DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. oornaamste Nieuws MAANDAG 9 JANUARI 1928 f40.- EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16751 Het Vaticaan in de wereld. Ernstig auto-ongeval te Halfweg. f 4 êüll «i StPÉ M. L. A. Klein. Verkeerswegen en goede verbin dingen bevorderen den bloei van Haarlem. Groot-industrie en havenwezen eischen ernstige stu die. Havenwerken moeten ge leidelijk aangelegd worden. - Voor Haarlem is er ais luxe- of woonstad een toekomst. Lage belastingen en bedrijfstarieven, goed onder wijs, verfraaiing van Haarlem, ontspanningsgelegenheden. Een vergelijking met Arnhem en Nij megen. Een program van uit voering. Telegrafisch Weerbericht. AMSTERDAMSCHE Zor9»uidia« ANTHRAClET-MiJ. Ve^sefd. Gr. Houtstraat 187 - Tel. 12504 H. J. L. Klein Schiphorst. Niet gunstig voor luxe-stad, meer geschikt voor industrie, doch de c°iubinatie wcon- en industrie stad de beste. Haarlem moet de bevordering van de industrie fünk aanpakkcn en wat durven wagen. B'e sluizen te Spaarndam moeten verbreed worden- een overlaad- haven moet er komen en het goe deren-emplacement moet naar het Noorder-Buiten-Spaarne t°e- BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM Cxi ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TlfcS. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct per regel. dlt bLa<ilngevoISe de verzekeringsvcorwaarden f Onftf] Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f «Cfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dUUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogenl I/OU.- doodelijkenaflocpI Z-Oli. bij verlies van een hand, een voet of' een oog oogen; UW." doodelijken aflocp; 1 MM.' een voet of- een oog; f 125.- duirn'of wijs'vhtgw] f 50.- been of arm; AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij 'n breuk van bij verlies v. een andere vinger. (Van onzen Romeinschen correspondent). Als gewoonlijk hebben bij gelegenheid van e jaarwisseling, atle diplomatieke vertegen woordigers geaccrediteerd bij den H. Stoel, Zich opgemaakt, om Z. H. Paus Pius XI hun gelukwenschen aan te bieden. Alle loofden der verschillende diplomatieke mis sies en heel het personeel der enkelvoudige vertegenwoordigingen werd gedurende de tie dagen, die daarvoor zijn bestemd, door «en H. Vader in privateaudiëntie ontvan gen en Z. %Paus Pius XI, heeft welwillend de uitdrukking aanvaard van kinderlijke toewijding, Hem in naam van zoo vele lan den en zoo vele volken overgebracht door hun afgezanten Die audiënties aan het einde van het jaar, zijn te beschouwen als de balans van de betrekkingen, die het Vaticaan met de wijde buitenwereld onderhoudt, en het is verheugend te constateeren, hoe die betrek kingen in stage ontwikkeling zijn. De Vati- caansche politiek zoo dit geen profantie werd tijdens en vooral na den oorlog, hiet steeds grootere successen bekroond en wanneer wij een vergelijking trekken tus- schen>den toestand, zooals die was aan den vooravond van het wereld-conflict en zooals me nu is, dan bemerken wij in de betrekkin gen tusschen heé Romeinsch Pontificaat en de Staten, een groei, die even wonderlijk als bemoedigend voor de toekomst is. Het Corps Diplomatique. Voor den oorlog bestond het corps diplo matique, geaccrediteerd bij den H. Stoel, na de afscheiding van Frankrijk en de revo- lutie in Portugal uit slechts twee gezanten, namelijk die van Spanje en Oóstenrijk-Hon- Sarije, en uit veertien gevolmachtigde minis ters. Direct na het ontbranden van den strijd, groeide de moreele beteekenis van het Vati caan te midden der materialistische belan- gennajagerij zoodanig, dat verschillende staten die, zooals bijvoorbeeld Engeland, hun betrekkingen met Rome hadden ver broken, zich haastten, om ze te hervatten, terwijl anderen, zonder zich nog met eigen lijke diplomatieke banden aan het Vaticaan te binden, direct en indirect contact zochten met den Paus. In den loop der jaren kwam l e H. Stoel zoo in verbinding met alle oor logvoerende landen. Na het teekenen van vrede werd het een ware strijd tusschen h® verschillende oude en nieuwe Staten om ?