Stadsnieuws. Tentoonstelling. burgerlijke stand HET WONDER DER NATUUR. tEN SERIE INBRAKEN TE BEVERWIJK. Gouden en zilveren voorwerpen en geld ontvreemd. Ernstige aanrijding te Beverwijk. Een zeldzaamheid. Lunapark te Zand voort? Een treinontsporing tusschen Zaandam en Koog a. d. Zaan. J. H. Evelein tachtig jaar. Muziekavond Frits en Ellen Kok. LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE HAARLEM IN 1927. Voor de „Stille Armen." J.W. Groote Tram vertraging. Zandvoort—H. V. C. 51. De KennemerzPurmersteijn 3—0. Personalia. vak-VALKEMBURG'S-- De Lichthoeve te Santpoort. Met een gebroken schroefas op zee. Onbestelbare brieven. Auto-ongeval. Ir den nacht van Zaterdag op Zondag is te Beverwijk ingebroken in een 3-tal be woonde ptrceelen aan de Akerendamlaan. De dader heeft zich toegang verschaft tot alle perceelen door uitsnijding van een ruit aan de achterzijde van de woningen. Allereerst is een bezoek gebracht bij den lieer T., hoofd eener school, waar een be drag van ƒ150.gestolen werd, benevens een gouden heeren horloge en een Fongers- rijwiel. Vervolgens is een bezoek gebracht bij den heer V., waar een hoeveelheid ta- tafelzilver werd medegenomen zooals lepels vorken, suikerstrooier, etc. Tenslotte heeft de dief een onderzoek ge daan bij de wed. Sch.. Ontvreemd werden hier 3 zilveren couverts, gouden en zilveren dames armbandhorloges, gouden medaillons een dito dasspeld een portemonnaie met 40.en tenslotte nog een portemonnaie met eenig geld. Uit het feit, dat ook een citybag verdwe nen is, concludeert de politie, dat de dief zijn buit daarin heeft gepakt om vervolgens op de gestolen fiets te verdwijnen. De po itie heeft direct een uitgebreid on derzoek buiten de gemeente Beverwijk in gesteld. Zij vermoedt, dat men hier te doen heeft met den inbreker, die Bloemendaal en Heemstede in den laatsten tijd onveilig maakt. Gisteravond omstreeks 11 uur heeft op de Breestraat te Beverwijk een ernstige aanrijding plaats gehad. De heer H. Boon, uit Velsen, en Mej. Ch. Reynders, uit Beverwijk, staken den mid- denrij\veg over, toen uit de richting Velsen een juxe-autc naderde, bestuurc doo: C M., uit IJmuiden. De auto, die eerst midden op den weg reed, week naar links uit. Op 't zelfde moment zag mej, R. om en keek recht in de koplichten van den auto, die met onverminderde vaart doorreed. Mej. R. noch de heer B. wisten naar welken kant zij moesten uitwijken, met het ge volg, dat beiden door den auto werden ge grepen. Mej. R. werd opgetild en over het rech terspatbord op den weg geslingerd. De heer B. werd over de motorkap heen ge worpen en kwam met het hoofd op het asphalt terecht. Politie en voorbijgangers snelden onmid dellijk toe en droegen de slachtoffers in den slagerswinkel van den beer v. Leeu wen, die, met zijn echtgenoofe, op lof waardige wijze hulp verleende. Dr. Bom was spoedig ter plaatse om medische hulp te verleenen. De heer B. die bewusteloos was, werd naar het Roode Kruis Ziekenhuis gebracht, waar een ern stige armbreuk, benevens een hersenschud ding werd geconstateerd. Hij werd ter ver pleging worden opgenomen. Mej. R., die eveneens naar het zieken huis was gebracht, kon, na verbonden te zijn, naar haar huis worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat niettegenstaande de strenge vorst der laatste veertien dagen in het hoender park „Livorno" van den heer C. J. Dijt te Nieuw-Vennep een kip heeft gebroed en nu ■net haar kuikentjes rustig rondwandelt, alsof het volop zomer is. Aan de gemeente is een bedrag van 10.000 geboden indien zij een behoorlijk ingericht terrein beschikbaar stelde voor het houden' van een Lunapark. B, en W, deelen aan den Raad mede, dat zij zich niet verzetten tegen een Lunapark, maar zij willen hebben dat er bepalingen worden vastgesteld, die streng moeten worden na gekomen. Zij stellen voor, dat de gemeen te een terrein beschikbaar stelt op Plan Noord, in