Heringa Wuthricfi,Haarlem DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. Bliksembeveiliging K00PMflKS^a(RMZlENli BflXMEEt BEN ELQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. fc* j BEVERWIJK. De personeele belasting. HAARLEMMERMEER- HILLEGOM. OUD-SCHOTEN. KUDELSTAART. HEEMSKERK Drie in de ram gebctKkenvap IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VELSEN-NOORD. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDE. LIJNDEN. VIJFHUIZEN. A, H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol. Een inleiding, die klaar aantoont, dat in deze enquête door ons gaarne de meening van voor- en van tegenstanders der annexatie wordt gepubliceerd. Haarlem's toe komst wordt door de annexatie niet gediend; de gevolgen doen zich reeds gevoelen. Het „Kleine plan" een onding; het „groote plan" zou nog een gedachte zijn geweest. Bloeiend en financieel krachtig zal Haarlem zeker niet worden. Industriestad en woon stad verstaan zich niet. Haarlem is,te duur voor luxe-stad. Een industrie-stad waarborgt geen bloei, maar bovendien is Haarlem ongeschikt voor industrie-stad. Zaanstreek en boorden van Noord zeekanaal wijzen er op, dat er geen behoefte aan industriegrond van Haarlem is. Bovendien Is de bodem hier te slap, zoodat het bouwen van fabrieken te kost baar is. Lage belastingen zijn In Haarlem niet meer mogelijk, door dén exodus van belastingbetalers. „Gebaseerd op onrecht, ontstaat geen bloei". Haarlem zal verder achteruitgaan. Mr. L. G. van Dam. Combinatie van Haarlem-industrie- stad en Haarlem-luxe-stad. De vraag of lage belasting daartoe een voorname factor zal zijn, beant woordt de heer Van Dam beslist ontkennend. Waarom? Be vordering van Vreemdelingenver keer. AI is een poging om een Badplaats-Haarlem te maken, mis lukt, er Is nog goed werk te doen in deze richting! R. K. S. V. „Santpoort". R.-K. V. V. „Concordia" BILJARTEN. Voorwedstrijden kampioen schappen van Nederland, 3e klasse, Groot Biljart. Geen wijziging in de heffing. B. en W. stellen den raad voor de ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in overeenstemming te brengen met de gewij zigde wet op de personeele belasting. De bedoeling van genoemde wetswijziging om zoowel gebruikers van perceelen met geringe of middelbare huurwaarden te ont lasten, als tegemoet te komen aan hen, die een of meerdere kinderen te verzorgen hebben, is voornamelijk op tweeërlei wijze verwezenlijkt. In de eerste plaats is door de nieuwe wet voor de gemeenten der zesde klasse (waar toe Beverwijk behoort) het bedrag, dat van de huurwaarden als onbelastbaar wordt af getrokken, verhoogd van 82.50 tot 120.- en in .verband daarmede de aanvang der belastbaarheid van dezen grondslag ge bracht van 87.50 op 125. In de tweede plaats is in de wet de z.g. kinderaftrek aanmerkelijk verruimd. Be droeg deze thans nog voor elk inwonend kind beneden de twintig jaar bij een huur waarde van 175.14 om dan geleide lijk te dalen, totdat bij huurwaarden van 612.50 tot 700.2 en bij de hoogere niets meer in mindering wordt gebracht na de in werkfng treding der nieuwe wets bepalingen op 1 Januari 1928 zal bij huur waarden van niet meer dan 250.voor elk kind ten percentage van 14 in min dering worden gebracht met een geleidelijke daling tot 2 voor de huurwaarden van 875.— tot ƒ1000.daarboven wordt geen aftrek toegepast. Voorts is de limiet der belastbaarheid van den grondslag mobilair, welke thans ligt bij een huurwaarde van 140.gebracht op 155.—. Een en ander geeft een belangrijke verla ging van de opbrengst der belasting. Als gevolg van dé verhooging van het onbelastbaar bedrag der huurwaarde van perceelen zullen rond 300 perceelen niet meer in de belasting kunnen worden be trokken. Het verlies aan gemeente-opcen- ten, dat met behoud van de bestaande pro- gressieschaal uit de nieuwe wetsbepalingen zou voortvloeien, is door ons aan de hand van het primitieve kohier van 1927 becij ferd op 5000, waartegenover komt te staan als verhooging der opbrengst een be drag van rond 2500, voor bet jaarlijkscb accres en een bedrag van ongeveer 1000, ten gevolge van de nieuwe schattingen der door de eigenaars zelf bewoonde perceelen. Per resto zal mitsdien, in vergelijking met 1927, aan den dienst 1928 slechts een bedrag van 1500, minder ten goede ko men aan gemeente-opcenten. In de gegeven omstandigheden achten B. en W. het dan ook niet noodzakelijk om het tarief der op- centenheffing zoodanig te wijzigen, dat een gelijke opbrengst als voorhéen wordt ver kregen. B. en W. achten het momenteel niet geraden een ingrijpende wijziging in de op- centen-beffing aan te brengen, maar eerst af te wachten de financieele gevolgen der voorgestelde wijziging, welke het behoett geen betoog thans slechts bij benade ring bekend zijn. „Francisca Romana". A.