|ficieele betrekkingen te beginnen met het °°fd der Katholieke Kerk en zoo is het te blaren, dat het corps diplomatique ge crediteerd bij den H. Stoel in slechts negen Jaren tijds zoo tot een haast wonderbaar lijke ontwikkèling kon komen. De twee gezanten van voor den oorlog Zijn er negen geworden, en wel die van Ar gentinië, België, Brazilië, Chili, Duitsch- land, Frankrijk, Peru, Polen en Spanje. De veertien gevolmachtigde ministers stegen tot negentien die namelijk van Oostenrijk, Beieren, Bolivia, Tsjecho-Slowakije. Colum bia, Costa-Rica, Groot-Brittannië, Haïti, Joego-slavië, Letland, Lithauen, Monaco, Nicaragua, Portugal, Pruisen, Roemenië, San Marino, Hongarije en Venezuela. In totaal dus acht en twintig diplomatieke missies, tegenover de zestienV van vóór den oorlog. Ons lieve vaderland was het eenige, dat de betrekkingen verbrak De Nuntiaturen. Niet minder verheugend is de vermeer dering der diplomatieke vertegenwoordi gingen die de H. Stoel bij verschillende landen en volkeren onderhoudt. Vóór den oorlog telde het Romeinsch Pontificaat in het buitenland vijf Nuntiaturen: namelijk in Beieren, België, Brazilië, Oosten- f'jk-Hongarije en Spanje verder waren er nog tien internuntiaturen ia apostolische delegaties met diplomatiek karakter. In totaal dus tien missies, waarbij men er echter tekening mee houde, dat de internuntiaturen en apostolische delegaties bijna steeds wee- den waargenomen door de nuntii van andere landen. Nederland bijvoorbeeld was steeds de internuntiatuur van den Nuntius te Brussel. Momenteel bestaan de apostolische dele gaties met diplomatiek karakter niet meer en onderscheidt men slechts nuntiaturen en internuntiaturen. In getal zijn dezen ten opzichte van den vooroorlogschen tijd ruim verdubbeld ert bereiken nu een totaal van twee en dertig namelijk één .en twintig nuntiaturen en elf internuntiaturen. Behalve zijn diplomatieke, heeft de H. Stoel échter ook nog zijn zuiver kerkelijke vertegenwoordigingen, die hier en daar met feker niet minder consideratie worden behandeld dan de eerstgenoemden. Deze missies zijn achttien in getal en deels af hankelijk van de Congregatie van het Con sistorie, (5), deels van de Propaganda Fide, (8), en deels van de Congregatie voor de Oostersche Kerken, (5). De nieuwe, d.w.z. die na dan oorlog werden gesticht, zijn die van de Antillen, van Albanië, China, Japan, Indo-China en Zuid-Afrika. Nieuwe Concordaten Bij de beoordeeling van de ontwikkeling der diplomatieke betrekkingen van den H. Stoel komt echter niet het aantal der ver tegenwoordigingen op de eerste plaats. Hoe belangrijk dit ook in alle opzichten is, er bestaat een meer juiste, een' meer waarde volle maatstaf Het zijn de overeenkomsten en verdragen, welke aan de diplomatieke betrekkingen een hechten grond geven, en welke de laatste jaren met een snelheid en een regelmaat tot stand zijn gekomen, die zijn weerga niet heeft. Onmiddellijk vóór den oorlog, een paar dagen vóór dat in Serajewo de strijd over Europa en heel de wereld ontbrandde, sloot Z.H. Paus Pius X z. g. reeds een verdrag met Servië, dat in het Vaticaan geteekend werd door den Kardinaal Secretaris van Staat Merry del Val en den gevolmachtigden Minister Vesnitch. Keiaas heeft dit verdrag nooit eenige practische waarde kunnen hebben, omdat Servië het ongelukkige voor recht genoot van dadelijk onder te gaan in de algemeene verwarring en daaruit niet meer op mocht staan. De oorlog wij zeiden