de omgeving van de Vondel- straat. B. en W. stellen zich dan in ver binding met twee gegadigden van de ex ploitatie n.L met den heer J. L. Coppejans en de heeren Relupa. De exploitanten zul len verplicht moeten worden het terrein zoo in te richten als P. en W, noodzakelijk achten. Het park dient afgesloten te wor den, terwijl er voldoende gelegenheid ge maakt moet worden tol het onderbrengen van verschillende diensten als politie, brandweer, enz. De gemeente ontvangt be halve de pacht van den grond, die ten ba te van het grondbedrijf komt, de rechten van de vermakelijkheidsbelasting. De raad zal geen medewerking verleenen tot het verkrijgen van eene buitengewone vergun ning voor den verkoop van sterken drank. Het Lunapark zal gehouden worden van 15 Mei15 Juni. De pachter betaalt de kos ten van aanleg van gas- en water en resti tueert de kosten van aansluiting van een telefoon. In overleg met den voorzitter za het park geopend zijn van 1424 uur. De meerderheid van B. en W. is voor het voorstel. De minderheid is niet tegen een lunapark, maar had de proef dit jaar niet genomen, daar er dit jaar toch voldoende bezoek aan Zandvoort zal komen. Geen persoonlijke ongelukken. Hedenmorgen omstreeks 7 uur zijn van een goederentrein tusschen Zaandam en Koog aan 3e Zaan op een wissel eenige wagons van een goederentrein, die op weg was naar Den Helder, ontspoord. Een der sporen werd versperd; persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Doordat het verkeer over één spoor ge leid werd, ondervond het treinverkeer veel vertraging. Een landbouw-pionier. Een bekende en markante figuur in den landbouw is Vrijdag, zooals reeds werd gemeld, tachtig jaar geworden de heer J. H. Evelein te Vijfhuizen, Haarlemmermeer, Hoewel hij niet behoorde tot de éérste, bewoners van den Haarlemmermeerpolder, toch mag men den thans 80-jarige rekenen tot de voortrekkers, die met alle kracht hebben meegeholpen, om van de Meer te maken, wat er van te maken viel. Moeilijk waren de eerste jaren van zijn vestiging in den nog jongen polder aller' bande tegenslagen deden zich voor; zoo viel in die eerste moeilijke jaren zijn geheele paardenbeslag ten offer aan den kwaden droes of een dergelijke ziekte. Doch de jonge Eve lein was taai en volhardend en had een open kiik op de landbouwtoestandem Men moet hem hooren vertellen, hoe hij als eerste, in strijd met de poldervoorschrif ten, een eigen bemaling voor zijn land liet inrichten, omdat dijkgraaf en heemraden naar zijn oordeel niet voldoende inzagen, dat het polderpeil feitelijk moest zijn „de bodem van den sloot", zoo vertelt het „Alg. Hbld.". Tientallen en tientallen heeft hij er voor moeten vechten, vóórdat het polderbestuur tenslotte inzag, dat peilverlaging dringend noodzakelijk was. Vermeld dient verder, dat de heer Evelein wederom een der eers'en was, die het be lang van den bietenbouw voor de Meer heeft ingezien en er zijn vollen steun aan heeit gegeven. Lange jaren verbouwde hij voor Kühn en Co. te Naarden zaad en nog steeds gaat de heer Evelein mee, om de Zaai- bedden te inspecteeren. Wanneer men de boeren in de Meer en velen ook daarbuiten vraagt, wie de beste en tevens meest welwillende en mensch- lievende rentmeester is, dan krijgt men ten antwoord „meneer Evelein 1" Hij ver staat het de belangen van den „heer" op voortreffelijke wijze te dienen en te gelijk die van de pachters niet over het hoofd te zien. Vraag het polderbestuur van Meer en Rijnland, welke diensten deze krasse tach tiger in den loop der jaren heeft bewezen vraag het gemeentebestuur, of Evelein niét steeds op de bres stond, voor de belangen der groote gemeente Haarlemmermeer en dat „Zonder politiek", zooals men dat noemt. Reeds meer dan een halve eeuw is Evelein voorts bestuurslid der belangrijke af deeling Haarlemmermeer van de Holl. Mij. van Landbouw. Geen nieuw landbouwwerk tuig, of hij nam het