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt de 'jaarlijk- sche tentoonstelling van het Liefdewerk „St Francisca Romana" gehouden. Aan deze tentoonstelling zijn een groot aantal aardige attracties verbonden, welke de bezoekers en bezoeksters prettige oogenblikken zullen bezorgen. Ze worden dan ook in groot aantal verwacht en het bestuur van Francisca Romana Verzekert bun een goede ontvangst. Als bijzonderheid, welke nog niet bekend gemaakt is op de biljetten, geldt, dat a<s. Woensdagmiddag voor de kinderen een poppenkast vertooning zal worden gehou den. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte ge daan dat is: Gevonden: een gedenkpenning; een damesportemonnaie met inhoud; een dop van een as, een zak haver; een wandelstok. Verloren: een schaats; een kistje rozijnen; een gouden damesarmbandhGrloge; een sigarenkoker met inhoud; een bruin kinder schoentje, een ceintuur. Weggeloopen: een Hollandsche herders hond. Ooi F IN np DAM VoOr de R.K. Armen, De Tooneel- vereeniging „Amicitia" heeft Donderdag avond in het K.S.A.-gebouw een openbaar jubileum-uitvoering gegeven bij gelegenheid van het 30 jarig bestaan der vereeniging. De baten van dezeuit voering zullen wor den bestemd voor de beide R.K. parochiale Armbesturen te Beverwijk. Amicitia heeft hiermede voor het eerst haar intrede gedaan in het K.S.A.-gebouw en zij bad direct een uitstekend bezette zaal. Het programma was naar de traditie samengesteld uit verschillende aardige duetten, soli en één-actert;es, welke alle zeer vlot ten tooneele werden gevoerd en die de aanwezigen hartelijk hebben doen lachen. Er heerschte een gezellige stemming in de zaal. De uitvoering is uitstekend ge slaagd. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor een nieuwe bepaling vast te stellen omtrent hel aanbrengen van de kennisgeving in localiteiten, waar buitenlandsch bevro ren vleesch wordt verkocht. De nieuwe bepaling luidt: „Indien niet van buiten af behoorlijk en duidelijk zichtbaar rij een op of aan de buitendeur of buitendeuren, welke van den openbaren weg toegang geven tot die lokali teiten, alsmede op of aan het venster of de vensters dier lokaliteiten, aangebrachte kennisgeving, dat buitenlandsch bevroren vleesch van een bepaalde diersoort wordt verkocht, met letters van zoodanige afme tingen en kleur, zoodanig aangebracht en zoodanig verlicht als door B. en W, zal worden voorgeschreven. B. en W, vragen den raad een crediet van 12120 voor verbouwing en uitbrei ding van het kantoor, magazijn en werk plaats ten behoeve van de gemeentelijke lichtbedrijven. Voor de benoeming tot onderwijzeres in de handwerken voor meisjes aan de openbare U. L. O.-school, bevelen B. en W. aan: 1. mej. A. M. Mes, tiidelijk onder wijzeres aan genoemde school; 2. mej. A. J. Vorstelman, onderwijzeres aan de open bare U, L. O.-school te Bloemendaal. BloembollenveiHnfi, De bloembollen veiling Beverwijk houdt op Donderdag 12 Januari de eerste veiling van gladiolen. Blijkens de advertentie, waarnaar wij ver wijzen, zullen groote getallen plantgoed worden aangeboden van goed bekende kra nen afkomstig. Aan kooplust zal het waar schijnlijk niet ontbreken, daar plantgoed gladiolerf op het oogenblik graag van de hand gaan. De advertentie spoort de kweekers aan om juist op 12 Januari in te zenden, en den aanvoer zoo groot mogelijk te maken, om dat groote veilingen het beste de koopers trekken. BEVERWIJK, 6 Jan. ,R.K. Coöperatie Tuindersv. „KennemerlandSpinazie per kl. kist 1.90; Boerekool 0.70—1.50; Andijvie 1 50—4 per kl. kist; Prei 12 32; Selderie 512 eb, Raapstelen 6—7 ct. per bos; GroSnekooI 35; Roodekool 715; Gelekool 515 Selderieknol 5 11 per 100 stuks; Aardappelen 10^-11 ct., Sjalotten 57 ct., Peen 56 ct., To maten 18—30 ct. per K.G. Spruiten 18— 35 ct,, Schorseneerenn 1020 ct, per K.G. J, L. van Essen, f In een ziekenhuis in Haalem is op 72-jarigen leeftijd overleden de oud-gemeentewerkman der gemeente Haar lemmermeer J. L. van Essen, die