het boven al bood, óndanks al zijn kruisen, den H. Stoel de gelegenheid om in alle opzichten zijn moreel prestige-te vergrooten. Gedurende heel het conflict en ook later toonden oude en nieuwe staten onomwonden hun intentie om nieuwe relaties aan te knoopen en oude te versterken en te bevestigen. Het Pontificaat van Z.H. Paus Benedictus XV z. g. blonk in dit opzicht uit, en dat van Z. H. Paus Pius XI genoot het voorrecht de rijkste vruchten te mogen plukken van het zaad, dat Zijn Voorganger had gezaaid, dank zij de liefdevolle zorg, waarmee het eens begonnen werk werd voltooid en tot ontwikkeling gebracht. Zoo werd het huidige Pontificaat niet alleen dat der Gezantschappen, Nuntiaturen en Internuntiaturen, maar ook en vooral dat der Concordaten. Het eerste Concordaat, dat met Letland, teekende Z.H. Paus Pius XI in Mei 1922, gedurende de eerste dagen zijner regeering officieel werd dit verdrag nog geboekt onder de daden van Z.H. Paus Benedictus XV, omdat onder Diens regeering, het ontwerp was voorbereid, bestudeerd en tot een goed einde gebracht. 29 Maart 1924 volgde toen het Concordaat met Beierén 10 Februari 1925 dat met Polen 27 September 1927 dat met Lithauen en drie weken geleden werden de preliminaire voorwaarden voor een modus vivemdi met Tsjecho-Slowakije geparafeerd. Bovendien bestaat er sinds Mei een Concordaat met Roemenië, dat echter nog niet officieel is, omdat het tot heden nog niet door de Roemeensche regeering werd geratifieerd. In voorbereiding zijn de concordaten met het Duitsche rijk, met Pruisen, Würtemberg en Joego-slavië, terwijl men spreekt van de spoedige komst van een gevolmachtigd Mi nister voor Albanië. Te Tirana zou groote prijs worden gesteld op een overeenkomst met het Vaticaan. Een balans dus,, die moed geeft voor de toekomst. Een Gelukkiger Nieuwjaar ware moeilijk te bedenken geweest voor den. Vader der Volken, dan den volbrachten arbeid te mogen oVerzien en te kunnen constateeren hoe hoopvol 1928 begonnen is. Zaterdagavond is op den Haarlemmerweg, tusschen Sloterdijk en Halfweg een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een auto, gaande in de richting varj Am sterdam, is op een door twee mannen voort- geduwden handwagen gereden, tengevo'ge waarvan de beide mannen min of meer ern stig zijn gewond. Zekere v. d. Kar heeft een beenfractuur bekomen en is met den an deren gewonde, zekeren Pront, naar het Tesselschade-ziekenihuis te Amsterdam overgebracht. De chauffeur van den auto was verblind door het licht van een uit tegenovergestel de richtipg komende auto, waardoor hij de handkar niet heeft gezien. De huldiging der bemanning van de „Alhena", die een groot deel der opvarenden van de „Principcssa Maïalda" heelt gered. In het midden (X) de heer Smoolenaars, oud-Haarlemmer, de kapitein der „Alhena". Nu de annexatie een feit is geworden, heeft' het vergrootte Haarlen allereerst tot plicht de grootst mogelijke bevrediging te brengen in de geannexeerde gebieden. Alle tegenstanders van weleer zullen wel niet overtuigd worden, sommigen zijn eenvoudig niet te overtuigen, dat de grenswijziging noodzakelijk was, doch de goedwillenden moeten zoo min mogelijk voelen onder een ander bestuur gekomen te zijn en zooveel mogelijk bijgebracht worden, dat hun be langen naar beste krachten worden behar tigd. Het zal echter offers vragen. Bijvoorbeeld het verkeer daarvan met de binnenstad dient spoedig geregeld te wor den. Van de uithoeken der stad moet men in den kortst mogelijken tijd in het hartje van de binnenstad kunnen komen. Het zoo genaamde tuindorp van het Westen (Ram penlaan) moet een verbinding hebben, recht op de zwemschool aan of op dca overweg aan de Westergracht, opdat de be woners van die wijk vlug en gemakkelijk de stad kunnen bereiken. De groote