initiatief, om de machine in den Meer te beproeven. Wij mogen in dit verband herinneren aan de eerste demonstra ties met ijzeren ploegen, met cultivators, met graanmaaiers, enz. Altijd weer stond deze landbouw-pioflier vooraan en het is daarom, dat wij den wensch uitspreken, dat deze wonderbaarlijk krasse en nog steeds volop werkzame tachtiger nog lang zijn gewaardeerde krachten moge blij ven wijden aan den landbouw en nog dik wijls zijn raad zal willen geven in het alge meen belang. Onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdir. Dr. G. de Koos, zal de Holland sche violist Frits Kok in samenwerking met zijn zuster, de pianiste Ellen Kok, een viool recital geven op Vrijdag 13 Januari a.s., om 8 uur in den Schouwburg Jansweg. Dien avond zullen genoemde artisten wer ken van Visconti, Bach, Mozart, Ravel, Debussy-Roques, Godowsky, Achron, Franck ten gehoöre brengen. TIJDVAK 1 JANUARI—30 APRIL. In deze gemeente geboren 262M, 259 V. 521 Totaal Hier geboren, niet tot de bevolking behoorend 25 14 39 Elders geboren, tot de bevolking alhier behoorend 2 3 5 Totaal hier behoorend239 M. 248 V. 487 Totaal In deze gemeente overleden 207 241 448 Hier overleden, niet tot de bevolking behoorend........ 64 59 123 Elders overleden, tot de bevolking alhier behoorend10 8„ 18 Totaal hier behoorend153M, 190V. 343Totaal Meer geboren dan overleden 86 58 144 In deze gemeente gevestigd 927 1160 2087 Uit deze gemeente vertrokken1203 1475 2678 Meer vertrokken dan gevestigd.....276M. 315V. 591 Vermeerdering door geboorte 86 58 144 Vermindering door vertrek276 315 591 Gevende eene totale vermindering vaii 190M. 257V. 447Totaal Blijkens Provinciaal Blad van Noordholland No. 100 van 1927 bestond de bevolking op 31 December 1926 uit 38069 42433 80502 Verminderde van 1 Januari tot en met 30 April met190,, 257,, 447 Zoodat de bevolking op 30 April 1927 bestond uit 37879 M. 42176 V. 80055 Totaal ANNEXATIE 1 MEI 1927. Tengevolge van de grenswijziging kwamen naar deze ge meente over .15001 M. 16185V. 31186Totaal Waardoor het aantal inwoners op 1 Mei 1927steeg tot...52880 58361 111241 TIJDVAK 1 MEI—31 DECEMBER. In deze gemeente geboren 776 M. 699 V. 1475 Totaal Hier geboren, niet tot de bevolking behoorend 45 36 81 Elders geboren, tot de bevolking alhier behoorend....6 8 14 Totaal hier behoorend.737M. 671 V. 1408Totaal In deze gemeente overleden 431 446 877 Hier overleden, niet tot de bevolking behoorend79 68 147 Elders overleden, tot de bevolking alhier behoorend.... 6 16 22 Totaal hier behoorend358M, 394V. 752Totaal Meer geboren dan overleden 379 277 656 In deze gemeente gevestigd 2831 3582 6413 Uit deze gemeente vertrokken 2229 2776 5005 Meer gevestigd, dan vertrokken 602 M. 806 V. 1408 Tótaal Vermeerdering door geboorte 379 277 656 Vermeerdering door vestiging 602 806 1408 Gevende eene totale vermeedering van 981 M. 1083V. 2064Totaal Bevolking op 1 Mei ....52880 58361 111241 Vermeerdering gedurende het tijdvak 1 Mei31 Decemb. 981 1083 2064 Totaal aantal inwoners op 31 December 1927 .53861M. 59444V. 113305 Tonaal Ingekomen A.Z. N.N. N.N. if iff ffff« Mevr. B. W.N. N.N. t/ev/dH.Theresia. J. C. t/e v/d H. Theresia Mej. N. t/e v/d H. Theresia tot herstel mijner gezondheid De eerste ontvangst in het Nieuwe Jaar N.N R. V. post-cheque 2.50 5.- 20.— 10.- 100.— 25.- 5.- 3.— 10.— 1— 10.— 5.— 10.