdienstigen geest en voor wien dan ook Kerstmis na enkele dagen, met den verdorden sparreboom, voor goed verdwijnt. Neen, laat de geur van het gewijde feest in onze christenhuizen blijven hangen. Aan die „Glorie aan God" en die „Vrede voor de goedwillenden" in het huisgezin, heeft onze samenleving zulk een dringende be hoefte. De groote kwaal van onzen tijd is de verwoesting van bet gezinsleven. De waarde van een hecht aangesloten huisgezin, waar in de eer van God het doel van aller streven en de vrede het zoetste gewin is, hebben de Kerstdagen ons opnieuw ger toond. En nu komt de tijdgeest weer lok ken aan de deuren van onze woningen, de tijdgeest, die regelrecht tegen het huise lijk geluk ingaat. Hoe weinigen kunnen zich daaraan onttrekken! Heel het leven wordt op pret en vermaak ingericht. De jaa^lijkscht kermissen zijn uit de steden al sinds jaren verdwenen en sterven ook al op de dorpen, niet, omdat wij zooveel in getogener zijn geworden, maar omdat het leven één groot feest van pret en vermaak, van dans en sport is' geworden, omdat één week kermisgenoegen een potsierlijkheid werd naast onze verlichte bioscopen en danszalen, waaruit de wufte «muziek avond en avond, ja zelfs midden op den dag den voorbijganger tegenklinkt. De beste van onze christelijke ouders klagen, dat zij hun kinderen met geen mogelijkheid meer bin nen de veilige muren van hun huis kun nen houden; velen hebben zelf al aan den tijdgeest toegegeven en maken met hun opgroeiend kroost wekelijks het menu van de pretjes op, waaraan ieder, liefst op eigen gelegenheid, zijn avonden en verdere vrije uren zal zoek brengen. Is het wonder, dat bij een dergelijke verscheuring van het ge zinsleven de huwelijksband hoe langer hoe meer verslapt en de huiselijke vrede, zelfs in de weinige uren, dat men bij el kander is, verre is te zoeken? Mocht dat de vrucht zijn van ons zoo pas gevierde Kerstfeest, de overtuiging, dat t ware geluk en de toekomst onzer samen leving besloten ligt in het christelijk gezin, dat samen werkt, samen bidt, samen zingt, samen geniet en zoo noodig samen lijdt. Dan zouden in deze kille, heidensche samenleving de christelijke gezinnen de tem pels zijn, waarin naar^Paulus' woord, het zij er gegeten, hetzij er gedronken werd, al les werd gedaan ter eere Gods, waarin „de eere aan God in den Hooge" voortdurend werd gebracht en waarin een geslacht op groeide, dat in onderling hulpbetoon, in wederkeerige genegenheid, in zelfverloo chening, zijn wil staalde, zijn karakter ten goede vormde en dat onoverwinnelijk zal olijken, ook al slaat het heidendom in nog grooter uitspattingen uit, dan wij nu ree s beleven. Terug naar den geest van het de we reld verzakende en zich zelf genoegzame, christelijke gezin; dat zij het besluit van onze Kerstviering, dat zij de dennenlucht, die blijft hangen in onze woningen! HOMO SAPIENS. RIME We zijn een klein land; wij zijn geen dragers van een wereldomvattende cultuur; wij zijn aan eer, beperkten horizon gewend; wij zijn een volk van kaasboeren en kren- tentellers. Zóó oordeelt de middelmatige Nederlan der maar al te vaak over eigen land en volk. Helaas!.... Maar in den vreemde, daar weet men onze eigenschappen beter te waardeeren, daar komen onze nationale hoedanigheden beter uit. Daar weet »en, dat achter de Nederlandsche stroefheid, heel dikwijls groote degelijkheid, schuilt; achter dat wik. ken-en-wegen-en-aarzelen een groote vast beradenheid en volharding! Wij zijn een volk met een historie, waar mee we