gedurende een 15-tal jaren in genoemde betrekking te Nieuw-Vennep alhier is werkzaam geweest en sedert 1924 was genpensionneerd. Ondanks zijn hoogen leeftijd, beeft hij nog vele jaren zijne betrekking met ijver en toe wijding kunnen waarnemen. Retraite-vereeniging „St. Paulus" Deze vereeniging voor ongehuwden hield van 25 dezer haar Jaarlijksche Retraite in het St. Clemens-gebouw te Noordwijker- hout. Voor het eerst in de 3 jaar, dat de ver eeniging bestaat, was deze geheel voltallig. Het was een schitterende manifestatie, zulk een groot aantal jongelui, ondanks de zoo aantrekkelijke ijssport naar het St. Clemens- buis te zien trekken, - Het was voorzeker voor de Retraitanten een groote eer, dat de Zeereerw. Adviseur der Vereeniging, Pastoor Van Leeuwen, namens de Geestelijkheid van Hiflegom dank bracht en van vreugde getuigde met) de woorden van St. Paulus „Gij zijt mijne i vreugde en mijn kroon". De Zeereerw. Adviseur beschouwde de retraite als de vreug de en de kroon der Geestelijkheid en spoor de allen aan, ook in de toekomst te blijven, zooals we ons thans bevinden. De heer Th. Bakker, 2de Voorzitter van St. Paulus, bracht een woord van hartelijken dank en van waardeering namens allen aan den Geestelijken Adviseur en den Wéleerw, Pater, die de Retraite gaf, alsmede aan den Rector van het huis, voor alles wat zij gedaan hebben, om deze retraite zoo goed mogelijk te doen slagen en spoorde de deelnemers aan, de vereeniging trouw te blijven steunen door hun lidmaatschap en door lid te worden, in dien men zulks nog niet mocht zijn. Het opwekkend woord was niet vergeefs ge sproken 14 nieuwe leden traden toe. Nog werd medegedeeld, dat 16 leden voor het eerst aan de retraite hadden deelgenomen Met de woorden God loon? u allen, sloot de 2de voorzitter zijn dankwoord. De Rector van St. Clemens verheugde zich met de plaatselijke Geestelijkheid over den bloei der vereeniging en haar succes, wees er de deelnemers op, hoe goed en krachtig het bestuur werkt, welken steun spr. zelf ondervindt en spoorde allen aan, het bestuur trouw ter zijde te staan. L' Amitié. Deze R.K. Tooneel- vereeniging gaf Donderdagavond een uit voering in Flora. Na een inleidend speechje van den heer Jac. van der Weijden, werd opgevoerd „Zijn Weldoener", tooneelspel in 5 bedrijven. Het stuk werd best vertolkt en, costuums, décor en grimme waren on berispelijk, maar de belangstelling was uiterst matig. St.- Bavo, ZONDAG Eucharistische dag. Algemeene H. Communie voor de leden der Maria- Congregatie2 uur aanbidding voor de kindexenhalf 5 Patronaathalf 7 Lof ter eere v, h. H. Sacrament. Deze week,, uit gezonderd Zaterdag slechts één H. Mis en wel om 8 uur, behalve Dinsdag (Kalf 8.). De H, Communie zal worden uitgereikt, behalve vóór en onder de H. Mis-om kwart over 7, ook Dinsdag. Zaterdag twee HJH. Missen n.l, om kwart over 7 en 8 uur. DINSDAG half acht gez. H. Mis; 7,15 uitreiking der H. Communie. WOENSDAG half 8 Maria-Congregatie. VRIJDAG half 8 plechtig Lof. ZATERDAG gelegenheid om te biechten voor de kinderen na schooltijd voor de anderen van 6-9 uur. ZONDAG kwart over 10 plechtige in stallatie van den Z. E. H. Dessing, gevolgd door plechtige Hoogmis, Gisterenavond gaf de, R. K. Tooneelver- eeniging Amicitia, afdeeling dames, een goed geslaagde uitvoering in de gymnas tiekzaal der R. K. school. Opgevoerd werd Maria's macht te Lour- des", drama in 4 bedrijven met Apotheose van F. Heggelman uit Schiedam. Deze ver leende tevens zijn medewerking. Ohdanks het slechte weer was de zaal goed bezet. Circa half acht heette de Z.Eerw. Heer Pastoor Liihn de aanwezigen welkom en bijzonder den heer Heggelman. Reeds na het eerste bedrijf bleek uit het applaus dat het stuk zeer in den smaak viel. Evenzoo het tweede bedrijf en toen na het derde bedrijf de heer Heggelman op het tooneel verscheen om een paar woor den te spreken, werd hij met onzaggelijk gejuich begroet. De heer Heggelman schetste in 'het kort de wordingsgeschiedenis van bovengenoemd stuk en deelde mede, dat hij dit stuk ge schreven er) reeds 17 maal met een gezel schap dames had opgevoerd te Schiedam. De opbrengst was besteed aan de bouw van een nieuwe kerk in een arme parochie te Schiedam en verzocht hij ook hier een collecte daarvoor te mogen houden. Dit ver zoek werd met luiden bijval begroet. Het is moeilijk over het spel in bijzonder heden te treden Het gehee'e