— Zalig Nieuwjaar is ons allen van vele kan ten toegeroepen en wij hopen, dat inderdaad al die 366 dagen van 1928 „zalig" mogen zijn. Als men in voorspoed, opgewekt leeft, als de zorgen ons dagelijks gebed niet storen en bemoeilijken, o, dan kunnen de dagen wel zalig genoemd worden en hoe vliegen ze om. Maar als ge met een angstig gemoed, altijd vol zorg en vrees van den eenen dag in den anderen leeft, als moeder maar in verpleging blijft, of vader zijn inkomsten maar steeds ziet kwijnen, dan is een jaar heel wat anders dan een genoeglijk en vlug door leven van Lente, Zomer, Herfst en Winter. Toch moeten velen zóó levend, het jaar zali gen. Dat moet wel zwaar zijn en wij mogen ze wel ter zijde staan bij zooveel lange dagen van ziekte, verdriet en teleurstelling, ver hopend daarmede óns jaar te zaligen. Och, werkt toch mede, er is zooveel voor zoovelen noodig. Begint het^aar goed, doet een zalig werk en geeft, want„Zalig" is het te geven. Uwe bijdrage worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer Courant en aan het adres van den penningmeester, Gast huissingel 64. Postgiro 13543. Zondagmiddag om kwart over vijf Is te Amsterdam door een defect aan den beugel van een motorwagen van de Haarlemsche tram, een arbeidsdraad van het gemeente tramnet naar beneden getrokken. Door deze draadbreuk moest het tramver keer in de De Clerqstraat worden opgehou den, totdat bet net door monteurs van de Gem. Tram weer hersteld was. Een en ander had een tramvertraging van de door deze straat rijdende trams tenge volge, welke vertraging ongeveer drie kwar tier duurde. H.V.C, trapt tegen den vrij sterken wind in, af en brengt het niet verder dan tot de Zandvoortverdediging. De doel verdediger krijgt dan ook h^el weinig te verwerken. Ook het spel Van de Zandvoort-voorhoede is stug. Toch weet zij een corner te forcee- ren. Deze, door Keesman goed genomen, belandt in eenin het doel, 1O. Het spel blijft in het midden van het veld, doch bij een Zandvoort-aanval doelpunt Zoltan voor Zandvoort 20, waarmede de rust ingaat, In de tweede helft vertoont Zandvoort een beter sluitend spel en bet doel der gas ten is dan ook steeds in gevaar. Zoltan maakt er 30 van en even daarna A. Mo lenaar 4—0, Dan moet Jb. Keesman wegen» een blessure 't veld verlaten en 'n invaller wordt toegestaan. Een tamelijk hard inge schoten bal laat de Zandvoort-keeper door zijn handen in het doel glippen, 41 Het spel wordt er niet mooier op, vooral al® de H, V, C.-keeper A, Molenaar een ge weldige opstopper geeft. Schut profiteert van de gelegenheid en. uit zijn harde, hooge vom-zet,doelpunt G, Paap ineens-, 5—1, Hiermede komt het einde. Scheidsrechter Caro leidde goed, doóh eén weinig meer attentie voor de H. V. C.-ikeeperspraktijken had de verstandhouding zeer ten goede ge komen. De Zandvoort-opsteling was; v. d. Mije, J. Water, W, v, d. Mije, Keur, A. Beekhuis, J, de Groot, H. 'Schut, Z, Rinkel, A. Mo lenaar, Jb, Keesman, G. Paap, V.S.V. II—Zandvoort II 74). Zandvoort III—H, F. C. VII 9—1. Dio- Junioren—Zandvoort- Junioren 0—3, Adsp,: Zandvoort a—H.F.C, a 5—0, De Kehnemers hebben op goede wijze revanche genomen van de in Purmerend ge leden nederlaag. Intusschen is de uitslag we 1 wat geflatteeerd en had de gast-club zeker wel een tweetal doe punten verdiend. Dat dit inmiddels niet het geval was, is voornamelijk wel te danken aan het superi eure werken van doelman v, d. Ploeg, Heel erg interessant was de wedstrijd piet; beidt clubs speelden een spel, dat al ler bedroevendst was. Het bleef hoofdzake lijk bij een eindeloos heen en weer getrap, afgewisseld door het nemen van een ontel baar aantal corners, welke al heel slecht genomen werden. Rust kwam met ongewijzigden stand. Na de doelwisseling was Lindner in de voor hoede geplaatst en deze speler wist zijne mede-voorwaartsen wat meer geestdrift bij te brengen. Direct nadat v. d. Ploeg wedei een tweetal geweldige" saves verricht had, stelde Haver, Lindner in staat de score te openen. Bij 'n algemeenen aanval doel puntte Haver met een zuiver schot, terwijl Steeman even voor time goal no. 3 in de Purmerender touwen joeg. Einde 30. De Haarlemsche arbiter, de heer J. Hen- drichs, leidde feilloos. Uitslag: De Kennemers 3E.D.O 5 71. Bij het alhier 1.1. Zaterdag gehouden exa men voor het „Handelsdiploma Schoon schrijven'' vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Schoonschrijven, slaagden de dames; S. M. v. d. Broeke, A. G. Schie- ring, H, W. Terpoorten, S. van