voor den dag kunnen komen, Grob- tere fierheid daarop zou ons niet misstaan. Onze historie ligt voor een niet onbe langrijk deel op at wateren, op de we reldzeeën. Koene zeevaarders, volhardende ontdekkingsreizigers, gevaren trotseerende zeerobben zijn we steeds geweest. Die liefde voor de zee, die neiging om op de baren nuttig werkzaam te zijn, zit velen onzer nog in 't bloed. Wie zal ze tellen, de Hollandsche jon gens, die met verlangen uitzien naar den tijd, waarop ze voor de eerste maal het zeegat zullen verlaten? Ziet ge ze wuiven met de matrozen-pet, terwijl de blijde energie hen uit de oogen sprankelt!? Niet alleen de liefde voor de zee is er, maar ook de helden der zee, de helden van het werk des vredes bij uitnemendheid, zijn er nog! De naam „Doms Rijkers" alleen reeds toovert voor onzen geest, die eerbiedwaar dige schare van marren thans gedeelte lijk nog in leven die honderden en misschien duizenden drenkelingen op de kusten der barre Noordzee, te midden van tallooze gevaren het leven hebben gered! Niet alleen echter op de kusten van het eigen land hebben zij de .oortreffelijke eigenschappen van ons ras getoond, maar overal ter wereld hebben zij op de schui mende golven met onvergankelijke letteren van naastenliefde zelfopoflering en doods verachting de eere van den Ncderlandschen stam verkondigd. Ook nog in de 20ste eeuw. Want gisteren heeft hij voet aan wal ge zet, de stoere Hol'ander Smoolenaars van de „Alhena" me! geheel zijn bemanning, die den Ncderlandschen naam opnieuw in een aureool van gouden licht hebben gezet, toen zij in de Zuid-Amerikaansche wateren met ware doodsverachting en niets ont ziende zelfverloochening honderden passa giers van het Italiaansche schip ,,De Prin- cipessa Mafa^da" het leven redden Zij zijn daarvoor in Argentinië, ook na mens de Italiaansche regeering, geestdriftig gehuldigd. Wij zullen niet in bijzonderheden treden; ieder lezer van ons blad kent dv feiten der roemvolle gebeurtenis Stel daar nu tegenover de eenvoudige bescheidenheid1 van kapitein Smoolenaars, die met enkele sobere woorden aan de Maatschappij Nievelt in wier dienst hij 's kennis geeft, moet geven van het ge beurde. Maar in onzen tijd van pers, telegraaf en telefoon blijft niets geheim; en zoo konden ook de heldendaden van de bemanning der „Alhena" niet verborgen blijven! Toen men kapitein Smoolenaars in Ar gentinië vroeg, wat hij wilde aannemen als herinnering van de/e eervolle gebeurtenis, antwoordde hij. als 't ware overeenkomstig de familiale instincten van ons, Hollandsche ras: geef me maa- 'ets met een inscriptie er in, dan kunnen la Ier m'n kinderen nog eens aan hun vader dekken! Bravo, stoere redder! Dat was fijn ge dicht, dat woord eert mede den Neder- schen jongen? Maar moet hel daarmee nu afloopen? Smoolenaars en z'n mannen zullen onge twijfeld nog meer worden gehuldigd, omdat zij groot waren in datgene, waarin volgens een bekend vorstelijk woord, ook een klein volk groot kan zijn! Maar, wat zal er in Haarlem gebeuren? Wij hebben het al eenige malen bericht, dat Smoolenaars eer Haarlemmer van ge boorte is. Zal zijn geboortestad in de kran ten lezen, dat de nobele redder in het vaaeyland is aan wai gestapt en verder geen notitie var hem nemen? Of zullen we, fier als we zijn op den man, die hier eenmaal het levenslicht aan schouwde, hem hier een grootsche hulde bereiden? Een hulde, waardoor we als 't ware ons ielf eeren! Wie neemt het initia tief tot de huldiging van dezenllaarlem- schen jongens? Van