spel was een volmaakte schets van het Loitrdesgebeuren. Bij het einde van het vierde bedrijf scheen aan het applaus geen einde te komen; ook de Apotheose was schitterend. Den Z.Eerw. Heer Pastoor Lühn dankte in een gloedvolle rede den heer Heggelman en de tooneelvereeniglng; in het bijzonder ook de medewerkende dames dankte hij voor hetgeei dezen avond te zien. was ge geven en feliciteerden hun met het be haalde succes. Toen de Z.Eerw. heer Pas toor namens de medespelenden een paar bloemstukken aanbood, barste de aanwe zigen in een luid gejubel los. Dit was een ware ovatie De auteur van het stuk dankte i» gevoel volle woorden voor de hulde hetn gebracht en bracht die over op de dames van het tooneel en hunnen leider den heer Van 't Schip. Hij riep de aanwezigen een «poe dig weerziens >oe. Hierna bleef men nog geruime" tïja ge zellig bijeen. Onder de lustige tonen van piano en viool konden volgens de traditio- neele gewoonte te Kudelstaart de dant- lustigen zich nog geruimen tijd vermaken. Hierna keerde een ieder voldaan huis waarts met een heerlijke herinnering aan het prachtige spel dien avond genoten. Er bestaan plannen om dit tooneelstuk ten tweeden male op te voeren in dezelfde zaal te Kudelstaart. Uitvoering Marievereemgim' uitvoe ring van de Mariaver. alhie heel best geslaagd. Ondanks het «lechtweer, was de zaal flink bezet. Er werd heel aardig HpABRmANTE: NV. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN" kEEUWARDfc» spel gegeven.. Het laatste stukje „Als de voeten niet meegaan," was een geweldig lachstukje. Muntmeter gelicht. Gisteren kwam mej. P. op het politiebureau aangifte doen, dat haar muntmeter gelicht was door een on bevoegd persoon. De politie doet onder zoek. Muren omgehaald. Gisteren zijn op Jast van den huiseigenaar, wier perceelen in de Fragerstraat Zondag j.l. zijn verbrand, de staande muren omvergehaald, door den aannemer Heere. Dit geschiedde om on gelukken te voorkomen, bij den storm. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men: (Koelemeier, Julianalaan 66, Overveen, een portemonnaie inhoudende eenig geld; J. Termaat, Stoel's hofje 2 Bloemendaal, feen damestaschje met inhoud; Abech. Ame- rillerlaan 27 Heemstede, een huissleutel; M. Visse, Middentuindorplaan 19 Haarlem, een heerenoverschoen; Hoek, J. d. Braistraat 6 Haarlem, een slede; Daams, Alb. Thijmlaan 39 Bloemendaal, een raifia kindertaschje; H. v. Maris, Noordertuindorplaan 9, Haar lem, een bankbiljet; Alderman Begijnhof 8 Haarlem, een nappa heerenhandschoen; J. Roozen,, Ramplaan 102 Haarlem, een olie zak; K. Moerman, Stolberglaan 19, Aerden- hout, een defecte bobslede; van Essen, Bentveldsweg 3, Aerdenhout, een* Russische Hazewindhond; v. d. Peijl, Hendrik Roozen- laan 47, Haarlem, een bruine porte monnaie met eenig geld; J. Hekkgr, Mili- taireweg 14 Overveen een paar bruine wol len kinderhandschoenen; J. v, wamel, Raroplaan 16 Haarlem, een gouden schakel armband; W. Flooren. Oostduinweg Aer denhout, een ijzeren buis; Pastorie Blöemen- daalscheweg 70 Bloemendaal, een slee; D, Ploeg Bentveldscheweg 6 Aerdenhout, een auto-pleed; K, Moerman, Stolberglaan 19 Aerdenhout, een houten tabakspijp; van Zomeren Rollandsstraat 12 Haarlem, een bankbiljet; N. Veen Zijiweg 288 Haarlem 'n kaatsbal; A. v. d. Zon, J. W. Frisolaan 9, Overveen, een lipsleutel No, 10361; aan den politiepost te Aerdenhout, eén tanden borstel en een hondenzweep; een zeiltje waarin brood en een oude reisdeken; aan het bureau van politie te Overveen, een bruin wasdoeken portefeuille met ansichten, een sleutel, een koralen halsketting, een huissleutel, «en kap van motorrijder, (hoofd deksel); een' mötorhandschoen, een zilveren broche, verm twee sleutels, een zwart lederen kinderportemonnaie inhoudende éen 10 rittenkaart N.Z.H.T., een potlood slijper «ft een vsfCHën handschoen. Burgerlijke Stand. Geboren: Corrie, Elisabeth Marie, d. van Kortekaas—Smit. Getrouwd: A. A. de Roos en F. W. Cor- nelissens, - Tooneeluitvoering. Zondag, 8 Januari- geeft de R. K, Tooneel vepeniging te Hout- rakpolder een tooneeluitvoering me! mu ziek. Tooneel. Morgen, geeft de Tooneel- vereeniging „Klein Tooneel" van het R. K- Vereenigingsgebouw aan den Rijksstraat weg een uitvoering met de opvoering van „De Overkant" van Leo Post en Frits van Dinnen, in drie bedrijven. Dit stuk mocht zich overal, waar het werd vertoond, in een groote belangstelling ver heugen, vandaar dat morgen het Vereeni gingsgebouw wel bij uitstek vol S?1 zijn. Indische Dienst. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië als adm -ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur, is bestemd de heer F. S. Smit, alhier. Indische Dienst. - Voor den dienst in Nede-landsch-Indië als adm.-ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur, is bestem' de heer G, Tih. J. M, Beukers, alhier, R, K. Harmonie. De uitvoering voor do nateurs van de R. K. Harmonie zal niet plaats hebben op 15 Januari, maar op 22 Januari a.s., met medewerking van def heer Leo Peelen, van Beverwijk. Door den storm. - Gisterenavond, tij dens den hevigen storm, sloegen de draden van de elee rische hoogspanning te Pe»* ningsveer zoodanig tegen elkaar, dat d voortdurend groote vlammen uitsloegen «8 do verschillende omwonenden telkens zon der licht zaten. Zelfs waren er bij enkel® defec e lampen. „Opwaarts". De Donderdagavond gehou den vergadering opende de voorzitter me' een nieuwjaarsrede. Hij memoreerde enkele belangrijke feiten uit 1927, De notulen wa ren in orde. De voorzit'er zette daarna uiteen: „Wat is recht en waaruit wotdt het geput". Naaf aanleiding van het gesprokene werden ver- scheidene vragen gesteld. De jaarvergadering werd bepaald óp, 19 Januari a-s, De heer Pijlman' zal dan een inleiding houden over „Propaganda". Onder groo'e belangstelling herdacht de heer J. H. M. Evelein Vrijdag zijn 80s ten verjaardag. Genoemde heer is een zeer be* kend figuur in de Haarlemmermeer en v«f daarbuiten. In het openbare leven be* kleedde hij verschillende functies: als 1>^ der Prov. Staten, Hoogheemraad van Rijn land, gemeenteraadslid, enz. De jubilaris lS nog een flinke, krasse, oude heer en ge niet nog een goede gezondheid. Uw circulaire, waarin U „aan verschil lende tot oordeelen bevoegde personen" hunne meening vraagt over de toekomst van het. vergroote Haarlem, bereikte mij. Toen ik de circulaire had gelezen, bekeek ik nog eens het adres, daar twijfel bij mij opkwam, oi ik soms een abusievelijk door de post bezorgden brief, voor een ander aldus bestemd, had geopend. Er bleek mij geen abuis; het couvert toonde mijn naam en adres. Ik blijf echter verbaasd, vooreerst hoe U mij thans tot oordeelen bevoegd acht in dezen niet omdat ik aan mijzelf twijfel, maar aan u. Wegens de annexatie heeft U mij toch steeds bestreden, en ik heb toen niet als bevoegd bij U gegolden; U spande zich vóór de annexatie. Behoudens de groep reëele Haarlem mers, die zich tegen het onrecht hebben verzet, heeft men in Haarlem zich inge spannen, dit te plegen. Het stadsbestuur is daarbij voorgegaan. De. burgefuëester zat -zelfs een propaganda-vergadering voor van de massa der „dorstige kameelen, die naar de oasen snakten" om in de schp.one beeld spraak" të blijven, van een U .bekend Staats man. Deze deed in een zijner véle*iuriêfies' mij nader de eer aan, mij tot onderwerp van lasterlijke aantijgingen te maken, wat mij uiteraard zeer aangenaam aandeed. Maar nu wat Uwe vragen aan mij be treft, „moge ik opmerken, dat een oude .regel zegt: „in diet huis van den gehangene, spreekt men niet van den strop," De annexatie van Noord-Heemsteders, di.e men nog laat medebet-alen aan hun eigen galg, volgens dit annesa'tie-wetje, heb hooren betitelen als: „georganiseerde roof ook doet de vólgende wiskundig zui vere, redeneering de ronde: „wit. ziin gesto- I oin verder bestolen te worden." waar zóó eroyer gedacht wordt in Noord- Heemstede, waar zóó het onrecht, daar ge pleegd, wordt gevoeld, begrijp ik waarlijk niet, dat u mij, die in het bijzonder opkwam voor de ernstig gedupeerde Heemsteders, uwe vragen stelt. Ik kan er niet veel anders inzien dan het bekende „add insolence to injury." 1) De wijze mannen ,die deze. annexatie doordreven, en dp massa daarbij naar den mond hebben gepraat, en. welke annexatie, ten aanzien van Noord-Heemstede niet ging om noodigen grond, daar deze er niet. is, doch alleen om c'es naasten goed, dienen te weten, wat zij van vergroot Haarlem moeten maken- k zoude zoo zeggen, dat u zich het beste jot uwen burgemeester en uwe wethouders kun' wenden om antwoord, zij dienen het te weten; zij wisten toch wat zij deden! intusschen wil ik u wel antwoorden op uwe vragen, men mocht uit niet antwoorden anders verkeerde conclusies trekken. 