Olst, H. C. Rompelman, allen te Haarlem, en de hee ren: P, v, Veller, G. C, de Vries, J. S. Zuêlen, A. J. G. Vermey, J, H, Al les, J. H. M. Verhaart, A. G. Klaver, P. J. G Visser, A. W. Koelemey, M, W, H, Kui pers, W. C. A. Rooze, C. C. Bomhoff, M. H. Faase, G. S. Verdonschot en N. L. So- mers, allen te Haarlem, en N. L. Winkel- hoff, te Alblasserdam. LEEUWARDEN Naar aanleiding van geruchten, welke er Ioopen over een ontoelaatbaar financieel beheer bij „De Lichthoeve" fe Santpoort, vernemen wij, dat daarvan geen sprake is. De bestuursleden van dit kinder- en her stellingsoord zijn afgetreden, naar zij me- dedeelen, omdat de besturende zusters de leiding willen voeren, zonder het bestuur er in te kennen. Deze zusters geven als reden van ontslag van het bestuur op ver schil in godsdienstovertuiging. Het gesticht wordt neutraal bestuurd, terwijl de besturende zusters een christe lijke richting zijn toegedaan. Wat den financieelen toestand aangaat, van onverantwoordelijk beheer is, naar men ons mededeelt, geen sprake. Er wordt ech ter meer hulp verleend, dan het kapitaal toelaat. Dientengevolge is er eenige schuld ontstaan en deze hoopt men nu te dekken door het aangaan van een hypothecaire obligatieleening op het gebouw. Dat het financieel beheer ontoelaatbaar zou zijn, wordt, naar men meent, reeds mede tegengesproken door de houding van het gemeentebestuur van Velsen, dat on langs toestemming verleende tot het hou den van een straatcollecte ten bate der stichting. Dit zou, aldus meent men, zeker niet het geval zijn, als het financieel be heer niet goed was. W. A. Biélkine en L. C. Kalff, Waaggebouw, Spaarne. Biélkine heeft het bewogene, het felle ge beuren in het leven scherp geobserveerd en met rake lijnen en felle kleuren zijn im pressies vastgelegd. Sterk is hier het exoti sche element vertegenwoordigd: een Abessy- niër, een Mexicaan, een Chinees, Russische schetsen. Van een aangrijpende realiteit Is: de moor denaar, met den verwrongen mond, de open gespalkte oogen, waaruit de ontzetting over de daad spreekt. Bij het vaag aangeduide vrouwenlichaam 'n streep bloed, op een ta feltje het bloederige mes, détails, als 't ware op 't tweede plan gehouden, om meer nog de aandacht op den moordenaar te concen- treeren, De schetsen uit Rusland, die naar het can* caturale zweven, zij'n bijzonder knap. Trou wens, in de caricatuur ligt wel de groote kracht van dezen veelzijdigen kunstenaar. Zijne veelzijdigheid wordt gedemonstreerd door de verschillende genres, welke hier ge ëxposeerd zijn. Want naast en behalve het genoemde vinden we hier vlotte portret- schetsen, een aardig stilleven, maskers en last not least verdient Biélkine vermelding als boekillustrator, In tegenstelling met Biélkine is Kalff een meer rustig, bezonken werker. De stille, rus tige observatie spreekt uit zijn bloemenschil- derijen: Orchideeën, phloxen, zilverdistels. De beide vrouwenfiguren getuigen hiervan. Met welk een liefde en overgave zijn deze door den schilder voltooid, hoe verzorgd in onderdeelen en verhoudingen. Evenals Biélkine beoefent Kalff ook het illustratie-genre, waarvan enkele specimina zijn geëxposeerd. de B, Hedenmorgen werd in de haven te IJmui den binnengesleept de sJ?OIStra.Y L "~?e" rika", Urn. 127, van de V. E. M. Tenge- volge van het slechte weer was de schroef as van den trawler gebroken. Gedurende 11 uren heeft het vaartuig hulpeloos op zee rondgedreven, waarna het werd opge merkt door een Engelschen trawler, die een tros vastmaakte en d"e „Derika" over een afstand van 150 zeemijlen naar IJmuiden sleepte, Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Teruggezonden in de 2e helft van de maand December 1927. Binnenlandsche brieven. Advertentiebureau Meerkotter Co., Amsterdam; Bureau voor de inschrijving van Motorrijtuigen, den Haag; Burgemees ter en Wethouders, gemeente