volks, kwartieren dienen door trams of autobus- sen met elkaar verbonden te worden tegen een, vervoer-tarief van ten hoogste een dubbeltje binnen de stadsgrenzen. Hoe het verkeer zich aok zal ontwikkelen in tram of autobus, van Noord tot Zuid achten wij een electrische tram onontbeerlijk. Het liefst zagen wij een tram van Heemstede (Groenendaal) tot de Velserponten. In te genstelling met de Verkeerscommissie, die het groote verkeer wil „aftakken" en zoo min mogelijk de binnenstad wil laten passeeren, zijn wij voorstanders van het veerkeer dwars door de binnenstad. Diverse inkoopen zijn daarvan het gevolg, hetwelk voor verschillende zakenmen- schen voordeelig kan zijn. Wij denken hier bij niet alleen aan het inslaan van benzine en het repareeren der vervoermiddelen, doch evenals met het bezoek aan onze stad van en voor B'oembollencultuur den win kelstand voordeelen worden bezorgd, zal ook bet doorgaand verkeer haar vruchten afwerpen. Ter voorkoming van gevaar moe ten de wegen dan natuurlijk op voldoende breedte zijn en dient aan het „rechtshou- aen" de hand gehouden te worden. Op de drukste punten kan zoo noodig het verkeer geleid worden, Onzes inziens zal een gemakkelijk en goedkoop verkeer den kleinhandel en de kleinindustrie bevoordeelen en al wat men binnen de eigen gemeente koopen kan ot of laat maken, werkt er toe mede om het kapitaal binnen de stadsgrenzen te houden. Op den duur zal men zich méér één gezin gevoelen. De groot-industrie en hét havenwezen aan het Noorder Spaarne zullen ernstige studie en voorbereiding eischen. Om de industrie te trekken is het bez't van doel matige havens van het grootste belang, doch er zijn van die dingen, welke men niet kan dwingen en daar is de industrie er een van. Vele gemeenten in ons land zijn hierin voor Haarlem een slecht voorbeeld. Neem bijvoorbeeld Den Bosch. Terreinen aan water en spoor ge'egen, een stad met lage arbeidersloonen, welke toch de exploi tatiekosten moeten drukken en, ondanks dc gemaakte reclame, wilde het toch maar niet gelukken. De kans is in deze omgeving wel iets greoter, omdat in onze onmidde- lijke nabijheid driemaal meer menschen wonen dgn daar, die voor zoover het de huishoudelijke en andere gewone zaken betreft, voor het behoud en den bloei der inheemsche industrie het hunne kunnen bijdragen. De industrie zal zich van lieverlede ont wikkelen, geleidelijk meer terre nen noo dig hebben en zoo dienen ook de haven werken geleidelijk voortgang te hebben. Te veel kapitaal ineens mag e" niet ingesto ken worden, daar het bes'ist geruimen tijd zal duren, alvorens de Haarkmsche havens van de binnenstad tct het Noordzeckanaa'. toe in gebruik zullen zijn genomen, indien dit nog wel eens het geval zal zijn. Wij bedoelen met havens waterverbin dingen met industrieterreinen en ook vooc particuliere los- en ladingsplaatsen als ah takkingen van t Spaarne. Een of meer zij- li ntjes van de Nederlandsche Staatsspoor wegen langs de terreinen verdient natuur lijk al'e aanbeveling cm het vervoer pei spoor gemakkelijker te maken. Uit bovenstaande blijkt, dat wij Haar- iem als een industriestad een plaatsje onder de zon gunnen, doch a's luxe- of woonstad zal er near onze meening voor Haarlem meer toekomst zijn, al worden wij daarin danig gekortwiekt door de te nauwe be grenzing, Mischien een eigenaardig geluid na de annexate, doch men ga maar eens kijken onmiddellijk over de grenzen aan de Crayenestervaart; de Zandvoortschelaan den Julianaweg; de Kleverlaan en overal, waar reeds nu moet geconstateerd worden, dat men tegen Haarlems grenzen straten en wegen heeft aangelegd, als lokvogels voor lagere belastingen. Toch meenen wij, dat het mogelijk is het Spaarne met de daaraan grenzende gebieden voor de in dustrie te bestemmen; de groote