's men zoo Haarlem door gaat, vooral de plaatsen waar- de griaotere huizen staan, kan men deze ledig, te koop of te huur zien 01 reeds van bestemming veranderd, na een groote waarde-vermindering te hebben ondergaan. Het Kenaupark bijv. is in dit verband ook interessant. Hetzelfde beeld kan men waarnemen in Noord-Heemstede, waar reeds vele huizen zijn verlaten, veel te koop en te huur staan en veel nog niet eens openlijk, doch wel inderdaad op vraag wacht. De exodus met klem van redenen voor- ®pe'd, is Y00r ecn helangrijk deel reeds een ieit en voorts nog in vollen gang. De usur pator verdrijit natuurlijk, wie daartoe maar mogelijkheid heeft. De wijze, waarop Haarlem optreedt tegen haar nieuwe bewoners, geeft daarbij nieu- Prikkel tot exodus. 00 thans weer in het laatst des jaars Ten belastingbiljet voor straatgeld, wat ?£en alles in is; immers straatgel'.! wordt slechts geheven van op 1 Januari in Haar lem bestaande perceelen of voor gedeelten van het belastingjaar voor nieuw Gestichte perceelen. Het is natuurlijk alleen door een ^"wringing der regels, da! men in Heem- ftede bestaande perceelen in 1927 nog voor bet tijdvak Met tot ultimo December onder die belasting tracht te brengen, Haarlem's toekomst, waar door de hui- d'ge constellatie de dingen op den kop worden gezet, wordt natuurlijk door de annexatie niet gediend. Het eenige gevolg daarvan Is, dat groo- L.!'ebied naar omjaag wordt gerukt. Dit zoogenaamde „kleine-plan" is na tuurlijk een volstrekte dwaasheid geweest (naar ik mij meen te herinneren trouwens ook door uw blad afgekeurd). ten groot plan, dat gansch Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal en ook dan maar Zahdvoort zoude hebben omvat, zoude nog een gedachte zijn geweest; een lijn zoude daarin te onderjrennen zijn, waarmede ik allerminst wil zeggen, dat dusdanige an nexatie recht zoude zijn, ot dat ik vóór zulke monstergemeenten zpude zijn. Bloeiend en financieel krachtig zal Haar lem zeker niet worden, werkelijk centrum ware gebleven van Ken nemerland aJs woonstreek. Industrie-stad en woonstad verstaan zich uiteraard niet. Het i$ nu natuurlijk te laat om van Haarlem luxe-stad te maken. Het is er te duur. De streek hier moet het wonen aan Amsterdamsche, Zaansche en andere forensen mogelijk maken, maar dat is in Haarlem door de hooge belastingen onmogelijk. Aldus Industrie-stad zoude Haarlem moe ten worden! Vooreerst beteekent industrie-stad voor de stad als zoodanig zeker niet, dat zij bloeiend zal zijn. Gegeven de opgeschroefde eischen, welke thans gesteld en bevorderd worden, kan een zuivere industrie-stad nit.1 anders dan duun zijn. Maar dat daargelaten, vraag ik mij af, hoe men thans in Nederland kan droomen van een industrie-stad, en dan speciaal hier in Haarlem. In ons Vaderland wordt helaas wel gezorgd door de landswetten sinds, 1918, dat de industrie zoo zwaar mo gelijk wordt belast en zooveel mogelijk wordt bemoeilijkt, gefnuikt, verdreven. Men is en blijft vooralsnog in dezen, ziende blind en schijnt niet te willen begrijpen, dat in dustrie op elke gezonde wijze diende te worden bevorderd, omdat zij de eenige mo gelijkheid vormt om ons steeds stijgend 'be- volkingssurplus op te nemen. Er is echter geen toename van industrie door de opgemelde redenen, door de duur te hier, de hooge lasten, alles gevolg van het om politieke redenen harikiri plegen, dat hier te lande plaats heeft en waaraan allerminst alleen de revolutionnairen zich schuldig maken. Maar dan neg juist Haarlem tot industrie stad! Ik zie geen enkele reden tot bijzondere geschiktheid. De nabijheid van de Zaanstreek, waar mén ook reeds le veel aan havens en on bezet terrein hjseft; het langs de boorden nog grootendeels onbezette Noordzee-ka- naal en de vele industriegrond van Am sterdam, wijzen ten duidelijkste erop, dat er allerminst behoefte is aan nog méér in dustrie-grond. De bodem is daar, als hier slap, en eischt dus bij bouw kostbaar fundatie-werk, dat men wel moet maken, als een betreffende industrie grootvaarwater noodig beeft. Maar van zulk terrein is dus elders reeds genoeg en onbezet, zoodat Haarlem iets zoude aan bieden waaraan, nóch wegens ligging, noch wegens den aigemeenen. toestand lp ons land, waar industrie vooralsnog niet wordt geteid en waaraan daarom het kapitaal zich onthoudt, behoefte bestaat. Industrie, welke niet speciale behoefte heeft aan grootvaarwater, kan zich natuur lijk beter vestigen