Zandvoort; fa. D. Bolle, Rotterdam; Familie Broere, Span broek; Mej. J. Baron, Haarlem; Familie Broere, Spanbroek; Fa. van den Briel en Verster; Helmond; Bureau de Telegraaf, Amsterdam; Bureau Oprechte H. Courant, Haarlem; D 42160 H. B. M. Dalderup, Haarlem; Joh. Eiser, Haarlem; E. van Em- den Jr., Aerdenhout; C. H. Flotman, Haar lemmermeer; A. Groen, Amsterdam; Mej. J. Govers, Amsterdam; Mad. M. v. d. Heyde Amsterdam; H. Jellema, Haarlem; Fam. P. H. Loven, Rijswijk; Leger des Heils, idem;?; Mei. G. Marsman Minister van Financiën, Den Haag; Th. Nürnberger Utrecht; Madame Prins, Den Haag; w. Reijnierse, Amsterdam; Saaf, Zandvoort; G. Staal, Groningen; J. Scheeres, Haarlem; Mej. J. Soeters G. J. Smit, Baarn; „Tri bune", Amsterdam; Mevrouw Verster Bosch Reitz, Haarlem; M. Vredenhegt, den Helder; Mej. VerschurenPleijster, Am- Sterdam; Mej. C. M. Verbeek, Haarlem; Verkade's Fabrieken, Zaandam; J. B. Wij- nants Co., Haarlem. Binnehlandsche briefkaarten. Mej. Beijerman, Velp; Dirk Jacob Balfoort, Amsterdam; R. L. Cramen Depot Ned. Dogcakefabriek; Amsterdam; Jac. van Dam, Amsterdam; Zuster Celesta van Galen Jansen, Amsterdam; L. F. Hesselink, West- zaan; J. W. Jansen, Amsterdam; S. P. van Keulen, Rotterdam; H. Kepper, Voorscho ten; Dames A. en Ch. v. d. Pol, R.K. Pasto rie? W. Plaisier, Zoetermeer Zegwaard; Mej. Alma Schönker, Vincenso Rosa, Zuyderland allen Amsterdam. Buitenlandsche brieven. L. Y. Alta, Newcastle; Frl Hedwig Dropik, Gertrudisheum; A. Dikkeboom, Duitsch- land; Jonged. M. Kortjens, Betteraey; Th. Esq. Laurenc, Nelson Canada; Esq. O. Ri- chelmann, London; J. Schaap, Tandjong Priok; Maria Schmiot, Berlin; Mevrouw Zwart, Tebingtinggi Sumatra. Buitenlandsche briefkaarten. Frau Albrecht, Königsberg i. P.; Mevr. J. Dopheide, Paris; A. Dikkeboom, Duitsch- land; Greskowiak Fam. Gelsenkirchen; Jo hanna Haag, Gmünd; Gesina Lammering, Hannover; Greta Mönning, Hannover; Fam. WestenbergJaarsma 11 briefkaarten zonder adres. Zondagavond reed de heer V., wonende te Alkmaar, met zijn auto op den Rijks straatweg tusschen Halfweg en Sloieraijk en vond daar den 25-jarigen koopman JT. de V,, uit Haarlem, die op den weg stond om de lichten van zijn auto na te zien, On- dertusgchen werd de stilstaande auto en de V. door een anderen auto aangereden De heer V, bracht hem naar de garage Lim- bach, waar een lid van O, D. een vermoe delijke hersenschudding constateerde. Hij kon zich niets van de aanrijding herinne ren. Zijn reisgenoot A, v. L, werd per vrachtauto naar zijn woning te Haarlem vervoerd. Geboren: 5 Jan, d. M. v. Leuven-Snoeks. 6 Jan. z. van T. Hessen-Souverein, G. M. M, Sikkema-v. Roon dochter. d. van H. S, Paalman-Kuiper. d. van P. Moen- Schrage. z. van M Selhorst-v d. Mije. 6 Jan, z. van J. C Huis in 't Veld-Soeten». man, Vaartstraat. Overleden 5 Jan. J. H. G. 2 jaar z. van P, Voortman, Vaartstraat. 6 Jan. E. W. V. d J. Pigge, 68 jaar Koningstraat. 5 Jan. G. Hille-Groot 78 jaar Brouwerstraat. 6 Jan. C. Keeman,, 67 jaar Ged. Oude Gracht. 5 Jan, A. van Santé 67 jaar Leid- schevaart. 5 Jan. G. Beukkers, 72 jaar Leidschestfaat 5 Jan. P., mnd. z. van J. de Maaker. Thomsonlaan. 6 Jan. F. P. Jonkmans, 44 jaar. Kleverlaan. 6 Jan. Y. Snethlage, 87 jaar, Kleverparkweg. 7 Jan. P. H. Menke 38 jaar Casteleynstraat, 6 Jan. P. v, Dijk-Kooper, 79 jaar, Melk- hoersteeg. (i). HET SOCIALE LEVEN DER INSECTEN. Insecten zijn net kleine, primitieve menschjes. Misschien is het wel hierom, dat ik zoo graag over hen schrijf, vooral over hun doen en laten, hun maatschappij en hun verhouding ten opzichte van anderen. Wanneer ik zeg, dat insecten juist primi tieve mellschen zijn, dan wil ik daar heele maal niet mee uitdrukken, dat zij op ons gelijken. Integendeel! Wie wel eens insecten heeft gezien en wie zou hierop uitzon dering maken moet dadelijk tot de con clusie komen, dat wij ik bedoel menschen en insecten niets met elkaar gemeen hebben. Insecten