straten in de binnenstad tot winkelstraten te ma ken en te bevorderen, dat in de zooge naamde buitenomgeving, binnen de stads grenzen, mooie woonwijken worden ge vormd. Zoowel de industrie als de trek naar een luxe-stad worden beïnvloed door lage belastingen en het verleenen van facili teiten. Vooral de eerste jaren zij, met het oog op de ui t-de-wet-voortges proten en nog voort-te-spruiten lasten, de zuinigheid ge boden, al dient men goed te onderscheiden dat alle kapitaalsuitgaven nog lang niet al tijd kapitaalvermindering beteekenen. Evenals een verlaging in prijs van een arti kel door vermeerdering van den afzet Winst kan opleveren, zoo zullen ook in de komende tijden uitgaven moeten worden gedaan, welke niet dadelijk het volle ren dement zullen afwerpen, doch op den duur pas tot hun recht komen. De werkloosheid gelenigd door pro ductieve werkverschaffing; aanleg van wegen, parken en plantsoenen, zal woning bouw mogelijk maken, al zullen niet aan stonds alle bouwrijp-gemaakte gronden ver kocht of in erfpacht gegeven worden. De ir, den aanvang uitgegeven gelden zullen pas later rente geven, gezwegen van het groo te voordeei, de werkloozen tegen moreple inzinking behoed te hebben, daar dit buiten het raam van dit artikeltje valt. De aantrekkelijkhed als woonstad wordt verkregen door lage belastingen en lage tarieven voor electriciteit, gas, water enz., doch men ziet ook uit naar goed onderwijs, naar vermaken, naar sport- en kunstgele genheden, hetgeen geld kost, vandaar dat er taktisch en pas na gezette studie en voorbereiding tot groote uitgaven moet besloten worden, opdat het groote doel, Haarlem tt grootere bloei te brengen, zal bereikt worden. Ten slotte het bloemen- en plantsoenen vraagpunt. De natuur heeft de gemeente en haar omgeving vrij kwistig bedeeld. Haar lem behoort tot de weinige steden van ons land, die inderdaad door de meerderheid der bezoekers tot de mooie sleden wor den gerekend. Men schenke aandacht aan de gewilde of ongewilde concurrentie tus- ■^hen Arnhem en Nijmegen, twee met onze gemeente vergelijkbare steden. Arnhem 's Pas in den laatsten tijd er toe overgegaan °e aantrekkelijkheid der stad te ver grooten door aankoop van groote buiten plaatsen, als een ontspanningsoord voor de cl§en stadgenooten en aantrekkfngspunt voor de vreemdelingen. Nijmegen stond verhoudingsgewijze in de uitgaven voor de plantsoenen bovenaan, doch behoeft zich er niet over te schamen Nijmegen heeft het p.'ejt gewonnen. De natuur maakt Nij megen en de omgeving zeer mooi, maar de aanleg en het onderhoud van parken en P antsoenen maakte het geheel nog p-ach- liger. Haarlem en de omgeving leenen zich eveneens naar onze meening volkomen om een zekere categorie burgers, die terecht aan hun nieuw te kiezen woonplaats eischen stellen, naar zich toe te halen. Men zoekt immers alom bevrediging onder de minst bezwarende voorwaarden. Meer omlijnd de door de redactie ge- stede vragen beantwoordend, zeggen wij: dat alle voorwaarden aanwezig zijn om van Haarlem een luxestad te maken. dat de industrie van overheidswege ge steund dient te worden bij het zoeken naar geschikte terreinen en terzake de ta rieven voor electriciteit, gas en water; dat hieruit blijkt, dat zoowel het een als het ander wordt mogelijk geacht; dat de belastingen, zoowel de directe als de indirecte laag gehouden moeten worden; naar de draagkracht geheven, rekening houdende met de groote gezinnen; dat goed onderwijs, goede bebossching en P ntsoenoering, kunst en geoorloofde vermaken; een göed geregeld verkeer voor «fingers en voerlwgen tegen een zeer bil ijken prijs de aantrekkelijkheid naar Haarlem zu'len bevorderen en de vergroote gemeente tot een bloeiend centrum zullen iraken, Ben en ander hoopt M. L. A. KLEIN. Haarlem, 22 Nov. 