aangenomen, dat zoo iets nog'voorkomen zal op anderen, vas ten bodem, die minder kostbaar bouwen mogelijk maakt en in streken, waar de eischen ook niet zóó opgeschroefd zijn als hier te Haarlem. Al» millioenen zouden worden gestoken, in het maken van het Spaarne tot groot- scheepsvaarwater en in kostbare sluiswer- ken en havens, dan zoude dit zeer onver antwoordelijk zijn en weggeworpen kapi taal. Het spreekt wel vanzelf, dat lage belas ting (u Stélt de vraag) Voorwaarde .zoude gcirieente als deze. Tk ïie övëflge'ns niet, hoé dit bereikt zoude kunnen worden, waar in het verle den nu eenmaal Haarlem als woonstad (forens-stad) is verknoeid, en de annexatie den finantieelen 'toestand heeft verslech terd, en de aanliggende gemeente Heem stede speciaal hét geannexeerde Noor delijk deel daarvan in denzelfden slechten toestand van het eerdere Haar lem heeft gebracht. Ik begrijp trouwens niet het stellen van deze vraag, immers men ziet toch, dat de exodus wegens de belastingen, en alléén daarom, een feit is. U vraagt naar de groote lijnen in deze! Zij zijn er niet. Wat geschiedde jn Haar lem tot nu, wfts maar kleine lijn, was ave- rechtsch beleid en voor dé annexatie, die plaats had, geldt ook dit in het bijzonder; maar bovendien schiep deze onrecht, bit ter, scherp onrecht t.a.v. Heemstede ep vooral Noord-Heemsteders. Gebaseerd op oinreeht, ontstaat gjeen bloei. Inlpssehen het is gepleegd; de slacht offers zijn gemaakt, de gevolgen der on rechtmatige daad zullen verder niet uit blijven, maar daarmede wordt deze aan de getroffenen niet goedgemaakt, U heeft, dóarmede mijn meening over de toekomst van Groot-Haarlem: het zal dus verder achteruit gaan, 1] Wij kopen, dat de heer Van Harden broek door ons overtuigd is geworden, dat dit niet het geval Is. Wij vroegen óes heeren v. H.'s meening, omdat hij lid is yan de Kamer van Koophandel en F. in Haarlem en Omstreken, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol is voorzitter van de Afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, oud-lid van den gemeenteraad van Heem stede, leider van de bekende Kalk-zand- steenfabriek „Arnout", te Hillegom. De heer v. Hardenbroek woont in hét van Heem stede geannexeerde gebied en was da strijd vaardige leider van het anti-annexatie- camité. Het is zeker piet oninteressant deze stem van een tegenstander der annexa tie te beluisteren, zoowel om den toon als om den inhoud van het artikel. Eene combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-industrie-stad en Haarlem-luxe stad) is m.t na te streven. De vraag, of lage belasting daartoe een voorname factor zal zijn, beantwoord ik be slist ontkennend. Lage belasting beteekent noodwendig lage inkomsten voor de ge meente en dus ook de onmogelijkheid van groote uitgaven. De ontwikkeling der indus trie nu verelscht vooreerst hooge kosten (havenplannen, enz,) en brengt voorts een groot aantal arbeiders met zich, voor welke als luxe-stad is niet mogelijk zonder maat regelen om Haarlem als woonplaats aan trekkelijk te maken. Ruime steun aan in stellingen van kunst en wetenschap, zorg voor uitmuntend onderwijs, lichamelijke opvoeding en jeugdzorg, aantrekkelijke bouw der stad met parken en.goede tram- en busverbindingen, dit alles* en zooveel meer is voor de aantrekkelijkheid van Haarlem als woonstad vereischt, maar vordert va# de gemeente offers, die met te lage belas tingen niet zijn te brengen. Nauw met de ontwikkeling tot luxe-stad hangt ook samen de bevordering van het vreemdelingenverkeer, al zal daarbij het particulier initiatief meer dan de gemeen te kupnen werkzaam zijn. Het sociëteits- en café-leven ontbreekt in Haarlem vrij wel geheel. Al is eene poging, tal van jaren geleden gedaan, om een Badplaat® Haarlem te verwerkelijken, mislukt, in deze richting is toch ongetwijfeld, nog goed werk te doe». De Olympische spelen van 1928 ge ven eene mooie gelegenheid den aandacht op Haarlem te vestigen. Naast naar een Haarlem-luxe-stad en 'n Haarlem-industrie-stad streve men ook naar een Haarlem ab> centrum van vreem delingenverkeer, Mr, L. G.y van Dam is advocaat en procureur te dezer stede en bestuurslid van tal van vereenigingen De door de Redactie van de Nieuwe Haarl, Crt, gestelde vragen zijn de volgende; Meent U, dat Haarlems toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe-stad, te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de