der Hoop, Koppen, Dorus Rijkers en anderen is eere gebracht; Smolenaars mag niet onopgemerkt ir. de stilte verdwijnen, zonder de buide zijner voormalige stadge- nooten te hebben ingeoogst. Het gemeentebestuur, dbt reeds meer malen zelfs in minder eclatante gevallen zijn gastvrije zalen wagenwijd openzette, zal, zoo meenen wij, ook nu niet ingebreke blijven! Wij leven in afwachting. Niet f Z. E. KARDINAAL ROULEAU IN S. PIETRO IN MONTORIO, Onze Romeinsche correspondent schrijft ons d.d. 4 dezer: Gisteravond heeft Z. E. Kard. Rouleau, op plechtige wijze bezjl genomen van zijn Kardinaalstitel S. Pietro in Montorio, Hem door den H. Vader toegekend, bij zijn ver heffing tot het puper in het Consistorie van 22 December. De titel, die open was sedert den dood van Kard. Reigy Casanova, Aartsbisschop van Toledo, werd ingesteld door Paus Paus Sixtus V, nadat de Kerk aan het einde der vijftiende eeuw, was gerestau reerd door Ferdinand IV en Koningin Elizabeth van Sp-nje, volgens de plannen van Baccio Pintelli. Sinds 1472 staat zij onder de hoede der Minderbroeders. De S, Pietro in Montorio was voor deze gelegenheid mooi versierd en verlicht. Aan de evangeliezijde had men een troon opge richt voor den nieuwen Kardinaal-Titel houder, terwijl het Priesterkoor verder werd gevuld door de zetels van vele prela ten en de leden van het corps diplomatique, ge-accrediteerd bij den H. Stoel. Z. E, Kard. Rouleau, van de orde der Dominicanen, Aartsbisschop van Quebec, werd ontvangen met klokkengelui en met 't Ecce Sacerdos Magnus der Schola Canto rum, van het Canadeesch college. Z. E. werd opgewacht door de Minder broeders en hun rector,, pater Fernandez, door de leerlingen van het Canadeesch college, door de studenten van S. Francesco a Ripa en door den ceremoniarus Mgr. Dante, die bij de plechtigheid de leiding had. Kard. Rouleau was vergezeld van zijn Kamerheer, van Mgr. Ferretti, van Mgr. Gosselin, rector van de Katholieke Univer siteit van Laval en van Mgr. Lagneux, pas toor van S. Rocco te Quebec. Na een kort gebed voor het altaar van het Allerheiligst Sacrament, schreed Z. E. in processie naar het hoofdaltaar, knielde neer in een bidstoel en nam daarna plaats pp den troon. Hier deed de .apostolisch protonotarius, Mgr. Carinci, voorlezing van den Bul van bezitneming, waarna de Paters Minderbroe ders hun hulde brachten aan den nieuwen' titelhouder. Vervolgens richtte P. Iglesias, Gene- raal-Overste der Minderbroeders, zich met een korte toespraak tot Z. kard. Rou leau. Hij begon met te herinneren aan de glorie en traditie, die aan deze historische kerk verbonden waren, om te. komen tot de herdenking van het feit, dat in het aan de S. Pieter in Montorio verbonden klooster de Franciscanen eens hun missionarissen geleidden, die in de bekeering van Amerika zoo een groot aandeel hebben gehad. Het Koninklijk Echtpaar aldus sprekerdat deze kerk ies!aureerde, was hetzelfde, d,a<t Christophorus Columbus in staat stelde om de expeditie uit te rusten, die tot dé ont dekking leidde van de nieuwe wereld. Z. E. Kard. Roulau antwoordde in het Erqnsch. Voor alles bracht hij dank aan cos Vader, voor de toekenning vim dezen historischen titel. Voprfs dapkte hij de Paters Minderbroeders voor de hem be wezen eer en hulde. Hij sloot met en her denking van zijn eminenten voorganger, Z. E. Kard. Rig y Casanova z. g. Aan het einde van dit korte dankwoord, werd het Te Deum aangeheven, waarna Z. E. Kard. Rouleau aan de aanwezigen den Apostclischën Zegen