zijn klein, wij groot. Zij kunnen vliegen, wij althans uit eigen kracht niet. En zoo zijn er bonderden kenmerken, waardoor zij van ons verschillen en waardoor ook mensch en insect van el kaar kunnen worden onderscheiden. Maar er zijn ook kenmerken, die de insec ten Op ons doet gelijken en hieronder noem ik vooral hun leefwijze, hun doen en laten. Zij handelen precies als de mensch en, wan neer het ei op aan komt, vechten zij ook al» deze. In vredestijd zijn ze heel kalm, doch zoodra is niet de oorlog verklaard, of ze kunnen er „beestachtig" op los hakken. De wapens behoeven zij niet meer te «meden. Zij hebben die van de natuur mee gekregen en zooals wij onze armen hebben »m er in oorlogsstemming van gebruik te maken, zoo gebruiken ook zij hun pooten. Maar het mishandelen van den vijand is loch het beste toevertrouwd aan hun kaken. i)eze, hoe klein ook, kunnen in enkele jogenblikken den vijand zoo toetakelen, dat tr in letterlijken zin geen stuk meer van heel blijft, Het liefst trekken zij er hem de vleugels mee uit. Zij weten, dat hij dan weerloos is. Maar ik wil U eigenlijk niet spreken over zulke wreedheden, die, in meerdere of min dere mate, alle dieren eigen zijn; ik wilde U spreken over het meer menschelijke element, over datgene, wat ook bij ons ge vonden wordt en dat ons meer in het bi- zonder interesseert. Wel is het ook bij ons niet altijd vrede en komen er bij ops ook wel eens dingen voor, die nog eenigszins aan onze vermeende „afstamming" doen denken, doch daar praat men in dezen tijd liever niet over en daarom zal ik het hier ook niet doen. Evenals de menschen, leven ook de in secten sociaal, d.w.z., zij leven in een maat schappij. Duizenden individuen hebben zich aaneengesloten en werken samen tot het heil van den staat. Zij leven in een gemeen schappelijk hol, waarin ieder zijn eigen be roep uitoefent, zooals wij in ons koninkrijk. Maar hoe mooi is het daar binnen inge richt, veel mooier dan In een mensehen- staat. Geen oproer, revolutie of andere geweldadigheden. Altijd zijn zij het eenparig eens over de moeilijkste problemen; geen ministerie of Tweede Kamer, slechts ééne koningin, die haar bevelen uitdeelt; en als er een vijand op komt dagen, weet ieder, wat hem te doen staat, staan zij als één man, om het dierbaarste, dat zij hebben, te verdedigen: de koningin. Voor haar hebben zij alles over, zelfs hun leven; want, wordt zij gedood, of wordt haar zelfs maar eenig letsel aangedaan, zij kan zich zelf niet verdedigen, zooals wij later zullen zien dan is het uit met órde en regelmaat, mei vrede «n eendracht. Het fundament, waarop de iftsectenstaat is opgebouwd, 19 dan weggenomen «n het heele bouwwerk stori in elkaar. Wij zien dan ook steeds, met welk een hardnekkigheid deze dieren den toegang tot het centrum hunner woning want hier zetelt de koningin bewaken en hun leven geven, wanneer zij den vijand niet kunnen terugdringen. Het is, alsof zij voor een hei lige zaak strijden, alsof zij voelen, dat hun koningin moet blijven leven, Het is een ideale staat, deze insecten- kolonie. Hoe nijver bewegen de diertjes niet heen en weer in rustelooss bedrijvig heid. Een ieder kent en doet zijn plicht, zonder aarzelen, Moeheid kennen zij niet en zoo noodig draven zij den geheelen dag buiten het nest rond op zoek naar voedsel of bouwmateriaal voor hun nést. Verzaakt er eens één een oogenbllk zijn plicht, dan is er dadelijk een ander bi; de hand, om hem door een nijdige knauw weer in het gareel te leiden. Dit is bij wijze van beris ping, grootere straffen zijn niet noodig. Zooals wij in onze maatschappij verschil lende klassen of standen hebben, zoo heb ben deze dieren eveneens een ver doorge- voerde arbeidsspecialisatie. Niet ieder is gelijkwaardig, geschikt voor elk werk; hier Aleer nog dan bij ons, kunnen wij spreken van een individu, dat „in de wieg is gelegd" voor het een oi ander werk. Al