indus trie een der middelen moet zijn, die het ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den, om onze stad bloeiend en financieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden (Haarlem-luxé-3tad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodigT Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lems aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" PROGRAMMA 8 JAN. Santpoort IBeverwijk II uur. T.Z.B. I—-Santpoort II 2 uur. Bestuur, jeden en begunstigers, van harte een Zalig Nieuwjaar. Heeren leden, na eenige weken gedwongen rust zullen we Zondag de schoenen weer eens aantrekken, of? Nu, le ge kunt aan de slag hoor, dat zal niet meevallen. Ons 2e trekt naar de Molenwerflaan om T.Z.B. in te maken. Nou dat is wat bout gesproken, maar winnen kunnen jullie hoor, als je alle trouw komt ep je best doet zal je dat zien. Laten we het nieuwe jaar nu eens goed beginnen met ten le trouw te komen; 2e je geheel geven; 3e niet mopperen en ten 4e geregeld je con tributie betalen dan zal je eens zien, hoe mooi we er bij het einde van het seizoen voorstaan. Ons publiek behoef ik zeker niet aan le sporen, vooral bij de» wedstrijd van mor- gen, Wat zal het er spannen. CHRIS PRQGRAjMMA. Concordia Onze Gezellen TTConcordia II. Zaterdag contributie betalen door allen. Woensdagavond bestuursvergadering In het gebouw om half acht. Het is voor dc eerste maal, dat ik de gelegenheid krijk., U het een en ander te laten weten. De gebrui kelijke wenschen hebt u allen zeker wel gehad doch ik doe ze er nog maar bij en hoop dat je allen mede zult werken tot groei en bloei van de club in 1928. Zoo gaan wij dan na een flinke rustperiode waar schijnlijk weer verder. Het is nog niet zeker met het oog op het terrein. Doch zij die Zaterdag niet bij den penningmeester ko men, kunnen ht weten aan de biljetten. Mocht er gespeeld worden dan laten jullie je tegenstander toch den eersten wed strijd in dit jaar natuurlijk niet winnen? Weest eerlijk en doet je best, opdat zij al tijd graag naar Hillegom komen en in den wijden omtrek Concordia een graag geziene gast is. Nog zij vermeld dat de donateurs hun kaarten kunnen afhalen Zaterdag in het gebouw aan de Remise. vele sociale voorzieningen noodzakelijk zijn. Dit had kunnen zijn, wanneer Haarlem Maar, pok de ontwikkeling van Haarlem/ Vrijdagavond werden in de Soc. „Ver eeniging", a. d. Zijlweg, de 3 laatste par tijen gespeeld voor deze wedstrijden. De Foeljaeger wist op het laatst van den avond H. J, Metz te slaan en daardoor zijn 3e winstpunt in de wacht te sleepen. W- Kobus speelde in de eersfc partij uitste kend en beëindigde de match in slechts 25 beurten, gemiddelde 8.Laatstgenoemde scoorde tegen Metz al spoedig een goede 16, welke serie door den H.B.C.'er met 18 beantwoord werd. Kobus liep daarna met series van 16, 14, 9 en 16 car. snef uit en na de 22e beurt was, de stand 134—75 in zijn voordeel. Dé Vriendénkring-crack liet daarna een briljante 57 noteeren,waar na het pleit spoedig beslecht was. Jamnier. dat Kobus in de volgende matc'i tegen Verheyde minder sterk sreelde. Ko bus begon goed en maakte in de eerste. 3 beurten tezamen 40 car, Verheyde nam dcarna met 27, 18 en 12 een kleine voor- spreng, welke ziin tegenstander met een •'oede 29 echter weder teniet deed. Een fraaie 31 bracht Kobus' totaal op 155, doch na eenige slechte beurten liet Verheijde 'n serie van 26 ncleerca. Bij de 23e beurt is de stand dan 168—167. Na een goed ge speelde 24 gemeukt te hebben, beslist Ko bus speedig daarop di partij in zijn voor deel. In de match de Foeliaeger—Metz werd weder uitstekend gespeeld. De Haarl. kam pioen becon met 16. waarop Metz met 25 antwoordde. Kort hierop scoorde de Foel jaeger een uitstekende 36 en nam met 15 en 13 zelfs een groote voorsprong. Metz was er geheel „uit"' en kwam slechts spo radisch boven de 10., Toen de D. E, S-i matador in de 19e beurt een schitterende 44 liet noteeren, spoedig gevolgd door 17 en 12 car., had de plaatselijke kampioen spoedig z'ln laatste partij gewonnen. De eindstand werd - daardoor al» volgt: 1. de Foeljaeger 3 6ÓO 44 5.21 3' 8.21 2. W. Kobus 3 587 57 5.92 2 7.92 3. W. H,Verheijde 1 387 25 4.03 1 5.03 4. H. J. Metz o 514 27 3.86 0 3.86 De heeren de Foeljaeger en Kobus heb ben een zeer mooie kans om in de finale geplaatst te woeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2