1927. I De heer M. L. A. Klein is R. K. lid van den Haarlemscben Gemeenteraad en neemt in het organisatieleven een bedui dende plaats in. lois, Pernis) de fabrieken en handelsterre: nen en aan de andere zijde van de Maas de woonstad. Het Spaarne zal dan de Haar- lcmsche Maas moeien zijn, met aan de eene zijde, in den Waarderpolder, de fabrieks- en handelsterreinen en aan de andere zijde, in Schoten, de woonstad. Het uitbreidingsplan houdt daar dan ook rekening mede. Aan de Oostzijde van 't Noorder Spaarne is industrie-terrein ontworpen; aan c!o West zijde van het Noorder Spaarne is o. m. ook terrein uitgespaaj-d voor villabouw, ten be hoeve van de ambtenaren, die op de la- brieken zullen arbeiden. En niet alleen dat, maar verderop naar Oud-Schóten en Sant- pcort toe, ligt langs den duinkant mooi ter rein, om daar groote villa's neer te zetten voor de hoofdambtenaren en directeuren der te stichten en bestaande industrieën. Dat is een groot voordeel, dat andere industriesteden niet zelden mi; sen. In an dere steden treft men zeer dikwijls uitmun tend industrie-terrein aan. maar de woon gelegenheid laat daar niet zelden te wen- schen over. Hier heeft men aan de over zijde van het Spaarne geschikt terrein om fabrieken te bouwen en aan deze z;jde van het Spaarne. op betrekkelijk geringen af stand van de fabrieken, kunnen de eigena ren prettig wonen. Mettertijd zal er natuur lijk over het Ncorder Spaarne een brug moeten komen en dan is de afstand tus schen fabriek en woongelegenheid zeer gering. Wonen dicht bij de labriek, waar xnen dagelijks héén moet, wordt op prijs gesteld en daarom is Haarlem zoo -geschikt voor de combinatie woonstad en industrie stad. Na er nog even op gewezen te hebben, dat de grensuitbreiding van Haarlem te klein is geweest, om er met succes een luxe-stad van te maken, en als gebied, dat meer geschikt is voor fabrieksbouw dan voor woningbouw te hebben aangewezen het terrein tusschen Ringvaart, Spoorweg en Spaarne, ging de heer Klein Schiphorst nog wat nader in op de ontwikkeling van zijh lievelingsdenkbeeld. Op het cogenblik is er misschien niet zooveel vraag naar industrie-terrein, omdat de industrie in ons vaderland een minder flet.rigen tijd doormaakt, en daardoor zou men kunnen meenen. dat het Haarlemsche industrie-terrein niet gezocht wordt; maar ik ben overtuigd, dat, als het de industrie weer eenmaal beter gaat, er vraag komt naar ons industnie-terrein en dan ïroct het gemeentebestuur klaar zijn om ze te ont vangen. Daarvoor is noodig het ontwerpen van een flink plan. Flinke havenwerken moeten ontworpen en uitgevoerd worden. Alles in eens zal, lerwille van de gemeente-linan- cien, wel niet gaan, maar ons -gemeente bestuur moei toch ook niet te angstvallig zijn en men moét wat durven wagen. Wie niet waagt, niét wint. Uitvoering van de havenplannen in dezen tijd zou ook een magnifieke werkverschaffing ziin. De sluis te Spaarndam moet verbreed worden, om dat de tegenwoordige sluis voor een eenigs- zins belangrijk bedrijf onvoldoende is Wij moeten klaar zijn, als de industrie om ter reinen komt en daarvoor moeten tijdig maat regelen worden getroffen en aanleg van gcede wegen, opslagplaatsen en veemen be vorderd worden. Een overlaadhaven moeten wij krijgen en het zal zeer nuttig zijn, als het goederen- emplacement van de Westergracht verplaatst k,a,n worden raar 't Noorder Buiion Spaar ne, De industrie aan de Oostzijde onzer stad heeft dan tegelijkertijd de spoorver binding, die zij brcodnoodig heeft daar. Haarlem moet zich er niet mede tevreden stellen, de industrie niet tegen te werken, het moet de industrie ook lokken. En met de industrieën dienen wij ook de eigenaars ervan hier te houden, vooral door te trach ten de belastingen niet al te hoog te laten. Ik ben er