gaf. In processie trok men daarop naar het klooster, waar de acte van bezitneming of ficieel geteekend werd. Aan een brief van luit. Van Onlangs aan De West ontleenen wij het volgende: „Toen ik ruim 8 maanden geleden met de uitwerking van de plannen voor een vliegtocht naar West-Indië begon, zond ik, zooals u weet, brieven aan de gouverneurs van Suriname en Curapao en aan de in West-Indië verschijnende bladen met het verzoek een oproep om financieelen steun te willen plaatsen De groote bedragen verwachtte ik niet uit West-Indië, tenminste zeker niet van Suriname, gezien de niet-groote kapitaal krachtigheid van de bevolking. De indruk in Suriname, dat de tocht meer van sportieve dan practische betee- kenis is, moet ik ten sterkste bestrijden, want indien dit zoo ware, zou ik er niet aan denken de vlucht met een driemotorige verkeersmachine te maken, maar mij be perken tot een éénmotorige machine slechts geschikt voor één of twee personen en volgeladen met brandstof. Een zoogenaam de vliegende benzine-tank dus, welke b.v. al niet geschikt zou zijn de geringste hoe veelheid post mede te nemen. Bovendien is m.i.' de mogelijkheid van een ioekomstige luchtverbinding (bijv. ten dienste van het postvervoer) niet zoo heel ver meer verwijderd. De Franschen gaan ten minste al reeds spoedig op deze wijze een luchtlijn naar Zuid-Amerika exploitee- ren, in aansluiting met de lijm Parijs-Dakar. Nederlandsche vliegers zijn drie maal van uit Nederland naar Oost-Indië gevlo gen en dank zij het initiatief van de K.L.M. zullen wij wellicht spoedig onze Oost-In- dië-lijn krijgen. Nu is de beurt aan West-Indië en al zal er misschien in de eerstkomende jaren nog wel geen luchtlijn naar de West ont staan, toch kunnen wij nu reeds de toe komstige mogelijkheid er van onderzoeken. De luchtvaart gaat een groote toekomst tegemoet en wij kunnen het daarom eens zijn met de uitspraak van Sir Sefton Bran- cker, den grooten man van de Engelsche bur gerluchtvaart: „Luchthavens zullen in de toekomst van evenveel waarde worden als de havens voor de scheepvaart." Ik ga dus voort met de uitwerking van het plan voor de West-Indië-vlucht, een plan, dat mijn volle liefde heeft en waar van de uitvoering naar ik hoop zal dienen om de menschen in Nederland 200wel als in West-Indië nog meer vertrouwen in de toekomst van de luchtvaart te doen krij gen." Te Velsen had een ingezetene vijf in pa pier gepakte bankbiljetten van 200.op een stapeltje oud papier even neergelegd. Bij ongeluk zijn de bankbiljetten, mèt het waardelooze papier in een brandende ka chel gestopt. Teen de eigenaar de vergissing be merkte waren de biljetten reeds gedeeltelijk verkoold. Van drie biljetten wareii de num mers nog zichtbaar en het staat reeds vast, dat zij dpor de Ned. Bank ingewisseld worden. Wat de twee overige biljetten be treft 's het nog dubieus of de eigenaar de waarde hiervoor terugkrijgt. Samenwerking tusschen R.K. Vrouwenbond en Wit-Gele Kruis. Naar aanleiding van het werk in de Drentsche Venen heeft op 28 December 1.1. ten huize van den Geestelijk-Adviseur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden -een bespreking plaats gehad tusschen het Be stuur van den R.K. Vrouwenbond, verte genwoordigd door den Geestelijk-Adviseur Pastoor G.W. Bolder, de Presidente Me vrouw F. Steenberghe Engeringh, de Di rectrice van het Centraal Bureau. Mej. Chr. gak en het aartsdiocesane Bestuur van her Wit-Gele Kruis, vertegenwoordigd door Df. A. L. Ve'eger. Volkomen overeenstemming