worden hier de kleintjes niet in wiegen groot gebracht, joch zullen wij zién, dat zij van jongs af aan voor het «en of ander beroe-p worden 'opge leid. Aan het hoofd der kolonie staat de ko ningin (Fjg, i). Ook een koning is aanwezig, doch deze speelt een zeer ondergeschikte rol en sterft al zeer spoedig, terwijl de koningin de grondlegster is van de geheele kolonie. Zé is onbeperkt alteen heerscheres en duldt niemand in haar nabijheid, die bazrs gelijke is. Ontwikkelt er zich uit het ei een jong koninginnetje, dan zal het deze zijn, die bij haar meerderjarigheid, wanneer zij ook aanspraak wil maken op de troon, baar heil buiten het nest moet zoeken. Met een aantal trouwe onderdanen zwermt zij uit en sticht op deze manier een nieuwe kolonie. Na de koningin staan de arbeiders (Fig, 2) in hoogste aanzien. Berust bij de koningin de wetgevende, de arbeiders hebben de uitvoe rende macht en met groote gestrengheid wordt er voor gewaakt, dat de orders der souvereine worden uitgevoerd, Zij doen de heele huishouding, letten er op, dat alles ordelijk en zindelijk verloopt en dulden niet de minste pichtsverzaking. Vooral de opvoeding dei jongeren is voor ben een dure plicht, dien zij met veel zorg ten mi- voer brengen. Reeds de eieren worden door hen bewaakt als iets heiligs. Dikwijls toch kunnen wij met onze eigen oogen zien, hoe zij de eieren in hun bek naar een veiliger plaats dragen, wanneer een indringer zich in de nabijheid heeft vertoond. Op de arbeiders volgen de soldaten, (Fig. 3), die voor de verdediging^ van het nest in tijd van oorlog zorgen. Zij zijn bewapend .met bijzonder groote en stevige kaken, die zij, indien zij daartoe worden gedwongen zonder pardon diep in andermans lichaam kunnen planten. In tijd van vrede oefenen zij politiediensten in het nest uit en helpen zij de arbeiders bij het tuchtigen van zich onhebbelijk gedragende individuen. Wij zien du® bij deze zoo onbeduidende dieren iets, dat hen hoog boven anderen plaatst en hen dichter bij den mensch brengt, Bij ons bestaat er een sociaal vraag stuk, waar de grootste geleerden, hun hoofd over breken om het tot oplossing te bren gen. Bij hen bestaat echter niet zoo'n pro bleem. Ieder individu is tevreden met wat hij is en rekent het zich tot een eer zijn plicht te doen. Niemand schiet er bij te kort en daarom i» er geen enkele reden om knor rig en ontevreden te zijn. Hoe sterk de mensch en insect in dit op zicht ook op elkaar gelijken, in één wezen lijk punt verschillen zij: de mensch is be gaafd met verstand, het insect heeit alleen zijn instinct. De mensch is zich bewust van alles, wat hij doet. Voor zijn handelingen staan hem verschillende wegen open, waaruit hij kiest naar eigen, vrije keuze. Het insect daaren tegen, heeft geen keus, hij moet den weg bewandelen, die hem door de natuur is voorgeschreven, Bij hem bestaat geen kie zen of deelen; zonder zich rekenschap te geven, van wat hij doet, slaat hij steeds de goede richting in. De weg is hem van te voren aangewezen, geen macht, die hem daar van kan afhouden. Dit is het instinct, wezenlijk verschillend van het verstand der menschen. Zoo zien we in deze dieren dus een merk waardige copie van ons eigen leven. Men heeft de mieren wel eens tot voorbeeld voor den mensch willen stellen, doch zoo lang deze echter verstand heeft, zal een dergelijke heilstaat voor hem wel een utopie blijven. De insecten vormen de meest interessante groep in het dierenrijk, die men zich den ken kan. Er bestaat onder hen een zoo groote verscheidenheid in vorm, kleur en leefwijze, dat het de moeite waard is, om er iets meer over te vertellen. Maar om alles te dezer plaatse mede te deelen, is ondoenlijk efl daarom wil ik me alleen be perken tot de belangrijkste onder de insec ten: Termiten, Mieren, Bijen en Wespen. Doch hierover een volgenden keer. R. VORSTMAN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10