van overtuigd, dat het mogelijk zal blijken, de belastingen nog wel wat lager te stellen, dan zij nu nog zijn. De heer H, J. L Klein Schiphorst is R.K. lid van den gemeenteraad, lid van de Kamer van Koophandel. F :n ernstig spoorwegongeluk heelt Za. terdagmidda'g op het station te Zandvoort plaats gehad. Met groote snelheid is de trein, die 17.11 uur uit Haarlem vertrekt, door een stoorblok gereden, ven ielde het perron en drong in het kantoorgeoouw van den stationscfc.i, dat geheel versp'.iuicrd werd. Een vrouwelijke passagier werd ge dood; de machinist bekwam een ernstige hersenschudding en is aan de gevolgen overleden, eenige andere passagiers werden min oi meer ernstig gewond. De „Gelria" is te Amsterdam gearriveerd; nadere bijzonderheden omtrent de typhus- gevailen. Proi. G. de Langen Wendels O. P, fs van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien, De huldiging der bemanning van de „Alhena" in het Grand Theater te Rotter dam. Het iaillissemenf der Veendammer Hy potheekbank. Bij. een auto-ongeval te Delft was minister van de Vegte slachtofier. Hij bleef evenwel ongedeerd. De Theems buiten hare oevers getreden. Overstrooming te Londen. Verscheidene slachtciiers. Baldwin's rede over de Britsche bviten- Jendsche politiek. Te Berlijn is een Bond tot vernieuwing van het Rijk opgericht. Het Anti-oorlogsverdrag. De Ver. Staten aanvaarden den inlasch „Aanvals"-oorlog niet. Dc moordenaars van den Itatiaanschen vice-consul te Odessa ontdekt en gearres teerd. Dc staking in de textiel-industrie te Bombay breidt zich uit. Jaarlijks zou voor een waarde van 50 mil- licen dollar aan diamanten in de Ver. Staten worden binnengesmokkeld. Barometerstand 9 uur v.m. 760. Stilstand. OPGAVE VAN J. J. WEEER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 <-* Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.35. De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de volgende: Meent U, dat Haarlems toekomst het best verzekerd wordt met er naar te streven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de indus trie een der middelen moet zijn, die liet ge meentebestuur van Haarlem moet aanwen den, om onze stad bloeiend vn financieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denk beelden fHaarlem-luxe-stad of Haarlem-in dustriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voorname factor voor den bloei van Haarlem zai zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lems aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum le verhoogen?" Hoogste barometerstand 767,3 te Coruna. Laagste barometerstand 718,9 te Reyk- javik, Verwachting: Matige tol krachligen, tijde lijk wellicht stermachtige Zuidelijke tot Westelijken wind; zwaarbewolkt tot betrok ken; waarschijnlijk regen, later opklarend, aanvankelijk zachter. ZdlCICCfl AmsterdamHilversumBussumLeidea Ook AN DHR AC1ET en ERECHCOKIÏS voor Centrale verwarming. Dc heer Klein Schiphorst, lid van den gemeenteraad en lid van de Kamer van Koophandel, meent, dat Haarlem niet gun stig genoeg gelegen is voor luxe-stad, Wi! men, vermogend man zijnde, een woon- plaéts uitkiezen, dan kiest men Nijmegen, Arnhem of Den Haag, maar niet Haarlem. Met zjjn mooi. breed water, hel Spaarne is Haarlem echter uitstekend geschikt als industrie-woonstad, een combinatie dus var- H-aarlern-luxe-stad en Haarlem-industriestad. In dien geest maakte de heer Klein Schip horst reeds een vergelijking tusschen Rot terdam en Haarlem. In Rotterdam vindt men aan de ééne zijde van de Maas (Feijenoord, Char- z- E. KARD. RÓULEAU NEEMT BEZIT VAN ZIJN TITEL S. PIETRO IN MON TOKIO. De apostolische prolonotsrius doet voorlezing van de Bul van Bezitneming (Zie het artikel in ons nummer van Zaterdag j.l.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1