werd be reikt, zoodat de stichting van het Zuster huis in de Drentsche veenstreken in het Nieuwe Jaar haar voltooiing zal kunnen krijgen. Op den Hoofdweg alhier, werd een met een paard bespannen wagen (een rouw koets) van de Amsterdamsche Rijtuigmaat schappij aangereden door een achterop komende auto, waarvan de bestuurder, de koopman P. wel onder den indruk kwam, toen hij bemerkte in botsing te zijn gekomen met een rouwkoets, waarin het stoffelijk overschot van een kindje naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp werd gebracht. Hoewel de wagen nogal averij bekwam, kon na eenig oponthoud de reis naar 't dorp wor den voortgezet. Bepaald is, dat behalve in het verkeer met Duitschland, thans ook in het verkeer met België, Denemarken, Hongarije, Luxem burg en Oostenrijk de kosten van bezorging buiten den kosteloozen bestellingskring van uit het buitenland ontvangen telefoon- oproepberichten voor rekening van den af zender komen. Hiervoor is een vari recht verschuldigd: voor Luxemburg van 0.25; voor België van 0.50, voor Hongarije van 0.75, voor Denemarken 1.25 en voor Oostenrijk 0.50. De „Alhena," het Nederlandsche stoom schip, welks bemanning meer dan 500 schipbreukelingen van de „Principessa Ma- ialda" redde, is geestdriftig te Rotterdam ontvangen. Kapitein Smoolenaars en zijn kranige helpers zijn op grootsche wijze ge huldigd bij hun behouden aankomst, Onder zeer groote belangstelling heelt gisteren de ter aardebestelling plaats ge had van wijlen den heer E, C, baron Sweerts de Landas Wyborgh, Door het bestuur der Veendammer Hy potheekbank is appèl aangeteekend tegen de faillietverklaring der bank. Belangrijke toezeggingen zouden gedaan zijn om het te kort te dekken. De storm van gisteren heelt veel schade aangericht. Het treinverkeer over de elec- trische lijn AmsterdamRotterdam onder vond veel vertraging. Nabij Wemeldinge zonk een schip. De 7 opvarenden zijn gered. Het juiste aantal slachtoffers bij de ont ploffingsramp te Berlijn bedraagt 16; vier personen worden nog vermist. Er woedt een hevige storm boven Enge land. Het Fransche antwoord op de nota van Kellogg. De noodtoestand in den Duitschen land bouw. Het Belgische opleidingsschip „l'Avenir" gestrand bij de Bahama-eilanden. Het aantal dooden bij de ontploffing in de Landsberger Allee te Berlijn tot 17 ge stegen. Het Zweedsche Ministerie van buiten- landsche zaken doet den Volkenbond een voorstel voor een algemeen arbitrage-pact. Behalve met Duilschland is thans ook in het verkeer met Denemarken, Hongarije en, met ingang van 1 Februari a.s.,, even eens met Luxemburg, de gelegenheid ge opend, om door lusschenkomst van de telegraafkantoren inlichtingen in te winnen, of een bepaald persoon, met naam en vol ledig adres aangeduid een telefoon-aan sluiting bezit, en voorts of die onder een opgegeven nummer aan een bepaald tele foonnet is aangesloten. In herinnering wordt gebracht, dat de inlichtingen, welke door een Nederlandsch kantoor kunnen worden verstrekt, kosteloos zijn en dat voor inlichtingen, waarbij na vraag bij een buitenlandsche administratie noodig is, een derde van de kosten van een gewoon gesprek met dat land verschul digd is. Hun invloed op de ontvangst. Het is een feit, dat velen nog niet vol doende overtuigd zijn van het groote belang van het gebruik van goede laagfrequent- transformatoren in het radio-ontvangtoe- Barometers'and 9 uur v.m. 767. Stilstand. OPGAVE VAN OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.32 en overmorgen 4.34 een te hooge eigen-capaciteit van de secun- daire wikkeling. Al deze fouten komen tol uiting in de karakteristiek van den transfor mator, d.i. een lijn, welke het verband tus schen de toonfrequentie en de bereikte ver sterking aangeeft. Een transformator met een vrijwel ideale, karakteristiek is o.a. de Philips laagfrequenttransformator. Tenge volge van een constructie, welke geheel af wijkt van de gangbare, is dit buitengewoor resultaat verkregen. Een rapport van B, en W. Vier auto brandspuiten noodig geacht. Bij het verschijnen van de gemeente- begrooting hebben B. en W. reeds medege deeld, dat de reorganisatie van de brand weer'in bewerking was en dat zij in den loop van dit jaar met voorstellen bij den raad zouden komen. stel. Dit is ook een gevolg vanTEen spoedige en afdoende reorganisatie diöheid rlat mot «torlilo on midJelmatitfe is dringend noodig daar de thans bestaan- digheid, dat met slechte en middelmatige luidsprekers niet zooveel van het verschil tusschen een goede en een slechte transfor mator te merken is, hoewel het prijsverschil toch nogal aanzienlijk is. Met een goeden luidspreker treedt het verschil echter zoo duidelijk op, dat het prijsverschil gering is, ten opzichte van de geweldige verbetering, welke een gevolg is van het toepassen van den beteren transformator. Men lette eens op de volgende punten bij het beoordeelen van de weergave van een ontvangtoestel: 1. Is een spreker slechts met inspannin, verstaanbaar? 2. Worden de s- en f-klanken met dui delijk of niet gehoord? 3. Klinkt piano-munek blikkerig, 4. Hoort men geen pauken en contra-bas sen in orkestmuziek? 5. Klinken de klokslagen van „Big-Ben onzuiver? 6. Zijn de hoogste tonen van een viool niet hoorbaar? 7. Treedt één bepaalde hooge toon steeds op'den voorgrond? Indien bij gebruik van een goede conus luidspreker enkele van bovengenoemde punten bevestigenden zin beantwoord moeten worden, kan men overtuigd zijn, dat de gebruikte lXtransformatojen van slechte qualiteit zijn. Dergelijke transformatoren geven n.l. geen versterking van de hooge frequenties, welke noodzakelijk zijn voor goede verstaanbaar- heid van het gesprokene, en evenmin ver sterking van de zeer lage tonen, welke zoo noodig zijn voor een vol en warm geluid. Het ontbreken van of het optreden van vervorming bij de weergave van hooge tonen, kan te wijten zijn aan een slecht gedimensioneerde ijzerkern of door ijzer van slechte hoedanigheden, eveneens door ga de toestand onhoudbaar moet worden acht. Naar wij vernemen hebben de directeur van Openbare Werken en eenige opper- brandmeesters, in opdracht van B. en W. een studiereis gemaakt naar verschillende gemeenten in de omgeving vooral naar ge meenten in de Zaanstreek, Zij hebben thans, naar aanleiding hiervan, een rapport uitge bracht aan B. en W, In dit rapport wordt de wenscheüjkheid uiteengezet van het aan brengen van een behoorlijk alarm-systee r. terwijl verder de aanschaffing van 4 auta- brandspuiten noodig wordt geacht, ter plaatsing in de verschillende afdeelingen der gemeente. Hooger beroep. De koopman H. R„ die wegens poging tol doodslag op den politie-inspecteur Paul te 's-Gravenhage door de Haagsche rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld is zal van dit vonnis in hooger beroep gaan In Aspern (Oostenrijk) wordt een radio station gebouwd, spepiaal ten dienste van het vliegverkeer, In Februari a.s, hoopt men het in gebruik te kunnen nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1